ITALIË VOOR IEDEREN STRIJD GEREED. ALGEMEEN. OVERZICHT. Mussolini rapporteert in den ministerraad RUSLAND ZONDER GOD internationale van groot offensief tegen werkloosheid. amerikaansch excuus aan duitschland. SOVJET-METHODEN. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1935 VOLKENBOND. De vervolging der Katholieke Kerk duurt voort. 1 KATHOLIEKE PERS. DE Graaf Dalla Torre hij den H. Vader. N«arirdoeHÓ'?riSrrVat^re Roman<>" meldt, heeft de H. Vader dezer dagen graaf Dalla Torre DE KATHOLIEKE pers IN POLEN. DE RADIO-TELEGRAFISTEN- STAKING TE NEW-YORK. WEER OVERSTROOMING IN CHINA. Tal van tnenschertlevens te betreuren Door president Roosevelt" aangekondigd. NIEUWE ARRESTATIES VAN TAL VAN PRIESTERS. In verband met Brodsky's uitlatingen. BLINDE PASSAGIERS IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Bij treinbrand in Louisiana. AFNEMING AANTAL MIJN- WERKERS IN ENGELAND. de ZAAK-HAUPTMANN. Finsche minderheden aan vernietiging blootgesteld. VIER ZEEROOVERS TER DOOD VEROORDEELD, DALEND GEBOORTECIJFER IN FRANKRIJK. ITALIË'S OORLOGSSCHEPEN IN GRIEKSCHE HAVENS. NACHTELIJKE ONTVOERINGEN, HET VERBOD VAN DUITSCHE BLADEN IN OOSTENRIJK. Weer met drie maanden verlengd. DE STUWDAMMEN IN HET ALBERT-MEER. Heden kunnen wij geen treffender opschrift voor een kroniek vinden dan dat ééne woord „volkenbond", dat zooveel jaren de hoop der volken is geweest; dat daarna voor velen bij na als het verzamelwoord van alle internatio nale desillusies gold, en dat nu weer, op een oogenblik, dat het groote vredesorganisme ten onder dreigde te gaan, tot nieuw en krachtiger leven is herrezen. Reeds na de rede van sir Samuel Hoare Iconden wfl er op wijzen, dat Genève een histo risch oogenblik had medegeleefd; wij zouden het willen herhalen, nu de Fransche minister president Laval onder de voor hem wel moei lijkste oogenblikken in het volle bewustzijn van de geweldige beteekenls van zijn woor den, den lapidairen slotzin uitsprak: „Wij zi)n allen gebonden door een solidariteit, welke onzen plicht zal vaststellen. Onze verplich tingen zjjn in het pact vastgelegd. Frankrijk zal er zich niet aan onttrekken." Wij beseffen ten volle, hoeveel moeite het Laval, onder deze bepaalde omstandigheden, heeft moeten kosten om, in naam van Frank rijk en ook als persoonlijke vriend van Mus solini, zóó te spreken. Wij weten ook, dat hij, als hij consequent de Fransche politiek van de na-oorlogsche periode wilde doorzetten, niet anders kon spreken; en evenzeer, dat anderen zijn plaats zouden innemen, als hjj, persoonlijk te zeer gebonden, een ander standpunt zou hebben willen verdedigen. Maar al deze, wij zouden willen zeggen bijkom stigheden, veranderen niets aan het groote; volkomen overheerschende feit, dat zoowel Engeland en Frankrijk als practisch alle an dere gedelegeerden ter volkenbondsvergade ring het beginsel van den volkenbond, met alle bepalingen van het volkenbondsverdrag onvoorwaardelijk hebben aanvaard, en hun vastberaden wil te kennen hebben gegeven om nu en in de toekomst aan het pact vast te houden, zich er aan vast te klampen als beste, als eenige middel om het recht.te doen triom feeren, de wereld een rechtvaardigen vrede te waarborgen. Zonder overdrijving mag men zeggen, dat ditmaal het zuivere rechtsbeginsel, zooals dat in het ongetwijfeld nog zeer onvolmaakte volkenbondspact ls neergelegd, een belang rijke overwinning, de grootste in het tijds bestek van het bondsbestaan, heeft behaald. Maar dit feit mag allerminst doen voorbij zien, dat dit recht, in zijn universiaiiteit gezien, allerminst volkomen bevredigd wordt, als men er zich toe zou beperken om in geval van een ItaliaansohAbessynisch gewapend conflict, sancties toe te passen. Het moet zelfs van veel hoog er belang geacht worden, dat men zich ook beraden gaat, hoe de die pere oorzaken van toekomstige oorlogen kunnen weggenomen worden. Tot dusverre heeft men het nauwelijks ge waagd die groote taak zelfs maar