HET STRIJDENDE OOSTENRIJK. 1 DE HELPENDE HAND MAANDAG 17 SEPTEMBER 1931 DE NOOD IS ALOM TOT EEN TOP PUNT GESTEGEN. W at bovenal noodzakelijk is, is rust en vertrouiven in de leiding. NIET TE VEEL VARKENS MEER. „MUSIC VOICE". DE WEENSCIIE STAATSOPERA NAAR VENETIE. VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS DE PRIJSREGELING VOOR HARING. TIJDENS EEN MUZIKALE WANDE LING OVERLEDEN. VIJFTIG JAAR IN DE JOURNALISTIEK DE RICHTPRIJS VAN DE TARWE. DOELMATIGE ADVERTENT1ËN WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. VELDWACHTER ALS GENEESHEER. Het kleine Oostenrijk houdt de aandacht_ der geheele wereld gespannen en deze belangstelling gaat alom met sympathie gepaard. Oostenrijk heeft de sympathie der wereld, omdat daar een strijd, van welks rechtvaardigheid de wereld overtuigd is, gestreden wordt. Niet alleen gaat de belangstelling uit naar het vraagstuk van Oostenrijks zelfstandigheid als Staat onder de Staten, maar evenzeer con centreert zij zich op den inwendigcn toestand der jonge republiek, die vanaf haar eerste be staan aan zoovele en zoo groote moeilijkheden het hoofd had te bieden. De Oostenrijksche be volking snakt naar rust en de wereld gunt haar die rust en hoopt met Oostenrijk dat dit zwaar beproefde land nu eens eindelijk de gelegen, held zal krijgen om ongestoord en vrij van burgertwisten voor de welvaart zijner burgers te werken. De vijand binnen de grenzen is erger dan de vijand daarbuiten. Dat heeft Oostenrijk onder vonden. Binnen den Staat Oostenrijk ontstond na den wereldoorlog de Staat van den Schutz- bund. Laat ons hopen dat de mislukte Fe. bruari-revolutie een eind heeft gemaakt aan de terreur der austro-marxisten, wier op de vlucht geslagen leiders in triomf.Moskou zijn binnengehaald. Door kanonschoten zwaar gehavende gebouwen toonen nog aan, dat het in Februari ernst is geweest. Wij gelooven niet, dat na de Juli-gebeurtenis. sen het grootste gevaar nog te duchten is van de zijde der nationaal-socialisten. De moord op Dollfuss heeft velen de oogen geopend. Erger is dat dé groote materieele ellende, waarin een groot gedeelte der bevolking verkeert, die be volking txlind maakt voor den nieuwen Staat, waaraan de- regeering.Schuschnigg werkt en waarmede zij het werk van den onvergételijken Dollfuss 'voortzet. De nood nu is hoog gestegen. Wij waren een avond de gast van een arbeidersgezin, wonend in een der groote huizenblokken, welke door de socialisten zijn gebouwd. Een Katholiek ge zin, waarvan de vader werk heeft, de zoon werkloos is en de getrouwde dochter, die als ambtenares meer verdient dan haar echtgenoot, zielsgelukkig was omdat zij zes jaar na haar huwelijk er in is geslaagd een woning te huren. Er kwamen daar ook werkloozen, al dan niet practiseerend Katholiek, de meesten echter nog onder den invloed van socialistische propa- gandalectuur. Wat wij hier te zien en te hoo. ren kregen over den nood der werklooze arbeidersbevolking is schrikbarend. In den „Hof" waarin ik verkeerde waren de woonhuren na den Februari-revolutie aanzien lijk verhoogd. Natuurlijk, zouden we zeggen, want de huren in de door de socialisten ge bouwde woningblokken-vestingen waren on evenredig laag in verhouding tot de huurprijzen voor aanzienlijk slechtere woningen Maar zoo'n maatregel kweekt ontevredenheid. Zou men éérder tevredenheid kunnen verwachten van de circa 70.000 menschen, die tevergeefs naar een woning uitzien? Zelfs het dure socialistisch regiem is niet in staat geweest de oplossing van het woningprobleem ook maar te benade ren, maar dat kwam natuurlijk, omdat er be halve socialisten ook nog.... arme midden standers en geplunderde kapitalisten waren! Het arbeidersgezin dat in den zooveelsten „Stock" van het gebouwencomplex een woning heeft, bestaande uit één slaap-woonkamer met aangrenzende keuken, prijst zich gelukkig, of schoon er daarnaast talrijke gezinnen zijn, die zich de „weelde" van nog een kamer kunnen veroorloven. Geen woning echter is berekend op een kinderrijk gezin. Indien men rustig redeneert, weet en ziet mén, dat ook de beste en rechtvaardigste regee ring er niet dan zeer langzaam in zal slagen mits de internationale toestand het haar mo gelijk maakt en zij op den steun der bevolking rekenen kan verbeteringen aan te brengen. Doch redeneert eens rustig, indien men jaren werkloos is en het naakte bestaan derft. Brengt den