ZUID-AFRIK A GEEN LAND VOOR ARCHEOLOGEN. EEN AFSCHEID AAN BOORD VAN DE BATAVIER V. DE MOORDAANSLAG IN KATENDRECHT. Houdt vermoedelijk toch verband met den moord aan de St. Jobskade. VERMOEDELIJKE DADER GEGREPEN. HARDHANDIGE MANIER, YAN MANEN. DE CONSUMPTIE-MELK-REGELING. ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR. KAAPSCHE JUWEELTJES. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. Een stukje Holland. UIT HILLEGERSBERG. BRANDMELDING. TENTOONSTELLINGS-ZONDAG IN ZUID. SCHOONHOVEN. ss. ROTTERDAM. WERELDREIZIGERS. INBRAAK LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. DE WEENSCIIE OPERA. ;r r |r jr~|j - bsleucl m twiwip DUITSCH „VREDES OFFENSIEF"? DE HOTELBRAND TE LANSING. Kapitein Swart bij zijn beengaan gehuldigd. Gisterenmiddag heeft kapitein T. J. Swart, oud-gezagvoerder van de Batavier V van de N. V. Wm. H. Müller en Co. aan boord van zijn schip officieel afscheid genomen van zijn direc tie, collega's, oud-collega's en verdere belang stellenden. Kapitein Swart werd in gezelschap van zijn echtgenoote, die bij het aan boord ko men was vereerd met een ruiker gele rozen, in den eerste klasse eetsalon ontvangen. De direc teur de heer dr. A. G. Kröller sprak een af scheidswoord tot den scheidenden gezagvoer der. Spreker kon zich levendig indenken, dat kapitein Swart met moeite afscheid gaat nemen van een werkkring, die hem bijzonder hef is geweest. De tijd van overgang brengt immer vele moeilijkheden, doch over één zaak er- heugde spreker zich n.l. dat kapitein Swart weer in het bezit is van een goede gezondheid. Hij memoreerde in het kort den diensttijd van den scheidenden kapitein, een diensttijd, welke voor de volle honderd procent tot ieders tevredenheid is volbracht. U was, zoo ging spre ker verder, wel streng, maar een ieder heeft steeds onder uwe leiding prettig en aangenaam gewerkt. Spr. releveerde de vele aangename herinneringen aan de tallooze reizen, di? kapi tein Swart heeft gemaakt en kon niet nalaten in de gedachten terug te roepen het moment, dat kapitein Swart aan boord van zijn schip eens is opgetreden als ambtenaar van den Burger lijken0 Stand, toen namelijk op de reis Rotter dam—Londen, in de goede lucht van de ruime zee, een baby was geboren. Met den wensch, dat kapitein Swart nog heel veel jaren zal kunnen genieten van zijn wel verdiende rust overhandigde spr. een teekening van een dressoir, dat den scheidenden gezag voerder is aangeboden. Kapitein Swart heeft met een enkel woord afscheid genomen van al degenen, met wie hij zoo gezellig heeft samengewerkt. Hij stelde het bijzonder op prijs dat dr. Kröller persoonlijk bij dit afscheid tegenwoordig heeft willen zijn. Het afscheid viel spr. niet mee en hij betwijfelde of hij allen lof hem toegezwaaid wel zoo heeft verdiend. De directie, zoo vervolgde spr. heeft ons als gezagvoerder, steeds de plaats gelaten die den kapitein aan boord van zijn schip toekwam, waarvoor een woord van oprechten dank niet achterwege mocht blijven. Spr. sprak de ver wachting uit, dat onder de hooge leiding van de huidige directie de Batavier-lijn zal groeien en bloeien en de plaats in de Scheepvaart zal blij- .ven innemen, die haar toekomt. Hierna werd een ieder in de gelegenheid ge steld persoonlijk afscheid van kapitein Swart te nemen. In den salon prijkten nog verschillende bloemwerken. Den geheelen dag heeft de politie van het bureau aan de Nassaukade gisteren het onder zoek in zake den Donderdagavond in Katen- drecht gepleegden moordaanslag voortgezet en naar alle waarschijnlijkheid is zij er in geslaagd den dader te pakken te krijgen. Men heeft zich