DE VRIJHEID VAN HET LUCHTRUIM. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1934 EEN VLIEGDIENST EUROPA- VER. STATEN. Wij hopen daar ook aan mee te doen", zegt Plesman. DE K.L.M.-DIRECTEUR OVER DE ONTWIK-KELING VAN DE luchtvaart. BIJZONDERE ORGANISATIE VOOR NIJVERHEID, HANDEL EN VERKEER. HACHELIJK AVONTUUR VAN AUTOMOBILIST. Door motorlicht verblind in sloot gereden Tegenwoordigheid van geest ondanks zware kwetsuren zijn redding. DE JEUGDIGE VALSCHMUNTERS. DE NEDERLANDSCHE BANK. erdere goudverschepingen naar New-York. VRACHTAUTO IN HET MERWEDE- KANAAL. T oe ge past natuurwetenschappelijk onderzoek. Installatie der organisatie door minister Steenberghe. RONDRIT PER AUTOBUS ROTTERDAM—AMSTERDAM. GOUDLAND". PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. BRAND TE BAGAN-SI-API-Ari. Nieuw jeugdblad. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. PROF. OZAMO. f ZILVEREN KLOOSTERJÜBILé. MARKTBERICHTEN. RIVIERTIJDINGEN. B^^ri^nkT^ new-york, 21 Nov. (United press) Be Amerikaansche dagbladen bevatten een onderhoud, dat de Amsterdamsche correspon dent van de „United Press" heeft gehad met den heer Albert Plesman, den directeur van de. k.l.m. In dit interview doet de heer Plesman, we zouden willen zeggen een hartstochtelijk e- roep, op alle landen ter wereld om hp de res te blijven staan voor de vrijheid van e uci rt?,Vrijheid van het luchtruim", aldus de heer Plesman, „dat moet het wachtwoord van. de '.veréld worden. De burgerluchtvaart is van een absoluut internationaal karakter. Zij is het eigendom van de gansche werrid en behoort aan. het gehèele menschdom. De slagboomen van bekrompen chauvinisme zullen er door om laag gehaald worden, hét zal de volkeren ver broederen eri vooroordeel zal worden te niet gedaan". De heer Plësman, meestal nogal nuchter en flegmatisch, komt in vuur als hij dén corres pondent uiteenzet, waarom hij strijdt voor vrij heid van het luchtruim, zooals onze voorvade ren streden voor de vrijheid van de zee. „God heeft ons het overweldigend grootsche luchtruim geschonken en hu heeft Hij ons met de macht om te vlegen bedeeld. Het vliegen zal de grootste zegen blijken te zijn, die ooit het menschdom ten deel viel. Alleen de inter nationale politiekers moeten er hun handen van af houden. Die heeren moeten niet de lucht voor ons gaan vergiftigen, zooals zij zoovele andere schoone dingen hier op aarde voor ons vergiftigd hebben door internationale jalousie en cnauvinisme Gevolg van de Melbourne-race. De heer Plesman zegt dan weer met zijn ge wone bezonkenheid: „Ik geloof, dat de Mel- boume-race heel veel heeft gedaan om de vol keren nader tot elkaar te brengen. Er moeten meer van zulke races komen, maar dan verbe terd en wat gematigder. Zij moeten .inderdaad den grooten vooruitgang demonstreercn, dien de burgerluchtvaart over een bepaald tijdperk ge maakt heeft. Ik hoop, dat de „Airrace Parijs— Hanoi", die de „Petit Parisien" gaat organisee- ren in 1935, dat nog weer veel beter zal doen zien, dan de Melboume-race reeds deed' De heer Plesman doet dan vei der nog een hoogst belangrijke en actueele uitspraak wat betreft de Zeppelins. Hij zeide, niet te gelooven, dat die ooit een ernstige concurrent van de vliegmachines ZOU* den yearden. .'„Persoonlijk geloof ik", zéide hij, „dat de Zeppelin, hoewel een schitterend lucKschlji.j slechts een phase in het moderne luchtverkeer •vertegenwoordigt. Die Zeppelins zijn te samenr öesteld met hun groote gaszakken, te omvang- rijk en te langzaam". Steeds grooter, beter en sneller machines. „Neen", aldus de heer Plesman met groote beslistheid, „wat we noodig hebben, zijn steeds grooteré, betere én snellere vliegmachines'. Mediteerend zegt de heer Plesman dan: „Als ik slechts denk aan hoe wij met de K.L.M. begonnen, vijftien jaren geleden. We hadden een paar oude Engel sche oorlogsvlieg machines gekocht, die wij ombouwden tot „Air liner". Er konden maar een paar passagiers in vervoerd worden en dan zonder eenig comfort. En nu, binnenkort, .zullen we ons „Vliegend Hotel", de F. XXXVI, in dienst stellen op de AmsterdamBatavia Lijn", „En zal dat uw laatste woord zijn in comfort en" snelheid, meneer Plesman?", aldus de cor respondent. De heer Plesman glimlacht. „Slechts een be gin, Er is, practisch gesproken, geen grens aan de grootte van de vliegmachines, noch aan het comfort voor de passagiers of zelfs aan de snel heid, Het eenige is dat zei de heer Plesman met nadruk dat er geleidelijke ontwikkeling moet zijn. Voor het oogenblik is onze F XXXVI met- zijn 32 zitplaatsen, zijn Pullman-bedden enzoovoorts, inderdaad een grootsche schep