1 %im tijd wm DE INDISCHE BEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. SLACHTOFFERS. WOENSDAG IS FEBRUARI 1935 MINISTER KALFF HERDACHT Naturalisaties, Contingenteeringen, Suiker ivet. Vergadering van Dinsdag PROTESTANTISME IN PALESTINA. STREMMING BRUGVERKEER. BROEDERS VAN EIKENBURG. OOSTENRIJKSCH TOURNEE DOOR ONS LAND. BIOSCOOPBOND EN GEZINSFILM. DE HOTELBRAND TE BILTHOVEN Zonderling geval van brand stichting. Eén jaar en vier maanden geëischt. KERMISNAWEEëN. WEDEROM KOLENDAMP. VERGIFTIGING SLACHTOFFER VAN ROOFMOORD R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. ül DE STANFRIES III VLOTGEKOMEN. DE TOESTAND IN DE MELKVEE HOUDERIJ. EERW. ZUSTER AGNESf DE EX-KEIZER NAAR HOMBURG DE NOOD IN DE MIJN-INDUSTRIE. HULDIGING BURGEMEESTER F v. d. POEST CLEMENT. VERKEERSSTREMMINGEN. Terwijl alle ministers behalve jhr. de Graeff achter de regeeringstafel stonden en de Tweede- Kamerleden zich vaahun zetels verheven, heeft voorzitter Hnys de Beerenbrouck met de hem ei^en soberheid, waarin noch het menschelijke, noch het sociale, noch het religieuse accent ontbrak, een woord van waardeering gesproken aan de nagedachtenis van wijlen minister Kalft posthuma hulde van de Kamer, waarbij minister Colijn zich aansloot namens de Regeering. De Kamer heeft daarna haar goedkeuring gehecht aan de wetsontwerpen, waarbij ie Nederlanderschap zal worden verleend aan honderd mannen en vrouwen. Een bijzon er geval, per apart wetsontwerp voorges e <jat van den Maastrichtenaar pm£- r; Debyo, hoogleeraar aan de Leipzig- Men had er be**»*Nederlander- dezen Limburgschen fle*™edoor zich ZOnder schap, dat hy verloren^ha^ te koninklijk verlof Terecht is er in het VoSpiXrslag op gewezen, „dat verzoeker, voorioopi leeraar in Leipzig benoemd werd van de Saksische Regeering de toezeg- cine Bevraagd heeft, dat aan zijn benoeming o °e overgang tot een andere nationaliteit zou zijn verbonden. Indien nu de verzoeker, van wien gebleken is, dat hij prijs stelt op het behoud van de Nederlandsche nationaliteit, des ondanks door een wellicht niet verschoonbaar, maar dan toch zeer verklaarbaar gebrek aan wetskennis de hoedanigheid van Nederlander heeft verloren, is er naar de meening van deze leden alle reden, aan verzoeker deze verloren hoedanigheid te verleenen". Ook minister van Schaik oordeelde, "dat, waar het verlies van Nederlanderschap hier het ge volg was van een uit gebrek aan wetskennis zeer verklaarbaar verzuim, dat aan de hoog leeraar in de natuurkunde niet al te zwaar behoeft te worden toegerekend, hier het bur gerschap niet mocht worden geweigerd. Aangenomen is een wijziging van de Suiker- wet 1924, waarbij een einde wordt gemaakt aan een ontsnappen van een deel der accijns- heffing door de bereiding van kunstbasterd. Men bereikt zoo een lager gehalte en betaalt minder accijns, terwijl bovendien nog meer accijns voor geëxporteerde suiker kan worden teruggeëischt dan daarvoor, in den vorm van saccharose en invertsuiker is betaald. Een nieuw art. 84 bis maakt dat de minister boven dien aan fabrikanten van suikerhoudende goe deren krediet kan verleenen voor den accijns van suiker, welke zij in hun bedrijf noodig hebben. De credi et termijn zal hoogstens een half jaar duren, ingaande op den dag, waarop de suiker door den fabrikant is inge slagen. Minister Steenberghe heeft er zonder veel moeite zijn ontwerpen doorgekregen, waarbij de invoerbeperking van brood en deeg alsmede van lint, band en veters zonder rubber, voor zoover niet van wol en half wol, alsmede van elastiekbankband en koordelastiek werd goed gekeurd. 