MÊmSÈER KABOUTER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. v. d. AREND 58ste JAARGANG. WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 No. 17376 STADSNIEUWS. J BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 het bebouwingsvoorschrift VAN DE LANGE HAVEN. orpheus-nieuws. hinderwet. VERPLICHT ONDERWIJS VOOR FABRIEKS JONGENS. Het lidma^r best0nden- burgerlijke stand. in den nIu r °ber 's avonds half negen iNea. r. k volksbond. centrale bond Tan werkmeesters SCHEEPVAART. ROTTERDAM. CZARDASFUERSTIN. SCHOOLB RILLEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BRAND AAN DEN KEILEWEG. Met 8 stralen bestreden. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 eens. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■m De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- beldsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500-bij overlijden door een ongevalf 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog 150.bij verlies van een duim 75-bij verlies van een wijsvinder 50-bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Om het oude stadsschoon te behouden. B. en w. Schrijven aan den Raad: Sinds geruimen tijd wordt overwo gen, welke maatregelen dienen te worden genomen of het 0™st8£ schoon zooveel mogelijk te bewaren en te voorkomen, dat m de oude stadsgedeel ten storende bebouwingen worden gesticht. Een algemeene maatregel is in dit opzicht niet zoo gemakkelijk te treffen, zoodat de Gemeente in dit opzicht haar toevlucht zal moeten nemen tot partiëele regelingen, welke voor bepaalde straten of straatgedeelten gel den. Zoo hebben de betrokken technische dien Sten thans onze aandacht gevestigd op het gedeelte van de Lange Haven tusschen Ap. pelmarktbrug en Beursbrue, voor welk ge. deelte de Directeuren van Gemeentewerken en Woningdienst in gezamenlijk overleg een verordening houdende bebouwingsvoorschrif ten hebben ontworpen. Dat de verordening zich beperkt tot dit Secleelte van de Lange Haven vindt zijn ver klaring in het feit, dat de thans bestaande gebouwen, gelegen aon het overig gedeelte, een zoo verschillende bestemming hebben, dat het ontwerpen van bebouwingsvoorschriften ook voor deze gebouwen meer tijd en over weging vraagt. Het CollGgG had geen onverdeelde bewonde ring voor de methode om door middel van bebouwingsvoorschriften een materie als de onderhavige te regelen, doch erkend moet worden, dat een ander middel ter bereiking van het beoogde doel moeilijk te vinden is. En het zou toch te betreuren zijn, indien een mooi, oud stadsgedeelte, i.e. de Lange Ha ven, mettertijd zou verdwijnen. Daarom hebben B. en W. gemeend, dat deze methode wel te verdedigen is, waarbij zij de verzekering geven, dat een redelijke, soel pele toepassing van deze verordening door pns zal worden nagestreefd. Om tegemoet te komen aan eenige in de vergadering van den Raad gemaakte opmer- -4j«i#en, is bedoeld ontwerp op eenige punten gewijzigd: zoo wordt niet meer de eisch ge steld, dat de nieuwe bebouwing slechts uit ééilgezinswoonhuizen moet bestaan, daar twee Woningen per gebouw thans volgens het ge wijzigd ontwerp worden toegelaten en wordt daarin thans bovendien rekening gehouden tnet de gebouwen, welke bestemd zijn tot fabrieksgebouwen. Zooals bekend, is van de heeren C. v. d. Burg, E. Zoetmulder en de N.V. H. A. V.