ping". Dan zegt de heer Plesman nog iets heel be langrijks. „Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat we later de snelheid van de F 36 nog eens opvoe ren, b.v. door de vier 700 P.K. motoren van dit vliegtuig te verwisselen voor vier van 1000 P.K. elk. Iritusschen heeft onze' Douglas, die schitte rende Amerikaansche machine, doen zien, hoe een passagiersvliegtuig van matige grootte be hoort te zijri". Luchtlijnen over de Oceanen. De heer Plesman kwam dan nog eens terug op de geleidelijke ontwikkeling, die zoo nood zakelijk is in de luchtvaart. „Alles in de aviatiek ontwikkelt zich inder daad slechts geleidelijk en natuurlijk. Het mag het groote publiek soms voorkomen, alsof we ineens een grooten sprong vooruit maken, maar in waarheid is dat niet zoo. De menschen wor den soms zelfs wel eens ongedurig als de ont wikkeling watlangzamer schijnt te gaan, dan zij zouden wenschen. Bijvoorbeeld zooals in het geval van de luchtlijnen over den Atlantischen Oceaan en over den Stillen Oceaan. Toch kunt u er gerust op zijn, dat de zwaarder-dan-lucht- machines heel spoedig ook deze oceanen over vliegen, regelmatig als de klok, met veel com fort voor de passagiers en met volkomen vei ligheid". „Bedoelt u, meneer Plesman, aldus de cor respondent bijvoorbeeld een luchtlijn tus- schen Europa en de Vereenigde Staten?" „Bijvoorbeeld", zegt de heer Plesman glim lachend, „enwij hopen daar ook aan mee te doen". Verder wil de heer Plesman zich echter niet uitlaten, alleen zégt hij nog, dat die vliegma chines van de toekomst geen zee-luchthavens noodig zullen hebben, noch drijvende eilanden of wat al niet. De moderne vliegmachines zijn voortdurend in staat, grootere afstanden aan één stuk af te leggen en zullen geen kunstma tige hulp behoeven bij het vliegen over de wereldzeeën. De Kerstvlucht van de ,.Snip". Dan nog wijst de heer Plesman op de groote beteekefüs van de komende K.L.M.-Kerstvlucht -.van dë „Snip", tvelke vlucht', naar hij hoopt,, in zal luiden, dat dë K!L.M.-vlag niet alleen ge zien zal worden in-Nederlandsch'West Indië, inaar ook tot ver in het Zuiden van Zuid- Amerlka. „Dit alles is slechts een begin", aldus besluit de heer Plesman. „Jaar na jaar zal de ont wikkeling van de bürger-luchtvaart intenser .worden en, .'dë internationale samenwerking meer volkomen. Nationale luchtvaart maat schappijen zullen samensmelten, in groote, in ternationale ondernemingen. Alleen.... vrij heid van het luchtruim zal noodzakelijk zijn voor die ontwikkeling en de politiekers zullen zich er buiten moeten houden. Toen de 'heer v. d. B., vertegenwoordiger der firma Hulst uit Utrecht, in den nacht van Maan dag op Dinsdag zich met zijn auto tusschen. Rijen en Dorst bevond, werd hij verblind door het licht van een motorrijwiel, v. d. B. raakte de richting kwijt, reed legen een boompje- en kwam daarna, in een sloot terecht. Hier'sloeg de wagen over den kop en bleef in de naast de sloot staande struiken hangen. Met moeite werkte de heer B„ die ernstig gewond was, zich uit den half hangende wagen en kwam daarna in de sloot terecht, waar hij'bleef liggen. Hij behield intusschen zijn tegenwoordigheid van ëeest en het gelukte hem met licht de aan- c acht te trekken van twee voorbijrijdende wie rijders, dte hem uit zijri benarde .positie hielpen. Op hun beurt brachten zij met licht signalen een naderende auto tot stilstand. De bestuurder hiervan, de heer pr„ uit Breda, waarschuwde de marechaussée's te Rijen en haalde geneeskundige hulp, welke door dr v Glabbeek werd. verleend. Met de auto van den heer Pr. werd V. d. B. overgebracht naar het Diaconesseziekenhuis te Breda, waar Dr. Van Hilten verdere hulp verleende. Het bleek, dat het slachtoffer een enkel had.gebroken en een hersenschudding had opgeloopen, terwijl bo vendien een van: zijn lippen was gescheurd. f*e auto, die vrij ernstig werd beschadigd, door garage Pruis naar Breda gesleept. De ,°!*tarid v*n v. d. B. was Dinsdagavond voor- Uitgaande. Naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het nader poliüe-onderzoek inzake de valse munterij en de uitg.fte van valsch geld door den 19-jarigen R. en zijn 17-jarigen vriend, te 's, Hage heeft, ertoe geleid, dat R. in 't Huis van Bew. is ingesloten. Tegen hëm; wordt een Vervolging ingesteld wegens hét vervaardigen en u'tgeveri van vklsch geld en ook terzake van oplichting. - ZiJ'r> jongere vriend is op vrije voeten gesteld, omdat hij „jet medeplichtig' 'was gewéést bij het aarnnaken van het. valsch geld. Wel zal hem medeplichtigheid wegens het uitgeven van y c geld worden ten laste gelegd. De. eerste goudzending