6 En wat moeten wij van de behandeling der Indische begrooting schrijven? Als zij n,ocr belangwekkend is geworden, is dat mede door- ons Kamerlid den heer Max van Poll, die dezen keer aan het Voorlooplg Verslag een Nota heeft toegevoegd, welke handelt over de econo mische samenwerking tusschen Nederland en Indië, een nota, welke minister Colijn uitvoerig beantwoordde en die ook de belangstelling had van de verschillende sprekers. Al gingen die sprekers niet met Van Poli's denkbeelden :nee en al kan men daar inderdaad bezwaren tegen aanvoeren, de nota zelf is een stuk werk. dat wij met stijgende bewondering hebben gelezen en dat te meer treft, daar de steller ervan zelf nooit in Indië was. Het stuk komt waarschijn lijk nog wel ter sprake: de heeren Cramer en Van Boetzelaer maakten er zich waarlijk wel een beetje te gemakkelijk af. Oud-gouverneur Rutgers, die ook ambtenaar in Oost-Indië was. ging er dieper op in, ofschoon de A.R. afge vaardigde, naar wij meenen, den zin van Van Poli's uitdrukking over de „individualistische politiek" niet gevat heeft. De tegenstelling van autarkistische politiek door vreemden en indi vidualistische politiek van onszelf, was ons althans niet duidelijk. En te meenen, dat de „ordening" weerlegd is met een beroep op wat op de suikermarkt gebeurd is, leek ons ook wat simpel. Trouwens, zei dr. Rutgers niet, dat eigenlijk al de door Van Poll gewenschte koers werd gevolgd Dit bewijst, dat de grondge dachte van diens betoog, samenwerking tusschen Nederland en Indië, juist is. Overigens hebben twee dingen bij deze be grooting uiteraard de meeste aandachtvoor eerst Indië's financieele toestand en vervolgens de politieke situatie daar. De Indische finan ciën zijn eenvoudig als een bandjir naar beneden gestort. In 1932 beschikte Indië nog over een begrooting van 630 millioende begrooting 1935 is tot 411 millioen gedaald. Ondanks een bezuiniging op de gewone uitgaven sinds 1929 met niet minder dan bijna 37 pet, en een belangrijke verschuiving van lasten naar de toekomst, is er nog een tekort van 50 millioen op den gewonen dienst. De helft van dezen dienst bestaat trouwens uit bezoldigingen en pensioenen. En van deze laatste wordt weer 40 pet. in Nederland verteerd. Men kon in Indië niet zoo snel bezuinigen op de uitgaven of de inkomsten daalden nog sneller. Van 1930 tot 1935 werden de uitgaven teruggebracht van 524 tot 300 millioen. Maar de inkomsten daalden van 524 millioen in 1929 tot 250 millioen in 1935. Vandaar de 50 millioen waarvoor nog dekking moet gevonden. Het is duidelijk, dat dr. van Boetzelaer van „een groote puzzle" spreekt als hij vraagt, hoe men in 's hemels naam de 50 millioen door bezuiniging zal kunnen vinden. De minister weet dat blijkbaar ook nog niet. Maar Indië kan evenmin werken met een blijvende niet- sluitende begrooting. Ir. Cramer wil, dat Ne derland op een of andere wijze schuld over neemt van Indië. Maar dr. Rutgers zegt, dat men zoodoende Indië's financieele autonomie weer op losse schroeven zet. Met dr. Rutgers bepleitte de heer van Boetzelaer de snelle uitvoering van een fiscaal rubberrecht. Bij hef fing van 1 cent per pond brengt zulk een rechi 6 millioen gulden per jaar op. De overschotten van het nu reeds geheven bijzonder recht op de bevolkingsrubber wil de a.r. afgevaardigde besteed zien aan werkverschaffing. Waarschijn lijk dat dr. Colijn over een en ander reeds iets mee kan deelen, daar de zaak reeds behandeld is met den g9uverneur-generaal. Over den G.G. bleek ir. Cramer weinig ge sticht. Jhr. de Jonge pakt, naar de meening van den soc. dem. afgevaardigde, de leiders van de „volksbeweging" te hard aan. Maar de beide protestantsche afgevaardigden verdedigen Oen Landvoogd, in diens houding tegenover den Volksraad. Naar onze meening terecht. Men kan, op de groene banken in Den Haag zittend, gemakkelijk critiseeren, maar jhr. de Jonge te Batavia draagt de verantwoordelijkheid voor rust en orde in den onmetelijken archipel. De toestand is daar nu wel zoo, dat raddraaiers of zelfs welmeenende, maar onvoorzichtige critici een groot gevaar voor de rust kunnen opleve ren. Evenzoo kan men het betreuren, dat ae G.G. telkens naar de korte conflictenregeling moet grijpen en zijn wil per ordonnantie tegen den Volksraad moet doordrijven, maar ten slotte draagt ook de Volksraad de verantwoor delijkheid niet als de zaken misloopen. Een vroolijke noot bracht baron van Boetze laer in het debat, toen hij er op wees, dat de communist Roestam op 28 Februari 1934 ver klaarde, „dat het Nederlandsche volk en de Indische massa elkaar noodig hebben". Dit is een gezonde gedachte, zei de c. h. afgevaar digde, en het besef ervan is althans een der vruchten van deze crisis. Onze bruine broeder keek alsof hij 't te Keu len hoorde donderen. Zoo had hij het waar schijnlijk verleden jaar niet bedoeld. Maar va dertje Stalin zal het wel vergeven. Een herderlijk schrijven van mgr. Barlassina. 