mEZOnDEM DE BEGROOTING AANGESNEDEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS TWEER HET SCHIEDAMSCHE POLITIECORPS. 57«f#> TA AonATVG. MAANDAG 17 DEGFMUER1934 No. 1712f> BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ONTEIGENING GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. DE WIJZIGING VAN HET ELECTRICITEITSTARIEF. Nieuwe directeur van den Handelsavondcursus. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. UÜ ABUN N EMENTSPR1J S van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN1 bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Pei drie maanden f 3,25; per maand 1,10: pet week 25 cents Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs verhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarieL Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; f2 5.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Eindelijk heeft „De Nederlander" geantwoord op hetgeen wij hebben opgemerkt naar aan leiding van een, naar onze meening min of meer grievende, zij het dan onbedoeld, en daaren boven onjuiste uiting in het christelijk-histo- risehe orgaan in verband met den moord op den Schicdamschen politiecommissaris. Wij nemen gaarne notitie van de strekking van hetgeen „De Nederlander" schreef, zoo als deze thans door het blad wordt aange- geven. Maar het blad kan ons toch moei lijk euvel duiden, dat wij zijn opmerking omtrent de z.g.n. katholiek-eenzijdige samen stelling van het Schiedamsche politiecorps in samenhang brachten met den moord op den commissaris, daar deze opmerking juist naar aanleiding van dat treurige feit in „De Nederlander" werd gemaakt. Blijkens de nieuwe lezing heeft het blad dus alleen willen aangeven, dat de geruch ten omtrent verkeerde toestanden in het Schiedamsche politiecorps een kern van waarheid bezaten en deze ongewenschte toe standen zouden dan mede te wijten zijn aan de eenzijdig-katholieke samenstelling van het politiecorps. Ook voor ons rest dus alleen de kwestie van deze zoogenaamd eenzijdige samenstel ling. En dan moet het ons aanstonds van het hart, dat het ons van „De Nederlander" is tegengevallen, dat dit blad maar niet rond uit heeft erkend dat er van een eenzijdig- katholieke samenstelling toch eigenlijk geen sprake is. De cijfers die wij gaven spreken daaromtrent een zeer duidelijke taal. De ver houding van katholieken tot niet-katholie- ken in het politiecorps klopt ongeveer met de verhouding van katholieken en niet- katholieken bij de Schiedamsche bevolking. Er is eenig verschil ten bate van de katho lieken, maar als men zoo iets als „eenzijdig" moet brandmerken dan gelooven wij, dat er geen enkel politiecorps in geheel het land te vinden zal zijn, dat niet op een of andere wijze of niet in een of andere richting een zijdig samengesteld moet heeten. Wat b.v. te denken van een verhouding als in Tilburg, waar de niet-katholieke be volking 4 pet. bedraagt; het niet-katholieke percentage van het hooger politiepersoneel 15 pet; van het lager personeel 8 pet.; van het heele personeel 9 pet. Of in Den Bosch: percentage van niet-katholieken 8 pet.; per centage van niet-katholiek hooger politie personeel 44 pet.; lager personeel 27 pet.; het geheele corps 29 pet. Of in Breda: niet- katholiek deel van de "bevolking 15 pet.; per centage niet-katholieken hooger politieper soneel 27 pet.; lager personeel 48 pet.; het geheele corps 35 pet. Zulk een „eenzijdige samenstelling" is natuurlijk alleen te vinden in het donkere Zuiden. Men noeme de in meerderheid niet-katholieke steden eens op, waar aan de katholieke minderheid een der gelijke verhouding wordt gegund in het corps van gemeentelijke ambtenaren. De kwestie, dat men niet over voldoend onder legd R. K. politiepersoneel zou kunnen be schikken, lijkt ons