DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS °««v£AD,GHEID «ER MAANDAG 25 MAART 1935 No. 17210 58ste TAAT?^ANG. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 katholieke filmactie. jaarvergadering hermes-d. v. s. ROTTERDAM. een LÈÈï^jr scheepvaart H. G. M. VAN DER VIJVER. Bij zijn zeventigsten verjaardag. iw. pil ÉH DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. P KEUZENKAMP f DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt» franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand l.l°ï per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75» tf vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemartk 4 verkrijgbaar per stuk. Postchéque- en Girodienst No. 81440. r„.,rant De Maasbode Uitgave van de N.V. de Coura te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Uratis-ünoevallenverzekeririg500bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen 250-bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75-bij verlies van een wijsvinger; 50bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Propaganda-avond voor de Gezinsfilm. De propaganda-tocht van het Comité Gezins film is nog steeds in volle gang. Klein begon nen is deze nog jonge katholieke filmbewe ging uitgegroeid en haar propaganda is lang zamer hand een grooter gedeelte van ons land gaan bestrijken. De grootere steden der Katholieke zuidelijke pi ovinciën hebben het voorbeeld gegeven; thans gaan ook de Katholieken der Noordelij ker gelegen steden het goede voorbeeld volgen Onder deze neemt Schiedam, de stad der H. Liduina, een eerste plaats in. Hier heeft op verzoek van Pater Justinus Janssen O.F.M., voorzitter van het Comité Gezinsfilm, het plaat selijk Comité voor Sociale Acties spontaan de voorbereiding van een propaganda-avond voor dit pracht-doel, de stichting eener eigen ka tholieke filmproductie, op zich genomen en er is alle kans, dat ook katholiek Schiedam zich in deze kwestie niet onbetuigd zal laten. In het bioscoopvraagstuk hebben de katho lieken van Nederland, vooral nu de Ned. Bioscoopbond hun het recht ontzegd zelf te be slissen hoe zij een eigen actie moeten opzetten, een groote taak, welke op de propaganda-ver- gadering te Schiedam door een tweetal spre kers zal worden uiteengezet. Het R. K. Gem, Zangkoor K. K. G zal welwillende medewer king aan deze avond verleenen. De avond is vastgesteld op Dinsdag 9 April a.s. en zal worden gehouden in het gebouw van de R. K. Volksbond aan de Lange Haven. Nadere bijzonderheden zullen nog worden bekend gemaakt. R. K. STAATSPARTIJ. Op een dezer dagen gehouden vergadering van de R. K. Staatspartij, afd. Schiedam, is besloten tegen Vrijdag 12 April a.s. een groote propaganda-vergadering te beleggen in den R. K. Volksbond, waarop een bekend spreker het woord zal voeren over de verkiezing voor de provinciale staten. Dinsdag 23 April zou een ledenvergadering worden gehouden, o.a. ter vaststelling van de voorloopige candidaten- lijst voor den Gemeenteraad, en dan zou ook een commissie van advies worden benoemd. Tot uiterlijk 19 April kunnen candidates voor den Gemeenteraad worden ingediend bij het secretariaat. Warande 2a, waar van heden af desbetreffende formulieren verkrijgbaar zijn. De proefstemming voor de vaststelling van de definitieve lijst zal op Zondag 5 Mei plaats vinden. MR. M. J. C. M. KAVELAARS. 