PAUSELIJKE BEMIDDELING IN HET ETHIOPIE-CONFLICT. NA HET AFSTERVEN VAN MGR. AENGENENT. WAT MGR. TOT STAND BRACHT Alle invloed der Katholieke Kerk zal worden aangewend ter voorkoming van een oorlog. DE UITVAART EN BEGRAFENIS. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1935 KONINGIN EN PRINSES IN SCHOTLAND. Bezoek aan het Engelsche Koningspaar. STAKING TE ENSCHEDE OPGEHEVEN. H. E. BOSMAN f KERKELIJKE ROUWDIENST TE 's-GRAVENHAGE. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. EEN VERKLARING VAN DEN H. VADER. 50 JAREN KOSTER. KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL- FABRIEKEN. „OP HOOP VAN ZEGEN" TE VENETIE. DE FILM-EXPEDITIE VAN „TOBIS" NAAR SUMATRA. „DOOD WATER" IN ENGELAND. TENTOONSTELLINGEN. 0 V Mét betrekking tot de uitvaart en be grafenis van het stoffelijk overschot van den overleden bisschop is het volgende vastgesteld: In de Kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem zullen de Metten worden gezongen op Vrijdag 6 September aanstaande, des avonds om half acht. De Lauden en plech tige uitvaart zullen in de Kathedraal aan vangen Zaterdagmorgen om tien uur. Na de plechtigheden zal het stoffelijk over schot worden bijgezet in het bisschoppelijk graf op het R.K. kerkhof te Overveen. Vrijdagmiddag om 5 uur zal het stoffelijk overschot van mgr. Aengenent van het bis schoppelijk paleis naar de kathedraal wor den overgebracht. De overbrenging van het stoffe lijk overschot. Hedenmiddag om 5 uur zal het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent van de Mariastichting worden overgebracht naar het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht. De rouwkoets zal door twee volgrijtuigen worden gevolgd. In het eerste zullen plaats nemen de hoogeerw. heer Mgr. Pichot, de hoogeerw. heer Aalberse officiaal en de zeereerw. heer Agterof, eerste secretaris van den bisschop. In het tweede rijtuig zullen plaats nemen Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het Haarlemsche diocees, de hoogeerw. heer Sondaal, deken van Haarlem en de weleerw. heer Bank, tweede secretaris van Z. H. Exc. Metten in het Bisschoppelijk Paleis Zoolang het stoffelijk overschot van den overleden bisschop rust in het bisschoppe lijk paleis, zullen daar iederen avond te zeven uur de Metten worden gezongen door de priesters van de stad Haarlem. Het hoogwaardig kapittel bijeen. Woensdagmorgen om half elf zal het hoogwaardig kathedraal kapittel van het bisdom Haarlem bijeenkomen. In deze bij eenkomst zal de installatie plaats hebben van den hoogeerw. hooggel. heer J. H. Nic kel, benoemd kanunnik theologaal. Vervolgens zal een stille H. Mis van Requiem worden gelezen voor de zielerust van den overleden bisschop door den hoog- waardigen en doorluchtigen heer mgr. M. J. M. Taskin, proost van het kapittel. Daarna zal de keuze van den vicaris capi- tularis plaats hebben. Gelegenheid tot rouwbeklag. Donderdag a.s. van 12 tot 1 uur is er ten paleize gelegenheid voor de autoriteiten om hun deelneming te komen betuigen. Vrijdagmorgen van 11 tot 12 uur zal zulks het geval zijn voor ieder die dit wenscht. Verzoek aan de Priesters. Tot alle pastoors en rectoren der stad Haarlem is het verzoek gericht drie H.H. Missen in de eerstvolgende dagen te willen opdragen voor de zielerust van den over leden Bisschop. De Bisschopsstad rouwt. Haarlem, de bisschopsstad rouwt. Zij treurt om den grooten bisschop', die van haar uit heel het diocees in een korte maar door den velen arbeid, die er in werd ver richt, indrukwekkende reeks van jaren met wijsheid en sterkte heeft bestuurd. Zij rouwt om den eminenten burger, die mgr. Aengenent van zijn woonplaats is ge weest en die door iedreen werd gekend en bemind; zij rouwt om het heengaan van een, die de vaderlijk bezorgde vriend van allen en in het bijzonder van de katholieke jeugd is geweest, die de stuwende kracht was van zoo menige nieuwe en idealistische, katholieke beweging en die in alles de lei