1 i BUENOS AIRES, DE ZETEL VAN HET 32e EUCHARISTISCH CONGRES. iiwii WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 CONGRES R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. HET TOONEEL VOOR EEN GEWELDIGE GELOOFS- MANIFESTATIE. F mS fl WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1935. INBREKER BETRAPT. 38.000 GULDEN VERDUISTERD. HET „SCHANDAAL VAN MEDEMBLIK". LIJMBANDEN. DE AVONTUREN VAN FELIX DE KAT. Felix helpt eeiu bandiet. 16 £W -w JUÜU~\a JU nieten. S fftW 2*: WtSwCT» 'V De Mayo-avenue in Buenos Aires, tvaar Congres langs In de jongste aflevering van de „Illustra- zione Vaticana" publiceert Minguel Nunez Olivares een interessant artikel aan de ge schiedenis van Argentinië, meer in het bijzonder aan de congresstad gewijd. Aan dit artikel ont- leenen wij de volgende bijzonderheden. Het leven van Buenos Aires is nauw met dat van de Argentijnsche republiek verbonden. Na een bewogen en weinig gelukkigen explo ratietocht van Veneziano Sebastiano Caboto, (een zoon van den beroemden Giovanni Caboto) welke ontdekkingstocht de eerst poging was om 't Argentijnsche land voor Spanje te win nen, kreeg generaal Pietro di Mendoza van Ko ning Karei V van Spanje opdracht om op eigen kosten een expeditie naar Rio della Plata uit te rusten en te leiden. Mendoza arriveerde in het begin van 1535, negen jaar na de expeditie van Caboto, in de buurt van de rivier, na eerst enkele punten van de kust van Brazilië en Uruguay te hebben aangedaan. De expeditie van Mendoza bestond uit veertien schepen en 2000 uitgelezen manschappen. Den 2den Febru ari 1935 debarkeerde de Spaansche generaal aan de monding van den Riachuelo en legde daar de grondslagen van een nieuwe stad, die hij Santa Maria de Buenos Aires noemde, om zijn dankbaarheid te betuigen aan de H. Maagd de los buenos vientos e de los buenos aires, aan wie alle groote Spaansche zeevaar ders voor hun vertrek bescherming plachten te vragen. Enkele historische schrijvers schrijven de naam der nieuwe stad toe aan het feit, dat kapitein Sancto Garcia bij zijn aankomst zou hebben uitgeroepen; que buenos aires son les jaste suelol wat een goede wind waait in dit lan& De eerste Spaansche pioniers, 3iê op de ver overing van Argentinië aanstuurden, moesten alJen tegen de daar wonende Indianen optreden tegen wie vooral Juan de Garay, die de twee de stichter van Buenos Aires genoemd wordt, een groote overwinning behaalde. Na de stad, die door de Spanjaarden verlaten was, her overd te hebben, bevolkte hij haar met families die hij uit het naburige Paraguay komen liet. Zoodoende bracht hij haar tot nieuw leven. Do grootste ontwikkeling had Buenos Aires in den loop der vorige eeuw. In 1580, bij de „tweede stichting" door Garay, telde de stad niet meer dan driehonderd zielen in 1810 was het inwonertal tot 46.000 gestegen en thans is de bevolking tot circa drie millioen aange- grocid, Deze snelle ontwikkeling dankt de stad aan de gezonde streek, waar zij gebouwd werd. Buenos Aires ligt 275 K.M. van den mond van den Rio della Plata, in een gebied met een zeer mild klimaat. De gemiddelde temperatuur des winters is 15 graden Celsius, terwijl de ge middelde zomerwarmte circa 25 graden is. Sneeuw is er onbekend en zelfs in het hart van den winter staan de weelderige tuinen der stad in vollen bloei. De temperatuur wordt 't zomers bijna altijd getemperd door onweders en frissche zeewinden. Ook het gemiddelde sterftecijfer van de stad is uiterst gunstig (on geveer 78 pro mille en terecht wordt Buenos Aires dan ook de gezondste stad der wereld genoemd. Om haar geweldige uitgestrektheid en fraaien aanleg is de slad ongetwijfeld de eerste metropool van het Zuid-Amerikaansche continent. Do hooge trap van cultuur harer be woners, haar wetenschappelijke instellingen, de zeer perfecte openbare diensten stellen haar op één lijn met de meest vooruitstrevende Europecsche steden. Uit het oogpunt van handel en industrie is Buenos Aires een der eerste steden der wereld. Het verkeer is voornamelijk in het centrum ge concentreerd, namelijk in