het bloemendaalsch zieken, apostolaat. r IVÖROL leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS ZAÏEtfMÖ ÏS öfcYolflR 1934 .Rooke rs, ook f" ZIJN WONDERE GROEI. De verheffing van het Apostolaat tot een Unio Prima Priniaria. Reeds in twintig landen afdeelingen. Uw tanden frisch en blank mei Uitgroei. DE ZAAK-ONNES VOOR HET HOF. KIND VERDRONKEN. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN. VERVALSCHING VAN RIJWIEL- BELASTINGPLAATJES. MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND. Verblind tegen auto gereden. VRIJGESPROKEN. DE MALVERSATIES TE ROOSENDAAL. DE ZAAK-ROELOFSEN. TOPPUNT VAN BRUTALITEIT. FLESSCHENTREKKERIJ. NOODLOTTIGE VERGISSING. FELLE BRAND TE KERKDR1EL. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE WYNDHAM Het is als een beschikking van Gods Voor zienigheid aan te zien, dat het heerlijk werk van het Apostolaat der Zieken juist in dezen tijd zoo rijk is uitgegroeid. Ook de Vader der Christenheid heeft dit aldus begrepen en heeft aan dit werk, dat nu negen jaar geleden in Bloemendaal ontstond, zijn bijzondere, offi- cieele goedkeuring willen hechten door het te verheffen tot een Unio Prima-primaria. Misschien zal dit feit, niet op alle lezers dien indruk gemaakt hebben, welken het verdient. Er is hier sprake van een zeer bijzondere onderscheiding, de hoogsté, die de Kerk in zulke gevallen kan toekennen. Hierdoor is het Ziekenapostolaat opgenomen in de zeer kleine reeks van vereenigingen en genootschappen, die plechtig door het hoogste Kerkelijk Gezag zijn goedgekeurd en aanbevolen. De stichting door pastoor L. Willenborg. De eerste stichting van dit apostolaat, dat nu reeds in bijna 20 landen afdeelingen telt, ligt velen nog versch in het geheugen. In het be- gii^ van de Julimaand in het jaar 1925 werd in de kleine, intieme parochiekerk van Bloemen daal het eerste ziekentriduum gehouden. In de eenvoudige openingstoespraak, die de organisator van het triduum, pastoor L. Willen borg, voor zijn zieken hield, ontvouwde hij reeds, zonder het te bedoelen, de groote idee van het ziekenapostolaat. Hij zei tot de zieken, hoe welkom hun tegenwoordigheid hem was, omdat zij tijdens him triduum zulk een pries terlijk werk zouden verrichten: een preek van drie dagen lang, die ze door hun voorbeeld en vooral door hun vreugde voor de parochie zouden houden. In ruil voor de oprechte vreug de, die deze geestelijke oefeningen aan de zieken zouden schenken, vroeg hij hen, het offer van hun lijden op de pateen neder te leggen, om zoo met den Zaligmaker te offeren voor de overledenen, voor alle zieken en voor de belangen der geheele H. Kerk. Deze eenvoudige opzet zou uitgroeien tot het werkprogram van een wereldapostolaat. In September van hetzelfde jaar nog, ging pastoor Willenborg naar wijlen mgr. Callier om diens goedkeuring te vragen voor de oprichting van het ziekenapostolaat. Het doel was toen nog slechts, door maandelijksche brieven contact te onderhouden met de zieken, die op het tri duum geweest waren. Reeds aanstonds echter werd dit doel wijder genomen. Monseigneur Callier was de eerste, die zich als lid van het nieuwe apostolaat opgaf. Den lsten November werd de eerste brief verzonden aan de zieken, in den derden brief kwam het voorstel van den secretaris, om eiken dag van 12 tot 3 uur des middags het lijden op te dragen voor de stille wenschen van de andere zieken. Vele leden hadden namelijk om het gebed van de overigen gevraagd, maar pastoor Willenborg, die van het begin af elke bepaalde gebedsactie geweerd heeft, omdat die aan het apostolaat aanstonds een particulier karakter zou geven en boven dien voor vele zieken te zwaar zou zijn, vatte deze wenschen samen in zijn voorstel, dat uit voerbaar is en in zijn algemeenheid en zuiver heid van aanvoelen ieders sympathie moest hebben. Sindsdien is dit voorstel een der pro- pagandapunten van het ziekenapostolaat ge bleven. Qe NederlandscheTandpasta »rWAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" Reel. 9294VSDG 11 De verplichtingen