uitgesloten, daar de R. K. Politievakschool te 's-Hertogenbosch in den loop der jaren honderden jonge menschen opleidde voor het politiediploma. De exa mencommissie van den R. K. Politiebond „St. Michael" reikte tallooze diploma's uit, hoofdzakelijk aan Roomseh-Katholieken. Valt tegenover de hier gesignaleerde een zijdigheid het „eenzijdige" in het Schiedam sche politiecorps niet eenvoudig in het niet „De Nederlander" had naar onze bescheiden meening daarom beter gedaan met een voudig te erkennen, dat hare bewering die trouwens niet in het leidend gedeelte van liet orgaan voorkwam, heeft berust op in lichtingen, welke deze niet wettigden. Dat had ons een meer vlotte houding geschenen dan de eenigszins magere conclusie, waar toe het blad nu komt: „In ieder geval kan ook thans niet gezegd worden, dat de Roomseh-Katholieken over het hoofd ge zien worden". Maar „De Nederlander" stelt voorop, dat in een politiecorps de verschillende geeste lijke of politieke stroomingen niet naar even redigheid vertegenwoordigd behoeven te zijn. „Beslissend behoort hier te zijn de be kwaamheid en de geschiktheid". Maar wan neer „De Nederlander" dezen grondslag aanneemt, dan vervalt voor het blad ook iedere aanleiding om op grond van een naar haar meening overwegend katholiek element in een corps van eenzijdigheid te spreken. Hoofdzaak is immers: bekwaamheid en ge schiktheid. Het christelijk-histor'sch orgaan zou dus zijn beschuldiging van eenzijdigheid alleen kunnen handhaven, wanneer het aan toonde, dat juist bij het katholieke gedeel te van het corps niet of niet voldoende op geschiktheid of bekwaamheid is gelet; of ook wanneer, zooals het blad zegt de samenstel ling dermate eenzijdig zou worden „dat bij het publiek het vertrouwen in de onafhan kelijkheid en onpartijdigheid van het poli tiecorps ondermijnd wordt". Wij geiooven dat „De Nederlander" ons iocl/wel zal toe geven, dat de gepubliceerde cijfers een der gelijke conclusie ten opzichte van het Schie damsche politiecorps, wat het katholieke Percentage betreft, als bar-verregaand zou den brandmerken. Kunnen wij dus thans niet spreken van een eenzijdig-katholieke samenstelling van het Schiedamsche politiepersoneel, er is een tijd geweest, dat de Katholieken in buiten gewoon geringe mate in dit corps vertegen woordigd waren. In 1916 b.v. waren er van de 45 agenten maar 7 of 8 katholiek. Allengs is in die eenzijdig niet-katholieke samen stelling gelukkig verandering gebracht, een Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere olficiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeesters van Schiedam en van Kethel en Spaland maken, ter voldoening aan artikel 15 der onteigeningswet, bekend, dat in de Staatscourant van 10 December 1934 no. 238 is opgenomen het Koninklijk Besluit van 4 December 1934 no. 17 tot aanwijzing van het geen ten behoeve van verbetering van den spoorweg AmsterdamRotterdam tusschen Kethel en Schiedam moet onteigend worden en dat een afdruk van dit besluit van 18 De cember 1934 tot en met 9 Januari 1935 ter in zage van een ieder is nedergelegd op de se cretarie aan genoemde gemeenten. verandering, welke in de overige Schiedam sche takken van dienst nog altijd op zich laat wachten, hoe grievend dit ook voor het katholieke gedeelte der bevolking is. Wij hebben ons op aandrang van „De Nederlander" eens laten inlichten over het aantal tot de protestantsch-christelijke groe pen behoorende agenten. Het moge dan al zijn, dat er, zooals het C.H. raadslid Scheur kogel Vrijdagavond in den Schiedamschen gemeenteraad opmerkte, maar elf christe- lijk-georganiseerden bij de politie werkzaam zijn, dit raadslid en zijn partijorgaan mogen niet over het hoofd zien, dat de'meeste niet- katholieke agenten, toen zij