e ENGELAND'S ZEGE OVER ITALIË. d»b" PACIFIC-VLUCHT. DE NIEUWE TYPHOON OP DE PHILIPPIJNEN. ZEETIJDINGEN. DONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 SENSATIE-VOLLE, RUWE WEDSTRIJD. Monti valt na zes minuten uit. NA EEN KWARTIER WAS DE STAND 3—0. wat gewend waren, ging het grondigheden beter en dreigde grooter daad te zegevieren over aanmerkeUjk techniek. Het had geen kwartier meer duren! De tweede helft. HET SCHANDAAL VAN ROUAAN. MIDDELEUROPEESCHE IN PLAATS VAN AMSTER- DAMSCHEN TIJD. Nieuw voorstel van den Min. van Binnenl. Zaken. DE BRAND TE ALBLASSERDAM GEEN ZOMETIJD MEER- OVERTREDING ARBEIDSWET. Bij herhaling hechtenisstraf. DE DIEFSTAL IN DE BEREN STRAAT. En de arrestatie te Düsseldorf. 400 Mark en twee auto's in beslag genomen. i bloedvergiftiging door het SCHEREN. Ontploffing van zuur stof cylinders. WEER EEN SMOKKEL-AFFAIRE IN MARKEN. AUTO SLIPTE IN DE BOCHT. Vooral Luzon zwaar geteisterd. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. WISSELKOERSEN GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. (Van onzen specialen verslaggever.) Londen, Woensdagavond. Kort en bondig: Engeland heeft Italië ge klopt met 3—2, nadat de Britten zich binnen veertien minuten spelen een drie-nul voor sprong hadden verzekerd, welk resultaat in de tweede helft grootendeels werd teniet gedaan toen kort na de hervatting Meazza twee eer Moss passeerde. Dit zijn de nare, nuchtere feiten en e cij ers zouden aldus voldoende aangeven a nge land betrekkelijk op het nippertje den dans ontsprong. Wat is de waarheid, welke aan dit alles ten grondslag ügt? Als er ooit een wedsmjd verschillend be oordeeld zal worden, moet het deze zijn en wel om twee feiten die dezen kamp volkomen heb ben beheerschf. het uitvallen van de uitsteken den Italiaanschen spil Monti na slechts zes mi nuten spelen en 't trap-maar-raak-voetbal (dit geldt zoowel voor bal als voor tegenstander) van de „Azzurri". In verband hiermede zijn twee stellingen mogelijk en wel eenerzijds dat Italië, indien zij volledig gebleven ware, mogelijk de zege uit het vuur inderdaad: uit het vuur! zou hebben gesleept, terwijl men anderzijds de overtuiging kan huldigen dat Engeland een groote overwinning zou hebben behaald in dien de volgelingen des heeien Mussolini niet op zoo'n beestachtige wijze te keer getrok ken waren. Immers tegen dit afbrekend voet bal stond de Britsche ploeg meermalen machte loos. Wij hebben Italië een wereld-titel bij elkaar zien schoppen en verwonderen ons derhalve over niets meer, maar we kunnen terdege be grijpen dat het moedwillig ruwe spel der Zui- delingen een pijnlijken indruk maakte op de vele buitenlanders, die het Kanaal waren over gestoken om den kamp te zien, vooral daar Engeland niet met gelijke munt betaalde. Op deze gronden ging de sympathie te allen tijde Uit naar de Britten, die naast schitterende staal tjes voetbal ook prachtige symptomen van zelf-beheersching toonden Doch wij hebben het in Albion zóó dikwijls anders gezien bij ettelijke League- en Cup-matches dat we dc heeren van „over there", hoe netjes ze gisteren ook uit den hoek kwamen, bezwaarlijk ineens als zoete jongens zullen gaan bestempelen. Wij kregen den indruk dat slechts de angst voor erge verwondingen waarop inderdaad alle kans was! de Engclsche ervan weerhield om kwaad met kwaad te vergelden. Aldus is de oneindige serie van Italiaansche woest-heden, vanaf het telkens natrappen en haken tót aan de opdoffer in het gelaat van Drake toe, voldoende belicht en kunnen we even de keerzijde van de medaille bekijken: de geweldige prestatie om met 10 menschen een achterstand van drie-nul in te loopen tot drie- twee. Ware Montt niet verdwenen: Engeland had het onderspit gedolven. Immers juist ln de acht minuten, volgende op het uitvallen van den stuwenden Italiaanschen spil, in welke vijf minuten de Italiansche achterhoede om begrij pelijke redenen even volkomen uit z'n verband gerukt was, scoorden de Engelschen hun drie doelpunt-m. een schitterende belooning voor werkelijk overweldigend goed samenspel. Maar daarna vonden de gasten zich-zelf weer en in een heroischen kamp hebben de verdedigers zich den Engelschen aanval tot aan de pauze van 't lijf weten te houden, terwijl daarna de balans naar de andere zijde oversloeg. Vier voorwaartsen hebben het toen bestaan de En- gelsche verdediging met twee zeer normale doelpunten te passeeren en de Britten moch ten