RUIM NEGENTIG PCT. SAARSTFMMEN VOOR DUITSCHLAND. 1 JUBEL OVER DE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN TTiSïïr A' m prèc." ge'Üf 2 HITLER BIEDT VREDE. 57st#» JA DINSDAG 15 JANUARI 1935 No. 1715Ü BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM; TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 De officieele uitslag van het Saarplebisciet volgens berichten uit Genève en Berlijn (de berichten uit Saarbruecken en Parijs vertoonen een kleine variatie) is aldus: Aantal stemgerechtigden 539.542 Uitgebrachte stemmen 530.704 Aantal geldige stemmen 524.785 Voor terugkeer naar Duitschland. 476.089 (90.08 Voor status quo 46.613 8.87 Voor inlijving bij Frankrijk 2.083 0.4 Blanco en ongeldig 2.057 De gedetailleerde uitslagen voor de volgende: Saarbrucken Stadt Saarbrucken Land Saarlouis 95.955 Ottweiler Merzig St. Wendel St. Ingbert 37.271 Homburg Totaal Generaal: de districten zijn volgens D. N. B., 84.850 73.761 10.413 286 385 135.116 121.632 12.303 657 400 95.955 85.230 7.543 727 414 99.799 88.875 8.792 152 336 24.744 23.362 1.178 66 134 21.882 20.599 1.130 27 95 37.271 33.867 3.058 126 212 31.087 28.763 2.196 42 81 530.704 476.089 46.613 2083 2057 „DEUTSCH 1ST DIE SAAR". DE NACHT IN DEN WARTBURG Hél eindelooze tellen. Enerveerende spanning. „Achtung, achturig"' De uitzending. WENDELL v i l OTTW-EILER gingen neunkirchecL "VT ru il l iHOMBU dAAQ sSAAPBD UO^li^.vT Aland) SAAR- v'n Geen territoriale eischen meer aan Frankrijk na den terugkeer van het Saargebied. EEN OFFERVAARDIGE BIJDRAGE JOT DEN VREDE IN EUROPA. HET RIJK OPENT WIJD ZIJN POORTEN DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1-10: per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprys per drie maanden 3.75, 1 voo. uitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van dl N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Da ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cis. By contract aanzieniyke reductie. Geen prysverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Kiesdistricten: gebrachte Voor Voor Voor Blanco en stemmen Duitschland Status quo Frankrijk ongeldig Het zal van regeeringen en volken self afhangen, of dit plebisciet een tijd perk van vrede en welvaart, van harmonische ordening sal mogen inleiden. Deutsch ist die Saar, deutsch immerdar und deutsch ist unsres Flusses Strand und ewig deutsch mein Heimatland, niein Heimatland, mein Heimatland. Zoo klonk het van alle Duitsche zenders, enkele oogenblikken, vóór de voorzitter der plebiscietcommissie in het Saargebied Rohde het plechtige moment aankondigde, waarop de Zondag geuite wil van het Saarland bekend gemaakt zou worden. De Saar is inderdaad Duitsch gebleken. Ruim negentig procent der stemmen. 476.089 van de 524.785 geldig-uitgebrachte stemmen, hebben zich voor den terugkeer van het Saar gebied naar Duitschland verklaard; 46 513 heb ben zich voor het behoud van den status quo, nl. de handhaving van het volkenbondsregiem uitgesproken; minder dan een half procent heeft aansluiting bij Frankrijk gewenseht. Waarschijnlijk heeft zelfs de meest optimis tische Duitscher dit resultaat niet durven ver wachten; de schattingen in Duitsche kringen baaiden hoogstens 87 procent; en zelfs gister- 3v°nd, toen de journalisten in de Wartburg .C1 m1?t stapels stembiljetten voor ocgen aa en -eie ramingen konden wagen, bleef men toch a aemeea en soms tamelijk ver onder de negeni0 procent. den status quo werden nog e6n ^hLdmUs Procent toegedacht. L" i ■h'belt over zijn overwinning. een sia0, een m reele nederlaag welke zelfs bij een meerderheid v0or Duitschland lijk was - zou worden, ls J prestige is veer vergroot mt de vo^temmj gekQmea De mannen van den status quo hebben <r£en vol doend cijfer kunnen opbrengen om reele overwinning te behalen. Toch is ook hier niet alles goud, wat blinkt Want als Hitier niet aan het bewind ware be komen, dan zouden er bijna honderd procent voor Duitschland zijn uitgebracht. Maar te Herlijn zal men de verloren