DE ONTACTISCHE HOOFDOFFICIER, DE TOL DER AUTO'S IN DE GROOTSTAD. BR.-INDIE'S NIEUWE GRONDWET. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 De buitengeivone zitting van het Ztvitsersclte Parlement BANKWET EN GRAANPRIJS. GEEN KERSTVACANTIE VOOR RIJKS- WEER IN MIDDEN-DUITSCHLAND. BRUSSELS WINKELIERS TEGEN DUUR LICHT, HOOGE HUREN EN BELASTINGEN. EEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE BUENOS AIRES. Ontstellende cijfers van een politie- razzia in Berlijn VEGETARISME DAT VERKEERD WERD TOEGEPAST. TREINENBOTSING IN RUSLAND. Rapport der gemengde Engelsche parlementscommissie gereedgekomen. ONGUNSTIG OORDEEL IN INDIë. HET ANALFABETISME IN TURKIJE. TSJECHO-SLOWAAKSCHE POLITIE MANNEN NAAR HET SAARGEBIED. BODEGRAVEN. BOSKOOP. REEUWIJK. WADPINXVEEN. (Van onzen correspondent). Genève, 16 November 1934. Zooals in September bij het einde van de najaarszitting van het Zwitsersche parlement was overeengekomen, heeft dit de vorige week een buitengewone najaarsbijeenkomst gehouden, opdat de in September tusschen kamer en senaat aan den dag gekomen mee- ningsverschillen omtrent den inhoud der nieuwe bankwet en omtrent den door den staat aan de boeren te betalen graanprijs tot oplossing zouden kunnen gebracht worden, voordat het parlement in zijn winterzitting van December de tijdroovende begrootings- debatten zou hebben aan te vangen. Intusschen heeft het parlement zich in zijn buitengewone najaarszitting niet tot het af doen van deze twee kwesties, die de oorsprong van de November-bijeenkomst waren, be perkt, doch tevens, althans de kamer, een onderwerp behandeld, dat in de laatste weken heel wat meer van zich had doen spreken dan bankwet en graanprijs tezamen: het „geval- Wille". De socialisten hadden de vorige maand ont dekt, dat een der Zwitsersche hoofdofficieren, kolonel Wille (de zoon van wijlen den Zwit- serschen legercommandant tijdens den wereld oorlog generaal Wille) herhaaldelijk bezoeken aan Duitschland bracht en daar dan bespre kingen met tal van Duitsche ministers en zelfs met Adolf Hitler gevoerd had. Dit werd het sein tot een algemeenen aanval in de socialis tische pers tegen dezen hoofdofficier, die er van beschuldigd werd geen goed Zwitser en een vijand van de democratie te zijn en in geval van een nieuwen oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland de Zwitsersche neu traliteit te willen prijsgeven voor een aan Duitschland te verleenen steun. Natuurlijk maakten vooral die bladen, die in den strijd in den boezem der Zwitsersche socialistische partij over de herziening van het negatieve standpunt inzake de landsverdedi ging voor een handhaving van het „geen man en geen cent" ijveren, groot misbaar van de aan den dag gekomen betrekkingen tusschen kolonel Wille en de leiders van het Derde Rijk. Zij beriepen zich hierop, om met des te meer nadruk zich tegen iedere onder steuning van het Zwitsersche leger, dat zulke „verraders der democratie" aan het hoofd had, te verzetten en om daarentegen hun lezers aan te raden de referendum-actie der communisten tegen de in September door het parlement (bij stemonthouding der socialisti sche kamerfractie) aangenomen wet tot ver lenging van de opleiding der recruten te ondersteunen. (Het antwoord, dat de minister van militaire aangelegenheden Minger (de voormalige leider der boerenpartij in Zwitserland) op de socia listische interpellatie over de gedragingen van kolonel Wille in Duitschland gaf, stelde den géhéel onpolitieken en toevalligen aard der besprekingen, die Wille met Hitier en andere politieke personen van het Derde Rijk gehad had, in het licht. Minger wees erop, dat twee getrouwde dochters van kolonel Wille in Duitschland wonen, hetgeen voldoende Zijn vele reizen naar Duitschland verklaart Bo vendien was Hess, Hitler's plaatsvervanger, een oude jeugdvriend van hem. Wille had in de promotie van Hess tot leider van grooten po- litieken invloed geen reden gevonden zijn jeugdvriendschap op te zeggen. Bij gelegen heid' van een vriendschapsbezoek