HET APOSTOLAAT TER ZEF, Deze reinigings-mefMe is zes eenvoudig! WOENSDAG 9 OCTOBER 1935 GUERILLA-OORLOG. Een aanzienlijk munitie-transport bereikt de Abessynische voor posten op t Ogadenfront. ITALIAANSCH OORLOGS- COMMUNIQUE. OORLOGSSCHEPEN WAREN OM CHINA. Thans opk Amerikaansche torpedo jagers te Hongkong. DOODVONNIS IN WEENEN. Zorg voor verzekering der verbindingen. HET PROCES TEGEN DE MOORDE NAARS VAN PIERACKI. JAPANSCHE MARINE-VLIEG TUIGEN VERONGELUKT. HET LEGER DER SOVJETS. Tien millioen man sterk het oogenblik. op MIJNBRAND BIJ PILSEN. DE VERSCHRIKKING VAN HET CHACO-FRONT, INTERN. CONGRES TE LONDEN. Een groot katholiek werk. DE EXPLOSIE TE CHICAGO. DE JEUGDSTRIJDCORPSEN IN ITALIË. Een Roode Kruis-verpleegster vertelt van bloed en dood. NIEUWE BELGISCHE GEZANT BIJ HET YATICAAN. ZWEEFVLIEGEN IN RUSLAND. TIEN RANGEN IN DE GEFOE. de werkloosheid in ENGELAND. 77lcJceA.Sc/ioorL Schip "met is slfecEtF een gévoigvan(Té EHprfeha vrees, dat Italië in de Middellandsche en Roode Zee te machtig zou worden. MEMEL-VERKIEZINGEN. (Van den U. P.-correspondent H, F.kins, gedetacheerd bij liet Abessynische O 4 leger op het Zuidelijk front.) Hoofdkwartier generaal Nasiboes, ten Noorden van Jijiga, per koerier naar Harrar, 7 October 1935. Ik vond het Abessynische leger onver saagd en onverschrokken, ondanks de her haalde en intensieve Italiaansche vliegeraan vallen. Aan het Ogaden-front hebben de Abessy- niërs zich geheel en al toegelegd op de oude beproefde methoden van den guerilla oorlog. Zij willen op deze wijze, zonder al te groote eigen verliezen, de pogingen van de Italianen, om op 't plateau van Harrar door te dringen, verijdelen. Een duizendtal Abessyniërs, dat Gorahi, den sterksten voorpost van Jijiga, bezet hield, heeft dezer dagen bevel gekregen, de loopgraven te verlaten en de stelling prijs te geven. Dit bevel tot den terugtocht is geheel in overeenstemming met de ook elders gevolgde tactiek, om grootere troepenconcentraties te vermijden, welke den Italianen een gemakke lijk doel voor hun vliegeraanvallen zouden kunnen bieden. Het resultaat van dit bevel was, dat de Abessyniërs slechts twaalf man verloren, toen de Italianen, door het afwerpen van bommen, Gorahi in één enkelen puinhoop veranderen. De stemming en het moreel der troepen is goed. Vol trots gaat in het Abessynische. leger het verhaal van mond tot mond, dat het Ethiopischen scherpschutters gelukt is, Ita liaansche vliegtuigen bij Gerlogoebi tot landen te dwingen. „De Italiaansche bemanning van de machines verloor volkomen het hoofd en was verlamd van angst". Omtrent het lot van de vliegers is echter niets naders bekend. Evenmin kon van het bericht omtrent het afstorten der vliegtuigen een officieele bevestiging worden verkregen. Een bijzonder gunstigen invloed op den moed en de dapperheid der troepen heeft de aankomst en uitdeeling van twee millioén ron den munitie aan de voorposten op het Ogaden front gehad. Dat dit munitietransport, on danks de uiterst slechte verbindingen met het Noorden, doorkwam, beschouwen de Abes syniërs als een bewijs voor de resultaten van den guerilla-oorlog in het gebied van Agama, waardoor de Italianen verhinderd zijn van het Noord-Oosten uit verder in het Danakil- gebied door te dringen. Generaal Michael, de aanvoerder van de troepen in het Zuiden van Ogaden, meldt, dat hij aanzienlijk grootere moeilijkheden voor den Italiaanschen opmarsch verwacht, zoodra de Italianen bij het oprukken ten Zuiden van Jijiga de waterlooze zóne bereikt hebben, welke zich daar bevindt. Intusschen is een bevel van den negus afge- komen, dat allen burgers verbiedt naar het front te gaan. Ik zelf werd daardoor voor de tweede maal gedwongen, terug te keeren, toen ik trachtte de tot verdediging van het Ogadenfront uitrukkende troepen te begelei den. De plaatselijke bevelhebber heeft bovendien bevel