„Waar dat wiel draait" VIJF JAAR AMSTERDAM—BATAVIA DOOR DE LUCHT. TWEER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 58ste JAARGANG. No. 17357 STADSNIEUWS. Sr34A; kat' mej' BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE SCHIEDAMSCHE BRAND- VEILIGHEIDSEISCHEN. STORMSCHADE. burgerlijke stand. SCHEEPVAART. kethel. r. k. bewaarschool. DE OPENING VAN DE AR MA. Zal door Mgr. dr. Buckx verricht worden. RESULTATEN VAN DEN HALFWEKELIJKSCHEN DIENST. Het luchtverkeer in den a.s. winter. DIT HUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10, per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f ójs, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ona bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N V. de Courant De Maasbode te Rotterdam- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.—35 regels 1.50, btj vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval f 500.— bij verlies van beide handen, voeten eD oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oogf 150 bij verlies van een dunn I 75 bij verlies 50bij verlies van twee voorste ledematen van een hand f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. van een wijsvinger Ir, Aïkema vertelt. Naar aanleiding van ons artikel in de Nieuwe Schiedamsche Courant d.d. ld Sept. 1.1. heeft er hedenmiddag een uiteenzetting plaats gehad door den heer Ir. Aïkema, com mandant van de Schiedamsche Brandweer over de klacht van Meijer Hamel's Revue gezelschap. Het Passage-theater, geeft de heer Aikema toe, beschikt over een groote mate van veilig heid. Doch, er moet niet vergeten worden, dat reeds vanaf den bouw de brandweer daar toe adviezen heeft gegeven en dat er nog al water in den wijn is gedaan om die eischen niet al te zwaar te maken. Echter zijn er ook conditiën gesteld waar aan de optredende gezelschappen hebben te voldoen. Daar is ook de directeur van het Passage-theater volledig mee op de hoogte. Zoo was ook reeds drie weken te voren be kend, dat Meijer Hamel er voor te zorgen had, dat zijn décors enz. geïmpregneerd behoorden te zijn. Nu moeten wij opmerken, dat de lezing door Meijer Hamel gegeven over het optreden der brandweer, als zouden er slechts een stuk of drie coulissen niet geïmpregneerd zijn ge weest, niet strookt met hetgeen Ir. Aikema vertelde. Deze deelde mee, dat er zelfs 6 a 8 groote décors van 12 y2 x 8 of iets grooter of kleiner, niet behoorlijk en zelfs heelemaal niet „brandvrij" gemaakt waren, terwijl daar toch 'alle tijd voor was geweest. Het Passage-theater, aldus de heer Aikema, weet de conditiën, die het aan de gezelschap pen moet mededeelen. Ook de brandweer houdt terdege rekening met de financieele belangen der theaters en gezelschappen, maar de publieke veiligheid staat voor haar boven aan. In deze zaak heeft alle licht nog niet vol komen geschenen, doch het is ons een ge noegen ook aan de brandweer de gelegen heid te hebben geboden over deze kwestie iets onder het publiek oog te brengen. Wij merkten op: „dat de décors dan toch schijnbaar wel in andere plaatsen niet be handeld behoefden te worden"; dit gaf de mmmandant der brandweer gaarne toe, doch dat komt, volgens hem, omdat er nog geen rijkswet is, die een uniforme keuring vast stelt voor het geheele land. Ir. Aikema deelde mede, dat er uit de Kon, Ned' Brandweerlieden Vereeniging, een com missie, „de décor- en filmcommissie" is be noemd, die ter dezer zake aan de Regeering van advies zou dienen. Dan zal ook in de toekomst een uniforme regeling een eind maken door het geheele land van de vele meeningsverschillen