DE KONINGIN IN NOORWEGEN. ARBEID IN FABRIEKEN EN WERKPLAATSEN. MISSIE-JUBILEUM FONDS VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 m PLANNEN VOOR DE TERUGREIS. NIEUW WERKTIJDEN BESLUIT. SUIKERSMOKKEL TEN DOODE OPGESCHREVEN Per Nederlandsch oorlogsschip terug naar het vaderland Een. journalist als gids van Koningin en Prinses. Verkoopverbod voor onverpakte suiker in het Zuiden. DE NIEUWE SPELLING. Gebruik voor openbare gymnasia, H.B.S. en kweekscholen verplicht Met ingang van het nieuwe schooljaar. HET VERBOUWVERBOD VOOR DE BRAVO. AMSTERDAM—ROTTERDAM. Een nachtelijke autobusdienst. HET KAMERORKEST VAN DER PAS. KERKCONCERTEN. STEUN VOOR DE PLUIMVEE TEELT. Monopolie-winst op eieren en eierproducten. Veranderde bedrijfs-omstandighedon in de industrie eischen gewijzigde regeling. SANEERING DER HARINGVISSCHERIJ ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN APOSTOLAAT TER ZEE. FEEST BIJ DE KRUISVAARDERS VAN ST. JAN TE RIJSWIJK. Voor-ontwerp bij Hoogen Raad van Arbeid. MILLIONNAIRSVOLK. MISSIEJUBILEUMFONDS. VERANTWOORDING DER GIFTEN. FELLE BRAND TE LAREN. 'T „APOSTELHUIS" AFGEBRAND. Historische boerderij te Mierlo- Hout verwoest. SMOKKELEN ZONDER EIND. Loede vangst tc Valkenburg. NED. WATERVLIEGTUIGEN TERUG UIT DENEMARKEN. diefstal ENGROS. ECHTELIJKE TWIST. DOODELIJK ongeval. S 1.' Een typisch hoekje van Aasgaardstrand met de fjord op den achtergrond. Aasgaardstrand, 30 Augustus 1934. (PARTICULIER). Da wensch van H.M. de Koningin om tij dens het vacantieverblijf in Noorwegen in grooten eenvoud en onopvallend ie leven, brengt met zich mede, dat alle menschen, die iets met publiciteit hebben uit te staan, ver uit de omgeving van H.M. worden gehouden. Speciaal journalisten kunnen de Koningin geen grooteren dienst bewijzen, dan volkomen buiten den gezichtskring van Hare Majesteit te blijven. Al strookt dit weinig met den plicht, waaraan een journalist krachtens zijn beroep heeft te voldoen, hij heeft den wensch der Koningin te eerbiedigen. En hij voldoet daar ook aan. Maar niet alleen de Nederlandsche verslag gever, doch ook zijn Noorsche collega's hebben te zorgen, dat de lezers van hun blad eenige inlichtingen krijgen omtrent de wijze, waarop zulk een hooge gast als de Koningin van Ne derland de dagen van haar vacantieverblijf in dit noordelijke land doorbrengt. Vermeldenswaard is in dit verband de ge schiedenis hoe een Noorsch journalist er in slaagde H.M. de Koningin en Prinses Juliana als gids te dienen op zóó discrete wijze, wij vernamen dit niet zonder eenige satis factie dat de hooge gasten niet hebben kunnen bemerken, wie hun gids was en zich derhalve evenmin verstoord konden gevoelen. Op Woensdag den 22sten Augustus brach ten HM. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek aan Toensberg, waarbij zij de ruïnen op den berg Slottsfjellet en het Entarcüc mu seum bezichtigden. Een Noorsch journalist, die blijkbaar op eenigerlei wijze van dit bezc»ek op de hoogte was gekomen, had zich eveneens naar het museum begeven en wandelde daar door de zalen alsof hij een gewoon bezoeker was. Toen de hooge gasten eenige inlichtingen over een bepaald onderwerp verlangden, wendde Prinses Juliana zich in het Engelsch tot den bezoeker-journalist. Het gesprek werd tot een langdurig onderhoud, waarbij de pers man H.M. de Koningin en de Prinses door het museum rondgeleidde. De journalist stond tijdens deze rondwande ling verbaasd over de uitgebreide kennis, welke de Prinses aan den dag legde met be trekking tot de walvischvangst en de geschie denis van Noorwegen. Na afloop van het bezoek, dat eenige uren in beslag had genomen, zegde de Prinses haar voorkomenden geleider ook namens haar Moeder vriendelijk dank voor de moeite, welke hij zich voor haar had getroost. En de journa list wandelde den koning te rijk naar zijn krant, als de eenige journalist ter wereld, die de Nederlandsche Koningin ooit als gids had mogen dienen. Prinses maakte uitstapje. Vandaag is H. M. de Koningin niet uitge gaan. Prinses Juliana echter maakte in gezel schap van een hofdame in de middaguren