%im om, VROUWEN. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934 ROTTERDAM IN FEESTDOS. HET PROGRAM VOOR DE KOMENDE DAGEN. w" BALLONNEN-DERBY. INDISCHE SUIKER NAAR JAPAN De NederlandschJapansche onderhandelingen. BANDOENG, 3 September. (ANETA.) B OOMKWEEKERIJ-PRODUCTEN. PLAATSING VAN HET SURPLUS. DE LANGE GOLFZENDER TE HUIZEN. INBREKERS GEPAKT. Uitstel van inlevering. CONFERENTIES MET RIJKS BEMIDDELAARS. PATER PEILHAUBE OVERLEDEN). PAARD OP HOL GESLAGEN- AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. VERDRONKEN. VIJF MAN TE WATER. Ongeluk bij de brugwerken aan den Moerdijk. ONVOORZICHTIG OVER. GESTOKEN. Kind door auto gedood. BRUTALE INBRAAK. Dief steelt broek met negenhonderd gulden onder een kussen weg. HET ONGELUK TE MOERDIJK. PRIJZEN VA* /65. llü .5698 Ho utol l|| 20505 23607 Vandaag zal de V.V.V.-week, die op 3 Juli 1.1., in verband uit 'het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik moest worden stopgezet, haar voort zetting vinden. Mede dank zij een groot aantal fraai versierde winkelstraten is onze stad thans in feestdos gestoken. Bijeenkomst in de Doelen. De groote Rotterdamsche Propaganda V.V.V.- week, welke duurt van 4 tot en met 9 Septem ber as. wordt hedenavond geopend met een groote bijeenkomst in de Doelenzaal, georgani seerd door de afdeeling Rotterdam der Veree- niging „Nederlandsch Fabrikaat." Deze bijeenkomst zal door een groot aantal autoriteiten van Rijk, Provincie en gemeente worden bijgewoond en zij zal in het teeken staan van Rotterdams toekomstkansen als ha ven-, industrie-, handels- en woonstad- Het woord zal worden gevoerd ojn. door Z.Ex. Minister mr. M. P. L. Steenberghe, den burgemeester van Rotterdam mr. P. Droog- leever Fortuyn, mr. L. K. E. van Eyck als voorzitter der organiseerende vereenigingen en door de heeren John van den Bergh, D. G. van Beuniogen, prof. W. E. Boerman, Ir. L. W. H. van Dijk, W. A. Engelbrecht, Ph. Mees, Bern. E. Ruijs, C. van Stolk en Mr. W. Suermondt Wzn. De samenkomst zal worden opgeluisterd door de medewerking van Rotte's Mannenkoor o.l.v. Bernard Diamant en door het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest onder leiding van Ed. Flipse. Fakkel-o ptocht. Hedenavond om half tien uur wordt een grootsche fakkeloptocht gehouden, opgeluisterd door een aantal muziekcorpsen, aan welken o.m. zullen deelnemen de Bond van Vereenigde Rot terdamsche Brandweerlieden, tumvereenigin- gen en andere organisaties met hun attributen en banieren. De optocht zal de volgende route nemen: Veemarkt, Vredenoordkade, Ged. Slaak, Oost plein, Nieuwe Haven, Groenendaal, Midden steiger, Hoofdsteeg, Kolkkade, Noordblaak, Soe- tensteeg, Coolsingel, Kruiskade, Westkruiskade, Middellandstraat, Henegouwerplein. Folkloristische optocht. De groote folkloristische, verkeers- en in- dustrieel-symibolische optocht, opgeluisterd door verscheidene muziekcorpsen, wordt gehou den Woensdagmiddag te drie uur. De samenstelling van den stoet zal zijn als volgt: herauten, groep V. V, V. met dame, groep schieruiters, groep ruiters Barendrecht, groep landelijke rijvereeniging Dubbeldam, Harmoniekapel Gist en Spiritusfabriek Delft, inzending Stokvis, inzending Ravero, inzending Studebaker, inzending König en Schupper, in zending Lindeman, inzending N.V. A.A.D. Motto „Veilig Verkeer", inzending R.'damsche Electr. Tram, inzending oude sjees, Harmonie- kapel C. Jamin, St. Steffen rijers, Gorssel; ven- delzwaaiers, Huissen; schutterij „St. Anna", Venray; vrije schutters, 's-Heerenhoek; St. Se- bastiaansgilde, Roosendaal-Esschen; Friesche groep, Hindeloopen; Twentsche volksdansers, Gorssel; inzending Lampe, St. Martinus Gil de, Tongelre; de kaasdragers, Alkmaar; Har moniekapel Rotterdamsche Melkinrichting, in zending R.'damsche Melkinrichting, inzending miss Blanche, inzending Calvé Delft, Harmo niekapel Rotterdamsche Lloyd, inzending Rot- derdamsche Lloyd, inzending Stereo fabriek, inzending Velo fabriek, inzending Rijnbende, inzending Lintas, inzending bakkerij Jansse, inzending Couzy, inzending stalen meubelen fabriek, inzending Heemaf, inzending Ford, in zending Rotterdamsche paardenslagers veree- niging, inzending Erfmann's Comm. Handel- Mij., inzending Bieze Stork, inzending A.H.A. de Man's kolenhandel, Harmoniekapel „S.V.D.B." De volgende route zal worden gevolgd; Rochussenstraat, Museumplein, Witte de