ONTWERP-BEGROOTING VOOR 1936 „Waar dat wie! draait" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 58ste JAARGANG. DINSDAG 15 OCTOBER 1935 No. 17381 STADSNIEUWS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 OPENING DER MICA. de prijspuzzle. EEN AANVANKELIJK TEKORT VAN 155.000. vrouwelijke jeugdbeweging voor Hoogere belastingen en sterke bezuinigingen voorgesteld. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE BIJENKORF. KETHEL. de ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 eens. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden Ti,75, Dy vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS t draagt: Voor 16 regels 1.55, elki regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariel. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongevalf 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog 150— bij verlies van een duim 75— bij verlies Van een wijsvinger 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Een baanbreker voor krantenreclame. Gisterenmiddag heeft In „Musis Sacrum" een korte plechtigheid plaats gehad. Om drie uur waren daar verschillende zakenlieden bijeen gekomen, teneinde de Mica te hooren openen door het Mica-comité bij monde van öen voorzitter. De heer Joh. Brouns sprak daarbij een rede uit, waaraan wij het volgende ont- leenen: Mijne heeren. Wij zijn hier bij elkaar gekomen om de Miea-week, neen de middenstandssampagne te openen. Van verschillende zijden is onze Mica-week besproken en soms is er wel eens critiek uitgeoefend, laat de heeren echter be denken dat de tijd van voorbereiding (nog geen 14 dagen, erg kort was om zoo'n cam pagne in meer dan 200 plaatsen op touw te zetten en... de beste stuurlui staan aan wal. De ervaring heeft geleerd, dat het publiek, dol als het is op een kans op prijzen, nog doller is op een onverwacht prijsje in de hand. Welnu, teneinde speciaal de eerste dagen er de 'gang in te brengen, is er bij de eerste zending puzzles een speciale attractie, die 'echter voorloopig een geheim blijft, doch die iedereen graag zal willen gebruiken. Op de vergadering in Musis is er door mij erop aangedrongen, dat het niet noodig mocht zijn, z°oals steeds, de winkeliers drie a viermaal te bezoeken, alvorens hen als deelnemer te hebben gewonnen. Het bestuur had besloten, geen speciale re clame voor de deelnemers te maken: de mid denstanders moeten eindelijk eens begrijpen, dat het bestuur niet werkt alléén voor hun eigen voordeel, doch alles doet in belang van den middenstand. De proef is uitstekend ge slaagd, zelden hebben wij zooveel deelnemers gehad, Meerdere ongeorganiseerden werden lid van onze organisaties en wij hopen dat allen thans zullen worden: werkende leden. Het publiek is door de plaatselijke bladen Zoowel als door de verspreiding van duizenden •circulaires op de hoogte gebracht en alléén een vreemdeling: in Jeruzalem kan thans nog Vragen: wat is de Mica? Wij hopen dat onze inwoners van de prach tige Mica-prijzen hun deel zullen ontvangen. En dat na de Mica koopers en winkeliers zul len durven roepen: leve de Mica! Spr. kon mededeelen dat door het plaatse' lijk comité honderdduizend puzzle-deelen zijn besteld die zeker hun afnemers zullen vin den, en dat dagelijks in het Hanze-bureau, Boterstraat. gelegenheid zal bestaan de voor raad aan te vullen. Hiervoor hebben zich een paar heeren beschikbaar gesteld, die eiken voormiddag van 9 tot 12 uur aanwezig zullen zÜh. Puzzledeelen worden alleen afgegeven op Vertoon van het genummerde kaartje; die 11 timmering is geschied om de afname van meier afzonderlijk geheim te houden. 