werkloozen eens aan het verstand, dat de •zoogenaamde vredesverdragen Oostenrijk eco- nomisch-geografisch tot een onmogelijken Staat hebben verknipt, een Staat met 6 millioen in woners, waarvan Weenen alleen bijkans 2 mil lioen voor haar rekening heeft. Erger dan welke andere staat ook, wordt Oostenrijk getroffen door het autarkisch streven der omliggende Staten. Indien de nieuwe regeering er in zal slagen te doen wat het socialistisch bewind ondanks sommige schijn wel vaartsvertooningen niet heeft vermogen te doen; indien de nieuwe regeering met hulp van de daadwerkelijke belangstelling der wereld het huishouden van den Staat en van het volk op een gezonde en stevige basis zal kunnen brengen, zal zij ook zonder twij fel dat deel van de bevolking op haar hand krijgen, dat onder den invloed van een jaren lange socialistische propaganda nog afwijzend staat tegenover elke regeering die hun geen marxistisch paradijs op aarde voorspiegelt. Thans heeft de regeering van Schuschnigg en de zijnen reeds den steun van allen ook van de zijde der arbeiders die inzien, dat het allereerst noodige is inwendige rust en vertrouwen in den leider. Hopen wij, dat de nieuwe kanselier ook spoedig het vertrouwen zal winnen van degenen, die door de intensieve Hetze tegen alles wat christelijk-sociaal was en door den grooten nood, waaraan zij zijn blootgesteld, thans geen oog hebben voor de zegeningen van een positief christendom ook in de staatkunde. Weenen heeft zijn Dollfuss nog niet vergeten. Zijn graf is een bedevaartplaats géworden, zijn foto vindt men nog in de etalageshij vormt nog het onderwerp der gesprekken en van de nieuwe regeering verwacht men slechts, dat haar beleid een voortzetting zal zijn van dat van den onvergetelijken kleinen kanselier. Ondanks invloedrijke aanbevelingen valt het niet gemakkelijk tot leden der negeering door te dringen. De amateur-journalist, die op het zelfde uur in Weenen arriveert, waarop de kan selier naar Italië afreist, wordt door den jour- nalist-ex-professo, wien hetzelfde overkomen Tcan, met hoongelach ontvangen. De Oostenrijk sche regeeringspersdienst is echter een en al hulpvaardigheid en zal doen wat mogelijk is, indien wij bereid zijn de te stellen vragen vooraf ter inzage, te verstrekken. Inmiddels laat de burgemeester van Weenen opbellen en mede- deelen, dat hij de aangenaamste herinneringen heeft aan zijn necent bezoek aan Nederland en ons gaarne te woord wil staan. Mr. C. v. H. Verplichte levering van gemerkte biggen vervallen. FILMBEKRONINGEN VAN DE BIENNALE. Voor Katlierine Hepburn en Wallace Beery gouden medailles. VENETIE, 15 September. (R.O.). Het bestuur van de Tweede Internationale Filmtentoonste'- ling, welke bij gelegenheid van de Biennale is gehouden, heeft na overleg met het Inter nationaal Instituut voor opvoedkundige films, na gehoord te hebben de deskundigen uit de verschillende landen en rekening te hebben gehouden met de resultaten van 't referendum onder de toeschouwers, de 22 prijzen toegekend, welke aan deze tentoonstelling waren ver bonden. De Mussolini-beker voor de beste buiten landsche film werd toegekend aan de film „Homme de Aran" van den Engelsohen regisseur Robert Flaberty. De Mussolini-beker voor de beste Italiaansche film verwierf Guido Brignone voor zijn film Teresa Confalonieri". De gouden medailles van twee Italiaansche fascistische tooneelbonden werden toegekend aan twee Amerikaansche acteurs, nl. aan Wallace Beery en Katherine Hepburn. Gelijk bekend was Nederland in Venetië vertegenwoordigd door Gerard Rutten's film „Dood Water" (Aqua Morta), waaruit wij Zaterdag op onze filmpagina nog een foto op namen. Een aanwinst van het „Westminster- koor"-repertoire. Men verzoekt ons te melden, dat „Music Voice", woorden geschreven door den Engel- schen dichter John Dryden, (16311700) met muziek voor vijf-stemmig a-cappella-koor, ge componeerd door den in Nederland wonenden Engelschen Journalist-musicus, Herbert Ant- cliffe, aangenomen is door Dr. John Finley Williamson, voor zijn „Westminster Choir", welk koor in ons land zulk een uitnemenden indruk heeft gemaakt. De eerste uitvoering zal plaats hebben kort na de terugkomst van het koor in Amerika in een van de Zondagmiddag „Vespers" in de Kathedraal te Princeton, New Jersey. Het is te verwachten dat dit lied, hetwelk geschreven is in den vorm van een madrigaal