«II m i wsm STAP VOOR STAP. DINSDAG 9 APRIL 1935 -ML \D AVONDIMPRESSIES WAALHAVEN. VAN Vliegtuigen verschieten als sterren lSSp# ZWERVER DOOR EEN TRAM AANGEREDEN. UIT EEN AUTO 850 GULDEN GESTOLEN. BURGERLIJKE STAND. HET SILO-PLATEAU. PASTOOR Ch. QUERELLE BEDIEND. UIT HILLEGERSBERG. ROTTERDAM EN DE BELGISCHE DEVALUATIE. VAN STEENEN TRAP GEVALLEN. ONGELUKKEN SCHOONHOVEN. EEN GOEDE TREFKANS. VLAARDINGEN. Hoe Mussolini van Italië een militaire macht van ivereldimportantie maakte. MAASSLUIS. berkel en rodenrijs. ITALIË ALS STOOTBLOK TUSSCHEN frUnkrijk en duitschland. britsch-russische toenadering OP ECONOMISCH GEBIED. JESUIETEN-MISSIONARIS VERMOORD Technische prestaties, economische mogelijk heden, nationale durf en internationale samen werking ten aanzien van het luchtvaartverkeer bij dag en bij nacht houden de burgerij con stant in spanning. Het is merkwaardig ook, hoe één element in dat complex van factoren nJ. ■dat der avondvliegerij de menschen bezig houdt hen telkens weer bij honderden de lucht doet instaren wanneer een vliegtuig als een donker silhouet in den schemer of als een bewegelijk lichtje, als een verschietende ster boven de hoofden ronkt. De avond- en nachtvluchten zijn op zich niets bijzonders meer maar indrukken daarvan deden de Rotterdammers voornamelijk nog maar via de film op. Zulks is niet meer noodig, want doordat de K. L. M. haar zomerdienst met een maand heeft vervroegd en dus het aantal aankomende en vertrekkende vliegtuigen op Waalhaven groo- ter is, kan men op ons eigen vliegveld interes sante indrukken opdoen. Gisteren hebben we zoo'n avond op Waalha ven meegemaakt en het loont de moeite om aankomst en vertrek mee te maken. Het beeld van alles is zoo geheel anders dan overdag. Overal uit de gebouwen van het vliegveld, zoo ver van het avondstadsgewoel, schijnt fei licht Hooge masten, kranen en gebouwen in één woord al wat obstakel kan zijn dragen een rood. En men telt ze bij tientallen. De wind zak op den verkeerstoren wordt door vier schijnwerpers beschenen. Langs het geheele veld wijzen lampen de grens, in het Zuid-Oos ten glanst blauw het wind T-stuk. Daarboven flitst het licht van Numansdorp. En boven die combinatie van rood, geel, blauw en wit licht, staat de maanschijf en twinkelen de sterren. Voor wat het weer betreft boften we. Want zooals de vorige week met de striemende re gen-, sneeuw- en hagelbuien kon het spoken. Zn de gebouwen rinkelen de telefoons en ra telen de schrijfmachines. *t Is typisch, hoe ontzaglijk de entourage van het vliegveld vergeleken bij overdag is gewij zigd. Dan gebeurt het. We hooren geronk van mo toren. De sirene loeit en inderdaad daar komen lichtjes op ons af. Het is het toestel van Lon den dat om 8.20 moet landen. Het vliegtuig be schrijft enkele groote cirkels en daalt. Schijn werpers verlichten extra een gedeelte van het veld. Dan davert de verlichte machine over de vlakte, om na enkele oogenblikken te draaien de schijnwerpers zijn weer gedoofd en rechtop het platform aan te stevenen. Passa giers stappen uit, bagage wordt gelost, men holt met papieren. Maar dat alles gebeurt nu half in het duister, half in het licht. Schadu wen komen en verdwijnen. Tien minuten na aankomst daveren weer de motoren. Het geluid klinkt ver door de duisternis. Schijnwerpers floepen aan, de start begint, schijnwerpers gaan weer uit, want fel en onnoodig licht mag den piloot niet hinderen. Na een enkel moment zien we in het luchtruim ronkende navlgatie- lichten in de richting Amsterdam afzwenken. Even later verschijnt de heer Flesman, de directeur der K. L. M.. We staan al spoedig in gesprek. We praten over de avond- en nacht- vliegerij.. Doorwerken, doorwerken. Nog nader nieuws van de „Leeuwerik?" De mondhoeken gaan strakker staan. Rap porten afwachten De avonddienst Londen gaat best. Die naar Parijs kon beter Dan nieuw geronk en sirene- geloei Uit Amsterdam komt nu een vliegtuig. Voor Waalhaven en Rotterdam beteekent die komst een dubbele zaak want de machine zal dadelijk doorgaan naar Parijs, maar is ander zijds het einde voor Rotterdamsche passagiers van een luchtreis uit Amsterdam natuurlijk doch eventueel ook uit Noord- en Oost Europa d.w.z. Istamiboel, Boekarest, Athene, Saloniki. Belgrado, leningrad, Moskou, Riga, Helsing- fors, Kowno, Leipzig, Chemnitz, Boedapest Weenen, Praag. Dresden. Warschau, Danzig, Breslau, Hannover, Hamburg, Kopenhagen. Malmö, Gothenburg. En deze lijst van inter nationale verbindingen is nog niet eens volle dig. We releveeren enkele plaatsen om een idee te geven, wat momenteel in één dag de inter nationale samenwerking al mogelijk gemaakt heeft. Het toestel van 8.45 vertrekt om 8.55 in de richting Parijs. Om kwart over tien davert weer een machine uit Brussel binnen. Eveneens weer het einde, op Amsterdam na, van een internationaal traject. Want deze machine is de aansluiting van Zuid Europa o.a. Algiers, Tunis, Ajaccio, Marseille en Lyon en Parijs. Als dit vliegtuig om 9.55 naar Arasterdam is vertrokken, is de laatste machine binnen ge weest. Echter Waalhaven kan nog niet rusten. Want de vertrokken machines kunnen slecht weer tegenkomen en besluiten terug te keeren. Waalhaven moet derhalve wachten tot van het Waalhaven moet derhalve te bestemder plaatse is gearriveerd. Extra-vliegtuigen kunnen extra zorgen ge ven. Zoo werd het de vorige week een nacht half twee voordat Waalhaven definitief „dicht ging" om voor een extra-vliegtuig met goud al weer om half zes open te gaan. Op de Rotterdamsche Veemarkt, stonden vandaag de inzendingen voor de Paaschvee-tentoonstelling van de Hollandsche Mijvan Landbouw in lange rijen aan de hekken gebonden. En aan de gevolgen overleden. Een 60-jarige ziwerver, een bekend straat type en luisterend naar den naam „Jantje", is op den Oostzeedijk door een tramwagen aangereden. Met een ernstige schedelfractuur is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar hij aan de gevolgen is overleden. Terwijl de chauffeur even weg was. Uit een onbeheerd staande auto op de Meent achter het Postkantoor de chauffeur, de 25.jarige K. J. H. had zich even verwijderd Ja een linnen zakje gestolen, inhoudende 850 aan bankpapier en specie. Aangiften van 6 April. BEVALLEN: H. J. Mutjzer geb. Stroet d. S. van Gich geb. de Winter z. J. C. L. Oudkerk geb. van Zandelingen d. M. Meulen- dijk geb. van Gelder d. E. F. L. Mast geb. Löhlefink d. C. M. v. d. Schee geb. Hilhorst d. M. W. Lengkeek geb. Weltevrede d. G Kooring geb. Deege z. W. de Klerk geb. Vitt d. A. T. W. Schermer geb. Rademakers z. M. P. Liefhebber geb. Janssens z. G. v. d Broek geb. de Korte d. J. M. Groeneveld geb. Meulink d. M. F. C. Vismans geb. Deter- mefler z. M. E. Kroon geb. Boerendonk z. C. G. Rietveld geb. van Koolwijk z. P. Tulling geb. van Boven z. R. M. Meerman geb. Buiten huis d. N. W. G. Schoneveld geb. de Ruiter z. D. de Viet geb. Koorn d. A. C. Addicks geb. Tangermann z. OVERLEDEN: P. H. Weisbart wedr. v. A. M. Jong 76 j. I. A. Paramonoff ongeh. m. 24 j. A. G. v. d. Horst m. van G. Boers 56 j. C. J. Oxener wede. van J. v. Dam 36 j. A. J. Ame- ling wedr, van A. J. Block 77 j. C. P. v. Zjjl vr. van J. v. d. Munnik 70 J. Baden m. van J van Stroe 67 j. J. P. Schoenmakers m. van C. M. v. Asperen 43 j. J. B. Deuninck m. v. M. M. v. Kuilenburg 63 j. J. Kempers m. van W. Kuchenbecker 75 j. A. MartUn vr. van H. Wolters 46 i. L. de Klerk d. 5 d. Voorts als levenloos aangegeven: M. A. J. Yer- meij