- Bank een bezwaarschrift ingekomen, waarin de nadeelen van een verordening als de on derhavige worden uiteengezet. WILSKRACHT. De amusante-vereeniging Wilskracht heeft 3h Musis Sacrum een tooneeluitvoering ge geven. De regisseur, de her Rinus v. d. Mosl heeft den avond met een kort woord geopend en daarna is, onder zijn leiding „Arme rijken" °Pgevoerd, een vroolijk spel, dat altijd met succes gespeld kan worden. Ook Wilskracht had met de opvoering veel succes. Een klucht „Hij was onschuldig" sloeg al evenzeer in. Wilskracht heeft de aanwezigen een avond Vol vroolijkheid gebracht. GRUNO. gers Grunledamsche vereenighig van Gronin- met een leéabf6" haar winterseizoen geopend av°nd in gebouw de Amstelbron. G. De af deeling Schie<w, Vinsters Gilde heeft in g^? van het Ned. Pad- gevierd. De zaal was tot \'w Eendraeht feest zet, toen de band van hetnsalle hoeken be- het Generaal saluut maakte w^lSche Vendel sidente van de afdeeling Rotte^"a de pre' dr. L. G. M. Mailette de Buy Wemiie™' Hmevr- bos een openingswoord heeft mtgespro^ "lso~ een uiteenzetting gegeven van wat de pa®£ vinstersbeweging eigenlijk inhoudt. Hierna is een aardig programma afge_ werkt. Er waren tooneelstukjes, een dansje werd uitgevoerd en tot slot de vertooning van hen operette, welke zeer in den smaak viel. avond is besloten met een geanimeerd bal 0llder leiding van den heer Goedvolk, met hkJziek van de Dorsman-bana. Aan de propaganda-commissie van Orpheus is opgedragen de vereeniging te versterken, Zoowel naar binnen als naar buiten. De com missie heeft tot dat doel een maandblad uit gegeven. Het 70ste vereenigingsjaar is be gonnen en diverse mededeelingen hieromtrent vinden we in dit orgaan.. Het vermeldt de samenstelling van de propagandacommissie en een lijst van candidaat-leden. Op Donderdag 16 Januari zal een winter- concert worden gegeven waar o.m. ten ge- hoore zullen worden gebracht: Sint Jans Gheleide, van Henk Baddings en Rutersliede- ken, van Nico Verhoeff. HET KLEINE BLIEKJE. Deze hengelaarsvereeniging heeft een on derling concours gehouden nabij de Kande- laar. De uitslag luidt: 1 p. j. Elshout, 2 G. Vermeer, 3 H. van Scheindeler, 4 J. Noor- dam, 5 p, v. d. Laan, 6 F. de Jong, 7 F. •Umer. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingekomen is een verzoek van F. J. Swier- stra om vergunning tot oprichting van een slachtplaats van runderen en varkens in het pand Oude Sluis 3, kadaster Sectie A. no. 212. Dit verzoek is met de bijlagen op de se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 23 October 1935, des middags ten 12 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende die dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. SCHIEDAM, 9 October 1935. PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Collecte kantoren en bedrijven. Biljetten op de aanplakborden in diverse winkelétalages herinneren er aan, dat op a.s. Zaterdag de groote inzameling voor morgen en overmorgen zal bij de Directies van de kantoren en bedrijven een inteekenlijst voor het Plaatselijk Crisis Comité worden aange boden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de opbrengst van deze inza meling in haar geheel ten goede komt aan het werk van Commissie a. en van de Sub commissie voor den handeldrijvenden midden stand. Zooals bekend is, betreft dit werk het verleenen van steun of voorschot aan personen, die niet onder eenige steunrege ling vallen (b.v. kleine winkeliers, enz.). R. K. VROUWENBOND. Lezing Corset Centrale. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der r. k. Vrouwenbond-leden werd in het Gebouw van den R. K. Volksbond een lezmg met demonstratie gehouden door de Corset Centrale uit Rotterdam. Na een korte uiteenzetting gegeven te hebben van het practische nut van maat- corsetten enz., vond een demonstratie plaats. Deze waren vooral bedoeld, om aan te toonen, hoe ook in dit vak, in alle opzichten, maatwerk verreweg de voorkeur verdient boven contectie. Ten slotte werden eenige noor de firma vervaardigde artikelen gratis verloot. Na afloop bedankte de Presidente