ES Ma weer bre STADSNIEUWS EEN SCHEIDENDE BURGEMEESTER VERTELT DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1111 „Waar dat wiel draait" DE HELPENDE HAND 57s. - JAARGANG. DINSDAG 29 JANUARI 1935 No. 17163 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET ONTSLAG VAN DEN BURGEMEESTER. „Dit of scheid is te vroeg"* Hartelijk, loyaal en democratisch. b°etl"eÜjk Vinden Zijn' wij GOUDEN BRUILOFT. f '5 kw„.Tn 51 gS DE HEER STULEMEIJER VERTELT VAN ZIJN VEEL BEWOGEN EN VRUCHTBARE LOOPBAAN. „EEN ALLERNAARSTE GEDIEN STIGHEID". Veel tenachterstelling van katholieken ivaargenomen Wringers 6.50 Petroleumvergasser 4.50 H00GSTR 67 69 - Telef. 68436 DOELMATIGE ABVERTENTiËN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco Wj vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; Per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar a 5 cent per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150. bij verlies van een duim; 75. bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Wij lezen in de sociaal-democratische „Voor waarts'; ttat den heer Stulemeijer de sympathie der burgerij heeft verschaft, is de eenvoud is de hartelijkheid, waarmede hij met an deren weet om te gaan, en daarnaast de loyale Pianier waarop hij van zijn eigen inzich ten doet blijken en die van anderen wil ontvangen. Zulk een mens is voor diplomaat misschien totaal ongeschikt, maar een burgemeester met zulke eigenschappen heeft goede kans om zowel met de raad als met het Dag. Bestuur der gemeente in de juiste verhouding te komen en de sfeer te scheppen, die voor een vruchtdragende arbeid onmisbaar is. De heer Stulemeijer paste volkomen in het kader dezer gemeente en daarom was het hem °°k gemakkelijk de mentaliteit der bevolking te verstaan. Hij was een burgerlijke democraat, maar de mocraat uit eigen, waarachtige overtuiging. Geen fanaticus, maar wel present als 't no- dig was. Hij had voldoende inzicht in en kennis Van maatschappelijke vraagstukken en van Politieke stromingen, om de deiningen daar- an ook in het openbare leven te begrijpen, hetgeen hem de gemakkelijkheid van bewe- glwVerleende- WlJ laten gaarne aan de liefhebbers over, °m te zoeken naar kleine fouten, die zeer waarschijnlijk aan dit zes-jarig burgemees- erschap ook te vinden zuilen zijn. Beoordelen wij het uit een oogpunt van et belang van de gemeente Schiedam, dan ls er o.i. aanleiding om dit afscheid te vroeg noemen. Ook een burgemeester heeft tijd nodig, om 2ied in de gemeentezaken in, te werken en een plaats in het gemeentelijk leven te ver deren. bt de zeer moeilijke omstandigheden waarin Schiedam verkeert, is een verwisseling van burgemeester niet gunstig. Schiedam is een type gemeente, waai-voor zeer verscheiden en zeer bijzondere eisen moeten worden gesteld aan dengene die haar eerste burger zijn zal Of zij, die aan te stellen eisen voldoen Het ligt voor de hand, dat er goede re- feidLnAUehtZijn' d€n '3Uroeilteester aan leiding hebben gegeven m positieve vorm zijn teUikagh?n k°"digen' TOaar bot gemeen telijk belang vorderde die niet en was er o-i- bij gebaat, indien enig uitstel had plaats gevonden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS De propagandacommissie „Weldadigheids postzegels voor het kind" alhier deelt mede, dat door haar verkocht is aan postzegels, kalen- ders en briefkaarten voor 922,85. Aan allen die aan het bereiken van deze opbrengst mee gewerkt hebben, zegt de propagandacommissie langs dezen weg hartelijk dank. LIEFDADIGHEIDSAr OORSTELLING. De