EEN VOLK NAM ZIJN LOT IN HANDEN. I p DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. MAANDAG 14 JANUARI 1935 No. 17150 De Zondagsstemming van den slemmings-Zonda, aan de Saar. 57«tp TA AnnATVTl^ BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM? TELEFOON INTERCOMM, No. 68085 VERMETELE TOEKOMST PLANNEN. -lis de Saarkwestie is opgelost, ivacht den Europeeschen staatslieden een nieuw programde likwidatie van den wereldoorlog. ORDE EN WAARDIGHEID NA DAGEN VAN OPWINDING „Wat zou de stembusdag een zegedag ziju geweest, als niet de politieke tweespalt dit volk innerlijk gespleten had Üe Hindenburgtoren tè Saarbrücken, kelder bestraald op den dag van het plebisciet mm HET TRANSPORT DER STEMBUSSEN. 539.300 STEMGERECHTIGDEN. HET VOLKENBONDSLEGER IN HET GEWEER. ENKELE INCIDENTEN. KNOX AAN AVENOL. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cent Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij voo uitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels f 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigbeidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Het is heden een merkwaardige dag. een blanco-dag bijna, welke in het wereldgebeu ren als het ware uitgeschakeld kan worden. De Saarlanders hebben gisteren met een na de verwoede campagne bewonderenswaardige discipline hun stem uitgebracht De stembus sen waren hermetisch gesloten en zullen eerst in de avonduren hun geheimzinnigen inhoud volledig geopenbaard hebben. En dan breekt morgenochtend het groote, historische oogenblik aan, waarop de stemmen van een half millioen eenlingen, tot groote gemeenschapsgroepen geordend, aan de wereld den wil van een volk zullen openbaren. Vandaag is de dag van het verbeiden, het afwachten. Ieder beseft, dat niets kan onder nomen of gedaan worden, zoo lang de juiste cijfers niet de welsprekende taal van een on herroepelijke wilsuiting gesproken hebben. Maar de menschelijke geest kan zelfs die rust- pooze van één enkelen dag niet zonder nieuwe combinaties voor de toekomst laten voorbij gaan. Als een groot merkteeken staat boven Furopa het woord van Hitier, dat het eenige territoriale conflict tusschen Duitschland en Frankrijk in het Saargebied is gelegen. En nU men bijna honderd procent zekerhe'.d heeft, dat dit eenige territoriale conflict dezer dagen Uit de internationale politiek verdwenen zal zijn, en Frankrijks veiligheid daarmede met één sla" een veelvoud van de waarborgen, Welke zij reeds bezit, zal verkregen hebben, moet men vooruitzien en reeds de toekomstige politiek, welke een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland in do hand zal wer ken, afbakenen. Vijftien jaar lang heeft men geweten, dat de dag van het Saarplebisciet een historische da tum zou zijn. Maar men heeft zich nooit aan de illusie gewaagd, dat die dag een goede dag voor de internationale politiek zou kunnen zijn. Die mogelijkheid is eerst overwogen, toen enkele weken geleden de commissie van drie, onder voorzitterschap van den Italiaan Alnisi, een accoord tusschen Frankrijk en Duitsctdand over de modaliteiten van de stemming en van hetgeen daarna zou moeten gebeuren, tot stand wist te brengen. Toen hebben Parijs en Berlijn elkaar ten minste op één punt gevonden, en het gevolg was, dat onmiddellijk de Europee- ®che hemel ophelderde en men azuurblauw door de donkere wolken kon bespeuren. Be Saarkwestie had inderdaad haar scherp te verloren, en al zouden wij niet gaame be geren, dat voor de toekomst nu alles zonne schijn en rozengeur is, men durft plannen op te werpen, welke de wereld door haar verme telheid eenvoudig met verbazing slaan Het is, u «of de weg voor een algemeene regeling van beiomUr°peesche' na-oorlogsche probleem on- gewetmerd' open liSt en §een P«rspecüef te betrekken15 0m het in zÜn beschouwingen te want hij de vaart, waarmede dè internatio nale politiek voortjaagt, bestaan er geen on mogelijkheden meer voor te bereiden. „Het