VICTORIA EGYPTISCHE CIGARETTEN TOT LIQUIDATIE BESLOTEN. DINSDAG 16 OCTOBER 1934 G EDEELTELIJK OVERGENOMEN DOOR DE WESTMINSTER TOBACCO CY. DE STORM VAN GISTERNACHT. INBRAAK. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. UIT OVERSCHIE. BERKEL EN RODENRIJS. SCHOONHOVEN. PAALWONINGEN. Ontdekkingen bij opgravingen. Bescherming tegen vijanden en wilde ■uajaip HUWELIJK VAN GRAAF RATTI. HERWONNEN LEVENSKRACHT. DE NIEUWE SPELLING. STEUN NOODLIJDENDE KUNSTENAARS. UIT HILLEGERSBERG. PAARD EN WAGEN TE WATER. VLAARDINGEN. Door den H. Vader persoonlijk ingezegend. VAN BARK TOT RADIO-STATION EN OLIE-DEPOT. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN NOORWEGEN. de strijd in den chaco. Wat is er voor aandeelhouders, directie en personeel te verwachten Hedenmorgen had, onder voorzitterschap van den heer Mr. R. Koole, directeur van de Incassohank, te Rotterdam de Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders plaats in de N. V. „Victoria" Egyptische Ciga- retten-Maatschappij. De punten van behandeling warenvoor stellen van Commissarissen en Directie 1. tot ontbinding der vennootschap, met be noeming van den Heer A. Wittock tot liquidéur, 2. aan de Directie, c.q. den liquidateur, machtiging te verleenen en in overleg met en onder toezicht van Commissarissen het be drijf der Vennootschap met inbegrip van han dels- en fabrieksmerken, te vervreemden 3. Commissarissen te machtigen met de af tredende Directeuren een regeling omtrent aan hen toe te kennen schadeloosstelling te treffen; 4. de belooning voor den liquidateur vast te stellen op 100 per maand. Gedieponeerd waren 2977 aandeelen, waar van verschenen 2844, recht hebbende op het "uitbrengen van evenveel stemmen. Daar in to taal 5500 aandeelen ad 400 nam. per stuk uitstaan, kon de vergadering rechtsgeldige be sluiten nemen. Nadat de voorzitter eerige woorden van waardeering heeft gewijd aan den overleden commissaris Theod. Deutz, zet hij de motieven uiteen, die tot het liquidatievoorstel hebben geleid. Ook vroeger heeft het bedrijf reeds ups en downs gekend en werd er reeds over over neming gesproken. Door steeds weer nieuwe mogelijkheden te vinden, is de directie er ech. ter steeds weer in geslaagd om na tijdelijke inzinkingen, tot een rendabel bedrijf te komen. Bovendien is er steeds goed afgeschreven, zoo dat nu een behoorlijk percentage aan aandeel houders zal kunnen worden uitgekeerd. De wet tot verbod van het geven van cadeaux bij cigaretten gaf echter den genadeslag, daar het publiek meer waarde schijnt te hechten aan de cadeaux dan aan qualiteit van de siga ret. Aanvankelijk dachten we, dat de goede siga ret het zou winnen, dodh toen werd de belas ting verhoogd. Deze bedraagt nu 50 pet. van den verkoopprijs. Voor een betrekkelijk klein bedrijf is het nu in veriband met een en ander moeilijk om winst te maken. Ik heb hier b.v. weer iets nieuws. Een pakje sigaretten van 50 stuks voor 35 cent. Daarvan is de helft be lasting. Van de rest moet de winst van den win kelier en alle andere kosten af. Dan begrijpt u, wat er voor het bedrijf aan winst kan over blijven. Sinds de belastingverhooging is de toestand van ons bedrijf dan ook steeds slechter ge worden. Wij ontvangen wekelijks, maandelijks en driemaandelijks een rapport met gegevens over de financieele ontwikkeling van het bedrijf, zoodat iedere commissaris goed op de hoogte is van den gang van zaken. Den laatsten tijd werden deze rapporten steeds slechter. Toen er begin Augustus geen keer kwam, hebben wij geprobeerd voor aandeelhouders nog te redden wat er te redden was. Voor de directie is dit een zeer zware stap, doch zij heeft steeds persoonlijke belangen opzij gezet. Toen bleek, dat de verliezen de laatste weken langzaam, doch regelmatig toenamen en wij geen ander middel zagen om het bedrijf er weer bovenop te brengen, kwamen wij tot de overtuiging, dat liquidatie der maatschappij de beste oplos sing zou zijn. zij hun hoofdsom nog met de helft moeten af stempelen. De voorzitter: Men kan de prestaties van de directie niet afwegen naar de dividenden, die verdiend werden. De directie heeft steeds met veel energie haar taak volbracht, doch zij kan het niet helpen, dat het niet gelukt is te be reiken wat men hoopte. Alleen de totstandbren ging van de transactie met de Westminster is voldoende om de directie een vergoeding te geven, doch ik zal me steeds verzetten