tien procent niet te zeer betreuren, men zal ze bijna geheel °P rekening van communisten en socialisten stellen, en daarmede is het onaangename van zaak voor het Duitsche volk weggevaagd en nok het buitenland zal niet verwacht hebben, dat de marxisten hun liefde en aanhankelijk- U» bhv* Duitschland op Hitier en diens Der- Afs me°Uden overdragen. veliikina"»"" hoezeer wij meenen, dat een ver niet in allebei6" de twee stemmingen lang laatste verkiezw °Pgaat CijferS VM de Saargebied in i9f2V°or den Landesrat voor het plebisciet van U Z<Z f socialisten en com^?' d3n zlet+men' dat 120.000 Stemmen, !°en ,r"im haalden, terwijl de status e nTsléchls ben. Men kan dus veihg aannemen, dat de Ka tholieken in hun bijna totaliteit voor den te- tugkeer naar Duitschland gestemd hebben. He hedenmorgen gepubliceerde cijfPrs zjjn z°o afdoend-duidelijk, dat de taak van den volkenbond aanmerkelijk vergemakkei.ik: is; haar taak zal eenvoudig zijn te verklaren da: het Saargebied Duitsch is, Duitsch begeert te kijven en zijn nationaliteit in het Duitsche taatsverband wenscht te beleven. Ook zijjj er hergens compacte geografische gebieden, waar de status quo zich aanmerkelijk boven de ne- §en procent verheft. Zijn aanhangers blijken ongeveer gelijkelijk over de kiesdistricten ver deeld te zijn: zij zyn iets sterker in de groote steden, en worden zwakker naar mate de kies districten kleiner zijn. Een aanwijzing, dat in de groote steden vrijer gestemd is dan in de kleine plaatsjes, waar groot'er vrees heerschte dat de geheimhouding niet volkomen gewaar borgd zou zijn- Het is eenvoudig uitgesloten, dat de volken bond nog zou kunnen aarzelen over de toewij zing van het Saargebied; het is ook buiten gesloten dat er een verdeeling van het terri torium zal plaats hebben. En we kunnen er ons, van internationaal-politiek standpunt ge zien, slechts over verheugen, dat de zaak er in dit opzicht zoo simplistisch voorstaat. Men kan zich het hoofd breken over de vraag, wat er met de emigranten, die zeker in tamelijk groote getale hun heil en toevlucht in net bui tenland zullen zoeken, moet gebeuren. Er zul len nog wel eenige moeilijkheden bij de over dracht van het bestuur voorkomen. Maar de Saarkwestie als zoodanig is opgelost. Vijftien jaar lang heeft de Saarkwestie als een molensteen aan de hals van Europa ge hangen, schreef dezer dagen kolonel House in een terugblik op hetgeen tijdens de vredeson derhandelingen heeft plaats gehad. Van dien loodzwaren last is Europa nu bevrijd. Wel moet de volkenbond het laatste beslissende woord nog uitspreken, maar dit kan heden of morgen geschieden. En dan is de weg, ten minste in dit opzicht, voor verdere vredesbe sprekingen, wellicht zelfs voor een toenade ring tusschen Frankrijk en Duitschland ge baand. Van de eerste gelegenheid om de naar het vaderland terugkeerende Saarlanders te be groeten heeft Hitler reeds gebruik gemaakt om een woord van vrede tot Frankrijk te spre ken. Het was inderdaad het geschikte moment, nu volgens de verklaring van Hitier zelf geen enkel territoriaal geschil meer tusschen de twee nabuurstaten, die elkaar zoolang als vij anden beschouwd hebben, bestaat. 1» Er is feest en vreugde in het Saargebied. Maar vreugde bij allen? Wij weten, dat het niet het geval is. En als het voor Hitier het geschikte oogen- blik was om Frankrijk de hand ter verzoening te bieden, dan is het nog meer het psycholo gisch moment om den binnenlandschen tegen stander, die zich wel Duitscher voelt, maar niet naar Hitler-land wilde, met de edelmoedigheid van een ridderlijken overwinnaar te behan delen. Wij zijn in dit opzicht door het rassen- Duitschland niet verwend, daar wordt in bree- d. kringen het évangelie van den haat ver kondigd en gepropageerd. Het zal de taak van een waren leider zijn om den tegenstander te winnen. Hem vernietigen is geen staatkunde. En dan denken we wel op de eerste plaats aan onze Katholieke broeders in het Saarge bied, die, wellicht met veel bezorgdheid in het hart, de stem