s „Waar dat wie! draait" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN STADSNIEUWS üt No. 17205 TA AT>nA"MfJ-# DINSDAG 10 MA ART 1935 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 een varken gestolen. burgerlijke stand. KETHEL. ROTTERDAM. VOOR ONS GYMNASIUM. athletiek. baldadigheid Onbekend gebleven jongens hebben een ruit - 3 j:..e sc*loenmakerij van F- S in de aanrijdfng. SCHEEPVAART. Periculum in mora. VOOR VADERLAND EN.... BONUS". NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN i DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand I-10, per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75. vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds «an ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar per stuk. Fostchéque- en Girodienst No. 8144 courant De Maasbode Uitgave van de N.V. de loom te Rotterdam. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Llefdadig- heidsadv, worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. TI7 verzekering500- bii overliiden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen 250- bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; 75- bij Gratis-Ongevallen J J Verzekerin" loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt een wijsvinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Vetzekenng loopt op ae vooi a raen a eenrn P verlies van j WERKNEMENDE MIDDENSTAND Nieuwe R. K. Standsorganisatie- Men schrijft ons: Hoewel in de katholieke pers reeds meer malen,berichten zijn geplaatst betreffende bo vengenoemde standsorganisatie en via de K.K. microfoon twee keer een causerie dienaangaan de werd gehouden, waardoor in diverse rin gen belangstelling voor deze vereemging werd gewekt, zijn de werknemend-e maddens anders, u rwmpn er met voldoende in het algemeen genomen, _T mt in onzen tijd een eigen van doordrongen, dat o standsorganisatie van belang is, met enkel voor hun persoon of de materieele belangen, maar ook en vooral voor de taak, die zij in ons katholiek openbaar leven vervullen kan en moet. Reeds langen tijd werd het ontbreken van deze stadsorganisatie als een gemis aange voeld. Henri Hermans schreef daarover reeds een tiental jaren geleden en op den 24en Lim- burgsdien Katholiekendag in 1933, sprak hij nog over deze vereeniging als zijnde de no8 ontbrekende schakel in de rij onzer katholieke standsorganisaties. Mede als gevolg van dezen Katholiekendag en van besprekingen daarvoor en daarna ge houden, is de oprichting op 9 Juli 1933 een feit geworden. Overtuigd als de oprichters zij11 van de 1100C' zakelijkheid van deze standsorganisatie, met enkel plaatselijk en diocesaan, maar ook lan delijk, is met ijver en volharding aan den uit bouw gewerkt, zijn statuten on worpen en vastgesteld, zijn afdeelingen opgericht in samenwerking gezocht en vei u e0en me an ei e standsorganisaties en zijn verschillende punten van algemeen belang voor den werknemenden middenstand, in behandeling. En zoo is deze standsorganisaite in den korten tijd van haar bestaan reeds uitgegroeit tot ruim 1400 leden, verdeeld ovre 12 afdeelingen, terwijl in meerdere plaatsen voorbereidingen voor het oprichten van afdeelingen worden getroffen. Om nu ook te Schiedam de propaganda in deze richting te kunnen voeren, is tot bet houden van een propagandavergadering beslo ten in samenwerking met het Plaatselijk Comité van de K. S. A., morgen, Woensdag 20 Maart, nam. 8.30 in het gebouw van den R. K. Volks bond, Lange Haven. Alsdan zal de bekende spreker, de Zeereerw. J- c°lsen. nader uiteenzetten wat eigen lijk standsorganisatie is en waarom de stands organisatie voor den werknemenden midden stand m onzen tijd zoo gewenscht is Voorzoover de adressen bekend waren ziin persoonlijke uitnoodigingen