25 Jaar griffier- Op Vrijdag 26 April a.s. zal de heer mr. M. J. C. M. Kavelaars den dag herdenken, waar op hij vijf en twintig jaar terug benoemd werd tot griffier van het kantongerecht alhier. Het be?tuur van Hermes-D.V.S. is voor nemens om de jaarvergadering uit te schrij ven tegen Maandag 15 April a.s. FEESTAVONDEN Zaterdagavond heeft de Schied. Voetbal- vereeniging S. F. C. in Gebouw Eendracht haar derde lustrum gevierd. Na het openings woord van den voorzitter, den heer J. Boord, die eveneens een terugblik wierp op het vijftien-jarig verleden, bleek, dat schrif telijke gelukwenschen waren binnengekomen van den K. N. V. B. en den R. V. B. en dat Martinit en Ursus bloemen hadden gezonden. De penningmeester, de heer J. de Jong, oefent van de oprichting af deze functie uit, en daarom werd hij op den feestavond ge huldigd. Hem werd tevens een rooktafel aan geboden. Het amusante gedeelte van den avond werd verzorgd door den humorist Leen de Bruin, terwijl verder „The Merry Makers" hun me dewerking verleenden. Zaterdag werd de jaarlijksche feestavond gehouden van „Nuttige Ontspanning", veree- niging van houders van volkstuintjes. De heer Elskamp, de voorzitter, verwelkomde het in „Musis Sacrum" bijeengekomen gezelschap, waarna het duo Linkels voor het voetlicht ver scheen. De Hakkert-band zorgde voor muzi kale afwisseling. R K. HANDELSREIZ1GERS-VEREENIGING Donderdag 28 Maart des avonds te half 9 zal de afd. Schiedam der Ned. R. K. Handels- feizigersvereeniging „St. Christoffel" een le denvergadering houden in Hotel Beijersbergen De heer Bekkering, buitengewoon bestuurder, zal op deze bijeenkomst spreken over „De Ar beidsovereenkomst". VEERTIG-JA RIG JUBILEUM. Op 1 April a.s. hoopt de heer J. H. Ver- sluys zijn 40-jarig zakeniubileum te herden ken, waarvan het grootste gedeelte als lid der firma J. H. C. van Waart Aanvankelijk als bediende bij den heer J. H. C. van Waart in dienst getreden, heeft hij zich door ljuiten- ^chi°na h^h'sbetrachting en zakelijk inzicht, veii l i a Sba ar weten te maken. Bij het, de Woef'1 Van 'laar echtgenoot stelde mevr. gelegenheid"1 Waart den heer Versluys in de opgenomen in de zaal1 a's firmant te worden Bij het uitt^ haar plaats door öe mevr- van Waart werd genomen, zoodat de\heer J' J- van Waart in- meer dan 20 jaar op ci^er Versluys thans reeds met hem als compagnoi^n"eest aangename wijze sprekend zal deze dag ^amenwerkt. Vanzelf- merkt voorbij,gaan. - °°k niet onopge- BESTUURSJUBileb.v, 'Op Donderdag 28 Maart a.s. p0 J. Hengst het feit te herdenken de beer jaar zitting heeft in het bestuur van a' hi-' 25 Volksbond afd. Schiedam, de eerste jTj R' K' secretaris en de laatste 17 jaren als a^u®|s strateur. MAGAZIJN ,'T LICHTPUNT" Door den brand, die op 6 Maart van ,/t Lichtpunt" aan de Hoogstraat een hoog op laaiend vuur maakte, is de heer B. Bouman wei in ernstige mate getroffen, maar de slag heeft hem toch niet allen moed kunnen ont- nemen. Het vernielde pand zal weer worden her steld, maar dat zal wel een maand of drie vergen, en gedurende dien tijd zal de oude zaak op no. 113 worden voortgezet in het een paar huizen verder gelegen pand „De Hoop", waar eertijds de kruidenierszaak van den heer Lafeber was gevestigd. Zaterdag is het nieuwe magazijn ,,'t Lichtpunt" geopend, en we trijfe- len niet, of de Seniedammers zullen ook den weg naar dezen winkel weten te vinden, als zij artikelen op verlichtingsgebied, rijwielen, radio-artikelen enz. noodig hebben. STORM EN VERKEER. Zaterdagmiddag is dé 68-jarige C. B. op de Broersvest, doordat hij tegen den wind voor over liep, tegen de wielrijdster mej. C. de G. opgeloopen. De man, die veel aan duizelingen lijdt, viel en is eenigen tijd op den politiepost, waar hij heenf gebracht werd, bewusteloos ge weest. Bovendien had hij een bloedende hoofd wind bekomen, en vermoedelijk een lichte hersenschudding- In verband hiermee is B. naar het gemeenteziekenhuis gebracht. DE