tusschen theater-gezci- schappen en directies ter eener en de brand weren ter anderer zijde. Voor Schiedam kunnen B. en W. een ont slag geven aan verschillende bepalingen, die de brandweer voor de veiligheid stelt, aldus Ir. Aikema. Toch kunnen wij wat dit betreft niet van het den f eeld afstand doen om n.l. een arbi tragecommissie van deskundigen in het leven te roepen, zooats duidelijk in de Nieuwe Schiedammer van i„ Sept. jj. uiteen gezet is. In aansluiting op bovenstaande is het niet onaardig te vermelden, dat hedenmorgen de brandweer een onderzoek heeft ingesteld naar de deugdelijkheid van de brandweermiddelen van het Passage-tooneel. naar de OPENING DER STATEN GENERAAL. Het weer zag er vanmorgen allerminst aan lokkelijk uit om naar Den Haag te gaan ter bijwoning van de opening van de Staten Gene raal; maar zij, die het erop gezet hadden om op Prinsjesdag in de Residentie te zijn, lieten zich niet afschrikken en zoo zagen wij van morgen reeds vele particulieren op eigen gelegenheid naar Den Haag trekken. Vanmorgen vroeg trok dé ranjegarde naar de Residentie. Om half tien uur trok de Princevlag naar het station; voorafgegaan door vier tamboers marcheerde een groote groep dames, met enkele heeren, naar het station vanaf het Plein Eendragt, de vlag gen en het vaandel meevoerend. Het tamboers- en pijperskorps Harmonie onder leiding van den heer Veenman ging de afdeeling Overschie van de Princevlag tegemoet; voor het station vereenigden zich de afdeelingen Schiedam en Overschie van de Princevlag, om tezamen met de Harmonie, naar Den Haag te vertrekken. JUBILEUM. Donderdag herdenkt de heer Th. j. van Es den dag, waarop hij vóór 25 jaar als agent bij de Levensverzekering Mij. „Utrecht" in dienst trad. BLOEMPJESDAG zwakzinnigenzorg. Woensdag 25 September zal de vereeniging „Zwakzinnigenzorg" een bloempjesdag hou den, waarvan de baten aan de vereeniging ten goede zullen komen. Uit de Commissie heeft zich hiertoe een comité gevormd, bestaande uit den heer H. J. Heijboer en mej. l. c. Bok, secretaresse. De storm, welke hedennacht en vandaag woedde, heeft ook in Schiedam zijn sporen achtergelaten. Van de molen aan de Vlaardingerdijk waaide de kap los. De politie heeft het ver keer moeten omleiden. Een winkelruit van het „Speciaal Bedden huis" aan het Heerenpad waaide in, terwijl op tal van plaatsen in de stad boomen wer den ontworteld. Vooral in het Broersveld hebben de jonge boompjes het moeten ontgelden, waarvan er ongeveer tien zijn vernield. Oök hebben verschillende daken, in den vorm van dakpannen, hun offer aan den storm moet brengen. temperatuur zwemwater. De temperatuur van het water in de Gem. zweminrichtingen bedroeg heden 63 gr, F. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen bij de Politie aange geven in het tijdvak van 17 Aug. 10 Sept. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op aile werkdagen des namiddags van 1 tot 2 uur, uitgezonderd des Zaterdags van 12 tot 1 uur. Portemonnaie met inh., paspoort, arm bandje, schoen, damesarmband, schoentje, vogelnest, portemonnaie, sportkous, gummi- ring, 2 afschriften dwangbevel, taschje met inh., witte handschoen, vloermat, sok, hoedje, ceintuur, sleutel, broche, ring met 4 sleutel tjes, hondenhalsband, hamer, parapluie, rij- wielpiaatje, dekkleed, regenpijp, rijwielbelas tingbiljet, boekje van ijzer- en staalhandel, deksel van melkbus, vulpenhouder, schaar, R. K. kerkboekje, 2 gewichten, kinderwagen, schroefdop cahier, oliespuit, rozenkrans, spant Hij vinders: knipmes, L. Keesmaat, Prof. Kamerlingh Onneslaan 89B; hondenhalsband J. v. Nimmen, Walvisehstraat 8; actetasch inh. fleschje, E. v. d. Grijp, Bommelschestr. 