WmÊSER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i v.d. AREND 58ste JAARGANG. WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 No. 17394 STADSNIEUWS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 SURINAME-AVOND. burgerlijke stand. BLOED OVER JAPAN. SCHOOLB RILLEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. diefstal. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. SCHEEPVAART. I DE ABONNEMENTSPRIJS van de SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maandeD 3,25: Per maand 1'10, yer week 25 eens. By bezorging tranco per Pos* g8— abonnementsprys per drie maanden ƒ3,75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN •*®ed® a8D bureau Koemarkt 4 verlengbaar i 5 cent» per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tulschen den tekst dubbel adv.tariet. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Llefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 1 0.50; 10 regels 1.15 regels f 1.50, b(J vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men by te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500— bij overlijden door een ongeval500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog f 150— bij verlies van een duim 75— bij verlies van een wijsvinger 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand f 25— bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Voor den R. K. Vrouwenbond. DE BURGEMEESTER AANWEZIG. Gisteravond heeft de R- K. Vrouwenbond aan Pater A. Verheggen C.ss.R., die 22 jaar in de Surinaamsche missie is werkzaam ge weest, gelegenheid gegeven zijn ondervindin gen onder de melaatschen, die verpleegd wor den In de Gerardus Majella-stichting te Para maribo, te verhalen. Deze stichting wordt in stand gehouden door de gaven van de Nederlandsche Katho lieken. Mevr. Pluym opende de bijeenkomst. Pater Verheggen bracht in de allereerste plaats dank aan den Vrouwenbond, waarvan de leden op dezen avond in zulk een groot aantal waren opgekomen. Pater Verheggen vertelde, dat Suriname een tropenland is met een gemiddelde temperatuur van 29—30 gr. C. terwijl deze in Augustus tot ongeveer half November dikwijls oploopt tot 40 gr. C. en meer, in den schaduw, 's Avonds bedraagt de temperatuur er ongeveer 26 tot 27 gr. C. Spreker noemt de melaatschheid erger dan de huidige crisis. Van de crisis komen we af, is het nu niet dan later, doch de melaatschen zijn voor altijd uitgestooten uit de maat schappij. Niets is vreeselijker dan deze afzich telijke ziekte. Weest blij dat ge crisis hebt! Wat is melaatschheid? Spreker bracht hier een beeld van het schit terende werk der priesters-missionarissen en van het glanzend werk der zusters van liefde. Met trotsch vertelde pater Verheggen, hoe hij 22 jaar lang zelf het genoegen heeft gehad om te constateeren, dat zulk een opoffering alleen mogelijk is, wanneer men gedreven wordt door een hoogere liefde tot den evenaaste, voortkomend uit de liefde tot God. Geen fascist, geen communist, geen socialist kan wijzen op zulk een leven van opofferingen, die de missionarissen zich moeten getroosten om de melaatschen geestelijk en lichamelijk te verplegen. De melaatschheid heeft twee soorten, n.l. de droge- en de natte melaatschheid. Beide kenmerken zich door het aanwezig zyn van vlekken op den huid. Om te constateeren of iemand melantsch is, wordt zoo'n plek met een naald doorstoken. Is de patiënt ongevoelig dan is de melaatschheid in eerste stadium aanwezig. Later gaat de ongevoeligheid weg en maakt plaats voor een overgroote gevoelig heid. De patiënten