naar New-York, welke reeds.in den vorigen weekstaat vandeBank tot uitdrukking kwam, is gevolgd door enkele meerdere zendingen, welke blijkens den thans vóoïliggenden weekstaat een hoeveelheid goud hebben bedragen van per saldo ruim tien mil- liaen gulden. Intusschen zijn de goudtransac- ties met Ne.w-York reeds weder minder aan trekkelijk gewórden, dank zij de lichte koers- reactie van den dollar, welke hiervan een ge volg is geweest. Overigens zal die aantrekke lijkheid juist in een toestand van slechts wei nig varieerende. dollarkoersen in sterke mate afhankelijk zijn van de vervoergelegenheid, wélke op het moment van het tot stand komen der transacties bestaat/en in aansluiting hier aan van de verzekeringspremie, welke zal wor den bedongen. Het goudpunt is dientengevolge eenigermate aan schommelingen onderhevig. Noemenswaardige veranderingen in de cre- dietbetrekkingen tusschen de Bank en het Rijk. of tusschen de Bank en derden hebben gedu rende de afgeloopen week niet plaats gevonden. De vermindering van de billettencirculatie is dan ook vrijwel geheel op de uitwerking der goudverkoopen terug te voeren. Mét een defecte stuurinrichting aan bet slingeren geraakt. Een zwqre vrachtauto, geladen met stukgoe deren, is gisteren even voorbij Jutphaas in het er v, c e- anaal gereden De wagen, die uit Amsterdam afkomstig was, reed, met' vrij groote snelheid, toen hij, waarschijnlijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, begon te slingeren. De auto kwam daarbij aan de rechterzijde van den weg terecht, waar het diepe Merwedekanaal onmiddellijk aan den weg grenst en raakte m groote vaart te water. Bestuurder en een mede-inzittende hadden de. grootste moeite, zich uit hun netelige po sitie te bevrijden. Zij slaagden daarin door het 'stukslaan van een ruit-- Later werdgepopga den wagen met een kraan wagen, uit hot kanaal, te takelen, hetgeen mog al eenigen tijd vor derde tengevolge van de moeilijke positie, waarin het vehikel lag. lading bestond Ui.t appelen, en SiniCi- klaaskoekjes, zopdat Zwarte -Piet een schade post, je op zijn rekening en "verantwoording zal hebben te noteeren. In een der zalen van het Departement van Economische Zaken is gistermiddag de Bij zondere Organisatie voor Nijverheid, Handel en Verkeer door den Minister van Economische Zaken geiiistalleerd. Installatie-rede Steenberghe. van minister De Minister hield daarbij een rede, waarin hij herinnerde, dat met ingang van. 1 Mei in het leven geroepen is de Bijzondere Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onder zoek ten behoeve van Nijverheid, Hanael en Verkeer, waarvan bij K. B. de statuten werden goedgekeurd. Kort daarop, werd het bestuur van deze organisatie benoemd. Op een daartoe door de Centrale Organisatie T. N. O. ingediend voorstel, werd zij in het leven geroepen door de Ministers van Economische Zaken, van Wa terstaat en van Sociale Zaken. Het is mede namens de Ministers van Waterstaat en van Sociale Zaken, dat Ministers Steenberghe thans haar bestuur installeerde. Bij het in werking treden van de wet tot regeling van het toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek, werd automatisch de Cen trale Organisatie T. N. O. in het leven geroepen. In de Memorie van Toelichting werd reeds op gemerkt, dat de verschillende groepen der bevolking en haar belangen in aard zoozeer uiteenloopen, dat dit orgaan niet uit een lichaam i.e. een Centrale Organisatie zou kunnen be staan. In een dergelijk, op zoo veelzijdig gebied werkend lichaam zou ieder van de belangheb bende groepen op den duur niet kunnen zien het lichaam, dat werkt voor haar belarfgen. Het zou niet voldoende in het midden van ieder der groepen komen te staan. In verband daarmee werd de constructie van het orgaan in dien zin gedacht, dat er voor elk groot volksbelang en voor eiken grooten tak van volkswelvaart een afzonderlijk lichaam zou komen, welke liohamen in de wet met den naam van bijzon dere organisaties worden aangeduid. Er moet worden zorg gedragen aldus ging de Minister voort, voor een goed onderling con tact tusschen die verschillende bijzondere or ganisaties, omdat de onderzoekingen ten be hoeve van de eène groep van groot belang kunnen zijn voor de andere en omdat er pro blemen zullen zijn die gemeenschappelijk tot oplossing gebracht zullen moeten worden en ■welke soms slechts door onderlinge samenwer king naar voren kunnen komen. Het leggen van contact tusschen die lichamen is echter ook noodzakelijk om eenheid in het toegepast-na- tuurwetenschappelijk onderzoek in het alge meen te kunnen brengen, om verschillende be langen