Hl AOVEfilEEfiEüOI EM VOLDOET OP TIJD!! GRATIS VERZEKERD WOENSDAG 16 JANUARI 1935 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. Reisindrukken uit het Amerikaansche steppe- en woestijngebied. YENTEN TE WATER DOOR VREEMDELINGEN. ZANGERSJUBILEUM. JONGE DAMESKOOR HET OOSTEN. WORLD BRIDGE OLYMPIC GAME- UIT HILLEGERSBERG. TINAY ARELLANO ALS MADAME BUTTERFLY. BLEISWIJK. GOUDA. STEUN AAN LANDBOUW EN VEETEELT. BERGSCHENHOEK. DE BEGROOTING 1935. OPBRENGST CRISIS-COLLECTE. DUREN HET LANGST VLAARDINGEN. PP Strafzitting van 15 Januari. Met een valsch spaarbankboekje. In October van het vorig jaar heeft de 26-ja- rige kantoorbediende A. K. de gelegenheid schoon gezien om in het kantoor van de Coöp. Verbruiksvereeniging Vooruitgang aan den Nieuwen Binnenweg een blanco spaarbank boekje weg te nemen. Hij heeft dat boekje in gevuld met den naam van G. de Bie, en nadat hij de stempel Gestort en Terugbetaald, zooals deze bij de spaarafdeeling van deze coöperatie in gebruik zijn, had laten namaken, had hij het boekje door de invulling van gestorte en terugbetaalde bedragen het uiterlijk van een echt boekje gegeven ,dat een saldo tegoed had had 1500. Op den laatsten dag van October heeft K. getracht op dat boekje aan het filiaal Lusthofstraat een bedrag van 1200 op te nemen, hetgeen echter niet gelukt is. Heel toevallig had K. zich voor het vervaar digen van de stempels, die hij noodig had, gewend tot den graveur, die ook de echte stem pels voor de Coöperatie Vooruitgang had ge maakt. Deze vertrouwde de opdracht niet en wendde zich tot Vooruitgang, waar men inder daad zeide, dat van een opdracht tot het ver vaardigen van stempels niets bekend was. Met den graveur werd overeengekomen, dat hij de bestelde stempels zou maken, doch een klein, voor oningewijden niet te bespeuren ken- teeken daarin zou aanbrengen. Aan de verschil lende filialen van Vooruitgang werd toen be richt gezonden, dat er kans bestond dat er boekjes met valsche stempels zouden worden aangeboden. De kantoorbediende A. K. die wel wist, dat men bij de eerste aanbieding van een boekje geen bedrag van 1200 uitkeert, had zich per telefoon tot het hoofdkantoor gewend met de mededeeling, dat het in zijn bedoeling was aaii het filiaal Lusthofstraat 1200 op te nemen op het tegoed van zijn boekje. Hij verzocht te .willen zorgen, dat het geld aanwezig zou zijn. Den volgenden dag had K. zich aan het filiaal .vervoegd, doch toen was de kassier niet aan- .wezig. Hij heeft daarop het hoofdkantoor weer opgebeld, waar men hem zeide, dat de kassier met het geld onderweg was. Ten tweede male had K. zich naar het filiaal begeven, waar hij .toen den kassier J. J. N. Scheidelaar aantrof, aan wien hij zijn boekje overhandigde. De kassier maakte de stukken, op de uitbetaling betrekking hebbend, in orde en legde deze aan verdachte ter teekening voor, om zich vervol gens even te verwijderen, om, naar hij zeide, Zich telefonisch met het hoofdkantoor te ver staan, zooals zijn opdracht luidde. K. heeft het einde van het telefoongesprek niet afge- .wacht, doch is er vandoor gegaan. Na een moeilijk politioneel onderzoek, waar bij een slordigheid van K. tot diens ontdek king leidde, werd K. aangehouden en vandaag had hij zich voor de rechtbank te verantwoor den terzake van valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan. Verdachte legde een volledige bekentenis af, welke door de verklaringen van den kassier Scheidelaar bevestigd werd. Het O. M., waargenomen door mr. S. J. Loke, achtte beide ten laste gelegde feiten .bewezen. Verdachte komt uit een zeer net gezin. Over hem is ook een gunstig reclassee- Zipgsrapport uitgebracht, doch het O. M. vond de feiten, .waarop een maximumstraf van zeven jaar staat, te ernstig voor een geheel voorwaar delijke straf. Het O. M. eischte 1 jaar gevangensstraf, .waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een' proeftijd van 3 jaren. Jhr. mr. P. Th. Six voerde in zijn pleidooi aan, dat verdachte door de raadkamer uit de preventieve hechtenis is ontslagen, vermoede lijk doordat de kamer vertrouwen gehad heeft in het oprechte berouw van verdachte. Als hij nu opnieuw van zijn vrijheid zou worden be- jroofd, zou dat voor verdachte bijzonder zwaar Zijn. Pleiter drong er op aan verdachte een geheel voorwaardelijke straf op te leggen. Uitspraak 29 Januari. In \de aula der Handelshoogescbool sprak gisterenavond voor leden en genoodigden van het K.N-A-G. Dr. A. N. J. den Hollander over „Reisindrukken uit het Amerikaansche