■MH HERINNERINGEN AAN MAARSCHAEK LYAUTEY. fiQUESIEERERDE ZAK» DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1934 mm EEN LEEMTE IN DE GEMEENTEWET. UITVOER VAN LANDBOUW PRODUCTEN NEDERLANDSCHE J AARBEURS. koopliedenstaking op de VEILING TE MIDDELBURG. EXAMENS TEEKENEN (M A EN M B). EXAMEN R. K. ORGANISTEN EN DIRECTEUREN VEREEN. Pluimvee maakte het beste figuur. BOSKOOP. AKTE-EXAMENS M. O. IN DE NEDER!,. TAAL EN LETTERKUNDE (K VIIh DE GESCHIEDENIS (K VIII) EN DE AARDRIJKSKUNDE (K IX). REEUWIJK. HAASTRECHT. HAZERSWOUDE WADDINXVEEN. MOORDRECHT UIT OVERSCHIE. DE PRINCENVLAG OP 31 AUGUSTUS. UIT HILLEGERSBERG. VERRUIMING VAN DE VERKOOP- GELEGENHEID. STROOPERS AANGEHOUDEN. OPBRENGST CRISIS-COLLECTE. KAMPEERVERGUNNINGEN. DUREN HET LANGST De tragische dood van Dollfuss en het snel daarop volgend overlijden van Hindenburg hebben het ongeveer gelijktijdig verscheiden van Hubert Lyautey wat sterk overschaduwd, zoodat misschien te weinig aandacht is ge schonken aan het heengaan van deze groote, nobele en ridderlijke figuur, die gerekend kan worden tot een der grootste glories van Frank rijk uit de moderne geschiedenis. in Maarschalk Lyautey is een man heenge gaan, die als de verpersoonlijking kan gelden van de beste tradities van het Fransche volk. Een militair, die het krijgsmanschap zag als een ridderschap, die een groot veroveraar kon zijn zonder een vernieler, die een volk, dat hij overwon, tot zijn verknochte vrienden maak te, een pionier der beschaving, een groot -ko lonisator, een geleerde, een schrijver, wien de onsterfelijkheid der academiciens werd ver leend, een onafhankelijk man, die wetend wat 't hem kosten kon, zich openlijk katholiek beleed en uitgesproken monarchist. Bovenal een vurig vaderlander, die voor de Republiek, die hij haatte, in Marokko een nieuw Fransch imperium schiep. Lyautey gestorven, en de Sultan van Ma rokko, die zich juist te Marseille weer voor zijn land wilde inschepen, liet bij het vernemen van den dood van zijn grooten vriend en be schermer, het vertrek van het schip zes-en- dertig uur ophouden om eerst zijn rouwbetoon en hulde te gaan brengen aan de doodsbaar van dezen illusteren Franschman. Zijn koloniale roeping, die Frankrijk zoo veel eer en glorie heeft bijgezet, vond zijn oor zaak in een ongenade, die de veertigjarige kapitein Lyautey in 1891 bij de toenmalige, hem weinig genegen Regeering had opgeloo- pen. De toen nog jonge militair, die hooge idea len koesterde omtrent het soldaat-zijn had kennis gemaakt met den fijnen Eugène Mel- chior de Vogue, hoofdredacteur van de „Revue des Deux Mondes", die begeesterd ever de frissche idealen van dezen ongemeenen offi cier, hem aanzocht daarover een artikel te schrijven in zijn beroemd tijdschrift. Enkele dagen later verraste Lyautey de Vo gue met 'n artikel, waarin volgens getuige nis van dezen fijnen geest geen woord veran derd behoefde te worden. De volgende maand verscheen de „Revue des Deux Mondes" met een meesterlijk opzienbarend artikel „Du röle sociale de l'officier dans le service militaire universel". Ofschoon het niet onderteekend ■was werd Lyautey toch algemeen als de schrij ver aangewezen. ;.-v: Maarschalk Lyautey als Resident-Generaal van Marokko. Het verwekte een levendig verzet in poli tieke kringen, en had tot gevolg dat de toen malige minister van oorlog, generaal Boisdeffre 't noodig oordeelde om den overmoedigen ka pitein uit Frankrijk te verwijderen en hem naar Indochina te expedieeren. Twee jaar verbleef Lyautey daar waar hij aan den staf van Generaal Gallieni was toe gevoegd. Toen brak de opstand in Madagascar uit. Lyatey had, teekenend voor zijn heele ka rakter, te Hanoi aan de deur van zijn bureau een plakkaat neer gehangen, waarop de waar schuwende woorden geschreven stonden: „Hebt u mij waarlijk iets te zeggen Óp het oogenblik, dat de een of andere be zoeker aanstalte maakte om aan te kloppen, dacht hij bij het lezen van deze woorden nog eens 'n oogenblik na en verwijderde zich dan ook gewoonlijk. Ook Generaal Gallieni ging op den dag, dat hij tot Resident van Madagascar werd benoemd, met het telegram in de hand naar het bureau van Lyautey om hem mededeeling te doen van deze benoeming. Op het moment van aan te kloppen zag de Generaal