het kwartier, dat zich van Noord tot Zuid tusschen de Via La- valle en de Via Venezuela beperkt en van Oost naar West aangegeven wordt door de Cal- lao en Entre Rios Boulevards. In deze wijk is het, dat zich de voornaamste gebouwen en de centra van handel en financiewezen bevinden. Het plan van de stad is in den vorm van een schaakbord ontworpen, met 144 cuadros of vierkante vakken, elk van 129 meter, gescheiden door 129 straten, die tien meter breed zijn en van Oost naar West en van Noord naar Zuid geprojecteerd zijn. De tegenwoordige omtrek der stad is meer dan 62 kilometerde gemid delde afstand van Noord naar Zuid bedraagt 18, die van Oost naar West 25 kilometer. De voornaamste straat van Buenos Aires is de Avenida de Mayo, die de metropool in twee helften verdeelt. Andere belangrijke en zeer indrukwekkende straten zijnde geweldige lange CalleRivadaia en de Via Florida, Via San Martin Cangallo en Vio Bartolomeo Mitre, alle in het kwartier, waar de groote banken en industrieën zich gevestigd hebben. Door het origineele plan der stad zijn on langs diagonale straten aangelegd, die het schaakbord schuin doorkruisen en naar de peri ferie voeren; een der prachtigste daarvan is de Roque Saenz Pena, waar de luxe winkelzaken geconcentreerd zijn. De stad mag bogen op prachtige bouwwer ken, waaronder in de eerste plaats de kathe draal, een grootsch gebouw van meer dan 100 meter lengte. Verder noemen wij het Paleis van het Congres, het Regeeringsgebouw, het Paleis de Aguas Corriêntes en het Stadhuis. Verder bezit de Argentijnsche hoofdstad ver schillende schitterende monumenten, zeer vele kerken, waarvan enkele blonder fraai en de groote processie van het Eucharistisch zal trekken. kunstvol. Behalve de kathedraal, die, naar we reeds opmerkten, een der belangrijkste bouw werken der stad is, zijn vooral noemenswaard de kerken van Sint Franciskus, van Sint Do- minicus, van Onze L. Vrouw, van het Allerh. Sacrament, van S. Carlos, Sint Nicolaas en nog vele andere, die wij in dit kort bestek niet al le kunnen opsommen. Verder is de stad een der Weinige groote we reldcentra, waar men het gejaagde stadsleven met het kalme buitenleven kan afwisselen. In den wijden omtrek vindt men bosschen, rivie ren, meren, heuvels en prachtige vlakten, waar leder hoekje vrede en rust ademt. De pleinen, parken en openbare tuinen nemen een zeer be- 'V' mmm- Het Columbus-monument tusschen da palmen in de Congres-stad. langrijke plaats in het leven der metropool in. Hun oppervlakte bedraagt niet minder dan 600 hectoren. De pleinen zijn meerendeels prach tig van aanleg met heerlijke beplantingen en omringd door fraaie gebouwen. Het grootste park der stad is het Palermo- park met een oppervlakte van 407 hectaren. Met zijn verrukkelijken plantaanleg en zijn moderne inrichtingen, en vooral om den be roemden dierentuin bezit dit park alle aantrek kelijkheden, die men er van verwachten mag. Men bewondert er zeldzame planten, meren, bosschen, oneindig lange lanen, grandiooze pleinen, fonteinen en monumenten. In dit park zullen de voornaamste openluchtbijeenkom sten van het aanstaande Eucharistische Con gres gehouden worden, terwijl voor de proces sie de Mayo-avenue aangewezen is. Zoo zullen de mooiste en grootste tuin van Zuid-Amerika en een der grootste boulevards der wereld het scenario vormen voor de gewel dige geloofsmanifestatie. R.K. BOND VAN IIOTEL-GEEMPLO- YEERDEN „ST. ANTON1US" Hoofdbestuursvergadering. De Ned. R. K. Bond van hotel-geëmployeer den St. Antonius hield in Den Haag een hoofd- be3tuursvergadering. Besproken werd de door den minister van Soc. Zaksn gerichte vraag tot aanbeveling van 2 personen voor het lid maatschap eéner in te stellen commissie tot uitvoering van de wet tot regeling van den arbeid door vreemdelingen. In dit verband werden aangewezen de heeren J. F. v. Bijster- veld en W. v. d. Bol. Verder werd bssloten, een adres aan dezen minister te richten om te ko men tot het wettelijk vaststellen van minima le loonnormen. Mededeeling werd gedaan, dat de afd. Amsterdam als eerste