NEDERLANDSCHE INDRUKKEN OVER BUENOS-AIRES. RADIOREDE VAN Z. H. EXC. MGR. J. JANSEN. EEN ONDERHOUD MET Z.H. EXC. MGR. DR. J. LEMMENS. EEN ONDERHOUD MET MGR. DR. B. ERAS. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. r/7ste JAARGANG. DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 No. 17094 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Van zijn verblijf aan boord van de Flandria op het laatste gedeelte van de terugreis heeft onze verslaggever gebruik gemaakt om aan H.H. Exc. mgr Jansen, mg'r- Lemmens en mgr. Eras hun indrukken te vragen van liet Eucharistisch Congres. Met groote bereidwilligheid hebben H.H. Exc naar woorden gezocht, die bij benadering een beeld konden geven van hun indrukken. Hierbij vindt men ze,'en in elk dezer stukken zal men zonder moeite de persoonlijke visie terugvinden van de drie lei- cjers der Nederlandsche deputatie naar het Eucharistisch Congres. Daar Z. H. Exc. mgr. Jansen bij zijn aankomst te IJmuiden voor de K.R-C.-microfoon zou spreken, was het overbodig tot een afzonderlijk interview over te gaan. Den tekst van monseigneur's rede publiceeren wij hierbij. Wel heeft Z. H. Exc. mgr. Jansen ons nog zijn groote voldoening be tuigd over de reis en met nadruk verzocht hij ons te gewagen van de overweldigende ontvangst, welke de Nederlandsche katholieken in Bu enos Aires den bisschoppen en hun gezelschap bereid hebben. Met ontroering sprak mgr. over de oprechte vriendschap, welke in die dagen ontstaan is. De Nederlandsche Katholieken te Buenos Aires, zoo deelde mgr. ons mede, ondervinden ernstige moeilijkheden op het gebied van hun gees telijke verzorging, wegens het ontbreken van Nederlandsche priesters te Buenos Aires. Deze aangelegenheid heeft de volle aandacht van mgr., die reeds overweegt op welke wijze het best en het snelst te voldoen is aan het verzoek der Nederlandsche Katholieken, die te Buenos Aires wonen, om een Nederlandschen priester in hun midden te mogen hebben. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bi) vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand 1,10: per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bü vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cti. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een'1 wijsvinder; ƒ50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Toen mij radio-telegrafisch werd gevraagd om bij mijn terugkeer te Amsterdam door den K.R.O. mijn indrukken weer te geven van het 32ste Intern. Euch. Congres te Bue nos Aires van 10 tot en met 14 October ge houden heb ik gemeend, dat het in de be deling van de aanvraag lag, uit mijn vele indrukken slechts die door te sturen van fei ten die dit Congres hebben gekenmerkt, in drukken van daden tot op heden gesteld al leen door dit Congres. Dat zijn m.i. vooral drie grootsche daden, die, naar wij vertrou wen, ook den meest ingrijpenden indruk zul len gemaakt hebben en daarom ook een meer blijvende vrucht zullen afwerpen. Zeker, de technische voorbereiding werd reeds geprezen als tijdig en degelijk door den president van het Permanent Comité van de Int. Euch. Congressen, Mgr. Heijlen, be geestelijke voorbereidingen in geheel Ar gentinië waren ernstig gehouden en voort gezet, triduums voor vrouwen en meisjes alle kerken van de groote republiek, met hreeken, aanbidding van het Allerheiligste, ^Peobare gebeden en algemeene H.H. Com- j7niën vanaf 4 October en al diezelfde hei- jj e °efeningen voor de mannen en jonge- nSen van den nacht van 7 October tot en 11 October. Geheel de organisatie bleek voortreffelijk V'n de bovenste to de onderste geledingen Cn tot in alle onderdeelen. De harmonische samenwerking tusschen c e leeken-burgers en militairen van