"ra'™ s eto DE OVERWINNING DER JONGEREN IN HONGARIJE. DE GRILLIGE MAAS WORDT BEDWONGEN. TENTOONSTELLING „MOOI - NEDERLAND". NEDERLAAG DER CHRISTELIJK- SOCIALEN. Waaraan zij te wijten was. DE INTRONISATIE VAN MGR. HINSLEY. WESTMINSTERS VIERDE AARTS BISSCHOP. „HET GROOTE, MOOIE WERK VAN DE JONGE POOLSCHE LUCHTVAART". ~<y~ kanunnik, het Pallium dragend, en gevolgd door Aartsbisschop en Provoost, begaf zich naai het Altaar, waar hij het Pallium neerlegde ter vereering door het publiek, terwijl het koor het Responsorium, Summae Trinitati, aanhief Daarna knielde de Aartsbisschop op een prie-Dieu voor het hoofdaltaar, terwijl de Provoost Gods bijstand over hem afsmeekte: Salvum fac servum tuum Domine, om vervol gens nadat de Aartsbisschop het volk geze gend had met de leden van het kapittel en' de andere geestelijken der kathedraal, het Pallium te kussen. van den luchtballondoor de MontgolLers, de Poolsche abbé Osinaki, professor aan de school der Pijjary, in een verhandeling over de eigen schappen der lucht het gebruik van een nieuw gas voorstelde, lichter dan lucht, dat by een groote toekomst voorspelde. Oslnski moet hier bij gedacht hebben aan een aeronautische toe passing wan het waterstofgas, .waarvan de Engelschman Cavendish in 1766 het specifieke gewicht vaststelde. Verder wordit beschreven, hoe Polen ook anderszins zijn steentje in de oplossing aan bet latere vliegprobleem heeft bijgedragen, waarvan speciaal vermelding ver dient de wetenschappeiyke arbeid vanaf 1885 door den geleerde Etienne Drzewiecki verricht. NAAR HET EINDE VAN DEN BERUCHTEN BEERSCHEN OVERLAAT. MAASWERKEN IN VOLLEN GANG. Het dorp dan de rivier. Langs de. zonnige kronkels van de Meische Maas liggen de stille dorpen in de lentezon De hemel staat blauw en wyd over de vlakke groenheid der weiden en in stilte en eenzaam heid woont er het boerenvolk in de woningen ver over het land verspreid of gehurkt rond de kerk. Het land ligt ver van het verkeer afge sloten en men leeft er naar oude zeden en ouden trant en in de lente is-er aan den voet der dijken oen schaarsche bloei van boomen De Maas wringt en buigt, krinkelt en kronkelt er rond omheen met Meandrische wendingen en de afstand van het eene dorp naar het an dere over de wendende en kromme dijken is soms uren ver. Het is het land, dat bekend werd door het boek van Antoon Coolen „Het dorp aan de rivier". In het Noorden de Maas en in het Zuiden een breede strook, die niet mag bebouwd worden en waar geen boom mag worden geplant, want ais het winter is en don ker weer en het water in de Maas stijgt en stygt tot het over den Beerschen Overlaat het land binnenvalt, moet het een vrij en onbe lemmerd stroombed vinden. (Van onzen correspondent.) BOEDAPEST, 25 April 1935. De in het begin van deze maand gehouden verkiezingen voor het Hongaarsche parlement, die, zooais bekend, hondeTd zeventig afge vaardigden van de „Partij der Nationale Een heid" in de kamer brachten en slechts vijt en zeventig vertegenwoordigers der overige par tijen, zijn ongetwijfeld de grootste binnen- landsche politieke sensatie der laatste tien jaar gewees1. Wij meenen niet te overdrijven wanneer wij beweren, dat het uit deze verkiezingen te voorschijn gekomen parlement het begin van een nieuw tijdperk in de Hongaarsche na-oor logsgeschiedenis beteekent. Het parlementaire leven in dit land werd al bijna 'ijftien jaar door de z.g. Eenheidspartij geleid, die, hoewel alleen reeds de absolute meerderheid vormend, langen tijd ook door de Christelljksocialen gesteund, een grenzenlooze macht uitoefende. Na de korte overgangsregeering van graaf Karolyi heeft de tegenwoordige premier, Ju lius Goemboes, de plaats van graaf Bethlen, tot dan toe den onbeperkten leider van de Eenheidspartij, voorai verworven door de aan het volk gedane belofte, dat hij het door schan dalen en misbruiken van het staatsbestuur ge compromitteerde „openbare stemrecht' zou aiscnaxiec en door het geheime stemrecht zou vervangeh. Inmiddels had hij zich zelf met koortsachti. gen ijver een nieuwe organisatie in de „Partij der Nationale Eenheid" geschapen, waarvan hij een groote volksbeweging naar het voorbeeld van de nationaal-socialistische beweging in Duitschland of van de fascistische beweging in Italië wilde maken. Tenslotte kwam het, zooals men weet tot een openlijke breuk tusschen Goemboes en Bethlen, het parlement werd door den rijks bestuurder ontbondei. en nieuwe verkiezingen werden uitgeschreven. De oude „Bethlen-lijf- garde" moest door een nieuwe „Goemboes garde" vervangen worden. Alles wat ook maar eenigszins aan Bethlen herinnerde moest wor den uitgeroeid. Ongetwijfeld heeft de minister.president dit