geslaagd is in de opriohting van een vrouwenvakgroep. Besloten werd de actie voor organisatie van vrouwelijke geëmployeerden krachtig in den lande aan te pakken. Samenwerking zal gezocht worden met den R. K. Vrouwenbond. Betref fende de bediening door vrouwelijk personeel in vergunningslokaliteiten zal het hoofdbe stuur blijven aandringen op wijziging der Drankwet. Medegedeeld werd, dat de Bondsfinanciën uitstekend zijn. De eerstkomende Bondsraad zal gehouden worden te Amersfoort op 25 Fe bruari 1935. In verband met het zilveren jubi leum van den Bond in 1936 zal getracht worden, een landelijke tentoonstelling voor en uit het bedrijf te organisecren. Een volwaardige positie in de bedfijfs-organen. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor en Winkelbedienden is Zondag te 't-Hertogen- bosch in de groote Casinozaal in congres bij eengekomen. Nadat de lange stoet der congres sisten, voorafgegaan door het muziekkorps van St. Catharien een welgeslaagden demonstratie- tocht door de stad had gehouden, werd in de stampvolle zaal door den voorzitter van de afdeeling Den Bosch, den heer P. A. van de Ven, een begroetingswoord gesproken. De Bondsvoorzitter, de heer A. I. Cornells uit Amsterdam, legde in zijn openingsrede allereerst vast, dat nu voor de derde maal de bond in congres bijeenkomt om tot uitdruk king te doen komen dat de positie van de be dienden niet slecht, maar onhoudbaar is ge worden. De maatschappelijke positie is voor honderden collega's volmaakt gebroken. Het is voor hen dat dit congres wil demonstreeren. Na langdurige dienstverbanden werden zij af gedankt en loopen thans doelloos, werkloos rond. De bedienden zijn niet in staat een gezin te vormen. De salarissen van hen, die reeds langen tijd werkzaam zijn, zijn de salarissen van jongste bedienden. Dit congres is daarom een noodkreet. Mr. J. H. van Maarsseveld uit Utrecht hield een zeer uitvoerig referaat over de nieuwe Bedrijfsradenwet. Hij begon met allereerst te constateeren dat de bedrijfsorganisatie er nu had moeten zijn. De idee dat het maat schappelijk leven geordend moet worden vindt echter nog groote tegenkanting. De liberale opvatting beoogt een individueele vrijheid, dat beteekent strijd tusschen volken en onderne mingen. De Christelijke samenleving eischt een ordening die ten volle bevrediging schenkt, zooals dat duidelijk uitkomt in Quadragesimo Anno. Dat is de Grondwet voor ons sociale streven en strijden, daar wijst de Paus op de noodzakelijkheid van oprichting van bedrijfs- schappen. Spr. betoogde dat de Bedrijfsraden wet 1933 principieel wel van groote beteeke- nis is, doch practisch nog uiterst geringe be- teekenis heeft. LX Maandag werd de eerste bedrijfsraad ingesteld, voor boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf. Moeten in de bedrijfs- raden alleen de arbeiders, in den zin van vak arbeiders vertegenwoordigd zijn, of ook het administratieve personeel, de reizigers en het leidinggevend personeel? Spr, antwoordt daarop dat, wil de bedrijfs raad werkelijk geacht kunnen worden het be drijf te vertegenwoordigen, deze elementen dan zeker niet mogen ontbreken. Intusschen zijn bij den eersten bedrijfsraad die elementen uitgeschakeld en wel op grond dat de organi saties van dit personeel tot op heden weinig hebben deel genomen aan het in de typografie geleidelijk gegroeide overleg tusschen werkge vers en arbeiders. Wel heeft de regeering de mogelijkheid opengelaten alsnog bedoelde groepen in den raad op te nemen. De bevoegdheid van de Bedrijfsradenwet is volgens spr. uiterst gering. Een groot nut is dat de patroons en arbeiders verplicht zijn op bepaalde tijden samen besprekingen te voeren. Feitelijk blijft de toestand echter als voor heen, de bedrijfsraden kunnen niet dwingen. Indien, zei spr., het streven om de bedrijfs raden louter tot sociale instellingen te maken, ten doel heeft de arbeiders uit te sluiten van invloed op den economischen gang van zaken, gelijk uit zekere maatregelen van wetgevenden aard uit den laatsten tijd zou afgeleid kunnen worden, Is