gegeven, alle militaire informaties strikt geheim te houden. Dit bevel heeft o.a. 22 katholieke missio narissen in Harrar, Jijiga en andere plaatsen in deze streken in een uiterst moeilijke positie gebracht. Daar zij katholiek zijn, brengt men ze op de een of andere wijze in verband met de Italianen en beschuldigt ze van spionnage ten gunste van Italië. Het Britsche consulaat heeft den leden der missies, onder wie zich ook een aantal kloos terzusters bevindt, aangeraden, het land te verlaten. Zjj weigerden evenwel, ondanks het duidelijke gevaar, aan dezen raad gevolg te geven met de verklaring, dat de vele Abes synische kinderen der missie aan hun zorgen waren toevertrouwd. HONGKONG, 7 October (A.N.P.) In Brit sche kringen hecht men groote beteekenis aan de aanwezigheid te Hongkong van een paar divisies Amerikaansche torpedojagers. Het verluidt, dat nog meer Amerikaansche oor logsbodems te Hongkong worden verwacht. In sommige kringen werd gesproken over een Britsch-Amerikaansche vlootovereenkomst Hooge officieren weigerden evenwel commen taar te geven, of deze actie in verband te brengen is met het zenden van Japansche tor pedojagers naar Swatow. Te Manilla werd in verband met de aan wezigheid van Amerikaansche torpedojagers te Hongkong verklaard, dat de Aziatische vjoot gewoonlijk den zomer doorbrengt in de Noordelijke Chineesche wateren en den winter in de Golf van Manilla. Het vlootbezoek wordt dan ook als niets bizonders beschouwd. DAIREN, 7 October (A.N.P.) De officieren van den staf van het Kwantoengleger en van het Japansche garnizoen in Noord-China zullen op 13 en 14 October bijeenkomen in Dairen ter bespreking van de maatregelen ten be- hoeye van een reorganisatie in den Chineesch- Japanschen toestand. Een dergelijke conferentie zol op 20 en 21 October in Shanghai gehouden worden onder voorzitterschap van generaal majoor Isogai, den militairen attaché bij de Japansche am bassade. Generaal-majoor Okamoera, de chef van de 2de afdeeling van den generalen staf zal 10 October uit Tokio vertrekken en beide confe renties bijwonen, waar hij de nieuwe politiek van Japan ten opzichte van China, zooals die geformuleerd is na beraadslagingen van de ministeries van buitenlandsche zaken, oorlog, marine en financiën uiteen zal zetten. WEENEN, 8 October. (D. N. B.) In het proces, dat tegen vijf leden der vroegere sociaal-democratische partij werd gevoerd, wegens het vorig jaar op de heuvels in de omgeving van Weenen gepleegde dynamiet- aanslagen, werd heden de voornaamste be klaagde veroordeeld tot den dood door middel van den strop. Twee andere beklaarden werden elk tot vijf jaren zware kerkerstraf en nog twee andere zeer jeugdige personen tot twee en een half jaar zware kerkerstraffen veroordeeld. ROME, 8 October (R.O.) In een officieel communiqué wordt omtrent de operaties in Ethiopië het volgende medegedeeld: „In den loop van den dag van 7 October hebben de troepen de achter Adoea bezette stellingen verder versterkt en de verbindingen naar achteren verzekerd. Talrijke afdeeiingen pioniers en vele arbeiders hebben de achter- waartsche verbindingen thans zoo verzorgd, dat de wegen reeds bruikbaar zijn voor kolon- nes tot aan het front. Een tegenaanval op Omager werd door As- karis uit het grensgebied van Tessenei afge slagen. De bevolking van het bezette gebied heeft onder het cultuursymbool van de Italiaansche driekleur haar normale leven hervat. Bij de operaties van de laatste dagen wer den honderden gevangenen gemaakt, terwij] veel oorlogsmateriaal den Italianen in handen viel. Door de beschermingsmiddelen, welke aan Italiaansche zijde worden gebruikt, zijn hier de verliezen gering. De verliezen van Abessy- nië zjjn zwaar, hoewel niet nauwkeurig vast te stellen. De stemming van alle Italiaansche troepen is uitmuntend. WARSCHAU, 8 October. (R.O.). Thans is bepaald, dat