12 Februari (R. O.) Monseig neur Lu ai Bar]assitlai heeft de christelijke jon- gemannen-vereenigi alh;er V0Qr alle Katho lieken in Palest^verboden. /n fda t a^L* heeft hij ver klaard, *- n> die üd blijven van ge noemde vereen Hng, deze bezoeken, de absolutie zal worden geweigerd Een dergelijke instructie is °OWri eerder door den bisschop gegeven, leiding van de verdenking, dat de chrriteliike j ongemannenvereemging actie voert voor be keering tot het protestantisme. De' PATER J. BUIS S.V.D. f Naar we vernemen is de Zcereerw. pater jan Buis, missionaris van de Missiecongregatie van het Goddelijk Woord (Paters Steyl-Uden) in de Chineesche missie te Tsimng overleden. Pater Buis was een der oudste missionarissen van genoemde Congregatie en was ruim jaar onafgebroken in China aan het heil ae zielen werkzaam geweest. PAUSELIJKE ZEGEN VOOR DE I. K. P. Eenige dageu# geleden meldden we, dat de heer P. Kerstens, voorzitter van de Ind. Ka tholieke Partij door den H. Vader in speciale audiëntie was ontvangen. We vernemen nader, dat Z. H. dc Paus bij <ue gelegenheid aan de Indische Katholieke Partij den Pauselijken Zegen heeft geschonken. De K.N.A.C. melui, uat wegens het uitvoeren van herstellingen aan de Biezen-Molenbrug te Vianen het verkeer over deze brug gestremd zal zijn van 18 tot en met 25 Februari a.3. of zoo veel langer- of korter als de werkzaamheden zullen duren. Het verkeer te land zal kunnen plaats hebben over de nabijgelegen Biezenwegbrug en Boga- ryenschcbrug. Door bedoelde stremming zal de scheepvaart door de brug geen belemmering ondervinden. DE STATENVERKIEZINGEN. Het politiek advies in Gelderland. V0rscbillende Statenkieskringen in SE5 T°r de R" K- Staatspartij het volgend politiek advies vastgesteld: f gevoegd kringen Aalten-Zut- F T'r'. M. Stoer, Lichtenvoorde; 2. rie!Sen' Aaltenl 3. J. W. Smit, Wich- mond ,4. J F. B. Lodenstijn, Winterswijk; 5. A. J. B. Hulshof Groenlo en 6. A. J. Overling, Doetinchem. In de samengevoegde kringen Arnhem, Ede, Oldebroek en Voorst: 1. j. j. w. usseimuiden> Arnhem; 2. J. van Westerlaak, Apeldoorn; 3. J. W. H. M. Meijer, Arnhem; 4. G. J. Koelman, Nijkerk; 5. Ch. G. Matser, Arnhem; 6. B. J. A. Nijdam, Wageningen; 7. L. J. Biesterbosch, Apeldoorn en 8. B J. Mom, Renkum. In de samengevoegde kringen Eist en Tiel: 1. G. W. J. van Koeverden, Buren; 2. Jhr. mr. H. K. M. van Nispen tot Pannerden, Arnhem; 3- J. Th. G. Reijers, Arnhem; 4. Th. J, Bon ers, Ulft; 5. Th. G. J. Schaars, Andelst, 6. R. j' Westervoort; 7. H. H. M. Peters, Her V 8' J" Keestra> Culemborg; 9. a. J J. J Mrath' Bemmel: 10- F- J' Maas- Tiel; 11. RijssenbeekhUR 's Heerenber8 en 12' G" J- M. In den k ernmel. van Voom "I Nvmegen' h ,IU'- E' H' J' baron 2. G. M. Busser MorSt' Beek (bi-> N)jmegen); megen; 4. P. A.'v^m£§en: 3- J- Verhe«' Nii" r. Daamen, Lcnth' fi 'ngcn' Nijmegen: 5. G. Nijmegen; 7. W. F. tv v" ^meets' 3 G T Kokke mi' 1 dcr Wagt. Nijme gen; 8. G. J. Kokke, Nijmegen. g. H j M yer- straaten, Beumngen en 10. mr_ J' Yfr voet, Nijmegen. w" J- A- B«- In den kring Wijchen: I. w. b. Krm Didam; 2. J. A. de Zwart, Nijmegen; 3 van der Putten, Winssen; 4. J. jy. M. Bruine-' man, Druten; 5. J. J- Arntz, Leeuwen-boven; 6. Th. H. Schoonenbeek, Zaltbommel; 7. q dc Lorijn, Wamel en 8. G. Th. Janssen, Druten. Zes Broeders van Eikenburg te Eindhoven zijn Maandag door Vader Provinciaal Natha- nael geinstalleerd in hun nieuwe nederzetting te Nijmegen, waar zij binnenkort het „Pensio naat Jonkerbosch" voor achterlijke kinderen zullen openen. Film, zang en dans. Binnen enkele dagen zal een propaganda- tournee voor Oostenrijk in verschillende plaat sen van ons land worden gemaakt bij welke tournee eenige nieuwe films van Oostenrijk zullen worden vertoond. Bij de vertooning de zer films zullen een Weensch ballet bestaande uit 16 dansers en danseressen onder persoon lijke leiding van Frau Hedy Pfundmayr, eerste solodanseres aan de Weensche Staatsopera, be nevens Frl. Grete Küster Weensch operette zangeres hun medewerking verleenen. Het geheel, georganiseerd door den propa- gandadienst van het ministerie'voor