DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MAANDAG 29 OCTOBER 1934 No. 17088 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 J- F. M. SMITS 75 JAAR. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN". BRUTALE ROOF OVERVAL. Winkeljuffrouw van de firma de Gruyter in het nauw gebracht. DADERS MET EEN BUIT 360 GEVLUCHT- VAN ROTTERDAM. AANRIJDING. GRIEZELIGHEDEN OP DEN COOLSINGEL. Politie maakt er een eind aan- TWAALF ..SPOKEN" OPGEBRACHT. ONFORTUINLIJKE BODE. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON ONGELUKKEN. INBRAKEN. UIT OVERSCHIE. HET NIEUWE VIADUCT. DIT NUMtllEII BESTAAT UIT DItlE BLADEN Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! ZIE ETALAGE Mag. 't LICHTPUNT, 68836 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ÜE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUW t SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco biJ vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10 Per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents Per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering5UU.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voelen of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim: 75.bij verlies van *en wijsvinger; J 5U.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; J 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per inaand in dit blad wordt afgedrukt. „ORPHEUS NAAR VENLO. Zegetocht met vijf bussen. tachtig werk, prettige stemming. Dc reis van onze Koninklijke Zangvcrce- niging „Orpheus" naar Venlo is een ware ze getocht geworden. Teen in den vroegen ech tend het vijftal bu.en, vvaailncë de 141 deel nemers en deelneemsters zouden reizen, kb.ar stonden, regende 't op niet erg moedgevende Wijze, maar de dag is toch allerminst in liet water gevallen. Le organisatie was kturig in orde. echt zoo- Ms jgj. van „Crpheus" en zijn wakker Jestuur gewend zijn, zoodat alles vlot en °vcreenkamstig de vastgestelde uren verliep. *^et was anders een htcle rit, zoo heelemaal haar Venic; twee ponten over, een cm in Dordrecht te komen en de ander over het Hol- landsch Diep, en een heele nrovincic door- Sneden om Noord-Limburg te bereiken. Het behoeft geen betoog, dat het kop koffie, dr.t in Tilburg werd gepresenteerd. koninkrijken waard was, te meer daar hierna in dc bus het twaalf uurtje moest worden verorberd. De verwelkoming in Venlo was erg barte- ijk en lag geheel in de lijn van het joviale, lees dievende Z uiden. Bij het station ont boetten de Koninklijke Zangvereaniging V'-fllona", en het Schiedamsche koor elkaar en hierbij veegde zich nog de plaatselijke ■•Fanfare", zoodat het mogelijk was om met een langen, opgewekt marcheerenden scst naar het Stadhuis te trekken, waar het ge meentebestuur onze zangers officieel zou ont- Vangen. Deze begrooting vond in de raadszaal plaats, Waar het Dortret, dat v. Wely van dr. Nolens haakte, bleek te hangen, en hier werd het gemeentebestuur nu vertegenwoordigd door 'Z] burgemeester, mr. M. B. Berger beschenm- lectl van „Venlona", en wethouder v. Laar- *hot. De burgemeester verheugde zich er over, ^aap hij zei, dat de prettige samenwerking, e tusschen „Venlona" en „Orpheus" was tot ailh gekemen. hem nu in staat stelde het 1 1iedamsche koor in Venlo te verwelkomen. 