„Waar dat wiel draait" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. SFfofcs JAARGANG. DINSDAG 18 JUNI 1935 No. 1728® BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 de nederl. spoorwegen. DE DOODSLAG OP DEN POLITIE COMMISSARIS TE SCHIEDAM. eisch twintig JAAR GEVANGENIS. STRAF. scheepvaart. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN. f KETHEL. MAASSLUIS. RHOON. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3,25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 4 5 cents per stuk. Fostchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cta Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels f 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis Ongevallenverzekering 500- bij overlijden door een ongeval; f 500— bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; f 150. by verlies van een duim 75- bij verlies van een "wijsvinger; 50- bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; ƒ25- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Wat blijkt uit de feiten? De zaak Ham. In de Nieuwe Schied. Courant van 10 Mei 1935, schreven wij een artikel over de toegang tot 'den spoorbrug aan de Overschieseheweg, waar plotseling o.a. aan den landbouwer Ham door de Spoorwegen het recht van overpad bplet werd. Tot op heden is de boerderij van Ham aan de zijde van den spoordijk nog steeds gebarri cadeerd met bielzen, rails, ja er is nu nog een prikkeldraadversperring bijgekomen. De heer Ham is echter door middel van mr. I. Labzowski te Rotterdam in proces getreden met de Nederlandsche Spoorwegen om, in kort geding, zijn oud recht van vrijen overtocht over den spoorbrug hersteld te zien door de recht bank te Rotterdam. In deze ingewikkelde zaak is dezer dagen rechtgewezen en werd Ham in het ongelijk gesteld. Het is er ons niet om te doen aan den uit spraak der rechtbank te tornen, doch waar het hier betreft een kwestie, die ook voor andere bewoners van 's Gravelaod polder van groot belang is, komen wij hier nog eens op deze eigenaardige zaak terug. Temeer daar de advo caat van Ham. mr. I. Labzowski, de zaak in hooger beroep nogmaals zal bepleiten. Er is hier vooral sprake van een kadastrale verwarring, daar de perceelen, na 1845 schijn baar opnieuw genummerd zijn, zoodat het uit zoeken voor den rechter een penibele kwestie is geworden. Wij kunnen tot onze spijt de geheele zaak niet publiceeren, wegens de uitgebreidheid der stukken, doch in hoofdzaak werd Ham in het ongelijk gesteld, doordat de verschillende actem elkaar zouden tegenspreken. Volgens een ieder, die de oude toestanden aan de spoorbrug te Schiedam kent. had Ham feitelijk op dezelfde tegenstrijdigheden m de bewijsstukken, maar vooral ook, doordat hij toch het recht van overpad zichtbaar gebruikt heeft, sedert dat hij in circa 1880 zijn erf betrok en dit recht uit geoefend heeft tot op 6 Mei 1935. Dit recht zou dus vast staan door verjaring. De advocaat der Spoorwegen voert verder warn, diait Haan geen eigenaar zou zijn van een gedeelte van perceel 33. Over dit in eigendom hebben en de begren zing van perceel 33 gaat het nu in hoofdzaak en draait de proces-film zich af. Wij hebben in de koopacte van 3 Dec. 1845 het volgende feit gelezen: Frank v. d. Velden heeft in 1845 verkocht ten behoeve van de spoorlijn RotterdamDen Haag: lo. het toenmalige perceel 153. 2o. een gedeelte van perceel 59. 3o. een gedeelte van 74 roeden en 90 ellen van no. 33, welke gedeelten allen zullen worden afgescheiden en ingenomen door den aan te leggen spoorweg. 