doel bereikt al zijn de middelen, die zijn aan hangers in bepaalde dorpen en steden daartoe gebruikten, nu niet direct altijd even lofwaar. dig geweest. Hoe bet ook zij, Goemboes kan ear tevreden over zijn, dat hij thans een overwegende meer derheid in het parlement bezit, welke meerder, heid hij voor het doorvoeren van zijn verre gaande hervormingen noodig heeft Wat pre cies hervormd zal worden en welke methode hij daarbij zal volgen, is een toekomstkwestie. Op het oogenblik hebben wij een andere waag te beantwoorden, namelijk: waarom be- 7 toekent het resultaat van de jongste verkiezin gèn het begin van een nieuw tijdperk in de Hongaarsche naoorlogsgeschiedenis? Hierbij moet allereerst worden vastgesteld, dat het huidige parlement in zijn meerderheid hetzelfde gebleven is wat het voorheen ge weest is, dj. een lijfwacht ditmaal niet de lijfwacht van graaf Bethlen maar van Goem boes. He prtncipieele gevolgen van den omme keer, dcx r de verkiezingen teweeggebracht, zijn echter de volledige uitschakeling van de oude regeeringspartij en het verdwijnen van het liberaal-kapitalistische ideaal, van het tra ditionalisme waarop het naoorlogsche Hon garije was opgebouwd, en daarnaast de opkomst der jongeren. Overal weerklinkt het als een strijdkreet: Plaats voor de jeugdl De jongste verkiezingen beteekenen de over., winning der jeugd, van Jong-Hongarije, van de jong-Europeesche richting: collectivisme, anti-kapitalisme en volkschheid Hoe komt dat? Ziedaar de groote vraag. Zou wellicht Je christelijke, de Katholieke gedach te in het volk zijn uitgestorven? Of zijn andere redenen de oorzaak van deze nederlaag?.... De partij zelf wijt haar nederlaag aan den terroristischen druk dien de regeering-Goem. boes tijdens deze z.g. „openbare stemming" op het volk heeft uitgeoefend. Nu hebben de christelijk-sociaien veelal ge. Hjk, wanneer zij zeggen, dat de pressie van hooger hand vooral tegenover hun candida- ten bizonder zwaar is geweest. Een van bun beste candidaten oud minister prelaat Ernst, heeft in zijn beste district een nederlaag geleden. Hetzelfde was het geval met de beide legitimisten-leiders, graaf Csekonics en prelaat Griber, wier begeleiders en propagandisten dikwerf eenvoudigweg gearresteerd werden en wier kiezers in sommige gevallen niet eens tot het stembureau berden toegelaten. Wij hebben reeds by andere gelegenheden erop gewezen, hoe fel minister-president Goemboes tegen de legitimisten gekant is en hoe hij met alle krachten de restauratie der Habsburgers wil verhinderen. De jongste verkiezingen moesten daarom tevens ertoe dienen om de geheele wereld het bewijs te leveren, dat de legitimisten in Hongarije reeds uitgestorven Zijn, dat Hongarije niet meer van zijn koning Otto van Habsburg hooren wil. Onder deze omstandigheden is het begrijpe- Ujk, dat hij het „Hongaarsche Centrum", dat legitimistisch georiënteerd is, onvoorwaar delijk wil vernietigen. Thans regent het in Hongarije klachten en petities van de christeiyk-sociale party, die haar beste krachten moet verliezen. Er is hier echter niets meer aan te doen en men zal er rekening mee moeten houden, dat deze Ka tholieke partij nog slechts als een fractie, bijna als een caricatuur van haar vroegere samenstelling, in het parlement zal terugkee- ren. Naar onze meening is echter de verklaring hoewel volkomen juist en geenszins over dreven dat de door de regeering uitge oefende pressie de oorzaak is van de neder laag der christelijk-sociale partij, alleen nog niet voldoende om haar geheel onverwachten achteruitgang te bewijzen. Men moet hier veel dieper zien om te begrijpen, welk een omschakeling reeds tevoren in de kringen der kiezers had plaats gehad. Zooals we hierboven reeds zeiden, heeft de christelijk-sociale partij zich gevormd naar het voorbeeld van het Duitsche Centrum. Had zij haar oorspronkelijke positie willen behou den dan had zij steeds de volkomen zelfstan dige en onafhankelijke organisatie moeten blijven van voorbeen, die, noch aan de regee ring noch aan de oppositie gebonden, steeds het evenwicht in het parlement verzekert. Na den oorlog is echter een aanvankelijk nauwelijks merkbare wijziging, niet in de opvatting maar in de tactiek ingetreden. De party heeft ruim tien jaar lang achter de regeerende Eenheidspartij van minister president Bethlen gestaan, heeft voor zijn kabinet steeds minstens een, af en toe zelfs twee ministers geleverd, heeft de" regeering gesteund en wat nog belangrijker is, heef* haar zelfs een zekere garantie verleend tegen over de Katholieke lagen der bevolking. De regeóring was hiervoor Indertijd dank baar en de partij heeft op deze wijze een vreedzaam en rustig bestaan