m STADSNIEUWS y. d. AREND bh WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 S R. K. MIDDENSTANDSBOND. POPPEN. Tlukrift ik uwer ST. NICOLAASFEEST VOOR DE KINDEREN KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Ordening en saneering. Rede van H. E. van den Brule. Gisteravond heeft de Ned. R. K. Midden standsbond, afd. Schiedam, een ledenvergade ring gehouden in de bovenzaal van den R- K. Volksbond. De voorzitter, de heer Joh. Brounts, verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder den heer H. E. van den Brule te Rotterdam, die dezen avond als spreker zou optreden. Na de voorlezing en vaststelling der notulen bleek o.a. ingekomen te zijn een antwoord op een informatie der afdeeling naar de nieuwe statuten en reglementen voor de plaatselijke vereenigingen; het Nationaal Hanzebureau heeft geschreven, dat een en ander in bewerking ia en binnenkort zal worden rondgestuurd. Eveneens was aam het Nat. bureau gevraagd, welke houding aan te nemen tegenover de op te richten inkoopcentrale der Ned. Ver. v. Gemeenten afd. Zuid-Holland. De kwestie zou in het hoofdbestuur ter sprake gebracht wor den. Voorts werd de publicatie en rondzending van verschillende drukwerken betreffende de middenstandsorganisatie aangekondigd o.a. een reclame-bloc-mote en folders. De voorzitter memoreerde hierna het gehou den triduum; het bestuur is tevreden maar niet voldaan. De afdeeling mag zich verheugen in d$ toetreding van dertien nieuwe leden, vooral dank zij de oprichting van een R. K. Kapperspatroonsbond ter plaatse. Hiervoor komt erkentelijkheid toe aan de propaganda- commlssie en den geestelijk-adviseur, die met haar meewerkte. Hierna was het woord aan den heer v. d. Brule, die gemeenteraadslid te Rotterdam is en lid van het diocesaan hoofdbestuur. Spr. had het verzoek gekregen de orde ningsgedachte, het O. S. B.-program en het ventvraagstuk te behandelen. De ordeningsgedachte houdt in, dat wij van meening zijn, dat de .toestanden, die ons de crisis gebracht hebben, geen basis voor de toekomst kunnen vormen. Het liberale systeem van „vrijheid, blijheid" zal dus moeten wor den bestreden. Wij gaan maatregelen van or de treffen, ook in het zakenleven, en dan moe ten wij al onze gedachten en daden toetsen aan het ordeningsbegrip zoodat wij er niet meer door de mazen van het net zullen pro- beeren te kruipen. Tegenover het stelsel van individualisme zet ten wij een collectivisme. In plaats van tot eenig doel te maken de bevoordeeling van het „ik", zullen wij dus alles in het werk moe ten stellen om het algemeen belang te behar tigen. In de eerste plaats is het echter noodig de menschen te veranderen, hun andere be grippen bij te brengen; begrippen, die op de ordeningsgedachte steunen. Hier wijst de ency cliek „Quadragesimo Anno" den weg; zij roept ons op tot katholieke actie, diepere beleving van onzen godsdienst, het principieel optreden der katholieken op alle terreinen van het maat schappelijk leven. Wij moeten niet alleen katholiek zijn in de kerk en in de huiskamer, maar in al onze daden. Er moet onderscheid komen tusschen katholieke middenstanders en anderen. Door ons toedoen moet er een an dere sfeer komen in het zakenleven. Hoe meer de geest van het katholicisme doordringt, des te eerder zal wat wij wenschen, verwezen lijkt worden. De crisis heeft het verlangen naar ordening versterkt. Het groote vrijheidsbegrip, dat den middenstander als het ware rrfet de zuigflesch is ingegeven, heeft ten gevolge had, dat we ieder, die maar een winkel opende, maar als standgenoot moesten begroeten. Een enquête naar den toestand van de kruideniersbranche in Den Haag vanwege de Commissie voor eco nomische politiek, aan welk onderzoek ook spr. heeft deelnemen, deed constateeren, dat er aan den middenstand een groote zelfkant knaagt, die hem het bestaan onmogelijk dreigt te maken. Eenzelfde