solliciteerden, opgaven Ned. Hervormd ofwel gereformeerd te zijn, maar dan gingen zij zich later „mo dern" organiseeren; zoo gaan er tal van leden van den „modernen" bond voor Her vormd of Gereformeerd door. Protestantsch- christelijken zijn derhalve allerminst bij an deren achtergesteld, maar de leiding van het corps kan het niet helpen, dat zij niet alle maal even principieel naar buiten optreden, en de meesten niet bestand zijn tegen het zoet gefluit van de roode organisatie. En hiermede nemen wij afscheid van het Schiedamsche geval. „De Nederlander", zal het ongetwijfeld kunnen billijken, dat wij serieus en scherp zijn ingegaan op een zeer aanvechtbare aantijging, die naar zulk een eigenaardige aanleiding werd gelanceerd. Wij namen intusschen dankbaar acte van de zoo uitdrukkelijke verklaring van „De Nederlander", dat er van een voor ons, ka tholieken, grievend verband geen sprake was. KAPELAAN KOOPMAN Zaterdagochtend is de weleerw. heer H. Koopman, kapelaan aan de St. Liduina-kerk in de Dr. Noletstichting opgenomen voor het on dergaan van een operatie, die reeds des mid dags ten uitvoer is gebracht. De toestand van den patiënt geeft geenszins reden tot be zorgdheid. NED. R. k. FABRIEKSARBEIDERSBOND. De toekomst der R. K. Vakbeweging Woensdag 19 December des avonds te half 8 zal een vergadering worden gehouden van de Ned. R. K- Fabrieksarbeiders(sters)bond alhier. Op deze bijeenkomst zal de neer P. Kleiss, de bondsvoorzitter, spreken over: „De toe komst der R. K. Vakbeweging in Nederland". Dit onderwerp zal op een volgende vergade ring verder worden behandeld. Het bestuur vertrouwt, dat de leden, zoo niet allen dan toch in zeer groote.n getale, op deze bijeenkomst aanwezig zullen zijn. De naam van den spreker waarborgt een interessanten en leerzamen avond. R. K, HANDELSREIZIGERS De afdeeling Schiedam van de Ned, R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en -agenten „St. Christoffel" houdt Donderdag 20 Decem ber des avonds te half 9 een ledenvergadering in Hotel Beijersbergen. De agenda vermeldt o.a. een bespreking van de Kerstviering. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Dec. Aangekomen: m.b. Tuva, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wil- tonhaven. KANARIEVEREENIGING ONS GENOEGEN Voor den uitslag der gehouden verloting van de Kanarievereeniging Ons Genoegen verwijzen wij naar een Kleinltjes-adjvertentie voor komende in dit blad. IN VRIJHEID In de zaal Troost aan de Lange Kerkstraat eelt gisteren de Schiedamsche postduiven- vei ceniging in Vrijheid een postduivententoon- ste mg gehouden. Er waren vele mooie inzen dingen, verdeeld over verscheidene klassen en de belangstelling voor de expositie was niet gering. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1415 December GEBOREN: Dirk, zoon van D. Sonneveld en J. A. Haseibarg, Boerhavelaan 42 Elisa beth M„ dochter van C. T. Groenewegen en C. G. Schafer. Stationstraat 16 Herman J„ zoon van H. J. Bouman en G. C. Janssen, Maasstr. 9 Lena, dochter van R. Schulze en A. Stokman, Warande 31. OVERLEDEN: P. Smit, 85 jaar, Kortlandstr. 32 DE BEGROOTING. Des avonds begon de Raad met de behande ling van de gemeentebegrooting voor 1935. De algemeene beschouwingen worden inge zet door mevr. BENTHEM—DE WILDE. Spr. zegt, dat het ieder jaar moeilijker wordt het beleid van B. en W. te beoordeeien. De regee ring verkleint de zelfstandigheid van ae ge meente. De begrooting is samengesteld volgens voorschriften, die nog geen wet zijn. Vorig jaar moest de begrooting naar Ged, Staten ge zonden worden, voordat zij in den Raad kon worden goedgekeurd. Dit jaar is het anders ge gaan, maar van een zelfstandige gemeente kan ook nu nog niet worden gesproken. Het gaat als in rooververhaien: „Je geld of je leven!" Is