het in Polen met groote span ning verbeide proces tegen de moordenaars van den Poolschen minister van buitenland sche zaken, Pieracki, op 18 November a.s. voor het districtsgerechtshof alhier zal aan vangen. Het onderzoek inzake dezen moord, die in Juli 1934 plaats vond is volkomen in het geheim gevoerd, zoodat pas na het voorlezen van de 110 bladzijden tellende acte van beschuldiging de namen van de beklaagden, en o.a. van den eigenlijken dader, Maciejko, bekend zijn geworden. Maciejko zelf is het gelukt, naar het bui tenland te vluchten, en tot dusver heeft men zijn verblijfplaats niet kunnen ontdekken. Wegens voorbereiding en medeplichtigheid bij de vermoording van den minister, resp. vergemakkelijking van de vlucht van den dader, zijn 12 personen van 20 tot 30 jaar oud, waaronder twee vrouwen, aangeklaagd. De beklaagden zijn alle Oekrainsche stu denten. De voornaamste hiervan is Stefan Sanders, die het plan voor den aanslag heeft opgesteld. Men verwacht, dat het proces ongeveer vier weken zal duren, daar 144 getuigen zijn gedagvaard. De beklaagden zullen door Oekrainsche advocaten worden verdedigd. TOKIO, 8 October. (A.N.P.) Hedenmorgen zijn twee marine-piloten om het leven geko men, tengevolge van het feit, dat hun water vliegtuigen in volle vaart tegen elkaar in botsing kwamen tijdens een oefenvlucht. Beide toestellen stortten in zee. PARIJS, 8 October. (D. N. B.) Het leger van sovjet-Rusland is op het oogenblik tien millioen man sterk, aldus verneemt de „Ma- tin". Het effectief van het actieve leger bedraagt 11,2 millioen man, waaronder 40.000 officieren. De opgeleide reserves van 19231934 omvat ten 8.500.000 man. De lichte artillerie beschikt over 4.500 stuk- jjSC geschut, tegen 2.400 drie jaar geleden |U de zware artillerie beschikt over 700 stuk- gten tegen 600 drie jaar geleden. Ook het aantal tanks is aanzienlijk toege nomen. De oorlogsvloot van het roode leger telt op het oogenblik 4.300 vliegtuigen, waar van 150 zware bommenwerpers. PILSEN, 8 October. (D.N.B.) In een mijn van de Skodawerken nabij Pilsen is heden door onbekende oorzaak brand uitgebroken, welke een ontploffing tengevolge had. Hierbij zijn twee arbeiders om het leven gekomen. Het Italiaansche front na de inneming van Adigrat, Adoea en Aksoem. (Van onzen correspondent) CHICAGO, 8 October (R.O.). Bij de ont ploffing zijn zeven personen om het leven ge komen. Vier worden nog vermist, terwijl een dertig tal gewonden in het ziekenhuis werd opgeno men. CHICAGO, 8 October (R.O.). Naar thans bekend wordt, had de explosie niet plaats in een lakfabriek, doch in een daaraangrenzende fabriek van soja-producten. Door de ontploffing werd het gebouw, in een puinhoop veranderd, terwijl onder de ar beiders een groote paniek ontstond. Eenige aangrenzende gebouwen van bak steen werden beschadigd. Tot nu toe werden zeven lijken uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Acht en twin tig personen zijn gewond, sommige hunner zwaar. ROME, 7 October. (R. O.) Achille Starace, de secretaris van de fascistische party, heeft ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van de stichting van de jeugd-strijdcorpsen verklaard: „1.200.000 jonge lieden staan ongeduldig te wachten, om te worden opgeroepen, om overal en tegen ieder den triomf van de re volutie door te voeren." LONDEN, 5 October 1935. Nadat gisteravond de deelnemers aan het Internationaal congres van het Apostolaat der Zee door mgr. Hinsley, aartsbisschop van Westminster, in het aartsbisschoppelijk Paleis ontvangen waren, vingen hedenmorgen om tien uur de besprekingen in de St. Peter's Hall, nabij de kathedraal, aan. Wat de sprekers zoowel de inleiders als diegenen, die aan de discussies deelnamen zeiden, was van groot gewicht, maar boven dien was het katholieke werk, welks belangen en toekomst zij bespraken, van zulk een be teekenis, dat