van kolonel Wille aan Hess was toevallig ook Hitler in de woning van Hess. Het zou natuurlijk een groote onhoffelijkheid geweest zijn, waaraan Wille zich niet wilde schuldig maken, om onmiddellijk heen te gaan, nadat hij van Hitler's aanwezigheid vernomen had i Doch de besprekingen met den Duitschen rijkskan selier waren van geheel privaten en toeval ligen aard geweest, evenals het onderhoud tusschen Wille en generaal von Blomberg tijdens een zeilregatta te Kiel en dat tusschen kolonel Wille en Goebbels tijdens een receptie in de woning van den Duitschen ambassadeur te Rome, die eveneens een aangetrouwd fa milielid van Wille is. Minister Minger ver zekerde, .dat kolonel Wille hem steeds van al zijn bezoeken aan zijn familie in Duitschland en Italië en van de ontmoetingen met Duit sche leiders aldaar op de hoogte had gehouden en dat niet de minste aanleiding bestond de zuiver-Zwitsersche gevoelens van dezen hoofd officier in twijfel te trekken. De burgerlijke partijen der kamer gaven hierna bij monde van den leider der Katho lieke partij Walther een gemeenschappelijke verklaring af waarbij zij de hetzartikelen der socialisten tegen het Zwitsersche leger en een van zijn hoofdofficieren ten sterkste ver oordeelden. Zij wezen ook de socialistische motie van wantrouwen tegen kolonel Wille beslist van de hand. Doch de burgerlijke par tijen lieten toch niet na in hun gemeenschap pelijke verklaring duidelijk te doen uitKomen, dat kolonel Wille, wiens goede trouw niet in twijfel werd gesteld, bij het „onderhouoen van betrekkingen met buitenlandsche politieke persoonlijkheden" toch niet die voorzichtig heid en terughoudendheid had in acht geno men, die voor een hoofdofficier noodzakelijk zijn, om het Zwitsersche leger voor iederen schijn van een onvoldoenden neutraliteitswil te bewaren. Met 97 tegen 35 stemmen werd hierop de socialistische motie van wantrouwen verwor pen. Kolonel Wille zal dus zijn hooge plaats in het Zwitsersche leger behouden, doch hij zal thans wel goed doen zijn getrouwde doch ters liever een reisje van Duitschland uit naar haar vaderland te doen maken dan zelf al te vaak de grens ter wille van een familie bezoek te overschrijden. Inzake de twee onderwerpen, die de hoofd taak der buitengewone najaarszitting waren, de bankwet en de graanprijs, is 't mogelijk ge worden eindelijk de vereischte volkomen overeenstemming tusschen de twee deeien der volksvertegenwoordiging te verkrijgen Bij de besprekingen over de bankwet, die de Zwit sersche en kantonale banken onder een stren ger toezicht van de nationale bank en van een nieuw te scheppen bankencommissie zal plaatsen, bleef nog langen tijd de strija voort duren over de vraag, of de nationale oank de bevoegdheid zou hebben aan een bank de ver- hoogin.2 jn den rentevoet der kas-obligaties te verbieden, zooals de kamer op aandringen vooral van de boercnafgevaardigden en van de socialisten wenschte. Teil slotte legde de kamer met het oog op het hardnekkige en bijna eensgezinde verzet van den senaat tegen napshots rond de V olkenbondsconfcrentie te GeneveLinks: Laval in conferentie met Litwinoff, daarnaast een gesprek ussschen Benes en Litioinoff, vervolgens de afgevaardigde van Cuba, oud-president de Cespedes aan boord van de „Mexique" waarmede hij in Frankrijk arriveerde. Rechts: de Fr arische ministers Henry Roy en Georges Mandel op het Gare de Lyon. een dergelijke bevoegdheid der nationale bank tot ingrijpen in de bankpolitiek van andere banken zich neer bij het door den senaat aanvaarde compromis, dat de nationale bank de verhooging van den rentevoet niet zou mogen verbieden, doch een ernstige waar schuwing daartegen zou mogen doen hooren. Nadat dit meeningsverschil was uit den weg geruimd, nam de senaat eenstemmig en de kamer met slechts één tegenstem de Dankwet aan. Daar vermoedelijk wel geen referendum ertegen zal worden aangevraagd, zal deze wet, die het laatste wetgevende product van oud- ministen Musy is, waarschijnlijk over drie maanden in werking