het wel billijk, dat de regeering zoo tegen Schie dam optreedt? De loonen b.v. zijn steeds, ook bij de hoogconjunctuur, zeer aan den lagen kant geweest, vergeleken bij andere gemeente ■van. Schiedam's grootte. Sommige instellingen drukken nu zwaar op de begrooting, maar dit bewijst niet, dat Schiedam niet goed bestuurd zou zijn. Noch het ambtenaren- noch het werkliedencorps is in verhouding tot de sterke stadsuitbreiding van de laatste jaren toegeno men. Men kan dan ook niet sterk genoeg in verzet komen tegen het optreden der regeering. Wij kunen het toch niet helpen, dat wij be drijven hebben, die tengevolge van de crisis zooveel personeel moesten ontslaan. Daarom moeten de werkloosheidslasten gedragen wor den door de regeering. Onze gemeente-secreta ris heeft op een gedocumenteerde wijze den juisten weg aangegeven. Het optreden van B. en W. is niet geheel zonder succes gebleven, want de regeering wil eenigszins van houding veranderen, maar datgene, dat wij recht ach ten tegenover de gemeente, wordt nog niet ingevoerd. Spr. gaat dan na, welke maatregelen in de laatste jaren zijn getroffen om de inkomsten te verhoogen en de uitgaven te verlagen. Met de belastingen zijn we wel aan den top geko men. Op bevel van Gedeputeerden zijn de keurrechten verdubbeld. De gasprijs moest met een cent verlaagd worden, wat een averrecht- scbe uitwerking heeft gehad. De straatbelasting is van 4% pet. op 6 pet. verhoogd en dit staat huur verlaging in den weg. Op allerlei manieren is er op de uitgaven besnoeid. Juist de kleine postjes betreffen het minst draagkrachtige deel der bevolking, zooals de kosten voor schoolreisjes en kinder- vacantiespelen. Spr. wijst dan op de gevolgen van de steun verlaging. De regeering wenscht nu ook, dat de reserves der bedrijven worden aangesproken. Dit herinnert aan den maatregel, dat een werklooze eerst zijn spaarduitjes moet opma ken alvorens steun te krijgen. Dat is nu de be looning voor de betrachte zuinigheid. Spr. vindt de leuze „Naar een lager levenspeil" een lu guber geluid. Naast de arbeidersklasse lijdt de middenstand daardoor het ergste. Het Natio naal Crisiscomité kan de ellende van den win kelstand onmogelijk verminderen. Spr. acht ook ordening Van de distributie noodig in het belang van den middenstand. Er wordt nu aangegeven, hoe men voor zoo min mogelijk geld voldoende kan eten. Spr. prijst dit streven, maar als huisvrouw ver klaart zij, dat zelfs de eenvoudigste recepten nog te duur zijn. Laten B. en W. goedkoope aardappelen en dito vet beschikbaar stellen.. Spr. juicht het toe, dat B. en W. de adres sen van den Ned. R. K. Volksbond en den S. B. B. aan de regeering hebben doorgezonden. Volgens mr. v. Velzen zou de huurverlaging zich op natuurlijke wijze voltrekken, doch door dat tal van middenstanders arbeiderswoningen moesten gaan nemen, wordit de huurverlaging verhinderd. Hier en daar valt er zelfs verhoo ging van huur te constateeren. Zou niet tot den bouw van goedkoope woningen Kunnen worden overgegaan? Is het niet mogelijk den huur der geroeentewoningen te verlagen? De gemeente mag een bijslag geven op de premies voor de ziekenfondsen, maar zij moet dat zelf betalen. Zijn B. en W. niet van mee ning, dat in deze iets gedaan moet worden, ook al kost het de gemeente geld? Spr. behandelt dan het vraagstuk der werk- verruiminb; zij twijfelt er niet aan, dat B. en W. alles in het werk stellen om daarvoor gel den uit het 60-millioenenfonds te putten. Ook is het gewenscht, dat hier weer objecten voor werkverschaffing worden gevonden. De s. d.