Steppe en woestijngebied". Spreker werd bij zijn ge hoor ingeleid door den secretaris van de com missie voor Rotterdam, den heer J. J. Kloppert, die herinnerde aan de voordracht eenige jaren geleden in denzelfden kring gehouden door Prof. Dr. A, Pemcfc over bet westen van de Vereenigde Staten, die speciaal geologische en geomorioiogische vraagstukken had behandeld, Daarna nam Dr. den Hollander het woord, waaraan wij het volgende ontleenen: In de geschiedenis der kolonisatie van het Amerikaansche continent heeft de groote 'boorrJlooze vlakte tussahen het oostelijk woud gebied en de Pacifisohe kust, een zeer aparte Ibeteekenis gehad. Een generatie lang is de landbouwende bevolking hier bij de boom grens blijven staan; eerst nadat geheel nieuwe hiuipmiiddelen waren geivondien, slaagde men er in, de kolonisatie van bet prairie- en steppegebied tot een (gedeeltelijke) succes te maken. Dr. den Hollander noemde dit een merkwaardig vooxbeeld van anthropo-geo- grafisöhe aanpassing. Hij besprak de rol, die bet prikkeldraad, de windmolen, voor Amerika nieuwe landbouwmethoden als dry-farming en irrigatie, hierbij hebben gespeeld. Dit nieuwe milieu leidde bij de bevolking er van ook tot een aparte mentaliteit: de „Wes terner" is anders dan de man „from back East' Op enkele hoofdmomenten in het westelijk leven, die ook in de romanliteratuur van dit landsdeel 9terk tot uiting komen, legde spre ker in het bijzonder den nadruk. Om een enkel voorbeeld te noemen: het zoeken naar water heeft laing de geschiedenis van deze aride staten beheerscht, en nog steeds is de appreciatie ervan in bet westelijk deel der Unie anders dan in het oostelijk, waar het behoort tot de diragen, die vanzelfsprekend zijn. In zijn eerbied ervoor, is de Far West te vergelijken met de Oriënt, dat andere droogtegebied. Na een beschrijving van het veranderend landschapsbeeld, dat de reiziger ziet, wiens route in oost-westelijke richting door de Unie voert, de oasen die kunstmatige bevloeiïng deed ontstaan, de grootsche stuwdammen, die deze landschapscontradicties in 't leven riepen, deze lan 'ïapscontradicties in Amerika's uit gestrekte ppen en woestijnen meer dan 50 pet- van het totale landoppervlak der Unie! en na aandacht te hebben gevraagd voor .geo-morfologisch interessante aspecten van dit landschap, besprak Dr. den Hollander ver schillende bevolkingselementen cn. bestaans vormen, waarmee de reiziger hier kennis maakt- (Buiten verantwoordelijkheid, van de Redactie.) Rotterdam, 14 Januari 1935. Mijnheer de Redacteur, Doorloopend en in den laatsten tijd veel meer nog dan vroeger, wordt in de Rotterdamsche havens als 't ware storm geloopen door vreem delingen, die probeeren om him landslui (sche pelingen) hun waren, meestal van inferieure qualiteit, te verkoopen, wat hun ook bijna al tijd gelukt, en waardoor het den hier geves- tigden Rotterdamschen winkeliers en kooplie den te water onmogelijk wordt gemaakt om ook maar iets te verkoopen, met het gevolg, dat zij hun verplichtingen (waaronder natuurlijk ook belasting betalen) niet kunnen nakomen. Zouden de bevoegde autoriteiten niet iets minder gul kunnen zijn met het verstrekken van ventvergunning in onze havens, of zou men niet een nog radicaler middel kunnen nemen, n.l. algeheele afschaffing van ventvergunning in de havens, zoodat de schepelingen naar de stad moeten om hun inkoopen te doen, dit toch zou den Rotterdamschen winkeliers in het algemeen ten goede komen. Het wordt den Hollanders toch ook niet zoo gemakkelijk gemaakt in den vreemde. Waarom dan dien vreemdelingen hier, alle mogelijke faciliteiten toegestaan U dankend voor de verleende plaatsruimte verblijven wij, Hoogachtend, EENTGE ROTTERDAMSCHE WINKELIERS EN KOOPLIEDEN TE WATER. De udtgesterkte tarwe-boerderijen in den semS- ariden gordel tussdhen de Dakota's en West Texas, de vee-ranohes in nog droger deelen, de goudigraverskampen, mijnsteden en ambi tieuze „plain towns". Hij schetste de tragiek van den kapataalzwakken, kleinen boer, die in natte jaren tevergeefs tracht een bestaan te vestigen op sagebrush land, de mensehen- scbuwheid van eenzamie figuren in de woestij nen van Arizona en Nevada, „who got loneso- meness", zooals de cowboy bet uitdrukt. Op steriele reservaties leiden de resten der India nen hun doelloos leven - in petroleumistadjes., die vaak binnen enkele weken midden in de steppe ontstaan, heerscht een koortsachtige jacht naar geld; in hun pueblo's van gedroogde klei malen de Hopi's bun mais als vóór dui zend jaar in bet droge bergland van Mon tana, Arizona en Utah exploiteeren groote ondernemingen met hypermoderne installaties de rijke kopermijnen. Contrasten, geibddk aan harmonie), de ge ringe beteekenis van het organisch gegroeide, vindt men overal in Amerika maar nergens treft dit zóó siterk als in het Westen der Unie, .waar de pioniersstijd nog zoo, kort in het ver leden ligt, de „frontier" zelfs niu nog niet overal verdwenen is, de mensoh en zijn werk over het geheel nog zoo weinig, de natuur zoo veel be- teekent. Aan het eindie dankte de heer Kloppert den spreker voor zijn belangwekkende voordracht, die door tal van lichtbeelden was verduidelijkt. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer N. van Hoek lid werd van het St. Alphonsuskoor (Goudsche Rijweg). Zondag a.s. zal dit jubileum kerkelijk wor den herdacht, waarvoor de Hoogmis van half elf te zijner intentie zal worden opgedragen. Bovengenoemd koor, dat voor den K. R. O. nogal eens opvoeringen geeft van operettes, zal Maandag a.s. in de groote zaal van „Odeon" opvoeren „De Prins van Sind", Het „World Bridge Olympic Game" voor de afdeeling Rotterdam, zal niet op Zaterdag maar op Vrijdag 1 Februari a.s. des avonds te acht uur in de lokalen van de Nieuwe Rotterdam sche Sociëteit gespeeld worden. Zooals bekend vindt deze wedstrijd in de geheele wereld op hetzelfde opgenblik plaats. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 115 Januari GEBOREN: Pieter W„ zoon van K. Versloot en A. W. den Hertog Hendrina J., dochter van A. van Driel en P. J. Lcuwerse Wilhel- mina C., dochter van A. M. van Elswijk en A. J. v. Schie Adriaantje, dochter van J. J. v. d. Wilt en C. v. d. Meer Maria E. C., docht revan S. P. de Wit en J. de Groot Hendrik J., zoon van J. H. Dammes en W. v. d. Berg. ONDERTROUWD: Jan de Gelder 28 jaar en Elizabeth Verboom 25 jaar. Zaterdag 19 Februari a.s. zal in den Grooten Schouwburg te Rotterdam een voorstelling worden gegeven van Madame Butterfly, mu ziek van Giacomo Puccini. De Italiaansche Opera heeft hiervoor Tinay Arellano geenga- geerd, die verschillenden luistervinken wel niet meer onbekend zal zijn. Tinay Arellano werd op de Philippijnen ge boren, waar ze als leerares aan het conserva torium onderwees in zang en muziek. Het gouvernement zond haar naar Italië om haar stem te perfectionneeren, waarna zij met suc ces gedebuteerd heeft in het Teatro Carlo Fe- lico te Genua. Verder trad zij in de voornaam ste steden van Italië op en later te Nizza, Parijs en Brussel, waar zij overal de Philip pijnsche Nachtegaal wordt genoemd. De rol van Cio Cio Chan in Butterfly en tevens Aïda en Iris behooren tot haar glansrollen. Behalve Tinay Arellano verleenen de vol gende artisten hun medewerking: Carmen Cio- lami (Soezoeki), Gaspare Rubino (Pinkerton), Nerina Ferrari (Kate Pinkerton), Leo Piccioli (Sharpless, de Amerikaansche consul), en o.m. nog Alfredo Mattioli en Ottavio Serpo. Regie van Guido Salvani. Het orkest staat onder lei ding van den eersten dirigent der Italiaansche Opera maestro Antonio Votto. Muzikaal advi seur is Romao Arduini. Costumes en requisie ten worden op eigen ateliers vervaardigd. t-, CURSUS GEëINDIGD. Maandagavond werd alhier de laatste cursus avond gehouden van den Ned. R. K. Volks bond. Het algemeen onderwerp dat behan deld werd, was getiteld: „Zonder een sterk ge zin geen sociale vrede". In een viertal lessen, welke zeer goed bezocht werden, en een aan dachtig gehoor vonden, werd op zeer uitvoerige wijze behandeld het Christendom van voor heen en thans, de gevaren zoowel godsdienstige als moreele, welke het gezin bedreigen; de op voeding en tot slot Crhistelijke gezinsgebrui ken. De lessen werden opgeluisterd door eenige zangnummers van de dameszangvereeniging Ave Maria en het zangkoor. Nog eenige cijfers ter vergelijking- In vergelijking met de uitgaven ten laste van het hoofdstuk: „Kosten van Algemeen Beheer" over 1934 zien wij, dat deze uitgaven over 1935 toch nog ƒ2050.24 meer bedragen dan in het vorig jaar. De totale uitgaven voor 1935 bedragen namelijk voor dit hoofdstuk ƒ132341,75; het vorig jaar was geraamd 130291.51. Deze stijging der uitgaven is hoofdzakelijk te wijten aan de in April 1935 te houder ver kiezingen voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad, waarvoor een bedrag van ƒ2000 is uitgetrokken. Groote verschillen in de uitgaven Komen er overigens niet voor bij vergelijking van de begrootingen der beide voorgaande jaren. Aan salarissen van ambtenaren en bedienden ter secretarie en van het personeel op het ont vangerskantoor is geraamd een bedrag van 60932.02, vermeerderd met een bedrag van 8488.89 voor pensioenbijdragen. De jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger laten elk een vrij groote stij ging zien. Dit houdt echter verband met de kwestie, dat bij deze raming geen rekening is gehouden met de ook voor deze functionaris sen verplichte bijdrage van 4% pet. voor eigen en 5% pet. voor weduwen- en weezenpensioen. De bruto-salarissen zijn geraamd voor den Burgemeester op 7317.50 waarvan echter de huur der ambtswoning ad 745.