1 Berger hoopte, dat de tocht een zegetocht l'U wonion en de Schiedammers hier aange name, indrukken zouden opdoon. Moge uw welk hier een volledig succes worden! Heel het gemeentebestuur, aldus de burger vader, is hier in den geest aanwezig, en ik roep u namens de gehoele burgerij een har telijk welkom toe. Spr. dankte den voorzitter van „Venlona" voor den voorbereidenden ar beid en sprak ten slotte de hoop uit, dat het verblijf van „Orpheus" in Venlo een luister rijk verblijf zou worden, dat de leden zich nog 'n lengte van jaren zouden herinneren. Da voorzitter van Orpheus, de heer W. Sterk, ■^antwoordde deze vriendelijke toespraak op v cEprekende wijze. Hij had zich vóór de reis Mat in de geschiedenis van Venlo verdiept en °en had hij ontdekt, dat Venlo reeds in de cprste eeuw na Christus gesticht werd. De stad bu"Vteeds in bl°ei t0e en sloot zich zelfs aanzi Haiize"steden aan- wat op macht en van v" duidde' Da" ,krijgt de geschiedenis n Venlo een roerig karakter, lot dat het in J voor goed bij het koninkrijk der Neder- eh werd gevoegd. Dat is nu 130 jaar geleden en daarvan zijn 2 I3?' Z°° vervolgde de heer Sterk, voor ons J1 e belangrijkste, n.i. door het werk Van Ven- °na", waarvan de directeur, van R00y" een Waap kunstinstituut wist te maken. van Limburg zegt men wel eens, dat het zich maar iets van het Westen aantrekt, als subsidies ncodig heeft. Deze ontvangst ori^6r logenstraft zulke beweringen, Venlo J'heert zich uiteraard erg op het Oosten, de thans aanvaarde samenwerking spreekt Van iets anders. Ondanks den zwaren druk rc' 'iiden js deze samenkomst door „Venlona" ^gelijk geniaakt, ^De heer Sterk uitte de hoop, dat „Venlona" te zame>S "aar het Westen zou komen en dan lijk den"),"1L>t het gemeentebestuur, voorname- gemeesterCS'fb,e'mheei" van „Venlona", den bur- Orpheus den '^r^te drukte de voorzitter van uitroepen van de^eineester de hand oncier het Venlona in een bloehTnT lGUS: "Een kra4ilti3 drachtig Nederland!" 1 Venlo in een cen.- Bij het afscheid riep de burcr zangers toe: „Tot in Schiedam!" öCmeester den Hierna marcheerden de twee koren e gasten naar de Venlona-zaal die vereen; «Un beschikt inderdaad over een eigen gebouw Z Waar de beide partijen zich verder verbroeder den en mr. Notemans, de vice-voorzitter van Venlona een woord ter begroeting sprak. Heel geestig vergeleek hij den tocht van Schiedam haar Venlo met de Melbourne-vlucht, en hij koesterde de hoop, dat dit zou bijdragen tot het versterken van dcn band tusschen Noord en heven ,N°tomans wees op de edele en ver- kunst tegen de" Zangers: de bescherming der stuur van O^he^T*1"8*' hi-' danktC het bC" lijke medewerking Tn de °ndervonden hai t®' voorzitter van her Ken °ok den den heer v. d. Toorn een ^anSersverbond, hoed, en ten slotte gaf hi! pluim op den daverend „Lang zullen ze leven" t0>" van Orpheus. °p de mannen Hun voorzitter antwoordde dat ucl1 °P dit mo- ment even boven de zangkunst de vriend schap werd gesteld, overigens geheel in den geest van de besehei-m vrouwe van het Ver bond, H. M. de Koningin. Na een vrije rondwandeling door de stad kwam men in de feestzaal „Nationaal" bijeen' waar de zangers de laatste instructies kregen, en van hieruit ging het naar de concertzaal om aai met Venlona samen gedurende twee uur te zingen De zaal, die twaalf honderd men schen kan bevatten, was zeer goed bezet, en het talrijke publiek zal wel geen spijt van zijn komst hebben gehad, want beide koren ver richtten prachtig werk. Orpheus had o.a. twee nieuwe nummers gekozen n.l. ,,'s Avonds" van Willem Landré en „T,ï ncch niet laet" van Nico Verheeft, een jongen katholieken kerkorganist te Den Haag. Ook prijkte Eduard Flipse's „Trolhetla" op het program, en de uitvoering maakte een diepen indruk: mevr. Flipse be geleidde daarbij aan den vleugel. Heel fijntjes werd het door Henk Bardings getoonzette ge dicht van Boutens „Jagerslied" vertolkt. Kort om de Schiedammers hebben in Venlo een schitterenJ figuur gemaakt, wat de heer Flipse 's avonds aan den maaltijd ook spontaan en volii- ndi;; getuigde. Hij was ten zeerste tevre den en bij dit oordeel sluiten wij ons van harte aan. De directeur van Venlona kreeg tijdens het concert een krans van Orpheus en andersom, terwijl de voorzitter van eeistgenoemd koor den voorzitter van Orpheus een herinnerings- medaille aanbcccl. In liet concertgebouw was er 's avonds een gezellig samenzijn, waar een opperbeste stem ming