KABOUTERS sassr r»';- aaa ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1935 OOGSTRESULTATEN EN VOORUITZICHTEN. DROOGTE HEEFT ZICH GEDUCHT DOEN VOELEN. Mooie verwachtingen daardoor dikwijls niet uitgekomen. BRANDKAST MET DYNAMIET GEFORCEERD. ETHIOPIE MOET GESCHORST WORDEN. De inbraak te Woerden. INBREKER DIE DORST HAD. AMERIKA'S NEUTRALITEITSWET AANVARING OP DE WAAL. van Afgevaardigden aangenomen. EX-PRESIDENT VAN CATALONIë'S PARLEMENT ONTVLUCHT. DE LUCHTRACE OM DE „KINGS CUP" muiterij op fransch schip IN BILBAO, PARACHUTIST DOODGEVALLEN. AANBESTEDINGEN. GEVAARLIJKE „VARKENS REUZEL". Nieuwe smokkel-affaire in Frankrijk. VIS S CHE RIJ. binnenlandsche havens. FABRIEKSLIFT NEERGESTORT. EERSTE KAMER KOMT BIJEEN. Op Dinsdag 10 September. J. OLBERDINK t VAN DE TRAP GEVALLEN. Tien arbeiders zwaar gewond. DE DIEFSTAL VAN DE KERK- JUWEELEN VAN PAMPELUNA. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDS CHE HAVENS. SCHIPPERSBEITRS. RIJNVAART. gende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 13 Juli j.l. was, terwijl het tussehen haakjes geplaatste cijfer aangeeft, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Augustus was. Aan de hand van gegevens, verstrekt door de correspondentie der Directie van den Land bouw en onder medewerking van de Rrjksland- bouwconsulenten is onderstaand overzicht samengesteld betreffende den stand der land bouwgewassen op 19 Augustus j.l. alsmede ten aanzien van de opbrengst en kwaliteit der reeds geoogste producten. Reeds kon in het vorige overzicht worden medegedeeld, dat de periode van groote warm te een snelle rijping der graangewassen ten gevolge heeft. De weersgesteldheid na 13 Juli is van dien aard gebleven, dat inderdaad de rijping van verschillende gewassen in een zeer snel tempo is verloopen. De gevolgen daarvan uiten zich in een tegenvallende opbrengst van verschil lende landbouwproducten. Het oogsten van de peulvruchten en de graangewassen is vlot verloopen en ondervond geen enkele stagnatie. Granen. Voor zoover de verbouwers zich niet heb ben laten verleiden tot overhaast binnenhalen, eventueel te spoedig dorschen, is de kwaliteit der graangewassen goed te noemen. Kon in het overzicht van 13 Juli in het algemeen nog gesproken worden van een vrij goeden tot goeden stand der gewassen, de aan houdende droogte sindsdien is oorzaak, dat de oogst van 1935 belangrijk in opbrengst zal achterblijven bij dien van het vorige jaar. De opbrengst van de wintertarwe zal, ge zien de reeds plaats gevonden dorschingen, be langrijk uiteenloopen, doch in doorsnede in vergelijking met jaren met normale opbreng sten niet veel verschil opleveren. Ten opzich te van het oogstjaar 1934 zal de opbrengst niet onbelangrijk achter blijven. De korrel grootte blijkt in vele gevallen iets aan den fijnen kant te zijn. Dank zij het gunstige oogst-weer is de korrel goed droog en het H.L. gewicht hoog. Hier en daar werd de op brengst ten zeerste gedrukt door het optreden van voetziekten. De zomertarwe, die hoofdzakelijk alleen voor het noorden des lands van beteekenis is, voor al slaat dit op de vroeg gezaaide perceelen, is minder goed. De langdurige droogteperiode heeft ten ge volge gehad, dat ook de rogge te snel rijp werd en daardoor onvolkomen is uitgegroeid. De korrel is over het algemeen te fijn en de opbrengst vrij goed. In de Veenkoloniën is het resultaat van de roggeteelt, wat betreft de opbrengst, goed te noemen. De opbrengst van de wintergerst loopt uit een van matig tot goed, over het algemeen is de opbrengst nog meegevallen, de korrel is iets te fijn, doch goed droog. Het H.L. ge wicht is behoorlijk. De zomergerst, die in het Zuid-Westen des laéds een goede opbrengst heeft gebracht, valt in het Noorden ieta tegen. De gunstige weers gesteldheid tijdens het oogsten is de kwaliteit ten goede gekomen. De opbrengst van de haver in dit jaar zal goed tot zeer goed zijn voor zooverre het be treft de teelt van dit gewas op de klei en in de Veenkoloniën; op de zandgronden daaren tegen is de droogte oorzaak geweest, dat de opbrengst slechts matig tot vrij goed genoemd kan worden. Peulvruchten. De veldboonen leveren een vrij goede tot goede opbrengst