de helpende hand CABALLERO'S STEM DE SARONG VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934 VREEMDELINGENWET ZUID-AMERIKAANSCHE PERS GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT. WATERHOOS BOVEN VALLOIRE IN SAVOIE, LOONSVERLAGING DER MIJN. WERKERS. BONGKREKVERGIFTIGING JAN STUYT HERDACHT, DIESELTREINEN. VERBINDENDE KRACHT VAN. ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN CONTINGENTEERING VAN LINNEN EN HALFLINNEN. DE STEUNMAATREGELEN OP AARDAPPELEN. EN DIE DER WERKELIJKHEID... DUITSCHER AANGEHOUDEN NATIONALE BEGRAFENIS VAN MAARSCHALK LYAUTEY. JONGEN VERDRONKEN. DE STEUN. TANDHEELKUNDIGE EXAMEN. DE GEBEDEN NA DE II MIS DOELMATIGE ADVERTENT1ËN „La Prensa" weigerde eens een groot con tract van den kauwgummifabrikant Wrigiey omdat Don Ezequiel het niet op zijn geweten wilde hebben, in zijn vaderland de afschuwe lijke gewoonte van het gummi kauwen te hebben ingevoerd. Hij weigerde ook een con tract van de Quaker Oats, als ontbijtgerecht, omdat hij in een advertentiecampagne daar voor geen heil zag en zijn adverteerder niet wilde bedriegen. Hij zag er geen heil in om der eenvoudigen reden, dat de Argentijnen, evenals de meeste Zuidelijke volken, zoo goed als niet ontbijten en zeker geen havermout voor ontbijt zouden nemen. „La Prensa behoort tot de commercieel het best geleide kranten van de wereld. De familie Paz heeft er een fortuin in verzameld, maar noemt haar het eigendom van het land en zich zelf gehuurde rentmeesters. Op grond hiervan worden elk jaar belangrijke sommen voor sociale doeleinden uitgekeerd. Voor „La Prensa" is het buitenlandsche nieuws het voornaamste, zulks vooral, omdat de Argentijnsche bevolking zooveel buitenland sche elementen omvat. Regelmatig laat hel zich de belangrijke redevoeringen der Europeesche staatslieden van a tot z seinen. Ofschoon neutraal, oefent het blad op de Argentijnsche politiek een grooten invloed uit en tevens op de heele Zuid-Amerikaansehe en last not least de Pan-Amerikaansche poli tiek. Zijn hoofdartikelen worden regelmatig door heel de Zuid-Amerikaansche pers geci teerd. In Mei j.l. is de vreemdelingenwet aange nomen en nog steeds wordan er aanvragen Nederlanderschap gegeven, nog steeds wordt er geplaceerd met buitenlandsche arbeidsbeurzen, nog steeds worden er vacantie-bewijzen ge geven, aan buitenlanders, die later weer terugkeeren. De wet is toch klaar en bekrach tigd. Wat is de reden toch van dit uitblijven? Wil men dan geen rekening houden met de werklooze musici, hotel- en restaurant-perso neel, het dienstbodevraagstuk Zeker, het is wel makkelijk, dat men ruim in de aanbiedingen zit, maar het gevolg daar van is, dat de plaatsingen van diverse arbeids krachten op zoo'n laag peil zijn gebracht, dat men zich dikwijls afvraagt, hoe men in dezen belasten tijd rond kan komen met salarissen, die er uitbetaald worden, zoodat men ook in werkelijken zin kan constateeren, dat men ge kneed wordt. Het is wel prachtig en mooi, de toeloop van buitenlanders hier te laten komen, doch men moest toch eens eindelijk aan zijn eigen landgenooten denken, want die kunnen geen emplooy jn het buitenland vinden. En pro beert een enkeling het toch, om in het buiten land zich te vestigen, dan is het haast zeker, dat hij over een paar dagen weer over de grens gezet wordt. z0o worden wij Hollan ders in het buitenland behandeld. Het is te hopen, dat de bedoelde wet spoedig in wer king treedt, daar de werkloosheid in het na jaar toch weer met een groot percentage toe nemen zal tegenover andere jaren. En de menschen, die een seizoen-betrekking hebben, zien hun verdienste door buitenlanders afne men en diezelfde buitenlanders na het seizoen met een aardig kapitaaltje de grens overgaan. En dan moeten de Hollanders maar weer zien hoe zij de werklooze Nederlanders voor den winter moeten steunen. 