PARIJSCHE NATIONALE FEESTDAG. wmm wm Een dag van geestdrift.... helaas niet voor hetzelfde doel. OM ADOEA TE WREKEN DINSDAG 16 JULI 1935 r EEN MILITAIRE REVUE ALS VROEGER TE LONGCHAMPS. Een revolutie in opmarsch maar een ordeleger dat vertrouwen inboezemt. HET AUTO-ONGELUK VAN DR. SCHUSCHNIGG. fe DE DROEVE SITUATIE DER DUITSCHE KATHOLIEKEN. Klachten van den „Osservatore" over de herhaalde schending van het concordaat- OOK TE STRESA TYPHUS. GOLF VAN ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND. Minstens één veldslag in Abessynië TWEE NIEUWE DIVISIES ONDER DE WAPENEN. Tal van Joden naar concentratie kamp, „om hun veiligheid te verzekeren". TWEE NEGERS GELYNCHT IN AMERIKA. NOODLOTTIGE EXPLOSIES. Tien arbeiders te Dortmund om het leven gekomen. FRANSCHE PATER TE BERLIJN YOOR DEN RECHTER. DIRECTEUR FIAT-FABRIEKEN VERONGELUKT* DE WERKLOOSHEID IN ITALIË. Wegens deviezen-overtreding tot 2 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. DE DUCE NAAR ERITREA. (Van onzen correspondent). Parp, 14 Juli. 't Begon als vroeger, toen de revue nog te Longeharaps werd gehouden. Heel Parijs, dat achter was gebleven na den grooten vacantie-exodus, was naar de Champs Ely- sées gekomen. Een zwoele zomernacht was weldadig geweest voor de velen, die de stoeltjes bezet hielden langs de breede wandelpaden van de mooie Avenue en het verrukkelijk park; men heeft er alles voor over, de jonge St. Cyriens en de fuseliers van Dixmuiden toe te juichen. Eén keer, maar dat is lang geleden, was het heel bijzonder indrukwekkend geweest. Op dien historischen 14 Juli van 1919, toen door den grooten Are de Triomphe de over winnende legers trokken en Parys de meest grootsche en meest geestdriftige revue zag. die ooit ergens ter wereld werd gehouden, 't Jaar daar op was het de warmte die de revue verijdelde, en- 't jaar ddérop was het 't pretext van de warmte en sindsdien heeft men die skeletvormige revues gehad tus- schen het Grand- en Petit-paleis, die bijna geen publiek toelieten. De regeering is verstandiger geworden en heeft daarom aan de revue weer haar ouden luister teruggeschonken en vooral aan het publiek de gelegenheid, om die revue weer te zien. Thans was het een weg van een goede vijf kilometer, waarlangs het publiek zich kon scharen en men heeft niet gemeend, dat een ochtendwandeling voor de geest drift van de jonge soldaten een gevaarlijke vermoeienis zou zijn. Door de zeer lange en zeldzaam breede, maar vooral bijzonder schoone Avenue Foch is dus het leger opgetrokken naar den Are de Triomphe, die nu eens niet omtrokken moest worden, maar haar geweldige boog mocht geopend houden voor de vaandels en voor de contingenten, die ook een ander schouwspel herstelden, namelijk, dat van de mooie uniformen. Die bonte uniformenhet khaki had ze immers opgeruimd; de veldtenue was in de mode gekomen. Maar het khaki is ver dwenen evenals het veldgrijs, groen of bruin, en we hebben de groote officiersscholen weer aan het pluimen der uitrustingen kun- ne^ herkennen, en de garde aan die blin kende curassen, met de wit opgeslagen roode chabrakken en de wuivende pluimstaarten en al dien overvloed van blinkend metaal, waardoor ze in het décor der opera zelfs nog iets manhaftigs behouden. De groote verrassing van deze revue is, dat zij niet alleen op den beganen grond, maar ook in de lucht plaats had. Ook bij vroegere wapenschouwingen heeft men de luchtflotieljes hooren aandreunen. Maar toch nooit zoo als dezen keer. Zeshonderd vliegtuigen in dichte forma ties van verdedigings-, aanvals-, bombarde- ments-, verkennings- en versperrings-vlieg- tuigen, zijn in den horizont achter de triomfboog als