het opschrift, dacht een oogenblik na, en keerde terug naar zijn eigen werkkabinet. Vandaar telegrafeerde hij naar Parijs en ver zocht of Lyautey hem naar Madagascar mocht begeleiden. „Ik had er met je over willen praten", zeide Gallieni nem later, „maar ik heb gehandeld en heb geen spijt over deze daad". Bang om te spreken was Lyautey zeker niet, hij sprak altijd vrij uit wat hem op 't hart lag. „Mijnheer de President", zei Lyautey 'n keer op het Elysée, „ik" ben monarchist". Na zulk een vierkante verklaring wist hij zich alle politiek van het lijf te houden. Hij had een uitgesproken haat tegen de politici, en voornamelijk tegen de uiterst-linksche partijen, die hem vaak hun wraak hebben doen voelen. Maar Lyautey week er geen streep voor van zijn weg. Clemenceau noemde hem „een grand bougre", 'n grooten rekel. yDie Lyautey", bromde Cle menceau „had al twintig keer voor den krijgs raad moeten staan. Er bestaat geen ongedisci- plineerder soldaat gis hij. Zoo dikwijls als tl hem 'n opdracht geef, durft hij altijd „neett* te zeggen. „Maar 't komt er niet op aan", lift? Clemenceau er dan op volgen, „de kerel staat me aan „c'est un monsieur". En Clemenceau bewonderde Lyautey tot 'n warme vereering toe. Er ging iets dwingend imponeerends als bijna magnetisch uit van de fijne, hooge aristocratische figuur, die l.yautey was. Hij had de oogen van een Napoleon. En toch was hij als knaap maar een zwak ventje geweest. Als kind was hij bij een parade van een hoog balcon gevallen, waarbij hij zich ondanks dat zijn val door een curassier ge broken werd, toch inwending ernstig bles seerde. Hij moest lang een stalen corset dra gen en ook in later jaren had hij nog dikwijls ernstig last van dezen val in zijn kinderjaren. Hij noemde zich spottend een aan de chirur gie ontsnapte. Eerst in Madagascar later gedurende zijn langdurig verblijf in Marocco toonde hij zich een groot -lonisator, die kracht en geweld nooit gebruune als doel, maar alleen als mid del. Om de inboorlingen voor zich te winnen zocht hij allereerst hen, hun zeden en gebrui ken te ieeren kennen. Hij wist hun den vorm yah bestuur op té leggen, die met nun aard en wezen strookte. Naar de methode der oude Romeinen, die naar zijn opvatting bewezen hadden de beste kolonisators te zijn geweest. Een van zijn eerste principes was „macht toonen, maar er zoo weinig mogelijk gebruik van maken". Maar hij wist ook op een gelijke mate zijn prestige hoog te houden. Dit prestige oordeelde hij voor Marokko een noodzakelijkheid. Toen hem in 1922 werd aangezegd, dat de toen malige President van de Republiek Millerand naar Casablanca zou komen, oordeelde Lyautey dat er geen waardige weg bestond om van de haven naar het Europeesche centrum te ko men voor den grooten Sultan van Frankrijk". „Zoek me wat architecten bij elkaar" beval hij. Toen deze kwamen, zei hij op een toon, die geen tegenspraak duldde, dat binnen een maand een groote boulevard moest aangelegd worden van twintig meter breedte. Reeds den anderen morgen begonnen de onteigeningen, de groote muur rond de inboorlingenstad, oude huizen, een heel kwartier werden afge broken. Twee dagen vóór de komst van Millerand was de „via triumphalis" gereed. Maar vlak bij de haven zag Lyautey nog een gebouw, dat het perspectief bedierf. „Weg er mee!" beval hij zonder aarzelen. En dat was nog wel het administratiegebouw. Maar toen de President van de Republiek, „de groote Sultan van Frankrijk" in zijn A la Daumont bespannen calèche stapte, kon hij over een prachtige boulevard rijden, waar tusschen de hooge kolonnaden aan weerszijden de Arabieren hun opwachting maakten. Het prestige van Frankrijk beteekende ook zijn eigen prestige. Hij zag alles groot en breed, hij liet geweldige havens graven, prach tige wegen en spoorwegen aanleggen, bouwde scholen, musea, hospitalen, hij schiep nieuwe steden als Rabat, dat een model van steden bouw is. Hij deed alles op eigen gelegenheid, stoorde zich niet aan kleinzielige ambtenarijen in Parijs, want hij haatte van zijn jonge jaren af alle bureaucratie. Hij kende geen halfheid, geen middelmatigheid. Hij voelde zich zelf den koning van Marokko. „Hier ben ik koning", zeide hij zonder eeni- ge valsche bescheidenheid. En hij