het alle aandacht en vooral ook den steun van het katholieke publiek in alle landen vergen mag. Vertegenwoordigd waren de volgende lan den: Argentinië, Australië, België, Canada, Engeland, Frankrijk, Duitschland, Nederland, Ierland, Italië, Polen, Schotland, Spanje en Wales. Dit wil niet zeggen, dat elk dier lan den ook door personen van eigen nationali teit vertegenwoordigd was. Zoo was de Ar- gentijnsche gedelegeerde een te Buenos-Ayres wonende Duitsche priester, father H. A. Reinhold; Italië werd door drie Engelschen Spanje, behalve door senor Tintore, éen Spaanschen leek, door mgr. kanunnik H. T. Hall, die den bisschop van Barcelona verte genwoordigde, gerepresenteerd. Mgr. Hall nam den voorzitterszetel in, daar vice-admiraal R. A. Hornell, die de zittingen gepresideerd zou hebben, wegens ongesteld heid niet aanwezig kon zijn. Ons land was vertegenwoordigd door rector J. G. Welsch, van Amsterdam. Zijn medege delegeerde, de heer L. Bouman, had schrifte lijk medegedeeld, dat hij verhinderd was het congres bij te wonen. Nadat mgr. Hall (Huil) het congres ge- opend had, sprak mgr. Myers, hulpbisschop van Westminster eenige welkomstwoorden namens den aartsbisschop, eerst in het En- gelsch, vervolgens wat korter in het Fransch, en tenslotte in het Vlaamsch. Het was wer kelijk „Vlaamsch" en geen „Hollandsch". Op de ochtendzitting werden twee onder werpen behandeld, n.l. „De priester en de zee lieden" en „Opleiding tot katholieke actie voor zeelieden en leekewerkers'. Het eerste onderwerp werd ingeleid door de Z.Eerw. heeren J. G. Welsch (Amsterdam), C. C. Martindale S.J. (Londen) en dr. A. van Vliet (Mill Hill). Geen man voelt geestdriftiger voor het Apostolaat der Zee dan rector Welsch. Voor hem is dit apostolaat geen onderdeel van het groote katholieke werk, niet iets dat, met meer of minder ijver, „erbij genomen" moet worden door de geestelijken in de havensteden; het is een roeping, een vocatie op zich zelf. De mogelijkheid moest bestaan, dat men pries ter wordt, speciaal ten behoeve van de zeelie den, gelijk men priester worden kan speciaal ten behoeve van de heidenen. Father H. A. Reinhold (Argentinië), een zeer slagvaardig debater, die in den namid dag een belangrijke rede zou houden, riep in den loop der discussies rector Welsch wegens deze uitlating ter verantwoording. Ik maak hiervan gewag," omdat juist uit de vriend schappelijke meeningsverschillen op dit con gres bleek, hoe volkomen allen, zonder onder scheid van nationaliteit, het ten aanzien van alle hoofdpunten met elkaar eens waren. „Wil father Welsch misschien een nieuwe congregatie stichten?" vroeg father Reinhold met een tikje spot, want hij zelf wist beter. Neen, dat wilde rector Welsch niet, maar met een gloed en een overtuiging, die de har ten van alle toehoorders moesten verwarmen, pleitte hij toch voor de erkenning dier bij zondere roeping: het priesterschap onder de zeelieden. Dat was niet alleen de priester, het was ook de zeeman die sprak. En de zeeman maakte, in zijn geestdrift, 'n kleine fout toen hij uitriep: Waarom niet? Wie wil werken in Oost-Azië kan in het pries terschap opgeleid worden teneinde uitge stuurd te worden naar Oost-Azië, en wie een roeping in zich voelt voor Midden-Afrika, kan naar Midden-Afrika gaan Bisschop Myers schudde energiek het hoofd. De jonge missionaris immers heeft af te wachten, waar zijn superieuren hem heen- sturen. En toch was, wat het wezen der zaak be treft, een ieder het met rector Welsch eens. Father 1) Bourgain, O.F.M., van Boulogne- sur-Mer, doelde immers op hetzelfde, toen hij sprak van de mogelijkheid, dat de ver schillende orden scholen zouden oprichten voor zee-missionarissen, en dat in de havens centra voor zeelieden gesticht zouden worden, waar niet één priester alleen zit, maar waar een vijftal priesters, die tezamen verschei dene talen spreken, zich