geb. Maissan z. C. d. Wetering geb. Kes- sels cl. (Aangiften van 8 April 1935.) BEVALLEN: J. F. v. d. Huizen geb. Zins meister d. G. v. d. Voorde geb. v. d. Torre d. K. C. Blanken geb. Punt z. E. J. Fie- terse geb. de Vries d. M. van Kampen geb. Eggermont z. A. H. Ligthart geb. v. d. Reij- den z. J. v. d. Reep geb. Jans z. M. A. Docen geb. Hochstein z. J. Mookhoek geb. Mastenbroek z. E. D. van Megchelen geb. Kerkhoven z. M. J. Rutteman geb. ZaaUer d. J. H. Kroonenburg geb. Tukker z. J. M. de Winter geb. Cantineaux d. B. H. Pijl geb. v. d. Jagt z. N. M. van Nus geb. van Lange- veld z. G. v. d. Steen geb. Rutten d. A. H. J. Feljen geb. de Jong d. J. Bijkerk geb. Groenescheij d. A. M. Krenten geb. Schmidt d. C. W. M. Hoeven geb. Vermeeren d. J. v. d. Linden geb. Buijs z. J. A. Bakker geb. v. d. Voorn z. J. Klumpers geb. Vleesch- houwer z. E. A. Schreuder geb. Pruijssers z. H. Langendoen geb. Breggeman z. C. M. A. v. d. Pluijm geb. van Well) z. H. E. Bos man geb. Boxberger d. N. Verweij geb. Lang straat z. S. den Haan geb. Luiten d. A. v. d. Heiden geb. van Weizen z. A. H. Ber kenbosch geb. v. d. Voort z. C. A. van Zwie- ten geb. van Paasschen d. P. KootJman geb. van Brake! z. M. C. Blokzeijl geb. van Gelde ren d. M. S. van Spelden geb. Hendriks z. J. Mletrop geb. Horsten d. W. M. van Kleef geb. Smit d. J. F. C. Tieman geb. Kutjpers d. C. Schenk geb. van Lier d. J. van Beu- zekom geb. de Graaff z. A. Hoogendoorn geb. van Ardenne z. C. M. Snijders geb. Kleefkens d. M. M. de Keizer geb. van Klaveren z. C. J. A. v. d. Ouden geb. van Gorp z. F. Brug man geb. Schouten d. A. Hemmes geb. Riet d. M. M. van Campenhout geb. Trouwborst z. A. Mann geb. Hakkennes d. E. v. d. Ploeg geb. Schroder z. C. P. van Schadewijk geb. van Ochten z. A. J. P. Poot geb. Weiman d. C. G. Koning geb. Dielissen z. C. H. M. v. d. Pluym geb. Peters z. P. M. v. d. Heij den geb. van Megen z. R. v. d. Hoeff geb. Grkwe z. OVERLEDENW. Kanters, wedr. van J. v. Strien 92 j. H. Meenhorst, wedr. van M. E. Groeneveld 88 j. h. J. Engelman, dochter 15 j. J. J. Doedens, man van T. M. Goudswaard 78 j. A. L. Potharst wedr. van P. L. Mouwen 43 j. F. Wijnhorst, man van E. Kooijman 43 j J. May, man van M. Grunebaaum 59 j. A T. Bredewold, vrouw van M. de Wit 67 j. H. B. Odijk, vrouw van J. F. van Hal 63 j. C Breddels, ongeh. vrouw 27 j. D. Otten, wedr. van P. M. Latdorp 79 j. J. v. d. Wolk wedr. van A. M. M. Derogee 88 j. H. v. Dijk wedr. van M. J- Baars 81 j. G. J. den Boer, dochter 10 d. .TF. J. Sierhuis, zoon 5 m. B. V. Dujjk ongeh. man 32 j. G. F. Masten broek dochter 21 d. J- A. Ammerlaan, wede. van J. L. Bronmsrs 81 j. B. W. Feuth, man van B. E. M. J. den Teuling 65 J. W. Put, wedr. van A. Middelkoop 69 j. A. G. M. v. Crooi), vrouw van W. J. J. v. Buy tenon 33 j. R. E. Post, wede. van D. P. Frank 81 j. D. de Voogt, man van S. C. Mommers 55 F. v. Harmeien, wedr. van M. G. Jeup 77 j. J. T. F. Renier, vrouw van C. J. de Jong 64 j. C. E. Goudt, wede. van L. Noordzij 83 j. J. P. Aelrixhs, vrouw van J. J. de Visser 69 j. F. do Sterke, man van E. Kempenich 82 j. A. Hokke ongeh. vrouw 27 j. S. La gendijk. man van W. v. Oordt 57 j. W. B. Wiikman, wedr. van H. Dlngemans 90 j. W. Kraak, man van G. Kouwenhoven 67 j. J. M. Groenhof, wede. van C. A. de Haan 68 j. J. J. Rutten, ongeh. man 34 j. W. Kalishoek, zoon 1 m. C. F- Stenstra, ongeh. vrouw 18 j. A. Ouwehand, man van P. D. G. Verhoetf 70 jaar. Binnenkort officieel geopend. De werkzaamheden aan den vijfsprong BrieHsche laianMaashaven, Putsche, Dordtsche en Mijnsheerenlaan, zullen eerstdaags afloopen. Gelijk uitvoerig reeds werd gemeld, wordt in deze omgeving het verkeer in verband met regeld. Langs den rand van de pannekoek komen evenals op het