heerschte en zeer goede dansmuziek werd geproduceerd. Een 36-tal Schiedammers stapte al voor dien tijd in een bus om „reeds" te kwart vóór twee in de vaderstad te arriveeren. De groote rest vertrok tegen half 12 uit Venlo en was om kwart over vijf in Schiedam. In lilburg werd door beide lichtingen weer gepauzeerd. Gedurende het avondfeest, waarop onze heer Verwaijen zich nog' als cabarettier verdienste lijk maakte, en met veel succes, verklaarden de Limburgers, dat de Schiedammers esn erg ple zant volk waren. Huldiging door „St. Ambrosius". Woensdag' 31 October a.s. zal de welbekende directeur van „St. Ambrosius", onderaf deeling van den R. K. Volksbond, zijn 75sten ver jaardag vieren. Van die 75 levensjaren heeft de heer Smits er 41 onafgebroken gewijd aan de belangen van genoemd harmonie-orkest. Met meesten tact en groote kundigheid heeft hij de muzi kanten onderwezen en opgeleid en de vereeniging op een zeer hoog peil we ten te brengen. Dit wordt wel bewezen door de prijzen, behaald op het on langs in Den Haag gehouden concours, uitgeschreven door 't harmonie-orkest „St. Gregorius de J. F. M. SMITS. Groote", waar „St. Ambrosius een tweeden prijs met 268 punten in de superieure afdeeling wist te behalen met 3ls verplicht nummer het zeer zware werk de ouverture „Tannhauser" van Richard Wagner. Dit werk is bijna onuitvoerbaar voor een dllettantengezelschap, maar met zijn doortas tend optreden en onbluschbaren werklust wist de heer Smits het toch zóóver te brengen, dat. zijn mannen met een gerust hart in het strijd perk konden treden. Al die moeite werd dus met een welver dienden prijs beloond, maar bovendien kwam er later nog bericht uit Den Haag, dat „St. Ambrosius' nog een prijs was toegekend, nJ. een zilveren lauwertak, beschikbaar gesteld door het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond voor de bestspelende onderafdee- ling. Hoewel ,.St. Caecilia" uit Veur-Leidschen- dam een eersten prijs In de afdeeling Uit muntendheid had behaald, stelde het comité zich op het standpunt, dat aan „St. Ambrosius" hcogere eischen waren gesteld dan in genoem de afdeeling. <.St. Ambrosius" mocht dus wel tevreden zijn, °n daarom heeft het bestuur het plan opgevat een heer Smits, Woensdag, wanneer hij zijn '■'sten verjaardag viert, voor een en ander hai lelijke erkentelijkheid te betuigen. Des avonds te 8- uur zal het harmonie-orkest zijn directeur een serenade bij zijn woning brengen. Eeist echter zaj men naar het station marchee- ïen om de prijzen in ontvangst te nemen. Dal. de heer Smits ondanks zijn hoogen leef- tij nog vele jaren voor St. Ambrosius behou den blijve, dat is ongetwijfeld de innige wensen van alle leden, en harte aan. wij sluiten ons daarbij van BURGERLIJKE STiAND Aangifte van 25—27 October. GEBOREN: Maria, dochter van j, x. Wol iers en A. Hendriks, Woonwagenkamp, jjuiten- havenweg Huiberdina. dochter van M. Bo venberg en H van der Most, Graaf Florisstraat Maurits H„ zoon van A. Cohen en E. A. van ?°ipCh' dr- Noletstraat 1 Ida- dochter r' du Pcm en A. Alders. L. Haven 106 Tj r' 5?"Va dechter van C. Noojjen en OVERLEDEN^D S^at'onstraat 19. Kreupelstraat 50. Van der Leede"' 74 J" SCHEEPVAART N SCHIEDAM, 27 Oct. Aangekomen: Ital ss Ernani, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven; Ned. motorschoener Mado, kapt. D. Stienstra van Londen met ledige zakken, voor de Zakkenindustrie aan de Wes terhaven. SCHIEDAM, 27 Oct. Vertrokken: Eng. s.s. Trainferry No. 3, naar Harwich. SCHIEDAM, 29 Oct. Aangekomen: Fransen s.s. Yalou, met stukgoed van Calais; Noorsch s.s. Teneriffa, met stukgoed van Antwerpen in de Wilhelminahaven. Katholieke Vrijwording. Vrijdag hield de heer H. J. Steens van ..Ka tholiek Leven" een rede over: „Kath. Vrij wording in Nederland". Wij, die onze scholen en kerken, onze or ganisaties en vereenigingen, kortom .wij, die een groote vrijheid genieten op elk terrein, en daaraan gewend zijn, vinden zulks vanzelfspre kend. 