was 't ook ten volle, en toen hij op genomen werd in de Academie te Parijs, kon Mgr. Duchesne, die hem moest begroeten, naar waarheid van hem getuigen „gij bezit zonder den titel in werkelijkheid een souvereine macht en die van een stichter van een rijk". Maar zijn vijanden, de kleine politici te Pa rijs sliepen niet. Op 24 September 1925 nam Maarschalk Lyautey ontslag als gouverneur-generaal van Marokko, omdat hij zijn macht niet wilde deelen met Generaal Pétain, die hem was toe gevoegd als opperbevelhebber van het leger. Dertien jaren was hij toch de alleenheer- scher geweest in dit heerlijke land. Nog eenmaal deed Lyautey een tocht door het land, waar heel de inlandsche bevolking hem de grootst mogelijke aanhankelijkheid betoonde. Maar de onverschilligheid van zijn eigeh landgenooten, die aan hem hun carrière en fortuin te danken hadden, griefde hem zwaar. De groote Maarschalk verliet Casablanca zonder escorte of saluutschot, als een eenvou dig toerist op een handelsschip. Voor 't eerst ondervond hij de bitterheid van den ouder dom en van de menschelijke ondankbaarheid. Hij sloot zich op in zijn kabine en mompelde: „heel mijn geluk, mijn leven lag daar Maar wat de Franschen hem onthielden, dat vergoedden hem de Engelschen. De Engel- sche vloot, een groot escader uit Gibraltar voer hem tegemoet en vergezelde hem tot in de Fransche wateren. In Marseille aangekomen was niemand aan wezig om hem te begroeten. Zoo wreekten zich de ploertige kleine poli tici van Parijs op den grooten man, die zoo veel glorie aan Frankrijk had gebracht. Lyautey trok zich nu terug op zijn kasteel van Thorcy in Lotharingen, waar hij tot zijn tachtigsten jaar tot zijn laatsten levensdag altijd actief en werkzaam bleef. Hij schreef en ontving honderden brieven per dag. Niet alleen zijn kasteel, maar ook het dorp zelf had zijn liefde. Hij schiep er een sociaal milieu, een gemeenschapshuis voor de jeugd, met een bibliotheek, een conferentiezaal, een ciné ma. Kleine zoowel als groote dingen hadden zijn belangstelling. Sinds 23 Juli was hij ziek, maar wilde den dood nog geen kans geven. Met zijn vrienden schertste hij nog, dat hij hun een diner zou aanbieden ter gelegenheid van zijn honderd-» sten verjaardag. Welke dag is dat? vroeg Barthou, dfe mi nister. „23 November 1954", antwoordde de zieke. Barthou keek even oolijk in zijn agenda, en zeide: „Dan ben ik vrij". Den nacht vóór zijn sterven had hij zich al den tijd onderhouden met Guillaume die van 1903 af zijn trouwe ordonnans was geweest. Hij sprak slechts over Marokko. „Hoe gaarne zou ik dat gezegend land nog terug zien. Eens had ik het nog willen zien, vóór mijn dood Den anderen morgen was hij zeer zwak. Zijn biechtvader, Pater Lejosne, wilde de gebeden der stervenden gaan bidden. Lyautey maakte een gebaar, dat hij nog even moest wachten. Tegen twaalf uur in den middag, toen al de zijnen hem omringden, maakte Lyautey een groot teeken des kruises, het sein dat de pater zijn gebeden kon aanvangen. Drie uur later gaf hij den geest. De eerste, die zich schreiend buigen kwam over zijn doodsbaar was Sidi Mohammed, de Sultan, die kroon en rijk aan Lyautey dankte. Ook Marokko rouwt om den grooten vriend en beschermer. P. HYACINTH HERMANS. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in gezelschap van Maarschalk Lyautey bij haar bezoek aan de Kolonia'e Tentoon stelling te Parijs. rolMti8iiliiÉÉÉ 4» mi Het noordelijk gedeelte van het station te Nijmegen dat eenige weken geleden door brand werd vernield en dat thans met bekwamen spoed ivordt hersteld. Saboteerende raadsleden op non-actief. Het nieuwste snufje op het gebied van poli tieke sabotage doet zich thans te Haarlem voor. Daar toch heeft volgens de „N.R.Ct.", de heer De Kadt, eens sociaal-democraat, daarna O.S.P.'er, en nu ook alweer doleerend t.o.v. deze partij, reeds een maand geleden zijn benoeming tot raadslid aanvaard, met de be doeling intusschen als zoodanig te blijven spijbelen. Zijn plaats op de soc-dem. lijst da teert uit den tijd, waarin hij nog deel uit maakte van de S.D.A.P. Tengevolge eener s.d.