artikel van de „Times", zegt bet Pa- rijsche officieuse orgaan, geeft, naar men mag veronderstellen, geenszins de bedoelingen van de Engelsche regeering weer. In elk geval schijnt het ons niet toe, dat de procedure, welke zou bestaan in een nemen van een ini tiatief voor een voorwaardelijke herziening van het vredesverdrag, zelfs voor een opheffing van de militaire, vloot- en luchtclausuies van het verdrag, onder uitdrukkelijk beding van een conlractueele afbakening van de bewa pening van het Rijk, de meest geschikte is om tot een algemeen accoord over de bewapening te geraken. Te Rome hebben, Mussolini en Laval nog hun vast besluit te kennen gegeven om trouw te houden aan de Geneefsche reso lutie, welke het beginsel van de rechtsgelijk heid aan de georganiseerde veiligheid onder geschikt maakt. Wat er echter van zij, zeker is het voorbarig over de formules, welke benut zouden kunnen worden, te debatteeren, want op de allereerste plaats zal men tot overeen stemming over methoden en procedures, over werkelij k-krachtdadige veiligheidswaarborgen, welke elke algemeene regeling der bewape ning zullen moeten vergezellen, moeten komen." En dan klinkt de laatste zin van het artikel: ..Er ligt een groote taak voor ons, welke, men begrijpt het, niet door te veel overhaasting in gevaar gebracht mag worden." Men moet door de bezadigdheid, welke uit deze woorden spreekt, getroffen worden Want het voorstel van de „Times" is voor de Fran- schen overweldigend, overdonderend. En te genover dit geweld stelt de „Temps" slechts een waarschuwing tegen voorbarigheid en al te groote overhaasting. Geen verwerping, maar een aansporing tot rustig overwegen van alle aspecten van het vraagstuk: men moet pre cies weten wat men wil, en hoe men, wat men wil, in het internationale leven zal kunnen verwezenlijken. Dat de „Temps" op den dag van het Saar plebisciet zoo kon schrijven over een idee, welke als een omwenteling in de Fransche op vattingen moet beschouwd worden, is wellicht het beste bewijs, dat de Europeesche menta liteit zich ten goede aan het wijzigen is. Als straks de Saarkwestie is opgelost, wacht den Europeeschen staatslieden een nieuw program: de volkomen likwidatie van den wereldoorlog, een taak, welke nog heel wat zorgen zal baren, maar welke ook den moeizamen arbeid, wel ken zij zal eischen, overwaard is. Een dergeij., dat, hetwelk VG™etcl plan is ongetwijfeld opgekomen, ei'P hf ^rein van de „Times" is voudig hierop laatste instantie een- s laten Duitscbla«a dat de overwinnaars militaire hoofdstuk Vs„e" aanbieden om het Versailles vervallen ^et vredesverdrag van land zich bereid ver^^^en, mvts dxt in een internationaal Vet^ herbewapening geldend, door de ontwap^- ^Woor allen 3311 2ek»v. zal worden opgesteld, aan zekere grenz£n den. Het verrassendste is echter wei, dat het ficieuse orgaan van den Quai cr0rsav d ..Temps" zoo'n plan met met veront*^*- a afwijst, maar het rustig commentarieert woorden, welke er op gericht schijnen te 2ijn om het Fransche volk op alle niogelijkhete (Van onzen v. D.-redacteur.) SAARBRÜCKEN, 13 Januari 1935. Ik zou er een aardig souvenir aan deze histo rische periode in het Saargebied voor willen wegschenken, als ik uit een smaakvol gekozen bloemlezing een overzicht zou kunnen krijgen over wat de wereldpers, van Japan tot en met IJsland want ook deze beide landen zijn hier vertegenwoordigd van de sneeuw te Saar brücken heeft geschreven. Als Napolitaansche bedelaars op een tien Lire-stuk hebben meer dan 400 journalisten, de mannen met wereldnamen evengoed als de on. aanzienlijke beginners, zich op het onderwerp „sneeuw" gestort met een vreugde over de uiterlijke metamorphose van het terrein, waar de Saarstrijd zich afspeelt en met een woeden den honger naar kopy, zou de situatie van van daag en gisteren uitermate kenmerkend zijn. Reeds gisteren in den namiddag was niet alleen het stadsbeeld te Saarbrücken, maar ook te geheele