With- straat, Schiedamsche Singel, Coolsingel, Hof plein, Pompenburgsingei, Goudsche Singel, Boe zemsingel, Noordplein, Noordmolenstraat, Zwartjanstraat, Bergweg, Walenburgerweg, voorm. Nenijto-terrein. Muzikale rondwandeling Linker-Maasoever Op den Linker Maasoever zal Woensdag avond een muzikale wandeling worden gehou den door de Harmonie „Industrie" onder lei ding van den dirigent P. J. Oomes. Folkloristische avond. Een Folkloristische avond wordt gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op Woensdag des avonds te half negen uur, onder leiding van den bekenden folklorist D. J. v. d. Ven. De avond zal worden besloten met een Folkloristisch Boerenbal. R eclame-o ptocht. De groote reclame-optocht op den Linker Maasoever wordt gehouden ■op Donderdag, des namiddags te 4 uur. Intern. Luchtvaartfeest. Zaterdag a.s. des namiddags te half drie uur groot internationaal luchtvaartfeest onder aus piciën der V.V.V. te houden op het Schutters veld, in samenwerking met de Kon. Vereeni ging voor Luchtvaart en het Maandblad „Het Vliegveld". Tien ballons zullen opstijgen bemand met een aantal Nederl. en Europeesch vermaarde luchtvaarders. Rondvaart versierde vaartuigen. Zondag 9 September as. Is de sluitingsdag. Van half twee tot vier uur wordt een rondvaart gehouden van versierde directie- en andere vaartuigen, georganiseerd door de vereeniging van eigenaren van bedrijfsmotorbooten. Vertrek uit de Zalmhaven, langs Prinsen- hóófd, Noorderhaven, Prins Hendrikkade W.Z., Maaskade W.Z., Feijemoordkade, Maasstation, Oude Hoofd, Boompjes, Willemskade, Wester kade, Parkkade, Rijnhaven, Maashaven, Waal haven. Vliegdemonstraties op Waalhaven. Te half drie Zondagmiddag vangen de vlieg- vertooningen aan op het vliegveld „Waalha ven", te geven door de Rotterdamsche Aero Club, door de Nationale Luchtvaartschool. De monstraties met een zweefvliegtuig en mis schien met een auto-giro-toesteL Feestconcert Doelen. Zondagavond te acht uur zal een feestconcert worden gegeven door de Koninklijke Militaire Kapel in den tuin van den Doelen, o.l.v. den on derkapelmeester A. C. van Leeuwen. Tot besluit een taptoe De V. V. V.-week zal worden besloten met een taptoe, te spelen door de Koninklijke Mili taire Kapel en de Mariniers, voor het stadhuis aan den Coolsingel, Prins George van Engeland en prinses Marina van Griekenland, de jonge ver loofden, bij de opname van een geluids film in de JoegomSlav. badplaats Bied. Versieringen. De volgende straten zullen, dank zij de sa menwerking harer bewoners gedurende de ..V. V. V.-week" fraai versierd of van décors voor zien worden, terwijl in vele dier straten attrac ties zullen worden gegeven. De Oude Binnenweg, de Nieuwe Binnenweg (tusschen Rochussenstraat en Schoneberger- weg), de Schiedamsche Dijk met oude stads poort, overigens in ouden stijl), de Oppert en St. Jacobstraat, Jonkerfransstraat, Vierambacht- straat, het Mathenesserplein, de Groote Vissche- rijstraat, de Hoogstraat, de Noordmolen- en Zwartjanstraat, de Crispijnlaan (oud-Rotter dam), de Beijerlandschelaan en Groene Hille- dijk, de Pretorialaan, St. Andriesstraat en om geving. De Delftsche Poort zal door 24.000 kaarssterk te belicht zijn. De verbinding tusschen de Scheepstimmermanslaan en de Leuvehaven via den Schiedamschendijk, zal gelijk reeds bekend warden onderhouden door de vroegere Paar- detram. Door de zorgen van den Rotterdamschen Bond van Marktkooplieden zal de weekmarkt van 4 September aan den Goudschensingel een toepasselijke reclameversiering krijgen en die markt des morgens feestelijk worden geopend. Ook de Woensdagmarkt van 5 September aan de Hillelaan zal in groen-wit-groenentooi zijn, terwijl de Donderdagmarkt aan de Spanjaard- straat alsmede de markten op Zaterdag a. d. Hillelaan en a. d. Goudschesingel versierd en 's avonds extra verlicht worden, de Goudsche singel o.m. met fraaie lichtfonteinen. T entoonstellingen. Tentoonstelling van, beeldhouwwerken van Rotterdamsche Kunstenaars te houden door de vereeniging „Ons Huis", aan de Gouverne- straat 133. Museum Boymans, Schiedamschedijk 1. Ten toonstelling van 120 teetoeningen uit de 15e, 16e en 17e eeuw, onder welke een 40-tal Rem brandt's. Het sluitingsuur. De burgemeester heeft het sluitingsuur voor de inrichtingen tot het gebruiken van eet- of drinkwaren gedurende de V.V.V.