„Waar dat wiel draait" STADSNIEUWS. VRIJDAG 26 APRIL 1935 8 JUBILEUM MR. M. J. C. M. KAVELAARS. ,DE HUIZEN VAN DEN WEDUW NAAR". DE KONINGIN-EMMA-BANK. .KOMEDIE". ooit beter kau zijn: „De .goudzucht is de wortel van alle kwaad", zegt Cokane heel deftig. „Maar wij willen allen den boom uit dien wortel in onzen tuin hebben", repliceert Lickcheese. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. autobotsing. AANGEREDEN. HET ROTT. PHILH. ORKEST. ROTTE'S MANNENKOOR EN CONCORDIA. OPENBARE VERKOOPING. KETHEL. Vrijdag 26. April. I DIE PFEFFERMUEHLE NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HOUDT DEN GOEDEN KOERS Hulde door de Schiedamsche advocaten. Buiten de officieele receptie van heden middag om, werd Mr. Kavelaars hedenmorgen gehuldigd door de heeren Advocaten te Schie dam gevestigd, voorzoover zij niet door bezig heden verhinderd waren. Aanwezig waren mr. M. M. van Velzen, mr. dr. ir. M. M. van Praag, mr. J. H. Welcker, mr. J. H. C. Kok, mr. W. A. Hoek, mr. C. Vermaas en mr. J. G. Wittkampf, als plaatsverv. kantonrechter. Bij monde van mr. van Velzen werd de jubilaris toegespro ken. Mr. van Velzen begon met de heeren te verontschuldigen, die op dit vroegemorgenuur afwezig waren, doch die zich Heten veront schuldigen en zich gaarne bij deze hulde aan sloten. Het bevreemde spreker niet, dat ook in de groote pers van dit 25-jarig jubilé gewag was gemaakt. Spontaan was dan ook uit onze advocatenkring het verlangen naar voren ge komen, om deze dag nieit onopgemerkt, ook van onze zijde, voorbij te iaten gaan. Dit ge tuige dus van de groote waarde, die de heeren advocaten -en kantonreohters-plaatsvervangers U toedragen. Het is moeilijk U te huldigen op eenige gronden, omdat U zich steeds op het standpunt heeft gesteld van nooit gehuldigd te willen worden. Een feit is het, dat bij een huldiging vaak gezocht wordt naar de bijzon dere karaktertrekken, die iemand sieren. Bij U, aldus mr. van Velzen, is een groote eigen schap: de bescheidenheid waar achter U zich steeds verscholen heeft. Wanneer wij U b.v, noodig hebben, moeten wij U zoeken temidden van uw personeel. En dan nog hoe? Wanneer naar uw aanwezigheid gevraagd wordt, kUnkt ergens van achter een hooge lessenaar „Wat is er?" Verder houdt U zich in de bescheiden rol, waarin wij den kantonrechter, de „spre kende film", de griffier „de zwijgende" zou den kunnen noemen. Niettemin is uw rol in hooge mate belangrijk. Mag de kantonrechter zich eens vergissen in uitdrukking, hij kan dat herstellen. U als griffier echter moet met uiterste stiptheid van alles ^notitie nemen, daar zulks anders fataal voor den betrokkene zou kunnen worden. Uw nauwgezetheid is spreek woordelijk! Spreker zou niet gaarne een wed denschap aangaan op dit oogenblik over b.v. hoeveel punten of komma's in de stukken van vorige week fout zouden zijn of niet aan wezig. Hij is er van overtuigd geen enkele tegenzetten te zullen vinden. De nauwgezet heid van mr. Kavelaars licht spreker nog meer toe met een anecdote. Ook uw vasthoudend heid aan de traditie typeert U, aldus spreker. Gij wilt schijnbaar absoluut geen offer brengen aan het moderne leven, getuige de eenvoudige, bekende manier waarop wij U in het openbare leven zien bewegen. Gij zijt geschoold in de oude juristenschool, waarin o.m. vaststond, dat slechts met weerzin tot afstand van rechten wordt overgegaan, hetgeen uitdrukkelijk door besluit moet blijken. Getuige, dat wij U kennen als markante vrijgezel, die het primaire offer aan de ge meenschap, om het zoo te noemen, niet heeft wenschen te brengen. Mr. Kavelaars, ik heb getracht uit bescheiden woorden uw eigen' schappen naar voren te brengen zooals wij' en de gemeenschap U kennen. Gij zijt verder een man van pUchtsbetrachting, hetgeen U ook wordt geïnspireerd door uw godsdienstige over tuiging. Wanneer wij U b.v. iets vragen, dan is het antwoord: moet ik dat ook nog doen? Kan een ander dat niet? Doch even later, als