verzonden Éven wel worden alle katholieke onderwijzers, amb tenaren bij aRe takken van overheids- en semi- overheidsdienst, journalisten, handelsreiziger,. technici. opzichters, werkmeesters, kantoor°pe^ van De dieven in de val. In November j.l. werd doof V. bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een var ken, dat zich op een weiland aan den Oudedijk bevonden had. Het is thans de politie gelukt, de daders van dezen diefstal op te sporen; het zijn de werkloozen J. C. v A B. J- L., en A. J. F. Zij bekenden, het zwijn op het weiland te hebben gedood en in de woning van v. A. te hebben verdeeld. Bovendien is tegen v. A. en L. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een eiken houten kast, welke ontvreemd was uit een keet van de Voetbalvereeniging „Schiedam" in Januari j.l. De kast is bij L. in beslag genomen. GEBOREN: 18 Maart: Pieternella, dochter van H. Hartog en B. Ouwens, Mariastraat 75; 17 Maart: Joseph Frnciscus, zoon van T. W. van der Hoeven en M. E. M. Collignon, Pui- tershoekstraat 22; 18 Maart: Nicolaas, zoon van H. Huijgen en C. von Beers, K. Haven 26; 16 Maart: Maria Hendrica Clementina, dochter van H. A. van Antwerpen en M. Offerman, Aleidastraat 130; 17 Maart: Alouisius, zoon van M. van Duppen en L. H. Go-mmans, Damlaan 47-11. OVERLEDEN: 17 Mart: A. Jonkheer, 82 j„ Nassaulaan 75. soneel, leeraren, enz., die door het lezen dit artikel kennis krijgen van deze propaganda- avond, ter vergaderng verwacht. FAILLISSEMENT VAN „de DREVEL". Het weekblad Handelsbelangen neemt 0.m. op de crediteurenlijst in het faillissement der Beurenfabriek en Houthan e 6 o reve te Schiedam. Deze lijst telt 53 ere rem e een totaal passief van 35.425,63. waarv Pre e- rent 2.395,63. De baten zijn nog met volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn. i Ind. en Handel Mij. Laagland, geleverde goe- feren f 6.396,11, Kamphuys en Loosbroek, ge leverde goederen 4.311,23; N.V. v.h. P- Rot 0e everde goederen 4.277,07. KRING SCHIETWEDSTRIJDEN. Zaterdagavond zijn op de schietbaan alhier voor de Burgerwacht de jaarlij ksche schiet wedstrijden van den kring „Westland" gehou den. Aan deze wedstrijden, welke overal door de burgerwachten op eigen baan verschoten worden, namen van onze burgerwacht drie vijftallen deel. De uitslag is .als volgt: Klasse B: M. de Bruijn 54 p.; W. Peters 54; Jac. Verspeek 56; F. van van de Wildt 58; G. P. van Lindt 58, totaal 280 punten. Klasse C I: J. C. F. Oisthoorn 41, C. Lansbergen 49, N. Lansbergen 51, S. Verkade 56 en H. de Lange 56, totaal 253 punten. Klasse C II: C. v. d. Drift 53, A. de Lange 53, L. Bijl 53, A. Vlaar- dingerbroek 55 en K. Quartel 58 punten, totaal 272 punten. De wedstrijd in Kethel stond onder controle van een commissie uit de burgerwacht te Vlaar- dingen, terwijl een commissie uit Kethel bin nenkort de kringwedstrijden van de Delftsche burgerwacht zal moeten controleeren. opL,:z7d77b'ju0nfeiae 0mStandigheden ZU^e athletiek-wedstrijden P"Vin?S SV.V., in samenwerking g en schen Athletiekkring. met Rotterdam- GESLAAGD. Te Den Haag is de heer W. Th van hier geslaagd voor het the0mische °nl"g van het machinistendiploma B. gedeelte AUTO GESLIPT. wedstrijden van den kring „Westland" gehOU- is gistermorgen een auto, bestuurd door d. in de Lange Nieuwstraat aan het glijden ge gaan. De wagen kwam daardoor tegen een lantaarnpaal terecht. Treeplank en portier van den auto werd beschadigd. Liduinastraat in nagegooid. Gisterenmorgen is een wielrijder> genaamd W' „"Tr me,kauto op den grond ge smakt. De l8"JauSe jongeman reed met nog een persoon OP den «otterdamschedijk tusschen Pompstation en Roode Hek. De weg ter plaatse, is momenteel vnj smal, doordat de straat is opgebroken. Toen de auto beide fietsen nog