een zwerm miniscule, maar nijdig gonzende insecten komen opstijgen tot zeer hoog in de lucht, om dan aan te strijken, juist over de as, die ook fde troepen beneden namen, en weldra waren ze zoo groot geworden, dat men de luchtkruisers en mitrailleurs, de snelle verkenners en de jacht-patrouilles in de glanzing en de ele gantie van het vliegtuig kon herkennen. Zoo mooi regelmatig, zoo mathematisch zuiver bewoog zich dat enorme luchtleger voort, alsof voor de loodkleurige Julilucht een film band werd voorbij getrokken. Zulk een manoeuvre scheen niet zonder gevaar. Men had dan ook de enorme Espla- curieuse maatregel was het vrijhouden en voorts de luchthavens van le Bourget en Issy, om aan vliegtuigen in moeilijkheid een landingsplaats te bieden, naar de meest curieuse maatregel was het vrijgehouden van de Seine, zoodat een vliegtuig in onge legenheid altrjd nog kon beproeven zich in de Seine te werpen. Langs de Seine-boorden waren posten geplaatst met bootjes en duikers, om een eventueel daar noodlandend vliegtuig te hulp te komen. Het „Front populairedemonstreert tijdens de 14 Juli-feesten op de Place de la Bastille te Parijs. Nieuw was ook het voorbijtrekken van het gemotoriseerde leger, met de tanks van velerlei type, met de lichte en zware artil lerie en vooral het zware geschut, dat vroe ger slechts door de vestingwerken of door de pantserkruisers kon worden gedragen. Niet nieuw maar hernieuwd was de geest drift en het juichen van de ontzaglijke men- schenzee, die dezen keer niet alleen het „Vive l'Armée" maar ook het „La France aux francais" aanhief. Is die eerste kreet door de historie onder wezen, de laatste is door de evenementen ingegeven en het is niet vreemd, dat wij dien roep ook later op den dag zouden hoo ren, als reactie op de roode samentrekking, die in het Oosten der stad heeft plaats ge had. als de meest symbolieke plechtigheid die op den veertienden Juli in Frankrijk zou kunnen plaats hebben. Want in zijn historischen oorsprong is de Veertiende Juli een dag van bloedige ver deeldheid, en zeker niet van nationale een dracht. Dat de 14de Juli ten slotte toch nog groote populariteit heeft gekregen, is te danken aan de kleine burgerij, die er ten slotte inhoud aan heeft gegeven, wijl zij er een dag van glorificatie van het leger van heeft gemaakt. Een zeer groot deel der burgerij heeft zich echter nooit wat aan den 14den Juli gelegen laten liggen en de revo- lutionnairen zeker in het geheel niet. De revolutionnaire demonstratie. Dat de rooden thans plotseling dien 14den Juli ontdekt hebben is nogal opmerkelijk. Daar hebben echter de radicalen achter ge zeten, die 6 Februari van het vorig jaar him populariteit verspeeld hebben en met behulp van de stemmen van het roode front zich weer zoeken te herstellen: de mannen als Daladier en Frot, de mannen van de liga van de rechten van den mensch, die het openlijk strijdend deel der vrijmetselarij is. En natuurlijk hebben de socialisten en de communisten gemarcheerd. Wy hebben dus de roode betooging gehad en we hebben onze verwachtingen bevestigd gezien. Namelijk dat het gros der radicale partij niet gemarcheerd heeft. Het zyn alleen de gekozenen geweest, den Daladier- vleugel uitmakend, die opgekomen zijn, doch het was al heel poover wat achter de radi cale reclamewimpels liep. Ook die liga van de rechten van den mensch maakte een armzalige figuur. Blijkbaar schaamde men zich toch wel een beetje om met de bral lende communisten van St. Denis mee te loopen. Hetzelfde moet gezegd van de socialisten. Wie het bedacht heeft, weet ik niet, maar men had heel handig de getalsterkte der groepen weten te maskeeren. Over