I OP TIJD!!! INTERN. KAMER VAN KOOPHANDEL VOLDOET UW GRATIS VERZEKERD DONDFRDAO 7 MAART 1935 OP DEN VERJAARDAG DER ROTTERDAMSCHE KAMER. Rede van H. Fentener Vlissingen. van DE SECTIETARIEVEN DER R. E. T. !\og geert nieuwe plannen. SCHOONHOVEN. AUTO GESTOLEN. SCHERMCOMPETITIE TE ROTTERDAM. VLAARDINGEN. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 6.89%, Berlijn 59.38; Parijs 9,73%; België 34.45; Zwitserland 47,92; Amerika 1,45 Oostenrijk Denemarken 30.80; Zweden 35.57%; Noorwegen 34.671/,; Spanje 20,20; Italië 12,30. MAASSLUIS. aanbesteding EEN VRUCHTBAAR LAND. Maar eert arme bevolking. ZWITSERLAND OP DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. abonnementsgeld Bij gelegenheid van haar jaardag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam hedenmiddag een koffiemaaitijd in „Bristol", waaraan naar gewoonte verschillende autoriteiten mede aanzaten. Wij merkten hierbij opF. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdammr. L. J. A. Trip, president van de directie der Nederlandsche Bank prof. ir. I. P. de Vooys, voorzitter van den Economischen RaadGottfr. H. Crone, lid van de Vaste Com missie van den Economischen Raad voer de Handelsverdragenprof. H. A. Kaag, lid van de Vaste Commissie van den Economischen Raad voor de Handelsverdragen C. J. Ph. Zaalberg, lid van de Vaste Commissie van den Economi schen Raad voor de Handelsverdragenmr. A. de Jong, wethouder van Gemeentewerken A. Hanemaayer, wethouder van Financiën en Be drijven A. H. S. Stemerding, wethouder van Sociale Belangenmr. M. Smeding, Gemeente secretarisvice-admiraal N. J. van Laer, In specteur-Generaal' van het Loodswezenir. M. H. Damme, directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie A. Th. Lamping, direc teur van de Handelsaccoorden dr. W. L. Groe- neveld Meijer, voorzitter van het Economisch Instituut voor den Middenstandprof. mr. C. W. de Vries, rector-magnificus van de Neder landsche Handelshoogeschoolprof. mr. F. de Vries, secretaris van den Senaat van de Neder landsche HandelshoogeschoolF. X. Eibers, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzenmr. M. Burgerhout, president van het bestuur van de Bijbank te Rotterdam van •de Nederlandsche BankJ. B. van der Houven van Oordt, voorzitter van de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandelmr. J. G. Koopmans, secretaris van de Nederlandsche Organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandelir. A. Plate, bestuurslid van de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel. De voorzitter van de Rotterdamsche Kamer, de heer W. A. Engelbrecht, opende met een toespraak, waarbij hij allen een welkom toeriep en daarna er op wees, dat tot haar leedwezen de Kamer bericht heeft ontvangen van minister dr. Colijn, voorzitter van den Ministerraad, en van den Minister van Economische Zaken, mr. Steenberghe, dat zij hun aanvankelijk voor nemen aan deze bijeenkomst deei te nemen, in verhand met dringende ambtsbezigneden hebben moeten opgeven. In 'hooge mate verheugt de Kamer zich den heer Fentener van Vlissingen in haar midden te zien, den voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel, die dezen zomer te Parijs het achtste Congres van die Kamer zal leiden en die zich bereid verklaarde hierover een rede te houden. Zijn benoeming in 1933 tot voorzitter van de Internationale Kamer vervult he.t Nederlandsche bedrijfsleven terecht met trots. Het achtste Congres zal voor een moeilijken yyereldtoestand staan, moeilijker en ingewikkel der dan te voren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam spreekt echter de hoop uit, dat de objectieve behandeling van de vele vraagstukken door vooraanstaande mannen van verschillende landen, bekend met het bedrijfsleven, tot besluiten mag leiden, die mede zullen werken tot verruiming van inter nationaal handelsverkeer. Aan de rede, welke de heer H. Fentener van Vlissingen heeft gehouden, ontleenen wij het volgende Rede van Fentener van Vlissingen. Als voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel voel ik mij aldus spr., niet altijd omringd door congeniale gedachten. De wereldhandel heeft een deel van zijn oude po pulariteit verloren, of juister