kunnen leiden. Zij heeft zich echter in deze tien jaren veel te veel aan de macht, althans aan de brokstuk ken van een schijnmacht gewend en heeft inmiddels In het geheel niet bemerkt of niet willen bemerken, dat zij al lang geen cen trum meer was, dat zij nog slechts een pseu- do-zel£slandigheid bezat, dat zij eigenlijk niets meer dan een los deel van de almachtige regeeringspartij geworden was. Zij klemde zich vast aan de macht, tevreden als zij bijna als een aalmoes een of in het beste geval twee ministerzetels krijgen kon. Haar politiek was ten slotte karakterloos en kleurloos geworden. Deze ontwikkeling voltrok zich bijna on merkbaar, stap voor stap. De kiezers hebben er nauwelijks iets van bemerkt. Toen de regeeringspartij zich echter essentieel gewij zigd had, toen in plaats van den diplomatie- ken graaf Bethlen de nieuwe minister-presi dent, de ongeduldige en eenigszins bruuske (Van onzen luchtvaart-medewerker.) wp* nieuwe Darlememt zal een veel jongeren Julius Goemboes. de leiding overnam, trad maar" L veeiongeduldiger en meer uitge- 1 - sproken dlctatorialen geest hebben dan het parlement, dat werkte in de schaduw van graaf Bethlen. Graaf Bethlen zit thans °P de der oppositie, alleen, zonder partij. Of zijn figuur ook in de toekomst nog temidden van de onstuimige scharen eener nieuwe jeugu oprijzen zal? De vorm en ook de richting van het bin- nenlandsche politieke leven zijn dus radicaal gewijzigd, oude welbekende parlementaire fi guren en gezichten zijn verdwenen, nieuwe zijn plotseling opgedoken. Bij deze grootscheepsche reorganisatie der binnenlandsche politiek volgen wij met bizon- dere belangstelling vooral het lot van één partij, de christelijk-sociale. Deze party heeft zich steeds gaarne met het Duitsche Centrum vergeleken, hoewel zulks niet heelemaal juist is. Immers wat macht kracht en tactiek betreft bestonden er tusschen beide partijen aanzienlijke verschillen. In één ding echter waren zij elkander gelijk: Beide stonden op uitgesproken Katholieken grond slag eti beide kozen in den stryd der elkaar bestrijdende partijen een midden-positie. Uit deze beginselen volgt, dat beide diplomatiek zeer buigzaam werden, zich nu eens meer naar rechts dan weer meer naar links orienteeraen. Het Duitsche Centrum behoort thans tot het verleden en na de laatste verkiezingen lijkt het vciivuww I »UV1 UK t U1CUWC l/eu ACUIVil 0 UCICCAC1U alsof_ ook de Hongaarse macht'snel den achteruitgang der christelijk-sociaien tot partij tegenover de die bijna onbeduidende miniatuurpartij, Duitschland. echter naar deszelfs voorbeeld nog voor den oorlog gesticht als politieke Uitdruk- king van christelijke en Katholieke idealen m den wirwar van de toen nog volkomen Joodscn- ltberale binnenlandsche politiek. Na den wereldoorlog, toen nationalisme en christendom hier een nieuw bloeitijdperk be leefden, toen hert: chauvinisme van een#gemar teld volk alles wat maar naar liberaal en in ternationaal zweemde, voor goed wilde uit roeien, heeft dit Hongaarsche Centrum zijn macht kunnen uitbreiden en is het sindsdien met zijn 25—30 afgevaardigden een der mach tigste partijen gebleven. Nu echter, bij de jongste verkiezingen, heb ben de christelijk-sociaien een catastrofale ne- derlaag geleden. Van de ongeveer vijf en twin tig afgevaardigden zijn er in totaal slechts acht overgebleven en zelfs die konden slechts met ontzettend veel moeite ia het parlement geko. «en worden. er een algeheele ommekeer in. De Katholie ken waren met zijn dikwerf anti-Katholieke steeds echter anti-legitimistische politiek niet meer tevreden, zij behoorden in den geest reeds tot de oppositie. Voorloopig evenwel had de minister-president dit Hongaarsch- Katholieke centrum nog noodig. En hiermede begint de tragedie van de partij. Tien jaar lang in de schaduw van de macht levend, heeft zij haar oorspronkelijke krachten, haar vitaliteit en zelfstandigheid verloren. Zij was niet langer meer in staat om resoluut te handelen. Zij balanceerde on beholpen en tastend tusschen de regeering. en op oppositie, totdat zij zoowel de welwillend heid der regeering als het vertrouwen van vele harer kiezers verloor. Ten slotte kwam het tot een algeheele breuk met de regeering en werd zij tot de oppositie gedwongen. Het was toen echter reeds te laat: de regeering had haar niet meer noodig en haar kiezers waren ontgoocheld. In deze omstandigheden werden de christe lijk-sociaien door de onverwacht en plotseling uitgeschreven verkiezingen verrast. Hoe de regeering voor en tijdens de verkiezingen tegen hen is opgetreden, hebben wij reeds vermeld. Dat de christelijk-sociale partij echter zulk een nederlaag geloden heeft, is niet