namelijk gisteren in verbin ding gesteld met de vrouw van het slachtoffer en deze wist te vertellen dat haar echtgenoot al sinds eenigen tijd gevolgd werd door een Chinees die in een boardinghouse aan de Deli- straat 38 woonde. Het signalement van dezen Chinees klopte volkomen met dat, hetwelk de politie reeds van andere zijde van den dader had gekregen en men ging dan ook gisterenochtend tot arrestatie van den man over. Bij fouilleering werd op hem een revolver, geladen met zes scherpe patronen gevonden en voorts droeg hij in zijn zakdoek nog zes patro nen bij zich. De man bleek de 27-jarige zeeman Wen Chin te zijn. Tezamen met zes andere verdachten is hij gis terenavond met het slachtoffer in het zieken huis aan den Coolsingel geconfronteerd Chin werd het eerst binnengebracht en uit de houding van hem en het slachtoffer kon de politie al met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid opmaken dat hij de pleger van den moordaanslag was geweest De zes andere verdachten die met Soi werden geconfronteerd bleken onschuldig te zijn en laatstgenoemde gaf tenslotte toe dat Chin op hem had geschoten. Voorloopig zijn alle zeven verdachten in be waring gesteld. Uit de uitlatingen van Soi, die inderdaad een broer is van den moordenaar van den Chinee- schen shippingmaster, heeft de politie opge maakt dat het in dit geval inderdaad ging om den moord aan de St. Jobskade te wreken. Woensdag conferentie in Den Haag. Gelijk gemeld, hield de Rotterdamsche Bond van melkgrossiers Donderdagavond een spoed vergadering in verband met groote ontevreden heid over de uitvoering van de consumptie- melkregeling en een aanschrijven door de Crisis Zuivel entrale aan enkele leden met een drei gement de vergunning te zuilen intrekken. Omtrent de uitwerking van het telegrafisch verzoek van dén bond aan den Minister om een conferentie vernemen wij, dat Woensdag a.s. afgevaardigden van den grossiersbond door de Centrale Commissie der C.Z.C zullen ge hoord worden. De afgevaardigden zullen zijn de heeren C. Mastenbroek en A. Kool resp. voor' zitter en secretaris van den bond en de heer de Jong van „Zeelandia". In afwachting van de resultaten der bespre kingen in het midden der volgende week heb ben de aangeschrevenen de C. Z. C. bericht, dat zij voorloopig de uitvoering van de con- sumptie-melk-conbracteii zullen nakomen. Vrouw .met een sleutelbos bewerkt.. Gisterenavond is in de Heerenstraat ruzie ontstaan tusschen de 34-jarige mej. G. S. en de caféhoudster H. Laatstgenoemde maande mej. S. om geld dat zij haar nog schuldig was en vermoedelijk heeft zij haar argumenten kracht bijgezet met een sleutelbos. Dit werd pas ontdekt nadat de vrouwen elkaar wederzijds op het politiebureau aan de Lange Torenstraat van beleediging hadden beschuldigd. Toen mej. S. daarna thuis kwam geraakte zij bewusteloos. De G.G.D. werd gewaarschuwd en bracht haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel waar bleek dat zij een leelijke wond onder het linker oog en een hersenschudding had opgeloopen. Zij is opgenomen. Ie klas competitie. Voor de le klas competitie van den Rotter- damschen Schaakbond speelden gisteravond de eerste tienlallen van de Schaakclubs „Spangen" en „De Pion" tegen elkander met den navol genden uitslag: De Pion" „Spangen" W. van DijlW. Overgaauw P. van Assendelft—Chr. Vlagsma D. Roodzant—J. Westenberg H. VesterJ. Koedood A. P. HoogwerfH. J. v. d. Heuvel P. K. Taube—C. v. Wingerden C. T. BuysW. Koevoet A. Olsen—M. P. Dekkers P. Krooswijk—J. Wiemer B. de Beer—A. de Bruyn 0—1 0—1 0-1 Vt—Vz 1—0 0—1 1—0 Voorloopige uitslag 2%***Vh.