gezegd precies de helft. Het merkwaardige verschijnsel doet zich immers voor, dat ondanks alle autarkische maatregelen, welke in zoovele landen genomen worden, deels als economisch systeem, deels als meer of minder gedwongen navolging van anderen, alle landen zonder uitzondering voort gaan met ten krachtigste, zelfs met kunstma tige middelen, den wereldhandel te bevorde ren, wel te verstaan dat gedeelte van den we reldhandel, dat voor hen zelve uitvoer betee- kerrt. Zoo gauw het echter op invoer aankomt verandert hun houding. En, waar uitvoer van het eene land nu een maal niet kan plaats vinden zonder invoer naar een ander land, Is het gevolg, dat ook de wereldhandel op den derden dag „mager ge worden is als een spinnerag". En degeen, die het opneemt voor den internationalen goede- renruil, wordt maar al te vaak met een schou derophaal aangehoord. Zeer zeker is dit in uw Kamer niet het geval. Gij beseft evenzeer als ik, dat wij moeten voortgaan den strijd, hoe weinig goed hij er thans ook moge voorstaan, te strijden. Een strijd tegen de autarkische verblinding en vóór het juiste economische inzicht. Helaas ontbreken de teekenen, dat de eco nomische toestand van de wereld aan het ver beteren is. Weliswaar hebben wij in eenige landen een vei'betering der conjunctuurindices kunnen constateeren, doch degepen, welke van meening waren dat deze verbetering slechts als kunstmatig en tijdelijk kon worden be schouwd, hebben naar het mij voorkomt in de laatste maanden wel gelijk gekregen. Wij kun nen de economische ontwikkeling van de we reld en ook van ons vaderland slechts met bange zorg gadeslaan en w(j zullen moeten voortgaan om alles te doen wat in onze krach ten ligt om ons bedrijfsleven in banen te lei den, die het naar onze meening naar een be tere toekomst zuilen voeren. De economische vraagstukken zijn vele in aantal en daarbij ingewikkeld. Het lijkt mij daarom bovenal wenschelijk, dat wij ons niet verliezen in een doolhof van complexen van moeilijke economische problemen, doch dat wij trachten de vraagstukken, waarvoor wij ge steld zijn, tot een- zoo eenvoudig mogelijken vorm terug te brengen. Indien een schip door storm uit den koers is geslagen, zal men allereerst een bestek moe ten opmaken om de plaats te bepalen, waar men zch bevindt. Naar de mate de crisis voort gang heeft genomen, is het allengs wel duide lijker geworden, dat wij ons niet bevinden in een van de gebruikelijke conjunctuurschom melingen, die met een zekere regelmatigheid de ups en downs van ons bedrijfsleven hebben gevormd, maar dat Wij ons gesteld zien voor een reeks zeer ernstige evenwichtsstoringen van ons economisch systeem. De conclusie, die wij daaruit kunnen trekken, is belangrijk. Immers, indien het eerste het geval ware, dan zouden wij slechts het zeil hebben te verminderen, wat beter weer heb ben af te wachten om vervolgens, zoodra het weer gunstiger zou zijn geworden, weder den ouden beproefden koers te leggen. In het tweede geval zullen wij geheel van koers moeten veranderen, omdat uit het feit, dat deze evenwichtsverstoringen zich voorde den en niet verminderden, integendeel erger werden, blijkt, dat de koers, dien wij vóór den storm lagen, reeds verkeerd was. De juiste koers moet bepaald worden. Om den juisten koers te bepalen zullen wij moeten weten, waarheen wij willen varen. Wat is het doel, dat wij willen bereiken? Het antwoord, dat men hierop veelal krijgt, is: herstel van het evenwicht van productie en consumptie en van kostprijs en verkoopsprijs en bovenal vermindering van de werkloosheid. Deze doelstelling lijkt mij, aldus spr., niet geheel juist en daarom misleidend. Indien wij op dit oogenblik in staat waren aan de bevol king van de wereld per hoofd een zoodanig gemiddelde van goederen te verstrekken, dat een bevredigende levensstandaard kon worden bereikt en gehandhaafd, zou het niet moeilijk zijn de productie aan de consumptie aan te passen en door een verkorten werktijd den werkloozen werk te verschaffen, zonder dat dit welvaartspeil daarbij in gevaar werd gebracht. Maar onze moeilijkheid is juist, dat een groot deel der wereldbevolking een onbevre digend levenspeil heeft en dat niet alleen