er ook uit dien hoofde alle reden om tegen dien gang van zaken ernstig op te ko men. Men kan een zoo belangrijke groep van producenten niet van de bespreking, van za ken die ook hunne belangen raken, uitsluiten, zonder hen te schaden. Het tempo waarin de bedrijfsorganisatie tot stand komt, noemt spr. uiterst traag. Reeds in 't Paaschmanifest 1919 werd zij gevindiceerd. Thans, 1934 ten einde, wordt de eerste bedrijfsraad geinstalleerd, welks taak het slechts is te overwegen, ver zamelen, ontwerpen, bespreken, maar niets te „doen". Met dezen gang van zaken kan men onmogelijk vrede hebben. Men klaagt dat de Staat overladen is met zorgen. In de bedrijfs raden, en, beter nog, in de bedrijfsschappen, kan de Slaat organen scheppen die hem zul len ontlasten van een groot aantal werkzaam heden die de Staat nu, faut de mieux, moet doen en slecht doet. Vervolgens was het woord aan den Bonds- secretaris, den heer Boersema, die een vurige beschouwing wijdde aan den eisch: volwaar dige positie voor hoofdarbeiders *in de be drijfsorganen. Hij onderstreepte krachtig den eisch dat ook hoofdarbeiders plaats moeten krijgen in de organisatie van bedrijfsraden. Met kracht en macht moet worden opgeko men voor verworven rechten. De huidige sa menleving is rijp voor een nieuwe ordening. Fel moet spr. protesteeren tegen de ongeor ganiseerden' die hun tijd en hun eigen be lang niet begrijpen en die hun eigen opgang tegenwerken. De wet-Verschuur is een eerste stap in de goede richting. Spr. brengt hier hulde aan Prof. Veraart, den grondlegger van de organisatie in het bedrijfsleven. Een der voorname eischen, noemt spr. dat geen bedien de zonder werkelijk geldige reden mag ont slagen worden. De roep tot verbetering is voor een machtig deel gebaseerd op de slechte salarieeringen waarbij alle normale verhou dingen uit het oog zijn verloren en de be dienden op huwbare leeftijden niet kunnen denken aan de oprichting, zelfs van een be scheiden gezin. Alleen de goedkoope krachten zijn aan bod. Wij houden wel degelijk rekening zegt spr. met de toestanden in de bedrijven. Maar de algemeene situatie rechtvaardigt het streven naar arbeidsovereenkomsteen en onpartijdige scheidsgerechten, veiligstelling van pensioen etc. Ordening op alle terrein is noodzakelijk. Men zal gaan voelen, roept spr. uit, dat onze teleurstelling over de uitsluiting in de bedrijfsraden geen comedie is. Spr. acht het bedenkelijk dat deze christelijke minister ons niet de kans geeft. De bedrijfs- raden-wet Verschuur, geeft dus niet wat wij wenschen. Spr. hoopt dat de gereserveerde open plaatsen spoedig kunnen worden bezet, het is een kwestie van te zijn of niet te zijn. De vergadering nam hiermede een resolutie aan, waarin de vergadering- zich uitspreekt voor een krachtdadig streven naar het tot standkomen van collectieve arbeidsovereen komsten, hetzij ondernemingsgewijs, hetzij bedrijfsgewijs. en beklemtoont de noodzake lijkheid eener behoorlijke salarisregeling, wel ke is gebouwd, onder inachtname zoowel van leeftijd als van capaciteiten, op de basis van het recht op een menschwaardig bestaan. Zij dringt er bij de betreffende regeeringsinstan- ties op aan alsnog ten spoedigste medewerking te verleenen aan de invoering eener wettelijke regeling op de werktijden der kantoorbedien den en keurt ten zeerste af iedere poging, hetzij door middel van wijzigingen in het Werktijdenbesluit, hetzij door wijzigingen in de Rijkswet op de winkelsluiting, welke in feite een aanslag beteekent op de Zondagsrust der bedienden. Verder wordt betreurd, dat bij de tot heden ondernomen pogingen gericht op het totstand komen van bedrijfsraden de categorie hoofd arbeiders practisch is uitgesloten van het mede zeggenschap in deze organen; Tenslotte wordt het bondsbestuur opgedragen krachtig te stre ven met alle geoorloofde middelen naar de verkrijging eener volwaardige positie voor de hoofdarbeiders in de komende bedrijfsorganen, met name voor de handels-, kantoor-, en win kelbedienden. De vergadering besloot bij acclamatie een adhaesietelegram te zenden aan den minister van Sociale zaken, instemming betuigende met het adres van het R. K. Werkliedenverbond in zake werkverruiming en onvoldoende steun regelingen. Na gedachtenwisseling werd het congre3 gesloten. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING Een waardige vertegentvoordiging van ons land. Wet in stri jd met de Rijnvaartakte De Hooget Raad heeft Maandag behandeld een zaak tegen J. v. d. Plas, schipper te Rot terdam, wien ten laste was gelegd, dat hij in de haven van Rotterdam 75.000 k.g. graan had in geladen zonder tusschenkomst van een Be- vrachtingscommissie. De verdachte beweerde o.m., dat hij geen vergunning noodig had, om dat het graan bestemd was voor in Nederland aan den Rijn gelegen plaatsen (Rijnvaartakte'). Het kantongerecht te Rotterdam heeft ver dachte vrijgesproken, dooh de rechtbank ver nietigde dit vonnis en veroordeeld hem tot een geldboete van 25 gulden. De rapporteur in deze zaak mr. Kirberger, wees erop, dat over drie weken de Hooge Raad een dergelijke zaak te behandelen krijgt, waar in de betrokkene door de rechtbank te Arnhem is vrijgesproken. Mr. W. A. C. v. Dam uit Rotterdam trad voor den requirant op en lichtte twee cassatiemid delen toe. Pleiter wees erop, dat deze schip per is vervolgd wegens het in lading nemen en is veroordeeld wegens vervoer. Dit kan dus al niet goed zijn. De president, jhr. mr. Feith, merkte op, dat dit hoogstens aanleiding zou kunnen zijn tot verbetering van de kwalificatie. Mr. v. Dam zeide, dat er door den requirant I OOk geen goederen zijn ingeladen. Dit inladen ifnmers geschiedt niet door den Schipper, die zijn schip alleen beschikbaar stelt, maar door j den bevrachter. Pleiter kwam nu tot de kwes tie, of de Rotterdamsche rechtbank juist geoor- deeld heeft door te verklaren, dat de Wet op j de Evenredige Vrachtverdeeling niet strijdig is met de Rijnvaartakte. Hij wees daarbij op art. 1 van de Rijnvaartakte, dat uitdrukkelijk zegt, dat de vrachtvaart (transport van goederen) geheel vrij is. Dit betreft dus ook het laden en lossen van goederen. Artikel 7 van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling nu schept een hindernis voor de vrije vaart, doordat het de tusschenkomst van bevradhtingscommissies voorschrijft, evenals art. 11, waarin de betaling geregeld is. Wie het wint bij een strijd tusschen Wet en Tractaat, was volgens pleiter niet twijfelachtig. Het Tractaat wint het. Pleiter vond voor die bewering steun in arresten van den Hoogen Raad van 25 Mei 1906 en van 3 Maart 1919. Mr. v. Dam concludeerde, dat hier ten onrechten een veroordeeling was uitgesproken en sprak als zijn oordeel uit, dat deze zaak haar grond vindt in het verderfelijke feit, dat ook in deze crisiswet aan den eenen concurrent rechtspraak is opgedragen over den anderen concurrent. Daardoor toch ontstond het verbod, dat deze schipper niet mocht varen. De advocaat-generaal mr. v. Lier zal op 15 October concludeeren. Toch met een gedeelte van den buit ontkomen. Gisternacht heeft men zich door opensluiting den toegang verschaft tot een perceel in. de Schoolstraat te 's Hage. De dader nam uiit een kast op de le étage twee heerencostuums weg. Op het moment, dat hij zich daarmede uit de voeten wilde maken werd hij door den bewoner ontdekt, die hem achtervolgde, waarop hij een der costuums weg wierp. Desondanks slaagde hij erin met het andere costuum te ontkomen. Door penningmeester van spaarkas. De rechtbank te Arnhem veroordeelden gisteren den 60-jarigen S. te Doesburg, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van f 38.000, ^oe" behoorende aan de spaarkas „de Voorzorg al daar en waarvan hij penningmeester was, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar. Installatie der Nederlandsclie commissie. De minister van Economische Zaken mr. M. P. L. Steenberghe, heeft gisterenmiddag in zijn departement de algemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling gein stalleerd. Daarbij heeft de minister een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering er prijs op heeft