4o. nog een gedeelte van 34 roeden van het laatst vermelde perceel (dus no. 33). 5o. een gedeelte van 2 roeden van perceel po. 155. In bovengenoemde 5 punten der koopacte van de spoorwegen staa^ dus duidelijk wat de spoorwegen kochten. De uitspraak dei" rechtbank is voornamelijk gebaseerd op het feit, volgens de rechtbank, dat de spoorwegen kochten 4o., nog een ge deeltevan het laatst vermelde perceel, n.l. dat hetwelk ten Zuiden van den spoorweg zou gelegen zijn. De rechter heeft schijnbaar gelezen wat wij onder 3o. en onder 4o. vermelden en heeft daaruit opgemaakt de volgende som: een ge deelte plus een gedeelte is het geheele per ceel 33. Maar.... en daar het ons om, dat is juist niet waar! Want had men toch in de acte gezet, evenals bij de overige perceelen, die in hun geheel verkocht werden door van der Velde: 3o. perceel 33 ter grootte van 108 roeden en 90 ellen. Hieruit blijkt toch duidelijk en klaar, dat er toen nog een gedeelte van perceel 33 in han den van van der Velde bleet De onjuiste lezing komt des te meer uit. Waarom zou van der Velde anders bedongen hebben in de voorwaarden der koopacte onder 6o. gesteld: „dat de koopers op het gemelde aan den verkopper verblijvende gedeelte van perceel 33, zullen moeten doen maken een goed be rijdbaren weg langs de sloot, gerekend van perceel no. 59 af, tot aan de Schie ter ligplaats van voormelden Pont, welke een breedte zal hebben van vijf ellen, en insgelijks door de koopers onderhouden zal moeten worden. Ja, wat blijkt hier zelfs door een aandach tige lezing, dat van der Velde een gedeetle van perceel 33, ter breedte van minstens 5 ellen, in bezit heeft gehouden om daar door de spoor wegen te doen maken en onderhouden een weg van af perceel 59 tot aan den pont in de Schie, zijnde de lengte van het gedeelte van n.o. 33, dat vm der Velde toen en Ham nu nog sedert 1891 in bezit heeft wegens door hem op een openbare veiling gekocht. In de uitspraak vain den rechter wordt ge concludeerd, dat een gedeelte van perceel 33 Noordelijk van den spoorweg is overgebleven en op dat gedeelte het servituut is gevestigd. Overduidelijk is echter, volgens ons betoog, door ten 6o. aangetoond, dat het gedeeltelijke van 33 Zuidelijk van den spoordijk ligt. Dat blijkt ook nog uit de thans aanwezige weg, uit de ligging van de pont en verder zou dit nog kunnen blijken uit getuigenverklaringen en door onderzoek, dat de sloot waarover ge. sproken wordt in 6o. bestaan heeft ten Zuiden van den spoorweg! Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van G. C. van Weel, alhier, om een Verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein in de localiteiten van het perceel, gelegen aan de Lange Haven 97, alhier; en herinneren, dat bin nen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleen,eu van het verlof bij hun college schrif telijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 18 Juni 1935. Verdachte in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof. Deze sloot is door de spoorwegen gedurende den loop der jaren dicht geworpen en in de plaats daarvoor, werd de thans nog bestaande bielsen-pallisade gemaakt, die de juiste afschei ding vormt tusschen de eigendommen van Ham en de Spoorwegen, zijnde tegelijkertijd de afscheiding van het den verkooper blijvende gedeelte van perceel 33. Ook zou men nog aan kunnen voeren: lo. waarom de Spoorwegen in die palissade een hek hebben gelaten voor Ham; 2o. waarom de Spoorwegen tot voor enkele jaren op oproep van Ham wagons koolasch stuurden met werk ploegen om den onder 6o. omschreven weg