de tientallen millioenen werkloozen, maar dat ook in verschillende landen zelfs zij, die nog werk hebben, hun levenspeil zagen dalen tot ver beneden het punt, dat wij reeds voor goed meenden bereikt te hebben. En het ergste is, dat er op het oogenblik geen enkele waarborg is, dat zelfs dit onbevredigende levenspeil op den duur gehandhaafd zal kunnen worden. Het doel, dat wij dus moeten bereiken, is het gemiddelde van de hoeveelheid goederen, die wij ter beschikking van de wereldbevol king per hoofd kunnen stellen, te verhoogen. Zouden wij daartoe in staat zijn, dan zou de crisis vanzelf zijn opgelost. Waarom kunnen wij dit niet? Is het, omdat wij niet voldoende kunnen pro- duceeren? Zeker niet, want nimmer is de wereld in staat geweest meer, beter en goedkooper goe deren te vervaardigen dan thans het geval is. Is het, omdat wij deze goederen niet van den producent naar den consument kunnen brengen? Alweer zeker niet, want onze transport- en communicatiemiddelen zijn nooit zoo efficient geweest als thans. Er blijft dus slechts één oplossing over en dat is, dat wij de goederen, die wij zoo over vloedig weten te produceeren en zoo goed weten te transporteeren, niet weten te distri- bueeren. NYENHOF MAAKT EEN NOODLANDING. De zweefvlieger (links) die op Schiphol opsteeg en via IJmuiden naar Rotterdam zweefde, in gesprek met den heer van der Leeuw (rechts) na zijn noodlanding bij de fabriek van Van Nelle. Distributie de moeilijkheid. De conclusie, die wij hieruit moeten trekken is, dat alle maatregelen, die wij nemén, die na- deelig zijn voor de distributie, ons slechts ach teruit en alleen die maatregelen, die de distri butie bevorderen, ons vooruit kunnen brengen. Hebben wij, voordat de economische storm opstak, het noodige gedaan om een goede distributie van goederen te bevorderen? Het antwoord hierop moet ontkennend luiden Oorlogsschulden, répara tielasten, onstabiele munteenheden, het streven met name van nieuw gecreëerde staten, doch ook van andere landen, om met kunstmatigen steun bestaande bedrijfstakken te stimuleeren of nieuwe te cre- ëeren, en ten slotte de negeering van het feit, dat goederen en diensten slechts met goede ren en diensten kunnen worden betaald, heb ben een efficiente distributie van goederen hoe langer hoe meer onmogelijk gemaakt. De taak, die voor ons kooplieden en nijve- raars is weggelegd, zal dus zijn, hierin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen door aan te geven, welke maatregelen genomen moe ten worden om weder tot een meer efficiente distributie te geraken. Daartoe zullen wij in de eerste plaats de vraag hebben te beantwoorden of ons distribu tie-apparaat, ons distributie-instrument als zoodanig, efficient is. Helaas moet gezegd wor den, dat wij omtrent dit vraagstuk nog niet veel weten. Doch het weinige dat wij weten, geeft alle aanleiding om de studie over dit onderwerp met groote kracht voort te zetten. Uit de onderzoekingen, welke in Duitschland en de Vereenigde Staten zijn gedaan, is n.l. wei gebleken, dat de prijs, dien de uiteindelijke consument betaalt, voor de meeste artikelen meer dan 50 aan zuivere distributiekosten bevat en bovendien, dat het percentage, dat de distributiekosten van den prijs uitmaken, in de laatste 50 jaren voortdurend gestegen is. Het wil mij voorkomen, dat hier een zeer belangrijke taak is weggelegd voor den handel en met name voor dat gedeelte daarvan, wat wij in onze Kamers gewend zijn met de bena ming „kleinbedrijf" te bestempelen. Het is zonder meer duidelijk, dat wij de distributie van goederen niet beter kunnen be vorderen dan door den weg van den producent tot den consument zoo goedkoop mogelijk te maken, en ik ben overtuigd, dat door onder linge, ook internationale samenwerking, op dit gebied nog zeer veel te bereiken valt. Wat heeft het distributie-apparaat noodig om behoorlijk te kunnen functioneeren? 