gesteld, door deelneming aan deze tentoonstelling de vriendschappelijke betrek king tot onzen nabuurstaat België te bevorde ren. Aanvankelijk verzetten zich echter budge- taire redenen tegen deze deelneming, maar daarna bleek de mogelijkheid om zonder ver zwaring van de Rijksbegrooting eenige midde len beschikbaar te stellen. Van de gelden op vorige begrootingen uitgetrokken voor de pro paganda van het Nederlandsche product, was namelijk een niet onbelangrijk bedrag onge bruikt gebleven. Daarnaast kon een bedrag uit landbouwfondsen worden beschikbaar gesteld. Het totaalbedrag blijft echter verre beneden de som, welke voor de tentoonstelling te Ant werpen kon worden aangewend. Maar de re geering vertrouwt, dat, zij het op beperkte schaal ons land waardig ter Brusselsche tentoon stelling zal zijn vertegenwoordigd. De minister merkte voorts op, dat onze representatie zich in hoofdzaak op economisch gebied zal bewe gen. Namens de regeering dankte de minister ver tegenwoordigers van landbouw en nijverheid, handel en verkeer, omdat zij bereid zijn, met andere deskundigen een commissie te vormen voor de totstandbrenging van een Nederland sche afdeeling op de tentoonstelling te Brussel. In het bijzonder dankte de minister mr. T. J. Verschuur, zijn ambtsvoorganger, voor diens bereidverklaring, als commissaris-generaal en voorzitter der algemeene commissie op te tre den. De minister herinnerde voorts aan de in stelling van een eerecomité, in welks presi dium vijf ministers zitting hebben, terwijl ook de Belgische gezant alhier en de Nederlandsche gezant bij het Belgische hof als eerevoorzitter zijn toegetreden. Met de dagelijksche werk zaamheden zal belast zijn een uitvoerend co mité, waarin, onder voorzitterschap van den commissaris-generaal, zitting hebben genomen de consul-generaal te Brussel, mr. van Rom- burgh, als adjunct-commissaris-generaal, en de heeren ir. van Dusseldorp en Snoek, respectie velijk als penningmeester en secretaris. De minister uitte zijn vreugde over het feit, dat Nederland kan medewerken aan deze ma nifestatie, welke, als de teekenen niet bedrie gen, grootsch zal zijn. Dat in de Nederlandsche afdeeling economisch Nederland op den voor grond wordt gesteld, past ook In het kader der tentoonstelling, welke, hoewel van den meest algemeenen aard, het accent legt op de econo mische bedrijvigheid o.a. door de groote plaats welkö daarin aan. Tiet verkeeruv/ezen la toebo* deeld, ter herdenking van het honderdjarig be staan der Belgische spoorwegen. De taak uwer commissie, aldus spr., is verre van onbelangrijk. Immers het geldt hier een onderneming, waarbij boven de zakelijke be langen staat het belang der internationale samenwerking, de bevordering van onze betrek kingen tot andere landen, in het bijzonder tot België. Het is spr. bekend, dat mr. Verschuur ter stond na zijn aanwijzing als commissaris-gene raal de voorbereidende werkzaamheden met voortvarendheid heeft ter hand genomen. Spr. noemde dit een waarborg, dat de commissaris- generaal, gesteund door de medewerking van de andere leden van het Uitvoerend Comité, en gedragen door de samenwerking in de Alge meene Commissie, erin zal slagen, ons land op de Brusselsche tentoonstelling een waardige plaats te doen bekleeden. Spr. eindigde met den wensch, dat de Nederlandsche deelneming aan de Wereldtentoonstelling Brussel 1935 in elk opzicht een succes moge worden. Antivoord oud-min. Verschuur. De installatierede van den minister werd door den voorzitter der Commissie, oud-mins ter mr. T. J. Verschuur, beantwoord. Deze dank te in de eerste plaats, mede namens zijn mede leden, H. M. de Koningin voor het vertrouwen in de Commissie gesteld. Tevens bracht spr. dank aan den minister voor diens bemoeiingen in deze aangelegenheid. De Commissie stelt zich voor in de zoo juist uitgesproken installatierede een richtsnoer te vinden bij de uitvoering van de haar opgedra gen taak. Dat de jiinister heeft gewezen op de geslaag de Nederlandsche deelneming aan de in 1930 te Antwerpen en Luik gehouden tentoonstellin gen,zal