1)6 jury ter beoordeeling van de inzendingen hestaat uit de heeren dr. E. J. Tobi, Den Haag; drs- H. l. Jansen, Den Haag; mr. dr. Leeu wen, Den Haag; A. Swasen, journalist; H. Meema, lid hoofdbestuur Chr. Middenstand; a. Thomson, reclame-adviseur. Het plaatselijk Mica-comité zal in den loop van deze en de volgende week zorgen voor verschillende attracties. Spr. wilde als voor zitter van de Mica allen veel succes^ wen- schen en eindigde met: „leve de Mica!" De prijsvraag; de puzzle. Ieder kooper ontvangt bij iederen aankoop van 50 cent een puzzledeel; 12 puzzledeelen vormen een geheel. Het Mica-comité selt hij ieder winkelier formulieren beschikbaar om de puzzledeelen op te plakken. De 12 puzzledeelen vormen een rebus, die moet worden opgelost. Dubbele puzzledeelen mogen onder koopers geruild worden. De rebus is een propaganda voor het middenstandsbedrijf en moet als slagzin of versje ingezonden worden. Hoofdprijzen zijn: Landhuis, ameublement, auto's, stofzuigers, fietsen en duizenden an dere waardevolle prijzen. Een speciale kindereetzaal. Hedenmorgen had bij de Lighallen in het Sterrebosch een plechtigheid plaats, waarbij tegenwoordig waren weth. J. Dinkelaar, dr. Smit, dr. de Bruin, architect Sandersen J. Hoogenboom, de leden van de afd. timmeren voor de jeugdige werkloozen. Reeds lang werd behoefte gevoeld om bij de eetzaal voor de groote patiënten een af zonderlijk gedeelte te hebben voor de kinde ren, omdat dit een betere verplegingsmoge- iijkheid biedt. De jeugdige werkloozen hebben zich, onder leiding van den heer Hoogendam op ver dienstelijke wijze van hun taak gekweten, wat blijkt uit de uitspraak van architect Sanders, die eerst een zwaar hoofd erin had gehad, dat zijn ontwerp door deze jeugdige werk loozen zou worden uitgevoerd. De bijbouw is ongeveer 5% x 6 meter groot en van hout op betonnen fundeering vervaardigd. By de voor deur zijn nog een paar bloembakken van ge poetst beton geplaatst, die een geheel vor men met de fundeering. Dan komt men in een hall, die toegang geeft ten eener zijde tot de keuken en aan de andere zijde tot de eetzaal. In de eetzaal zelf zijn eenige kleer- en boeken kasten geplaatst, alsmede een waschbak. Wethouder Dinkelaar heeft allereerst het doel der jeugdige werkloozen-cursussen uit een gezet. Architect Sanders toonde zich zeer tevreden over de uitvoering van het werk evenals dr. Smit. De heeren hebben uit laten komen, dat ze, nu dit werk zoo goed ge slaagd is, ook wel eens ingewikkelder con structies aan de werkloozen durven toever trouwen. Ook de heer Hoogendam mocht een pluim voor zijr. uitstekende leiding in ont vangst nemen. Hy is dengene, die de jongens dit alles bijbrengt. Binnenkort zal het ge bouwtje geheel gereed zijn. Hierna werd een pauze gehouden, waarna heid'stewT^ de aanwezigen in de gelegen- te zeggen n°S een en ander omtrent de Mica Ook de heer nn het plakken van °81endam zeide o.m., dat zuilen en het rondbr^?ebil"'ett'en °P stads" geen succes heeft. De van circulaires 8 naar het succes is al dikwijls bewezen n.L door w ,,_j"et adverteeren ier in het spreekwoord: „de kost gaet voor de baet in de dagbladen. De winkeiier3 hi*c1v dam schijnen vergeten te zyn het fioudè uit!" Adverteeren inde krant is voigena heer Hoogendam het middel om de juiste aan dacht van het publiek op zaken te vestigen het middel. Wanneer spr. naar plaatsen ziet als Vlaardingen, Delft, Rotterdam, Dordrecht, dan treft het hem steeds, dat alle plaatse