STERFTE LAGER DAN OOIT TE VOREN DE HELPENDE HAND MAANDAG 28 JANUARI 1935 HOE WOONTOESTANDEN BETER WORDEN. Aantal hamers per iconing neemt sterk toe. Toch slaapt zeven pet. der gezinnen nog bijeen in één slaapkamer. RESTEN VAN OUDE POLYNESISCHE BESCHAVING ONTDEKT. BRIEVEN VAN VERDI. VERBETERING BESTRALINGS APPARATEN. ENGELSCH OORDEEL OVER DE „UIVER'VRAMP. HOEVEEL NEDERLANDERS IN 1933 STIERVEN EN WAARAAN. Kanker en hartkwalen elk oorzaak van een zevende der sterf gevallen. MEER MANNEN STERVEN DAN VROUWEN. MALAISE IN DE TWENTSCHE INDUSTRIE. Afgeloopen jaar over het algemeen zeer onbevredigend. HET STIJGEND TEKORT BIJ DE SPOORWEGEN. Ingrijpende maatregelen dringend noodig geacht. BEZWAREN TEGEN BRUGGENTOL. DO LMATIG; ADVERTENT ËN Arnhem en Nijmegen voor het verkeer zulieri worden opengesteld meenden verscheidene" leden er op te moeten aandringen, den aanleg van den weg van Rotterdam over Gorinchem naar Eist met kracht ter hand te nemen. DE JUWEELEN VAN DE INFANTE EULALIA. V' rt f t' ft MODERNE ROTATIEPERSEN VOOR „LE JOURNAL". DE „GROENE WOCHE" geopend. 1 In het onlangs verschenen deel IX van de uitkomsten der 11e algemeene volkstelling de z.g. inleiding, zijn o.m. opgenomen beschou- v/ingen over de woning- en gezinsstatis ïek De cijfers van deze woningstatistiek, die een ver gelijking treft tusschen de uitkomsten van de tellingen van 1909 en 1930 zijn belangwekkend, omdat daaruit een belangrijke verbetering van de volkshuisvesting sedert eerstgenoemd jaar valt af te leiden. Terwijl in 1909 39,7 pet. van alle woningen 1 persoon of minder per vertrek telde, was het percentage dezer woningen in 1930 gestegen tot 65.3 pet. Druimere Huisves ting komt voorts tot uitdrukking in de rela tieve vermindering van het aantal woningen met meer dan 1 t.m. 2 personen per ver'rek (31.2 pet. in 1909. 25,1 pet. in 1930), van het aantal woningen met meer dan 2 t.m 4 per sonen per vertrek (resp. 21,4 pet. en «.1 pet.) en van het aantal woningen met meer dan 4 personen per vertrek (resp. 7,7 pet. en 1,5 oet.) In 1930 waren 7,4 pet. van alle woningen één- vertrekswoningen, tegen 18,7 pet. in 1909 De tweevertrekswoningen omvatten in 1909 29.2 pet., in 1930 slechts 14,5 pet. van alle wonin gen. De woningen met 35 vertrekken, die zoowel in 1909 als in 1930 de meest voorkomen de woningen waren, maakten in 1909 41.3 pet- in 1930 52,8 pet. van alle woningen uit. De groepwoningen met 6 of meer vertrekken, die in' 1909 de kleinste groep vormde met 10.7 pet- had in 1930 de tweede plaats ingenomen met 25,3 pet. van alle woningen. De relatieve toe neming van het aantal grootere woningen is hét gevolg van wisselwerking tusschen parti culier initiatief en overheidszorg, die vooral na den oorlog zeer 'intensief geweest is. De bouw door vereenigingen en gemeenten te zamen de voornaamste dragers der woningver betering werd na 1920 door ruime voor schotten en bijdragen krachtig gestimuleerd, terwijl van Rijkswege bij het verleenen van subsidie de eiseh gesteld werd van een zoo danig aantal vertrekken als voor een behoor lijke scheiding der seksen noodig geacht moest worden. Dat van den gemeentelijken en ver- eenigingsbouw een krachtige invloed kon uit gaan, is te begrijpen, wanneer men in aanmer king neemt, dat ongeveer een vierde van den woningbouw der jaren 19211930 (rond 120.000 van rond 460.000, nieuw gebouwde woningen) onder deze beide rubrieken valt. Tcsenover dezen krachtigen aanbouw van woningen van een over het algemeen ruim type staat voorts een aanzienlijk aantal woningen, dat is ge sloopt, onbewoonbaar verklaard of op andere wijze aan den voorraad ontrokken is. Dit aan tal is op rond 12 pet. van den geheelen nieuw bouw te stellen. Dat de zeer kleine woningen, hiervan een belangrijk deel uitmaken, is aan nemelijk, wanneer men in het oog houdt, welk groot aandeel krotopruiming, cityvorr.ing en verkeersverbeterlngen in de centra van anze groote steden hieraan hebben gehad, waardoor juist vooral oude, kleine woningen verdwenen zülfe'n zijn. Toch was op het tijdstip der laatste volkstelling de wijze van wonen voor vele gêzirmen nog veelszins onvoldoende. Zoo wa reneer nog