*** worden arbitrair beslist. De Pion had aan de even borden wit. De definitieve eindstand zal wel 4Vz5'/2 worden. De mensch houdt van het verleden. Zijn hart voelt zich aangetrokken tot oud heden, die hem vertellen van voorouders en" van voorbije generaties. Waarom zal een vreemdeling in een stad steeds vragen naar de oudste gebouwen, naai de oude kasteelen en burchten, naar de musea van oudheden? Het is, omdat hij aan de hand van deze relieken zich beter kan verplaatsen en gemakkelijker kan terugdroomen in de dagen van voorheen. Het is omdat zijn oog zich kan verlustigen in lijnen van voorbije virtuosi teit, van klassieke cn romantische composities, die voor hem veelal een grootere intimiteit en charme bezitten dan de kunstuitingen van zijn eiffen tijd. Oude dingen zijn de tastbare schakels tusschen het heden en het verleden. Zij vormen de kostbare nalatenschap onzer voorzaten. Naar wij vernemen zullen er ook in deze ge meenten verschillende posten worden aange wezen voor brandmelding. Zondag 16 December is de jaarlijksche ex positie-Zondag der Zuiderstad. De dag, waarop met vreugde en in edelen wedijver de resul taten van naaien en breien worden tentoon gesteld, de dag ook waarop naar een groot aantal belangstellenden wordt uitgezien, om dat op dezen dag vooral de financieele basis wordt gelegd voor de werkzaamheden van het volgend jaar. De lijst der tentoonstellingen met de bij elkaar vele duizenden stuks goed, gereed ge komen door handen van nijvere en sociaal- charitatief voelende vrouwen, ziet er als volgt uit: In het R.K. Vereenigjngsgelbouw aan het Afrikaanderplein exposeert de R.K. Vrouwen bond (Zuid). Op het Noordereiland is in het gebouw St. Jan aan de Maaskade een expositie ingericht. Feyenoord demonstreert den charitas-arbeid in de St. Agnesschool der Zusters van J.M.J. in de Oranjeboomstraat 13. In de gymnastiekzaal aan den Strevelsweg zijn voor de parochianen der St. Theresia- parochie van Bloemhof op tafels en langs wan den de resultaten van vrouwen- en meisjes actie te bewonderen, terwijl er ook nog andere genietingen zijn mee te maken. In de gymnastiekzaal aan de Bree heeft de naaikrans St. Elisabeth de liefdo-gaven op getast, Voorts kan men ook daar van attrac ties gebruik maken. Morgen exposeert niet St. Rosa van Char- lois. Doch dat wil niet zeggen, dat deze naai krans het werk heeft gestaakt. Integendeel, de voorbereidingen voor het brengen van Kerstvdeugde zijn i ndit stadsdeel nog in vollen gang. ,.Een uitvoering, die reden gaf tot veel tevredenheid". In de groote Nutszaal heeft het Rotterdamsch Katholiek Mannenkoor onder leiding van Paul v. d. Putten een concert gegeven, waarvan het programma zóó was samengesteld, dat het eerste gedeelte als een eenigszins afgerond geheel voor uitzending door den K. R. O in aanmerking kon komen. Dit eerste deel bestaande uit 4 nummers, die door dit koor voor 't eerst op een officieel concert werden uitgevoerd was ongetwijfeld het belangrijkste en het beste van den avond. Een werk als „der alter Ba urn" van Honegger dat in de allereerste maten, met z'n schoone le bas-partij, direct al sfeer schept, is een compositie, waarmee een goede kwaliteiten prezen, heeft binnen zeer komen. De „Herfst" van Nico Verhoeff, waar van wij bij het in druk verschijnen reeds de oegede kwaliteiten prezen, heeft binnen zeer korten tijd al veel opgang gemaakt bij diverse mannenkoren en het bleek, dat het ook bij dit R. K. Mannenkoor een volwaardige verklan king kon krijgen; de uitvoering was bezield en muzikaal, de zangers toonden zich wèl ver trouwd met deze frissche mannenkoorcompo- neerwijze. Het „Vale