dit jaar. De opbrengst der erwten is tegengevallen; de oogst kan over het algemeen slechts matig tot vrij goed genoemd worden, als gevolg van een minder goed gevuld zijn der peulen. De stamboonen, die in het algemeen op de lichtere kleigronden worden geteeld, hebben te lijden van de droogte. Het gewas wordt te vroeg rijp, zoodat de opbrengst hierdoor ge drukt zal worden. De stand is slechts matig tot vrij g°ed. Het vlas is over het algemeen aan den kor ten kant gebleven en de kwaliteit blijft ten achter bij die van den vorigen oogst. De zaad- opbrengst blijkt dit jaar aan den lagen kant te zijn. De teelt van koolzaad, die slechts van ge ringen omvang was, heeft een vrij goede op brengst opgeleverd. 'Ook blauwmaanzaad zal dit jaar slechts een vrij goeden oogst geven. De teelt van karwjj heeft vooral in het noorden des lands schade ondervonden door de karwijmotaantasting en het optreden van Sclerotinia Libertiana. De opbrengst is dan ook zeer uiteenloopend en wisselt tussehen slecht en matig. De teelt van mosterd-, spinazie- en suiker bietenzaad belooft een vrij goede opbrengst, Aardappelen, De consumptie-aardappelen, die reeds een onregelmatigen stand hadden, hebben vooral op de lichtere gronden geleden van de droogte, zoodat een te snel afsterven plaats vond. De opbrengsten der middelvroege aardappelen vallen daardoor tegen. De late soorten ver toonene eveneens een matigen tot vrij goeden stand. De resultaten van de late consumptie aardappelen op de betere gronden kunnen nog gunstig beïnvloed worden door tjjdigen regen. De fabrieksaardappelen zullen slechts een vrij goeden oogst opleveren. Vele soorten, o.a. Thorbecke, lijden in erge mate aan bladrol. Op de hoogere gronden hebben vooral de vroe gere soorten als Eigenheimers het te droog gehad. De knollen blijven over het algemeen te klein. De stand der suiker- en voederbieten op den kleigrond is vrij goed tot goed. De op brengst kan door regen nog ten goede be- invloed worden. Ook de stand der uien is slechts vrij goed; het gewas rijpt te snel. Het weiland ondergaat den funsten invloed van de langdurige droogte. De graslanden lij den alle min of meer door watergebrek. Op de hoogere zandgronden is het gewas vrijwel verdord, terwijl op de lager gelegen gronden de groei van het gewas vrijwel stil staat. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het gras sterk is ingekort en de naweiden weinig of niets opleveren. Het weiland ver langt derhalve hard naar regen. De stand van de roode klaver is slechts matig, eveneens als gevolg van de droogte. Samenvatting. Leidt men uit de voor de verschillende stre ken. opgegeven cijfers, onder inachtneming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het vol- Gemidd. stand in Aug. in de Stand op: laatste 19 Aug. 13 Juli 10 jaar 70 72 (70) 63 72 (70) wintergerst 66 65 (70) 68 71 (70) 67 66 (68) 66 68 (63) erwten 59 65 (63) stamboonen 57 61 (65) 66 66 (63) koolzaad 61 68 (66) blauwmaanzaad 60 67 (62) 48 51 (60) mosterdzaad 62 63 (67) klaverzaad 62 (56) 67 68 69 (63) suikerbietenzaad 74 (71) consumptie-aardappelen 62 65 (68) fabrieksaardappelen 63 64 (69) 64 68 (69) 66 68 (65) 70 75 (71) 62 68 (69) 56 52 72 (67) 56 64 (64) Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 uitmun tend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt Onze Brusselsche correspondent meldt ons: „Wij hebben hier zoo juist een Itallaansche personaliteit ontmoet, die uit den aard van zijn functie nauw met het internationaal poli tiek leven van zijn land verwant U en ons over de jongste en aanstaande gebeurtenissen in verband met het Italiaansch Abessynisch geschil, de volgende officieuse zienswijze gaf. „Het is billijk en gewettigd, dat de volken bond en zijn beginselen geëerbiedigd worden en dat alle oplossingen van internationale ge schillen in het kader van Genève worden ge zocht. Doch opdat deze beginselen kunnen zegevieren, zal men eerst de vergissingen moe ten erkennen, welke de volkenbond in het ver leden heeft begaan. De grootste dezer ver gissingen; was het opnemen in den volken bond van Ethiopië, op voet van gelijkheid met de andere naties, terwfjl het beschavings peil van dit land zulks