Sdhiediamsche tooneelvereeniging „Met 6igen krachten" zal op Vrijdag 15 Februari a.s. 111 -Musis Sacrum" een uitvoering geven, waar- van de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de vereeniging „Zwakzinnigenzorg". Op- gevoeid zal worden het vermakelijke detective- stuk „Dicky". VrHdaJ'i »"wV" KATH°LIEK LEVEN vrijdag X Februari a<= voor de Kath. Jonge mJt lr' A" Lutgerhorst spreken over: „Het Ge^ „nstandsvereeniging vindt wederom te half 9 gJ," De bijeenkomst stelbron, Broersvest. aats in „De Am- NIEUW REVUE-GEZELSch i- Hier ter stede is opgericht het r operettegezelschap „Ontspanning". ^Vue~ en is de heer N. de Wolf, de heer jac. dcT'o,!10' is met de regie belast. De vereeniging °"1' 16 Februari in gebouw Tivoli haar eerste Uii- voering geven. SCHAATSENRIJDEN Wanneer de vorst aanhoudt, zal de ijsbaan van de Schiedamsche IJsvereeniging aan den •Spieringhoek in den loop van deze week ge opend kunnen worden. De ijsbaan is thans reeds bedekt met een mooi glad ijsvlak. Op het niet afgezette gedeelte, de zoogenaam de kostelooze baan. is vanmorgen reeds door een 20-tal schaatsenliefhebbers geschaatst. SCH1 edamsch volksbadhuis durende de maand Januari werden 2081 men genomen, in do eerste klasse 4kS- baden en 447 regenbaden; in de tweede klasse koope regenbaden. 6 WATERPOLOWEDSTRIJDEN Voor de wintercompetitie van den Zwem- kring voor Rotterdam en Omstreken zullen morgen-, Woensdagavond, in het Sportfondsen- bad aan de Burgemeester Knappertlaan tw»e waterpolowedstrijden gespeeld worden nl SZC 2—Charlois 1 en VZC 1-SVH 2 De wed strijden zullen om kwart voor 10 uur beginnen zullen toegankelijk zijn voor het publiek. Het echtpaar J. Suise en A. Maltha, dat Maandag 4 Februari den dag zal herdenken, waarop het, vóór vijftig jaar, in het huwelijks bootje stapte. Wethouder Houtman moei burgemeseter worden. De „Schiedamsche Courant" schijnt blij te zijn, dat de burgemeester zijn ontslag' heeft aangevraagd, omdat nu de kans groo,t is, dat weldra een niet-katholiek met het burge meesterschap van onze stad zal zijn bekleed. Alleen dient zij het streven van hen, die het in deze richting zouden willen sturen, niet, waneer de redactie opmerkt: „Zijn wij goed ingelicht, dan behoeft de eerste stap, om een niel-R. K-- ais burgemeester van Schiedam benoemd te krijgen, al niet meer gedaan te worden". Het zou echter niet naar den zin van de „Schiedamsche Crt." zijn, wanneer een gepro nonceerde partij-man met strenge opvattingen ten aanzien van de Zondagsrust als burgemees ter van onze stad werd aangewezen. De redactie voelt blijkbaar niets voor een anti-re volutionnairen burgervader, en zij schrijft verder: In het belang van Schiedam zouden wij achten, dat iemand burgemeester werd, die onze stad door en door kent, in een lange reeks van jaren onze gemeente heeft gediend en bewijzen heeft geleverd een man van ka rakter te zijn en leiderscapaciteiten te bezit ten. Een man, die aan deze voorwaarden vol komen beantwoordt, is o.i. in den kring van onze gemeentebestuurders te vinden. Het ligt er duimdik op, dat hiermee wethou der Houtman, lid van den (liberalen) Vrij heidsbond en dus partijgenoot van de direc tie der „Schied. Crt.", bedoeld is. Wij zien heelemaal niet in, dat de candidaait van de „Schied. Crt." zoo bijzonder geschikt zou zijn voor Schiedam, deze uitgesproken ar beidersstad. Bovendien: burgemeesters, die de 65 jaar zijn gepasseerd, zouden niet meer voor een herbenoeming in aanmerking komen ten einde een opschuiving onder jongere intellec- tueelen, die voor dat ambt in aanmerking ko men te bevorderen, En nu zou men de ambts keten moeten hangen om schouders, waarop reeds de zoete last rust van een zeer voordee- Jige taak in het industrieels leven! Neen, de oplossing, die de „Schied. Crt." aan de hand doet, is niet bepaald geniaal. De soc.