Stieltjesplein blauwe boxden met een pijl. Op den apart gelegen driehoek wordt een rood bord met witten balk aan gebracht, hetgeen wil zeggen, dat het verkeer, komend van Brielsche laan of Mijnsheerenlaan, niet van den daar -liggenden ,weg gjébruik mag maken en dus om het plateau heen moet rijden. De zeereerw. heer Ch. F. C. Querelle, pastoor der parochie van de H. Elisabeth te Rotterdam, die Zaterdag vanuit het St Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar, waar hij voor een rustperiode ver bleef, in zijn pastorie te Rotterdam is terug gekeerd, is Zondagmiddag uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Over den voor de Rotterdamsche haven uit de Belgische devaluatie voortvloeiende moeilij ken toestand hebben Vrijdagmorgen tusschen dien Burgemeester, de leidiing van het Haven bedrijf en de Kamer van Koophandel ten stid- huize besprekingen plaats gehad. Nadien heeft geen overleg meer plaats gehad. Dit in tegenstelling nruet berichten, welke .Lier- omtrent in eenige bladen zijn verschenen. Wol heeft gisteren de in verband met de rede van den heer van Beuningen benoemde z.g. deva- luatie.commissie van de Kamer van. Koophan del een bijeenkomst gehouden. De 78-jarige T. H. V., wonende Catharina Beersmanstraat, ia van een steenen trap ge vallen, welke toegang geeft tot zijn woning- Met een schedelfractuur is de man door den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar hij is opgenomen. De 27-jarige mej. K. F. is gisteren in café „Galeries" aan de Hoogstraat van de trap ge vallen. Met inwendige kneuzingen is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 29-jarige J. T. van den Mathenesserweg is gsteren met zijn fets op het Groote Kerkplein tegen een auto gereden en gevallen. Met een hersenschudding en een hoofdwond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 18-jarige mej. F. v. S. van de Lange Geer is in de Rosestraat door een auto aan gereden. Met een hersenschudding en een hoofd wond is zij in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 7,17li, Berlijn 59,75; Parijs 9,77'i; België 25,11; Zwitserland 47,96; Amerika 1,48 5/16; Oostenrijk Denemarken 32.02; Zweden 36.98; Noorwegen 36.04; Spanje 20,30; Italië 12,35. 'f/y. DE VERLOREN SCHAT. De heer V. wonende Korte Dijk, die vorige week in zijn woning tevergeefs heeft ge zocht naar een bedrag van ƒ130 aan bank papier, waarbij hij veronderstelde dat dit be drag tusschen oude papieren op de vuilnis belt zou zijn terechtgekomen, heeft zijn schat teruggevonden in een boekenkist, die op zol der was geborgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijn aangegeven een gouden damesring, gemerkt W. v. 't H. (gevonden in het gymnastieklokaal), een handbeschermer en een blauwe alpinomuts. De politie heeft een 5-tal jongelui aan gehouden, allen van den leeftijd van 13 tot 15 jaar en genaamd J. V., J. R., W. C., A. R. en J. C., woonachtig te Rotterdam. Zij hadden zich allen, gewapend met een catapult, op de Rechter Rottekade opgesteld en hadden de woningen aan d'e overzijde van de Rotte tot doel gekozen. Telkens als er een ruit sneuvel de, of men op andere wijze een „voltreffer" maakte, ging er een gejuich op, terwijl de bewoners near buiten kwamen en niemand konden ontdekken. Door een der huisbezitters, die de kwajon gens ontdekte, werd evenwel de politie tele fonisch gewaarschuwd, die spoedig verscheen en alle 5 de jongens oppikte en naar het politiebureau bracht, waar zij de rest van hun vrijen Zaterdagmiddag mochten doorbrengen. Later op den avond zijn zij met hun ouders mede naar huis gegeven. Zij zullen de schade hebben te betalen, zoodat het een dure oefening is geworden IJ ef jiertrek van de „Ekster", een van de avond-vliegtuigen op l Vaal hay eii. HET KWAM AAN. Op den hoek van de .Taartstraat én Fehaco- liuslaan reed een tweetal fietsers legen elkaar. De lö-jarige J. v. E. kwfcm nT wet zulk een vaart tegen J. v. B. opzetten, dat een der fietsen geheel vernield werd. WOONWAGEN GEKANTELD. In het woonwagenkamp was H. bezig zijn. wagen te draaien, toen een rukwind den wa gen tegen de grond sloeg. De Inzittende vrouw en zes kinderen zijn er echter wonderwel af gekomen; ook het huisraad kreeg weinig schade. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: M. Olree 24 j. en A. La- mens 21 j., beiden wonende te Berkel en Ro denrijs. MOOIE OPDRACHT. Aan den heer J. Snijders Lzn. architect al hier, is opegdragen het ontwerpen en uitvoe ren van den bouw eener boerderij te Bode graven in het ruilverkavelingsplan aldaar, voor mevr. de Lange te Zeist. Tevens is hem opgedragen het maken der plannen voor den bouw van een boerderij te Alphen aan den Rijn voor Baron Stratenus te Diepenveen, in verband met de onteigening voor den aanleg Rijksweg GoudaUtrecht en de plannen voor dén bouw eëner boerderij te Alphen aan den Rijn voor Notaris Ariëns te Den Haag in verband met de onteigening voor den Prov. weg langs de Gouwe aldaar. WETHOUDER A. DE HAAN f. Zaterdagmiddag is alhier in den ouderdom van 73 jaar overleden deh eer A. de Haan, wethouder van Gemeentewerken. De overle dene werd voor eenige weken geopereerd in het Diaconessenhuis te Rotterdam en werd daarna thuis verder verpleegd. Zijn toestand verminderde langzamerhand én Zaterdagmid dag is nog vrij onverwacht het einde geko men. De heer de Haan was van 1906 tot 1919 lid van den gemeenteraad alhier en verder van 1923 tot aan zijn dood. In totaal was hij pl.m. 17 jaar wethouder der gemeentewerken. De overledene behoorde tot de Chr. Historische Partij en bekleedde voorts belangrijke be stuursfuncties op verschillend terrein, o.a. was hij voorzitter der Ver. voor Bijz. Chr. School onderwijs en van de Bouwvereeniging „Pa- trimonium's Woningen". De begrafenis zal plaats hebben morgenmid dag te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats. A. A. KOSTER f. Te Amsterdam is in den ouderdom van 86 jaar overleden deh eer A. A. Koster, oud- Hoofd der R. K. M. U. L. O.-school, alhier. De heer Koster was in October 1875 naar Vlaardingen gekomen, waar hij tot Hoofd der R. K. Jongenschool werd benoemd. In 1884 werd de nieuwe R. K. Jongensschool aan den Maassluisschen Dijk in gebruik genomen en daar bleef de heer Koster Hoofd tot 1 Mei 1922. Met Ingang van dien datum werd hij benoemd tot Hoofd der nieuwe R. K. M. U. L. O.-school aan de Boschlaan. 26 Mei 1923 ver liet hij het onderwijs met pensioen en bleef hij te Vlaardingen wonen, totdat hij in Maart van vorig jaar naar Amsterdam verhuisde. De heer Koster was in Vlaardingen een zeer ge ziene persoonlijkheid en stond bekend als uitstekend onderwijzer. Ook in vele andere fucties heeft de heer Koster een vooraan staande plaats bekleed. Zoo was hij leeraar aan de R. K. Normaalschool te Rotterdam, tot aan de opheffing dezer school in 1927» jarenlang lid en directeur van het R- Zangkoor, bestuurslid in de verschillend® K. Onderwijs-organisaties, voorzitter van ar dinga en voorzitter der Bioscoopcommiss1®- overledene was Ridded in de °Jde v.-"- 'p'.' je-Nassau en begiftigd met het Eere- 1 Ecclesia et Pontifice. 7 GEMEENTERAAD. Opvolger op dc üjst der Chr. Hist, in de vacature wijlen-A. de Haart, b de heer- J. Bagchus, die in 1931-193- leeds lid van den gemeenteraad v?3>- BINNENGEKOMEN SCHEPEN, In. de Vulcaanhaven zijn binnengekomen Be stoomschepen „Atlas'.' en „Virgó" om te bunkeren; „Vredenburg" met 10679 ton erts; „Gordea Mendi" met 6452 ton erts er ;,Niobé" met 2300 ton erts. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Lensveld, Ged. Biersloot 55, fietsplaatje; Brouwer, Hofjesstraat 36, twee theedoeken; De Bruyn, Van Schravendijk- plein, sleuteltje; Bot, Wetstraat 45, portemon- naie met inhoud; De Weerd, Ruitenburchstr. 3, muts; Schilder, Bilderdijkstraat 29, bril; Woensdregt, Landstraat 31, rijwielplaatje; Po litiebureau, kinderarmbandje en sleutel; Wit- zenburg, Emous 9, Vlaard. Ambacht, accu-mo torfiets; Westdijk, Rembrandtstraat 3, porte- monnaie met inhoud; Sluimer, 2e Maasbosch- striflt 55, sjaal. Terwijl het Duitschland van Hitier de we reld verbaasde en veronrustte door zijn reso lute aankondiging van herbewapening, zijn de prestaties van het Italië van Mussolini op dit gebied aan deze verbaasde en verontruste we reld bijna onopgemerkt voorbijgegaan. En eigenlijk is men zich er nog nauwelijks van bewust, dat Italië momenteel tot de het zwaarst bewapende landen van Europa be hoort. In de Vereenigde Staten moest de chef van den generalen staf volgens zijn eigen, bit tere verklaring voor enkele invloedrijke sena toren op de knieën kruipen, om enkele tien duizenden soldaten meer tot zijn beschikking te krijgen. In Italië, dat niet eens een Pacific- probleem voor de deur heeft staan, kreeg het legerbestuur een medewerking, waarvan het tien jaar geleden niet had kunnen droomen. Het is werkelijk nauwelijks tien jaar gele den, dat officieren van het Italiaansche leger het maar beter oordeelden, zich niet in uniform op straat te vertoonen, uit vrees voor commu nistische provocaties. Het is minder dan tien jaar geleden, dat het Italiaansche officieren corps de activiteit van Mussolini's militair ge trainde zwarthemden met argwaan gadesloeg en van geen samenwerking wilde weten. Maar In tien jaar tijd heeft Mussolini, zonder dat men er buiten Italië veel erg in had, een militaire natie opgebouwd, die niet gelooft in „Stresa-utopieën" De organisatie der zwarte militie, het vor men der militair georganiseerde verbanden van avanguardisten en tenslotte de formatie van de balilla's en onlangs nog der „figli delia lupa" (wolvenkinderen) heeft naar buiten meer den indruk gemaakt van een plezierig spel voor kinderen en jongelingen, dan van een doelbewuste en doeltreffende militaire training. Thans, na tien jaar hard werken, kan Mus solini met welgevallen zien naar hetgeen hij heeft bereikt. Uit een volk dat traditioneel a-militairistisch was en onvatbaar voor mili taire discipline, maakte hij de „nazione di guer- rieri", het krijgersvolk, dat hij in steeds geest driftiger woorden bewierookt en oproept tot een klaar zijn voor elke gebeurtenis. Aldus heeft Italië momenteel officieel zes honderdduizend man onder de wapenen, maar een werkelijk staand leger van minstens een millioen. De lichting 1913, die naar huis toe moest, werd in de kazernes gehouden, de lich ting 1911 opgeroepen en de lichting 1914 wordt haastig in weerbaren vorm gebracht, hetgeen niet zoo moeilijk valt, omdat de groote massa der recruten een militaire vooropleiding heeft gehad als balilla en avanguardista. Deze recru ten kunnen reeds met het geweer omgaan en hebben een uitgebreide theoretische kennis van lichte en zware bewapening. Zeshonderduizend man zijn thans In de ka zernes en militaire barakken geconcentreerd. Driehonderdvijftigduizend man van de zwarte militie kunnen in enkele dagen worden gemo- biliseerd en de formaties der avanguardisten beteekenen een flinke reserve. Het millioen is feitelijk al overschreden. Éen millioen man als staand of in ieder geval direct beschikbaar leger, ongerekend de keurcorpsen van tiendui zenden, die zich langs de Abessinische grenzen aan het concentreeren zijn. Het nieuwe Duit- sche leger