elk pakket betoogers had men een aantal vaandels en opschriften met de namen van alle deelne mende groepen verdeeld, en zoo kreeg men wel twiijtig keer de „Actie tegen het anti semitisme" of de „onderwijsliga" te zien, met steeds anderhalven man en een paarden kop er achter, die den indruk maakte by het opschrift te behooren, de duizenden andere volgers waren eenvoudig commu nisten. Er liepen minstens negen commu nisten mee, en dat natuurlijk als naar ge woonte met vrouw en kinderen, tegen één niet-communist. Wat nu de sterkte van de betooging be treft; laten we direct zeggen, dat ze nume riek werkelijk zeer aanzienlijk was. Dat men echter de 300.000 man heeft gehaald, zooals van roode zijde wordt medegedeeld, daar gelooven we niets van. In het kwartier, waardoor de stoet trok, was geen agent te bekennen. De rooden hadden lang niet slecht voor het omsluiten van den stoet met een beschermenden orde dienst gezorgd, maar wel merkwaardig was in den stoet zelf niet veel orde te bekennen. Er werd natuurlijk gezongen, maar meer dan twee nummers had men niet op het repertoire: de „Internationale" en het „ga-ira, ga-ira". Om half vier was men begonnen met op trekken, om 6 uur waren de laatste wach tenden nog niet in beweging gekomen. Men had dus wel met een zeer talrijk rood leger te doen, dat er onheilspellend genoeg uit zagEen zoo belangrijk deel van de massa aan het communisme overgeleverd, en dan een zoo belangrijk deel der jeugd, die reeds heel vroegtijdig in den klassenhaat wordt „opgevoed"we dachten aan de meer afgelegen en aan de onmiddellijke be dreiging. Toen wij de „rooden" verlieten, lag Parijs als uitgestorven en de enorme politie- en militaire macht, die onzichtbaar de betoo ging omsloten hield, moet zich wel heel erg verveeld hebben. Maar tevens moet die gedacht hebben aan den dag van morgen, als die roode massa de botsing onderneemt met de andere ma nifestatie, die der nationalen. De Croix de Feu. In de Champs Elysées kwam om zes uur het werkelijk leger in Beweging van de „Croix de feu", de oudstrijders, die in den strijd hun eereteekenen hebben veroverd en die zich onder de La Rocque organiseeren met hun zonen en geestverwanten. We zou den dus hier te doen kunnen hebben met een fascistisch leger, alhoewel deze herstelbe weging er niet anders uitziet dan de natio nale oud-strjjdersmassa, de patriottische liga van Taitinger, of de „Actlon-Franqaise" troepen, die geen van alle van een fascis tische dictatuur iets moeten hebben. Hier liepen geen vrouwen en kinderen mee, doch slechts gedisciplineerde, kloeke kerels, die ons alleen verbazen door het volgen van iemand, die zoo weinig weet te zeggen wat hy wil als dat bij de La Rocque het geval is. Maar die uitstekende troep, liet in marsch- tempo een 120 secties, een 400 man gemid deld sterk, met vaandels door den Are de Triomphe marcheeren en die troep zag er in elk geval wel zoo uit, dat men den roo den niet den raad kan geven, zich tegen over hen aan een avontuur te wagen. Ont bonden van hoogerhand zien we de „Croix de Feu" dan ook nog niet. De avond. Na de plechtige ontsteking van de vlam op het graf van den „Onbekenden Soldaat" De totaal vernielde auto van den Oostenrijkschen bondskanselier, wiens echtgenoote om het leven kwam. Uit de verwoesting van den wagen valt op te maken met welk een kracht deze legen den boom reed en een kranslegging. hebben de „Croix de Feu" onder de A c de Triomphe door gede fileerd en in de tv cc kilometers lange en zich breed ontplooiende Avmue Foch, die naar het Bois de Boulogne ieidt, heeft het zeer geest driftige en overtairijke publiek de belangrijke formatie dier liga