doch in moderne toonzetting staat, (C gr. terts) ook in Amerika zal worden uitgegeven. WEL KANALEN, GEEN SCHEPEN. Wil men de kilheid van het Stalin-kanaal, met behulp van andere, soortgelijke kanalen verdrijven, dan moeten we naar Zuid-Amerika. Dit land stond op het punt, een archipel te worden, toen het zich net nog bedacht. Er behoeven slechts een paar kanalen te worden begraven en heel het land valt in enorme eilanden uit elkaar. Op verschillende Pan-Amerikaansche confe renties zijn dan ook plannen tot het graven van allerlei kanalen in de diepste binnenlanden van Zuid-Amerika geopperd, maar meteen ook begraven_ waarbij echter de opvatting overeind bleef staan, dat het maar een klein kunstje Is. de bekkens van den Orinoco, van de Amazone en van de La Plata met elkaar te verbinden. Een schitterende weg voor de binnenscheep vaart zou aldus tot stand worden gebracht. De moeilijkheid steekt 'm hier echter niet in de techniek, maar in de menschen. Men zoekt namelijk altijd nog vergeefs naar menschen. die van dezen prachtigen scheepvaartweg ge bruik kunnen maken. Trouwens, zonder kanalen gaat het ook wel. Dat heeft de koene kapitein Puglisi met zijn „Fatum" bewezen. De „Fatum" was slechts een notedopje van een beetje meer capaciteit dan een kajak, maar daarmede heeft gezegde Italiaansche reiziger de bekkens van de drie genoemde enorme rivieren bevaren. Ging het per water niet verder, dan werd de trotscha „Fatum" uit zijn element opgevischt en op een ossenkar gezet. Drie jaar lang heeft de reiziger aldus rond gesukkeld, maar toen had hij dan ook materieel genoeg verzameld voor een enorm kanalennet, dat alle vaarbare rivieren van Zuid-Amerika met elkaar verbindt. Over- heerschend blijft echter ook hier de vraag, welke zelfs kapitein Puglisi niet wist op te lossen: „Wie zal van die prachtige scheeps verbinding gebruik maken WEENEN, 15 September. (H.N.) Het perso neel van de Weensche staatsopera is naar Ve- netie vertrokken, waar een opvoering van Mo zart's „Cosi fan tuti" zal worden gegeven. Deze voorstelling zal door Mussolini worden bijgewoond. DE OUDSTE VUURTOREN Waar staat de oudste vuurtoren te dezer wereld? De bewoners van Neuwerk beweren, dat hij in Neuwerk staat. Neuwerk is een eiland in de Elbemonding en daar werd reeds zoo lang geleden als 1299 een 38 meter hooge vuurtoren opgericht. De vraag is nu, wie dat record kan slaan. Eeuw aan eeuw heeft deze lichtbaak haar nuttig werk verricht. Tijdens het continentale stelsel hebben de Franschen getracht het ding in de lucht te laten vliegen. Hun pogen bleef echter ij del. Jammer, dat de tienduizenden an dere objecten, waarop deze heeren in den loop der eeuwen hun destructieve talenten gepro beerd hebben, meestal een minder soliede con stitutie hadden eten de vuurtoren van Neu werk, want dan zo& de wereld heel wat rijker zijn dan ze het nu reeds is. Maar hoe dat zij, storm en zee hebben eeuw aan eeuw hun krachten met dezen toren ge meten, maar de toren bleef de baas. Het heele eiland werd bij sommige gelegenheden haast onder de watervloeden bedolven, maar de toren hield stand, terwijl de eilandbewoners meer dan eens voor den waterwolf moesten vluchten. In oude tijden werd boven op het platform een houtvuur aangelegd en dat zal gewoonlijk wel uitgewaaid zijn, net wanneer het 't hardst noodig was.. Maar nu is de oude lobbes gemo derniseerd en draagt hij met rechtmatigen 'trots een ingewikkeld apparaat van 21 ononder broken draaiende en stralendereflectoren. Hoe de varkensstapel verminderde. In Augustus j.l. werd door de Nederlandsche Varkenscentrale wederom een varkenstelling gehouden. Het resultaat dezer telling is weer gegeven in onderstaand overzicht, waarin te vens de resultaten van vroegere tellingen zijn vermeld. Jaar Totaal Biggen Fokzeugen tot 6 wk. Aug. 1934 1.874.570 295.744 145.884 Mei 1934 2.069.801 453.118 157.100 Nov. 1933 2.483.710 437.075 239.578 Apr. 1933 2.112.546 543.671 234.776 Sept. 1932 2.735.733 534.584 264.794 1930 2.017.319 471.904 241.793 1921 1.519.245 371.155 1910 1.259.844 279.473 Het beste vergelijkingsmateriaal leveren de tellingen van November 1933 en September 1932, aangezien bij de voorjaarstellingen een kleiner aantal varkens bestemd voor huis slachting aanwezig is dan in den zomer en in het najaar. Vergeleken met November 1933 is het totaal aantal varkens gedaald met 25 