een lange wandeling naar het nabij-gelegen stadje Horten. Den weg daarheen maakten zij door de bosschen langs den oever van de Oslofjord en ook voor den terugkeer werd deze weg ge kozen. Het uitstapje werd intusschen verre van begunstigd door mooi weer. Het regende hier 'namelijk den geheelen dag,, doch door zoo iets laat de Prinses zich niet afschrikken. De terugkeer naar Nederland. Wij vernemen nu, dat H. M. de Koningin en de Prinses zeer waarschijnlijk in Aasgaard strand zullen blijven tot 8 of 10 September. De terugreis naar Nederland zou wederom per schip gemaakt worden. Ditmaal zou daartoe echter gebruik worden gemaakt van een Nederlandsch oorlogsschip, dat haar in de Oslofjord zal komen afhalen. De rust in Aasgaardstrand bekomt H.M. de Koningin zeer goed. Als haar Moeder niet uit gaat, maakt de Prinses wandelingen als van daag, of, wanneer zij thuis is, speelt zij vaak tennis met een der heeren van het gevolg op de tennisbanen bij Aasgaarden Turist Hotel. Koninginne ver jaardag. Het was Harer Majesteits wensch haar ver jaardag in grooten eenvoud te vieren. Wel geeft zij een diner aan haar gevolg, doch dit moest volgens het verlangen van H. M. ook zonder veel feestbetoon geschieden. Hoezeer het de Koningin hiermee ernst is, blijkt wel uit het volgende: De directeur van Aasgaar den hotel liet voor dit diner een menu druk ken in oranje kleuren. Toen het echter aan H.M. ter goedkeuring werd voorgelegd, wei gerde zij dit. Zij wenschte geen menu en wilde geen enkele ceremonie. Woensdagmorgen maakten Koningin en Prinses per auto een rit door de provincie Borre. Over de aankomst van H.M. in Aasgaard strand uit Lillehammer nu ongeveer twee weken geleden vernamen wij nog een aardige bijzonderheid. De chauffeur van de koninklijke auto raakte in den nacht den weg kwijt. In het stadje Horten vroeg hij den weg aan een jongeman, die op straat liep. Deze verklaarde zich ter stond bereid om mee te rijden, zonder te weten, dat de Koningin van Nederland zich in den wagen bevond. In korten tijd was toen omstreeks midder nacht Aasgaarden Turist hotel bereikt. De Koningin gaf den jongeman een ruime be looning voor de moeite, die hij zich voor haar had gegeven, waarna hun gids zich terstond op weg begaf om terug te loopen naar Hor ten. De Koningin zond hem evenwel haar auto na om den jongen naar huis te brengen. En eerst toen hoorde hij, wie hij tot gids had gediend. Naar het Ned. Weekblad voor kruideniers waren verneemt, maakt het bij de regeering op aandrang van de belasting-inspecties in de zuidelijke provinciën een ernstig punt van overweging uit om in de provincies Zeeland, Noord Brabant en Limburg allen detailverkoop van losse suiker te verbieden en in winkels al leen den verkoop van verpakte suiker toe te staan. Door dezen maatregel hoopt men een afdoen de bestrijding van den smokkelhandel te ver krijgen, daar na de uitvaardiging van de ver bodsbepaling, alle onverpakte suiker in win kels als smokkelwaar zou worden beschouwd. De invoering van dezen maatregel wordt tegen 1 October of 1 November a.s. verwacht. Naar wii vernemen, heeft de Minister van Onderwijs, K. en W. aan de hoofden van de openbare gymnasia, hoogere burgerscholen en kweekscholen een aanschrijving doen toeko men, waarin het gebruik van de nieuwe spel ling met ingang van September wordt voorge schreven. Ged. Staten van Noord-Holland" hebben thans ook vergunning verleend aan de heeren G. Matters en D. Mars te De Rijp, tot het exploi- teeren van een nachtelijken autobusdienst tus- schen Amsterdam en Rotterdam, waartoe Ged. Staten van Zuid-Holland bereids toestemming hebben verleend, De Cancertdirectje Johan Koning organiseert dit jaar naast haar Meesterserie, Pianistenserie en Bach-cyclus van Harold Samuel nog een serie van vier concerten in Diligentia te 's Gra- venhage te geven door het Kamerorkest van der Pas. Op deze concerten zullen als so listen optreden: Anna El Tour, Willem An- driessen en Simon Goldberg, terwijl verder hun medewerking zullen verleen-n, de zangeres Lenie Hillebrandt, de pianist Jan Hoog, de