't Is werkelijk bedroevend. P. J. STIKKELMAN, Kooipark 2, Voorzitter v. d. Bond van Hotel- en Rest. Geëmpl. „St. Antonius", afd. Leiden. Eigenaardige gewoonten, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Tijdens het onderhoud, dat de 4 voorzitters der mijnwerkersorganisaties met den minister van Waterstaat mochten hebben, werd Z.Exc. er door hen op gewezen, dat de prestatie per arbeider per dienst nog steeds stijgende is. Hier op antwoordde Z.Exc.: „Wanneer een arbeider in dit jaar meer presteert dan in 't vorig jaar, dan heeft hij in 't vorig jaar geluierd." Dit antwoord is niet alleen zeer onaangenaam voor de mijnwerkers, maar ook voor de beamb ten en directies der mijnen, want directies die toestaan, dat de beambten hun mijnwerkers laten luieren, zullen toch wel niet op hun plaats zijn. We zouden nog kunnen wijzen op andere bedrijven, wier financieele uitkomsten ook slecht zijn en waar het rendement der arbeiders ook verhoogd is, doch we zeggen slechts dit: De mijnwerkers hebben beter verdiend. Of hebben zij in de oorlogsjaren niet genoeg gedaan voor ons land? Mijnwerkers, maakt uw organisaties sterk, opdat deze den weg af kunnen maken, die ons leidt naar nieuwe en betere ordening van staat en maatschappij. GLüCK AUF. Vijf personen overleden en drie stervende. TJILATJAP, 2 Augustus. (ANETA). In de dessa Tjikiapa nabij Sidaredja, is bongkrek-yergiftiging voorgekomen. In totaal zijn 10 personen aangetast, waarvan vijf zijn overleden en drie stervende zijn. Geneeskun dige hulp is derwaarts gezonden. De architect Jan Stuyt was mede-oprichter van de Alg. R. K. Kunsitenaarsvereeniging en in het orgaan, het „R. K. Bouwblad", wordt hij door de redactie herdacht met een artikel bij vele afbeeldingen, ook van zijn minder bekend werk. Voorts worden eenige werken van Stuyt nog afzonderlijk besproken. In hetzelfde nummer Is een tijdgenoot van den overleden bouwmeester aan het woord, n.l. ir. Jos. Cuypers in een bespreking van Stuyt's „Bouwkundige Compositie". „Wij hebben hier te doen met de op de praktijk gevormde levenslessen van een bouwmeester, die zich van jongs af met groote toewijding op de compositie heeft toe gelegd, dien 't niet onverschillig was, oftder welke leiding hij in het zoo uitgebreide en veeleischende bouwkunst-beoefenen zoude worden ingewijd. Naast die bouwpraktijk werd door hem steeds de theoretische studie hoog gehouden en door vele reizen door West-Europa, Italië, Griekenland, den Oriënt en Egypte vond hij gelegenheid zich rekenschap te geven van wat de kunstlitteratuur sedert 't begin van de 19e eeuw over de tallooze mo numenten, die den grondslag vormen onzer cultuur, ons heeft gegeven. Bouwkundige Compositie" is uit den aard van zijn inhoud en de bestemming niet aan gewezen om in een adem te worden door gelezen; ook niet om door den jongen stu deerenden bouwkundige achtereenvolgens te worden doorgeVerkt, overwogen en nader in de toepassing op resultaten te worden onderzocht. Het is veel meer een overzichte lijke samenvoeging van de aesthetische be grippen en de primitieve middelen, welke den kunstenaar ten dienste