WmmER'. ~2 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS wjmm „Waar dat wiel draait" 57sT#* -T VRIJDAG 4 JANUARI 1933 No. 1714S BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE R. K. STAATSPARTIJ ROEPT. R. K. SCHAAKCLUB. burgerlijke stand MATTHIJS VAN LEEUWEN. DE HOUTTUIN HONDERD JAAR. Kachelpijpen p. meter 35 ct. Elle bogen 14ct. p st. Kachelplaten 1.39, Poken 10 ct. Roosters, Sleutels. Kolenemmers, enz. Alleen H00GSTR. 67-69 - Telef. 68436 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KATH. DEM. PARTIJ. VERZENDING PER LUCHTPOST. Geen viering van het 40-jarig priesterfeest van den H.E- Deken. INBRAAK DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUvm SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij voo. uitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijsvinger50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25. bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Twee Verkiezingen in het zicht. Bezoekt trouw de vergaderingen! Het bestuur der R. K. Staatspartij, afdee- ling Schiedam, schrijft: 't Jaar 1935 is aangebroken. Na de rust in 1934 genoten, verdient het alleszins aanbe veling thans tijdig de oogen uit te wrijven. We komen dan tot de overtuiging dat het nieuwe jar veel van ons zal vergen. Er zijn in 1935 twee verkiezingen n.l. voor de Provinciale Staten en voor den Gemeente raad. Laten we dus niet tevergeefs gerust hebben, maar de, door de rust verkregen hernieuwde krachten in dienst stellen van de R.K. Staats partij, om te zamen te strijden voor ons ideaal, ons katholiek ideaal. Niet denken of zeggen: „anderen moeten het maar eens doen" of wat nog erger is, zeggen: „we bereiken toch ons ideaal niet", maar aanpakken met een vurig enthousiasme, dat alleen ons Katholieken kan bezielen, omdat onze zaak niet slechts van deze wereld is. Er staat veel op het spel, althans meer dan de meesten willen of kunnen beseffen. 1935 zal ons leeren, hoe het staat met ons katholieken. Zou het werkelijk waar zijn, dat velen zich van ons hebben afgekeerd? Zou het waar zijn, dat vele zijn overgeloopen naar de z.g dissidenten partijen? En zou het waar zijn, dat velen zich hebben aangesloten bij z.g. fascistische bewegingen? Zulks wordt hier en daar openlijk beweerd. Maar als dat waar mocht blijken te zijn, dan hapert er toch wel iets aan onze propaganda, aan onze voorlichting of aan ons enthousiasme. Want zou het mogelijk zijn, dat een goed katholiek, bekend zijnde met ons program, met onze beginselen op staatkundig gebied, zich van onze partij zou afwenden? Maar wij kunnen nu niet wachten tot na de verkiezingen, met te onderzoeken of het waar is wat hierboven in vragenden vorm is neer geschreven. Neen, aanpakken nu, nu het nog niet te laat Ja. Er zijn vooral thans vele „weifelaars". Hoort maar de gesprekken van tegenwoordig. En deze „weifelaars", ze moeten het woord cn geschrift te hulp worden gekomen. Wij zijn overtuigd van de goede bedoelingen onzer partij en weten, welk schoon doel wij nastreven. Maar daar is medewerking voor noo- dig, van alle standen van jong en oud. Niet alleen door betalend lid te zijn, maar ook door vergaderingen te bezoeken en daar kennis te nemen van hetgeen er omgaat in onze partij en zoo mogelijk medespreken over de aan de orde zijnde onderwerpen. Niet afbreken maar opbouwen, maar aller eerst uw medewerking toonen door uw aan wezigheid. Komt u dan om te beginnen op de vergade ring, welke Donderdag 10 dezer des avonds te half 9 uur in de bovenzaal van den R.K. Volks bond zal worden gehouden. Want een goed lid bezoekt trouw de ver gaderingen. En daar spreken we verder met u. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere oi'ficiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Januari 1935 de beslissing op de verzoeken van: 1. Rozenboom's Stoomzeepfabriek N.V. om vergunning tot oprichting van een zeepfabriek in het pand Noordvestsingel 123; 2. de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo om Ontheffing van voorwaarde e, ver bonden aan de haar d.d. 19 Juni 1933 verleende vergunning tot oprichting van een wasscherij en het plaatsen van diverse electromotoren en drie stoomketels in het gebouwen-complex aan de St. Liduinastraat, verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 4 Januari 1935. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van H. van Mullem, alhier, om een verlof B voor den verkoop uit sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de winkellocaliteit van het perceel Passage 3, alhier; en herinneren eraan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht SCHIEDAM, 4 Januari 1935. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" GEDENKPLAAT DS. P. C. A. HALFFMAN- Gisteravond is in de Nieuwe Kerk aan de Nieuwe Maasstraat een door den heer J. C. Brouwer ontworpen gedenkplaat onthuld ter gedachtenis aan ds. P. C. A. Halffman. Behalve de familieleden, eenige kerkmeesters, ouder lingen en diakenen was o.a. ook wethouder T. Slavenburg aanwezig. Nadat ds. P. Bokma eenige verzen uit psalm 66 had laten zingen, sprak hij een kort woord van herdenking. Daarna heeft de heer W. Halffman, zoon van den overledene, de gordijnen voor de gedenk plaat weggeschoven en vervolgens de dank baarheid van zijn moeder vertolkt. Hierop droeg ds. Bokma de plaat over aan de commissie van beheer der kerk, namens welke commissie de heer C. M. Knopper een woord van dank sprak. Tenslotte bedankte de heer L. Heukels de in zamelaars der giften. In verband met den wensch van Z. H. Exc. den Bisschop om de schaaksport in R. K. ver band te organiseeren, hebben enkele schaak spelers in Schiedam het plan gemaakt om tot oprichting van een R. K. Schaakclub in deze stad te komen. Het ligt in de bedoeling om ge regeld, zoo mogelijk wekelijks, speelavonden en oefenavonden te organiseeren om later met de reeds bestaande R. K. schaakclubs in nabu rige steden een oompetitie te kunnen vormen. Zij die aan de oprichting van deze vereeni- ging hun steun willen verleenen. worden ver zocht zich, liefst schriftelijk, te wenden tot den heer P. J- H. Willems, Noordvestlaan 44, Schie dam. STIJGENDE WERKLOOSHEID Op 30 November 1934 stonden bij de Dis trictsarbeidsbeurs ingeschreven 5819 werkzoe kenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand December 1934 bedroeg 905; afge voerd werden in dezelfde maand 389 inschnj vingen; het aantal plaatsingen bedroeg 69, zoo dat op 31 December 1934 ingeschreven stonden 6267 werkzoekenden. Ten aanzien der belangrijke stijging wordt opgemerkt, dat alleen sedert 24 December 1934 (dus voor de feestdagen) 254 werkzoekenden werden ingeschreven. Verwacht mag evenwel worden dat, nu de feestdagen voorbij zijn, het. overgroote gedeelte hiervan weder tewerk gesteld zal worden. Twee opvoeringen van „Heilige Nacht". Op Zondag 6 en Dinsdag 8 Januari a.s. zal door de Schiedamsche Graalleden een Kerst spel worden opgevoerd, namelijk „Heilige Nacht." Beide opvoeringen worden gegeven in de zaal aan de Lekstraat 55. Aanvang Zondag avond om 7,30 uur en Dinsdagavond om S uur. Alleen voor den 2en avond zijn nog kaarten verkrijgbaar aan het clubhuis, Lange Haven 92. Plaatsbespreken voor beide avonden op Zon dag as., 's middags van 12 uur aan boven genoemde zaal. UIT HET HERMES-D.V S.-KAMP H.D.V.S. 1 zal Zondag a.s. tegen H.B.S. 1 met de volgende opstelling uitkomen: Beun, doel; de Bruin en Pettinga, achter; Smit, Bergkotte en Scheffers, midden; v. d. Tuijn, v. d. Vaart, v. Oort, Breitner en Borrani, voor. Voor de res. Ie klas ontvangt H.D.V.S. 2 haar sladgenoote S.V.V. 2. Uit de 12 gespeelde wed strijden behaalde H.D.V.S. 2 12 en S.V.V. 2 9 punten. Thuis won SW 2 met 1—0. Het belooft een aardige wedstrijd te worden tusschen twee gelijkwaardige ploegen. De wedstrijd vangt aan om 12 uur. H.D.V.S. 3, dat nog steeds aan den kop gaat, ontvangt SVV 3, dat maar 1 punt op de leiders achter staat. De winnaar van dezen wedstrijd maakt een mooie kans op promotie. Aangifte van 31 Dec.