DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS WEER KABOUTER Huurt Uw Stofzuiger „Waar dat wie! draait11 verdronken. Mag.'tLICHTPUNT S Telefoon 68838 57ste JAARGANG: VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 No. 17021 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET SPORTFONDSENBAD. a 60 ct. per week HOOGSTRAAT 69 aanrijdingen geslaagd tandheelkundige kliniek burgerlijke STAND fietsendiefstal ongeval ROTTERDAM S.S. VEENDAM. 1 H^ïer Ëv beker Hermes D' V' S' -Steeds Hoo|e^jxcelsior E Keijenoord ONEERLIJKE KAMERAAD. OPRUIING. DE VERKEERSREGELING VOOR DE WILLEMSBRUG. Het betere de vijand van het goede. Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! EENIG WERELDNIEUWS. NIET KIJKEN OP EEN TRAMTURFJE. ONGELUKKEN UIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN -s O NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. CORRESPONDENTIE. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT be raagt, tfranco bij vooruitbetaling: j f 325: per maand i in fer drie maanden T r 1 1-lu. Per week 25 cents. Bit bezorging franco Per P°st bedraagt de v ooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn Steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels f 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels t 0.50: 10 regels 1.—, 15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. G tis-On ge vallen verzekerin f 500— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.—bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een' wijsvingerƒ50.— bV verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Eind September gereed WEDSTRIJDEN De bouw van het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan vordert thans goed zoo goed zelfs, dat met eemge zekerheid kan worden aangenomen, naar men ons van be voegde zijde mededeelde, dat het Sportfondsen- bad" Schiedam eind September, dadelijk na de sluiting van bot zomcr-zwemseizoen (een zeer gunstig moment dus)zal kunnen worden ge- opend. över de wijze, waarop het Sportfondsenbad geopend zal worden, kon men ons nog geen inlichtingen geven. Het is n.l. zoo, dat de Schiedamsche Zwemclub telken jare in de Ge meentelijke zweminrichting voor heeren aan den Havendijk niet alleen onderlinge, maar tevens nationale of internationale zwemwed strijden organiseert. De onderlinge wedstrijden zijn dit seizoen reeds gehouden, maar hebben een financieelen strop opgeleverd, zoodat het bestuur in geen geval de nationale of mis schien internationale zwemwedstrijden in het gemeentebad wil organiseeren Trouwens in principe was reeds eerder besloten, dat de nationale dan wel internationale zwemwed strijden in het Sportfondsenbad gehouden zou- den worden. Het staat thans vast, dat de Schiedamsche Zwemclub deze wedstrijden in het Sportfond senbad zal houden, vooral nu men erop mag rekenen dat dit bad eind September gereed komt. Of de wedstrijden van S. Z. C. georgani seerd zullen worden ter gelegenheid van de officieele opening van het bad dan wel of die later gehouden zuilen worden, daarover kon men ons nog geen inlichtingen geven. De directie van Sportfondsen en het bestuur van de S.Z.C. hebben hierover tot op heden toe nog niet beraadslaagd. Uit de Schiedamsche Zwemclub is een com missie gevormd, welke gelden bij de leden in zamelt teneinde bij de opening van het Sport fondsenbad een geschenk namens de Schie damsche Zwemclub aan te bieden. Het ligt n.l. in de bedoeling, bij de opening van het bad een klok aan te bieden, welke een plaats zal moeten krijgen in de hall. ZILVEREN COLLECTANTENJUBILEA Zondag a.s. telt het collectantencollege der Singelparochie drie jubilarissen. De heeren N. J. de Bruijn, J, C. Dijkstal en Th. Hengst, zuilen dien dag 25 jaar lid van het college zijn. Ook de parochie van St. Liduina heeft een zilveren collectantenjubilé in den persoon van den heer H. Leenders. Moge het hun gegund zijn nog vele jaren hun belang, os werk te kunnen verrichten. De jubilarissen van de Singelparochie zullen recipieeren van 2—3 uur in Amstelbron, Broers vest en de heer Leenders te zijnen huize Von dellaan 18B van 1—2 uur. Bij ef krachlens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 9 Augustus 1934, de beslissing op het verzoek van de N.V. Fabriek van Koud Keramiek v.h. M. C. Vijge boom om vergunning tot oprichting van een fabriek van koud-keramische producten in het pand Nieuwe Haven 141143, verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM. 10 Augustus 1934. D. H. S.