-vacature aan de beurt gekomen om als sociaal-democraat in Haarlems vroedschap te gaan zetelen, scheen de heer De Kadt dit toch niet over zich te kunnen verkrijgen. Maar aan den anderen kant wilde hij blijkbaar zijn vroegeren geestverwanten, thans zijn tegen standers een hak zetten, door wèl de benoe ming te aanvaarden, maar in de practijk de plaats niet te bezetten en aldus de soc.-dem. fractie één man minder te doen tellen. Tegen een dergelijke „truc" valt met be hulp eener zeer eenvoudige aanvulling der Gemeentewet wel degelijk wat te doen. Ge lijk thans reeds een wethouder door den Raad vervallen kan worden verklaard, wan neer hij zés achtereenvolgende vergaderingen van B. en W. zonder geldige redenen niet heeft bijgewoond, zou men een analoge bepa ling voor aldus spijbelende raadsleden in het leven moeten roepen. Tevens ware rog als vereischte te stellen, dat binnen een bepaalden termijn na aanneming zijner benoeming een raadslid behalve natuurlijk in geval van geldige redenen van verhindering zijn functie, (op straffe van vervallenverklaring, zoo hij in verzuim blijft) moet aanvaarden, waaraan onverbrekelijk verbonden is het af leggen van den eed (belofte) van trouw gan de Grondwet en de wetten des Rijks, onder de toezegging de belangen der gemeente met al zijn vermogen te zullen voorstaan en be vorderen. Dit laatste liet de heer De Kadt eveneens achterwege, zoodat hij nu saboteerend raads lid op non-actief is. Bewondering kunnen wij hiervoor allerminst koesteren, wars als wij zijn van al dergelijk destructief gedoe. Het eenige nut van dit optreden kan echter zijn, dat de wetgever aangrijpe de eerste de beste gelegenheid, om te voorzien in de thans in de Gemeentewet met betrekking tot aan vaarding en uitoefening van het raadslidmaat schap gebleken leemte, waarvan de heer De Kadt op de boven beschreven wijze mis gebruik gelieft te maken. Deze aanvulling zou b.v. kunnen worden tot stand gebracht tegelijk met de voorgenomen wijziging, die een bepaalde groep van vrij gestelden van het raadslidmaatschap beoogt uit te sluiten. Toegangsbewijzen voortaan aan alle stations verkrijgbaar. Naar wij vernemen, zullen voor de Neder- landsche Jaarbeurzen, die te Utrecht worden gehouden, de toegangsbewijzen ook verkrijg baar zijn aan alle stations van de Nederland- sche Spoorwegen. Dit heeft het groote voordeel, dat de zaken man tegelijk met z'n spoorkaartje een jaar- beurskaart kan koopen, waarop 50 pet. reduc tie wordt verleend op de terugreis. Het terug reisbiljet met de hierbovengenoemde korting wordt door de Nederlandsche Spoorwegen af gegeven aan haar loket in de hal van de jaar beursgebouwen. Voor de jaarbeurskaart betaalt men denzelf den prijs als aan de jaarbeursloketten. De maatregelen der regeering inzake den aardappelsteun hebben indirect teMiddelburg tot een conflict op de veiling aanleiding gege ven. De meerdere administratieve werkzaam heden door de wijziging van de steunregeling waren mede aanleiding tot de bepaling van het bestuur dat de kooplieden de aardappelen alleen met vier kisten van 25 k.g. tegelijk mochten koopen. Toen de regeling Dinsdag zou worden inge voerd en ook op het verzoek van den woord voerder niet tot Donderdag werd verschoven om alsnog de organisaties vankooplieden te Middelburg, Souburg en Vlissingen te hooren, weigerden de kooplieden niet alleen de aard appelen, maar ook het fruit te koopen en ver lieten zij de veiling, zoodat fruit en aardappelen onverkocht bleven. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter algemeene kennis, dat, het mondeling gedeelte van de examens tot het verkrijgen van een akte van bekwaamheid M A of M B. tot het geven van middelbaar onderwijs in het teekenen voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, dit jaar zal worden afgenomen te 's Gravenhage, in het gebouw der Academie voor Beeldende Kunsten, telkens van 912 uur en van 13 tot 16 uur, te beginnen met 20 Augustus a.s. Gedurende de eerste dagen wordt het mon deling gedeelte der examens voor de akte M A gehouden; daarna het mondeling gedeelte der examens voor de akte M B. Te Utrecht slaagden voor bovengenoemde examens: orgel: klein diploma: W. G. A. Hick- mann, Utrecht; J. H. Claessens, Berg en Ter- blijt; L. Kengen, Borgharen; P. L. G. Driessen, Venlo; P. J. J. Castermans, Maastricht; M. G. B. P. Teeuwen (eerw. zuster Laurentia) Steyl; J. F. Koeken