ge U bedacht heb in zoo'n geval, komt het ant woord, „nu, dan zal ik het wel doen!" Mr. Kavelaars, wij hebben ons best willen doen, ons aan te sluiten bij aUen, die dezen dag spontaan zich tot doel hebben gesteld om U te huldigen. In de bloemen en de vruchten, gelieve U een stoffelijk blijk van onze waar- deering te wiUen aanvaarden. Moge het God behagen, U nog lange jaren te sparen om uw groote gaven van verstand en hart, ook voor de minder bedeelden te kunnen aanwenden Het is bekend, dat U hen gaarne tracht tegemoet te komen, zoowel geestelijk als stoffe lijk. Dat U in staat moge zijn uw taak nog vele jaren te vervullen. Moge U verder door deze woorden de overtuiging hebben gekregen van onze groote waardeering voor U en uw werk. Mr. Kavelaars zegde hierna hartelijk dank voor de aangename woorden tot hem gericht Het had hem n.l. verrast, dat er bij zijn 25-jarig griffierschap zooveel belangstelling zou zijn. Hij ging de verschillende punten na die mr. van Velzen naar voren had gebracht, doch meende goed te doen tegelijk op deze plaats een gedeelte van de hem gebrachte hulde e moeten overdoen op het personeel en ook aan het reeds overleden personeel, waarmede hij zoo lang had samengewerkt. Tevens meende spreker, mr. van Velzen te moeten geluk- wenschen, daar hij dezer dagen ontdekt had, dat mr. van Velzen in Februari j.l. reeds feite lijk zelf een jubileum had kunnen herdenken, n.1. dat het in die maand 25 jaar geleden was, dat mr. van Velzen tot piaatsvervangend- kantonreohter werd benoemdl. Uit de door mr. van Velzen aangetoonde bescheidenheid van spreker, meende hij te mogen concludee- ren niet op alles verder in te gaan. Ook dankte spreker zijn plaatsvervanger mr. Wittkampf. voor de manier waarop deze hem wel eens verving bij afwezigheid. Ook dankte hij de plaatsverv. kantonrechters voor de welwillende wijze, waarop ze hem in staat stelde als grif fier alles gedurende de zittingen op te teeke nen. Spreker riep verder voor de toekomst ook de clementie van de heeren in, gedurende de zittingen, daar de hooger wordende leeftijd het voor hem als griffier ook steeds moeilijker maakt alles nauwkeurig te volgen. Hij dankte verder de heeren voor de hulde hem gebracht bij monde van mr. van Velzen en verontschul digde zich voor het geval hij een of ander in het antwoord over het hoofd had gezien. Het gezelschap bleef hierna eenigen tijd bijeen Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëcle af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 25 April 1935 de beslissing op de verzoeken van: X. de N.V. Suikerwerkfabriek „Arba" om vergunning tot oprichting van een fabriek van suikerwerken in het pand Rozenburgsche- straat 14; 2. de N.V. Corns. Swarttouw's Constructie werkplaatsen en Machinefabriek om vergun ning tot uitbreiding van de constructiewerk- plaats en machinefabriek in het pand Nieu we Waterwegstraat 2; en 3. de N.V. Wilton-Fijenoord om vergunning tot uitbreiding van de machinefabriek en scheepswerf op het buitenland van Klein- Babberspolder, Verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 26 April 1935. PONT-EXAMENS. Bij het gisteren te Den Haag gehouden examen, door het Centraal Bureau Instituut Pont, slaagden o.a. ded ames H. v. Steenis en C. van Es; voor het diploma kantoorsteno graaf 130 lettergrepen per minuut en even eens de heeren P. Knol, J. Kok, A. Bijloo en J. Vijfwinkel. Voor het diploma kantoorstenograaf Duitsch (130 lettergrepen per minuut) slaagde mej. M. v- d. Toom. Deze candidaten waren leerlingen van de fakende Pont-School alhier. Vertegenwoordiging van H. M. de Koningin by het in gebruik nemen. H. M. de Koningin zal zich bij de plechtige ingebruikneming van de Koningin-Emmabank op 30 April a.s. doen vertegenwoordigen door Haar Kamerheer, Jhr. A. G. Sickinger. Een uitvoering van „Utile Dulci", VOOR LEDEN VAN „DE SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT". Voor de leden van de Schiedamsche