treden. De strijd over den graanprijs was kort, maar fel. Men zal zich herinneren, dat men in Sep tember bij het sluiten van de najaarszitting van het parlement in een impasse geraakt was. Terwijl de senaat het regeeringsvoorstel had aangenomen, dat de Zwitsersche staat in het jaar -1935 niet meer 36, zooals tot ausverre, doch nog slechts 34 franken voor 100 kilogram graan den boeren te betalen zou hebben, was de meerderheid der kamer, opnieuw onder leiding van de boerenpartij en van de socia listen, niet ertoe te bewegen geweest met een lager bedrag dan 36 frcs. genoegen te nemen. Een verzoeningscommissie uit beide deelen der volksvertegenwoordiging is toen tusschen de gewone en de buitengewone herfstzitting aan het werk geweest, zonder echter een door allen aanvaard compromis te kunnen tot stand brengen. Daar echter onder de kamer leden meer verdeeldheid van meemng be stond, dan in den senaat, was het begrijpelijk, dat in de verzoeningscommissie de meerder heid zich op het standpunt van regeermg en senaat plaatste. Bij wijze van compromis stelde de meer derheid der commissie voor, dat de prijs van 34 franken niet slechts voor het jaar 1935, doch ook voor 1936 zou gelden, zoodat de boeren daardoor gevrijwaard zouden worden tegen nieuwe prijsverlaging 'in het volgende jaar. De boerenafgevaardigden in de kamer bleven echter ieder compromis van de hand wijzen en wilden geen andere regeling aan vaarden dan een, die den prijs van 36 franken zou handhaven. En daar de socialisten even eens tegen alle soorten van daling van den levensstandaard zijn, bestond wederom een sterke oppositie in de kamer tegen het voor stel der verzoeningscommissie. Met de zeer kleine meerderheid van 77 tegen 75 stemmen werd ten slotte dit voorstel nog aangenomen, zoodat de graanprijs voor de jaren 1935 en 1936 op 34 francs is vastgesteld. De boerenpartij legde hierna een scherpe protestverklaring af, met een toenemende on tevredenheid onder de boerenbevolking drei gend. Intusschen vergaten de boerenafgevaar digden daarbij, wat de gevolgen van een ver werping van het verzoeningsvoorstel geweest zouden zijn. Indien ook in deze buitengewone parlementszitting nog geen overeenstemming tusschen kamer en senaat zou verkregen zijn, zou de regeering den boeren niet meer dan 28 francs per 100 kilogram graan hebben mogen betalen, aangezien de Zwitsersche wet de re geering slechts machtigt tot de betaling van het dubbele van den wereldmarktprijs, die op het oogenblik 14 francs bedraagt, en voor een hoogeren prijs de toestemming van kamer en senaat noodig heeft! SAARBRÜCKEN, 21 November. (V. D.) De „Arbeiterszeitung" meldt, dat in Kassei en an dere garnizoensplaatsen in Midden-Dudtschland en Thueringen, bij bijzondere beschikking van het rijksweerministerie, reeds thans het kerst verlof voor de rijksweer afgelast is. Tevens is aan de S. A. en S. S. in Kassei een bevel gezonden, waarin ook voor deze organisa ties het karstverlof wordt ingetrokken. Alhier is men van meening, dat deze feiten in verband staan met het Saarplebisciet. BRUSSEL, 22 November (R. O.). De Brus- selsche winkeliers hebben besloten de licht- rec ames en buiten-verlichtingen aan hun zaken des avonds niet meer te laten branden. Hiermee 1 f n aandacht vestigen op hun eischen voor goedkooper electriciteitstarief, lagere huren en belastingen en steunverleening tegen de eenheidsprijs-winkels, die, naar zij zeg|en, de kleine winkels kapot maken De winkeliers hebben een petitie gericht tot koning Leopold en hierin hun grieven uiteen gezet. Als een der resultaten van het Eucharistisch Congres zal binnenkort de eerste steen gelegd worden voor de nieuwe kathedraal. Bij de regeering en den gemeenteraad zijn reeds plannen en een ontwerp ingediend voor het nieuwe grootsche godshuis, dat een oppervlakte zal beslaan van meer dan 8000 vierkante meter. Verder wordt de mogelijkheid onderzocht om m Buenos Aires een Katholieke Universiteit te stichten, waarbij de Universiteit van het H. Hart te Milaan als