leger en Vi°ot en de geestelijken, overheden van kerk republiek en al hun ondergeschikten was °ven allen lof eendrachtig verbonden tot schitterend geheel van activiteit en van httvoering, waaraan niets merkbaar ontbrak, 2°°dat alles met die honderdduizenden en '?rnaals honderdduizenden liep en verliep etl dag en bij elke oefening, waar ook gouden, alsof niemand de leiding van niS6e was in een woord schitterend georga- niset? en bet liet zicb schitterend orga- sierin'.?n' Stad en burSers hadden een ver waren aangebracht' waaraan geen kosten uiterst gespaard' mtschitterend vooral in de verlichtkUnstzinnig gevormde- fijnkleurige Per Van telkens in afwisselende licht- 1 en terugkeerer)de grootsche versieringen, n meed vertakte kaarsenstandaards en fon emen, slingers gevormd tot eerebogen en houdende pronkstukken van lands- en As wapenen en congresschilden en bekro- kep^'" van uitstralende hostiën, *één spran- Van Paarien en juweelen gelijk. *fen gahV°ndldl' *angs de Plaza de Mayo en een w6e^len processieweg tot Palermo was de stampa' De nachtelijke aanbiddingen in levendig ge°j|Ie kerken getuigden van het Ivlaardj?* van een diep-geloovig volk. De massale6 ?erden ook elders gehouden! meisjes en jong^lclercommunie 11 October, weidende onder de7 ,77 wd' bed Gam Gods •zjivra„„_,. mhën. De Zoon Gods en Zoon des Menschen rnenschen. °nder de kinderen der Steeds opnieuw verrukkpj.., ^aai het was een herhaun!?' grijpend, 3 i» Nederland de innerUlke waarde „c, d Jij, ®^fect van de veelvuldige, van de dage- w0Sche kindercommunie. De meer dan ge- din'7 'ndrukken van den diep-devoten kar- alm^-Legaat, die in vloeiend Spaansch bijna zonder papier, met heilig vuur over tuigend gesproken heeft en door Zijn een voudige beminelijkheid en zich oprecht ge ven, de harten der menigte stormenderhand veroverde. Een éénige Legaat van den gees telijken Vader van alle menschen, de Pau selijke Legaat kardinaal Pacelli, die op zijn autotocht door de zich opdringende men- schenmassa staande en vallende in hun ar men, als op de golven dier menschenzee ge- lagen, maar aldoor zegende en zegende, omdat hij ze iief had als de Vader in Rome| ie em gezonden hadmaar dat was s ec s een verschil in persoonlijkheid van mm die op de Eucharistische Congressen den Paus vertegenwoordigt. Het woord en de zegen van den Paus zelf P radio was nieuw, kwam duidelijk door. aar niet met den zachten toonaard den r van het Wereidgezin eigen. afzienblre11?3^ WUiV6n 3]len' die on" om het -in onderbduizenden in kruisvorm tie van d opgesteld onder de consecra- naal-Legaat nntifiCale MiS Van den kardi" den Plechtigen??1 SÜPt voldaan was aan schenden luidst?? de" allesbeheer- silentio" was buiten? »Sllentio, silentio, diep ontroerend was d7°°n indrukwekkend: uiting van geloof en if??011'3"6 j„„ mo,. i uetde van die honderd- dmzenden menschenkinderen .-n mgt den onbloedig Zich offerenden Menschenzoon in aanbidden, dankzeggen, vergiffenis vragen en smeeken om nieuwe genaden voor levenden en dooden. Onvergetelijk oogenbiik! Maar wij kunnen medewuiven onder elke conse cratie van iedere H. Mis van den opgang van de zon tot haar ondergang. De processie een ware triomftocht van den Koning der glorie in Zijn liefde geheim, de H. Eucharistie, tot Wiens Eere 7as, aangelegd geheel de grootsche feeste- JJ ïeid van het 32ste Intern. Euch. Congres C -t .K0nOS Aires> waarheen 4 kardinalen, 40 aar s isschoppen, Ho bisschoppen en ontel- are pnesters en geloovigen waren saam ges 1 oom uit alle hoeken der aarde, ook uit het verre, kleine Holland. Maar alle internationale Eucharistische ongi essen woiden naar omstandigheden op de meest luisterrijke wijze gesioten, al had Buenos Aires- de meest volkomen