van de leden. Wat de verplichtingen van de leden betreft, deze zijn al zeer eenvoudig, zoo eenvoudig, dat ze zonder moeite boven eiken blief, die de zieken maandelijks van het secretariaat ont vangen, kunnen worden afgedrukt. Voor de toetreding tot het Apostolaat en de beoefening er van is alleen noodig: a. de vaste wil en het krachtig besluit het lijden aan te nemen uit de hand van God; b. het te dragen volgens den Wil van God, als Christen in den geest van Christus; c. het aan te bieden als offer aan God voor het Rijk van God; d. opgeven van naam en adres aan het Secretariaat Ziekenapostolaat R. K. Pastorie, Bloemendaal 1. Spoedig breidde zich het Ziekenapostolaat uit. In 1926 werd reeds het Belgische Secreta riaat opgericht, onder leiding van den beken den Antwerpschen priester H. van Hoeck. Op 't oogenblik zijn reeds in bijna 20 verschillen de landen afdeelingen opgericht, zoodat zon der overdrijving van 'n wereldapostolaat kan gesproken worden. Bijna overal gaat aan de oprichting het houden van ziekentridua voor af. Deze moeten zooals bij de eerste op richting het uitgangspunt blijven. Het groote succes van het Apostolaat is ongetwijfeld als we ons 'n oogenblik tot louter natuurlijke factoren mogen bepalen wel daarin gele gen, dat zelfs de scherpste criticus, er zelfs geen spoor van particuliere devotie In kan vinden, die sommigen minder zou kunnen aanspreken. De zieken voelen zich niet zoozeer onder de leiding van 'n bepaald priester, die hun zijn persoonlijke inzichten mededeelt, als wel on der de directe leiding van de Kerk. Daarom heeft ook juist de verheffing van hun Apostolaat tot een Unio Prima-Primaria op de zieken zulk een grooten indruk gemaakt, omdat zij die voelen als de officieele erken ning, van datgene wat hun reed lan0 en duidelijk was. Sterk is deze blijdschap en dankbaarheid oa. tot uiting gekomen op enkele Ziekentri dua in België, die juist gehouden werden in de dagen, dat de lang verwachte Pauselijke Breve te Bloemendaal aankwam. De ziekentridua mogen geen uitzonderingen Ze moeten de gewone geestelijke oefeningen blijven, meenen de secretarissen van het Z. A. voor de zieken der parochie worden, op gestelde tijden! herhaald. Zoo moeten de zieken aan het parochieele leven meedoen als bevoorrechte kinderen. Veel kunnen de secretarissen vertellen over de successen, die het Apostolaat reeds behaalde. Enkele treden er naar buiten door 'n bijzon der feit of door een openhartig-dankbaren brief aan den secretaris. Een zeldzame petitie. In 1929 maakte Mgr. Carolus Krnetho, bis schop van Nitria in Tsjecho-Slowakije, kennis met het Z. A. Hij was aanstonds zoo enthou siast over dit werk, dat hij, toen hij op z'n reis naar 't Euch. Congres van Carthago, bij den H. Vader op audiëntie was, dezen aanstonds vroeg van het Z. A. 'n wereldbeweging te maken en het te verheffen tot 'n Unio-Prima-Primaria. De Paus, Die het apostolaat reeds kende gaf zelf den weg aan om dit te bereiken: een ver zoek van een groot aantal bisschoppen zou Hem aanstonds bereid vinden om het Z. A. tot een wcreld-apostolaat te maken. Spoedig werd nu 'n groote actie ondernomen. Kardinaal Hiond sprak over het nieuwe Apostolaat op 'n verga dering van 40 bisschoppen. In den zomer van 1930 zond Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisscihop van Haarlem, aan alle kerkoversten der wereld een schrijven over het Zieken apostolaat, en een formulier ter onderteeke- ming, om aan den Apostolischen Stoel de ver heffing te verzoeken. 410 onderteekende for mulieren kwamen in Haarlem aan, en spoedig werd deze zeldzame petitie in een prachtig al bum aan z- H. den Paus aangeboden. Bij die gelegenheid sprak de H. Vader begeesterd over de groote waarde, die Hij aan het Z .A. toe kende. Het was dan ook duidelijk, dat men eer lang de vurig verhoopte goedkeuring uit Rome mocht verwachten. De Breve. Op den 12en Augustus werd de lang ver wachte Breve door den Secretaris van de Con- Ir. J. F. de Vogel (rechts) opent in het gebouw van de IJsclub te Amsterdam de ,,Luto". Geheel links generaal Snijders, mevr. Röell en Z. Exc. Jhr. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. gregatie van het Concilie op de Villa van Castel Gandolfo aan den Staatssecretaris ter onderteekening voorgelegd. Nu prijkt ze fraai geëncadreerd op den schoorsteenmantel van de werkkamer in de Bioemendaalsche Pastorie. Pius PP XI. Tot altijddurende herinneringWij nu, aan deze wenschen goedgunstig tegemoet komend verheffen en bevorderen door dezen Apostolischen Brief met Ons Gezag in een vorm van altijd blijvenden aard boven vermelde godvruchtige vereeniging met den titel- Ziekenapostolaat in de gemeente Bloe mendaal tot een prima-primaria en ver- leenen volgens den regel der Canons 722 en 723 van het Kerkelijk Wetboek aan de tegen woordige en toekomstige bestuurders van deze prima-primaria vereeniging „Zieken apostolaat" de volmacht óm alle godvruch tige vereenigingen, welke onder denzelfden titel en met hetzelfde doel overal ter wereld bestaan of zullen worden opgericht, geza menlijk of afzonderlijk wettig bij zich aan te sluiten en ze deelachtig te maken aan alle aflaten en geestelijke gunsten door den Apostolischen Stoel aan deze prima-primaria geschonken, af nog te schenken Gegeven vanuit het Kasteel Gandulphus bij Rome, onder den Visschersring, 12 Augustus 1934, het dertiende jaar van Ons Pausschap. Uit de Staats-Secretarie. E. CARD. PACELLI. Uitstel van behandeling verzocht. Zooals gemeld, zal binnenkort de zaak tegen den heer Onnes van Nijenrode dienen voor het Gerechtshof te Amsterdam. Thans is de dag vaarding uitgebracht. De heer Onnes, die sinds de rechtszaak op zijn landgoed in Mecklenburg woont, waar hij zich voor goed heeft gevestigd, heeft gisteren middag te Utrecht met zijn beide verdedigers de hoeren mr. Th. Muller Massis en mr. N. J. Kappeyne van de Coppello een onderhoud ge had. Hij deelde hun daarbij mede, dat hij een keeloperatie zal moeten ondergaan, waardoor het spreken hem geruimen tijd onmogelijk zal zijn. In verband hiermede verzocht de heer Onnes zijn verdedigers stappen te doen om de behandeling van de zaak, die 6 November a.s. zou aanvangen, uitgesteld te krijgen tot lateren datum, daar hij persoonlijk op de zitting tegen woordig wil zijn. Roads gisteren is een des betreffend verzoek ingediend bij den procureur- generaal en bij den president van het gerechts hof. Een beslissing over dit verzoek is uiteraard nog niet genomen. In een onbewaakt oogenblik is het 5-jarig zoontje van den landbouwer J. N. van der Geest, nabij de Zijl te Warmond te water ge raakt en verdronken. Bij het plotseling oversteken van den weg is het vierjarig dochtertje van den heer D. te Lewedorp door een auto gegrepen en onmid dellijk gedood. Voor de Rechtbank te Groningen hadden zich Donderdag personen te verantwoorden die be schuldigd waren annex te zijn geweest met de vervalsching van rijwielplaatjes. Eerste ver dachte was de 32-jarige J. R. R. te Groningen, die aan derden valsche rijwielplaatjes had aangeboden en die in de werkplaats van zeke ren A. V. ook een aantal plaatjes had gemaakt. De man had een ongunstig verleden, doch zeide, dat hij alleen in de „zaak" was gekomen, omdat het zijn bedoeling was de politie op de hoogte te brengen van de vervalschingen die plaats vonden in de werkplaats van V. De Officier van Justitie, die toegaf dat deze verdachte de politie met het geval in kennis had gesteld, meende dat hij tevens een dub bele rol in het gebeuren had gespeeld. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Daarna had A. V. zich te verantwoorden. In diens werkplaats waren een 3antal nagemaakte plaatjes gevonden, o.a. onder een stoelzitting. Ook vond de politie hier later gipsafdrukken en verdere materialen. De Officier van Justitie, die aanvankelijk meende dat V. door andere in het avontuur was gesleept, kwam hierop nu terug en vroeg 1 jaar gevangenisstraf. Derde verdachte was de knecht van den rij wielhersteller V., in wiens bezit rijwielplaatjes gevonden zijn, die op gelijke wijze als de an. dere waren nagemaakt en die ook een stuk lood bezat, waarin een afdruk van een ver- valscht plaatje. Ook tegen dezen verdachte werd 1 jaar ge vangenisstraf gevraagd. Gisterenavond is op den Haagweg onder de gemeente Leiden de 66-jarige B. G. B., manu- facturier te Alphen a/d Rijn, met zijn motor rijwiel in botsing gekomen met een bestel auto van de Haagsche broodfabriek, bestuurd door den 31-jarigen J. P. Den heer B. werd het linkerbeen als het ware van het lichaam gerukt. Zijn zoon, die op de duo zat, kwam er daarentegen goed af. In ernstigen toestand is de heer B. naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De aanrijding is vermoedelijk te wijten aan verblinding door een schijnwerper van de auto. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren uit spraak gedaan in de strafzaak tegen A. H., landbouwer te Winterswijk, verdacht van po ging tot zware mishandeling te Winterswijk. H. werd ontslagen van rechtsvervolging. Wethouder Ridders nog als getuige opgeroepen. Voor de rechtbank te Breda stond Donder dag terecht de 44-jarige J. P. M„ van beroep oommies-chef ter gemeentesecretarie te Roo sendaal, thans gedetineerd in het huis van be waring te Breda, terzake van verduistering van gelden en valschheid in geschrifte gedurende het tijdvak 1 Januari 1930 en 31 December 1933. In deze zaak werden een twaalftal getuigen gehoord. Verdachte hield vol op de quitanties alleen de werkelijk gemaakte kosten te hebben gede clareerd. Getuige Mariën, chauffeur te Roosendaal, verklaarde, dat verdachte het aantal gereden K.M. verdeelde over b.v. twee dagen; drie rei zen naar Antwerpen had hij zeker gemaakt en ongeveer 6 of 8 naar Mariënburg. Getuige kon niet precies meer zeggen, wan neer de laatste rit is geweest. In ieder geval was het in 't najaar van 1933. Verdachte maak te deze ritten steeds in gezelschap van den uit voerder Verkaart, steeds betaalde verdachte. Getuige van Dongen te Wouw heeft getuige ook meermalen gereden naar Esschen en ook eenmaal naar Mariënburg. Ook deze getuige mocht niet de plaatsen van bestemming op de nota's vermelden, maar alleen het aantal kilo meters. Getuige A. de Jong autoverhuurder te Roo sendaal verklaarde verdachte driemaal naar Mariënburg te hebben gereden en ook eens naar Arnhem. Namen van plaatsen van be stemming mochten niet worden vermeld en ook van sommige ritten, moest het aantal gereden kilometers over twee dagen worden verdeeld. Getuige J. de Jong heeft ook verdachte meermalen gereden o.a. ook twee keer naar Mariënburg. Als er veel kiloemters waren ge reden, moest dit aantal worden gesplitst in twee keer. Getuige Verkaart, opzichter der Nederl. Hei de Maatschappij, verklaarde nooit te hebben betaald, noch de auto, noch de verteringen. Van afspraak van splitsing der diverse reizen kan hij zich niets herinneren. Éénmaal zijn ook Krugers en de Ridder mee naar Esschen ge weest, verklaarde getuige. Getuige Krugers zegt te hebben geijverd voor de subsidieverleening voor 't bedoelde werk. Zijn advies werd gegeven in volle overtuiging, zonder verdere overwegingen. Van de verre kening van beklaagde wist hij niets. Ir. Hanraats, vertegenwoordiger der grond- maatschappij als getuige gehoord, verklaarde éénmaal met verdachte de Ridder en Krugers te Mariënburg te zijn geweest, wie toen betaald heeft, weet getuige niet meer. Getuige Verhagen, hoofdopzichter der Ned. Heide Maatschappij, verklaarde het vreemd ge vonden te hebben, dat verdachte declaraties indiende bij de Heide Maatschappij. Hij heeft met den inspecteur te Arnhem er over gespro ken over de noodzakelijkheid, dat de naam van verdachte op de declaraties voor kwam. Getuige Born, inspecteur der Nederl. Heide Maatschappij te Arnhem, verklaarde aanvanke lijk aanmerking te hebben gemaakt op de de claraties. Hij gaf instructies en practisch werd verder alles aan de administratie overgelaten. Vervolgens wordt gehoord de heer F. Ver meulen, hoofdboekhouder der Ned. Heide Maat schappij te Arnhem. Deze verklaarde dat de rekeningen na