model zal dienen. Men heeft reeds aan den rector der Milanee- sche universiteit, pater Gemelli, een uitnoodi- ging gericht om een reeks voordrachten in Argentinië te komen houden. Gedurende het verblijf van pater Gemelli in Buenos Aires zal het definitieve besluit tot stichting van een Katholieke universiteit ge nomen worden. Einde Augustus arrangeerde de Berlijnsche politie in Berlijn iets, dat men het beste een verkeersopvoedingsweek kan noemen. Het effect ervan was in hooge mate ongezond, want in September werden in de straten der hoofd stad 41 menschen door verkeersongelukken ge dood en 1355 gewond. Waarbij nog in het oog dient te worden gehouden, dat Berlijn de auto- armste van de groote metropolen dezer wereld is. Deze oogst aan ongelukken is geen op zich zelf staand feit. Er hebben in Duitschland angstwekkend veel van deze ongevallen plaats en om daaraan wat te verbeteren, werd onder andere de proef met de verkeersopvoe dingsweek, bovengenoemd, gehouden. Daar het effect van dit experiment evenwel een en ander te wenschen overliet, zette de Berlijnsche po litie eenige weken geleden een soort razzia in scène en deze leverde ontstellende cijfers op. Op dezen éénen dag moest de politie niet min der dan 3839 maal tegen bezondigingen aan de verkeersvoorschriften ingrijpen; 792 gesnapten zullen zich voor den rechter te verantwoorden hebben; 606 anderen konden zich van de zaak afmaken door ter plaatse en tegen kwitantie een mark te betalen als leergeld voor den kor ten cursus in de verkeersreglementen,die de politiebeanmbte hun snel in het oor goot; 2339 kwamen met een preek je klaar. Wat eerstens de politie betreft, deze kan geen andere blaam treffen dan die dat zij misschien niet drastisch genoeg optreedt. Men is geneigd te zeggen, dat zij in een ander uiterste vervalt en dat zij te vaderlijk wat zeggen wij te grootvaderlijk optreedt. Zij loert in alle ge vallen niet op slachtoffers; zij vit niet; zij schept er kennelijk geen behagen in iemand te vangen; zij ziet enorm veel door de vingers en wanneer het er eindelijk eens op aankomt, don dert zij niet, maar brengt zij een verbazingwek kend kwantum tact, tegemoetkoming en be leefdheid op. Misschien is dat een fout. Mis schien zijn de Berlijnsche verkeerszondaars meer ontvankelijk voor het ouderwetsche, Pruisische gedonder. Van de verkeersrechters kan ook niets dan goeds gezegd worden. Men weet, dat deze heeren zelf auto's moeten besturen, zoodat zij bij voorkomende gevallen de straffe wetspara- grafen met wat practische ervaring in even wicht kunnen brengen. Het „Berliner Tageblatt" heeft het toejuich- bare besluit genomen, de actie van de politie met de pen der journalisten te ondersteunen. Het heeft eveneens een verkeersopvoedings- campagne geopend en leidde deze met eenig interessant cijfermateriaal in. Wat het rijksbureau van statistiek betreft, werkt dit secuur, maar langzaam, zoodat we ten deze nog slechts oyer de verkeersongeluk- ken-cijfers van 1931 kunnen beschikken. 1931 was een zeer auto-arm jaar, maar desondanks sloot de balans toen met 5000 dooden. Op elke 1000 auto's kwamen dat jaar 4,4 en op elke 1000 motorfietsen 2,2 dooden voor. Deze ver houding is in zooverre interessant, dat zij re gelrecht tegen het algemeen heerschende ver moeden indruischt, hetwelk wil, dat de motor fiets als een soort vliegende dood door land en stad henenraast en de meeste ongelukken ver oorzaakt. Het bovengenoemde blad zet ook de Septem- ber-ongelukken van eenige buitenlandsche ste den naast elkaar en daarbij blijkt, dat War schau een goed figuur maakt. De Poolsche hoofdstad herbergt weliswaar slechts 7000 auto's en motorfietsen, doch deze hebben geen enkele doode op hun geweten. Zij bepaalden er zich slechts toe, twaalf menschen te verwonden en daarmede waren zij tevreden. Rome herbergt 43.000 auto-vehikels, welke aan vier menschen het leven kostten en er bovendien 300 verwondden. Berlijn is gezegend met 80.000 auto's en 50.000 motorfietsen en, gelijk hooger gezegd, deze