tegenover elkaar te kunnen afwegen, een goeden band te leggen en de regeering té kunnen voorlichten omtrent hetgeen er- over de gelieele linie gedaan zal moeten worden. Daarvoor nu dient de Centrale Organisatie. Hier is dus sprake van- -een samenhangend ge heel, waarvan ieder der organisaties op zich zelf een onderdeel vormt. Voorts wordt, door aan bepaalde colleges en 'lichamen invloed op de samenstelling van het bestuur te geven, het orgaan al dadelijk zoo wel met de wetenschappelijke als met de kringen der practijk verbonden, de bedoeling is, dat het daardoor een steeds breeder wor dende basis in onze samenleving zal vinden, waardopr het en voor de regeering en voor ons volksbestaan van toenemende waarde zal zijn. De toepassing van de wetenschap is voor ons geheele bedrijfsleven van de grootste be- teekenis: hoe feller de economische strijd is, hoe heter wij ons wetenschappelijk zullen moeten toerusten. De wetenschap en de toe passing daarvan vormen in dien strijd een belangrijk deel der wapenrusting. In die overtuiging is het den Minister aan genaam het bestuur te installeeren van een lichaam, dat aangewezen is om de regeering in dezen ten behoeve van Nijverheid, Handel en Verkeer van voorlichting te dienen, om be langhebbende groepen van onze bevolking op te wekken tot zelfwerkzaamheid, om samen werking met die groepen te bevorderen, om vraagstukken op dit gebied te bestudeeren of te doen bestudeeren, dat in het algemeen, het toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek en de toepassing van de resultaten daarvan zoo veel mogelijk zal hebben te bevorderen en te steunen cn dat de werkzaamheden zal moeten verrichten, die haar bij de wet, algemeenen maatregel van bestuur of op andere wijze van Regeeringswege worden opgedragen. De bijzondere Organisatie vóór Nijverheid, Handel en Verkeer is de eerste bijzondere organisatie, welke wordt ingesteld. Nijverheid, Handel en Verkeer zijn bronnen voor ons volksinkomen, die in zoodanig nauw verband met elkaar staan, dat het alle aanoeveling verdiende hiervoor eèn lichaam in te stellen. Steeds zal echter voorop moeten staan, dat het beter is eigen werkzaamheid der belang hebbende volksgroepen te bevorderen dan te trachten met ambtelijke diensten in de be hoeften op dit gebied te voorzien. De Minister wees vervolgens op de moge lijkheid, dat de Organisatie met medewerking van onze instituten cn ook van de ervaring rijke en in het algemeen dienstvaardige hoog leeraren en van andere mannen en vrouwen, die op wetenschappelijk gebied of in de prac tijk leiding geven, rechtstreeks vraagstukken ter hand neemt om te bevorderen, dat 't toe- gepast-patuurwetenschappelijk onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar wordt gemaakt aan Nijverheid, Handel en Verkeer. Daarbij zullen echter financieringsmogelijkheden steeds in den kring van de beschouwingen dei organi satie getrokken moeten worden. De Minister betreurde het, dat prof. Went door ongesteldheid verhinderd is bij deze in stallatie tegenwoordig te zijn. Mr. Steenberghe verzocht aan den ondervoorzitter, den heer Weiter, zijn beste wenschen voor een spoedig herstel'- van prof. We.nt te willen ovetDrengen De. Minister.' besloot -zijn rede met aan de leden.' der commissie de verzekering te geven van de voilemedewerking, welke zij bij haar werk van de zijde der regeering zal ontvan gen. Wegehs ongesteldheid van den voorzitter, prof. Went, heeftde ondervoorzitter der or ganisatie.,. de heer Weiter, op de rede van den minister geantwoord. Aanvrage voor een specialcn dienst voor een commissie uit Gcd. Staten behandeld. Voor 'n commissie uit Ged. Staten is Maan dag naar de „Tel." meldt, te Haarlem een aan vrage voor een autobusvergunning door G. v. d. Graaf te Overschie behandeld, welke be doeld is als een „rondrit Rotterdam-Amster dam-Rotterdam". De voorzitter, rar. Bomans, vroeg of iemand bezwaren had tegen deze aan vrage, behalve dan de justitie (zure hilariteit). Niemand der aanwezigen was er tegen. De heer Kraak Steemann, secretaris van den Ned. Bond voor Autobusdienstondernemers, merkte op, dat de thans zoo veel stof opwer pende wilde autobusdiensten tusschen Rotter dam-Amsterdam, niet in den haak zijn, omdat zij zonder vergunning rijden en daar is de Ned. Bond beslist tegen. Het geldt hier evenwel een zeer bijzondere aanvrage, omdat de passagiers in Rotterdam instappen, naar Amsterdam gaan en dan weer op hetzelfde kaartje huiswaarts keeren. Indertijd heeft de Geldersche Tramweg Maatschappij vergunning aangevraagd voor een dergelijk auto-toerisme van Arnhem naar Apeldoorn en terug; hoewel