lijke bladen vol en vol advertenties staan Alleen hier in Schiedam schijnt de winkel stand te meenen, dat men daar buiten kan, t>it belangrijke onderdeel mag door de Schie damsche middenstand wel eens onder het oog borden gezien en worden toegepast. Plaatse lijke bladen hebben wij; dus adverteert er in Wat in deze stad te koop is, moet het pu bliek van U weten. Het belangrijkste middel is de dagbladreclame. En zeker in de Mica- Week, mag geen enkele winkelier met zijn advertenties ontbreken. Na nog eenige oogenbiikken bijeen te zyn gebleven werd deze vergadering gesloten. Met muziek door de stad Des avonds heeft het Mica-comité deze opening buiten voortgezet, door met behulp Van het muziekkorps „St. Ambrosius" de Schiedammers in het oor te doen klinken, dat de Mica-week geopend is en er dus reden te °ver is, om eens een kijkje te gaan nemen by" q<- winkeliers en ook eens te koopen. Schie dam zal deze week toonen, dat het deze actie van de winkeliers op prijs stelt. Het comité heeft kosten noch moeite ge "Paard. Hieronder volgt nog een uiteenzeting van Prijspuzzle, die het centrum vormt van "Ze nationale Mica-week. UITBREIDING LIGHALLEN. FEESTAVOND R. K. E.H.B.O. Zondagavond is in Musis Sacrum een feest avond gehouden door de R. K. E.H.B.O.- vereeniging St. Christophorus, welke feest avond geopend is door den voorzitter, den heer M. Roos, die een kort welkomstwoord sprak, waarna de voorzitter van de feest commissie, de heer Zondag een toespraak hield. Nadat gewezen was op het nut van de ver- eeniging en herinnerd was aan den bloempjes dag, is een vroolrjk en aardig program afge werkt, dat gevuld werd met het optreden van leden van de vereeniging, die verscheidene aardige tooneelstukjes ten beste gaven en zelfs een heele revue, waarin het leven en werken in en van de vereeniging ten tooneele werd gebracht, voor het voetlicht brachten. Het was een geslaagde avond. KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL" Het dragen van rouw voor Mgr. Aengenent is heden afgeloopen. De dagelijksche gebeden voor den zielerust van Mgr. Aengenent worden echter nog aanbevolen. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 14 Oct. Aangekomen Noorsch s.s. Apache, met traan van Hamburg via Brake voor N.v. Schieveem. Duitsch s.s. Per seus, met stukgoed, van Bremen; Eng. s.s. Train Ferry II, van Harwich om te dokken in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Camerata, ledig van Dagenham; Grieksch s.s. Kate, le dig van Duinkerken, FTansch s.s. S. N. A. VII, ledig van Rouaan, alle om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 14 Oct. Vertrokken Duitsch s.s. Monsun, ledig" naar Narvik. SCHIEDAM, 15 Oct. Vertrokken Duitsch s-s. Perseus, met stukgoed naar Rotterdam. B. en W. hebbenaan den Raad de ont- werpbegrooting aangeboden. Aan dit uitvoe rige stuk ontleenen we de volgende gegevens: Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de ontwerp-begrooting voor 1936 met den ge- bruikelijken staat van verschillen met de het vorig jaar ingediende begrooting. Wij willen er op wijzen, dat het sluitend maken van de begrooting zeer moeilijk was. Wij hebben daartoe inderdaad alle zeilen moeten bijzetten. Vroeger was dit niet zóó moeilijk als ge volg van de speling die in de begrooting zat. Doch, zooals Uw Raad weet, zijn wij reeds in 1934 begonnen te werken in de richting om de speling er uit te halen. Toch komen wij nog steeds weder tot de ontdekking, dat er neg altijd een niet onaan zienlijke speling in blijft zitten. Nu de situatie