-fractie kan zich nu vereenigen met de politiek van B. en W. ten aanzien van het grondbedrijf, n.l. het vormen van reserves. Vroeger was de s. d. a. p- daarentegen, want toen bloeide het grondbedrijf. Het Sterrebosch is gedoeimd te verdwijnen, maar een recreatie oord blijft noodig en dat zou in Nieuwland kunnen aangelegd worden, b.v. in werkverschaf fing, wat wellicht betaald zou' kunnen worden» met een gedeelte van de grondbedrijf reserve. Voorts ziet spr. een object voor werkverschaf- ting in liet dempen van de Bakkershaven, daarin zouden de eigenaars der aanliggende panden moeten bijdragen. Wat de radiodistributie betreft, spr. betoogt, dat radio geen luxe meer is. Een stad als Schiedam mag niet langer van een distributie net verstoken blijven. Ten aanzien van het pro bleem der luchtbescherming vestigt spr. er de aandacht op, dat de bevolking niet doeltreffend te beschermen is; men moet dus niet overdre ven indrukken inzake de mogelijkheid van luchtbescherming bij de inwoners wekken. De heed STEENS, de voorzitter der R. K.- fractie, die hierna aan het woord komt, vraagt zich af: Wat heeft de gemeenteraad nu nog te doen". De mogelijkheid bestaat, dat de ge meenteraden het plaatselijk zelfbestuur niet meer kunnen volbrengen en wel door het in grijpen van de hoogere overheid. Het plaatse lijk zelfbestuur is natuurlijk altijd beperkt ge weest, maar het gevoerde beleid is nog zoo slecht niet geweest. Begrijpelijk, dat in deze benarde tijden het toezicht van hoogere or ganen wordt verscherpt, doch er blijft we] wat erg weinig van de autonomie over. Men wordt wei erg kregelig, als men ziet, dat de kleinste posten, zooals die voor de vacantiespelen, ge schrapt worden. Het peil der debattèn en de samenstelling van den Raad zuilen lijden on der de gegeven omstandigheden. Politieke ambten maken niet rijk, maar men kon er tot nu toe in bouwen aan de welvaart van eigen stad. Een der middelen om de autonomie te kunnen handhaven, is zelf de feiten onder de oogen zien en de noodige consequenties te trekken. De democratie heeft haar lot in eigen hand. Haar toekomst hangt af van de wijze, waorop de democratie zelf haar taak vervult. Wanneer onze democratische instituten aan hun roeping blijven beantwoorden, behoeven wij ons niet ongerust te maken. We hebben een sluitende begrooting dus zonder „uitgestooten bedrag". Deze begroo ting heeft verschillende speculatieve kanten: fin. de verhouding van Rijk en Gemeenten en het werkioosheidssubsidiefonds. Spr. is er niet zeker van, dat de betreffende wetten er zuilen komen, althans in dien vorm, waarin zij in de begrooting zijn verwerkt. Vooral de critiek op het wetsontwerp inzake de finan- cieele verhouding is zeer groot. We hebben ten aanzien van het Werkloosheidsfonds recht op 90 pet., maar B. en W. rekenen op een uitkee- ring van 99 pet., doch zullen daarmee geen nieuwe financieele maatregelen gepaard moe ten gaan? Spr. bewondert de volharding, waar mee de gemeente-secretaris het Schiedamsche standpunt verdedigt, al zou men over den toon vin meening kunnen verschillend. Om het „uitgestooten bedrag" zoo klein mogelijk te maken, moesten we financieele maatregelen treffen tot een totaal van ƒ600.000. Daarom moet het geheele „uitgestooten bedrag" door de regeering worden betaald. Het had dus voor 90 pet. als inkomsten: post vanwege het rijk garaamd moeten worden. Men zal de burgers niet verder meer kun nen belasten. De R. K.