talrijke woningen met slechts 1 slaapvertrek, dat gedeeld werd door personen boven den leeftijd, waarop de puberteit is in getreden ên die van ongelijk geslacht en niet met elkaar gehuwd waren. Van alle gezinnen in het Rijk, aan het hoofd waarvan een eent- paar stond (85 pet.) waren 5,32 pet. gezinnen, dié over 1 slaapkamer beschikten en in be doelde ongunstige positie verkeerden; voor de gezinnen, waarin geen echtpaar aanwezig was, bedroeg dit percentage 1,80. PARIJS, 25 Januari. (V. D.) Een Fransch- Belgische wetenschappelijke expeditie is er in geslaagd het raadsel op te lossen van de reus achtige beelden, die sedert twee eeuwen de wetenschappelijke wereld bezighouden, sedert zij ontdekt werden op een eiland in den Stillen Oceaan, ten Oosten van Chili. Volgens draad- looze berichten van den Franschen ethnoloog Dr. Alfred Metrauz en den Belgisehen archaeo- loog Prof. Henri Lavachery, die verscheiden maanden op het vulkanische eiland hebben doorgebracht, zijn zij er in geslaagd den sleutel te vinden om de beteekenis te ontcijferen van de teekeningen en het houtsnijwerk, dat op hét eiland gevonden werd. Zij verklaren de festen te hebben ontdekt van de oudste bescha ving van Polynesischen oorsprong. Uit Milaan wordt gemeld, dat het Theater- museum aldaar een collectie brieven van Verdi aan den Napolitaanschen schilder Domenico Merolli, ten geschenke heeft gekregen van de erfgenamen van laatstgenoemden kunstenaar. Deze brieven, 28 in totaal, geven een interessant beeld van het leven en werken van den grooten componist. SYDNEY. 26 Januari (V.D.) Een Neder- landsch medicus in Australië dr. W. van Bosch, die verbonden is aan een ziekenhuis te Sidney, heeft een belangrijke verbetering aan gebracht in de oorspronkelijke in Duitschland vervaardigde apparaten, bestemd voor bestra ling met ultra-korte golven. Dr. van Bosch heeft de bestaande methode belangrijk vereenvoudigd en een toestel ver vaardigd. maarmee verschillende behandelin gen kunnen worden gegeven, waarvoor tot nog toe verschillende apparaten noodig waren. De Nederlandsche medicus heeft reeds vele successen geboekt met zijn behandeling in ge vallen van ruggemerg-aandoeningen, rheurna- tielc en longaandoeningen. Men is verplicht in geval van ziekte alles te doen, om te genezen en zoo spoedig mogelijk zijn arbeidsgeschiktheid te ner- krijgen. Daartoe behoort het tijdig inroepen van geneeskundige hulp. In plaats daarvan zich door ondeskundlgen te laten behandelen, ia ten zei: af te keuren, want daardoor wordt niet alleen het leven van den pe- handelde in gevaar gebracht, maar kunnen ook besmettelijke ziekten, die niet tijdig worden herkend, verspreid worden GEZONDHEIDSRAAD. Moderne producten der Amerikaansche industrie. In het nummer van 23 Januari van het lei dende Rritsche lucht vaartweekblad „The Aero- mane" laat de redactie haar gedachten gaan over het „Uiver"-ongeval. Zij schrijft o.m. het volgende: „Bepaalde eigenaardige feiten met betrekking tot het „Uiver"-ongeval vragen noodig algehpele «pheldering. zoowel in het belang van de Dou- slasfabriek als in dat van haar koopers en van ie luchtvaart in het algemeen. Voorzoover wij weten heeft geen der sterkte- berekenaars in ons land (Engeland» tot nos toe gelegenheid gehad om de krachten die op de structuur van de Douglas werken, na te re kenen. Naar wij echter hebben vernomen, heb ben de luchtvaart-technische rijksambtenaren in Zwitserland, België en Nederland geweigerd de luchtwaardigheidsberekeningen van de Dou glas te accepteeren Of men in die landen al de noodige gegevens voor die berekeningen heeft gehad, is ons niet bekend. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat de weigering om de Ameri kaansche gegevens te aanvaarden, een gevolg is van vooroordeeleo, alhoewel menschen der we tenschap. die alleen te doen hebben met wis kundig vaststaande feiten, geheel vrij van der gelijke mensehelijke zwakheden behooren te zijn. Nu is het mogelijk dat bepaalde Amerikaan sche vliegtuigen, die naar Europa kwamen vóór de Douglas verscheen de oorzaak zijn van voor- oordeelen tegen Amerikaansche vliegtuigen in het algemeen. Zoo is bijv. een snelle Amerikaan sche eendekker, eigendom van de Zweedsche A. B- Aero Transport, in de lucht gaan afbrok kelen, terwijl een tweede vliegtuig van het zelfde type naar Amerika moest worden terug gestuurd om grondig te worden nagezien. Er schijnt nu in Europa een toenemende meening post te vatten, dat het niet moeilijk is snelle vliegtuigen te bouwen als daaraan maar de sterkte wordt opgeofferd en materialen wor den gebruikt op manieren, die op het eerste gezicht geheel gezond lijken, doch het in de praktijk niet blijken te zijn. Er zijn verhalen in omloop, dat na eenigen vliegduur in sommige van die geklonken vl,eg- tuigen de klinknageltjes op bepaalde plaatsen zwarte ringetjes rondom hun koppen toonden, wat natuurlijk een voldoend duidelijk bewijs is. dat ze op hun plaats zijn gaan werken. Ook hebben we gehoord van gescheurde plaat in de staartvlakken van bepaalde duralumin vlieg tuigen en van scharnieren van de stuurvlakken, die uit hun bevestiging waren losgescheurd. Zelfs menschen, die zelf geen vlieger zijn, hebben in sommige vgn die zeer snelie vlieg tuigen vreemde dingen beleefd. Een Brit, die niet lang geleden als passagier dwars over Amerika vloog, was na al hetgeen hij over de veiligheid en het comfort van die vliegtuigen had gehoord nogal verbaasd, toen de tweede bestuurder in de cabir^e kwam en den passagiers verzocht niet van hun zitplaatsen op te staan daar er teekenen waren van ijsvorming op de vleugels en dat, zoodra dit gebeurde, het vlieg tuig zeer gevoelig werd. De algemeene opinie oJer die zeer snelle toestellen schijnt hier in Engeland en op het continent deze te zijn, dat alles goed gaat zoolanghet goed gaat, maar dat zoodra er Iets verkeerd loopt, er neiging is dat de zaak ook direct verkeerd loopt.'' Verder maakt het Engelsche blad een aantal opmerkingen en veronderstellingen in verbana met de ligging en den stand van de roeren van het „Uiver"-wrak, die wij als zijnde van tame lijk technischen aard en bovendien gebaseerd op een onjuiste aanneming der feiten, onver meld laten. Feiten die te denken neven. In deze beschouwing van den deskundigen Britsehen schrijver, op wiens oordeel in de Nederlandsche luchtvaartwereld altijd hooge prijs wordt gesteld, behoeft en mag men geen veroordeeling van de moderne producten der Amerikaansche industrie zien. Het artikel zal veeleer als waarschuwing bedoeld zijn tegen hen al te groot optimisme en goedgeloovigheid in de beweringen over hetgeen in Amerika met bepaalde vliegtuigen bereikt wordt. Teekenend is in ieder geval het feit, dat het eerste exemplaaar van drie verschillende typen van moderne Amërikaansche verkeersvliegtui gen die door Europeesche luchtvaart-maatschap pijen in Amerika zijn gekocht, alle drie in nog geen zes maanden tijds onder zeer typische omstandigheden zijn verongelukt. Het eerste slachtoffer was de Northrop Delta van de Zweedsche A. B. Aero Transport, die 6 Juli 1934 bij een nachtvlucht op bet traject Stock holmMalmö schipbreuk leed. Dit toestel is niet, zooals „The Aeroplane" meent, in de lucht in stukken gevlogen. Het is ten onder gegaan laii zeei zwarê vteugel- en ol staartvlaktriliing -tie zoo hevig werd, dat de beide inzittenden de bestuurder Lindner en een radio-telegrafist n breken van net vliegtuig verwachtten en iaarom ijlings met de parachute .overboord gingen. Na de aanraking met den grond vloog het toestel in brand Het tweede ongeval betreft de eerste in Europa gebruikte Curtiss „Condor" verkeers tweedekker, in diensl genomen door de Zwit- sersche luchtvaart-maatschappij Swissair Dit Amerikaansche product verongelukte 27 Jul 1934 bij Tuttlingen in Württemberg. als gevolg van breuk van de rechter vleugelcel; de negen inzittenden lieten het leven. De rechter boven- vleugei werd op 800 meter afstand van het wrak gevonden. Een diepgaand en langdurig onder zoek door de Deutsche Versuchsanstalt für Luft- fahrt ingesteld, heeft aangetoond, dat de rech tervleugelcel bezweken is als gevolg van het breken van het metalen beslag bij den motor- nbouw, waaraan de twee hoofdspandraden be vestigd waren Dit beslag was voor de helft ge broken door