mede werking van de geheele republiek, van pre sident en regeering, van land- en vlootieger, van alle autoriteiten van kerk en staat en van alle onderhoorigen, zooals nog nergens te voren Maar wat ik u wilde voorhouden, Zijn de drie daden, die zijn gesteld tot op heden alleen in Buenos Aires, dat is ten eerste de middernachtelijk Mis op de Plaza de Mayo, alwaar aan vier altaren rond de Piramide de Mayo door vier aartsbisschoppen de H. Mis werd opgedragen, waaronder een begin gemaakt werd met de nachtelijke H. Com munie van 350.000 mannen en jongelingen, waar honderden priesters onder de vol maaktste orde en stichting de H. Communie uitreikten tot over 3 uur in den morgen, terwijl andere honderdtallen priesters biechthoorden in de kerken, op de staat, op het plein, tusschen de menschen in, met de rouwmoedige mannen en jongelingen naast zich gëknield. De loudspeakers bereidden intusschen de mannen en jongelingen vóór met de beken de gebeden vóór de H. Communie en het schokte door de harten dier stoere menigte van alle standen, gelijk het ons doortrilde van nederige aandoening: „Domine non sum dignus". Na een, Heer, ik ben niet waardig, dat Gij komt onder het schamele dak van mijne armzalige ziel. En die mannen allen hebben teruggedacht, evenals ik, waarop wij als laatste voorberei ding op onze eerste H. Communie innig over tuigd baden; O Heer, neen, ik ben niet waar dig, maar Gij, Gij hebt mij waardig gekeurd; Gij in Uwe barmhartige Liefde wilt komen onder mijn dak". Daar waren er onder, die in geen jaren meer „Ons Heer" hadden ontvangen, mis schien niet meer sinds dien eersten keer Want, helaas, in die landen praktisee- ren de mannen niet veelvuldig Maar nu wat een opleving Wat een ge weldige schok door de gelederen van man nen en jongemannen Wat een steun voor elkander zooveel mannen en jongens open lijk weer ter H. Communie. Laat ons bidden om volharding voor de mannen en jongelingen van Argentinië. Maar ook buiten Argentinië zijn staten waar ook de mannen niet meer of slechts zelden Jesus Christus ontvangen. Blijven wij dagelijks bidden voor de veel vuldige H. Communie der mannen. Eén morgen extra voor de militairen, tweede glanspunt. Luistert: een H. Mis, waaronder de H. Communie werd uitgedeeld aan 10.000 militairen van leger en vloot, waaronder zeer talrijke hoofdofficieren en aan hun hoofd de president der Republiek, die zien, naar ik uit goede bron vernam, drie dagen door een priester liet voorbereiden. Wat een massaal voorbeeldWat een krachtig geneesmiddel tegen lafheid Mili tairen van hoog tot laag, mannen van eer, mannen met stervensmoed, die openlijk voor geheel de stad, voor geheel de republiek, voor geheel de wereld ervoor uitkomen, dat zij honger hebben naar het Brood des levens, dat zij dat Brood uit den hemel nedergedaald willen eten, om, volgens Christus' woord, niet te sterven, maar het eeuwig leven te hebben. En dan daarbij die redevoeringen. Gij had moeten hooren het enthousiasme van het land- en vlootleger èn van geheel het volk rondom de Kardinaal-legaat was ook aanwezig toen daar sprak de generaal Fasolda Castano. Neen, maar de „Viva's" waren niet van de lucht en het stormachtig handgeklap kwam slechts dan tot bedaren, als de stem van den generaal, versterkt door de forsche loudspeakers, de stilte weer opriep van een publiek, dat bang werd ook maar één woord van den gene raal te missen. Ten allerduidelijkste kwam dit uit door de spontane instemming, die telkens losbrak uit die honderdduizenden keelen, die wilden getuigen, dat zijn woord insloeg, dat zijn woord hun innerlijke ge dachten en verlangens vertolkte. Die man moet rake dingen gezegd heb ben, die generaal moet uit hun aller naam stellige