DE VOLTREKKING VAN EEN DOODVONNIS. DE IERSCHE REGEERING BOUWT. WÊmm VRIJDAG 28 DECEMBER 1933 DE ZIELSANGST VAN EEN VOLK. EEN SHAKESPEARE DICTIONNAIRE ROND KERSTMIS IN DUBLIN. De koopkracht der bevolking rust op hechten grondslag. Mg LODROEG, ECONOMISCHE WEERBAARMAKING. MAX GRUBE. t RADIO-BELASTING IN RUSLAND. „WOEST BARBARENDOM". BOSKOOP. DE FAMILIE MENUHIN. PAULA WESSELY. VLUCHT LANGS DE ZUIDPOOL. COMMUNISTEN VEROORDEELD. HAASTRECHT. OUDEWATER. NIEUWERKERK A. D. IJSEL. WADDINXVEEN. NOODWEER. (Van onzen correspondent.) Londen, 19 December 1934 Mrs. Ethel Liüie Major, een 42-jarige vrouw, die haar echtgenoot met strychnine vergiftigd heeft, is vanmorgen om negen uur in de ge vangenis te Huil opgehangen. Dit is een vreeselijk ding waarvan gij niet graag leest. Het is een vreeselijk ding waar over ik nog minder graag schrijf. Maar gij leest de krant, en wij schrijven in de krant, niet uitsluitend voor ons genoegen. Het is vreeselijk in ieder opzicht. Die 42-jarige vrouw is grootmoeder van een kind zonder vader. Zij is moeder van een jonge moeder en "van een knaap van vijftien, die haar beiden aanbidden. Zij is de dochter van een ouden armen jachtmeester die met de kinderen, de weezen, thans zijn armoede deelt. Ik behoef niet verder te vertellen hoe vreeselijk het is. Het is vreeselijk. Hierover moet ik schrijven, omdat net lot van Mrs. Major duizenden en duizenden ge moederen in beroering gebracht heeft. Hoe- velen in Hull, en hoevelen in Kirkby-on-Bain, waar zij gewoond had, en hoevelen in de om liggende gehuchten, hebben dezen nacnt sla peloos doorgebracht. Gedurende de week-end hadden dorpsgenooten in grooten getale, met petities in hun zak, de slijkerige wegen en drassige velden van Lincolnshire afgetrampeld, gaande van dorp \t>t dorp, van boerderij tot boerderij, om handteekeningen te verzamelen. In Huil had de Lord Mayor zelf zich aan het hoofd eener petitie-beweging gesteld. De twee verzoekschriften, waarin om opschorting van het vonnis gevraagd werd, werden toe gezonden aan den minister van biitnenlandsche zaken. Zij bereikten hem toen hij zijn Deslult reeds genomen had: geen opschorting. Men verloor daarginds in Lincolnshire het hoofd. Want toen de minister het verzoek ver worpen had, wendde men zich tot den ko ning en de koningin. Tot de koningin, die geen enkel constitutioneel recht bezit zich in be sluiten van ministers te mengen, en tot den koning, die zijn besluiten door zijn ministers neemt, en wel het prerogatief van begenadi ging, doch niet dat van opschorting heeft Welk een onvoorzichtigheid aldus den sou- verein, te smeeken om een daad van barm hartigheid, waarvan een ieder die maar even nadacht wist dat hij haar niet volbrengen kon en niet volbrengen mocht. Daar was een geestelijke, de rector van Kirkby-on-Bain, die tot den minister schreef: „Ik kan geen verontschuldigingen en geen verzachtende omstandigheden voor haar te berde brengen die niet reeds openbaar ge maakt zijn. Maar ik denk aan haar als vrouw. Een naar ik hoop niet misplaatst gevoel van chariteit dringt mij haar sekse te beschermen Men kan de gedachte niet verdragen, dat éenige vrouw, hoe verachtelijk ook, in uitersten nood van deze bescherming verstoken zou zijn. Voor mijn sterkste argument moet ik mijn toevlucht zoeken tot den godsdienst. Ik zou willen handelen in den geest van den Meester, en ik herinner er aan, dat Hij de Vriend der Zondaren genoemd wordt, en dat hij dingen gezegd heeft als: „Van nu af aan veroordeel ik geen zonde meer". „Dit brengt, naar mij toeschijnt, den geest van het Christendom tot uiting". En al die met tranen geplengde woorden vermochten niets en konden niets vermogen. Het is acht jaren geleden, dat voor het laatst een vrouw gehangen werd. Want meestal oefent de minister, wanneer een vrouw ter dood veroordeeld is en dit komt heel zelden voor zijn prerogatief uit en verleent op schorting. Maar zoolang de strafwet geen onderscheid maakt tusschen man en vrouw, en in het geslacht van een gevonnisde nöch een verzachtende