vermoeiing van het metaal. Uit een verder gedetailleerd onderzoek bleek dat de breuk begunstigd werd door gebrekkige con structieve en lasch-fechnische uitvoering van het desbetreffende deel Dit ongeluk met een Amerlkaansch vliegtuig bracht voor het Zwit- sersche internationale luchtverkeer het einde van een periode van 12 jaren, waarin 6ti mil lioen kilometer waren afgelegd zonder een en kel doodelijk ongeval. Het derde ongeval betreft de eerste in Europa in dienst gestelde Douglas DC2 exemplaai de Uiver". Het kan natuurlijk zijn, dat die ern stige ongelukken met de drie eerste exemplaren van drie verschillende typen Amerikaansche verkeersvliegtuigen binnen 'n half jaar, terug te voeren zijn tot 'n heel toevalligen samenioop van omstandigheden want er gebeuren immers ook met in Europa gebouwde verkeersvliegtui gen wel ongelukken, in ieder geval zal men er goed aan doen die typische ongevallen met nieuwe Amerikaansche producten als een ern stige vingerwijzing te beschouwen en Ameri kaansche performances onder zeker voorbehoud te aanvaarden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek gat den jaargang 1933 der publicatie van de sterf te naar den leeftijd, en de oorzaken van den dood in het licht. Aan de inleiding waarin de voornaamste verschijnselen der sterfte in beschouwing zijn genomen, wordt het navolgende ontleend. De sterfte beweegt zich in dalende richting Van 26,56 per 1000 inwoners in de jaren 1840/49 daalde het sterftecijfer tot 8,75 in 1933; laatst genoemd cijfer is het laagste dat ooit werd bereikt. Tegenover het zeer gunstige cijfer van 1932 (8.99 per 1000 inwoners) blijkt dat van 1933 nog met 0,24 per 1000 inwoners te zijn gedaald Aan deze daling namen niet alle provinciën deel. De provinciën Noord-Holland, Overijssel, Groningen en Drenthe wijzen, zij het niet in- hooge mate, op stijging. In de groepen van gemeenten is zonder uitzondering daling te constateeren. De mannensterfte overtreft constant de vrou- wensterfte, echter blijkt de mannensterfte sterker te zijn gedaald dan de vrouwensterf- te. De voornaamste factor van de daling dei sterfte is de daling der sterfte van de kinderen beneden het jaar. Enorme daling kindersterfte. Bedroeg de sterfte der beneden-éénjarigen gemiddeld in 1895—1904 berekend op de aan wezige kinderen volgens de volkstelling van 1899 van dien leeftijd 165,45 per 1000, het ge-- middelde sterftecijfer der beneden-éénjarigen voor 1928—1933, berekend op de volksstelling van 1930, was 41,30. Voor de 1—4jarigen waren de cijfers resp. 18,42 en 5,15. Bij de overige leeftijdsrubrieken is van eer, dergelijke enorme daling geen sprake. De sterfte der kinderen beneden het jaar per 100 levend geborenen geeft voor 1933 een cijfer van 4,39. In de periode 1880—89 was het cijfer der zuigelingensterfte berekend op de levend aangegevenen 18,28. De belangrijke daling der zuigelingensterfte spreekt zich ook in deze cijfers uit. Doodsoorzaken. Beschouwt men de sterfte naar de onder scheidene doodsoorzaken, dan ziet men dat dt sterfte aan kanker en ziekten van het hari ieder voor zich 1/7 van het totaal aantal sterl gevallen in 1933 veroorzaken. Per 10.000 der gemiddelde bevolking werd in 1933 een cijfer van 12,45 voor de sterfte aai kanker berekend. De kankersterfte blijkt in totaal hooger te zijn bij de vrouw dan bij den man en stijgt met den leeftijd. Bij kanker V! "maag én twaairangerigen overweegt de mannen-, bij dié van lever, gal blaas, galwegen en darmen de vrouwenstörfte Bijna 1/3 der kankersterfte van de vtouw wordt veroorzaakt door kanker aan de borst klier en de geslachtsorganen. Aan ziekten van het hart stierven in 1933 1267 personen per 10.000 der gemiddelde be volking; voor de mannen was het cijfer 11,96 voor de vrouwen 13,37. Er stierven aan deze ziekten in 1933 derhalve meer vrouwen dan mannen. Myocarditis chronica en myodegeneratio cor dis veroorzaakten ruim de helft van de sterf gevallen aan ziekten van het hart. De sterfte cijfers voor deze aandoening zijn resp. 7,20 in totaal, 6,42 voor de mannen en 7,96 voor de vrouwen per 10.000 der gemiddelde bevolking De sterfte aan tuberculose eischte