der was van zijn katholieke volk. Het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht schijnt in een bovenaardsche rust te zijn gekomen. De gesloten vensters sta ren over het rimpelende water van de gracht uit. De witte gordijnen zijn neerge laten. De blinden zijn gesloten en geen ge luid dringt naar buiten door. Slechts nu en dan passeert een eenzaam wandelaar die met schroom zijn blik laat glijden langs het statige gebouw en in het voorbijgaan eerbiedig het hoofd ontbloot. Deze statige, oude Haarlemsche gracht heeft iets van de oude Amsterdamsche grachten. Dezelfde serene rust hangt er- over; even roerloos spiegelen zich hier de neigende boomkruinen in Het nauwelijks bewogen water. En wij begrijpen plotse ling, hoezeer de overleden kerkvorst aan daze woonplaats gehecht moest zijn geweest en ook wat hem zoo heel bijzonder tot Amsterdam, de stad, waar hy zoo dikwijls vertoefde, moet hebben getrokken. Hier zqowel als daar vond hij de intieme sfeer van de oude Hollandsche steden, die tot bespiegeling en bezinning noopt. Hier ook vond hij in en achter die sfeer van stille meditatie de rustelooze energie van een sterk katholiek geloofsleven, waarvan hij de leider, het geestelijk middelpunt en de bezielende, stuwende kracht is geweest. Zooals de sfeer van de stad Haarlem het nijvere en energieke karakter van haar be volking vervult, zoo verborg ook de strakke, statige gevel van het bisschoppelijk paleis den onvermoeiden werklust en den vurigen zielenijver van zijn doorluchtigen bewoner. Nog herinnert in het paleis alles aan zijn tegenwoordigheid. De studeerkamer van mgr., die zich nog in precies denzelfden staat bevindt als waarin Z.H. Exc. haar bij zijn vertrek naar de Mariastichting achter liet geeft voor de laatste maal een indruk wekkend getuigenis van zijn veelzijdige en diepe belangstelling, zijn vruchtbaar initia tief en zijn vurigen, door de liefde voor God en de menschen gescherpten geest. De klokken luiden. Van negen uur tot half tien hebben van morgen alle klokken van de kerken in de stad Haarlem ten teeken van rouw geluid. De jeugd in rouw. Wanneer één groep zich wel verweesd moet voelen, dan is het zeker wel de jeugd, waaraan als het ware het Episcopaat van den dierbaren overledene geheel was ge wijd. Meer dan iemand anders voelt nu ieder Katholiek meisje en iedere jongen, wat hy in zijn beminden leider heeft verloren, wien niets te veel was, wanneer het betrof te arbeiden aan de gedegen opvoeding van de rijpere jeugd. De jeugdorganisaties van de stad, die zoo nauw met den bisschop waren verbonden, hebben dan ook spontaan beslo ten, gedurende zes weken officieelen rouw aan te nemen. Als uiterlijk teeken van de zen rouw zullen de mannelijke leden der jeugdvereenigingen een zwart koordje dra gen, terwijl de vrouwelijke hebben besloten op de linkermouw van het uniform een zwart vierhoekje aan te brengen. Aan alle inwoners van Haarlem. Tot alle inwoners van Haarlem wordt door deze het verzoek gericht gedurende de dagen, dat het stoffelijk overschot van Z. H. E. rust in de rouwkamer van het paleis ten teeken van rouw, de vlaggen halfstok te willen uitsteken. Geen echt Katholiek Haarlemmer zal in dezen in gebreke willen blijven zn zeker op den dag der begrafenis moet ieder door het vlaggen halfstok too- nen hoezeer hij meevoelt het leed, dat het Bisdom heeft getroffen. De Graal. Wij ontvangen bericht van het hoofdbe stuur van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal, dat de club- en andere bijeenkomsten van de Graalbeweging in de stederf en Graalwach- ten tot en met den dag van den begrafenis van wijlen Z. H. Exc. mgr. J. D. J. Aen genent afgelast worden. De uitgeschreven bedetochten voor de zielerust van mgr. zullen volgens afspraak worden gehouden. Burgemeester vaii Haarlem herdenkt Mgr. Aengenent. Bij den aanvang van de vergadering van Haarlem hedenmiddag wijdde de burge meester de heer C. Maarschalk, de volgende woorden