niet wettigde en dit nog in zeer langen tijd niet zou kunnen wet tigen. Een eerste vereischte om tussehen Frank rijk, Engeland en Italië tot overeenstemming te geraken, zou bijgevolg moeten bestaan in het schorsen van Ethiopië als volkenbonds lid met gelijke rechten als de andere naties. Hieruit vloeit voort (en hiermede blijft men in den geest van den volkenbond), dat Ethio pië onder een mandaat-regime zou moeten geplaatst worden. Daarna zou moeten uitgemaakt worden, wie dit mandaat zou moeten uitoefenen. Een collectief mandaat van den volkenbond, zou tot verwarring aanleiding geven. Een drie- partjjdig mandaat Frankrijk-Engeland-Italië, zou niet practisch zijn, omdat meeningver- schillen tussehen de drie mandatarissen zou den kunnen ontstaan, terwijl het bovendien een feit is, dat Frankrijk en Engeland reeds de handen vol mandaten hebben. Het man daat over Ethiopië zou dus logischerwijze moeten toevertrouwd worden aan Italië al léén, temeer omdat dit het eenige land is van de overwinnende mogendheden van 1918, dat geen enkel mandaat heeft ontvangen. Dit was het tweede punt, waarover de onderhandelaars te Parijs zich accoord had den moeten verklaren. Een derde punt, aldus verder onze zegs man, had moeten bestaan in de kwestie van den vorm van dit mandaat. Dit was echter maar een kwestie van bijkomstig belang en het ware niet moeilijk geweest, hier een op lossing voor te vinden. Waren de drie mogendheden over deze verschillende punten tot overeenstemming gekomen, dan zou zeker de volkenbondsraad, die op 4 September moet bijeenkomen, en evenzeer de daarop volgende algemeene ver gadering de indrukwekkende eensgezindheid van de drie voornaamste leden van den vol kenbond, gesanctioneerd hebben. Op deze wijze zou dus elke schending van de covenant uitgeschakeld zijn geweest. Wjj kunnen ons niet voorstellen, dat deze zoo heldere en duidelijke gedachten aan de intuitie der onderhandelaars van Parijs kun nen ontsnapt zijn. Een oplossing in dezen geest kon zeer zeker Frankrijk en Italië niet onaan genaam zijn. Daarom vragen wij ons thans af, of de verantwoordelijkheid van het échec van Parijs niet uitsluitend moet toegeschreven worden aan Engeland, dat het niet prettig vindt dat Italië zich, zelfs met de instemming van den volkenbond, in Ethiopië zou instal- leeren. Het is bekend, zoo vervolgde onze zegsman, dat Engeland groote positieve en nog meer negatieve belangen heeft, om te beletten dat Italië vasten voet zou krijgen op de route naar Indië en langs de grenzen van den Soedan en van Kenia. Doch wij vragen ons af, met welk recht vijf-en-dertig millioen En- gelschen, die op de v\jf werelddeelen rijjke, door ongeveer een half milliard menschen bewoonde koloniën bezitten, meenen zich te mogen verzetten tegen de expansie van een arm land, met vijf-en-veertig millioen inwo ners, dat zich zou willen uitbreiden op een met maar half beschaafde menschen bevolkt grondgebied dat, tot heden, aan niemand toe behoort. Het zal zich nog herinneren, dat aanvanke lijk Engeland ook alles in het werk heeft ge steld, om Leopold H te beletten de Congo- kolonie te stichten en dat het later, toen net diplomatiek genie van den koning der Belgen ten deze zegevierde, zeer tegen zijn zin op de conferentie van Berlijn er in toegestemd heeft, deze Belgische kolonie te erkennen. En deze erkenning is dan alleen nog maar een gevolg geweest van de overweging, dat het per saldo toch beter was, de Belgen in Congo meester te laten zijn, dan Frankrijk of Duitschland in de gelegenheid te stellen, zich van deze kolonie meester te maken. Dit alles in aanmerking genomen, zal het niemand verwonderen, dat het jonge Italië niet de speelbal wil zijn van de schijnheilig heid van het Foreign Office, om in werke ltjkheid de politiek-financieele plannen van de Intelligence Service te dienen". Tot zoover onze zegsman. Omtrent de inbraak in de Melkproducten- fabriek „Nieuw Holland' 'te Woerden, meldt „Het Volk" nog de volgende nadere bijzon derheden: Over het dak wisten de inbrekers een raampje te bereiken, dat zij openmaakten en zoo kwamen zij binnen. Veel materiaal had den zij ditmaal niet noodig. Zij bezaten name lijk een dynamietpatroon