tegen meer dan een bescheiden en redelijke vergoe ding. te geven. De directie heeft bij deze heele transactie haar eigen belang op zij gezet, zoodat een vergoeding voor het ontslagnemen op zijn plaats is. Een arbeidscontract is er niet met de directie. Het is onmogelijk voor het bedrijf om het personeel een ruime schadeloosstelling te geven, doch er zal naar gestreefd worden om het leed zooveel mogelijk te verzachten. Spoedig uitkeer ing op de aandeelen te verwachten. Een aandeelhouder: De liquide middelen zijn bij de maatschappij altijd nog al hoog geweest. Hoewel er over 1933 een verlies was van ruim een ton, bedroegen de zuiver liquide middelen volgens de jongste balans meer dan drie ton bij een aandeelenkapitaal van f 1.100.000, waar op echter intusschen 20 pCt. in contanten is terugbetaald. Den laatsten tijd zijn de liquide middelen waarschijnlijk' nog hooger geworden, daar er minder bedrijfsmiddelen noodig zijn en den grooten tabaksvoorraad etc. toch ook spoe dig geld zal opbrengen. De voorzitter: Zeker. De aandeelhouder: Zou het dan niet mogelijk zijn spoedig tot een uitkeering in contanten over te gaan op de aandeelen? Anders moeten we meer dan twee jaar wachten. De voorzitter: Zeer zeker, als er voldoende liquide middelen zijn en dat zal heel spoedig zijn, zal er een eerste uitkeering geschieden De aandeelhouder: Hoe groot zal de uitkee ring naar schatting worden. De voorzitter: Ik was bang voor die vraag. De uitkeering hangt van allerlei factoren af, die nog ih de lucht hangen en hoeveel de verschil lende activa met name de gebouwen zullen op brengen en hoeveel de Westminster de eerste twee jaar met den verkoop verdient. Vanaf 1 October loopt het bedrijf voor rekening van de Westminster Tobacco Co. Door het stormachtige weer van gisteren zijn er te Hillegersberg enkele schoorsteenen afge waaid. Tevens werden van verschillende wo ningen de ruiten vernield. Van een pand aan de Adr. van Mathenesse- laan, bewoond.door den heer B sloeg het zolder raam weg, en kwam, gelukkig zonder onheilleh te hebben gesticht, op straat terecht, waar het in stukken uiteensloeg. Gistermorgen is een bakker, wonende te Ter- bregge, die zich omstreeks half vier naar de R. K. JEUGDHUIS. Het St. Laurentiusgesticht aan de Ged. Bier- sloot, tot voor pljin. 6 jaar een gesticht voor ouden van dagen, heeft in de laatste jaren in wendig een geheele verandering ondergaan en heeft langzamerhand een geheel andere bestem ming gekregen. Al spoedig legde het Wit-Gele Kruis beslag op een der benedenlokaliteiten ais spreekkamer voor de wijkzuster, terwijl een kleinere kamer tot wachtkamer werd inge richt. Ook werd het consultatiebureau der T. B. C.-vereeniging in een der benedenlokalen stad begaf voor het verrichten van zijn werk- ondergebracht, terwijl in een andere zaal de zaamheden, op de Rottekade, van den kant ge- Parochiebibliotheek werd gehuisvest. Op de le waaid en met fiets en ai in de Rotte terecht ge komen. Hij wist aan den kant te komen en bracht zijn fiets op het drooge, waarna hij huiswaarts trok, om zich eerst te verkleeden. Zaterdagavond is omstreeks kwart over 10 bij de politie aangifte gedaan, dat was ingebroken in de woning van de familie J. W. aan de Jas mijnstraat alhier. Vermoedelijk heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft. Er wordt geen geld, doch wel verscheidene voor werpen vermist, waaronder een doublé arm bandhorloge, een dito armband en een luid spreker. Men heeft een nauwkeurig onderzoek inge sted, dat echter nog geen resultaat heeft op geleverd. Westminster Tobacco Cy. Bij een vennootschap als deze met twee groote gebouwen, veel machines en groote voor raden tabak de tabaksvoorraad kwam op de laatste balans per 31 December 1933 met bijna vier ton voor, terwijl hij nu iets lager is veel cartonnage, loopenide reclamecontracten etc. is liquidatie een ingewikkelde en langdradige ge schiedenis. Daarom hebben wij iemnnd gezocht, die het merk Miss Blanche zou willen overne men alsmede een groot deel der activa. Die hebben wij sedert dien gevonden, een Engel- sohe maatschappij, de Westminster Tobacco Company. Daarmee hebben wij een overeen, komst gesloten. Zij zal zelf sigaretten produ- ceeren, doch de verkoop zal geschieden door een nieuw op te richten maatschappij, de Vic toria Egyptische Cigaretten Verkoop Maat schappij. De Westminster wil de goodwill van de