aan de nagedachtenis van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. „Alvorens deze zitting aan te vangen, gevoel ik my gedrongen eenige woorden te wijden aan de nagedachtenis van den zoo even ontslapen bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent. Wie van ons, die den bisschop nog voor kort, als een krachtig, gezond man door Haarlem's straten zag wandelen, zou heb ben kunnen vermoeden, dat de onverbid delijke dood hem zoo spoedig uit ons ir'.d- den zou wegrukken? Hoewel de berichten in de laatste dagen weinig hoopvol luidden, toch trof het be richt van zijn overly den ons diep, want met Mgr. Aengenent is een van Haarlem's beste en meest geziene burgers ons ont vallen. Zijn eenvoud en innemende vriendelijk heid maakten hem tot een graag geziene en alom hoog gewaardeerde persoonlijkheid. Groote waren de verwachtingen bij zijn be noeming tot bisschop van Haarlem. En hij heeft deze waarlijk niet teleur gesteld. Vol ijver voor de behartiging van de hem toe vertrouwde kerkelijke belangen van zijn diocees, leefde hij ook ten volle mee met het wel en wee van Haarlem's burgerij. Waar ik hem persoonlijk dank voor de vriendschap, die hij mij schonk, herdenk ik tevens met groote dankbaarheid het be langrijke en vele goede dat Mgr. Aengenent voor Haarlem heeft gedaan. Met heel katholiek Nederland voelt in zonderheid Haarlem's burgerij het gemis van zijn heengaan. Wij zullen hem allen in dankbare her innering blijven herdenken. Hij ruste in vrede. Fotografeeren ten strengste ver boden. Het is ten strengste verboden, gedurende de plechtigheden in de kathedraal te foto grafeeren binnen de kerk. Degenen, die dit gebod overtreden, stellen zich bloot aan het gevaar, onmiddellijk uit de kathedraal te worden verwijderd. Bezoekers met foto toestellen zullen tot de kathedraal geen toegang hebben. Reuter meldt uit Londen: H- M. Koningin Wilhelmina en H. K. H. Prinses Juliana zijn vandaag per auto naar,- Balmoral gereden, waar zij met Koning George en Koningin Mary de lunch gebruik ten. Het bezoek droeg geen officieel karakter. De wilde staking, welke de vorige week onder de afzetters van de spinnerij „Ooster- veld" te Enschedé uitbrak, is Maandagmor gen opgeheven. De eisch der afzetters om het uurloon van 16 op 20 cent te brengen, is door de directie ingewilligd. Te Alkmaar is overleden de heer H. E. Bos man die gedurende vele jaren de R. K. arbei- dersvereeniging in den Alkmaarschen raad vertegenwoordigde en de laatste jaren de functie van „kaasvader" vervulde bij het kaas- dragersgilde, Weinigen zullen er een idee van hebben, wat deze onvermoeibare herder van Haar lems diocees, in zijn betrekkelijk korte episcopaat heeft weten te verrichten. Een ieder weet, wat een zorg de organisatie van het jeugdwerk van dezen bisschop heeft gevraagd. Doch daarnaast bleven toch be staan de zorgen, die een diocees van niet minder dan 915.812 Katholieken aan zijn be stuurder oplegt. Voor de historie mag wel bewaard blijven het feit, dat mgr. in zijn korte bisschops jaren niet minder dan 55 kerk- en altaar consecraties verrichtte, dat hij ran niet min der dan 195 levieten uit het eigen bisdom het H. Priesterschap toediende; dat hij nog tijd vond om in 1933 de H. Priesterwijding toe te dienen aan de Kruisheeren te Cuyk (hieronder was ee^ neef van mgr.), terwijl hij tijdens de ziekte van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de diakenwijding op het Groot-Seminarie te Rijsenburg verrichtte. Niet minder dan 137.912 diocesanen wer den voorts door Mgr. Aengenent gevormd, waarbij mgr. zich niet ontzag op èèn dag soms op vijf plaatsen dit H. Sacrament toe te. dienen en mocht het zijn, dat op het einde van zulk een zwaar bezetten dag een rector het verzoek tot mgr. richtte om ook in zijn inrichting nog even te komen dan was mgr. direct hiertoe bereid en was ook de zesde vorming op èèn dag geen bezwaar. Tusschen 1928 en 1933 verrezen niet min der dan 21 nieuwe