niet was gepasseerd, week deze al naar rechts, met het gevolg oat de wielrijder w. ,f. werd geraakt en kwam te vallen. Hij bekwam een schaafwonde aan de knie, terwijl zijn fiets licht beschadigd werd. SCHIEDAM, 18 Maart. Aangekomen Noorsch s.s. Jernland, 'met ijzererts, van Sagvaag, in de Wilhelminahaven: Duitsch s.s. Luise Leonhardt, ledig van Rotterdam: Nederl. s.s. Drechtdijk, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. In het jaar 1802 gebeurde het, dat de be roemde staatsman Pitt in eene redevoering voor het Lagerhuis een regel van Virgilius citeer de en midden in zijn citaat bleef steken; maar onmiddellijk vielen alle Commoners, Whigs zoowel als Tories, als één man in en vulden de ontbrekende woorden aan. Terzelfder tijd rijst de ster van Pitts ge- nialen tegenstrever, den grooten Corsicaan. Met lapidaire, dwingende proclamaties voert bij zijne soldaten van overwinning naar over winning; maar wie goed luistert hoort telkens de echo van het classieke voorbeeld achter zijne woorden: „Gij hebt niets gedaan, omdat u nog dingen te doen overblijvenZal mon van ons zeggen, dat wij wisten te over winnen, maar dat wij van de overwinning geen gebruik wisten te maken?" Napoléon ijkt zich zijn Lucanus en zijn Livius te herin neren. Later, eindelijk verslagen en verloren, be sluit hij een toevlucht te zoeken in Enge land. Napoléon richt een kort briefje tot den Prins-Regent van dat land, hij doet mededee- ling van zijn besluit, vraagt de bescherming der Britsche wetten en kan, zelfs op dat be narde moment,, niet nalaten zijn stap te recht vaardigen met een voorbeeld uit de oudheid: Xhemistocles, die een wijkplaats zoekt bij de perzen. Honderd jaren later is het niet anders De grootste militaire denker van het eind der vo rige eeuw, die jaren lang chef was van den Duilschen generalen staf, Graaf Schlieffen. be studeert de heele krijgsgeschiedenis in het licht van Hannibals vermaardste overwin ning, welken den titel geeft aan Schlieffens verzamelde studiën: Cannae. Polen, na langer dan een eeuw te zijn ge- •b'ieëndeeld, herwint zijn zelfstandigheid on- der de leiding van Pilsoedski, wiens jeugd bezield werd door de gestage studie van Plu tarch us; de Tsjechen herstellen hun onafhan kelijkheid onder professor Masarijk, die zijn '"r,? Was begonnen met een dissertatie Eneelanri Tegen bet eind van 1915 gaven Engeland en Frankrijk de hopelooze Dardanel- hmexpeditie.op; de prognose over het verloop der ontruiming van Gaiiipaü werd door Lord Curzon gebaseerd 0p het zesde en zevende boek van Thucydides Met tientallen zouden de historische en ac- tueele voorbeelden van het Voortleven der classieken kunnen vermeerderd worden, maar de aangehaalde mogen volstaan nu Katholiek Rotterdam zich de waarde wil herinneren van dat wat het dreigt te verliezen: zijn eigen gym_ nasium. Hier kunnen wij met m den breede de beteekenis gaan uiteenzetten van de gymna siale opleiding als propaedeuse voor de Uni versiteit en voor het leven in het algemeen. Afgezien wellicht van de specifieke opleiding der geestelijkheid benadert geen enkele school in die mate het ideaal van sterker dung" als juist het gymnasium, indruk dan deze onze overtuiging za op ui tenstaanders maken het veelzijdig ge uigems ten gunste van de gymnasiale opleiding, da m de laatste decenniën allerwegen werd gehooid Sinds de intellectueele en maatschappelijke elite ook over andere scholen (in Nederland de in Duitschland de Realschule, in Frankrijk de section B of moderne) met vrij wel gelijke rechten verdeeld werd en daardoor eene vergelijking met het gymnasium werd mogelijk gemaakt, is door leidende figuren in het maatschappelijke leven, door Kamers van Koophandel etc. in binnen- en buitenland met vrij groote