kunnen aanschouwen. Terwtjl de Croix de Feu alleen de Parijsche formaties naar deze plechtigheid hadden ge roepen, kon toch naar de preciese opgaaf van de aanwezige 140 secties hun aantal op 57.000 worden vastgesteld, voor de helft man nen van middelbaren leeftijd, die allen den oorlog op het front hebben meegemaakt, en voor de andere nelft cok volwassenen, hetzij zonen van gesneuvelden of van Croix de Feu" zelf. Machtig ordeleger, dat met moei lijk in samenwerk ;ng is te brengen met de andere groote liga's als het nationale be langen betreft. In den avond hoeit men ook voldoende op gaven kunnen verkrijgi n van het roode leger, dat zoo weinig eec indruk van orde gaf en nog grootendeels uit vrouwen en kinderen be stond. Het schyni, dat het totaal van de roode manifestatie op niet meer dan 160.000 man moet worder geschat en zelfs op- zijn best geschat niet meer dan 75.000 volwassen mannen heeft getild Algemeen is hei opgevallen, dat de radi- kalen zelf zoo slecht waren opgekomen; daar entegen hebben Da'adier en Cot zich veel vuldig getoond en de socialisten en commu nisten hebben hu., dankbaarheid gedemon streerd door Daladier toe te juichen er op de Place de la Nat'.on deden de communis ten mee in hei slaken van den kreet; „Da ladier au Pouvoir", Daladier aan het be wind wat heel goed den juisten opzet der roode betooging heeft doen zien. Na afloop der manifestaties die -het door een enkel incident werden verstoord, is men gaan dansen oï naai het vuurwerk gaan kijken, dat op eer tiental plaatsen in Parijs, op de groote bruggen en op de heuvels werd afgestoken. Geestdriftige dag per slot van rekening, die deed zien, dat indien een sterke regeering maar wat leiding zou weten te geven, de nationale elementen mds voldoende georga niseerd zy'n voor ecu nationaal reveil, en dat het roode gevaar, endanks de roode Banlieue, niet de minste kans zou maken voor een succesvolle actie. Met een weinig 'astberaden leiding zou Frankrijk werkelijk nog een bolwerk van orde kunnen bly'kem cKe VATICAANSCHE STAAT, 15 Juli. (UN. PRESS). In Vaticaansche Kringen blijft men met bezorgdheid de ontwikkeling van den toestand, waarin de katholieken zich bevin den, volgen. In een uitvoerig artikel klaagt de „Osser vatore Romano" over de positie der katho lieken in Duitschland en schrijft in dit ver band o.a.: „Sedert eenigen tijd maken de Duitsche katholieken, die openlijk uitkomen voor hun geloof en weigeren de stem van hun geweten te smoren, zeer zware uren door. De toestand is zeer smartelijk voor hen". Het Vaticaansche orgaan klaagt er ver volgens over, dat Hitier zyn beloften, uitge sproken vóórdat hy aan de macht kwam, dat hy namelyk de katholieken niet zou be lemmeren in hun rechten, zooals zij door de Kerk waren geëischt en in het concordaat vastgelegd, niet nagekomen is. De ernstige aanvallen, waaraan de katho lieken tot voor kort geleden waren bloot gesteld, behoefden niet ernstig te worden genomen, daar zy kwamen van de zijde der extremistische kringen der nazi-partij. Thans evenwel moet men aan de tegen de katho lieken gerichte aanvallen bijzondere opmerk zaamheid schenken, nadat de rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, in een redevoering over de steillisatiewet van de katholieken verlangd heeft, dat zij zich eveneens naar deze wet zullen schikken. Deze wet is echter in stryd met de wetten van de Katholieke Kerk en met de godde lijke wet. De „Osservatore Romano" wijst er ten slotte op, dat de belangrijkste bepaling van het concordaat aan het katholieke volk zijn geloofsvrijheid waarborgt, reden waarom men de katholieken niet dwingen khn, de sterilisatiewet goed