ter beschikking van de zeelieden kunnen stellen. De talenkwestie is natuurlijk van groot practiseh belang, want dit werk is niet alleen internationaal in dien zin, dat het de som is van de nationale werken van een groot aantal volken; het is ook internationaal, doordat elke haven cosmopolitisch is, en de zeelieden van alle naties er een katholiek welkom moe ten vinden. Een katholiek, een christelijk welkom voor de zeelieden in de havens dat was wat father Martindale S.J. (Australië) verlang de. En een katholiek welkom is tevens een priesterlijk welkom. De zeeman heeft gaarne steeds weer te doen met denzelfden man. En wanneer hrj aan wal komt, dan zal hij niet licht naar een kerk gaan, maar wel naar de aan een zeelieden-instituut verbonden kapel. Zulk een instituut met zulk een kapel moet natuurlijk gelegen zijn in de haven; de zee man moet er gemakkelijk kunnen komen; aan eiken straathoek moet een wegwijzer aangebracht zijn. Zulke instituten zijn te Southampton, te Sydney, te Dunbar en elders. In het eerste deel zijner rede sprak father Martindale niet over de zeelieden aan wal, maar over de zeelieden aan boord. De pries ter, zeide hij, moet tot de bemanningen ko men niet omgekeerd. Ieder lid der beman ning moet toegang hebben tot den priester, gelijk hij toegang heeft tot den dokter. De ziel van den zeeman aldus father Martin dale is zeer toegankelijk; Is eenmaal vriendschap met den priester gesloten, dan gaat de zeeman ook trouw te Communie. Father van Vliet (Mill Hill), die zeide, dat iedere ware missionaris voor de zeelieden werken wil, sprak over de mogelijkheid, welke voor dezen bestaat om aan boord H.H. Missen bij te wonen. Uit wat deze en andere sprekers zeiden, bleek, dat dit voor een groot deel af hangt van de bereidwilligheid der stoom vaartmaatschappijen, en ook van de meerde re of mindere goedgunstigheid der kapiteins en der hoofd-stewards. Father Welsch zeide eenige woorden omtrent de faciliteiten, welke de Nederlandsche maatschappijen den katho lieken zeelieden verleenen. Father van Vliet gaf nog als zijn meening te kennen, dat intenser activiteit noodzakelijk is. Zijn slotwoorden vonden geestdriftige in stemming: Indien de Kerk katholiek is, kan zij zich ook niet veroorloven de zeelieden te veronachtzamen. In den verderen loop van den morgen zou den wij meer te hooren krijgen omtrent het geen de plichten van katholieken zijn; geeste lijken en leeken zouden nog eenige harde waarheden zeggen, niet tot elkaar, maar tot zichzelven. Wanneer men luistert naar zulke woorden, dan voelt men hoe gezond zij zijn voor ons katholicisme. Kapt. Alston (Liverpool) leverde in den vorm van een korte, zeemansachtige speech een zeer nuttige en belangwekkende bijdrage tot het eerste deel van het program. Naar aanleiding wat eenige der voorgaande spre kers opgemerkt hadden omtrent de bemoei ingen van aan boord reizende geestelijken die hierbij al dan niet tegenwerking van de zijde der scheepsoverheden ondervonden zeide kapt. Alston dat men in aanmerking heeft te nemen, dat zulke bemoeiingen kun nen neerkomen op een ingrijpen in den dienst der zeelieden. Zijn ervaring is overigens, dat zeelieden een ontzaglijk respect hebben voor katholieke priesters. Zij maken een groot on derscheid tusschen dezen en protestante gees telijken. Van eerstgenoemden verwachten zij geen lezingen over „redding der ziel", maar door het aanknoopen van contact trekken de priester de manschappen tot zich. De krachtige groei van hel Apos tolaat der Zee. In het verslag van den secretaris van Apos- tolatus Maris wordt door middel van een ver gelijking tusschen 1922 en 1935 aangetoond, hoe sterk zich het Apostolaat der zee ontwik keld heeft sinds het in eerstgenoemd jaar de Pauselijke goedkeuring kreeg, benevens de opdracht het Apostolaat uit te breiden over katholieke zeelieden „aan de kusten der