MINIATUUR-WERELDSTAD. „Musis Sacrum" herbergt momenteel niemand minder dan een wereldstad, zij het er ook een i,n miniatuur. Twee jaar terug was het belang stellende Schiedam eveneens in straat, dat schit terend staaltje van vernuftigen en energieken huisvlijtarbeid te bewonderen, maar er zal nu wel weer voldoende interesse voor deze schepping van den Veendammer T. Huizinga bestaan, en bovendien is de wereldstad nu met een stadion uitgebreid, waarop mechanisch bewogen poppetjes een NederlandBelgië- wedstrijd spelen. Overigens treffen wij in deze miniatuur- wereldstad alles aan, wat een stad van eenige beteekenis pleegt te bevatten. Er rijdt een tram, er gaat een kerk uit, een molen draait zijn wieken, en een kraan heft balen uit een schuit, en van tijd tot tijd schiet er iemand op de fiets voorbij. Er staat ook een' paleis in deze stad en er is eveneens voor een school gezorgd. Een scheepswerf vertoont een be drijvigheid van hamerende en zagende man nen, welke met alle crisis spot, en verder zijn er allerlei winkels met stralend verlichte, keu. rig verzorgde etalages gevestigd. Het geheel 'beslaat een oppervlakte van niet minder dan 18 M2. en de heer Huizinga heeft 22 jaar noodig gehad om het op te bouwen Men raakt op dat hoogstaande knutselwerk dan ook niet uitgekeken; telkens ontdekt men weer nieuwe dingen, die ter completeering van de toerusting der wereldstad zijn aange bracht. Dc aanleg van het sportveld is werkelijk een vondst van beteekenis geweest. Dapper trappen de voetballers er op los, en de wed strijd mag werkelijk geanimeerd genoemd worden. Van tijd tot tijd gelukt het een spe ler den bal in een der beide doelen te schie ten. Met wel bijzondere belangstelling moet onze jeugd van dit tafereel kennis nemen. We zouden het ons kunnen voorstellen, als het ge roep en gejuich rondom dit miniatuur-voet balveld sterk zou doen denken aan het la waai, dat langs werkelijke sportterreinen heerscht. Op huisvlijttemtoonstellingen heeft de ver vaardiger van de wereldstad-in-miniatuur de hoogste prijzen in de wacht gesleept, en dat ligt ten zeerste voor de hand, want wat de heer Huizinga gewrocht heeft, is de volle be wondering waard van allen, die respect heb ben voor vernuft, onverwelkbaren arbeids- lust, groote technische kennis en idem vaar digheid. LANTAARNPALEN ALS MIKPUNT. Zaterdagavond is een vrachtauto, bestuurd door J. de R. in de Lange Nieuwstraat aan het glijden gegaan, waardoor hij tegen de lichtmast vóór pand 39 terechtkwam. De lamp is gevallen en de auto moest zwaar bescha digd worden weggesleept. Bij het achteruitrijden is een vrachtauto uit Utrecht Zaterdagmiddag in de Boterstraat tegen de gaslantaarn gebo-tst, welke op den hoek van het Overschiescheplein en de Broersvest stond. De gasbuis brak af. De lood gieter C. v. d. H. heeft de lantaarn, die er bij hing, weggenomen en de toevoerbuis af gesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN 23 Maart: Helena J„ dochter van W. P. van der Sloot en M. M. Oosthof, Prof, Karn. Onneslaan 138a Cornelis, zóón van K Sagel en C. Visser, Broersvest 62. JEUGDIGE DIEVEN Reeds eenigen tijd werden uit flesschen, die °P de Lange Haven op een vrachtauto ston- de». hoeveelheden zuurtjes vermist. Zaterdag middag heeft de eigenaar N., den jongen L. O. Hetep>en' tobn hij zuurtjes wilde wegnemen. schuif111' 031 hiJ zich roermalen hieraan heeft hu hee£t gemaakt. Als medeplichtigen J eenige vriendjes. dag door den D0°nstraat is Zaterdagmid- lood-ruit ingeworpe^en W' V' T' een Slas-in- Zaterdagavond kwam de o-, - toen hij op den Rotterdamsche H' H" gewaaiden hoed achterna liep, dl£ een af" een steen te vallen