des bloeds gevolgd zijn. Zij hebben hun plicht veryuld zooals zij meenden, dat hun geweten dien voorschreef. Moge het voor de regeering te Berlijn een aanleiding en aansporing zijn om de Katholieke Saarlanders en evenzeer de Katholieken in het overige rijk hun geweten ook in de andere zielsaangele genheden te laten volgen. Herhaaldelijk is de vrees uitgesproken, dat na den dertienden Januari, hoe de stemming ook mocht uitvallen, in Duitschland een Kerk vervolging zou losbarsten. Wij kunnen slechts hopen, dat dergelijke bezorgdheid geheel on gegrond zal blijken. De machthebbers in Ber lijn hebben de beslissing in handen. Er is feest en vreugde in het Saarland en in Duitschland. Ook elders is een onomwonden voldoening te bespeuren, dat er eindelijk hel derheid en klaarheid is gekomen. Dat is de sfeer, waarin Europa een nieuwe en betere toekomst kan te gemoet gaan. De omstandig heden lijken daartoe gunstig en het zal van regeeringen en volken zelf afhangen, of dit plebisciet een tijdperk van vrede en welvaart, van harmonische ordening zal mogen inleiden. (Van onzen v. D.-redacteur). Saarbrucken, 15 Januari 1935. Vier uur 's nachts. Stralend verlicht staat de Wartburg in den nacht. Achter alle ramen glanzen de helie lam pen, een burcht van licht. Ik moet onweerstaanbaar aan de reusachtige Westfalen-Halle van Dortmund denken en die idee wordt nog veel sterker, als men binnen treedt. Op de galerijen heerscht de sfeer, die den laatsten nacht van een Zesdaagsche kenmerkt; in de middenzaal de sfeer van 83 bij elkaar gezette dagbladredacties, vlak voor het draai en van de krant. Aan de telefooncentrale een ontzaglijke drukte. Gesprekken naar alle kan ten van de wereld worden aangevraagd Ofschoon er niets anders gebeurt, dan dat de tellers in groote bedrijvigheid hun werk voortzetten en wij op de galerijen toekijken, heerscht er in de zaal, in de gangen, in de restaurants van het gebouw een enerveerende spanning. 's Morgens zeven uur. Ik heb enkele uren geslapen. In de straten van Saarbruecken is een zware gele mist neer gedaald, die het verhindert, dat men verder dan tien meter voor zic.h uitziet." De stad is nog volkomen veriaten. Een een zame wandelaar, een eenzame Hakenkruisviag uit het raam van een huis: voorlooper van de straks losbrekende vlaggenorgie. In den Wartburg zelf is de agitatie van het tellen ten einde. Dt tellers hebben hun jassen weer aangetrokken en zitten naast de rom melige tafels en de leeggeschudde stembussen, het ietwat slaperige gezicht naar het podium gekeerd. Massa's papieren en leege enveloppen liggen wanordelijk op den grond tusschen hun stoelen. De galerijen voor de vele journalisten en de weinige genoodigden zijn weer stamp vol. De filmoperateurs hebben hun schijnwer pers en groote camera's weer opgesteld Nu en dan flitst een der Jupiterlampen aan en zet het podium in een fantastisch hel licht. Op het podium is weer de plebiscietcommis- Het tellen van de stemmen na het Saar-plebisciet. Op het podium het presidium van^de plebisciet-commissie. THOLEy J- yöULINGJEy_,/ Het Saargebied met zijn acht districten, die alle in groote meerderheid zich voor Duitschland uitspraken- sie met haar voornaamste medewerkers vol tallig aanwezig. In de zaal hangt een sfeer van groeiende opwinding. Om kwart over acht treedt de omroeper voor de rij van mi crofoons, die bij de tafel der plebiscietcommis- sie zijn opgesteld: ,Bitte um Kuhe. Over één minuut begint de uitzending". Een gefluister van spanning gaat door de rijen van de zaal. De geweldige lampen van alle schijnwerpers beginnen te gloeien Het lichte ratelen der draaiende filmcamera's klinkt reeds monotoon door de zaal. President Rhode staat op achter zijn tafel. In de zaal heerscht nu een uiterste stilte en dan plots begint Rnode te spreken, afgemeten en langzaam met een stem, die de voile be- teekenis van het moment in haar accent tracht te vangen. Na een korte rede geeft hij het woord aan den secretaris-generaal der stem- commissie, die voor