te onderhouden. Niemand zal toch willen geiooven, dat men vanwege de Spoorwegen toen drie wagons koolasch stuurt met 2 ploegen volk om te lossen als ze de verplichting niet erkenden van de rechten voortvloeiende uit de verkoopacte en de voorwaarden door van der Velde in 1845 gesteld. Wij meenen deze zaak voldoende te hebben toegelicht en vertrouwen er op, dat de rechter in hooger beroep een gunstige beslissing voor Ham zal nemen. Het recht is duidelijk om schreven. Het moge misschien voor de Spoor wegen zwaar zijn het in de tegenwoordige om standigheden uit te voeren, doch het weegt niet zoo zwaar, dat hiermede een bedrijf als dat van Ham ten doode zou moeten zijn ge doemd, terwijl daarbij komt dat het recht aan zijn zijde staat beschreven, klaar en "duidelijk. SCHIEDAMSCH FINANCIëN. Vrijdagavond heeft wethouder Slavenburg voor de Christ. Hist. Kiesvereeniging een rede gehouden over Schiedamsch financiën, waar aan wij de volgende cijfers ontleenen: Ultimo 1928 bedroeg de vaste schuld 16.718.000 en de vlottende schuld 2.047.000; als volgt be legd: productieve bedrijven 11.478.230, niet- productieve bedrijven 7.286.770. Dit laatste bedrag bewijst een schuld van 162.35 per inwoner. Ultimo 1933 was die schuld terugge- loopen tot 15.608.788 vaste en 2.565.728 vlot tende schuld, dus totaal 590.484 of 11.56 per hoofd minder. Voor crisislasten ontleenen wij: Voor 1935 zal de bijdrage voor crisislasten waarschijnlijk 79 pet. bedragen, waartegenover 260.000 belasting aan het Rijk moet worden afgestaan. Ondanks deze Rijkssteun bleef in de afgeloopen periode van 4 jaar op de gemeente de navolgende crisislasten drukken: 568.000 in 1931, 932.500 in 1932, 512.000 in 1933 en 396.000 in 1934, welke bedragen verwerkt zijn in de gemeente-financiën. In 1933 werd aan rente en aflossing 1.125.000 betaald, welke slechts door 1.095.000 door belastingopbrengst werden gedekt, zoodat tot bijzondere maatrege len moest worden overgegaan; deze brachten in dit jaar op 461.000. Spreker noemde vervolgens de enorme bedra gen voor werkloosheidslasten; deze bedroegen 713.528 in 1931, 2.094.685 in 1932, 2.332.438 in 1933, 2.207.793 in 1934. Voor 1935 is geraamd 2.250.000. LANDDAG VAN DE PRINCEVLAG. In aansluiting op hetgeen wij reeds hebben gemeld betreffende den op 6 Juli te houden Landdag van de vereeniging „De Princevlag", kunnen wij thans mededeelen, dat als leider van dezen Landdag oud-burgemeester Stule- meijer is aangezocht. Ais sprekers zullen optreden ds. B. E. J. Bik, pred. Herv. Evang. Luth. Gem. te Enkhuizen en de heer Joh. G. L. Beïlott, Den Haa<*. Aan den Landdag, die te 3% uur °op het feestterrein in het Vondelpark wordt geopend, zullen verschillende afdeelingen o.a. uit Over- schie, Den Haag, Vlaardingen en Zwijndrecht, enz met pijpercorpsen, vlaggenvendels en sportclubs medewerken. SCHIEDAMSCHE VOETBALCOMPETITIE. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn als volgt: G.T.B. 1D.R-Z- 1 4 2: Blauw-Zwart V.G.s. o—ll; Trekvogels—F.S.V. 5o: H.B.S. 1—N.F.C. 1 1—3; H.V.O.—S.Y.S. 5—0; P.W. 2—H.V.O. 2 6—3; V.V.R. 2—H.B.S. 2 0—0; H.V.O. 3Hercules 2 50; N.F.C. 2 K.S.V. 2 8—1. Het Haagsch gerechtshof behandelde gisteren zooals wij reeds in het kort hebben geméld, in hooger beroep de zaak tegen den 51-jarigen gewezen tit.