GOOI BB! S nu een spierinkje uit van l 1.-- om een snoek van 7000.- te vangen KABOUTER OP 23 DECEMBER 1935 WOENSDAG 30 OCTOBER 1935 H. W. D. HELLEBREKERS, f Een leven in dienst vatj de Katholieke Actie. 1» ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Ie PRIJS 2 e PRIJS 3 e PRIJS DE WICHELROEDE TRILT. Een interessante excursie rond Amersfoort. 50.000 LOTEN PRIJS P. LOT FL— TREKKING VASTGESTELD DE NIEUWE KREEKWEG aanbesteed. Naar een lang verlangde verbetering. IN BESLAG GENOMEN. NATUURSTUDIE-TENTOONSTELLING ROTTERDAM—CALAND. BERKEL EN RODENRIJS. HILLEGERSBERG. ERNSTIGE VERKEERSSTREMMING. VLAARDINGEN. Loopers sporen water, onderaardsehe gangen en geraamten op. gevonden, 3fI PAUSELIJKE GIFT VOOR HAITI. In Duitschland, waarheen hij zich een tien tal dagen geleden in gezelschap van zyn zoon en schoonzoon voor een bezoek aan de oude Hanzesteden had begeven, is gistermiddag te Lübeck vrij plotseling overleden de heer H. W. D. Hellebrekers. Tijdens de reis heeft de heer Hellebrekers, die in Augustus j.l. reeds zijn 74sten verjaardag had gevierd, waar schijnlijk een koude gevat, welke in korten tijd verergerde in een acute longontsteking. Overbrenging naar het ziekenhuis te Lübeck volgde, doch medische hulp kon geen redding meer brengen. En zoo is hij daar in den vreemde, ver van vaderland en huis, gister middag te half vier 'in den Heer ontslapen. Deze mededeeling zal, wij zijn daarvan vast overtuigd, hier ter stede en hier te lande met een schok worden ontvangen. Want wie toch had een zoo tragisch einde van dezen nog krachtigen man en zoo onvermoeiden werker kunnen verwachten. Wel had de heer Helle brekers zich de laatste jaren in verband met zijn leeftijd uit tal van functies teruggetrok ken, maar wat daarna restte, was nog meer, dan menig jongere te verzetten weet. En voor tal van onderwerpen koesterde hjj nog zulk een levendige belangstelling, dat hjj er óók H. W. D. Hellebrekers, f nog met jeugdig vuur voor aan den arbeid toog. In den heer Hellebrekers verliest Rotterdam een van zijn meest verdienstelijke burgers, voor Katholiek Rotterdam gaat in hem een man heen, zooals er geen tweede is aan te wijzen, een die meer dan een halve eeuw lang zich op elk terrein van het katholieke leven heeft bewogen of beter gezegd, zich heeft gegeven. Want dit is het eenig juiste woord om den arbeid van dezen katholieken leider .en voorvechter te karakteriseeren. Wat onze 'inemrijk regeerende Paus Pius XI bedoelt en nastreeft met Zgn „Katholieke Actie", daar van is de heer Hellebrekers ten onzent al een menschenleven lang het lichtend en stichtend voorbeeld geweest. Op welk terrein van het katholieke leven ook, overal ontmoet men de figuur van dezen nobelen, onbaatzuchtigen strijder voor de katholieke zaak. En dat is juist het eigenaardige bij hem geweest, dat hij zich op elk van die, gebieden, neem het sociale, neem het politieke, het charitatieve of welk ook, als een leidende figuur heeft doen kennen. (Zitting van 29 October.) Motorrijder onderstboven gereden. -De 23-jarige chauffeur a. s. uit De Lier heeft zich te verantwoorden gehad terzake het aan zijn schuld te wijten hebben, dat hij op 12 Juni op den rijksweg onder Ridderkerk *en aanrijding veroorzaakt had tusschen de door hem bestuurde auto en den motorrijder A. Schutte uit Slikkerveer, die dientengevolge eenige verwondingen had bekomen. •Verdachte ontkende zijn schuld aan het on geval. Hij reed met ongeveer 50 h 60 K.M. snelheid op den weg. Voor hem uit reden twee motorrijders, waarvan de een den ander pas seerde. Terwijl hij daarmee bezig was, stak