-dem. „Voorwaarts" merkt onder den kop „Een allernaarste gedienstigheid", naar aanleiding van deze kwestie op: De redactie van de „Schied. Courant heeft in haar raadsoverzicht, waarin zij de mede deling weergeeft van den burgemeester, dat hij tegen 1 Maart zijn ontslag zal aanvragen, onmiddellijk de strijdvraag opgeworpen of de nieuwe burgemeester al of niet van Roomsen huize moet zijn. Is dat op zichzelf al vrij lomp, nog erger wordt het als dan tevens blijkt, dat deze nieuwsblad redactie met een volkomen negatie van alle autoriteiten, die daarover hebben te °ordelen, al precies weet, wie het nu ^worden n^oet en haar pretendent op onmiskenbare WlDe t8 pronk stelt- nog6"!-twe6de journalistieke blunder is stellig Zjj e(f^°Ver dan de eerste. Tezamen vormen ons n;,etWj^erzinwekkend geheel, waarvan we rechte" cand^ vo°rstellen, dat de "b°voor- gernis van heef? v anders dan met Srote er" ■t sennis genomen. Inderdaad niet ere van karakter" om op d?, *Z,eri« voor den 'man het zonnetje te worden zo° ineCns 10 BURGERLIJKE stand Aangifte van 25—28 Januari GEBOREN: Gerrit D„ zoon van A. p. Spron* en J. H. van den Broek, Vijgensteeg Z Cornelia F. A„ dochter van D. van Wijk en A. Willebrand, Dr. Noletstraat 1 Wilhelmjna E„ dochter van C. P. A. Gouweleeuw en M. s. Bart, Wattstraat 31 Johannes J„ zoon van A. Willebrand en C. A. Oosterholt, Stationstr. 80 een als levenloos aangegeven kind van J. M. Planije en A. J. Cornax, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: F. M. J. de Vreede, 71 jaar, weduwe van L. J. Arkesteijn, Singel 106 J. A. van Dooren, 33 jaar, echtgenoote van J. Mulder, Klaaswaalschestraat 13. Burgemeester Stulemeijer heeft besloten .--ijn ambtsketen met 1 Maart a.s. af te leggen. Het bericht van de ontslag-aanvrage heeft velen met verbazing geslagen, maar eigenlijk was daar geen reden voor, want de benoemingsperiode zou 15 Maart a.s. afloopen en in Maart 1933 heeft de minister van binnenlandsche zaken een circulaire gepubliceerd, waarin bij aankondigde, dat burgemeesters, die den 65-jarigen leeftijd hadden bereikt de heer Stulemeijer is 67 in den regel niet meer voor een herbenoeming in aanmerking zouden komen. Intusschen mag het heengaan van den heer Stulemeijer, die er nog uitziet als een man van middelbaren leef tijd, als eerste burger van Schiedam een ernstig verlies voor deze gemeente worden genoemd. De Schiedammers weten wat ze hebben en niet wat ze krijgen, maar dat niet alleen: de heer Stulemeijer was eenburgemeester van de bo venste plank, dien wij door een niet-Katholiek hoofdambtenaar ter plaatse als een all-round burgemeester hebben hooren tyPeeren> a's iemand, die alle kanten van zijn vak terdege verstaat: Bovendien hebben de Katholieke in gezetenen dubbele reden tot treuren, want de heer Stulemeijer heeft er èn als wethouder èn als burgemeester steeds voor gewaakt, dat zijn geloofsgenooten niet werden achtergesteld, doch dat hun recht werd gedaan. Hij is een katholiek -an de daad, 'n zeer godsdienstig man, en wie kan schatten hoe vruchtbaar 't edele voorbeeld is, dat gegeven wordt door den meest hoogge- plaatsten persoon in een gemeenschap? Zijn ontslag-aanvrage als burgemeester gaf alle aanleiding tot het aanvragen