opgemaakt te zijn worden door gezonden naar de inspecteurs van den techni- schen dienst. Getuige van Maanen, adj. directeur der Ned. Heide-Maatschappij, weet niet hoe de redactie der eerste rekening is ontstaan en waarom spe cificatie niet werd toegepast. Op de tweede re kening ontstond wel een nieuwe redactie, maar op verzoek van verdachte werd teruggekeerd op de eerste redactie en bleef de naam Mel- sen weer weg. Tenslotte verklaarde de heer Groenewoud, secretarie-ambténaar te Roosendaal, dat hij er bij de controle der rekeningen aan 't einde van 't jaar er nooit aan heeft getwijfeld, of de kosten door de Heide Maatschappij verant woord waren door haar gemaakt. Nooit had hij vermoed, dat er declaraties van verdachte on der waren. Als getuige deskundige werd gehoord de heer F. Grosfeld, controleur der gemeenten-finan- ciën te Roosendaal, die een gedeelte der reke ningen controleerde en declaraties had ge vonden, welke zoowel bij de Ned. Heide Maat schappij als bij de gemeente Roosendaal voor kwamen. De verdediger mr. Rassers vroeg alsnog den gewezen wethouder Ridders te hooren onder eede, hetzij in een speciale zitting te Roosen daal, hetzij in een gewone zitting of voor den rechtercommissaris, omdat hij diens verklarin gen noodig heeft voor zijn verdediging. De rechtbank besliste na in raadskamer te zijn geweest, tot uitstel van deze zaak tot Maandag 29 October des namiddags om 2 uur tot het hooren van getuige Ridders. Motiveering van liet vonnis. Blijkens de motiveering van het gisteren door de arrondissementsrechtbank te Zutphen tegen den N.S.B.-propagandist H. Th. Roelof- sen gewezen strafvonnis, waarbij het O.M. niet ontvankelijk werd verklaard in zijn strafver volging, is zulks geschied op grond, dat uit de stukken niet bleek, dat de klacht bij de be voegde ambtenaren was ingediend, hetgeen door de wet wordt vereischt.. Poging om een agent zijn revolver te roUcn. Gisteren omstreeks half 5 moest te A'dam de verkeersagent, die staat in de Sarpathistraat bij het Amstelhotel, aanteekeningen maken over een aanrijding, welke omtrent dit tijdstip had plaats gehad. Terwijl de agent een automobilist ondervroeg, trachtte een buitenstaander hem zijn revolver te rollen. De agent bemerkte ech ter, dat iemand aan zijn kleeren zat, hij draai de zich plotseling om en wilde den dief grij pen, doch deze wist opzij te springen en daar na te ontkomen. „Handlijnkundige" veroordeeld. De rechtbank te A'dam veroordeelde den handelsreiziger en „handlijnkundige", zich noemende Fakir Rama Krishna wegens fles- sehentrekkerij tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf. De man had zijn „handlijnkundig instituut" op crediet ingericht, ook kocht hij een groot aantal boeken op crediet, welke hij direct verkocht tegen 40 a 50 pet. van de waarde. Het O.M. had eveneens een jaar en negen maanden gerequireerd. Tegen een handlanger, den handelsreiziger A. J. P. had de officier een jaar geëischt. De rechtbank gelastte tegen dezen verdachte een onderzoek naar zijn geestvermogens. Donderdagavond stond de heer v. d. B. uit Amsterdam op den Rijksweg Amsterdam-Baarn, nabij de Meersteeg te Naarden, het achterlicht van zijn auto te repareererr. De reparatie was bijna gereed, slechts het glas ontbrak nog en juist dit werd den heer B. noodlottig. Hierdoor straalde het lampje inplaats van rood, een wit licht uit met het gevolg, dat de heer J. uit Bussum, die met zijn auto uit tegenovergestelde richting naderde, den wagen van den heer B. voor een tegenligger aanzag. Op het laatste moment trachtte de heer J. een aanrijding te voorkomen door geheel naar rechts uit te wijken, doch het mocht hem niet meer geluk ken. De wagens werden beide geheel in elkaar gedrukt, terwijl de heer v. d. B. een slag van zijn draaiende wagen kreeg. Hij bleef op het plaveisel liggen. Dr. van Croiset van Uchelcn vond het raadzaam den man naar de St. Gerar- dus Majella-stichting te Bussum te vervoeren, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Gisterenavond omstreeks negen