alleen aan dit optreden der regeering maar ook aan haar eigen houding te wijten. Voor het nieuwe parlement beteekent deze een naar onze meening, een groot nadeel. De thans regee rende richting, die ons al te radicaal en revo- lutlonnair toeschijnt, zou zeer zeker de erva ring der christelijk-sociaien met hun mati genden invloed en vastomlijnde wereldbe schouwing hebben noodig gehad. Op eieren genoodigd. Mac Pherson's familie was voltallig opgeko men om in Mac Pherson's tuin Paascheieren te zoeken. Men wachtte geduldig, maar er ge beurde niets. Toen ging Mac Pherson. de gast heer, naar buiten en aller hoop herleefde, dat men nu met het zoeken van Paascheieren zou beginnen. Maar plotseling hoorde men buiten een schot afgaan en Mac Pherson kwam ver schrikt doende binnen en sprak: ,Hoe jammer, de Paaschhaas heeft zich zoo juist doodgescho' ten". LONDEN, 29 April 1935 Er was iets bijzonder ontroerends in de in trede van Arthur, Aartsbisschop van Westmin ster, in zijn Metropolitane hoofdkerk. De me nigte zegenend schreed hij naar het hoofdai taar onder het groote baldakyn, terwijl duizen den en duizenden devoot knielden, en door de zijgangen het publiek, dat buiten gewacht hart om de geestelijkheid en de prelaten de kerk te zien binnengaan, het reeds zoo volle gebouw oinnenstroomde. Velen uwer kennen de Westminster Kathe draal, en weten welk een indruk van mach* zij maakt in haar byzantijnsche statie. Op groote dagen, als de galeryen en het enorme priesterkoor geheel gevuld zijn. is de indruk van dit uit ruimte opgestapelde bouwwerk zo" overweldigend dat ik alleen in de St. Pieters kerk zelf een nog machtiger besef van de grootheid onzer kerk gekregen heb. En hier te midden van ai die hoog oprijzende statie onder het gebed van duizenden en duizenden werd de Aartsbisschop ontvangen door geeste lijkheid en volk, dezelfde aartsbisschop die kort geleden nog leefde in de grootsche rust van het Vatikaan. waar een groot en rijk priester leven bekroond werd met het recht van der grijsaard op mediteeren. Mgr. Hinsley, wiens prachtige openbare loopbaan besloten scheen trad de metropolitane kerk van Westminstei binnen als regeerder van het eerste diocees van heei het Britsche Rijk. De man. die rusten zou. was opnieuw leider geworden van het kerkelijk leven, de eerste leider der kerk in zijn land. De geleerde van Rome. die .zoovee! hield van de Pausenstad, en er zoo gaarne ge bleven was. had gehoorzaamd aan de roepstem van den Heiligen Vader, en wy zagen hem krachtig en statig, bezit nemen van de heer schappij. Het is heden het feest van St George, Enge- lands beschermheilige. Nadat de dienst van den dag verricht was, schreden de kanunniken van het kapittel en de kapelaans der kathedraal onder leiding van den Provoost, mgr. Butt en Bisschop Myers, naar den hoofdingang, waa* de Aartsbisschop aankwam, vergezeld van zyn kapelaan, die het Gewijde Pallium droeg in een met witte zijde bekleede zilveren doos. De menigte op straat knielde devoot, en de Aarts bisschop trad de kathedraal binnen. In he* portaal ontving hij het Heilige Water van dei, Provoost, die hem bewierrookte. en na eenigt oogenblikken biddend geknield te hebben kuste de Aartsbisschop het Crucifix, dat Mgr Butt hem voorhield. Laatstgenoemde nam de doos met het Pallium over van den kapelaan en stelde haar in handen van den oudster. kanunnik. Hierop vormde zich de processie welke door het schip schreed in de volgende orde: De kapelaans der kathedraal, de kapelaan van den Aartsbisschop met het Aartsbisschop pel ijk kruis, de kanunniken van het kapittel de oudste kanunnik met het Pallium, de Pro voost. en onder den Troonhemel de Aartsbisschop. De processie schreed naar de sacramentskapel, waar de Aartsbisschop in gebed verzonken bleef -voor het Allerheiligste, terwijl kanunniken en kapelaans links en reckiï plaats namen van hét' hoofdaltaar; Na het Te Deum nam de oudste kanunnik het Pallium van her altaar, en werd de Aarts bisschop in het Secretarium bekleed met e plechtgewaden en het Pallium. Hierop volgde de eigenlijke plechtige intronisatie, waarbij de voornaamste handelingen uitgaan van den Provoost, die den Aartsbisschop ook naar dep troon geleidt, en de intronisatie-formule uit spreekt: in nomine Del, Amen. Auctoritate Eiusdem. Ego Praepositus Capituli hujus Ecclesiae Me tropoli tanae Westmonastuiensis, jnthronizu te dominum Arthurum, Archiepisqopum in hac Westmonasteriensi Ecclesia in qua idem Do- minus noster Jesus Christus custodiat introi- tum tuum ex hoc nunc et usque in saeculum"- In den naam van God Amen. Door Zijn gezag ik, Provoost van het kapittel van deze Metro politane kerk van Westminster, introniseer