—V. U. C. Zaterdagmiddag zal op het D.H.S.-terrem aan den Spieringhoek het eerste elftal van D-ti.b. een voetbalwedstrijd spelen tegen een sterke V.U.C.-combinatie uit Den Haag. De wedstrijd begint om 6 uur n.m. HERMES D. V- SSPART A Dinsdag 14 Aug. 's avonds om 7 uur zal op hgt Hermes-D.V.S.-terrein aan de Damlaan te Schiedam een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld worden tusschen Hermes-D.V.S. 1 en Sparta 1 uit Rotterdam. A. S. V.-FIETSTOCHT Morgenochtend om 7 uur vertrekt een aan tal A. S. V.-Juniores vanaf het Rubensplein voor een fietstocht door Utrecht, Gelderland en Zuid-Holland. Zaterdag 18 Augustus hopen de jongelui,#die onder leiding staan van den heer J. Fred. Mulder, terug te zijn. Na 2 jaar Uw eigendom. Alléén Gistermiddag heeft een aanrijding plaats ge had op den hoek van de Burgemeester Knap pertlaan en de Vondellaan tusschen een vracht auto, bestuurd door J. B. uit Pernis en een personenauto, bestuurd door J. K. van hier. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor: beide auto's werden zwaar beschadigd en moes ten worden weggesleept. Op de Broersvest is gisteravond een per sonenauto, bestuurd door J. S. tegen den wiel rijder W. A. K. opgereden. Het rijwiel werd totaal vernield. De politie heeft tegen den be stuurder van de auto proces-verbaal opgemaakt. Het 8-jarige meisje B. M. uit de Zuid- landschestraat stak gisterenavond plotseling den rijweg van den Singel over, juist toen een tankwagen van de Perfina kwam aanrijden. De bestuurder van den tankwagen kon een aan rijding niet meer voorkomen en het kind kreeg een klap van de voorbumper. Het kind sloeg tegen de straat en bleef met een wonde aan de rechterknie bewusteloos liggen. Op advies van dr. B. is het meisje naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd ter observatie. CONCERT in DE PLANTAGE Het is niet onze gewoonte, iets te schrijven over concerten, welke het Stedelijk Muziek- koips regelmatig en andere muziekgezelschap pen zoo nu en dan eens plegen te geven in de Plantage, maar voor het concert, dat gegeven is door het Chr. fanfarekorps Harpe Davids, directeur de heer J. K C. Karseboom met mede werking van het Chr. dameskoor Zanglust en het Chr. kinderkoor Jong Leven willen wij een uitzondering maken, omdat dit concert niet aUeen uitstekend geslaagd is en zich in een omrtte belangstelling mocht verheugen, maar struat dit concert afwisselend bestond uit in- K®entale en vocale nummers. Davids"hele werken- uitgevoerd door Harpe muziektentladen de beide genoemde koren de den heer j°m °nder leiding van den directeur zingen op keP - Blok< verscheidene werken te Ook de l,edèrlWijze- met begeleiding Va' welke gezongen werden prachtig en tot slot",, Harpe Davids klonken speelde Harpe Davids het geslaagde concert f nog enkele werken. De heeren A. P- den Hoed en w a tr man, beiden van hier zijn te -s G Hout- slaagd voor het examen HoogduitSc^nbage ge- Te Amsterdam is de heer M- Prange hier geslaagd voor het examen N 1,%™" I zetter) Vanaf 1 Aug. is aan de Tandheelkundige Kliniek aan de Lange Haven als tandaits ver bonden de heer J. Smits. Voor spreekuren verwijzen wij naar de advertentie in ons oiaa van gisteren. ,-T.T,~.