hebben dan ontzettende pijnen. De droge melaatschheid zet in den tijd van twee, drie tot vier weken haar proces voort, doordat de huid blinkend wordt. Schil- vers gaan zich vertoonen. Ben gevoel van rheumatiek ontstaat. De vingers en teenen gaan krom staan. Dan gaan een voor een, in een langzaam proces de ledematen rotten. Teenen, ooren, mond, ja tot zelfs de oogen toe verdwijnen. De natte melaatschheid vertoont zich ook eerst door vlekken, die dan overgaan in builen. Deze builen worden ontzettend groote bulten en springen op den duur open, waardoor ont zettende etterende wonden ontstaan. Er zijn melaatschen die als het ware één wond zijn. De geur, die deze menschen verspreiden is ondragelijk te noemen. En hier ziet men, aldus pater Verheggen, welk een ontzettende geest kracht en liefde, de zusters moeten bezitten om met opoffering van alles deze wrakke menschen te gaan verplegen. Zij doen dat ter liefde Gods. Het besmettingsgevaar is be trekkelijk. Hoe men het krijgt, weet men niet. Op de school zijn de gevaren het grootst. De ouderdom die een patiënt kan halen, is on begrensd. Er zijn melaatschen, die 90 jaar oud geworden zijn, die zelfs nog door den gelukzaiingen Pater Donders uit Tilburg, ge doopt zyn geworden. Een absoluut geneesmiddel is nog niet ge vonden. Men is vermoedelijk wel op den goe den weg. Na deze voorrede heeft Pater Ver heggen, geassisteerd door Broeder Ambrosius, een groote serie lichtbeelden vertoond. Achter eenvolgens verschenen de holden en heldinnen der melaatschheid op het doek. Pater Don ders, Mgr. Gropp, Mgr. Whipping, Pater Meeuwsen en Mgr. V. Roosmalen werden met diepen eerbied door de aanwezigen aan schouwd. Pater Verheggen vertelde hoe zich 300 zusterkens hadden gemeld, terwijl er slechts 6 gevraagd werden, toen voor het eerst de hulp van Zusters voor de melaatschen werd inge roepen. De Gerardus Majella-stichting kon worden opgericht, vooral door een gift van 30.000 van een weldoener uit Utrecht aan Mgr. Wulpping. Op het oogenblik bestaat de inrichting uit 2 galerijen, ieder van 300 meter lengte, waar de huisjes op uit komen, daar iedere patiënt een eigen huisje heeft. Er is een kapel, een keuken, een wasscherij enz., die gedreven wordt door het opofferend werk van in totaal 26 Nederlandsche missie-zusters, terwijl er 200 patiënten in verpleegd worden. Welk een opofferend werk dat is, werd door spreker met voorbeelden toegelicht. Het is een groote gevangenis, want wie over een brug gaat, die het gezonde deel (het Zusterhuis) met het zieke deel der Majella- stichting overschrijdt, komt er niet meer uit. De menschen zijn levend begraven! Na de pauze heeft Pater Verheggen eenige kleine meditaties gegeven' aan de hand van enkele lichtbeelden. Hij heeft de zusterkens laten zien, onder wie er zijn, die 40 jaren lang reeds onder deze armsten der armsten verblijven. Er is een zuster, die hofdame was aan het hof van Keizer Frans Joseph, die kunstenares was op de piano, die een rijk huwelijk afsloeg en die nu sedert 1902 de melaatschen met naar kunstzinnige handen verbindt. Er is een zuster, die nooit bang is, nog niet voor de melaatschen, wier ziekte zoo erg was, dat de andere verpleegden er voor weg vluchten. Deze zuster is dan ook door H. M. de Koningin met de Orde van Oranje Nassau beloond. Ja, zelfs vorige week is er nog zoo'n zuster met dit ridderteeken getooid, die reeds 22 jaren lang de melaatschen dient, ter wille van God. Deze zuster is zelf ook door vreeselijke ziekte aangetast geworden, en zal haar land, ons Vaderland, nimmer weer