—3 Jan. GEBOREN: Gilles J., zoon van P. B. Bedek er en C. Ketting, van Ruijsdaellaan 50b Sophia A„ dochter van P. J. Bode en N. M. Brumlief, van Leeuwenhoeckstraat 33 Maria L., doch ter van J. J. Muis en P. Zonneveld, Nassaulaan 75 Henricus C. M., zoon van P. J. M. Vlek en H. M Leenders, Aleidastraat 30b Jannie E., dochter van T. Smid en J. E. Schellen, Boylestraat 9 Cord H., zoon van C. H. Ro denberg en A, M. van der Hoek, Vlaard.dijk 41 ONDERTROUWD: G. M. van der Meij 48 jaar en A. M. L. Vis 40 jaar J. Zagwijn 30 jaar en P. J. Evertse, 22 jaar H. van Kaam, 31 jaar en J C. Groeneweg 31 jaar Ph. de Jong 24 jaar en A. M. Feelders 25 jaar A. den Dunnen en H. J. Brobbel 25 jaar. OVERLEDEN: G. L. Rensman 80 jaar, Nw. Havaen 225. OPENBARE VERKOOPING Hedenmorgen werd door notaris van Elle. kom in veiling gebracht, een pand, verdeeld in afzonderlijke beneden- en bovenwoning, aan de Korte Haven 30, groot 1,65 A. Ingezet 5300; drie pakhuizen aan de Prinsensteeg 6, 8 en 10, resp. groot 56, 62 en 42 c.A., nos. 6 en 8, uit komende Achter de Teerstoof. Inzet resp. 450, 550 en 425. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Jan. Aangekomen: s.s. Miranda, van Gdynia om kolen te bunkeren in de Wil- helminahaven; het vertrok naar Bordeaux. ROTTERDAM. VERVOERCIFERS DER R. E. T. Sterke daling in 1934. In December vervoerde de R. E. T. 5.031.748 passagiers. De opbrengst daarvan was 489.940.71 In dezelfde maand van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 5.408.683 en 550.828.87. Over het gebeele jaar 1934 waren deze cijfers 56.444.080 en 5.623.042,02. In 1933 vervoerde de R. E. T. nog 63.721.851 passagiers met een opbrengst van 6.494.170,79. Het vervoer in 1934 beeft dus ruim 8 ton min der opgebracht dan in 1933, Een zware brand in de renbaan-gebouwen van Toronto, waarbij negentien ren paarden omkwamen. Een algemeen bekende figuur in het plaatselijk muziekleven. Dé gouden" organist van liet Steiger. Als deze regelen straks onder de oogen ko men van den betrokkene, zal er zeker eenige verbazing bij hem gewekt worden over het feit, dat de buitenwereld gemengd moet worden in een leven, dat volgens den a.s. jubilaris zelf eigenlijk toch maar heel gewoon en zeker al te vlug voorbij trok. Wij weten echter ook ze ker, dat zeer vele Rotterdamsche lezers die natuurlijk Matthijs van Leeuwen kennen wel zullen instemmen met onzen opzet, om deze algemeene bekende figuur in het plaatselijk muziekleven eens extra in de publieke belang stelling aan te bevelen. Een gereede aanleiding hiertoe gaf het reeds algemeen bekende nieuws, dat het op 13 Januari a.s. 50 jaren geleden zal zijn, dat M. v. Leeuwen definitief werd be noemd als u.ganist der St. Dominicuskerk en daarmede ook ging deelnemen aan het open bare muziekleven van Rotterdam; welke deel neming altijd zoodanig is geweest wie zal het tegenspreken? dat iedereen, die met hem in contact kwam, waardeering moest opvatten voor een man, die zooveel goede eigenschappen door een al te groote bescheidenheid verbor gen hield, omdat zijn eenig streven in zijn leven was: altijd en overal zijn plicht doen, in het belang van de goede zaak. Op 21 April 1864 werd Matthijs van Leeuwen geboren; mdmenteel heeft hij dus de 7 kruisjes al achter den rug, maar er is nog geen vinger aan z'n hand, die neigingen vertoont om dienst te gaan weigeren of op non-actief te komen. Het eerste piano-onderricht ontving hij van Ant. Verhey, vader van den nog in aller her innering voortlevenden componist-directeur A. B. H. Verhey; vervolgens studeerde hij bij H. G. Marinus (harmonie en orgel), Friedricii Gerns- heim (piano) F. Blumentritt (contrapunt, or kestratie en compositie) en in 1882/'83 nam hij deel aan een door de Kerkmuziekschool te Re gensburg gegeven cursus in