wantoestand heerscht in bijna alle middenstandsbedrijven. Er was een tijd dat men, ook in onze krin gen, meende, dat de onderlinge concurrentie strijd wel de oplossing zou brengen en dus de zwakken wel vanzelf zouden verdwijnen. Het gevolg van de vrijheidspolitiek is echter ge worden, dat niemand meer redelijke prijzen kan maken. Als wij ons eerder krachtig hadden georga niseerd, dan zouden wij veel meer hebben ia te brengen en veel meer kuninen bereiken. Toch heeft het in de wereld slingeren van ons O. S. B-program (ordening, saneering en bescher ming) de aandacht van alle kringen op onze belangen doen vestigen. In ons ordenings- en saneeringsprogram heb ben wij om een periode gevraagd, gedurende welke geen nieuwe zaken er meer bij mogen komen. Tegen dien. „Sperr-tijd" zijn ernstige bezwaren-ingebracht, hetgeen spr. betreurt. Het denkbeeld der vestigingseischen is echter door alle drie middenstandsorganisaties overgeno men. Aangenomen is daarbij, dat de bestaande zaken blijven, doch dat nieuwelingen aan be paalde eischen, zooals van vakkennis, moeten voldoen en tevens dat de vestiging zin heeft. Een nieuwe strooming meent, dat men niet kan nagaan, of er al dan niet behoefte is aan een bepaalde vestiging. Spr. is van meening, dat er 'n te veel is in de meeste branches en dat daar mee rekening dient te worden gehouden. Om op dit gebied iets te bereiken staan er twee wegen open: decreten van boven af ofwel or dening van onder op. De kath. middenstands beweging geeft de voorkeur aan het laatste, en dit sluit in, dat we onze vakorganisaties dienen te versterken. En regeling van het uitverkoopeuvel dient af gedwongen te worden! Is spr. wel ingelicht, dan ligt een wetsontwerp hiervoor klaar, maar het bereikt de Kamer maar steeds niet. Wij wenschen afschaffing van het cadeaustelsel, re geling van het rabbat- en kortingsstelseL De zwaarste strijd wordt echter gevoerd tegen de groote warenhuizen en de coöperaties. Wij kunnen ons beroepen op ons goed recht, als wij het maar doen op juiste gronden. Het is een groot algemeen belang, dat de middenstand zich handhaaft en daarom heeft ook de mid denstander recht op een behoorlijk bestaan. Spr. verwacht daarom van den arbeider, voor al van den kath. arbeider, dat hij niet zonder ernstige reden coöperaties opricht en in stand houdt. Deze instellingen vormen te zamen een groote economische macht, die ver boven haar doel uitschiet, en een ongewenschte concentratie van kapitaal beteekent. De groote warenhuizen drijven de behoeften veel te sterk op; zij geven het leven aan dwaasheden als een Yo-Yo-mode. Juist de groote warenhuizen lanceeren oneerbare klee- Burgemeester A. C. v. d. Ven van Son, oud-voorzitter van de N. C. Blid van den Boschraad, lid van den partijraad der R. K. S. P., onder-voorzitter van den Zuid-Nederl. Zuivelbond, die te Haarlem ding en lanceeren het schandelijke strandle ven. Zulke euvelen heeft de middenstand niet teweeggebracht. Zullen wij iets bereiken? Spr. oordeelt, dat de wet op de ondernemersovereenkomsten een perspectief opent. Maar willen wij die in de gewenschte richting zien toegepast, dan moe ten wij daarvoor actie voeren. Ook in de gemeenten hebben wij actief te zijn, want ook deze kunnen regelend optreden, natuurlijk na de middenstandsorganisaties te hebben geraadpleegd. Een voorbeeld is de ventkwestie, want er heerscht nu een vent- manie, die niet alleen de bona-fide-venters het bestaan onmogelijk maakt, maar ook voor den middenstand een gevaar oplevert. Amsterdam heeft het aantal venters al beperkt; venten en steun trekken tegelijk is daar niet meer moge lijk. Den Haag heeft een regeling, die lang zoo ver niet gaat. Rotterdam heeft nu princi pieel besloten het ventvraagstuk te regelen. Delft is het verst op het onderhavige gebied; bovendien wordt daar actie gevoerd om den geheele straathandel te reglementeeren. We