-Aangifte van 8—9 Augustus GEBOREN: Apolonia C„ dochter van F. M. f"P Aen A- Groen, Vlaard.dijk 121 Jo- hanna A M., dochter van D. Hartman en A. E. Groeneweg, Nassaulaan 75 ONDERTROUWD: P. L Ruseler 27 jaar en J. C. Schoei 26 jaar L. R. l M van Lingen 28 jaar en J. C. Parrin 26 jaar C G F. Spee 24 jaar en L A. van Holten 24 jaar W. M. Overheul 27 jaar en F A Verkerk 20 jaar W. Cordemans 27 jaar en W. c. den Held 26 jaar L C. Boon 24 jaar en J. Magielsen 22 jaar J. C. Deelder 27 jaar en J. H. H Loh- meijer 21 jaar P- Wittebol 29 jaar en C. Boon 29 jaar J. Lok 26 jaar en M. Zwam- born 21 jaar P C. de Waard 27 jaar en J. a'tsbeek 32 jaar J. H. M Blom 24 jaar en W. c j. Witberg 21 jaar J. J. Franken 24 jaar en A M Collewijn 19 jaar. GEHUWD: j van yeen 28 -jaar en j M p Bmjtenhek 22 jaar L. Gordijn 24 jaar en J. Boekee 17 jaar F A. de Raaij 28 jaar en L. van der Vorst 21 jaar D. M. van hier deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn rijwiel, gepleegd uit een schuurtje naast zijn woning aan de Overschie- schestraat. De schuur was gesloten met een binnenslot en de rijwieldief heeft eerst de deur moeten openmaken om zijn buit te be machtigen. A. R- vermist zijn rijwiel, hetwelk hij op een binnenplaatsje van zijn woning aan de Broersvest had geplaatst. Gistermiddag is de 8-.iarige A. van G. van hier op den Vlaardingerdijk door een in het wilde weg gesmeten steen tegen het hoofd ge troffen. Er ontstond een bloedende wonde, welke een lid van de R- K. E. H. B. O. heeft verbonden. temperatuur van het WATER De temperatuur van het water in de Gem. zweminrichtingen voor dames en heeren aan den Havendijk bedroeg heden 71 graden F. SCHEEPVAART SCHIEDAM. 9 Augustus. Vertrokken Nooisch s.s. Profit, ledig naar Dunston on Tyne; Fransch s.s. Fort de Vaux, met stukgoed naar Antwerpen: Grieksch s.s. Volgas, ledig naar Danzig. SCHIEDAM, 10 Augustus. Aangekomen s.s. Ursal, van Londen om te dokken: Japansche s.s. Kifuku Maru. van Hamburg om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. T Het s.s, Veendam van de Holland-Amerika .Lijn kwam Donderdagavond van New York e Rotterdam aan met 111 passagiers eerste klas, dertte kiaasiers toeristenklas en 41 Passagiei's NEPTUNTJS-TORNOOI. Af metdri! Ith het Neptunustornooi voort- ge^6t £n M?ssBfn,de wedstrijden: D. C. l,-. D. l.; Neptunus—win naar Hermes D v. ST-Steeds Ho Om den N®p ""f"^ro£ ^d ,sPelen o. D. S. —Neptunus Excelsior S. V. v. In bewaring is gesteld de 34-jartge matroos J. B., die ten nadeele van een kameraad, met wien hij op het s.s. „Aldabi vaart, een costuum heeft gestolen. v Gistermiddag is de 5-jarige W. V. Ceelen, een zoontje van een kraanmachinist van een in de Maashaven liggende kraan, te water geraakt en verdronken. Het lijkje ie gisteravond opgehaald. De IJsselruiters uit Brummer geven een. demonstratie pushbal op her ruiterfeest dat in verband met het zilveren feest der Oosterbeeksche Middenstands! ereeniging werd gegeven. DE EUROPEESCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN TE MAAGDENBURG. Rotterdamsche deelneemsters vertrokken. Vanmorgen zijn met den tiein van 10.42 uur vertrokken de Rotterdamsche deelneemsters aan de Europeesch zwemkampioenschappen te Maagdenburg. Het station D.P. bood het zelfde schouwspel als wij al zoo dikwijls hebben meegemaakt: enthousiaste clubleden, lachende ouders, bij wie elk spoor van bezorgdheid ont brak, wel wetende, dat de leiding bij de dames Van Wuyckruise en Braun in zeer goede en vertrouwde handen is en voeder nog een groot aantal belangstellenden, druk doend en volkomen bij het gezelschap thuisbehoorend. Maar eigenlijk allen met een tikje overmoed, trotsch op den naam van coze Rotterdamsche sterren, Willy den Ouden, Annie Timmermans, Puck Oversloot, R. Masten broek en G. Klap wijk, die daar op het punt stonden de reis te aanvaarden naar het jaarlijks weerkeerende tornooi: dat den Europeesche kampioenschap pen, waar het al heel vreemd zou moeten loo- pen, indien onze vertegenwoordigsters ook niet daar van zich zouden doen spreken en er bij verschillende nummers in zouden slagen haar tegenstandsters de hielen te laten zien. On der deze vele aanwezigen