Miss Blanche houden, de tabak heeft zij grootercdecls overgenomen, van de machines enkele, doch de gebouwen niet. Doch alles is nog niet in kannen en kruiken. Door de aanneming van punt 1 heeft de directie automatisch ontslag gekregen. De heer A. Wittock dankt voor de aan de directie gebrachte hulde en belooft zijn best te doen om voor aandeelhouders een zoo hoog mogelijk uitkeeringspercentage uit de liquidatie te krijgen. Uit de verdere besprekingen blijkt, dat de verkoop de r gebouwen een zeer onzekere factor is bij de liquidatie. Er ligt 1700 M2. grond, een nieuw en één oud gebouw. Deze stonden oor spronkelijk voor ruim f 1 millioen op de balans. Tot 31 Dec. 1933 was er f 780.000 op afgeschre ven, zoodat de boekwaarde thans f 225.000 is, n.l. f 90.000 voor het oude en f 135.000 voor het nieuwe complex. Daar moeten nu liefhebbers voor komen, maar wij behoeven niet voor een appel en een ei te verkoopen, want wij hebben den tijd nog. Ook de opbrengst van de goodwill staat niet vast, daar dit zal afhangen van de wijze, waar op en de resultaten waarmede de Westminster zal werken, en welke winst zij met den verkoop zal maken, hetgeen wij door een accountant kunnen laten controleeren. Vandaar dat een ruime termijn van twee jaar is vastgesteld. In antwoord op een desbetreffende vraag van een der aandeelhouders blijkt, dat verreweg het grootste deel van het personeel op 1 October met drie maanden ontslag is aangezegd, zonder verdere contraprestatie. Wel bestaat het voor nemen hier en daar in „harde" gevallen een tegemoetkoming te geven. „De schadeloosstel ling" voor de directie wordt echter door com missarissen geregeld. Gevraagd wordt, waarom hier onderscheid in behandeling gemaakt wordt tusschen directie en personeel. Het personeel heeft ook zijn ar beid en zijn plicht gedaan, zoodat volgens dezen spreker aandeevouders hebben te beslissen of wel om directie èn personeel „schadeloos te stellen" of wel geen van beide. Aandeelhouders hebben in al die jaren ook niet te veel gehad. In 17 jaar 37 pCt. dividend is nog geen 2 pCt. rendement van hun geld. Bovendien hebben jubileum wedstrijd. De uitslagen der gisteravond gespeelde par tijen van het jubileumtournooi van de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging luiden: Groep IX: Overgaauw verliest van ir. Van Weering; partij BlokTen Kate onderbroken in een toreneindspel, waarin Ten Kate een pion meer heeft. Of dit overwicht voldoende zal blijken om het spel te winnen, is nog de vraag. Stand in deze groep; Blok 2* (uit 3), Ten Kate 1* (uit 2), ir. Van Weering 1 (uit 2), Overgaauw 0 (uit 3). Groep III: partij Boersma—Haalebos onder broken in gewonnen stelling voor Boersma. Stand in deze groep: Haalebos 2* (uit 3), Meijer 0* (uit 2), Neef 0* (uit 2), Boersma (uit 3). Groep IV: De Bruin verliest van Wechsel- mann, Bekker wint van De Geider. Stand in deze groep: Wechselmann 3 (uit 3), Bekker 1* (uit 3), De Gelder 0* (uit 3), De Bruin 0** (uit 3). Groep V: beide partijen in deze groepen wer den verdaagd. Stand der deelnemers: J. MuijS' son 1** (uit 3), Prudon 1 (uit 2), Van Dongen 0* (uit 2), Van Saus (uit 2). Groep VI: Welzenes verliest aan Boonstra, De Wit verliest aan Luiken. Stand: Boonst^i 2 (uit 3), Luiken 1 (uit 2), Van Welzenes 1 (uit 2), De Wit 0 (uit 2). In Groep VII werd niet gespeeld. Hierin is Schröder met 3 punten uit 3 partijen zeker aan de eerste plaats. Groep VIII: P. Muysson verliest aan Groene^ weg, Klein, Sybrandy en Groeneweg hebben in deze groep elk 1 (uit 2), Muysson 0 (uit 2). Groep IX: Göbbels remise met van Nus, Pas mans verliest aan Schoonenberg. Eindstand Schoonenberg 3 p., Göbbels en Van Nus elk 1% p., Pasmans 0 p. In groep X kwam nog geen enkele partij ge heel ten einde. hangpartij. DE BROODPRIJS. Met ingang van 15 October is de broodprijs alhier met 2 cent per melkbrood verlaagd en gebracht op 16 cent. DÉ TUINBOUWSTEUN. verdieping lagen nog verschillende lokalen, groobere en kleinere, die voorloopig nog geen bepaalde bestemming hadden. Ook hierin is thans verandering gekomen en de geheele R. K. Jeugdorganisatie is thans in het gebouw ondergebracht. Reeds vorig jaar bij de oprichting der vrouwelijke Jeugdorga nisatie „De Graal" bleek het noodig, dat een geschikt onderdak werd gevonden en „De Graal" vond in twee der bovenlokalen een aan gename huisvesting. Thans echter, nu ook de organisatie der