nöch een verzwarende om standigheid erkent, zijn vrouwelijke moorde naars des doods schuldig. Gij, in Holland, weet niet wat een doodvon nis, gij weet niet wat de doodstraf is. Gij hebt er geen denkbeeld van, hoe diep de ten uit' voerlegging van een doodvonnis een volk treft. Wanneer ik terugzie op de groote moord- processen der laatste tien jaren dan is er, geloof ik, maar één veroordeelde voor wien geen opschorting gevraagd werd en dat was de veelvuldige vrouwenmoordenaar Mahon, De voltrekking van een doodvonnis doet de zenuwen van een volk krimpen, alsof het een zweepslag ontvangen heeft. Het blijft onbewogen, wanneer wekelijks honderd of honderdvijftig menschen, voor het meerendeel rechtschapen menschen en men schen vol levenslust, op de wegen van Enge land als slachtoffers vallen van het verkeer. Het drijft den spot met den minister die al zijn zwakke krachten inspant om den omvang der vreeselijke slachting te verkleinen. Daar zijn onder de slachtoffers van het ver keer velen, die kinderen achterlaten zoo hulpe loos als de weezen van Mrs. Major; duizenden huiselijke treurspelen, zoo hartverscheurend als dat in Kirkby-on-Bain, zijn verborgen achter de nuchtere ongevallen-statistieken van het transport ministerie. En wie denkt hierover na? Maar als een moordenaar en erger, een moordenares veroordeeld wordt tot den galg, dan gaat er een rilling door het volk. Dan toeven duizenden met hun gedachten in de „condemned cell". Dan roepen de buren en dorpsgenooten, en de bewoners van het district en van de omliggende steden, om ge nade voor den veroordeelde. Ditmaal voor een vrouw, maar ontelbare malen reeds voor een man. Voor een man vaak die een vrouw ver moord hadEr was sympathie voor de ver moorde vrouw, maar veel minder, onnoemelijk veel minder dan thans voor de ter-docd-ver- oordeelde vrouw. Want niet de dood is iets schrikwekkends, niet de dood als voldongen feit, maar het vooruitzicht van den dood langs onnatuur lijken weg. Dat die vrouw daar zit in ae cel der veroordeelden, wachtend op het besluit van den minister; dat deze het in zijn macht heeft haar het leven te schenken dit is oorzaak, dat heel het volk roept: „Schenkt het haarl" En dit verklaart die ontzettende ontroering. Een minister, de minister van een democratisch volk, gezag uitoefenend namens dat volk heeft het leven van een mensch in handen. Wat voor mensch? Het doet er niet toe; het doet er althans weinig toe. Hij heeft een leven in handen, van wien dan ook. Hij kan (want niemand weet wat ooit gebeuren kan) het leven van elk onzer schuldig of onschuldig in handen hebben. Niet als een tyran, niet als een geweldenaar, maar als vertegenwoor diger van het souvereine volk. Dat volk deinst, als een doodvonnis uitgesproken is, terug voor de schrikwekkende gestrengheid van zijn eigen Recht, van zijn eigen Wet, die dooden kan. Daarom roept het om genade voor den moor denaar of de moordenares, die door dat Recht zal worden neergeveld. Want het volk is bang voor de doodstraf. Het is bang voor de dood straf, die het zelf handhaaft, zooals men bang kan zijn voor zijn eigen drift. En het smeekt om kwijtschelding, opdat het den glimlach der genade zal kunnen zien om de lippen der Gerechtigheid, die het in haar ontzettende gestrengheid doodsangst heeft aangejaagd. Want wordt een doodvonnis geveld dan groeit de Gerechtigheid het volk ver boven het hoofd. Monnikenwerk van een Amerikaan. Een kleurig, wapperend protest. In de Kaïserstrasse te Saarbriicken wordt voor de laatste maal, vóór het vlaggenverbod in werking treedt, huis aan huis met de Hakenkruisvlag getooid. In de Vereenigde Staten is zoo juist gepubli ceerd „A complete dictionary of Shakespeare een werk van reusachtigen omvang, geschre ven door A. Baten uit Texas. De schrijver heeft zich de moeite getroost, elk van de ongeveer 15.000 woorden, die Sha kespeare noodig had, om zijn oeuvre te schrij ven, nauwkeurig te onderzoeken en te omschrij ven. Hij heeft meer dan zes jaar over dit kar wei gedaan. Het woord „love", dat door Shakespeare bij 2559 gelegenheden werd neergeschreven, kostte Mr. Baten dagen en dagen. Alle plaatsen en oorden, in Shakespeare's tooneelstukken en gedichten voorkomend, beschreef hij nauwkeu rig. Tevens maakte hij een korte biografie van alle er in optredende personen. Mr. Baten had hierbij bijzondere moeilijkheden met de her togen van Bedford en Beaufort, naar wie Sha kespeare herhaaldelijk verwijst, zonder zich er druk om te maken, welken hij precies bedoel de. Hij maakte voorts een opsomming van de voornaamste Shakespeare-commentaren en een overzicht van de Bacon-theory. Behalve de volledige Encyclopedia Britannica gebruik te hij tien duizend boeken als bronnen voor zijn informatie. Mr. Baten heeft zijn taak als een soort zen- ding opgevat. Hij werd geboren in Texas, uit een familie, die sinds generaties op onderwijs gebied werkzaam is geweest. Als jongeman echter voelde hij zich meer tot het edele be roep van krachtmensch aangetrokken. Hij oefen de net zoo lang, tot hij een gewicht van 250 Engelsche ponden boven zijn macht heffen kon. Toen vond hij, dat het zoo goed was en volgde hij de voetsporen zijner voorvaderen. Geintennewd, vertelde hij van de vertwijfe ling, waarmede hij aan het eens begonnen titanenwerk had vastgehouden. Toen hij bij de letter S gekomen was, begonnen zijn oogen zich te begeven. De dokter raadde hem aan, met het werk op te houden. Maar het fascinee- rende „complete" hield hem gaande. In New York vertoevend, om daar zijn oogen door een specialist te laten onderzoeken, beklom hij het Empire State Building. Op den top er van staande en zijn blikken over de groote stad wer pende, vermande hij zich. „Baten", aldus ver telde hij den interviewers, „Baten, zei ik tot me zelf, je bent ook groot. Ga naar huis en maak die dictionnaire af'. Zich niet om het advies van den specialist bekommerend die was bang voor algeheel verlies van het gezichtsvermogen, toog Mr. Bates naar Texas terug en „A complete dic tionary of Shakespeare" kwam klaar.... Het doorlezen der proeven duuiddnog vijf maanden en nu is Mr. Baten van plan.een roman te schrijven, waarin hij alle problemen van het leven behandelen wil! Beeld van Lucas Wensing voor den door architect J. P. L. Hendriks vernieuwden ingang van de R. K Begraafplaats te Rotterdam (Van onzen bijzonderen correspondent.) D u b 1 i n, 22 December 1934. Het doet werkelijk onnatuurlijk aan te gaan schrijven over de goede en opwekkende dingen, die dit jaar den Kersttijd in Dublin meer dan in andere jaren kenmerken na het bericht van het droevig ongeval, dat ons als een volk ge troffen heeft Dat de overwinning van Melbour ne zoo spoedig plaats moest maken voor droef heid moet een schokkende gewaarwording ge weest zijn voor menig Nederlander in het buitenland, die te nauwernood gehoord had van de nieuwe onderneming. De Engelsche nieuwsbronnen schenken nu eenmaal niet veel aandacht aan de vastberaden pogingen van ons volk om zonder veel ophef groote dingen te presteeren. Men moet werkelijk zijn radio op een Nederlandsch station instellen om te weten te komen wat er in het moederland en in de niet-Engelsch sprekende wereld gaande is. Op dit punt kunnen we een hand geven aan den Ierschen Vrijstaat. Het eenige verschü is, dat als er hier iets misloopt, het over de heele wereld rondgebazuind wordt, alsof er iets heel bijzonders gebeurd zou zijn, terwijl het geval in al zijn omstandigheden dikwijls niets of weinig te beteekenen heeft. Het wordt nog zoo veel te erger, wanneer dergelijke gevallen nog overdreven worden voorgesteld. De laatste twee dingen, die over dit land werden uitgezonden, waren dat van hooger hand de vertooning van de nu beroemde film van het vorstelijk huwelijk in Londen zou zijn verboden en dat de procureur-generaal van den Ierschen Vrijstaat ontvoerd zou zijn geweest. Deze beide bijzonderheden waren onjuist. Van hooger hand is er niets gebeurd en niet de procureur-generaal, maar een gewoon, hoewel bekend advocaat werd ontvoerd. Het heeft geen