— reeds is afgetrokken; voor den secretaris op ƒ3937.50 en voor den Ontvanger op 5320. De jaarwedden van de wethouders zijn ge raamd op ƒ2375 tezamen, evenals het vorig jaar. Evenwel is een voorstel aanhangig tot het vaststellen van het salaris der Wethouders op 1500.waarop door Gedeputeerde Sta ten evenwel nog geen beslissing is genomen, evenmin of ook dit jaar daarop weder een korting ad 5 pet. zal worden toegepast. Het presentiegeld der raadsleden wordt be langrijk verlaagd. Hiervoor was het vorig jaar in de begrooting 1170 uitgetrokken, wat neer kwam, op een vergoeding van ƒ5.10 pe. ver gadering. Wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, dan zal deze vergoeding in 1935 worden teruggebracht op 4.— per bijge woonde vergadering per persoon. Was dus het vorig jaar een vast bedrag gesteld, Dit i3 thans niet het geval, zoodat bij een grooter aantal raadsvergaderingen ook de koster aan presentiegeld hooger worden. Bij gelijk aantal levert deze post echter een besparing op van, ƒ402.— zoodat voor 1935 is geraamd een be drag van ƒ768. Bij het bedrag van ƒ2000.— uitgetrokken voor de a.s. verkiezingen moet nog gerekend worden een bedrag van ƒ450 voor presentie geld van de leden der stembureaux, hetgeen neerkomt op ƒ5.— per zitting en een bedrag van ƒ225— voor verteringen. Een zware post vormt nog de bijdrage van gemeentewege in het Fonds voor eigen en weduwen- en weezenpensioen (15% pet. van het gemiddelde totaal salaris) groot ƒ11387,39. Hiervan krijgt de gemeente echter een bedrag van ƒ6612.47 terug van het pensioenverhaal. De kosten van het ontwerpen van een uit breidingsplan voor de gemeente werden in vergelijking met het vorig jaar gehalveerd en zijn voor 1935 geraamd op ƒ2362.50. Tenslotte is nog het presentiegeld van de leden der raadscommissies vastgesteld op ƒ2.50 per persoon per bijgewoonde vergadering met aftrek van 10 pet., wat in totaal neerkomt op een bedrag van 585., Ook hierop werd een bedrag van ong. ƒ200 bezuinigd. Met de inkomsten ziet het er voor 1935 en volgende jaren echter niet zoo rooskleurig uit. Ook voor 1935 blijven zij beneden het voor de uitgaven geraamde bedrag, zoodat het hoofd stuk sluit met een nadeelig saldo van 15226.83. De inkomsten der gemeente zijn sterk ach teruitgegaan, door de wijziging in de finan- tieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, waardoor de uitkeering uit het gemeentefonds niet meer eens per 5 jaar wordt vastgesteld, doch ieder jaar opnieuw al naar de be hoeften der gemeente. Over het tijdvak 1 Mei 1933 tot 1 Mei 1934 werd nog een bedrag van ƒ6 50202 per inwoner uitge keerd, wat (in verband met een toegepaste korting van 28 pet.) voor 1934/35 werd terug gebracht op ƒ4.68145 per inwoner. Volgens de nieuwe formule is het bedrag aat de gemeente over 1935/36 zal ontvangen uit het gemeente fonds, geraamd op ƒ47459.60. Dit beteekent dus in vergelijking met het vorig jaar een vermindering van ƒ52.557.73. Omdat deze min dere ontvangst niet plotseling kan worden ge dragen, wordt volgens de garantiebepaling 9/10 van het verschil over 1935 uitgekeerd, voor de volgende jaren wordt dit telken male 1/10 minder. Zoodoende is de raming 1935/36 87.857.61, waarvan gedeelte in den dienst 1935 wordt verantwoord. Tevens viel nog een bedrag van ƒ23086.57 uit de begrooting 1934 te verant woorden. dat als ontvangst op de begrooting 1935 is geplaatst. Hiermede zijn de voornaamste inkomsten wel vermeld. De totale raming der inkomsten ten bate van den Gewonen Dienst 1935 bedraagt dus 117.114.92, of wel 3607.56 minder dan in 1934 en ƒ24.813.14 minder dan de raming over 1933 bedroeg. De opbrengst van de in de vorige week in deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Crisis-Comité heeft 157.11 opgebracht. In vergadering met 1000 bezoekers ontwikkelt de heer A. van Wijnen nieuwe richtlijnen. Huidig systeem is een lappendeken. In een door