gesteldheid in het Saargebied on- ^anks de toenemende verkeersdrukte en het uiter terend aanstroomen van stemgerechtigden dat de"0 geworden en liet 't zich aanzien stemmhvLL vo°r troebelen en onlusten op den nen volkomlT een vrees' door de voorteeke- ongegrond 20u kunn^T,-^ Wel eenS De Zondag, de T b jken' zelf, heeft in plaats vf„d? de/olksstemmi"S n "e steeds aangroeiende spanning een 2oó onverwachte ontspanning gebracht, dat zij door ïederoon ni, Sng werd ondervonden als een Verade" Na de leugens en den laster, de verbittering en de haat, laagheden en de grofheden van den verkiezmgstrljd, is dit volk ter stembus ge komen met een rust, ja bijna met een waardig heid, met een zelfbeheersching en een voor beeldige discipline, met een interesse en met een opofferingszin, die deze volkstemming tot een toonbeeld van goede democratische vor men maakte. Weliswaar dienen wij hierbij in het oog t: houden, dat de kleine grijze tanks van het Italiaansche leger, tanks die met een ongeloof- lijke snelheid en bewegelijkheid overal in het Saargebied langs de besneeuwde modderige wegen rolden, eenigen stimulans aan de zelf beheersching van het volk bijzetten, zoo goed als de verspreiding der buitenlandsche troepen over verscheidene centra, waaruit zij onmid dellijk ieder punt in het Saargebied konden bereiken, tot de buitengewone rust van den De beslissende dag voor het SaargebiedVan links naar rechts: een file zooals er voor elk stembureau te zien teas. Von Papen, die Saarlander is en een kasteel te ÏP al- Ier juin gen heeft brengt aldaar zijn stem uit. Burgemeester Vonk de Both van Tilburg, voorzitter van een stembureau, deponeert een ingevuld biljet in de bus. Een oude Saarbrückenaar op weg naar het stembureau. Burgemeester Bloemens van Arnhem distribueert blanco biljetten. stemmingsdag ten zeerste heeft bijgedragen, maar er was toch ook innerlijk in de volks psyche een onmiskenbare opluchting inge treden. Een week geleden schreef ik, dat men zich hier voelde als voor een steeds naderend, steeds meer benauwend examen en het is gebleken dat dit gevoel uitstekend bij de situatie paste. Zooals de examendag meestal op plotselinge wijze de rust terugbrengt, die tevoren in een overspannen geënerveerdheid verloren scheen, heeft ook de dag van het plebisciet een totalen omslag, voorloopig althans in de atmosfeer gebracht. Overal heeft men gestemd met zulk een ernst en rust en zwijgend besef van de ge stelde verplichtingen, overal heeft men in de lange, lange rijen die zich reeds in de morgen uren voor de stemlokalen formeerden, ge wacht met zulk een geduld en verdraagzaam heid, overal is aan de stemming deelgenomen in zoo groote opkomst, dat deze volksstem ming een succes voor de plebisciet-commissie mag heeten, maar nog meer een volslagen succes voor het Saarvolk zelfdit volk heeft zich laten zien van een zijde, waarvan men 't in de onrust en de hevigheid van den verkie zingsstrijd niet leerde kennen. Ik ben in zeer vele stembureaux geweest, tijdens de morgenuren in Saarbrücken stad, tijdens de middaguren in de mijnwerkers- en landbouwdorpen en in de kleinere industrie steden overal was het beeld hetzelfde, lange rijen wachtende menschen, die zacht en ge dempt met elkander spraken; een schoollo kaal met een lange tafel waaraan voorzitters en hun assistenten een politieagent en een burgerlijk ordebewaarder, een aantal door een deur of witte gordijnen afgesloten cellen, men schen, die zwijgend binnenkwamen, die zwij gend hun stembiljet in ontvangst namen, in de cel invulden, in de blauwe enveloppe in sloten, en aan den voorzitter gaven, en deze ze in de groote groene bus deponeerde. Ner gens heb ik gezien, dat een stem ongeldig verklaard werd, nergens kwamen ongeregeld heden voor, nergens «meningsverschillen. De Nederlandsche. Zwitsersche en Luxem- burgsche voorzitters van de stembureaux de den hun werk op uitstekende wijze en het ge heel had dan ook een