parochies in het nu ver weesde bisdom n..l St. Jeroen te 's-Graven- hage, H. Theresia te Rotterdam, Breezand, Hoogkarspel, de Lier, Lisse, de Schermer, Vijfhuizen, Zuidermeer, Aalsmeer, Rotter dam H. Bonifacius, Wassenaar, Hillegers- berg, Zoeterwoude, Den Haag H. Theresia v. h. Kindje Jezus, Koog a. d. Zaan, Sant poort, Slootdorp, Amsterdam St. Stefanus, Schiebroek en Amsterdam H. Franciscus Xaverius. Het oprichten van het Philosophicum te Warmond in 1930 was een daad van groote beteekenis, terwijl het voor mgr. een glorie dag was, toen hij op 24 April 1934 voor de eerste en helaas eenige maal de H. Bis schopswijding mocht toedienen aan Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst in de aloude Posthoorn te Amsterdam. Voor het in eere herstellen van de bede vaarten in het diocees heeft mgr. sterk pro paganda gevoerd door zelf het voorbeeld te geven. Vermelding verdient in dit verband de consecratie van de bedevaartskerk in Brielle in 1932 en het in eere herstellen van het schilderij van O. L, Vrouw van den Po1" der te Middelburg in 1932. Gememoreerd mag voorts zeker nog wel worden de groote liefde van den bisschop voor het Allerheiligst Sacrament, een helde, die hij niet op hield te prediken door woord en voorbeeld. Ieder jaar maakte mgr. zeker mee den Stillen Omgang te Amsteidam, ter wijl hij de feestweek ter eere van het H. Mirakel steeds zelf opende en met grooten luister sloot. Ook het H. Sacramentsfeest- te Amsterdam op bet Bagijnhof mocht altijd rekenen op de tegenwoordigheid van den bisschop en nog in den afgeloopen zomer was het Mgr. Aengenent, die het Allerhei ligste ondanks den stroomenden regen rond droeg langs het in-devote Bagijnhof. Met dat alles evenwel is dit arbeidzaam leven nog slechts gebrekkig uitgestippeld. We willen niet eindigen zonder nog een paar feiten te noemen: 1832 inwijding van het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth „de Tiltenbergte Vogelenzang; 1933 con secratie van de Juliaantj es-kapel in het moederhuis te Heiloo; 1933 de luisterrijke viering van de St. Liduina-feesten te Schie dam. Mem arceren we tenslotte nog, dat het proces tot Heiligverklaring van Pater Jo hannes Roothaan zijn beslag kreeg onder dit episcopaat. Den 28ste»: Juni van dit jaar bracht mgr. zijn laatste officieel bezoek en wel ter ge legenheid van het zilveren jubileum van het retraitenhuis te Noordwijkerhout. Zijn afkeuring van het dreigende conflict. ROME, 2 September. (A.N.P.) Het Vati- caan heeft heden stappen gedaan ter voorko ming van een oorlog tusschen Italië en Abes synië. De Heilige Vader, die zooals men weet te Castel Gandolfo vertoeft, verklaarde namelijk, dat Hij de diensten van de organen van het centrale bestuur der Kerk aanbdod als verzoe ningsmiddelen. Alle invloed en alle macht van de Katho lieke Kerk zal, ter voorkoming van een oorlog, ter beschikking worden gesteld' van de Ita- Uaansche regeering, aldus Zijne Heiligheid. De Heilige Vader voegde hieraan nog toe, dat alle Pausen steeds den oorlog hadden ver oordeeld en dat Hij Zijn plicht zou verzaken, wanneer Hy zyn afkeuring van het dreigende conflict niet uitsprak. LONDEN, 3 September. (R.O.) In de West minster Abbey wordt hedenavond naar aanlei ding van de byeenkomst van den volkenbonds raad, een speciale godsdienstoefening gehou den, tot behoud van den vrede onder de volken. Agenda der a.s. raadszitting. LONDEN, 3 September. (R.O.) Volgens de bladen zullen de besprekingen te Genève in deze volgorde geschieden: Ten eerste, behandeling van het rapport der verzoeningscommissie inzake het inci dent van Oeal-Oeal. Ten tweede, behandeling van het rapport inzake de besprekingen van de drie mogend heden te Parys. Ten derde, rede van den Abessynischen vertegenwoordiger. Ten vierde, rede van den Italiaanschen vertegenwoordiger. Deze volgorde is aldus, omdat Abessynië de staat is, die de aanklacht indient. Daarna zal de volkenbondsraad zelf kunnen beslis