Burger wacht heeft gisterenavond de tooneelvereeni- ging „Utile Dulci" in Musis Sacrum een op voering gegeven van „Komedie", een blijspel in drie bedrijven door Henk Bakker en Jan van Eea. De zaal was nagenoeg geheel bezet en de aanwezigen hebben van ongedwongen geestig spel kunnen genieten. „Komedie" is een fan tastische levensschets van den man der mo derne wereld. Jonker Udo van Elmschot ver veelt zich en zoekt afwisseUng. Zijn huisknecht Beeps bezorgt hem deze nu en dan in den vorm van emoties. Daartoe vertelt hij zijn meester allerlei voor hem attractieve gebeurtenissen. Het leven van den jonker kost echter veel geld en zijn vader komt hem onverwachts ver tellen, dat hij teveel geld verteert en dat hier aan een einde moet komen. Wanneer hij zich niet onmiddeUijk verlooft, wordt zijn inkomen aanmerkelijk verminderd. Jonker Udo zit be grijpelijkerwijze is zak en aseb. Hij moet ge holpen worden en hiertoe voeren de ac teurs en actrices een comedie op, welke na tuurlijk een happy end" waarborgt.... Er is vlot en prettig gespeeld en de acteurs hebben het gegevene de passende sfeer ge geven. Jammer evenwel, dat in het stuk de echtscheiding zoo dikwijls ten tooneele wordt gevoerd. Mevr. Gon Maas GeesteranusHoogerwaard als de actrice Alice Lazure, geb. freule de Roder, speelde haar rol van charmante dame uitstekend. Haar manuaal en dictie verraden onmiskenbaar talent. De moeilijke rol van Cleo werd vertolkt door mej. Toos Dubbeld. Ze was als actrice evenzeer een ruwe straatmeid als later de beschaafde jongedame in het Udo- complot. Het kamermeisje had in mevr. L. Boogaerdt 't HooftGerdes een goede vertolkster. Ook de heeren waren bijzonder op dreef. Jan Vos was in zijn jpl van huisknecht onbe taalbaar en zorgde voor de note gaie. Udo, de hoofdpersoon in het blijspel, werd voorgesteld door den heer J. Hazeu, die er alle eer mee Inlegde en een vlotte, prettige creatie gaf. Ook mr. D. Visser, in zijn passende rol van baron van Elmschot, toonde zich een hartelijk vader, die de belangen van zijn eenigen zoon op vadertrotsche wijze behartigde. Mr. E. A. Cokart kweet zich van de moei lijke taak, om de rollen van Richard, de be diende, de apache en de acteur uit te beelden, op uitstekende wijze. Het aantrekkelijkst von den wij hem ais bediende. Décor en grime waren keurig verzorgd en het „Utile Dulci"-strijkje onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus gaf fijne, beschaafde nummertjes te hooren, die zeer in den smaak vielen. Na de voorstelling heeft de heer Post namens „De Schiedamsche Burgerwacht" Utile Dulci voor haar medewerking bedankt, terwijl er voor de dames bloemen waren. De regisseur, de heer Jan Vos, die dezer dagen zijn koperen bruiloft viert, werd dooi den heer Post gelukgewenscht, waamede de aanwezigen hartelijk instemden; een bloemen hulde werd hem aangeboden. We herinneren er nogmaals aan, dat heden avond eenzelfde voorstelling zal worden ge geven ten ba-te van de „Schiedamsche Gezond heidskolonies". A. S. V. De algemeene vergadering heeft een pret tig verloop gehad. De verslagen van secretaris en penningmeester werden onder applaus goedgekeurd. De voorzitter, Mr. J. H. Welcker en de penningmeester, J. C. v. Zljderveldt, werden bij acclamatie herkozen, terwijl In plaats van J. H. v. d. Zanden, die door omstandigheden moest bedanken, als secretaris werd gekozen de heer P. Prins Sr. De voorzitter bracht v. d. Zanden dank voor het vele door hem ver richte werk. Als verdere bestuursleden wer den herkozen de heeren J. H. v. Veen, F. Lin deman, J. M. de Vos, H. J. Beijer en J. v. a Griend, terwijl alas nieuw lid werd gekozen Mr. K. W Zieleman. De statuten en het Huishoudelijk Reglement werden thans definitief vastgesteld. De voorzitter deelde mtde, dat de aanleg van het juniorveld reeds vergevorderd Is en ook dat het bestuur thans alle moeite zal doen om tot oprichting van een hockey-af- deeling over te gaan, waardoor een terrein