en een dommekracht. Met de dommekracht wisten zij de brandkast van den muur weg te krijgen, teneinde de zwakste plaats van elke brandkast den ach terkant vrij te krijgen. Daarna wurmden zij hun dynamietpatroon in de brandkast waarschijnlijk duwden zij hem door het sleu telgat naar binnen. Dat wordt althans door de polite op het oogenblik aangenomen, hoe wel een tweede lezing van het geval zegt, dat het sleutelgat veel te klein is en dat zij slechts een gat in de kast hebben geboord. Door een gat in leder geval ging de patroon naar binnen en een eindje schietkatoen voor de ontsteking bleef er buiten hangen. Over de brandkast wierpen de inbrekers toen een paar lagen nat katoen, opdat de slag van de ont ploffing gedempt zou worden en de stukken niet al te erg in het rond zouden vliegen. Bo vendien openden zij een raam om den lucht druk gelegenheid tot ontwijken te geven. Daarop staken zij de lont aan. Voor de vei ligheid hadden zij zichzelf in een ander ver trek begeven. De ontploffing van de dynamietpatroon had een sterk vernielende uitwerking op de brand kast. De bovenkant vloog eraf en de achter kant werd eveneens vernield. De buit lag voor het grijpen. De natte katoen belette inderdaad, dat de ontploffing ver gehoord werd. De fabriek staat nogal alleen en al is de klap dan ook stevig geweest, zij was klaarblijkelijk niet zoo hard, dat de omwonenden er iets van gehoord hebben. De dieven hebben hun werk zonder gestoord te worden kunnen doen. Na de in braak hebben zij de fabriek door een raam in de benedenverdieping verlaten en gingen er met hun auto vandoor. Nogal in strijd met de goede uitrusting van de dieven op technisch gebied is het feit, dat zij vingerafdrukken en voetafdrukken hebben achtergelaten. De zaak wordt op het oogen blik door twee Amsterdamsche rechercheurs onderzocht, die bezig zijn uit te zoeken, welk ontploffingsmiddel gebruikt is en welke waar de aan de vingerafdrukken kan worden toege kend. Het is namelijk niet uitgesloten, dat de dieven zoo vrijgevig met vingerafdrukken z\jn geweest, omdat de politie aan deze vinger afdrukken niets heeft. Een beetje ervaren dief Iaat namelijk tegenwoordig geen vinger afdrukken meer achter. Of het moeten dan valsche zijn. Inmiddels heeft de politie file hoop tamelijk spoedig de hand te kunnen leg gen op de inbrekers. Tot dusverre zijn in ons land nog pas twee inbraken door middel van explosieve stoffen gebeurd, namelijk te Amsterdam en te Dru- ten. In den nacht van 11 op 12 Mei werd in het kleedingmagazijn van de firma van Dam aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem ingebroken, waarbij verschillende costuums en regenjassen gestolen werden. Bij het onderzoek bleek, dat het dakraam geforceerd was en over het dak klimmend bemerkte een rechercheur, dat ook het dakraam van perceel Botermarkt 29 uit de opening lag. In dit perceel werd op den dorpel op de tweede verdieping een afdruk van een gummihak waargenomen, die ook voorkwam op de trap naar den zolder. Via de leuning van die trap, die veel krassen en schrammen vertoonde, moest de dader bij het dakraam gekomen zijn, dat ook van binnen beschadigd was. De verf van het huis bleek nog zeer versch te zijn, zoodat hier en daar afdrukken werden ontdekt. Denzelfden avond hielden twee rechercheurs de wacht bij een kastje halverwege de trap naar de eerste verdieping, waarin pakken en jassen, in papier verpakt, gevonden waren. Omstreeks half negen hoorden zij een selutel in het slot steken en kort daarop beneden zacht praten. Dan liep een persoon snel naar boven, opende het kastje en trachtte een der pakken er uit te rukken. Op dat moment grepen de rechercheurs den man en brachten hem naar boven. Van den voetafdruk op dén dorpel werd 'n transparant afdruk gemaakt, terwijl de verf aan schoenen en handschoenen van verdachte bij onderzoek door 'n chemicus dezelfde bleek te zijn als die in 't huis gebruikt was. De gummihak van verdachtes schoen was de zelfde als die, welke 'n afdruk moet hebben gemaakt op den drempel en op de trap. Voor de Haarlemsche rechtbank ontkende verdachte iets met de inbraak te maken te hebben gehad. De president merkte op, dat op verdachtes