deze motorrijder zijn linkerhand uit ten tee- ken, dat hij den links afbuigenden zijweg wilde inslaan. Verdachte was toen nog maar 25 meter van hem verwijderd en kon niet zoo vlug zijn wagen laten stoppen, om nog een aanrijding te voorkomen. De manufacturier A. Schutte verklaarde van een anderen motorrijder op den weg niets gezien te hebben. Toen hij, rijdende met een snelheid van ongeveer 25 K.M., het kruispunt naderde heeft hij op ongeveer 50 M. afstand zijn linkerarm uitgestoken. Getuige heeft ook nog achterom gezien, doch van een auto niets bemerkt. Juist terwijl hij bezig was de bocht naar links te maken, werd hij aangereden door de auto, die een krankzinnige snelheid had en getuige nog omstreeks 70 meter heeft mee gesleurd. Er werden voorts nog eenige ooggetuigen gehoord, die allen verklaarden, dat de motor rijder kalm reed en op grooten afstand van den zijweg had aangegeven, dat hij dezen wilde inslaan. De vaart van de auto van ver dachte werd op 70 a 80 K.M. geschat. Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck was van oordeel, dat men hier weer te doen heeft met haast, een eigenschap van alle slechte automobilisten. Verdachte had, wetende, dat hij bij een kruispunt van vier wegen kwam, zijn vaart moeten vermin deren. Dan zou het hem ook mogelijk geweest zijn te stoppen, toen getuige Schutte aangaf, dat hij naar links wilde afslaan. Het O.M. eischte 10 dagen hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren en daarnaast een boete van 25, subs. 10 dagen hechtenis, met toewijzing van de civiele vordering van Schutte, ten bedrage van 146,50. Uitspraak 12 November. Uitspraken. A. J. S., 40 jaar en J. F. B„ 25 jaar, beiden kooplieden uit Bergen op Zoom, thans gede tineerd wegens poging tot oplichting zij waren te weten gekomen, dat een oude man te Dirksland iets op zijn kerfstok had, waar voor hij met de justitie in aanraking was ge komen en zich voordoende als rechercheur en tW hém -i De spiering, die U uitwerpt, kost U f. 1,De snoek, die U ermee vangt, is f. 7000.waard. Voordeelige visch- vangst Zult U straks de gelukkige winner zijn Mis deze kans niet! De hoofdprijs is een landhuis. Een huis is het veiligst bezit in dezen onzekeren lijd. En een jaar lang is de personeele belasting voor U betaald. Is er iets anders, dat U beter past, - U heeft het voor't zeggen over alles, wat U opnoemt, tot een waarde van f. 7000.kunt U beschikken. Andere prijzenPhilips' radio-appa raten en hoogtezon-apparaten, salon- en huiskamerameublementen, dressoirs, dames- en heeren rijwielen, leeslampen, keukenuitrustingen merk DRU, naai machines, fototoestellen, enz. enz. Een schitterend landhuis, waarde f 7000.Personeele belasting een jaar lang betaald I Een Chrysler Plymouth terwaarde van f 1775. Sedan, 2 deuren, 45 personen. Wegenbelasting een jaar betaald Een Opel Olympic ter waarde van f. 1275.4-persoons-wagen. Product der General Motors. Wegenbelasting een jaar betaald Een wensch, een lot, een beetje geluk - wie, die zijn kans niet waagt Loterij van het Nationaal Comité voor Nederland voor de Vaticaansche Wereldtentoonstelling 1936 van de Katholieke Pers. Goedgekeurd bij besluit van den Minister van Justitie d.d. 4 Sept.' 35 No. 876. h J loten verkrijgb. bi| de administratie v. d. blad. Indien franco toezend, wordt verlangd, stort dan f 1 per lot op Gironr. 267130 v h. Nat. Comité Vatic. Wereldtent. 