vio listen Herman van oer Vegt en Willem Brede- rode en de cellist Louis Schuyer. In September en October zullen Jo Vincent en Anthon van der Horst een reeks kerkconcer- ten geven. Behalve klassieke gewijde muziek zal het pro gramma werken bevatten van de Nederlandsche componisten Alfons Dlepenbrock en Hendrik Andriessen. Voor wratziekte onvatbare aardappel-rassen. In verband met de gevaren voor den uitvoer van aardappelen, ligt het, zooals bekend ge maakt is, in de bedoeling van de regeering, voor den oogst 1935 een verbouwverbod uit te vaardigen voor het voor wratziekte zeer vat bare oardappe'ras Bravo. Met de mogelijkheid, dat te gelegener tijd hetzelfde zal geschieden voor de rassen de Wet en Kampioen, moet rekening worden gehouden. Vele verbouwers van deze rassen zullen hierdoor genoodzaakt zijn, dit najaar of het volgende voorjaar pootgoed aan te schaffen van andere rassen. Aangezien het uitvaardigen van een ver bouwverbod ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor wratziekte vatbare rassen verbonden zijn te verminderen, wordt door den Plantenziekten- kundigen Dienst met de meeste klem aangera den om ter vervanging van Bravo en even tueel van de Wet en Kampioen alleen die rassen te verbouwen, welke onvatbaar zijn voor de wratziekte. Tot deze rassen behooren o.a. de hier volgende, in de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen, geelvleezige rassen: Triumph, Alpha, Beve lander, Furore, Noordeling, Souvenir, Popu lair, Jubileum, Frisco, Albertha, Erdgold, Ro bijn, West-Brabander, Muntinga 17, Unicum, Record, Oostermoersche, Atlas, Bato, Preuszen. Monocraat, Juiinieren, en de witvleezige ras sen: Albion, Majestic, Great Scot, Parnassia, Hellena, Concurrent. Tot de zeer weinig vat bare rassen kunnen gerekend worden de Roode en Bonte Star. Bij "de aanschaffing van pootgoed leite men er ten strengste op, dat dit niet afkomstig is van partijen, die gegroeid zijn' op met wrat ziekte besmette terreinen. Men loopt dan n.l. de kans, dat met aanhechtenden grond de ziekte wordt overgebracht. Het aankoopen van te velde goedgekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van den N.A.K., verdient alle aanbeveling. Nadere inlichtingen zal de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageniijgan, door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren alsmede door de Rijksland- en tuinbou wcon1 ui enten gaarne verstrekken. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met Ingang van 1 September het verschil tusschen den prijs, waarvoor de Ne derlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen, zal bedragen: voor eenden- en kippeneieren in schaal 0,60 per 100 stuks; voor niet meer in schaal aanwezige bestand- deelen van vogeleieren, bewerkt of onbe werkt, verwerkt of onverwerkt, ƒ0,25 per K.G. netto. Steun voor geëxporteerde eieren. De Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd, dat, teneinde tegemoet te komen aan de verhoogde productiekosten ten gevolge van de heffing op granen aan de by de Stich ting Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee georganiseerde exporteurs van eie ren. ten behoeve van de pluimveehouders-eier- producenten door deze Stichting uit het Land- bouw-Crisisfonds steun wordt verleend voor het tijdvak van 1 September tot en met 30 September 1934. Deze steun bedraagt per 100 stuks geëxpor teerde eieren: van kippen ƒ0,50 en van een den 0,37. Steun voor uitvoer van pluimvee. De Minister van Economische Zaken heeft voor het tijdvak van 1 September tot en met 30 September 1934 den steun ten behoeve van de pluimveehouders-producenten van slacht- gevogelte als volgt bepaald: A. voor geëxporteerd levend pluimvee: a. voor piepkuikens, waaronder worden verstaan kuikens met witte huidkleur en witte poot- kleur, ƒ0.05 per K.G. levend gewicht, bene vens de onder b. genoemde bedragen, indien de verzending per wagon geschiedt; b. voor kippen en hanen: le. bij verzending naar Duitschland per wagon ƒ5; 2e. bij verzending naar Italië en naar Spanje per wagon 15; 3e. bij verzending naar Frankrijk