handel en verkeer te Weenen zal een zeer voornaam ka rakter dragen en de uit te voeren nummers beloven inderdaad schitterend te zijn. Dit is niet te verwonderen, want Frau Pfundmayr is een der allerbeste krachten van de Staats opera te Weenen Deze Oostenrijksche avonden zullen worden gehouden op 16 Februari te Maastricht in het J-'-'-:" Een der danseressen van het Weensche ballet. feestgebouw „De Maastreechter Staer", op 18 Februari in 's Hertogenbosch in het „Casino"; 19 Februari te Groningen in de „Harmonie" 20 Februari Bussum in „Concordia"; 22 Febr. Rotterdam gebouw „De Doelen"; 23 Februari Breda gebouw „Concordia"; 25 Februari den Haag „Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen"; 26 Februari, Utrecht „Tivoli"; 27 Februari Haarlem Gem. Concertgebouw; 28 Februari Nijmegen gebouw „De Vereeniging" en 1 Maart Amsterdam „Krasnapolsky." Het muzikaal gedeelte van de avonden wordt verzorgd door uitsluitend Nederlandsche musici. In verband met de weigering van den bioscoopbond om theaters beschikbaar te stel len voor bijeenkomsten van de R. K. Gezins- filmactie' wordt hedenavond te Roermond een protestvergadering gehouden in het St. Chris- toff elhuis. Aan de Katholieke bevolking van Roermond is een manifest gericht, waaraan het volgende is ontleend: „Menige Katholieke theaterdirectie in het Zuiden geeft slechts met misnoegen uitvoering aan het dictatoriale decreet van den Bioscoop bond. Door den machtswellust van den Bioscoop bond worden de Katholieken van Nederland op filmgebied in een voor hen onduldbare posi tie gedrongen. Wij kunnen en mogen zulks niet gewillig ondergaan. Weliswaar verklaart de bioscoopbond in zijn communiqué van een dezer dagen o.m., dat hij medewerking wil verleenen „voor elke princi- pieele actie, uitgaande van een groep van Ka tholieken of vereenigingen, mits niet gevoerd op de onbehoorlijke methoden, welke de veree niging „Filmfront" en haar leiders toepassen," doch er blijft een scherpe scheidingslijn loopen tusschen de puur materieele opvattingen van den Bioscoopbond en het ideëele streven van Katholieken op filmgebied. Deze scheidingslijn is meermalen scherp naar voren gekomen en zal zich blijven doen gel den overal daar, waar wij, Katholieken, onze moreele en zedelijke eischen op filmgebied zul len stellen. Deze, onze eischen, schijnen noodzakelijk naar de opvattingen van den Bioscoopbond ma terieel nadeel te berokkenen aan het bioscoop bedrijf in het algemeen; wél een bewijs, hoe verworden de toestanden in de filmwereld zijnl De Bioscoopbond heeft, ten opzichte van de Gezinsactie o.a. nog te kennen gegeven, dat zijn leden eerst dan hun theaters voor deze actie beschikbaar mogen stellen, als de twee hoofd bestuursleden van Filmfront uit het landelijk Comité „Gezinsfilm" worden verwijderd. Deze eisch is voor ons principieel niet aan vaardbaar. Wij kunnen en mogen niet toestaan, dat de Bioscoopbond zijn beslissenden invloed wil doen gelden op de samenstelling van een landelijk comité van Katholieke filmactie. Dezerzijds wordt immers ook niet geëischt, dat bepaalde elementen den Bioscoopbond moeten verlaten. De aanmatiging van den Bioscoopbond gaat nog verder jegens ons, Katholieken. Immers: in Eindhoven verklaarde de heer Hamburger, voorzitter van den Bioscoopbond, dat dé theaters beschikbaar zijn voor alle Ka tholieke actie „die zich stelt op breede Katho lieke basis en die filmvertooningen wil geven in Katholieken zin." De Bioscoopbond zal dus willen uitmaken, wat men onder „breede Katholieke basis" heeft te verstaan. Daartegen moeten .wij, Katholieken, opkomen. Wij, Katholieken, laten ons door anderen niet voorschrijven, noch aangeven, welke de Ka tholieke basis moet zijn voor een Katholieke filmactie." Het manifest, a^n het slot waarvan alle ka tholieken van Roermond worden uitgenoodigd de bijeenkomst bij te wonen, draagt de volgen de onderteekeningen: Le Bron de Vexela, Deken van Roermond, H. v. d. Marck, voorzitter Katholieke Sociale Actie; kapelaan Durlinger, directeur „Voor Eer en Deugd"; mr. R. J. van Boven, voorzitter Ka tholiek Filmfront; P. Houben, voorzitter R. K. Rond v. Groote Gezinnen; kapelaan Op 't Veld, directeur Gezeilenvereeniging; kapelaan