beide halfronden". „Dood en bloed, smart en tranen, blijven nog steeds de gemoederen der Bolivianen schokken. De oorlog is weliswaar geëindigd, doch het transport der gewonden naar La Paz en andere groote steden van Bolivia gaat nog dagelijks door. Het leger heeft de operaties aan het front gestaakt en haar taak volbracht, het Roode Kruis echter moet nog jarenlang den strijd tegen de verschrikking voeren." Met deze woorden begon Elisa Velasco, die den oorlog tusschen Bolivia en Paraguay bijna van de eerste dagen af heeft meegemaakt, haar geschiedenis als Boliviaansch verpleeg ster, welke zij aan een vertegenwoordiger der „Un. Press" vertelde. Zij was met vele andere dames dér society van La Paz voornemens haar zwakke krach ten in dienst te stellen van het vaderland, het stille voorname huis te verlaten en plaats te nemen in de ziekenhuizen, waar het ge kerm der tallooze gewonden steeds weerklonk en, waar uitgeputte soldaten aan hun vreese- lijk lijden hetzij langzaam stierven, dan wel als gevolg daarvan hun verder leven kreupel bleven. Na een voorbereidingscursus, waarbij de hoogste eischen aan weerstandsvermogen en zenuwen werden gesteld, gingen de jonge meisjes naar het front, om een generatie jonge mannen bij te staan, die hun beste ja ren moesten doorbrengen in het moordende granaatvuur of in de afgrijselijke loopgraven. „De oorlog was voor ons allen," zoo ver telt Elisa Velasco, „een afschuwelijke levens ervaring. Talrijke onzer vrienden zijn gedood, nog veel meer veroordeeld, hun heele verdere leven als invaliden te slijten. Wij vernamen van vrienden, met wie we als kinderen vroo- lijk hadden gespeeld, de tragische details van het lijden en het sterven van duizenden en nog eens duizenden. Toen wij ons als verpleegsters aanmeldden, waarschuwde men ons voor de zenuwschok kende werkzaamheden en voor datgene, wat men „bloedangst" noemde. We bleven echter bij ons voornemen en dagen van ingespannen, zwaar werk volgden. Velen onzer hielden het niet vol; de anderen, wier zenuwen stand hielden, maakten een driejarig duivelsch bedrijf mee. De drie eerste weken was het eenige, waaraan ik dacht, slechts: bloed, smart en dood! Als later onze zenuwen aan deze verschrikking wat waren gewend, begon onze eigenlijke taak als ver pleegsters. Allereerst deden we dienst bij de chirurgen als assistenten; gewonde soldaten kwamen met tientallen tegelijk binnen, vele hunner waren er dikwijls zoo ernstig aan toe, dat we van schrik bijna in onmacht vielen. Anderen stierven na vreeselijke lijdensnachten. Tot hun laatste oogenblikken stonden wij de stakkerds bij en vernamen dan uit hun ijlkoortsen, in welk een hel ze hadden doorgebracht. Weepend en klagend verhaalden ze soms van een nachtelijken aanval, dan weer gilden ze woedend de verschrikking uit, welke het Chaco-front voor Tien was geweest. Wie het in deze lazeretten uithield, kwam aan het front. „Ook ik", aldus Elisa Velasco. „Wat ik daar in de onmiddellijke omgeving van de operatiebasis heb meegemaakt, is met geen woorden te beschrijven. De patiënten, die we kregen te verplegen, waren veel ernstiger gewond dan die in La Paz. Onze strijd hier was een voortdurend en opwindend worstelen met den dood." Elisa? Velasco vertelde verder van de monsterachtige verwondingen, veroorzaakt door de dum-dum- kogels. „Het is merkwaardig," aldus ging ze ver der, „hoe de nood de menschen ertoe bracht, uitvindingen te doen, om de soldaten nog in de laatste oogenblikken aan den dood te ont rukken. Met een groot aantal nieuwe experimenten werden gedurende de oorlogsjaren uitstekende resultaten bereikt. Zoo konden o.a. soldaten, die in een trommelvuur doofstom waren ge worden, volgens een bepaalde methode woi- den genezen. Onbeschrijfelijke tooneelen speelden zie i dan af, als deze ongelukkigen huilend van vieugde weer menschelijke stemmen konden °°ren, of de eerste onsamenhangende zinnen onden stamelen." 