en naar Zwitserland per wagon ƒ10. B. voor geëxporteerd geslacht pluimvee: a. voor piepkuikens ƒ0,06 per K.G. netto; b. voor kalkoenen ƒ0.06 per K.G. netto; c. voor ganzen ƒ0.08 per K.G. netto en d. voor kipper, en hanen 0,0X5 per K.G. netto. Betaling van naar Duitsch- land uitgevoerde eieren. Naar het Ned. Weekblad voor kruideniers waren verneemt, hebben de georganiseerde eierenexporteurs op hun verzoek om de beta ling van naar Duitschland geëxporteerde eieren te doen geschieden uit het gevormde export fonds, waarna de binnenkomende betalingen weer aan bedoeld fonds ten goede kunnen komen, van de regeering bericht ontvangen, dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd, zulks met het oog op ongewenschte bevoor rechting boven andere bedrijfsgroepen, die in soortgelijke omstandigheden verkeeren. Wederom heeft een 7-tal inwoners van Den Haag zich schuldig gemaakt aan oplichting .van diverse.,bedragen, welke door hen ten on rechte aan steungelden waren ontvangen. Een vloot van 280 drijfnetvaartuigen mag na 3 September uitvaren. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het aantal drijfnet-visschers- vaartuigen, dat na 3 September 1934 ter ha ringvungst mag uitvaren, 280 bedraagt. Dit aantal wordt over de bij de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij aangeslotenen door deze Stichting zoodanig verdeeld ,dat alle aan de aangeslotenen in eigendom toebehoo- rende of te hunner beschikking staande sche pen na 3 September mogen uitvaren, voorzoo ver daarmede het aantal van 280 niet wordt overschreden. Voorts mogen de drijfnetvisschersvaartuigen van 3 September af een vleet medenemen, waarvan de bovenspeerreeplengte, in natten toestand gemeten, niet meer bedraagt dan: voor de vaartuigen met een bruto-inhoud van min der dan 350 m? voor een Schotsche vleet 2520 en voor een Hollandsche of een Standaard vleet 3040 m.: voor de vaartuigen met een bruto-inhoud van 350 tot 399 m3 voor een Schotsche vleet 2772 m. en voor een Holland- sch eof een Standaardvleet 3344 m.; voor de vaartuigen met een bruto-inhoud van 400 m3 of meer, voor een Schotsche vleet 3049 m. en voor een Hollandsche of een Standaardvleet 3678 m. De zeereerw. pater Adrianus OM.Cap. tot voor korten tjjd directeur van het Apostolaat ter zee, is overgeplaatst naar het Capucijnen- klooster te Babberich bij Zevenaar. In zijn plaats is als directeur van het Apos tolaat benoemd de zeereerw. heer Welsch, rec tor van het St. Rosa-klooster der Eerw. Zusters Dominicanessen aan de overzijde van het IJ te Amsterdam. 28 Augustus is ter gelegenheid van den ver jaardag van den algemeen Overste een feest gevierd op „Ora et Labora", dat een blijde na klank zal behouden. Maandagavond 7 y} uur stonden alle broeders en jongens klaar om hun Overste in te halen. Wat er aan dat klaar staan voorafgegaan is, hiervan getuigden de prachtig versierde ref ters, waarvan die der broeders wel de kroon spande. Na de gebruikelijke toespraken en muziek nummers van de fanfare St. Jan werd een rondgang door de refters der jongens gemaakt, waarop het feest werd ingezet met een gezel lig samenzijn voor de broeders. Dat ook de jongens op dezen avond zich in hun refters amuseerden en het veel te gauw bedtijd voor hen was, is iets dat van zelf spreekt. Dinsdagmorgen 28 Augustus werd een plech tige H. Mis opgedragen in de voor deze gelegen heid prachtig versierde kapel. Daarna hadden de. spelen voor de jongens plaats. 'sA vonds was cr een groot slotfeest. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een nieuw werktijden besluit voor fabrieken en werkplaatsen. Aan een commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid zal worden opgedragen omtrent dit voorontwerp prse-advies uit te brengen. De in de industrie steeds veranderende be drijfsomstandigheden hebben het noodig ge maakt in het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, waarin de verschillende afwijkingen van de regels, vervat in de arti kelen 22, 23 en 24 der Arbeidswet 1919, voor komen, eenige wijzigingen aan te brengen. Het invoeren van een nieuwe werkwijze in een bestaande fabriek, het vestigen van een nieuwe industrie, de moeilijkheden, ondervon den met bepaalde werktijdregelingen, geven dikwijls aanleiding bij vergunning afwijking van bovenbedoelde regels toe te staan. Worden deze vergunningen menigvuldig en van blij- venden aard, dan is het gewenscht de afwijkin gen in het Werktijdenbesluit op te nemen. Dat is met de meeste der thans voorgestelde wijzi gingen het geval. Ook het Rusttijden- en Arbeidlijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 eischte herziening, voornamelijk omdat bij de toepas sing ervan de behoefte bleek aan een eenvoudi ger regeling, dan dié in 1923 werd getroffen. De overeenkomstige bepalingen voor winkels en verplegingsinrichtingen zijn inmiddels be ter geredigeerd dan in dit oudere besluit en het is wenschelijk, de gelijksoortige voorschriften zooveel mogelijk gelijkluidend te maken. Voorts bleek het gewenscht deze beide be sluiten met het zoogenaamde „Bazenbesluit" tot één Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen te vereenigen,, wederom naar ana logie van het Werktijdenbesluit voor winkels en voor verpleglngsinrichtingen, zoodat het niet meer noodig is drie besluiten te raadplegen voor de gezamenlijke arbeids- en rusttijdbepa lingen voor fabrieken of werkplaatsen. De voornaamste der voorgestelde wijzigingen laten we hier volgen In zadelmakerijen zal voortaan ook alle ar beid op Zaterdag na 1 uur n.m. mogen worden verricht. Banketbakkerijen. Sedert 13 Juli 1928 mag een arbeider in een banketbakkerij op de eerste vijf werkdagen der week arbeid verrichten tusschen 6 en 7 uur des namiddags, mits hij op die dagen in die ban ketbakkerij geen arbeid verricht voor 8 uur 's voormiddags. Deze verschuiving van den ar beid is bij ministerieele beschikking tot weder opzegging toe toegestaan. De reden hiervan is, •dat er door het binnenkomen in den loop van den dag van bestellingen, die nog dienzelfden dag moeten worden afgeleverd, weinig be hoefte bestaat, aan arbeidsgelegenheid in den vroegen ochtend, doch veel meer in den avond. De bepaling wordt nu definitief opgenomen. De verruiming, die wordt voorgesteld voor het verrichten van kokswerkzaamheden in ban ketbakkerijen op Zondag gedurende een tus schen 1 en 9 uur des namiddags gelegen tijd ruimte van ten hoogste zes uren (thans toegestaan tusschen 1 en 7 uur des namiddags). Deze is noodzakelijk, omdat de banketbakker-kok moet concurreeren tegen keukens en hotels, die nog geheel vrij zijn in het regelen van hun werktijden. Het uitzenden van maaltijden door banketbakkerijen neemt meer en meer toe en te 7 uur n.m. kan men nog niet gereed zijn. Steen-industrie. In een steenbakkerij met open droogvelden mag een arbeider, niet zijnde een vrouw, die een huishouding te verzorgen heeft, gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 October op de laatste drie werkdagen der week arbeid ver richten tusschen 6 en 7 uur des voormiddags op Zaterdag bovendien tusschen 1 en 6 uur des namiddags en op die dagen gedurende ten hoogste tien uren per dag, indien hij tengevolge van de weersgesteldheid op een of meer van de voorafgaande dagen dier week niet of korter dan acht en een half uur per dag arbeid ver richt. De inwerkingtreding van de Winkelsluitings wet maakt het noodzakelijk om in de bepalin gen voor de fabrieken of werkplaatsen, die met het winkelbedrijf nauw samenhangen, zooda nige wijzigingen aan te brengen, dat deze wet en dit besluit zooveel mogelijk 'met elkaar in overeenstemming zijn. Daartoe worden wijzi gingen voorgesteld betreffende den arbeid in bloemsnijderijen, slagerijen, poelierwerkpiaat- sen of werkplaatsen voor het schoonmaken van visch, en banketbakkerijen. Het districtshoofd, of in beroep de Minister kan ook den Maandagmorgen aanwijzen als den vrijen halven dag voor de arbeiders, en verdér is het mogelijk gemaakt, dat 14-jarige arbei ders in slagerijen op Zaterdagmiddag arbeid mogen verrichten. Voor 15-jarigen is dit reeds toegestaan en ook in winkels, waarmede sla gerijen veel gemeen hebben, mag op Zaterdag