u. heer Arthur, ais Aartsbisschop in deze kerk van Westminster, waarin Ónze Heer Jezus Christus van nu af. voortaan en voorimmer uw schreden leiden moge.) Na de intronisatie ving een Pontificale Hoog mis aan, welke eindigde met de voorlezing van een Pauselijk schrijven waarin allen aanwe zigen de zegen benevens onder zekere voor waarden een volle aflaat verleend werd. Om twaalf uur ving de Aartsbisschop een toespraak aan niet van den Kansel doch van den lezenaar voor het altaar af die tol half een duurde, en een diepen indruk maakte up alle aanwezigen. Na huid" gebracht te hebben aan zijn voor ganger Kardinaal Bourne, zeide de Aartsbis schop dat de boodschap, die hij uit Rome mee bracht, er een was van hoop en bemoediging Zij behelst den roep van den Heiligen Vader om vrede den vurtgen oproep van den Paus aan een wereld, uiteengereten door oorlog, naijver en strijd. De Katholieke kerk heeft onrechtvaardigen oorlog steeds veroordeeld als rampspoedig en misdadig, maar zij erkent het recht van zelf verdediging. „De pogingen der staatslieden en economen om vrede te verzekeren", zeide Mgr. Hinsley „zullen evenwei vruchteloos zijn. tenzij de we reld zich weder tot God wendt. Anders kan zij den vrede van Christus niet verwerven". De binnenJandschP politiek der kerk ts Katholieke Actie; naar buitenlandsche politiek is Missie Actie. Alle bekrompenheid van ras of nationaliteit, van parochie ot partij moet terzijde gesteld worden: alle vereenieingen en organisaties moeten samenwerken voor vrede liefdadigheid, sociale en economische recht vaardigheid. Ten s'otte bracht hij 's konings Regeering? feest ter „prake. Hij vertolkte de loyauteit var Engelands katholieken jegens den troon, en wekte op tot gebeden voor het geluk van den koning on van alle leden der Koninklijke Fa milie. En ziel-zelf beval hij aan in de liefde van het volk van Westminster. „l'Aéronautique en Pologne". Uitgave van de Aero Club van Polen. Het was 'n maand of wat gebeden, dat wij op uitnoodiging van den constructeur Drzewiecki, op Schiphol een vlucht mede maakten met het fameuze R.W.D.-vliegtuig, waarmede kapitein Bajan verleden jaar de Challenge International de Tourisme won, die ook reeds in 1932 met een R.W.D. in de wacht was gesleept. Het was een zeer bijzondere vlucht, heel bijzonder om de verbluffende snelheids-uitersten, die ons daarbij gedemonstreerd werden, de eigenschap pen, duidelijker gezegd, om zichin de lucht te kunnen houden ook bij zeer lage minimum vliegsmelbeid, met als ander uiterste een hooge topsnelheid. Het geheim zat zeker niet in den mam aan het stuur, ingenieur Drzewiecki. Hij kon het ding vliegen, zonder meer, was geen ervaren alle tries der voorvliegkunst be- heersciiende fabrieksvlieger. En juist daarom was die demonstratie dubbel merkwaardig. De start van het toestel, een gewone vier- persoons cabine-tweedekker met 275 P.K Skoda motor, was direct al verbluffend, al bleek dan de 25 K.M. per uur wind. aan hel impressionante ervan niet heelemaal vreemd. Dank zij het gebruik van automatisch werken de voor- en achterspleetvleugeis en de toe passing van een verstoringsplaatje vóór de ailerons, schoot de R.W.D. onder een ver- vaariyk stellen hoek omhoog, zoodat we meer op ons rug lagen don wel zittende waren. Elk ander dekvliegtuig zonder die magische kleppeniganieering, zou plat of schuinweg ter aarde zijn geploft; de R.W.D. echter bleef .hangen". Het demonstreeren van het wijde snelheids- gebied of snelbeidsbereik, was eveneens zeer indrukwekkend. Tegen den straffen wind in dreven we heel langzaam boven het veld Totdtat opeens de gaskraan heelemaal naar voren ging en het tweedekkergeval in geen tijd van 35 K.M. per uur grondsnelheid op 275 K.M per uur liep. Hartstochtelijk trok het toestel op. De daling was eveneens de steilste, die we ooit tn het vaste-vleugels vllegtuiggenre hebben beleefd, 't Was je reinste autogiro- sensatie. De oliedruk - sch olrbrekers vingen den niet bepaald kinderaehtigen klap keurig op Dat R.W.D.