zich gelukkig prijzen dat speciaal ln het laatste kwartier eenige opgelegde kansen door Guaita en Meazza werden gemist. Ondanks deze Italiaansche „rally" verdiende Engeland een overwinning met deze cijfers vol komen, omdat het beter, systematischer voetbal speelde Waar 'n Italiaan drie, vier trappen noodig had alvorens hij den bal plaatste, het welk dan meermalen nog slordig geschiedde ook, daar zwaaide bij de Engelschen het leder van voet tot voet met een. verbluffende snelheid en accuratesse Dank zij het feit dat niet minder dan zeven Arsnalp-spelers stonden opgesteld, mankeerde vooral in het eerste half-uur een center nimmer en speciaal de cioss-pass tus schen de beide binnenspelers Bowden en haHKn- meermalen in onderling verband met de non Was 6611 strategie waarvan de Italia- was kaas hadden gegeten. Waarschijnlijk waaromede°h,tbal~0penbaring dan °°k •fep bii den Uwbemden het toen liever zoch- hun in den aanv'an°0ral ook omdat het was de Highbury-J0f?rtGn speelde Weliswaar zoo'n veld is toch alu in §oede conditie, maar slipperiger dan de ui .,n°2 'n Paar g1"3"61] beton, waarop de gasten in van SewaPend voetballen Toen ze aan land plegen te Sensationeel begin De wedstrijd begon met een serisahe van de aller-bovenste plank. Er was noB geen minuut gespeeld of Drake rende naar he JJ de Italiaansche links-half vergat aan doch Drake, op het punt van schie en, ongeoorloofd bewerkt en zonder dralen w de Zweedsche scheidsrechter Olsson, die ezen moeilijken strijd met bewonderenswaardigen tact leidde, naar de witte stip: strafschop! Brook plaatste zich achter het leder en met een hard hoog schot scheen de bal in het net te suizen toen Ceresoli een fabelachtigen sprong naar den hoek deed om den bal met zijn vingertop pen nog juist uit den doelrnond te houden. Misschien had de kogel wat beter kunnen wor den gemikt .maar deze save was niettemin een bewonderenswaardige prestatie van den Itali aanschen keeper, die in den loop van den mid dag nader zijn buitengewone talenten zou gaan toonen. Dit enerveerend begin was het sein van de Italiaansche toeschouwers om hun „Evviva Italia" in te zetten en tevens bleek hoeveel duizend het er waren. Zij hadden voor het be- al van hun aanwezigheid doen blijken en den toss was er zelfs zoo'n heethoofd het Veld opgeloopen, gewapend met een enorme vlag, om eventjes de beide captains de hand te drukken, waarbij Olsson al direct zijn goede inzicht bewees door niet ègeerend maai* wel negeerend deze spontaneïteit te smoren. Doch het krijgsgeroep verstomde, toen onder leiding van den genialen Bastin allerlei meest gevaarlijke toestanden voor Ceresoli werden geschapen, waaruit goals dreigden geboren te worden zoodat de Italianen alle zeilen moesten bijzetten. Het regende in deze oogenblikken van ongeoorloofde daden, vrije schoppen vielen, de vermanende vinger van den arbiter ging tel kens omhoog, spelers tuimelden naar harte lust Een klein vechtpartijtje tusschen Drake en Ceresoli liep nog goed af, maar toen moest Monti het veld ruimen, hinkend. Hij zou niet meer terugkeeren. Er was toen nauwelijks zes minuten voorbij en we hadden in deze korte stonde zóóveel voetbal en sensatie beleefd als we in menigen wedstrijd niet eens aanschouwen. Italië met tien man. Monti weg dit telde! Ferrari ging de ach terhoede versterken, waarbij Bertolini op de spil-plaats kwam. Merkwaardigerwijze was dit verdwijnen van den Italiaanschen center-half zoo ongemerkt gegaan dat velen in de meening verkeerden dat hij het was, die den vrijen schop veroorzaakte tegen Bowdien, waaruit Engel land scoorde toen Britton den free-kick naar Brook plaatste, welke met een keurigen kopbal Ceresoli geen kans gaf (10). De Italiaansche defensie was ook in de oogenblikken, welke op dit eerste doelpunt volgden, nergens te ontdekken en te tweeden male werd hun ruwe spel zwaar gestraft: uit een vrijen schop tegen Drake doelpuntte Brook opnieuw, thans met een fabelachtig hard schot. (20) Vlak daarna werd Hapgood gekraakt, waarbij zijn neusbeen brak, hetgeen overigens geen beletsel bleek te zij'n om na een tijdje terug te keeren. De Engelschen bleven rond de Italiaansche veste zwermen en uit een moeilijke positie scoorde Drake via den binnen-kant van den paal (3—0). Engeland leidt met 30. Een groote Italiaansche nederlaag scheen in zicht. Niet dat de gasten na dezen wervelwind van doelpunten plotseling de situatie in evenwicht