zien, daar ook zij, de begraafplaats der leven den niet meer zal mogen verlaten. Dan was er nog een officier van het Nederlandsche leger, pater Lemmens, die zyn officierschap vaarwel zegde, Redemptorist werd en zich opofferde voor deze zieke medenienschen, tot dat hij zelf in 1906 aan deze pest is over leden. Pater Verheggen gaf ook nog een beeld van een eigenaardige, vreeselijke ziekte, de z.g. olifantsziekte. Het beeld vertoonde mensche- lijke beenen, die den omvang hadden van 90 c.M. en die geleken op stapels lever. Aan deze vreeselijke izekte is een der grootste werkers voor de melaatsehen op 5 April 1906, op weg naar Suriname overleden; het was Mgr. Wulpping, die aan z'n melaatschen in Suri name beloofd had terug te zullen komen. Hij kwam terug, doch dood! Nog tallooze andere toelichtingen heeft Pater Verheggen gegeven. Hij wekte de aan wezigen op, om oud linnen en katoen, als mede oud speelgoed op te zenden aan de adressen voor de Surinaamsche Missie: Goud- sche Rijweg 123, Rotterdam, of Keizersgracht 218, Amsterdam. Pater Verheggen, die tevens directeur is van het Secretariaat der Suri naamsche Missie, zal U dankbaar zijn voor iedere gift, hoe klein ook. Tevens vestigde de spreker de aandacht op het Hofbauer liefdewerk, waarvan de zela- tricen in de komende weken langs de huizen zullen rondgaan. Tijdens de lezing waren mr. dr. v. Haaren en mevrouw van Haaren in de zaal gekomen. De burgemeester heeft na de rede van Pater Verhebben nog even het woord gevoerd. Spre ker zeide, dat men begrijpen kon, dat na de pakkende, treffende toesparken van Pater Verheggen het hem moeilijk viel daaraan nog een woord toe te voegen. Mr. dr. van Haaren, die zelf 12 'A jaar in Suriname getuige is geweest van de afschu welijke werkelijkheid, heeft steeds ginds in de vere West de grootste belangstelling ge toond en ook aan anderen steeds dit liefde- werk voorgehouden. Steeds kwamen gasten, ook dikwijls andersdenkenden, onder den diepsten indruk van het werk, dat hier door de Katholieken werd verricht. Een der laatste bezoeken was met twee Nederlandsche heeren, van ander geloof, die spontaan een nieuwe bioscoop-installatie voor de Gerardus Majella- stichting aanboden. De burgemeester wekte alle aanwezigen op, om wanneer er straks om een gave zou worden rondgegaan niet te aar zelen, want dit was een belegging zoo „safe" als het maar kon. Door de aanwezigen werd an ook op werkelijk gulle wijze aan dezen oproep gehoor gegeven. Nadat Pater Verheggen allen hartelijk had dank gezegd en den burgemeester in het bijzonder had geprezen, die hij reeds in Suri name had leeren kennen als een goed katho liek niensc en ook een hard werker voor de maatschappij, werd deze avond door Pater Keijzer, adviseur van eten R. K. Vrouwenbond, met den christelijken groet gesloten. begrafenis a. u. E. PAPENHUIZEN. Gistermiddag is °P de A'&emeene Begraaf plaats aan de Vlaardingerdijk het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. M. e. Papen huizen ter aarde besteld. Bij het graf waren aanwezig de besturen van den Kon. Ned. Middenstandsbond afd. Schiedam, den Ned, Bakkersbond afd. Schie dam, tezamen met den voorzitter van het gew. bestuur en de voorzitter van de afd. R'dam van dezen bond, alsmede verschillende leden van deze organisaties. De permanente com missie was vertegenwoordigd 'door de heeren Joh. Brounts en B. Hoogendam. De kist werd naar de kapel gedragen door leden van den Ned. Bakkersbond. Hier werd achtereenvol gens gesproken door den heer P. Papenhuizen, een jongere broeder van den