R. K. Mannelijke Jeugd naar den wensch van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem geheel op moderne leest is geschoeid, vroeg ook de mannelijke jeugd beter onder dak. In plaats van de vroegere massa-organi satie is thans gekomen het z.g. groepensysteem, waarbij de schoolvrije jeugd in groepen van 8 tot 12 jongens wordt ingedeeld, die onder lei ding van een gediplomeerden groepsleider we kelijks een of meermalen bijeenkomen. In de plaats van het vroegere R. K. Jongens patronaat „St. Aloysius" is nu gekomen de Katholieke Jeugdcentrale, de „K. J. C.". De jongens zijn in de volgende groepen ingedeeld, „St. Paulus", „St. Antonius", „St. Willibrordus" „St. Ignatius", „St. Petrus" en „St. Aloysius- groep". De verschillende groepen oefenen zich in het teekenen, handenarbeid, boekbinden, zang enz. Voor de algemeene ontwikkeling wordt Naar we vernemen bedraagt het bedrag der wejjeijjks (joor den leider onderricht gegeven, tuinbouwsteun voor stooktomaten over dit jaar voor deze gemeente 65.000, welk bedrag waarschijnlijk nog deze week aan de daarvoor in aanmerking komende tuinders zal worden uitgekeerd. DE WEGENVERBETERING. De werkzaamheden tot wegverbetering, zoo wel aan den Roderijsche weg als aan den Nieuwe weg, vorderen snel. Met den laatsten weg hoopt men nog deze week gereed te ko men. Zoo is er dus een goede verbinding ge- gemen met Bergschenhoek. DE LEZINGAVONDEN. Vrijdag 19 October zal de eerste lezing plaats hebben van de serie winterlezingen, waartoe door de verschillende samenwerkende organi saties besloten is. De heer Th. de Groot zal komen spreken over de bedrijfsorganisatie. HET JEUGDWERK. In de vergadering van den Raad van Bestuur van het Jeugdwerk alhier werd benoemd tot lid van dit college de heer C. v. d. IJssel. Tot secretaris werd benoemd de heer A. C. v. Zwieten. HUISVLIJTTENTOON STELLIN G. Zaterdagavond 9 uur had onder groote be langstelling de opening plaats van de Huis- vlij ttentoonstelling in de Groote Zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter van de St. Jozefvereeniging, d« heer A. Ponsioen, opende met een kort woord, waarbij hij opmerkte, dat de inzending van werkstukken niet zoo groot was als vorige ja ren. De inzendingen voor opluistering waren echter des te mooier en daardoor een bezoek aan deze tentoonstelling ten volle waard. Hij dankte ieder die had medegewerkt deze ten toonstelling te doen slagen, in het bijzonder den heer F. A. Tepe voor diens mooie inzending ter opluistering en voor de taak die deze heer vrij willig op zich had gepomen om de werkstuk ken te beoordeelen. De heer Tepe kreeg daar op het woord en maakte bekend welke werk stukken waren bekroond. Deze zijn als volgt: Dames: le prijs Mej. C. Wennekes, 2 spreien en een kleedje; 2e prijs mej. Th. Ponsioen, 1 zijden kussen beschilderd en een zijden vaan del K. R. O.; 3e prijs, mej. C. Moosen, 1 kus sen en 3 kleine stukjes haakwerk. Extra prijs, mej. J. v. Haarlem, 's-Hage, inzending groote poppen en zijden kleedje met beschildering. Heeren: le prijs: H. Verroen, tafeltje, zaag- werk van hout en koper; 2e prijs J. Murk, terwijl het Godsdienstig onderricht wordt ge geven in de Congregatie. De groepen staan onder leiding van de heeren B. v. d. Linden, H. Bruggeman, A. Meyer en J. Vaissier, die hiervoor een speciale Jeugdleid-erscursus te Schiedam volgden. Naast deze verschillende clubs bestaan als onderdeelen van het R. K. Jeugdwerk nog de R. K. Mondharmonicaver- eenniging „Ons Genoegen", onder leiding van den heer B. Ronteltap, de R. I-C. Gymnastiek- vereeniging onder leiding van den heer Fr. Slangen, alsmede een wandel- en fietsclub. Directeur der K. J. C. is kapelaan W. v. d. Berg. Ook de zorg voor de rijpere jeugd kon thans krachtiger ter hand worden genomen met wier leiding kapelaan P. van Steyn werd belast. In het R. K. Jeugdhuis is thans de geheele R. K. Jeugdorganisatie ondergebracht. De groote zaal beneden is ingericht als repe titielokaal voor de mondharmomicaclub en is tevens speellokaal voor de verschillende groe pen. Boven zijn een tweetal lokalen voor de clubs der K. J. C.; 2 lokalen voor de St. Jo- sephsgezellen en 2 lokalen voor „De Graal". Zondagmiddag is het Jeugdhuis voor het pu bliek ter bezichting opengesteld en een groot aantal ouders en andere belangstellenden heb ben van dqze gelegenheid gebruik gemaakt om kennis te maken met de nieuwe