1. Openstelling van den koristen weg, welke van den goedkoopsten en besten producent tot den verbruiker leidt: 2. Een betrouwbare maatstaf, waaraan de kooper kan afmeten wat hij ontvangt en de verkooper wat hij afstaat: 3. De mogelijkheid om goederen en diensten met goederen en diensten te betalen; 4. Een redelijk evenwicht tusschen het koop vermogen van verschillende klassen der be volking en van verschillende landen. Om onze distributie meer efficiënt te maken zal dus noodig zijn vermindering van de han delsbelemmeringen, stabiliseering van de oornaamste munteenheden en een beter even wicht in het koopvermogen van verschillende groepen der bevolking en van de verschillende landen. Samenwerking vereischt. Dit program kan alleen verwezenlijkt wor den door oprechte internationale samenwerking tusschen de Regeeringen der verschillende.lan den, doch voordat deze tot een resultaat zal kunnen voeren, zal nog veel voorbereidend wérk moeten worden gedaan. Van dit 'voorbe reidende werk zal ongetwijfeld het particuliere bedrijfsleven een belangrijk gedeelte moéten verrichten. Het is gemakkelijk te zeggen: „de handels belemmeringen moeten uit den weg geruimd Worden". Niemand toch kan er ernstig aan denken alle handelsbelemmeringen op éénmaal af te schaffen, daar het bedrijfsleven zich nu eenmaal reeds zoo goed mogelijk op den ge staan den toestand heeft ingesteld. Ook bij het stabiiiseeren der munteenheden zal men hebben aan te geven hoe dit in de praktijk mogelijk is zonder groote nieuwe storingen te veroorzaken en op zoodanige wijze dat de stabilisatie ook permanent kan zijn. De evenwichtsverstoringen in de koopkracht vormen ten deele een nationaal probleem landbouwarbeider, industriearbeider, overheids bedrijven, beschutte en onbeschutte bedrijven en ten deele een internationaal probleem, doch ook hier zullen maatregelen, uit een natio naal oogpunt genomen, een belangrijken in vloed op andere landen kunnen hebben. De bedrijfsordening en Planwirtschaft zul len, willen zij eengoede distributie dienen - de tot nu toe behaalde resultaten maken het niet zeer waarschijnlijk, dat zulks in vele geval len mogelijk zal zijn mede uit een interna tionaal oogpunt bekeken moeten worden. De wereld zal eindelijk moeten gaan begrijpen dat de welvaart van den een slechts kan wor den opgebouwd op de welvaart van den ander. Zijn er teekenen, die er op wijzen, dat gelei delijk een beter inzicht in dit opzicht begint baan te breken en dat in de voornaamste cül- tuurstaten de internationale economische pro blemen niet meer uitsluitend vanuit het oog punt van eigenbelang maar ook van het alge meen belang worden bekeken? Het is moeilijk hieromtrent reeds thans een positieve uitspraak te doen. Wel is het bemoedigend, dat althans het systeem der autarkie l'outrance" in het afgeloopen jaar den doodsteek schijnt te heb ben gekregen. De taak van kooplieden en nijveraars. Wat kunnen wij kooplieden en nijveraars doen om het schip de gewenschte haven te doeri bereiken? In de eerste plaats, zullen wij m.i. met taafe volharding de vraagstukken* waarvoor wij staan, tot hun meest eenvoudige proporties moeten terugbrengen. In de tweed'e plaats zullen zij door hun zaakkundige voorlichting moeten medewerken om een oplossing te vinden voor de genoemde vraagstukken, zonder dat zulks tot nieuwe on- wenschte verstoringen van het bedrijfsleven aanleiding geeft. En tenslotte in de derde, doch niet in de laatste plaats, zullen met name zij er toe moeten bijdragen, dat een pieuwe geest geboren wordt. Juist zij zullen moeten toonen, dat zij inzien, dat hun eigen belang onafschei delijk verbonden is met dat van anderen en juist zij zullen de eersten moeten zijn om te breken met het systeem, dat iedereen zijn moeilijkheden tracht op te lossen op een wijze, die nieuwe moeilijkheden op andere schouders legt. Laten wij steeds voor oogen houden, dat de moeilijkheden, waarvoor wij staan, hoofdza kelijk moeilijkheden zijn, die wij aan de goe derendistributie in den weg hebben gelegd en dat, indien zulks grootendeels door regeerings- maatregelen is geschied, deze maatregelen voor een belangrijk gedeelte hun oorsprong vinden in het feit, dat het particuliere bedrijfs leven in zoo vele gevallen op bescherming van eigen bedrijf heeft aangedrongen, zonder zich er rekenschap van te geven, welke nadeelen deze bescherming voor anderen met zich mede zou brengen, nadeelen, die tenslotte onvermij delijk weer op den beschermd? zelve moeten terugwerken. Het