in 1933 de helft minder slachtoffers dan de sterfte aan kanker. Per 10.000 der gemiddelde bevolking stier ven aan tuberculose (alle vormen) 5,98; vooi de mannen was het cijfer 5,79, voor de vrou wen 6,18. De vrouwensterfte overtreft ook hiei de mannensterfte. De sterfte aan tuberculose der ademhalingsorganen en der bronchiaai- klieren was ruim 2/3 van de totale sterfte aan tuberculose. Hersenbloeding (embolie of thrombose» komt bij vrouwen belangrijk meer voor dan bij mannen In 1933 stierven 5,64 mannen en 7,01 vrouwen per 10.000 der bevolking van ieder geslacht, de totale sterfte hieraan was 6,33 per 10.000 dér gemiddelde bevolking. Het aantal overledenen aan pneumonie be rekend op 10.000 der gemiddelde bevolking van ieder geslacht bedroeg voor 1933 6,95 vooi de mannen en 6,13 voor de vrouwen. In totaa) stierven 6,54 personen per 10.000 der gemid delde bevolking. Het grootste percentage kom: voor rekening der broncho-pneumonie. Ouderdom eischte als doodsoorzaak relatie) meer vrouwen dan mannen, hetgeen samen hangt met de doorloopend geringere s.terftc der vrouw in de jongere leeftijden. In 1933 stierven aan ouderdom 5,22 per 10.000 man nen en 6,59 per 10.000 vrouwen, terwijl in totaal 5,91. personen per 10.000 der gemiddelde bevolking stierven. De sterfte aan kraamvrouwenkoorts en an- dere zièkten van de zwangerschap, de baring en het kraambed gaf voor 1933 een cijfer van 1,31 per 10.000 der gemiddelde vrouwelijke be- VQlking. In 1933 stierven tengevolge hiervan 31,4 vrouwen per 10.000 bevallingen. Een gewelddadigen dood stierven in 1933 2345 personen, d.i. berekend per 10.000 der ge middelde bevolking 2,85, voor de mannen was het cijfer 4,11, voor de vrouwen 1,60. Verdrin king en verkeersongevallen eischten de meeste slachtoffers. Onder de verkeersongevallen werd door automobielen en motorrijtuigen het grootste aantal slachtoffers veroorzaakt. Er werden in 1933 668 zelfmoorden gepleegd 477 door mannén 191 door vrouwen. Onder de besmettelijke ziekten, die in 1933 over hét algemeen geen groot aantal sterfge vallen veroorzaakten, neemt influenza de voornaamste plaats in, het cijfer voor 1933 voor influenza was 2,12 per 10.000 der gemid delde bevolking. De doodgeboorte is de laatste jaren zeei constant. Op 1000 geborenen komen in 1933 ;ongeveer 25 doodgeborenen. Ruim 43 pet. van alle doodgeborenen stierf in 1933 tijdens de baring. et aantal zonder geneeskundige behande- 'enedenerr neeSïf gëlefSëllfk 6t onoei de'jongste leeftijden komt de gróótste sterfte zonder geneeskundige behandeling voor. In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel in Twente, te Hengelo, hield de voorzitter, de heei B. Schol ten Jzn. een toespraak over den algemeenen toestand in ons land en in het bijzonder over het district Twente. Ten aanzien van de steunmaatregelen in ons land werd opgemerkt dat deze maatregelen z.L te veel gericht zijn op bescherming van -de voortbrengselen van land- en tuinbouw. Be- haLve dat deze een prijsverhoogende werking hebben en ons levenspeil op een voor dezen tijd veel te hoog niveau houden, komen, blijkens de ervaring met handelsverdragen opgedaan, handel en industrie daarbij hoe langer hoe meer in de knel. Maar al te dikwijls worden de belangen van onze industrie opgeofferd aan die van land- en tuinbouw, tegenover een rui meren export van agrarische- producten is on-.- ze Regeering maar al te dikwijls bereid toe te stemmen in een grooteren invoer van in- dustrieele producten in ons land, tengevolge waarvan de invloed van reeds getroffen con- tingenteeringsbepalingen wordt -verzwakt en ons bedrijfsleven in hooge mate, in zijn stre ven om verloren export door binnenlandschen afzet te compenseeren, gehandicapt wordt. IX- toestand in de textielindustrie is in het gebied van de Kamer in het afgeloopen jaar zeer onbevredigend geweest. Voor de spinne rijen ziet het er nog even donker uit als het vorig jaar, terwijl die voor de export-weverijen steeds moeilijker wordt door de vele belemme rende bepalingen van het buitenland, waaron der het betalingsverkeer, alsmede tengevolge van de omstandigheid, dat op verschillende markten