sen over de volgorde, o.a. ook over het arti kel van het volkenbondspact, dat gebruikt zou worden. De beslissing hierover hangt af van de besprekingen tusschen de vertegenwoordi gers der verschillende mogendheden en voor- al van de on twU*U.ellng der Fra.nsc*i-333ng;«>l- sche gedachtenwisseling. LONDEN, 3 September. (R.O.) De „Daily Telegraph" schryft, dat de volkenbond Woensdag de crisis van zyn bestaan zal naderen. Eden heeft de taak om duidelijk te laten uitkomen, dat naar de meening der Britsche regeering een falen van den bond in het geval-Abessynië, het vertrouwen zou ondermijnen in de toekomstige bruikbaar heid van het Geneefsche instituut. Blijkt het volkenbondspact zonder effect te zijn, dan moet de wereld tot andere me thoden terugkeeren om conflicten bij te leg gen. Het blad vermoedt, dat de bereidwillig heid van den Negus om concessies te doen, verminderd is tengevolge van de mislukking van de driemogendhedenbesprekingen te Parys en dat de Abessynlsche petroleum-af faire een uiterlijk teeken ls van deze gewij zigde stemming. De handen van de Britsche regeering te dien aanzien zyn zuiver. Het gaat in Genève om veel belangrijker dingen, n.L welke hou ding Frankrijk en andere landen zullen aan nemen ten aanzien van de dreigencle schen ding van een door hen onderteekend verdrag. GENèVE, 2 September. (A-N-P-) De zitting van den vólkenbondsraad zal waarschijnlijk Woensdagmiddag beginnen met een niet-open- bare bijeenkomst, waarin de belangrijkste de legaties het woord zulle1) voeren. Misschien op den avond van denzelfden dag, waarschy'nlijk echter Donderdag zal dan een openbare vergadering plaats hebben, waarin Eden zijn aangekondigd rapport zal uitbren gen over de ontwikkeling van het conflict sedert de resoluties van 3 Augustus. In de rest van de week zullen de delaties principieele verklaringen betreffende haar standpunt afleggen. Tegelijkertijd z^ naar veriuldt, in private besprekingen de Engelsch-Fransche-Italiaan- Sche gedachtenwisseling worden voortgezet. GENèVE, 2 September. (R.O.) Enrique Ruiz Guinazu, die de a.s- raadszitting zal presidee- ren in zyn hoedanigheid van vertegenwoordi ger van Argentinië, is buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Argentnië en permanent gedelegeerde bij den volkenbond. Hij is meester in de rechten en oud-profes sor in de rechten aan de universiteit van Buenos-Aires. Guinazu is bovendien lid van tal van aca demies en schrijver van verscheiden gewaar deerde werken. i Eden en Laval samen naar Genève. PARIJS, 3 September. (R.O.) Laval en Eden zyn gisterenavond om 23.25 uur met denzelfden trein gezameiyk naar Genève vertrokken. PARIJS, 2 September. (A.N.P.) In Fran- ache diplomatieke kringen heeft men betref fende het onderhoud tusschen Eden en Laval den Indruk, dat daarbij nog geen definitieve opheldering is verkregen. Tegelykertijd wordt gewezen op een zekere tegenspraak, die bestaat tuschen de Engel sche en de Fransche voorstelling van dit onderhoud. Terwijl er n.l. van Engelsche zijde de nadruk op gelegd wordt, dat Frank- ryk en Engeland een gemeenschappeiyk rapport In Genève zullen uitbrengen, spreekt de semi-officieele mededeeling in dezen er van, dat alleen de kwestie besproken is van het uitbrengen van het rapport, waarbij niet gezegd wordt, dat het hier een gemeen schappelijk rapport betreft. ROME, 3 September. (R.O.) Baron Aloisi, de permanente vertegenwoordiger van Italië bij den volkenbond, is gisteravond met de 30 leden van de Italiaansche delegatie naar Ge nève vertrokken. Het Britsche onderzoek inzake de olie-concessie LONDEN, 2 September (Havas) Het on derzoek door het Britsche ministerie van bul- tenlandsche zaken, om na te gaan, of Brit sche kapitalen zyn betrokken bij de petro- leum-concessle in Abessynië, zal hoofdzake- lyk worden ingesteld by de „Anglo-Amen- can Oil Corporation". Deze maatschappij ver tegenwoordigt namelijk in Engeland de be langen van de „Standard Oil