de direc tie van de firma voor haar bereidwilligheid en wenschte haar veel succes toe met ver dere lezingen. KATH. KRING GORZEN. Zondag zal door de tooneelclub van den Kath. Kring Goren een heropening worden gegeven van het blijspel „Politiezaken" in vier bedrijven van F. Sdhönthan bewerkt door Jac. de Vos. Met voldoening kan men terugzien op het vlotte spel van bovenge noemde club op Zondag j.l. voor de leden van den „Kath. Kring Gorzen". Velen zul len ook a.s. Zondag in hun verwachtingen worden overtroffen waarom zij worden aan geraden, zich tijdig van toegangsbewijzen te voorzien. Men zie de advertentie in dit blad. In het belang van werkgever en werknemer. B. en W. schrijven aan den Raad: De „Vereeniging voor Leerlingopleiding in de Metaalindustrie" te Rotterdam (een in stelling van den „Metaalbond") wenscht de vele fabrieksjongens, die geen leerling zijn van de Nijverheidsavondschool of een derge lijke inrichting, door middel van het fabrieks- toezicht op leerlingen, te verplichten een avondcursus te volgen. Den laatsten tijd verplaatsten zich reeds eenige groote scheepswerven naar deze ge meente, terwijl in de toekomst een verdere verschuiving in Westelijke richting van me taalnijverheid en scheepsbouw, volgens des kundigen, zeer zeker zal plaats vinden, zoo dat Schiedam in net centrum van deze fa brieken en werven zal komen te liggen. Nu zijn er op deze werven (fabrieken) al tijd zeer veel jongens die na het verlaten der lagere schooi in geen enkelen vorm meer on derwijs ontvangen. Zelfs bij een matige ratio naliseering groeien deze jongens op tot een zijdige vaklieden. In het belang zoowel van werkgever als van werknemer, heeft de „Metaalbond", waar in de voornaamste scheepswerven etc. zijn vereenigd, de „Vereeniging voor Leerling opleiding in de Metaalindustrie" gesticht. Door het afsluiten van z.g. leerlingcontracten is voor een deel der leerlingen een fabrieks- opleiding met toezicht op de fabriek en ver plichting tot het volgen der Nijverheids avondschool in het leven geroepen. De Vereeniging heeft echter ingezien, dat, wanneer dit zal kunnen slagen, voor hen die de Nijverheidsavondschool niet volgen en dit zijn er om allerlei redenen velen een vereenvoudigd avond-vakonderwijs in 't leven moet worden geroepen. Zij stelt zich daarbij voor de betrokken jon gens op de fabriek te verplichten dit avond onderwijs te volgen en door controle op ijver, gedrag, vorderingen, trouw schoolbezoek e.d., benevens door beschikbaarstelling van leer middelen als dictaten, teekenvoorbeelden etc., dit onderwijs krachtig te steunen en te be vorderen. Op deze least geschoeid werd zulk onder wijs reeds eenigen tijd gegeven aan de Vak- teekenschool van den Christelijk-Protestant- schen Besturenbond te Feijenoord. Door ver plaatsing der fabriek „Fijenoord" naar deze gemeente komen er zooveel van de genoemde jongens over naar hier, dat een complete klassebevolking voor 4 leerjaren terstond kan worden gevormd. Er zijn twee oplossingen mogelijk en wel: a. Onderbrenging van dit onderwijs in de hier bestaande Nijverheidsavondschool; b. Stichting van een afzonderlijke avond school. Wordt echter dit onderwijs in de bestaande Nijverheidsavondschool ondergebracht, dan kan zonder verdere kosten van leer- en hulp middelen gebruikt wordt gemaakt, terwijl de kosten van lokaalhuur dan vervallen. De stichting van een afzonderlijke afdeeling „jeugdige industrie-arbeiders" aan de Nijver heidsavondschool verdient dus verre de voor keur. Indien het leerprogramma overeenkomstig de wenschen van de aanvraagster wordt vast gesteld, dan zullen de leerlingen 9 uur onder wijs per week ontvangen. Tenslotte wijzen B. en W. er op, dat ook