ons aldus spr. een spoorslag zijn om te trachten het toen gegeven voorbeeld na te volgen- Echter zal de omstandigheid, dat de beschikbaar gestelde middelen thans zooveel minder zijn dan destijds, ons noodzaken, al onze krachten in te spannen om de Nederland sche deelneming vooral in kwaliteit te doen uitmunten. Het streven der Commissie zal erop gericht zÜn, Nederland een waardige plaats te doen innemen in de rij der naties, welke straks te Brussel vertegenwoordigd zullen zijn. Spr. hoopt, dat onze deelneming ertoe zal bijdragen, dat het vertrouwen in de wereld terugkeert en dat, als de opening heeft plaats gehad, de minister tevreden zal zijn over het werk der Commissie. De rechtbank te Alkmaar deed gistermorgen uitspraak in twee zaken tegen B E. hoofd van de U.L.O.-sehool te Medemblik en destijds, directeur van de handelsavondschool. Terzake van beleediging van den burgemeester, den heer Chr. Peters, werd hij veroordeeld tot 150, subs. 60 dagen hechtenis. De eisch luidde 300 of zestig dagen. Terzake van oplichting van het bestuur van de handelsavondschool voor een bedrag van 52.50 werd hij veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. De eisch hiervoor was 5 maan den. De rechtbank achtte, gezien de positie van verdachte, dit misdrijf zeer ernstig en heeft in overeenstemming daarmede de straf bepaald. In November, nadat het flink koud is ge weest, komen de wintervlinders uit den grond te voorschijn. De ongevleugelde wijfjes dezer vlinders trachten haar eitjes te leggen bij de knoppen van verschillende vruchtboomen. Dit kan, belet worden, door om den stam een Iijmband te leggen, waarover de vrouwelijke wintervlinders niet kunnen komen. De lijm mag niet op de schors gesmeerd Worden. Op een vlak gedeelte van den stam bevestigt men met twee touwtjes een strook perkamentpapier ter breedte van 15 C.M. en daarop smeert men de speciale rupsenlijm, welke maanden lang kleefachtig moet blijven, uit. De bestrijding van de rupsen der wintervlin ders kan ook geschieden door de eitjes door middel van een goed uitgevoerde bespuiting met vruchtboomcarbolineum (eind Februari, begin Maart) te dooden. Daarvoor moeten alle fijne takjes, tot het uiteinde, bespoten worden, aangezien de eitjes bij de knoppen op deze takjes gelegd worden. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, door ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenten. 400" STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Elfde Lijst, Trekking van 3 October. f 100.000 No. 19122. 1.500 No. 1915S. 1.000 No. 15523. 400 No. 12462, 16438. f 200 No. 8386, 14756, 19577. f 100 No. 1305, 4919. 7605 8483, 10646, 14244, 21705, 22771.. PRIJZEN VAN 70. MACHINE VIER 6294 9111 11040 14631 17124 20S41 6327 9119 11155 14748 17167 20872 6454 9173 11293 14964 17216 20876 6846 9233 11513 15132 17241 21078 6858 9383 11538 15155 17259 21123 6965 9387 11563 15197 17276 21240 6971 9415 11622 15236 17797 21269 7060 9446 11870 15267 18046 21639 7141 9453 12092 15282 18193 21708 7270 9512 12195 1534] 18238 21753 740-) 9641 12391 15526 18266 21942 7551 9742 12589 15757 18371 21955 7568 9756 12826 15771 18382 22017 7700 9777 13296 15773 18116 22300 7895 9836 13310 15821 18448 22443 7976 9862 13825 15913 18449 22471 8046 9992 13458 16052 18604 22473 srJ/dwaJIAi rvKJL. "Vvo-c. 'WCLCdt, -»v O'JlAji. CWvtii&JL <ytcJLWcL^t -uaMju 4L& 'ivv.'tjyuuJi (k WvOjfAaU"» 1954 Kmj Fejruff» Syndicate. Ir>< Grv» Brxttn nghn 26 183 290 400 402 424 425 460 490 569 574 866 885 1019 1091 1149 1209 1:131. 4359 1,364 1491 1528 1529 1539 1617 1640 183-5 1906 2261 2503 2652 2691 2701 2735 28GO 3043 3098 3147 3277 3359 3470 3686 3857 3912 4029 4051 4111 4116 4245 42!) 