zeer vlot verloop: in verschillende lokalen te Neimkirchen en op tal van dorpen hadden 's middags om een, twee uur, reeds meer dan 80 der stemge rechtigden aan hun plicht voldaan. Er was nu en dan iets ontroerends in de bereidvaardigheid, waarmede de menschen door de moddersneeuw naar de stemlokalen optrokken, waarmee heel een volk hier uiting kwam geven aan zijn overtuiging en zijn gang door vijftien jaren bewogen geschiedenis aan de stembus besloot. Daar stonden zij, de oude mijnwerkers, het zwarte kolenstof ingevreten in de verweerde gezichten; de boeren met hun kromme ruggen en hun stugge koppen; de rimpelige oude vrouwtjes, waarvan er velen tranen in de oo- gen hadden, misschien omdat zij denken moes ten aan een zoon, die in den oorlog viel. Daar werden zij aangedragen op brancards, de zieken waren in dekens gepakt en soms nauwelijks in staat iets te verroeren; daar kwamen zij in wagentjes aangereden of op krukken gesukkeld, de oorlogsinvalieden, met hun soldatenkoppen en hun zware snorren. Een volk neemt zijn lot in handenhet kwam uit de barakwoningen der mijnwerkers dorpen, uit de heerenhuizen der steden, uit de boerenhoeven, uit de villa's tusschen de glooiende heuvelplooien, het kwam uit alle steden van Duitschland, het kwam van over zee. Wat zou de dag van vandaag een zegedag geweest zijn, als niet de politieke tweespalt dit volk innerlijk gespleten had, als de keuze er eene had kunnen zijn van een vaderland zon der meer. Thans werden velen, die naar de stembus kwamen, beheerscht door het conflict tusschen „la nation" en „l'idée", het vaderland en de overtuiging, een moeilijk en voor wie dieper leeft dan de massa, ook een smartelijk conflict. De geheimheid der stemming werd overal op de meest volstrekte wijze gehandhaafd. De instructies, door de stemcommissie gegeven, door de partijen in de hoofden der stemmers ingehamerd, werden ten volle opgevolgd: Voor noch na de stemming, noch binnen noch buiten deed iemand zijn opinie blijken. Zij vond slechts uitdrukking in het kruisje, dat, achter de deur of het gordijn der cel, in een der open vakjes van het stembiljet werd aangebracht en zij mengde zich in de verzegelde stembus, onher kenbaar met de opinie van duizenden anderen. Niemand zal ooit de afzonderlijke stemmen der individuen kunnen controleeren. Het spreekt vanzelf, dat de spanning en ds nieuwsgierigheid omtrent den uitslag door dit alles nog gestegen is. Zoo min als eenige weken geleden is ook thans met zekerheid iets van dezen uitslag te zeggen. Reeds weken lang heb ik gehoord, dat 't Saarvolk een gesloten karak ter had, maar wat dit wil zeggen, is vandaag pas duidelijk tot mij doorgedrongen. Iedere prognose is een slag in de ruimte, omdat men uit de uiterlijke teekenen de inner lijke gesteltenis dezer menschen niet kan peilen. Dit was weer typisch het Saarvolk uit de negentiende eeuw, dat op de vergaderingen zijn broodgever von Stumm toejuichte, om hem bij de rijksdagverkiezingen zijn stemmen te onthouden. Dit volk gaf blijk van een in en in Duitsche discipline, maar daarom willen zij nog lang niet eenstemmig de discipline uit strekken tot die, welke het Hitler-regiem eischt. Toch lijkt het mij niet onmogelijk dat de rust en de kalmte van den Zondag aan de Duitsche partij ten. goede gekomen zijn. Als het waar is, dat groote groepen tot den laatstcn clag besluiteloos bleven, welke zijde te kiezen, dan kan de opluchting in de atmosfeer bij velen een oogenblik den onbestemden angst op den achtergrond hebben gedrongen, die hen tot nu toe verhinderde de aansluiting bij Duitschland voor te staan. De wijze, waarop de stemming plaats vond, stond wel in zeer sterke tegenstelling tot de schrille voorstellingen, die het Eenheidsfront er te voren van geschilderd had. In 'n-Zondag avond uitgegeven communiqué en op een pers conferentie hebben de leiders der socialisten en communisten nog getracht, den indruk te wekken, dat de kiezers onder