leerlingen, die geen leerling-contract hebben aangegaan dezen cursus zullen kunnen vol gen, terwijl ook omgekeerd leerlingen, die een leerlingcontract hebben aangegaan den cursus van de Nijverheidsavondschool zullen kunnen volgen. SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING. De leden van den Schiedamsche Kunst kring zullen Donderdag 10 October in het Passage-theater een tcwneelopvoering bij wonen van „Madeleine's Misdaad", blijspel in }?er bedrijven van Georges Berr en Louis ^erneuil door het Rotterdamsch Hofstad- s°rt °ei' Reg1e v°ert de heer v. d. Lugt Mel- opgevoerdnkelyk zou Overschotje worden daartegen,*Waar het bleek, dat bij vele leden biedt, blijkens e"ap. van den Kunstkring revue", waarop op lnla&e van de „Tooneel- den Schiedamsche ^"^Pagina nieuws van voordelen. Zoo kan men verscheidene prijzen het Passage-theaterebeLeuredUCeerde heeft men toegang tegen verminderden" °°k op het concert, dat de Nederland^ orkeStvereeniging onder leiding Van den ,'®r" Glastra van Loon in samenwerking met Qe_ mengd Koor zal geven op 6 Nov. in Musis Sacrum. KRANIGE redding. Door de Schiedam XII. Vanmorgen lag de „Merula" van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. in de Benzinehaven te Pernis. Twee Chineesche leden der bemanning waren bezig de romp van het schip te verven. Eensklaps brak het touw van de stelling en de beide Chineezen vielen te water. De motorvrachtboot Schiedam XII van de firma P. S. Engering was juist de Marula ge passeerd en merkte het ongeval. De heer A. J. Hoek, kaptein van de Schiedam XII, keerde direct terug en na veel moeite slaagde hij er in met behulp van den heer M. de Gooijer de beide drenkelingen op de motor te krij gen. Een hunner was bewusteloos, doch het gelukte de heer de Gooijer, lid van de R. K. E.H.B.O. na 15 minuten kunstmatige adem haling de levensgeesten weder op te wekken, waarna de Chineezen aan boord van de Marula werden gebracht. Daar wachtte den moedige redders een dankbare ovatie van de geheele bemanning. Aangiften van 78 October. GEBOREN: Stephanus, zoon van D. Clarijs en E. Bohnen, Galileistraat 8. Petronel- la Maria, dochter van P. H. A. Buurman en M. A. G. van Gerven, Dr. Noletstraat 1. VVilhelmina Cornelia dochter van L. Rijntal- der en H. j. van Wolferen, Cartesiusstraat Hen als levenloos aangegeven kind, van P. J. j. stuik en j. vlot, Vlaard.dijk 253. Een als levenloos aangegeven kind van W. A. Filius en C. Wessel, F. v. Bourgondië- straat 45. „DE HANZE". Wij herinneren de Hanzeleden nog even aan de vergadering van hedenavond, waar in o.a. de Mica-week wordt besproken en de afgevaardigden voor den centralen raad benoemd zullen worden. ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë. toRed®.n van de H. K. W. worden opgewekt Donderdag^lO oaf J1® ledenvergadering °P kiezinaae8nnbesnVelmeldt om': Bestuursver kiezing en bespreking feestavond etc. „NUT EN ONTSPANNING» Bovengenoemd tooneelgezeischap geeft za terdag 12 Oct. een uitvoering in gebouw Eendracht. Medewerking verleent de Hakkert- Band. HET MANNELIJK JEUGDWERK. Het mannelijk jeugdwerk begint te staan in de sympathie van Katholiek Schiedam. Het blijkt uit de vele mooie donaties, die ge regeld geschonken worden; uit het steeds groeiend ledental der vele vereenigingen; en uit zooveel woorden en daden, die het bewijs leveren dat Katholiek Schiedam begrijpt, hoe een goed gevormde Jeugd de hoop is van onze Moeder de H. Kerk. De sympathie uitte zich ook in een blijvend gebed voor de Jeugd. Het mannelijke Jeugdwerk is het gemak kelijkst te verdeelen in de Jeugd boven de 17 jaar en de Jeugd onder de 17 jaar. De jongen, die de R. K. School verlaat en zijn zeer moeilijke en vaak onbegrijpelijke