van een in terview, te meer omdat dit feit een langdurige, veel-bewogen en belangrijke loopbaan in de herinnering terugroept. We waren dan ook bij zonder verheugd, ten de heer Stulemeijer zich bereid verklaarde, ons eens een en ander van zijn persoonlijk en openbaar leven te vertellen. De heer Stulemeijer werd 1.7 October 1867 te Rotterdam geboren en bezocht het Instituut St. Louis te Oudenbosch, we wisten dat reeds, even als het feit, dat hij te Rotterdam en te Breda onderwijzer werd en zich daarna in den handel begaf. Waarom zwaaide hij om? Bij het onderwijs waren de salarissen be droevend slecht. Ik kon direct het dubbele ver dienen in den handel. Het gelukte me om me aan te passen en de onlerwijzersontwikkeling kon ik heel goed gebruiken. Ik was werkzaam in den leer- en looistoffenhandel te Dongen, en vandaar uit werd ik chef-de-bureau van de Huidenclub in Rotterdam, een zelfstandige po sitie, die mij gelegenheid gaf om mij in het openbaar leven te bewegen. Trouwens, van mijn jeugd af ben ik „bezig" geweest. Natuurlijk was ik propagandist en ik richtte het weekblad „De Dongenaar" op. Het prikkelde me, dat overal de Katholieken achtergesteld werden en dat heb ik ook nog mijn heele verdere leven waar genomen. Maar, hoewel ik er zooveel mogelijk naar gestreefd heb, dat Katholieken, die voor een bepaalde functie bekwaam en geschikt wa ren, niet werden achtergesteld, toch heb ik er steeds angstvallig voor gewaakt, dat geen Ka tholiek zonder bekwaamheid werd voorgetrok ken. In 1906 kwam ik in Rotterdam En in 1909 was u al raadslid. Hoe ging dat zoo gauw, burgemeester? Ja, in ruim twee jaar tijds. Natuurlijk werd ik direct lid van de kiesvereeniging en ik kwam op de vergaderingen. Het schijnt, dat ik daar opgevallen ben, en zoo werd ik candidaat ge steld voor den gemeenteraad. Twee jaar later, in 1911 dus, werd ik tot wethouder benoemd, en als zoodanig heb ik een zwaren tijd meege maakt. Toen ik wethouder werd, was aan mijn portefeuille het voorzitterschap verbonden van commissies, die van betrekkelijk ondergeschikte beteekenis waren en over geringe bedragen gin gen, maar drie belangrijke commissies, die over groote uitgaven hadden te beslissen, stonden onder leiding van burgers. In 1912 besloot de Raad, juist van deze commissies een lid van het College voorzitter te maken, en toen werd ik door B en W. aangewezen voor het voor zitterschap van de commissies voor Maatschap pelijk Hulpbetoon, de Gemeenteziekenhuizen en het krankzinnigengesticht „Maasoord". Toen brak de oorlog uit en ik werd, hoogstwaar schijnlijk omdat ik uit het practische leven kwam, voorzitter van de Levensmiddelencom missie en daarmee hoofd van het distributie bedrijf. De heer Stulemeijer vertelde dan, dat hij in die functie 167 millioen gulden aan levensmid delen verdistribueerd had, en daarvoor heeft hij zelf de organisatie en administratie op touw moeten zetten. Ook werd hij nog voorzitter van de commissie van administratie der Alge- meene Commissie tot Steun. Om deze laatste instelling haar heilzaam werk met succes te kunnen laten verrichten, hebben de Rotterdam mers millioenen en millioenen bijeengebracht. De offervaardigheid was dus groot in Rotter dam, al werd er toen ook door sommigen aar dig wat verdiend en de heer Stulemeijer bracht dat liefdadigheidsbetoon met oprechten lof in herinnering. In acht dagen tijd moest er een organisatie komen om aan tienduizend gezin nen steun te verleenen, en de wethouder had niets dangeld. De zaak kwam voor elkaar, al moest