moeten, aldus spr. aansturen op een sluiting van het ventersbedrijf en een verhindering van het venten door steuntrekkers. Aan het einde van zijn rede zei de heer v. d. Brule: zoo gezien ligt er voor den a.s. win ter een prachtig werkterrein braak, dat alles zins de moeite waard is door de kath. mid denstandsorganisatie te worden aangepakt. De voorzitter dankte den spreker voor zijn „prachtige, gloedvolle rede", waarna de secre taris, de heer Vredebregt, het verslag voorlas van de conferenties, die het comité tot ver laging der electriciteitstarieven voor Rotter dam, Schiedam en. Vlaardimgen met den wet houder voor de bedrijven te Rotterdam heeft gehad en waarbij cok de directeur van het electriciteitsbedrijf tegenwoordig was. De totale indruk was, dat op vertaging der tarieven niet kon worden gerekend, daar de financieele toe stand der gemeente Rotterdam dit niet zou gedoogen. Wel was de wethouder bereid over te gaan tot een regeling die des winters groo- ter verbruik van electriciteit gemakkelijk zou maken. Dit geldt echter alleen voor Rotterdam en de kwestie komt Donderdag daar in den Raad, zoodat men nog even moet wachten met pogingen om de regeling ook in Schiedam doorgevoerd te krijgen. Aan eenige Rotterdam- sche raadsleden zou verzocht worden, bij de behandeling der begrooting te trachten een toezegging tot tariefsverlaging van den wet houder los te krijgen. Na de rondvraag werd de vergadering op de gewone manier gesloten. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Voorlichting van de rijpere jeugd- Het bestuur schrijft: Op de vergadering van bovengenoemde ver- eeniging, welke Donderdag 22 dezer, s avonds 8,30 uur in de bovenzaal van den R. K. Volks bond wordt gehouden, zal de heer Emile Franke leeraar aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage, spreken over bovengenoemd onderwerp. Voor vele ouders is de voorlichting, speciaal de sexueele voorlichting voor de rijpere jeugd, een moeilijke taak, en men weet nauwelijks hoe die taak te volbrengen. Daar in dezen gevaarvollen tijd een goede voorlichting het behoud van de deugd Uwer kinderen kan zijn, stelle iedere vader en moe der belang in de rede van den heer Franke, die op gezagvolle wijze over dit onderwerp zal spreken. Komt dus allen, zoowel vaders als moeders naar deze vergadering. By of krachtens wetten of verordeningen oorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. WIE MIST EEN DAMESHORLOGE? Bij de politie alhier zijn inlichtingen te be komen inzake een dameshorloge, dat eenige dagen geleden bij den bewoonster van de J. A. Alberdinck Thijmstraat in de brievenbus is gegooid. De politie vermoedt, dat het horloge van diefstal afkomstig is, doch van een derge- lijken diefstal is geen aangifte gedaan. TWEE INBREKERS GEVAT. De arrestant Op 't H., die na de inbraak aan den Vlaardingerdijk door burgers is ge grepen, en nu ingesloten is in het hoofdbureau van politie, heeft gisteren bekend, de inbraak te hebben gepleegd. In verband met zijn be kentenis heeft de politie gisteren te Rotterdam aangehouden J. R., wonende aldaar. Deze is eveneens in het hoofdbureau van politie alhier ingesloten. Op 't H. is vanmorgen ter beschik king van de justitie, te Rotterdam gesteld. DIEFSTAL. Van een vrachtauto van N. is gisteravond in de Nieuwe Maasstraat een doos met caramels ontvreemd. 100 INBRAAK IN SCHUUR. In den nacht van Maandag op Dinsdag is door verbreking van een slot ingebroken In de schuur van A. L. aan de Celsiusstraat alhier. Een aantal kisten, blikken en bussen groenten is ontvreemd, terwijl van een rijwiel de dyna mo en een actetasch vermist worden. De politie stelt een onderzoek in. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van; le. Rozenboom's Stoomzeepfabriek N.V. om vergunning tot oprichting van een zeepfabriek in het pand Noordvestsingel 123, kadaster Sectie H no. 766, met een stoomketel van 3 M2. verwarmingsoppervlak, dienende voor het ver hitten van 2 kookketels; 2e. de Vereeniging v. d. H. Vincentius van Paulo om ontheffing van voorwaarde e, ver bonden aan de haar d.d. 19 Juni 1933 verleende vergunning tot oprichting van een wasscherij en het plaatsen van diverse electromotoren en drie stoomketels in het gebouwen-complex aan de St. Liduinastraat, kadaster Sectie M no. 5562, welke voorwaarde luidt: „Vanaf 's avonds 10 uur tot 's morgens 7 uur mogen in de wasscherij geen machinale werkzaamheden plaats hebben" Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 5 December 1934, des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen eü die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin der wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 21 November 1934. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie aangegeven m het tijdvak van 2 tot en met 15 November 1934: Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des mid dags: Hondenhalsband, ceintuur, pak man chester goed, buts, pak winkelzakken, linnen schort, hamer met streng touw, vulpenhou der en potlood, diverse handschoenen, das, sleutel aan ring, hondje, kat, rol staaldraad, portefeuille met papieren, geit, beursje met penningen, rijwielplaatje in étui, medaillon met 2 portretten, zilveren rozenkrans in étui, gymschoentje. Bij vinders: rijwielplaatje, portier Gasfabriek zilveren rozenkrans in étui, J. v. Pelt, Sta tionstraat 3; damestaschje met inh., G. v. d. Knaap. Parallelweg 104; hondje, K. van Erpen Lorentzplein 2; rijwieïplaatje, F. v. d. Tem pel, Marconistraat 65; rozenkrans, J. Feijen, Baan 6; mandje aardappelen en gewicht. E. Bo- rani, Thomas a Kempisstraat 12b; portemon- naie met inh., D. Verkaaik, Woomeschestraat 32; broche, J. Mulder, Zeestraat 19; sleutel, J- Hartman, Nic. Beetsstraat 56a; zilveren rozen krans, D. van 't Zelfde, Ridderkerkstraat 24b; glacé heerenhandschoen, P. Sjoersma, Over- baasschesteeg 5; jas, N. v. d. Horst, Mariastraat 30; rozenkrans in étui,' M. Meijer, Wattstraat 41B; regenjas, J. Vijgeboom, Groenendal 7; zilvergeld, E. Zijtveld, Vondellaan 64A; rijwiel- plaatje, A. Herlaar, Oosterstraat 26; kinder- portemonnaie, H. Overheid, Buitenhavenweg 176-12; glacé heerenhandschoen, H. Manden makers, Mariastraat 89; gummi spons, G. Prein Broersveld 88B; ring met sleutels, B. Kleine- koort. Noordmolenstraat 66; gouden ring, A, Wagenaar, Broersvest 64; regenjas, C. Plooij, Vondellaan 12B; bril, A Winterswijk, Tuin straat 13; muts, C. van Dijke, Kortlandstraat 16-16; hondje, J. de Bruin, Zwartewaalschestr. 18A; manchetknoop, W. van Dijk, van Beve renstraat 25B; portemonnaie, met inh., M. Mac- kaaij, Heerenstraat 41-12; 2 regenpijpen, M. Hoogerbrugge, Schiedamscheweg 140 te Over- sohie; kistje druiven, C, Tintel, Mariastraat 47A; trajectkaart, A. Bijloo, Hoofdstraat 55; muts, W. Elgers, Brugmanstraat 50A; ceintuur, R. Louis, Fabristraat 34B; handbeschermer van rijwiel, P. v. Tol, Grofbaan 39; rozenkrans, J. de Helder, Pernisschestraat 3A; portemonnaie, met inh., J. Eijkenbroek, Anth. Muijsstraat 19B kosteloos rijwielplaatje, G. v. d. Sluijs, Ver brande Erven 9; ring met 3 sleutels, J. v. d. Graaf, Noordvest 3; notitieboekje, J. de Koning brugwachter, Ooievaarsbrug; sleutel, G. Bred- dels, Bleekerstraat 21; muts, W. Kemper, Alei- dastraat 140; boek, W. Allewelt, Hoogstraat 67A rijwielplaatje, J. Voogd, Wilhelminaplein 14; vulpenhouder, C. van Leeuwen, Roosbeek 9; paar handschoenen, B. Sprong, Mariastraat 73B rozenkrans in étui, J. Loendersloot, Singel 199B portemonnaie met inhoud, W. van Velzen, Vil lastraat 44; actetasch met leerboeken, T. Stolk, den Bommelschestraat 34; collier, B. Huiswaard, Willem Buijtenaerstraat 190; dames slipover, G. de Wilt, Galileistraat 84; zilveren halsketting J. Loch, P. Potterstraat 56; rijwielplaatje, H. Brandwijk, Jan Vermeerstraat 20A; rijwiel plaatje, P. Klaassen, Korte Achterweg 4B; por temonnaie met inh., J. E.mans, Da Costastr. 