zijn niet zoozeer nieuwe economische systemen, die de wereld noodig heeft, als wel een nieuwe geest. Een geest van oprechte internationale samenwerking, welke den strijd van het particuliere initiatief, van een redelijke concurrentie, de goederen te brengen van de plaats, waar zij onder de gun stigste omstandigheden geproduceerd kunnen worden, naar den verbruiker, welke er het meest behoefte aan heeft. Ik ben er van overtuigd, besloot spr., dat Uw Kamer bereid zal zijn, met kracht en vol harding in deze richting werkzaam te zijn. Te weinig gegevens voorhanden. Ruim een week geleden informeerden we bij de directie der R. E. .T. terzake van de resulta ten omtrent de proeven met de sectie-tarieven en mogelijke verdere plannen in die richting. De heer Nieuwenhuis had. wijl hij de proef van nog te korten duur achtte absoluut nog g-ien vaststaand idee omtrent het verloop. Mis schien over een maand. Het bevreemdde ons dr.arom wel gisteren avond in „Voorwaarts" een bericht aan te tref fen, waarvan de icihoud neerkomt op de me- dedeeling, dat de proef zoodanig resultaat heeft gehad, dat binnenkort op alle tram- en autobus lijnen het sectietarief zal worden ingevoerd en dat de directie besloten heeft tot uitbreiding van het aantal korte trajecten op het lijnennet. We hebben ons onmiddellijk tot den heer Nieuwenhuis gewend, om nadere inlichtingen. De directeur noemde het „Voorwaarts"-be- richt absoluut uit de lucht gegrepen. Natuurlijk worden de resultaten vao de sectie-tariefproef voortdurend bekeken. Februari bijv. is qua ver voer geen slechte maand geweest. Maar een vraag is nog, of dat vervoer constant is, of vooral een gevolg is van het vele slechte weer in die periode. Dr. Nkuwenhuis acht ook nu nog te weinig gegevens aanwezig om een definitief oordeel te kunnen geven. Van voorstellen tot uitbreiding, die in zee zouden zijn, laat staan van invoering binnen kort over het geheele net is derhalve op het oogenblik nog geen sprake. WAT IN HET VAT LIGT.... Dc zwervende koopman J. g. is alhier aan gehouden, daar hij in het politieblad gesigna leerd stond. Hij was veroordeeld door het Kan tongerecht te Haarlem voor 4 boete of 4 dagen en door het kantongerecht te Amersfoort voor 3 of 1 dag. Daar hij piet betalen kon is hij naar Rotterdam overgebracht. Gisterenavond is ten nadeele van den heer D. uit Naaldwijk, een auto gestolen, dde voor hotel Royal in de Witte de Withstraat stond. De wagen is vanochtend teruggevonden in de Schutterstraat. Te Rotterdam is Dinsdagavond een comité ge vormd, dat tot doel heeft een scbermcompe- titie uit te schrijven. De navolgende vereeni- gingen hebben haar medewerking toegezegd: Onderlinge Vriendschap, Rotterdam, St. Lo- dewijk, Eendracht maakt macht, terwijl met de schermvereenigingen V. 1. R. en Prins van Oranje nog onderhandelingen loopen. Het co mité is ais volgt samengesteld: H. Vogelaar, voorzitter, A. J. v. d. Wei, secretaris, Erasmus- straat 30, J. de Brasem, penningmeester, F. M. Lindemans, lid, en A. Lindemans Jr., eompeti- tieleider. Voor de wedstrijden, die nog voor het eind van deze maand zullen beginnen, hebben 6 equipes van 4 schermers op floret Ingeschre ven. VROEG BEET. Een Rotterdammer, zekere V., die Zondag morgen Schoonhoven kwam bezoeken om de Hengelsport te beoefenen, had vermoedelijk voor ac kcude'voeten, eenharversterkertje ge nomen, doch in die mate dat hij ongeveer half tién, wegens openbare dronkenschap door de politie wérd ingepikt, hetgeen niet zoo ge makkelijk ging daar hij verzet pleegde. De po litieagent moest toen de hulp van eenige per sonen inroepen. Of de man veel gevangen heeft is niet bekend, maar wel dat hij een proces-verbaal heeft opgeloopen. KWEEKSCHOOL. De Schoonhovensche Kweekschool Vereeni- ging heeft Dinsdagavond aan zijn auditorium een programma aangeboden, dat klonk als een klok. Humor en ernst wisselden af maar de humor had toch de overhand. De avond werd begonnen met het S. K. V.