4; boekje Ned. Roode Kruis, C. Molendijk, Grof- baan 33; portemonnaie met inh., J. Kooij, Fabristraat 12; zakmes, J. Zoetmulder, Boter- straat 87; damesarmbandhorloge, L. Hamer slag, P. Potterstraat 49; stul rubber en zak spijkers, J. Feelders, Da Costastraat 26B; belastïngpiaatje, J. Loch, Brugmanstraat 16A damesportemonnaie met inh., N. v. Dijk, Goereeschestraat 9; Wilca sleutel, J. v. Tin telen, Boterstraat 17 te Rotterdam; teeken kleedje, C. Rotscheid, St. Liduinastraat 68; kindertasehje, L. Heinsbroek, Maasstraat 23; vloermat, L. Butter, Broersvest 100; bril met zilveren montuur, B. Bezemer, Fabristraat 7; padvindersriem, J. Seijkens, Nieuwehaven 287B; ring met 3 sleutel,s M. v. d. Water, Groenelaan 103A; hondenhalsband, K. Kreu- ner, Boylestraat 38B; ring met sleutels, H. Geerken, Broersvest 89; ketelpak, C. Lissen- burg, Rozenburgerplein 12; sleutel, J. Ver boom, Zwartewaalschestraat 14; rijwiel plaatje, j. Companus, Da Costastraat 36; postduif, j. Hollander, Ruijsdaellaan 56B; kanarie, j. Ravensteijn, Streijenschestraat 16 rijwielplaatje, j. Woord, Fabristraat 73B; c amesportemonnaie met inh., J. Hamburg, e ms raat 7; rood kinderjasje, F. v. Essen, lu„. nappertlaan 190B; 2 spaarzegels, M. os ra, eeienstraat 23; rozenkrans in étui, C. de GraafKerkstraat 25; damesmantel, H. Herkelman, Baan 3; posUluif> A Veth Jan Vermeerstraat 4B; ring met sleute)a, j. Hagers, Zmdlandsehestraat 9; dameStasch, mej. Trouwborst, D. v. Wassenaarstraat 15; schilderhemd en ove>-all, a. Seger, Snellius- singel 28C; schaar, ed. v. Gerven, v. Sma- leveltstraat 3; vulpenhouder, l. Paithe, Mar conistraat 22; autoslinger, J. Berns, Broers veld 49Akettinkje, P- v. Unen, Fabristr. 53; cape, F. van Wageningen, Hurjsmanstraat 46A wieg, D. Kiela, Villastraat 28; kindertasch, j. van den Tempel, Broersvest 92B, rijwiel- plaatje, T. Slavenburg, Tielman Oemstraat i; schoentje, A. Verlinde, Bommelschestraat 42; baret en sjaal, van Schijndel, Maasstraat io; jachthond, J. van Steijn, S. Stevenstraat i; kanarie, L. van Aken, Louise de Colignystr. 26; gymnastiekschoen, P. Weij, Th. a Kempis- straat 17A; regenjas, P. van Haasteren, Dam- laan 13B; schoentje, R. Zuidema, Westfranke- landschestraat; kinderschoen, A. Lagerwaard, Laan Ons Genoegen 7-8; kosteloos rijwiel- plaatje, E. Robberegt, Huysmanstraat 13A, damesarmband, j. v. d Toorn, Ouddorpsche- straat 16B; kinderschoen, D. v. Gerven, Groeneweegje 64; hond, G. Kerkhof, Hoofd straat 73-3; hamer, j. Wuisman, Fabriplein badmuts, J. van Loenen, Galileistraat 23; rij wielplaatje, C. Tieieman, Aleidastraat 101A; Roonschestraat 13 aUt°Ped' J de J°ng' van Gent, Ph. v. C' jas, M. Clasing, Vlaardin 39A; r6gen' C. Dijkstra, Baas, Bakkershaven 3 Dr°ZenkranS' J/ inh., A. Koremans, Singel^B T G. v. Nielen, Anth. ring, A. Groen, Nieuwe' Ha^ g"? tasch inh. geld, A. Verlinden, Nieuwe Maas straat 30B, gouden broche, w. Lagerweii Zwartewaalschestraat 26B; cape en muts G Kuipers, Westfrankelandschestraat 142kin dertasch, R- de Bilt, Stadhouderslaan 52;' post duif W. de Gids, van Beverenstraat 36 a- ketelpak, H. Waltman, Nieuwe Maasstraat 92; rijwielplaatje, P- Rebers, Damlaan 49-13 2 deurnaamplaatjes, J. W. Voogd Wilhelmina- plein 14; handwagen, H. Hazendonk, Biider- dijkstraat 16A; étui met sleutels, R. Zuidema, Noordvest 14; regenjas, A. Bokhorst, Aleida straat 28; postduif, A. van Pelt, J. van Len- nepstraat 21B; autoped, X Vos, IJsselmonde- schestraat 70B; sleutel, F. Bronsgeest, Oos