pCt., vergeleken met September 1932 met 32 pCt. Zelfs wanneer men het totaal aantal varkens vergelijkt met dat, aanwezig in Mei 1934, komt men tot een vermindering, n.l. van 10 pCt. De sterkste ver mindering heeft plaats gevonden in de groep „biggen tot 6 weken". Het aantal biggen is zelfs beduidend lager dan dat, aanwezig in 1921, hoewel de varkensstapel als geheel toen kleiner was. Het aantal aanwezige biggen bedraagt 63 pCt. van dat, aanwezig in November 1933 en 55 pCt. van dat, aanwezig in September 1932. In overeenstemming hiermede is ook het aantal fokzeugen sterk achteruit geloopen. De vermindering bedraagt 39 pCt. vergeleken met November 1933 en 45 pCt. vergeleken met Sep tember 1932. Het aantal drachtige zeugen be droeg 79092 tegen 124264 in November 1933, het aantal fokzeugen bij de biggen 66792 tegen 114262 in November 1933. Ook de groep varkens ouder dan 6 weken, doch lichter dan 60 K.G. (572.270 stuks) is be langrijk afgenomen. De vermindering bedraagt 42 pCt. vergeleken met November 1933 en 44 pCt. vergeleken met September 1932. In de groep varkens van 60 tot 95 K.G. (469.643 stuks) heeft een vermeerdering van 17 pCt. plaats ge vonden, wanneer een vergelijking gemaakt wordt met November 1933, doch een vermin dering van 25 pCt., indien men een vergelij king maakt met September 1932. Het aantal varkens, zwaarder dan 95 K.G. is in vergelijking met November 1933 gedaald met 6 pCt. Het aantal dezer varkens is echter hooger dan dat aanwezig in September 1932. De daling van het aantal varkens zwaarder dan 95 K.G. is veroorzaakt door een verminde ring in de gewichten beneden 150 K.G. Het aantal varkens van 95120 K.G. daalde van 185974 in November 1933 tot 113606; het aantal varkens van 120 tot 150 K.G. van 120285 in November 1933 tot 107255. Daarentegen heeft, gelijk verwacht werd, een vermeerdering van de varkens, zwaarder dan 150 K.G. plaats ge had. Het aantal varkens in de gewichten van 150 tot 180 K.G. vermeerderde van 49699 in November 1933 tot 91622, hét aantal varkens in, de gewichten boven 180 K.G. vermeerderde van 14681 in November 1933 tot 45308. Uit de hierboven weergegeven cijfers blijkt, dat de inkrimping van den varkensstapel zich op bevredigende wijze voltrekt. Dit resultaat is mede bewerkt door het afnemen van een aantal biggen. Sedert 22 Mei 1934 zijn door de Nederlandsche Varkenscentrale 140868 ge merkte en 7300 ongemerkte, in totaal 148168 biggen afgenomen. Aangezien uit de tellings- cijfers blijkt, dat in de naaste toekomst geen teveel aan varkens aanwezig zal zijn, zal de verplichting tot het inleveren van gemerkte biggen op 17 September a.s. komen te verval len, zoodat vanaf dien datum geen gemerkte biggen meer door de Nederlandsche Varkens- centrale zullen worden afgenomen. Met de afname van ongemerkte biggen zal voorloopig worden doorgegaan. Samenstelling en repertoire. Het gezelschap „Vereenigde Haagsche Spe lers", directeur Pierre Balledux, is voor het volgend seizoen als volgt samengesteld: Erna Balledux-Haffert, Toos Beaumond, Annie Brugman, Netty Brusse-Strauss, Leonie Hei man, Aleida Roelofsen, Felix Bekkers, W. Berger, Wim Grelinger, Dio Huysmans, Jos. Schoch, Theo van Vliet en G.L. Weiss. Regie: Pierre Balledux. De decors worden vervaardigd op eigen atelier door Frans Collée. De premières zullen worden gegeven in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Als eerste stukken zijn in studie genomen: „Varnhusen's Testament" van Hanns Gobsch; „Oogst" van Ludwig Hugin, en „De groote Kans" van Alfred Möller en Hans Lorenz. De voorstellingen van „Oogst" zullen geheel worden gebracht zooals die in Salzburg, alwaar het stuk nog altijd repertoire houdt, met door Heinrich Wismeyer speciaal gecomponeerde muziek. De première zal plaats hebben op 24 Oc tober in den Kon. Schouwburg te Den Haag. Voor de voorstellingen van „De groote Kans" worden decors vervaardigd, ontworpen door den regisseur met advies van Bas van Pelt, Binnenhuis-architect te Den Haag. Verder staan op het repertoir: „En waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmermans en Ed. Veterman, waarvoor deze laatste de de cors zal ontwerpen; en „De Rare", het nieu we stuk van Jac. Ballings, auteur van ,.De Dorpspoeet" en „Bij Heer Nonkel". Het plan bestaat, in den loop van het sei zoen „Adam in ballingschap" van Vondel in de bewerking van prof. dr. B. H .Molkenboer