dat hij juist enkel een been brak. De man is in de den ietstichting ter behandeling opgenomen. SCHIEDAM, 23 Maart. Aangekomen: ss Danae, van IJmuiden om te dokken in de Wii- tonhaven. SCHIEDAM, 25 Maart. Aangekomen: s.s. Monica, met olie van Kopenhagen voor N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 23 Maart. Vertrokken: Duitsch s.s. Charlotte Schroder, ledig' naar Blyth; Ita-1. s.s. Marte, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. So mali, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s. Aldera- min, ledig naar Bahia Blanca. Wanneer het een alleszins gemotiveerde ge woonte is geworden om bij het bereiken van den zeventigsten verjaardag een terugblik te werpen op den afgelegden levensweg van be kende, verdienstelijke stadgenooten, dan zou het zeker eene omissie zijn niet even stil te staan bij dezen mijlpaal, welken de heer H. G, M. van der Vijver op 27 Ma'art a.s. zal bereiken. Immers even bescheiden als belangrijk is de rol, welke deze stadgenoot gedurende een pe riode van bijna een halve eeuw in het openbare leven en in het katholieke leven heeft gespeeld. Stammend uit een oud koopmansgeslacht, dat zich twee eeuwen geleden in Rotterdam vestig de, werd Henricus Gerardu# Maria Van der Vij ver den 27sten Maart 1865 te Rotterdam gebo ren. Het woonhuis aan den Schiedamschesingel no. 7 zal nu wel een andere bestemming hebben gekregen, evenals de geheele omgeving in die dagen een geheel ander karakter droeg dan te genwoordig. Da Singel was een der wandeldre ven van d-e stad en achter de hulzen strekten zich de groote tuinen uit, welke zeer ver door liepen en aan deze wijk een half-stedelijk, half- land-elijk karakter gaven. Uit zijn prille jeugd herinnert de heer van der Vijver zich nog het schooltje van juffrouw Rozenraad, dat achter op den Schiedamschesingel was gelegen en waar hij het eerst kennis maakte met school banken. Heel lang heeft de familie daar niet gewoond, want reeds op vijf-jarigen leeftijd verhuisde de kleine Henri met zijn ouders en zijn twee jaar oudere zuster naar de Gelderschekade. Kort daarop verloor hij zijn vader, Jan van der Vij ver, die te zamen met zijn broeder Hendrik een importhandel dreef in koloniale waren en zuid vruchten. Een Katholieke school de eenige in die dagen was die van meester van Term heeft de heer van der Vijver nooit bezocht. Na de lagere school te hebben doorloopen bij Mes- tricig aan de Leuvehaven, volgde hij 't uitge breid onderwijs op de school van Gorter aan de Glashaven en die van Van Gulick in de Wijn brugstraat, welke laatste hij op 16-jarigen leef tijd verliet om de ledige plaats te gaan innemen van zijn vader op het kantoor van de firma, welke inmiddels door zijn Oom alleen was voortgezet. Wanneer de heer Van der Vijver terugdenkt aan dien eersten tijd, waarop hij voor het eerst met de handelswereld kennis maakte, dan frap peert hem natuurlijk het groote verschil met tegenwoordig. In tegenstelling met nu werden ook op de Beurs nog zaken gedaan. Tegenwoor dig gaat het meest buiten de Beurs om. Ik ben, zoo vertelde ons de heer Van der Vijver, al in geen twintig jaar meer op de Beurs geweest. Het is trouwens tegenwoordig met onzen han del de dood in den pot. Alvorens zaken iets aan trekkelijks hebben, zal er nog heel wat moeten veranderen. 