Schiedam. Afgewezen 10. Blijkens het statistisch overzicht van den uitvoer van landbouwproducten over de maand Juli 1934, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de statistiek te 's Gravenhage was over Juli de uitvoer van oudere paarden wederom geringer dan de maand tevoren en bedroeg slechts 68 stuks (Juni 120). Duitschland en Engeland (4) betrokken een geringer aantal. Ook van jongere paarden verlieten slechts 116 stuks (Juni 217) ons land, waarvan 114 stuks naar Duitschland werden uitgevoerd. Van slachtvee werd slechts één stuk uitge voerd. Van fokvee verlieten 2 stieren en stier kalveren ons land. Frankrijk en Zuid Afrika namen ieder een stuk af; van melk- en kalf- koeien vond geen uitvoer plaats, terwijl vier stuks jongvee naar België werden geëxpor teerd. Van varkens verlieten 76 stuks ons land. Schapen werden ten getale van 150 stuks (Juni 385) geëxporteerd. Pluimvee ontmoette een goede vraag in het buitenland vergeleken met de vorige maand. Totaal werden 464.626 stuks (Juni 296.943) ge ëxporteerd. waarvan naar Duitschland 179.855 (Juni 143.530), België 49.970 (46.880) en Italië 261.931 (Juni 93.811) stuks. Ook de export van geslacht pluimvee nam toe en bedroeg 289 ton (Juni 206 ton Juli 1933 478). Vooral Groot Brittannië (125) was een goede afnemer. De uitvoer van versch varltensvleesch (Juli 823, Juni429) naar Duitschland (741) nam be langrijk toe, waartegenover stond geringer export naar Frankrijk. De totale uitvoer was echter geringer dan in Juii 1933 (1.404 ton). De export van rund- en schapenvleesch was geringer dan in Juni. Bacon werd iets meer uitgevoerd dan in Juni doch minder dan in 2.466 Juli 1933 (3671). En geland was de belangrijkste afnemer (2.465), Eveneens nam de export van ander gezouten varkensvleesch toe. Duitschland betrok hiervan 1.771 ton. Vleesch gerookt en gedroogd werd in ojiseveer gelijke hoeveelheden uitgevoerd als in juni! 'j t. De boterexport (4.181) ter waarde van ruim 2 millioen gulden was geringer dan in Juni (5.050) doch belangrijk grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar toen 2.952 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden ons land verliet. Engeland (2.364) be trok minder dan de maand te voren, doch ook naar Duitschland (1.702) was de export min der groot. Alle soorten kaas werden minder uitgevoerd dan de maand tevoren. De totale export be droeg 5534 ton ter waarde van ruim 2 Va millioen gulden (Juni 1934 5862 ton, Juli '34 5700 ton ter waarde van ruim 2 millioen gul den). Duitschland (2339), België (1334), Enge land (497) betrokken een minder groote hoe veelheid. Frankrijk (736) daarentegen nam iets meer af. Gecondenseerde gesuikerde volle melk werd in ongeveer gelijke hoeveelheden geëxporteerd als in Juni. Van ondermelk was de export be langrijk geringer en bedroeg 88112 ton (Juni 12.158 ton). Engeland betrok in Juni slechts 6817 ton (Juni 10.931). Eveneens was de export van ongesuikerde volle melk (1.327) iets ge ringer. De uitvoer van melkpoeder bleef onge veer gelijk aan dien der vorige maand. De uit voer van taptemelkpoeder onderging in Juli een belangrijke vermindering (Juli 391 Juni 610) door minder export naar Engeland (260). De uitvoer van versche eieren (6137) bleef ongeveer gelijk aan dien in Juni, Duitschland (4.638) betrok iets meer. Spanje (47U iets min der evenals Groot Britannië (1873). Uitvoer van koelhuis- en kalkeieren en eiproducten vond niet plaats. De uitvoer van erwten en boonen nam over het geheel af. De export van fijne zaden bleef ongeveer gelijk aan die der vorige maand. De uienexport (392) richtte zich voorname lijk uaar Duitschland (146) en Engeland (150). Kleiaardappelen (19.267) werden belangrijk meer geexporteerd dan de maand tevoren! Duitschland (11.228) was de grootste afnemer, doch ook Engeland (5.773) en Zwitserland (1 168) namen grootere hoeveelheden af. Van veen- en zandaardappelen bedroegen de uit- voercijfers resp. 25 en 308 ton. Reeds vond weer uitvoer van pootappelen (593) plaats. Frankrijk betrok 470 ton en België 122 ton. De uitvoer van onbewerkt vlas was geringer dan in de overeenkomstige maand van 1933. Hooi en stroo ontmoette in het buitenland ongeveer gelijke vraag als de vorige maand. De export van aardappelmeel