't Is daarom, aldus de heer Steens, een goede gedachte van het bestuur van „K. L." den strijd, waarmee deze vrijheid verkregen is, in herinnering' te doen brengen. De strijd waarvoor het Kath. Volksdeel zich vaak groo te offers getroost heeft. Na een periode van ideale eenheid, die dooi de hervorming wreed verscheurd werd, volgde voor de Katholieken een tijd van verdrukking en uitsluiting, welke 2 eeuwen duurde. Eerst in 1796 kwam de kentering. De Fran- sche legers met hun leuze „Vrijheid, gelijkheid en broederschap" brachten de begeerde ver lossing. Door de nationale vergadering, waarin katholieke afgevaardigden, werden alle kerk genootschappen gelijkgesteld. Deze explosie van groote kracht werkte ech ter niet lang na. Van een georganiseerd en eenigszins optreden was nog geen sprake. Na 1800 vielen de katholieken dan ook weer in hun slaope houding terug. Toen in 1814 Ne derland zich ais een vrije staat in de rij dei- naties schaarde, bleef er van de vrijheid en gelijkheid niet veel over. Koning Willem I. die regeerde als 'n absoluut vorst, was de ka tholieken heel slecht gezind. Toch ligt in dezen tijd de onkemst van onze beweging. George le Sage ten Broeck, een be keerling, wees den katholieken, die aan de ver drukking gewend geraakt waren, den weg. Hij stond voor de kath. zaak op de bres. Hij is de grondlegger der geleidelijke emancipatie. Werkte le Sage ten Broeck het meest op apo logetisch terrein, od politiek gebied was het Kamerlid Sasse van IJsselt de vertolker der grieven van de katholieken. Zij wenschten vrijheid van vereeniging en vrijheid van druk pers. De katholieken hadden echter onder Willem X geen schijn van kans. Willem II was ons gunstiger gezind. Ondanks de'felle agitatie van protestantsche zijde kre gen de katholieken eenige rechten terug, maar van de verdere plannen moest men toch af zien. Weer moest het een revolutionnaire stroo ming zijn, die de actie der katholieken deed verlevendigen. (1848). Nu waren het de liberalen, die voor her ziening der grondwet waren. De katholieken sloten zich bij hen aan. Torbecke bracht de nieuwe grondwet en de vrijheid voor de ka tholieken. De bisschoppelijke hiërarchie werd in 1853 hersteld. De April-Beweging die daar uit voortvloeide, bracht den ondergang van het ministerie Torbecke. Voldaan door de behaalde successen zakten de katholieken weer terug. Het samengaan imet de liberalen werd bedenkelijk. Vooral toen de liberalen sterk gekant bleken tegen de bijzondere school. In 1868 brachten de Nederlandsche bisschop pen den geloovigen de plicht onder het oog van het stichten en onderhouden van de bijzondere school. Daaruit ontstond de school strijd. Toen trad de man op den voorgrond, die bij de emancipatie der katholieken zoo'n groo te rol heeft gespeeld: Dr. Schaepman. In 1875 schreef hij als redacteur van „de Tijd" artike len voor de verkiezingen. Hij pleitte voor steun aan de anti-revolutionnairen en de conservatieven, niet meer aan de liberalen. De katholieken misten nog een leider. In Juli 1880 kregen ze dien pi den persoon van Dr. Schaepman, die in waarheid de grondlegger is van de R. K. Staatspartij. Zijn sterke ka tholieke politieke persoonlijkheid bracht den katholieken de overwinning, ondanks de te genwerking van vele zijner tijdgenooten, die hem niet begrepen. De R. K. Staatspartij, aldus spr., is niet bedoeld als een verkie zingsapparaat, maar als een volmondige po litieke verpersoonlijking van het katholieke volksdeel, om het katholieke volk de gedachte bij te brengen, dat als ze niet op haar „qui vive" is, anderen klaar staan cm ons te ver dringen. De les der geschiedenis, zoo besloot de heer Steens zijn rede, is, dat wij al onze krachten moéten inspannen om dit erfdeel onzer voor ouders, die zich