de Kerkmuziek. Uit Duitschland teruggekeerd was hij zeer kort organist der parochiekerk van de H.H. Marte laren van Gorkum, waarna hij benoemd werd in zijn huidige functie als opvolger van zijn leermeester Marinus, -AA Mathijs van Leeuwen. Op tweeërlei wijze zal nu de heer v. Leeuwen na een 50-jarig musicus-leven gehuldigd wor den: in de kerk als organist op Zondag 13 Ja nuari (waarover nog nader bericht zal worden) en in de Doele-zaal als Rotterdamsch musicus op het concert van het Rott. Philh. Orkest, waar onder leiding van Ed. Flipse vóór de pauze zal worden uitgevoerd van Leeuwen's „Avond", een compositie voor 4-stemmig vrouwenkoor, sopraan-solo en orkest, die hij schreef toen hij zijn veertigjarig organist-schap vierde. Na de pauze zal de ruim 70-jarige zelf als solist op treden in het orgelconcert in F-dur van Handel met begeleiding van orkesl Degenen, wier herinnering eenige tientallen jaren omvat, vertellen thans met genoegen over den tijd, toen v. Leeuwen herhaaldelijk optrad als dirigent van, of medewerker aan groote concerten bij verschillende gebeurtenissen. Zoo vindt men in verslagen uit vroeger dagen van Leeuwen s naam vermeld als solist bij het Utr. Sted. Orchest, als begeleider ook van muzikale beroemdheden: Ant. v. Rooij, Josep Hollmann, Bram Eldering, Alida Oldenboom-Lutkemann, Jeanne Bleijenburg etc. etc. Niet alleen als uitvoerend kunstenaar heeft v. Leeuwen zich in „zijn" tijd naam weten te maken, ook als leider van uitvoeringen ver zamelde hij groote verdiensten. Gedurende een periode van 17 jaren stond hij n.l. als directeur aan het hoofd van de R'damsche Ge mengde Zangvereeniging „Amphion". Maar speciale vermelding verdient onder zijn con certen wel de door hem geleide uitvoering van de dramatische cantate „Mozes", een door v. Leeuwen geschreven compositie voor ge mengd koor, soli en orkest, op tekst van pater S. L. Braun O.P. destijds aan de Stei- gersche kerk verbonden. Deze „Mozes" uit voering had plaats in 1914, als slotviering van het gouden jubeljaar van den Katholieken Kring. Een reprise van dit werk had plaats in 1924 ook weer in de Doelen onder leiding van Henk v. d. Bergh, toen v. Leeuwen zijn 40-jarig organistschap vierde. Het zal den heer v. Leeuwen zeker goed doen, bij zijn gouden feest wederom een zijner eigen werken te mogen hooren uitvoeren; dat men zijn creatieve werk ook nu nog kan waar- deeren, moge hem een bewijs zijn, dat zijn echte muzikantenaard ook bij de leiders van hedendaagsche muziekleven nog respect 'kan afdwingen. Behalve „Avond" en „Mozes" componeerde v. Leeuwen nog een pianoconcert in Es-dur, een 3-tal operettes voor gemengd koor, 1 ope rette voor mannenkoor, een groot aantal zang kwartetten, etc. In druk verschenen o.a. van zijn hand: een Missa in den mixolydischen toonaard, de Marionetten Hochzeitsszenen (voor piano) en een aantal liederen. Wij zouden tekort schieten In een juiste waardeering van v. Leeuwen's capaciteiten, als wij nog niet speciaal de aandacht vestigden op zijn organistscfaap in de Stelgersche kerk. Hij is daar gekomen in den tijd, toen een groot aantal der later „verboden' Missen etc. nog graag gezongen en gehoord werden; hij heeft met hart en ziel medegewerkt aan een zoo muzikaal-mogelijke uitvoering der toen maals gebruikelijke litteratuur.... er kwam een maatregelend ingrijpen van de gezagheb bende hoogere hand env. Leeuwen legde zich zonder verzet bij deze beschikking neer. Tijdens zijn 50-jarig organist-schap heeft hij zeven pastoors gediend en als directeuren o.a. voor zich zien staan: A. Verhey, Jos. Vranken Sr., Jos. Holtliaus, Ant. Sistermans, Misé en thans den heer HardenbÖhl. Altijd heeft hij getoond, precies te weten waar zijn plaats was als organist, letterlijk zoowel als figuurlijk. Nooit ontbrak hij bij den H. Dienst, altijd was hij stipt op tijd, steeds accuraat in zijn taak, doch nooit bracht hij zich zelf naar voren ten