hij dag en nacht in de auto zitten He distributie-tijd was geen prettige tijd, noch voor de burgerij, noch voor de overheid, maar voor beide viel er toch veel avontuur en umoi te beleven. Een nachtelijk telefoontje van den wethouder van Dordrecht: „Stule- met 5 jaar garantie. Grootste sorteering en het goedkoopst is alleen meljer. ik zit hier zonder aardappelen morgen ochtend". Zorg en kommer trillen door den telefoonkabel naar Rotterdam, maar dienzelf- den nacht al trekken de sleepbooten een aantal Rijnaken naar Dordrecht, en des daags staan de piepers daar op de duizenden tafels. Men stond voor niets in dien tijd: er werd ontdekt, dat Rotterdam zonder meel zit en de bakkers met de handen in het haar, en dan krijgt wet houder Stulemeijer den burgervader er toe, dat hij beslag legt ophet Rijksmeel, tot begrijpelijke ontsteltenis van minister Pos- thuma. Toen de heer Stulemeijer in 1919 als wet houder aftrad, toen heeft de bevolking hem met een bronzen souvenir vereerd, waarop hij wordt vergeleken met. Joseph van Egypte, den „behouder der wereld", die het volk voor den hongersnood had behoed. De geheele geeste lijkheid en alle katholieke organisaties ver zochten en verkregen zijn benoeming tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. We vroegen nu den heer Stulemeijer naar zijn „mémoires" in zake zijn Kamerlidmaat schap. Van 1918 tot 1925 ben ik lid van de Tweede Kamer geweest, maar dat was toch heel iets anders dan wethouder van Rotterdam te zijn. Daar was ik de „leading man", en in de kamer fractie had ieder zijn werk; de werkverdeeling was daar schitterend, terwijl ik geen zin had te trachten iemand te verdringen. Hoewel ik in 1919 als wethouder bedankte, ben ik in 1920 nog een maand of zes wethouder van financiën geweest en toen heb ik nog de begrooting voor 1921 verdedigd. Ik werd wethouder van finan ciën, omdat er een voorstel was aangenomen om een maand langer terugwerkende kracht te verleenen aan een nieuwe loonregeling. Toen dit raadsbesluit in December door Gedepu teerde Staten werd vernietigd, verdween ik weer van de bestuurstafel. Met voldoening denk ik er nu aan terug, dat ik in de Kamer tegen de toetreding van Nederland tot den Volkenbond heb gestemd, omdat het lidmaat schap daarvan de erkenning van het Verdrag van Versailles insloot, en ik van opvatting was, dat dit een nieuwen oorlog in zich droeg en het gevaar, dat Nederland betrokken zou wor den in geschillen, die uit het verdrag zouden voortvloeien. Ik stond toen alleen met twee •vyiinunisteat Het was niet zonder eenigen schroom, dat wij den heer Stulemeijer nu vroegen, eens wat te vertellen van zijn Bergen-op-Zoomschen tijd, van welke gemeente hij in 1924 burgemeester werd, maar de interviewer had radicaler voor den dag kunnen komen, want: Men stelt het altijd voor, alsof mijn bur gemeesterschap van Bergen-op-Zoom voor mij een onaangename tijd is geweest; integendeel, het was een erg aangename tijd, omdat het een vruchtbare tijd was. Ik heb daar de gemeente administratie in orde mogen maken en de mal versaties aan het licht gebracht, en er voor kunnen zorgen, dat de daders hun rechtvaar dige straffen ondergingen, ofschoon het hoogst onaangenaam was, dat op die manier sommige menschen ongelukkig werden gemaakt. Maar dit alles is toch niets, vergeleken bij dien eenen dag van mijn burgemeesterschap van Schiedam, toen ze mij mijn commissaris van politie dood schoten. In Bergen-op-Zoom heb ik gelukkig geleefd, zoowel ik zelf als mijn gezin, maar die plaats bood