eenstemmigheid de superioriteit der classieke vorming erkend geworden. En zulks niet slechts in Europa, maar ook in de toch waarlijk niet met traditie overbelaste Nieuwe Wereld. Juist voor een handelsstad als Rotterdam kan het zijn nut hebben te wijzen op een tweetal zeer interessante publicaties, die ons inlichten omtrent de op ervaring gebaseerde voorkeur voor de classieke vorming aan gene zijde van den Oceaan: „Value of the Classics" (Prince ton University Press 1917) bevat honderden getuigenissen van staatslieden, professoren, bankiers, industriëelen en andere vooraan staande persoonlijkheden in Amerika; „L'Edu- cation commerciale aux Etats-Unis et au Ca nada" van P.' F. de Cleyn S.J. (Anvers 1923) versterkt in zijn vierde hoofdstuk („Les Hu- manité's Gréco-Latines et la Carrière des Af faires") den gunstigen indruk der voorafgaan de enquête. Ook als vooropleiding voor de natuurweten schappelijke en exacte beroepen bleek het gymnasium krachtens zijn algemeene vorming bij geen enkel ander schooltype achter te staan. Men zag zelfs zonder overdrijving zeg gen: integendeel. Nog versch ligt in het ge heugen het adres, dat voor circa twee jaren een aantal hoogleeraren in de exacte vakken zich genoopt zag tot den Minister van On derwijs te richten, en waarin juist het gym nasium niet als in gebreke blijvend werk ge noemd. Zoo pas nog heeft prof. V. J. Koningsberger (Utrecht) met nauwkeurige, sinds11928 bijge houden statistieken in het laatste nummer der „Paedagogische Studiën" aangetoond, dat het percentage der een of meer malen afgewezenen voor het candidaatsexamen in de medicijnen onder de ex-gymnasiasten ongeveer één derde bedraagt van dat dergenen, die H. B. S. of Lyceum als vooropleiding hadden genoten. Vermoedelijk zal bij een verschijnsel als het laatst genoemde rekening moeten worden ge houden met de omstandigheid, dat het gymna sium juist de meest begaafde leerlingen tot zich trekt. Maar men mag daarin een argu ment te meer zien voor het gymnasium. En daarom is het een treurige waarheid, dat het wegvallen der gymnasiale opleiding uit het Katholieke onderwijs van Rotterdam een on herstelbaar verlies beteekent, dat door geen enkele andere inrichting vergoed zou kunnen worden. Voor onafzienbaren tijd (want wie zou na eene mislukking een nieuwe poging wa gen?) zou de intellectueele emancipatie der be langhebbende bevolkingsgroep onmogelijk ge maakt zijn, ja, door een remancipatie vervan gen worden. Alvorens in zulk een onherstelbaar verlies kan worden berust dient nauwgezet de vraag overwogen te worden, of Katholiek Rotterdam geen rechten kan doen gelden op subsidiëering van zijn gymnasium, dat thans met den onder gang bedreigd wordt. Naar matige schatting zal dit gymnasium in September, wanneer alle zes klassen bezet zullen zijn, ongeveer 110 leerlingen tellen. Blijkens het laatste Jaar boekje van het Genootschap van Leeraren (1935) evenwel zijn er in ons land niet minder dan twintig (veelal openbare) gymnasia, wier leerlingental lager is, van enkele zelfs aanmer kelijk lager (55, 58, 62, 67, 69, 74 etc.) Laat ons hieraan toevoegen, dat wij het als eerste een nationale ramp zouden achten, wan neer zulke kleinere gymnasia ten offer moes ten vallen aan de crisisomstandigheden. Maar zeker niet minder moeten wij ons ertegen ver zetten, dat katholieke gymnasia, die vooreerst met groote offers zijn opgezet en die vervol gens waar het hier toch vooral op aan komt hun levensvatbaarheid ten volle ge toond hebben, dat die gymnasia nog steeds van elke subsidiëering verstoken blijven en dat dientengevolge katholieke bevolkingsgroepen een cultureele capitis deminutio zullen moeten ondergaan. Wat hier dreigt is dan ook iets dat, voor zoo ver wij weten, zonder precedent