oppervlakte beschikbaar is. Het Groot Ned. Tooneel voor de leden van den „Schiedamschen Kunstkring" Bij een critiek op het werk van Bernard Shaw mag nooit vergeten worden, dat deze zoo wispelturige auteur in zijn goeden tijd meer maatschappelijke problemen in de ver starde oogen heeft gezien dan velen, die deze vraagstukken in abstracte beschouwd hebben. De groote kathoUeke auteur, G. K. Chester ton heeft eenige jaren geleden zoo kernachtig over Shaw gezegd: Waar de klassieke econo misten begonnen met: „veronderstellen wij eens, dat er een man leeft op een eiland", daar klonk uit een hoek de snerpende stem van Shaw: „er leeft een man-in-de-straat". „De Hulzen van den Weduwnaar" (Widowers House) is een vroeg werk van Shaw, voordal hij stond op het toppunt van zijn kunnen, waarna de huidige afstomping van zijn puil- tigen geest volgde. Het stuk mist de zekerheid van al het vernuftige en paradoxale, dat later het werk van Shaw zoozeer deed opvallen, het mist vooral de richtlijn, waaraan men zich te houden heeft, om de juiste bedoelingen van den schrijver te vatten. Het eerste bedrijf schijnt eigenlijk geschre ven als een persiflage op den Engelschman, zoodra hij zijn veilig eiland verlaten heeft. Cokane, de oudere vriend van dokter Harry Trench, is met den dokter op reis langs den Rijn. Cokane is het vleeschgeworden afgietsel van den middelmatigen mensch met een waren hartstocht voor „aanpassing" (het woord, dat in dezen onaangenamen tijd zulk een onaange- namen klank heeft verkregen), Cokane past zich aan bij het heerschende fatsoen. Dokter Harry Trench is jeugdiger en heeft het onwaar schijnlijk jongensachtige (in continentale oogen) van sommige Engelschen. Telkens schijnt hij overvallen te worden door de neiging, om op zijn hoofd te gaan staan, of iets dergelijks, een mysterie, dat later zijn oorzaak blijkt te heb ben in Blanche Sartorius. Het onvermijdelijke geschiedt en in het tweede bedrijf zal de verloving tusschen beide gelieven bekrachtigd worden bij Sartorius in diens huis te Londen. Doch hier komt er een kink in den kabel. Trench hoort iets van den oorsprong van Sartorius' vermogen via den ontslagen huurophaler Lickcheese. Sartorius is, in rond NederLandsch, een huisjesmelker en huurzuiger.Als Trench zich evenwel ver ontwaardigd dreigt af te wenden, onthult Sar torius, hoe hijzelf aan zijn inkomsten komt: rente van een hypotheek op de eigendommen van Sartorius. Eerst moet de rente aan Trench betaald worden, dan kan Sartorius eenige van de afgeperste centen in zijn zak laten glijden. De verzoening volgt in het derde bedrijf. Een zure, wreede verzoening a la Lickcheese. Want Lichcheese is een man-in-bonis geworden door aan „filantropie" inzake volkshuisvesting te gaan doen. Moeten krotwoningen plaats ma ken voor het verkeer, dan moet de schade loosstelling stijgenLickcheese knapt het zaakje op tusschen Blanche en Trench- Alles dreigt immers een „zaakje" te worden op dit ondermaansche Ondanks schitterend geschreven fragmenten is „De Huizen van den Weduwnaar" een zwak stuk. Shaw's zwakke plek is altijd het hinken op twee gedachten geweest. Steeds weifelt hij tusschen zijn medelijden met de sociaal..ver? drukten en zijn scepticlsme. of de mena-h wagl De spelleiding, die naar eenheid zoekt, staat voor een vrijwel onoplosbaar probleem. Hans van Meerten, de regisseur, die met de leden van het Groot Nederlandsch Tooneel Shaw's stuk in het Passage-theater, stampvol met leden van den „Schiedamschen Kunstkring" ten too neele brachit, is er echter wonderwel in ge? slaagd Shaw's yersonaadjes aannemelijk te. maken. Hijzelf als-Cokane, de mèn van het fat soen en de tact en vooral Paul Huf als Sar torius,%de geldschraper met een teere plek voor zijn dochter, doch bovenal egoïst, pasten vol komen in het door Shaw geschapen milieu. Blanche (Minny Erfmann) speelde de eigen zinnige, ietwat vulgaire dochter van den self made man uitstekend, zij het