veroorzaakten in de maand September 41 dooden en 1355 gewonden. Parijs staat er, wat autobezit betreft, een beetje beter voor dan Berlijn. De stad bezit 280.000 auto's maar ze wordt dagelijks door on geveer 400.000 van deze vehikels gebruikt. Maar dit heirleger eischte slechts een tol van 8 dooden en bovendien 114 zwaar en 2739 licht gewon den. Londen geeft slechts gedeeltelijke cijfers. Zij slaan op 178.000 auto's, welke 94 dooden en 5100 gewonden op hun geweten hebben geladen. Berlijn heeft ten opzichte van de andere ste den dit tegen, dat het verkeer er nog gering is en de straten breed en recht. Deze factoren noodigen honderden malen per dag uit tot het nemen van risico's waaraan een chauffeur of voetganger in drukker verkeer, of in nauwere en bochtiger straten niet denken zou. Ander zijds staat de techniek van het rijden op een veel lager niveau dan zulks bijvoorbeeld in Parijs het geval is. Ook de sportiviteit laat te wenschen over. De man, die achter het stuur van den zwaarsten wagen zit, schijnt te meenen, dat hij daarmede ook het grootere recht op den weg heeft en dat verschijnsel is vooral op de landwegen nogal erg hinderlijk. Maar afgezien daarvan, zijn de flagrante over tredingen van de bestaande verkeersvoorschrif ten toch zoo talrijk, dat deze een bestendig vloeiende bron van levensgevaar vormen voor den rampzaligen voetganger. Alléén in October moesten door de politie, die toch waarachtig niet naar o-iartredingen op de loer ligt, niet minder dan f bekeuringen worden opgemaakt tegen chauffeurs, die door het roode of gele licht heenreden. Hoeveel duizenden malen dat onbekeurd geschiedde, meldt de geschiedenis niet. Hoe weinig de autobezitter zich om de bestaande voorschriften bekreunt, blijkt ook wel daaruit, dat in dezelfde maand meer dan 1500 wagens werden gevonden, die rustig op hun bezitter stonden te wachten op plekken, welke voor parkeeren verboden zijn. En hoe zacht aardig de politie optreedt blijkt wel hieruit, dat slechts een derde van deze bezondigingen tot een bekeuring voerde. PERSONEELE ADVERTENTIES. Een 106-jarige zoekt een betrekking. (Van onzen correspondent) Londen, 17 November 1934. De volgende advertentie is opgenomen in de rubriek „Personal" van de „Morning Post" van hedenmorgen: Man, leeftijd 106, even actief als op 40, jeug dig voorkomen, uitstekend opgevoed, vreemde talen kennend, zoekt een betrekking. „Needs employment". De vraag is: does he really need it? Want dan is datgene dat ons thans een glimlach van sympahtie en verba zing ontlokt, verbazingwekkend schandelijk. Of is de advertentie een mystificatie? Er is niets zoo ongelooflijk of het kan waar zijn. Maar de „Personal"-advertentierubrieken der bladen hebben vreemde klanten Zoo bevatte gisteren de „Morning Post" ae volgende advertentie: Laudate ingentia rura. Exiguum colite, waarin ongetwijfeld zeer achtenswaardige gevoelens geuit worden, maar toch in een taal welke sinds het jaar 410, toen de Romeinen Groot Brittannië verlieten, niet algemeen meer gesproken wordt. Boven de „Lai:date"-ontboezeming was de volgende advertentie afgedrukt: „Kakoe kora- kos kanos oon", waarmede, naar ik met meer goéde trouw dan kennis van het Grieissch aanneem, ongeveer bedoeld wordt dat van een slechte kraai ook een slecht ei komt. Ik ver wachtte hedenmorgen, bij wijze van antwoord op dit maxime, een advertentie te vinden be staande uit de woorden „erre es korakes", het „pasce corvos" der Latijnen, het „loop naar de hm. hm.!" der Nederlanders. Maar ik werd te leurgesteld, ofschoon een Grieksche adverten tie niet ontbrak. Zij luidde: „Ten kata sauton sla" (de lezer moet zelf nu maar eens uitvin den wat dit beteekent). Ik vermoed dat er Maandag nog een vervolgnummer verschijnt, maar tot nu toe hebben die twee advertenties van 8 Grieksche woorden reeds 15 shilling ge kost, hetgeen minstens 5 maal meer is dan men in Farringdon street betaalt voor een derde hands Homerus. Terwijl deze 8 Grieksche woorden 15 shilling kosten, wordt in dezelfde rubriek in