1936, N.Z. Voorburgwal 276, A'dam. dokter hadden zij den ouden man wijs ge maakt, dat .het wel mogelijk was de zaak buiten de justitie te houden, als hem dat wat waard was, waarop deze zich ten slotte be reid verklaarde een bedrag van 600 te be talen, dat de verdachten den volgenden dag zouden komen halen, waarbij zij toen echter door de politie werden aangehouden tot respectievelijk 10 maanden gevangenisstraf, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en 10 maanden gevan genisstraf. C. H„ 51 jaar, koopman, die terecht gestaan had terzake van verduistering van een bedrag van ongeveer 600 welk geld hij ontvangen had van consignatiegoederen, doch niet zou hebben afgedragen, werd vrijgesproken. J. V„ 29 jaar, koopman, recidivist, die te recht gestaan had terzake van verduistering van ongeveer 517 als opbrengst" van door hem in consignatie ontvangen uien, werd vrij gesproken. H. D„ 23 jaar, chauffeur te Utrecht, we gens het aan zijn roekeloos en onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem be stuurde zeswielige auto op de Korte Kade tegen een boom was gereden, waarbij een zware vracht bananen naar voren was ge schoven en de cabine ineengedrukt had, ten gevolge waarvan de 13-jarige J. Overbeek, die zich in de cabine bevond zoo ernstig letsel had bekomen, dat hij korten tijd later was overleden, tot 3 maanden hechtenis, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Wta is onder kampeeren te verstan Y Over deze vraag heeft de rechtbank in hooger beroep een uitspraak moeten doen. Eenige jongelieden hadden in dezen zomer op het terrein van een boer tc Rockanje een tent opgeslagen, welke hun diende om over dag in te verkeeren. Des nachts sliepen zij bij den boer in de schuur. Toch was tegen hen een proces verbaal opgemaakt, omdat zij zonder daartoe vergunning te hebben zouden kampeeren. De kantonrechter te Bnelle, voor wien de jongelieden in eersten aanleg hadden terechtgestaan, had beslist, dat hier van een kampeeren geen sprake was, omdat vo gens het spraakgebruik kampeeren wil zeggen „legeren", waaronder men verstaat, dat ook de nacht in de tent wordt doorgebracht. De kantonrechter had de verdachten daarop vrij gesproken, van welk vonnis de ambtenaar in appèl was gekomen. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman was van oordeel geweest, dat hier ten onrechte een vrijspre kend vonnis was gewezen en dat ook in dit geval wel degeljjk van kampeeren gesproken kon worden. Het O.M. had vernietiging van het vonnis en veroordeeling van elk der ver dachten geëischt tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. De rechtbank heeft beslist, dat onder kam peeren moet worden verstaan het dag en nacht verblijven In een tent en daarom met verbetering van de gronden, het vrijsprekend vonnis bevestigd. In het Stadstimmerhuis is hedenmorgen aanbesteed het verrichten van grond-, straat- en rioleerings verken ten behoeve van de ver- breeding van den Kreekweg alsmede van het aanleggen van éeri nieuwen oprit aan den Oost-Varkenoordsche weg. Ingekomen waren 42 biljetten. De laagste inschrijvers waren P. Bakker, G. de Leeuw en P. A. de Jonge alhier, met een bedrag van 36.545. Na talrijke publicaties, na vele adressen na heete raadszittingen zelfs zijn we met deze aanbesteding aan een belangrijk stadium toe. De befaamde Kreekweg verleende de Roode Kruis-colonne in de afgeloopen zomer maanden niet ongeveer 170 maal hulp aan min of irjeer geblesseerden gaat nu op degelijke wijze onder handen worden genomen om daar na eindelijk als waardig onderdeel van de groote verbinding Amsterdam-grens te fun- geeren. Gelijk men weet houdt de verbetering ook in de verbreeding van dezen weg o.a. door het afnemen van een gedeelte van het terrein der gasfabriek. Verkeersbaan en rijwielpad