zin de dagbladredacties aansprakelijk te stellen voor dergelijke onjuistheden. Die zijn nu een maal aangewezen op de bestaande nieuwsbron- Een nieuw volks-„vermaak". MEININGEN, 26 December (H.N.) De vroe gere intendant van het Meininger Landtheater Max Grube, is in den ouderdom van 81 jaar overleden. Hij maakte deel uit van het gezel schap, dat onder het bewind van hertog Georg II het theaterleven in Meiningen en geheel Duitschland tot nieuw leven bracht. Grube is verbonden geweest aan de hoftheaters van Mei ningen en Detmold, aan de stedelijke theaters van Lübeck, Bremen en Leipzig, aan het hof theater te Berlijn. Van 1913 tot 1918 was hij leider van het Deutsche Schausplelhaus te Hamburg. MOSKOU, 27 December CR.O.) De regeering heeft alle van lampen voorziene radiotoestel len belast met een bedrag van 24 roebel per jaar. Op het oogenblik zijn ongeveer 100.000 van dergelijke toestellen in gebruik. Maar we zouden het hebben over den Kersttijd in Dublin. Het is werkelijk een genot door de winkelbuurten van Dublin te wandelen. Er heerscht een ware stemming van tevredenheid en geluk. In een langzame processie trekken de menschen met vier vijf pakjes onder de armen langs de winkels zich half afvragend of ze misschien in een of anderen vollen winkel er nog een pakje bij konden nemen. Afgaande op wat men zoo ziet moet het kerstseizoen dit jaar beter zijn dan het vorige en toen hadden de winkeliers al geen klagen. Dit moge klinken als een overdrijving aan den goeden kant. Maar dat is het niet. Telkens wanneer meh vanuit Engeland of Nederland naar Dublin terugkeert krijgt men de gewaar wording, dat alles hier loopt, dat men niet probeert om het zaakje ten minste aan het loo- pen te houden. Eén ding mist men echter in Dublin en dat is een rij luxe auto's voor een rij luxe winkels. Maar dat is ook de oplossing van het raadsel dat Dublin bij een eerste ken nismaking is. Er is hier niet een talrijke rijke hooge stand. Men heeft hier een rijken mid denstand en een talrijken arbeidersstand. De grootkapitalisten die controle willen uitoefenen op de economische belangen van dit land, ver blijven buiten de grenzen, en het is de bedoe ling van de regeering om de banden, die het land aan die buitenlandsche belangen gebonden houden, door te knippen, het geld in het land te houden zonder daarbij een groot-kapitalis tische macht in het leven te roepen De bevredigende resultaten van dit regee- ringsbeleid zijn in deze dagen duidelijk waar te nemen. De opbouw van een eigen industrie is aansprakelijk voor den grooten voorraad van in Ierland vervaardigde artikelen, die overal te koop worden aangeboden. De in voer van cigaretten, „sweets", schoenen, con- fectie-kleeding, afgewerkte auto's, enz. is tot een minimum gedaald. De bevolking, die geld ter belegging over heeft, is overtuigd van de toekomst van het regeeringsbeleid. Men kan zijn oogen nu eenmaal niet sluiten voor het merkwaardige feit, dat binnen enkele weken een leening van 700.000 pond sterling voor een Iersche cigarettenfabriek en een leening van 500.000 pond sterling voor de suikerindustrie telkens binnen twee uur overteekend waren. Behalve deze twee grootere leeningen worden er geregeld kleinere uitgeschreven met een zelfde succes. Ook onder dc lagere bevolking is de toe stand beter dan eenige jaren geleden. Bij wijze van voorbeeld vermelden we alleen de geldbelegging bij de postspaarbank en den aankoop van staatsobligaties. (Deze laatste zijn stukken van een pond sterling, die men tegen een prijs va» vijftien en een halve shilling kan koopen en die na vijf jaren tegen hun volle waarde kunnen worden ingewisseld. Deze geldbelegging is bedoeld voor den klei neren man. Het maximum bedrag op een naam kan niet meer zijn dan 500 pond ster ling). In 1929 bedroeg het aantal beleggers in de spaarbank 187.626 met een totaal bedrag van 3.163.212 pond en een gemiddelde van bijna 17 pond. In 1934 was het aantal beleg gers 257.000 met een totaal bedrag van 5.422 000 pond en een gemiddelde van 21 