weinig perspectief voor de toekomst van mijn kinderen, en daarom heb ik, toen dit vrij kwam, voor Schiedam geopteerd, dat in dit op zicht veel gunstiger ligt door de nabijheid van Rotterdam. Buiten het reinigen van den Augiasstal heb ik in Bergen-op-Zoom mede den bouw van een abattoir voorbereid, dat zóó mo dern is, dat alle gemeentebesturen, die een abattoir willen bouwen, daar eerst komen kij ken. Bovendien heb ik daar een stadsuitbrei ding bevorderd, die over 15 jaar gedacht was maar nu, na 10 jaar, al is verwezenlijkt. Het was een krachtig plan van ir. van Goor, die later directeur van gemeentewerken in Hillegersberg is geweest. Met ingang van 15 Maart 1929 werd de heer Stulemeijer tot burgemeester van Schiedam be noemd, en eind 1929 brak de crisis uit. De nieuwe "burgemeester trof het dus niet, en we zinspeelden hierop. Toch heb ik, zoo verklaarde deze nu, toch heb ik hier aardig werk mogen doen en mee mogen werken aan belangrijke dingen. Een van mijn eerste werkzaamheden was de ope ning van het Julianapark. Er is een moderne brandweer-kazerne gebouwd, die hard noodig was. De politie werd uitgebreid, hoewel niet in voldoende mate. Dan volgt de modernisee ring van het oude stadsgedeelte, de Koemarkt en omgeving. Na dertig jaar praten is er een nieuw St. Jacobsgasthuis gebouwd. Toen ik kwam, telde Schiedam nog geen 45.000 inwo ners en nu al meer dan 61.000. Mijn leven en werken in Schiedam is zeer veraangenaamd door het feit, dat ik hier een college van wethouders vond, die allen voor hun taak berekend waren, en bovendien een raad, die in het algemeen streefde naar een zoo vruchtbaar mogelijke sa menwerking met het college. Dat college kon blij zijn met zoo'n Raad, en de Raad met zoo'n college. De Raad zei niet altijd ,,ja en amen" maar er was mee te praten, en hij wist uitein delijk voor goede argumenten te zwichten. En wat zegt u nu van de Schiedammers, burgemeester? In hen waardeer ik vooral een groote mate van soberheid, gepaard met een even grooten werklust. Schiedam is een stad van werkers, net zooals Rotterdam. Begrijpslijk, dat ik het hier niet elke groep geheel en al naar den zin heb gemaakt, maar ik heb steeds naar eer en geweten gehandeld en als burgemeester van 'n gemeente met 'n zeer gemengde bevol king gemeend, altijd naar het juiste midden te moeten streven bij het toepassen van maatrege len. We hebben gehoord, dat er in Schiedam een actie op touw wordt gezet om u te hou den. Zoo iets zou geen resultaat kunnen hebben, want als de Regeering zou toegeven, dan zou ze daarmee verklaren een lichtvaardige beslis sing te hebben genomen, toen ze besloot, mij niet meer opnieuw te benoemen. Maai' hoe moet dat nu over een tijdje? We hebben dan misschien geen burgemeester en geen commissaris van politie in Schiedam. In ieder geval zullen de nieuwe functionarissen elkaar niet met him ervaring kunnen bijstaan. Dat lijkt mij ook niet ideaal, maar de situatie is aan de Regeering bekend. Gaat u Schiedam metterwoon verlaten? Daaromtrent heb ik nog geen beslissing genomen. We vroegen den burgemeester nog verder naar zijn toekomstplannen, want bij dezen jeugdigen krachtigen grijsaard denkt men niet alleen aan het verleden, maar we konden niet veel wijzer worden. Wel meenden wij op het levendige gelaat te kunnen lezen, dat hij zich nog niet als een oud paard op stal zal laten zetten en zich nog in verschillende richtingen nuttig zal blijven maken. We hopen het van harte, en voor hem zelf èn voor de goede zaak! OLKSZWEMWEDSTRIJDE.N In