wellicht wat al te geforceerd. Jan Teullngs als dr. Harry Trench maakte van zijn rol, waarmee Shaw waarschijnlijk in het derde bedrijf zelf geen raad meer wist, wat er van te maken was. Jammer dat zijn dialoog met Blanche in het eerste bedrijf, die hem tenminste kanis tot spel bood, „verdron ken" werd in een hinderlijk, zoemend geluid, waarschijnlijk afkomstig van een of ander film apparaat, dat echter tot veler verlichting zijn door de regie zeker niet bedoelde bijdrage tot het spel vrij spoedig staakte. Lickcheese (Elias van Praag) eerst kruiperig flemend, later joviaal man-van-zaken, bleek voor zijn rol geknipt Er was veel waard eeryjg voor het goede spel. Vóór de pauze werden er bloemen aan gedragen. TAMBOERS- EN PlJPERSKORPS HARMONIE. Gisteravond heeft het tamboers- en pijpers korps Harmonie in het Vereenigingslokaal zijn jaarfeest gevierd. Het programma bood een rijke afwisseling Er zijn enkele toon'eelstukjes opgevoerd, welke vlot gespeeld werden en veel succes hadden. Het korps speelde onder leiding van den di recteur, den heer J. .F Veenman verscheidene werkjes uitstekend. Vooral de populaire wijs jes vielen zeer in den smaak en werden spoedig meegezongen. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE DE GRAAL. Wie kan er a.s. Dinsdagavond om 6 uur mee doen met het défilé ter gelegenheid van de onthulling van de Koningin Emma-bank in hel Juliana-park? Natuurlijk alleen keurig geuni- formden! Geef je a.s. Zaterdag bij het contri butie-betalen op. Daarna Is het te laat; dus haast je. feupcien traproeden <j ct Gordijnroede» per meter 17 ct. Bruin brons roeden per meter 20 ct. Alle soorten roehouders. - Grootste sort^erin? en het goedkoopst is alleen HOOGSTRAAT 67—ba - lt,t NEDERLANDSCH FABRIKATENHUIS. Het Nederlandsch Fabrikatenhuis organiseert op Vrijdag 3 Mei in Musis Sacrum een propa ganda-dag. Om half drie en om half 8 zullen in genoemd gebouw toespraken gehouden worden ORANJE-GARDE. In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal de Oranje-Garde op Maandagavond as. een marsch door de stad maken. OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID. Tegen den 47-jarigen W. van K. van hier is proces-verbaal opgemaakt omdat hij ver dacht wordt van openbare schennis der eer baarheid. DIEFSTAL. Van een rijwiel, hetwelk voor een pand In de Van Peljckstraat stond, is het rijwielbe- lastingplaatje ontvreemd. Gistermiddag zijn op den hoek van de Kor te Singelstraat en den Singel twee auto's, waarvan een besturd door P. en K. van hier, tegen elkaar gebotst. Beide wagens zijn be schadigd. In de Gerrit Verboomstraat is de 27-jarige W. A. v. d. S. van hier aangereden door een personenauto en tegen den grond gesmakt. Hij kwam er goed af, maar het rijwiel, het welk hij bereed, werd geheel vernield. De auto veranderde, zonder richting aan te ge ven, plotseling van richting en is na het on- val doorgereden. ZWIJNTJES. Ten nadeele van J. K. van hier is een rij wiel, hetwelk hij gistermiddag voor een pand aan de Laan onbeheerd had laten staan, gesto len. Gisteren is ten nadeele van den 16-jarigen N. de'R. een rijwiel, daf onbeheerd stond voor een pand aan de Boerhavelaan, gestolen. H. S. uit Capelle a. d. IJssel, had gisteravond ZjjU rijwiel geplaatst voor een pand aan de 'Fabriekstraat. Toen hij wilde wegrijden bleek, dat het rijwiel gestolen v/as. DIEFSTAL. Door een defect aan een veer van den auto maat van fotohandel C. C. G. v. d. Arend, Hoogsti-aat 91, heeft men kans gezien door opentrekken van de schuif een hoeveelheid films er uit te nemen. In de films was nog wisselgeld verpakt, zoodat ook nog eenig geld ontvreemd is. bekend gemaakt. Ingekomen waren de heeren: L. J. Lansbergen, A. Peters aftr., J. c. F. Olst- hoorn, A. G. van Dorp, aftr., J. de Jong aftr., J. J. van de Water en J. van der Meer. De voorstemming zal Zondag 5 Mei a.s, plaats hebben. Op het stembiljet voor de stemming op 5 Mei, zullen de candidaten in alphabetische