valt er, gezien het bevolkingsver- schil van meer dan twintig mllioen, bijna door in het niet. Wat de militaire vooropleiding betreft, kun nen alleen Duitschland en Rusland met Italië concurreeren. In Italië is volgens het openlijke woord van den Duce elke burger een soldaat. In September van het vorige jaar kwam het decreet af, waarbij elke burger tot soldaat ge maakt werd en wel elke burger van zes tot drie-en-dertig jaar Bij dit decreet werd het verloop der mili taire vooropleiding nauwkeurig vastgesteld. Ze omvat drie fasen. In de eerste worden de jongsten gedrild. Hier is het voornaamste doel de physieke ontwikkeling, welke er daarbij op gericht is, de jongsten lichamelijk geschikt tot het dragen der wapenen te maken. Elemen- taire sport en lichamelijke hygiëne staan op den voorgrond. In de tweede fase, die met het achttiende jaar aanvangt, wordt een drie-jarige periode van algemeene, militaire instructie Ingezet, die op den leeftijd van 21 met een diensttijd van achttien maanden in het leger besloten wor De derde fase wordt benut tot het we®r_^a"r houden van de manschappen, die hun le"*> tijd achter den rug hebben. Ze jaren en houdt den burger perrnan®" S 1 voor soldaat en practisch °n P nen. Tot den leeftijd van 5S kan elke biurger vol gens het decreet onder e l £eroePen worden en op deze wijze kan i.talte 0p papier en goeddeels ook m werkelijkheid een leger van 7 a 8 millioen man mobihseeren, welk feit door den Duce met voldoening werd vastge steld. Door de politiek van de militaire vooroplei ding behoefde het staande leger tot voor kort niet te worden uitgebreid. En de defensiebe- grooting kon sinds 1930 zelfs worden verlaagd. Doch het spreekt vanzelf, dat eerlang het vraagstuk der effectieve bewapening van de beschikbare burgers-soldaten op de proppen kwam. En dit vraagstuk werd energiek opge lost. Verleden jaar Juli af werden groote be dragen beschikbaar gesteld voor het moderni- seeren van het materiaal van leger en vloot. Het gemiddelde voor oorlogsuitgaven van vijf milliard lire zal thans wel belangrijk overschreden worden. Er werd een post toege staan van 1.200.000 lire voor het modermseeren en uitbreiden van de luchtvloot, te spendeeren in de eerstkomende jaren en een bedrag van 354.000.000 lire voor nieuwe aanbouw van oorlogsschepen voor de jaren 1935-38. De Italaansche luchtvloot omvat thans vol gens de offcieele opgaven 2500 vliegtuigen. In de laatste jaren is de vloot aanzienlijk uitge breid, zoo zells, dat Frankrijk voor zijn su prematie in de Middellandsche Zee vreest. En op het oogenblik zijn o.a. twee supur.siag. schepen van 35.000 ton elk in aanbouw. Mussolini heeft de belofte ingelost, die hij in October tijdens de groote herfstmanopuvros aan zijn generaals deed. „Wij moeten een m|. litaire natie worden, zelfs een militairLstische en zelfs een oorlogszuchtige natie", zei hij tij dens zijn speech tot de verzamelde legeraan voerders. in het vooroorlogsche Duitschland had de Duitscher een zeventien-jarigen militairen dienstplicht te vervullen, voor- en naoplei- ding actieven dienst inbegrepen. De burger soldaat van het Italië van Mussolini staat vijf en twintig jaar achtereen onder militaire lei ding Geen enkele schooljongen kan met suc ces een examen doen of zelfs overgaan, wan neer hij niet tegelijk het samenvallende mili taire examen heeft afgelegd. Bij de behandeling der oorlogsbegrooting heeft de onderstaatssecretaris van oorlog ge neraal Baistrocchi, nog te kennen gegeven, dat ook de lichting 1912 onmiddellijk ui re serve kan worden gebracht en voorts mede gedeeld, dat In dit voorjaar de volledige mo dernisatie der verschillende wapens haar be slag zal krijgen. Infanterie, cavailerie en ar tillerie