beloften hebben afgelegd aan den Eucharistischen Christus-Koning. Die gene raal heeft de Roomsche volksziel der Ar gentijnen forsch gegrepen in alle snaren Die hooge militair.... dat is geweest de grootste redenaar van geheel het sprekend Congres. Moge God hem zegenen en zijn leger en vlootMoge de Heer der legerscharen den vrede van Christus bevechten in het Rijk van Christus, dus voor geheel de wereld En de climax, het hoogtepunt was.... de toewijdingsrede van den President der re publiek, van geheel Argentinië aan den Christus der H. Eucharistie! Hoogtepunt van het Congres Niet in uiterlijk vertoon, maar door de kracht van de daad, die daar gesteld werd. Geen effect-bejag, maar een eenvoudige opdracht, een goed gestelde toewijding van Argentinië aan den Christus in Zijn Aller heiligst Altaar-sacrament.... door den president van de republiek.... Pracht apotheose, gebracht aan den voet van het altaar. Krachtig, maar rustig en kalm Wat een durf Wat een stoutmoedig be staan Wat moet dit land, dat volk goed Katholiek voelen, om dit feit te kunnen en te durven stellen voor de oogen van geheel de wereld. Wat voelt die Katholieke president zich één met zijn echt Roomsch voelend volk Maar intusschen welk een wereldgebeu ren Wat een wereld-succes -■ƒ. God, loven mij; U, Heer, belijden wij Dank mijn God, voor dit grootsch eer herstel, terwijl zoovele regeeringen U loo chenen, U bespotten, U verwerpen. God zij geloofd voor dezen Christenhel dendaad van den president van de republiek van Argentinië God zegene den president en zijn volk Moge Christus regeeren ook over hen, die niet willen, dat Hij over hen heersche. Zijn Rijk kome O nee, zegt mgr. Lemmens, een in terview, daar houd ik niet van. Wij, Lim burgers zijn maar heel eenvoudige menschen en wij hebben het niet begrepen op zulke plechtigheden. Ondanks deze blijkbaar afwijzende hou ding, zucht de interviewer verlicht. Hij houdt ook niet van plechtige interviews, maar hij kent behalve plechtige, ook niet-plechtige interviews, die in het gewone leven babbel praatjes worden genoemd. Het is typeerend voor onzen Limburgschen bisschop, dat hij alleen op de laatste wijze te interviewen is en dus is het gebeurd voor mgr. er zelf erg in heeft. Bovendien, zoo gaat mgr. Lemmens voort in zijn eigen hierboven weergegeven gedachtengang, je kunt er niet over praten. Je moet het zelf gezien hebben, en wij, die zoo gelukkig geweest zijn weten, dat wij het zóó wel nooit meer zullen aanschouwen. In mgr.'s oogen komt een diepe glans, ter wijl hij dit zegt en alles weer voor zich ziet. Een oogenbiik is het stil, dan vervolgt mgr. langzaam. Wat is nu eigenlijk wel het mooiste geweest? En dan levendiger: Ja, het was de kindercommunie. Overal kinderen, kinderen, de zon, een witte zon was het op dezen dag. En dan de witte Hos ties. ja, het was een wit feest. Het was het mooiste van het Congres. En wat mij ook zoo getroffen heeft, dat was de vereering van O. L. Vrouw van Lujan. Dat was voor mij, als Maria-bisschop natuurlijk al bijzonder ontroerend. Maar, jch, ik zeg nog eens, je kunt het niet in wooiden zeggen en niemand, die het niet zelf gezien heeft, kan begrijpen, hoe het was, dit enthousiasme, deze massale geestdrift, die door een heel volk gedragen werd. Nu ja, ik weet het, Argentinië is wel heel anders dan Nederland. De schoone uiterlijke schijn telt in zulke landen heel wat zwaar der dan bij ons. Er was ook uiterlijkheid en wat daar plotseling opvlamt, kan weer snel nok uitdooven. Maar hierin kon men zich toch ook niet vergissen: deze bezieling was te groot en zij hield te standvastig aan om alleen door uiterlijke dingen gestimuleerd te kunnen zijn. Neen, er was hier wel de gelijk sprake