-hoofdagent van politie C. C. v. d. K., die door de Rotterdamsche rechtbank we gens doodslag, gepleegd door een ambtenaar, die bij het begaan daarvan gebruik maakt van een middel hem door zijn ambt geschonken, is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Zoowei het O.M., dat ter zake twintig jaar heeft geëischt, als K. hebben tegen dit vonnis appél aangeteekend De president vraagt of verdachte bekent, den heer Ellenberger te hebben doodgeschoten. Verdachte antwoordt bevestigend en zegt de degradatie niet te hebben verdiend. Op desbetreffende vragen van den president geeft hij toe, dien ochtend o.m. drie fleschjes bier te hebben gedronken en afscheid te heb ben genomen van eenige vrienden. Op zijn gedrag was aldus verdachte nimmer iets aan te merken. Verd. weet niet waarom hij den commissaris heeft gedood. Ook weet hij niet, waarom hij afscheid had genomen van eenige kennissen, tegen wie hij gezegd heeft, naar Indië te gaan. Hij was dien dag heelemaal van streek. Wel had het hem zeer gegriefd, dat hij was terug gesteld. Bedoeling om den commissaris te doo- den heeft hij niet gehad. Met de revolver ging hij geregeld om, het was zijn eenige wapen. De president constateert, dat verdachte wel buitengewoon ernstig is te werk gegaan. Ver dachte heeft den commissaris doodgeschoten en komt zich nu nog beklagen, dat hij zelf niet behoorlijk is behandeld. De advocaat-generaal vestigt de aandacht erop, dat verdachte herhaaldelijk aanmerkin gen had gehad wegens onbehoorlijk gedrag. Dan heeft het getuigen-verhoor plaats. De president vraagt waarom verdachte in hooger beroep is gekomen. Verdachte: Omdat de officier in hooger be roep was gegaan. Pres: U waart dus met de straf wel tevre den. Verdachte: Indien alles was gegaan zooals het behoorde, dan wel. De president constateert nog, dat de commis saris meermalen voor belangen van Van der K. was opgekomen. Verdachte betreurt ernstig het gebeurde. Requisitoir. Mr. J. A. de Visser, advocaat-generaal, daar na het woord verkrijgend meent, dat het von nis in eerste instantie gewezen, niet kan wor den gehandhaafd, doch dat vernietiging daar van behoort te geschieden met veroordeeling van dezen verdachte wegens moord, gepleegd door een ambtenaar met een middel, dat uit hoofde van zijn ambt aan hem was toever trouwd, tot twintig jaren gevan genisstraf. President (tot verdachte): Hebt u nog iets te zeggen of wilt u uw verdediger het woord laten Verdachte antwoordt, dit aan zijn verdèdi- ger over te laten. Pleidooi. Mr. K. W. Zieleman uit Rotterdam, als raads man voor verdachte pleitend, herinnert aan den staat van dienst van zijn cliënt, die na een militaire loopbaan bij de politie kwam en snel promotie maakte. Pleiter schetst dezen verdachte als geheel egocentrisch; verd. leeft als het ware als in een harnas. On-ontwikkeld als hij is, liet hij zich weinig of niet met andere zaken in. Hij leefde geheel voor zichzelf. Zijn vrouw, overigens zeer geschikt, begreep zijn karakter niet en leefde niet met hem doch naast hem. Zoo is de man aan het drinken geraakt. Dat de man, na de mededeeling dat hij was gedegradeerd, naar een kroeg is gegaan, is in dit verband begrijpelijk. Pleiter brengt hulde aan het Hof voor de objectieve behandeling dezer zaak. Hij meent, dat de meest mogelijke clementie moet wor den toegepast, wanneer ook het Hof voldoende rekening houdt met het karakter van dezen verdachte. Ten hoogste dient het vonnis van de recht bank te worden bevestigd. De uitspraak wordt bepaald op Woensdag 26 Juni te 10 uur. CONCERT. Het Stedelijk Muziekkorps, dir. H. H. van Vleuten, geeft een concert op Woensdag 19 Juni des avonds 8 uur, in de Plantage. Het programma luidt: 1. Feestmarsch, H. H- van Vleuten. 2. Der Zigeuner Baron, Joh. Strauss. 3. Mein Traum, Wals, E- Waldteufel. 