hiervoor volgens spr. geen vergunning noodig zou zijn. Het Rijkstoezicht meent van wel en Ged. Staten van Gelderland eveneens. Voor dit speciale doel heeft dit college een bijzondere vergunnings bepaling, welke luidt: „het vervoer moet be perkt blijven tot die reizigers, die bij den aan vang van de reis zijn ingestegen". Ook de Kroon heeft dit soort autobusdienst toegestaan, indien er vergunning voor is ver leend. Dit is volgens spr. thans dus absoluut noodzakleijk en het wilde gerij van Rotterdam naar Amsterdam moet derhalve worden ver boden en wordt dus ook door den Ned. Bond veroordeeld. Een snorder, zoo zeide spr., krijg je nooit beter van den weg, dan door op dien zelfden weg een vergunning te verleenen. Het gaat bij deze aanvrage niet om het natuur schoon te laten zien, maar de stad. Toen ik voor het eerst in Engeland was, ging ik ook direct "«aar Londen (mr. Bomans: eigenaardig!). Bij K.B. van 15 Maart 1934 zijn deze soort auto busdiensten niet a priori te veroordeelen; het is een zuivere rondrit. Mr. Bomans: Er is nog geen brief van de Ned. Spoorwegen, dat zij er tegen zijn, maar dat kan nog komen.... Op een vraag van een commissielid, wat de aanvrager onder een rondrit verstaat en of die beperkt blijft tot één bus, antwoordde de heer De Graaf, dat, indien er bezwaren zouden zijn i tegen meerdere ritten, hij met één rit per dag genoegen zou nemen; er zullen slechts retour- biljetten verkrijgbaar zijn, tegen nader door Ged Staten goed te keuren tarieven. Ged. Staten zullen later een beslissing nemen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwa men gistel-ochtend elf uur in 't gebouw der Eerste Kamer in tweede gewone zitting bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der koningin, minister van Staat, jhr. mr. dr. H, A. van Karnebeek. Nadat de geloofsbrieven van de nieuw be noemde leden, mr. W. F. Baars (R. K.) te Rot terdam en I. van der Loo (A. R.) te 's-Graven- hage (vacatures-Van Duin en jhr. mr. A. K. C. de Brauw) accoord zijn bevonden, worden ge noemde beide heeren beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter spreekt enkele woorden van waardeering aan het adres van de afgetreden leden Van Duin en De Brauw. Hierna geschiedt de trekking der afdeelingen. De verschillende op de agenda voorkomende missives en voorstellen worden hetzij voor ken nisgeving aangenomen, dan wel in handen van Ged. Staten of van bepaalde commissies ge steld. De heer mr. J. A. de Visser (C. H.) maakt naar aanleiding van een schrijven van de Statenleden J. ter Laan c.s. houdende toezen ding van een tweetal voorstellen (in zake wegenverbetering en -aanleg en instelling van een Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland, alsmede overweging van de stichting eener provinciale industriebank) de opmerking, dat deze voorstellen wegens hun beteekenis doch vooral wegens hun vaagheid, niet rechtstreeks naar de afdeelingen dienen te worden gezonden, maar om prae-advies in han den van Ged. Staten dienen te worden gesteld. Spr. dient, mede namens andere Statenleden, een voorstel daartoe in. De heer Ter Laan (S.D.) heeft daartegen geen enkel bezwaar. Besloten wordt z. h. st. de voorstellen van de heeren Ter Laan c.s. in handen van Ged. Staten te stellen. De voorzitter deelt mede, dat hij het tweede deel van deze zitting, dat 11 December zal aan vangen, niet zal bijwonen, aangezien spr. ver lof heeft gekregen om zijn zoon in Indië, zoo mede zijn zwager, den gouverneur-generaal te gaan bezoeken. Het is niet wel mogelijk tus schen deze twee vergaderingen in een derge lijke reis te ondernémen. Het doet spr. echter leed, dat hij 11 December niet op zijn post zal kunnen zijn, doch hij weet de leiding bij jhr. Von Fisenne, het oudste lid van Ged. Staten, in goede handen. De heer Van Baren (A. R.) meent wel de tolk van de leden te zijn, wanneer hij zijn leedwezen uitspreekt over- de aanstaande afwezigheid van jhr. van Karnebeek, op wiens leiding wij zeer gesteld zijn. Spr. wenscht hem een goede reis en hoopt, dat hij iri"goede gezondheid zal terug- keeren. Applaus) Te 11.40 wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag 11 December. Honderdtachtig woningen en visch- drogerijen vernield. MED AN, 20 November. (ANETA). In den afgeloopen nacht is brand uitgebro ken te Bagan-Si-Api-Api, de groote visschers- haven, welke geheel uit hout is opgetrokken. Honderdtachtig woningen, winkeltjes en vischdrogerijen, zich over een halve kilometer uitstrekkende, stonden is een feilen gloed. De sterke wind belemmerde de blusseningspogin- gen op ernstige wijze. De schade wordt geraamd op 