brachten het duurde een half uur vóór Moss 'n schot kreeg! maar Engeland, dat de op dracht om zoo snel mogelijk wat goals te ma ken, behoorlijk had uitgevoerd, mede dank zij het eclipseeren van Monti, vond dat het thans 'n beetje kon gaan rusten op de vergaarde lauweren Prachtige staatltjes van samenspel bleven zon der effect om dat juist de „punch" in den aan val ontbrak. Daarenboven was Drake een paar maal zoo hardhandig bewerkt dat de Arsenal- man veiligheidshalve een tikje uit de buurt bleef van Bertolini en Allemandi, welke op smijt-gebied niet voor elkaar wenschten onder te doen. In deze periode loste vooral Bastin niettemin een paar verrassende schoten, maar Ceresoli zweefde door het doel en ving alles. Een groot keeper! Zoo kreeg Italië door Engeland's schuld tijd om wat te bekomen van den schrik. Ondanks de weinig geacheveerde aanvallen zagen Orsi en Meazza kans om 'n paar keer in de buurt van Moss te komen. Erg gevaarlijk was dit be zoek nog niet. Als wijlen Sint Nicolaas placht te doen met de peper-noten, zoo strooide Olsson inmiddels kwistig de waarschuwingen rond en het pleit voor z.>l tact dat hij- niet 'n twee-tal Italianen den weg naar de kleedkamer wees, want de wrake dier overblijvers ware niet zoet geweest! Hij ging zalvend en tevens flui tend rond en het publiek floot mee. Vooral toen Brook, de beste voorwaarts van het veld, een arm-kwetsing kreeg zoodat hij door den trainer moest worden bijgepleisterd. Toen na de korte rust, in verband met de snel invallende duisternis waardoor het laatste ge deelte van den wedstrijd haast niet te volgen was Engeland weer alles op alles ging zetten, bleek dat niet van een leien dakje te gaan. Italië vocht voor z'n leven. Het kende blijk baar geen achterstand en meermalen werd Moss angstig bedreigd. De eens zoo perfect wer kende Engelsche passeer-machine begon te haperen. Daarenboven begon Italië naast het bewerken van vreemde spelers ook meer aan dacht te besteden aan opbouwend voetbal, Orsl kwam voor de goal, een schot van Meazza keer de Moss met moeite. Zoo op 't oog kon van den kamp nog alles verwacht worden, alle cijfers ten spijt. De Italiaansche doelpunten. Een aanval van Guaita werd onvoldoende door de linkerflank der Engelschen weerstaan, Meazza kreeg den bal toegespeeld en onder oorvercloovend lawaai vloog het leder in de touwen. (3—1). Weer stormden de Italianen toe, maar thans werd de attaque gesmoord door Barker, waarbij deze speler een overtredng egmg e;. uit den vrijen schop doelpuntte op nieuw Meazza (32). De wedstrijd, welke zijn sensatie nimmer ver- ad' laaide thans op tot den meest ver en kamp welken we ooit hebben mogen aansc ouwen Met leeuwen-moed streden de Italianen voor den gelijkmaker. eze is ui gebleven. Eenige kansen gingen ontijdig verloren door een slechte afwerkfng, terwijl aan de overzijde ook Italië nog eenmaal den dans ontsprong toen Allemancü op zijn eigen doel terugspeelde toen de keeper uit- geloopen was, maar de bal ketste van den paal terug. Vlak voor tijd dachten we heusch dat Meazza nog de balans in evenwicht zou bren gen maar een kogel vloog langs den paal. Zoo hebben de Italianen na een kansloos ^gin toch nog Engeland's eenmaal onaantast- are suprematie aan het wankelen gebracht ge Cen Wedstrijd, die ons na jaren nog zal heu- Itab Afgezien van het onbesuisd voetbal der in En8"1] Waren dan toch alle andere factoren gevin-i ennh 'S voordeel> terrein, klimaat, om- En het rP surP'us van 'n kostbaren speler, leermeesters jf êeweest dat de voetbal winningen hebben Z meest maSere del' OV®r" de Britsche pers i!?eten, tevreden zijn, nadat dat slechte een drie-oai'1 S heeft voorspeld send effect zou wezen erSchiI'zege een paS" Het IS inderdaadwMan^rs PARIJS, 14 November. (H.N.) in VerbantJ met de knoeierijen bij de waterstaatswerken tot reguleering van de Seine heeft de rechter van instructie te Rouaan de aanhouding van nog 3 personen gelast, zoodat thans in totaal 8 personen zich in hechtenis bevinden. Voorts is gebleken, dat de ontslagen bedien de van de mergelgroeve, door wiens i.angifte de zaak aan het rollen is gebracht, zelf ook aan de knoeierijen heeft deelgenomen, zoodat v i deze in staat van beschuldiging is gesteif In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd, zegt de minister, dat hem bij het bepalen van een keuze zwaar weegt het verlangen om de oplossing zooveel mogelijk te doen uitvallen in .overeenstemming rpet hetgeen te dien aanzien in de Volksver tegenwoordiging leeft. Voorts waardeert hij ten zeerste het streven, een einde te maken aan de verdeeldheid van ons volk ten opzichte van de seizoentij dregeling. Deze omstandigheden hebben den minister er toe geleid, het aanvankelijk voorgestelde systeem te verlaten en thans voor te stellen, den Middel-Europeeschen tijd als tijdregeling voor het geheele jaar te aanvaarden. Het denkbeeld van enkele leden, om ook bij invoering van den Middel-Europeeschen tijd nog een zomertijdregeling te handhaven, ont moet bij den minister hetzelfde bezwaar als bij de leden, die zich hiertegen verklaren. De aan vaarding van den Middel-Europeeschen tijd is te beschouwen als een compromis, waarbij als winst geldt de afschaffing van den zomertijd. Een teruggang tot den toestand van vóór 1903 brengt evenmin verbetering, zou zelfs een stap terug beteekenen op de pogingen om de geiso- leerde positie van Nederland op te heffen. Het steeds levendiger wordend internationaal ver keer op allerlei gebied bindt Nederland te zeer dan dat het zich ten dezen zoo ingrijpende af wijking zou kunnen veroorloven. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Justitie een circulaire gericht tot de procureurs generaal der verschillende gerechtshoven ofti te bevorderen, dat in het vervolg bij herhaalde overtreding van de Arbeidswet door een en dezelfde persoon geen boete meer wordt ge- eischt doch hechtenisstraf. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar aanleiding van de arrestatie door den brigadier-rechercheur Bakker, in samenwer king met de Duitsche politie te Düsseldorf, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Nadat de dieven H. Braun en H. Engelen den diefstal in de Berenstraat op 16 October jl. hadden gepleegd, zijn ze per trein naar Utrecht vertrokken. Hier hebben ze enkele uren doorgebracht en zijn vervolgens doorge reisd naar Venlo. Ook hier bleven ze weer eenige uren en lieten zich vervolgens met een huur-auto over de grens brengen in de rich ting Kaldenkirchen. Van deze plaats zijn ze per spoor naar Aken gereisd, waar ze ieder een auto kochten, n.l. één wagen voor f 400 en een voor 1500 mark. Per auto bezochten ze daarop Keulen, ver bleven hier enkele dagen en vertrokken daar na naar Düsseldorf. Hier huurden ze een mooie kamer en leefden op grooten voet. Na eenige dagen vertrok Engelen. Volgens zijn mede- deeling aan Braun, ging hij naar Keulen en Bielefeld. Toen Braun Dinsdag in de Graf Adolfstrasse. te Düsseldorf gearresteerd werd, had hij 180 mark in zijn bezit. Aan zijn pensionhoudster had hij nok 235 mark vooruitbetaald voor ka merhuur, welk bedrag eveneens door de politie in beslag werd genomen. De beide auto's zijn in een garage terug gevonden, ook hierop is beslag gelegd door de Duitsche politie. Aan brigadier Bakker verklaarde Braun, niet te weten, waar Engelen zich ophield. Hij deelde mede, dat, terwijl Engelen den diefstal pleegde hij op den uitkijk had gestaan. Voor zijn moeite had hij f 1500 van Engelen ont vangen. Daar Braun niet met den Amster- damschen politieman naar Nederland wenschte te gaan, zal hij dus door de justitie te Düssel dorf worden berecht. Naar den anderen ver dachte is nog een scherp onderzoek gaande. GOEDE BUIT DER DOUANE. Auto met 1200 kg. margarine in beslag genomen. Gisterenavond stopte nabij de Beekpoorter- brug te Weert een auto wegens motordefect. Dit trok de aandacht der aldaar dienstdoende komnüezen, die den wagen naderden. De bestuurder voelde nattigheid en ging even weg, zoogenaamd om deskundige hulp te halen. Hij kwam evenwel niet terug. De kommiezen onderwierpen toen de auto aan een onderzoek en ontdekten er een lading in van 1200 K.G. frauduleus ingevoerde mar garine. Wagen met inhoud werden daarop in beslag genomen. Te Wageningen sneed de 54-jarige meubel maker Th. p. zich Zondag bij het scheren in den wang, waarbij bloedvergiftiging ontstond. Naar Ziekenzorg overgebracht," is hij daar Woensdag overleden. Hij laat een vrouw en drie IftMsderen achter. Omtrent den brand, die gisterenavond heeft gewoed in de garage van de zuurstoffabriek „De Alblas" te Alblasserdam meldt men ons nog, dat hij waarschijnlijk is ontstaan door kortsluiting in een auto. Op deze auto bevonden zich 30 35 flesschen gevuld met zuurstof, waarvan in het geheel 4 5 zijn ontploft. De eerste explosie vond plaats te tien minuten over