terstraat 80; muts, J. Meijdam, Maasstraat 6; kinderschoen, A. van Vliet, Pr. F. Hen drikstraat 29A; hondje, E. Dieters, Parallel weg 242B; visch- en schepnet, G. Smit, 2 v. Leijden Gaelstraat 73 te Vlaardingen; Prot. kerkboekje, H. Sitton, Krotlandstraat 5-12; dividendboekje, j. Vredebregt, Da Costastraat 56; gummi regenjas, C. Dijkhuizen, Amalia van Solmstraat 14A; paar beenbeschermers, T. van Pelt, Bilderdykstraat 8. Electr. lampen 15, 25 en 50 kaars 39 ct. Splendorlamp 100 kaars 105 ct. Philips-lampen 15, 25 en 50 kaars 66 ct. Rijwiel dynamolamp 249 ct. Grootste sort, en het goedkoopst is alleen HOOGSTRAAT 67—6!) TEL. 68136 ORANJEVEREENIGING. Prijsuitreiking. Gisterenavond is in Musis Sacrum aan de Lange Haven een feestelijke bijeenkomst ge houden van prijswinnaars met hun dames, van de wedstrijden op Koninginnedag. Het waren de winnaars van de etalage- en de canowed- strijden, alsmede de uitverkorenen der optocht. De zaal was met bloemen van Rosa en vlag gen van de Princevlag versierd. Op het podium prijkte een borstbeeld van H. M. de Koningin. De voorzitter der Oranjevereeniging opende de vergadering. Hij heette allen harte lijk welkom. Spreker bracht dank aan de aanwezigen, die door hun medewerking het Koninginnefeest deden slagen. Immers zonder deze medewerking had het feest niet kunnen slagen. Hij prees de samenwerking, die zoo noodig en vooral in deze tijden, waarin wij als één man moeten staan rond de Troon van Oranje. In het bijzonder heette spr. den heer B. G. Hoogendam, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van den Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, welkom. Spr. was den heer Hoogendam erkentelijk voor zijn belangstelling voor de etalagewed strijd, welke hij had willen openen en hoopte dat volgende malen wederom de middenstand en de Oranjevereeniging tezamen iets zouden kunnen organiseeren in het belang van de middenstand. De deelname zal dan ook nog grooter zijn. Dan dankte spr. de Hakkertband voor zijn medewerking, zoomede den humo rist Leen de Bruin; dank werd gebracht aan de Princevlag voor de vlaggenversiesing, aan Jan Rosa voor de groen versiering en aan den heer v. d. Jagt die de versiering tot stand gebracht heeft. Nadat staande het Wilhelmus gezongen was werd het eerste gedeelte van den avond ge vuld met het optreden van den Hakkertband en van Leen de Bruin, beiden hadden veel succes. Na de pauze heeft de heer Geurtsen de prijzen aan de winnaars uitgereikt waar na wederom Hakkertband en Leen de Bruin erin slaagden de reeds prettige feeststemming te vergrooten. Het was een geslaagde avond. MUZIEK IN DE PLANTAGE. Het stedelijk Muziekkorps (dir. H. H. van Vleuten) geeft een concert op Woensdag 18 September a.s. des avonds ten 8 ure in de Plantage. Het programma luidt: 1. Heil Europa, marsch F. v. Blon. 2. Ouverture Die Zigeunerin. W. M. B. Alfe. 3. Espana wals E- Waldteufel 4. Thema en Variaties voor Baryton. M. Carl (solist E. van Wamelen). 5. In een Kloostertuin. Ketelbey 6. Baniermarsch. H. H. v. Vleuten. HENGELEN. De Sch. hengelaarsvereeniging de Fint be haalde op het gecombineerde concours, uit geschreven door de V. H. V. de Zwervende visschers de le korpsprijs. Persoonlijke prijzen werden behaald door de heeren C. Voets 2e prijs, L. v. Vlaar dingen 17e prijs, H. Heijster 25e prijs. Aangifte van 1416 September GEBOREN: Cornelis L., zoon van J. C. L. van der Hul en A. van Tilborg, Da Costa straat 34 Carl M.: zoon van C. L. A. Meu- rer en j. M. van der Plas, Galvanistr. 