ontwikkelingsjaren binnentreedt, is heel iemand anders dan de Jonge Man, voor wien het volle leven zich gaat openvouwen en wien aan de horizon het eigen huisgezin reeds begint te lokken. Derhalve vertoont net Jeugdwerk een zeer scherpe scheiding en de grenslijn wordt getrokken door het 17e le vensjaar, al zal naturlijk een goede leiding sommige kleineren reeds groot weten en en andere grooteren nog klein. Het mensche- lijk karakter is te veel een wondere gave van God, dan dat wij menschen met een li niaal allen precies kunnen omlijnen en be grenzen. De jongere Jeugdafdeeling nu tot aan het 17e jaar, wordt in ons Bisdom genoemd: de Katholieke Jongenscentrale of kortweg K. J. C. In deze K. J. C., welke dus de heele Jongere Jeugd omvat, zijn vier verschillende vormen, die den jongen tracht te omvatten en be geesteren. Het zijn de Jonge Wachtersbewe ging, met in sommige parochies de kern beweging, de Kruisvaart, de Verkenners beweging, de K. K. Sport en het St. Franciscus Liefdewerk. Boven de 17 jaar echter treden een paar geheel andere Jeugdbewegingen naar voren: de Katholieke Jonge Middenstandvereeniging (K. J. M. V.), de St. Josephsgezellenvereeni- ging en als dritte im Bunde in ons Bisdom, de R. K. Jonge Werkgevers. Ziedaar een kort overzicht. Al deze takken bezitten een inwendig bloeiend leven dat ieder, die nader met het Jeugdwerk kennis maakt, steeds verbaast. Het jeugdwerk, met de Maria-congregatie ais groote doorslag, wil opstijgen tot in het hoogste der hemelen en de jeugd plaatsen rondom den troon van de Moeder, die hen zal itïUèn tót den Drieëenigen God. Zoo'n jeugd kan deel uitmaken van de Katholieke Actie door apostelwerk te verrich ten onder leiding van het Kerkelijk gezag. S. IJ. V. Donderdag 17 Oct. houdt de Schiedamsche IJsvereeniging haar jaarvergadering in ge bouw Tivoli, Nieuwe Haven 233. De agenda vermeldt o.a. vaststelling con tributie en verkiezing van 2 bestuursleden voor de, volgens rooster, aftredende heeren Ris en Jonker-Roelants. Zaterdag 19 October a.s. zal de afd. Schie dam van den Centralen Bond van Werk meesters en ander opzicht houdend personeel in de zaal van Musis Sacrum een feestavond houden. De bondsvoorzitter zal een rede hou den over het onderwerp: „Wat de crisis ons leert". Verder zullen ter opluistering hun medewerking verleenen een dubbel mannen- kwartet, een humorist en muziekgezelschap. SCHIEDAM, 8 Oct. Vertrokken: Noorsch m.b. Thermopylae, met stukgoed naar Bris bane via Antwerpen; Zweedsch s.s. Wanja, naar New-York; Eng. s.s. Prague, ledig naar Hoek van Holland; Japansch s.s. England Maru, ledig naar New-York; Noorsch s.s. Regin, ledig naar Bremen; Finsch s.s. Ergo, ledig naar Emden. SCHIEDAM, 8 Oct. Aangekomen: Ned. m.s- Indrapoera, ledig van Rotterdam; Rus sisch s.s. Kamenetz Podolsk, ledig van R'dam, beiden om te dokken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Bassethound, ledig van Pernis; Eng. s.s. Amsterdam, ledig van Hoek van Holland, beiden om te dokken in de Wilhelminahaven. Fritz Hirsch en de zijnen zullen binnenkort enkele voorstellingen komen geven in den Grooten Schouwburg te Rotterdam van „Die Czardasfürstin", de befaamde operette van Emmerich Kalman, geheel opnieuw in scène gezet door Fritz Hirsch met tal van novitei ten. De Hongaarsche operette-diva Hilde Harmath treedt hierin op als gast. Verder speelt Claire Clairy mede als de vroolijke Comtesse Stasi. Fritz Hirsch vervult de rol van Ferry Baeri; hij zingt het schuimende levenslied over het feit dat de Madis von Chantant het leven nog altijd niet tragisch vinden. Voorts treedt Eman Silten, de nieuwe tenor op. Paul Harden bezet de rol van den zich altijd amuseerenden Graaf Bonni. In zijn