moeilijk wordt, is dit punt weder opnieuw ernstig onder het oog gezien. In dezen gedachtengang hebben wij knap geraamd. Bij de belastingen en de bedrijven bijv. hebben wij daardoor geraamd op een wijze waarover men van gedachten kan verschil len. Doch daarbij merken wij op, dat de ra mingen, vooral die der inkomsten, van appre ciatie zeer afhankelijk zijn. Waar wij echter als meest vaste punt mo gen aannemen de uitkomsten van den laatst verloopen dienst n.l. 1934 en de ramingen in haar geheel nog niet onaanzienlijk ongun stiger zijn dan in dat jaar, meenen wij, dat onze cijfers gerechtvaardigd zijn. Ten aanzien daarvan merken wij op, dat 1934, wanneer men de vroegere diensten uit schakelt, een tekort had van ƒ45.000. Wij hebben dan ook uitgeschakeld, hetgeen 1934 ontving uit saldo's en reserves van vroegere jaren ad 175.000. j -■ - «-• Het tekort. Op dezelfde basis is het tekort van de door ons thans opgemaakte begrooting voor 1936 ƒ155.000. Als geheel zijn dus de ramingen ƒ110.000 ongunstiger dan in 1934. Wanneer wij zeiden, dat 1936 een tekort zal hebben van 155.000 bedoelden wij dit dus geheel zonder hulp van saldo's en re serves, derhalve de dienst geheel op zich zelf beschouwd. Echter is op aanwijzing van Ged. Staten besloten, dat ieder jaar 1/10 van de reserves zal worden gebruikt ad ƒ25.000, zoodat het feitelijke tekort daardoor vermindert tot 130.000. Verder moeten wij opmerken, dat de be- grooting is opgebouwd op basis van de groo te opvoering der belastingen en de sterke bezuiniging, waartoe de tijdsomstandigheden ons hebben verplicht. Wij meenen, dat het eind thans is bereikt en zien geen mogelijkheid op die wijze het tekort nog verder te verminderen. Overigens vestigen wij er de aandacht op, dat het tekort niet zooveel grooter is dan in 1935, toen het tekort voor het jaar opj zich zelf beschouwd 105.000 bedroeg, dus 50.000 lager. Het kon toen worden gedekt door de 25.000 uit de reserves en door 80.000 als restant van de vroegere saldo's, waarvan ten slotte in de crisisjaren in totaal 1 millioen is gebruikt geworden. Daarbij merken wij op, dat wij ten aan zien van het punt salarisverlaging, in ver band met de aanhangige salarisverlaging voor de rijksambtenaren, zulks in verband met de aanschrijving van den Minister van Blnnenlandsche Zaken, ons standpunt nog iet hebben bepaald. In deze omstandigheden hebben wij een z.g. belastingsbijdrage, tot het bedrag, over eenkomende met genoemd tekort van 130.000 op de begfooting als inkomst geraamd, waardoor de begrooting sluit. Wij mogen opmerken, dat zoodanige bij drage ons ook redelijk voorkomt. Fnuikende ryksmaatregelen. Als zeer belangrijk punt wijzen wij er op, dat door de maatregelen ten bate van 's Rijks schatkist sinds 1933 de toestand voor de ge meenten zeer veel ongunstiger is geworden. Bij het Gemeentefonds was door de ver laging der uitkeeringen het verlies voor 1936 ƒ115.000. Bij de werkloosheidslasten was het ver lies voor 1936 50.000. In totaal dus een achteruitgang voor 1936 met 165.000. Daarbij staan wij voor de ontzettende rea liteit, dat de uitkeeringen uit het Gemeente fonds gedurende de eerstvolgende S jaar ieder jaar nog weder met rond 40.000 zul len achteruitgaan. Na die acht jaar zal dus het verlies van 165.000 vergelegen met 1933, nog weder met 320.000 zijn vermeerderd, zoodat het verlies dan 485.000 bedraagt of 43 pet. van de belastingcapaciteit 1932/33. Men kan reeds hieruit aanvoelen, dat on ze slechte toestand niet ligt aan onze ge meente zelf, maar aan gebeurtenissen