iedere burgemeesterij af zonderlijk den uitslag zou voorlezen. Om acht uur treedt de omroeper voor de rij van microfoons bij de tafel der plebiscietcom missie, een stem weerklinkt: „Achtung, Ach tung, es spricht zu Ihnen der Praesident der AbstimmungsKommission". Een gefluister van spanning loopt door de zaal. President Rhode spreekt: „Het resultaat van de volksstemming in het Saargebied zou eerst om krwart over acht worden bekend ge maakt". Je opgevoerde spanning lost zich in een luid ich op. a Acht uur veertien. „Over een minuut begint de uitzending". Acht uur vijftien. President Rhode deelt mede, dat de volks stemming in het Saargebied als gesloten kan gelden, de commissie heeft haar taak beëindigd. Zij zal nog heden met een extra-trein naar Genève reizen, om den volkenbondsraad van haar werkzaamheden op de hoogte te stellen. Reeds bij het hooren der eerste getallen wordt het iedereen duidelijk dat het Duitsche Front een geweldige overwinning behaald heeft, die de verwachtingen in alle opzichten overtreft. Meer dan negentig procent van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen is voor de aanslui ting bij Duitschland. De Duitsche journalisten, die in de zaal aan wezig zijn, breken in een donderend applaus los. Wanneer dit niet door den voorzitter gestoord wordt, roepen zij luid: „Sieg Heil". Een volk keert naar zijn vaderland terug.... Feestvreugde in de stad. Als wij buiten komen, zijn de straten nog kalm. De mist blijft dicht en zwaar, maar aan alle huizen zijn plotseling Hakenkruisvlaggen, of de zwart-wit-roode Duitsche kleuren ver schenen. Het is onbegrijpelijk waar al deze vlaggen /plotseling vandaan komen. Het den nengroen aan alle huizen is volgeplakt met kleine Hakenkruisvaantjes. Overal is men bezig met versieren. Overal staan menschen op lad ders, om doeken, groen en Hitlerportretten aan de gevels der huizen aan te brengen. Uit som mige café's klinken reeds in koor gezongen liederen op: „Die Saar kehrt Heim". Ontroerend klinkt deze zang, die door vrou wen aan open ramen wordt overgenomen. De stad blijft zeer rustig, al worden tegen tien uur de straten veel drukker. In alles draagt deze Aag het karakter van den Zondag, van den feestdag. Iedereen heeft zijn beste pak aange trokken en wandelt de straat op. Op de hoeken der straten worden extra-bladen verkocht met de gedetailleerde uitslagen der stemming. Ze worden den verkoopers gewoonweg uit de han den gerukt. Het publiek geeft blijk van vreugde, maar het gedraagt zich zeer gedisciplineerd. Bij de bureaux der „Volksstamme", waar nog aller- 1 status-quo-kranten en schimpscheuten op Hitier en het nationaal-socialisme voor de ra men hangen, verzamelt zich nu en dan een vrij groote menigte, maar zij uit zich meer in verachtelijken spot dan in woede. De overwel digende meerderheid van het 'Duitsche Front stemt grootmoedig. Er is weinig reden tot heftige wraaknemingen en het laat zich dan ook niet aanzien, dat het daartoe zal komen. Ook zal, ofschoon de dag van vandaag vanzelfspre kend een feestelijk karakter draagt, deze feest viering niet tot de door sommigen verwachte deliriumstemming overslaan. Er is nog iets in de situatie, dat den Duitsch-voelenden Saar- lander hindert: de aanwezigheid der vele bui tenlanders en der buitenlandsche troepen. De groote feestviering zal waarschijnlijk worden uitgesteld tot na de beslissing van den volken bondsraad te Genève, een beslissing, die na dit resultaat wel niet lang zal uitblijven. Wel is e vanavond een groote fakkeloptocht en zal Gedurende den dag der feestvreugde hooger stijgen dan zij in de morgenuren is, maar een sfeer van terughouding is toch duidelijk merk baar. Voor het behoud van rust en orde is zij natuurlijk uitstekend. De socialisten en communisten zijn een ge slagen partij. Om tien uur hedenochtend had het Eenheidsfront een groote „Kundgebung" uitgeschreven in een der stadszalen, maar niet meer dan enkele armzalige van stille zwij gende, gebogen menschen trokken er heen, om de