-week bepaald op half 2 voor den nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 September en op des nachts één uur voor de overige dagen. In de inrichtingen, voor welke een muziek- of dansvergunning is verleend, zal het maken van muziek of het geven van gelegenheid tot dansen op die dagen zijn toegestaan tot een kwartier vóór het sluitingsuur, terwijl ook in de inrichtingen, voor welke geen muiiekver- gunning geldt, het maken van muziek gedu rende die dagen onder bepaalde door de politie te stellen voorwaarden zal zijn geoorloofd. De Franschen komen met vijf ballons. Een jachtrit voor motorrijders en automobilisten. De belangstelling in Fransche luchtvaart kringen voor den Rotterdamschen Ballonwed strijd is enorm. Frankrijk zal a.s. Zaterdag op het Schuttersveld met niet minder dan 5 bal lons aan den start verschijnen. De bemanningen van deze ballons behooren tot de meest ver maarde balloncommandanten van de wereld en hebben reeds een staat van dienst, waarop zij met eere kunnen terugzien. Charles Dollfus, wiens verdiensten voor de luchtvaart door de Fransche regeering erkend werden met een benoeming tot Ridder van het Legioen van Eer, maakte reeds ongeveer 300 ballonvaarten en vertegenwoordigde ettelijke malen Frankrijk bij den Gordon Bennett wed strijd. Ook dit jaar zal hij de Fransche kleuren in Warschau verdedigen en onmiddellijk van Rotterdam naar Polen vertrekken. Didier en Dupont hebben eveneens reeds mooie resultaten in diverse wedstrijden voor Frankrijk behaald, en beschikken over prach tig materiaal om met groote kans op succes aan den Rotterdamschen Ballonwedstrijd deel te nemen. Herbé is ondier de Fransche ballonvaarders de held van de nachtvluchten. Reeds 9 maal maakte Herbé een „vaart in het duister" en toonde zich hierbij een onverschrokken luchtheld. Ook Herbé deed eenmaal aan den Gordon Bennett wedstrijd mede. Verder maakte deze Fransche commandant niet minder dan 8 vluchten, die langer dan 10 uur duurden, waaronder zelfs één van 17 uur. De vijfde Franeche deelnemer is de heer Pierre Jacquet. Hij is dB jongste van alle Fransche ballon vaarders; doch maakte reeds onder zeer moei lijke omstandigheden eenige schitterende vaar ten. Als een zeer bijzondere attractie is aan de Rotterdamsche Ballonnen-Derby ook een jacht rit voor motorrijders en automobilisten ver bonden. Eén van de ballons aan de „Interne- Doelvaart", zooals de Rotterdamsche ballon wedstrijd betiteld is, krijgt een bijzondere kleur. De heeren deelnemers, automobilisten en motorrijders, die aan dezen jachtrit deelne men, moeten trachten zoo spoedig mogelijk de landingsplaats van dezen ballon te bereiken en hij, wiens deelnemerskaart het eerst door den commandant is afgeteekend, ontvangt een fraaien prijs. Voor de beide categorieën zijn 'n tweetal prijzen beschikbaar gesteld. Uit dc betreffende kringen heeft zich een comité gevormd, dat dezen zeer interessanten jachtrit zal regelen. In een bespreking omtrent den stand var. zaken van de Nederlandsch-Japansche onder handelingen meldt het „A. I. D. de Preanger- bode", dat men van de zijde der Nederlandscne delegatie met de vastlegging van gegevens om tot bepaalde resultaten te komen, gereed is. Er is een schema opgesteld, waarin de perioden zijn aangegeven, waarbinnen bepaalde onder deden moeten zijn afgewerkt. De Japansche delegatie zal dit hebben te aanvaarden. Zoo dit niet mocht geschieden is het vrij zeker, dat de onderhandelingen worden afgebroken. De hoofdzaak zal zijn de leverantie van suiker uit Ned.-Indië aan Japan. Waar Japan door de productie op Formosa op suikergebied self-sup porting is, zal moeten worden overgegaan tot inperking van die cultuur op Formosa. Het „A. I. D. de Preangerbode" vernam, dat er een goede kans bestaat dat Japan dezen eisch zal inwilligen. Dit resultaat zal echter niet door de confe rentie worden bereikt, doch langs diplomatle- ken en consulairen weg worden verkregen. Hierbij dient voor oogen te worden gehouder, dat een overeenkomst zal worden gesloten, zich uitstrekkend over een periode van vijf jaren, waarin de aankoopen van suiker door Japan gestadig zullen vermeerderen. Voorts is er nog sprake van den export van tapioca en vezelstoffen naar Japan, echter niet tot belangrijke quanta. Naar het „Handelsblad" verneemt zal van 1 Januari a.s. af de lange golfzender te Hui zen buiten gebruik worden gesteld. Ook over dag zullen dan de uitzendingen via den