tegen zeer laag liggende prijzen door het buitenland wordt aangeboden. Wat den binnenlandschen afzet betreft, wordt er alge meen over geklaagd, dat de stap. lartikeleu tot prijzen moesten worden afgezet, die zelfs de sterk verlaagde productiekosten niet konden dekken. Nieuwe artikelen die voor eenige jaren weinig of niet in Nederland werden gefabri ceerd zijn door het feit, dat bijna alle fabrie ken zich daarop toelegden, aan een buitenge woon scherpe concurrentie onderhavig. In de wolindustrie hebben d? prijzen zich in het algemeen in dalende richting bewogen, het geen vermoedelijk voor een gedeelte een gevolg is geweest van de verminderde vraag van Duit- schs zijde. De toestand in de confectie-industrie, welke zich in 1933 iets beter liet aanzien, heeft zich in 1934, vooral in het laatste halfjaar, niet ver beterd, terwijl die van de kant-industrie bui tengewoon ongunstig is gebleven, zoodat de export van dit artikel van geen b: teekenis meer is en de invoer van deze producten bijna geen belemmering ondervindt. De verbetering in de metaalindustrie, welke in 1933 merkbaar was, heeft in 1934 geen stand kunnen houden, met uitzondering van export leveringen voor d: petroleumindustrie, waarin een merkbare verbetering te constateeren viel, werden door steeds verder gaande beperkende maatregelen in het buitenland en verdere de preciatie van de buitenlandsche valuta, ds exportmogelijkheden der macihine-industrie ernstig: gereduceerd. De electro-technische industrie ondervond den terugslag van de verminderde vraag naar productiemiddelen en .van den onbevredigenden gang van zaken in de meeste takken van nij verheid. Alhoewel de afzet in de zoutindustrie in 1934 tot rond 70.000 ton werd opgevoerd, bleef deze toch ten achter bij hetgeen onder normale om standigheden bereikbaar was geweest. Voor den nieuwbouw van het bedrijf aan het Twente-kanaal werd van de Gemeente Hengelo een fabrieksterrein in het hav-. n,gebied aange kocht, waarop reeds een boring werd begonnen. Daar nog met.de Regeering.besprekingen wor den gevoerd, kan nog niet worden medegedeeld, wanneer met dis uitvoering van de bouwplannen kan worden begonnen. In den handeldrijvenden en indiistriëelen middenstand gingen de inkomsten door de ge daalde koopkracht verder achteruit. Zwaar gaat deze stand o.a. gebukt onder de vaste lasten. In het verslagjaar werd met groote voort varendheid -.aan de totstandkoming van de Twente-kanalèn gewerkt en het laat zich aan zien, dat no-g in 1935 Hengelo té water bereik baar zal zijn. Het jaar 1934 mag voor het vliegveld Twente, evenals het daaraan voorafgaande jaar ali gunstig worden beschouwd Niet alleen steeg het passagkrsvervoer en de lading, doch ook de belangstelling voo* het vliegveld-Twente van buiten het district werd gaandeweg groo- ter.De dienst op Eindhoven en Groningen o'eef beneden de verwachtingen. Op de lijn Twente-Amsterdam was de bezetting aanmer kelijk beter en bleek vooral voor de morgen- verbind'ing naar Amsterdam en de late verbin ding terug naar Twente groote belangstelling te bestaan. Met de directie van de K.L.M. werden onder handelingen gevoerd over een verbindingsweg tTi-t Essen, alsmede over een lijn Eelde-Borkum. met welke laatste 'n betere bezetting op de lijn Twente-Groningen worde verwacht. Voorts koestert de K.HM. het voornemen dit jaar den dienst Twente-Amsterdam op 1 April te doen ingaan en voortaan zomer en winter door te vliegen, waarvoor evenwel een goede nacht verlichting wordt vereischt. Hieromtrent zijn verschillende besprekingen reeds gevoerd en zullen nog gevoerd worden. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1935. Verscheidene leden maakten ernstig bezwaar tegen het tijdstip van indiening van dit ont werp. Naar hun meening had de Minister beter gedaan een wijziging van de wet van 6 October 1934 voor te stellen, waardoor be reikt had kunnen worden, dat het ontwerp tot vaststelling van het verkeersfonds een jaar zou zijn uitgesteld. Nu is er slechts verwarring gesticht door de belangrijke wijzigingen, welke hoofdstuk IX der Rijksbegrooting heeft onder gaan en door de intrekking van het ontwerp Wegenfonds, tengevolge waarvan het voor de volksvertegenwoordiging ondoenlijk is ge worden, zich een beeld te vormen van de ver houding, waarin de lasten van de verschillende bemoeiingen over de begrootingen van het IXde hoofdstuk en het Verkeersfonds wofden verdeeld. Coördinatie van het verkeer Verscheidene leden spraken er hun groote teleurstelling over uit, dat, nu de eerste Ver- keersfondsbegrooting is ingediend, uit de daar bij gevoegde Memorie van Toelichting niets blijkt ofntrent de uitvoering van de plannen van den Minister met betrekking tot de coördi natie van het verkeer. Zij zouden het op prijs stellen omtrent de plannen van den Minister te worden ingelicht en zouden daarbij gaarne vernemen in hoeverre daarbij van de denk beelden van de commissie-Patijp gebruik zal worden gemaakt. In dit verband spraken zij de hoop uit, dat de Minister voldoende voort varend zal zijn om niet eerst de adviezen van de nog in te stellen centrale commissie af te wachten: 1 1 u: Eenige leden meenden, dat het niet aangaat in deze tijden steeds .grootere sommen uit te geven om een overmaat van verkeersmiddelen te scheppen. Zij waarschuwden nadrukkelijk tegen 't tot stand komen van niet-productieve verkeersmiddelen onder het motto van werk verruiming, waarmede de aanleg van elk werk goedgepraat zou kunnen worden. Het tekort bij de Spoorwegen Vele leden betreurden het, dat uit niets blijkt, hoe de Minister zich voorstelt een einde te maken aan het voortdurend stijgende tekort dat de Spoorwegen opleveren. Zij achtten op dit terrein het nemen van ingrijpende maat regelen dringend geboden. Beter inzicht in de exploitatiecijfers zou wellicht kunnen leiden tot opbouwende critiek van de Volksvertegen woordiging om tot bezuiniging te komen. Naar aanleiding van de plannen tot opheffing van verschillende locaalspoorwegen vroegen eenige leden, die hiertegen met het oog op de belangen van het platteland bezwaar maak ten of het verlies, dat op deze lijnen geleden wordt, niet geheel of grootendeels door zuiniger exploitatie kan worden opgeheven. Vele leden brachten den Minister gaarne hulde voor de vooriv«M.«mdheld waarmede de verbetering van ons wegennet thans wordt ter hand genomen. Zij waardeerden het, dat hier mede de werkverruiming wordt bevorderd en vertrouwden, dat de Minister dit tempo zal volhouden. Verschillende leden betwijfelden of wij met de wegenverbetering wel op den goeden weg zijn. Zij vreesden, dat onze wegen in de nabije toekomst niet berekend zullen zijn op de steeds grooter' wordende snelheid van de auto's. Bruggenbouw en tolheffing- Verschillende leden drongen er op aan. den bouw van bruggen over de groote rivieren zoo snel mogelijk uit te voeren. Verscheidene leden verklaarden principieele bedenkingen te heb ben tegen financiering van den bruggenbouw door tolheffing. Enkele merkten op, dat gewaakt dient te worden tegen het doen van al te groote uit gaven voor den bouw van wegen en bruggen, omdat het productieve nut daarvan niet altijd vast staat. Vele leden merkten hiertegenover op, dat in het algemeen deze uitgaven in een dringende behoefte voorzien. Bovendien meen den zij, dat door betere verbinding tusschen de verschillende deelen des lands zeer groote na tionale belangen worden gediend. Eenige leden meenden, dat bij den bouw van bruggen meer dan tot dusver rekening moet worden gehouden met het landschapsschoon Luchtvaart. Verschillende leden waren van oordeel, dat op luchtvaartgebied niet voldoende blijk wordt gegeven van het noodzakelijk streven nan'L bezuiniging. Sommige leden betreurden het dat een sterk gesubsidieerd lichaam als de K.I M 14 Douglasvliegtuigen in het buitenlanc* heeft Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artiko'en, den omzet den verkoop overtreffen, geeft aen 'n serie dan eens de kans U te heT en. den afirek uwer p'oducten te vergrooten. De oude toren van Enschot bij Tilburg, die door toedoen van Monumentenzorg zal worden gerestaureerd. besteld met voorbijgaan van de Nederlandsche industrie. Het kwam eenigen leden voorts voor, dat luchtvaartvraagstukken onafhankelijk van net Verkeersfonds moeten worden