bevonden zich ook de heeren A. Tordoir Bzn. en dr. J. M. Kolff en ook de bekende zwemster van een paar jaar geleden, wier naam eveneens niet gemakklijk vergeten zal worden. Zus Braun kwam den ver- trekkenden een afscheidsgroet brengen en on getwijfeld zal haar daarbij ae herinnering zijn beslopen aan zoovele oogenbbkken van vertrek, waar zij als deelneemster tegenwoordig was. Monter en opgewekt stouu het gezelschap bij elkaar en hoewel de tijd drong, poseerden zij nog even welwillend voor de fotografen, waar na de heer Tordoir zelfs nog tijd vond een kort opwekkend woord te spreken en er aan te herinneren, dat zij niet gmgen voor persoon lijke eerzucht of voor den naam van de club, maar voor Nederland Een driewerf hoera, krachtig en vol overtuiging ,was hierop het antwoord van de zwemsters en enkele oogen- blikken later, na nog vele handdrukken en beste wenschen van de aobterblijvenden zette de trein zich met zijn kostbare last in beweging en was de reis naar het belangrijke tornooi be gonnen. Voor den politierechter is heden voortgezet de behandeling van de zaak der 33-jarige G„ huisvrouw van K. te Schiedam, die zich op 10 Juli aldaar zou hebben schuldig gemaakt aan de verspreiding van een geschrift met op- ruienden inhoud. Verdachte had bij de eerste behandeling toe gegeven, de papieren die uitgingen van het Werkloozen-Strijd-Comité, in de Tuinlaan te hebben verspreid. Men had haar in die laan een pakje van die biljetten in de hand gestopt en toen was zij dadelijk aan het uitdeelen gegaan. Van den inhoud der biljetten was zij niet op de hoogte geweest.. Zoo had zij niet geweten, dat die biljetten opwekten om buurtcommissies te vormen en in massa's op te trekken. „Van nu af geen dag zonder srijd", stond er in die manifesten. De politierechter had verdachte erop gewe zen, dat zij toch tegenover de politie verklaard had, geweten te hebben, wat er op de biljetten gedrukt stond. Verdachte sprak dit tegen, ook tegenover het getuigenis van den agent van politie W. v. d. Born, waarop de politierechter de verdere be handeling tot heden had uitgesteld om nog 'n tweeden agent van politie te hooren. Deze agent, L. L. Nagelkerke, was met den vorigen getuige naar de woning van verdachte gegaan, om haar te vragen of zij met den inhoud van de door haar verspreide papieren accoord ging. Verdachte had daarop bevestigend ge antwoord. De verdediger mr. van 't Hoff Stolk: Hebt u het manifest eerst voorgelezen? Getuige: Ja, en eerst daarna beeft verdachte verklaard met den inhoud accoord te gaan. Verdachte spreekt dit ten stelligste tegen, hetgeen weer nieuwe vragen aan den getuige uitlokt, waarbij deze niet meer zoo positief kan verklaren. Het O. M., waargenomen door mr. C. F. J. GombauJt was van oordeel, dat de vrouw wel degelijk op de hoogte is geweest van den in houd van het stuk dat als opruiend moet wor den aangemerkt. Het O. M. wil er rekening mee houden dat verdachte een vrouw is en het feit gepleegd heeft in de onrustige sfeer, die de Juli-dagen hebben gekenmerkt. Het eischte 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger, mr. Van 't Hoff Stolk wees erop, dat het manifest niet opruiend is tegen het openbaar gezag. Als men het kalm leest, zal men er geen aperte opruiing in vinden. Het stuk geeft slechts een weergave van de gevoe lens die in die dagen onder bepaalde groepen yan de bevolking heerschten. Het manifest ïoept niet op tot een concrete handeling. De strijd, WMrtoe hier wordt opgewekt is niet de gewelddadige strijd of verstoren van de open bare orde. Voorts wees pleiter er op, dat het een veel voorkomende gewoonte is in deze kringen, dat men manifesten ter verspreiding aanneemt, zonder zich eerst van den inhoud op de hoogte te stellen. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrij spraak. De politierechter zal Maandag schriftelijk vonnis wijzen. ZIE ETALAGE Keel. 123S JU Onze lezerschaar zal begrijpen, dat we met bijzondere interesse het gemeentestuk hebben bekeken, aanvangend met de woorden: „B. en W. doen een voorstel tot instelling van een ver keersregeling voor de Willemsbrug en om geving". Men begrijpt ook onze voldoening, toen we als quintessence van de nieuwe regeling der gezaghebbende verkeerscommissie ter oplossing vonden aangegeven: „de invoering van een oprij-verbod voor het verkeer uit Oostelijke richting," Een oplossing, die nog al overeenkomst ver toont met ons leekenadvies van 8 Maart j.l.: Sluit Bolwerk af. Volmaakt is de regeling nooit te krijgen, om dat ook na invoering van de nu voorgestelde plannen kruising blijft bestaan van het verkeer Zuid-West met het verkeer van de trams, die den weg naar het Bolwerk nemen en van de wielrijders, die den kant der Reederijstraat willen bereiken. Deze moeilijkheden dienen echter geen over wegende bezwaren meer uit te oefenen. Alleen de trams van lijn 9 rijden nog maar de Bolwerk-richting uit, terwijl de hoeveel heid fietsers ook niet van dien aard was, dat langdurige opstoppingen zijn te vreezen. Met een even vertraagd tempo is dat verkeer te regelen. Wie den toestand aan de bruggen kent, zal ons moeten toegeven, dat men in het verkeers- veen niet op een tramturfje kan kijken. Echter is een heel andere kwestie aan de orde gesteld en een vraagstuk van zoodanige importantie, dat de geheele nieuwe regeling gevaar loopt onuitgevoerd te blijven. De verkeerscommissie heeft ter uitvoering van haar regeling een onkosten-nota over gelegd, die in eerste instantie f 71.000 eischte, in tweede instantie bijna f 48.000 voor wijziging van tramsporen en bestratingen. De commissie van financiën heeft daarover bedenkelijk het hoofd geschud en opgemerkt, dat zal kunnen bekeken worden, of het plan in.... 1935 geheel of gedeeltelijk zal kunnen worden uitgevoerd. Om de uitgave van éénmaal een halve ton dreigt thans een regeling te blijven liggen, welke bij niet invoering, afgezien nog van on gemakken en tijdverlies op zich, per jaar drie of vier maal dit bedrag eischt aan loonen en salarissen van politie, chauffeurs en passagiers en elders op goederen of menschen wachtend personeel. Elke verbetering' moet worden doorgevoerd. Is er beslist geen geld, om de uitvoering van het meest volmaakte te financieren, welnu dan beperke men zich voorloopig tot die maatre gelen, welke weinig of geen geld kosten. Wij wijzen bijv. op het plan, om de trams van lijn 9 over het linkerspoor te doen rijden, teneinde op het Bolwerk nog een baan voor het verkeer vrij te krijgen. We zouden willen opmerken: deze noodzakelijkheid is niet van den allerdringendsten aard, ten le. omdat die opgevoerde capaciteit bij de Jan Kuitenbrug toch weer veel van haar voordeelen verliest en ten 2e. men op het Bolwerk een dubbel tram spoor gereed moet houden bij eventueele ern stige stagnaties in het Reederijstraat-gebied. We zouden dus willen bepleiten: Voer Zoo veel en zoo ver mogelijk de nieuwe regeling in, nog liever vandaag dan morgen, opdat het betere niet de vijand worde van het goede. De 8-jarige D. A. van den Zwaanshals is aan de Schiehaven door een stapel houten planken, die omviel, getroffen. Met een gebroken linker onderbeen is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 50-jarige A. H. van het Pijnackerplein is, toen hij in de Rosespoorstraat fietste, door een auto aangereden en gevallen. Met een gebro ken linker bovenarm is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 37-jarige lorrenkoopman A. de W. is in zijn pakhuis aan de Sint Laurensstraat met het rechter onderbeen tegen een snijmachine ge- loopen tengevolge waarvan dit lichaamsdeel ernstig werd verwond. De man is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. De 25-jarige C. P. uit de De Ruyterstraat heeft aan boord van het s.s. „Bolheim" een tuig op het hoofd gekregen. Met een hersenschud ding is hij in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. Hoe en waarmede men zich bezig