Corporation". Op desbetreffende vragen naar aanleiding van de berichten uit Addis Abeba, volgens welke de „African Exploration and Develop ments Corporation" onderhandeld zou hebben voor de „Standard Oil" van New-Jersey, ver klaarden de vertegenwoordigers van de „An glo-American Oil Corporation", dat zij van New-York bevestiging noch dementi van deze berichten hadden ontvangen. LONDEN, 2 September. (HAVAS). Uit het onderzoek, dat de Engelsche regeering Maandag heeft ingesteld teneinde te weten te komen, of een der grootste financieele groepen van Engeland aan de Abessynlsche petroleum-concessies heeft deelgenomen, is gebleken, dat zulks niet het geval is. Het ministerie van financiën, dat met dit onderzoek was belast, heeft de overtuiging gekregen, dat, in tegenstelling tot zekere geruchten, geen enkele der banken, die onder den naam van „Big Five" (groote vyf) bekend staan, heeft deelgenomen aan de zaak waarover Rickett onderhandelingen had gevoerd. Slechts deze banken zouden in staat zyn geweest, een zaak van een derge- ïyken omvang te financieren. Daarenboven is men in zekere Ameri- kaansche bankkringen van meening, dat in de laatste jaren de zaak der Abessynische concessie herhaaldelyk ter sprake is geko men, en dat deze het onderwerp ls geweest van diepgaande onderzoekingen van zekere Amerikaansche lichamen. Men veronderstelt dan ook, dat Rickett van deze voorbereidende maatregelen op de hoogte was en het voordeelig achtte zich een optie te verschaffen op een eventueele ex ploitatie van petroleumbronnen. De aanwezigheid van olielagen zou trou- ^e"rahvnitb"tIschkSn beVQe8Xle tefiHSP n°S Geen Britsche démarche te Addis Abeba. LONDEN, 3 September. (A.N.P.) De di plomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" deelt mede, dat de Britsche ge zant te Addis Abeba bij informatie van de Abessynische regeering heeft vernomen, dat de Rickett toegestane concessie bestemd is voor een zuiver Amerikaansche belangen gemeenschap. In verband hiermede heeft de gezant er van willen afzien stappen te doen by den Negus en hem te adviseeren de concessie In te trekken. Volgens de Britsche opvatting heeft de Negus zijn positie in den strijd tegen Italië ernstig benadeeld door zijn overyid optreden. Tegelykertijd biyft evenwel niet onopge merkt, dat Abessynië zich thans bereid toont de politiek der open deur aan te ne men, waartegen het zich zoo lang heeft ver zet. De houding van Washington. Washington, 2 september, (un. PRESS.) Offlcieele kringen hebben geen aan leiding gevonden, het tot nog toe door hen ingenomen standpunt te herzien in verband met de jongste wending in de Abessynische concessie-kwestie. Hoewel volgens de laatste berichten zou vaststaan, dat het bij het verdrag slechts gaat om een overeenkomst met Amerikaansche kapitalisten, zullen geen maatregelen worden overwogen, om den uitvoer van Amerikaanseh kapitaal te verbieden. Men blijft op het stand punt staan, dat particuliere ondernemingen, die kapitaal investeeren, dit slechts op eigen risico doen. 1 De concessie toch verleend aan de „Standard Oil PARIJS, 3 September. (R.O.). Op grond van een bericht uit Londen, spreekt de „Echo de Paris" het vermoeden uit, dat de Engel sche gezant te Addis Abeba, Barton, in zeke ren zin de onderneming van Rickett kan hebben bevorderd. De gezant komt uit het koloniaal bestuur en is zeer zelfstandig. Het is daarom wel mogeiyk, dat hij van de onderhandelingen heeft afgeweten, zonder het Foreign Office te hebben Ingelicht. Het zelfde blad meldt uit Londen, dat de Negus niet bereid is de concessie in te trek ken, en dat de houding van den Engelschen gezant hem daarin gesterkt heeft. Bovendien wfjst het blad op de aanwezig heid in Europa van drie leidende personen van het Standard Oil Concern en geeft het blad het gerucht tyeer, dat trots een tegen spraak, de concessio-Rickett is verleend aan de Standard Oil of New-Jersey. NEW-YORK, 3 September. (R.O.). Een