-fractie meent, dat een herziening der salarisverordening op haar plaats is, daar deze door de incidenteele maat regelen een ongelijk beeld vertoont, maar de fractie acht geen aanleiding tot een algemee ne loonsverlaging aanwezig. Tal van ambte naren oefenen nevenbetrekkingen uit, doch daarover zal spr. het hebben, als het nieuwe ambtenarenreglement aan de orde komt. Spr. behandelt dan de werkloozenzorg. Vree- selijk is de toestand der werklooze jeugd Dat probleem kunnen we hier niet oplossen en spr. waardeert wat door middel van de cur sussen wordt gedaan. Hoeveel jonge werklie den hebben van de voor hen gevonden werk- objecten kunnen profiteeren? Alles wat B. en W. in die richting ondernemen, geniet de sym pathie van de R. K. fractie. Ten aanzien van het 60—milioenenplan vraagt spr., welke ob jecten het College heeft aangewezen, en voor welke zullen we medewerking krijgen? De vra gen, die het oud-raadslid v. Vonderen inzake de ziekenfondsen stelde, zijn nog niet beant woord. Spr. leest die vragen, die over even- tueelen bijslag op de ziekenfondspremie han delen, voor. De regeering laat een en ander aan de gemeenten over, maar moeten wij wachten, tot de zaak zich wijzigt. Waartoe zijn de zie kenfondsen bereid? Als de verstrekking van schoolvoeding tot stand komt, verdient het volgens spr. aanbe veling, particuliere instellingen die daarin er varing hebben, daarmee te belasten. Spr. vraagt, of er niet een cursuster op leiding van dienstboden ingesteld zou kunnen worden, want er zijn hier te lande nog 70 a 80 duizend Duitsche dienstboden. Met de re serveering in het grondbedrijf kan spr.'s frac tie zich thans vereenigen. De heer Steens breekt dan een lans voor de verlaging der vaste las ten. Reeds is er een geringe huurverlaging toe gepast kunnen worden in verband met de ren teverlaging van de rijksvoorschotten; nu krij gen we weer een gelegenheid tot huurverla ging in verband met een ministerieele circu laire inzake de annuïteiten. Spr. oordeelt het gewenscht, de woningen in groepen van ge lijkwaardige perceelen te verdeelen en dan te zien hoe met de annuïteiten zooveel mogelijk huurverlaging is te bereiken. Bij het verhuren der woningen zou rekening gehouden moeten worden met het inkomen, opdat misbruik van het bestaan van goedkoope woningen worden voorkomen. Dit is de laatste begrooting van deze vier jarige periode, en spr. zou wenschen, dat het de laatste begrooting in dezen moeilijken tijd is. De crisis is niet van tijdelijken aard geble ken, het is een structureele crisis. De nieuwe maatschappij mag niet steunen op 't individua lisme, noch op den klassenstrijd. Wij wenschen corporatieve ordening in den geest van „Qua- dragesimo Anno". De crisis draagt een geeste lijk karakter; men heeft God verlaten. Spr. be sluit met den wensch, dat spoedig de welvaart voor de stad moge terugkeeren. Daaraan mede te werken rekent de R. K. fractie zich tot een eer en een plicht. Hierna spreekt de heer SCHEURKOGEL na mens de Chr. Hist.-fractie. Na een algemeene (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Geachte Redactie, In het Passagetheater zal volgende week voor de Schiedamsche schooljeugd een film draaien. Uit wetenschappelijk oogpunt gezien is deze schitterend. Maar om aan betrekkelijk jonge kinderen vraagstukken voor te zetten over voortplan ting, lijkt me één gevaar, ook al wordt dit bij zeer lage wezens waargenomen. 't Felle filmbeeld is, met de vele toelichting in deze passages, te schril voor de jonge kin derziel. Heeft onze Gem. Insp. van 't L. O. er wel voldoende rekening mede gehouden, dat bij 't organiseeren van dergelijke voor stellingen volwassenen (o.a. werkloozen) en kinderen niet zijn gelijk te schakelen? De redactie dankend. Uw dw. dr. A. W. G. DEKKER. inleiding over de crisis brengt spr. een woord van erkentelijkheid aan B. en W. voor wat zij deden om een rechtvaardiger regeling van de werkloosheidslasten te verkrijgen. De fractie zal actief blijven, al is de zelfstandigheid in het bestuur der gemeente erg beperkt geworden. Spr. verzoekt eerbiediging van de rechten der grondeigenaren, wanneer het om oplossing van stedebouwkundige vraagstukken gaat. Men mag niet te bureaucratisch te werk gaan, zooals ten Oosten van den Singel is geschied. Voorts hoopt spr., dat aan de