bedroeg in de afgeloopen maand 4.413 ton. Stroocarton werd in een hoeveelheid van 17.047 ton geëxporteerd, terwijl suiker in een hoeveelheid van 6.989 ton ons land verliet, Ierland betrok van dit laa s product 3.105 ton. GESLAAGD De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belangheb benden, dat de examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde (K VII), de geschiedenis <K VIII) en de aardrijkskunde (K IX) dit jaar zullen worden gehouden in de maanden Sep tember (voor het schriftelijk gedeelte) en No vember en December (voor het mondeling ge deelte). Zij, die zich aan één dezer examens wen- schen te onderwerpen, moeten vóór 9 Septem ber uitsluitend per briefkaart en zonder toe zending van eenig ander stuk een aangifte formulier aanvragen aan den heer G. Bolke- stein, inspecteur van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs in de vijfde, inspectie, wonende te Amsterdam (Zuid), Moreelsestr. 37. Mej. M. K. van de Brink slaagde te Den Haag voor het examen Duitsch L.O. GEVAL VAN ROODVONK Ten huize van J. V. aan het Kaagjesland alhier is een geval van roodvonk geconstateerd. TELEFOONSTORING Maandag en Dinsdag was de telefoonverbin ding met Gouda zoowel van het station aan de Reeuwijkschebrug alsook in de afd. Middel burg verstoord. Gedacht werd, dat de kabel bij het café van de wed. van Rietschoten met het ingraven van de waterleidingsbuizen, averij zou hebben opgeloopen. Bij onderzoek bleek dit toch niet het geval te zijn. Naar de storing wordt nog ijverig ge zocht. De aangesloten abonné's zijn van de storing op de hoogte gesteld. EEN KRULSTAART OP DEN LOOP Bij de politie alhier is door den veehouder S. Hofman, wonende aan het Jaagpad aan de Gouwe, aangegeven, dat op zijn erf kwam aan- geloopen een varken, voorzien van het ver eischte oormerk. Voor dep rechtmatiger eige naar is de krulstaart aan bovengenoemd adres terug te bekomen. VERZAKT Een met 6 ton bananen geladen vrachtauto van de firma de Graaf uit Rotterdam, ver zakte Maandagmorgen ter hoogte van de wo ning van den heer G. Smit in Boven-Haastrecht bij het uitwijken voor een andere auto. Met behulp van een kraanwagen slaagde men er in, het zware gevaarte weer op den weg te brengen, waarna de reis kon worden voort gezet. Dinsdagmorgen moest een zware met hout geladen zeswielige vrachtauto van den Hout handel „De Hoop te Stolwijken sluis, voor een andere auto uitwijken op den smallen Wesf- Viisterdijk. Daardoor begaf zich de kant van den weg, en verzakte het achterstel van den wagen, terwijl het voorstuk dwars over den weg kwam. Het bleek noodzakelijk de lading te lossen, waarop een kraanwagen de vracht auto weer op het goede spoor kon brengen. Het verkeer bleef ongeveer een uur gestremd. OVERREDEN EN GEDOOD Hedenmorgen om half acht is het vijfjarig zoontje van den heer van der Horst uit Koude kerk op den Rijksstraatweg onder de gemeente Hazerswoude door een uit de richting Leiden komenden auto aangereden en op slag gedood. VERGADERING VAN DEN RAAD Burgemeester van zijn ziekte hersteld. Na opening en ambtsgebed deelt de voor zitter mede, dat het hem aangenaam Is we derom in 's raads'middente zijn en zijn werk zaamheden te kunnen waarnemen. Hij kan niet nalaten zijn dank te betuigen aan de heeren wethouders, gemeente-secretaris en raadsleden voor de vele blijken van belangstelling die hij tijdens zijn ongesteldheid van hen heeft mo gen ondervinden. Dat heeft hem goed gedaan. Een speciaal woord van dank heeft hij voor den wethouder Herfst, die de functie van bur gemeester heeft waargenomen en voor de hee ren Van Tol en Kreupeling, die hem daarbij ter zijde hebben gestaan. De heer Herfit zegt, dat het hem zooals hij ook reeds in de vergadering van B. en W. mededeelde bijzonder verheugt, dat de burgemeester het voorzitterschap van den raad weder op zich kan nemen. Het is hem bekend hoe moeilijk het hem valt deze functie aan an deren over te dragén. Hieruit blijkt echter de lust en de energie om zelf de ambtsbezigheden waar te nemen. Persoonlijk wil hij hier een woord van dank voor het hem toegesprokene toevoegen, alsmede tot den heer Van Tol voor zijn medewerking en tot den gemeente-secre- taris voor de aangename wijze waarop deze hem op deskundige