makelaar, genaamd Chertok, die zegt ver tegenwoordiger ta zyn van Amerikaansche industrieelen beweert recht te hebben op hem vroeger verleende concessies voor de exploi tatie van alle petroleum-bronnen, goud, zil ver, zoomede delfstoffen in geheel Ethiopië. Hij verklaarde, dat zyn concessie op 20 Juli is geteekend op de Abessynische legatie te Londen en binnen 90 dagen na dien datum zal vervallen, indien hy geen uitvoering geeft aan zyn belofte, aan de Ethiopische regee ring een millioen dollars te' doen toekomen. Chertok verklaarde een millioen dollar ta bezitten en zyn rechten te willen doen gel den. In de Boschkantkerk werd een plechtige H. Mis opgedragen. Ter gelegenheid van de byzetting van het stoffelyk overschot van fle zoo jammerlyk om het leven gekomen koningin Astrid van België is hedenmorgen in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewyk aan den Bosch kant tot zielerust van de overleden vorstin een plechtige H. Mis van Requiem opgedra gen. Tegen de zwarte rouwversiering van het priesterkoor stak het blinkende altaarzilver luisterrijk af, terwyi de flakkerende vlammen van honderden blanke waskaarsen de geloo- vigen herinnerden aan het Eeuwige Licht, da- de rechtvaardigen na dit leven verlichten zal. In het middenpad van het schip der kerk was een katafalk geplaatst, gedekt met de Belgische vlag en een zilveren kroon. Vóór de katafalk was een krans van witte bloemen namens de Nederlandsehe Regeering neer gelegd. De belangstelling voor deze kerkelijke plechtigheid was zeer groot; de kerk was tot in de uiterste hoeken bezet. Binnen het priesterkoor aan de Evangelie- zyde hadden plaats genomen de vertegen woordigers van H. M. de Koningin, namelijk de Kamerheer van H.M. jhr. mr. dr. A. G. Schimmelpenninck en Hr. Ms. Adjudant, de kapitein H. J. Phaff, die bij hun komst aan den ingang der kerk door den Belgischen ge zant, Z.Exc. Ch. Maskens, waren begroet. De Belgische gezant had zelf als vertegenwoor diger van zijn regeering aan de Epistelzijde van het priesterkoor plaats* genomen. Links vooraan in het schip der kerk waren gezeten onze ministers dr. H. Colyn, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, mr. J. R. H. van Schaik, mr. P. J. Oud, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, mr. dr. L. N. Deckers, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen en mr. M. Slingenberg. Verder hadden daar o.a. nog plaats geno men de grootmeester van H.K.H. Prinses Ju liana, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers, de Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer, burgemeester mr. S. J. R. de Mon- chy, generaal jhr. W. Röell, gouverneur van de Residentie, generaal-majoor I. H. Reyn- ders, C, S. Sixma baron van Heemstra, par ticulier secretaris van H. M. de Koningin, mr. F. F. baron de Smeth, hofmaarschalk van H. M. de Koningin, minister van Staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, jhr. mr. Tets van Goudriaan, chef van het kabinet der Koningin, jhr. C. E. M. Ver- heyen, ordonnans-officier en N. A. Rost van Tonningen, adjudant van H. M. de Koningin, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het departement van buitenland- sche Zaken, jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant te Brussel, minister van Staat jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, mgr. dr. Th. Verhoe ven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwys en Opvoeding en mr. W. baron de Vos van Steenwyk, voorzitter van de Eerste Kamer. Aan de linkerzijde van het middenschip waren de plaatsen voor de leden van het corps diplomatique en van het permanent hof van internationale justitie, die beiden in grooten getale adnwezïg waren. "V De plechtige H. Mis van Requiem werd ge celebreerd door pastoor A. Bulters O.F.M., met assistentie van de paters K. Vriend O.F.M. en L. Moeskops O.F.M. Als ceremoniarius fungeerde pater S. de Vries O.F.M. en als cantores de paters Staal O.F.M. en