In de ver te te vermelden. De volkenbond was een or ganisme, dat het huidige wereldstatuut, poli tiek en economisch, met alle fouten en ge breken, eenvoudig en zonder meer te verde digen had. Vrede scheen te beteekenen af wezigheid van militairen oorlog; om de recht- ^vftardigheid van dien vrede bekommerde men zich niet. En daarom achten wij. hetj.t. meest vcrteugende In de redevoeringen, welke te bfl gelegenheid van dit conflict uit gesproken zijn, dat men zich eindelijk ook, zij het voorloopig nog slechts theoretisch en principieel, aan een probleem gewaagd heeft, dat heel wat moeilijkheden zal opwerpen, maar dat ten slotte alleen in staat zal zijn vrede te brengen aan een wereld, welke door allerlei meeningsverschillen en belangencon flicten uiteengescheurd wordt. Wegnemen van de oorzaken der conflicten, betere verdeeling van de economische hulp bronnen der wereld, en open-deur-politiek voor de koloniale en mandaatgebieden zijn de groote middelen, welke sir Samuel Hoare aangege ven heeft. Laval heeft zich in alle opzichten bij Hoare aangesloten, en de vertegenwoordi gers der kleine naties, bijzonder die van Neder land, België en Zweden hebben den sterksten nadruk, juist op deze aangelegenheid gelegd. Openlijk en onomwonden is te Genève er kend, dat een land als Italië met een gewel dige overbevolking en zonder grondstoffen ln eigen bodem, recht heeft op economische expansie. Daarmede is aan een der groote eischen van Italië voldaan: zijn recht is er kend. Maar niet erkend is, en nooit zal erkend kunnen worden, dat dit recht door geweld- Laval tijdens zijn rede voor de Assemblee te Genève. dadige roof van de rechtmatige eigendommen van anderen nagestreefd mag worden. Het verzet van de geheele beschaafde we reld tegen de imperialistische plannen van Mussolini gaat derhalve tegen de wijze, waar op Italië zyn economisch expansie-recht wil verwezenlijken; tegen het overbrengen van het economisch bestaansrecht op politiek terrein. Nu de stand van zaken door de eenstemmig heid te Genève zóó geworden is, is Italië's positie eenerzijds zeer kritiek, want tegen ge heel Europa, ook al worden slechts economi sche en financieele sancties getroffen, is Ita lië niet opgewassen, anderzijds echter buiten gewoon sterk. Want het kan nu van Europa eischen, dat, als het vredelievend zijn doel: economische expansie wil bereiken, de volken bond óok zijn toezeggingen en beloften na komt; derhalve door loyale overeenkomsten Italië in staat stelt zijn billijke plaats onder de zon in te nemen. De Italiaansche diploma tie krjjgt nu een kans, zooals wellicht in de historie nog nooit is voorgekomen, om te toonen, waartoe zij in staat is. Voorwaarde echter voor de verwezenlijking van de nieuwe taak van den volkenbond is, dat een rustiger sfeèr om dergelijke problemen te behandelen intreedt, vooral in Italië. Indien Mussolini dit wil, kan het onmiddellijk gè- ochieden. Dan zal hij by de groote en kleine mogendheden een tegemoetkoming vinden, ook bij Engeland, welke hem waarschijnlijk ver rassen zal. En steeds dringender wordt de vraag; wil Mussolini den oorlog om den oor log? Zoo niet, dan behoeft hij slechts te spre ken. Als Mussolini den oorlog niet om den oorlog wil, behoeft er geen oorlog te komen, dat hoeft Genève reeds bewezen. na diens terugkeer uit België, waar hij te Luik den eersten raad van de Internationale Unie der Katholieke Pers had gepresideerd, in parti culiere audiëntie ontvangen. Z. H. stelde een vaderlijke belangstelling in de werkzaamheden, welke tot dusverre, maar vooral te Luik, verricht zijn ter voorbereiding van het internationale congres der katholieke pers, hetwelk het volgend jaar ter gelegen heid van de Vaticaansche perstentoonstelling en ter viering van het vijf en zeventigjarig bestaan van de „Osservatore" te Rome zal Worden gtuouden. De H. Vader heeft z«n bijzondere vol doening uitgesproken over het eenstemmig be sluit der unie-leden om op het