richting in de Jeugdorganisatie. Allen waren verbaasd over hetgeen hier tot stand is gekomen; één roep was* er: „Alles maakt een buitengewoon gezel lige indruk!" Deuren en ramen in moderne kleuren ge verfd, de muren gesausd, de gronden bedekt met frissche cocosmatten, voor de ramen keu rige gordijnen, in elk der lokalen kleine ta feltjes en stoelen, alles even frisch en ffturig. De wandversiering, teekeningen enz. door de jongens zelf vervaardigd, alles.werkt in. de ver- schillende clublokalen mede, cm een aangena me sfeer te scheppen, waar de jongens zich zeker thuis zullen voelen. In de lokalen van „De Graal" ontbreken de stoelen, doch bevin den zich een aantal kussens, waarop de leden volgens Graalgebruik plaats nemen. Voor de beschildering heeft de heer P. Breed gezorgd terwijl de heer C. W. Ruigrok voorde stoffee ring heeft zjrg gedragen. Het schoonhouden der clublokalen wordt door de Graalleden ver richt. Zondagmiddag was voor de bezoekers en bezoeksters tevens gelegenheid om thee te drinken, wat tevens een aangenaam verpoozen was in de gezellige zaaltjes. Met dit Jeugdhuis is de R. K. Jeugdorgani satie een nieuw tijdperk ingetreden, waarin we haar onder de bekwame leiding veel succes toe- wenschen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willem, z. van A. H. van der HARINGAANVOER. De aanvoer van haring over de verschillende reederijplaatsen in Nederland bedraagt tot en met 10 Oct. 389.624 kantjes haring, tegen 296.191. kantjesin 1933; 285.921 kantjes in 1932 en 455.340 kantjes in 1931. Tot en met 11 October zijn te Vlaardingen aangebracht door 448 schepen 158.450 kantjes haring, tegen 136.487 kantjes door 408 schepen in 1933. B. en W. hebben toestemming verleend om op 17 October a.s. een collecte te houden voor de vereeniging tot bestrijding der T.B.C. Her wonnen Levenskracht. Vooralsnog zal op de openbare scholen al hier de speiling-Marchant nog niet worden in gevoerd, aldus hebben B. en W. besloten. In verband met de van rijkswege voorgestelde regeling tot hulp aan noodlijdende kunstenaars op den grondslag van een te vormen fonds voor werkloosheidsverzekering, stellen B. en W. den raad voor in beginsel te besluiten tot het jaarlijks verstrekken van geldelijken steun aan het te vormen fonds, ten behoeve van t.e dezer plaatse wonende noodlijdende kunste naars op basis, van verzekering; verder tot het 'verleenen van extra ondersteuning gedurende de eerstvolgende 52 weken en daarbij de voor geschreven contróle te doen uitoefenen. miniatuur vogelkooi in metaal op tafeltje; 3e yeiden en A. Wols, Calienburgstraat 75. prijs H. Murk, miniatuur vogelkooi met standaard; kachel, fiets en molen; 4e prijs M. Klaassen, 2 bloemen vaasjes, rood en geel ko per; 5e prijs, H. Wennekes, luidspreker (zaag- werk); 6e prijs, A. v. Breukelen, 6 stukjes hout- zaagwerk w.o. vliegmachine, bloemenstandaard enz. Na deze bekendmaking kregen de attracties volop werk en klikten de biljartballen, sjoel bakschijven enz., terwijl in een afzonderlijk zaaltje het prijskaarten werd voortgezet. Het Ma ria, d. van M. de Heer en J. Wilbie, Vondel straat 32. Petronella C., d. van M. M. van der Slikke en J. E. Don, Markt 44. Leen- dert, z. van C. van der Leeden en N. Eigen- raam, P. K. Drossaartstraat 242. Petronella d. van A. van IJperen en A. Ploimp, Bleek- straat 46. Alida J. M., d. van H. den Boo- gert en J. P. C. de Boer, Callenburgstr. 85. VISSCHERIJ. Van de haringvisscberij kwamen hier bin- was er gezellig door de muziek van den heer I nen: VL. 84, G. v. d. Snoek met 37 last, VL. Lensen, piano en v. Berkel, slagwerk. 190, J. Goedknegt met 37 last, KW. 54, D. v. d. Plas Jr., met 27 last, KW. 140 G. Guyt met DE WEGEN NAAR SCHOONHOVEN. 28 last, KW. 161 L. de Best, miet 32 last, SCH Gistermorgen omstreeks kwart over 7 is een paard en wagen van den Hygiënischen Melkstal „De Vaan" op den Grindweg doordat het paard schrok van een voorbijtrekkend draaiorgel in de vaart gereden. De voerman kon op den wal springen, doch het paard kwam in de sloot terecht. Door dadelijk het span los te snijden kon het dier van den verstikkingsdood worden gered, en op den kant gebracht. Later is de melkwagen, die geladen was met eieren en bussen melk, door een kraan op den wal gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. De Afd. Wegen en Verkeer van den Bond 342, W. de Graaf met 32 last haring, van Bedrijfsautohouders