1922 Katholieke zeemansclubs 12 Havens, georganiseerd voor het bezoeken van schepen 2q Organisaties geheel aan zeewerk gewijd 3 Idem gedeeltelijk x Zee-aalmoezeniers die hun heelen tijd aan het werk geven (af gezien v. vlootaalmoezeniers) 0 Zee-aalmoezeniers, die een deel van hun tijd geven 12 Tijdschriften voor zeelieden 0 Leeken-helpers 100 1935 45 230 12 9 14 220 12 1500 1). Ik zal, zonder onderscheid van natio naliteit, de geestelijken noemen met het in Engeland, zoowel voor klooster- als voor we reldgeestelijken gebruikelijke „father", VATICAANSCHE STAAT, 8 October (R. O De Belgische ambassadeur by den Hei- r dr M. van Ypersele de Strihou, Stegen het einde van deze maand zijn post verlaten, wegens het bereiken van de ouder- d°Hh°zal worden opgevolgd door den vroe- geren Belgischen &ezant te Madrid, baron de Borchgrave. MOSKOU, 8 October (R.O.). Tijdens een zweefvlieg-demonstratie zijn, naar Tass meldt, verschillende wereldrecords verbeterd. Een één persoons-, een twee persoons- en een drie persoons-zweefvliegtuig, zijn onder scheidenlijk 38 uur 40 minuten, 38 uur 10 mi nuten en 11 uur 30 minuten in de lucht ge bleven. Luchttreinen hebben zonder tusschenlanding een afstand van 1.524 K.M. afgelegd. Het duurrecord voor vrouwen voor één per- soons-zweefvliegtuigen werd verbeterd en ge bracht op 15 uur en 39 minuten en dat voor twee persoons-zweefvliegiuigen werd gebrach op 12 uur en 9 minuten. MOSKOU, 8 October (R.O.). Het Centraal Uitvoerend Comité heeft besloten gelijke ran gen in te stellen voor de verantwoordelijke functionarissen van het departemen oor vei ligheid van het commissariaat voor bmnen- landsche zaken, de vroegere gepoe, als in het leger bestaan. Het decreet voorziet tien rangen. LONDEN, 8 October (A.N.P.). Het minis terie van arbeid deelt mede, dat op 23 Sep tember j.l. bij de verschillende arbeidsbeurzen in het Vereenigd Koninkrijk 1.958.610 perso nen als werkloos stonden ingeschreven, d.i 10.646 meer dan op 26 Augustus j.l., doch 12£~r ~:-der <±^v v^^sden jaar. Voor het slapen gaan een „Laxeer-Akker tje", zonder iets aan Uw dagelijksche levens wijze te veranderen. Géén dieet. Dank zij de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: de nieuwe „Laxeer-Akkertjes", maakt Ge Uw bloed zuiver en verwijdert Ge uit Uw darm kanaal de schadelijke vergiften, die U zoo hangerig en pafferig maken. Ze geven U een prettig opgewekt gavoel. Géén bitter of wal gelijk smakend middel, dal soms erger is dan de kwaal. Géén al te heftig middel, dat U her-verstopping of op den duur een chro nische constipatie bezorgt, maar een zacht en op natuurlijke wijze werkend middel, dat bestaat uit onschadelijke bestanddeelenNjff plantaardige stoffen - gal-extrac- ten - z.g. melkzuur-fermenten en chlorophylls, welke zeer gunstig op geheel Uw gestel werken. „Laxeer-Akkertjes" probeeren is de goede eigenschappen daarvan loeren waardeeren. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. Reel. 880—5 37 DE OOST-WEST-TEGENSTELLING IIET HUIDIGE ABESSYNISCHE CONFLICT. IN Voordracht van prof. C. C. Berg voor „Sanctus Angustinus". De R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" te Leiden opende Maandagavond het winterseizoen met een hospitantenvergade- ring welke zich in 'n zeer druk bezoek mocht verheugen. Na opening der vergadering door den praeses den heer R. t. M. van der Lugt, en voorlezing der notulen van de vorige vergadering door de ab-actis Ia, mej. Keesom, heette de praesea prof. Berg welkom, om dezen vervolgens het woord te verleenen tot het houden van een voordracht over: „de Oost-West-tegenstelling van het huidige Abessijnsche conflict." In de inleiding tot zijn onderwerp, wees prof. Berg erop, dat de dagbladpers 'n groote hoeveelheid nieuws over het huidige conflict tusschen Italië en Abessynië de