deuren gesloten te vinden. In het groote gebouw der Arbeiterwohlfahrt, het centrum van de socialistische organisatie in de Hohenzollernstrasse verzamelen zich de principieele socialisten. In de heele straat vormt dit gebouw de eenige kale plek Alle andere huizen zijn opgesmukt met vlaggei^ en groen. Op de trappen van het gebouw ziet men de jonge stevige knapen van den rooden „Schutzdienst" bij elkaar hokken. Een gere serveerde, van angst niet geheel vrije afwach ting spreekt uit hun houding. Ik ga naar binnen: daar heerscht de ver slagenheid van menschen, die weten dat hun partij is uitgespeeld. „Wat bent u van plan?" vraag ik aan een jonge vrouw, die altijd in de ieiding der be weging heeft gezeten. Ze haalt de schouders op. Met moeite houdt ze tranen uit haar oogen terug „Wir kampfen weiter" zegt zij verbeten. „Wenn wir nur den heutigen Tag überstehen". Hier is hij, de angst: als wij den dag van vandaag maar overleven! Er komen steeds meer socialisten aan. Zij sluiten zich in het gebouw in, zij zoeken in hun vrees kracht bij elkaar. Politie houdt voor de Arbeiterwohlfahrt de wacht en voorkomt iedere opstopping van mensahen. Het schijnt mij toe, dat er voor den angst der socialisten geen reden is. Zij hebben in de propaganda voor de stemming de terreurschilderingen zoo zeer overdreven, dat zij meer angst voor hun eigen voorstellingen dan voor de werkelijkheid hebben. Uit niets blijkt, dat zij gevaar ioopen, ook op straat worden zij niet gemolesteerd. Wanneer de discipline aan de zijde van het Duitsche Front zoo blijft, als zij tijdens deze morgenuren is, zal het Eenheidsfront wegster ven op de wijze, waarop de flakkerende vlam van een kaars langzaam wegsterft: binnen zeer korten tijd zal er niets meer van waar te nemen zijn. De bevlagde Duitsche legatie na de publi catie van den uitslag der volksstemming- In de stad worden geestige rouwkaarten verspreid: „Kennis wordt gegeven van het zacht en kalm overlijden van den status quo". Zij zullen waarschijnlijk aan de werkelijkheid beantwoorden. Het gerucht gaat, dat Max Braun in „Schutzhaft" is genomen. Op het oogenblik, dat wij dit seinen, konden wij van dit gerucht nog geen officieele bevestiging krijgen. Het is nu twee uur. De stad wordt steeds drukker. De café's zijn vol menschen. Het is hier volslagen een Zondag, maar een Zondag met een bijzonder karakter. Een volk keert terug naar zijn vaderland. Fransch-Saarlandsche grens is niet gesloten. PARIJS, 14 Januari (V.D.) In het buiten land is het gerucht in omloop gebracht, dat de grens tusschen Frankrijk en het Saargebied gesloten zou zijn. Dit gerucht is volkomen on gegrond. De Saarlanders kunnen de grens over en weer passeeren. De eenige schikking, welke getroffen is, heeft betrekking op een versterking van den veiligheidsdienst voor een mogelijken toevloed van emigranten, na de publicatie van den uit slag. BERCHTESGADEN, 15 Januari. (D.N.B.) Na de redevoering van gouwleider Buerckel heeft de „Fuehrer" en rijkskanselier van het Duitsche rijk via alle Duitsche zenders de volgende toespraak gehouden: „Een 15-jarig onrecht loopt ten einde. Het leed, dat honderdduizenden van volks- genooten werd aangedaan, was het leed van de geheele Duitsche natie. De vreugde over den terugkeer is de vreug de van het geheele Duitsche rijk. Het noodlot heeft gewild dat niet het ver stand aan dezen even zinloozen als treurigen toestand een einde heeft gemaakt doch de let ter van een verdrag dat beloofde de wereld den vrede te brengen en toch slechts eindeloos leed en ononderbroken onrecht tengevolge had. Des te grooter Is onze trots dat na 15-jarige onderdrukking de stem van het bloed op 13 Januari 1935 haar machtige belijdenis uit sprak. Wij weten het allen, meine lïeben Volksge nossen en -genossinnen von der Saar als over weinige uren in het geheele Duitsche rijk de klokken zullen luiden, om daardoor openlijk den trots en vreugde, welke ons vervullen, te verkondigen, dan danken wij dat aan u, Duit- schers van de Saar, aan