11 Adriaan, zoon van D. Kriek en N. van Valen, Ampèrestraat 32 Johanna M., dochter van A. Bezemer en IJ. A. van der Zee, Prof. Kam. Onneslaan 123. SCHIEDAM, 16 Sept. Aangekomen: Ned. m.s. Dempo, Rott xjoyd> ledig van R'dam om te dokken in de Wiltonhaven; s.s. Vanel- lus, van Liverpool met stukgoed; s.s. Palu- dina, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Sept. Vertrokken: Eng. m.b. Acclivity, met olie naar Huil. SCHIEDAM, 17 Sept. Aangekomen: m.b. Taranger, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. Maandag 23 September a.s. zal onder lei ding van een nieuwe onderwijzeres de be waarschool weder worden voortgezet. De officieele opening van de Arma zou ge schieden door wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. engenent. Naar wij vernemen, zal nu in plaats van onzen hoogelijk betreurden bis schop de officieele opening verricht worden door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx, bisschop van Doliche, oud-Apostolisch-Vicaris van Fin land, die ook de pontificale Mis in de St. Lau- rentiuskerk zal opdragen tot welslagen van de Arma op Zondag 29 September. Den 25sten September a.s. is het eerste lus trum van den geregelden luchtdienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Dan zal het vijf jaar geleden zijn, dat na een reeks proefvluchten, die zich over verscheidene ja ren uitstrekte, Van Dijk met de Fokker F 7b „Reiger" den veertiendaagschen dienst opende. Een jaar later, den lsten October 1931, ving Je wekelijksche dienst aan, gevolgd door den lialfwekelijkschen op den 12den Juni 1935. Aanvankelijk liet de K.L.M. de vliegtuig bestuurders vrij, aldus de heer Plesman in een personderhoud, om de reizen zoo kort van duur te maken als zjj dat in verband met de veiligheid mogelijk achtten. Zoo kwam het in den zomer van 1932 nog al eens voor, dat de vliegtuigen een of twee dagen eerder binnen kwamen dan op het reisschema aan gegeven was. Thans zijn dergelijke versnel lingen niet meer geoorloofd en reist men op een vast schema naar en van Indië in 5 (<2 dag, waarbij men dan nog per etmaal vier hur langer op den grond dan in de lucht is. Niettemin wordt het natuurlijk aan den ge zagvoerder overgelaten om van het schema af te wijken, indien hij dat noodzakelijk oor deelt. Tijdens de winterdienst zal de Indië-route ih de volgende étappes worden gevlogen: AmsterdamRome; RomeCairo; Cairo Bagdad; BagdadJodpur; JodpurRangoon; Rangoon—SingaporeSingapore—Batavia. Bij de ontwikkeling van den Amsterdam— Batavia-dienst heeft de K.L.M. steeds van vele zijden de grootste medewerking ontvan gen. De voortdurende bijstand van de K.N.I. D-M. is voor den regelmatigen gang van den dienst van het grootste belang en in alle lan de^ langs de route is men de K.L.M. altijd behulpzaam geweest. Om hier een voorbeeld van te geven: zoo juist heeft de Britsch- Indische regeering voor verbetering van vliegvelden en nachtverlichting een bedrag van millioen ter beschikking gesteld. Voortdurend heeft de K.L.M. er naar ge streefd den reistijd te verkorten. Door ver betering van de grondorganisatie langs de route (o.a. ook versnelling van de benzine voorziening op tusschenlandingsterreinen), en verhooging van de kruissnelheid is dit mo gelijk geweest. Duurde de overtocht Amster damBatavia in 1931 nog 11 dagen met ruim 81 vlieguren, thans wordt het traject in ge- regelden dienst in 5 y2 dag met 55 vlieguren afgelegd. Gedurende die vijf jaar heeft de K.L.M. 251 Indiëvluchten gemaakt in beide richtingen; de afgelegde afstand is 7.250.000 K.M., d.i. ruim 180 maal de aardomtrek; de hoeveelheid briefpost, in dien tijd vervoerd, bedraagt 