wijze ter zijde stond. Het verslag der vergadering van 26 Juli wordt z. h. s. goedgekeurd. Medegedeeld wordt de goedkeuring door Ged. Staten van 'de raadsbesluiten tot af- en overschrijvingen der begrooting, de bedrijf810" keningen over 1932, de extra-aflossing ^va' f 10.000 bij de Alg. Levensv. Bank, de ver®U^~ ning voor het hebben van een brug °ver Kerkwegvaart door den heer De Gf,ikeih 11 voor zoveel noodig tot het gedeelte J - c- gelen van de speelplaats voor de ®c Onderweg. De voorzitter doet n°D -j Ree ling van het gesloten contract me oemeen- te Gouda voor de levering van S a. d. Be degraver Straatweg. Nog deelt mj mede, dat B. en W. het intiatief hebben aenomen om aan de Ver. van Ned. Gemeenten te verzoeken aanhangig te maken dat de extra-hef£ingen op aardappelen worden meetrokken en van de motieven die daarf* Hebben geleid. Alle deze stukken en mededeelingen wor den z h s. voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening voor 1933 wordt de fin. commissie gehoord - met algemeene stem men aangenomen- De wethouders onthielden zich van medestemmen. Ook de rekeningen der bedrijven over 1933 worden, de fin. com missie gehoord, met algemeene stemmen goed gekeurd. De winst- en verliesrekening van de woningbouwvereniging „Waddinxveen" toont een batig saldo van 1262.20. Deze worden met de balans met algemeene stemmen goed gekeurd, nadat de fin. commissie geen op- en aanmerkingen had. Het voorstel tot intrekking der vergunning voor het maken van 'n weeg brug tusschen openbare school en Ned. Herv. Kerk, verleend bij besluit van 15 Juli 1919, wordt op verzoek van den secretaris der ver- eenjging „De Weegbrug", ingetrokken, onder verwijzing naar de destijds gestelde voorwaar den. Het voorstel tot aankoop eener inschrijving op de grootboeken der N. W. S. tot een be drag van 18,218, hetwelk de gemeente mo menteel in kas heeft, wordt, de fin. commissie gehoord, z. h. s. goedgekeurd. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur wijst aan ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 18.500. Het bestuur heeft een subsidie geraamd van 18.300 tegen 29.800 verleden jaar. Op een vraag licht de heer Herfst, de voorzitter van het B. A., toe, dat het verschil niet zoo groot is als het wel lijkt, omdat bedragen die anders op B. A. weiaen geboekt, zijn gesplitst en gedeeltelijk overge bracht naai' de steunregeling- Dit werd juister gevonden, omdat er menschen boven 65 jaar zijn, die nu en dan wel eens werx krijgen. Dit punt wordt vervolgens z. h. s. goedgekeurd. De verzoeken om ontheffing van school gelden worden, de fin. commissie gehoord, z. h. s. goedgekeurd, evenals een begrootings- wijziging. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. GROOTSCHE VIERING VAN PRIESTERFEEST HET Zangkoor van Theo van de Bijl. Met grooten luister is het zilveren priester feest van pastoor Th. Th. van Outersterp ge vierd. Dinsdagavond werd de jubilaris plechtig af gehaald bij het station te Moordrecht, waar zich de jeugd had opgesteld met fietsen, die alle met geel-witte vlaggetjes voorzien waren. De dames droegen lange geel-witte sjerpen. Om zeven uur precies kwam uit Gouda de auto aangereden, waarin zich de jubilaris met een pater Passionist bevond. Een groot ge juich steeg op uit de enthousiaste menigte, toen beiden overstapten in een open rijtuig, waarin reeds de 81-jarige vader en een heer- neef van den jubilaris gezeten waren. De koet sier en de palfrenier van het eerste rijtuig droegen met gouden tressen voorziene livreien, terwijl de paarden met wit-gele bloemen ge tooid waren. In het tweede rijtuig zat het Kerkbestuur. Van vele huizen wapperden de vlaggen. De stoet had langs den weg veel bekijks en werd bij de kerk opgewacht door ongeveer 20 bruid jes, die versierde bogen droegen, en door 12 jongens met groote palmtakken in de hand. Onder den eereboog in de ntuin, schreed de stoet naar de kerk, die keurig versierd was. Voor het altaar hing een groot doek met de woorden: „Gij zijt priester in eeuwigheid". Van de 4 uiteinden der kerk hingen 4 geel witte doeken naar het midden der kerk, waar een groot bloemstuk was opgehangen. Aan de wanden van de kerk waren schilden aange bracht, die de verschillende vereenigingen van de