250.000 waar van ten hoogste een bedrag van 60.000 door verzekering is gedekt- De oorzaak van den brand is onbekend. Een frisch, écht jongensblad, dat is de eerste indruk dien men krijgt van het proefnummer van „Goudland", het tweewekelijksch tijd schrift voor de Katholieke Verkenners en Wel pen. Iets, waar we eigenlijk bij onze Katholieke jeugdbladen al lang op gewacht hebben. Want we moeten het eerlijk bekennen: een goed, mo dern tijdschrift voor onze oudere jongens bleef totnogtoe een onvervulde wensch en nadat we van den inhoud van dit eerste nummer hebben kennis genomen blijkt zonneklaar, dat de be staande tijdschriften in den zin van het nieuwe „Goudland" niet te reorganiseeren waren noch het specifiek verkennerstijdschrift ergens „on derdak" te brengen was. In dezen tijd van „eenheid" zou men werkelijk nog in staat zijn te denken over 'n soort van eenheids-tijdschrift zonder het karakteristieke van de jeugdbewe ging, dat er leven aan geeft! Eigenlijk is 't jammer, dat dit tijdschrift zoo specifiek-verkennersch is. Want reeds de voor plaat met de aanmoediging „haal je insigne Aviateur": een stel stevige verkenners dat zelf gebouwde proefvliegtuigen de lucht instuurt, zal in dezen Uiver-tijd tot elkeri Nederland sehen jongen spreken. In verband daarmede vernemen we, dat een ingenieur van den tech- nischen dienst van de K.L.M. in „Goudland" een instructie over vliegen en proefvliegtuig- bouw zal openen. Een spannend avonturenverhaal „De ver dwenen opdracht" komt na een inleidend woord van de redactie. Een pittige welpenrubriek wel wat al te sterk met welpenkoppen geïllustreerd, hetgeen door ouderen meer dan door de jonge wolven geappreciëerd zal worden een prijsvraag in 'n goed gevonden verhaal-vorm, een droom van den dokter die op vlotte wijze kennis van „Eerste Hulp" weet bij te brengen, een zuiver- gestemde, voor jongens van 9 tot 17 mischien wel wat al te „diepe" beschouwing „Verhalen op de Windroos", ziedaar den rijk-geschakeer- den inhoud van dit proefnummer. De bedoeling van den titel geeft de redactie weer in een voorwoord, waaraan wij het vol gende ontleenen: „Er was goud gevonden. Goud! In N.-Amerika. In Klondike, aan de grenzen van Alaska. Nu bijna veertig jaar geleden. Toen is de grote trek begonnen; de tocht naar het goudland. Duizen den delfden naar het edele metaal, wrongen de houwelen in de harde grond, stampten de spa den door de aardkorst. Begerig keken de ogen, of ze de glinstering zagen van de rijkdom, die er zat verborgen en in hun verbeelding zagen ze brokken, keien van goud, uit de hardheid van de bodem opgediept. Rijk moesten ze wor den en gelukkig! De trek naar Goudland! Die zijn wij ook be gonnen! Zijn wij verkenners ook niet als on versaagde gouddelvers? Is ons verkenners- ideaal niet als het delven van goud, van het edelste, dat er rust, diep verborgen vaak onder de harde bodem, in ieder mensenhart?! Ons verkenners-ideaal! Ridderlijkheid en rein heid, fiere blijheid, goedheid voor iedereen, eerlijkheid en soberheid, hulpvaardigheid en trouw, is het geen goud, dat God verborgen heeft in ieder hart? We zullen het niet opeens met grote brokken als keien krijgen toegewor pen, maar moeizaam moeten we delven in den diepen grond. Ja, in iedere mensenziel. Daarom: we staan allemaal op grond waar goud verborgen zit. Wees dus niet naijverig op 'n ander en denk niet: als ik in zijn plaats stond, dan zou ik wel goud vinden. Neen, ook jij staat op grond waar goud geborgen zit. En al is het, dat je het kor rel voor korrel omhoog moet halen uit de diepte van je eigen hart; je kunt een kerel wor den met een hart van louter goud, waarin Christus woont, als in 'n gouden ciborie; je kunt 'n jongen van karakter worden een ideaal verkenner. Maar dan zul je moeten delven; je zult de grond moeten openbreken dag na dag; je zult moeten vechten tegen teleurstelling en moedeloosheid, tegen verslapping en tegenwer king van anderen, die naijverig zijn op het goud in ons hart; of die denken, dat zij alleen de weg naar het goudland weten. Wij allen, ouderen en jongeren verspreiden ons over de schatrijke velden: het houweel ge reed, de spade gescherpt en de ogen fel gespitst op iedere korrel goud, die we ophalen uit het leven, uit onze gedachten, onze gevoelens, uit heel ons wezen. Om de twee weken komen we hier bijeen. Dit is het kamp der onversaagde gouddelvers. Hier brandt het kampvuur van ons idealisme; hier vertellen we onze wederwaardigheden; hier sterken we ons aan elkanders levensmoed; hier zijn we broeders. Verkenners, de trek naar Goudland is be gonnen. Delven waar we staan, want waar we