staan om den gees telijken inhoud zijner compositie tot groote volmaaktheid op te voeren. Het is te beschouwen als de samenvatting van de levenservaring op bouwkunstterrein van den meester, die praktijk en theorie lange jaren met groote toewijding heeft ge pleegd; en die, zijn jongere collega's bloot gesteld ziende aan de zoo snel wisselende overspannen eenzijdige theorieën, van wat dan tot „moderne bouwkunst" zou kunnen voeren, ons wil op prijs leeren stellen, alles wat ons werd overgeleverd, vanaf de Egyp tische cultuur tot aan den Nieuwen Tijd. Hij wil wijzen op den samenhang van de eeuwen oude grondslagen der bouwkunst, die onder de steeds 'wisselende omstandigheden van geestelijk en materieel leven, hun waarde blijven behouden." Onlangs ging ik in een Dieseltrein op een bankje zitten op het tusschenbalcon. Ik zag daar tot mijn zéér groote verbazing, alsook van een der medereizigers, dat wij, om wat frissche lucht te willen hebben, heel gewoon de schuifdeuren konden openzetten, terwijl de trein in vollen gang was. Nu laat ik het aan Uw oordeel over, of dit niet een vreeselijk gevaarlijke toestand is. Hoe vaak toch hoort men soms van ongelukken; nog wel in de coupé's waar de deuren hermetisch gesloten zijn, mdar door een abuis, deze niet goed dicht waren. Wellicht kan hierop voor eventueele volgende wagens gelet worden en kan óók nog misschien het gevaarlijke van de andere rijtui gen, door een kleine wijziging aan te brengen, verholpen worden. EEN ABONNEE. Naschrift van de Redactie: Hetgeen de ge achte inzender bedoelt, is de wet tot regeling van arbeid der vreemdelingen. De wet is afgekondigd op 29 Mei, Stscrt 257. Een speciaal Kon. Besluit is noodig, om haar in werking te doen treden. Deze inwerkingtreding hangt weer af van de vraag, wanneer de bestuursmaat regelen ter uitvoering van de wet gereed zijn. In deze maatregelen zullen o.a. de beroepen worden opgesomd, waarin de wet zal gelden. Daarvan is nu nog niets bekend. Wel kan men vermoeden, dat hierover ook overleg met het buitenland gevoerd zal moeten worden. Men betracht op het Departement van Sociale Zaken uiteraard spoed. Naschrift Redactie. Van de zijde der Spoor wegen merkte men ons naar aanleiding van het bovenstaande het volgende op ,,Bij al het nieuwe spoorwegmaterieel kunnen de portierdeuren met één handbeweging aan de binnenzijde geopend worden. De inrichting bij de Diesel-electrische treinstellen is dus in dit opzicht niet afwijkend. Dat het openen der deuren gedurende den rit gevaar oplevert, kan elke reiziger weten. Daarentegen zou het aan brengen van een inrichting waarbij die deuren niet of zeer moeilijk van binnen te openen waren, gevaar kunnen veroorzaken indien men om de een of andere oorzaak, na stilstand van den trein, snel dient uit te stappen." Twee fietsende meisjes bekneld. Gisterenmiddag tegen vier uur zijn op den rijksweg te Balk, twee meisjes uit Langweer, die daar fietsten, bekneld geraakt tusschen een auto en een aan den rechterkant van den weg staand hek. Een der meisjes brak haar beide beenen en is naar het ziekenhuis te Sneek ver voerd, het andere meisje werd slechts licht gewond en kon, na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Volgens bericht in de dagbladen, treden op 1 Augustus a.s. weder de maatregelen der Neder- landsche Aardappel Centrale in werking. Dat wil dus zeggen, dat ieder huismoeder die meer dan vier kilo aardappelen ongedekt door ver- vcrerbewils over straat