aanstaande con gres de meest geschikte middelen te bestu- deeren om te komen tot een diepgaande ge dachtewisseling over de belangrijkste gods dienstige en moreele problemen in de verschil lende landen, zoodat de geheele katholieke pers deze in broederlijke eenheid van gedachte en apostolaat kan behandelen. Graaf Dalla Torre heeft vervolgens den H- Vader verslag uitgebracht over de plech tige viering van het tienjarig bestaan van de ■Belgische K. a. j. en over de deelneming der Belgische katholieken aan de wereldtoonstel ling van Brussel met hun grootsche paviljoen SlkatboUek leven". De piesters van het Pooische bisdom Pinsk hebben op hun ketste retraite besloten om een maandelijksche bijdrage beschikbaar te Stellen voor de Katholieke pers. Naar aanlei ding van dit besluit heeft de bisschop van Pinsk Mgr. Kasimir Bukraba, door bemidde ling van Kardinaal Pacelli een eigenhandig schrijven van den H. Vader ontvangen, waarin Z. H. de Paus zijn groote erkentelijkheid en waardeering betuigt voor dit besluit der gees telijken, die thans door hun daden toonen, dat zij de Kathlieke pers willen steunen. BALTIMORE, 13 September. (R.O.) De vakvereeniging van Amerikaansche radio telegrafisten heeft besloten, een sympathie- staking te proclameeren met hun collega's te New York, die sedert Donderdag het werk tiebben neergelegd. LONDEN, 14 September (R.o.). Naar de „Times" uit Peking heeft vernomen, is we gens het doorbreken van één der voornaamste dijken van het Groote Kanaal wederom een groot.gebied in Noord-Kiangsoe overstroomd, tengevolge waarvan tal van menschenlevena te betreuren zijn. In westelijke richting vinden nog steeds wolkbreuken plaats, die over een uitgestrekte oppervlakte verwoestingen teweeg brengen. In Soetsjau is een paniek uitgebroken, naar aanleiding van berichten, dat de voornaamste dilk, die de stad beschermt, op het punt staat, het te begeven, als een gevolg van de ver dere stijging van het peil van het Weisjan- meer. De sterke wind heeft den druk op den dijk, die hier en daar reeds gaten vertoont, nog vergroot. Het geheele net van rivieren in Noord- Kiangsoe is de vergaai-plaats geworden van het overtollige water van de Gele Rivier en de Lioetang. Laatstgenoemde rivier, die de voornaamste uitlaat naar zee vormt, kan elk oogenblik buiten haar oevers treden. Aan den anderen kant heeft het land in het Zuiden van Soetsjau door het uitblijven van regen zeer van de droogte te lijden. President Roosevelt heeft Vrijdag te Hyde Park hekend gemaakt, dat een groot offen- Sief van vier maanden in het geheele land zal worden ingezet met het doel te tcachten 'in dien tijd negentig procent van de 3% mil- lioen werkloozen aan het werk te stellen. Daarbij zal men zich baseeren op de plan nen, ontworpen door Harry Hopkins tot uit voering van werken tegen lage kosten, die bestreden zullen worden uit het crediet van ruim 4 milliard, dat door het congres goed gekeurd is. President Roosevelt verwacht, dat tegen het voorjaar van 1D36 het werkverschaffingspro gram van minister Ickes voldoende gevorderd za' zijn, om nog verdere aanvallen op de werkloosheid te kunnen richten. De voornaamste aandacht van Roosevelt is thans gericht op het aan het werk stellen van de werkloozen, ten behoeve waarvan hü in de maanden December, Januari, Februari en Maart het grootste gedeelte van bovenge noemd crediet besteden zal. Een vooraanstaand Katholiek, die ln Sovjet- Rusland vertoeft, heeft de volgende merk waardige mededeelingen vertrekt over de nog steeds voortdurende vervolging der Katholie ken in Sovjet-Rusland. De positie der Katholieke Kerk in Sovjet- Rusland vervult de Katholieken der geheele wereld nog steeds met een voortdurnde on rust. De actie die door den Bond van strijden de communisten wordt gevoerd om priesters te verbannen of gevangen te nemen en om de kerkgebouwen aan den openbaren eeredienst te onttrekken heeft in den laatsten tijd ver schrikkelijke afmetingen