parochie symboliseerden. Na het plechtig Lof had in intiemen kring de aanbieding van cadeaux plaats. De voor- zitter^ van de feestcommissie overhandigde den jubilaris een couvert met inhoud, namens alle parochianen. Gisteren droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op met assistentie van zijn beide heerneven .Kapelaan N. van Schaik uit Am sterdam, fungeerde als diaken, terwijl sub diaken was kapelaan Nicolaas uit Nieuwveen. Ceremoniarius was de neomist, de eerw. heer P. Schoonebeek. De heer Theo van de Bijl was met 12 zangers overgekomen, vanuit de parochie St. Willibror- dus, buiten de Veste, te Amsterdam, waar de jubilaris eenige jaren als kapelaan gestaan heeft en tweede dirigent van het koor was. Het koor zong op voortreffelijke wijze de meerstemmige Missa in honorem Angelorum, van Lod. de Vogt. Na de H. Mis werd gezon gen de „Laudate Dominum" van B. Gransjean. De eerwaarde heer A. van Schaik, een neef van den jubilaris, hield een hooggestemde, prachtige feestpredicatie. Tijdens de receptie van twee tot half vier, kwamen velen den jubilaris complimenteeren, o.a. de burgemeester met echtgenoote, de dok ter met echtgenoote, etc. Ter afwisseling zong het koor van Theo van de Bijl eenige liederen. Om vier uur had het plechtig sluitingslof, plaats. Hetzelfde koor zong o.m. het „Adoro Te" van den dirigent en het „Magnificat" van J. Nieland. Het machtige „Te Deum", dat met geestdrift en dankbaarheid gezongen werd, vormde het waardige slot van de kerkelijke plechtighe den van den feestdag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal de afdeeling Overschie van de Princenvlag op 31 Augustus In samenwer king met de afdeelingen te Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Hillegersberg, benevens de Delftsche studentenvereeniging een rond vaart houden met versierde vaartuigen De rondvaart wordt opgeluisterd door een tamboer en pijpercorps, als mede door trom petters, ter gezamenlijke sterkte van 60 man. De afvaart zal om 's avonds half negen plaats vinden van de fabriek van de fa van Nelle aan de Delfshavensche Schie. De te volgen route zal zijn door de Delfshavensche Schie langs het Schie-Schiekanaal, de Rotterdamsche Schie, de Schiedamsche Schie, de Delfshavensche Schie naar het punt van vertrek. De fabriek van de fa van Nelle zal geheel verlicht worden. Alle vaartuigen mogen deelnemen. Kinderen mogen in de kano's niet worden medegenomen. De vaartuigen moeten versierd zijn. Er zullen prijzen beschikbaar worden gesteld, o.a. voor het best nagebootste monster van Loch Ness. B. en W. van Hillegersberg maken bekend, dat de winkeliers in de gelegenheid worden gesteld, zich individueel en ieder voor wat zijn b"nc betreft, te verklaren of zij vóór dan wel tegen be verruiming van de openstelling er 3 op Zondag zijn (visch, fruit brood. etc. tabaks artikelen, winkels met volledige- of slljtver- 'Daartoe worden lijsten ter teekening gelegd: a. voor winkeliers, woonachtig in Terbregge en den Polder Prins Alexander: aan den politiepost te Terbregge, Linker Rottekade no. 328; b. voor de winkeliers, woonachtig ten Zuiden van de vaste brug in den Straatweg „Tivoli- brug" aan het politiebureau aan de Hillegonda- straat; c. voor de winkeliers, woonachtig ten Noor den van de sub 6 genoemde brug: ter gemeente secretarie, afdeeling Algemeene Zaken. De lijsten worden tot en met 1 September a.s. tere teekening gelegd. Dinsdagnacht heeft de rijkspolitie 4^ str00- pers aangehouden, de gebrs. J. Z. en v- allen uit Rotterdam, die in het wa*er7a®" de Strekkade hun slag trachtten te slaan. ^etbjnen en stekken waren door hen jP avond uitgezet, en juist toen ze c morgen, wilde ophalen werden zij gegr P Zij worden verdacht ook in de Bergschc'Plassenverschil lende strooperstochten te hebben ondernomen. Het materiaal is m beslag genomen en pro ces-verbaal is opgeinaa De in deze gemeente gehouden crisis-collecte heeft opgebracht een bedrag van 11- 59. Voor het bewonen van een zomerhuisje of een kampeerterrein, gelegen op eilandjes of landtongen, of op terreinen nabij de Plassen gelegen, is thans een schriftelijke vergunning van B. en W. vereischt. rtiUU:.::;:. IIHlHii! IplIUf! ifi H i V—-w.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2