een ad vertentie, die op slechts 7 s. 6 d. komt te staan een in 1700 door Antonis Straduarius vervaar digde viool voor 35.000 te koop aangeboden Het is geen onaantrekkelijk aanbod, maar eerst eens kijken wat ik voor mijn gramofoon krijg, want twee instrumenten in een eenvoudig huis is overdaad. De 40-jarige man van 106 is evenwel niet de oudste adverteerder in deze belangwekkende rubriek. Diogenes, van wien velen dachten dat hij in 322 v. Chr. gestorven was, is nog even kras als ooit en stelt nog altijd belang is open bare aangelegenheden. „Kan eenig Europeesch land zich werkelijk een onbeperkten wedkamp in bewapeningen veroorlooven?" vraagt Dio genes in een advertentie van 7 s. 6 d., en enkele regels lager luidt het plechtiglijk: „Semper enim falsis a vero petitur veritas (7 s. 6 d.), hetgeen misschien een antwoord aan Diogenes was, of anders een reactie op de „laudate"-aan- maning van den vorigen dag. Wanneer men nu weten wil, hoe het komt dat de Engelschen zoo doorkneed in Grieksch en Latijn zijn, dan vindt men het antwoord hier op in een advertentie onder dezelfde rubriek, waarin een particuliere voorbereidende school (mooi gebouw, goede resultaten) aankondigt, dat het leergeld 58 per jaar bedraagt. PRAAG, 22 November (R. O.). Een alhier wonende vegetariër, die eerst na zijn huwelijk aan zijn vrouw had medegedeeld, dat hij een afschuw had van vleesch, verlangde, dat zijn vrouw zijn standpunt zou deelen. Hoewel deze een liefhebster was van vleesc wilde zij haar man niet onwelgevallig zijn. n haar huis werd derhalve geen vleesch, even min als alcohol geduld. Zij vermagerde op haar dieet zienderoogen. Na een paar maanden werd de vrouw weer gezonder en zag zij er niet lanSer als een geestverschijning uit. pit wekte de achterdocht op van haar man, die haar op zekeren dag volgde naar de woning van een vriendin Toen hij daar binnentrad, zag hij zijn vrouw voor een stevig maal van koude ham zitten. Hij vond het blijkbaar zoo erg, dat zijn vrouw een geheime vleesch-eetster was. dat hij onmiddellijk echtscheiding heeft aange vraagd. MOSKOU, 22 November. (V. D.) In de omge ving van Nishi Udinsk nabij Irkoetsk kwamen twee goederentreinen met elkaar in botsing Volgens de tot nog toe ontvangen berichten werden twee spoorwegbeambten gedood en acht gewond, eenigen ernstig. LONDEN, 21 November. (V. D.) Het rapport van de gemeenschappelijke commissie der bei e huizen van het Engelsche parlement inzake de Indische constitutioneele hervorming is heden gepubliceerd. Hiermede is de laatste phase van een onderzoek en een reeks besprekingen, welke zich over een periode van zes jaren uit strekken, bereikt. Het is thans de taak van regeering en parlement, het rapport te bestu- deeren en een wetsontwerp in behandeling te nemen. Het door de commissie uitgebrachte rapport bestaat uit een boekdeel van 427 bladzijden. Tegelijkertijd wordt een deel van 655 bladzijden gepubliceerd, waarin rapport wordt uitgebracht over de werkzaamheden der commissie en waarin de opvattingen der individueele com missieleden worden uiteengezet, terwijl er verder de uiteindelijke stemmingscijfers in zijn opgenomen. Later zal nog een derde deel met overzichten worden gepubliceerd. Het rapport bepleit, dat een Al-Indische Federatie, opgebouwd uit zelfbesturende een heden, in de plaats moet worden gesteld van de tegenwoordige gecentraliseerde regeering Elf Britsch-Indische provincies, waarvan twee nieuw zouden zijn, zouden in een federaal systeem worden samengekoppeld met de In dische staten, die tot de federatie zouden toe treden door een uit eigen beweging genomen besluit der heerschers. Geen veranderingen zijn ontworpen in het interne regiem der sta ten, noch in de betrekkingen tusschen hun heerschers en de kroon buiten de federale sfeer. Doch er wordt voorgesteld, dat de pro vincies hun eigen zaken zouden beheeren in grooteren omvang dan dit tot dusverre ge schiedde. Twee kwesties van. groot belang echter, verdediging en buitenlandsche zaken zouden onder de