aangenomen. De bekende Dominicaan Amondru, die uiter mate verdienstelijke zielzorgen in Leningrad, die alle mogelijke moeite heeft gedaan om zijn parochie in stand te houden, is thans in bal lingschap gezonden, zoodat de parochianen mede grootste onrust over zijn lot vervuld zijn, terwijl men nog in de onzekerheid over verkeert, wat er met deze kerk zal gebeuren. De kerkvervolging in de Oekraïne heeft wel licht nog scherper vormen en afmetingen aan genomen. De autoriteiten belasten de kerken daar zoo zwaar, dat de geloovigen het geld niet kunnen opbrengen. Wanneer het ge- eischte bedrag niet wordt afgedragen wordt de kerk in beslag genomen en in een graan- pakhuis veranderd. Onder dit voorwendsel zijn de kerken in Polonno, Berschad en Obo- dow reeds gesloten, terwijl de Katholieken van Zytomir en Winnica reeds aanzegging hebben gekregen, dat hun kerken aan den openbaren eeredienst zullen worden onttrok ken. De Katholieke priesters zijn thans aan ge weldige vervolgingen blootgesteld. Er zijn thans weer tal van Katholieke priesters gear resteerd ,o.a. pastoor Sche,nfeld uit Kiefb, verder de administrator apostolicus der Ka tholieke Kerk in de Oekraine, pastoor Joch- niewicz, alsmede pastoor Szcepanluk, waar mee de laatste met Rome-geunieerde priester in de gevangenis ls verdwenen. De positie der Kerk in de Oekraine is thans zeer tragisch, want bijna alle priesters, die met het bestuur der kerk waren belast, zijn ofwel in ballingschap gezonden, ofwel in de gevangenis gezet. Sindsdien hebben de sovjet autoriteiten een zeer groot aantal kerken ge sloten en aan den openbaren eeredienst ont trokken. Ook in Wit-Rusland worden dergelijke me thoden toegepast. Van de 12Ó kerken zijn er thans reeds meer dan 909 gesloten en ook de kerken, die thans nog voor den eeredienst in gebruik zijn, loopen groot gevaar, dat ze bin nenkort gesloten zullen worden. In de groote steden Sluck, Zlobin, Rochaczew en Lohojak zijn alle kerken reeds gesloten. In geheer Wit- Rusland zijn thans nog slechts 12 priesters, van wier er 7 reeds een zeer hoogen ouderdom bereikt hebben, zoodat ze hun geestelijke be- dining nauwelijks meer kunnen vervullen. De overigen zijn allemaal gearresteerd, of verban nen naar Siberië en de Solovietsky-eilanden. Er. is een nieuwe kerkvervolging in Rusland losgebarsten en zelfs het lidmaatschap van een kerkelijke zangkoor of van een broeder schap en congregatie ls reeds verdacht, ter wijl de personen, die nog een kerk durven be zoeken, aan allerlei beschimpingen en ver volgingen zijn blootgesteld. WASHINGTON, 14 September. (UNITED PRESS.) Staatssecretaris Huil heeft aan de Duitsche regeering zijn leedwezen uitgespro ken over de uitlatlhgen van Brodsky, den rechter in het proces over het „Bremen"- incident, die zich schampere opmerkingen veroorloofde met betrekking tot het haken kruis, welke opmerkingen door de Duitsche regeering als beleedigend beschouwd werden. De verklaring van Huil bevat een indirect verwijt tegen Brodsky, die zich onnoodig aldus heeft uitgelaten. Monroe (Louisiana), 14 September. (R. O.) By de ontsporing van een goederen trein geraakten drie tankwagens met ruwe oiie in brand. Na afloop van den brand vond men onder de overblijfselen van de wagens de lijken van vijf rondtrekkende handwerkslieden, die als blinde passagiers waren meegereden. Volgens getuig-enis van geredde arbeiders zouden zich op de tankwagens nog 30 h 40 blinde passagiers hebben bevonden, die waar» schijnlijk ook in de vlammen zyn omgekomen. Vijf gewonden werden naar het ziekenhuis gebracht. Twee doctoren hebben één van de arbeiders, die tusschen de overbiyfselen vastgeklemd zat, een been met zakmessen moeten amputeeren. LONDEN, 14 September (A.N.P.). De „Dai ly Herald" wyst er op, dat weliswaar uit de deze week gepubliceerde cijfers biykt dat het totaal aantal werkloozen verminderd is, maar dat desalnletemin de werkgelegenheid in de mynindustrie in hét afgeloópen