overledene, den heer J. Hatenboer, gedelegeerd commissaris van de N.V. Agentuur- en Commissie Mij. v.h. Gebr Altona, aan welke maatschappij de over ledene werkzaam was; de heer g. Schaeffer, namens de afd. Schiedam van den Ned. Bak kersbond, den heer Joh. Nauman, namens de afd. Schiedam van den Kon. Ned. Midden standsbond, en den heer Joh. Brounts, namens ae Permanente-commissie. De heer h. Papen huizen dankte namens de familie, als zoon van den overledene, waarna de kist grafwaarts werd gedragen. afwaarts Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van hel Gemeeutebestuur. WAARSCHUWING. De aandacht van de aangeslotenen op de drinkwaterleiding der Gemeente Schiedam wordt gevestigd op de bepaling van de Ver ordening op de levering van water, volgens welke de verbruiker verplicht is de water meter te beschermen tegen vorst, door afdek king uitsluitend met droge voor de meter on schadelijke stoffen. Het verdient aanbeveling reeds thans de afsluiter bij de watermeter op gangbaarheid en dichtheid te beproeven. Met nadruk wordt er aan herinnerd, dat vorstsehade aan meters voor rekening van de verbruikers wordt hersteld. MUSEUM. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met ingang van Zaterdag 2 November a.s. het Museum tijdens de wintermaanden voor het publiek gesloten is. Echter zal voor excursies van vereenigin- gen enz. gelegenheid blijven bestaan, het mu seum te bezichtigen. Hiervoor kan men zich by een der leden van de commissie voor het stedelijk museum aanmelden. SCHIEDAM, 30 October 1935- HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van: de N.V. Maatschappij t. v. d. z. Kappel- hof en Hovingh om vergunning tot uitbrei ding van de vernisstokerij met een ondergrond- sche tank voor het opslaan van pl.m. 7000 L. white spirit, met aftappomp, in het pand Noordvestsingel 73, kadaster Sectie H. no. 746, zulks ter vervanging van de haar dd. 2 Februari 1933 verleende vergunning. Dit verzoek is met de bijlagen op de Se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 13 November des mid dags ten 12 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over- e komstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. SCHIEDAM, 30 October 1935. DE ALLERHEILIGEN TOCHT VAN DE GRAAL. DE MICA-WEDSTRIJD. Naar wij vernemen zijn er meer dan looo couverts met Mica-puzzles ingekomen op ht>t Hanze-bureau, Boterstraat. In elke enveloppe zit echter niet altijd 1 oplossing, er zijn er bij met 7 of 8, dus het aantal puzzles zal beduidend hooger zijn dan 1000. Als er nu maar prijzen in Schiedam vallen, kunnen de puzzle-oplossers, alsook de winkeliers tevre den zijn. WAARSCHUWING. Wij verwijzen onze lezers naar de waar schuwing van de Technische Bedrijven, die onder officieele kennisgevingen in deze krant voorkomt. GEBOREN 28 Oct.: Christiaan, zoon van C. van den Elskamp, Parallelweg 172. Theo dora M. L. dochter van C. J. Ruigrok en A. C. Ripken, Fabristraat 56. Een stilte omgang langs onze grachten. 't Is zoo langzamerhand gewoonte gewor den, om elk jaar op de vooravond van Al lerheiligen een lichtstoet te houden door verschillende steden en dorpen om daarmee speciaal de H. Vrouwen te herdenken. Omdat er hier en daar nog wel eens ver keerde begrippen bestaan over de bedoeling van deze tocht, kan het misschien van nut zijn er hier iets over te schrijven. Waar de Graal op de eerste en voornaam ste plaats een godsdienstige beweging is, ligt het natuurlijk ook in haar bedoelingen de feesten van het Kerkelijk jaar zoo veel mogelijk door haar leden te doen beleven. 