volgorde geplaatst worden. Alleen die leden mogen aan de proefstem- ming deelnemen, die bij de gemeenteraads verkiezing kiesgerechtigd zijn. Nadat enkele vragen waren beantwoord, heeft de voorzitter dank gezegd voor de dis cussies, waaruit volgens spr. ook de raads- en (of) toekomstige raadsleden hun voordeel kon den trekken. cli-', i Kt1>UWk_iL: vvrxN Verwacht wordt: Matige Noord-Oostelijke tot Noordelijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen in het Westen, in het Oosten meer kans op regen, iets kouder. Naar een officieele erkenning. Met bijzondere voldoening meldt het bestuur van het Rott. Philh. Orkest, dat van het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht is ontvangen, dat ook het Rott. Philh. Orkest zal profiteeren van de opbrengst van den verkoop der z.g. zomerpostzegels. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 25 April. Aangekomen s.s. Re- cina, ledig van Amsterdam, om te dokken in de Wilhelminahaven, SCHIEDAM, 25 April. Vertrokken Ned. m.b. Manvantara, ledig naar Fayal voor order. SCHIEDAM, 26 April, Aangekomen m.b, Meo- nia met stukgoed van Hamburg in de Wilhel minahaven. HANDELSREIZIGERS VER. ST. LIDU1NA. Gisterenavond hield bovengenoemde vereeni- ging haar ledenvergadering in Hotel Beijers- bergen, onder voorzitterschap van den heer Dirkse. Allereerst werd overgegaan tot huldi ging van den volijverigen secretaris der afdee- iing, den heer H. M. Willemse, die 15 jaar lang deze functie met groote activiteit beeft vervuld. De heer P. A. v, d. Berg voegde aan de toespraak van den voorzitter een bijzonder woord van hulde toe voor al datgene wat de heer Willemse voor de afdeeling heeft ge daan. Ook de geestelijk adviseur der afdee ling Pater Smulders O.P. huldigde hem als een man, die hart en ziel voor zijn vereeni- ging heeft. Hierna werden den jubilaris eenige geschen ken aangeboden. Verder waren er ingekomen stukken, die na eenige discussie werden afge handeld. In verband met de slechte tijdsomstandighe den werd de avond met een eenvoudig, gezel lig samenzijn beëindigd. Door notaris van Ellekom alhier, werd he denmorgen in veiling gebracht: Twee heerenhuizen met voor- en achtertui nen, warande 209 en 207, groot 1.91 en 3.86 aren. in veiling ƒ6000 en ƒ6500. Een terrein uitkomende aan de van Beveren straat, poort naast no. 40, groot 7.55 aren, in veiling. Een winkel- en woonhuis, aan den Singel 107, groot 67 c.a., In veiling 15.50, BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2425 April. GEBOREN: Elisabeth M., d. van J. B. Win kelman en M. Sollard, Lekstraat 10. Hen drik, z. van H; van Leeuwen en A. Lancee, Galileistraat 43. Arie, z. van P. A. Admi raal en A. E. Vrijenhoek, Par.weg 230. Een als levenloos aangegeven kind van J. de Goede en C. J. M. Grootegoed, Fabriplein 27. ONDERTROUWD: E. O. Dick 36 j. en A. Jahnke 26 j, J. A. Kage 40 j. en J, C. van Hartingsveldt 38 j. A. Smit 2? j. en K. J. Janse 26 j. J, J. Muller 26 j. en P. F. Vierboom 27 j. A. C. Mariens 23 j. en A- C. van Pelt 25 j. GEHUWD: M. Harreman 25 j. en T. J. Smit 22 j. R. A. Kuiper 22 j. en N. Klaassen 28 j. G. J. Rebers 27 j. en J. M. C. Schaeffer 23 j. R. K. KIESVEREENIGïNG. De candidaatstelllng voor den gemeenteraad. Woensdagavond werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw een drukbezochte bijeenkomst gehouden der leden van de R. K. Klesvereeni- ging ter bespreking van de gemeentepolitiek en de candidaatstelling voor den gemeente raad. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, den heer Ch. C. Ruijs, den leden dank gezegd voorh un trouwe opkomst bij de Statenver kiezing alsmede voor de medewei king inzake het volgen van het politiek advies, waardoor 407 stemmen op de lijst Staatspartij waren uitgebracht. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Vereeniging voor R. K. Gemeenteraadsleden en een schrijven van de Centrale Propagandadienst van de R. K. Staats party inzake de verspreiding van „De Op. marsch". Na behandeling van de Ingekomen stukken werd door den voorzitter de gelegenheid ge geven het stellen van vragen met betrekking tot de gemeentepolitiek. Van deze gelegenheid werd door verschillende leden gebruik ge maakt. Wij zullen ons slechts bepalen tot de mededeeling dat uit de vergadering meerdere grieven tegen het dagelijksch bestuur haar voren kwamen waarbij bleek dat er o.m. nog al eens met „de gunst" gewerkt wordt. Vervolgens werden de ingediende candidaten Een concert met veel nieuws. De „Alter Baum van Honegger blijft op zijn transport van het eene mannenkoorrepertoire naar het andere nogal bestand tegen de diverse mutaties, die de opvattingen der onderschei dene directeuren medebrengen eb ook bij Rotte's Mannenkoor dat in de Doelen is op getreden in samenwerking met „Concordia" van Piet 't Hart kwamen de goede eigen schappen van het interessante werk weer prach tig tot hun recht. Hegar's „Todtenvolk" deed ongeveer halverwege de compositie eenige vrees ontstaan voor 'n goeden afloop, maar de moeilijkheden niet weinig in aantal en niet gering van aard werden weer tijdig over wonnen, zoodat de slotbede „O, Himmel der Heimat" nog veel indruk kon maken. Hans Wagner-Schönkirch's „Lumpenhochaeit" (een humoreske in variatievorm) zorgde met Adolf Kirchl's „Stilleben" voor de note gaie van dit concert, waarop Bern. Diamant zijn Rotte- zangers 4 werken liet uitvoeren, die zij nog nooit gezongen hadden. Met de twee laatstge noemde „noviteiten" diende men wellicht meer het amusement dan de kunst; maar dat men ook veel moeiten heeft weten te besteden aan een ernstig werk van o.i. zeer hooge kunst waarde, werd gedemonstreerd met de première (na een 15-jarig bestaan) van Phons Dusch' Paaschzang, op den tekst der kerkelijke Se- quentia (waarvan wy in onze courant van Dins dag eenige kwaliteiten signaleerden). De audi tie van Dusch' werk versterkt ons in onze opi nie (na het doornemen der partituur) dat best hier een werk betreft van zeer bijzondere waar den, maar ook van een heel aparte visie op den mahneiikoprzang, waarbij ..n.i, .de eischpn van een concertzaaluitvoering zoo nauw. mogelijk in verband worden gebracht met den geest van n zuiver liturgischen tekst, die ongerept dient te blijven en iri alle opzichten eerder aange voeld dan volkomen begrepen kan worden. Hierop lettende, kwam het ons voor, dat de uit voering onder Diamant's bezielde leiding veel respect afdwong om het- voor een groot gedeelte overwinnen der groote moeilijkheden, al zou het mogelijk zijn, dat geroutineerde zangers die óók weten, wat de tekst beteekent er een nog meer aanvaardbare reproductie van zouden geven. Dusch kwam na afloop op het podium bedanken, met een royaal gebaar. Een andere prestatie-van-beteekenis leverde het koor in Adam Jeno's „Falu vegen kurta koesma", een werk waarin het ballade-element sterk is uitgewerkt, de romantiek hoogtij viert, de „volksche" trekken doen denken aan wer ken uit 't repertoire der Don-Kozakken en de liefde voor dans en spel op alleszins bevatte lijke wijze is uitgebeeld. Het werk is moeilijk, zeer moeilijk zelfs en slechts een ensemble van allereerste kwaliteit zou het ten volle tot zij» recht kunnen doen komen. Dat het publiek intusschen de uitvoerenden en deze uitvoeren den hun directeur na afloop hartelijk hebben toegeklapt was geen bloote formaliteit: er is ver dienstelijk werk mee geleverd, maar Ik durf verwachten, dal Diamant het bij een eventueele reprise nog tot een gelukkiger resultaat zal kunnen brengen. De medewerking van 't gemengde koor „Con cordia" o.l.v. Piet 't Hart bracht ook nieuWS mee, n.l. het Wiegelied van Jan Nieland. het Klaglied des Blinden van Josip Slavenski, De Engel van Bern. Diamant en het Tanzlied van W. v. Baussnern. Eerstgenoemd werk lijkt ons uiterst geschikt voor een klein (er) ensemble met zeer mooie stemmen; het is daarom een groote verdienste van den leider, dat hij er met