staan is het Goudland." De Minister van Sociale Zaken heeft ver gund aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, cho colade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks, dat in het tijdvak van 21 November tot en met 5 December 1934 op werkdagen en bovendien op 21, 22, 24, 28, 29 en 31 December 1934 (onder bepaalde voorwaarden) de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd; door de in hun onderneming werkzame jon gens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht. De Minister van Sociale Zaken heeft vergun ning verleend, dat in verband met de aankomst van het vliegtuig de „Uiver" op Schiphol in broodbakkerijen in de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Bleemendaal, Heemstede en Haarlem mermeer door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 21 November 1934, om 3 uur des voormiddags met den bak- kerparbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919 is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen. In de genoemde gemeenten is vergund, dat, op Woensdag 21 November 1934 deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: van 7.30 uur des voormiddags af uit het ge bouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. ZARAGOZA, 20 November. (V. D.) Prof. dr. Ozamo, hoogleeraar in de faculteit der genees kunde is overleden. Donderdag 22 November a.s, Is het 25 jaar geleden, dat de Eerw. Zuster Marie Anne Jo seph (in de wereld mej. M. Festen) haar plech tige professie deed in het klooster der Zuster3 Redemptoristinen te Leuven. GRONINGEN. 20 November. Eieren iets hoo- gcr. Groothandel 44.85. kuikeieren 3.10 per 100; kleinhandel 1.15 per 20. Vellingsver. Gruno. Aanvoer 13.000. Kipeieren 4.385.04, kuikeneieren 3.233.62, eendeieren 3.84 per 100. N.N.C. v/h V.P.N. Aangevoerd 6500 kg. kippen eieren Kleinhandelsprijs 4.505.75, kuikeneferea 34.20 per 100 stuks; 600 kg. eendeieren 3.50 per 100 stuks. Kuiken- en eendeieren onveran derd. Kipeieren iets hooger. ROTTERDAM, 20 November. (Meikveiling D« Z.-Holl. Eilanden Omstreken) Aanvoer dag- leverantie 52.000 liter. Consumptiemelk 6.50 JW» 100 liter. DOBITH, 20 November./ Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemi voor ROTTERDAM: st. Prins Hendrik; st. Colbert: st. Arnhem; st. Lis; st. Kurfurst; st. Excelsior: st Ideaal; st. St. John; st. Bona Spes 2; st. Willem; Poortvliet, Oosterwijk; Olst, Maas; quo Vadis, Bildstein; Ontario, de Jong; St. Paulus, de WHs: Waltraud, v. Steen; Taxandna. Moraal; Marie Sophie, Schwippert; Marie, Kleipas; Mejo. Joore; Voor den tijd, Cornet; Lejo, vertoorn, Hoffnung, Fiekus; AMSTERDAM: st. Ancor; Quo Vadis, Kamp huizen; Avanti, Kegh; Willem, Hubens; BUIK SLOOT: Spontaan, Volker; 'T VISSCHERTJE Spanjaardsdiep, den Breejen; HELMOND: Gerco, Molewijk: NIJMEGEN: Tijdstroom, v. Dam; ZUTFHENst. EsperanoeZWOLLEst. 3 Ge broeders Oudertrouw, v. AaperenDEVENTER: st. Noord; Erich u Kurt, Nickel; Chritsdna, Mon- tens; LOKIN: Sophie Louise, v. Weelden: WAPENVELD: Emanuel, de Vries; HEVEA DORP: Jotoa. Antonia, Nout; MOOK: En Avuit^ Cornelissen; MAASHEES; Bettlihorn, v. Dijk; DORDRECHT: st. Sully; Arma. Molegraaf HARLINGEN: Henrica, v. Beers; GORINCHEM: Neutraal, Borger; SLIEDRECHT: Hoop op wel vaart, Huijgen; GEERTF.UIDENBERGFrans Mathild, Grutter; DREUMEL: Agnes, v. Steen- brugge; SOEST: Provenu, Hanse; BREDA: E1U SaBELGIë: 'st. Elma; st. Anne Jo'han; st. Be tal «f "Ppfra st August; Hast 8, Zimmerman; Tanit Bunteg Vindictive, BodeUn; Mannheim 171, SchaterVigila, Vissers; Beom. v. Bogaert; FTederik, Willems: Corio, StraversAnsgar, Haas* Paul, Pasman; Th. Gauthier, Leick, St. An toni us 2, BosmanLegia, Gorissen Maria de Souter: Colibri, Wijckmans; Anna, Clovrn, ^.1- vinia. Dekkers; Deux Soeurs. v. d. Velde, Carne gie, Verberght; Confiance, Verberght; Volta, v. Hooyweghen; Jeune Maurice, Joos, Oxo, Joos, Maria, v. Bosch. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemfd voor: Cornelia, SanneveldSpero, v. EssenKei der, Michel; Bogaerts I, Janssen; UTRECHT: Vertrouwen, Wafemtóere, SCHA DIJK: Friso, Westerbeek; rvnRDRECHT Twee Gebroeders, den Breejen; JuDiter. Wucher; DEVENTER: st. Westerbou Wing; Spes, Timmerman; ARNHEM: Anna, te - ten- PURMEREND: Jansje, Breevoord iHILLE COM' Morgenster, de Waardt; BURGERS EEN lerth'a, de Ridder; 's-BOSCH: La Place, Tnp- peBELGIë: Corma, de Haas; Wildhorn, Hans; Tarragona, Lutjks. EMMERIK, 20 Novembeer 1934. Gepasseerd voor des middag3 12 uur en be stemd voor: DUITSCHLANDst. Ebda; Nassau. Verboom: Oberrhein Both; Helena, Rabaly; st. Rijn en Schelde; Pierre, Wendt; Vertrouwen v. Weel, Emanuel, de