jaar achter uit is gegaan. Het aantal ingeschreven werk loozen is n.l. verminderd, vergeleken met den toestand van een jaar geleden, met 50.944, maar daar staat, wat de mijnindustrie betreft, tegenover, dat in de Britsche steenkolenmij nen het aantal arbeiders daalde met 13.200. Hieruit blijkt wel, dat meer arbeiders uit de mijnindustrie verdwijnen dan dat nieuwe in dienst genomen worden. ROME, 14 September (D.N.B.) Mussolini heeft in een heden gehoudeh ministerraad uit voerig rapport uitgebracht betreffende den militairen en politieken toestand. In het politieke gedeelte van zyn uiteenzet tingen besprak Mussolirti diepgaand de in. stelling te Genève van de raadscommissie van v(jf en de redevoeringen van Hoare en Laval. In dit verband verklaarde de Duce o.a., dat deze redevoeringen, met het oog op het stand' punt van Engeland en Frankrijk ten aanzien van het volkenbondspact, in de gegeven om. standigheden in het geheel niet anders hadden kunnen uitvallen. Zij kunnen daarom door de verantwoordelijke kringen in Italië en door de breede massa van het Italiaansche volk met de grootste kalmte worden ontvangen en dit is dan ook geschied. Niettemin nam de ministerraad met vol doening kennis van de harteiyke woorden, welke minister-president Laval in zijn rede ge- wyd heeft aan de Fransch-Italiaansche be sprekingen van Januari j.l. en aan de daardoor bezegelde vriendschap, een vriendschap, welke Italië ontwikkelen en versterken wil, niet alleen in het belang van beide landen, doch ook ln het belang van de Europeesche samen werking, welke niet vernietigd kan worden door 'n conflict van kolonialen aard, of door de toe passing van sancties, zooals die by vroegere, nog veel ernstiger tegenstellingen tusschen leden van den volkenbond, nog nooit in bij zonderheden zijn uitgewerkt. In dit verband heeft c?e ministerraad de kwestie onderzocht, in welke gevallen een verder biyven van Italië in den volkenbond onmogeiyk zou zyn. De ministerraad heeft voorts geconstateerd, dat zich rond het Italiaansche geval op het oogenblik alle krachten vafi het anti-fascisme in het buitenland concentreeren. Hy voelt zich verplicht, ten krachtigste te verklaren, dat de Itallaansch-Abessynische kwestie, na de reus achtige inspanningen en offers, welke Italië zich heeft getroost en na de onweerlegbare bewijsvoering, van het door Italië te Genève ingediende memorandum, een compromis oplossing niet toelaat.' De ministerraad heeft bovendien telegram men van gelukwensch en begroeting gezonden aan den opperbevelhebber van de Italiaansche strydkrachten ln Afrika, generaal de Bono. De voorbereidingen in Afrika worden met den grootsten spoed voortgezet, om Italië veijig te stellen tegenover de overmachtige Abes- synische strydkrachten, „welker mobilisatie reeds heeft plaats gehad". Met het oog op de klaarblijkeiyke onrust, welke in de kringen der politieke vluchtelingen in Cyrenaïca, het Oostelijk deel der Italiaan- s^fie kolonie Lybië heerscht, rukt tot verdedi ging van deze kolonie versterking aan. Aan de hand van het statistische materiaal heeft tenslotte Mussolini geconstateerd, dat de sterkte van de Italiaansche weermacht te land, te water en in de lucht, zoo groot is, dat op iedere dreiging, van welke zyde zy ook komen moge, geantwoord kan worden. Litwinoff zegt sovjet-steun toe, GENèVE, 14 September (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De zestiende volken bondsvergadering heeft vandaag, ondanks een voormiddag- en een namiddagbijeenkomst, de algemeene discussies nog niet kunnen beëin digen. De meeste aandacht trok vandaag Litwinof, die in de eerste plaats betreurde, dat de volkenbond nog geen universeel aanvaarde definitie van aanvallers had tot stand ge bracht. Een dergeiyke definitie zou thans van groot nut zyn. Litwinoff herhaalde zyn plei dooi voor een permanente vredesconferentie in plaats van de ontwapeningsconferentie en opperde de vraag, of totale