van een echte geestdrift, die diepere oorzaken had. Een krant, een journalist, publiciteit, dit alles is nu lang vergeten. Een priester uit daar naast mij met een groote liefde, die hem thans overweldigt, nu de herinneringen weer versch in hem opkomen. Mgr. Lem mens heeft een boek gepakt en terwijl hij de bladen opensnijdt, gaat hij in gedachten voort: Zulke dagen geven je te denken. Een feest als dit, was een wereldgebeurtenis. Denk eens aan: een wereldgebeurtenis en dat allemaal rondom die kleine witte Hostie. De Christus Eucharisticus, die door hon derd duizenden vereerd wordt. Het is een aangrijpende gedacht, een ge dachte, die juist in dezen tijd steeds actuee- ler wordt. Want dringt zij niet tot steeds breedere kringen door, de erkenning dat het heil dezer wereld alleen in Christus is te vin den ook de sociale rechtvaardigheid, die het beginsel is van de gezondmaking van onze samenleving. Plotseling slaat mgr. het boek dicht: Daarover' is nog zooveel te zeggen. Maar dat is weer een heel andere geschiede nis. Hef was overweldigend dit Congres en het heeft rijke vruchten afgeworpen. In een rustig hoekje van den salon zit mgr. Eras. Mijn indrukken van het Congres Maar overweldigend. Het is verreweg het mooiste Congres, dat wij ooit gehad hebben. Ook mgr. Eras wil natuurlijk niets tekort doen aan vroegere Eucharistische Congres sen. Schoon waren zij allen, maar de mate van hun welslagen is afhankelijk van veler lei door de omstandigheden bepaalde fac toren. En de omstandigheden werkten in dit geval alle mede. Men was in een katholiek land, weliswaar een land, waar velen nu niet volijverig practiseerende katholieken genoemd kunnen worden, maar dan toch een land, waar de „sensus catholicus" leeft en zich bij een geringe aansporing reeds on miskenbaar duidelijk manifesteert. Hoeveel ter eer dus zou dat niet gebeuren ter ge legenheid van een zoo grootsch opgezette plechtigheid als een Internationaal Eucha ristisch Congres Een tweede factor van belang was de vol ledige medewerking, die de regeering schonk, wat een heele reeks van gevolgen had, die den luister van het congres aanzien lijk verhoogden. Tal van andere factoren kwamen daarbij. De aanwezigheid van een zoo hooge autori teit als de kardinaal-staatssecretaris, die Z. H. den Paus vertegenwoordigde. De mag nifieke versiering der stad, haar tooverach- tige verlichting. Alles had men letterlijk mede, maar het meest hecht mgr. Eras toch ter verklaring van dit grandioze succes aan de dispositie van het Argentijnsche volk zelf, naast de werkelijk perfecte organisatie van het plaatselijk comité van voorbereiding. Deze twee voorwaarden grijpen trouwens in elkaar. Over het algemeen staan Zuide lijke volkeren in een kwaden roep als het over organiseeren gaat. De Argentijnen echter hebben iedereen verbaasd doen staan over het perfecte organisatie-talent, dat zij aan den dag legden. Maar, hoe goede orga nisatoren er ook aan het roer hebben ge staan, wat hadden zij kunnen uitrichten, in dien de gedachte van het Eucharistisch Con gres bij het volk niet zoo'n diepen weer klank had gevonden Hierdoor werd het mogelijk om een in tense voorbereiding te houden. Maanden van te voren hadden er in heel Argentinië geestelijke voor-oefeningen plaats. Maanden lang hielpen alle kranten mede aan het voe ren van de voor-propaganda. Dit, zegt mgr. Eras, is dan nog maar de voorbereiding. Maar nu het resultaat van het Congres, de vrucht in de zielen. Dit is uiteraard minder precies vast te stellen. Men staat hier tegenover de werking van de God delijke Genade, die ongelimiteerd is en on naspeurlijk, maar die zich ook voegt naar de wilskracht en de standvastigheid der menschen. Een ding echter