behandeld. Tertiaire wegen. Vele leden betreurden het, dat het vraagstuk van de tertiaire wegen nog steeds op een op lossing wacht. Zij meenden, dat het Rijk meer steun zal moeten verleenen bij de verbetering van deze wegen. Zij achtten 't hoogst onbillijk dat vele plattelandbewoners, die met hun auto's nagenoeg uitsluitend tertiaire wegen be rijden en jarenlang wegenbelasting betaalden van deze bestemmingsbelasting nimmer zullen - profiteeren. Verscheidene andere leden meen- den, dat de geldelijke offers welke de ge bruikers van landwegen zich moeten getoosten, een bijdrage voor verbetering van tertiaire wegen rechtvaardigen. Andere leden achtter het In verband met den huldigen toestand der openbare middelen niet doenlijk, thans tot een royale verbetering der tertiaire wegen over te gaan en zouden tevreden zijn met een voorziening, die deze althans voor autoverkeer met beperkte snel heid bruikbaar maakt. Verschillende leden betwijfelden of het in beginsel wel juist is wegverhardingen met een levensduur van ongeveer 40 jaar uit te voeren, terwijl inmiddels de wegtechniek zoo groote vorderingen maakt, dat wellicht binnen dien tijd veel goedkoopere en betere werkwijzen zullen worden uitgevonden. Klinkerwegen. Mede met oog op de ongunstige positie, waar in de baksteenindustrie hier te lande verkeert, drongen vele leden er wederom op aan overal, waar dat zonder bezwaar kan geschieden, bak steen te gebruiken. A NU binnen ófzlenberen tijd de bruggen Verscheidene leden betreurden het, dat op deze begrooting geen gelden waren aange vraagd voor verbetering of aanleg van den weg RotterdamMaassluisHoek van Holland. Eenige leden brachten wederom het denk beeld ter sprake den weg RotterdamNumans- dorp voor doorgaand verkeer geschikt te maken, het veer Numansdorp te verbeteren en den nieuwen weg door het Zuidwestelijk deel van Noord-Brabant naar Roosendaal aan te leggen. «s Na cle Spaanscbe revolutie spoorloos verdwenen. PARIJS, 26 Januari (R.O.) De juweelen van de infanta Eulalia, de tante van ex-koning Alfonso van Spanje, welke juweelen een waar de vertegenwoordigen van enkele millioenen, zijn spoorloos verdwenen. Na de revolutie zouden zij door de republi keinen uit de kelders van het koninklijk paleis te Madrid zijn gehaald en bij de Bank van Spanje gedeponeerd. Volgens de infanta echter verklaart de bank, dat zij niets van de juweelen heeft gezien. Tegenover Reuter verklaarde de infanta, dat zij het verlies dezer juweelen verschrikkelijk vond, niet voor zichzelf, doch voor haar klein kinderen. Aangezien zij niet naar Spanje terug kan keeren, kan zij zelf geen maatregelen nemen, om de juweelen op te sporen. Zij beschreef, hoe de juweelen tijdens den oorlog van Frankrijk, waar de infanta woon de, in een specialen koffer met het monogram E. de B., die in eendiplomatiek valles was gepakt, naar Madrid waren gezonden, waar 7.13 in de kelders van het koninklijk paleis werden opgeborgen. Hier bleven zij bewa.iu tot de revolutie, toen zij bij een officieel onderzoek door de republikeinsche regeemg voor den dag kwamen. Daar zij als persoonlijk en niet als staats bezit' werden beschouwd gaf de regeering in structies, ze bij de Bank van Spanje te depo- neeren Thans heeft de bank medegedeeld, dat /A\ zich niet kan herinneren de juweelen ooit ontvangen te hebben, BERN, 25 Januari (V.D.) Bij de firma Winkler Fallert en Co. te Bern worden thans twee nan- eengekoppelde rotatiepersen gemonteerd, be stemd voor „Le Journal" te Parijs. De persen kunnen ongeveer 160.000 kranten van zes pagina's of 80.000 kranten van 18 tot 24 pagina's per uur afleveren. Kleurendruk op de buitenpagina's is tevens mogelijk, terwijl'de biiinenpagina's in den rug gelijmd worden. Ui .lei iie pech van de iP ard-line, eig 1 nures van de verbrande „Morro Castle en de op de rotsen geloopen „Havana de Mohawk", die bij een aanvaring met de „Talisman" voor Seagrit zonk. BERLIJN. 26 Januari. <DNB> De .Grtii'8 Woche" te Berlijn is hedenochtend in 't bij zijn van tal van autoriteiten en vete vert®» genwoordigers van het corps diplomatlqu» geopend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2