4. Operetten Revue. Potpourri. O. Fétras. 5. La Czarina, Mazurka, L. Ganne. 6. Mein Regiment, Marsch, H. L. Blankenburg. RIJWIELEN f 15.75 BUITENBANDEN 69 cent BINNENBANDEN 33 cent De grootste sorteering en het goed koopst is allé/n HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 IN HET WATER GEVALLEN. Gisterenmiddag is het 9-jarig meisje J- J» spelenderwijs door een ander meisje in de Korte Haven geduwd. Door een voorbijganger v. E., is zij op het droge gebracht. SCHIEDAM. 15 Juni. Vertrokken; Zuid-Sla visch s.s. Sveti Vlaho, ledig naar Buenos-Ayres. SCHIEDAM, 18 Juni. Aangekomen: s.s. Algo- rab, ledig van Antwerpen, om te dokken in de W ilheiminahaven. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Onderwijs is morgen ver hinderd zijn wekelijksch spreekuur te houden. ALGEMEEN BEDRIJFSBELANG. Op initiatief van de bonden van Koffiehuis houders, Restauranthouders en Slijters is alhier de vereeniging Algemeen Bedrijfsbelang opge richt. Na kennisname van het algemeen karak ter dezer partij 'sloten zich meerdere vak-orga- nosaities, waaronder melkslijters, winkeliers en groenitenhaindelaars aan of zegden hun volle medewerking toe. Besloten werd daadwerkelijk aan de gemeenteraadsverkiezingen deel te ne men en aLs oandidiaten werden gesteld L. Blan ker, koffiehuishouder en R. J. B. Leenders, melkslijter, beiden te Schiedam. Algemeen Be drijfsbelang zou ontstaan zijn door den drang der noodzakelijkheid en ten doel hebben de bevordering der directe bedrijfsbelangen van alle zakendoenden te Schiedam. Hiermede is de meening weerlegd, dat Algemeen Bedrijfs belang alleen zou uitgaan van de vergunning houders te Schiedam; in deze partij is voor ieder zakendoende plaats. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 18 Mei tot en met 12 Juni 1935. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: rozenkrans in étui, ring met sleutels, rozen krans, kinder-portemonnaie met inhoud, rij wielbei, schortje, handschoenen, teekening, bedelketting, alpenmuts, actetasch inh. boeken, Lipssleutel, lampenkap, huiswerkboekje, sleutel, rijwielplaatje, A.E.-sleutel, schoolétui, lees boekje, damestascbje met inhoud, hanger, auto ped, emmertje, dameshoed, leerboekje, ceintuur, schop, zakmes, autodop, gewicht, boeken en armband, portemonnaie, jasje, slipover, koste loos rijwielplaatje, ketting met kruisje, touw tje met 2 sleutels, schoolétui, witte muts, sleu tel aan plankje, kiel en sloofje, winterjas, werkkaart, kindertaschje met inhoud, halsket ting W.S.-sleuteL portretjes, benzinedop, meter, bandje met sleutels, kinderschoen, kaart, regen pijp, boender. Bij vinders: rijwielplaatje, J. Putter, Mus- sehenbroekechestraat 13b; rozenkrans in étui, D. Brouns, Roonschestraat 2A; damesparapluie, D. Verdoes, L. Haven 4; damesportemormaie met inhoud, J. v. d. Horst, Vl.dijk 15A; brood- tasch, J. pais, Da Costastraait 46b; alpenmuts, J. v. Put, Anth. Muijsstraat 46A; hondenpen ning, J. Robberegt, Potgieterstraat 30b; hond, J. v. d. Werf, Hoofdstraat 21b; rozenkrans in étui, L. v. d. Veen, Laan ons Genoegen 12; beursje met inhoud, F. Solinger, Maasstraat 21; kinderschoen, J. Lussenberg, Wilhelminaplein 20 rijwielplaatje, D. Lagerwaard, Laan ons Genoe gen, 7-8; kraansleutel, L. de Zwart, Newton- straat 50b; geld, N. v. d. Lèe, N. Maasstraat 55; rozenkrans in étui, J. Baron, V. Beverenstraat 2; zijden handschoen, Lorwa, Gr. Florisstraat 19; portemonnaie met inhoud, A. v. Harmeden, Bil de rdijkstraat 18; alpenmuts, A. Bruns, v. d. Efetstraat 12a; kinderportemoninaie met inhoud, B. Schoite, Spinhuispad 