tien, terwijl de andere drie of vier cylin ders een kwartier later in de lucht vlogen. De ontploffingen waren zoo hevig, dat aanzien lijke materieele schade is aangericht. Van de omliggende huizen zijn vele ruiten vernield. De garage waarin de auto stond is uitgebrand, terwijl van de auto zoo goed als niets overbleef. De arbeiders, die in de onmiddellijke nabij heid aan het werk waren, stelden alles in het werk om uitbreiding te voorkomen in verband met de directe nabijheid van de fabriek „De Graafstroom", waar gassen worden vervaardigd voor •utogenisch lasschen. Indien de brand tot' deze fabriek zou zijn overgeslagen, ware de ramp niet te overzien geweest. Dit werd echter voorkomen. De politie had den omtrek afgezet, terwijl het scheepvaartverkeer op den Noord geduren de eenigen tijd, in verband met mogelijk ge vaar, werd stilgelegd. De vrijwillige brandweer o. 1. v. den loco-burgemeester heeft het vuur gebluscht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De burgemeester van Alblasserdam was, evenals tal van andere autoriteiten, spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Vier Amsterdammers in arrest gesteld. De Duitsche douane te Anholt heeft weder om een smokkelaffaire met Sperrmarken aan het licht gebracht, in verband waarmede vier Amsterdammers zijn gearresteerd en naar de gevangenis te Bocholt overgebracht. Omtrent de toedracht van deze zaak wordt van de zijde van het Nederlandsche consul- taat te Münster het volgende medegedeeld aan het „Handelsblad": Zondagavond arriveerde aan de Neder- landsch-Duitsche grens te Anholt een autobus uit Amsterdam, waarin een gezelschap van dertig personen was gezeten, dat een uitstapje naar Düsseldorf had gemaakt, Bij de Duit sche douane bestond het vermoeden, dat een aantal der passagiers zich schuldig maakte aan inarkensmokkelarij, en daarom werd be sloten een strenge visitatie toe te passen. De passagiers moesten zich geheel ontkleeden, en de bagage werd aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. Terwijl men daarmee bezig was zag een douane-beambte, dat een der vrouwe lijke passagiers een bundel bankbiljetten onder een bank in de autobus wierp. Het geld werd in beslag genomen en de vrouw gearresteerd. Toen de autobus verder onderzocht werd bleek, dat tegen de onderzijde van een der zittingen nog een pakje bankbiljetten was be vestigd. Geen der inzittenden kon of wenschte omtrent de herkomst van dit geld een verkla ring geven. De eigenaar van de autobusonder neming bleek bij de hierna voortgezette visi tatie in het bezit te zijn van een bedrag aan marken, evenals de bestuurder van de bus. Bij geen der andere passagiers werd geld ge vonden. De dame, die het bundeltje bankpapier on der een bank had geworpen, haar echtgenoot, de eigenaar van de autobusonderneming en de chauffeur werden gearresteerd en, zooals ge meld, naar Bocholt overgebracht. Het voorloopige onderzoek is nog in vollen gang en zal geruimen tijd duren. In totaal is een bedrag van 3000 a 4000 mark in beslag ge nomen. Eerst nadat het voorloopige onderzoek is geëindigd, zal beslist worden, of de aange houdenen tegen cautie in vrijheid gesteld kunnen worden. Wegens het groote aantal strafzaken dat aan hangig is, zal de behandeling voor het gerecht nog wel lang op zich laten wachten. Winkelpui vernield, passagier zwaar gewond. Gisteravond is in een gevaarlijke bocht van den weg Breda—Antwerpen onder de gemeen te Rijsbergen, wederom een auto geslipt. Een tractor met aanhangwagen, toebehoo- rende aan de gebrs. Nijman uit Rotterdam, kwam te slippen en reed dientengevolge tegen de pui van den manufacturenwinkel .van den heer Broeken op. De voorgevel van het huis werd grootendeels vernield. De bestuurder en een naast hem zittende persoon, zekere J. v. Overbosch werden uit den wagen gesljngerd. De heer van Overbosch die in Rotterdam woont, kreeg zoodanige verwondingen, dat overbrenging naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda noodzakelijk bleek. Hij is daar in zorgwekkenden toestand opgenomen. De chauffeur kwam er met enkele kleine schrammen af. De tractor werd grootendeels vernield. LONDEN, 15 November (V.D.) Uit de Veree- nigde Staten wordt gemeld, dat tegen het einde van deze maand een eskader Amerikaansche amphibie-vliegtuigen een gezamenlijke vlucht over den Stillen Oceaan naar de Phillippijnen zal ondernemen. De geheele vlucht zal in escadrille-formatie