-lied, dat door de leerlingen der Kweekschool staande gezongen werd, waarna het orkest eenige stukken op voerde. Vervolgens werden eenige gymnastiek- standen uitgevoerd. Na de pauze volgde het hoofdnummer van den avond n.l. de opvoering van: Haar laatste wil, welk stuk uitstekend is uitgevoerd en waarbij de zaal gedaverd heeft van 't lachen. De directeur der school, de heer J. P. Roozendaal heeft tot slot een dankwoord uitgesproken voor den prettlgen en gezelllgen avond. SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT. Zaterdag 9 Maart zal des middags van 2 tot half 6 een onderlinge schietwedstrijd worden gehouden, waaraan alle leden, de gewapende zoowel als de ongewapende of de z.g. economi sche afdeeling, kunnen deelnemen. Door de welwillende medewerking der burgerij en de leden zelf, zijn er waardevolle prijzen be schikbaar gesteld, waaronder een zilveren me daille van den Burgemeester. Er kan op 3 banen worden geschoten. POLS GEBROKEN. Woensdagmiddag ls de 14-jarige Eshuis, bij het voetballen op het terrein bij de Willem de Zwijgerschool, gevallen, waarbij hij een pols heeft gebroken. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden botermarkt werd aangevoerd 40 kg. goeboter welke werd verkocht tegen 75 ct. per pond. Handel zeer vlug. EIERVEILINGEN. Waaggebouw: Aanvoer 6000 stuks kipeieren, ƒ2,40—2,80: heneieren ƒ2,20—2,40; eendeleren 2,30, ganzeneieren ƒ6, alles pér 100 stuks. Voorhaven: Aanvoer 6400 stuks. Kipeleren 2,303, eendeieren 22,40 per 100 sauks. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Na het zoo goed geslaagde Vastenavondfeest van vorig jaar was het. te begrijpen, dat de R. K. Bond voor groote gezinnen dit jaar we derom voor zijn leden en introducees eén der gelijk feest zou organiseeren. Maandagavond heeft de Bond zijn groot Vastenavondfeest gevierd in het R? K. Verenigingsgebouw, waarvan de verschillende zalen ter beschikking stonden. Oud en jong konden weer genieten, daar werd voor elk wat wils aan amusement geboden; men kon biljarten, kaarten, sjoelbak ken, er was muziek, men kon dansen, er wa ren aardige wedstrijden, kortom, wie naar het feest kwam en dit waren er velen heeft genoten naar verkiezing. Het geheel stond on der leiding van den heer H. Wuyster uit Rot terdam, die op uitstekende wijze de stemming er in hield en de aanwezigen ter afwisseling op prettige wijze bezig hield. Wederom een gezellig carnaval, dat door de leden ten zeer ste op prijs werd gesteld. R. K. VROUWENBOND. Voor den R. K. Vrouwenbond, afdeeling al hier, hield Pater Verheggen, Directeur van het Secretariaat der Surinaamsche Missie, uit Rot terdam, Donderdagavond in het R. K. Vereent gingsgebouw een voordracht over de melaat- schenverpleging door de R. K. Missie in Suri name. De groote zaal van het R. K. Vereenigingsge- bouw was tot in de uiterste hoeken gevuld en de talrijke aanwezigen hebben vol aandacht ge luisterd naar hetgeen Pater Verheggen ver telde. In zijn voordracht, welke verlucht was door lichtbeelden, gaf spr. allereerst een dui delijk beeld van de vreeselijke ziekte der me laatschen en het lijden der arme geslagenen. Maar dan zien we ook, wat gedaan wordt om de melaatschen te helpen naar lichaam en ziel. De heerlijke, sterkende kracht van den Gods dienst geeft aan deze ongelukkigen kracht en schenkt hun troost in het lijden. Vol bewon dering staan we voor den zelfopofferenden ar beid van den priester en de liefdezuster in dit oord van besmetting en lijden. Niet lettend op de walging, welke de melaatschhq^l na tuurnoodzakelijk inboezemt, geeft de vrouw in dfe persoon van de liefdezuster zich met geheel haar schoon en sterk vrouwen hart aan de arme ongelukkigen. Met rechtmatigen trots zién we dan, wat de Christelijke lliefde, de liefdadigheid van Nederlands Katholieken in de Missie van onze Nederlandsche Kolonie Suriname heeft tot stand gebracht. Niet tevergeefs werd een be roep gedaan op de liefdadigheid der aanwe zigen, om door een offertje dit prachtige werk van naastenliefde en opoffering te steunen. DIJBEEN GEBROKEN. Zaterdagavond had een juffrouw, wonende Ged. Biersloot, het ongeluk in den winkel van den heer B. in de Waalstraat uit te glijden met liet gevolg, dat zij een dijbeen brak. Zij is in het Ziekenhuis ter verpleging opgeno men. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de maand Februari 1935 zijn te Vlaar- dingen aangekomen 59 stoomschepen, waar van 12 bunkerschepen. Vertrokken zijn 64 stoomschepen. In Febr. 1934 waren hier aangekomen 54 stoomschepen, waarvan 8 bunkerschepen en vertrokken 53 stoomschepen. Z. A. C. Voor deze onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: le Klasse A: H.V.O.—P.W. 5—1; H.V.O. is kampioen. le Klasse B: G.L. en W.G.T.B. 5—0; Hol lywood kampioen. Reserve le klasse: V.S.C. 2—Hercules 46; K.V.C.P.W. 2 24; TrekvogelsSunlight 4—7. Reserve 2e klasse: Olympia 2—MV.V. 2 50 D.V.O. 2—V.S.C. 3 1—3; H.V.O. 3—GL en W. 3 20; H.V.O. 3 is kampioen. Extra halve competitie, le Klasse: M.V.V.—V.S.C, 3—2; E.N.C.K.— NIMA 4—2. LOOP DER BEVOLKING Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari 1.1. 29329. Het vermeerder de door geboorte met 112, door vestiging met 115, totaal 227. Het verminderde door overlij den met 41, door vertrek met 98, totaal 137. Totale vermeerdering over de 2 eerste maan den van dit jaar 90. Aantal inwoners op 1 Maart 1.1. 29419. Aantal huwelijken in Februari 13. Vermeerdering in Februari 31. Aanbesteed werd het baggerwerk in de haven voor het dienstjaar 1935. De volgende biljetten werden ingezonden: N.V. A. Volkers Bagger Mij. te Sliedrecht voor 45 cent per M2. met loswal te Rozenburg en op eigen loswal 21 ct per M3. De Vries en v. d. Bosch, Den Haag op dezelfde condities 45 ct. en 22% cent per M3. GOEDK.OOFE COKES. Aan de Gasfabriek zuilen 2000 mud cokes legen 20 cent per H. L. worden opgeruimd. KIPPENDIEFSTAL Verdacht van diefstal van kippen te 's Gra- vezande zijn door den rijksveldwachter alhier aangehouden W. V.. J. B. en H. B. De laatste twee worden verdacht van heling. OPCENTEN PERSONEELE BELASTING. Bij Koninklijk besluit is goedgekeurd het be sluit van den Raad dezer gemeente tot het vaststellen van een verordening, regelende de heffing van 200 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. WATERPOLO. Hedenavond worden in het Sportf°ndsenbad te Schiedam 2 waterpolo-wedstrijden gespeeld, nJ. V. Z. C. I uit Delft en S. Z. C. I tegen De Zijl I uit Leiden. Aanvang kwart voor tie nen. NATIONAAL ZANGCONCOURS. Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" al hier, zal Zaterdagavond 9 Maart a.s., in de zaal „Harmonie" een nationaal concours worden gehouden voor dames-, gemengde en mannen koren en kwartetten. GEVONDEN VOORWERPEN. Van Rijn, Vaieriusstraat 97, halsketting; Pluimgraaff, Hoogstraat 131, portemonnaie; Don, Stationsstraat 22 portemonnaie met inhoud; Schouten, Ruiterstraat 25, ceintuur; Roskam, Stationsstraat 63, portemonnaie met inhoud; Raadhuis, VI. Ambacht, wit kindermutsje; Van der Hoeve, Vettenoordstraat 3, huissleutel; Stahiie, van Schravendijkplein 22, portemon naie met inhoud; Van Hees, Tollensstraat 52, portemonnaie met inhoud; Van 't Oor, Dijklaan 9. rozenkrans in étui; Pelle, Nic. Beetsstraat 29, handwarmer. BRANDMEESTER. De heer H. Groeneveld Azn„ alhier, is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot brand meester. GESLAAGD. De dames Corry de Korte en Teuny v. d. Lugt, leerlingen der modevakschool dames Hoogendijk en Post alhier, behaalden het diploma voor le coupeuse. DE BEUGVISSCHERIJ. Tot en met Februari 1935 hebben aan de Beugvisscherij deelgenomen van Vlaardlngen 3 stoombeugers, welke 15 reizen maakten en ƒ15.033 besomden aan verschè visch tegen verleden jaar tot en met Februari 12 stoom beugers, die in 61 reizen ƒ39:216 besomden, - Overgeleverd aan Chineesche geldschieters. Het is opmerkelijk, zooveel rijstschuren als er tegenwoordig in Indramajoe verrijzen schrijft men uit Indramajoe aan het N. v. d. D. Deze loemboengs zijn gebouwd door toedoen van den Regent van Indramajoe en oestemd voor het opschuren van de zoogenaamde zaai-padi voor het volgend jaar. Het is algemeen bekend dat de bevolking hier aan handen en voeten gebonden is aan de Chineesche handelaren en rijstfabrikanten. Ook hier, als overal elders op Java, viert net voorschot-systeem hoogtij. Zoo tegen den t-d, dat de droge moesson goed is doorgekomen en er niets meer van net veld te halen is, gaat de tani naar den bovenbedoelden Chinees en vraagt om voor-' schot. Voorschot voor dit en voorschot voor dat. Ook voorschot op de padi, welke met het intreden van den regentijd moet worden ge