middag door 14-jarigen worden gewerkt, ook voor de plattelands-slagerijen is de Zaterdag een drukke dag, al is de drukte in den avond gering, doordat er weinig winkelverkoop is. Het zou echter niet juist zijn, voor die slage rijen niet toe te staan, dat op Zaterdag elf uren mag worden gewerkt. te kunnen verwerken. Men is dan in den ochtend gereed en de fabriek staat dan verder stil. Deze werktijdregeling kon echter slechts bij vergun ning worden toegestaan. Thans wordt voor gesteld haar in het Werktijdenbesluit op te nemen. Een andere wijziging beoogt het moge lijk te maken, dat in fabrieken, die op Zondag stilstaan, melk wordt ontvangen en gekoeld Het Is onmogelijk gebleken in den zomer de Zaterdagmelk overal op de boerderijen tot Maandagmorgen te bewaren en dit maakte, dat de Zondagssluiting der zuivelfabrieken niet kan worden doorgevoerd. Ter wille van de Zondags rust van het grootste deel van het personeel is het dus noodig, voor enkele arbeiders Zon- dagsarbeid mogelijk te maken. Drie-ploegenstelsel. In vele fabrieken met een 3-pioegenstelsel wordt gewerkt van Maandagmorgen 6 tot Zater dag 12 uur middernacht. Op de eerste vijf werk dagen werkt elke ploeg 8 uren en in de tijd ruimte van Zaterdagmorgen 6 tot Zaterdag 12 uur middernacht komen de ploegen elk 6 uur op. Ploeg I van 6 v.m.—-12 middag, ploeg II van 12 middag—6 n.m. en ploeg III va-, 6 n.m.—12 middernacht. Ploeg II heeft dan slechts 14 uur en ploeg III slechts 12 uur rust genoten, terwij) deze laatste ploeg op Zaterdag 12 uur werkt. In totaal wordt er per week en per ploeg eenter niet langer dan 46 uur arbeid verricht. Ook komt het voor, dat bij een drie-ploegenstelsel per ploeg 5 maal 8% en op Zaterdag 5 V> uur wordt gewerkt. De ploegen overlappen elkander dan op de eerste vijf werkdagen met uur en op Zaterdag heeft de laatste ploeg slechts elf uren rust. Toch zijn deze werktijdregelingen gunstig, daar de Zondagsrust van 24 üur tot 30 32 uur word verlengd. Tot nu toe moesten deze regelingen steeds door den Minister worden goedgekeurd. Door de voorgestelde wijzigingen zal het niet meer noodig zijn daarvoor goedkeuring te vragen. De uitbreiding, die voorgesteld wordt te geven aan de lijst van bedrijven, die m 3 ploegen met onderbreking op Zondag mogen werken, geldt een aantal ondernemingen, die thans met ver gunningen daartoe in staat worden gesteld. De bijzondere bedrijfseischen of dr gang van het productieproces brachten mede die vergun ningen te verleenen en maken het noodig het thans niet meer van een vergunning afhankelijk te stellen, doch In het Werktijdenbesluit toe te staan. Rusttijden. In hoofdstuk II van het voor-ontwerp zijn de bepalingen van het bestaande Rusttijden en Arbeidslijstenbesluit opgenomen. Getracht is een overzichtelijker opstelling der bepalin gen te verkrijgen door ze in drie paragrafen in te deelen. t.k.: 1. Afwijkingen van de normale rusttijdbepalingen; 2. Doorbrengen van de rust tijden in werklokalen; 3. Afwijkingen van de normale administratieve bepalingen. In plaats va nde ingewikkelde regelingen vervat in de bestaande artikelen 3 en 4, treedt de algemeene regel, dat in geval van overwerk kan worden volstaan met het geven van uur rust na 5 uur arbeid, terwijl wanneer op da gen, waarop slechts 5y2 uur wordt verricht op Zaterdag of op andere dagen, waarop de halve vrije dag wordt genoten doch waar het plotseling noodig wordt langer te werken de eerste rusttijd na die 5 V-, uur moet worden gegeven. Wanneer deze eenvoudige regeling toepas sing vindt, is een even goede indeeling der rusttijden verzekerd als thans is voorgeschre ven. Gevallen, dat mag worden gerust in lokalen, waar de bedrijfsarbeid doorgaat, vierde lid. Van den inhoud der bepalingen inzake het rusten in werklokalen is in zooverre afgewe ken, dat in een banketbakkerij niet alleen in de werkplaats mag worden gerust op de bij zondere dagen, genoemd in artikel 54 van het bestaande Werktijdenbesluit ,doch altijd. Hier voor zijn dezelfde gronden aanwezig als voor die vrijheid in broodbakkerijen. Het zal ech ter voortaan