er groote offers voor getroost hebben, te bewaren en te versterken. Tijdens de gelegenheid tot vragenstellen, waarvan druk gebruik gemaakt werd, noem de sDr. nog eenige titels van boeken, die hij ter bestudeering aanbeval. AANRIJDINGEN Zaterdagmorgen is de voetganger J. M. wonende aan de Lorentzlaan alhier, bij het plotseling oversteken van den rijweg aan de Broersvest aangereden door den wielrijder G. W. uit Rotterdam. M. bekwam een groote bloe dende hoofdwonde, welke verbonden is in den winkel van S. aan de Korte Singelstraat. Op den hoek van de Gerrit Verboomstraat en de Tuinlaan zijn Zaterdagavond een bespan nen melkwagen, bestuurd door H. M. van hier, en een autobus van den Luxe-dienst tegen el kaar gebotst. Er is niets beschadigd. Op den Dordtsche straatweg zijn Zaterdag avond een personenauto, die moest uitwijken voor een fietser, en een uit de tegenovergestelde richting naderende vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. De viachtauto werd ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. Ook de personen auto liep nog al wat schade op. Vanochtend is in het filiaal van de firma de Gruyter aan de Hillelaan een brutale roof overval gepleegd. Twee onbekend gebleven mannen hebben de chef-winkeljuffrouw over vallen, haar onder bedreiging, weten te be wegen de brandkast te openen, waaruit zij een bedrag van ƒ360.— hebben weggenomen, waarna zij zijn gevlucht. Tot nog toe is geen spoor van hen gevonden. De chef-winkeljuffrouw kwam vanochtend te ongeveer kwart voor negen *ls eersten in civn winkel. Zij begaf zich naar het kantoortje dat achter den winkel is gelegen, ontdeed zich daar van hoed en mantel en legde de sleu tels van het filiaal, waaronder ook de sleutel van de brandkast, op tafel. Nauwelijks had zij dit gedaan of zij hoorde dat er menschen den winkel binnen kwamen. Zij wilde naar voren gaan maar toen zij bij ie verbindingsdeur tusschen winkel en kantoor kwam, drongen twee mannen laatstgenoemd er!rek binnen. Een van dit tweetal greep haar vast en trachtte haar een witte doek voor den mond te binden. Dit lukte niet, daar de juffrouw zich hevig verzette. Onder allerlei bedreigingen eischten de man nen geld. Aanvankelijk weigerde de juffrouw dit te geven. Tenslotte zag een van hen de sleutels op tafel liggen. In zijn zenuwachtig heid kon de man echter niet den sleutel van de brandkast vinden en opnieuw namen de indringers daarna hun toevlucht tot dreigemen ten. De winkeljuffrouw, bang dat zij deze tot uitvoering zouden brengen, zwichtte tenslotte en opende de brandkast. Daarin lagen vijf linnen zakjes, die tezamen een bedrag van ƒ800 inhielden. Drie zakjes, waarin zich in totaal een be drag van 360.bevond hebben de roovers meegenomen, waarna zij gevlucht zijn. De Winkeljuffrouw durfde hen niet te volgen en eerst eenigen tijd nadat zij den winkel hadden verlaten is zij de straat op gegaan, waar zij een voorbijganger ontmoette, die wel twee mannen had zien wegloopen, maar daar aan geen aandacht had besteed. Deze voorbijganger heeft onmiddellijk de politie gewaarschuwd. De justitieele dienst van het bureau aan de Nassaukade heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld dat tot nog toe niets heeft opgeleverd. De winkeljuffrouw heeft van de roovers een vaag signalement weten op te geven. De een was een dikke, bolle man van ongeveer 50 jaar oud die een bolhoed en een jekker droeg. De ander was ongeveer 25 jaar oud. had een schraal postuur en droeg een bruin alpenpetje. Een paar angstige meisjesgilletjes en in een minimum van tijd was de heele Coolsingel Zaterdagavond tegen kwart voor tien in rep en roer. Het was dan ook vreeselijk griezelig. Achter de donkere ramen van een pand dicht bij de Kruiskade pinkten een paar geheimzin nige lichtjes, die daarna op en neer begon nen te dansen. Er verschenen witte gedaanten, die schenen te