Decker; Maria Lem. Boers; st. Willem Anton; Fritjof Nansen, Kaufer; Ema nuel, Stoter; Jacob Katharina, Schneider; de Tijd zal 't Leeren, Pols; Zeldenrust, Trouwborst Renovatie, Otterspeer; Avontuur, Stavast; st. Helena: Kornet, Barfath; Maria, Rutjes, st. Gel- ria I; Johanna, Sanders: Anjo, Tromp; Nero, de Looff: st. Japico; Hillegonda, Serne; Patriot. Wijckmans; Grejo, Hielbrink; Prudence, de Roeck; st. Duo; Joan. Vern eeren; Mia. Tvjssen Marie, Wijckmans; Therese. Wijckmans; st. Ja cobus; Elodie, Rijsselaere; Belgenland, Mussche Deplano, Mussche; Adeleine, Vispoel; Jacoba, Vogel; st. Moanna; Lttneburg, Rigter; Maria. Perze; Taunus, Rosenbrand; st. Dwina; Cor nelia, Kriesels; 2 Gebroeders, v. Alphen: Ou- gree 9 Grop; 5 Gezusters. Verboom; Joseph. Peters; Palri. Peters; st. Egalite; Willy Jean, Pijl; Elvire, Heijlen; St. Antoine, Kets; st. Rus- wijk; Rbeinland, Moray; st. OoosterwijlrGe- ziena, Sap; Oliva, Bartels; st. Nassovla; Falu, v. Heüghen; Kollbri, v. d. Zee; Martina, Boele; Jannigje, Dupre; st. Barba; Hildigis, v, d. Hoek; Sindolt, de Jong; Irnfried, Meeuwsen; Dempo, Fucks; st. Vatna; Vienna, Petri; Matador, Mul ler; Antonia Vegina, Westerhuis; Nomadisch,, Veldman; st. Sambre; Marie, Wijckmans; Kura, Nortier; Birs, Neuer; st. Harmonie 4; Cornelia,, Jansen; Corma, Verhoeven; St. Josef, Gerlach Wijkdienst 18. v. d. List; st. Vauban; Eva, Schwager; Johanna, Welker; Wimpina, Heinle; st. Buffon; Nova, de Boer; de Gruyter 28, Top* hoven; St Odile, Wüst; Linth, Gebhardt; st, Scarpe: Mont Blane 11, Ruck; Baden 5, Junker; Stockhom, Petri: st, Alpha; Fides, Mooren; Ma- ris Stella, Meeuwsen; Hedwig, Papen; Wijkdienst 23, v. d. Meer; Wijkdienst 13, v ,d. Meer; st, Adriana III; Rijnland, v. Winsen; Jantina, Bak ker; Janus, Gerlach; st. Marie; Otma, Tromp; Diad, v. Amelsfoort. Gepasseerd na des middags 12 uur en bestemd voor DUITSCHLAND: Niets Bestendig, v. Driel; Rival, v. Kaam; st. Majo; Joseph Emil, Everaerts Perago, de Hoeck; Desmarkel, v. d. Broecke; Johanna Adriana, Schot; st. Schulp; st. Frits: Minden 27, Lange; Steima, v. Eek; Hillegonda Catharina, v. Hasselt; Theodoras, Jansen; de Tijd leert Alles, Furman; Phohair, Thonissen: Hardy, Scheller; Theodoras, Gerritsen; st. Lau werzee; Leentje Cornelia, Volker; st. Maria 2; Nieuwe Zorg, de Pree; Lena, Vogel; Vicila, Kütt Mea. Vota, Vonk; Eljada, de Vries; .Apollinaris 11, Stiekel; Dica, v. Laar; Franciska, Danutra Vischaak, Baks; st. Belgique; Loge, Duson; Hel vetia, Bal; st. Fiat Vol. 15; Maria, v. Megen; Agnes, Wemmers; Mozart, Knieriem; BSM II, Bemie; Maas, Ulses; Krimpenerwaard, Esser; Diana, Siersark; st. Vili; D A P G 11, Walten- bergerAmsterdam, Bauer. HANSWEERT, 20 November 1934. Gepasseerd voor des middags 4 uur en be stemd voor: ROTTERDAMBoreas, SchreiberTrio, Hoog lander; st. Telegraaf 18; st. HermlnaWiladcor Norbart; Laurence, v. d. Broeck; Neptunus, de Ronde; Rosalia. Lobbezoo; AMSTERDAM: st. Amstel 6; Bram, Kempeneers; Anthemael, van Dongien: st. Stad Amsterdam 6; Hermes, Mol: DORDRECHT: Hera, Sturm; Fluviale 8, Ro senbrand; Willem Marinus, Bom; Archimedes. Bones: MAREN; Dranaco 10. Trimborn: HANS- WEERT: Greta, Bont; VLAARDINGEN: Wil lem, Ehling: Eerste 'Zorg, Honcoop; COLIJNS- PLAAT: Koopmans Welvaren, de Korte; WOL- FAARTSDIJK: Wiihelmina, Eendeer; WEMEL- D1NGE: Adriana. Serné: WILLEMSDORP: Al pha, Zondag; LEEUWARDEN: Valkyrie, Waar denburg; MARKELO: Energie, Waardenburg, DUITSCHLAND: President Crozier, Van Sloo- len; Cassandre, Wabnitz; Lucia, Hooglander; Antonia, Lesage; Ga.by, de Meijer; Joma, de GraaEmiie, van Cauwenbergh3 Soeurs, van AkkelejjnMaria, de Putter; Doris, van Tonge ren: Liso, Wanders; Angelique, Huysman; Syl- vie, van Messem; Nautilus 3, Dhondt; Edouard^ Verhagen. BELGIë: st Amstel 4; Fluviale 10, Verschure; Turquoise, Kramer; Lloyd 24, Glahser; Stella Maris, Does; Baden 2, Gupfert; Willem Hendrik, Serné; Calypso, Siegmund; Vosges, Engel; Ame lia, Verbeeclt; Clazlna, Zuurmond; Fidessa, Pols; Co'rati, Tou; Hebee, Hartenbach; Rival, Cornet; Valeria, v. d. Waarden; Baden 63, Reiss; Fiiia Rheni, van Gaaien; Florent, Everaert: Nautilus 12, NootenboomVertrouwen, Slump; Edelweiss 7, Zamann; Neeltje, Jageer: Pietemella Cornelia van Os; Maria Antina, Fecnstra; Vertrouwen. Schipper; Cito, Verduijn; Stad Eecloo, Durinck; Sirius, Rijken; Margaretha, de Wijs; Casarlna, Rieinens; Emma, van Vijven; Maria, Garsten; Harmlna. Olthuis: Mededinger, van Wijngaa.rde; Petronella, van Eiclten; Jolian, Mager; Elisa beth, Lucas; Machiensteen 23, Walhout; Rap- tim, van Diem; Wilant van Strien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 3