koste van anderen noch bemoeide hij zich met de leiding der uitvoe ring. Deed zich echter eens door een toe vallige omstandigheid de gelegenheid voor, om een repetitie te leiden, dan deed hij dit ook „con amore" en de zangers erkennen graag, dat zij zijn leiding altijd buitengewoon interessant vonden. Van Leeuwen is een organist, die den smaak van den kerkganger kent en het goede daarin graag erkent. Zonder persoonlijk wars te zijn van moderne uitingen, geeft hij meen ik toch de voorkeur aan die muziek, welke ook de eenvoudige moeder en den devoten Hoogmisbezoeker iets „meegeeft". Van Leeuwen wenscht niets liever, dan nog lang achter z'n orgel te mogen zitten. Wij wenschen het met en voor hem mede. J. W. SCHIEDAM, 4 Januari. Offieieele notee ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling ƒ1,40 a 1.50. De afdeeiing Rotterdam I van de K. D. P. heeft gisterenavond in „Lybelle" een openbare propagandavergadering gehouden, waar als sprekers zouden optreden prof. mr. J. A. Ver aart en mr. A. P. Peters. De laatste was even wel door een keelaandoening verhinderd te spreken, zoodat Prof. Veraart den geheelen avond voor zijn rekening moest nemen. In de propagandarede voor zijn partij heeft prof. Veraart natuurlijk weer het volle licht laten vallen op de vraagstukken van de mede zeggenschap en de bedrijfsordening, waarin de Katholieke Staatkunde tot leiding en actief in grijpen is geroepen. Lang voor Mussolini en Hitier heeft spr. de corporatieve gedachte naar voren gebracht en zijn bezwaar is, dat men om andere richtingen niet af te stooten en de eenheid der Katholieken op staatkundig gebied te bewaren, niet heeft willen aanvatten, datgene, wat juist als de grondslag van de katholieke staatkunde en het motief voor politieke eenheid is te beschouwen. Hij wees verder op het gevaar van de coa litie in dit opzicht. Want deze coalitie moge zijn historische beteekemds hebben gehad, kapita lisme en Calvinisme zijn broertje en zusje. En van een Colijn is dan ook niets te verwachten. Na de pauze gaf spr. voornamelijk beschou wingen over de politiek der R.K. S. P. uit den laatsten tijd. Als leider van de K. D. P. zou spr. gejuicht hebben, indien de Staatspartij er in geslaagd was Colijn uit het zadel te wippen. Van de .gelegenheid tot het stellen van vra gen maakte een aantal debaters misbruik om propaganda te gaan maken voor allerlei diverse, maar niet-katholieke levensbeschouwingen. Prof. Veraart ging hier en daar op hun be schouwingen in, maar niet dan na eerst gewe zen te hebben op de verbazende arrogantie en aanmatiging, waarop men durft praten over alles en nog wat, zander er serieuse studie van te hébben gemaakt. Op 30 Maart a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de deken van Rotterdam, kan. J. W. van Heeswijk, pastoor van de St. Laurens- kerk, de II. Priesterwijding ontving. Het is de uitdrukkelijke wensch van den H. E. deken, dat dit jubileum niet zal worden gevierd, doch wel het eeuwfeest van zijn kerk, de St. Laurens. Op 18 November van dit jaar zal de Hout tuin namelijk honderd jaar bestaan. Door middel van een valsche sleutel heeft men zich in den afgeloopen nacht toegang ver schaft tot de drukkerij van den heer F. M. aan den Goudscheweg. Een lessenaar werd opengebroken en uit een geldkistje werd een bedrag ad 57.63 meegenomen. Verwacht wordt: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Noord- Westelijke tot Noordelijken wind zwaar be wolkt met opklaringen, kans op eenige regen buitjes, kouder. Lichten op van 's avonds 4.28 tot 's morgens 7.41. Mag nooit tot vertraging leiden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft een adres gezonden aan den Directeur- Generaal der Posterijen om maatregelen te ne men tegen mogelijke vertraging van luchtpost. De omstandigheid, dat volgens de thans gel dende regeling de post alleen per vliegtuig wordt verzonden, wanneer de jtfzender daartoe