Sportfondsenbad- De eerste zwemmeester van de Gem. zwem inrichting voor heeren aan den Havendijk, heeft met zijn collega's verscheidene malen in genoemde zweminrichting volkszwemwedstrij den georganiseerd, evenals de badmeesteres van het damesbad, mevr. v. d. Gaag, dit veelal pleegde te doen in de dameszweminrichting. De laatste jaren zijn deze wedstrijden niet gehouden door verschillende omstandigheden, en nu is de heer Daalmeijer op de idéé ge komen, om, tezamen met den bedrijfsleider van het Sportfondsenbad alhier, den heer Putto, volkszwemwedstrijden te houden in genoemd bad op Zondag 3 Maart as. Deze wedstrijden zullen toegankelijk zijn voor publiek, terwijl er banen voor dames en heeren zullen voor komen op het programma. CONCERT VAN POLYHYMNIA. De gemengde zangvereeniging „Polyhymnia" zal Vrijdag 1 Febrbuari in den R. K. Volks bond een concert geven. Uitgevoerd zal worden „Judas Maccabaus, oratorium van G. F. Han del, met orkestbegeleiding. Als solisten zullen optreden mevr. Sophie Both-Haas, mej. Jo Im- mig, mevr. Nelly BerckFeltzer en de heeren Marcus Plooijer, Joh. Lammen en Frans Odijk. Het geheel zal staan onder leiding van Paul v. d. Putten. IJS, Hedenmorgen waren reeds een twintigtal enthousiaste schaatsenrijders op de z.g. vrije baan, grenzend aan de S. Y. V„ bezig hun schaatsenrijderslust bot te vieren. Hier en daar kraakte het nog al, natte voeten werden nog niet gehaald, doch het ijs is feitelijk nog niet sterk genoeg om zich erop te wagen. GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagd'e voor het machinis tenexamen, diploma C de heer P. G. Betist, van hier. DIEFSTALLEN Gisteravond heeft de politie den 14-jarigen N. W. v. d. B. en den 11-jarigen J. J- K.. aan gehouden, die op een rijdenden auto van N. waren gespropgen en een stuk zeep en pakjes maizena er af gehaald hadden. De chauffeur kon B. grijpen en aan de politie overleveren. Een stuk zeep en een pakje margarine is op straat teruggevonden, terwijl 2 pakjes maizena ten huize van K. in beslag genomen zijn. Vannacht heeft de politie aangehouden den 49-jarigen H. J. K. en den 38-jarigen H. G., beiden van hier, als verdacht van het stelen van bruinkoolbriketten uit een in de Schie liggend vaartuig. Zij hadden twee zakken bij zich. in een waarvan zij reeds eenige bri ketten hadden gestopt. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 27 Jan. Vertrokken: s.s. Jonge Johanna, ledig naar Methil. SCHIEDAM, 28 Jan. Vertrokken: Noorsch s.s. Avance I, ledig naar Requejaba. SCHIEDAM. 29 Jan. Aangekomen: s.s. Bore, van Havre in de Wilhelminahaven. Wanneer do fabricatie, o' de voorraad uwer artikelen, den omzet, den verkoop overtreffen, geeft aan 'n serie dan eens de kans U te helpen, oen aftrek uwer producten te vergrooten. Zwakke Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: onzeker. s Lichten op van 's avonds 5.08 tot 's morgens 7,17 uur. SCHIEDAM, 29 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn, Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1,40 a 1,50. RAADSVERGADERING. De burgemeester heeft de leden van den ge» meenteraad tot het houden van een vergade ring opgeroepen tegen Woensdag 30 Januari des voormiddags half 11 ter behandeling van de volgende onderwerpen: Vaststelling der notulen der vorige vergade ringen; mededeeling van ingekomen stukken; voorstel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening tot regeling van de verdeeling van de werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijke Stand; idem tot