-vliegwonder was een Poolscn product, een der voortbrengselen van het nieuwe Polen, dat in den korten tijd van zijn wedergeboorte vooral op luchtvaartgebied daden heeft gesteld, die de bewondering de' geheele vakwereld en daarbuiten hebben gaan de gemaakt. Het is daarom met gepasten trots, dat de Poolsche Aero Club het besluit nam de wereld door middel van een in de Fransche taal ge steld boek, van hert groote, mooie werk der jonge Poolsche luchtvaart te vertellen. In deze ook typografisch keurig verzorgde en rijk geïllustreerde uitgaaf, waarvan de oplaag be perkt is tot 2000 genummerde exemplaren wordt de geheele ontwikkelingsgang der Pool sche luchtvaart beschreven. Merkwaardig is het tot nu toe nog algemeen onbekende tudhtvnaa-t-historisohe lelt te hooien „rtialen. <±at fn 1783, nog v6Ór de - uitvin-ding De grondlegging van de eigenlijke Poolsche luchtvaart, die begonnen is met het militaire viiegwezen. dateert na het beëindigen van den „vrijheidsoorlog" in 1921. Begonnen werd met 20 escadrilles. Er bestond toen alleen een vlieg- tuigenfabriek te Lublin, waar Italiaansche vliegtuigen in licentie werden gebouwd. Dooi het streven naar nationaliseering, telde Polen in 1925 reeds 3 vliegtuigenfabrieken, zoodat na 1926 geen vliegtuigen meer uit het buitenland werden betrokken. In 1927 nam de Skoda fabriek ook de vliegtuigmotoren-bouw met succes ter hand, zoódat Polen ook op dat ge bied van het buitenland geheel onafhankelijk was. Inmiddels was ook de handelsluchtvaart tot wording gekomen, die zich aanvankeiyk nogal Onzeker ontwikkelde totdat in 1928 besloten werd tot een fusie, waaruit begin 1929 voort kwam de Palskie Llnje Lotnicze Lot, kortaf de „Lot" genoemd, en welke als materiaal in licentie gebouwde Fokker-vliegtuigen gebruik te. Het luchtnet van de nieuwe maatschappij, dat in 1928 een lengte van circa 1900 K.M. had, groeide in 1934 uit tot meer dan 5000 K.M Krachtig heeft zich in Polen ook net sport- viiegwezen ontwikkeld, onder leiding vooral van de Poolsche Aero Club, die in 1927 de propaganda ter hand nam en dioor het instel len van vliegscholen daadwerkelijk steun ver leende Ook de zweefvluchtbeweging heeft zich in Polen vele aanhangers gemaakt, waartoe net bergachtige gedeelte van het land gunstig heeft bijgedragen. De Poolsche zweefvliegers kunnen thans wijzen op prestaties als een duar7'1U^u! van 12 uur op een eenzitter en van u op een zweeftuig bemand met twee P®1®0 Boven vlak land werd een duurvlu van 6i/„ uur. Er zijn afstandzw^vluchteri volbracht tot 210 K.M. lengte en booate- vluchten boven bet P"1* van vertrek tot 2100 meter. Niet alleen op het terrein van het zwaarder- dan-lucht ook op bet gebied der ballonsport, heeft het jonge Foton getoond tot bijzondere prestaties in staat te zijn. In 1933 zag Polen kans den internationalen Gordon Bennett- wedstrijd voor luchtballons te winnen, iets wat de Nederlandsche luchtvaart niet alleen nooit gelukt is, doch waaraan eep luchtvaart- gezind la-nd als het onze het zelfs nog nooit tot deelname heeft kunnen brengen. Dat deze prestatie- meer dan louter geluk was. bewezen de Poolsche luchtvaarders door het jaar daar op, in dat klassieke Gordon Bennett oallon- vaartfestijn de eerste, tweede en vierde plaats te bezetten. Zoodat het land van Josepn Pilsoedski ook dit jaar weer den Gordon Bennet-wedstrijd zal organiseeren. Ook de Challenge International de Tourisme nad Polen door zijn overwinning van 1934 weer moeten organiseeren. Doch zooveel overwinningen bleken het land te machtig, kostten teveel geld zoodat de Poolsche Aero Club kort geleden be leefd vöor de eer meende te moeten bedanken. Milliocncn kubieke meters grond verwerkt. De Beersche Overlaat is sinds tijden berucht. Het is een overblijfsel uit den ouden tijd, toen bij de Maasbedy kingen een gedeelte onbedij t werd gelaten om, als een al te hooge water stand een te hoogen druk zou uitoefenen op de dyken, het water een zijdelingsphen af- voerweg te verschaffen door de lage landen m het Noorden van Noord-Brabant, waar het, na een gebied van omstreeks 20 duizend H.A. on der water te hebben gezet, weer benedenwaarts op de beneden-Maas kon uitstroomen. Vete winters heeft Brabant last gehad van het wa ter. De streek, die in het gebied der overstroo ming iag, werd gehandicapt in den landbouw en het verkeer. Ieder Nederlander die auto rijdt, heeft wel eens bij den EKtweg te Grave gestaan, waar bij hoogwaterperioden het water overheen stroomt, zoodat het autoverkeer Den Bosch—Nymegen was gestremd. De mogelijke inundaties verhinderden de tot bloeikoming van een groot deel van do Noord-Brabantsche provincie. Op den duur kou dit zoo niet blijven. Daar kwam bij dat de Zuidelijke bedijking van de Maas in zoodanigen toestand verkeerde, dart bij perioden van hoogwater gevaar niet was uit gesloten. Daarom werd door het Rijk in 1919 een commissie Ingesteld ter bestudeering van de werkzaamheden, die noodig zouden zijn om te kunnen komen tot de opheffing van den Beevsohen Overlaat. Als resultaat bracht dit m 1922 een gedeeltelijke ophooging van den over laat met ongeveer 0.50 M. tot stand, waardoor het aantal werkingen van den overlaat tot op ongeveer de helft werd teruggebracht. Na de hoogwaterperiode van 1926 werd een nleuiw onderzoek ingesteld, dat als resultaat opleverde het plan van ir. Lely. Men verwar re