pond. Het bedrag belegd in de staatsobligaties bedroeg in 1930—'31 6.337,406 pond en in 1933—'34 7.818.214 pond. Deze toename in geldbeleg gingen is niet gegaan ten koste van beleg gingen bij andere banken. Deze weinige feiten zijn een voldoende be wijs, dat de klaarblijkelijke koopkracht van de bevolking van Dublin op een hechten grondslag rust. Het is echter niet alleen Du blin, dat van het nieuwe regeeringsbeleid profiteert. Op de jaarvergadering van de Ka mer van Koophandel in Cork werd er op ge wezen, dat het havenbedrijf geen verontrus tende veranderingen toonde, terwijl Cork en omgeving een behoorlijk aandeel in de indu- strieele ontwikkeling van het land hadden gehad. Het eenige wat men kan zeggen is, dat het platteland een zware overgangsperiode heeft moeten doormaken en op vele plaatsen zal de Kersttijd niet zijn, wat ze in vorige jaren was. De regeering doet echter haar uiterste best om deze onvermijdelijke moeilijkheid weg te nemen. Met ruime voorschotten wordt een overgang naar landbouw mogelijk gemaakt. De opening van de suikerfabrieken is een staaltje van bewonderenswaardigen durf. De regeering is nu definitief begonnen met een proefneming om uit aardappelen industrieele alcohol te fabriceeren, zoodat in de toekomst het aardappeloverschot een vast afzetgebied zal hebben. De twee donkere vlekken zijn de passieve handelsbalans en de werkloosheid. Deze zien er echter erger uit dan ze in werkelijkheid zijn. De werkloosheid bedraagt een sterk varieerend, hoewel vrij constant cijfer van ruim 12.000 op een bevolking van drie mil- lioen. Onderhandelingen met Duitschland over een handelsverdrag laten zich gunstig aan zien. Ondanks de werkloosheid is het aantal bedelaars In de laatste Jaren sterk afgenomen. Ër zijn natuurlijk altijd de stille armen en het is teekenend voor Ierland, dat men om hun nood te verlichten geen Sinterklaasoptochten houdt, maar dat groepen leden van de Vin- centius-vereeniging op de hoeken der winkel straten kerstliederen zingen om geld in te za melen. De caritas moge in Ierland niet fulmi nant georganiseerd zijn, ze draagt echter een sterk persoonlijk cachet. Van materieel standpunt is er dus geen reden, waarom Kerstmis in dit land niet in een teeken van opgewektheid zou staan. Het is echter voor een bezoeker van het vasteland een teleurstelling te moeten ontdekken, dat het Kerstfeest geen eigen Iersch karakter heeft. De pogingen om de Iersche kuituur en folklore weer met nieuw leven te bezielen zullen er mogelijk toe leiden dit tekort aan te vullen. Op het oogenblik is het Kerstfeest in Ierland precies wat het is in katholieke krin gen in Engeland. Een echt huiselijk feest met als achtergrond de beteekenis van Kerstmis. WATTEAU'S „LE MEZZETIN". Voor 250.000 dollar door 't New-Yorksche Metropolitan Museum aangekocht. Toen sovjet-Rusland in 1932 contant geld noodig had, werd onder meer uit het Ermi tage-Museum te Leningrad Watteau s „Le Mezzetin" naar Engeland verkocht. Het kwam daarna in het bezit van de Wildenstein Gal leries te New-York. Op de „Century of Pro gress" te Chicago werd het tentoongesteld en naar thans uit New-York wordt gemeld, is het door de «irectie van het Metropolitan Museum voor 250.000 dollar aangekocht Wat teau schilderde het in 1716, toen de Italiaan- sche tooneelspelers, op last van Madame de Maintenon negentien jaar tevoren uit Frank rijk verdreven, daar terugkwamen. De vol ledige titel van het schilderij is „Le Mezzetin jouant de la guitare". De „Koerier" vestigt de aandacht op een nieu-w volks-„vermaak" dat zijn intrede in de kampong heeft gedaan, de lodroeg, welke in de plaats is getreden van de ketoprah en waarbij de tooneel-ensceneering welke deze laatste nog vergde geheel is vervallen, zoodat het eigenlijk niet anders is dan een woordenspel tusschen twee of meer persionen, waarbij verschillende aardigheden van nog al bedenkelijk karakter ten beste worden gegeven. Het Katholieke blad vestigt uit den aard der zaak de aandacht op de moreele gevaren van deze eigenaardige