40A; paar gymnastiekschoenen, A. van Wag- tendonk, Klein Groenendaal 32-22; parapluie, Spaarbank, Lange 80; rijwielplaatje, J. Bos, Da Costastraat 19B; ring met sleutels, W. Kulik, Graaf Florisstraat 68; hondje, A. Zijdeveld, Oos- terstrat 67. WINKELWEEK HET CENTRUM. Het zou in-de bedoeling liggen van de deel nemers aan de winkelweek „Het Centrum" hun organisatie te laten voortbestaan en wel hoofdzakelijk om het tekort te kunnen aan zuiveren en de schulden te betalen. Het is im mers gebleken, dat het inschrijfgeld te laag was gesteld, zoodat geen flinke actie ontplooid kon worden zonder de begrooting te overschrijden. Wanneer het bestuur de loopende zaken zal hebben afgedaan, zal een vergadering uitge schreven worden ter verkiezing van een nieuw bestuur. TECHNISCHE CLUB. De technische club van de R. k. Radiover- eeniging „St. Liduina" houdt Vrijdag 30 Nov. een vergadering in „Musis Sacrum", waarop de heer M. de Gorter een lezing met lichtbeel den zal geven over: de fabricage van gramo- foonplaten. CONTACT-COMMISSIE. Maandagavond te kwart vóór 8 is er weer een cursusavond voor de contact-commissie. Na de les van den heer Guit zal weer een komi sche film vertoond worden. Een jaar of vier geleden gaf de Paus een belangrijke gift voor een nieuwe kerk in een Japansche stad, en de kleine inwonertjes be tuigden Z. H. hun dankbaarheid door het sturen van een pop. Hoogstwaarschijnlijk zit het sier lijk uitgedoste Japanneesje nog in een van de oude. waardige zalen van het Vaticaan stille tjes met zijn scheeve oogjes voor zich uit te staren. Hier gaf een aantal kindéren aan een bejaard man een pop cadeau, doch in vervlogen tijd was het de gewoonte, dat volgroeide menschen zoo'n geschenk aan kinderen gaven. Op het oogenblik echter zou men heelemaal handelen volgens de eischen des tijds, wanneer men op" de receptie van een jubilaris of jarige met een naargeestigen Pierrot op zijn arm verscheen. Men geeft geen klokken meer, geen wandel stokken met of zonder zilveren knop, noch enveloppes met inhoud, maar wie nu uit hul digen gaat, doet goed om in den eenen pand van zijn jacquet weliswaar nog altijd een ont roerende speech te steken maar om bovendien in den anderen de soepele massa van een galante sierpop te wringen. Wie poppen geeft en poppen heeft, die is modern en een kind van zijn tijd. De dieren hebben al lang de menschen van hun eereplaats verdreven. Honden en katten, vogels en renpaarden werden sinds lang al met de teederste zorgen omringd. Maar hun rijk gaat óók weer voorbij, want een nog ge dweeër majesteit is op den troon verheven: Hare Koninklijke Hoogheid de Pop zit in de keurigste en kleurigste kleedij op het mooiste plekje van de kamer de bewondering af te dwingen. Als de kinderen het vroeger waagden de vertrekken door poppen en poppengoed te ont redderen, dan kwam de moeder met groote oogen aangestoven om hun den weg naar de kinderkamer te wijzen, maar nu hebben de mamatjes zelf hun dodderige popjes. Ze steken ze in prachtige kleertjes, ze knuffelen ze en drukken er in vervoering de rouge harer lippen op, zonder ook maar een beetje te letten op Dicky, die kwispelstaartend uit jaloerschheid te blaffen en te huilen staat. Probeert men de gevreesde overbevolking nu weer door een overproductie aan poppen tegen te gaan? Komt men thans ergens op visite, dan moet men eerst eens zijn oogen goed laten rond gaan om een stoel te ontdekken, waarop geen pop haar slappe beentjes heeft uitgestrekt. Poppen brengen nu gezelligheid in ontvolkte kamers Is een pop ook niet in véle opzichten een ideaal gezelschap? Een pop kan men zoo mooi maken als men zelf wil, ze schreeuwt niet, ze zeurt niet, ze blaft niet, ze huilt niet, ze eet niet, ze brutaliseert je niet, ze kost geen school geld