kamer in Amsterdam tai van inbrekerswerk tuigen en 'n geweer gevonden waren. Een nicht van verdachte was door den ver dediger als getuige a décharge meegebracht. Zij zeide, dat verdachte in den nacht van de inbraak bij haar in huis was geweest en het niet had verlaten. De officier van justitie, mr. Paardekooper Overman, achtte uit de getuigenverklaringen zoowel de diefstal uit de zaak van v. D. als de poging tot diefstal uit 't kastje van hot Botermarkt-perceel bewezen en eischte 2>/s jaar gevangenisstraf. Mr. Koefoed, verdachte's raadsman, pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 5 September. De toedracht van het ongeluk. De Belgische motorboot „Albula", die gela den was met dieselmotorolie, hield in de nabij heid van Vuren den „verkeerden wal" en had hiervoor de voorgeschreven signalen uithan gen. Vlak b(j Vuren ontmoette deze boot het zandschlp „Nooit Gedacht", dat in Rossum met 60 ton zand was geladen en waarvan Bruins de schipper is. Deze was echter niet aan boord, doch het schip werd bestuurd door den knecht. Van af de tankboot werd driemaal geseind, doch de zandschipper week niet uit. Mede door het slechte zicht was een aanvaring on vermijdelijk, hoewel de stuurman van de tank boot alle mogelijke moeite deed om deze te voorkomen. Het zandscheepje zonk na de botsing on middellijk en de vijf opvarenden geraakten te water. De tankschipper wierp een boei uit, waaraan de vrouw van den schipper, juffrouw Bruins, haar 7-jarig dochtertje en haar 16-ja- rige zoon zich vastklampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje loslaten. Zij verdwenen in de diepte en verdronken jammerlijk. De knecht en een vriend van hem, die voor plezier meegevaren was, grepen een stuk hout en wisten zich drijvende te houden. Na eenigen tijd konden zij door visschers uit Bra- kel op het droge gebracht worden, evenals de zoon van den zandschipper. De rivierbrigade uit Gorcum en Tiel, de rijks veld wacht uit Vuren en ambtenaren van den rijkswaterstaat waren weldra ter plaatse. Daar waar het zandschip gezonken was, wer den bakens uitgezet. Onmiddellijk werd begonnen met het dreg gen naar de lijken. Tot op heden had dit nog geen resultaat. De geredden zijn onderge bracht/in café Ekelmans te Vuren. Thans ook door het huis WASHINGTON, 23 Augustus (A. N. P.) Het Huis van Afgevaardigden heeft in zjjn zitting van heden zonder hoofdelijke stemming do neutrallteitswet aangenomen met een 'n compromis vormende aanvulling, dat de pre sident tot eind Februari 1936, d. w. z. tot na het begin van de volgende congresperiode,- ge dwongen is een wapenuitvoerverbod af te kondigen tegen alle oorlogvoerende staten. Na opheldering van eenige minder belang rijke bijzonderheden zal de neutrallteitswet thans naar het Witte Huis gaan. BARCELONA, 23 Augustus. (R.O.) De vroegere president van het Catalaansche par lement, Jean Casanovas, die in October 1934 werd gearresteerd en thuis onder bewaking was gesteld, is erin geslaagd zijn speciale bewakers te verschalken en te ontvluchten. Waarschijnlijk is hij naar Frankrijk uit geweken. Casanovas was met Companys onderteeke naar van het manifest, waarbij de Catalaan sche staat werd geproclameerd. De luchtrace om de „Kings Cup' zal dit jaar in Engeland gehouden worden op 6 en 7 September. Ruim 30 inschrijvingen zijn ont vangen, "waaronder een van den Hertog van Kent. Den eersten dag zal een uitval-tocht gehouden worden rondom Engeland over een totaal-afstand van omstreeks 950 mijl. Den tweeden dag zullen de overblijvende toestel len moeten vliegen in étappes van niet minder dan 50 mijl over een afstand van 350 mijl in het geheel. Verscheiden Ingeschreven machines kunnen een snelheid halen van meer dan 200 mijl per uur. Ook zullen eenige toestellen meevliegen, die bij die gelegenheid voor het eerst voor het publiek te zien zullen zijn, o.a. een nieuwe, pas ontworpen De Havilland. BILBAO, 24 Augustus. (R. O.) Op het Fran- sche s.s. „Toust" is de bemanning aan het muiten geslagen. De officieren van het schip moesten de hulp van de autoriteiten te Bilbao inroepen.fdeei_n^ SpaanSche douanebeambten dwong de muiters na het lossen van eenige waarschuwingsschoten het verzet op te geven. Er werden verschillende arrestaties verricht. MALAGA, 23 Augustus. (A. N. P.) Tijdens het heden alhier gevierde „feest van de lucht vaart" zou de beroepsparachutist Casimiro Qjtiz een demonstratie geven. Hij steeg met een vliegtuig tot duizend meter hoogte en sprong toen naar beneden. Zijn valscherm weigerde echter, met het gevolg, dat hij in een korenveld te pletter sloeg. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat aan het valscherm niets mankeerde, zoodat men in het duister tast omtrent de oorzaken van dit ongeluk. Zwolle, 23 Augustus. Alhier is heden aan besteed vanwege Rijkswaterstaat: het uitvoeren van baggerwerk en het aanbrengen van oever- voorzieningen, in de Overijsselsche Vecht, als onderdeel der totale verbeteringswerken aan deze rivier. Laagste inschrijver A. Kraayeveld te Zwtfn- drecht voor 18.444. De raming was 58.000. partijen visch, die van Umuiden Kwamen, en deze bestonden grootendeels uit kleine schol, kleine schelvisch en gul waarvoor op Donder dag nog hooger prijzen betaald werden maar over het algemeen was het een stille, lage markt. Niet voordat de letter R in de maand voorkomt herleeft de vischhandel weder zoodat de vis schers en de handelaars nog een slechte week voor den boeg hebben maar daar is toch ook wel doorkomen aan. Het veilingscijfer van 9800, werd verkregen door de veiling van de vangsten der bovenge noemde scheepjes. 2090 colli van IJmuiden en Nieuwediep, eenige kisten met groote schelvisch en heilbot van Noorwegen 80 netten met paling en 1$50 kisten roet harde bokking en gestoom de makreel. Voor de veiling van Maandag a.s. is flink wat visch onderweg. 9.50 Londen; 11.15 KATWIJK, Hamina. PARIJS, 24 Augustus (R. O.). Het blad „Oeuvre", dat destijds ook het eerst was met de berichten over het mysterie van de 310 kisten munitie te Le Havre, doet thans ont hullingen over een nieuwe wapensmokkel- affaire. Naar het blad meldt, zijn op 2 dezer op de kade te Rouaan 201 kisten op vrachtauto's ge laden en weggevoerd. De kisten waren voor zien van het opschrift „Varkensreuzel". Nabij Rijssel zijn deze kisten in een op het oogenblik stilliggende fabriek te Haubourdin uitgeladen. Men verzekert, dat 200 der kisten patronen bevatten en een kist patroonbanden voor machinegeweren. Bovendien zou op 6 Augustus een auto met dergelijke „reuzelkisten" van Rouaan in de richting van Amiëns zjjn vertrokken. Te Rouaan doen geruchten de ronde, dat de Inhoud van de reuzel-munitiekisten ver band houdt met de verdwenen munitie van de 310 kisten van Le Havre. KR ALINGS CTiETVHJEJR.. 2* Avrfifuvtu». Aange voerd 2 groote zomerzalmen 0.95—1.10 en 3 kleine id. 1—1.10 per pond. ■- ROTTERDAM, 24 Augustus 1935. Schevenmg- sche markt. Aangevoerd40 kisten bokking, 2—4 ct. per stuk, 30 kisten spekbokking, 3—6 ct. per- stuk; 10 kisten makreel, 6—20 ct. per stuk; 1 mand schar, 15-40 ct. per bos. ROTTERDAM, 24 Augustus. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Sehevenln- gen en elders 110 kisten versche visch en 220 kistjes harde bokking aangevoerd. De prijzen waren: middel tong 20—32, kleine tarbot 6— 12, middel schol 7—11, gul 2—4, kleine tong 10—16 griet 6—9, kleine schol 2—5, haan tjes i'—3 per kist; levende paling 2—5, harde bokking 0.60—1, gerookte paling 4—6 per kistje. zoo lang ae zon onmeedoogenloos fel schijnt, het kwik in den thermometer hoog doet rijzen en vele menschen naar buiten, naar bosch en strand drijft, is er geen vraag naar rondvisch, die wel de eigenschap heeft, dat zij in den zo mer van een betere kwaliteit dan in den winter is maarcustomer is king of vrij vertaald de verbruiker treedt regelend op en wanneer deze verbruiker rondvisch verlangt wanneer het raam angstvallig dicht gehouden wordt en PJ»J- visch wanneer het hoog open staat, dan "e" de visscher en de koopman zich hiernaar te gelen. betere In dit opzicht staat de koopman in een positie dan de visscher. Hi) toch beeft tuR_ male omstandigheden op de veiling de sclien verschillende soorten van vie, vooral zii de visschers is dit een ander Beval. J. die een groote stoom- of motorboot de exploitatierekening een zeer hoogcijfer te hunner heschikkine hebben, zijn n°°a8«dWon- ROTTERDAM aangekomen: 23 Augustus namiddag: 4.50 ENS. MARIE ST. GERMAIN, Les Cons. Reunis, Bordeuax, Waalhaven NHB., ledig; 5. EIDER, Cont. Hand. Transp. Mij., Schiedam, Binnenhaven, stukg.6.