wereld in- suurt. De verhouding Italië-Abessynië wordt wel voornamelijk door Italië bepaald, terwijl Abes synië daarbij vrijwel passief is. Spr. wijst er vervolgens ten aanzien van hetgeen de Italiaansche bladen in de laatste maanden over Abessynië hebben geschreven op, dat de Nederlandsche bladen ln de tij den van den oorlog met Bali en Lombok, niet anders schreven. Vervolgens herinnert spr. aan de motieven, welke Italië aanvoert als overbevolking eener- zijds en minder beschaving anderzijds. Er zijn inderdaad argumenten aan te voe ren, die Italië in het gelijk stellen ten aanzien van zijn houding. Spreker betoogde vervolgens, dat de homo geniteit van den Volkenbond en Abessynië te genover ïtalië veel meer schijn dan werkelijk- ïieid is. De Tioudlng- van Engrelsuncl in dit cön- Wanneer men het conflict dieper beschouwt, blijken Italië en de Volkenbond aan één zijde van de scheidslijn te staan en Abessynië aan de andere. Italië is het slachtoffer van een aantal on gunstige omstandigheden, die tot expansie dwingen, en wanneer het met gewéld verrui ming van bestaansmogelijkheden zoekt in een onontgonnen deel van de wereld, is het daarom nog niet onvoorwaardelijk te veroordeelen, al thans wanneer wij de manier, waarop het dit doet als bijkomstige omstandigheden be schouwen. De Volkenbond helpt Abessynië niet uit sympathie, doch om de moeilijkheden, die voor zijn Europeesche leden zouden voort vloeien uit onverschilligheid ten opzichte van dit conflict. Voor Engeland is de handhaving van zijn empire, voor Frankrijk de handhaving van den status quo in Europa de voornaamste zorg. Met Italië neemt de Volkenbond het stand punt in, dat een onder curateele plaatsen van Abessynië een eiseh des tijds is. Spreker wjjst er vervolgens op, dat de vraag, hoe Abessynië in zijn nationale, cultu- reele en religieuse leven op ongebreidelde in werking van het Westen zal reageeren, nau welijks ter sprake gekomen is. Maar Abes synië heeft in dit opzicht onaantastbare rechten, terwijl tevens te voorzien valt, dat de wereld van Abessynië meer last zal hebben dan voordeel, wanneer men toestaat, dat de uitingen van decadente Europeesche cultuur en ongezonde Europeesche maatschappelijke verhoudingen naar Abessynië overgeplaatst worden. In dit verband vestigt spr. er de aandacht op, dat in andere deelen van de wereld, en met name in China, maar ook in Nederiandsch- Indië, groote moeilijkheden uit het conflict van Westersche decadente en Oostensche pri- mitieve, doch gezonde cu ^iui vormen voort- gevloeid zijn of nog voor oeien. Men controleerre dus van Volkenbondswege den aard der materieele inmenging en het gehalte van hen, die het Kolonisatie-werk moeten doen, scherp, om te verhinderen, dat het intensieve contact met het Westen Abes synië rijp maakt voor Atheisme en Bolsje wisme- Tenslotte raakt spreker nog even aan de plannen tot hergroepeering van 't Koloniale bezit, die dezer dagen herhaaldelijk ter sprake zijn gebracht. Bereidvaardigheid om ook van Nederland- sche zijde bij te dragen tot een regeling, die conflicten oplost, acht spreker geen bewijs van défaitisme, doch van wjjs beleid. Angstvallig vast houden aan traditioneele grenzen, zoowel hier in Europa als elders, acht spreker bij het groeiende wereldverkeer kortzichtig en gevaarlijk. Men leere de wereld zien als een geheel van onderling afhankelijke en bij eikaars welvaart gebate onderdeden. Op de voordracht van prof. Berg volgde 'n uitvoerigeg edachtenwisseling, over ver schillende punten ten aanzien van het veelbesproken huidige conflict, waarbij de vragensellers door den inleider naar genoegen werden beantwoord. MEMEL, 8 October (HAVAS). De voor- loopige uitslag van de verkiezingen in het Memelgebied is als volgt: Eenheidslij st: 52.000 stemmen. Litausche partijen: 16.000 stemmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2