190.000 K.G., dat is ongeveer 24 millioen poststukken van gemiddeld 8 gram; de pak- ketpost 6.500 K.G.; goederen 38.500 K.G.; bagage 76.500 K.G.; passagiers 3130, welke 14.500.000 K.M. aflegden, dat is een zelfde aantal passagierskilometers als 36.500 reizi gers afleggen op de lijn AmsterdamLonden. Toen de K.L.M. van den veertiendaagschen dienst op den wekelijkschen overging, liep het postvervoer met 100 procent omhoog, om daarna van jaar tot jaar langzaam te stijgen. Het passagiersvervoer ging met groote spron gen omhoog; het steeg in 1932 in vergelij king met 1931 met 463 pet., in 1933 met 105 pet., in 1934 met 25 pet. Beschouwen we de in deze drie maanden van den halfwekelijkschen dienst bereikte re sultaten, dan zien we, dat van de 50 heen- en terugvluchten er 40 precies in 5% dag zijn uitgevoerd, hetgeen bij overschakeling van een eenmaal wekelijksche 1 op een half wekelijkschen dienst, gepaard aan het in ge bruik nemen van geheel nieuw materieel ge durende een buitengewoon zwaar moesson seizoen als een gunstig resultaat mag worden beschouwd. Het postvervoer nam gedurende deze pe- riode, in vergelijking met den eenmaal weke- lijkschen dienst met 30 pet. toe, waardoor ook de inkomsten der posterijen 30 pet. of 5 ton gunstiger zijn geworden. Het passagiersvervoer is met 117 pet. ge stegen. Deze groote vraag naar passage is niet ver wonderlijk, wanneer men bedenkt, dat de af stand van 14.500 K.M. thans in 55 uur ge vlogen wordt. Gemiddeld reist men dus niet meer dan 10 uur per dag; de weg wordt in 20 étappes afgelegd, men brengt dus gemid deld niet langer dan twee uur en drie kwar tier tusschen start en landing in de lucht door. Op het oogenblik is het aantal aanvragen voor passages dikwijls grooter dan de be schikbare plaatsen. Met den grootsten spoed zal dan ook getracht worden grootere vlieg tuigen ter beschikking te krijgen, welke min stens een kruissnelheid van 300 K.M. per uur moeten hebben. Met de ervaring in de afge- loopen jaren op de AmsterdamBatavia route opgedaan, zal by den bouw van deze vliegtuigen rekening gehouden moeten wor den. Men is thans bezig projecten voor groo tere toestellen met tenminste 20 slaapplaat sen te berekenen. De F 36 is niet economisch genoeg om er een dergelijken opzet mee te beginnen. Men hoopt de nieuwe toestellen in 1937 in dienst te kunnen stellen. De K.L.M. gaat voort met de opleiding van een aantal gezagvoerders voor de Iildië-toute, daar deze belangrijkste luchtlijn geen stoornis mag on dervinden. Zij tracht op het oogenblik enkele buitenlanders met de kwaliteiten der beste Nederlandsehe vliegers in dienst te nemen voor een periode van 1 of 2 jaar, teneinde het luchtnet in Europa verder te kunnen uit breiden. Voorts zijn in opleiding bij de K.L.M. 5 jonge piloten, die te Amsterdam reeds een 3% -jarige opleiding hebben genoten en een groote groep Soesterbergsche piloten, die het volgend jaar den staf van vliegeniers van de K. L. M. zullen aanvullen, In het begin zullen ze als 2e piloot dienst doen. Winterdienst 19351936. Alleen reeds op de Indiëroute zal de K. L. M. gedurende het winterhalfjaar 126.000 K.M. méér vliegen dan in de overeenkomstige periode van 1934/'35. Een novum van dezen winterdienst is voorts het handhaven van de verbinding met Praag, welke door de K.L.M. in samenwer king met de Ceskoslovenska Letecka Spolec- nost geëxploiteerd wordt. Als route is Am sterdamRotterdamHalle/LeipzigPraag gekozen; de landing te Essen vervalt dus. In Rotterdam bestaat aansluiting naar en van Londen. Een belangrijke verbetering in vergelijking met