'tZal veel tijd en zorgen vereischen voor en aleer ook in dezen tak van handel weer eenig leven zal kunnen worden gewekt. Als voorzitter van de Ned. Ver. voor den Han del in gedroogde zuid-vruchten en specerijen, afd. Rotterdam 'n lichaam, dat als arbitrage instituut en in den laatsten tijd als saneerings- orgaan van groote beteekenis is kan de heer Van der Vijver daarover meepraten. Van zijne moeder, mevr. Antoinette van der VijverBrugger-Maes, heeft de heer Van dei- Vijver kunnen ervaren, wat het beteekent zich te wijden aan het Katholiek leven. Deze hoog staande vrouw, die in 1909 stierf, is meer dan veertig jaren lang de bekende, ijverige presi dente geweest van de St. Elisabeth-Vereeniging. Aan deze taak gaf zij zich geheel, wat geen beletsel was om daarnevens nog voor allerlei ander liefdadig werk klaar te staan. Zoo had zij o.a. ook zitting in het Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen. Zij bezat in Rotterdam een groote bekendheid, om niet te spreken van vermaardheid, in het organiseeren van fancy-fairs voor allerhande doeleinden. Zoo b.v. die voor het Katholiek onderwijs, in 1893 in de Doelen gehouden, welke een maand heeft geduurd en waarvoor zelfs speciale treinen naar Rotterdam liepen. Heeft dit voorbeeld van zijn moeder den heer Van der Vijver geïnspi reerd om eveneens zijn beste krachten aan de Katholieke zaak te wijden? Zeker is, dat dit voorbeeld den heer Van der Vijver steeds voor oogen heeft gestaan en dat hij bij een terugblik op eigen leven vol piëteit het zoo verdienstelijk werk van zijn moeder vooropstelde. Al heel spoedig werd van verschillende zyden ook op hem een beroep gedaan. Zoo be- ee°rd-e in 1887 tot de oprichters van de ver- "De Schoolpenning", die op verzoek van den voorzitter van de Ver. voor Katholiek !ten^r tu °uden heer Thompson, deze steunactie hebben georganiseerd. Na den dood van den heer Seeuwen volgde de heer Van der Vijver hem als voorzitter op. Tot aan de op heffing der vereeniging - eenige jaren geleden i - WM Iienri G. M. van der Vijver. heeft de heer Van der Vijver het presidium bekleed. Onder zijn leiding werden alzoo eenige tonnen voor het Katholiek onderwijs bijeengebracht. Van dien eersten tijd dateert ook zijn be stuurslidmaatschap van de R. K. Vereeniging „Reclit en Orde". Het was pastoor Orie, des tijds kapelaan aan het Steiger, welke hem voor deze functie kwam vragen. Onafgebroken, racer dan veertig jaren lang, heeft de heer Van der Vijver zitting gehad in het Centraal Bestuur. Eerst bij de jongste reorganisatie, welke vorig jaar haar beslag kreeg, is de heer Van der Vijver afgetreden. In diezelfde periode van het begin der negen tiger jaren valt ook zijn bestuurslidmaatschap van den Katholieken Kring of juister van de Katholieke Leesvereeniging, zooals destijds de K. K. nog heette. De catalogiseering van de bibliotheek, alsmede de aankoop van het huis van dr. Sleurs tot sociëteitsgebouw van de ver eeniging, is meer in het bijzonder zijn werk geweest. Ook de parochie van het Steiger kwam een beroep doen op zijn arbeidskracht. Gedurende vijf en twintig jaren heeft de heer van der Vijver deel uitgemaakt van het Kerkbestuur der St. Dominicuskerk. Bij zijn aftreden in 1918 hij was toen buiten de grenzen der parochie gUUi wonen. ontving hij ais blijk van waar deering voor zijn verdienstelijken arbeid een vaste plaats in de Kerkmeestersbamk in het Steiger. Deze relatie met het Steiger bracht den heer van der Vijver ook ®p het terrein van de Katholieke pers. Het was Pater Hoogland O P. z.g., die, zelf in het bestuur van „De Maasbode", op een goeden dag een beroep kwam doen op den heer van der Vijver om zitting te nemen in het bestuur van deze courant. Verleden jaar vierde de heer van der Vijver zijn veer tig-jarig jubileum als zoodanig, veertig jaren, waarin onze courant een zeer groote ontwikke ling heeft doorgemaakt. In die eerste jaren, nog onder den ouden heer Thompson, bracht dit commissarisschap, soms eigenaardige con