ongeveer duizend personen bij gewoonde openbare vergadering die groote Schouwburgzaal was tot in alle hoeken bezet en zelfs op het tooneel was velen een plaats verschaft heeft de voorzitter van den Goud- schen Bond van Kaasproducenten, de heer A van Wijnen, gistermiddag een uitvoerige be schouwing gewijd aan den crisissteun voor landbouw en veeteelt en een antwoord gege ten op de vragen: Zijn wij met den crisissteun op den goeden weg; is van de nieuwe aanbe volen middelen heil te verwachten en welke richting moeten wij uit? Onder de talrijke genoodigden, die van hun belangstelling deden blijken, bevonden zich een vertegenwoordiger van het College 'van Regéeringscommissaris- sen in den persoon van den heer Bückman, de Tweede Kamer-leden de heeren ir. M. E. C. Bongaerts, dr. Lovink en v. d. Weijden, ver schillende leden der Provinciale Staten, loco burgemeester en wethouders der gemeente Gouda, de heer W. J. Huisman, rijkszuivelcon- sulent en afgevaardigden van diverse Kamers van Koophandel, Landbouw en Maatschappij, Utrechtsch Landbouw Genootschap, Kon. Ne- derl. Landbouw-comité, Kaascontrole-station Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, F. N. Z., V. V. Z. M., Vereeniging van Kaashande laren, Kath. Nederl. Boerenbond, Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Chr. Boeren- en Tuindersbond, Crisis Zuivel-centrale en Crisis- Zuivelbureau. GEEN PROTEST. De heer van Wijnen zeide in-zijn inleiding dat deze bijeenkomst niet is bedoeld als een protestvergadering, maar gelegenheid zal ge ven om van gedachten te wisselen over be langrijke zaken, die den landbouw en de veeteelt bezig houden. Spreker zal critiek moeten, le veren op de regeering, maar zij zal opbou wend zijn, eerlijk en open. De crisissteun, zoo als hij tot nu toe in verschillendenvorm werd gegeven, heeft ontevredenheid veroor zaakt en daarom klemt de vraag of geen an dere wegen zullen dienen te worden betreden. Het systeem van „optrekken" heeft velen den sehrik te pakken doen krijgen en ligt talrijken zwaar op de maag. Ten slotte gaf het niet dat resultaat, dat voor de veeteelt noodzakelijk was. De inleider besprak achtereenvolgens de Varkenscentrale, de teeltregeling, de graanmo- nopoliseering en de veebeperkings-regeling met al de gevolgen van dien, om daarbij tot de vol gende stellingen te komen: Het systeem bij de steunregelingen, waarbij de steun aan de eene groep door de andere moet worden betaald, die dan door de verbe terde positie der eerste later moet mee „Op trekken" is fataal. Door het volgen van dit systeem heeft de Nederlandsche Veehouderij vooral in de speciale weidestreken zwaar gé- leden. Er zijn groepen van bedrijven, die meer hebben moeten offeren aan duurdere grond stoffen dan de totale steun direct en indirect heeft bedragen. FRAUDE TIERT WELIG. Het diep ingrijpen in het bedrijfsleven brengt een sterke beperking van vrijheid, kweekt een mentaliteit, die men tot heden op 'het platte land niet kende en doet in alle kringen fraude: welig tieren. Nieuwe middelen, als gedeelte lijke melksteun, zullen evenmin een oplossing brengen, daar zij op denzelfdeh onjuisten basis zijn gegrond. Bij het stelsel van verhoogde monopoiierechten op granen gaat men uit van een te eenzijdige beschouwing der maatschap pij, waarbij men de mogelijkheid tot belas ting van den consument overschat. Dit stelsel is nooit te verwezenlijken en Nederland sluit zich op den duur van de buitfenlandschë markt af. In het algemeen staat de prijs van de ak kerbouwproducten verder beneden den wereld- prijs en verger van den productieprijs dan die der veehouderij producten. De kansen voor de veehouderij zijn waarschijnlijk in de toekomst gunstiger. Hiermede dient de Nederlandsche regeering bij het nemen van crisismaatregelen rekening te houden. Naast de haven- én im- portbelangen brengt het artikel melk, ria be taling aan den boer. bij de bewerking tot di verse producten en door den intensieven handel daarin, een volksinkomen van minstens 100 millioen gulden. De veehouderij keert zich niet tegen steunverleening aan den graanbouw, maar zij wenscht akkerbouw te steunen naast en niet ten koste van de veehouderij De steun regelingen kunnen sterk vereenvoudigd worden door den gedifferentieerden productensteun te vervangen door bodemsteun. PLAN WIRTSCHAFT. De crisisleiding grijpt diep in het bedrijfsle ven in door monopolies, teeltregelingen, ge dwongen beperkingen en verschuivingen enz. en mengt hierin een element van Planwirt- schaft, dat