toon-eelspelkunst, welke in de Preanger is ontstaan en zich in snel tempo over Java verspreidt en wijst in het bijzonder op het zedelijk nadeel, dat de jeugd hiervan onder vindt. Daar is echter nog een ander ernstig gevaar, dat de „Koerier" buiten beschouwing laat, doch dat niettemin belichting behoeft en dat op politiek terrein ligt, schrijft de „Trans Pacific Toen de ketropah in 1925 en 1926 zijn bloei tijd beleefde, viel daarmede samen een ver hoogde politieke activiteit, welke resulteerde in de communistische relletjes van laatstge noemd jaar. In den aanvang was er over de feitelijke be teekenis van deze ketoprah-partijen nog al ver schil van inzicht tusschen de menschen van de praktijk en de bestuursambtenaren, die door hun paperassen-rommel gebonden met deze praktijk te weinig voeling hielden en niet tijdig begrepen van hoe vergiftigenden invloed op de mentaliteit van den desaman dit cabaret was. Bijzonderlijk in Djokja is dat in die jaren nog al eens scherp tot uiting gekomen. De toenmalige leider van de veldpolitie, door zijn mannen volkomen ingelicht over de hoogst a-evaarlijke theorieën, welke met een kwinkslag werden verkondigd, drong er herhaaldelijk op aan om deze ketoprah-voorstellingen te regle- menteeren en een vergunning te eischen voor het houden ervan. Het hoofd van plaatselijk bestuur daaren tegen zag het minder ernstig in en wilde niet dwingend ingrijpen in wat hij beschouwde als een „onschuldig" volksvermaak, met dit ge volg, dat in dien tijd de veldpolitie iederen nacht op volle sterkte in de weer was om deze Inlandsche cabaret-voorstellingen zooveel mo gelijk onder controle te houden en in te kunnen grijpen wanneer dat noodig bleek. De praktijk heeft het inzicht van de veld politie toen in het gelijk gesteld en bewezen dat de ketoprah in wezen werd benut voor het voe ren van een gezagondermijnende politieke propaganda. In het bijzonder bestuur en politie werden door de spelers in dien tijd steeds in een belachelijk daglicht gesteld. Deze ketoprah-partijen konden nog gecontro leerd worden, zij het ten koste van opoffering van ontzaglijk veel tijd. Zij eischten een bepaalde voorbereiding en het goed werkende inlichtingssysteem van de politie zorgde ervoor, dat men volkomen op de hoogte bleef waar en wanneer zulke voorstel lingen zouden plaats hebben. Volgens hetgeen de „Koerier" over de „Lod roeg" weet mede te deelen, staat het daarmede anders. De artisten zijn eigenlijk een soort min- streels, die van dessa tot dessa trekken en te gen een zeer geringe vergoeding van een kwartje per uur hun grappen ten beste geven en <ie bevolking „vermaken". Er is geen voorbereiding voor nöoalg. De kerels komen, zij geven een voorstelling en gaan weer, zoodat het voor de politie ondoenlijk Is hierop het oog te houden en ongewenschte propaganda te voorkomen. Waneer men nu let op hetgeen wij eeni- gen tijd geleden konden melden over een ople ving van de communistische propaganda in het Verre Oosten, waarbij men ook Nedexlandsch- Indië weer in het terrein van directe actie betrekt en men constateert dan daarbij de snelle verbreiding van de „lodroeg" over Java, dan ligt daarin onmiskenbaar een gevaar, dat zeer zeker de volle aandacht van de politieke recher che reeds zal hebben, maar waartegen men helaas vrijwel machteloos staat. De gedrukte propaganda kan men gemakke lijk achterhalen en haar verspreiding beperken, deze mondelinge propaganda, in dezen vorm in de dessa gebracht, waarlbij, wanneer de af wezigheid van politie wordt geconstateerd de gevaarlijkste dingen kunnen worden gelan ceerd, terwijl men zich, wanneer men zich ge controleerd weet, inbindt, is zeer moeilijk te stuiten. En evenals de ketoprah dit deed, wij hebben er staaltjes van medegemaakt, richt deze lod roeg zich op het krweeken van gevoelens van minachting tegenover de gestelde machten. Met een enkel woord, met een teekenend ge baar worden Regenten, wedan-as, Europeesche bestuursambtenaren, politiemenschen belache lijk gemaakt en het zaad aldus