zaaid- Dit voorschot ontvangt hij nu eens niet in geld, doch in natura, dus in padi uit des handelaren voorraad. Dat is een voordeelig zaakje, want voor iedere picol zaai-padi, moet te gelegener tijd minstens twee picol consumptie-padi worden teruggegeven. Trouwens de geldschieters weten het wel- Men verzekerde ons, dat voor elke veertig of vijftig centen welke worden uitge leend, een picol padi wordt terugver^ngd Dit is voor den geldschieter de voordeel:gste transactie. De boeking wordt daar tevens zoo voordeelig door- Dit geschiedt zonder aan geloofwaardigheid en aannemelijkheid te heb ben verloren, tegen den bestaanden marktprijs, hetgeen dus zeggen wil, dat alle gekochte en verwerkte padi geboekt wordt voor een bed-ag, den marktprijs vertegenwoordigende,waarvoor in werkelijkheid veel minder betaald werd door het geven van voorschot. Zoodat het ook aannemelijk wordt te spreken van verliezen door het bedrijf geleden, hetgeen weer zijn voordeel heeft bij den belasting-aanslag. Het voorschot-systeem is hier wel een zeer diep ingeworteld kwaad. Het bestond, kan men zeggen, reeds door de eeuwen heen. De bevol king weet niet beter en leeft op dit systeem van voorschot. Hoeveel procent zij daarbij be taalt, laat haar koud. Als er maar, wanneer het noodig is, geleend kan worden I Het gevolg is dan ook niet uitgebleven. In dit rijstland bij uitnemendheid is de bevolking arm, straatarm. Men kan dit duidelijk waar nemen aan den staat, waarin de kampongs en woningen verkeeren- Het zal dan ook zeer moeilijk zijn, verande ring in de mentaliteit van deze bevolking te brengen om haar economisch op te heffen; Men heeft daarbij niet alleen te strijden tegen de minster goede votkn-eleeneehtropen, doop <m>w tegen de reeds genoemde geldschieters. En die laatsten zijn ook niet van gisteren 1 Toch hoopt de tegenwoordige Regent van Indramajoe, die eere wien eere toekomt van aanpakken houdt en veel voor de inland- sche bevolking overheeft, in dit alles toch ver betering te kunnen brengen- Hij trok op de begrooting een bedrag van enkele duizenden guldens uit voor den bouw van loemboengs om er zaai-padi in op te schuren, waardoor deze althans niet meer in voorschot bij den Chinees behoeft te worden gehaald om er het dubbele voor terug te moeten geven bij den oogst. Wij hopen, dat de Regent succes zal kun nen boeken. En dat hij dit succes ook zal kunnen boeken bij zijn pogingen om de vruch tenkweekers uit handen der geldschieters te houden, waartoe hij overging tot afkoop van de bevolkings-schulden voor den mangga-oogst. Maar hij zal geen makkelijk werk hebben. Want de bevolking van Indramajoe is wel buitengewoon vasthoudend aan vanouds be staande gebreken en bovendien traag en dom. Men meldt ons uit Zurich: pe Schweizerische Zentrale für Handelsför- derung te Ziirich is er in geslaagd, in samen werking met de Zwitsersche .verkeerscentrale te Amsterdam en de Zwitsersche Jaarbeurs te Hazel, een collectieve t Zwitsersche inzending op de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht te organiseeren. welke omvangrijker is dan het vorige jaar. De Zwitsersche stands, waarin de meeste tak ken van de Zwitsersche industrie zijn vertegen woordigd, zullen worden ondergebacht in een afzonderlijk paviljoen op het Vredenburg. dat speciaal door den architect Frans Roentgen (Ainsterdain-Winterthur) wordt gebouwd. Verschillende Zwitsersche machinefabrieken en fabrieken van electro-technisehe apparaten, textielfabrieken, de horloge-industrie en de be kende Caran d'ache fabrieken te Genève zuilen vertegenwoordigd 2ijn. Aan den wand van het paviljoen zal een klok met een middellijn van niet minder dan 3 meter worden bevestigd. De Zwitsersche verkeerscentrale zal onder den titel „Naar mooi Zwitserland" en „het tand voor den automobilist", panorama's foto's en plakkaten tentoonstellen. In het Zwisersche paviljoen zal voorts een inlichtingen-bureau van de Zwitsersche Jaar beurs gevestigd worden, zooals op de laatste Jaarbeurs te Bazel een Informatiebureau van de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht was in gericht. GE ZIJT DAN EERST t BEWAART UW KWITAWTIËN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2