uur zijn in de gemeente Kerkdriel twee woningen een prooi der vlammen geworden De brand ont stond in de woning van J. Jaarsveld. Het huis stond weldra in lichte laaie en de vlammen sloegen over naar het naastbij gelegen pand van den heer G. v. d. Anker, waarin een meel- handel is gevestigd. Ook dit huis brandde af. Een groote hoeveelheid meel ging verloren. De omliggende huizen, die alle met riet bedekt zijn, werden door de bewoners en de motor- brandspuit van Kerkdriel nat gehouden. De oorzaak van den brand is onbekend. mrnnrmfflLi NAAR HEt Vi eNGELSCH van 16.) Van een zekeren generaal Ling, rneileer> een erg voornaam persoon. Toevallig heb "vanmorgen iets over hem gelezen in de t>aily New*. Het schijnt dat een vrouwelijke journ*. liste hem heeft geinterviewd. Het ging over oorlog en zoo. Allemaal kletspraatjes a s u ie mij vraagt. .7- Sensatie-zucht denk ik, gaf Trent toe. r ziin altijd menschen, die niet tevreden zyn Voor ze den vrede op de wereld hebben ver stoord. Nat b0ll volkomen met u eens, meneer, antwoordde de dienaar der wet 'Ci uit bieek> dat in het jaar 1913, de men schen 111 ngeland rotsvast geloofden, dat de vrede, ah ians wat hun eigen land betreft, door niets in gevaar kon worden gebracht. Het was voor Trent een heele opluchting te weten, dat er vrij zeker geen enkel verband bestond tusschen den zonderlingen generaal Ling en den onbekende, die hem zoo hardnek kig achtervolgde. Wanneer schurken een ver bond sluiten wordt de strijd er slechts te he user door, en Trent gaf er de voorkeur aan zijn vijanden afzonderlijk en niet in bond- 6 £°°tschap af te rekenen. wat'J,Veerste werk moest nu zijn om na te gaan ondernemende journaliste te zeggen c' Ver haar onderhoud met generaal Ling, if0,fT^n Broederschap van den rooden ro- n,met wa5 heel d mogelijk, dat hij door !L! «ttkel enkele waardevolle aan- zuigen zou krijgen betreffende de inrich ting van het statige huis in Bromley en ook over de wijze waarop de huishouding van Ling gevoerd werd. Op dat oogenblik koesterde Trent bijna vriendschappelijke gevoelens voor zijn broer. Niet, dat hij van plan was den strijd met hem op te geven, doch veel belang rijker was het thans voor Trent om zich bezig te houden met het beramen van plannen op welke wijze hij in het bezit kon komen van den robijn, die reeds voor zoovele liefhebbers de oorzaak van een verschrikkelijken, snellen dood was geweest. Het beteekende in ieder geval den leeuw in zijn hol te gaan opzoeken. Natuurlijk zou men in het huis, dat de schatten van den generaal herbergde de noodige voorzorgsmaatregelen genomen hebben. Deze zouden ongetwij leid bestaan uit alarmsignalen, gewapende oppas sers binnenhuis en wachtslieden buiten het huis. Zelfs voor 00b bendie zou het een meer dan lastig karwei zijn om op te knappen, laat staan dus voor een enkelen man. Qp weg naar zijn hotel kwam Trent zijn ^snd Bargery tegen, die zich naar zijn club delPhi Terrace begaf. a mee en laten we samen een borrel drin- n'p7pOD<HS<ie Bargery hem uit. 'L?wmo,ïtin§ was Trent in alle opzichten T d kreeH hiJ zoodoende de gelegen- r V waren te h dlngen. die hem niet duide- lijk waren, te bespr€keil Ik heb straks je vrtend Li 4 merk. te hij terloops op en ik heb h° d d in Daily N«wa «n „Uk„ ceerd is? Ja, dat heb ik gelezen, antwoordde Bar gery. Het is f schreven door Kitty Pre3tage. Zij is werkelijk een erg and-g meisje in haar vak maar mijns inziens begaat ze nog ai eens de fout om meer acht te slaan op de beminne lijkheden der menschen dan op op hun ware karakter, dat achter die manieren verscholen ligt. Ik zal je zeggen wat ik bedoel. Stel, dat ?e een onderhoud zou hebben met den aartsbis schop van Canterbury en dat deze haar wat kortaf ontving, terwijl ze even later een onder houd zou hebben met een man, waarvan het bekend is, dat hij zijn vrouw mishandelt, doch d a haar voorkomend en beleefd te woord stond, dan kan je er van op aan» dat in haar artikelen de aartsbisschop er het slechtste af kwam. Te oordeelen naar dat artikel a propos