rijks- zender Kootwijk geschieden tot te zijner tijd de Nederlandsche zenderkwestie definitief zal zijn opgelost. Bij informatie werd ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat omtrent het buiten werking stellen nog niets definitiefs bekend is. De recherche te Apeldoorn heeft aangehou den D. W. en G. G. beiden wonende te Apel doorn verdacht van diefstal met braak op Ko ninginnedag gepleegd in een sigarenmagazijn aan de Tuinstraat aldaar, waar ongeveer 17.50 aan geld ontvreemd werd en een partij sigaren en sigaretten. Sinds enkele jaren ondervindt de Nederland sche boomkweekerij groote moeilijkheden bij den. afzet van boomen en planten, waardoor een niet onbelangrijk surplus dezer artikelen is ontstaan, waarvoor geen afzet te vinden is. Ter tegemoetkoming aan deze voor tal van boomkweekerij-bedrijven zeer ongunstige om standigheid en ter verhooging van de werk gelegenheid in deze zoo arbeidsintensieve be drijven, bestaat het voornemen om een be langrijk deel van dit surplus uit de markt te nemen. Deze boomen en planten zullen worden ge bruikt ter beplanting van terreinen, die onder normale omstandigheden daarvoor niet in aan merking zouden komen alhoewel bodem en ligging dezer terreinen daarvoor wel geschikt zijn. Provincie- of gemeentebesturen, of instellin gen die zulke terreinen beschikbaar hebben en deze voor de extra-beplanting in aanmerking willen zien komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Nederlandsche Sier teeltcentrale, Trompstraat 73, 's-Gravenhage. De aanslag door de kweekers centrale. Hun, die zich bezwaard voelen over de hun door de Kweekerscentrale toegezonden aanslag en die meenen niet verplicht dan wel niet in staat te zijn om in te leveren, wordt voor- loopig tot uiterlijk 15 October 1934 uitstel van dien inleveringsplicht verleend. Alle ingediende en nog in te dienen bezwa ren zullen zoo spoedig mogelijk worden onder zocht en wanneer het onderzoek zal zijn be ëindigd, zal hiervan ten spoedigste aan belang hebbenden mededeeling worden gedaan. Echter wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat tot 15 November 1934 de gelegenheid tot inlevering zal worden opengesteld. Heden had de rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. te 's Gravenhage een conferentie met partijen, betrokken bij de staking aan de Ver. Blikfabrieken te Krommenie. Woensdag 5 September zal op het stad huis te Almelo een conferentie plaats hebben van den rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta met partijen, betrokken bij een dreigende staking aan de N.V. Katoenmaatschappij v.h. Gebr. Scholten te Almelo. Dinsdag 11 September zal de rijksbemid- delaar prof. Josephus Jitta op het Departement van Sociale Zaken een conferentie hebben met partijen, die betrokken zijn bij de afsluiting van een collectief contract in het bakkersbe drijf te 's Gravenhage. „Neen", zei de recherche-chef Bums tot zijn collega, „bij mij is voor die dame geen emplooi, voor eens en voor altijd neen. En ik geef je ook dringend in overweging, eveneens geen vrouwelijk personeel in dienst te nemen. Hier door kun je je menige faux pas besparen". „Ik wist niet, dat je een vrouwenhater was. Burns", opperde zijn collega, terwijl hij eenige ironie in zijn stem legde. „Ben ik ook niet. Ik heb een heele lieve vrouw, thuis. Drie schatten van kindertjes, thuis. Voor niets ter wereld zou ik ze willen missen, thuis. Maar in m'n werk moet ik dat goedje niet om me heen hebben, voor eens en voor altijd neen". „Minder prettige ervaringen mee opgedaan?" „Ze zijn er niet geschikt voor, ze kunnen het niet nalaten, haar hart een woordje te laten meespreken. Een rechercheur moet een hart van steen hebben, tenminste in zijn werk. Een goede vrouw kan haar hart niet thuis houden, niet buiten spel laten. En van een slechte vrouw kun je niets goeds verwachten.... en een mid denweg kennen ze niet". ,,'t Is mogelijk dat je gelijk hebt, Burns". „Ik zal het je bewijzen. Eéns in mijn twintig jarige praktijk heb ik het meegemaakt, en dat is een les voor m'n leven geweest. Harry was toen nog in den buitendienst, je weet wel die knaap als een boom met een borstwijdte van zevenveertig inch en armen als van staal, en een patente kerel ook. We waren toen Big Tommy op 't spoor, het brutaalste heerschap van heel Londen, die, als het in zijn kraam te pas kwam, er geen gat in zag, den