directe verantwoordelijkheid blijven van den gouverneur-generaal, gelijk thans het geval is. De federatie zou een hooger- en een lager huis hebben, bestaande uit leden, die langs indirecten weg zouden worden gekozen door de provincies en de Vertegenwoordigers, door d - staten benoemd. Voorts beveelt het rapport aan, dat de gou verneur-generaal en de gouverneurs, die het hoofd zouden zijn van de federale en de pro vinciale regeeringen, geleid zouden worden door advies hunner ministers, zoolang zij er van overtuigd zijn, dat zij, door zoo te hande len, niet in conflict komen met zekere speciale verantwoordelijkheden, die hun door de con stitutie worden opgelegd. Deze speciale verantwoordelijkheden sluiten verplichtingen in als preventie van ernstige bedreigingen voor den vrede en de rust, "aar borging van financieele stabiliteit en van en veiligheid der minderheden, benevens, den gouverneur-generaal betreft, de w^rediet ging van financieele stabiliteit en het. ereie. Het rapport bespreekt met eenige UJ^V0 1 heid een aantal der belangrijkste pro emen die voortvloeien uit de constitutionee e vooi stellen. De commissie is voorstan s ei van re- cruteering uit het land voor c*vie en P° 1le" diensten en van handhaving er ens 1 echten. Het rapport bevat tenslotte maatregelen, om te verhinderen, dat van de vrijheid van den Indischen fiscus gebruik wordt gemaakt, om den Engelschen handel schade te doen door middel van straftarieven. Aanbevolen wordt dat Burma van Indië wordt gescheiden en een gelijke constitutie krijgt. Het rapport is goedgekeurd door de meerder heid van de uit 31 leden bestaande commissie. Bij de dotbesprekingen stemden slechts tegen: drie conservatieve leden vanhet hoogerhuis een labourlid van het hoogerhuis, drie lager huisleden van de labourpartij en twee conser vatieve leden van het lagerhuis. NIEUW DELHI, 21 November. (R- O.) De al gemeene indruk, welke het rapport der ge mengde Engelsche parlementscommissie voor de grondwetshervorming in Indië heeft ge maakt, is, dat de Indische openbare meening het de commissie kwalijk neemt, dat zij het toe kennen van den status van Dominion aan Indië niet heelt goedgekeurd. De Indiërs hopen even wel op een spoedige herziening van het voor gestelde statuut, wanneer de labourpartij even tueel aan het bewind zal komen. De bladen in Calcutta, die eigendom van Indiërs zijn, kwalificeeren de voorstellen der commissie algemeen als een stap achteruit. ISTANBOEL, 22 November. (R.O.) De Turk- sche regeering zal in 1935 op het plattelan een krachtige campagne ondernemen, om e analfabetisme uit te roeien, terwijl in de s e den avondscholen zullen worden geopeno. waai Fransch en Engelsch zal worden on ei wezen- De bedoeling is, om de Turken ze £^sc i ter te maken voor het verkeer met e jui en- land en niet langer afhankelijk te zijn van vreemdelingen en tolken. De studie van Fransch en Engelsch wordt thans krachtig aanbevolen, PRAAG, 22 November (R.O.) Zeven politie beambten uit Praag en 9 Tsjecho-Slowaaksche gendarmen zijn op 19 November naar het Saar- gebied vertrokken, waar zij tijdelijk in het internationale Saarpolitiekorps dienst zullen doen. Zij reizen als particulieren via Oostenrijk en Zwitserland naar Straatsburg, waar zij wapens en uniformen ontvangen. Be beambten zijn in Tsjecho-Slowakije voor 2 maanden gepensionneerd. Na hun terugkeer zullen zij wederom hun functies hier te lande hervatten. Onder deze beambten de eersten, die uit Tsjecho-Slowakije naar het Saargebied zijn vertrokken bevonden zich de twee grootste politieagenten van Praag. NIEUW R. K. RAADSLID. De heer C. de Groot heeft zijn benoeming als opvolger van den heer Kelfkens aanvaard, en zal als lid der R. K. Raadsfractie in den ge meenteraad zitting nemen. BLOEMENVEILING. I Rozen: Golden Ophelia 1016, Asp. Marc. Royer 10—20, Hadley 25—35; Cl. Pernet 40—65; Butterfly 25—95; Mac. Keiler 16—31; Willh, Kordes 1530, Rosalandia 3050; Phoebe 25— 40; Ch. P. Kilham 30—50; Dame E. Helen 40—90, Aug. Noack 16—25, Else Poulsen 40—45, Gloria Mundi 30—55, Ellen Pouise 15—25, Briarcliff 1525. Diversen: Clem. Prins Hendrik 100—150, Chry santhemum grootbl. 