heb je het gelezen? Nog niet. Enfin, ik zou zeggen, dat Ling zich tegen over haar zoo buitengewoon beminnelijk heeft voorgedaan, dat het er veel van weg heeft alsof ze zijn zaak tot de hare tracht te maken. Onder gewone omstandigheden zou het News er niet aan denken iets waardeerends over den man te publiceeren, maar vergeet niet, dat dit het allereerste interview is, dat hij ooit heeft wil len toestaan. En dat is buitengewoon vreemd als je bedenkt, dat hij niets liever doet dan aan den weg te timmeren. Trent had hierover zijn eigen gedachten. Zeer waarschijnlijk was het toe te schrijven aan den wensch van Ling om alle buitenstaan ders uit zijn huis te weren. Je vertelde me, bracht hij Bargery in her innering, flat sir Elliot Coutts van meening was, dat het in het belang van de regeering zou kunnen zijn om Ling een aanzienlijk be drag uit te keeren. Wil dat zeggen, dat sir El liot daar zelf niet heelemaal van overtuigd was? Precies. Coutts is er absoluut van over tuigd, dat de man een geweldigen invloed be zit, maar hij is er nog lang niet zeker van, of Ling in staat zal blijken te zijn de vijanden van Engeland van hun plannen te doen af zien. Het is lang niet denkbeeldig, dat hij in geval de regeering hem dergelijke aanzienlijke middelen ter beschikking stelt om den vrede als het ware te koopen, hij zich van de heele zaak verder niets zal aantrekken en het geld uitsluitend voor zich zelf zal gebruiken. Het staat echter als een paal boven water, dat zijn huis het hoofdkwartier is van alle mogelijks soorten uiterst gevaarlijke lieden. Heb je wel eens over een zekeren Lening hooren spreken, ja zeker? Nog nooit, bekende Trent. Wat is dat voor iemand? De knapste en sluwste van alle Russische anarchisten, die, zooals je natuurlijk weet, hun 100 wartier in Genève hebben. Die man is er vas van overtuigd, dat de tijd van alle regee- rende vorstenhuizen, onverschillig in welk land, voorbij is. Nu is het bekend, dat die man een bezoek gebracht heeft aan dat groote huis in Bromley. Hetzelfde is het geval met Mackellie. Mackellie? Wie is dat nu weer? Je moet er een beetje rekening mee houden, dat wij Amerikanen ons niet bijster interesseeren voor de intriges en de politiek, die in het buitenland gevoerd worden. En toch zou het niet meer dan natuurlijk zijn, indien je over Mackellie had hooren spre ken. Verreweg het grootste gedeelte van het geld, dat hij voortdurend noodig heeft voor zijn geweren-smokkelende landgenooten ont vangt hij uit jelui groote steden, waarschijnlijk uit New York, Chicago en San Francisco. Dat was de reden waarom mijn krant mij voor zoo'n langen tijd naar Amerika gestuurd heeft, na melijk om te trachten uit te visschen, hoe nij aan die aanzienlijke geldmiddelen kwam. Heusch ik ben er van overtuigd, dat het in het belang van de Amerikaansche regeering zou zijn, wanneer zij aan dergelijke zaken wat meer aandacht besteef^ie. Ik heb me er altijd over verwonderd, dat de menschen in Amerika er maar kalm genoegen mee nemen te worden geregeerd door lieden, wier nationale belangen zoo hemelsbreed van elkaar verschillen. Mijns inziens had Roosevelt groot gelijk toen hij zei, dat de meeste Amerikanen meer dan een na tionaliteit bezitten. Na enkele oogenblikken gezwegen te heb ben legde Trent de foto van zijn onbekenden achtervolger op tafel. Ken je dien man? vroeg hij. Neen, ik herinner me alleen, dat hij me destijds in de Weald om vuur gevraagd heeft. Een vriend van je? Graham Hopkins heeft hem gekiekt, ter wijl hij bezig was mij of jou te fotografeeren Ik snap niet goed waarom hij een foto van jou zou willen hebben. Dat is nog al duidelijk; hij zal een aitikel willen schrijven over: „Beroemde journalis ten", lachte Bargery. Maar alle gekheid op een stokje, ik denk, dat je je vergist en dat hij een kiek van jou heeft willen nemen. Onder het spreken bekeek hij de foto met meer aan dacht. Niet wat je noemt een innemend gezicht vind je wel?. 0 ai J Weet je ook, of hij onder de menschen was, die naar binnen gingen om de plaats