den druk van het Duitsche Front stonden. Voor zoover ik persoonlijk kon waarnemen en unaniem van collega's uit allerlei landen hoorde, berust dit communiqué op een geheel valsche voorstel ling van zaken. Of het vertrouwen op de sfeer van vandaag door de komende weken en maanden gerecht vaardigd zal worden, moet natuurlijk nog bJ en. In ieder geval is de stemmingsdag zelf meest volmaakte orde en rust verloopen en het is de afwezigheid van ieder sensationeel element gedurende de laatste dagen, dat de wereldpers haar troost zoekt bij den sneeuw. Het is echter een vieze modderige dooisneeuw geworden en daarom zal ik persoonlijk er maar niet veel over schrijven. Wij zijn veel te blij, dat wij even uit de modder en de smerigheid van verkiezingsstrijd, verlost zijn. Het vertier rond den Wartburg. (van onzen v. D.-redatteur SSARBRUECKEN, 14 Januari. Langs al de witte wegen van het Saargebied daveren zwa re lastauto's; uit alle richtingen rijden zij door de heuvels en door de valleien in den nacht op Saarbruecken toe. Meer dan 850 stembu reaux waren er en uit al deze bureaux wordt de stembus met haar kostbare lading door 2 soldaten onder leiding van een officier uit het lokaal weggehaald en tusschen de zwaar ge wapende manschappen geplaatst, die met het geweer in den aanslag de vrachtwagens be volken. Zooals elk der buitenlandsche contingenten voor het handhaven van de orde en rust op den stemmingszondag een bepaald district van het Saargebied had toegewezen gekregen, droegen zij ook, elk in hun eigen district zorg voor het ophalen der bussen. Onze Nederlandsche jongens hadden de zuid oostelijke Bezirke Sankt Ingbert en Homburg en daar voeren de zware wagens van den mo- tordienst Haarlem, bezet met mariniers, die niet hun ooren beschermende handdoeken en dassen meer op in de kou verdwaalde spahi s. leken, ondanks de glibberige wegen, lustig doorheen, om de stembussen naar Saarbrue cken te transporteeren. Een uur 's nachts. De straten naar den grooten Wartburg, waar de telling der stemmen zal plaats vinden zijn door landjagers te paard afgezet.. In keurige groepen van vier staan de ruiters aan alle straathoeken. Tusschen de paarden door gluurt een groot aantal menschen, dat sneeuw en natte voeten moedig trotseert, naar de nach telijke beweging en het vertier rond het mas sale gebouw. Voor den Wartburg zelf een sterke wacht van Engelsche soldaten, die telkens een dub bele rij formeeren wanneer een lastauto na dert. Tusschen de soldatenrijen door rollen de auto's dan den Wartburg binnen. Op dat zelfde moment flitsen als bliksems een aantal mag nesiumlichten aan en de dichte sneeuwvlok ken warrelen plotseling neer in een fantas tisch paarsen gloed. Het is een druk beweeg van filmoperateurs, fotografen, journalisten voor het gebouw, van waaruit Dinsdagmorgen de uitslag van de stemming zal worden bekend gemaakt. Offi cieren loopen af en aan. Geregeld d.en heelen nacht door komen de auto's aanrijden, gere geld glijden zij ook weer weg de donkerte in. Het blijft sneeuwen. -Tusschenbeiden arriveert er een wagen met onze mariniers. „Hoe gaat het jongens" vraag ik, als ze weer uitrijden. „Koud maar vroolijk" roept een zware stem, die in haar smeuig dialect het bedrijvig beeld der Rotterdamsehe haven oproept, „We leven nog mijnheer, ahoi!" Hun verdeeling over de acht districten. SAARBRUECKEN, 13 Januari. (D.N.B.) Het totaal aantal stemgerechtigden in het Saarge bied bedraagt 539.300, welke als volgt over de acht districten verdeeld zijn: 1. Saarbruecken stad: 88 596 2. Saarbruecken land: 138.158 3. Saarlouis: 95.598 4. Merzig: 24 813 5. St. Wend el: 22176 6. Ottweiler: 100.770 7. Homburg: 31.446 8. St. Ingbert: 37 743 De Lotharingsche grens gesloten. SAARBRUECKEN, 13 Januari. (V.D.) Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat naar de re- geeringscommissie van het Saargebied mede deelt, de Fransche regeering besloten heeft, dat van 13 Januari des n.m. drie uur af de houders van Saarlandsche reispassen voor Duitsche onderdanen voor de overschrijding van de grens in het bezit moeten zijn van een bizonder visum. Door dezen maatregel zijn alle door de re- geeringscommissie verstrekte visa voor Frank rijk, ongeacht hun geldigheidsduur, verloopen. Zij moeten worden vervangen door een visum van het Fransche consulaat. Ieder, die probeert de grens te overschrijden, zonder in het bezit te zijn van een geldig visum, stelt zich bloot aan het gevaar teruggestuurd te worden. De regeling der grensverkeerkaarten blijft nog bestaan. Aan deze mededeeling wordt de conclusie vastgeknoopt, dat de uitslag der stemming in Frankrijk geen twijfel laat en dat Frankrijk de grens tusschen het Saargebied en Lotharin gen thans als Fransch-Duitsche grens be schouwd. PARIJS, 14 Januari. (V.D.) Volgens de „Ma- tin' verwacht men in Frankrijk ongeveer 24000 emigranten uit het Saargebied en wel drie duizend in het Saargebied wonende Elzassers, drieduizend genaturaliseerde Saarlanders, on geveer honderd leiders van socialistische en communistische partijen, 1500 Saarlanders, die in nauwe relatie tot de Fransche mijndirecties stonden, 1200 emigranten, die na de omwente ling in Duitschland naar het Saargebied waren uitgeweken en 4500 Joden. Daarnaast rekent men nog op 12000 andere emigranten. Het blad meent, dat Frankrijk niet onvoor waardelijk al deze emigranten kan opnemen en dat hun de departementen Tarn en Garon ne, Avignon en de Pyreneeën tot verblijfplaats moeten worden aangewezen. Alle grenzen van het gebied in den nacht voor de stemming bezet. SAARBRUECKEN, 13 Januari. (V.D.) Op den dag van de stemming in het Saargebied, was het voor de volkenbondstroepen, waaron der ook de tweehonderdvijftig Nederlandsche mariniers met hun officieren, vroeg dag. In de meeste kwartieren werd het reeds omstreeks middernacht levendig. Uitgerust in marsch- tenue en begeleid door de vracht- en man- schappenwagens, met machinegeweren van de meest onder-scheiden kalibers, tanks en Roode- Kruis-wagens, evenals veldkeukens, werd in den vroegen ochtend afgemarcheerd. Te vijf uur in den ochtend waren alle grensposten naar Duitschland en naar Frankrijk, ook de kleinste en onbelangrijkste, bezet. In een grooten boog om het1 gebied van de stad Saarbruecken had in den loop van den nacht het Engelsche Lancashire-regiment aan de Lotharingsche-grens de bewaking op zich genomen. Ten Zuid-Oosten daarvan sloten zich hierbij de Nederlandsche mariniers aan, die voor de grootste helft de Fransche grens en voor de kleinste helft in de districten St Ingbert en Homburg de Duitsche grens bezet ten. Kapitein de Bruyne en zijn officieren had den hier de leiding. Daarbij sloten naar het Noorden en Oosten langs de Duitsche grens de troepen van het Engelsche Essex-regiment aan. De kleine Noordwestelijke grens naar rechts werd door de Zweedsche troepen bezet, terwijl in den sector, grenzende aan Lotharingen, weer in aansluiting aan het Lancashire-regiment, de Italianen stonden. K.R. O „uitzending van den uitslag Dinsdagochtend om acht uur geeft Paul de Waart via den Katholieken Radio Omroep den volledigen uitslag van de stemming in het Saargebied in de Nederlandsche taal. (N.B. Aanvankelijk werd uit Saarbruecken door D.N.B. gemeld, dat de eerste bekendma king van den uitslag in de Duitsche taai zou geschieden via o.a. de Nederlandsche zenders, dit blijkt dus niet door te gaan. Deze uitzen ding is wel te beluisteren op de Duitsche sta tions, zooals boven gemeld, om 6.20 uur). Een bomaanslag te Neunkirchen. Laat in den avond, tegen middernacht, zijn twee incidenten bekend geworden, welke zich na de sluiting der stembureaux hadden voor gedaan. Te Neunkirchen werd een hom geworpen tegen het bureau van het Duitsche Front. De aangerichte schade schijnt niet veel te betee- kenen te hebben. Een met ontplofbare stof gevulde bus werd door een venster van het gebouw