heeft zich met een verzoek gericht tot het Hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams van den IJs- I -pe bevragen bij: Hille, Bauwstraat 36, VI. seldam om den Lekdijk boven Schoonhoven te Ambacht, vulpen; Van den Berg, P. K. Dros- doen verbeteren. Aan B. en W. van Schoonho- saartstraat 205, rozenkrans; Gez. Ham, Ged. ven is verzocht den opweg te doen verbeteren. Biersloot 9, jongensjas; Duitsche Herdershond Gem. Veldwachter, VI. Ambacht; Stolk, Voor straat 32, VI. Ambacht, portemonnaie met m- De gymnastiek- en athletiekvereeniging D. O. houtj; Wed. Braad, Nieuwelaan 33, muts; Dij- S. zal Zaterdagmiddag een wegwedstrijd van 3 K.M. houden. De loop begint om 4 uur en gaat j van af het Stationsplein, Spoorstraat, Oranje laan, Dijk, Voorhaven, Kortedijk, Wal Ver lengde Lopikerstraat, Scheluwenbrug, Nieuwe Singel, Kruispoortstraat, Albr. Beijlinggracht, Spoorstraat tot Stationsplein. ker, p.a. Bat. Petr. Mij. alhier, ac Z. A. C. tetasch met inhoud; Bagchus, Dwarsstraat 4, armbandje, Smit en Co., Kon. Wilhelminahaven, jol; Mo lenaar, le Spoorstraat 14, muts, Bre eiveld, Falckstraat 16, rijwielplaatje; Van der Hoek, P. K. Drossaartstraat 182, schooiétui; Van Zelm Baljuwstraat 28, melkslutel; Droppert, Steyn- straat 4, rijwielplaatje. IN DE HAVEN GEVALLEN. Vermoedelijk door een duizeling bevangen viel de jongen M. B., vanaf de Oosthavenkade jn de haven. Hij werd gered door den bloe Dicht bij de Oostgrens van België ligt de streek der Hautes-Fagnes. Hier bevindt zicïi de zoogenaamde Barak Michel, het hoogste punt des lands. De Fagnes vormen een uitgestrekt, dor en verlaten oord, door niemand bewoond. Als het er gesneeuwd heeft, zijn zij doorgaans zoo ge vaarlijk, dat bijna niemand het wagen durft er door te trekken. Velen, die het toch probeerden, hebben deze stoutmoedigheid niet zelden met hun leven betaald. Thans komt van ginds het bericht, dat men in de Hautes-Fagnes verschillende sporen heeft ontdekt, die er op zouden wijzen, dat daar, duizenden jaren geleden, paalwoningen zouden hebben gestaan. Op artistiek aangelegde naturen, vooral op dichters en andere lunatici, oefent de Fagne door haar woest karakter, haar blauwe en mauve kleurenweelde en haar eigenaardigen plantengroei, een vreemde bekoring uit. Thans gaat zij ook de geleerden boeien. Nog maar een jaar geleden, bewees een priester uit de streek, dat de fameuse Romein- sche heirweg, de Via Mansuerisco, dwars door de Fagnes liep. Dezer dagen is een zekere Fagnoul, die be weert de streek goed te kennen, komen aan draven met de mededeeling, dat hij er ontdek kingen heeft gedaan, die véél verder reiken dan de periode van Caesar en wel tot het tijd perk van den gepoiijsten steen en misschien zelfs wel tot aan dat van den gehouwen steen. Deze Fagnoul had opgemerkt, dat op tal van plaatsen in de Fagnes, de bodem een soort opzwelling in cirkelvorm vertoont, waarvan de randen meestal met heidekruid begroeid zijn. Anderzijds had hij op oude kaarten, onder andere op de onder het bewind van Maria- Theresia gemaakte kaart van Ferrari, het be staan van een vijver in de Fagnes waargeno men, over de verdwijning waarvan nergens eenige uitleg was gedaan. Fagnoul kwam hierdoor op de idee, dat men hier misschien met paaldorpen had te doen, zooals men er ook in Beieren, Denemarken, Savoie en Oostenrijk heeft ontdekt. Men weet wellicht, dat er twee soorten paal dorpen bestonden. Een soort bestond uit wonin gen, gebouwd op palen in natuurlijke meren, terwijl het andere soort in kunstmatig aan gelegde kleine meren of groote vijvers, zooais de „terramares" in het Noorden van Italië, was opgetrokken. In een rond 1889 in België verschenen boek, had Fagnoul gelezen, dat men op sommige ter plaatse gevonden steenen, onder meer op de hunnebedden van Solwaster, sporen vond van het verblijf aldaar van menschen uit het neoli- thisch tijdperk. Er waren daar ook bekervor mige steenen, waarvan men kon veronderstel len, dat zij voor den afgodendienst waren ge bruikt. Dergelijke steenen had men ook in de omgeving, der Italiaansche „terramares" ge vonden. Om zijn studie voort te zetten, deed Fagnoul twee oude begraafplaatsen openen. Hierbij stootte men op een zwartachtige grondlaag, die bij chemisch onderzoek manganiet of bruin steen scheen te bevatten, wat op fossileering wijst. Vervolgens werden nabij het Sinjaal van Botrange opgravingen