te keuren, noch voor hen bindend verklaren kan. MILAAN, 15 Juli. (R.O.) Na de talrijke typhusgevallen te Rome zijn thans ook te Stresa een aantal typhusgevallen geconsta teerd. Meer dan honderd personen liggen hier ziek en reeds zijn enkele dooden te betreu ren. De oorzaak zal wel te zoeken zijn in het niet voldoende steriliseeren van melk. neraal van het VaderlandscEe Front, kolonel Adam, heeft vannacht nog een communiqué het licht doen zien, volgens hetwelk de inmid dels overleden chauffeur van de auto, waar mede bondskanselier Schuschnigg een ongeluk is overkomen, toen hij weder tot bewustzijn was gekomen, ten stelligste heeft ontkend, dat hij onder het rijden onwel is geworden. Met groote waarschijnlijkheid, aldus kolonel Adam, kan worden aangenomen, dat het auto- ongéluk té wijten is aan een stuurdefect. De vernielde auto zal door de Weensche verkeers politie worden onderzocht. Dr. Schuschnigg verlaat zonder eenige herinnering aan het auto-ongeluk de kerk van Linz, ivaarheen hij was vervoerd. WEENEN, 14 Juli )R.O.) Bondskanselier, Schuschnigg, die weder geheel bekomen is van den schok, dien hij heeft ondervonden, bege leidde het stoffelijk overschot van zijn veronge lukte echtgenoote, d|it in den namiddag hier is aangekomen. WEENEN, 14 Juli (HAVAS). De golf van onrust, welke het ongeluk van de familie Schuschnigg op het eerste moment in politieke kringen en ook onder de bevoling teweeg bracht, is op het oogenblik aan het afnemen. Men is te Weenen van meening, dat deze tragische familiegebeurtenis geen enkele, poli tieke-consequentie met zich zal meebrengen. WEENEN, 14 Juli (R.O.) Officieel wordt medegedeeld, dat het auto-ongeval van dr. Schuschnigg, naar men heeft kunnen vaststel len, is veroorzaakt door een defect aan de stuurinrichting, dat onderweg is ontstaan door een ongelukklgen samenloop van omstandig heden, waarvoor niemand verantwoordelijk kan worden gesteld. ROME, 15 Juli. (R.O.) Naar men gelooft, verlangt Mussolini, dat minstens één veld slag zal geleverd worden in Abessynië, welke naar hy hoopt, een schitterende over winning zal brengen aan de Italiaansche wapenen, welke in geheel Italië gevierd zal worden. Getracht zal worden, dezen slag te leve ren op het oude slagveld van Adoeo, ten einde de nederlaag, welke Italië hier heeft geleden, uit te wisschen. ROME, 15 Juli. (R.O.) Een vyfde divisie infanterie en een vijfde divisie zwarthemden zijn gemobiliseerd, alsmede de specialisten van de genie van de lichtingen 1909, 1910 en 1912 en de specialisten van de luchtvaart. Verder is gelast, onmiddellijk tien onder zeeërs te bouwen, welke nog in het najaar van stapel moeten loopen. In een officieel communiqué dienaangaan de wordt medegedeeld: „Het versnelde rhythme van de militaire maatregelen in Ethiopië verplicht ons nieuwe militaire maat regelen te nemen". Omtrent de mobilisatie van de beide di visies wordt nader gemeld, dat de divisie Sila is gemobiliseerd, welke wordt gecom mandeerd door de generaals Bertini en Ce- ruttl. Tegelijk is een nieuwe divisie opge richt, welke Sila II wordt genoemd, onder commando van generaal Mlchelis, welke de eerste in Italië zal vervangen. De Zwarthemden-divisie, welke is gemo biliseerd draagt den naam 1 Februari. De formaties van de fascistische militie, welke reeds naar Afrika zijn gezonden, worden hier nieuw georganiseerd. ROME, 15 Juli. (R.O.) Met de mobilisa tie van twee nieuwe divisies heeft Italië zy'n mobilisatie-program voor de expeditie naar Oost-Afrika geëindigd. Thans zijn tien divisies onder de wapenen, n.l. vijf van de infanterie, in totaal ongeveer 65.000 man en vyf van de fascistische militie, samen