uit te brengen. Het verder repertoir bestaat uit: „Mariken van Nieumeghen", „Lachende contanten", „De dorpspoeet" van Jac. Ballings, „Het wonder van de gouden muiltjes" (een simpel spel van een wonder-gebeuren), „De arme man die rijk is" (een komisch-ernsfig spel van naasten liefde en hebzucht) enz. Bezwaren voor den export. De Vereeniging van Haringhandelaren te Vlaardingen heeft een adres aan den Minister van Economische Zaken gericht, waarbij zij bezwaar maakt tegen het door de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij genomen besluit om met ingang van 15 September den prijs van op zee gezouten haring, te ver- hoogen tot gekaakt 9.—, ongekaakt 7.—. Zij wijst o.m. op de groote bezwaren, die deze maatregel voor den exporthandel zal ten gevolge hebben en verzoekt daarom den Minister maatregelen hiertegen te nemen, b.v. door het toekennen van een export-premie. Verder meent zij, dat voornoemde regeling tot gevolg zal hebben, dat voor export-doel einden alleen haring van minderwaardige kwaliteit zal gebruikt worden, zulks tot schade van den goeden naam van het Hollandsche pro duct. Tenslotte geeft zij den Minister in over weging, reederijen, die haar eigen aangevoerde haring wenschen te behouden, te verplichten, één gulden per kantje in de kas van de Stich ting te storten, als waarborg voor eventueel te lijden verlies, daar de reeders-handelaren door de in te voeren regeling een voor drong zullen hebben op de uitsluitend hande laren. HET MONUMENTALE KERKJE VAN ASSELT In de fundecring brokken oud-Romcinsch metselwerk gevonden Met de restauratie van het monumentale Kerkje van Asselt is men reeds geruimen tijd bezig. In verband met financieele overwegin gen heeft de rijkscommissie voor Monumen tenzorg besloten tot uitvoering van de aller- noodzakelijkte restauratiewerken. Het oor spronkelijk plan werd zeer versoberd; o.m. kwam ook de verbouwing van den trappen- opgang naar de kerk te vervallen. De restau ratiekosten zijn in totaal begroot op 7000. Het plan is van den heer ir. Onnes, architect van Rijksmonumentenzorg. Bij de werken is gebleken, dat de toestand van het gebouw, vooral wat de fundeering be treft, veel slechter is dan aanvankelijk ver moed werd. Bij het graven van diepe sleuven langs de fundamenten bleek, dat déze in zeer cieplora- belen toestand verkeerden en dringend ver betering eischten, wilde men het gebouw voor ernstige beschadiging en verzakking behoeden. Wijl men enkele graven naast den buiten muur aan de noordzijde onaangeroerd wilde laten, werd aan de binnenzijde der kerk de vloer opengebroken en een diepe gleuf ge graven. In de fundamenten vond men brok ken oud-Romeinsch metselwerk, dat er op wijst, dat 't gebouw, of althans een gedeelte ervan, van zeer ouden datum is. De mortel be stond uit purolaan-aarde, die gemalen is en vermengd met scherven en steenen. Na 400 na Christus werd deze methode niet meer toer gepast. Bij de uitvoering der werken is komen vast te staan, dat de beruchte waterwolf niet zoo veel op zijn geweten heeft als hem in 't ver leden werd aangewreven. Het zijn alleen de slechte fundeeringen, die het monument be dreigen. Teneinde alles afdoend te verbeteren, zullen de kosten, begroot op 7200, met eenigen dui zenden moeten overschreden worden. In de,Damstraat te Utrecht zakte Vrijdag avond tijdens een rondwandeling van het mu ziekkorps „Crescendo'» de heer Engel, diree teur van het muziekkorps in elkaar. Per zie kenauto werd hij naar de klinieken vervoerd, waar men den dood moest, constateer en, waar- stf'lpiijk door hartverlamming. Op 22 September a.s. is het vijftig jaar ge leden, dat de heer Jac. P. van Term werd ge plaatst ter redactie van „De Maasbode", die toen slechts viermaal per week verscheen. De heer van Term is sedert dien onafgebroken werkzaam geweest in de journalistiek. Tot 1905 bij „De Maasbode", daarna twee jaar als hoofdredacteur van „De Gelderlander" en se dert 1907 in dezelfde kwaliteit aan den „Lim burger Koerier". Zaterdag a.s., op den dag van het jubileum, zal een plechtige H. Mis van dankzegging wor den opgedragen om negen uur in de basiliek van O. L. Vrouw, te Maastricht. De jubilaris is bereid gevonden, op dien dag van 12.30 uur tot 14 uur te zijnen huize, Pa- penweg 1, Maastricht, een receptie te houden, zoodat voor collega's en belangstellenden ge legenheid zal zijn, hem persoonlijk