vervoert,- blootstaat inbeslagname der aardappelen, plus proces verbaal. Maatregel waaraan practisch niet de hand is te houden en die dus den eerbied voor de wet zeker niet bevordert 1 Dat beteekent, dat iedere Handelaar die een bestellinkje, van b.v. 10 K.G. aardappelen moet uitvoeren, deze gedekt moet hebben door een vervoerbiljet Ontelbaar vele malen zijn in het afgeloopen seizoen handelaars met soms minimale hoeveel heden aardappelen aangehouden en beboet. Aardappelen waarvoor de benoodigde steun gelden volledig betaald waren Dat beteekent, dat de handel die de op te brengen steungelden bij vooruitbetaling vol doet, aan een hoop onnoodigen rompslomp die in sommige gevallen op plagerij gelijkt, over geleverd wordt. Dat beteekent steun voor een product, dat sinds 1918 volgens de statistie ken, behoudens een enkele uitzondering, steeds een behoorlijken prijs heeft opgebracht. Wij wijzen niet op de jaren, dat het product wel eens prijzen tot 10 gulden per H. L. deed, doch op de jaren van vier tot vijf gulden per H. L. aardappelen. Dat beteekent, dat terwijl er door geringere oogsten In het binnenland en te ver wachten grootere vraag voor export, het pro duct een behoorlijken prijs zeer waarschijnlijk zal opbrengen, toch heffing daarenboven zal ge heven wordenDat beteekent, dat deze steun in hoofdzaak wordt opgebracht door de arme volksklasse als zijnde de grootste groep en grootste consument ten bate soms van vele maatschappelijk veel beter gesitueerden, daar de aardappelsteun niet ten goede komt aan personen doch aan de bedrijven, hetgeen ten gevolge heeft, dat de armere boer die zijn land niet heeft kunnen geven wat het toekomt, oI door minder kapitaalkrachtigheid op slechter6 stukken zit en dus minder opbrengst in kilos heeft, door dit systeem minder steun krijgt dan de beter gesitueerde boer. En steun bateeKe"1 toch, om iets wat anders vallen zou, °P te houden? Dat beteekent, dat wanneer zooals ook wel gezegd wordt, alle crisissteun m een crisispot gaat, de verbouwer van aardappelen van de heffing alleen maar de nadeelen heeft door den geringeren verkoop wegens den daar door ontstanen hoogeren prijs en geringere con- currentiemogelijkheid met de andere voe dingsmiddelen. Dat beteekent, wanneer de Regeering meent het complex land- en tuin bouw als een geheel te zien en de eigenaars dier bedrijven, noodlijdend of niet, te moeten steunen, het dan ook in de lijn ligt de distri- buanten van bodemproducten ook te steunen, daar de distribuant toch onverbrekelijk bij het bedrijf behoort en het dezen maatschappelijk ook niet z°° best gaat. Echter dit laatste ver langt de handel niet. Laat het product vrij en de handel garandeert in onderlinge concurren tie bij den inkoop, den boer den hoogst te ma ken prijs en dito bij den verkoop, den consu ment de billijkste prijzen, wat voldoende ook nu te constateeren is. Het is op geen goede gronden verdedigbaar om een product dat door marktomstandigheden reeds een behoorlijken Vrijs opbrengtn°S sens extra te steunen. J. VINK. MADRID. 