ge zelschap verkeert Arpad Latabar als Vorst Weylersheim, een deftig heer vol van zijn eigen waardigheid. Het orkest staat onder leiding van Hans Lichtenstein. De zigeunerprimas Kalman Toth suggereert de echte Hongaarsche stem ming. De Hongaarsche dansen zijn ingestu deerd door Arpad Latabar. Gerard Vroom heeft geheel nieuwe décors ontworpen. De opvoeringen zijn bepaald op Zaterdag 12 October en Zondag 13 October des avonds acht uur terwijl op Zondag bovendien nog een middagvoorstelling wordt gegeven welke des middags twee uur aanvangt. OPTIEK EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91 - Telef. 6S814 Ook voor Ziekenfondsleden. Reel. 131S 8 SCHIEDAM, 9 October. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 0,70 0.80. Gisterenavond tegen kwart over acht werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- slaanden brand aan den Keileweg. Daar aan vankelijk werd vermoed, dat de vlammenzee haar vernieldend werk in het complex der N.V. Hollandsche Kleefmachinefabriek ver richtte, werd onmiddellijk middelalarm ge maakt. Genoemde fabriek, die naast de brandende perceelen gelegen is heeft korten tijd gevaar geloopen doch het krachtig ingrijpen heeft erger weten te voorkomen. Eenmaal in de buurt Van den brand, viel het de brandweer nog niet mee, aanstonds de juiste situatie te onderkennen. Alle deuren waren bovendien uiteraard afgesloten, zoodat het moeite kostte in deze donkere omgeving den weg te vinden. Na de verkenning was het vuur spoedig ingesloten en overmeesterd. Om negen uur was het pleit voor goed beslist. De brand heeft gewoed in de naast de Kleefmachinefabriek gelegen kolenopslag- plaatsen van de N.V. Hisschemöller en Zoon's Handel Mij., tusschen de Keilehaven en Keile weg gevestigd en bestaande uit twee lange loodsen en een daarvoor gelegen dwarsloods. In een der lange loodsen vlak bij de dwars loods is de brand begonnen. De lange loods in alle loodsen lagen kolen opgeslagen brandde spoedig door en tastte ook de dwars loods aan. Achtereenvolgens arriveerden de slw. 57, 36, 55, motorspuit IV, motorreservewagen I met hoofdopzichter Way, slw. 35, 49 en 34 benevens motorspuit VI. Aan het blusschingswerk namen eerstge noemde slw. en motorspuit IV elk met 2 stralen, in totaal dus 8 "stralen, deel. Van de lange loods brandde een gedeelte van 25 M. lengte af; de dwarsloods ging geheel in vlammen op. Ook een groot ge deelte van den kolenvoorraad, welke een dichten rook verspreidde, ging een groot ge deelte verloren. Voorts stonden in de loodsen drie vracht auto's benevens een luxe auto, geborgen. Al deze voertuigen zijn mede een prooi der aan vankelijk machtige vlammen, die talrijke nieuwsgierigen trokken, geworden. Het blusschingswerk stond onder leiding van brandmeester Boom en hoofdman Ruys. Ook een aantal andere hoofdlieden gaf blijken van belangstelling. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Naar we nog van, een der firmanten ver namen was alles verzekerd. Omtrent de aan gerichte schade kon hij ons echter nog geen enkel eenigszins juist cijfer geven. GOUDA. DE ZWENDELLOTERIJ. Directeur der P. A. O. tot zware straf veroordeeld. De Kantonrechter heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak tegen A. V. al hier, die er van verdacht werd, als direc teur van de provinciale assurantieonderne ming een verboden loterij te hebben aange legd onder den naam van ongevallenverze kering. Verschillende menschen, die prijzen hadden gewonnen, is echter het geld daarvan niet uitgekeerd, terwijl anderen zich tevre den moesten stellen met een bedrag, dat de directie der onderneming wilde uitkeeren. De Kantonrechter achtte het ten laste gelegde, het organiseeren van-een