zullen uiteindelijk een speciale verzorging krij gen. De verbreeding van de Kreekbrug op de grens van IJsselmonde zal tegelijk met de karwei van den Kreekweg zelf worden door gevoerd. De oprit wordt verschoven. Gelijk gezegd, komt ook nog een oprit aan den Oost-Varkenoordsche weg. Deze komt te liggen in het verlengde van den oprit, die thans ligt langs de fabrieken van Van der Lugt. Deze laatstgenoemde oprit behoudt echter niet zijn tegenwoordige plaats. Hij zal naar den kant van den Kreekweg worden ver schoven. Want zooals vroeger reeds gemeld, hgt het in de bedoeling ook een weg aan te leggen vanaf de Oranjeboomstraat naar het Stationsplein voor het Stadion, welke is ge projecteerd tusschen de spoorbaan en den be- staanden oprit. Momenteel is daar echter na genoeg geen ruimte. Derhalve zal deze oprit over een bepaalde breelte naar den kant van de rivier worden verzet. Deze karwei is evenwel niet in de aanbeste ding van vandaag verwerkt, maar zal afzon derlijk nog ter uitvoering aan de markt wor den gebracht. Alles bij elkaar gaan in dezen hoek belang rijke dingen gebeuren, die o.a. ook menige ver- keerspuzzle zullen meebrengen. Door den Crisisdienst is proces-verbaal op gemaakt tegen den vleeschfabrikant C. wo nende Brouwersstraat, wegens het handelen in strijd met het Cri3iszuivel-besluit. In beslag werd genomen 74 kilogram gesmolten vet. Van verkennerszijde is men overgegaan tot het organiseeren van een tentoonstelling op gebied van natuurstudie waarbij tevens een demonstratie zal worden gegeven van de be oefening dezer studie (de aanleg van een col lectie gips-afgietsels, het maken van plant af drukken als lichtdruk enz.) door leden van jeugdvereenigingen die aldus wordt aan getoond met uiterst goedkoope middelen zeer veel op dit gebied kunnen bereiken wan neer de interesse en de wil er maar zijn. De tentoonstelling wordt gehouden op Vrij dag 1 November van 36 en van 7half 10 en Zondag 3 November van 25 en van 7half 10 in het gebouw Nieuwe Haven 133b. Gisteravond heeft in klas C afdeeling 3 de ontmoeting plaats gehad tusschen de Biljart- vereeniging Rotterdam en de B, V. Caland. De uitslagen, waarbij wij de spelers van Rot terdam het eerst noemen, luiden als volgt: pnt. brt. h. s. gem. Bornkamp 123 6 42 20.50 Menist 200 7 76 28.57 Baay Schoonheyt Vink van Buren Opdenbrauw Petit Bornkamp Schoonheyt Baay Menist Vink Pétit Opdenbrauw Van Buren 200 41 200 147 72 150 250 139 167 200 200 37 122 150 10 10 19 19 19 20 18 18 14 15 14 14 26 27 131 18 34 44 17 38 68 33 60 51 61 9 16 30 20.— 4.10 10.52 7.73 3.73 7.50 13.88 7.72 11.92 13.33 14.28 2.64 4.69 5.55 Totaal, uitslag: 44. Bijzondere vermelding verdient de serie van den heer Baay van 131 en het hooge ge middelde van den heer Menist in een party van 28.57. Klas E, afdeehncir 8: Stadion-Caland II; 8—0. Klas F, afdeeling 7: Royal 7—Kraz 2: 5—3. StadionCaland: 53. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag a.s. 's middags twee uur. De agenda vermeldt o.m.: Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1934; Vaststel ling gemeentebegrooting 1936; Voorstel van B. en W. i.z. toepassing art. 19 2de lid der L. O.-wet; Voorstel van B. en W. tot vast stelling vergoeding aan de schoolbesturen ex- art. 101 der L. O.-wet over 1935; Voor stel van B. en W. inzake kolentoeslag werk- loozen. Gisteravond circa 5.45 uur brak een as van een bestelwagen van de N.V. Piet van Reeuwijk te Rotterdam. Dit gebeurde juist op een der drukste verkeerspunten, n.l. nabij het viaduct aan de Ceintuurbaan. De wagen versperde de tramrails en in een minimum van t(jd ontstond er een ware op stopping van tramwagens van de lijnen 14 en 23, benevens "van tramrijtuigen die naar de remise terugkeerden! T.O.D.