en maatregelen, die over haar komen. De werkloosheidslasten. Wij zijn overtuigd en wij meenen, dat hoe langer hoe duidelijker is geworden dat de lasten voor valide werkloozen nóch rech tens, nóch economisch, nóch financieel op de afzonderlijke gemeenten behooren te drukken, hetzij men dit zoo uitdrukt, dat de ze lasten Rijkszaak zijn of nationaal moeten worden gedragen of op de. totaliteit der ge meenten behooren te rusten. Wanneer deze last op de afzonderlijke ge meenten drukt, dreigt zelfs de beste finan- cieele verhouding totaal in de war te zullen loopen. Voor dezen gang van zaken moeten de ge meentelijke budgetten worden gevrijwaard. Ofschoon met dankbaarheid moet worden erkend, dat het Rijk de zwaar getroffen ge meenten niet heeft losgelaten, is het naar onze meening toch te betreuren, dat, als niet gebroken wordt met den toestand, dat de af zonderlijke gemeenten met werkloosheids lasten worden belast, de gemeenten eerst noodlijdend moeten worden en dan bedeeling moeten ontvangen en dan nog slechts zoo- veth ontvangen als in ieder geval de uiter ste noodzakelijkheid om ze voor ondergang te behoeden, meebrengt. Wij achten dezen toestand voor het ge meenteleven uitermate ongelukkig. Bij de gemeenten wordt de verantwoor delijkheid met alle prikkels ten goede daar aan verbonden, dan vrijwel weggenomen. Zij worden, als het ware, van levende or ganen alsdan gebracht tot doode administra ties. Geheel anders zou het zijn, wanneer men de budgetten der afzonderlijke gemeenten ontlastte van de werkloosheidslasten, die, ge lijk gezegd, daarop niet behoorden te rusten Dan zouden vele gemeenten, die nu aan de bedeeling zijn vervallen, weder kunnen ople ven. Wellicht zouden de toestanden voor vélen uit financieel oogpunt met zooveel beter wor den, maar de zelfstandigheid ware terugver- kregen en zij zouden in het volle besef harer verantwoordelijkheid al hare krachten te meer kunnen inspannen om zich in de tegen woordige omstandigheden staande te houden. Haar omstandigheden zullen daarom niet zooveel beter worden, omdat zij niet alleen met de werkloosheidslasten hebben te kam pen, maar met allerlei andere gevolgen van de crisis: als verminderde opbrengst van be lastingen, bedrijven en andere inkomsten; hoogere kosten van armenzorg; het verleenen van ontheffingen op allerlei gebied enz. Men kan er dus veilig van uitgaan, dat ook dan de gemeenten, evenals het rijk, een zwaren strijd om het bestaan zullen hebben te voeren en dat er van excessen geen sprake zal kunnen zijn. Overigens zouden wij er in geenendeele bezwaar tegen hebben, dat op de gemeenten een bijzonder toezicht plaats heeft, om te verzekeren, dat zij zich aan de tijdsomstan digheden aanpassen; maar dan moet dit toe zicht, als van algemeen belang, zich uitstrek ken over "alle gemeenten. Nu merken wij op, dat men reeds een aan zienlijk eind is gegaan op den weg, om de werkloosheidslasten te brengen ten laste van de totaliteit der gemeenten. Dit gaat echter nog steeds gepaard met Electr. lampen 15, 25 en 50 kaars 39 ct. Splendorlamp 100 kaars 105 ct. Philips-lampen 15, 25 en 50 kaars 66 ct. Kijwiel dynamolamp 249 ct Grootste sort, en het goedkoopst is alleen HOOGSTRAAT 61—69 TEL. 68436 behoud van het bijdragestelsel, zoodat de re geling op twee gedachten hinkt. De uitkeering voor 1936 zal voor de ge meenten gemiddeld 70 pet. van de oude re geling bedragen. Van Schiedam echter maar 53,18 pet. Voor onze gemeente is het nadeelig ver schil groot. Wanneer de 24 millioen mindere uitkeering voor -alle