zweven en de dansende lichtjes bleken de oogen te zijn van de mysterieuze spookgestalten. Wel werd er uit het publiek gelachen maar er waren er toch ook velen die het zaakje niet al te best vertrouwden en die het beter vonden de politie te waarschuwen. Die had inmiddels al in de gaten gekregen dat er wat aan de hand was want voor de Doelen verzamelden zich steeds meer menschen om naar de vreemde verrichtingen van de witte gestalten te kijken. De politie gelooft niet in geesten en spoken en daarom verschafte zij zich een sleutel van het huis. Zeven agenten drongen manmoedig naar binnen, de lichten aangeknipt en zij von den op de étage niet minder dan twaalf jongens van veertien tot zeventien jaar oud die zich als spook hadden vermomd. Het initiatief tot deze mysterieuze maskerade bleek te zijn uitgegaan van een loopjongen van de firma die op de bewuste étage haar kan toren heeft gevestigd. Deze jongeman beschikte over een sleutel en placht Zaterdagavonds zijn vriendjes uit te noodigen. De vorige week al hebben de jonge lui een spookvertooning, zij het dan op wat kleiner schaal geënsceneerd en het succes was toen al van dien aard dat zij besloten hadden een reprise in wat grooteren stijl te geven. Veel plezier hebben zij daar niet van be leefd want de politie heeft het heele stelletje onder groote belangstelling van de zijde van het publiek naar 't politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht. Zaterdagmiddag zag de knecht van een bode, die met zijn auto op den Kreekweg reed. dat twee mannen vermoedelijk met weinig eerlijke bedoelingen achter op den wagen sprongen. De bode stopte waarna de twee mannen van de auto sprongen en de vlucht namen. Het is vermoedelijk dit tweetal dat de bode al meer heeft benadeeld. Verleden Woensdag werden op dezelfde plaats uit zijn wagen 19 paren handschoenen en den dag daarop een kistje sigaren gestolen. Het leege kistje en 17 van de gestolen paren handschoenen zijn door jongens in een tuintje aan den West Varkenoordscheweg teruggevon den en bij politie gedeponeerd. 29 October: Doelezaal, Praagsche Onder- wijzerskoor. 8 uur; Groote Schouwburg, Rem brandt voor de Rechtbank (Rott. Hofstad- tooneel) 8,15 uur (voor volw.) 30 October: Tivoli Schouwburg, Klein- kunst-revue, 8.15 uur (voor volw.). 31 October: Tivoii Schouwburg, Klein- kunst-revue 8.15 uur ivoor vohv.); Groote Schouwburg, De Rozenkrans (Ver. Schouwspe lers) 8 uur. 1 November: Geref. Kerk. Breeplein, con cert P. v. d. Kerkhoff m. m. v. Maja Reilingh en W. Breemer. 8 uur: Groote Schouwburg, De Revisor lA'damsche Tooneelvereeniging) 8 uur ivoor volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's j tot en niet Donderdag 1 November in: Luxor: j Frasquita (voor volwassenen): Studio: La ma- ternelle (voor volwassenen); Olympia: Malle gevallen ivoor volwassenen); Royal: Als je jong 1 bent: Ooster: De dochters van hare excellen- tie (voor volwassenen); Colosseum: De zoon van Kong (voor volwassenen); Scala: Nacht vlucht (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32: Werk van A. Coinot. De Distel: Boekbind- werk en cartonnage (tot, 31 October) Gebr. Koch ,werk van M. de Groot. Lommerrijk (Hiiiegersberg): werk van H. F. Bieling. Kunsthandel Ad. Donker, werk van Karei van Veen. Schiedam. Passage-theater: Eiken avond te 8.15, Buster leert het leven kennen en De Chineesche Bruid (voor volwassenen); Woensdag te 2.30 Watt en Halfwatt als kunstschutters. Gedurende de eersie negen maanden is ruim I6'/4 millioen uitgekeerd. Door den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon is gedurende 't tijdvak van 1 Januari tot en met '29 September uit gekeerd aan wer-kloozenuitkoering en. aan on derhoud aan armlastigen een totaal bedrag in clusief brandstoffentoesiag van 16.613.941.57 <v.j. 17.191.098,02). De 56-jarige expeditieknecht C. v. d. SI. uit de