is. Wij zijn allerminst blmd voor de financiëele moeilijk heden. waarin Rijk en Gemeente verkeeren. Maar, wanneer men de cijfers, die wij boven uit het zoo pas verschenen Jaarboekje aan haalden, voor oogen houdt, dan kan men niet aan den indruk ontkomen, dat de gevolgen der onderwijsbezuiniging hier uitsluitend ten laste komen van die bevolkingsgroep, wier cultureele en intellectueele emancipatie eerst uit de laatste decenniën dateert. Door de mededeelingen van het schoolbe stuur in de pers is de doodsnood van ons gym nasium nu algemeen bekend geworden. Een kloek woord der redactie van dit blad heeft reeds de richting eener hulpactie aangewe zen. Maar op twee punten zouden wij nog in het bijzonder den nadruk willen leggen. Voor eerst, dat hier periculum in mora is: alleen snelle hulp kan baten. Lijdt de zaak uitstel, dan heeft waarschijnlijk het grootste gedeel te van leerlingen en docenten zoo goed en zoo kwaad als het gaat elders een toevlucht ge zocht en zou zelfs de aanmelding van nieuwe leerlingen in het gedrang komen. En vervol gens: het schoolbestuur noemde twee mogelijk heden van redding, namelijk subsidie of hulp uit de katholieke burgerij. Die dubbele moge lijkheid kan gevaarlijker zijn dan een enkele! Wij leven nu eenmaal in een tijd, die kwalijk laat verwachten, dat men elkander in edel moedigheid wil overtreffen; of m.a.w.: wij vreezen, dat zoowel Regeering als burgerij gaarne de eer der redding aan de ander zullen overlaten. Den modus procedendo aan te wij zen om dit gevaar te voorkomen en zoo moge lijk een samenwerking tot stand te brengen ligt niet op onzen weg. Maar wij meenden er goed aan te doen, zoowel traagheid ais overla ten vanactie in dezen als even bedenkelijk te signaleeren. Dr. AUG. CUYPERS. Het American Lcgiun leeft niet voor roem alleen ZINKEN TIJLEN !)5 cent WASCHKETELS 105 cent VUILNISEMMERS 115 cent ZINKEN WATEREMMERS 35 cent De grootste sort, en 't goedkoopst alleen HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 W at tie Amerikaaueehe soldaten dachten toen de Amerikaansche arbeiders zijden hemden droegen. Zooals elk Zuid-Europeesch stadje zijn plein met het onontbeerlijke heldenstar.dbeeid heeft, zoo heeft elke Amerikaansche s'ad een clubhuis van het „American Legion" de groote vereeniging der oud-strijders m den wereldoorlog. Zoo'n clubhuis is gewoonlijk door een heldergroen grasveld omgeven. Bij den ingang wappert hoog in de lucht de vlag met de sterren en de strepen en meestal staan in het rond oude kanonnen en mitrailleurs als een indrukwekkende decoratie verspreid Het „American Legion" werd eigenlijk in Europa gesticht. Op 15 Maart 1919, dus nu zestien jaar geleden, kwam te Parijs een dui zendtal Amerikaansche oud-strijders Dijeen, om den wapenstilstand te herdenken. Onder hen bevond zich een Theodore Roosevelt Jr., thans politicus in opkomst. Het ging te Parijs als het dikwijls gaat, wanneer broeders gezel lig samen zijn. Men besloot een vereeniging te stichten en omdat men niet uitsluitend de gezelligheid als grondslag wilde nemen, werd er een soort program opgesteld. Het „Ameri can Legion" nam op zich, de Amerikaansche grondwet te verdedigen, hondeixi procent Amerikaansch te zijn, de wederzijdsche herin- nei-ingen te verstevigen, onder de leden een weldadige hulpvaardigheid aan te kweeken en voorts te strijden voor recht, vrede, vrij heid en democratie. Men had dus dadelijk eenige onderwerpen, waarover men onafzienbaren tijd zou kunnen discussieeren, zoodat het bestaan van het „Le gion" wel voor goed gewaarborgd scheen. Het organiseerde spoedig tal van afdeelingen in het vaderland, waar duizenden en duizen den oud-strijders zich met enthousiasme aan eensloten en zulks om tal van redenen. Ten eerste is elke Amerikaan