waar de moorden bedreven waren in oogenschouw te nemen? vroeg Trent. Neen, ik weet absoluut zeker van niet. Dat waren alleen lui van de politie en journalisten. Maar als het hem om een kiek van jou te doen was, wat kan hij daarmee dan voor gehad heb ben? Voor zijn serie: „Beroemde Golfspe'.ers" spotte Trent. Een tijdje geleden maakte ik op de Biackheath course een score van 70. De grond was kurkdroog, ik had een orkaan mee en ik putte alsof ik Travis zelf was maar dat neemt niet weg, dat ik erg trotsch was op mijn prestatie. Ik heb het nog nooit onder de honderd kunnen klaarspelen, zuchtte Bargery. Neen, als er over golf gesproken wordt behoef je nooit bang te zijn, dat de een of ander mijn oneer- vollen naam op dat gebied zal uitspreken. Sir Elliot zegt tenminste, dat ik het nooit zal leeren. Zoo, speelt hij ook golf? Zijn handicap is 't, hoe vind je dat! Heusch je moet toch eens kennis met hem ma ken, zei Bargery. Ik weet zeker, dat we elkaar nog eens zullen ontmoeten, antwoordde Trent terwijl hij opstond. Ik stap eens op Bargery. Binnen een paar dagen ga ik weer naar huis en ik denk niet dat ik je voor dien tijd nog zal zien. Als je weer eens in New York komt, reken :k er beslist op, dat je me zult komen opzoeken. Dat spreekt vanzelf, antwoordde Bargery hartelijk, bon voyage! In zijn hotel teruggekeerd sloot Trent de deur van zijn kamer af en begon met de grootste aandacht het verslag van het onderhoud, dat Kitty Prestage met generaal Ling gehad had, te lezen. Hij merkte onmiddellijk, dat zij er een sentimenteelen en breedvoerigen stijl op nahield. Zeer waarschijnlijk werden haar ar tikelen per regel betaald en had zij haar kans derhalve zoo veel mogelijk uitgebuit. Het artikel be.'^an met enkele historische bijzonderheden over het huis, waaraan zij een bezoek zou gaan brengen. Honderdtwintig jaar geleden traden twee broers op denzelfden dag in het huwelijk. De broers waren tweelingen 1 en beiden lieten zij zich in Bromley een groot statig huis bouwen. De huizen waren omringd door een en het zelfde prachtig aangelegde park. Een halve eeuw later echter was door het gemeentebestuur, met het oog op het toe nemende verkser dwars door het park een weg aangelegd waardoor de huizen van elkaar gescheiden kwamen te staan. De twee.'ingen waren thans reeds lang dood en hun nakome lingen waren verspreid. Juffrouw Kitty Presta ge vertelde dan verder, hoe ze in het eene huis getroffen was door een spel van licht en kleu ren, romantiek en intrige, van schitterende uni formen en kostbare juweelen. Aan den anderen kant van den weg echter lag het andere nuis, een toonbeeld van vergane glorie en verlaten heid. Ofschoon deze beschrijving, van een zakelijk kranten-standpunt bezien, absoluut niets te maken had met de zaak waar het eigenlijk om ging, stelde Trent er een meer dan gewoon belang in. Indien het waar was, dat deze twee huizen naar hetzelfde plan gebouwd waren, zou een bezoek aan het leegstaande huis hem onschatbare aanwijzingen kunnen geven. Dat was echter een kwestie van later zorg. Juffrouw Kitty Prestage weidde vervolgers uitvoerig uit over de bijkans onoverkomelijke moeilijkheden, waarmede zij te kampen had gehad alvorens zij er in geslaagd was toestem ming voor dit buitengewoon zeldzame onder houd te verkrijgen. Zij beschreef hoe zij van de portierswoning naar het groote huis was ge leid. Ook noemde zij de namen en gaf zij be schrijvingen van het uiterlijk van de personen, die tot het gevolg van generaal Ling behoor den. Al deze afwijkingen van het eigenlijke onder werp echter waren Trent uiterst welkom en in zijn hart was hij er de schrijfster oprecht dankbaar voor. Sprekende over generaal Ling, vervolgde zij: Toen ik mijn oogen opsloeg naar dat abso luut uitdrukkingslooze gelaat, koud, streng en ongenaakbaar, kreeg ik het gevoel, dat ik mij bevond in de tegenwoordigheid van iemand, die de draden van de toekomst in zijn hand hield. IV (Wordt vervolgd,), j UÜ1 - L'H 4-iS t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 5