gemeenten samen, over de gemeen ten naar haar belastingcapaciteit zou worden omgeslagen, zou deze omslag 13.11 pet. be dragen. Bij gelijken omslag zou voor onze gemeente het nadeel beteekenen 147.750. Door de zeer ongelijke verdeeling over de ge meenten is het nadeel voor haar echter in werkelijkheid 29 pet., gelijkstaande met 327.500, zoodat zij een bijzonder nadeel bo ven het gemiddelde heeft van 179.750. Resumeerende blijft onze hoop derhalve ge vestigd op de volgende maatregelen; le. Het rijk kome geheel, en wel terstond, los van het gemeentefonds, maar het her- stelle daartegenover den voet van verdeeling der werkloosheidslasten tusschen het Rijk eenerzijds en de gemeenten anderzijds op de basis van de regeling 1933. Gelijk gezegd, kan dit geschieden zonder dat dit 's Rijks schatkist geld behoeft te kos ten; de ontwerp-staatsbegrooting voor 1936 hierbij ot basis nemende. 2e. De werkloosheidslasten voor valide werkloozen worden over de geheele linie en ten volle ten laste gebracht van de totaliteit der gemeenten via het Werkloosheidsfonds, met omslag van deze lasten over de afzonder lijke gemeenten naar ieders belastingcapaci teit. 3e. De oorspronkelijke wet op de finan- cieele verhouding van 1929 worden voorloopig t en volle bestendigd, totdat in dit moeilijke probleem een bevredigende oplossing is ge vonden, die in de onderlinge verhoudingen tus schen de gemeenten geen schokkende veran deringen brengt. Het tekort van het Gemeentefonds worde dan eveneens over de Gemeenten amgeslagen naar haar belastingcapaciteit. 4e. Ter bevordering van de aanpassing van de gestie der gemeenten aan de tegen woordige tijdsomstandigheden wordt een toe zicht ingevoerd, dat geldt voor alle gemeen ten. Aande hand van cijfers en gegevens wor den dan nogmaals de financieele maatregelen van het rijk nagegaan. Gelijk boven is meegedeeld, sluit de ge wone dienst, doch de werkloosheidslasten, wanneer geen extra bijdrage wordt verkregen en de nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeente, doen een nieuw tekort ontstaan. B. en W. besluiten dan ook hun «tuk met de volgende conclusies. Waar thans geen sluitende begrooting kan worden verkregen; le. als gevolg van de sterke verminderin gen van de uitkeeringen uit het gemeente fonds ten behoeve van den algemeenen dienst van 's Rijks schatkist, zonder dat een vol de fcnde compensatie, door een behoorlijke verdeeling van de werkloosheidslasten tus schen rijk en gemeenten, daar tegenover staat 2e. als gevolg van het nog steeds In be langrijke mate kringsgewijs over de gemeen- tén omslaan van de lasten van valide werk loozen; en 3e. als gevolg van de laatste wijziging van de wet op de financieele verhouding, waar door de bestaande verhoudingen tusschen de gemeenten onderling weder geheel werden omvergeworpen meenen wij te meer, dat de door ons uit getrokken bijdrage uit het werkloosheidsfonds, waartoe de wet gelegenheid geeft, ten volle gerechtvaardigd is. Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig veranderiing in temperatuur. SCHIEDAM, 15 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandel. Moutwijn. Houtwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling. Spoeling 0.70 0.80. SIMAVI. Vorig jaar is hier ter stede een comité ge vormd ter behartiging van de belangen van de Simavi (Steun in medische aangelegen heden voor inheemschen). Thans is overge gaan tot de oprichting van een zelfstandige afdeeling Schiedam en Kethel. Het comité heeft zich tot bestuur gevormd. ,y Herdenking van het eerste