ontwapening, zoq- als de sovjet-regeering van het begin af had voorgesteld, toèh niet gemakkelijker te be reiken zou zyn dan gedeelteiyke ontwapening Hy bepleitte voorts een grootere actie; zoowel op economisch als op politiek gebied, van de commissie voor de Europeesche unie. Na een verdediging van de sovjet-verdra- gen van wederzydschen bystand met Frank rijk en Tsjecho-Slowakye, richtte Litwinoff scherpe critiek tegen de Duitsche politiek, die geen collectieve veiligheidsverdragen wenscht, doch slechts tweezijdige niet-aan valsverdragen. Litwinoff meende, dat derge lijke tweezijdige niet-aanvalsverdragen niet dienen tot versterking van den algemeenen vrede, doch om den eenen staat aan één zijde te dekken voor het geval hy tot een aanval tegen een derden staat zou overgaan. Derge- iyke tweezydige niet-aanvalsverdragen zyn in werkeiykheid te beschouwen als verdragen om een aanval veilig te maken. Degenen, die deze opvatting omtrent de veiligheid hebben, brandmerken zichzelf, meende Litwinoff, voor deg eheele wereld als waarschynlijke verstoor ders van den vrede. Tenslotte herhaalde hij, dat sovjet-Rusland in het Italiaansche-Abessynische geschil, in dien alle verzoeningspogingen zouden mis lukken, by geen enkelen staat zou ten achter ataan in de loyale nakoming van de volken- bondsverpllchtingen tot bestryding van den aanval. zekerde Mikael, dat hy vastbesloten was, zoo noodig zijn leven op te offeren. „Ik heb", zoo verklaarde hij, „van den keizer en mgn vrien den afscheid genomen. Ik zal in de eerste frontlinie strijden en vrees den dood niet. Wanneer het zoo ver zou komen, zullen ook myn mannen met my zonder meer sterven. Onze ondergang zal nog geen nederlaag be teekenen. Achter ons zullen andere troepen oprukken. Als jongeman heb ik aan den slag van Adoea deelgenomen. Ik ken de strydwyze der Italianen en weet ook, hoe hun aanval het beste onsehadeiyk gemaakt kan worden". De veronderstelling van Mikael, dat de ëerste stoot tegen Ogaden gericht zal zyn, zoodat hy en zijn fronttroepen nauweiyks le vend uit den stryd zullen komen, wordt door de overige militaire deskundigen niet gedeeld. Deze gelooven, dat de hoofdstoot van Erytrea uit zal gaan, waar de Italianen 300 oorlogs vliegtuigen geconcentreerd hebben. Als den gevaariyksten tegenstander in de eerste pha- sen van den oorlog beschouwen zy de Italiaan sche artillerie. Zy gelooven echter, dat de Italianen later moeiiykheden zullen krygen met het transport van hun munitie- en andere voorraden en wyzen erop, dat indertyd by Adoea 70.000 Italianen voor den opmarsch daarheen 40.000 muilezels gebruikten. Prinses Kruis. Tsai bij het Roode TRENTON, 13 September. (A.N.P.) Het gerechtshof te Trenton, m den staat New Jersey, zal waarschymyk pas in October a s het hooger beroep in behandeling nemen van Bruno Hauptmann tegen zyn terdoodveroor deling wegens moord op baby Lindbergh, Abessynisch generaal over de strijdkanscn. ADDIS ABEBA, 14 September. (UN. PRESS.) Het verluidt, dat in Abessynlë de mobilisatie, voor zoover het beambten en dienstpersoneel der ministeries betreft, reeds begonnen is. De ministeries hebben opdracht gekregen, 95 pet. van hun beambten en dienstpersoneel voor militaire diensten beschikbaar te stellen. Eén der meest vooraanstaande Abessyni- sche generaals, Dajazmatsch Habte Mikael, is heden met zyn echtgenoote naar het front gereisd, om het opperbevel der troepen in Ogaden op zich te nemen, zyn vrouw wil aan den veldtocht in Oeal-Oeal actief deel nemen. Zij is één der meest gevreesde strijd sters van Abessynië. Vyfhonderd mensehen, die zich aan het sta tion hadden opgesteld, juichten het vertrek kende echtpaar toe. Jn een interview met den „Un. Press" ver- ADDIS ABEBA, 14 September. (A.N.P.) Met goedkeuring van keizer Haile Selassie is door prinses Tsai inbreuk gemaakt op een eeuwenoude traditie en heeft zy vrywillig dienst genomen by de eerste eenheid verple- gingstroepen van het leger, een