eersten den besten, die hem in den weg liep, z'n lichtje uit te blazen. Harry is nu getrouwd en ik heb hem een baantje bij het archief gegeven, omdat ik hem sindsdien voor het buitenwerk niet meer heb ben wou, maar toen was hij nog vrijgezel en natuurlijk had hij een meisje. Carry heette zij, en ze was werkzaam in een lunchroom, waar zoo'n beetje van alles kwam. Ze had een klein, popperig kindergezichtje, was opmerkzaam en vriendelijk tegenover de bezoekers, vlug, han dig, beleefd, kortom geknipt voor haar werk. Les extremes se touchent", zeggen de Fran schen, en, als er ooit een spreekwoord van toe passing was, dan was 't bij die twee. Als je die samen zag.... Harry een kerel als een boom, zwaar en breed en bruingebrand, en daarnaast dat teere poppetje als van porselein, dat nog niet tot zijn schouders reikte.maar enfin, ik had dat wel in de gaten, dat Harry het terdege te pakken had, het was maar van Carry voor en van Carry na, en z'n vrijen tijd bracht hij voor een groot gedeelte door in die lunch room. Eerlijk gezegd, was dit mijns inziens nog zoo kwaad niet, want het was me bekend, dat er nu en dan ook „zware jongens" in die zaak kwamen, en je kon nooit weten, of het contact tusschen Harry en Carry misschien nog eens goede resultaten kon opleveren. En dat bleek ook niet zoo slecht gezien, als Harry maar op zijn tellen gepast had. Op een goeden dag komt Harry na afloop van zijn dienst weer aan zijn gewone tafeltje zitten, Carry brengt hem z'n glas bier, en tusschen het bedienen van de gasten door, vertelt ze hem bij stukjes en beetjes, wat er dien morgen gebeurd was. Beladen met een heele berg afgewasschen borden was ze uit de keuken naar het buffet geloopen, was uitgegleden en liet maar eventjes zestien borden aan scherven vallen. De chef had haar een geweldige uitbrander gegeven, met ontslag bedreigd, de schade voor haar re kening genoteerd, toen er plotseling van een tafeltje voor het raam een man was opgestaan, die een pondbiljet op de toonbank smeet, en wegloopend zei: „De rest is voor dat meisje". De chef had zijn berekening gemaakt, en tegen Carry gezegd: „Veeg de scherven maar op. 't Is in orde zoo, er blijft nog wat voor je over. Die meneer heeft alles betaald". Harry had niet zonder eenig opkomend ge voel van jaloer&chheid naar het verhaal geluis terd, maar zijn jaloezie maakte spoedig plaats voor dienstijver, toen hij uit de beschrijving, die Carry van den „meneer" gaf, vrijwel zeker hot signalement van Big Tommy meende te herkennen. Hij was zoo verstandig over het geval heen te praten, en kwam, nadat hij om geen argwaan te weken, nog eenigen tijd was blijven zitten, met opgestreken zeil recht streeks naar kantoor. Daar werkten we samen een plannetje uit. Harrij stak een foto van Big Tommy bij zich, en zou den volgenden dag terloops aan Carry vragen, of dit die royale meneer geweest was. Tot zoover was alles goed gegaan, want den volgenden dag had Carry in de foto met ab solute zekerheid haar weldoener herkend, waardoor wij dus een grooten stap verder in de goede richting kwamen. Maar toen is Harry in zijn onnoozelheid buiten zijn boekje gegaan, en heeft met zijn verliefden kop aan Carry verteld, wat er aan de hand was. En nóg had het goed kunnen afloopen, want betrouwbaar bleek dat meisje wel. Ze wist Harry zelfs te be praten, het aan haar over te laten om uit te visschen, waar Big Tommy verblijf hield. „Zeker zal hij hier terugkomen", had zij ge zegd. „Een man, die zooveel geld voor je uit geeft, voelt meer voor je dan zoo maar een plotseling opkomend medelijden. Vast en zeker zal hij terugkomen, en probeeren nader met me kennis te maken Toe Harry, laat mij je helpen, ik zal voor den schijn een beetje toeschietelijk zijn, ik zal hem uithoorenen dan zal jij de man zijn, die Big Tommy arres teert". 