-bussen en tal van particuliere auto's vulden de Unie aan, zoodat de file van wachtende voertuigen een lengte bereikte van het viaduct tot voorbij het Zje_ kenhuis Bergweg, Het duurde circa 20 minuten eer men den meg wedtr had vrij gemaakt en het verkeer, voorloopig nog in langzaam tempo, kon wor den hervat. OPGEPAST. Bij de politie zijn twee vaische guldens ge deponeerd. Het randschrift ontbreekt. Verder zijn de guldens vrij goed nagemaakt. Men zij gewaarschuwd. ARM GEBROKEN. Bij het aanslaan van zijn auto sloeg het handel dermate terug, dat H. de B, wonende Steynstraat, zijn rechterarm brak. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 25—27 October. GEBOREN: Anthonius C, Ph. z. van P. C. A. Hardonk en C. Borsboom, Markgraafstr. 17. Jan A. F., z. van A. Kooiman en J. F- dé Jong Bcekhuijsen, v. Schravendykplein 44. Willem L. z. van P. van 't Oor en J. van Noort, Joz. Israëlsstraat 16. Komelis, z- van J. van der Ster, en P. A. Bakhuizen, Markt 28, Lena C., d. van B. Hagens en W. Ver meer Gr. v. Prinstererstraat 51. Arend, z. van W. Borsboom en PI. C. V. Halkes, Riebeekstraat 6. Johannes J„ z. van H. W. van Zelm en J. van Everdingen, Mesdagstr. 29. Alida C„ d. van P. de Kok en A. van der Windt, Markgr.laan 45. Een aantal leden van de Ned Vereeniging tot bestudeering van het wichelroedevraagstuk „De Wichelroede" ia Zaterdag in Amersfoort bijeengekomen voor het houden van een excursie in de omgeving dezer stad, De keuze van deze plaats was al zeer gelukkig, want voor den wichelroedelooper is deze streek uit landschappelijk, archaeologisch en folklo ristisch oogpunt als een dorado te Deschouwen, hetgeen ook wel bleek bij de vele welge slaagde experimenten van dezen dag. Om elf uur 's morgens verliet het gezpi- schap onder leiding van de heeren Van Rhijn en Belman, resp. directeur van gasbedrijf en waterleiding en van Openbare Werken hotel „Monopole" om zich naar het eerste werk terrein te begeven, het pompstation van de gemeentewaterleiding aan den Hoogeweg. Op het terrein van het pompstation ving dan de demonstratie aan met het aanwijzen van de ligplaats van buizen der waterleiding. Met de meest uiteenloopende „roeden" waren de loopers gewapend. Men zag er de klassieke houten vork, maar eveneens een kunstig ge draaide roede van zilver; een zagen we er ook, die gebogen was uit een lange breipen. Enkelen van de loopers wisten al dra de ligging van de buizen nauwkeurig aan te wjjzen. prompt sloeg telkens bij hen de roede uit. Maar ook bleek spoedig, dat met inner lijke storingen terdege rekening moet worden gehouden. Optreden daarvan had onmiddellijk tot gevolg weifelende en zelfs onjuiste aan wijzingen. Na de lunch in hotel „De Witte" begaf het gezelschap, waarbij zich intusschen nog had den gevoegd mej. Martijn uit Zwolle en de heer Van Beuningen uit Maarsbergen, zich langs de mooiste punten in de hooge omge ving van Amersfoort naar den Watertoren aan den Utrechtscheweg. Toen enkele loopers hier, tot voldoening van de ingewijden de juiste ligging van het reservoir hadden aan gegeven, volgde een bezoek aan den Galgen- berg, de historische terechtstellingsplaats vap Amersfoort. Het werk met de wichel roede leidde hier tot verrassende resultaten. Nauwkeurig gecontroleerd op meegebrachte teekeningen uit het gemeente-archief wist men hier aan te wijzen de muurresten, welke zich nog onder den grond bevinden. Tot ver bazing van de aanwezige belangstellenden