1 Een mensch bestaat nu eenmaal uit Zjel en lichaam, en het is aan de Katholieke Kerk diep eigen, dat zij hare kinderen ook met ziel en lichaam God laat dienen en verheerlijken, door hun uiterlijke houding en voorkomen met hun innerlijke gevoelens in overeenstemming te brengen. Dat herkent men overal in de Liturgie 'lierzelfde Kerk en verder in het geheele Katholieke cultuurleven. Voor niemand is de behoefte aan over eenstemming tusschen het innerlijke en uiterlijke zoo g^pot, als voor de jonge vrouw, en ala Beweging voor onze Katho lieke opgroeiende meisjes heeft „de Graal" dus ook geen vrees en afkeer voor uiterlijk heden. En zoo wil zij dan ook de feesten der Ka tholieke Kerk door leden en buitenstuan- dersbeter doen beleven, door ze ook naar buiten te vieren. Men bedenke hierbij hoe deze Heiligen er niet op de eerste plaats zijn om voor ons gunsten te verkrijgen of onheilen af te wenden, maar dat zij op haar tocht door het donkere aardsche leven voor de men schen een licht zijn geweest, dat hen wees naar het eeuwige Leven», naar God. Dat zij voor ons een voorbeeld geweest zijn, dat wij moeten navolgen, wanneer wij als zij, het einddoel willen bereiken. Ook wij zeiven moeten in ons leven een lichtje zijn, dat aan God eer geeft en de menschen gelukkig maakt. Dat wil de Graal dan ook geen vroom verlangen laten, doch metterdaad nastreven. In onze stad zal de route zijn als volgt: Vanaf de K. k. Kerk aan de Lekstraat angs Lekstraat, Hoofdstraat, Tuinlaan, Ger- rit Verboomstraat, Oranjestraat, Nieuwe Ha ven, Koemarktbrug, Koemarkt en Broers- vest naar de Singelkerk. 2. Korte Haven, Lange Haven, Koemarkt en Broersveld naar de R. K. Kerk aan de Singel, alwaar de stoet na een korte gods dienstoefening zal worden ontbonden. Gij hebt een uitnoodiging ontvangen om te gaan zien en hooren de geluidsfilm „Bloed over Japan". Die film heeft in Rotterdam, tijdens de Missie-tentoonstelling, welke on langs gehouden is, zulk een belangstelling ge wekt, dat eiken avond de zaal uitverkocht was. Die film komt hier, en op den juisten tijd, in het Allerzielenoctaaf. Deze film geeft een levensgetrouw beeld van den heldendood der 26 Japansche geloofshelden, die in 1597 hun kostbaar leven voor het heil van anderen ge offerd hebben. Ook door Uw bezoek aan deze film moet uitkomen, dat ieder Katholiek be hoort tot de Gemeenschap der Heiligen. Wij voelen ons met zekeren trots één met onze vaderlandsche martelaren van Gorcum, Alk maar en Roermond, die in 1572 hun geloof hooger stelden dan hun leven, maar wij mogen niet vergeten, dat ook aan het andere eind der aarde, in Japan, toen nog bijna geheel hei- densch, in datzelfde tijdperk even heldhaftige mensehen leefden. Nadat tusschen 1540 en 1550 St. Franciscus Xaverius de eerste zaden van het Christendom had gestrooid, gingen andere moedige missio narissen naar deze streken om den akker ver der te bearbeiden. En met resultaat. Om streeks 1597 telde de Japansche Kerk reeds meer dan een millioen leden. Door de op- stokerijen der heidensche priesters begon ook daar een felle vervolging der Katholieken. Zes Europeesehe Franciscanen, drie Japan sche Jesuiten en nog zeventien inlandsche christenen werden na een langdurige ge- Vangenschap en na allerlei afschuwelijke mis handelingen en vernederingen ter dood ge bracht. Merkwaardige overeenkomsten. De Gor- humsche geloofshelden werden tijdens hun Vervoer van Gorcum naar Brieile herhaalde- 'ijk tentoongesteld, teneinde door hun haters gehoond, bespot en mishandeld te worden. Evenzoo de Japansche martelaren. Met wagens Voerde men hen van stad tot stad met het zelfde doel. Aan aansporingen om het geloof te ver- Zaken, heeft het al evenmin ontbroken. Zooals hun Voorbeeld, Christus, stierf aan het Kruis, °p den berg Golgotha, zoo ook lieten de Japan sche martelaren hun leven aan een kruis op een heuvel nabij Nagasaki. Ook zij werden bovendien met lansen doorstoken. De prijzen zijn buitengewoon laag, terwijl de kosten hoog zijn. Niettemin, hoopt het Comité, dat er nog een batig saldo zal over blijven voor het prachtige werk der vereen!