't Is best mogelijk, dat ze 't oorspronkelijk goed bedoelde, ik wil het zelfs aannemen, nu nog. Want een feit is, dat zij twee dagen daar na opbelde, Harry, die toen juist op kantoor was, te spreken vroeg, en hem vlug en zakelijk ervan in kennis stelde, dat Big Tommy met vrij groote zekerheid dien avond om half negen gearresteerd kon worden in den kelder van een leegstaand huis in de binnenstad, waar hij een soort van opslagplaats had van gestolen kostbaarheden. Maar hij moest alleen komen en in burger, had zij eraan toegevoegd. Van zelfsprekend moest hij zorgen gewapend te zijn, maar bij de minste aanwijzing van gevaar zou Big Tommy gewaarschuwd worden, en langs een geheimen nood-uitgang ontvluchten. Terwille van de eerlijkheid, waarmede Harry me alles opgebiecht heeft, heb ik hem. zooals ik je zei, nog in dienst gehouden, bij het ar chief, en zijn verslag herinner ik me nog woor delijk: „Zóó is het gegaan, mr. Bums, zei hij. Om bij half negen kwam ik in burger, m'n re" volver in de rechterhand, m'n zaklantaarn en boeien in de linker, op den kelder toeloop®"' Toen ik er nog een paar passen van verwh 1 was, ging de kelderdeur open en kwam Larrj eruit te voorschijn. „Is hij binnen?" fluisterde ik. „Ja, fluisterde zij terug. „Het zal je n ™oei- lijk vallen hem te arresteeren, en 1 wee*, het is je plicht, Harry!" Toen zag ik ondanks de bijna volslagen duisternis groote, glinsterende tranen in haar oogen, plotseling viel ze vooY. °P haar knie ën, sloeg haar armen om mijn beenen, en met een door tranen verstikte stem smeekte ze me: „Toe, Harryterwille van mij, geef hem de' kans te vluchten! Zijn meisje is bij hem, Harryen ik heb het gezien, ze heeft hem zoo lief! Hij heeft haar beloofd z'n leven te be teren, samen een nieuw leven te beginnen, ver in Amerika een eerlijk man te zullen worden Harry, toe, terwille van mij, terwille van onze lief de.. geef hem de kans!" En ik kón niet anders, mr. Burns, ik heb hem z'n kans gegeven. „In dien kelder", hernam Burns tot zijn col lega, hebben we veel van het geroofde terugge vonden. Maar van Big Tommy hebben we nooit meer een spoor ontdekt, en daarom wil ik geen vrouwen in dienst hebben". HAJO. (NADRUK VERBODEN). Een leven gewijd aan studie, studenten en onderwijs der Thomistische wijsbegeerte. PARIJS, 3 September. (VAN ONZEN COR RESPONDENT.) Het Katholiek Instituut te Parijs is in rouw. De zeer bekende thomist, de zeereerw. pater Peilhaube, deken van de philo- sophische faculteit der Parijschie Katholieke hoogeschool, is in den ouderdom van 70 jaren overleden. Met dat overlijden wordt de ge- heele wereld der Thomistische wijsbegeerte ge troffen, daar deze bekende professor tot de zeer strijdvaardige en bekwame schrijvers op philosophisch en theologisch gebied behoorde. Prof. Peilhaube trad, na aan de Katholieke Hoogeschool van Toulouse zijn theologische studiën te hebben voltooid en den doctorstitel te hebben verworven, in de congregatie der Maristen en legde zich aanstonds op de bijzon dere studie van de Thomistische wijsbegeerte, in verband met de moderne experimenteele wetenschappen, toe, hetgeen weldra de aandacht trok van mgr. d'Hulst, den toenmaligen rector van bet Parijsche Katholieke Instituut. In 1896 riep mgr. d'Hulst hem naar de phi- lisophische faculteit der toen reeds bloeiende Katholieke hoogeschool en bood hem het profes soraat in de wijsbegeerte aan. Zijn onderwijs trok al zeer spoedig de aan dacht en niet minder zijn geschriften, zoodat pater Peilhaube van de leiding van het Katho liek Instituut verkreeg een leergang in te stel len voor algemeene wijsbegeerte, over een aan tal jaren verdeeld. Door zijn breed opgevatte onderricht, waarbij groote aandacht werd ge schonken aan den staat der experimenteele we tenschappen, trok de jonge professor niet al leen zeer de aandacht, maar schaarde hij weldra een aantal philosophen om zich heen voor de verdiepjng der studie der Thomistische wijs begeerte. Pater Peilhaube werkte ook mee aan tal van wetenschappelijke tijdschriften en aan beken de Katholieke revues, waarbij hij zich niet al leen een nauwgezet polemist toonde, maar vooral een scherpzinnig waker tegen het bin nendringen van scbijn-wetenschappelijke methoden. In het bijzonder in de jaren van het modemisme heeft deze groote geleerde aan zienlijk bijgedragen tot het bestrijden van postvattende dwalingen, die trouwens weldra door Rome openlijk wierden veroordeeld. Die zelfde zeer strijdvaardige geest deed hem eenige jaren geleden de kanselredevoeringen, door Pater Sanson van het Oratoire in de Notre-Dame uitgesproken, aan een zeer critisch onderzoek onderwerpen, aldus de aandacht vestigend op een vorm van prediking, waar over toen ook het hoogherderlijk gezag zich heeft uitgesproken. Pater Peilhaube had weinig van een kamer, geleerde. Hij wilde voor zijn studenten aller eerst een herder zijn en van het oogenblik af, dat hij te Parijs met een professoraat werd be