niet meer zijn toegestaan in bloe- menbinderijen. Voor de zooveelste maal bekijken we het lijstje van binnengekomen giften, voor de zooveelste maal beschouwen we het eind cijfer. Dat eindcijfer, dat nog stukken omhoog moet. Wanneer zouden we tevreden mogen zijn. Een vraag, die wij niet kunnen beantwoor den. Maar wat dunkt U zelf Het gaat om de stichting van een fonds voor de missie in een millioenengebied en zulks in het herdenkingsjaar van vier eeuwen arbeid. En als we nu eens nagaan, dat we bij de Kamerverkiezingen een millioen stemmen haalden d.w.z. een getal van zes cijfers van alleen katholieke mannen en vrouwen boven 25 jaar. Als nu van dit millioen kiezers en kieze ressen elk individu onder de leuze: „In het jubeljaar kies ik ook Indië", één dubbeltje offerde. Dan hadden we het begint ons te duizelen honderd duizend gulden. Laat ons tot de werkelijkheid terugkeeren. Echter, hebben we als katholieke kiezeres sen en kiezers ook geen plichten tegenover Indië Bespreekt en propageert dezen plicht. Kiest Indië en brengt nog vandaag een bijdrage aan voor de lijst van het Vorig bedrag W. K., Beneden-Leeuwen E. J. L., Utrecht W. L. M. O., Tilburg A. F. W., Doetinchem N. N., Zierikzee M. te Hilversum C. A. S., Driebergen-Rijsenburg, ter eere van Fr. Andreas voor verkregen gunst N. N., Bodegraven H. F., te Hilversum X. X. X-, Rotterdam, ter eere van den H. Franciscus Xaverius H. v. d. L., Utrecht N. N., Rotterdam Z 8819.96 - 25.— 2.50 1.— - 10.— - 10.— - 10.— 1— 2— 10.— 10— 2.50 2.50 Totaal 8906.46 Rotterdam, 30 Augustus 1934. Bijdragen en giften worden in -ontvangst ge nomen op het Bureau van dit Blad. Men gelieve de gelden echter alleen op een van de volgende manieren over te maken: Ie. per giro of overschrijving op onze post- rekening nr. 11735. 2e. per postwissel of aangeteekenden brief; 3e. door overhandiging van de giftenmaar dan uitsluitend tegen Inontvangstneming van eene quitantie. Onder Mierlo-Hout heeft gisterenmiddag een felle brand gewoed in de kapitale boerderij genaamd „Het Apostelhuis". De boerderij, die een diepte had van 50 M., stamt uit de l4de eeuw en was van historische beteekenis- J-'J was een stichting van Kardinaal van £«cke voort. Het vuur is ontstaan in de schuur en breiaae zich weldra uit naar de stallen en een oog. wenk stond geheele boerderij in lichter laaie. Alles brandde tot den grond toe De geheele oogst, bestaande uit eeh groote partij haver en rogge en een groote hoeveel heid stroo, voorts alle landbouwwerktuigen en de geheele inboedel van den bewoner van de boerderij, den landbouwer Kooien, Werden mede een prooi der vlammen. De schade, die dui zenden guldens bedraagt' wordt door verzeke ring gedekt. De boerderij werd momenteel beheerd door het kerkbestuur van erlo en het vruchtge bruik er van kwam ten goede aan de armen uit die gemeente. Toen de brandweer Uit Mierlo ter plaat se kwam, viel er niets meer uit te richten. Zij moest zch beperken tot de nablusschlng en het omhalen van de muren. Twee-ploegenstelsel. De lyst van fabrieken, waarop de bepalingen inzake het tweeploegenstelsel van toepassing ziin, is o. a. uitgebreid met asphalttapperijen, betonwarenfabrieken, bronwaterinstallaties, cgr- tonnen doozen-fabrieken met automatische ma chines. dekenstikkerijen, electnsche apparaten- fabrieken, graan-, peulvruchten- en zaadschoon- derijen, metaalvlechterijen en -weverijen, me- taalstanzerijen, steenkolen- en cokesbrekerijen en -zeefterijen en veterfabrieken. Deze bedrijven kunnen, wat hun uitrusting betreft, met de op de lijst reeds voorkomende op één lijn worden gesteld. De gebruikte ma chine-installatie kan alleen rendabel gemaakt worden, indien ze gedurende het dubbele van den normalen werktijd produceert Tot nu toe werden aan deze fabrieken vergunningen voor het werken in twee ploegen verleend. De kalkzandsteenfabrieken zijn geschrapt. Een bijzondere regeling voor deze fabrieken is opgenomen. De werktijdregeling zal nu worden 6 dagen van 81& uur, gevolgd dooi 5 nachten van 9 uur met een dagelijkschen werktijd tus schen 7 en 5. Arbeid in