ontvangen reeds nu het nieuwste tot uitrusting, wat er op het gebied van haar res pectieve bewapening bestaat en deze uitrus ting wordt door de nationale industrieën ge- fabriceerd. Zijn zelfbewust betoog sloot zich logisch aan bij de recente verklaring van den hoogen raad van defensie, die met voldoening kon consta- teeren, dat alle krachten en hulpbronnen van de natie in dienst der weerbaarheid zijn ge steld en indien noodig volgens één principe zullen functionneeren. Er bestaat geen Ita- liaanscli leger meer, maar een gewapend volk van Italië En dit gewapende volk van Italië ziet met wantrouwen naar Duitschland. Het fascistische Italië is sinds de verwikkelingen ten aanzien van Oostenrijk niet meer de vriend van het nationaal-socialistische Duitschland. En het weet, dat als consequentie van Duitschiands herbewapening en het algemeen bekende nazi- imperialisme zijn invloed en prestige in Mid den-Europa en speciaal in Oostenrijk op het spel staan. Italië wenscht onder geen voor waarde Oostenrijks annexatie door Duitsch- iand. Het wil Hitler's buurman niet worden en in officieele kringen te Rome verbaast men er zich over, dat Frankrijk thans bijna werke loos toeziet, ten spijt van de overeenkomst van Januari, wakrbij Laval en Mussolini zich tot een gezamenlijke actie verbonden, in geval Duitschland Oostenrijks onafhankelijkheid mocht bedreigen. De bedreiging, zoo gelooft men te Rome, wordt met den dag ernstiger. Men spreekt er zelfs van een overhaast her stellen der Habsburgdynastie als tegenwicht., Italië geeft er zich rekenschap vaa, dat het wellicht nog eerder dan Frankrijk het Slécht- Offer zou kunnen worden van <Je amhitrer van. het Derde Rijk en zijn Führer. Het heeft er ondanks alle diplomatieke, overeenkomsten, een voorgevoel van, dat het door Frankrijk wel eens In den steek zou kunnen worden gelaten, als het kritieke moment daar is. Vandaar de onzinnig lijkende maatregelen van het oogenblik. De effectieve bewaDening van het Italiaansche volk moet zoo snei mo gelijk haar beslag krijgen en een fait accom pli zijn, voordat Duitschland zich krachtig ge noeg gevoelt voor een verwerkelijking van zijn imperialistische idealen, waarvan Hitier kort geleden nog slechts een onvolledig resumé heeft gegeven, toen hij, volgens sommige be richten althans, sprak van teruggave der ko loniën etc. etc. Het kan niet ontkend worden, dat de real- politicus Mussolini de zeer waarschijnlijke ontwikkeling der dingen met een klaren blik vooruit gezien beeft en er zich op heeft voor bereid, op een weinig in het oog vallende, maar doeltreffende manier. En het is heel goed mogelijk, dat zijn reso lute houding en de onmiskenbare factor van zijn beduidende, militaire macht het Derde gijl; in toom zullen houden, hetgeen Europa's redding van den chaos zou kunnen beteeke nen. in dit licht worden Mussolini's woorden, Bat Italië is aangewezen als de redder van vrede en beschaving in de wereld en Europa, van een bijna indrukwekkende beteekenis C. H. MOSKOU, 8 April. (V.D.) Naar verluidt, heeft de sovjet-regeering haar contracten met de Engelsche firma's Vickers-Armstrong en. met de B. S. A. verlengd, terwijl ook tot ver dere maatregelen van economischen aard is besloten, die ten doel hebben, een grootere toenadering tusschen het Russische en het En gelsche bedrijfsleven tot stand te brengen. PEIPING, 8 April- (UN. PRESS) Berichten uit de provincie Nganhwei meiden, dat commu nistische benden een Jesuiet-missionaris, pater Manrique, hebben vermoord, Nadere gegevens ontbreken nog- W&. y-si m De Spaansche danseres La Argentina teAmsterdarn gehuldigd en in haar land»- taal toegesproken door, ProJ. van Dam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2