en zal geen natte plekken achterlaten op het teere zij. Vele huizen zijn daarom dood stille musea geworden van poeslieve dametjes en popperige minnaars zonder ruggegraat. En hoeveel kunstenaars, die krachtige en machtige houwers konden zijn geweest van stug gesteente, zitten nu kleine lapjes te lij men en voetjes te vormen van stukjes watten. Alle soorten menschen zijn al als poppen afgebeeld en alle menschelijke eigenschappen reeds voorgesteld in roode jasjes en kralen- oogjes. We lazen in een interessant boekje: „Altijd weer ben ik er toe gekomen, dat Droomdanseres de mooiste is. Zeker js zij mij de liefste, in haar sobere, edele mousse line, roet haar stille oogen van rechte, lange kraaltjes; Om haar rust en devote gebaar. Zij is zoo' beschroomd en tot' de diepte gekeerd. Ik heb haar zien bewegen als geen der anderen. Van aardeweelde weet zij niet.,.." Wie is het, die zoo spreekt? Een verliefde jonkman, die de voortreffelijkheid schetst van de oorzaak zijner bedwelming. Neen, gij hebt u vergist. Het is W. F. Gouwe, die een van de poppen beschrijft, welke Harry van Tussen broek vervaardigde. Men heeft van de poppen menschen ge maakt! Maar men heeft 't hier niet bij gelaten, want uit alle macht zit men nu ook van de menschen poppen te maken en van het leven een marionetten-theater of een poppenkast. Dwepen we niet .met die popperige kind vrouwtjes, die haar wenkbrauwen zoodanig op hun blanke snoetjes weten te zetten, dat de onschuld net echt uit de vraagoogjes straalt. En zouden we er ook nog van opkijken, wanneer een werkelijk onschuldige kleuter haar mo derne grootmoeder probeerde op te pakken in de veronderstelling, dat ze met 'n pop had te doen. Is de moderne industrie geen huis vol poppen, die dansen op de zenuwachtige vingerbeweging van één enkelen man? En bestaat er nu ook niet overal ter wereld een fanatiek streven om in elk land maar één man aan de touwtjes te laten trekken, zoodat al zijn landgenooten wil- looze poppen worden, die hun hand opsteken, telkens als hij dat wenscht? De poppen zijn nu ook in grooten getale onze ernstige, nijvere stad binnengedrongen, en ze hebben haar intrek genomen in het aloude voormalige St. Jacobsgasthuis aan de Hoog- gtraat. Drie dagen lang zullen zij zich daar laten bewonderen, de levenlooze liliputters, en niemand minder dan de burgemeester heeft men weten over te halen, deze poppententoon- stelling Vrijdagmiddag te openen; misschien wel onder het voorwendsel, dat hij zoo gewoon is aan het leiden van raadsvergaderingen, want men koestert den laatsten tijd niet al te veel waardeering voor volksvertegenwoordigers! De tentoonstelling heet „De Kleine Wereld", en de baten komen ten goede aan de katho lieke vereeniging, die kinderen naar buiten stuurt, kleine jochies en kleine meisjes, die in de poppen gelukkig geen concurrenten hoeven te zien om de liefde der ouderen, doch ze mogen begroeten als trouwe kameraadjes, en nu meer dan ooit, nu de poppen, door zich te laten tentoonstellen, eens wat terug doen voor al de genegenheid, die ze van de jeugd onder vonden. KOOPT IN DIT GEVAL EEN GOEDE BRIL OPTIEK- EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91, Telei' 68814 Ook voor Ziekenfondsleden. heel.131S 8 ZIEKENFONDS KLEIN-BABBERSPOLDER. Bij de gemeentelijke werkverschaffing tol den Klein Babberspolder werd dit jaar een zieken fonds opgericht, ten einde daaruit wtkeermgen te doen gedurende de eerste drie ziektedagen, waarvoor immers geen uitkeermg volgens de Ziektewet wordt ontvangen. Met algemeene stemmen werd besloten, een bedrag uit te kee- ren gelijk aan het bedrag, dat de Ziektewet voorschrijft nX 30 pet. van het loon. De con tributie werd bepaald op 10 ct. per week en hiermee is het mogelijk gebleken alle ziekte gevallen te financieren, mede dank zij den physieken toestand der leden en de weersge steldheid. Gedurende den tijd der werkverschaf fing werd in totaal 48,73 uitgekeerd, en bij beëindiging der werkzaamheden bezat men een saldo van 16.30. In een onlangs gehouden ledenvergadering is besloten dit overschot aan te bieden aan de afd. Schiedam van de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose, 21 November: Doelezaal, Concordia. 