houdt. Op den dag, dat de Oostenrijksche bonds kanselier, dr. Dollfuss werd vermoord, stonden veertigduizend menschen in Weenen te kijken naar een voetbalmatch. Zoo is de waereld nu eenmaal. Hoe wereldschokkend de gebeurtenissen rond hem zijn, hoe kritiek zijn toestand ook is, de mensch gaat instinctief zijn dagelijkschen gang, werkt even hard als anders aan de dagelijk- sche plichten, waaraan hij gewoon is en lacht even vroolijk als altijd om de kleine dingen, die hem steeds geamuseerd hebben. „Parijs denkt alleen maar aan den sleutel, wélke toegang verleent tot de geheimen van Europa's lot", verklaarde laatst een diplomaat, die in genoemde stad geaccrediteerd was. Op het oogenblik denkt Parijs evenwel alleen maar aan de zomervacanties. Groote koppen in de Parijsche bladen weten te vertellen, hoe „de zeven groote Parijsche spoorwegstations de hoofdstad beroofd hebben van honderdduizenden van zijn inwoners, te midden van het vroolijk benijden van degenen, die niet eerder weg kunnen dan in September en temidden van de melancholieke glimlachjes van hen, die reeds in Juli weg geweest zijn". De tijden zijn niet al te best in Frankrijk. Dit jaar kunnen vele ouders zich geen vacantie- uitstapje veroorloven en zenden hun kinderen alleen naar buiten. Vacantiegangers, kampeer ders en stroomen van allerlei kinderen wrin gen de treinen binnen „met vroolijke kreten en opgewonden gebaren." In het Saargebied is er den laatsten tijd een heele hoop herrie geweest. Maar in de Saar is er erg veel plezier geweest. De zwemclub van Saarbrücken heeft haar negende en meest ge slaagde regatta gehouden. Op beide oevers van de rivier stonden de menschen in dichte rijen te kijken. Donderend applaus begroette iedere goede prestatie, maar de sensatie van den dag was ongetwijfeld het monster van Loch Ness, dat zich in levenden lijve den volke vertoonde. In Hamburg heeft men het op Het oogenblik erg druk over een plaatsje uit de omgeving, Krempe genaamd. Krempe heeft niet veel te beteekenen, maar het is erg oud, of juister is precies 700 jaar geworden. Daarom heeft Krempe feest gevierd en Hamburg was de voornaamste gast. In den vroegen namiddag begon een allegorische optocht. De oude gilden trokken voorbij, een boot met walvischjagers als herinnering aan de verdwenen visscherij uit de tijden van de Hansa en vervolgens de vroe gere overheerschers van KrempeZweden in de uniform van 1713, Russen in de groene uni formen van 1813, Denen van 1848. Madrid is eveneens bezig geweest met het vieren van een verjaardag het eeuwfeest van den schilder Whistier, „die voor ons de misten van Londen werkelijkheid maakte, evenals de wareld, beschreven in „David Copperfield", „Little Dorrit" en „Our Mutual Friend". Moskou daarentegen leeft heel erg in het heden. De jeugd van de bevoorrechte klasse niet, naar ik vrees, de uitgehongerde boe ren, van wie er in het afgeloopen jaar. zooals u reeds eerder hebt kunnen lezen, vier mil- lioen zijn ongekomen beoefenen de „groote nieuwe sport" in den parachute-toren van het Park voor Cultuur en Rust, wat zooveel is als ons Lunapark. Den heelen dag tuimelen de twee parachutes van den toren naar beneden. Het spreekt van zelf, dat de springers doordrongen zijn van de enorme beteekenis dezer oefeningen. „Dat Waterloo werd gewonnen op de speelgronden van Eton is een waarheid als een koe" (zeggen de kranten in Moskou). „De jonge menschen, die van den parachute-toren naar beneden springen, kennen dus precies de beteekenis, welke zulk een training heeft voor de verdedi ging van den proletarischen staat." Boedapest is zich aan het klaar maken voor een groote auto-tentoonstelling_ Uit alle dee- len van Hongarije zijn auto's op weg naar de hoofdstad en aangezien Hongarije zoo vlak is als een biljartlaken, zullen ze het gemakkelijk hebben. Sommige deelnemers komen evenwel liever per motorboot en de verwachting is al gemeen. dat de heele Donau propvol zal zitten met deze