carissima" van Hugo Kaun bracht geen technische moeilijkheden, doch wel vocale schoonheid. Het „Fuhrmanns- lied" van Moldenhauer kenden wij van de laatste uitvoering door Rotte's Mannenkoor in de Doelen. Ook v. d. Putten toonde de groote bruikbaarheid van dit zangnummer naar waarde te kunnen schatten. Zeer behoorlijk klonk Lach- ner's „Hymne an die Musik", met een geluk kig ontwijken van liedertafeleffectbejag. De ,Dies Inae" van A. B. H. Verhey heeft aan dit koor ten volle gelegenheid gegeven te laten hooren, wat het waard is, waarbij wij er dan speciaal rekening mee houden, dat het hier geld een ensemble van katholieke zangers (groo- tendeels ook kerkkoorleden). Het verheugt ons, te mogen memoreeren dat uit heel de uitvoering een groote liefde voor deze mooie muziek sprak en tevens een goed begrijpen van den tekst. Met het „Ave Maria" van den dirigent zelf een werk, waarin hij laat hooren Witt's zevende en v. Schaik's dertiende „Ave Maria" ^besloot het koor zijn programma en gaf het ons opnieuw recht te spreken van een uitvoering, die reden gaf tot veel tevredenheid. Maar wij hebben ook nog iets aan te merken en we doen dit, omdat wij niets liever zouden willen, dan dat dit R. K. mannenkoor zoo spoe dig mogelijk de vergelijking met andere, reeds gerenommeerde mannenkoren zou kunnen doorstaan. Er hapert n.l. iets aan de le tenor partij. Daar wordt meer dan wenschelijk het evenwicht verstoord, doordat er stemmen zijn, die te veel uitkomen en bij dit „uitkomen' hinderlijke stemgebreken laten hooren, zulks tot schade van het geheel. Als men ons nu op merkt, dat ook bij de le baspartij eenige stem men opvallend uitkomen, geven wij dit direct toe, maar voegen er dan bij, dat die stemmen tevens uitmunten door zeer goede kwaliteiten en allerminst schade doen aan het ensemble, Het re een penibele kwestie, die wij hier aan roeren - wij voelen het volkomen - maar wi, laten ons leiden door de overweging, dat het algemeen belang van het koor slechts gediend azl worden, als de schoen wordt aangetrokken door degenen, wien ze past. BURGERLIJK ARMBESTUUR. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur dt op 1 Januari a.s. periodiek af de heer G. van Os van den Abeelen. B. en W. bevelen ter voorziening in die vacature aan: 1. G. van Os van den Abeelen en 2. J. C. de Jong. KASGELDLEENING. Door bemiddeling van de bankiers Staal en Co. te 's-Gravenhage is een aanbieding binnen gekomen voor het sluiten van een kasgeldlee- ning van ƒ150.000 tegen een rente van Z1/, pet en een provisie van 44 pet. 'sjaars. Waar deze aanbieding nog voordeeliger is dan de thans( Ioopende kasgeidlecning, welke op 1 Januari a.s. afgelost moet worden, stellen B. en W. voor op deze aanbieding in te gaan en de lee ning voor drie maanden te sluiten. PRESENTIEGELDEN RAADSLEDEN Naar aanleiding van een desbetreffende cir culaire van Ged. Staten stellen B. en W den Raad met verwijzing naar 'sraads besluit van 29 December 1933, voor aan gemeld college te adviseeren de presentiegelden voor de raads vergaderingen te bepalen op 2.50 en voor com missievergaderingen op 1,25 per vergadering. WIJZIGING REGLEMENT BURGERLIJK ARMBESTUUR. Op verzoek van Ged. Staten stellen B. en W. den Raad voor het reglement van het Burger lijk Armbestuur zoodanig te wijzigen, dat B. en W. verplicht zijn ten minste eens in de drie maanden boeken en kas van het Burgerlijk Armbestuur op te nemen of te doen opnemen en dat Ged. Staten daartoe bevoegd zijn. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: H. A. Beekhuizen 28 j. en M. Wou denberg 25 j. S. Posthumus 30 j. en P. J. Staalenburg 27 jaar. SCHOONHOUDEN LOKALEN ENZ. B. en W. stellen voor het schoonhouden van de Rijkskweekschool te doen geschieden door Dubbeldam voor 593 per jaar; id. gym nastieklokaal door D. A. v. Oosten voor ƒ260 per jaar; id. Koningin Emimaschool door wed. P. Edeling voor 468 per jaar. Het s.s. Rotterdam van de Holland-Amerika Lijn vertrok gisterenavond van otterdam naar New York met 3 passagiers eerste klas, 9 passa giers toeristenklas en 18 passagiers derde klas. Gisteren hebben wij weer eens bezoek ge had van wereldreizigers. Het was het echtpaar Lisoko, dat vier jaar geleden uit Tsjecho-Slowakije vertrok en te voet door Zwitserland, Duitschland, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Finland, Estland, Rusland, Polen en weer door Duitschland hier heen trok om vervolgens België en Frank rijk te bezoeken en vandaar naar Amerika te gaan. .De reis zal tien jaar in haar geheel duren en de bedoeling is om in een boek de weder waardigheden daarvan te beschrijven. Mej. Jeanne Poldermans heeft solistische me dewerking verleend aan dit concert. Zij deed dit in 't eerste gedeelte van den avond o.a. met een lied van Zweers en de Noordzee van Hulle broeck, bij welke werken haar deugdelijke tech niek gedukkige resultaten afwierp. Na de pauze betrad zij het operaterrein met een aria uit „Butterfly", waarin zij de teere klankweelde van Puccini* uiterst voorzichtig behandelde cn met een aria uit „Tannhaiiser". waarin zij zich althans in Wagneriaansch opzicht een zeer deemoedige Elisabeth toonde. Paul v. d. Putten begeleidde haar bescheiden en volgzaam. Vannacht is ingebroken in het kantoor van de N.V. Centra aan de Raampoortstraat. Men heeft de brandkast geforceerd en daaruit een bedrag van 50 ontvr/ ld. De Hollandsche poort in het fort van Kaapstad. Het is voornamelijk de Europeaan, die den drang naar kunst en oudheid als een nooit te verzadigen dorst in zich draagt. Hij is in dit opzicht verwend, gewoon als hij is zich steeds omringd te zien met kunstschatten en meester stukken van zijn venerabel werelddeel. De eeuwen door zijn hier artisten bezig geweest om schatten en chefs d'oeuvre te scheppen in alle takken van de kleurrijke re'géhb'oög flér Kunsten. Deze passie vervolgt hem, ook al zet hij voet op een werelddeel, waarvan hij weet dat de oudheid, in den dieperen zin van het woord, geen sporen achterliet. Zoo'n land is Zuid- Afrika. Zuid-Afrika is geen land voor een archeoloog. Het is een jong land met de „gebreken" van de jeugd. Zijn geschiedenis is geen drie honderd jaren rijk. Geen wonder dat de Europeaan er iets mist. Wij spraken met veel Hollanders, die hier tien, twintig, dertig jaren zijn gevestigd en allen stemden overeen, dat zij het land niet graag meer zouden willen verlaten, maar dat zij toch veel misten. Meestal konden zij niet onder woorden brengen wat zij voelden. Maar het was de derving van cultuur, geschiedenis en oudheid. Dit gemis wordt echter door veel gecompen seerd. Altijddurende zonneschijn, onvergelijke lijk natuurschoon, wijdheid van horizon, ruim heid van opvattingen, sociale vrijheid, gemoe delijkheid en gastvrijheid vergoeden zoo veel Maar een zeker gemis blijft als een klagend heimwee bestaan. Van Zuid-Afrika is de Kaapkolonie het oudste gedeelte. Hiervan is Kaapstad de oudste stad en in deze is het fort het oudste gebouw. Deze versterking, tegenwoordig het „Kasteel genoemd, is niet dezelfde als van Riebeeck eens bouwde. Deze was zoo primitief en klein dat ze 14 jaar later door een andere moest worden vervangen. Het oude fort van van Riebeeck bestaat niet meer. Da plaats waar het eens heeft gestaan, wordt thans