voor zijn toepassing een breedere basis vereischt dan crisisinstellingen kunnen geven. Alles wijst er op, dat de basis voor be ter funetionneeren van het economisch leven op lager peil zal liggen. Aanpassing hieraan zal voor Nederland noodzakelijk zijn. Dit moet in de eerste plaats tot verlichting van vaste las ten in den landbouw leiden, maar ook tot be perking der maatregelen ten opzichte van de industrie, die tot handhaving van een te hoog prijspeil voeren en aanpassing van andere groepen, o.a. de agrarische, en van het inter nationaal warenverkeer belemmeren, tenzij de regeering, om voor spreker onbekende redenen, den weg der bedrijfsregeling tot handhaving van het eigen prijspeil In Nederland verder wil betreden. Indien dit gebeurt is dit niet iets tijdelijks, dat Crisisorganen moeten behande len, doch behoort deze veelbestreden richting in het maatschappelijk leven parlementair te worden geleid en de regeering de volle verant woording en risico van de toepassing te dra gen. Het nieuwe systeem moet meer zeker heid geven voor het bestaan van de veehou ders. MEENING VAN ANDEREN. Na de rede van den heer van Wijnen heeft zich een langdurige gedaehtenwisssling ont wikkeld. De heer Zonneveld uit Woerden be- critiseerde de werking van de varkenswet, die niet heeft gebracht, wat er van verwacht werd. Spreker betreurde het, dat de akkerbouw de boeman wordt genoemd voor de veehouderij. De heer v. d. Most, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Kaashandelaren, onderschreef, dat de nooden van de akkerbouwers niet op de veehoudtrs mogen worden afgewenteld. De regeering moet tot meer vereenvoudiging ko men in de velerlei steunsystemen. Met den op zet hefet spreker zich nooit kunnen vereeni gen. Wij moeten van den lappendeken zien af te komen, door een nieuw tapijt te weven. Begonnen moet worden bij de bron. In de oor logsjaren heeft een maximumprijs bestaan voor de melk; waarom zou de regeering nu geen minimumprijs kunnen vaststellen? Ten einde Met teveel aan melk weg te werken be val spreker aan een gebod voor het verwerken van melk in brood. Dr. de Haan van Alblasserdam verdedigde een scheiding van den steun aan de veehoude rij en den akkerbouw. Een vrije internationale uitwisseling van producten is nog het beste voor den handel. Afzonderlijke commissies uit den boerenstand, te zamen één centrale com missie vormend, kunnen het best de regeering voorlichten. De her Welleman van de Vereeniging Land bouw en Maatschappij stond op het standpunt, dat het fundament van den landbouw in den vreemde ligt. Zonder dat kan niets en niemand bestaan. Het Kamerlid v. d. Weijden stelde aan den heer van Wijnen de vraag hoe deze zich de fi nanciering van directen steun aan den land bouw en de veehouderij heeft gedacht. Hij waarschuwde voorts de veehouders niet tegen de akkerbouwers op te zetten. De prijzen voor den akkerbouw moeten loonend blijven, anders zal de toestand voor de veehouderij nog slech ter worden. Op zakelijke wijze heeft de heer van Wij nen de verschillende sprekers beantwoord waar na de vergadering, die om 1 uur was aan gevangen, te ruim half zes werd gesloten. GEMEENTERAAD Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester ter behandeling van de getmeente- begrooting 1935. Begonnen wierd met de alge- meene beschouwingen. De heer J. Buis (S. D. A. P.) oefende allereerst critiek op het feit, dat de begrooting reeds door Ged. Staten is nagezien, waarna de Raad pas mag beslissen. Het is te begrijpen, dat B. en W. hun maat regelen gaan nemen en met voorstellen ko men om het tekort weg te werken of te voor komen. Als soc.-demoeraten hebben wij dan ook medewerking hieraan verleend. Alles heeft echter grenzen. Dat oogenblik was ge komen, toen de landsregeering er alles op zette, om de inkomsten der gemeente te ver smallen, terwijl men haar belast heeft gelaten met de groote werkloozen- en armenzorguit gaven. Men treft liever werkgemeeniten als de onze met een maatregel als een wijziging in de uitkeering uit het gemeentefonds, die ons op den duur ƒ211.000 per jaar kost. Voor 1935 kost het maar ƒ21.000 volgend jaar ƒ42.000 enz. Maar wij moeten ons van jaar tot jaar aanpassen aan de verminderde inkomsten- Vooral de uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon enz. eischten enorme bedragen van de gemeente. Als spr. dus de ruim 616.000 te kort in de 4 jaren zet naast de tonnen,'die het Rijk had moeten betalen voor de werklóozenzorg, dan was de balans ten gunste van de gemeente