geworpen. Bij de ontploffing werd een man aan de kin gewond. De dader werd achtervolgd. In het donker is hij er in geslaagd te ontsnappen. Na dezen aanslag verzamelde zich bij het gebouw een groepje leden van het eenheids front, die een swastica-vlag verbrandden. De politie verspreidde de betoogers waarbij eenige personen licht werden gewond. Vier personen zijn gearresteerd. Te Saarbrücken hebben ongeveer 150 com munisten gedemonstreerd in de Bahnhof- strasse. Toen de politie de menigte wilde ver spreiden ontstond eenig tumult. Ook in dit ge val zijn eenige personen gearresteerd. Het in cident bleek ten slotte niet van ernstigen aard te zijn geweest. In Mettlach zijn twee separatistische assis tenten in het stemlokaal door den voorzitter meerdere malen gewaarschuwd en ten slotte is een hunner uit het lokaal gezet. De politie heeft Zaterdagnacht bij- een zekere Paul Levy te Saarlouis een groote hoeveelheid munitie van Fransche afkomst gevonden. Levy werd terstond gearresteerd. Melding wordt gemaakt van een bizonder treffend geval van opoffering, om aan de stem ming deel te nemen. Een te Shanghai wonen de stemgerechtigde vrouw kon door vertraging niet meer vertrekken met het schip, dat de stemgerechtigden naar Duitschland bracht. Het werd haar mogelijk gemaakt om per vliegtuig de aansluiting te bereiken op den trans-Siberischen spoorweg. Door sneeuwstor men kreeg de trein twee dagen vertraging en kwam de vrouw eerst gisteren, den dag der stemming, in Berlijn aan. Minister Goering heeft toen de vrouw een speciaal vliegtuig ter beschikking gesteld, waardoor zij nog juist op tijd haar stem kon uitbrengen. In Haustadt is een ongeluk gebeurd. Bij het stappen uit een auto kreeg een oude vrouw een bloeduitstorting, maar toch trachtte zij nog haar stem uit te brengen. Voordat zij hier toe kon overgaan, was zij echter overleden. Uit Trier wordt gemeld, dat in een extra- trein naar het Saargebied een vrouw het leven geschonken herft aan een zoen. De tonge moeder heeft haar stem kunnen uitbrengen. BERLIJN, 14 Januari (H.N.) De Zondag heeft te Berlijn geheel in het teeken van de stemming in het Saargebied gestaan. In alle kerken van de stad werd om het lot van het Saargebied gebeden. Om het uur werden in de radio mededeelingen gedaan, hoe de stem ming in het Saargebied verliep. Op de Kurfürstendamm hadden chauffeurs een sneeuwpop gemaakt, die op de borst een stuk bordpapier droeg met het opschrift: „Max Braun wird kaltgestellt". ,.Het Saarvolk gaf een bewijs van discipline en waardigheid". GENEVE, 14 Januari. (V.D.) De voorzitter van de commissie voor de volksstemming in het Saargebied heeft vannacht om half een uit Saarbruecken het volgende telegram, gezon den aan den secretaris-generaal van den vol kenbond „De volksstemming is in volle rust geschied. De bevolking heeft een bewijs van haar dis cipline en waardigheid gegeven. Het transport der stembussen naar Saarbruecken onder mili tair of politiegeleide heeft zich op normale wijze voltrokken. Indien vluchtelingen naar Nederland komen. In verband met de mógelijkheid, dat naar aanleiding van den uitslag van de volksstem-" ming in het Saargebied via de Belgische grens vluchtelingen uit heit Saargebied Nederland zouden willen binnenkomen, is opdracht ge geven, dezen te weren, tenzij zij niet als on- - gewenschte vreemdelingeij kunnen worden be schouwd. Bij Pon Papen. Von Papen weigerde een verklaring af te leggen over de stemming zelf, doch wel wees hij in enkele woorden op de buitengewone beteekenis van het plebisciet. „Men kan zeg gen, dat met deze stemming een beslissing is geveld voor of tegen den vrede in Europa". Von Papen legde er den nadruk op, dat de uitslag der verkiezing er toe zal kunnen bij dragen, een goede verstandhouding te schep pen tusschen Frankrijk en Duitschland, het geen in het belang zou zijn van de consoli datie van den vrede in Europa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1