ge schieden. Volgens berichten van Engelsche zijde verluidt, dat deze vlucht onderdeel is van een plan om een luchtbrug over den Stillen Oceaan te slaan. In deskundige Engelsche kringen gelooft men. dat de Vereenigde Staten op deze wijze in be trekkelijk korten tijd duizend bombardements vliegtuigen binnen het bereik der Japansche eilanden kunnen ooncentreeren. MANILLA, 15 November (R.O.) De jongste typhoon-ramp op de Philippijnen heeft, naar algemeen gevreesd wordt, nog grootere schade aangericht, dan de typhoon, welke 16 October de Philippijnen teisterde. Het regeerings-radiostation in Legaspi op het eiland Luon werd volkomen verwoest. De oogst in het geteisterde gebied is ver nield. Alle telegraaf- en telefoon-verbindingen zijn verbroken. De typhoon bereikte een snelheid van meer dan 120 K.M. per uur. Daar men beangst is, dat de typhoon ook de hoofdstad Manilla zal bereiken wordt de be volking door signalen gewaarschuwd. MANILLA, 15 November. (UN. PRESS.) Het noordelijke eiland der Philippijnen, Luzon, wordt, zooals reeds gemeld .sedert Woensdag avond weder door een hevigen typhoon geteis terd. De nog schaarsche berichten uit het geteis terde gebied spreken reeds van reusachtige materieele schade en men vreest ook, dat het aantal slachtoffers zeer hoog is. In tal van plaatsen zijn vele huizen verwoest en vrijwel met den grond gelijk gemaakt. Aan de kust gelegen dorpen en steden werden door stortvloeden meters hoog onder water gezet. Een volledig overzicht over den geheelen omvang der catestrophe kan men thans nog niet krijgen, daar de verbindingen met vele plaatsen in de provincie verbroken zijn. De typhoon, die thans ook Manilla teistert, waar de orkaan reeds een uursnelheid van zes en zestig kilometer bereikt heeft, neemt nog steeds in sterkte toe. ROTTERDAM, 15 November. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 7 motorkustvaartulgen en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 530 manden en kisten vensdhe visch en 350 kist jes bokking aangevoerd. De prijzen waren: mid del tong 4256, kleine tong 1826, middel tarbot 15—30, kleine tarbot 8—12, griet 10 —15. middel schol 12—22, kleine schol 4—S, ruf 3—4, bot 6—18, middel schelviseh 12 —18, kleine schel visch 3—7, groote gul 5—12, kleine gul 3—6, wijting 4—7, makreel 8—10, verache haring 3—5, spiering 23, alles per 50 kg. levende paling 24, verache bokking 1—1.10, harde bokking 1.251.50 per kistje. VLAARDINGEN, 15 November. Heden werd betaald voor volle haring Engelsche wal 8.50 a 8.90. hom en kuitziek dito 8.20, ijle dito 8—8.10, steurharing dito 6—6.80, alles per kantje. ROTTERDAM aangekomen, 14 November namiddag: 3.— CHEF MEC. ARMAND BLANC, N.V. Th. Dasbach, Barcelona. Waalhaven (Fr. Swarttouw) erts; 3.15 YAKA, Rott.-Oceaan Scheepv. Mij., Mobile, Merwehaven, stukg,3.45 ST. ANNA- LAND, Scheepv. en Steenlc. Mij., Ventspils, Maashaven Nz., hout; 1.30 VALDONA, N.V. Gebr van Uden, Riga, Waalliaveh 56, hout; 5.10 GUMBINNEN, N.V. Waldhof, Koningsbergen, Maashaven 4, graan5.45 HELUAN, Cont. Han del Transp Mij Emden, 2e Kat.dr.dam, ledig; 6.— NEREUS (Nept.), Wambersie Zoon, Ko ningsbergen Schiehaven, stukg,; 6.15 HOFUKU MARU, Phs. v. Ommeren, Bremen, Lekhaven Wz., stukg.; 6.30 DIJKWATER, Scheepv en Steenk. MU., Amsterdam, Rott. Droogdok Mij., ledig; 7— OOSTERSCHELDE m„ Soetermeer Fekkes, Londen, Maashaven Zz., 7.10 OUDE WATER, Scheepv. en Steenk. MU., Velsen, Waal haven 90, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 14 November namiddag: 9.45 KARMT, Thamshavn11.20 EDEN FORCE,. Londen voor Hendrik-Ido-Ambacht vertrokken 14 November namiddag: 3.50 MOLDANGER, m.. Vancouver via Londen; 4.10 RUPERT DE LARRINAGA, Huil; 4.25 SVERRE NERGARD, Oslo; 7.30 SHINSEI MARU I, Alexandrië; BAIKAL, Gent; GRUTTO, Lon- den; AFREDO ORIANI, Napels; MELROSE ABBEY, Hull; INO, Bristol en Swansea; 8.40 BL4.CK FALCON, N.-York; 8.45 TORTUGUERO, Havre- LEDA (Noor.), Bergen; 9.5 BATAVIER I, Hamburg; 9.15 1NDRAPOERA, Batavia. 9 45 BUTT, Danzig en KopenhagenALBIREO. Rio Jan 10.20 THEEMS, Londen: 10.35 ESPANA, Hamburg: 11.05 AMSTERDAM, Harwich. Wind ZO., matige koelte, kalme zee, licht be wolkt. IJMUIDEN aangekomen 14 November. KAT- stukg. en passagiersAST ARTE, Bremen, stukg. WIJK, Archangel, hout; CRIJNSSEN, W.