aanvulling van het Ambtenarenreglement dezer gemeente; idem tot conversie van geld- leeningen; idem tot wijziging van de Alegm. Politieverordening dezer gemeente (vaststel ling van het sluitingsuur voor alle café's ge durende het geheele jaar op des namiddags 11 uur); idem tot vaststelling van een ge meenschappelijke regeling inzake de keuring van vee en vleesch voor het eerste half jaar 1935; idem tot het rooien van de iepenboomen staande langs den Sehiedamschen weg en het beschikbaar stellen van een crediet voor het aankoopen van nieuwe boomen en beplanting van eenige wegen in deze gemeente. R. K. VOLKSBOND. In de jongste ledenvergadering van den R. K. Volksbond, afd. Kethel, hield de voorzitter, de heer van Dorp, na een welkomstwoord een korte nieuwjaarsrede, waarin hij vertrouwde op Gods zegen over de afdeeling en de leden dank zegde voor de prettige samenwerking, welke hij in het afgeloopen jaar mocht onder vinden. Het petitionnement voor R. K. Jeugdwerk» loozen werd hierna in behandeling genomen en door den voorzitter toegelicht. Het petition nement moet hoofdzakelijk geteekend worden door jeugdige personen van 1425 jaar, zoo wel jongens als meisjes. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van de levensverzekering Concordia, dat de heer J. van Oevelen, alhier, als haar agent voor Kethel is aangesteld. De voorzitter spoorde de leden aan om, als zij zich verzekeren willen, dit te doen bij deze instelling der R. K. Ar beidersbeweging. In behandeling werd genomen een schrijven van het R. K. Gezinsfilmeomité. De voorzitter zette den inhoud van het schrijven nader uiteen, waarna besloten werd een bijdrage uit de kas te schenken voor het vervaardigen van speciale katholieke films. De voorzitter zegde voorts dank voor de sym pathie, ondervonden van de leden en voor het verstrekken van een Kerstgave voor de minst bedeelde leden in de afdeeling. Een „Herwonnen Levenskrachf'-comité bleek te zijn opgericht. Het comité is samengesteld als volgt: A. Peters, voorzitter; J. van Oevelen, secretaris en A. A. van Puffelen, penning meester. Voor- het aanwerven van nieuwe leden werd besloten een propagandavergade- ring te houden, alsmede voor huisbezoek con tact te zoeken met het bestuur der R. K. Pro- pagandaclub. Het door den voorzitter in den gemeenteraad verdedigde verzoek om kastoe- slag voor de georganiseerde werkloozen, bleek reeds te zi^i ingewilligd. Over de uitkeering met terugwerkende kracht zou nader in de vergadering van B. en W. worden beslist. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij o.m. besloten werd voortaan een vragenbus be schikbaar te stellen, heeft de geestelijke advi seur, kap. van Beukering, de aanwezigen nog eenige oogenblikken onderhouden over de kernvorming in de afdeeling voor het beharti gen van de hoogere belangen. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de gemeente-politie alhier, zijn inlich tingen te bekomen aangaande de volgende in deze gemeente gevonden voorwerpen: vischnet, handkap (fiets), en bankbiljet. DOOR GLAS VERWOND. Gistermiddag viel de heer W. uit Maasland, werkzaam aan de sèrre's op de tuinderij van den heer v. Noordwijk alhier, door een serre heen, waarbij hij zich in de glasscherven ern stig verwondde en asm de pols een slagader doorsneed. Per auto naar dr. Sauer vervoert, werd hij aldaar verbonden. MILITIE. Het aantal voor de militie ingeschreven per sonen, welke dit jaar aan de loting zulle« deelnemen, bedraagt 22.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1