verliefd op het ver leden, wat bij individuen van een volk zon- verleden op grond van psychologische overwegingen alleszins te verklaren valt. Er bestaan in de States tal van clubs, wier uit sluitend doel is, te gedenken. Deze clubs va- rieeren van de Rudolf Valentino-clubs tot de club, die elk jaar trouw den grooten „bliz zard" van 1896 herdenkt. De leden er van ra ken maar niet uitgepraat over dien ver- schriikikelijken sneeuwstorm. Maar voor de leden van het „American Le gion" bleken dra alleszins practische dingen uitstekend met de sentimenteele gevoelens verbonden te kunnen worden en tot een har monische eenheid versmolten. Het eianddoel was en bleef desondanks het welzijn van het vaderland, dat het zich tot motto gekozen had. Al in 1920, in de heerlijke jaren der Coolid- ge- en Hooverprosperity, toen Wallstreet het paradijs van Amerika leek, slaagde het ener gieke bestuur er in de commandant wordt door de leden gekozen en hij geniet een sala ris van 10.000 dollar de pensioenen van de veteranen van den wereldoorlog van dertig dollar op honderd dollar per maand te bren gen. En in 1924 stond het Congres aan de drie en een half miilioen oud-strijders nog een gra tificatie toe van een bonus, een extra-uitkee- ring, waarvan ze twintig jaar achtereen bij voorbaat zouden kunnen genieten. Uncle Sam is altijd erg vrijgevig tegenover zijn oud-strijders geweest. De veteranen der verschillende oorlogen werden bijna met. een oorlogsbuit betaald en waren vaak voor hun leven onder dak. We herinneren ons, eens in het hartje van Slowakije op een Engelsch sprekend personage gestuit te zijn. dat ge moedelijk leefde van een wekelijksche uitkee- ring in dollars, die hem regelmatig uit Ame rika gewerd. Hij was in zijn jeugd naar het land der wonderen gegaan en toen de Ameri- kaansoh-Spaansche oorlog uitbrak, was hij er werkloos. Ten einde raad liep hij naar een werfbureau, werd Amerikaansch soldaat diende zijn tijd netjes uit en vei'wierf zich al dus een veteranenpensioen, waarmede hij zich in zijn vaderland installeerde. Voor de oud-strijders van den wereldoorlog spx'-ak het van zelf dat ze even netjes behan deld werden. In 1931 wist het „Legion" onder bedreiging van politieke repressailles gedaan te krijgen dat de veteranen op hun bonuscer tificaten bij het rfjk vijftig procent voorschol konden krijgen en nog het vorige jaar was het in staat een flink deel van de door Roosevelt ter wille van de bezuiniging danig gesnoeide extra-uitkeeringen te herwinnen. Heel deze actie voor de materieele positie had een stevigen grondslag die door het Ame rikaansche volk gebillijkt werd En duizenden leden van het „Legion" maakten gezeten lieden als ze waren in hun flatteerende uni formen reizen naar Europa, waar ze in de hoofdsteden met groot gejubel als de ware overwinnaars in den wereldoorlog begroet werden. Van deze waarheid waren ze trou wens zelf volkomen overtuigd. Maar toen de depressie zich baan brak, be gon de ellende. De regeering toonde zich erg schriel. Aanvankelijk hadden de oud-strijders boven iedereen de voorkeur. Zij waren het immers, die de kastanjes uit het vuur hadden gehaald. Terwijl zij door de modder van de Fransche slagvelden krioelden, droegen thuis de arbeiders zijden overhemden, gingen hun kinderen in automobielen naar school en had den hun vrouwen iedere maand een andere japon. Er werd grof verdiend, door groot en klein, hoog en laag, door alles, wat in het vei lige vaderland was achtergebleven. Ook hier herhaalde ach weder de geschic denis. Ten tijde van den burgeroorlog zijn de soldaten er eveneens bekaaid afgekomen. Zo SCHIEDAM, 18 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling Spoeling 1,40 a 1.50 Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Oostelijken