von Schwartzenberg, leider der K. J. V.; H. Schmid' voorzitter Katholieke Radio Omroep; mevr. or- rinzen, voorzitster Mariavereeniging; C. Peters, voorzitter R. k. Middenstand; Alb. Bon- r M- 'i r?r2it^ R' K- Raadsfractie; baronesse T essGnich, voorzitster R. K. Vrou wenbond; A. Lamboo, voorzitter Centr. Bureau R. K. Werfsjjedenver.; H. van Heivoort, voor zitter R. K. Werkncmcnde Middenstand. Begin der vorige maand brak in hotel „Cen traal" te Bilthoven een brand uit, die zich vrij ernstig liet aanzien. Wel kon de brand weer ernstiger voorkomen, doch de comman dant ontdekte zulke zonderlinge en verdachte brandhaarden, dat de politie tot arrestatie van den eigenaar, den makelaar E., overging. In het café vond men een biervat met benzine overgoten. Het meubilair en tapijten in eenige kamers waren met benzine gedrenkt en tus schen de dekens van een opklapbed vond men een electrisch broodrooster waarvan het snoer nog in het stopcontact zat.. Tenslote was er nog een straalkachel gericht op een plas benzine in een der kamers. Er was over verdachte een rapport uitgebracht door dr. v. d. Hoeven, waarin deze verklaarde bij E. geen afwijkingen te hebben geconstateerd, die een verder psy chiatrisch onderzoek noodzakelijk maakte. Vol gens het rapport der Commissie van voorlich ting speculeerde verdachte veel in panden. Daarom kocht hij ook hotel Centraal, dat hij wilde verbouwen tot een winkelpand. Dit mocht echter volgens plaatselijke verorde ningen van Bjlthoven niet. In zijn woonplaats stond E. niet gunstig bekend. Hij was zeer egocentrisch en als makelaar had^hij de gren zen tusschen slimheid en rechtvaardigheid me nigmaal overschreden. Bij het verhoor gaf E. alles toe. Alleen herinnerde hij zich niet meer de volgorde, waarin hij de verschillende brandhaarden had aangelegd. De bierton had hij met een lucifer in brand gestoken. Verdachte gaf niet toe, dat er gevaar had bestaan voor de belendende perceelen daar de afstand te groot was. Op een vraag van den president mr. v. d. Meulen voor hoeveel verzekerd was, ver klaarde hij dat hij op beurspolis verzekerd was voor 30.000 van het hotel, voor 2500 van de garage en van 30.000 van den inventaris. Daar naast had hij een crediethypotheek van 27.000. De eenige getuige was de adjunct-inspecteur van politie te de Bilt, die uiteenzette hoe hij bij het brandalarm de situatie had aangetrof fen. Volgens dezen getuige had er wel gevaar voor de belendende perceelen bestaan. De officier van justitie mr. Kamphuis ging in het kort de hier toegepaste methode van brandstichting na. De verdachte had alles toegegeven en de officier wilde aannemen dat verdachte niet in financieele moeilijkheden verkeert. De bedoe ling is wel geweest, om goed van het hotel af te komen. Bovendien is gebleken dat wel degelijk gevaar heeft bestaan voor de goe deren van anderen. Daarom eischte hij tegen E. een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maan den. Mr. ter Laan heeft in een zeer uitvoerig en juridisch betoog de belangen van E. verdedigd. De financieele toestand van E. was zeer gezond. In 4 jaar tijd had hij kans gezien een crediet van 26.000 gulden af te lossen. Als verklaring van de brandstichting gaf mr. ter Laan, dat ver dachte het hotel beu is geworden en dat hij zijn vrouw, de lasten die het hotel meebracht, wilde besparen. Uitvoerig toonde hij aan, dat er voor andermans goed geen brandgevaar heeft be staan. Verdachte heeft geen reclasseering noo dig. E. reclasseert zich zich. Pleiter concludeerde tot geheel of gedeelte lijke voorwaarde straf. Uitspraak over 14 dagen. Ruzie met het mes beslecht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft giste ren arrest gewezen in de zaak tegen den 29- jarigen veehouder M. W. K., die door de recht bank te Haarlem wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbend, was veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar en zes maanden vermin derd met de voorloopige hechtenis. Het Hof bevestigde dit vonnis. De procu reur-generaal had vijf jaren gevangenisstraf geëischt. Verdachte had na afloop van de ker mis te Kwakel in den zomer van het vorige jaar den arbeider K. Verdegaal, met wien hij reeds geruimen tijd