7 4409 4-507 4692 4S79 5005 .5108 5300 5356 5405 5443 5885 6014 6260 8iae ïoooi igaoa jaiau ïsiny 8263 TtoB! T3591 10135 8275 10181 13770 16191 19054 22619 8:306 10L86 13847 16314 19107 22757 8413 10243 14015 16361 19581 22898 8426 10256 14101 16,396 19621 2297a 8644 10273 14146 16410 19678 23084 8650 10274 14167 164r25 19807 23098 8757 107:78 14169 16748 19912 23290 8853 10786 14233 16798 20041 23315 8980 10790 14283 16880 2004.7 23350 8983 10843 14435 16970 20094 23363 9052 10928 14506 16985 20473 23554 9104 10999 14532 16996 2062S 23798 43 2776 6426 9292 12521 15399 18643 21584 46 2802 6434 9293 12524 15402 18673 21586 121 2912 6519 9348 12548 15433 18703 21632 130 2917 6528 9434 12623 15468 18726 21642 151 2963 6535 9454 12669 15478 18752 21045 233 2989 6536 9470 12670 15483 18816 21646 270 3042 6546 9477 12684 15561 18868 21712 322 3131 6564 9515 12724 15620 '18872 21731 oiko. 6568 9538 127SO 1.76,71 18893 21753 479 3201 6662 9650 12761 15731 19020 21951 482 3243 6687 9696 12768 15753 19039 21959 559 3306 6730 9723 12769 15777 19055 21906 593 3324 6731 9734 12805 15778 19061 21990 630 3355 6742 9736 12839 15781 19131 21995 636 3.364 6752 9785 12854 15893 19171 22013 659 3432 6764 9815 12964 15920 19191 22157 672 3483 6773 9841 1"988 15922 19211 22215 748 3614 6802 9853 13012 15953 19255 22219 803 3623 6811 9856 13031 16169 19303 22289 830 3633 6924 10049 13100 16174 19357 22293 872 3649 7104 10098 13108 16216 19.159 22316 888 3682 7127 10101 13126 16221 19378 22318 904 3707 7145 10151 13198 16258 19383 22349 Qfin 9737 7148 10166 13232 16287 19425 22355 967 3752 7266 10169 13243 16315 19427 22386 QQ9 3758 7378 10192 13247 16333 19433 22406 994 3773 7380 10253 13294 16356 19626 22410 1012 3S78 7393 10269 13297 16357 1970:3 22432 1036 3888 7394 10293 13318 16370 19718 22477 1039 391o .399 10325 13392 16371 19757 22488 1096 3931 7422 10329 13393 16373 19773 22492 1103 3962 7427 10394 13417 16486 19779 22506 1107 4011 7490 10404 13448 16531 19830 22511 1112 4053 7520 10460 13463 16533 19855 22637 1138 412-3 7554 10530 13562 16596 19870 22674 1203 4174 7557 10534 1.3571 16616 19895 22691 1243 4223 7580 10537 136-06 16669 19900 22694 1300 4352 7656 10.549 13618 16751 19948 22762 1366 4370 7717 10564 13666 16794 19979 22780 1406 4424 7747 10571 13703 16795 20010 227S5 1456 4455 7790 10610 13784 16802 20077 22787 1477 4529 7830 10712 1378-6 17019 20121 22802 1519 4577 7862 10746 13843 17027 20215 228<H 1545 4641 7865 10771 138-84 17058 20226 22833 1546 4731 7879 10850 1-3898 17091 20228 22841 1629 4732 7914 10851 13928 17156 203jJ 22960 1666 4763 7943 103S2 13943 17206 20348 22M 1696 4776 79S1 10891 13963 17229 20380 22992 1730 4781 8018 10967 14006 tfg© |^93 23011 1743 4787 3039 11130 14037 17247 20497 23023 1747 4857 .9086 11207 1 4047 )«73 2ft>44 23031 1773 4113 8097 11269 14061 17299 2(fo68 23088 1732 4980 8103 11338 l«g£ fe Zl}% 1796 4984 8225 11459 14087 1/079 20687 23JÏ? 1829 5002 8231 11470 14102 17402 20713 231-19 1851 0119 Ü73 UÜ 14267 743? $779 S 1874 5191 8313 U540 14318 17450 2078.0 23163 1909 0190 8420 HWÖ 14344 17479 20797 23170 2029 6251 8425 11607 14354 17482 20812 23173 2079 0958 8430 11616 14431 17483 20816 2,3237 2081 5279 8471 11678 14445 17495 20859 2324(1 2 09 5349 8568 11706 144 17 17503 20866 23241 2 05 5469 8595 11736 14515 17520 20896 23242 «31 .0499 8620 11783 14.024 17624 20946 2"245 2X37 5-505 8725 11826 14574 17043 21021 2325-7 2138 5534 8726 11841 14592 17713 21145 23291 2144 5602 8727 11919 14616 17733 21173 2338(5 2148 5653 8744 11977 14765 17775 21176 23423 2167 5740 8778 11979 14771 17807 21179 23458 2190 5763 8845 12020 14:79 17873 21185 23o2S 2216 5886 3865 12022 14781 17973 21188 23619 2223 .0030 B«77 12032 14903 17985 21207 23685 2393 5946 8890 12063 14961 18001 21209 23399 2405 50-47 8962 12074 15007 18052 21283 23.28 2419 0959 3968 12078 15064 18989 21309 23753 2485 5969 8962 12116 15076 18127 213-49 23758 2486 6017 9076 12118 15098 18133 21350 23.87 o/ui 6036 9098 12139 15170 18151 213j9 23.83 9060 6071 9.il7 12267 15185 18169 21366 23824 2563 6101 9167 12282 15238 18216 21372 23850 2697 6130 9197 12317 15255 18345 21382 23306 2710 6153 9203 12383 15294 184o2 21389 23885 2713 6177 9208 12392 15300 18467 21466 23914 971 12488 15348 18534 21515 2393a 2729 6293 9237 12506 .1536-5 18548 21528 23Ö5® 2731 6366 9278 12516 15394 18591 21537

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2