wind, nevelig tot half bewolkt, wei nig of geen neerslag, iets zachter overdag. Lichten op van 's avonds 6.39 tot 's morgens 5.37. moesten zich met een armzalige soldij tevre den stellen en hun gezinnen moesten maar zien, hoe ze rondkwamen, terwijl degenen, die thuisbleven, rijk werden door profitabele le- eranties aan het leger, van vriend en van vijand. Eenige der grootste fortuinen van Amerika, die thans nog de wereld verbazen, werden toen gevormd. Cax'negie, Rockefeller, de vleeschbaronnen van Chicago, de bankiers van New York, ze waren kerels in de kracht van hun leven. Maar ze dachten niet er aan, te gaan vechten. Ze werden liever millionnair. In het zich snel ontwikkelende Amerika van die dagen, viel deze tegenstelling nauwelijks op. De bij het sluiten van den vrede tusschen Noord en Zuid naar hun haardsteden terug- keerende soldaten kregen spoedig een kans op werk en welstand. De massa's im -gr anten deden het vuile werk, de hondera procent Amerikanen brachten hun schaapjes op het droge. En wie in eigen, omgeving geen werk kon vinden, trok naar de Middle West, die elkeen een ruim bestaan bood. Hadden thans dezelfde verhoudingen be staan als toen, het „American Legion" zou geen brandend probleem geworden zijn. Het had zijn edel motto niet behoeven aan te vul len, zijn tegenstanders hadden het „voor va derland en bonus" niet kunnen uitvinden. Maar toen de groote crisis uitbrak, was er geen Middle West met wijdopen poorten meer. Integendeel. En in den geweldigen strijd om het primaire levensonderhoud, die de massa te voeren kreeg, werd geen onderscheid ge maakt voor een oud-strijder. De inval-ieden werden eenvoudig onder den voet geloopen. In 1930 telde het Legioen meer dan een mii lioen leden. En het was machtig. De president kwam zijn algemeene vergaderingen bijwo nen. En daar te berde gebrachte leuzen wer den door duizenden en duizenden propagan disten tot in de verste uithoeken van het land uitgedragen. Het „American Legion" was een macht in Amerika Drie kwart der leden woont in provinciesteden, de centra, waar de meeste afgevaardigden vandaan komen. Elke „le-gionnadr" is bij de verkiezingen een factor van beteekenis. Thans, nu het „Legioen" slechts 887.000 le den telt, is die macht nog verre van getaand. En het bestuur is even energiek als vroeger. Ondanks de slechte tijden is het van plan, dit jaar het aantal betalende leden op 1.250.000 te brengen. Met een heel beslist doel, n.L om het verloren terrein te herwinnen. Evenals alle groote Amerikaansche instel lingen en belangengemeenschappen heeft het „Legioen" te Washington een vertegenwoor diger. een z.g. lobbyist, wiens taak het is, de afgevaardigden te bewerken en ten bate van de veteranen te beïnvloeden. Deze vertegen woordiger, een ex-majoor, eveneens gesalari eerd, voert samen met den huidigen comman dant, den bankier Belgrano uit San Francisco, een felle actie voor het onmiddellijk uitbeta len van een bedi'ag van twee milliard, waar door volgens hen niet alleen de veteranen, maar ook het heele land gebaat zal zijn, want de koopkracht wordt er door verhoogd. Deze twee milliard is een extra'tje boven de zeven milliard, door Uncle Sam tot dusver aan zijn veteranen van den wereldoorlog uitbetaald. En het ziet er naar uit, dat het „Legioen" zijn zin en zijn bonus voor de zooveelste maal krijgt. Coolidge heeft zich er voor moeten buigen, Hoover eveneens. Ook Roosevelt en deze zal een tweede échec willen ontwijken. Hij heeft zich tot dusver steeds tegen het mil- liardencadeautje verzet, daarin bijgestaan door de „American Veterans Association", een or ganisatie van ongeveer 10.000 oud-strijders, voor wien het vercommercialiseeren van de aan het vaderland verleende diensten