geluk te wenschen. De Nederlandsche Bakkersbond heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat voor eenige maanden de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1934 in plaats van 12, zooals tot heden gold, op 11 is gesteld. Tot groote teleurstelling van adressant wordt deze 1 prijsverlaging echter niet gebruikt om den prijs te verlagen van de Vita tarwe, waar voor de meelfabrikanten en de molenaars niet minder dan 15.20 per 100 K.G. hebben te be talen. De prijs van 15.20 voor de inheemsche tarwe is een buitengewoon hooge, want voor ruim 4 kan men thans buitenlandsche tarwe koo- pen, die in kwaliteit veel beter is dan de in heemsche tarwe. Bovendien moet op deze buitenlandsche tarwe 1.50 per 100 K.G. monopoliewinst be taald worden. Ook zijn de tarwebloemprijzen sedert eenige maanden beduidend verhoogd door de stijging van de buitenlandsche tarwe. Broodprijsverhooging in dezen crisistijd met zoovele werkloozen is ongewenscht. Om deze reden dringt adressant er bij d®n Minister met klem op aan om de 1, waarmede de inheemsche tarwe in prijs is verlaagd. e publiek via de bakkerij en de maalindustrn^ en goede te doen komen en dus den PrlJ3 r Vita tarwe te brengen op 14.20 en daar een broodprijsverhooging niet an ui jj. ven als de Vitatarwe niet beduiden vei aagd wordt. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U ts helpen, den aftrek uwer producten te vergrooten. De prins van Asturie, zoon van koning Alphons van Spanje met zijn Cubaansche bruid in Londen waar zij drie dagen incognito verbleven. VAN WIEN IS DE SYNAGOGE Een kerkelijke gemeente van twee leden De Centrale Commissie tot regeling van de zaken van het Ned. Isr. Kerkgenootschap heeft den 5en Februari 1933 het besluit genomen, de Ned. Isr. gemeente te Naarden op te hef fen en haar te vereenigen, met die te Bus- sum. De bezittingen van de Naardensche gefneen- te o.a. een synagoge, zes woonhuizen, een be graafplaats zouden grootendeels aan de Bus- sumsche worden overgedragen. Daar de Naar densche beheerder weigerde tot de overdracht mede te werken, greep het dagelijksch bestuur van de centrale commissie, de permanente commissie, in en op 27 September werden de bezittingen per notarieele acte aan Bussum overgedragen. Hieruit zijn allerlei conflicten ontstaan, zoo willen de huurders aan geen van beide partijen huur betalen, en ook om trent de bevoegdheid tot het betreden van de begraafplaats wordt van de Naardensche zijde betwist. De burgemeester van Naarden erkent evenmin de opheffing van de gemeente en heeft de kronen uit de oude synagoge van den afgezetten beheerder in bruikleen aan vaard. In civiel geding wordt thans het eigendoms recht over de onderscheidene goederen vast gesteld. Vrijdag diende de zaak voor de Am- sterdamsche rechtbank. Als raadsman van de Naardensche partij trad op mr. Joh. K. M. Mathuisen. Uitvoerig beschreef deze de gebeurtenissen, welke aan, dit geding voorafgingen. Indertijd is een poging gedaan om het conflict in der minne op te lossen, doch deze mislukte, door de houding van de Centrale Commissie. Er was geen enkele reden om de ontbinding van de Naar- derisché gemeente te vorderen. Het onfbm- dingsbesluit is genomen in strijd met alle rede lijkheid en billijkheid, daar het is gebaseerd op art. 6 van het reglement terzake van het bestuur en de inrichting van het Ned. Isr. Kerkgenootschap. Volgens dit artikel kan een gemeente worden opgeheven als zij door ver- waarloozing niet in haar huishouding voor ziet. Het kerkgenootschap beweert, dat de syna goge uit de 10e eeuw zich door laakbare ver zuimen in vervallen toestand bevindt, doch dit is onjuist, natuurlijk is het gebouw oud en de jaren zijn niet zonder invloed gebleven. De Naardensche beheerder van de Synagoge, de heer Heilbron, heeft zelfs aangeboden een nieuwe synagoge te bouwen. De gelden zijn door hem nauwkeurig beheerd en voor dit doel beschikbaar. Mr. B. E. Asscher, optredende voor het Ned. Isr. Kerkgenootschap is van meening, dat de rechtbank niet bevoegd is, over deze questie te oordeelen, daar het hier een kerkrechtelijke aangelegenheid is, welker regeling ingevolge de Wet van 10 Sept. 1853, bij het Kerkgenootschap ligt. Het besluit van de Centrale Commissie opheffing der Isr. gemeente te Naarden i® algemeene stemmen genomen, evenals 11 c sluit om de Naardensche bezitting0" J1311 c 0 Bussumsche