8 uur Groote Schouwburg, De roman van John Loving (A'damsche Tooneelver.) 8 uur (voor volw.) 22 November: Nutszaal, Het Rotterd. Trio. 8 uur. Doelezaal, Toonkunst (vooruitvoe ring) 7.45. Groote Schouwburg, Schakels (Hollandsch Tooneel, Heyermans-herdenking) 8 uur (voor volwassenen). 23 November: Doelezaal, Toonkunst (Re quiem van Verdi) 8.15 uur. 24 N o v e m b»e r: Groote Schouwburg, Ma deleine's Misdaad (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). 25 November: Doelezaal, Het Residentie- Orkest met Jo Vincent, 2.45 uur. Groote Schouwburg, Madeleine's Misdaad, (Rott. Hof- stadtoonel) 8.15 uur (voor volwassenen). 26 November: Doelezaal, Gemengd Koor (vooruitvoering) 8 uur. 27 November: Doelezaal, Gemengd Koor (Groote Mis van Mozart) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 November in: Lu mière, Maskerade (voor volwassenen)Stu dio, Vrouwenbad (voor volwassenen); Tha lia, Rivalen (voor volw.); Olympia, Bleeke Bet (voorvolw.); Corso, Canaille (voorvolw.); Centraal, De wurger (voor volw.); Ooster, De wereld verandert (voor volw.); Colosseum Goud (voor volw.) Tentoonstellingen: Studio '32 Werk van George Martens en Stefan Mrozewski Kunsthandel Ad. Donker, werk van Karei van Veen. Unger en v. Mens, stillevens van Fransche Meesters. Gebr. Koch, werk van Charles Holilman. R, K. Bond v. Groote Gezinnen. Evenals vorig jaar wordt wederom een St. Nicolaasfeest georganiseerd. Een 1500-tal kin deren zullen, naar wij hopen, wederom ge nieten van een gezellige uitvoering, waar St Nicolaas op bezoek komt met zijn onvermoei- den zwarten knecht, efr dan naar huis met een aardig stukje speelgoed. Maar daar is geld voor noodig en verschil lende dames zijn alreeds uitgetrokken, ge wapend met inteekenlijsten, om de benoodigde gelden op te halen bij de vele kindervrienden, die niet alleen den kinderen zoo'n pretje van harte gunnen, maar ook weten dat die vele kinderen uit de groote, vaak arme, gezinnen, welke toch al zooveel ontberen, vooral 'in dezen tijd zoo'n pretje,' 'n St Nicolaasfeestje, waar toch ieder kind jaarlijksch op vlast, niet ont houden mag worden. Al zijn de tijden slecht nu ja, maar een kleinigheid voor dit sympathieke doel kan er toch nog wel af. Wanneer nu eens ieder Katho liek gezin, slechts één dubbeltje gaf, dan zou reeds voldoende geld aanwezig zijn. Maar om dat er helaas zowelen zijn, die niets willen geven, omdat ze al zooveel geven daarom zullen anderen dubbel, ja wel 50 maal zoo veel geven, eenvoudig omdat dit feest moet slagen, Is voor dit doel een aansporing om diep in den zak te tasten wel noodig? Ik meen van niet, maar het is mogelijk dat de dames aan de deur zijn geweest terwijl U niet thuis waart, of U geen gelegenheid hadt.... och, geef dan even een boodschap, bij den penningmeester P. A. v. d. Berg, L. Kerkstraat 33 en het wordt onmiddellijk gehaald of stort het even op z'n giro-rekening no. 151,651. Doet mede, om 1500 paar kinderoogen dankbaar te doen glinsteren; zij herinneren zich zulke prettige dagen hun leven lang. Is 't niet heerlijk te hebben medegewerk voor dit doel? Geeft weinig of., veel, maar., geeft, opdat dit echte kinderfeest moge sla§en- Namens het bestuur, F. A. HAKKAART- voorz. HANDWAGEN TE WATER. Gistermorgen raakte een handwagen, die bij den vischhandel aan de Lange aven stond, te water, doordat er een viaa au 0 tegenop reed. Deze reed zonder mcer 00r. zoodat de belanghebbende de schade zo moet betalen. In tusschen was er hulp feenoeS. oen de hand kar op den wal zou worden getrokken. SCHEEPVAART. SCHIEDAM. 