last, heeft hij willen bedenken, dat hij zelf nog zoo pas student was geweest en in den hartelijken omgang met zijn medestudenten, hun geestelijke nooden vooral had leeren ken nen. Het is dan ook reeds veertig jaren geleden, dat hij de wenschelijkheid begreep de hooge- school.studenten te vereenigen en ze naast de wetenschappelijke vorming voor den staat dien zij zich gekozen hadden, een grondige philoso- phische kennis te geven, die hen wapenen kon tegen de vele invloeden waaraan zij juist door hun studie werden blootgesteld. Pater Peilhaube had ook een open oog voor het verlangen, dat zich ondef de Katholieke jonge meisjes openbaarde naar hoogere studies en toen het aantal meisjesstudenten vooral na den oorlog zeer toenam, heeft hij in 1925 ook voor de vrouwelijke studenten gedaan, wat hij een kwart eeuw voor de studenten in het alge meen met zooveel vrucht had ondernomen, en den „Cercle thomiste féminin" opgericht onder aanmoediging van Mgr. Baudrillart die reeds aan het Institut Catholique gedurende eenige jaren Thomistische leergangen voor vrouwelijke studenten had doen houden. Reeds bij het begin van zijn professoraat had prof. Peilhaube den wensch uitgesproken, de thomistische wijsbegeerte weer de haar toe komende plaats in de seminaria ten volle te doen toekomen. Tot de vervulling van dien wensch heeft niet weinig bijgedragen de op richting van het seminarie in de rue de Bag- neux te Parijs, „St. Thomas d' Aquiin", waarvan hij de opening in 1914 wist door te zetten, niet tegenstaande de oorlog juist was uitgebroken en dat zich sindsdien in een grooten bloei mag verheugen. Pater Peilhaube, die zich dus gedurende veer. tig jaren aan het onderwijs en de studie der Thomistische wijsbegeerte heeft gegeven, laat een zeer uitgebreid oeuvre na. Vrouw zwaar gewond- Maandagmiddag begaf zich de landbouwer J. Joosten te Hout-Blerick met Paar^ en ar naar het veld, terwijl zijn vrouw mede °P de kar had plaats genomen. Plotseling .w^' het paard schichtig en sloeg op hol, v/aa" vrouw J. van de kar viel en hevig blond®1™- uit ooren, mond en neus op den wag b]eL §'§en. Het zoontje van den landbouwer v- d"vond de vrouw in dezen toestand en #in,g zlJn Ouders waarschu wen, die de bewust®10026 vrouw in hun woning binnendroegen. Na van de laatste H. H. Sacra menten te zijn voorzien werd vrouw J. °P advies van dokter Bingerj per ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. Eerst t^11 landbouwer J. bet paard tot stilstand had Sekregen bemerkte hij het gemis van zij11 ü>®h'00te, waarna hij terstond terug keerde en zijn vrouw in zeer zor-gwekkenden toesta®1d terugvond. MOEILIJKE AANHOUDING. ■Arrestant door revolverschot gewond. Zondagavond is de zoon van den rijksveld wachter M. op de Dijklaan te Breda door zekeren V., wonende in de Oude Baan, aldaar ernstig mishandeld. Toen zijn vader tot de arrestatie van V. wilde overgaan, verzette deze zich heftig daar tegen en kreeg spoedig steun van verscheidene opgeschoten jongens. M. zag zich dientengevolge genoodzaakt zijn revolver te trekken en loste daarmee een schot, dat V. in den schouder trof. Bij geneeskundig onderzoek bleek de wond niet gevaarlijk. Zooals gemeld werd de 19-jarige Ba'cn Berlicum tusschen Den Bosch en J> door een taxi aangereden. In het ,e; kengasthuis te 's-Hertogenbosch, waarheen mj werd overgebracht, is hij Zaterdagnamiddag aan de gevolgen overleden. Het 2%-jarig zoontje van den schipper A. G. Elfrink is gisteravond in de haven van Hil- legom te water geraakt en verdronken. Later heeft de vader naar het lijkje gedregd en het op het droge gebracht, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Gistermorgen is aan de in aanbouw zijnde brug over het Hollandsch Diep bij Lage Zwa- luwe, een 35 meter lange Norisonpaal afgebro ken en in het water gevallen. Vijf arbeiders, die aan het wer kwaren, geraakten te water. Allen konden met behulp van reddingsboeien weder op het droge worden gebracht. De ma chinist, die aan de brug werkzaam was, werd bewusteloos opgehaald. Zondagavond wilde het 11-jarig meisje M. V. de Hoogstraat te Eindhoven oversteken. Het kind, dat blijkuaar geen acht sloeg op het verkeer, werd door een personenauto, bestuurd door den heer G. uit Nunen, die een voor hem rijdende auto wilde passeeren, gegrepen. Het meisje bekwam ernstige verwondingen en is naar het ziekenhuis overgebracht, waar