-Indië, Vertrokken 14 November. SILATCH slbt., Le ningrad met een bunkerinrichting op sleeptouw: DIJKWATER, Rotterdam; OUDEWATER, Rot terdam; TRITO, Rotterdam; ODYSSEUS, Ham burg; MONICA m„ Falmouth; GLITT, Otter backen DALaLFVEN, Rotterdam. ZAANDAM aang. 13 Nov. MONICA, Schiedam, om t laden, N. B. K.14 Nov. ASK, Skutskar, gez. hout, V, C, K. VLISSINGEN aangekomen 14 November. MECKLENBURG, Harwich; SUCCES m„ Brug ge voor Rotterdam; RITA GARCIA, Gent voor bunkers; BOSCHFONTEIN, terug van proef tocht. Vertrokken 14 November: ORANJE NASSAU, Harwich; OKEANIA, Spanje. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (thuisreis) 13 v. East-London. NIJKERK (thuisreis) 15 te Kilindini. HOLLAND—AMERIKALIJN. LOCHKATRINE, Vancr. n. Rottm. 13 te Port land (O). LOCHMONAR Rottm. n. Vancr. 13 v. Cristobal. HALCYONLUN. ROZENBURG 14 v. Antwerpen n. Algiers en pass. Vlissingen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ODYSSEUS 14 V, Amsterdam naar Hamburg. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. HERCULES, Bourgas n. Amstm. p. 14 (2.45 n.m.) Lydd. CRYNSSEN 14 v. W.-Indië te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAFOERA 14 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. BELLEROPHON Java n. Liverp. 12 v. Pt. Sudan AENEAS Japan n. Rott 15 v. Aden. EURYBATES Batavia n. Amst. 33 v. Padang. POLYPHEMUS Batavia n. Amst. p. 4 Beachy Hd AGILITY 14 van Schiedam te -Marburg. ARTUSHOF 10 van Rotterdam te Stettin. ACCLIVITY 11 van Vlaardingen te Gt. Yarmouth ARIADNE (Nept.) 12 van Rotterdam te Danzig. AMELIA LAURO Vlissingen n. Anoona 12 (4.8 n.m.) 500 mijl Z. v. Land's End. AFRIKA Rotterdam n. Japan 13 te Pt. Sudan. BATAVIA 12 van Rotterdam te Oslo. ÜACCHUS (Nept.) 13 van Rotterdam te Blbing. BRETLAND 11 v. Rott. te Kopenhagen. BUCCARI Vlissingen n. Italië p. 13 Dungeness CONVALLARIA Rott. n. Leningrad p. 10 Skagen CAMPANIA Rott. n. Genua p. 12 Ouessant. CLEANTHIS Rott. n. Genua p. 12 Ouessant. CHR. MATTHIESSEN 12 van Rott. te Stockholm CYCLE 11 v. Vlissingen te Kotka. DORIS 12 v. Vlissingen te Santa Fe. DAHOMIAN 12 van Rotterdam te Calabar. EMANUELE ACCAME 12 v. Rottm. te B,-Blanca. 13 Nov. 2.4194" 59.47 9.74# 34.51 48.08 33.'l2% 38.25 37.27'A L48ïV pariteit 12.107 59.262 9.743 34.593 48.007 35.007 66.671 66.671 66.671 2.4878 AMSTERDAM 15 Nov. 14 Nov. Londen per 7.38Ji 7.40# Berl.* p. 100 Mk 59.47 59.47 Parijs p 100 frs 9.75 9.75 Bruss p.100 belg 34.50 34.49 Zwits p. 100 frs. 48.06)4 48.— Weenen p.lOOsch Kopenh p lOOkr 33.05 33.10 Stockh p.100 kr. 38.12)4 38.20 Oslo per 100 kr. 37.20 37.25 New-York per 1.48 1.48 Tevens clearing-koers. GENERALE FETITTI, Rott. n. Ancona 9 van Algiers. GEERTRUIDA, mb., 12 v. Schiedam, te Hamb. HENRY STANLEY, Rottm. n. W.-Afrika 12 te HARE LD A 13 v. Rott. te Southampton. HELENE 9 van Rotterdam te PHlau. HANSA 13 van Vlissingen te Bordeaux. HELENE, 9 van Amsterdam te Kemi. HOOGLAND 14 van Rotterdam te Blyth. IRINI t., Amst. n. Piraeus 12 (11.5 v.m.) 60 mijl ZW v. Ouessant. ILSE' 13 V. Rott. te Cardiff. INDIANIC 10 v. Rotterdam te Gothenburg. JONGE ANTHONY Rott. n. Toulon 13 v. Mars. KING'S COUNTY Rott. n. Montreal 13 (9.35 v.m.) 100 mUl W. v. Valentia. LINGESTROOM 13 v. Amst. te Newport. MATSUYE MARU 11 van Rotterdam te Kobe. MECKLENBURG, Rott. n. Coronel, 12 v. Tal- cahuano. MEMAS Rotterdam n. Aarhuus p. 11 Skagen. OREST Rott n Neustadt 13 van Nakakov. PREMUDA 11 v. Poti te Calais. PANAMA A. B. 42, hopperzandzuiger, 10 v. Lis sabon n. Dordrecht. PROWESS, 12 van Zaandam te Hüll. SCHIELAND 13 van Zaandvoorde naar Blyth. SAMUEL BAKKE, Rott. n. Antofagasta, 12 v. To'coipiUa, SALONICA 12 v. Rott. te Newport ST. KENNETH 13 v. Rott. te Dublin. 'TANCRED, Rott. n. Japan 12 van Hongkong. TENERIFFA Rott. n. Japan 13 v. Marseille. VISURGIS Rotterdam n. Riga 12 van Litau. WILHELMINA mb., 12 v. Kopenh. be Hamburg. WIDO, 12 van "Vlissingen te New-Orleans. WATUSSI Amst. n. Beira p. 12 Gibraltar. WADAI 11 van Rottm. te Victoria (W.