ingenomen door de z.g. Parade, ee» open plein voor het stadhuis. Het „Kasteel" werd iets meer naar het Wes ten geplaatst. Het werd geconstrueerd door Pieter Dombaer in den vorm van een vijfpun- tige ster, naar het systeem van den Franschen vesting-bouwkundige Vauban. De eerste steen werd gelegd in 1666. Het werk vorderde in het begin zeer slechts. In 1667 echter bedacht Gouverneur Bax een nieuwen vorm van heerendienst door iederen burger, man zoowel als vrouw, aan dit gebouw van algemeen nut, te doen deelnemen. Men vertelt dat de gouverneur en zijn vrouw zelf het voorbeeld gaven. Bax groef 12 maanden «rond en zijn vrouw spitte er zes. Drie' jaar latei- was het werk voltooid. De vijf fortpunten kregen de volgende namen: Oranje, Nassau, Catzenellenbogen, Buuren en Leerdam. Simon van der Stel een der grootste figuren van de Kaap, versierde het met een mooie poort, welke thans nog de bewondering wekt van iederen beschouwer Stonden er geen eucalyptus- en peperboo- men in de omgeving,-men zou zich in Amster dam, Delft, Hoorn of Enkhuizen wanen. Het poortje schijnt een copie te zijn van een poort te Dordrecht. Het is zonder twijfel het meest typisch Hol- landsch hoekje van kaapstad. De pilasters en friezen zijn van grijs-blauwe steen. Het fries draagt de wapens van Am sterdam, Rotterdam, Delft, Hoorn, Middelburg en Enkhuizen. Aan beide zijden prijkt het V. O. C.-monogram der Vereenigde Oost-Indi sche Compagnie. De roode baksteenen, waarmede behalve de poort heel het fort is gebouwd, zijn evenals de tegels en andere bouwmaterialen uit Hol land geïmporteerd. Men hoeft niet te vragen hoe groot de bouwkosten hier zijn geweest. Heerlijk zoo ver van het vaderland te dolen in een stukje Holland Andere interessante punten van het fort zijn de gevangenissen, die nog getuigenis afleggen van de gestrengheid onzer voorvaderen. Men toont op verschillende deuren dezer cachotten nog ingesneden inscripties en namen van daar opgesloten gevangenen. Ook het gouvernementen- en secondanten- huis is het bezichtigen waard. Een mooie stee- nen trap met balkon en smeedijzeren balus trade geeft toegang tot de teak-houten deuren. Op elk dezer grijnzen twee leeuwenkoppen, door den bekenden Anreith gesneden. Hij is het ook, die de befaamde, preekstoel maakte in de Groote Kerk te Kaapstad. De kerk zelf. boven aan de Adderleystraat gelegen, geeft niet veel schoons te bewonderen. Zij werd gebouwd in den strengen, sierloozen stijl der reformatie. De preekstoel echter is een kunststuk. Niet alleen wat beeldhouwkunst betreft maar vooral ook wat aangaat de con structie van het klankbord. Ik noem het een der wonderen van Zuid- Afrika", zoo zei onze consul Jhr. van Lennep, toen hij ons aanraadde dit kunstwerk te gaan zién. De preekstoel is opgetrokken uit diverse Indische houtsoorten en ongeveer 5 a 6 meter hoog. De eigenlijke kansel wordt ondersteund door twee levensgroote leeuwen, die met hun open gesperde muilen onmiddellijk denzelfden ma ker verraden van de koppen op de „kasteel' poort. Naar men beweert had de beeldhouwer oorspronkelijk twee vrouwfiguren ontworpen maar deze werden wegens hun luchtige kleedij door het kerkbestuur afgekeurd en Een conflict op komst Donderdag zijn de vertegenwoordigers van patroons- en arbeidersorganisaties in de siga- renindustrie te Utrecht bij elkaar gekomen ter bespreking van de door de patroonorganisaties voorgestelde loonsverlagingen. Deze loopen van 10 tot 42 pet. en werden door de*hoofdbesturen der werkliedenorganisaties eenparig en beslist afgewezen. Zij verzochten den patroons ze terug te nemen, omdat zij zelfs geen basis