zuivelfabrieken. In sommige zuivelfabrieken wordt, om den Zondag zooveel mogelijk intact te houden, van Woensdagavond bemerkten een rijksveld wachter en een kommies te Valkenburg, dat 6en tweetal bekende smokkelaars uit een luxe auto drie zakken suiker haalden en die bij den bakker H- S. in de Muntstraat bezorgden. Zij namen direct maatregelen, waarop de smokkelaars de wijk wilden nemen. Een van beiden, zekere B. werd vastgegrepen en onder hevig verzet naar het arrestantenlokaal ge bracht. De andere smokkelaar E. genaamd, sprong in de auto en reed weg. De kommies sprong eveneens op den wagen, hij greep den smokkelaar vast om hem te dwingen te stop pen. De smokkelaar wist zich echter los te ruk ken en nam de vlucht, met achterlating van de auto, die nog een lading bleek te hebben van 450 K.G. suiker en 140 K.G. margarine. Het voertuig werd in beslag genomen en naar Maastricht getransporteerd. De arrestant B, werd naar de kazerne der marechaussee over gebracht. De groep watervliegtuigen onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse H. G. de Bruyne is gisteren van Kopenhagen vertrok ken en. na een tusschenlanding te Esbjerg tc middernacht af gewerkt om de Zaterdag-melk hebben gemaakt, tc Nicuwediep geland. Garage en woonhuis uitgebrand. Gisterenmiddag om half drie is, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, brand ontstaan m de garage van den beer Vos, gelegen aan het Kromme Pad te Laren. Men slaagde er nog in de in de garage staande auto's en een hoeveel heid benzine in veiligheid te brengen. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over naar de tegen de garage aangebouwde woning van den heer Bayié. Beide perceelen zijn ge heel uitgebrand. De vrijwillige brandweer, die spoedig ter P'satse was, kon weinig tegen de vuurzee uitrichten. Manufacturenhandel geplunderd. Gisterenmorgen bemerkte het personeel van de fa. Veldlhuis, handel in manufacturen enz., in de Jan Evertsenstraat te A'dam dat des nachts ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. De dieven, die waarschijnlijk door een naast den winkel leeg staand huis zijn binnengeko men, hebben blijkbaar nogal tijd gehad, om rustig ah-65 uit te zoeken, wat van huu gading was, daar niet minder dan honderden paren dameskousen en gelijke hoeveelheden heeren sokken, sportkousen en een groote hoeveelheid andere artikelen, waaronder een partij fleschjes eau de cologne, verdwenen bleken te zijn. De hoeveelheid gestolen goederen is zoo groot, dat de dieven deze hoogstwaarschijnlijk per auto of kar moeten hebben vervoerd. De waarde van het gestolen® bedraagt ruim 2000. De politie van het bureau Adm. de Ruyterweg heeft direct een onderzoek ingesteld. Vrouw dreigt man met revolver. Toen gisterennacht 'n patrouille marechaussees van het dorp Berghem, waar kermis was, naar Oss terugkeerde, werd °P "en Berghemsche weg hun aandacht getrokken door een hevige scheldpartij. Bij nader onderzoek kwamen zij tot de ontdekking, een hevige twist gaanis was tusschen het echtpaar B., dat bij d® politie zeer ongunstig ®taat aangeschreven. De marechaussees forceerden de deur en troffen juist de vrouw aan, toen zij haar echt genoot met een zwaar geladen revolver be dreigde- gij overrompelden de vrouw en namen de revolver in beslag. De vrouw werd gearresteerd en opgesloten in de marechaussee-kazerne te Oss. Gisterenmiddag omstreeks drie uur heeft °P het sportterrein ouiten de Waterpoort te Gorinchem een ongeluk plaats gehad met doo- delijken afloop. Op het terrein waren eenige timmerlieden bezig met het opstellen van een bok, welke noodig was bij de kinderspelen, die vandaag ter gelegenheid van de Oranje feesten zullen worden gehouden. Bij het laten zakken van het gevaarte is dit plotseling door geschoten. De ongeveer 40-jarige arbeider H. de Zeeuw, die onder den bok stond, werd ge troffen. De man werd ernstig aan schouder en achterhoofd gewond. Een onmiddellijk ont boden dokter kon slechts den dood constatee- ren. De man laat een vrouw en drie kinderen achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2