-Africa). WESTLAND, m, 11 van Rott te King's Lynn. ZAAN Rotterdam naar Gefle p. 10 Skagen. ESPANA, Maassluis, 14 November. Het meer gemelde Duitsche s ..Espana" Is heden avond met hoog water vlotgesleept dooi' de slbtn „Indus", „Schelde" en „Lauwerzee" en heeft de reis naar Hamburg voortgezet. MOTORTRAWLER GUSTAVE DENIS. De Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. N. V., te Rotterdam heeft gisteren aan de Compagnie des Pecheries Mancihe-Atlantique de Dieppe afgeleverd den door haar ge'bouwden motortrawler Gustave Denis. Deze trawler, welke gebouwd is onder spedaai toezicht van Bureau Veritas, klasse 1.3.3. F 1.1. heeft de navolgende afmetingenlengte over alles 32 M.lengte tusschen loodlUnen 30.72 M. breedte 6.40 Mk.; holte 4 M.diepgang 3.92 M. De inhoud van de brandstoftiunkers is ruim ge kozen en daar bovendien het brandstofverbruik van den motor zeer gering is, kan het schip ge- ruimen tfjd op zee blijven. De trawler is geheel electrisdh verlicht en vol doet aan de hoogste eischen, welke aan een modernen trawler gesteld kunnen worden. Tot de hulpwerktuigen behoort o.a. ook een hulipmotor van 10 P.K. welke een dynamo van 6.5 K.WD. 110 vólt drenUft. Deze motor kan ook een zout waterpomp aandrUven. SCHEEPSBOUW. Gisiberen Is een van de beide voor rekening van de Sovjet-regeering bq de N, V. Verschure Co.'s Scheepswerf en machinefabriek te Amster dam nieuw gebouwde drUvende kolenbunkerinrich tingen, genaamd Bunkervessel 1 per Russische Us- breker, tevens sleepboot Silatoh van IJmuiden naar Leningrad vertrokken. Bedoeld vaartuig is een zelfstoomend-dubbiBlschroefsohip, dat ongeveer 1000 tons kolen in de ruimen kan bergen en te Leningrad wordt gestationneerd om aldaar de schepen te bunkeren. Het tweede soortgelUke vaar tuig zal binnen een paar weiten naar Odessa worden overgebracht. Ook voor dit transport zal een Russische sleepboot naar Amsterdam komen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Ie District Loodswezen. Winterbetonnign. In het Friesche Zeegat, Spruit, Lauwers en Schild is de zomerbetonning vervangen door de win terb etonn in g. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 15 November namiddag: 2.40 ANTONIETTA LAURO, Rosario. Vertrokken. 15 November namiddag: 2.— OSKAR FRIBDRICH, Koningsbergen; 2.25 SLEMISH, Havre. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 15 van Am sterdam te Batavia. TAJANDOEN, Amst. n. Batavia 15 te Genua, AURORA 15 van Barcelona te Amsterdam. HERCULES 15 van Bourgas te Amsterdam. CALYPSO, Rotterdam n. Oran p. 15 Gibraltar. VENUS, 15 van Palermo te Amsterdam. DEMPO, Batavia n. Rott. 15 (10 v.m.) v. Gibr. MELAMPUS, Batavia n. Amst. n. Hamb. 14 v. Londen. WATERLAND, Amst. n. B—Ayres p. 14 Dun geness. VERWACHT TE ROTTERDAM. KENMORE van Donau 11 te Varna. MAIN van Japan 14 te Yokohama. VERWACHT TE AMSTERDAM. SAN MARCO 10 van Ortona vla Susa. TAIFUN, slbt. n. Odessa 9 van Stamboul. ROTTERDAM, 15 November 1934. Vlet- en lichterwerk: Geen noteering. 150 ton, 300 ton, 400 en 500 ton alles liggen en/of varen volgens tarief. Vaarwerk: 150 ton gerst n. Groningen, 100 ton id. n. Oldebestkoop, 80 ton div. n. Oosterwolde. 300 ton graan n. Leiden, 300 ton id. n. Amster dam. 250 ton id. n. De Zaanstreek, 200 ton mais n. Groningen, 100 ton id. n. Deventer-Almelo en 90 ton afbraak van Overschle naar Goes. Alles volgens verhoogd tarief. Kempenaars n. Ruhrort-Keulen onveranderd 404550 ct. per scheepston. ROTTERDAM, 15 November 1934- Bericht van het Particulier Bevrachtings kantoor). Vracht voor graan en kolen naar Mannheim 87V3—90 ct, Karlsruhe 102%—105 ct, Straatsburg 1171£120 ct, Frankfurt 95—97% ct, Hanau 97% —100 ct en Aschaffenburg 102%—105 ct per 1000 kg. met resp. 150 en 100 tons per dag te lossen bij gewonen laadtUd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 25—30 ct, naar het Rijn-Hernekanaal 30—35 ct per ton resp. met 4 en 8 losdagen. ROTTERDAM, 15 November 1934. B ov e n r U n. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Matige ruimte. Stemming vast. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men 1.60 per last met 150 tons per dag te los sen. Benedenrijn. Waterstand vallend, tamelUke vraag. Voldoende ruimte. Stemming kalm. Krtsvraehten naar de Ruhrhavens met 4 los dagen 50 ct, 8 losdagen 60 ct. Sleeploon volgens het 20 ct, tarief. RUHRORT, 15 November 1934. VRACHTEN. Van de Rijn-Ruhrhavens naar Rotterdam 1.05—1.10 Mk., Antwerpen en Gent 1.60 Mk., Brussel 1.90 Mk., Luik 2.30 Mk. Van de Rpn-Ruhrhavens naar Mainz en Mann heim 1.50 Mk.. Frankfurt 1.65 Mk., Karlsruhe ea Hanau 1.70 Mk., Aschaffenburg en Lauterburj 1.75 Mk., Straatsburg 2.Mk. Van de havens van het RUn-Hernekanaal naar Rotterdam 1.30 Mk., Antwerpen en Gent 1.80 Mk.,: Brussel 2.10 Mk., Luik 2.50 Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naar den Boven-Rijn niet genoteerd. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar St. Goar 0.54 Mk,, Mainz 0.80—0.90 Mk., Mannheim 0.9O1 Mk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 3