ruzie had, zoo met een mes gestoken, dat deze aan de gevolgen daar van is overleden. Oude man te Santpoort in levensgevaar. Gisterenmorgen heeft zich te Santpoort Sta tion een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Bewoners van een perceel in de Pastoorsstraat ontdekten, dait een inwonende bejaarde man bewusteloos te bed lag. De ka mer hing vol rook, afkomstig van de kachel in de kamer. De toestand van den man was zoo ernstig dat hij van de laatste H.H Sa cramenten is voorzien. Lijk van 70-jarig man gevonden. Onder -erdachte omstand'gheden is gister m in een zeer eenzame streek te Slagharen, lig gende in een breede sloot, gevonden het lijk van den ruim 70-jarigen F. van Os. De heer Van Os, die reeds sedert ruim een week ver mist wordt, had om het middel een touw ge bonden, terwijl hij een wonde aan het hoofd had. De man, die als een eenigszins zonderling iemand bekend stond, heeft in het Indiscne Leger gediend. Men wist van hem, dat hij eemg kapitaal bijeen had gespaard. Of hier van roor- moord sprake is, zal nog moeten blijken. Een onderzoek is ingesteld. Hoogeschool voor economische en sociale wetenschappen. TILBURG, 12 Februari. Geslaagd voor hef propaedeutsch-examen ln de handelswet ens -hap pen de heeren Q. O. O. M. van Engelen. 's-Her- togenbosch; H. P. M. Schmedding, Maastricht, en A. Li. S. P. Stallaert, Eindhoven. Het was een gure Februari-morgen, toen de journalist Renkens, diep in de kraag van zijn duffel gestoken, met haastige schreden tegen elf uur het vrijwel verlaten stadspark doorkruiste. Hij had zijn weg dwars door het park gekozen, omdat deze de kortste was, welke leidde van zijn woning naar het aan de ander zijde van het park gelegen belasting kantoor, waar hij om elf uur ter nadere toe lichting van een door hem ingediend bezwaar schrift ontboden was. Een felle noordenwind joeg de ijskoude re gendruppels meedoogenloos tegen zijn neus en oogleden, de eenige nog zichtbare plekken van zijn gelaat, dat voor het overige gedeelte geheel in z'n opgestoken bontkraag schuilging. Meer nog versnelde hij den pas, toen hij het vijvertje passeerde, waarvan het anders zoo vredig kabbelende water nu door regen en storm in wildspattende klotsgolven herscha pen was Even zijn blik terzijde wendend in de richting van den vijveroever zag hij daar op een nat-glimmend bankje, waarvan de leu ning door een dikken, van regen druipenden boomstam geschraagd werd. een heer zitten. De man bewoog zich niet. De elleboogen op de knieën, de handen onder de kin, zat hij daar, een levenloos wezen, een zielloos beeld gelijk, volkomen apatisch in de golven van het opgezwiepte vijverwater te staren. Hij was blootshoofds Hij droeg geen ulster, regenjas noch cape over zijn eorrect-zittende heerenklee- ding. Het regenwater sijpelde met straaltjes van zijn keurig-gevouwen broekspijpen tusschen de veteroogen van zijn molières in de gestreept- zijden heerensokken rond zijn voeten. Renkens bleef staan en keek naar den man. Zijn journalistenoog meende daar 't tooneel van een drama te ontwaren, waarvan de stof en de handeling hun oorsprong zienderoogen in de slechte tijden gevonden hadden. Renkens na derde den man op het bankje en kuchte eens. Bewegingloos bleef de man voor zich uitstaren, zijn blik bleef star en strak gevestigd op de wildziedende watermassa van den parkvijver. Renkens stond nu vlak achter hem, en zocht vergeefs dekking tegen de felstremende regen vlagen achter den kletsnatten boomstam. Hij legde de hand op den schouder van den man op het bankje in het verlaten stadspark, en sprak: „Vriend, ge zult hier ziek worden. Doodziek." Eén oogenblik wendde de man het hoofd naar den spreker, en liet het dan weer als moed- en krachteloos in de hand zinken. „Zeg me, wat het is, vriend", drong Renkens aan. „Misschien kan ik u helpen." „Ik ben niet te helpen. Geen mensch kan mij helpen. Ik ben weggelöopen, en nooit meer wil ik terugkeeren. Het liefste zou ik er voor goed een eind aan maken." „Vriend, weet ge wel, wat ge daar zegt? Een verstandig man spreekt zulke taal niet." „Neen, een verstandig man niet. Maar wel een man, die op het punt is, radeloos te worden.' INNAME VAN GEZOUTEN SPEK. Van af 11 Februari wordt geen versch spek meer ingenomen. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat vanaf Maandag 11 Februari wederom zal worden overgegaan tot inname van gezouten spek. Van dezen datum af zal geen versch spek meer worden ingenomen. De inlevering moet geschieden in een der onder staande plaatsenAmsterdamN.V. Blaauw- hoedenveemVriesseveem BoxtelN.V. Ex portcentrale v. d. N. C. B.'s-Gravenhage Spekcentrale Hagro, Abattoir; Oss: N.V. H. Hartog's FabriekenRotterdamGebrs. van Toorn; SteenwijkPasman's Fabrieken N.V. Twiello: N.V. J. A. Zendijk Zn., en Twello- sche ExportslachterijUtrechtN.V. Utrecht- sche IJs-, Koel- en Vriesbedrijven. De inlevering zal kunnen geschieden op alle werkdagen van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur met uitzondering van den Zaterdag. Voor het ingenomen gezouten spek zullen tot 9 Maart a.s. de onderstaande prijzen worden betaald A. spek boven 28 K.G. per strook zonder wang 54 cent, B. spek van 2427,9 K.G. per strook zonder wang 53 cent, C. spek van 18—23,9 K.G. per strook zonder wang 51 cent, D. spek van 13—17,9 K.G. per strook zonder wang 42 cent, G. spek van 1013 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 43 cent, H. spek van 89,9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 40 cent, I. spek van 67,9 K.G. per strook zonder wang en achterkinkel 38 cent. Het spek moet afkomstig zijn van varkens, geslacht op of na 11 Februari, van goede kwaliteit en voldoen aan de eischen, welke door de Nederlandsche Veehouderij centrale gesteld worden. De N. V. C. behoudt zich het recht voor, aan haar ter levering aangeboden spek te weigeren, wanneer dit naar haar oordeel niet aan de eischen voldoet. De inlevering van het spek zal moeten plaats vinden in de dichtstbij gelegen ontvangplaats. De bovengenoemde prijzen worden verhoogd met A. Vi cent per K.G., wanneer de centrum gemeente van den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek afkomstig is, geslacht is, meer dan 10 doch minder dan e0 K.M. verwijderd is van de gemeente, waarin het spek ontvangen wordt. B. cent per K.G. wanneer de centrum gemeente van den keuringskring, waarin het varken, waarvan het spek afkomstig is, geslacht is, meer dan 40 K.M. verwijderd is van de gemeente, waarin het spek ontvangen wordt. De „Stanfries III" is om 2 uur gistermiddag door de „Franeker I" vlotgetrokken. Een uur later is het schip te Enkhuizen aangekomen. Door de Melkfederatie Zuid-Holland is on derstaand telegram verzonden aan Z. Exc. den minister van Economische Zaken: „Het bestuur van ce Melk-Federatie Z.H., in vergadering bijeen, dringt er na ampele bespre king bij Uwe Excellentie ten sterkste op aan, dat er in verband met de onhoudbare toestan den in de melkveehoudersbedrijven onverwijl de opheffing komt van de contingenteering en heffingen op lijnkoeken of onmiddellijke com pensatie in den vorm van -:«n verhoogden 'oe- slag op de melk." „Zeg me wat het is, vriend. Misschien kan ik je helpen." „Belasting." En nu ging Renkens een licht op. De man verkeerde blijkbaar in dezelfde omstandigheden als hijzelf. Waarschijnlijk erger nog. Wellicht zag hij geen kans een bedrag aan belasting op te brengen, waarover hij zoo juist bij den ambtenaar vergeefs gereclameerd had. Renkens begreep, dat hier voor hem een plicht van naastenliefde te vervullen was. Wat kon hem nu nog regen en wind deren, indien het hem gelukken mocht, den man een hart onder den riem te steken, hem te helpen zich omhoog te heffen uit die wanhopige vertwijfe ling? Het was om het even, of hij dan al een kwartier te laat bij den inspecteur verschijnen zou. Hij liep rond de leuning van het bankje en ging naast den moedeloozen huisvader zitten, die in een opwelling van wanhoop zijn gezin, zijn zaken in den steek gelaten had. „Dat is toch nog geen reden, vriend, om bij de pakken te gaan neerzitten. Ik sta er precies eender voor.' „Voor mij is geen redding mogelijk. Het wordt met den dag erger.' „Maar ge kunt toch uitstel vragen, vriend. Ge kunt een request indienen bij Hare Majesteit! Voor alles is een weg, voor iedere moeilijkheid bestaat een oplossing. Maar met tobben kom je geen stap verder." „Ik ga niet meer terug. Ik blijf hier. Er