het onmiddellijk na aankomst is overleden. Zaterdagavond is een brutale inbraak ge pleegd ten huize van den 70-jarigen landbou wer W. H„ wonende aan het Zeglis te Alkmaar. Nadat diens zoon en knecht zich naar de kermis hadden begeven, was de oude man naar bed gegaan. Om kwart over elf schrok hij wakker door glasgerinkel. Een onbekend gebleven persoon kroop door het verbrijzelde raam zijn slaap kamer hinnen om vervolgens zijn pantalon, welke de oude man onder zijn hoofdkussen had liggen weg te nemen. De indringer verdween daarop in den nacht. In de pantalon bevonden zich twee porte- monnaies, welke in totaal een bedrag van 890 inhielden. H. was bij het zien van den indringer zoo ontdaan van schrik dat hij geen geluid dorst geven en ook geen beweging maken. De politie tracht den brutalen dief thans op te sporen. De machinist weer bij kennis gekomen. Omtrent het afbreken van den Morisonpaal voor de in aanbouw zijnde brug over het Hol landsch Diep, wordt nader gemeld, dat de te water geraakte machinist, die bewusteloos op het droge werd gebracht, later weer bij ken nis is gekomen, nadat men kunstmatige adem haling had toegepast. Het ongeval is dus nog goed afgeloopen. Het ijzeren gevaarte is in de diepte verdwenen en zal door middel van een bok moeten worden gelicht. ■480" STAATSLOTERIJ. Vierde Klasse. Tweede Lijst, Trekking van 4 September. f 1500 No. 18918. 1000 No. 3762, 6024, 6904, 22578. 400 No. 2098, 10741, 11018. 200 No. 4839, 15439. 100 No. 5657, 11170, 13447, 13611, 15687, 18247, T-9494, 20436. 10 3197 5934 8914 lj|j® 14598 17928 20657 24 3236 5940 8925 1*839 14612 17987 20771 28 3280 5942 8928 11840 14625 18069 20788 54 3294 5973 8966 11889 14649 18079 20869 107 3389 5977 8^4 11906 14673 18083 20871 128 3434 6023 g?33 1193,5 14680 18087 20880 145 3487 6052 9039 U971 14697 18093 20949 152 3552 609f 9079 11985 14719 18192 21154 160 3561 Gij® 9147 12088 14744 18202 21244 188 3577 6193 9161 12108 14775 18256 21263 198 3613 6268 9i63 12200 14780 18258 21297 214 3642 6283 9177 12206 14819 18285 21326 221 3662 6359 9227 12226 14849 18325 21409 223 3656 6367 9259 12233 14865 18348 21422 23» 3683 6411 9302 12284 14874 18353 21498 260 3688 6417 9397 12314 14889 18360 21525 2;6 3693 6455 9402 12370 14910 18404 21540 •'"O 3778 6461 9443 12386 14915 18459 21577 Ha „n!2 6474 9455 12419 14929 18472 21707 00 6515 9497 12432 14954 184.87 21715 399 3843 6555 9522 12435 14967 18551 21727 °2o 3886 6593 9530 12455 14979 18580 21/39 590 3938 6636 9551 12517 14989 18688 21/64 614 4026 6655 9554 12646 14992 18688 21779 675 4027 6661 9598 12647 15U5 18647 21790 681 4045 6692 9600 12685 15116 18739 21800 737 4047 6712 9605 12691 15138 18765 21845 741 4235 6758 9657 12699 15139 18805 21846 820 4274 6776 9679 12741 I0I66 18865 21906 824 4311 6780 9731 12777 15186 18870 21910 83ti 4:186 6792 745 12782 15209 18931 21977 926 4418 68/9 9771 12787 15289 18964 22087 965 4425 6884 9871 12790 13351 18969 22166 986 4471 6903 9874 12799 15408 19018 22199 989 4495 6921 9877 12846 15612 19116 22228 1014 4499 7035 9887 12859 15705 19125 22277 1030 4561 7U93 9905 12891 15754 19220 22285 1046 4640 72-13 9912 12910 15815 19263 22343 1048 4663 7291 9964 12972 15829 19234 22391 1059 4688 7308 9979 13022 15831 19239 22425 1134 4734 7317 9985 13042 15860 19240 22461' 1220 4774 7301 10007 13071 15878 19254 22463 1238 4791 7385 10055 13086 15882 19282 2255-j 1275 4810 7432 10130 13115 15899 19302 223o6 1282 4833 7440 10174 13124 15914 19306 226-? 1304 4844 7444 10284 13164 15977 19331 22WW. 1333 4870 7499 10294 13166 16025 19334 1390 4904 7644 10316 13190 16040 O ';'- ^'1 1512 4911 7678 10336 13199 I6O60 «jij» 42,11 1518 4967 7695 10371 13204 16 07 22717 1530 4972 7724 10402 13267 f2721 1538 4985 7801 10421 13271 22816 AWW. 7WW 10434 13231 16-iu IHodl 228/3 o175 >,302 8113 ]f)813 2189 5319 8131 10816 2240 6336 81,0 10822 2507 2,""" 2 23318 282 li" 2567 5410 2632 i5502 8303 20382 23447 2640 5545 8331 11162 14094 17403 06 5630 0813 9*17 11 Kil 14403. l./o- 2843 2866 Uier. 1450 loin 57Rfi 8030 il602 561 17834 20585 13823 fo-fi KSfin 8664 11609 14564 17314 20-596 23877 «S-a s.878 8731 H613 14573 17388 20640 239o7 wol 588? 8735 11639 14585 17910 20644 2-3983 vin 8855 11662 14594 1792.5 20646 23986 3135 5916 8%0 11746 In do vorige lijst stond: 5-522 m. z. ooo2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2