de Maaskanalisatie niet met de plannen der Maasverbetering van ir. Lely; De Maaskanali satie behelsde de kanalisatie van de Maas ui Limburg met daarop aansluitend het Maas- Waalkanaal. De Maasverbetering een verrui ming van de Maasbedding ln Noord-Brabant en het ./egnemen van de vele bochten, die een goeden waterafvoer tegenhouden, hert aan brengen in dat deel van de rivier van stuwen en sluizen, om den waterstand op peil te hou den, het scheepvaartverkeer meerdere moge lijkheden te geven en de versterking der dij ken, zoodat men tenslotte zal kunnen over gaan tot de opheffing van de Beersche Maas als de capaciteit van deze ongestadige regen rivier groot genoeg zal zijn haar watermassa's af te voeren. Reeds lang is daarmede een aan vang gemaakt, wy waren gisteren in de gele genheid. de vorderingen van het. werk te zien. r --ij .P --.--v." Maar het volk is er goed, zooals alle volk dat niet wordt meegesleurd door den wervel wind van de hedendaagsche expansie en on rust. Maar er is bedrijvigheid gekomen, de zandtreinen rijden er nu, de baggermolens' knagen aan nieuw gegraven oevers, in het land rijzen de witte betonnen torens van de slui zen en den stuw. we In den zonnigen Meimorgen belan cllljc bij de Maas ter ijoogte van de o waar men bijna gereed is met de van het rivierbed, waar de Mao* fetl grooten kronkel om het dorp Alem heenslm- r> Maas ook de oude gedeel- gerde. De geheele slechts ten, waarvan het stru uieLa" te heeft van 60 tot 70 M„ wo dt gebracht op een breedte van ongeveei 110 M. Door het wegnemen van de bocht uit de Maas bij Alem komt dit dorp tnplaats van ten Oosten van de rivier, ten Westen van de rivier te liggen, en wordt het door de nieuwe rivier van Brabant afgesloten, iets wat de bewoners, die over wegend R. K. zijn alles behalve prettig vinden, daar zij zich zuilen moeten orienteeren op de Noordelijke streek, die overwegend Protestant is. De oude rivierarm, die door de nieuwe ver binding buiten werking wordt gesteld, zal met het zand worden opgevuld, dat uit de nieuwe rivier wordt opgebaggerd. Eveneens wordt dit aangewend tot de versterking der dijken, en het volspuiten van de talrijke wielen aan den voet van den dijk, kolken die overbleven van vroegere dijkdoorbraken. Het nieuwe gedeelte der Maas bij Alem is bijna gereed, ook de nieuwe bedijking aan den Oostkant van de rivier, men wacht nog slechts op het doorbaggeren van den ouden dijk, en dan. zal Alem ingesloten liggen d°or de nieuwe Maas en den ouden rivierkronkel Niet lang echter want de oude kronkel zal met zand worden opgevuld, en de oude bochi zal veranderd worden in een stuk land, -oo dat men eens niet meer zal weten in weke schilderachtige bochten de Maas stroomde, ij Fort St. Andries kwam het vorige jaar de nieuwe schutsluis geieou. de verbinding tus schen Maas en Waai, ler vervanging van de oude, die niet meer aan de eischen des tljcls kon voldoen. Zij is 100 M. lang en 14 M. breeo en voorzien van sluizen, die in heftorens wor den opgetrokken. Van Aicm fiiDS toclit Icings de blbembe- spikkelde uiterwaarden naar Llthoyetj, waar eveneens in een afsnijding van een bocht de groote stuw in aanbouw is. Naast de stuw wordt terwilie van de scheepvaart een schut sluis gebouwd van dezelfde afmetingen als de schutsluis van St. Andries. Voor de verbree ding van het gedeelte Maren- Lith, moet on geveer 3.500.000 M3 worden verwerkt. De stuw van Lith. De opbouw van de betonpijlers is zoo goed ais gereed. Zij zijn vier in getal, de torens op de beide oevers medegerekend. De dagwijdto of de afstand van pijler tot pijler is 38 jvj.. en hun hoogte is 30.5 M. boven den rivierbodem. Ook de betonnen drempel, die den val van het water zal moeten breken is gereed. Tus schen de pijlers zullen ijzeren schuiven komen, elk wegende 275 ton. Tegen 1 September moet de nieuwe vaargeul naar den stuwput gereed zijn, opdat de bokken met de bewegingswerk- luigen kunnen binnen varen. De stuw moet in het voorjaar van 1936 in gebruik worden genomen. Van Lith uit wordt de tocht voortgezet langs den afgesneden arm, waaraan de loswal van Oss ligt. Van hieraf ongeveer begint de door gaande verzwaring van den bandijk tot Oyen, terwijl de buiten- en binnendijksche wielen met den grond die uit de verschillende doorgravin gen te voorschijn komt, worden volgespoten. Alleen het Soldatenwiel gelegen tusschen Ma ren en Lith, werd door de bemoeiingen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurschoon ge spaard. De doorsnyding bij Oyen zal in 1938 worden voltooid. Het totale grondverzet bedraagt daar 1.700.000 M3 waarvan door de werkverschaf fing reeds 600.000 M3 is verwerkt. Van Macna- ren tot Megen is de dijksverzwaring