sequenties mee. Zoo denkt de heer van der Vijver nog terug aan de reis, welke hij in opdracht van „De Maasbode" tezamen met den heer Imhofe naar Parijs ondernomen heeft in de negentiger jaren in verband met de z g. onthullingen van Diana ,Vaughan over de Vrij metselarij. In de „Salie de Géographie" te Pa rijs zouden zij een voordracht van deze Diana Vaughan bijwonen. Maar in plaats van deze geheimzinnige Diana kregen zij Leo Taxil te boeren, die zich ontpopte als dezelfde persoon als de mysterieuze kloosterzuster en protserig wees öp zijn succesvolle bedriegerijen, waar mede hij verscheidene jaren de menschen bij den neus had gehad. Nog dienzelfden nacht ging een telegram van den heer van der Vijver naar Rotterdam, waarin men mededeelde tot welke ontdekking men was gekomen. Zóó sterk ge loofde men echter te Rotterdam in het bestaan van Diana Vaughan, dat dit telegram slechts onder het noodige voorbehoud in de courant verscheen. Maar het bedrog was ontsluierd en van het reeds aangekondigde optreden in Rot terdam is niets meer gekomen. Van sedert jaren dateert ook het lidmaat schap van den heer van der Vijver van de zoo genaamde Adelbert-Stichting, een comité van eenige heeren, die indertijd de gronden heb ben aangekocht van de voormalige abdij van Egmond. Ook thans is dit comité nog doende bij de geleidelijke verwezenlijking van de groote plannen, welke daaromtrent bestaan. Lang geen sinecure is ook zijn lidmaatschap van het bestuur der R.K. Begraafplaats. Als secretaris van het bestuur heeft de heer van der Vijver een werkzaam aandeel gehad in de belangrijke uitbreiding, welke sedert kort tot stand is gekomen. Onze Katholieke begraaf plaats is namelijk met niet minder dan 5000 vierkante meter oppervlakte vergroot en ten slotte is ook de nieuwbouw bij den ingang tot stand gekomen. Voor een en ander was de mede werking der gemeente noodig. Zonder een geheim te verklappen, mogen we zeggen, dat het den heer van der Vijver heel wat door zettingsvermogen en tact heeft gekost, vooral eer de gemeentelijke autoriteiten de vereischte medewerking verleenden. Ten slotte of we volledig zijn, daar staan we niet voor in bij dezen stillen werker noe men wij nog zijn praefectschap van de beken de Maria-Congregatie van den Westzeedijk en zijn voorzitterschap van den Vriendenkring van het Allerheiligst Sacrament de vereen! ging, welke o.m. de jaarlijksche deelname der Rotterdammers aan den Stillen Omgang te Amsterdam organiseert. Een afzonderlijk hoofdstuk vormt ten leste nog zijn optreden in het openbare leven. Het is eigenaardig, zoo vertelde ons'de heer van der Vijver, maar het zijn niet de katholieken geweest, die mij op dit terrein hebben gebracht. Het was een uitgesproken vrijzinnig man als de 25 Maart: Groote Kerk, Bachconcert, J. H. Besseiaar, 8 uur; Nutszaal, Uederenavond Her mann Schey, m. m. v. Lien CocheretLely- veld, 8 uur. 26 Maart: Nutszaal „Die Pfeffermühle", cabaret o. 1. v. Erika Mann, 8 uur (boven 18 jaar), 27 Maart: Nutszaal, „Die Pfeffermühle", cabaret o. 1. v. Erika Mann, 8 uur (boven 18 jaar).; Groote Schouwburg, Othello (A'dam- sche Tooneelvereeniging) 8 uur (volw.). 28 Maart: Nutszaal, „Die Pfeffermühle", cabaret o. 1. v. Erika Mann, 8 uur (boven 18 jaar). 31 Maart: Doelen, Hubermann, 2.30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 Maart, in: Grand, De Bengaalsche lanciers (voor voiw.); Roxy, Hoe ra de tijd wordt beter (boven 18 jaar); Royal, de Witte non (voor volwassenen); Luxor, de stalen straal (volw.); Studio, Rotchild (voor volwassenen); Lumière, De dubbelganger (voor volwassenen); City, Voor de vrijheid van zijn volk (voor volwassenen)Colosseum, Helden der golven en Verkeerd verbonden (voor vol wassenen) Centraal, Hou je roer recht en Stief kind (voor volwassenen); Corso, Uit het dag boek van een dokter (voor volwassenen); Sca la, de circusclown (voor volwassenen). Dagelijks: Tivoii-Schouwburg, Van lach tot lach (Meyer Hansel's revue) 8 uur (Zondag ook 2 uur) voor voiw. (tot einde Maart). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, werk van W. Jilts Pol (tot 28 Maart). Rott. Kunstkring, beeldhouwwerk van O. Wenckebach en teekeningen van H. A. Henriet (tot 14 April). heer Francois, directeur van het „Onderling Crediet", die mij indertijd in het Burgerlijk Armbestuur heeft gehaald. Ik zal toen ongeveer een vijf en twintig jaar oud zijn geweest bij mijn intrede in dit college, dat, gelijk bekend, indertijd een zeer belangrijk lichaam was. Hier onder ressorteerden het Armhuis, dat op den Schied. Dijk was gevestigd, de gemeente apotheek enz. Op de wekelijksche klachten-ver gaderingen kwam van alles ter tafel en de hee ren van *t bestuur hadden dikwijls ingrijpende beslissingen te nemen. Later, na de komst van den heer Fortanier, is de leiding langzamerhand overgegaan naar de ambtenaren, zoodat de be teekenis van 't bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon niet met dat vroegere Burgerlijk Armbestuur is te vergelijken. In het jaar 1903 kwam de heer Van der Vij ver in den Rotterdamschen Gemeenteraad. De candidaat van R. en O. in district II, dr. van den Berg, was- plotseling komen te overlijden. Het bestuur der kiesvereeniging deed toen een beroep op den heer Van der Vijver. In die da gen beteekende de verkiezingsstrijd nog de strijd om een persoon. De Kath. candidaat Van der Vijver haalde het en deed zijn intrede in de .oude Raadszaal, waar hij een plaats kreeg in de lange groene bank tusschen de heeren F. Koch en David van Stolk. De laatste was een verwoed dierenbeschermer en den volgenden dag kwam een der plaatselijke bladen met de veronderstelling, dat deze vereeniging dien avond er wel een contribueerend lid bij zou hebben gekregen. Waarin men zich dan ook niet vergiste. Al aanstonds werd een beroep gedaan op den heer Van der Vijver voor het commissoriaal werk. De liberale heer Hintzen we(s namelijk wethouder voor de financiën ge worden en nu vaceerde een plaats in de Onder- wijs-Commissie. Zonder hiervan iets vermoed te hebben, zag de heer van der Vijver zich reeds in de eerste zitting die hij bijwoonde, door den overwegend liberalen Raad als de opvolger van den heer Hintzen in die commissie benoemd. Onderwijs bleef sindsdien het bijzonder werk van het Raadslid van der Vijver. Tot 1909 heeft hij zitting gehad in den Gemeenteraad. Hij maakte er nog mede het oude regime van Bur gemeester 's Jacob en het nieuwe van burge meester Zimmerman. Slechts één jaar van ambteloos burgerschap volgde hierop. Want in 1910 dus thans 25 jaar geleden deed hij zijn intrede in de Pro vinciale Staten. Met een korte onderbreking van '16'18 toen hij door Spiekman werd gewipt heeft de heer Van der Vijver zitting gehad in dit college. Ook hier was 't het onderwijs, dat zijn bijzondere belangstelling had. Met het ein de van de tegenwoordige zittingperiode, d.i. in dezen zomer, zal de heer Van der Vijver ook deze openbare functie neerleggen. Aan deze vijf en twintig jaar de heer Van der Vijver was onderwijl een der langst zittende leden ge worden bewaart hij de meest aangename her inneringen en een gevoel van hooge waardee ring voor het uitnemend bestuur en de be kwaamheid der ambtenaren. Sedert twintig jaren heeft de heer Van der Vijver zijn woning verlegd van den drukken Coolsingel