v. d. Schoot O.F.M. Het zangkoor zong de Requiemmis van Perosi. Voor de H. Mis speelde de organist de heer F. Haring, een gedeelte uit de Derde Symphonie van Beethoven en na de H. Mis de Brabangonne en Marche Funèbre van Chopin. Zondag vierde de heer J. van Eijk te Some ren het zeldzame feest, dat hy gedurende vyftig jaren het ambt van koster vervulde aan de St. Lambertu8-kerk van Someren-dorp. Tydens de plechtige H. Mis, welke voor den gouden jubilaris werd opgedragen, hield pas toor van den I'euvel de feestpredikatie, waarin hij tevens mededeelde dat de jubilaris door Z. H. den Paus was begiftigd met de gouden medaille Pro Ecclesia et Pontifice. 's Middags ls de feesteling gehuldig'd. Ontvangsten eerste vijf maanden 5,2 millioen lager. De definitieve ontvangsten over Mei 1935 bedroegen 8.007.355, hetgeen 1.344.101 min der is dan in 1934. Uit het reizigersvervoer bedragen de in komsten rond 732.000 minder uit het goede renvervoer 536.000. Er dient echter rekening mede gehouden te worden dat het vorig jaar de Pinksterdagen in Mei vielen, zoodat de rei zigersontvangsten hierdoor sterk beïnvloed zijn. Het totaal nadeelig verschil van Januari tot en met Mei 1935 bedraagt 5.247.943. FAILLISSEMENTSSTATISTIEK over de MAAND AUGUSTUS 1935. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties.) Noord-Holland (excl. Amsterdam) 53, Am sterdam 42, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 38, Den Haag 21, Rotterdam 14, Utrecht 9, Gelderland 23, Noord-Brabant 18, Limburg 12, Zeeland 5, Friesland 5, Friesland 10, Groningen 7, Drenthe 6, Overyssel 9. Totaal 321 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 3.110 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2955 faillissementen. In de afgeloopen maand bedroeg de aan voer van ijzererts voor het hoogovenbedryf te IJmuiden 48.000 tons, tegen 55.822 tons in de gelijke maand van 1934. Gedurende de af geloopen acht maanden bedroeg deze aanvoer in dit jaar 298.019 tons tegen 341.293 tons in de overeenkomstige periode van 1934, dus thans eene belangrijke hoeveelheid minder. Gisteren arriveerde in de hoogovenhaven het nieuwe Noordsche m.s. Hoegh Carrier, dat eene volle lading piekyzer, circa 6500 tons, met bestemming naar Noord-Amerika zal innemen. Tusschen den heer A. Benno en de So- cieta Nazionale per la Clnematograflca, Al berto G. Doria, worden onderhandelingen ge voerd over een ItaliaanschHollandsche ver sie. Dit naar aanleiding van de vertooning van „Op Hoop van Zegen" te Venetië. „Op hoop van zegen" is voor Italië ver kocht onder voorbehoud, dat de film door de censuur wordt goedgekeurd. Deze voorwaarde is in de overeenkomst opgenomen, omdat des- tyds het tooneelstuk ter vertooning werd ver boden. Onderhandelingen met Zweden en Oos tenrijk zijn eveneens in vollen gang. Gerard Rutten, Johan de Meester en de andere leden van de filmexpeditie van „Tobis" voor de buitenopnamen van „Rubber" ver trekken a.s. Donderdagmorgen met de boot trein, aansluitend op het m.s. „Christlaan Huijgens" van Den Haag. Frits van Dongen, welke een der hoofdrol len vervult, vertrekt a.s. Woensdag met het m.s. „Slamat" van Rotterdam naar Sumatra. Het Nederlandsehe filmwerk van Gerard Rutten „Dood Water" wordt te Londen in de Academy Cinema in Oxfordstreet vertoond en heeft groot succes bij pers en publiek. De „Times" schrijft over de film een uitvoerig artikel, en zegt er o.a. van „het is de eerste Mederlandsch sprekende film, die in Enge land in het openbaar loopt en welke aan de Britten een zeer hoogen maatstaf van beoor- Ueeling voor volgende Nederlandsehe films geeft. Niet alleen is het gegeven van de film van het hoogste belang, maar ook als „film" heeft men hier te doen met een oorspronke- lyke en gedachtenryke bijdrage tot de kunst van de cinema". H. Chabot exposeert tot 26 September zijn schilderyen, beeldhouwwerk en teekeningen in de Studio '32 te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2