Isr. gemeente over te draden. j)e Ned. Isr. gemeente Bussum besta»1 Ult 377 leden, Naarden echter telt2 etT®"' De Naardensche beheerder 13 J,1J Voor" zitter, secretaris en penning"1 efS,e^ 's voor de Naardensche leden gee" en beZwaar, om te Bussum ter kerke te gaan' J',J doen dit trou wens al jaren, daar de Naardensche synagoge gesloten is. Heilbron, de beheerder wenscht echter zijn machtsp°sltie "let Prijs te geven. Uitvoerig beschreef mr- Asscher dan den staat van verval, waarin de synagoge verkeert en verzoekt de rechtbank, 2eif de Synag0ge te gaan bezichügen- °Pdat zjj kennis kan nemen van de verwaarloozing. De rechtbank zal 19 October in deze kwestie vonnis wijzen. Overleg tusschen minister en Kamer, Pastoor door Israëliet opgelicht. Enkele weken geleden kreeg Pastoor Pinckers te Asselt (L.) bezoek van een Arnhemsch ta- Pij'enkoopman, die allerhande verhalen deed °ver hem overkomen tegenslagen en zijn mo menteel in geldnood zijn. Hij wist den pastoor zoo te bepraten, dat hij tenslotte I 350 van deze ter leen ontving, meldt de „N. Venl. Crt." Spoedig bleek echter, dat niet alleen de ge dane verhalen met de waarheid in strijd waren maar ook, toen de terugbetalingsdag was aan gebroken, verscheen de tapijtenkoopman niet. De politie kreeg van de zaak kennis en nu wilde het toeval, dat, terwijl de rijksveldwach ter Donderdag juist ten huize van den pastoor was, dat ook de persoon in kwestie verscheen. Hoofd en handen had hij omzwachteld en hij vertelde van het hem overkomen auto-ongeva De rijksveldwachter bleek in deze een Soe e heelmeester te zijn, want toen hij de vet an - middelen had afgenomen, bleek van eenig e - sel of verwonding, noch aan hoofd noci aan armen en handen sprake. Vrijdag is de koopman, die bleek te zijn de 28-jarige Israëliet M. B. uit Arnhem, op last der Justitie wegens oplichting in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten. De I 350 zijn inmiddels aan Pastoor Pinckers teruggegeven.- - Nieuwe veranderingen het resultaat. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding in wier handen is gesteld het wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet. Ontleend is daaraan Algemeen erkende men dat de methode, welke bij de samenstelling van dit herzienings- ontwerp gevolgd is, waardeering verdient. Verscheidene leden betreurden echter ernstig, dat de Regeering bij onderscheidene, w.o. zeer belangrijke kwesties, het advies van de com missie uit de besturen der vereeniging van Raden van Arbeid en der Federatie van Be- drijfsvereenigingen voor Ziekengeldverzeke ring niet heeft gevolgd. Bij de voorbereiding van het wetsontwerp, zoo antwoordt de Minister hierop, is gebruik gemaakt van de voorlichting van een commis sie, waarin naast eenige departementsambte naren vertegenwoordigers van de openbare en van de bijzondere organen, belast met de uit voering der Ziekteverzekering, zitting had den een andere commissie derhalve dan dia in het verslag der commissie wordt gemeld. Inderdaad heeft de Minister niet aan alle bij die adviezen en in het bijzonder dan bij het ad vies der commissie, samengesteld uit de bestu ren der Vereeniging van Raden van Arbeid en der Federatie van Bedrijfsverenigingen, ge dane voorstellen gevolg gegeven. Tegen een deel dezer voorstellen rezen bij hem bedenkin gen van formeelen of meer zakelijken aard, In het denkbeeld van vereenvoudiging van sociale wetten ligt voor den Minister veel aan- lokklijks, maar aan den anderen kant kan hij gevoelen voor het bezwaar tegen al te uitge breide delegatie aan de Kroon. Bij een alge meene herziening van de sociale verzekering zal mede worden overwogen, in hoever vereenvou diging van de onderscheidene wetten, met ver mijding van het aangeduide bezwaar, kan wor den verwezenlijkt. Aan den aandrang om door wetsaanvulling d* inwonende kinderen onder de verzekering te doen vallen, kan de Minister geen gevolg geven. Een der bezwaren, welke bij hem tegen zoo danige wetsaanvulling bestaan ligt in de om standigheid, dat ten aanzien van inwonende kinderen maar uiterst zelden normale dienst verhouding wordt aangetroffen. De eventueele uitbreiding van de verzeke ring tot personeel in huishoudelijken dienst, valt buiten het kader van het onderhavige wetsontwerp. Door het aanbrengen van een wijziging wordt bereikt, dat personen, die als dienst bode of in soortgelijke betrekking