uw onwankelbare trouw, uw offermoed, uw dapperheid. Geweld noch verleiding heeft u aan het wankelen ge bracht in de belijdenis, dat gij Duitschers zijt, zooals gij het steeds geweest zijt en zooals wij allen het zijn en blijven zullen. Zoo spreek ik dan als „Fuehrer" en rijkskan selier van het Duitsche volk in naam van alle Duitschers, wier tolk ik op het oogenblik ben, u den dank van de natie uit en verzeker u, dat ik vervuld ben van geluk, daar gij thans weder bij ons zult zijn als zonen van ons volk en burgers van het nieuwe Duitsche rijk. Het is een trotsch gevoel, door de Voorzie nigheid bestemd te zijn tot vertegenwoordiger van een natie. In deze dagen en in de komen de weken zijt gij, Duitschers van de Saar, de vertegenwoordigers van het Duitsche volk en van het Duitsche rijk. Ik weet, dat gij, zooals in het verleden, ook in de thans komende weken van allergelukkigste overwinnings vreugde niet vergeten zult, dat het de vu- digste wensch van velen zou zijn, nog na uw terugkeer in het groote vaderland een ge brek in uw houding te kunnen constateeren. Bewaart daarom ook thans de striktste disci pline. Het Duitsche volk zal u daarvoor des te meer dankbaar zijn, aangezien wij allen in de daad van 13 Januari een eersten en beslissen- den stap willen zien op den weg van een ge leidelijke verzoening van hen, die twintig jaren geleden door het lot en menschelijke te kortkomingen in den vreeselijksten en meest onvruchtbaren strijd zijn geworpen. Uw beslissing, Duitsche volksgenooten van de Saar, geeft mij thans de mogelijkheid, als onze offervaardige en historische bijdrage tot de zoo noodzakelijke pacificatie van Europa, de verklaring af te leggen, dat, na de voltrek king van uw terugkeer, het Duitsche rijk geen territoriale eischen meer aan Frankrijk stel len zak Ik geloof, dat wij ook tegenover da mogendheden onze erkentelijkheid mogen uit drukken voor de, in vereeniging met Frank rijk en cms, getroffen loyale organisatie van deze stemming. Ons aller wensch is het, dat dit Duitsche einde van een zoo treurig onrecht moge bijdragen tot een grootere pacificatie der Europeesche jnenschheid, want, zoo groot en onvoorwaardelijk onze vastberadenheid is, voor Duitschland de rechtsgelijkheid te be vechten, zoozeer wenschen wij ook, ons niet te onttrekken aan de plichten, welke bevor derlijk zijn voor de solidariteit van het eene volk tegenover het andere. Gij, Duitsche volksgenooten, hebt grootelijks bijgedragen tot de bevestiging van de over tuiging inzake de onontbindbare gemeenschap van ons volk. Duitschland dankt n hiervoor uit millioenen overvolle harten. Weest be groet in onze gemeenschappelijk, dierbaar va derland, in ons eensgezind Duitsch rijk. Dr. Goebbels verwelkomt de broeders en zusters van de Saar, BERLIJN, 15 Januari (D.N.B.) Na de rede voering van den „Fuehrer" heeft rijksminis ter dr. Goebbels een toespraak voor de Duit sche radio gehouden: „Duitsch volk, De beslissing is gevallen. Onze Duitsche broeders en zusters hebben in de steden en de dorpen van het Saargebied met het stembil jet ons Duitsch vaderland verdedigd. Zij zijn pioniers van Duitsche trouw en Duitsche nationaliteit geweest. Mannen en vrouwen van alle standen en beroepen hebben voor de heele wereld beleden: „Dit land is Duitsch en Duitsch zal het eeuwig blijven". Wij antwoorden hun: „Zooals gij ons trouw gebleven zijt, zoo zullen ook wij in trouw en broederlijke verbondenheid tegenover u staan". Een 15-jarige strijd om Duitschland heeft zijn roemvol en zegenrijk einde gevonden. Het rijk opent wijd zijn poorten, om het Saarvolk terug in het moederland te halen. Diep bewogen verheffen wij onze harten tot God, die onzen strijd om Duitschland zoo zicht baar Zijn zegen geschonken heeft. Uit nood en verdrukking is vaderlandsliefde en offer vaardigheid, volksgemeenschap en nationale solidariteit geboren, den Duitschers van alle tijden een grootsche herinnering en plechtig# vermaning".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1