— TARTARY, Alg. Vrachtkantoor, Hull, Maashaven Nz., 6.— me REUS, Wambersie Zoon, Stettin, Schie- hnven stukg. I 6.15 BATAVIER VIII, Wm. H. Muller Co., Middlesbro, St. Jobshaven, stukg.; 615 BEEMSTERDIJK, Holl. Amerika Lijn, N. Orleans Rijnhaven Zz„ stukg.; 7.30 SPIRILA t„ nmmberen Baytown, Petrol, haven, Per- nis, olie8.30 PAX, Wambersie Zoon, Lübeck, Schiehaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 23 Augustus namiddag: 9 40 BO LETTE, Calais naar Dordrecht; ZIJPENBERG, Hull; 10.30 GLOBE mb STURZSEE, Kiel; Vertrokken. 23 Augustus namiddag: 3i_'CORONA m., Londen; MANNHEIM, Ham burg; BLANKENBURG, slbt.. Londen met 3 bak ken r 5 45 ORLA, Abö; 6.HARBURG, Cardiff; 6 15HINDANGER, Londen6.50 MANGEN, Gothenburpg; BURGENLAND, Hamburg; PEN- HILL, Moermansk; 7.20 SMYRNA, Hamburg BURGERDIJK N.-Orleans; PELLICE, Venetie^ FLANDRIA (Zw.), Gothenburg via Amst.; 8.3o FRITZ SCHOOP, Koningsbergen; 8.40 ARETE, Cardiff; 9.20 LORENZ L. M. RUSS, Libau 9.20 LORENZ L. M- RUSS, Libau; 9.40 RAM SES, Japan; 9.50 BALZAC, Oslo; 10.— WEST MORELAND, Houston; 10.15 THERESIA L. M. RUSS, Riga; 10.30 ADRIAN, Stettin; 10.50 ET- TQRE, Spezia; 11.55 AMSTERDAM, Harwich. Wind Z.O., matige koelte, kalme zee. helder. SCHIEDAM aangekomen 23 Augustus. SE- SOSTRIS, Leningrad. VONDELINGENPLAAT aangekomen 23 Aug. PANAGHIS, Uuras; 24 Augustus. MINNA, Londen. VLAARDINGEN aang. 23 Aug. BIRKEN- FELS, Emden, bunkert. VLAARDINGEN aangekomen 23 Augustus. PCrTiTSHEAD, Hull. UMUIDEN aang. 23 Aug. ZEELAND m., Don- JANSSENS, Noordzee (terug van proeftocht), A vwt?1!?jSgynisiMONn feoLIVAR, W.-Indië AGNITA t., Curacao; ELTON, pnELAIJ1 LaUt" LIE MAERSK, FredrikshavnTOELATI LAU'T, Batavia; SAMBRE, m.; Parijs; ARIADNT^ K°pen hagen- OTTERHOUND, Duinkerkeri, BRUNLA, otfo; SATURNUS, Bilbao; CRACKSHOT. New castle; VLISSINGEN aang. 23 Aug. MECKLENBURG, H^7trCh^3 Aug. PRINSES JULIANA, Harwich; MOUNT PARNASSUS, Bergen; gep. naar Antwerpen: ANTARES mb., Londen, OUD BEIJERLAND, mb., id.; GULLPOOLRo- sario- NURGIS, Southampton; DRYBURGH, Duil.to- mSBNSTKIN. N.-YorUVLEDDER- VEEN ni, Londen; TEESWOOD, Immingham; FARNHAM, Bona; MANOULA, La Pallice; MOYLE, Havre; CJ^RIJA PETRINOVIC, Salonika; gep. naar Gent: WILKE, Leningrad; gep. van Antwerpen; RIV, VenetmTRIO, m„ Londen; SPIRILA, t., Rett.; DAR fOMARZA (Poolsch opieldlngschip), (Mynla, OS'THAV t., Kev West- CITY OF GHENT, Dublin, TADORNA LiverpoolOSTROBOTNIA. AbbHARMONIC, Cardiff - ZUIDLAND, Londen, BELGIA, Gotnen- burgGAUSSTstavangerBEEMSTERDIJK, Rgen van Brussel: MARI ELI, Ostende; gep! van Gent: MEDEE, Newport (Mom); MOSNA, Requejada. De voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 10 September a.s„ des avonds te half negen. Te Bussum is overleden de heer J. Olber- dink scheepsbevrachter en secretaris van het Schoolfonds voor schipperskinderen „Schuttevaer". Te Valkenswaard is de 50-jarigen mej. de L., op ziekenbezoek in de buurt, met haar 3-jarig kind van de trap gevallen en 14 treden omlaag gestort. De vrouw werd ern stig aan hoofd en arm verwond en is naar het St. Carolus Ziekenhuis aangebracht. De kleine liep siechta lichte verwondingen op. PARIJS, 24 Augustus. (R- °-).1" e.®n fabnek te Rouaan is een lift, waarin zich tien arbei ders bevonden, van de derde verdieping naar beneden gestort. Alle arbeiders werden zwaar gewond. De meesten hunner hebben armen en beenen ge broken. MADRID, 23 Augustus. (A. N. P.) Naar uit Pampeluna wordt gemeld, is de politie er thans in geslaagd de werkelijke identiteit vast te stellen van den horlogemaker Arias, ten huize van wien, gelijk men zich herinne ren zal, een groot deel van de uit de kathedraal aldaar gestolen juweelen is teruggevonden. Foto's van het politie-archief hebben n.l. uitgewezen, dat men hier te doen heeft met den Portugees Jose Garcia da Silva, oud 35 ;aar, geboren te Figueira da Fez, die reeds vele diefstallen op zijn naam heeft staan en derhalve door de politie reeds geruimen tijd gezocht wordt. De pogingen, het beroemde Arabische kistje terug te vinden, z(jn tot dusverre vruchteloos gebleven. te hunner beschikking hebben, gen verplicht op rondvlscvh ul' "n0oit i vangst van platvisch voor hem kan zijn vandaar dat er visch. al is het meestal visch van k a-au de Nu waren gedurende^ de afgeloopen week de omstandigheden niet n vaste irian. de kust- visschers van den verstpu n van on?B markt, lieten deze w?