gestrooid schiet welig wortel. Het vreet diep in en de inlandsche spelers zijn improvisators bij uitnemendheid, die plaat selijke verhoudingen aan hun doel weten dienstbaar te maken, op een enkel voorval kunnen voortborduren tot in bet oneindige. Men zal goed doen met deze lodroeg-bewe- ging ernstig rekening te houden. Het gevaar, dat er in verscholen ligt is ^er groot en het zou onverstandig zijn, indien men het en bagatelle Fabricage van klapper-suiker. Dank zij de goede samenwerking welke be staat tusschen B. B. en Inlandsch bestuur in de afdeeling Koeion Progo van het gewest Djokjakarta, heeft men voor de bevolking van deze afdeeling reeds veel kunnen bereiken. Het Regentschap Adikarta, het meest Zuide lijk gelegen, telt klapperboomen bij millioenen, zoodat een stijging of daling in den prijs der klappers in dat Regentschap bijzonder scherp wordt gevoeld. Toen dan ook de prijs der klappers zoodanig terug liep, dat de bevolking per stam per maand slechts vijf centen ontving, ging men op middelen zinnen om die opbrengst te doen stijgen en besloot tot de fabricage van klapper suiker. En met groot succes! schrijft „Mat".' Inplaats van 5 cent per klapperboom per maand maakt nu de bevolking door de berei ding van klapper-suiker 25 cent per maand. Wagon-ladingen worden dan ook naar Djokja en Solo, waar men de klappersuiker aanwendt voor het batik-bedrijf, en naar andere Residen ties uitgevoerd. Thans houden in één onder-district zich reeds 5000 menschen bezig met de bereiding van klap per-suiker, een huis-industrie bij uitnemend heid. De klapper-suiker wordt bereid uit de bloem van den cocospalm, zoodat men daardoor tevens een natuurlijke restrictie kreeg, die bovendien zeer gezond is, hetgeen blijkt uit het feit, dat de klappers, vóór de klappersuiker-bereiding in het groot werd toegepast, 60 cent per honderd deden en dat nu de prijs is gestegen tot 1.20 ofwel met 100 procent. De bereiding van klapper-olie langen tijd stopgezet, is ook weer ter hand genomen, aan gezien de bevolking voor een petroleum blik klapper-olie thans 2.kan bedingen tegen vroeger 1.50. MILAAN, 26 December (V.D.) Benito Mus solini heeft een artikel geschreven in de „Popoio d'Italia", waarin hij de laatste executies in Sovjet-Rusland „manifestaties van woest bar barendom" noemt. Hij voegt eraan toe, dat de schim,, van Kirof is bezoedeld door 107 terecht stellingen. Dit getal kan nog stijgen. VONNISSEN De Haagsche rechtbank veroordeelde gisteren J. S., thans ged., wegens diefstal van 5 rijwie len tot 1 jaar gevangenisstraf (eisch 2 jaar). De 18-jari-ge boomkweeker Th. R. uit Bos koop, thans ged., tegen wien door het O. M. ter zake van vier diefstallen gepleegd te Bent huizen en te Boskoop 8 maanden gevangenis straf was geëischt, waarvan 4 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd, werd conform den eisch veroordeeld. De 21-jarige boomkweeker T. van H. uit Bos koop, thans ged., werd terzake van diefstal van eenige rijwielbelastingmerken veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De 19-jarige boomkweeker P. de B. uit Bos koop, die bij het plegen van voormelde dief stallen op den uitkijk had gestaan en gestolen goederen ten geschenke heeft aangenomon, on bovendien druiven heeft gestolen, werd tot de zelfde straf veroordeeld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Johanna, dochter van A. van Halteren en C. Bekers Cornells J„ zoon van W. H. van Eek en N. M. Blonk Maarten, zoon van P. Grootendorst en J. S. van Tol Cor nells, zoon van J. C. Hoogeveen en W. van der Siteen. GEHUWD: Jan Kramer, 27 jaren en Saakje Langeveld 29 jaren. OVERLEDEN: Margo Oosterwijk 50 j. Matthijs de Jong 71 j- Maria van der Wal, echtgenoot® van P- Rosbergen, 65 j. Hephzibah Menuhin als pianiste. Verleden jaar werden gramofoonplaten ge maakt van een sonate (No. 42) van Mozart, ge speeld door Yehudi Menuhin. Ze kreeg den prijs voor de beste, in 1933 in Frankrijk ver vaardigde plaat Begeleidster van Yehudi was zijn 15-jange zusje Hephzibah Menuhin