vormden voor besprekingen. De patroonvertegenwoordigers weigerden hieraan te voldoen doch vroegen, hoe de ver tegenwoordigers der werklieden dachten over invoering van lager loon voor de 3- en 4-cents sigaren en of zij bereid waren mede te werken tot invoering daarvan. Ten aanzien van de andere verlagingen zou dan een soepeler hou ding worden aangenomen. De hoofdbesturen hielden voet bij stuk cn eischten eerst terugtrekking van het geheele complex voorstellen, hetgeen nogmaals door de werkgevers werd geweigerd. Afgesproken werd, dat elk in eigen college de zaak nader onder het oog zou zien en d3t Vrijdag 21 December a.s. opnieuw een confe rentie zal plaats vinden. Ten gevolge van het heengaan van Clemens Krauss die dr. Furtwangler in Berlijn gaat ver vangen, hebben verschillende leden van het Weensche opera-ensemble, welke de politieke inzichten van hun oud-dirigent deelen, het ge zelschap verlaten, o.a. de heer Vönker en mevr. Ursuleac die voor kort nog in Amsterdam op trad. door Anreith in een paar leeuwen gemeta- morphoseerd. Het merkwaardigste deel .van dit bouwstuk is het vertikale klankbord dat zonder verdere steunpunten, meer dan twee meter uit den ach terwand naar voren springt. Met gewapend beton vormen zulke construc ties geen moeilijkheden, maar in hout zijn dit ware kunststukjes. Aan den voet van den preekstoel vonden we het volgende berichtje, in het Afrikaans op- ;esteld: „Hierdie preekgestoelte is ongetwijfeld die fraaiste, soos dit ook die oudste is, in geheel Suid-Afrika. Dit is meer dan 140 jare oud. Immers op 1 Sept. 1788 het die Ew. Kerkraad aan die beeldhouwer Anthony Anreith, 'n Duitser, en aan die skrijnwerker Jan Jacob Graaff opgedra en met hulle 'n kontrak aan gegaan om 'n preekstoel vir die kerk te ver vaardig. Binne die bepaalde tijd was die preekstoel klaar, want na daaraan ruim 14 maand gewerk te hë is dit op 7 Deoember 1789 goedgekeur. Dit was toe al reeds ingewij en wel deur die oudste diensdoende predi kant Ds. J. P. Serrurier, wat die eerste leeraar was om dit te bestijg en dit plegtig o-p 22 November 1789 ingewij het. Anreith is vir sij aandeel iso en Graaff vir sijne 220 ontvang. Dus het die werk die vervaardiging 400 gekos. Met al die hout daarbij wat die Kerkraad verskaf het, sal dit wel 'n baaie groter som g'ewees het. Die preekstoel is uit die beste Indiese hout vervaardig. Twee groot leeus ondersteun op hul skouers die eintlike kansel, terwijl hulle met die een klou 'n blare-krans omhoog hou. Van die lessenaar hang 'n swart kruis, wat insgelijks met kranse behang is. Die dak van die preekstoel is ook 'n meesterstuk met kunstig gesnede beeldhouwerk in die gewel- tjies wat van drie sije te sien is. Slegs die agterste deel van hierdie dak word van benede onderstut, origens rus dit op 'n ijster (ijzeren) paal wat van die muur vasgemes- sel is". A. DREYER, argivaris. Een ander gebouw "in Kaapstad, waarin nog de geur der roemrijke oudheid hangt, is het z.g. „Burgher Wachthuis". Het werd in 1755 gebouwd door Gouverneur Tulbagh. Langzaam aan helaas, wordt het als het ware verpletterd tusschen de rondom rijzende betonnen etage gebouwen. Maar het blijft het eenige gebouw op de Groen-markt dat cachet heeft. Het was van hier dat iederen avond om 9 uur de nachtwacht uittrok, na zich van uniformen en wapens te hebben voorzien. Thans is dit gebouw, dat ook dienst deed als gemeentehuis, in een museum veranderd. Een pracht collectie oude Hollandsche en Vlaamsche meesters, door Max Michaelis aan de stad geschonken, vond hier een passende omgeving. De zwart- en witmarmeren gangtegels, die antieke koperen