gedaan in een veronder stelden vijver. Men kwam daarbij tot de ont dekking, dat de cirkelvormige dijk beslist door menschenhanden moet zijn aangelegd door het opeenstapelen van klei. In het midden van dezen vijver, daar, waar vroeger het water moet zijn geweest, bevindt zich een turflaag. Dwars door deze laag gravende, bereikte men een nieuw element, grijs van kleur, dat de oorspronkelijke bodem van den vijver moet zijn geweest, want men vond er stukken ver brand hout, eikels, pijnappels en hazelnoten, die daar door de bewoners van paalwoningen moS" ten ingeworpen zijn. Als men er rekening mede houdt, dat de turf laag vijf tot zes meter dik is en de geologen van oordeel zijn, dat turf zich zeven- of acht duizend jaar .geleden aan het vormen is gegaan, zou men hieruit, volgens Fagn°ul1' mogen be sluiten, dat deze vijver tenminste even oud moet zijn; doch, gezien de dikte der turflaag, zou men zijn ouderdom wel °P tien- a twaalf duizend jaar mogen vaststellen. De menschen uit het neolithisch tijdperk zouden dit soort vijvers hebben aangelegd, eenerzij ds om reserves forellen te bevatten en anderzijds, om er zeH in paalwoningen een onderkomen te zoeken, teneinde er zich tegen vijanden en wilde dieren te beschermen. Men g»at nu °°k stuifmeel en de flora onder zoeken, die men in de tusschenlaag heeft ge vonden. pe vijver zal verder leeg worden gegraven door boeren uit de omgeving, die in ruil voor hun arbeid de opgegraven turf krijgen. Toen de ontdekking van Fagnoul bekend werd, zijn jonge studenten, onder leiding van een professor in een anderen .vijver" aan het graven gegaan. Zij zouden daar alvast palen hebben gevonden, waarop woningen uit het neolitisch tijdperk zouden hebben gestaan en ook een houten weg, die deze woningen met den dijk verbond. Er zouden zich op de Fagnes niet minder dau veertig van dit soort „vijvers" bevinden, waar uit men zou mogen opmaken, dat zich een intens praehistorisch leven heeft afgespeeld op deze plaats, die thans een der meest desolate oorden van België is. Belangstellend ziet men uit naar eventueele ontdekkingen, die bij verdere opgravingen zouden kunnen gedaan worden. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: Hedenmorgen vond in de Consistoriezaal de inzegening plaats van het huwelijk tusschen Conté Ratti, een neef van den H. Vader en mej. Angeia Crespi. De bruidsmis werd gecelebreerd door den H. Vader persoonlijk, onder welke Z.H. een langdurige toespraak hield tot de jonggetrouw den, waarin hij in hartelijke bewoordingen het ideaal van een christelijk huwelijk schilderde. Nadat liet jonge paar een lunch had gebruikt, werd het in de pauszaal van den Apparte- mento Borgia door den H. Vader in particu liere audiëntie ontvangen, tezamen met de naaste bloedverwanten. In verband met het huwelijk van Conté Ratti was de Consistoriezaal tot kapel ingericht. Daar waar anders de troon van den H. Vader staat, verhief zich een altaar, achter hetwelk een kostbaar gobelijn was aangebracht. De uitvoering van deze verschillende werk zaamheden heeft onder leiding gestaan van mgr. Mella Arborio di Sant' Elis, die de Maestro di Camera vertegenwoordigt,, verder onder lei ding van den Huismeester der Apostolische Paleizen, Commendatore Manzia en van den directeur der Vaticaansche tuinen. De bruidsmis, welke door de zangers van de Capella Sistina werd gezongen, ving aan om half tien. Van de Sala Matilde uit trok de bruidsstoet via de bovenloggia, de Sala Clementina en de Sala dei Sediari naar de Consistoriezaal, waar het bruidspaar op een voor het altaar opgericht podium plaats nam. Aan weerszijden van het paar zaten de vier getuigen en wel voor den bruidegom de koninklijke prins, Duca di Ber gamo en de president van den Italiaanschen senaat, senator Federzoni en voor de bruid haar oom, senator Silvio Crespi en de gouverneur van den Vaticaanschen staat, Marchese Serafini. Na afloop van de plechtigheid trok de H. Vader zich in zijn appartementen terug. Het brüidspaar en alle genoodigden, ongeveer drie honderd personen, ontbeten hierop in de Para mentenzaal en begaven zich vervolgens naar de St. Pieter, om de traditioneele hulde aan de Apostelvorsten te brengen. Hierop begaven het bruidspaar en de naaste bloedverwanten zich, daar het intusschen mid dag was geworden, weder naar het Vaticaan, waar in de groote zaal der Appantementi Borgia de lunch geserveerd werd. Het jonge paar vertrok na afloop van de lunch op zijn huwelijksreis naar Palestina en Egypte. Voor deze onderlinge competitie werden de migt Van der Windt, aldaar en op advies van volgende wedstrijden gespeeld: Dr Erkeiens met de auto van den Eerste Hulp- le Klasse A: H.V.O.