ongeveer 50.000 manschappen sterk. Het Oost-Afrikaansch contingent beschikt bovendien over 35.000 man gewone koloniale troepen. Het aantal werklieden, dat naar Oost- Afrika is gedirigeerd voor wegenbouw, kan op 30 40 duizend manschappen worden geschat. Italië beschikt dus op het oogenblik over een minimum van 180.000 man voor zijn veldtocht tegen Abessynië. LONDEN, 15 Juli. (A.N.P.) De „Daily Telegraph" meldt uit Cairo, dat tusschen Maart en 1 Juli volgens de statistieken meer dan 80.000 Italiaansche soldaten het Suez-kanaal zijn gepasseerd, terwijl deze maand nog 15.000 zullen passeeren en dat in totaal in de maand Juli 27 transporten door het kanaal zullen gaan. Een groot gedeelte van deze troepen heeft Massawa in Eritrea als bestemming, ver moedelijk een der heetste Havens ter weréld," waar de temperatuur somtijds 122 graden Fahrenheit in de schaduw bedraagt. Er is zeer weinig water en de manschappen krij gen 2 pinten per dag, om te drinken en om zich te wasschen. Er is een installatie gemaakt voor het distilleeren van zeewater, doch deze kan nauwelijks in de vraag voorzien. Speciale transportschepen worden naar* het 300 mijl verder gelegen Port Soedan gezonden, om water te koopen. De soldaten hebben ten zeerste van het klimaat te lyden. In de afgeloopen veertien dagen passeerden meer dan 3000 man, die als invaliden naar het moederland terug keerden het Suezkanaal. Zes soldaten die door zonnesteek getroffen waren, moesten te Suez aan land worden gebracht, waar v\jf hunner zyn overleden. BERLIJN, 15 Juli. (Havas). Een nieuwe golf van anti-semitisme is op het oogenblik in Duitschland merkbaar. Bijna dagelyks doen zich incidenten voor tusschen leden van de nationaal-socialistische organisaties en Joden, die in de meeste ge vallen naar een concentratiekamp worden overgebracht „om hun veiligheid te verzeke ren". Uit Breslau wordt de arrestatie gemeld van zes Israëlieten en zes Arische vrouwen, die er van beschuldigd worden met hen betrek kingen te hebben onderhouden. In het Westeiyke gedeelte van Berlijn waar talrijke Joden wonen, hebben op groote schaal molestaties van Israëlieten plaats gevonden. Tal van ruiten werden ingeworpen, terwijl verscheidene personen werden mishandeld. COLUMBUS (Mississippi), 15 Juli. (UN. PRESS) Veertig blanke bewoners van het stadje hebben twee negers, die onder beschul diging van aanranding van een blank meisje naar de staatsgevangenis zouden worden over gebracht, aan de sherifs ontrukt en de beide negers aan den naastbijzijnden boom opge hangen. DORTMUND, 15 Juli. (D.N.B.) Hedenmor gen om 11.50 uur heeft'in de mijn Adolf von Hansemann" bij Dortmund op een diepte van 740 meter door tot nog toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing plaats gehad. Door de explosie ontstond op de plaats van het ongeval een mijnbrand. Tien arbeiders werden hierbijgedood en 32 gewond. MEXICO, 15 Juli (A.N.P.) By een ontplof fing in een zilvermijn bij Paulau in den staat Coahuila zijn 20 arbeiders bedolven. Men vreest de arbeiders niet meer te kun nen redden. Kolenstof-ontploffing in bier- brouiverij. BERLIJN, 15 Juli. Hedenmorgen is, waar- schijnlyk ten gevolge van zelfontbranding, op 't terrein van de Schultheiss-brouwery te Ber- lijn-Schöneberg in de kolenopslagplaats een kolenstofontploffing ontstaan, waardoor een deel van den aan de straat gebouwden gevel beschadigd werd. Terwyl de brandweer het be gin van brand bluschte, stortte een Btuk muur omlaag, doch gelukkig had de politie toen reeds voor een afzetting gezorgd, zoodat niemand gewond werd. Slechts een machinist liep bij het blusschingswerk eenige lichte brandwonden op. PARIJS, 15 