uitgevallen. Spr. vroeg, hoe "hèt staat met 'de eindbeslissing wat betreft de uitkeering dividend- en tari- tiémé-'belasüng. Volgens spr'. bedraagt het potje hiervan bijna 3 ton. Hij vraagt, wat B. en W. daarmede denken te doen. Het grondbe drijf besprekende is hij er voor, dat de rente- bijschrijving. nog voor een 5-tal jaren vooi- loopig wordt gedaan. Voor den gewonen dienst zullen we de bedragen die nu het grondbedrijf zal vragen, dubbel noodig heb ben Hij is voor aanleg van straten in den grooten Vettenoordschen Polder, het gereed maken van den grond als bouwrijpe grond. Wat de werkverruiming betreft is spr. teleur gesteld geworden. Het maken van kademuren en een dam tusschen de Oude- en Nieuwe Haven lijken spr. geschikt, alles bij elkaar was het echter niet veel zaaks. Is er niet een plan te maken tot totale opruiming van de krottenwijk FransenstraatWillemstraat met een groot gedeelte Kuiperstraat? Bestaat er geen plan meer voor de „Sahara of een straat 'Schied. Dijk—Nieuwe Haven? Verder raadt spr. aan spoed te maken met het in werking brengen van een veer tus schen Vlaardingen en den overkant der Nieu we Maas. Tenslotte becritiseerde spr: het op treden" van den Burgemeester als voorzitter van den Raad, toen deze een voorstel, dat de Raad had aangenomen, naast zich had neèrge- J De heer W. Don (C. H.) acht den waterprijs te duur. Spr. geeft eenige vergelijkende cij fers voor werkloozenuitkeering-»u 611 ln Ja nuari 1931. Spr. dringt aan voor werkverrui ming het oog te houden op het maken van een verbinding tusschen de Oude en cle Nl(; we Haven, waar de beschoeiing thans deplo rabel is. Het vraagstuk betreffende den bouw van goedkoope woningen verdient de aandacht van B. en W., goedkoopere grond is hiervoor heer Rey (R. K.) meent, dat in dezen yjd een voorzichtig en doordracht beleid noodzakelijk is Voor het werk van het col lege heeft spr. waardeering. Mocht spr. zich bij de a.s verkiezingen nog beschikbaar stel len, dan verzoekt hij B. en W. een ander te benoemen als gedelegeerde in de woningbouw- vereeniging. Spr. meent, dat de prijzen van gronden ln eeuwigdurende erfpacht niet ver laagd mogen worden. Wat betreft goedkoope woningbouw vraagt spr. of B. en W. goedkoo pere grond hiervoor beschikbaar willen stel len en hulp kunnen geven door beschikbaar stelling van 2e hypotheek en den bouw over te laten aan particulieren inplaats van aan bouwvereenigingen De heer N. Moerman (V. B.) meent, dat de speech van den heer Buis eigenlijk thuishoort in de Tweede Kamer en niet in den Raad. Vlaardingen is niet de eenige gemeente die teleurgesteld is in het 60-milliaemenplan. Spr. dringt er op aan, dat B. en W. willen zorg dra gen, dat er een goede veerverbmdmg tot stand zal komen met den overkant van de MclclS De heer M de Heer (A. R.) betreurt, dat de gemeente noodlijdend is geworden en spr. hoopt dan ook dat B. en W. zeer sober zul len zijn met het leggen van..lasten op de dc- volking. Spr. dringt, er op aan, dat en W. .ernstig einder het oog zien de ren bijschrijving van gronden in net gronuWij, Spr. is voor een uitvoerig raadsverAag en wenscht zoo mogelijk inlichtingen omtrent bet in te stellen veer. Tenslotte vond spr. de tarieven bij de waterleiding te hoog, waar bij spr vraagt, wat B. en W. denken van afschaffing van de meterhuur of van verlaging van den meterprijs. De heer Barendregt (S. D. A. P.) zegt o.m. dat voorstellen van spr. omtrent watertarie ven nog niet in behandeling zijn genomen. Het geheele college is slap. De huren der arbei derswoningen zijn hier nog steeds niet ver laagd. Spr. wijst op het groote aantal krot ten, dat in deze gemeente nog aanwezig is, de tijd is aangebroken om tot opruiming hier van over te gaan. De heer den Admirant (St. Ger.) keurt het af, dat in dezen tijd nog wenschen worden geuit, die toch niet vervuld kunnen worden. De heer Jac. van Toor (V. B.) zegt, dat alle uitgaven met 2 of 3 pet. moeten verlaagd wor den. De heer Jonker (A. R.) wijst op de groote contrasten tusschen de verschillende spre kers. De heer Buters (R. K.) vraagt naar de mo gelijkheid om de 6 pet. geldleening te con- verteerett. tebor de massa werklooaen vraagt hij B. en W. allen invloed aan te wenden, om voor hen werk te vinden, door werkverrui ming. Speciaal heeft spr. op het oog de werk- looze kuipers. Hierna was het woord aan de wethouders. Wethouder A. de Haan (C. H.) brengt dank aan die leden, die waardeerende woorden tot het college hebben gesproken. De heeren Buis en Barendregt hebben