- ging: Hulp in de Huishouding. Dat kan alleen, als alle vier de avonden de groote zaal van het Bondsgebouw geheel gevuld is. Denkt er aan, dat de gemeenschap der Heiligen niet alleen hierin bestaat, dat wij de hulp en voorspraak der Heiligen, en terecht, verwachten, en dat wij de geloovige zielen moeten helpen, maar dat ook onze mede nienschen hier recht op onze hulp hebben, ook materieel, voornamelijk diegenen, wier gezin in moeilijkheid verkeert door de ziekte der moeder. Vergeet dit niet, en komt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van morgenavond in deze krant. M. METAALBUIZENFABR. „EXCELSIOR" Saldowinst 1934-'35 ƒ34.178 (v.j. 39.473). Aan het verslag over het boekjaar 1934- 1935 der N.V. Metaalbuizenfabriek Mij. „Ex celsior", te Schiedam, ontleenen wij het vol gende: In het afgeloopen boekjaar waren de om zetten onzer verschillende fabrikaten in hoe veelheid weder grooter dan in het vooraf gaande jaar, de opbrengst daarentegen, als gevolg van verdere belangrijke prijsdalingen, geringer. Het feit, dat de Excelsior-fabrika- ten algemeen als prima bekend staan, heeft dan ook tot de behaalde vergrooting van om zet geleid. Voorspellingen omtrent te verwachten re sultaten van het thans loopende boekjaar, kunnen met het oog op den algemeenen ön- zekeren toestand, niet worden gedaan. Over het boekjaar 1934-1935 geeft de winst- en verliesrekening een winstsaldo aan van 34.178. Op de balans per 1 Juli 1935 komen voor als activa: machines, inrichting en werk tuigen 167.700 (172.768), gebouwen ƒ46.000 (47.846), kantoorinrichting 1 (onv.), kas, postchèque en girodienst 295 (1.375), aan- deelen in portefeuille 1.500 (onv.), vorde ringen en vooruitbetaalde onkosten 61.168 (54.054), voorraden 57.599 (72.644); en als passiva: gewone aand. 60.000 (onv.), pref. aand. A 5.000 (onv.), pref. aandeelen B 85.000 (onv.), hypotheek o/g 70.000 (75.000), bankier 19.464 (11.719), crediteuren 36.374 (53.437), restant ver plichting op termijn gekochte machines 42.500 (45.000), herstelfonds 11.000 (on veranderd), res. debiteuren 3.500 (2.000), gratificaties en onverdeelde winst 1.426 (1.800), op nieuwe rekening (232). De winst- en verliesrekening per 30 Juni 1935 staat debet voor: interest 5.602 (6.187), onk. 38.970 (40.755), gratificatiën 1.100 saldo winst 34.178 (39.473), voor afschrijvingen 32.095 (36.327), ver hooging reserve debiteuren 1.757 (1.114), onverdeeld 326 (232), voor gratificatiën (1.800); en credit voor: onverdeeld saldo Ao. Po. 231 voordeelig saldo exploitatiereke ning ƒ79.620 (103.366). Aan de toelichting ontleenen wij nog het volgende: De zaken dër vennootschap zijn gewaar deerd naar den volgenden maatstaf: onroe rende goederen: naar aanschaffingsprys, ver meerderd met uitbreidingen en verminderd met de afschrijvingen. Voorraden: grondstof fen, magazijngoederen, heel- en halffabrika ten tegen kostprijs. Vorderingen: naar het verschuldigde bedrag, incl. vermoedelijk du bieuze debiteuren, waarvoor voldoende is ge reserveerd. OPTIEK EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91 - Telef. 