—Rami 8—1; P.W.—V.S. dienst naar huis gebracht, C. 1—3; S.Y.S.—F.S.V 4—3 VERMIST le Klasse B: HollywoodD.V.O. 41; M.V.V. I G.H.B. 8—2; E.N.C.K—Olympia 6—1 De commandant der Rijksrivierpolitie alhier Reserve le Klasse: Hercules—Trekvogels 3— tel. 598, verzoekt te worden bekend gemaakt 11; K.V.C.—H.V.O. II 2—2; V.S.C. II—Sunlight met de ligplaats van twee eikenhouten palen, 3-I3; G. L. en W. II—Hollywood II 3—3. lang 15 meter, vierkant aan elkaar gekoppeld, Reserve 2e Klasse: DV.O. II—G. L. en W. die dezer dagen zijn vermist vermoedelijk III 5—2; Olympia II—H.V.O. III 2—\\ Romi weggedreven uit de Petroleumhaven te II—S.Y.S. II 0—3. 1 Pernis. Vroeger transportschip van veroordeelden. Uit Terrabona Baai. (Luisiana), wordt ge meld. Een oude Fransche bark, de „Frances Maria", die eens dienst deed voor het transport van veroordeelden, naar liet "Duivelseiland, heeft men in de ondiepe wateren van Terrabona Baai aan den grond gezet om te dienen als radio-sta tion en oliedepot voor een Amerikaansche Olie-maatschappij. Het schip, ontdaan van zijn masten, zwaaien de olielampen en van zware tralies voorziene cellen, ligt thans eenzaam temidden van de hutten van tallooze andere eenzamen, waar onder Maleiers, Chineezen, Indiërs en Fransche negers ,die met visschen een schamel bestaan verdienen. Ofschoon het schip nooit meer de zee op zal gaan, heeft het nog steeds een bemanning, die voor het schoonhouden van het dek en het poetsen van heit koper zorgt. Doch op de plaats van de kapiteinshut treft men thans een modern ingerichte radiohut aan. De plaats, waar het schip ligt, behoorde vroe ger tot het vasteland, doch de kustmoerassen zijn langzamerhand onder den zeespiegel ver dwenen. Een der olievelden aan de kust is zoodoende een eiland geworden, dat thans uit het gezicht dor kust ligt. 0e oliemaatschappij heeft een vaargeul laten graven tusschen het eiland en de kust en in deze vaargeul heeft men de oude bark, die her doopt is in „Tampico", aan den grond gezet. De ruimen zijn herschapen in olietanks, en het radiostation onderhoudt de communicatie tus schen het eiland en het hoofdkantoor der maat schappij. Te vlug geweest. Onderwijzeres: „Wie van jullie kan mij .ze0- gen, hoeveel driemaal vier is 7" Jantje„Driemaal vier is twaalf, juffrouw!" Onderwijzeres„Heel goed, kereltje, en als belooning voor het goede antwooid krijg je twaalf flikjes." Jantje: „Had ik dat geweten, dan had ik vijftien gezegd." De kansen der arbeiderspartij. OSLO, 15 October (R.O.) In geheel Noorwegen hebben vandaag verkiezingen plaats voor de gemeenteraden. De belangrijkste politieke par tijen, die hieraan deelnemen, zijn: de conser vatieven, de agrariërs, de liberalen en de Noor- sche arbeiderspartij. Deze laatste, welke bij de verleden jaar ge houden parlementsverkiezingen sterk is voor uitgegaan, heeft zich krachtig ingespannen, om ook bij de gemeenteraadsverkiezingen succes te boeken en derhalve heeft zij in de mees e kiesdistricten candidaten gesteld. Algemeen wordt derhalve ver wadi', flat de arbeiderspartij haar aantal zetels zal zien toe nemen, maar de vraag is, of de Pallij hetzelfde percentage zal behalen als biJ de parlements verkiezingen. De gemeenteraadsverkiezingen van 1931 brachten aan de arbeiderspartij 33% procent van het aantal stemmen van het platteland en 40.17 procent van dat der steden. Bij de parle mentsverkiezingen van 1933 behaalde de ar beiderspartij 40"09 procent van het totaal uit gebrachte stemmen. Te Oslo hoopt de arbeiders partij de absolute meerderheid te behalen. De uitslag zal echter pas morgen bekend worden Vroeger hadden de verkiezingen voor de Noorschegemeenteraden weinig met politiek uit te staan en vormden allerlei plaatselijke kwesties den voornaamsten factor voor den uit slag. Hierin is de laatste jaren groote verandering gekomen en vooral in de steden geven deze verkiezingen het politiek aspect weer. Naar de „United Press" van betrouwbare zijde verneemt, zijn de onderhandelingen over het herstel van den vrede in het Chaco-gebied nog niet ten einde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2