naar den rustigen Wester singel. Daar zal hij thans zijn 70sten verjaardag gaan vieren, terugblikkend op hetgeen achter hem ligt: een leven, gevuld met veel verdienstelijken arbeid vol toewijding voor zijn kerk en zijn stad, wel ke hem lief zijn, welbesteed aan groote belan gen als Katholiek onderwijs, Katholieke pers, Katholieke politiek en hooger godsdienstig leven En nog tot op dezen dag is hij vol actieve be langstelling voor dit alles. Want al is 'n halve eeuw voorbij gegaan, sinds hij als vief officier van de Rotterdamsche Schutterij en compagnies commandant *t leven in zijn vaderstad inmar- cheerde, de levendige geest en de goede ge zondheid van dezen St. Gregorius-comimandeur, waartoe Z. H. de Paus hem in 1920 benoemde, waarborgen, dat zijn belangstelling naar dit alles nog kan en zal blijven uitgaan. En daarom bij het bereiken van dezen mijl paal des levens een „ad muitos annos", een wensch, welke Woensdag a.s. zeker door zeer velen zal worden herhaald. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken of Noord-Westelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waar schijnlijk regenbuien, zachter des nachts, later weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 6.48 tot 's morgens 5.24 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot hall 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K_ Metaaibewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K_ Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om hall 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. dL Putten). Groote zaal vaD den R. K_ Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om halt 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot hall 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van deD K K. Gorzen ii» Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot naif 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Fhpse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia R, K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 0 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K_ K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. ledereD Vrijdagavond van half 9 tot half 10 sociale outwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K_ Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers cn aanverwante vakken „St. Antonius", van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding vaD leden. Maandag 25 Maart. Algemeene jaarvergadering der St. Vincen- tiusvereeniging. Lokaal Nieuwe Haven 225, te half 9. 26 en 27 Maart. Tentoonstelling van de Nijverheidsavoud- school. Gebouw Ambachtsschool, van 7—9.30 uur. Woensdag 27 Maart. Openbare les in de practijk in de ambachts school. Van 24.30 en van 79.30 uur. Donderdag 28 Maart. Ledenvergadering van „St. Christoffel". Ho. tel Beijersbergen, half 9. Zaterdag 30 Maart. Promotie der leerlingen van de Ambachts school, R. K. Volksbond, half 3. Dinsdag 9 April. Propaganda-avond voor de R. K. gezinsfilm. R. K. Volksbond. Vrijdag 12 April Propaganda-vergadering van de R. K. Staats partij. R. K. Volksbond. SCHIEDAM, 22 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling Spoeling 1,40 a 1,50 Op 87-jarigen leeftijd is gisteren hier ter stede overleden de heer P. Keuzenkamp, die in 1879 het bekende advertentiebureau van dien naam oprichtte. Na Nijgfa en van Ditmar was Keu zenkamp het eenige advertentiefoure-ni dat toen in onze stad werkte. Wijlen de heer Keuzen- kamp heeft zich tot zijn zeventigste jaar met de leiding der zaken belast waarna hij zij» welverdiend otium cum dSgnitate is gaan go» nieten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1