10—130; Chrys. Tros' 15—40 Physalis Iranchetti 1015. VOOR COMMIES GESLAAGD. De heer G. C. Mulder, adjunct-commies op het postkantoor alhier, slaagde te 's Gravenhage voor het examen commies bij de P.T.T. VAN DEN WAL IN DE SLOOT Bij het verrichten van werkzaamheden aan de stoep gleed de wed. v. d. Q. aan de Reeu- wal uit, met het gevolg dat zij weldra midden in de sloot lag -Door hulpgeroep wist zij de aandacht te trekken van den 14-jarigen J. Schiebroek, die zich in de onmiddellijke nabij heid bevond. De jongen kon door het toesteken van een bezem de vrouw behouden op het droge brengen. PLUIMVEEHOUDERS BIJEEN. De pluimveevgreeniging Nut en Genoegen hield een ledenvergadering, waarin verslag door de controle-commissie over de rekening 1933 en verslag door den afgevaardigde naar de V. P. Z. H. vergadering werd uitgebracht. Beide verslagen werden voor kennisgeving aangenomen. Tot afgevaardigde naar de V. P. Z. H.-vergadering, te houden op 1 Dec. a.s. ta Rotterdam werd benoemd de lieer Joli. V. d. Star en tot diens plaatsvervanger d>e heer j. L. de Vos. Voor dit jaar werd wegens de tijds omstandigheden afgezien van een tafelkeuring of tentoonstelling. Ter herdenking van het vijf jarig bestaan der afd. Reeuwijk zal het be stuur nadere voorstellen overwegen. Den afgevaardigde werd opgedragen voor 't voorstel der afdeeling Zwijndrecht te stem men, n.l. dat alle afdeelingen de rekening en verantwoording van de Hondstentoonstelling zal worden overgelegd. WINKELSLUITINGSWET. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat van 28 Nov.—5 Dec- alle winkels op werkdagen ge opend mogen blijven tot 22 uur en op Zaterdag tot 23 uur. WÉGEN- EN OMZETBELASTING. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de directeur d!er directe belastingen heeft inge trokken zijn beschikking van 12 Nov. en heeft bepaald dat met ingang van 19 November 1934 tot inlevering van aangiften en betaling var» wegenbelasting en het betalen van omzetbe lasting en aankoop van zegels ten kantore van den ontvanger der accijnzen te Gouda alleen gelegenheid bestaat van 912 en van 24 uur- op alle werkdagen, behalve Zaterdags en van 912 op Zaterdag. SPREEKUUR Wethouder Herfst zal spreekuur houden ten raadhuize op Dinsdag 27 Nov. a.s. des voorm. tusschen 10 en 12 uur, zoowel voor gemeente- als voor armenzorgzaken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Tonny D., dochter van L. van Soest en O- Nobel Huite, zoon van H, de Haan en J- Wolthuizen Cornelia, dochter van A. N. Smith en B. T. Verhoef Jannigje. dochter van J. Möhle en M. v. d. Knijff Adriana M., dochter van S. Kuipers en A. M. Groenestein Jannetje, dochter van J. C. Groeneveld en B. Plomp. OVERLEDEN: C. de Joode, m. CRISISCOMITé. Het plaatselijk Crisisconuté 0^a• In de wetenschap dat wee ooi ons PI. C. C. zal moeten worden gedaan - en da vele aanvragen om «deun ^ev^igen dit - zien wij ons ook dit jaar genoodzaakt een beroep te doen op de milddadigheid van Waddinxveen's Zooals met elke instelling, die veel moet uit geven en geelj vaste inkomsten heeft, moeten 'wij thans uitzien naar middelen om de kas te vullen- E'1 ons comité heeft gemeend in Oct. j.l. niet te moeten mededoen met de campag ne van het N. C. C., omdat het er van over tuigd was dat, als men dit jaar wederom zou aankloppen met in teekenlij sten, dit een even groot succes, zoo niet grooter, zou worden als vorige jaren. Vol goeden moed gaan wij dus aan den slag. Onze collectanten zullen U in de week van 26 30 November a.s. bezoeken met een in- tseekenlijst ten behoeve van ons PI. C. C. Den uitslag van deze collecte zien wij vol vertrou wen tegemoet, want wij rekenen er op dat iedereen voldoende op de hoogte is van den nog steeds heerscbenden nood en dat zij, die het nog kunnen doen, niet zullen weigeren hun gave tot leniging daarvan te offeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2