veld-ambu- lance. ADDIS ABEBA, 14 September (D.N.B. De Italiaansche consul, baron Muzzl Falconl, die zich zelf kort geleden bij het schoonmaken van een wapen een ernstige schotwond heeft toegebracht, is met zyn echtgenoote van hier vertrokken om zich naar Europa te begeven. Zondag zullen nog zeven Duitsche vrouwen en kinderen Addis Abeba verlaten. De toestand van den kortgeleden ziek ge worden Zweedschen generaal Virgin, die een der raadslieden van den keizer is, is in zoo verre verergerd, dat zyn hart het klimaat van Addis Abeba niet meer verdragen kan, zoo dat hy waarschijniyk binnenkort naar Europa zal moeten terug keeren. Het is nog niet be kend, wie zijn opvolger zal zyn. De koning van Yemen heeft lederen Mo hammedaan verboden, in geval van oorlog tegen Abessynië te strijden en heeft gedreigd met inbeslagneming van het vermogen, in dien in stryd daarmede wordt gehandeld. De laatste dagen was de regenval byzon- der zwaar. Heden beraadslaagde de regeering langdu rig over een wetsontwerp tot algemeene mo bilisatie en over invoering van den dienst plicht. Egypte's veiligheid gewaarborgd. CAIRO, 14 September (R.O.) Naar de bla den melden, heeft admiraal Forben, de com mandant van de Britsche vloot, die te Alex- andrie ligt, tydens een lunch by den minister president verklaard, dat alle voorzorgsmaat regelen en toebereidselen waren getroffen, om de veiligheid van Egypte ter zee en in de lucht te waarborgen, ten einde het hoofd te kunnen bieden aan alle onvoorziene omstan digheden, die zich eventueel in de internatio nale politiek zouden kunnen voordoen. Door deze maatregelen zou geen vyandelijk schip, of vliegtuig Egypte meer kunnen be reiken. Naar het D. N. B. meldt, is de vraag naar katoen van den nieuwen oogst in verband met den onzekeren toestand in de internationale Aan de exporteurs te Alexandrie is ver politiek, zeer gering, zocht, overzeesche transporten, tegen oorlogs gevaar te verzekeren. De Egyptische verte genwoordigers der groote assurantiemaat- schappy'en hebben van hun hoofdkantoren in structie gekregen, op goederentransporten naar Oost-Afrika dubbele premies te eischen. De stemming op de beurs te Alexandrie is door deze maatregelen zeer gedrukt. DAIREN, 14 September (R.O.) Drie Duit- sehers en een Zwitser zyn alhier ter dood veroordeeld wegens zeeroovery op het Chinee- sche stoomschip „Shangan" in Juni 1933. Volgens betrouwbare berichten zullen zij Dinsdag a.s. in de Port Arthur-gevangenis worden terecht gesteld. Een vijfde beschuldigde, een Duitsclier, is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De gevonnisten hebben het stoomschip „Shengan" geënterd en daarby tien personen gedood. De nationale bond tegen ontvolking in Frankryk heeft dringend gewezen op de nood zakelijkheid voor het land van een stijging van het geboortecijfer. De bond wijst erop, dat in de eerste acht maanden van het loo- pende jaar in Duitschland 328.00Q geboorten aangegeven zgn, een stijging met 102.000 ten opzichte van dezelfde periode van verleden jaar. terwijl in Frankryk het geboortecyfer in deze acht maanden achteruit liep met 10.300. ATHENE, 14 September.' (R. O.).Ter hoogte van kaap Sounion liggen nog steeds een tor pedojager en twee torpedobooten van Italiaan sche nationaliteit voor anker. De bladen «Uchea, «Jat de regeering te Roine stappen a«d doeg, Sommigen meenen, dat het de bedoeling vaB Rome is, GrieSboMVtoJ te in- timideeren. Bij de vaststelling van de grens tusschen Finland en Rusland tydens de na-oorlogsche herindeellng der volken in staten, welke Europa's rust en evenwicht bij voortduring van binnen uit bedreigt, behield Rusland aan de Finsche grens een goed deel Finsche boeren als minderheid binnen zyn machtsgebied. Deze Finsche minderheid schijnt in de eerste jaren na de vestiging van het bolschewistisch regiem niet al te zeer geleden te hebben onder de vervolgingswoede der Russische regeerders. Het gebied is uitgebreid en