den vorigen winter is, dat de dienst op Berlijn, welke vorig jaar geen aansluiting gaf op de Londenlijn, dit jaar wel in aansluiting op dezen dienst zal worden gevlogen. De ver binding LondenAmsterdamBerlijn, v.v., welke dezen zomer veel succes boekte, blijft dus gedurende den winter bestaan. Tusschen K.L.M. en Deutsche Lufthansa bestaat op deze belangrijke Europeesche verbinding de nauwste samenwerking; ook na de invoering van het winterprogramma op 6 October a.s. kan men tweemaal per dag van Berlijn naar Londen in beide richtingen vliegen, eenmaal per K.L.M., eenmaal per Deutsche Lufthansa. Naar Londen blijven er drie diensten, twee van de K.L.M., een van de Deutsche Luft hansa. De ochtenddienst der K.L.M., die om 8.20 Croydon verlaat, geeft aansluiting naar Berlijn, Hamburg, Kopenhagen en Malmö, de Lufthansadienst van 11.30 geeft doorver binding naar Hamburf, Hannover en Berlijn. Op Parijs onderhouden K.L.M. en Air France elk een dienst. De ochtenddienst der K.L.M. om 8 uur van Le Bourget geeft aan sluiting naar Hamburg en Scandinavië. In beide richtingen bestaan verbindingen tus schen Nederland en Zuid-Frankrijk en Spanje. Plannen voor den a.s. zomer. Alles zal in het werk gesteld worden om in den zamer van 1936 een luchtnet te kun nen exploiteeren, grooter dan dat van 1935. Dit moeten wij doen, aldus de heer Plesman, want de ontwikkeling van het luchtverkeer, zoowel hier als in Amerika gaat gestadig voort. In de Ver. Staten zijn er op het oogen blik reeds negen diensten per dag van kust tot kust in beide richtingen; het volgend jaar zal dit aantal zeker het dubbele zijn. Wij zien daarbij, dat de luchtvaartmaatschappijen, die het beste en snelste materieel hebben, het verkeer tot zich trekken en men mag ver wachten, dat in 1936 grootere vliegtuigen in dienst gesteld zullen worden. Het Doüglas-materieel trekt passagiers met het gevolg, dat de meeste groote luchtvaart maatschappijen Douglas-machines op hun lij nen hebben. De Douglas is de voorlooper van groote 4-motorige landvliegtuigen. Het is mogelijk, dat men in Amerika daar bij ook tot een ander soort bouw overgaat, namelijk tot een type, waarbij het staartwiel zal vervallen. In plaats daarvan komt dan een neuswiel, terwijl de staart hangende blijft bij het landen. Dit type heeft het voor deel, dat men bij blind-landen het toestel aan den grond kan vliegen. Het doel van de reis van den heer Ples man naar Amerika is o.a. om eens te gaan zien, in hoeverre men zich aan de overzijde van den Oceaan reeds in dat opzicht ont wikkeld heeft. Ook zullen de groote watervliegtuigen in Amerika zijn bijzondere aandacht hebben. De heer Plesman staat nog steeds op het standpunt, dat men daar, waar het gebruik van landvliegtuigen mogelijk is, ook land- vliegtuigen moet gebruiken. Zoo zullen er waarschijnlijk ook geen watervliegtuigen op de Indië-route worden gebruikt. Watervliegtuigen, zeide hij, moet men al leen gebruiken, waar ze noodzakelijk zijn. Denkt de K. L. M. over een trans-Atlantische lijn Op de vraag, op welke route hij dan meende ooit watervliegtuigen te kunnen gebruiken, antwoordde de heer Plesman met een myste rieus lachje: Van hier naar Amerika staat ook nog veel water! Wij moeten, aldus ging hij voort, van de exploitatie van watervlieg tuigen op de hoogte zijn en de Pan American Airways is de grootste gebruiker van water vliegtuigen, zoodat men daar wel iets kan leeren. Op onze vraag, of, in dien gedachten- gang voortgaande, dan misschien het vlieg veld Waalhaven in beteekenis zou winnen, omdat daar een groote wateroppervlakte in