21; damesportemoninaie mrt inhoud, L. van Baarle, Broersveld 126a; hond, C. Bakker, Boerhavelaan 90c; geldstuk, P. Lindiberg, Da Costastraat 34b; rozenkrans in étui, A. v. d. Berg, Beijerlandsohestraat 55; handschoenen, H. Rissema, Mariastraat 109b; rijwielplaatje, W. Hoogstad, Fabristraat 88; R.K. kerkboekje, S. Bouman, Broersveld 115; man chetknoop, L. Heijnsbroek, Maasstraat 23a; oor knop met brillant, L. Meulstee, N. Maasstraat 38b; vulpotlood, A. v. Harmeien, Bilderdijk- straat 18; damesportemoninaie met inhoud, B. Meijer, Van Marumstraat 18a; Academiebewijs, J. Visser, Prof. Kamerlingh Onneslaan 130; rijwielplaatje, A. Wennekes, Galileistraat 12a; muts, J. Bokhorst, Aleidastraat 28; rijwielplaat je, A. Noordijk, VanSmaleveltstraat 15b; idem, C. Roeling, Hoofdstraat 83; bos sleutels, J. Storm, Zwartewaalsche straat 8; bril in étui, J. van Katwijk, Boerhavelaan 46b; R.K. kerk- boeokje, P. Blom, Lange Singelstraat 17; ge wicht, P. v. d. Broek, Ampèrestraat 15b; hals kettinkje, A. Kreuger, Westfrankelandschestnaat 117; hond, J. Romijn, Zwaansteeg 6; rijwiel plaatje, J. de Veth, Anth. Muijsstraat 71; rozen krans in étui, A. v. Riksoord, IJsselmondesche- straat 39b; rozenkrans en geld, J. Koning, Hoofdstraat 149-8; kinder schoen, J. v. d. Vlist, Prof. K. Onneslaan 142: 2 sleuteltjes, L. Winkel, Rozenburgerstraat 32; autoped, W. de Veld, Car- tesiusstraat 34b; ring met sleutels, J. Baas, Hof- laanstraat 27; rozenkrans, T. Windhorst, Emma- straat 25; contactsleutel, K. den Hertog, Vlaar- dimgerdijk 243a; medaillon met portretten, A, Verdoes, Grofbaan 29; bril in étui, C. Vrauw- deunt, Edisoplein 18a; dameshandschoen, W. Bu-kkers, Vellevest 19; portemonnaie met in houd, J. Mulder, Aleidastraat 58a; portemon naie, J. van Alphen, Galeleistraat 35b; gymna stiekschoen, J. Koning, Pr. F. Hendrkistraat 9a; atischje met inhoud, C. Marbus, Ridderkerksche- straat 31a; kettinkje met medaillon, J. Vethaak, Puttershoekschestraat 47; rijwielplaatje, J. v. d. Hoeven, Van Marumstraat 19a; kost. rijwiel plaatje, M. van Breukels, Franklinstraat 3b; rijwielplaatje, C. Hoenderkamp, Briekschestraat 22; zakdoek met Sleutels, Hoogeboom, IJssel- mondeschestraat 20: handschoen, G. v. Nielen, Pernisschestraat 8; rijwielplaatje, J. Dijkhuijsen, Amalia van Solmstraat 14; kinderschoen, P. Louwman, Oosteristraat 117; lijn, J. Touw, Hoofdstraat 69b; regenjas, L. 't Hart, Boyle- straat 31; scheermes, J. Jansen, Ged. Broersvest 153; horlogeketting, T. Struik, Havendijk 34a; jurkje, J. Klarenbeek, Vissc-her-straat 16; rijwiel, plaatje, C. Noorden, Vl.dijk 81a; Mariabeeldje, J. Verschuuren, Havendijk 193b; portemonnaie met inhoud, J. Vink, Oosterstraat 28; kinder- portemonnaie met inhoud, H. v. d. Kemel, Boerhavelaan 72b; rijwiel, F. Beukling, West- molenstraat 7-1; autoped, D. Radstake, Westfr.- stxaat 54; rijwiel, F. v. d. Sman, Croeselaan; rijwiel, P. Wuisman, Broersvest 39; taschje met inhoud, J. van Kampen, Zalmstraat 38; dames- armbandhorloge, P. v. d. Toorn, Kortestraat 10 Vlaardingen; rijwiel, C. van Uitert, Boerhave- plein 12; rijwielplaatje, K. v. Ieperen, Ph. van Bourgomdiestraat 41a; kinderschoentj-e, C. Krom menhoek, Gordomstraat 15b; metalen plaat je, D. de Jong, IJsselmomdeschestxaat 63a; duif, L. Monster, Achter de Teerstoof 23; ring, H. Sche per, Galileistraat 63a; ceintuur, J. Verwij, N Haven 153; manchetknoop, F. Wiebes, Willems kade 11b; kinderschoen, G. Verkade, Groene- laan 81! rijwielplaatje, J. Vredebregt, Van Ma rumstraat 21a; hondenhaldband, W. Pijnacker, Vl.dijk 