20 Nov. Vertrokken: Duitsche m.b. Havel, met stukgoed naar Hamburg; Duitsche zeelichter Fairoel, met olie naar Har burg per Duitsche zeesleepboot Fairplay XV. SCHIEDAM, zO Nov. Aangekomen: Ned. s.s. Algemib, ledig van Velsen om te dokken in de Wilhelminahaven. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 19—20 November, GELOREN: Pietertje, dochter van A. Romijn eri P- A. van Leeuwen, Vlaard.dijk 79 Wil helm, zoon van H. Rijntalder en L. K. Vogel, Snelliussingel 30 Johannes E., zoon van D. J- Hittinger en P. G. Matla, Stationstraat 60 Johannes J., zoon van J. J. Burger en J. E. van Leeuwen, Goereeschestraat 20. OVERLEDEN: C. Oers, 85 jaar, weduwe van C. G. Nobel, Nassaulaan 75. MELKAUTO TE WATER. Van den melkhandelaar Jac. Ruigrok uit Rotterdam, geraakte vanmorgen om 7 uur een vrachtauto met 909 liter melk van af de Broek kade in de Poldervaart. De weg wordt ter plaat se met klei en puin verzwaard en opgehoog en is momenteel zeer gevaarlijk. Met een ge deelte van de kade gleed de auto in de vaart en hij kwam onderste boven te liggen, terwijl de melkbussen wegdreven. De twee inzittenden konden zich uit het water redden. De auto zou heden met een kraanwagen woiden gelicht. Verwacht wordt: Meest zwakke Zuidelijke tot Zuid-Oo'stelij- ken wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag iets kouder. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosms. R. K Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen m het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den R. K. Volksbond. Xed®ren Woensdagavond te 8 uur repetitie det sywphonie-orkest L. v. Beethoven J. C. m Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelir,XI °estuursver- Ned. R. K, Volksbond g b6StUUr Van den lederen Woensdagmiddag van half 5 tot halt 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9—half 10 sociale oniwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond; Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 21 November. Propaganda-vergadering voor R. K. diendén. Musis "Sacrum, 8,45 uur. Be- Donderdag 22 November. Intieme feestavond der R. K. S. V. Excelsior Musis Sacrum Algemeene vergadering van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. R. K. Volksbond, half 9. Orgelvoordracht van Adr. D. c. Kok, Ooster- kerk, R'damschedijk, 8,15 uur. 23, 24 en 25 November. PoppententoomstelliHS "He Kleine Wereld" ten bate van de R- K. Kinderuitzending. Voorm. St. Jacobsgasthuis. Vrijdag 23 November. Ledenvergadering van den Ned. R. K. Volks bond. Vergadering „Katholiek Leven", Amstelbron, half 9- Zondag 25 November. Opvoering van „Een Moeder", door „Pulchri Studio". Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 26 November. Jaarvergadering van den R. K. Vrouwen- bond. Musis Sacrum, 8 uur. Cursusavond van de R. K. Jongensvakcen trale (Contactcommissie). R. K. Volksbond, kwart vóór 8. Concert crum. Dinsdag 27 November van „L. v. Beethoven", Musis Sa- 27 en 29 November Ouderavond vanwege de Broederscholen. R. K. Volksbond, resp. 7 en 8 uur. Vrijdag 30 November. Viering één-jarig bestaan van De Princevlag (jebrouw Eendracht Vergadering van den R. K. Vredesbond, afd. Schiedam. R. K. Volksbond, 8 uur. Vergadering van de Technische Ciub derR.K. Radiovereeniging. Musis Sacrum. SCHIEDAM, 21 Nov. Officieele noteerirg ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. jo. Spoeling. Spoeling f MO a H.50. BURGERWACHT-VERGADERING. Donderdag 22 November om half acht 's avonds zal in de zaal van café „De Vriend schap" ij. c. de Bruin) de algemeene verga dering gehouden worden van de Kethelsche Burgerwacht. Opkomst van alle leden, gewa pende en ongewapende, is dringend gewenscht. E. H. B. O. In verband met de ledenvergadering van de Burgerwacht is de cursusavond voor de E. H. B. O.-ers tot volgende week Donderdag uitge steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2