de onmiddellijke nabijheid ligt, antwoordde de heer Plesman, dat men in dat geval een waterhaven van veel grooter formaat dan de Waalhaven noodig zou hebben. Het zou zelfs zeer de vraag zijn, of Schellingwoude wel geschikt zou zijn, omdat het daar te nauw is en men te lang zou moeten taxiën om in open water te komen. De heer Plesman deelde voorts mede, dat hij reeds de bevoegde instanties erop heeft gewezen, dat het van belang zou zijn om het vraagstuk, waar een waterhaven voor groote verkeersvliegtuigen eventueel zou moeten ko men, in studie te nemen. Verwacht wordt: Aanvankelijk nog krachtige, later afnemen de Westelijke tot Noord-Westelijken, later wellicht weer krimpenden wind, zwaar be wolkt met opklaringen, waarschijnlijk regen buien, iets kouder. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van net Symptionle-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) to Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van halt tot halt 6 repetitie voor de jongens van t kinder koor van den K. K. Gorzen in net Parochie huis. lederen Woensdagavond van natt 8 tot halt 11 repetitie Kon. Zangvereemgmg Schie dam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. K. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van halt 8 tot half 10 sociale ontwikkelingsJeztog voor leden der Schiedamscne locale Uezellenvereemging, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van net kinderkoor van den K. K_ Gorzen in net Parocmenuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klach ten voor de leden". Woensdag 18 September Algemeene ledenvergadering Katholieke Kring Gorzen. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 September, In: Luxor: Amphitryon (volw.)Capitol: De kribbebijter (volw.J; City: De kribbebijter; Studio: Dame voor één dag; Thalia: Patrouillewagen 99 (boven 18 jaar); Scala: Juffertje Blauwbaard (boven 18 jaar); Roxy: Een avontuur in Parijs (volw.); Corso: De strooman (volw.); Olympia: De vroolijke vagebonden; Doelen (tot 17 Sept.) De be waarschool (volw.). Dagelijks: Tivoli Schouwburg „De Fa kir" (Nieuw Schouwtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32, schilderijen, beeldhouwwerk en teekentogen van Crabot itot 26 September); Museum Boymans, meesters uit de Deutsche schooi (tot 9 Oct.); Unger v. Mens, Nederland sehe en Fransche schilders; Lommerrijk, werk van H. F. Bieling (tot 14 October). Schiedam: Passagetheater „De Groote Schoonmaak" (goedgekeurd). Citytheater: „De Rozenkrans" (voor vol wassenen SCHIEDAM, 17 Sept. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutivyn. Moutwyn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 0,70 1 0.80. Aan deze mededeeling voegde hij echter toe, dat men hieruit geen voorbarige conclusies moet trekken, omdat er nog geen serieuse plannen bestaan. Geen versnelde Kerstvluclit. Op de vraag, of het in de bedoeling lag, dit jaar weder een versnelde Kerstvlucht naar In dië te organiseeren, antwoordde de heer Ples man, dat bij den tegenwoordigen dubbel- weekschen dienst AmsterdamBatavia een versnelde Kerstvlucht geen zin meer heeft. In West-Indië Wat den dienst in West-Indië betreft, wach ten we nog steeds op de toestemming van de Venezolaansche regeering om naar Venezuela te mogen vliegen, zei de heer Plesman. Ik denk, dat die toestemming nu wel binnenkort zal afkomen. Wij vliegen nu alleen nog maar van Curagao naar Aruba. De resultaten daar van zijn op zich zelf genomen heel aardig, maar op zoo'n klein traject kan de dienst zich niet bedruipen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1