het college van B. en W. slapheid verweten, speciaal de heer Ba rendregt heeft te kennen gegeven, met den algemeenen toestand niet op de hoogte te zijn. In onze gemeente zijn weinig óbjecten voor werkverruiming, daar nergens veel ar beidsloon in zit en de Regeering dus geen bij drage wil geven uit het werkloosheidssubsi- diefonds. De kademuren komen wel in aan merking. De veerpiamnen zijn in een begin stadium, B. en W. blijven echter hierop attent en zullen den Raad tijdig inlichten. B. en W. zullen aanvragen om 2e hypotheek voor par ticulieren woningbouw in overweging nemen. De bouwers moeten echter aan zware eischen voldoen. Spr. zegt, dat de woningtoestanden in Vlaardingen goed zijn. De voorstelling van den heer Barendregt is overdreven Met het afkoopen van gronden in eeuwigdurende erf pacht moet men voorzichtig zijn. Wethouder A. van Rijn (A. R.) zegt, dat het ministerie geen sanctie wil geven voor het tewerkstellen vam werklooze kuipers, zooals de heer Buters vroeg. Wel gaat de Regeering iets verder in deze richting dan vroeger. Met de beschouwingen van den heer Buis kan spr. zich niet gehe.el vereenigen. Spr. constateert hieruit, dat de S. D. A. P. maar onbezorgd wil leven en maar geld uit wil geven en de zorgen wil schuiven op het Rijk. Spr. ontkent te stelligste dat werkloozenzorg Rijkszorg is. De taak voor de overheid komt eerst dan, als kerk, particulieren enz. dit niet meer kunnen doen. Het ontzenuwt de arbeidskracht wan neer men steunt op de overheid. Spr. ver werpt dit beginsel. Spr. weerlegt de opmerkingen van den heer'Barendregt op afdoende wijze. Spr. vindt het slap, dat in sommige plaatsen de Soc.- Dem.-wethouders de vlucht nemen als wet houder, als er moeilijke tijden aanbreken. Spr. wijst op de groote verantwoordelijkheid der Sociaal-Democraten, ook in deze tijden. Wethouder A. Hoogerwerf CV. B.) zegt, dat van den bouw van het slachthuis voorloopig niets kan komen, daar de exploitatie nieuwe lasten zou leggen op slagers en bevolking. Er is bij B. en W. en bij de Bedrijven al meer de gedachte geopperd om maar een bepaald fedrag va'st te stellen voor winst en de rest van het overschot té besteden voor verlaging dér prijzen. Spr. geeft er de voorkeur aan den priis van "het water te verlagen, en den prijs van meterhuur af te schaffen. Binnenkort a een voorstel te wachten om den prijs van het water te verlagen. De Burgemeester hoopt binnenkort met een oplossing in den Raad te kunnen k^en zake het instellen van een veerdienst, Het zal echter een particuliere onderneming zij en geen gemeente-exploitetie. Het grondbe drijf zal binnenkort in den Raad nog wel be sproken moeten worden. Afgewacht zal moe ten worden, wat de gemeente nog te wachten staat vaui hét Rijk. Betreffende werkloozenzorg staat spr. ook op het standpunt dat hulp ver leend moet worden eerst door familie, dan de kerk dan dé Overheid, eerst de gemeente, dan hèt Riik. Als wij veel aan werkverruiming doen, moet er geleend worden en hieraan willen B. en W. niet medewerken, rente en aflossing mag niet verhoogd worden. Eenige werken kunnen beter wachten tot er wat op win" is'gekomen. Als spr. geweten had dat er zooveel gróndaanvragen voor den Gr. Vet tenoordschen Polder gekomen waren, hadden de straten beter in eigen beheer kunnen wor den aangelegd dan in werkverschaffing. Spr. is tegen een uitgebreid jaarverslag, het te genwoordige is voldoende. De pot van de dl- fidend- en tantièmebelasting bevat plan. f232.000, welk bedrag, indien het proces ge wonnen wordt, gebruikt zal worden om de te korten van 1932 en 1933 te dekken. Het op ruimen van krotwoningen in omgeving Wil lemstraat wordt niet toegestaan, ^ar hmrvoor geen subsidie wordt gegeven, de Sahara is voor werkverschaffing van jeugdige werk- 'TpT brengt den heer Rey dank voor het werk, dat deze heeft verricht m de woning- bouwver. „Ons Ideaal Binnenkort is nog een 2e huurverlagmg_ - wachten voor woningen der bouwvereerüg - leening van 6 pet. kan niet geconver- teerd worden. Stond hem toch ivel aan. De missionaris had al veel gesproken over missiewerk onder de Dajaks in omeo. Eindelijk heeft hij een Dajaksvrouw voor de lens en vertelt er veel van, goed en kwaad. Uitgepraat zegt hij: verbeeld u dat ge er zoo een tot schoonmoeder hebt". waarop een stem uit het publiek: „Paster, ik waag et er op. ik wil wel euver steeken'. Hi:;:-: Mimi! UW ABONNËMENTSQELD BE ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIËN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2