zijn koor waarin niet alle stemmen even puik zijn en waarin de partijenverhouding ook beter zou kunnen zijn ee,n uitvoering van gegeven heeft die zeer gaaf, goed-geproportionneerd en be schaafd in klankverzorging mocht genoemd worden. Een gelukkige compositie-proeve achten wij Nieland s „Drie priacessen" die zeer stem mingsvol verklankt werden. Prachtig Van stembeheersching (in 't begin) en pakkend van dynamische nuanceering in goedverzorgd rhythme (in 't 2e gedeelte) was het Klaglied. De „Salve Regina" van Nieuwenhoven zou beter voldoen, als de sopranen niet zoo vaak al tö fjl klonken. Met „De Engel" van Diamant bracht Piet 't Hart ontroering bij velen (de componist kwam op 't podium bedanken), het „Welt, adé" van Rosenmiiller doet wat slapjes aan en het Tanzlied van v. Baussnern liet een uiterst gunstigen indruk na van Concordia's technische vaardigheid. Er was veel bezoek op dit concert, dat veel nieuws bracht. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11. Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. IC Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneeivereeniging „Alberdingk Thynt". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten). Groote zaai van den R. ft. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphome-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feitzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ëd. Flipse. Gebouw Eendracht lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuls. lederen Vrijdagvond van half 9 tot half 10 sociale oatwikkelingsiezing voor leden der Schiedamsche locale Gezeilenvereeniging onder ieiding van den eerw. Praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken „St Antonius" van 56 uur zitting van het bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. Passage-theater, 8,15 uur tooneeluitvoering voor leden van den Schiedamschen Kunstkring, door het Groot-Nederlandsch TooneeL R. K. Bouwvakarbeiders. Vrijdag van 83 uur vacantiebonnen verzilveren, ook voor on georganiseerden. Zaterdag 27 April. R. K. Volksbond feestavond 17-jarig bestaan E. H. B. O. afd. Schiedam, half acht. Zondag 28 April. Willy's Trouwdag, Parochiehuis Lekstraat ten bate der Gorzenkerk. Maandag 29 April passage-theater, bioscoopvoorstelling voor werkloozen, 2 uur. Gezien het groote succes, dat „Die Pfeffer- miihle" In Rotterdam mocht behalen, heeft men besloten, nog een voorstelling te geven op Don derdag 2 Mei in den Tivoli-Schouwburg. Het programma is samengesteld uit de beste num mers van het repertoire met een gedeeltelijke reprise van „Kaltes Granen", NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met nummer 79 van de Stcrt. werden ver zonden afdrukken van de akten betreffende de volgende N.V.'s: Nó.. Ö4Ö. Hafibel, Rotterdam; No. 941. Ver. Touwfabr., -Rotterdam. 26 A p r i 1: Groote Schouwburg, Mein Lieb- cheir wohnt am Donaustrand (Fritz Hirsch- Operette), 8 uur (voor volw.) 27 April: Doelen, Rotterd. Philh. Orkest met medewerking van Apollo en Orpheus en soiokwartet (Willem Landré-concert) 3,30 uur; Groote Schouwburg. Mein Liebchen wohnt am Donaustrand (Fritz Hirsch-operette), 8 uur ivoor volwassenen). 28 April: Groote Schouwburg, Mein Liebchen wohnt am Donaustrand (Fritz Htrsch- Operette) 2 en 8 uur (voor volw.) 29 April: Tivoli-bovenzaal, Alice Dorell (cabaret) 8 uur; Groote Kerk, Bachconcert, (J. H. Besselaar) 8 uur; Doelen, Gemengd Koor (vooruitvoering) 8 uur. 30 April: Beursgebouw, Volkszang, 7.30 uur; Doelen, Gemengd Koor. 8 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Van lach tot lach (Meyer Hamel's-revue)8 uur (Zon dag ook 2 uur), (voor volw.). Tentoonstellingen: Lommerrijk, werk van Biding; Studio '32, werken van le den van de Groninger Kunstkring de Ploeg. SCHIEDAM, 26 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E aa 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1,40 a 11.50. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2