2 Augustus (R.O.) De voorzitter Oplichter en inbreker. Voor enkele weken vervoegde zich bij ver schillende exporteurs te Haarlem een man van Duitsche nationaliteit, die voorgaf den heeren mooie Duitsche bloembollenorders te kunnen bezorgen. De man had echter geen reisgeld en een der exporteurs gaf hem ƒ20. Deze hoorde niets meer en ontving evenmin orders. Een dezer dagen trachtte de Duitscher hetzelfde spelletje opnieuw te spelen, doch een exporteur belde de politie op. Bij onderzoek bleek de Duitscher in het bezit te zijn van een volledig stel inbrekerswerktuigen. De justitie zorgde voor het verdere. NANCY, 2 Augustus (R.O.) Vandaag heeft de - - j maar- nationale begrafenis plaats gehad van schalk Lyautey. Pétain, de minister van oorlog, die de lijk rede hield, wees erop, dat de grootste glorie van den overledene is, dat hij den vrede in Marokko heeft georganiseerd. Aan het einde van zijn rede sprak Petam den wensch uit, dat op het graf van dezen groo ten Franschman het Fransche volk zijn een heid zou vinden. Donderdagmiddag omstreeks 6 uur geraakten te Den Bosch twee jongens, die een bal uit den Dommel wilden ophalen, in deze rivier nabij de Wilhelminabrug te water. Een hunner kon worden gered, de andere, de 12-jarige W., die woonde aan de Breede Haven, verdronk. Zijn lijk is opgehaald. Bij Kon. besluit is de Commissie, die van 1 Augustus 1934 tot en met 31 Juli 1935 te Utrecht belast zal zijn met het afnemen van de theore tische en practische tandheelkundige examens, samengesteld als volgt en zijn mitsdien be noemd tot lid en voorzitter van die Commissie: dr. A. J.P. van den Broek, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; tot lid en secre taris P. Nieuwenhuyse, arts te Den Dolder tot leden dr. J, Boeke, dr. A. K. M. Noyons, P. J. J. Coebergh, dr. J. A. W. van Loon, mej. J.. G. Schuiringa, B. R. Bakker, J. W. A. Tjebbes, dr. J. W. Ie Heux, dr. J. H. Julius en W. J. Gerber tot plaatsvervangende leden dr. R. de Josselin de Jong, dr. U. C. Bijlsma, dr. L. K. Wolff, dr. H. Berkelbach van der Sprenkel, J. Dankmeijer, dr. J. Jongbloed, dr. J. F. Nuboer, J. A. C. Duy- zings, allen te UtrechtA. Edel, te Amsterdam A. J. M. Oidtmann, te Bilthoven A. van Nieu- wenhoven Helbach, G. J. van Alphen en mevr. E. Elema, allen te Utrecht. Nu de H. Vader Paus Pius XI met meerdere aflaten heeft verrijkt de gebeden die na iedere gelezen H. Mis door den priester worden voor gebeden „teneinde ook de geloovigen die aan de H. Mis deelnemen, op te wekken, dat zij de kerk niet verlaten voordat de priester alles volgens de voorschriften van de H. Liturgie heeft verricht en voordat zij met dén priester die gebeden hebben gedaan", is 't wel jammer dat niet overal de H.H. Missen prompt op tijd beginnen en dientengevolge ook te laat eindi gen, zoodat velen, die door verschillende be zigheden gepresseerd zijn, de kerk reeds moe ten verlaten vóór het eindigen van de H. Mis. Wat zouden die velen gebaat zijn, wanneer de H.H. Missen precies begonnen zooals zij des Zondags van den preekstoel worden afgelron- digd. M. de R., ik zeg u dank voor de plaatsing dezer regelen, die in de verste verte geen ver wijt bedoelen, doch alleen het goede beoogen. EEN TROUW KERKGANGER. Zeemanslatijn. „Ja," vertelde een oude zeerob, „van harin gen gesproken, ik heb er eens een gehad, die ik volkomen gedresseerd had." „Zoo wat je zegt." „Ja toen ik hem gevangen had liet ik hem eerst een tijd in zoutwater, en toen heb ik hem aan zoetwater gewoon leeren worden, tot hij geheel buiten water kon leven. En toen lag hij den ganschen dag voor de kachel." „En zoo, hoe is 't hem vergaan." „Op een keer, toen ik lang van huis was, is hij per ongeluk in 't water gevallen en is hi jammerlijk verdronken." Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overlreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U te helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2