uitdrukkelijk opdracht heeft gegeven en een speciaal recht betaalt, kan in sommige gevallen een vertraging van de verzending ten gevolge hebben. Dit geval doet zich voor, wanneer er ten tijde, dat de post ter verzending wordt aangeboden, geen geëigende luchtpost verbinding is en de post dientengevolge, wan neer zij op de gewone wijze zou zijn verzonden, eerder haar bestemming zou hebben bereikt. Wanneer poststukken door den afzender voor verzending per luchtpost zijn aangewezen is het gewenscht, deze op de gewone wijze te verzenden, wanneer dat ten gevolge heeft, dat zij eerder hun bestemming bereiken. De af zender toch heeft verzending per luchtpost be geerd en het daarvoor verschuldigde bijzondere recht betaald, om de snelst mogelijke verzen ding te waarborgen. Daarbij houdt hij er uiter aard geen rekening mede, dat er omstandig heden zouden kunnen zijn, dat voldoening aan zijn verlangen juist een vertraagde be zorging ten gevolge kan hebben. Het is dan ook alleszins redelijk, dat de post-administratie zich in die omstandigheden niet gedraagt naar de op het poststuk aangegeven aanwijzing be treffende de wijze van verzending, maar naar de bedoeling, waarmede die aanwijzing is ge geven. Het is ons bekend, dat sommige post- autoriteiten in bijzondere gevallen, wanneer ten gevolge van mist een postvliegtuig niet landen kan, de post reeds per nachtboot ver zenden, maar dit blijft een uitzondering en het is gewenscht, dat regelmatig, ook wanneer er in het geheel geen geschikte luchtverbinding is, een overeenkomstige gedragslijn wordt ge volgd. Naar de meening onzer Kamer dient het stre ven erop gericht te zijn de postverzending zoodanig in te richten, dat deze het meest effi ciënt is. Niet de aanwijzingen van den afzen der, maar de vraag, op welke wijze de meest snelle bezorging bereikt kan worden, zal op den duur de keus tusschen de luchtpost en de andere wijze van verzending moeten bepalen. Op dit oogenblik kunnen practische bezwaren aan de verwezenlijking van dit denkbeeld in den weg staan. Zoo kan de vraag rijzen, of de vliegtuigen daarvoor in alle Oiastandigheden voldoende ruimte bieden. Er bestaat echter zeer weinig gevaar, dat dit niet het geval zal zijn. Bovendien zullen vermoedelijk de extra ontvangsten, aan de verzending per luchtpost verbonden, nog niet gemist kunnen worden. Doch dit neemt niet weg, dat het gewenscht is in deze richting naar een oplossing te blijven zoeken, daar eerst dan het luchtpostverkeer het grootst mogelijke nut zal afwerpen. Woensdag 16 Januari Lustrumconcert van Schiedam's Mannenkoor. R. K. Volksbond. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. Vrijdag 4 Januari Propaganda-filmavond van „Herwonnen Le venskracht". R. K. Volksbond, 7.45 uur. Zaterdag 5 Januari Winterfeest van de C. A. B. Geref. Jeugdhuis, Lange Haven, 2 uur. 6 en 8 Januari. Kerstspel van de Graal. Parochiehuis, Lek straat, resp. half 8 en 8 uur. Donderdag 10 Januari. Vergadering der R. K. Staatspartij. R. K. Volksbond, half 9. 5 Januari: Doelezaal, Rott. Philh. Orkest, 3.30 uur; Groote Schouwburg, Manon Lescaut (Italiaansche Opera) 8 uur (voor volw.). 12 Januari: Doelen, Concertgebouworkest (populair concert) 2.45 uur; soliste: inen Coche- retLelyveld. 13 Januari: Doelen, Het Residentieorkest, 2.45 uur. D a g e i ij k s: Tivoli Schouwburg. Met vlag en wimpel, (Bouwmeestersrevue) 8 uur; De Doelen, De Vrouwentemmer (N.VDe Rot terdammers) 8.15 uur (vo.w Tentoonstellingen: Studio '32: Werk van Professor Moholy Nagy. Museum Boymans, Kersttentoonstelling. Schiedam. K. K. Volksbond: Donderdag 17 Januari De Groote Kans, door de Vereeuigde Haagsche Spelers. Hiertegen kan te minder bezwaar bestaan, nu de ervaring uitwijst, dat het luchtverkeer een groote mate van regelmaat heeft bereikt. Steeds minder komt het voor, dat diensten, om welke redenen dan ook, moeten uitvallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1