betrekkeiyk dun bevolkt. De bewoners zyn Luthersche boeren, die zich slechts voor him land en werk inte resseeren. Thans echter bereiken, naar de „Standaard" meldt, West-Europa berichten, welke getuigen van een meedoogenlooze ver volging, waaraan de Finsche bevolking sinds het voorjaar 1931 in dit uitgestrekte grens gebied heeft blootgestaan. Het biykt de be doeling der sovjetregeering te zyn deze stre ken geheel van Finsche elementen te zuiveren, 's Nachts werden dorpen door soldaten om singeld. De huisvaders werden gelast zich ge reed te maken huis en gezin te verlaten. Dp mannen werden zonder vorm van proces naar Siberië verbannen. Doch dit bleek slechts een beginstadium te zyn. In geheel Ingermanland werd het volgend jaar de bevolking van tallooze dorpen byeen- gedreven en in concentratiekampen onder gebracht, waar vrouwen, kinderen en oude» van dagen by harden arbeid de hevigste ont beringen leden en als ratten stierven. Wie dat winter overleefde werd naar de Siberisch» Toendras verbannen. In het voorjaar van 1935 werden gedurende de maanden MaartApril 2000 gezinnen uit Ingermanland verdreven en gedeeltelijk naar Siberië, Russisch Turkestan of de staatsbos- schen in het hooge Noorden verbannen. Onder leiding van gepoe-agenten werden dorpen om singeld en eerst de vaders gearresteerd ea weggevoerd. De Luthersche parochies Kosem- kina, Soikkola, Moloskowitsa, Raprio, Kuba- nitsa, Venjohi en andere werden met geweld ontruimd. Van de oorspronkeiyke Finsche be volking zou 75 pet. gedood, omgekomen of verbannen zyn. Alleen in Siberië wordt het aantal Finsche bannelingen op 18000 geschat. In den afgeloopen winter kwam een bevci af, waarbij een 30 K.M. breede strook langs het Ladoga-meer onder een soort staat van beleg kwam. De bevolking werd aan de meest willekeurige mishandelingen blootgesteld. De verlaten hulzen en boerderyen werden door Russen bezet. De nieuwe bewoners bleken zich echter niet snel genoeg te kunnen aanpassen met het gevolg, dat in Oost-Karelië dezen winter een ernstige hongersnood heerschte. Een ooggetuige verhaalt, hoe op Zaterdag voor Paschen 1935 bolschewistische soldaten het dorp Rajaselkae omsingelden en de be woners bevalen hun huis niet te verlaten. Daarna werden een dertigtal wagens voor gereden en al de bezittingen opgeladen en weggevoerd. Toen werden de 250 inwoners bevolen de wegtrekkende soldaten te volgen. Slechts één gezin bleef in het dorp achter. Verschillende huizen werden vernield en nie mand begrijpt waarom dit alles geschiedt. Ook weet niemand waarheen de menschen weg gevoerd zijn, noch waar ze zich thans bevin den. WEENEN, 14 September. (R.O.) Naar offi cieel wordt- medegedeeld, werd het verbod tot verspreiding van alle in Duitschland ver schonende dagbladen en zekere tydschriften, dat reeds tot den 15en September 1935 was verlengd, thans opnieuw met drie maanden verlengd. Het voor bepaalde kranten geldend verbod, dat voor een langeren tydvak werd ingesteld, valt niet hieronder. CAIRO, 13 September. (A.N.P.) De Bel gisch-Egyptische besprekingen betreffende het plan tot den bouw van stuwdammen in het Albert-meer, welke reeds eenige maanden heb ben geduurd, hebben thans geleld tot de slui ting van een principieel accoord. De wateren van het meer zullen de dorre gebieden ln het Zuiden van Egypte bevloeien. Te Brussel zal een nieuwe conferentie worden gehouden, ter bespreking van de schadeloosstelling aan den Belgischen Congo. Het agentschap „Belga" verklaart naar Reuter uit Brussel meldt, naar aanleiding van dit bericht, dat het accoord alleen maar betrekking heeft op de vaststelling der gren» zen van het gebied in den Belgischen Congo, dat onder water zou worden gezet, ingeval een stuwdam zou worden gebouwd. Te Brussel zullen deze territoriale kwesties verder bestudeerd worden. „Nee Piet, lane me 't nou niet doen. Over een paar jare denkeme d'r ook anders over",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3