kan vastgesteld worden: het Congres telt de bekeeringen bij honderd duizenden. Menschen, die twintig, dertig jaar niet meer gebiecht hadden, keerden in massa naar de kerk terug. De biechtstoelen kon den de stroomen niet verwerken. De biech telingen konden de kerken niet meer in en dus kwamen heel eenvoudig de priesters naar buiten om de menschen op straat de biecht af te nemen. Op de pleinen en in de straten zag men in het gewoel voort- durend priesters loopen met hun arm om iemand heengeslagen. En zoo spraken tal- looze verdoolde broeders hun biecht voor het eerst soms na een half menschenleven. Dit brengt mgr. Eras vanzelf weer op een andere omstandigheid, die aan het wel slagen van het Congres zoozeer meewerkte. Men was immers niet gebonden aan gebou wen, neen, men vierde het feest van Chris tus Eucharisticus in het hart van de stad, in parken, of pleinen en in de straten. Door de straten werd het Allerheiligste rondgedragen, op straat werd de Communie uitgereikt, als de kerken te vol waren. En het Congres had niet alleen dezen uiterlijken schijn van een algemeen volksgebeuren. Neen, het was dit onderdaad. Zonder eenige restrictie maakte zich een algemeene volks- begeestering los. Een heel volk nam deel aan dit Hoogtij. Hoe kan men zich zulk een feest treffen der denken, dan wanneer een volk daarin wordt voorgegaan door zijn Staatshoofd. De turn's. Z. Em. Kardinaal Pacelli, Pauselijk legaat, naast den president van Argentinië, tijdens de ontvangst in Buenos Aires. President van Argentinië gaf het voorbeeld. Tienduizend militairen, van de dertien duizend, die te Buenos Aires in garnizoen liggen, namen deel aan een algemeene H. Communie. En aan het hoofd van zijn sol daten naderde de Argentijnsche president tot de H. Tafel. Daar was dat andere ontroerende voor beeld, dat de president gaf, de verrassing, welke hij van te voren had aangekondigd. Persoonlijk verrichte Argentinië's staats hoofd de toewijding van zijn land aan het H. Hart. Het was tegelijkertijd een les aan de wereld. Ja, zoo vervolgt mgr. Eras, wij heb ben met onze Internationale Eucharistische Congressen het toppunt wel bereikt. Wij mogen vertrouwen, dat er nog vele schoone en uitmuntend slagende Congressen zullen, komen. Menschelijkerwijze gesproken kun nen wij niet verwachten, dat zij Buenos Aires zullen overtreffen. Men kan zich dit welslagen niet vollediger denken, dan het hier geweest is in drieërlei opzicht: Als een openbare hulde aan den Eucha ristischen Christus; Ten aanzien van de vrucht, die het in de zielen heeft uitgewerkt en tenslotte als men het organisatorisch bekijkt. Dan vertelt mgr. Eras nog van de orga nisatie der kinder-Communie. In een uur tijd was aan dit leger van kinderen de Com munie uitgereikt en na afloop van het vol gende uur waren allen gevoed en alweer naar huis. Een verbluffende offerzin hebben de Ar gentijnen bij deze gelegenheid ook gemani festeerd. Er is gegeven door groot en klein. Door de rijken veel, door de kleinen naar verhouding ook veel. Een Argentijnsche dame kocht een paleis en meubileerde het om het ter beschikking te stellen van den Kardinaal Legaat. Een ander schonk een bedrag aan het comité van, in Hollandsche munt omgerekend, twee ton. Maar allen hebben gegeven zooveel z:j konden. Het is mogelijk, zoo besluit mgr. Eras, dat die Zuidelijke volkeren niet zoo solied zijn als wij Nederlanders. Maar wij behoeven ons daarom nog niet te koesteren in een superioriteitsgevoel. Wie de ontvankelijk heid en het kinderlijk enthousiasme van de Argentijnen en de uit andere Zuid-Ameri- kaansche staten toegestroomde deelnemers gezien heeft, zal dit nooit meer vergetei.".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1