68814 Ook voor Ziekenfondsleden. Reel. 131S 8 SCHIEDAM, 30 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Houtwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling j 0.70 h ƒ0.80. DE PRINCEVLAG. 2-Jarig bestaan. Gisterenavond heeft de Vereen, de Prin- cevlag, afd. Schiedam, haar tweejarig be staan herdacht met een feestvergadering in Gebouw Eendracht. De voorzitter, de heer J. v. Katwijk heeft den burgemeester en wet houder T. Slavenburg welkom geheeten, als mede de vertegenwoordigers van andere vereenigingen en van het hoofdbestuur. Hij heeft het doel der vereeniging uiteen gezet en wat ze in het afgeloopen jaar gedaan heeft, o.a. was de vereeniging bij de Konin gin Emmabankhulde, bij den Landdag, op Ko ninginnedag en in Den Haag vertegenwoor digd. Ook heeft de voorzitter namens de vergadering een telegram aan H. M. de Ko ningin gezonden. Allereerst werd het Wilhelmus uit volle borst door alle aanwezigen gezongen. Daarna gaf de Charloische Orkestvereeniging eenige nummers ten beste, alsmede werden eenige Volkszangnummers gezongen. Wethouder Sla venburg ging in zijn propagandawoord na, hoe ons land aan de baren ontworteld werd. Hoe ons volk de zee is gaan bevaren en overal de „Hollandsche vlag" heeft geplant, waaronder iedereen zich veilig en vrij gevoelt. Deze vrijheid is gegrondvest door Willem van Oranje en we gemeten die vrijheid thans nog. Tengevolge van deze vrijrheid teven we in een gezegend land. We moeten onze vlag blijven hooghouden. Bij de nationale kleuren behoort het Oranje, dat ons herin nert aan wat Oranje voor ons heeft gedaan. Wij willen dit oranje laten wapperen om onze liefde te toonen! Met een daverend ap plaus zette de vergadering deze rede kracht bij. Hierna kwam het vlaggenvendel aan de beurt. De heer Liebeek bood een vaandelkast aan, waarvóór de heer van Katwijk heeft be dank. Het historiespel in drie bedrijven is een keurige opvoering geworden waarin Prins Willem III werd uitgebeeld, alsmede Johan de Witt, raadspensionaris van Holland. De heer P. Mak hield eerst nog een uiteenzet ting van de vaderlandsche geschiedenis van 1650 tot 1672. De tombola sloot dezen her denkingsavond. De heer A. Baan die steeds als leider der afd. Volkszang optrad, heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt. De heer J. Hilbring zal hem opvolgen. EERSTE SCHIEDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. Gisterenavond speelde het tweede tiental van E. S. S. tegen het derde tiental van de „Pion". Hieronder volgen de gespeelde partijen: E. S. S. II Pion III. H. HamstraH. J. ter Mors y2 J. P. v. Borsum WaalkesC. v. d. Lugt 1—0 A. A. VerwaalL. Knook y2y2 G. H. v. MontfransT. Nootenboom y2 J. DonkhorstH. J. Noorlander y2'A C. Meijer—De Groot 01 D. K. v. d. KooyK. v. Zuilekom 01 T. M. LouwenW. Tavenier AV2 P. KempermanP. Noordegraaf 01 J. HaanstraJ. C. den Turk 01 LET OP UW KINDEREN! De politie heeft gisteravond aangehouden een tweetal jongens, den 13-jarigen G. van N. en den even ouden P. de K., die in de Stephensonstraat een koperdraad hadden ge spannen, waardoor voetgangers, die de draad niet opmerkten, kwamen te vallen. Nadat pro ces verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn zij aan hun ouders overgegeven. Ten nadeele van J. P. is vanaf zijn rijwiel, hetwelk hij onbeheerd had laten staan voor een pand aan de St. Liduinastraat, een dyna mo gestolen. GERED. Gistermiddag is de 4-jarige J. H., wonende in de Maasstraat alhier, van een steiger aan de Voorhaven in het water gevallen. Het ventje kwam onmiddellijk weer boven en kon door eenige personen, die toevallig in een bootje in de nabijheid waren, gegrepen en op den kant gebracht worden. RUIT INGEWORPEN. Lamadige jeugd heeft gistermiddag een ruit stukgegooid van de woning van mej. A. B. aan de Stadhouderslaan. Verwacht wordt: Storm uit het Zuid-Westen, later ruimend, betrokken met regen, later tijdelijk opkla rend, weinig verandering in temperatuur. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van half 9 tot halt 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schie dam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht- lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nalf 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellen vereeniging, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot b uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen cweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Overheidspersoneel „Si Pauius". I'usschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Anthonius" van 5—6 uur zitting van het bestuur. Ge legenheid tot aanmelding van leden. 30 October. Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrieksar beiders isters) bond „St. Willibrordus", R. K. Volksbond, 8 uur. Ledenvergadering Oranje Vereeniging, 8.30 uur, Gebouw Eendracht. NIEUWE WANDELCLUB. In gebouw Eendracht heeft hedenavond de oprichting piaats van een nieuwe wandelver- eeniging „Schiedam". 30 Oct.: Groote Schouwburg, Tosca (Ital. Opera) 8 uur (voor volw.) 1 Nov.: Tivoli-Schouwburg, Dat doet je weer goed (Nat. Revue) 8 uur, (voor volw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 31 October, in: Grand, Variété (voor volw.); Studio, De man die zijn hoofd behield (voor volw.); Centraal, Het betooverde huis (voor volw.); Olympia, Charlie Chan in Egypte (voor volw.)Scala, De duivel is een vrouw (voor volw.); Lumière, De blonde Carmen (boven 18 jaar)Corso, Het meisje met den blau wen hoed (voor volw.); Thalia, Moulin rouge (voor volw.); Ooster, Rumba (boven 18 jaar) Capitol, Golddiggers 1935 (voor volw.)Ci ty, Golddiggers 1935 (voor volw.); Roxy, Uilenspiegel leeft nog; Luxor, De wereld kijkt naar Abessynië (boven 18 jaar). Tentoonstellingen: Rott. Kunst kring, moderne Fransche affiches (tot 3 Nov.) Studio '32, affiches prijsvraag Ned. Bioscoop bond. Schiedam. Passage theater 8,15 uur. De vroolrjke vagebonden en Spion no. 13 (voor volw.). JUBILEUM. Vrijdag 1 November herdenkt mej. S. Frerichs den dag, waarop zij 25 jaar als assistente in de apotheek van den heer J. H. Evers werkzaam is. Beter gezegd „Tante Saar" viert er haar zilveren feest. Onder dien naam is ze tennynste in heel Schiedam bekend. 25 Jaar heeft ze zoowel in de zaak, als in het familieleven lief en leed gedeeld. Ze was altijd bereid. De Schiedamsche jeugd wist vooral, dat er bij elke boodschap iets extra's overschoot. De apotheek van Evers kan men zich zonder tante Saar niet in denken. Al kijkt ze soms wat streng, haar gul en meevoelend hart kan nooit lang ellende zien. Moge God haar nog vele jaren van ge zondheid en voorspoed geven, in het belang van d° zaak en haar medemenschen. SCHIEDAM, 29 Oct. Aangekomen: m.s. Baloeran, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam; Fransch s.s. Honfleuraise, ledig van Vlaardin- gen, beiden om te dokken in de Wiltonhaven. Eng. s.s. Trainfery No. I, van Harwich om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 29 Oct. Vertrokken: Zuid- Slavisch s.s. Baikar, ledig naar Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1