nuttige vaartuigen, terwijl zijn oevers worden afgezet met eindelooze rijen auto's. Buenos Ayres is wezen kijken naar de film „Don Quichot" met George Robey als Sancho Panza en heeft ervan genoten. Chicago loopt op het oogenblik warm voor een nieuwe manier om lucht'te conditionnee- ren. Daar Amerika ontgoocheld is over zijn kli maat, zijn de Amerikanen, ondernemend als ze zijn, begonnen met zich af te vragen „Waarom zouden we het klimaat niet veranderen Jam mer genoeg moesten ze toegeven, dat „de mogelijkheden, om het weer buitenshuis te controleeren, erg klein zijn", maar binnens huis In onze krant heeft u al eens iets kunnen lezen over het „condjtionneeren" van lucht. Welnu van de zes millioen slachtoffers van de hooikoorts, welke Amerika telt, zijn er vijftien binnen tien minuten genezen, nadat zij in een kamer waren gebracht, waarin de lucht „ge- conditionneerd" was. Kunt u daar tegenop San Franci^io houdt zich voornamelijk on ledig met eekhoorns, die ernstig gevaar schij nen te loopen, om allemaal aan een besmette lijke ziekte ten onder te gaan. Over den Atlantischen Oceaan, in Shanghai, ziet men niet met doodgaande eekhoorns, maar met -riksja's te kijken. Het schijnt, dat deze vervoermiddelen buitensporig gammel zijn en een hetig verontwaardigde burger is van mee ning, dat „het moeilijk zou zijn, om eéji sprekender voorbeeld te vinden van Shanghai's, mentaliteit, dan de apathie, welke ten opzichte van het riksja-probleem tentoongespreid wordt." Of het u interesseert, of niet, dit zijn de din gen, waar de wereld op het oogenblik in weii' kelijkheid over praat. Op den dag, waarop d nazi-Putsch in Oostenrijk plaats vond, open een tante van me haar krant en kondigde veil veeld aan„Geen nieuws vandaag. O ja. toe Verloren, in een taxi, tusschen Coolsingel en dei^^ Bergweg, een klein blauw damestaschje met zil- f veren sluiting. Hoe verschrikkelijk slordig kun nen sommige menschen zijn Alles is tenslotte een kwestie van smaak en opvatting»¥5t Verwacht wordt: Matige, tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien, later opklarend, iets koeler. Lichten op van 's avonds 9,05 tot 's morgens 5.06 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. InstrumenteD beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K- Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. BeethoveD (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in hel Parochiehuis lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Komnkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding vaD Ed Flipse. Gebouw Eendracht lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. JL. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden lederen Vrijdagavond van half 9half 10 so ciale ontwikkelingslezing voor leden der Schie damsche locale Gezeilenvereeniging onder lei ding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Geiegenneid tot aanmelding van leden. Woensdag 15 Augnstus Opening van den bijbouw der Dr. Noletstich- ting, half 5. 10 Augustus: Groote Kerk, orgelvoordracht P. v. d. Kerkhoff, 8 uur. 12 Augustus: Diergaarde, Rotterdamscb Solisten Ensemble, 3 uur. 14 Augustus: Diergaarde, Solisten Italiaan- sche Opera, 8 uur. 17 Augustus: Diergaarde Haarlemsche Or kestvereniging, 8 uur. Tentoonstellinge.n: Unger v. Mens. Eendrachtsweg 27: Fransche en Hollandsche schilderkunst. Museum Boymans: Nederland- sche teekeningen van oude meesters uit dever- zameling F. Koenigs. R'damsche Kring: Maas gezichten. Studio '32; Rotterdamsche beel dende kunstenaars. Stichting van Wyngaar- denBoot: Fransche affiches. SCHIEDAM, 10 Augustus. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling f 0.80 a t 0.90. W. v. W. Naar Hansweert over Rotterdam Barendregt, Heinenoord, Klaaswaal, veer Nu- mansdorpWillemstad (vaart 's Zondags niet), Steenbergen, Bergen op Zoom, Krabbendijk, Kruiningen, Hansweert. Ongeveer 95 K.M. Panne. VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1