voorbereiding van den bouw eener eigen electriciteitscentrale met kracht en voortvarendheid zal worden ge werkt. We hebben nog drie jaar den tijd. Spr. vertrouwt, dat voor de werken, die met gelden uit het 60-millioenenfonds zullen wor den uitgevoerd, firma's hier ter stede zullen worden gekozen. De grond aan de Schoolstraat mag niet lan ger braak liggen; er zal nu toch niets van den bouw eener school komen. Nieuwe scholen zul len alleen in Nieuwland noodig zijn. Vraagt de taak van den gemeentelijken on- derwijs-inspecteur wel den geheelen mensch, nu de scholen minder bevolkt worden? Staat 't overigens prijzenswaardige werk van den in specteur voor de werkloozen cursussen een goede uitoefening van zijn eigenlijke taak niet in den weg? De klachten over de groote R. E. T.-bussen nemen toe, en spr. betreurt het, dat het brug wachtershuisje bij de Oranjebrug nog niet is weggenomen. Voorts wijst spr. op den onge- wenschten toestand, waarin de Bakkershaven en de Buitenhaven verkeeren, en ten slotte ge waagt hij van een ongelijke verhouding in de samenstelling van het politiekorps. Hierna wordt de vergadering gesloten. Maan dagmiddag zal de Raad de behandeling der be grooting voortzetten; alsdan zal het nieuwe C.-H.-raslid v. d. Berg het eerst aan het woord komen. WINTERUITVOERING VAN O. B. K. Zondagavond heeft het Harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst" zijn eerste winter- uitvoering in den R. K. Volksbond gegeven. De groote zaal was geheel met belangstellen den gevuld. De bijeenkomst werd geopend door den voor zitter, den heer W. Straatman, die de aanwe zigen vriendelijk verwelkomde en verder mee deelde, dat de heer T. Cas, oud-lid en -secre taris der vereeniging, een ouverture ten ge schenke had gegeven, welke in dank werd aan vaard, en voorts betuigde de voorzitter zijn er kentelijkheid jegens den heer B. Valkestijn, die een Duitsche compositie had gearrangeerd. (Een en ander prijkte nu onder den titel „Groote fantasie op een Duitsch wijsje" voor twee altsaxophonen op het programma). Vervol gens herinnerde de heer Straatman er aan, dat het gezelschap in Maart 1935 zijn 35-jarig be staan zal vieren, en er reeds een commissie was gevormd om het feest voor te bereiden. Hierna werd begonnen met de afwerking van het muzikale programma. Dit werd even on derbroken door een attentie, welke de voor zitter het lid, den heer de Regt, die een marsch had gecomponeerd, offreerde. De prestaties van de harmonieleden werden met groote aandacht gevolgd, dank zij de af wisselende samenstelling van het programma en de keurige wijze, waarop de muzikanten zich onder leiding van den heer J. C. M. Feltzer, van hun taak kweeten. Bijzonder veel succes oogst ten de heeren J. v. Unen en C. J. v. Bruggen, die als alt-saxophonisten de bovengenoemde gearrangeerde fantasie (van Victor Mailly) met orkestbegeleiding vertolkten. Na de pauze werden de blaasinstrumenten aan de wilgen gehangen en het tooneel betre den door Leen de Bruyn en Betty Kriek, die, afzoiderlijk of te zamen, leuke voordrachten ten beste gaven. Een gezellig samenzijn vormde het slot van deze welgeslaagde winteruitvoering. FIETSEN GESTOLEN G. J. E. alhier deed bij de politie aangifte van vermissing van een rijwiel, dat hij Zater dagmiddag vóór zijn woning in de Maasdam- sehestraat had geplaatst. H. C. v. d. M. alhier vermist een fiets, die hij Zondagmorgen in het Parochiehuis aan de Lekstraat had gezet Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Zuidelijken of Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder. SCHIEDAM, 17 December. Officieele notee ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel? Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling ƒ1.40 a ƒ1,50. ST JOSEPHGEZELLENVEREENIGING. De kapel in gebruik genomen Zondag was het een feestdag voor de Schie damsche Gezellen. Begonnen werd met een algemeene H. Communie onder de H. Mis van half acht in de St. Liduinakerk, en zoo goed als alle leden hadden aan den oproep gehoor gegeven. Des midtfags te half één celebreerde de hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag een. Openingslof in de thans voor het eerst door de Gezellen in gebruik genomen huiskapel. Vóór de plechtigheid sprak de deken de jongelui van af het altaar toe. Hij herinnerde aan de vier Gezellendeugden: godsdienstzin, arbeidszaam- heid, eensgezindheid en vroolijkheid. De gods dienstzin is de voornaamste deugd en deze heeft de andere eigenschappen te doordeese- men. Ook dezen dag blijkt, dat in de St. Josephs- gezellenvereeniging de godsdienst de eere plaats verleent. De deken sprak er zijn bijzon dere vreugde over uit, dat de Gezellen 's mor gens in zoo grooten getale ter H. Tafel waren genaderd. Gedurende de plechtigheid werd het Aller heiligste uitgesteld in de monstrans, die da leden aan hun vereeniging ten geschenke had den gegeven. De koorafdeeling „St. Gregorius" voerde de liturgische gezangen uit. Voor de ver siering der kapel hadden de jongelui zelf het noodige bijgedragen. Na het openingslof bleef de aanbidding van het Allerheiligst Sacrament voortduren, waar toe de Gezellen elkaar om het half uur aflosten Intusschen bestond er voor de katholieke Schiedammers gelegenheid om het Gezellenhuis te bezichtigen en daarvan hebben zeer velen, vooral ouders der leden, gebruik gemaakt. Om vijf uur celebreerde de praeses, de wel eerw. heer H. W. Haselaar, pastoor Binkhorst, die aanvankelijk daartoe een toezegging had gedaan, was verhinderd een sluitingslof. Des avonds werd er voor passende ontspan ning gezorgd. De Gezellen amuseerden zich o.a. met een biljartwedstrijd, in verband waarmee een dertigtal Haarlemmers waren overgekomen De winst ging in den spaarpot, waaruit de monstrans wordt bekostigd. INTIEME MUZIEKAVOND De leerlingen en oud-leerlingen van mevr. Nelly BerckFeltzer hebben gisteren in ge bouw Eendracht een intiemen avond gegeven. Ouders en kennissen konden op deze uitvoering waarnemen, hoever de jongelui wel waren ge vorderd. Er werden soli ten beste gegeven, quatre-mains en ook nog een compositie, welke door drie leerlingen aan den vleugel werd uit gevoerd. Na de pauze traden de oud—leerlingen op, en vooral de nummers aan twee vleugels oogstten veel bijval. Ter afwisseling vertolkten de heeren B„ J. en H. Groeneveld een trio voor fluit, viool en piano. VEREENIGING DE PRINCEVLAG De afdeeling Schiedam van de Vereeniging De Princevlag zal een zangavond houden op Vrijdag 21 December as. in gebouw Eendracht. Deze zangavond zal geleid worden door den heer A. Baan, en zal om 8 uur aanvangen. Op Maandag 17 Januari zal een geheel nieuwe film worden vertoond, de film „Onze Prinses", een biografie uit het leven van Prinses Juliana. GESLAAGD Voor het te Amsterdam gehouden examen Duitsch M.O., B slaagde de heer J. F. G. Dulfer van hier. BRANDJES. Zaterdagnacht nam een surveilleerende agent van politie in de Schoolstraat een brandlucht waar. Bij onderzoek bleek hem. dat een houten omheining van de „Baronie" waartegen gloeien de koolasch was gestort, in brand was ge raakt. De brand is met eigen middelen ge- bluscbt. Vanmorgen ongeveer te half acht ontdekte de waterstoker L. S„ aan de Middelharnissche- straat 2, dat er rookwolken kwamen uit het plafond in een kamer op de tweede verdieping. Een en ander bleek veroorzaakt te zijn door een brandje in den schoorsteen, die in ver binding staat met den waterketel beneden. Met een slang op de waterleiding heeft de brandweer het vuur gebluscht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1