werd zelfs tot op een centimeter nauwkeurig bepaald, waar dit muurwerk gedeeltelijk was weggebroken. Precies werd ook door een der deelneemsters aangegeven de plaats, war een skelet sinds 1643 onder den grond verborgen ligt. Enkele andere loopers wisten in de noor delijke helling van den heuvel het skelet op te sporen van een paard, waar zy consta teerden, dat dit met den ko? in Noordeiyke richting gewend ligt, terwijl tevens een SQfo raalvormig om den berg loopend pan Het volgend punt voor demonstraties wat het sportterrein aan de Gasthuislaan, waar Gemeentewerken boringen naar artesisch water onderneemt. De heer Verloop gaf hier een uiteenzetting over den stand van het wichelroede-onderzoeK op heden. Hij bestempelde het vraagstuk als zeer moeilijk, o.m. wijl elke looper op zijn eigen wijze reageert op de wichelroede ver schijnselen. Dit wordt begrijpelijk wanneer men bedenkt dat het roedeloopen niet kan worden aangeleerd maar een aangeboren eigenschap is. Het onderzoek is in Duitsch land zeer ver gevorderd, verder dan bij ons. Echter verheugen wij ons, zoo zeide spr., In een welwillende objectieve houding van de autoriteiten. Spr. meende, dat dit het onder zoek in het algemeen zeer ten goede zal komen. De aanduidingen op dit sportterrein waren geheel in overeenstemming met de gegevens, verkregen bij het voorgaande boring-onder- zoek. Zuiver werden vastgestld de ligging van onderscheiden wateraders, de capaciteit en do stroomrichting. Van hier onderweg naar den toren van Oud-Leusden werd door een der deelnemers medegedeeld, dat volgens een sage een onder- aardsche gang moest bestaan tusschen den Heiligenberg en genoemden toren. Bij het landgoed Nimmerdor werd hiernaar op een straatweg een onderzoek ingesteld. Na heel wat moeite vond hier de zeer gevoelige looper H. Braem de plek. waar een gang op 5 a 6 Meter diepte den straatweg kruist. Deze gang m°et een breedte hebben van ongeveer 1% a 2 Meter en moet in hout zijn gecon strueerd. Een toetsing door middel van graven was bij deze gelegenheid natuurlijk uitge sloten. Zoo wachtte ons by de vallende duisternis de romantische kerkplek van Oud-Leusden, waar alleen nog de toren bovengronds aan wezig is. Vastgesteld werd het noordelijke muurfundament van het oudste kerkje, dat ter plaatse heeft gestaan. In dit fundament werd op eenige meters van den Westhoek de plek aangewezen, waar zich het stoffelijk overschot van een mensch bevond onder den kerkmuur. Eveneens werd de ligging aange duid van een geraamte onder den tegenwoor- digen Noordelijken torenmuur. Tenslotte wérd nauwkeurig vastgesteld de ligging van een onderaardsche gang, die de kerk verbond met de ongeveer 100 Meter Oostelijk gelegen boerderij, welke volgens rnoenijk controleerbare 'overlevering een kloos- tér móet 'zijn geweest. Deze aanduidingen kwamen geheel overeen niet de vondst van een dergeiyke gang ter plaatse, eenige jaren geleden gedaan. Deze gang bleek toen zoo danig ingestort, dat binnengaan hoogst ge vaarlijk moest worden geacht. De heeren Braem en Verloop stelden onafhankelijk van elkaar de ligging vast van twee oude kerk- paden. Hiermede sloot een dag van zeer belang wekkende waarnemingen met <je geheim zinnige wichelroede. VOORZIET U VAN GOEDE HULP, HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HANDJ PORT AU PRINCE, 29 October. (UN. PRESS). De H. Vader heeft tot leniging van den nood, waarin het door de overstroomings- catastrofe geteisterde gebied zich bevindt, een bedrag van drieduizend dollars naar Haiti ge zonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2