in uitvoe ring, ook worden hier in werkverschaffing ter reinen opgehoogd, die langs den voet der dyken liggen, en schade zouden ondervinden door de opstuwing van het water na de indienststeUings. van den stuw by Lith. Grondwerken in werkverschaffing In Megen is dit jaar het groote centrum der grondwerken in werkverscshaffing. Uit de doorsnijding bij Megen en Maasbommel zal dit jaar 1.300.000 M3 in werkverschaffing worden verwijderd. Hier zullen 1400 werkloozen 35 weken van dit jaar werk vinden. Daarenboven 400 man 12 weken wegens bijzondere omstan digheden. In Lithoyen zijn 2, in Maasbommel 3 kampen voor arbeiders ingericht Elk van deze kampen bevat 96 arbeiders, die ingedeeld zyn in groepen van 8, die gezamenlijk een zit- en slaapkamer hebben. Daarenboven is er een gezamenlijke recreatiezaal en een keuken, waar de chefkok het beheer voert die ook net toezicht houdt in het geheele kamp. De werk loozen komen uit verschillende plaatsen, uit Utrecht Dordrecht en Wageningen en veie an dere. Om de 14 dagen mogen zij van Vrijdag avond tot Maandagmorgen naar huis. De orga nisatie werkt uitstekend en het tezamenieven in de kampen gaat zeer goed. Over het eten heerscht groote tevredenheid en bij bezichtiging van het kamp kon men constateeren, dat er orde en zindelijkheid heerschten. Voor gods dienst en ontspanning is er een Raad van Toe zicht. Ook van Megen tot Grave zullen nog ver schillende bochtafsnijdingen moeten plaats Vin den, tervrtjl het oude rivierbed zal moeten 'fe den verbreed, zonder dat bij Grave verande ringen in de schutsluis zullen behoeven te ge schieden. De Maasverbetering zal nog jaren werk kunnen verschaffen in dezen tijd van werkloosheid. De streek zal van aanzien ver anderen, en tenslotte zal men kunnen overgaan tot dichting van den Beerschen Overlaat. Maar de droom van ir. Lely hij heeft zelf den aanvang der werkzaamheden niet meer mogen zien zal na de voltooiing in 1940 veel ver betering brengen in dit land, zoovele winters door water geteisterd. 70 fraaie inzendingen in do Apollohal te Amsterdam. Dinsdag 7 Mei a.s. des middags te twee uur zal in de Apollohal de tentoonstelling „Mooi "land" georganiseerd met medewerking van de W Ned- Ver' voor Vr«mdelingenver- keer worden geopend. Z.ExC. minister Lidth de jeude heeft zich bereid verklaard deze expo- sitie> die in groote trekken een overzicht zal gevèn van de rijkdommen, die ons land bezit aan- natuurlijke en folkloristische schoonheid, persoonlijk te openen. Er is verleden jaar een oogenblik sprake van geweest, dat deze belangwekkende tentoon stelling, ook al met het oog op de tijdsomstan digheden niet zou kunnen doorgaan. Gelukkig echter is het zoover niet gekomen. De tentoon stelling gaat niet alleen door, maar belooft ook zeer fraai en attractief te zullen worden. De oorspronkelyke opzet was, dat de ten toonstelling in het R.A.I.-gebouw zou worden gehouden, later is echter besloten de tentoon stelling op wat kleiner schaal te organiseeren. De Apollohal bleek toen de beste gelegenheid om een dergelijke expositie te huisvesten. Er heeft zich bereids een eerecomité ge vormd, waarin behalve de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en den Haag en de directeuren van de Ned. Spoorwegen, tal van andere vooraanstaande Nederlandsche persoon lijkheden hebben zitting genomen. Uit alle deelen van het land heeft het ten toonstellingscomité de actieve medewerking ondervonden van gemeentebesturen en plaat selijke vereenigingen voor vreemdelingenver keer. De tentoonstelling zadan ook ruim 70 stands en inzendingen van gemeenten en iocaie V.V.V-'s omvatten. Aanvankelijk dreigde het gevaar dat ver schillende groote gemeenten, die uit een oog punt van vreemdelingenverkeer juist zeer be langwekkend zijn, niet op de tentoonstelling vertegenwoordigd zouden zijn, omdat de geld middelen daarvoor ontbraken. Zoo zou de ge meente Groningen aanvankelijk niet meedoen Ook de gemeente Amsterdam zag zich. nadat door Ged. Staten bezwaar was gemaakt tegen sen raadsbesluit om van gemeentewege een stand in te richten op „Mooi Nederland", ge noodzaakt. haar plannen op te geven. Dank ztj echter den loyalen steun van enkele ingezete nen zullen beide gemeenten toch nog - en wel op een zeer fraaie wijze op de tentoonstel ling zijn vertegenwoordigd. De tentoonstelling, die dertien dagen duurt, zal met behulp van panorama's, diorama's, maquetten en fotomateriaal den bezoekers een indruk geven van de afwisseling en de schoon heid van het Nederlandsche landschap. De be zoekers zullen dus als 't ware de mooiste plek jes in Nederland in miniatuur voor zich ZlflO»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2