®ksJh[veninf ten hunne vangsten - gen aan. De visscherij lgt,0^? Wo?dt a deur, zooals z« dit zeggen en de tong wordt des nachts gevan gen Willen zij naar Rotterdam komen dan mis- fen z« in Jachten en dit komt te onvoordeelig daarenboven is de prijs van de fiine soort'en Jce öcheveningen ingevolge de vele gasten, die In hotels en pensions onder dak zijn aan den hoogen kant en Rotterdam kan ongelukkiger wqze' niet op een groot aantal gas ten bogen. Er kwamen slechts 9 vaartuigen aan de markt en de vangsten, die zij medebrachten, waren maar klein dientengevolge waren de vele win keliers en venters (sters) dus aangewezen op de ZIJN; onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkooper» bijdehande ondernemers pientere veilingmeesters onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders harde werkers trouwe vrienden knappe koppen goedkoope krachten machtige strijders kwieke reizigers vurige aanhangers kundige publicisten moedige handlangers duidelijke omroepers snelle succes-behalers HOLLAND—AMERIKA LIJN. BURGbrE>IJK 23 V. Rott. n. N.-Orleans. BEEMSTERDIJK 23 v. N.-Orleans te Rott. HOLLANDSCHBRITSCH-INDIë LIJN. STREEFKERK (uitreis) 23 v. Calcutta. KON. HOLLANDSC.IE LLOYD. SALLAND (thuisreis) p. 23 Ouessant 25 (12.30 v-m.) te IJmuiden verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. NEREUS 23 v. Bilbao te Santander. SIMON BOLIVAR 23 v. Amst. u. W.-Indië. HEBE 23 v. Kopenhagen n. Amsterdam. ARIADNE 23 V. Amst. n. Kopenhagen. SATURNUS 23 v. Amst. n. Bilbao. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT 23 v .Amsterdam n. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitreis) 23 v. Marseille. KOTA GEDE (thuisreis) 23 v. Genua. ADOLPH WOERMANN Rott. n. Beira 22 te Lor rrechseB 23 van Rotterdam te Bremen. CITY OF HANKOW Rott. n. Beira 22 v. Lor Marquee BL.IN 23 v. Rotterdam te Bremen. FORT MEDINE Rott. n. W.-Afrika p. 20 Tenerlffj» GLENAMOY 22 v. Rotterdam te Hamburg. GLITREFJELL 23 v. Rotterdrw te Hamburg. HILDE 23 v. Rotterdam te Altona. MAAS 23 v. Rotterdam te Bremen. MARIANNE 23 v. Rotterdam te Hamburg. OSTMARK 23 v. Amsterdam te Hamburg. PRIMA m., 23 v. Delfzijl te Goole. RHEIN 22 van Amsterdam te Hamburg. RING 22 v. Rott. te Rouaan. TANCRED 23 van Rotterdam te Hamburg. TENERIFE 22 v. Rott. te casamanca. USAMBARA Rott. n. Z.-.Af:rika 22 v Freetown. VIRGILIA 23 v. Rotterdam te Hamburg. WASGENWALD 22 v. Rott. te Hamburg. WOLANDA mb., .22 v. Vlissingen te Terhaegcn. GEMENGDE BERICHTEN. DE NATRIUMVERLICHTING OP DE SLUIZEN TE IJMUIDEN. Naar wij vernemen is de proef met de natrium- verhehting op den kolkmuur van de Noordersluls te IJmuiden uitstekend geslaagd De groote scheep vaart blijkt ten zeerste met deze nieuwe verlich ting gebaat te zijn, zoodat men ongetwijfeld wel niet meer tot de vroegere verlichting van deze sluis zal teruggaan. ROTTERDAM, 24 Augustus 1935. Vlet- en achterwerkHeden geen noteering. Vaarwerk: 2 x 100 ton sojaboonen n. Zwolle; 2 x 80 ton konen n. Don Haag (Zieke); 100 ton dlv. motor n. Hoogezand 3.S0, alles per last; 370 ton diversen n. Deventer. Alles volgens ta rief. Kempenaars n. Ruhrort-Keulen en vracht n. den Boven-Rijn geen noteering. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens. 1520 ot. per ton, met 4 of 8 '°sda®en- Sleeploon naar den Beneden-Rijn 20 cents ta* rief, voor geladen schepen. Bedenkt In al uwe moeilijkheden, dat er nog.... kabouters zijn! ROTTERDAM, 24 Augustus 1935. VRACHTEN. (Bericht van de Nederl. Partio. Rijnvaart Centrale.) Vracht voor hout naar Maxan 87%, 60, 62% en 65 ct„ reep. met en 1/1 lostijd. Voor den Boven-Rljn overigens geen noteering. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 1520 cent; naar het RUn-Hernekanaal 20—25 ct. per to«b met 4 en 8 losdagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2