geweest. Haar piano begeleiding was zoo goed, dat algemeen er aan getwijfeld werd of zij het werkelijk was ge weest. Ten einde aan dien twijfel een einde te maken, heeft mevrouw Menuhin, die het vaste voornemen had gemaakt, geen harer kinderen meer aan het concertpodium af te staan, toe stemming gegeven tot een openbaar optreden van Hephzibah. Er werden drie concerten vast gesteld. Het eerste heeft bereids te Londen plaats gevonden. Hephzibah begeleidde Yehudi en de critici oordeelden, dat haar talent voor Naast het gevaar van moreele verwildering waarop de „Koerier" wees, is daar het politieke gevaar waarop rnen bedacht moet zijn! Voor een film naar Amerika. De bekende Weensche actrice Paula Wessely (wier tweede film „So endete eine Liebe", waar in zij samenspeelt met Willy Forst, spoedig door Lumina in Holland zal worden uitgebracht) is voor één film in Amerika geëngageerd. Paula Wessely heeft in een interview ver klaard, dat zij dit contract onderteekend heeft, daar zij gaarne wilde zien, hoe in Amerika een film gemaakt wordt. Volgens een bericht uit Wellington (Nieuw Zeeland) is de Amerikaanschc ontdekkings reiziger Lincoln Ellsworth met den vlieger Bernt Balchen het vasteland van de Zuidpool overgevlogen. Zij startten van Deception Island, 1000 K.M. ten Zuiden van Kaap Horn, en vlo- gen naar de Baltische bocht in de Ross-zee. Het de piano Yehudi's viooltalent evenaarde. De I toestel legde in 20 uur 4300 K.M. af en passeerde a.x 3enn \z T\/r ofcfnnH Hp 7".niHnnnl_ twee andere concerten werden voor Parijs en New York vastgesteld. BERLIJN, 27 December (V.D.). De rechtbank te Hamm heeft drie communisten wegens hoog verraad tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, terwijl een aantal andere communisten veroordeeld werden tot gevangenisstraffen van twee tot vijftien jaar. KLAP VAN EEN PAARD. De landbouwer Hakkesteegt uit Polsbroek keerde Donderdagmorgen omstreeks 11 uur met paard en wagen van de Markt uit Gouda huis waarts. Ter hoogte van den watermolen in Be neden-Haastrecht schrok het paard en begon te slaan, waarbij het lemoen en spatbord van den wagen werden stukgeslagen en het dier H. nog zoodanig aan het been trof, dat dit lichaams deel brak. De ziekenauto van het van Iterson- ziekenhuis was spoedig ter plaatse, waarmede het slachtoffer ter verpleging naar Gouda werd vervoerd. ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN Na langdurige overwegingen heeft het ge meentebestuur thans zijn plannen ten opzichte van een z.g. werkloozenlokaal ten uitvoer ge bracht. Een flinke ruimte in de oude openb. school is ter beschikking gesteld en voor het doel ingericht. Een hoeveelheid boeken, gezel schapsspelen en een sjoelbak zijn voorhanden. WEER WERK GEKREGEN Aan de Stoomolieslagerij zijn thans weder 7 arbeiders, die wegens bedrijfsslapte waren ontslagen te werk gesteld. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. v. Mullem 20 jaar er» K Kreuk 17 jaar - J. C. Boudewijn 22 jaar en C. Stam 20 jaar A- Waiet 32 jaar en M. Stam 22 jaar - A. Stofberg 27 jaar en M. A. den Hollander 25 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN Houten tabakspijp en glacé handschoen bij C. Goedhart, Kerkweg 210. SPREEKUUR Wethouder J. G. Herfst zal spreekuur hou den op Woensdag 2 Januari a,s. ten raadhuize des v.m. tusschen 10 en 12 uur. NIEUW JAAÏtS-BEDELWENS'CHEN. Herinnerd wordt aan art. 163 der algemeens politieverordening krachtens welke bepaling 't nieuwjaarsbedelwenschen is verboden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells, zoon van K. van Veen en N Hoogervorst Adriana, dochter van J. Huizer cn G. van Eijk - Wobbe, zoon van J. op 500 K.M. afstand de Zuidpool. LISSABON, 26 December. (H. N.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft boven Lissabon een zwaar onweer gewoed, dat van hevige slagregens vergezeld ging. In de lager geleden gedeelten van de stad ontstonden d-aar- 00 aan6cricMe Schade iS) ^VERLi^'Tl^mp-Wcstdorp 58 jaa*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2