loterij, overtuigend bewezen, omdat de houders van „loten" naar een prijs of prijzen mededongen. De ondernemers leidden het publiek ech ter op een dwaalspoor en maakte misbruik van de speellust der menschen. De rechter oordeelde het delict van em- stigen aard, doch wilde er rekening mede houden, dac V. bij ai zijn handelingen on der invloed stond van de zoogenaamden her verzekeraar T. J. uit de Bilt, die achter de schermen de zaak financierde. Verdachte V., tegen wien een maand hechte nis was geëischt, werd veroordeeld tot een boete van 1000, subs. 2 maanden hechte nis en tot een voorwaardelijke hechtenis van een maand met een proeftijd van 2 jaar. Verwacht wordt: Matige ^ot krachtigen, tijdelijk stormach tige, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk regen, later opklarend, iets kouder. lederen Maandagavond reepetitie Harmo- niegezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkers bond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Uem. Tooneelvereen. „Aiberdingk Xhyna", R. K, Volksbond, halt 9. lederen Dinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. Iedere Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. JtHttan). Groote zaal van den R. K. volks bond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Sympüonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. U. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om halt bestuursver gadering van net afdeelmgsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 6 tot half 6 repetitie voor de Jongens van 't kinder koor van den K. K. Gorzen ln het Parochie huis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereemgmg Schie dam's Mannenkoor „Orpneus", onder leiding van Ed. Füpse, Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. K. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van hall 9 tot half 10 sociale ontwlkkeltngslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezelienvereemging, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 12L Iedere Donderdag 8,30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den N'ed. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8,30 uur „kiacn- ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers eD aanverwante vakken „St. Antomus". van 5b uur zitting van het bestuur. Ge legenheid tot aanmelding van leden. VOORZIET U VAN GOEDE HULP, HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND.) 12 Oct.: Doelen, Rott. Philh. Orkest, 3.30 uur; Groote Schouwburg, Die Csardastürstm (Fritz Hirsch Operette) 8 uur (voor volw.). 13 Oct.; Groote Schouwburg, Die Csar- dasfürstin (Fritz Hirsch Operette) 2 en 8 uur (voor voiw.). BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot én met Donderdag 10 October, in: Luxor, De moedige zeerob; Thalia, Vaders eere woord (boven 18 jaar); Roxy, Vaders eerewoord, (voor volw.); £apitol. Op het kantje af; City, Op het kantje at (volw.); Olympia, De cowboy millionnair (volwassenen); Lumière. Stradi varius; Colosseum, Meisjes van 18 (voor volwas senen); Corso, Het gebeurde op een avond (voor volwassenen); Centraal, Het proces Dreyl'us (voor volwassenen.) Tentoonstellingen: Museum Boymans, meesters uit de Delftsche school (tot 20 October)Unger v. Mens, beeldhouwwerk van Gra Rueb (tot 27 October); Lommerrijk, werk van H. F. Bieüng (tot 14 October); Rotterdamsche Kunstkring, Ernest Wrjnants (beeldhouwwerk en kleurstudies) en Edgard Tijtgat (grafisch werk en aquarellen) (tot 13 Oct.); Kunsth. Vaarties, oude schilderijen (tot 20 Oct.); N.V. Alg. Kunsthandel, werk van Evert Moll, (t.m. 20 October). Schiedam. Passage-Theater 8,15, Jan Kiepura in „Ver liefdmaar op wie?" (Voor volw.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1