een schande voor Amerika beteekent. Hun com mandant heeft zelfs altijd geweigerd, zijn pen sioen en den bonus te incasseeren, ofschoon hij toch geen man in bonis is. Hij en zijn geestverwanten gaan zoo ver, het „Legioen1 als „Public Enemy Number One" aan te wij zen Bij den aanvankelijken opzet van den „bo nus", waarvoor het „Legioen" al onder presi dent Harding vocht, was het de bedoeling, dat den veteranen pas over twintig jaar bij wijze van levensverzekering een bedi'ag zou wor den uitbetaald, dat in overeenstemming was met hun aantal dienstjai^en. Maar de vetera nen willen niet wachten. Ze hebben het geld te hard noodig, zeggen ze. En, wat erger is. bij de laatste verkiezingen hebben tal van candidaten, die nu in het Congres zetelen, hun kiezers-oud-strijders den „bonus" voorgespie geld. Nu zuilen ze hun belofte moeten inlos sen Anders ziet het er leelijk uit voor de vol gende verkiezingen en daarmeue houdt een politicus toch altijd rekening. Zoo zal het Amerikaansche congres moeten beslissen, of het motto „voor vaderland en bonus" een honderd procent Amerikaansch ideaal is C. H. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. li- Gorzen in het Parochiehuls. lederen Dinsdag bestuursvergadering R- K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy". gebouw R. li- Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneeivereemging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten) Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereemging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Fhpse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot Q uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K_ K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. B. k Bond van Overheidspersoneel St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 10 sociale outwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereemging onder Leiding vaD den eerw. praeses, Id gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius", van ball 8 tot nalf 9 zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. Dinsdag 19 Maart. Volkszangavond van De Princevlag. Gebouw Eendracht, 8 uur. Woensdag 20 Maart. Propaganda-vergadering voor den Werk nemenden Middenstand. R. K. Volksbond, half 9 Donderdag 21 Maart Opvoering van „Sprookje" door het kinder en jongedameskoor van Ko de Keijzer. Musis Sacrum, kwart over 8. Zaterdag 23 Maart- Viering 15-jarig bestaan van S. F. C. Ge bouw Eendracht, 8 uur. 19 Maart: Nutszaal, Isaac Cohen, 8 uur; Groote Schouwburg, Othello (jubileum Alb. v. Dalsum) 7.30 uur (voor volw.). 21 Maart: Doelen: Eruditiocomcert, 8 uur. 23 Maart: Doelen, Rott. Philh, Orkest, 3.30 uur; Nutszaal, Rott. Toonkunst Conservatorium, 8.15 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Van lach tot lach (Meyer Hamei's revue) 8 uur (Zondag ook 2 uur) voor volw. (tot einde Maart). BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 Maart, in: Luxor: Walzer an der Newa (voor volwasse nen); Grand: One night of love (voor volwas senen): Thalia: Boemeistudenten '(voor volwas senen); Royal: Die englische Heirat (voor vol wassenen); Roxy: Het meisje met den blauwen hoed (voor volwassenen); Olympia: De familie van mijn vrouw (boven 18 jaar).; Studio: De luchtdoop (voor volwassenen); Colosseum, Bleeke Bet (voor volwassenen); Scala: Op hoop van ze gen (voor volwassenen); Capitol en City: Eskimo (voor volwassenen); Centraal: Een tegen ailei. (voor volwassenen); Corso: Pack up your trou bles (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, werk van W. Jilts Pol (tot 28 Maart). SCHIEDAM. Passage-theater: Tot en met Donderdag 21 Maart „Op Hoop van Zegen" (voor voiw.) Spe ciale jeugdmatxné's. 1)1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1