Duivenvoordestraat is in de Marconistraat door eên auto aangereden. Met een gebroken linker onderbeen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 14-jarige A. S. uit Schiedam is in de Claes de Vrieselaan. met zijn fiets geslipt en gevallen. Met een hersenschudding is de jon gen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Zaterdagavond is ingebroken in de woning van H. v. H. aan de Lange Warande. Alles is er overhoop gehaald. Ontvreemd zijn een bedrag van 440.en 200 sigaren. Zaterdagavond heeft men zich toegang ver schaft tot de woning van A. M. aan de Briel- schelaan. Uit een houten kistje dat in een bed was verstopt is een bedrag van 80.ont vreemd. EXAMEN WISKUNDE L. O. 's GRAVENHAGE, 26 October. Geslaagd de heeren J. Geleijns en J. M. Rademakers beiden Rotterdam. Eindelijk is de beslissing gevallen omtrent de overbrugging van de Schie. Voor het door gaande auto-verkeer is een oplossing gevonden, die aan alle bezwaren tegemoet komt, terwijl ook de belangen van de gemeente Overschie niet uit het oog zijn verloren. Het oorspronkelijke plan van Waterstaat, om een hoogen dijk dwars door het dorp te leggen en zoo een hooge overbrugging van de Schie te maken ontmoette begrijpelijker wijze be zwaren bij de gemeente, omdat daardoor de gemeente in twee, van elkaar afgescheiden ge deelten zou worden gesplitst. Toen werd door Waterstaat voorgesteld een viaduct te maken, met onderdoorgangen bij de dwarsstraten, doch daarvoor werd als eisch gesteld, dat Overschie 100.000 in de kosten zou betalen. Dat was voor de gemeente te bezwaarlijk. Na lang onderhandelen is thans overeenstem ming verkregen, waarbij een oplossing gevon den is, die Overschie niets kost en die alle be zwaren beiderzijds ondervangt. De rijksweg zal met een hoog viaduct door het dorp worden geleid, terwijl de parallelstra ten door bruggen ter weerszijden van het via duct met de overzijde van de Schie worden verbonden. Het verkeer van de Schielaan wordt naar rechts door een 4 M. hooge onderdoorgang te genover de Burgemeester Bosstraat in verbin ding gebracht met een oprit, die in de richting Den Haag voert. Daardoor is iedere gevaarlijke kruising vermeden. Zoo zal dus weldra een einde gemaakt wor den aan de zandwoestenij, die nu al zooveel jaren een ergernis voor de omwonenden was, terwijl Overschie niet al te veel geschaad wordt. Wel een verblijdend resultaat van de lang durige en moeilijke onderhandelingen, door het gemeentebestuur met den Rijkswaterstaat gevoerd. Verwacht wordt: Meest matige. Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op en kele regenbuien, koude nacht, overdag kou der. Lichten op van 's avonds 5.06 tot 's morgens 6.23. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half II Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor. de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9—half 10 sociale on .wikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Van 26 October—3 November. Tentoonstelling betreffende gas. water en electricitetit. Voormalig St. Jacobsgasthuis. Maanilag 29 October Propaganda-vergadering voor R. K. Vredes- bond. R. K. Volksbond, half 9 Dinsdag 30 October Concert van het strijkorkest Onder Ons. Mu sis Sacrum, 3 uur. Woensdag 31 October Allerheiligentocht van de Graal. Vertrek van Clubhuis 8 uur. Zaterdag 3 November Feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Schied. Roode Kruis Transport Colonne. R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 1 November Jaarlijksche Kerkhofoefening vanwege de St. Barbara-vereeniging, drie uur. Zaterdag 17 November. Opening van het Sportfondsenbad. Zondag 18 November. Internationale zwemwedstrijden van S. Z. C. Sportfondsenbad. Reel. 123S lu SCHIEDAM, 29 October. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling ƒ1,40 a ƒ1,50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1