Juli (R.O.). Door de ontploffing van een benzine-tankauto is Zaterdag brand ontstaan in een aantal huizen te Rotez by Toulouze. De zware tankwagen reed tengevolge van het breken van een stuu rstang tegen een muur. D.e tank ontplofte en de hoog oplaaiende vlammen zetten het huis, waar de auto tegen opreed en het belende huis in vlammen. De huizen brandden tot den grond toe af. Men vreest thans, dat onder de puinen nog de chauffeur van de auto en een zesjarig knaapje liggen. MILAAN, 15 Juli. (R.O.) Een bekende persooniykheid uit het Italiaansche econo mische leven, Eduard Agnelli, de directeur van de Fiat-fabrieken en lid van den raad van toezicht van het Turynsche dagblad „Stampa", is bij een vliegtuig-ongeval om het leven gekomen. Hij bevond zich met den Italiaanschen Oceaan-vlieger Arthur Ferraris in een wa tervliegtuig- By het dalen in de haven van Genua sloeg het vliegtuig over den kop. Agnelli liep een schedelbreuk op en over leed na korten tyd, Ferraris bleef ongedeerd. ROME, 14 juli. (A. N. P.) Op 31 Juni be droeg het aantal werkloozen 638.000, hetgeen 115.200 minder is dan op 31 Mei. BERLIJN, 15 Juli (D.N.B.). Voor de Ber- lynsche snelrechtbank heeft vandaag de Fransche staatsonoeidaan, pater Julien Al- lais O.P., terechtgestaan wegens overtreding van de deviezenverordeningen. De douane heeft geconstateerd, dat be klaagde in een brief 350 ryksmark naar Frankrijk heeft geionden. By het verhoor gaf pater Allais toe, van Juli 1934 tot Juni van dit jaar in totaal 4000 rijksmark, in kleine beruagen, gesloten in ge wone brieven, naar het byitenland te heb ben gezonden en daarvoor registermarken te hebben doen koopen. Hy zou daarbjj <1200 ryksmark hebben gewonnen. De verdachte is in Frankryk géboren. Na den oorlog ging hfj naar Engeland, om daar te studeeren. In 1932 verhuisde hq naar Duitschland om zich In de Duitsche taal te bekwamen en het volk te leeren kennen. Vol gens zyn verklaringen had hy 500 pond naar Duitschland meegebra< ht, welke hy inwis selde tegen 200C ryksmark en I ransche francs. Tot bestriding van de kosten voor levensonderhoud noest hij, volgens zijn zeg gen, kleine bedragen trancs omwisselen. De verliezen, welke hij bij het wisselen leed, kwa men hem evenwe" te groot voor, zoodat hy zich veroorloofde, zich door zyn broeder uit Frankrijk bedragen in registermarken te laten toezenden. Na verloop van tijd gtng beklaagde er toe over, Duitsche marken naar het buitenland te zenden en daarvoor registermarken in de plaats te ontvangen. Tot zijn verdediging voerde verdachte ar.n, dat hy niet precies op de hoogte is gewecsi met de deviezenveror- deningen. De ambtenaar van het openbaar ministerie eischte tegen beklaagde een tuchthuisstraf van 3% jaar benevens een geldboete van 5000 rijksmark, subsid'air nogmaals 50 dagen tuchthuisstraf. Bove. d eD eischte hy confisca tie van 1400 rijksuark. In zyn requisitoir had de ambtenaar er den nadruk op gelegd, dat een katholieke orde in deze aangelegenheid geen rol beeft ge speeld, doch dat beklaagde zich uitsluitend om persoonlijke redenen heeft willen ver rijken. De rechter veroordttlde pater Allais tot twee jaren tuchthuisstraf en 3000 ryksmark boete, subsidiair nogmaals 30 dagen tucht huisstraf. Bovendien werd confiscatie van 3400 ryksmark gelast. ROME, 75 Juli. (R.O.) Men verwacht, dat Mussolini de volgende maand een bezoek zal brengen aan Libye en Eritrea. fysf.-: „v De stoet met het stoffelijk overschot van de bij Linz om het leven gekomen echt' genoote van den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Schuschnigg trekt door de straten van Weenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2