werkzaam zijn in dienst van gestichten, inrichtingen enz. onder de verzekering komen te vallen, zoodat de uitzondering van de verzekering beperkt blijft tot de personen, werkzaam in de huis houding van private personen. Voor de vrees, door eenige leden geuit, dat als gevolg van -de In art. 2 voorgestelde wijzi ging allerlei kleine ondernemingen onder de bepalingen van de Ziektewet zullen vallen, acht de Minister geen aanleiding. Er bestaat bij den minister geen bezwaar tegen om, gelijk door verscheiden leden wordt in overweging gegeven, de aanwijzing van bedrijven (art. 2a) neder te leggen in een algemeenen maatregel van bestuur, welke maat regel de bedrijven zal hebben te noemen, waarill de huisarbeid. moet worden verricht. Sen. wijzig ging in dien geest is aangebracht. tAan het door veie leden te kennen gegeven verlangen om door aanvulling ook de provisie reizigers onder de verzekering te doen vallen, kan de minister niet voldoen. Aangezien de wettelijke ziekteverzekering welbewust beperkt is gebleven tot personen, werkzaam in dienst betrekking, kan bezwaarlijk speciaal voor de provisiereizigers op het stelsel der wet inbreuk worden gemaakt. De minister is het volkomen eens met een opmerking, dat de Memorie van Toelichting de bedoeling van artikel 3 niet voldoende weer geeft. Inderdaad is °ok naar zijn bedoelen dat artikel evenzeer van toepassing op de zelf- I standig werkenden, die bij de werkverschaffing zijn geplaatst. Daaruit volgt, dat de in het ontwerp voorgestelde aanvulling niet die bedoe ling heeft om b.v. kleine boeren, die in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden één of meer dagen per week in de werkverschaffing arbeiden, buiten den kring der verzekerden te jiouden. Hij neemt het onderhavige voorstel terug. Verlaging van het percentage van het zieken geld tot 70 pet., gelijk door eenige leden wordt bepleit, valt ook naar het oordeel van den minister buiten het kader van het wetsontwerp. Het vraagstuk van de behandeling van de onge huwde verzekerde bij zwangerschap en beval ling, ook ter sprake gebracht, is van princl- pieel'en aard en valt derhalve buiten het kader van het wetsontwerp, aldus de minister. Vele leden waren zeer teleurgesteld over het feit, dat de voorgestelde herziening van art. 91 der Ziektewet zich slechts tot een wijzi ging van technischen aard beperkt. Zij her innerden eraan, dat bij de totstandkoming der wet een aantal leden zich met het stelsel der bedrijfsverenigingen als toegelaten uitvoerende organen uitsluitend heeft vereenigd onder voor waarde, dat voor de oprichting van een bedrijfs vereniging alleen die werkgevers- en arbei- dersvakvereenigingen in aanmerking zouden kunnen komen, welke zijn aangesloten bij alge meen erkende centrale werkgevers- en arbei dersorganisaties en die bovendien als represen- tarief zijn te beschouwen voor het bedrijf 0f de bedrijven en in het gebied, waarvoor de vereeniging is opgericht. In het bestuur der bedrijfsvereeniging zou een gellik aantal werk gevers- en arbeidersvertegenwoordigers be- hooren zitting te hebben en de vakvereni gingen zouden in de gelegenheid moeten wor den gesteld zich 1° het bestuur en op de algemeene vergadermg der bedrijfsvereeniging te doen vertegenwoordigen. Hadden de leden, hier aan het woord, gehoopt, dat de algeheels herziening vap de Ziektewet, welke thans plaats vindt, zon zijn aangegrepen om deze opvatting in de wet neer te leggen, nu zulks niet is „eschied, meenden zij er met klem op te moeten aandringen, dat alsnog een regeling in dezen zin in het ontwerp zal worden opgenomen. Bij het karakter van technische herziening der Ziektewet, hetwelk het onderhavige wets ontwerp draagt, past, naar het gevoelen van den minister, niet die door vele leden in over weging gegeven nieuwe redactie van artikel 91. De minister is het intusschen eens met de gedachte, welke in deze redactie tot uiting is gebracht, en hij stelt zich dan ook voor om bij de door hem aangevatte herziening der sociale verzekering, daar, waar naar zijn oordeel ook aan uit de maatschappij opgekomen orga nen aandeel in de uitvoering dier verzekering kan worden gegeven, de eischen, waaraan zoo danige organen zullen hebben te voldoen, te formuleeren overeenkomstig den door de hier aan het woord zijnde leden gevolgden gedach- tengang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2