lustrum. Deze week herdenkt de Bijenkorf het feit, dat sedert vijf jaar haar monumentale ma gazijn in het hartje van onze stad staat. Op de allereerste plaats heeft de directie dit lustrum tot een feest willen maken voor haar cliëntèle en wel door het organiseeren van een bijzonderen jubileumverkoop. Met zorg heeft men een jubileumversiering aangebracht, terwijl ook de vele étalages in het teeken staan van het eerste lustrum. Chtromberg met zijn bekende orchestre ver zorgt op een zeer te waardeeren wijze de muziek in den lunchroom. JOH. BROUNTS. HOE IN ENKELE JAREN EEN STAD VERANDERT. In verband met het eerste lustrum van de „Bijenkorf" te R'dam geven wij hierboven hetzelfde stadspunt voor en na den bouw van het warenhuis. Het stille plein links is hetzelfde als dat aan de linker onder zij de der foto rechts. 12% jaar voorzitter van de Hanze. Donderdag 17 October zal het 12% jaar ge leden zijn, dat de heer Joh. Brounts, voorzitter werd van de Middenstandsvereeniging, afd. Schiedam van „De Hanze". De heer Brounts heeft in de afgeloopen 12% jaar heel Wat gedaan voor de Schie- damsche middenstand. In vesrchillende com missies heeft hij zitting. De heer Brounts ia o.m. voorzitter van de Permanente Commis sie uit den middenstand, die op dit oogen- blik de Mica-week organiseerd. Het zal voor den heer Brounts een ge noegen zijn, juist in deze actie-week voor de middenstand zijn jubileum te herdenken. K. K. G. Zondagavond heeft de tooneelvereeniging van de K. K. G. in het Parochiehuis een tweede opvoering gegeven .van „Politie zaken".. Er was tamelijk veel belangstelling voor deze tooneeluitvoering. DANSSCHOOL WESTHUIS. Ter opening van het dansseizoen is Zater dagavond in Maison Westhuis een dansavond gehouden, georganiseerd door den leider van de dansschool Westhuis, den heer J. West huis. Vele genoodigden waren aanwezig. De heef J. Westhuis heeft verscheidene nieuwe passen en dansen gedemonstreerd. Behalve versterkte gramofoonmuziek was er voorts nog een band onder leiding van Jac. Wallace. Dit verhoogde de stemming zeer. FAILLISSEMENT N.V. STANDAART'S ORGELF ABRIEKEN. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in bovengenoemd fail lissement. Deze lijst telt 49 crediteuren met een totaal passief van 68.252,09 waarvan preferent ƒ1894,59. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: Alg. Verg. Radio Omroep schadeverg. ƒ24.236,18; J. D. Koenraads, geldieening ƒ11.673,13; Spanoghe de Paep. geld. ge deeltelijk gedekt 13.618,84. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1214 October. GEBOREN: Hendrika C. M., dochter van P. B. van der Linden en F. M. L. van Steenoven, Villastraat 70. Cornelia M., dochter van P. L. C. van Tol en A. M. van Noort, Korte Achterweg 13. Adrianus J., zoon van G. Ballijns en H. A. Louis, Nic. Beetsstraat 5. Helena J. dochter van H. J. Kuijper en G. C. de Jager, Boijlestraat 21. Henrica J. M., dochter van J. J. A. Ronde en D. H. Voorhuijzen, Tuinlaan 36. OVERLEDEN: J. M. P. Schapers 79 j. Dr. Noletstraat 1. N. van Oosterhoud, wedu we van A. Schippers 84 j., Proveniershuis 36. IN DE ARENA. Toen Zondag de veehouder Th. R., alhier, in het wejjand een losgebroken stier wilde vangen, werd hij door het wilde beest op de horens genomen en omver geworpen. De ont boden geneesheer dr. G. Sauer constateerde eenige lichte inwendige kwetsuren. OP DE BON. Dezer dagen is alhier controle gehouden op de geijkte maten en gewichten. Enkele over treders gingen pp de bon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1