mag dan van komen, wat ervan komt.' „Dat is geen mannentaal, vriend, en nog min der mannenwerk." „Weet ge, hoe een belastingbiljet eruit ziet? Hebt ge ooit van begin tot eind al die paragra fen en clausules doorgelezen? Hebt ge ooit wijs kunnen worden uit die wirrewar van strikken en netten, die daar gespannen zijn? Zijt gij dan in staat aan de hand daarvan verklaringen te geven, die van u verwacht worden. Ik word er gek van, stapelgek." „Maar vriend, dat is toch nog geen reden, om totaal van streek te raken. Juist in zoo'n geval is het zaak het hoofd bij elkaar te houden. Ga nog eens met dien man praten. Vertel hem nog eens precies, hoe de vork aan den steel zit. Vraag hem dan op den man af, of hij wel be grijpt, dat een huisvader, die in den tegen- woordigen tijd slechts met inspanning van alle krachten het hoofd boven water weet te houden, of hij wel begrijpt, dat er andere dingen zijn, die vóór alles, ook vóór belastingschuld, drin gend geld eischen, zeg hem, dat hij met zijn wetten, zijn paragrafen en clausules gemakke lijk praten kan, maar dat Eensklaps springt de man, buiten zichzelf van woede, uit zijn apatische houding omhoog, en schreeuwt Renkens razend in het gezicht: „Houd op, man! Ga weg alsjeblieft, onmiddel lijk! Of ik spring hier waarachtig vlak voor je oogen in de modder! Kan dan niemand me één enkel kwartiertje met rust laten? Ik ben zelf de inspecteur van de belastingen." HAJO. (Nadruk verboden.) In het klooster der eerw. zusters Ursulinen te Roermond overleed de eerw. Mère Ag nes van Jesus, (in de wereld Agnes Koppsndraijer) in den ouderdom van 76 jaar. Een gezondheidskuur in de aan staande lente. De „Thurgauer Zeitung" zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de ex-keizer zijn gemachtigde in Duitschland zou hebben opge dragen in Berlijn stappen te doen om toestem ming te verkrijgen voor een verblijf in Duitschland om gezondheidsredenen. 's Keizers vertegenwoordiger zou door Hitier persoonlijk zijn ontvangen, wien hij namens den ex-keizer machtiging verzocht om in de komende lente gedurende twee tot drie maan den in Bad-Homburg te verblijven. Hitier zou niet afwijzend staan tegenover dit verzoek onder voorwaarde natuurlijk, dat Wilhelm II de meest stricte reserve in acht zou nemen en dat het bezoek geen aanleiding zóu zijn tot eenigerlei monarchistische demonstratie. Het bezoek, dat de ex-kroonprins onlangs aan den rijkskanselier Hitier heeft gebracht, moet ook met deze aangelegenheid verband houden. Men acht het waarschijnlijk, dat de ex-keizer zoo voor het eerst sinds November 1918 dit jaar den Duitschen bodem weer zal betreden. Weer honderd man ontslagen. Op de mijnen Laura en Julia te Eygelshoven is tegen 1 Maart aan ruim honderd arbeiders ontslag aangezegd. De betrokkeneh zijn voor het overgroote deel buitenlanders. Contact-commissie bijeen Vandaag komt te Heerlen de contactcommis sie voor het mijnbedrijf bijeen. In deze ver gadering zullen behandeld worden de brieven der particuliere mijnen, waarbij deze de loon- overeenkomst en de C. A. O. hebben opgezegd. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubilé. Men meldt ons uit Poortugaal: Onder zeer groote belangstelling had Maan dag alhier de huldiging plaats van den heer F. v. d. Poest Clement, burgemeester dezer ge meente ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum. 's Morgens had een huldiging plaats door den raad der gemeente, alsmede een zang aubade door de schoolkinderen, 's Middags werd de jubilaris op treffende wijze door de geheele burgerij gehuldigd. Onder de aanwezigen merkten wij mede op: o.a. den burgemeester van Rotterdam, wethou der Nivard, de burgemeesters van Rhoon en Hendrik Ido Ambacht, mr. Trouw, lid der Prov. Staten, Pastoor v. d. Sman van Rhoon en vele notabelen uit de eigen en omliggende gemeen ten, terwijl ook telegrafisch en schriftelijk tal rijke gelukwenschen binnenkwamen. Een zeer druk bezochte receptie besloot deze werkelijk treffende huldiging. Omtrent het verkeer aan de rivierovergan gen deelt de A.N.W.B. mede, dat te Druten de overtocht voor luxe-wagens mogelijk is. Donderdag a.s. is ook hier alles weer normaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3