183a; rijwielplaatje, J. Degeka-mp, Oost- singel 1; heerenhorloge, J. Wessel, Schie 110; pakje rijwielsleutels, A. Korpel, Middelharnis- schestraat 35; jas, J. Noordij. Hüijsmanstraat 14; kindermantel, P. Tettelaar, Groenelaan 75b; ket tinkje met medaillon, W. de Vette, Villastraat 1; SCHIEDAM, 18 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pcL ƒ10. Spoeling- Spoeling 1,40 S t 1.50. ceintuur, C. Beukers, Van Marumstraat 21b; rijwielplaatje, J. v. Geiooven, Raam 20; arm band, N. Bossers, Burg. Knapperlaan 102; rij wielplaatje, L. Hartman, Mathenesserweg 160, Rotterdam; rozenkrans, W. Hoek, Bosboom straat 4b. BURGERLIJKE STAND- GEBORENE: 16 Juni: Anna Paulina, dochter van R. Lussen burg en A. Romijn, Boerhave laan 42; 15 Juni: Jan, zoon van J. de Waard en A. van Haaften, Chr. Huijgensstraat 10; Willemina Everdina, dochter van E. Zijtveld en W. C. J. Koning, Vondellaan 64; 14 Juni; Theo doras, zoon van L. S. Zwanenburg en K. van Schijndel, Vijgensteeg 13. OVERLEDEN: 17 Juni: J. K. Borgman, 75 j., Prof. Kam. Onneslaan 183; 15 Juni: J. de Lange, 65 j., echtgenoote van J. A. Gerrets, Nassau- laan 75; H. S. Perre, 64 j., weduwe van H. Zwalj-e, Am. v. Solmsstraat 2; 16 Juni; C. Wit kam, 90 j., Anith. Muijsstraat 19; 15 Juni: F. van Asch, 46 j., Rotterdamschedijk 184. BRANDJE. Door het stoken van een waterfornuis ont stond brand in een schuur van J. Quartel. Nadat men het dak had opengebroken, bleek dat een houten bint in brand was geraakt, waardoor de schoorstee vlam vatte. Met behulp van eenige omwonenden heeft men de brand met emmers water gebluseht. ZIEKEN HUISVERPLEGING. De „Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging", onder-afdeleing van de Z. H. Ver. „Het Groene Kruis, alhier, hield onder leiding van den voor zitter, den heer G. J. Lansbergen in „De Ver gulde Valk" haar jaarvergadering. Uit het 8ste jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar 40 leden moesten worden afge schreven, waartegenover 45 nieuwe leden toe traden. Op 1 April 1934 telde Ziekenhuisverple ging 399 leden met 1122 verzekerden en op 1 April 1935 404 leden met 1101 verzekerden. Er werden 25 patiënten in een ziekenhuis op genomen en werden 44 polikliniek-kaarten ver goed. Aan verplegingskosten werd uitgegeven 1644, operatiekosten 770, ziekenkamer en verband 163, ziekenvervoer 51.65. Van 4 patiënten bleken de kosten meer dan 200 te hebben bedragen, van 6 patiënten varieerden de onkosten tussohen de 100 en 200 en van 15 patiënten bleven de kosten beneden de 100. Van de 28 patiënten van het voorgaande jaar was slechts 1 geval dat 200 kosten. De totale uitkeering beliep 2629,90, wat 105 per geval beteekent en 20 per geval hoger dan het vorige jaar. Het financieel verslag vermeldde aan ont vangsten 3131, uitgaven 3066, batig saldo 65. De reserve van 4682.48 steeg tot 4801.01. Het totaal bezit der vereeniging beloopt ƒ5804.20. De kas-commissie adviseert tot decharge van den penningmeester. Bij de bestuursverkiezing werd de aftreden de secretaris, de heer J. M. Schmidt, met alge meene stemmen herkozen. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren A. H. W. de Bruin en A. van Mil. GELUKKIG NOG GERED. De zes-jarige D. F. was in de Geer te water geraakt en verkeerde reeds in zinkenden toe stand, toen hij werd opgemerkt door A. v. Harlingen, die direct te water sprong en het genoegen smaakte den kleine nog behouden aan wal te brengen. De vrouw van den redder bracht den klei ne daarop huiswaarts. GESLAAGD. Mei. M. H. de Jong alhier slaagde voor het diploma Tesselschade. E. H. B. O. EN MEDISCHE HULP. Juffrouw S. uit de Stationsstraat kreeg bij huiselijke bezigheden een snede over den pols, waarbij een hoofdbloedader werd afgesneden. Onder hevig bloedverlies zou zij naar een dok ter gaan, doch werd aangehouden door een paar leden van de E. H. B. O., die haar voor. loopig hielpen om het bloed te stoppen; hier na werd zij door Dr. Melchior volledig ge holpen. WEDSTRIJDEN MET LIEFDADIG DOEL. Donderdag zullen op het V. V. O. terrein aan den Reisdijk twee voetbalwedstrijden wor den gehouden, en wel door V. V. O.R. F. C. en veteranen RhoonPoortugaal, ten bate voor een voetballer, die een been hèeft ge broken. De wedstrijden worden opgeluisterd door muziek. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of onweer, later wellicht opkla rend en iets warmer lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden, instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half U. Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen xn het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaaibewerkersbond „St. Eloy", gebduw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneeivereemging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, half 9. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent PauJ v. d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. É'eltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K- Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot balt 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K_ Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K- Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 8 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen In het Parochiehuls. lederen Vrijdagvond vaD half 9 tot half 10 sociale ontwikkeiingsiezing voor leden der Schiedamsche locale Gezeilenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8.30 uur „kiaebten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „SL Antonius" van 56 uur zitting van bet bestuur. Gelegen heid tot aanmelding van leden. Dinsdag 18 Juni. In den R.K. Volksbond 8.15 uur R. K. Staats partij. Spreker Weieerw. Heer Henri de Gree ce. Zaterdag 22 Juni. R. K. Volksbond, vergadering Alg. R. K, Propagandaclub, 8.30 uur. Zondag 23 Juni. Encycliek-Stichtingsfeest, R. K. Volksbond. Spreker pastoor J. R. W. M. Möller, 8 uur. 18 Juni: Remonstrantsche Kerk, orgelcon cert Ferd. Timmermans m. m. v. Lini Schro der en Willem Brederode; Diergaarde Harm. Orkest, Rott. Philh. Genootschap, 8 uur. 23 Juni: Diergaarde, Rott. Solisten-ensem ble, 3 uur. 25 Juni: Diergaarde, Harm. Orkest Rott. Philh. Genootschap en Kon. Zangvereen. „Or pheus" 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 Juni, in: Luxor, Rosen aus dem Süden, (boven 18 jaar); Thaiia, Een ster valt van den hemel (v. voiw.); Lumière, Een leugen uit liefde (voor volw.); Studio, Son autre amour (voor voiw.); Roxy, Bal in Savoy (voor volw.); Corso, Ko ningin Christina, (voor volw.); Capitol, Het dagboek van mijn leven (voor volw.); Cen traal, Typhoon (voor volw.); Scala, MeNelli, (voor volw.); Doelen, De verloren zoon (tot 30 Juni). D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Robert en Bertram (N.V. De Rotterdammers) 8.15 uur (voor volwassenen). Tentoonstellingen: „De Distel", exlibris en grafiek uit de verzameling van Ir. Eug. Strens en den Nederl. Exlibriskring (tot 6 Juli). Schiedam. Passage theater, 8 uur „de Duivel is een vrouw" en „Terwille van haar zoon" (uit drukkelijk voor volwassenen),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1