luchters, de oude haarden met haar hollandsche tegels, het heerlijk teakhouten traphuis, de balken-zolderingen, alles ademt voornaamheid en waardigheid. Jan Steen, Frans Hals, Teniers, de Hoogh, Terburg, Ruijsdael, Breughel, van Dijck, Maes, Vermeer, van Ostade cn vele anderen vormen er een klein „Rijksmuzeum". Zonder twijfel de mooiste schilderijen-collectie onder den Afri- kaanschen evenaar. Een mooi huis, waarin eveneens de zeventien de eeuwsche grandeur en rijkdom spreekt is het z.g. Bataafsche Huis. meer bekend als het Koop- mans-de Wet museum. Het staat vol oude Hol landsche schatten van meubels, aardewerk en porcelein. Dit zijn van Kaapstad de weinige maar mooie juweeltjes van een groot en schoon verleden. Mr. A. HUSTINX. V- Optimistische beschouwing van Vernon Bartlett. LONDEN 14 December (R.O.). In een artikel in de ..News Chronicle" bespreekt de uit Ber lijn téruggekeer(ie diplomatieke medewerker van het blad. Vernon Bartlett, het door hem verwachte „vredesoffensief" van Duitschland. jjij schrijft o.a.: 'Hitier wenscht den vrede, omdat hij ge noeg van den laatsten oorlog heeft gezien. Dr. Schacht wenscht vrede, omdat oorlog el- ken financiëelen vooruitgang belemmert. De rijksweer wenscht vrede, omdat zij voor den oorlog niet gereed is. In verband hiermede zal Duitschland in het a.s. voorjaar een groot vredesoffensief beginnen. Het bewustzijn, dat de regeeringspersonen ln Frankrijk op het oogenblik oud-soldaten zijn, heeft in Duitschland een verbazend goeden in vloed uitgeoefend, en naar de meening van Vem-on Bartlett zal het wel niet lang meer du ren, dat een vooraanstaande nationaal-socialis- tische vertegenwoordiger Parijs bezoekt, om besprekingen te voeren met die openhartigheid, die het verschil tusschen den soldaat en den politicus kenmerkt. Vele teekenen wijzen erop, dat Laval zich niet meer zal tevreden stellen met de negatieve politiek van te zeggen, dat Duitschland zich niet bewapenen mag terwijl het hem niettemin bekend is, dat het zich bewapent. Zelfs wanneer de huidige Fransche regee ring door ijverzuchtige politici of door de eco nomische crisis ten val gebracht) zou worden, is -het onwaarschijnlijk, dat Frankrijk zal terug- keeren naar de buitenlandsche politiek naar het voorbeeld van Poincaré en Barthou. Er is geen reden, waarom de ontwapenings besprekingen niet in het voorjaar zouden kun nen worden hervat. Eén moeilijkheid is er echter: Duitschland wil een ontwapenings-ac- coord alvorens naar den volkenbond terug te keeren en Frankrijk wil eerst den terugkeer en daarna een ont wapeningsacc00]'-'- Het meeningsversehil is ernstiger dan het schijnt, doch bij eenigen goeden wil van beide zijden is het te overwinnen, eii naar het schijnt, is deze goede wil thans eindelijk aanwezig. „Geheim rat" Aschmann te Parijs PARIJS' 14 December. (R. O.) Geheimrat Aschmann, directeur van de persafdeeling in de Wilhel-mstrasse is hier aangekomen. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt ver nomen, dat dit bezoek in geen vérband staat tot de uitgestelde reis van Hess. Aschmann, die reeds vaker particuliere rei zen naar Parijs ondernam, zal slechts eenige da gen in de Fransche hoofdstad blijven. „Hier die preekgestoelte is ongetwijfeld die fraaiste, soos dit ook die oudste is. in geheel Suid-Afrika'". De merkwaardige preekstoel in de Groote Kerk te Kaapstad. LANSING, (Michigan). 14 December. (R.O.) Het aantal geïdentificeerde dooden als gevolg van den verschrikkelijken brand in het hotel alhier bedraagt thans dertig. Ongeveer zestig hotelgasten worden nog vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2