najaarsbloemen-expositie. ZONDER RECLAME DE DRUKINKT MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 UITBREIDINGPLAN NIEUWE PLANTAGE. „MONOPOLE" IN „WIENER GRINZING"-STIJL. HARM. VEREEN. M. EN S, AUTOBUSDIENST OOSTVOORNE— ROTTERDAM. DRANKBESTRIJDING. In het Sociëteitsgebouw van de Diergaarde. OPGELEGDE SCHEPEN. Orchideeën in verschillende stadia van ontwikkeling. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 31 October. DE WERKLOOSHEID ONDER DE MANNELIJKE JEUGD. EXAMEN WISKUNDE M. O. AKTE K 1. INLICHTINGEN VERZOCHT. BIBLIOTHEEK VAN BOYMANS. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. VOORSCHOTTEN OP PENSIOENEN. INENTEN TEGEN DE POKKEN. PIET VAN DER HEM. SCHOONHOVEN. BERGSCHENHOEK. NEDÉRL. HANDPLSHOOGESCHOOL. VLAARDINGEN. Bebouwing'van het terrein der voorin, gasfabriek. HET PLAN VAN EEN KANAAL DOOR DE PLANTAGE OPGEGEVEN. Den 20en October 1927 heeft de Raad goed keuring gehecht aan een plan tot exploitatie van het terrein beoosten de Nieuwe Plantage, hetwelk als gevolg van het buiten gebruik stellen van de gasfabriek aldaar voor andere doeleinden is vrijgekomen. Nu inmiddels omtrent de behoeften van de binnenscheepvaart eenlg meerder inzicht is verkregen en is komen vast te staan, dat het denkbeeld van een kanaal door de Nieuwe Plantage zonder bezwaar kan worden losge laten, achten B. en W. den tijd gekomen om tot uitgifte van den bouwgrond ter plaatse ovu te gaan. Bij de in de Commissie voor de Gemeente werken gevoerde besprekingen isi e wensch naar voren gekomen, dat ook de Nieuwe Plan tage zelf in de exploitatie zou worden betrok ken. Dit plantsoen werd op zichzelf weinig aantrekkelijk geacht. Daarom werd tegen op offering van een gedeelte daarvan geen be zwaar gezien, wanneer het als gevolg daarvan mogelijk zou zijn te komen tot een verbreeding van den Plantageweg, waarvan de kosten ge heel of ten deele waren te dekken door de opbrengst van veschikbaar komenden bouw grond. Naar aanleiding daarvan heeft de directeur van Stadsontwikkeling ingediend een gewij zigd ontwerp, waarin het denkbeeld van de Commissie ten deele is verwezenlijkt. Langs de oostzijde van de Plantage is ml. over de geheele lengte'een strook bebouwing ontwor pen, waarlangs een nieuwe verkeersweg, pa rallel aan de Plantageweg, de Jerlcholaan in verbinding brengt met den Oostzeedijk. Het terrein tusschen de isrraiilietlsche begraaf plaats en de Plantage, hetwelk dot r bedoelde bebouwingsstrook wordt afgeschermd, moest 'buiten het plan Blijven, aangezien vast is komen te staan, dat verwijdering van de ma gazijnen en werkplaatsen van het gasbedrijf en de garage van de R. E. T. met dermate hooge kosten gepaard gaan, dat deze kosten de opbrengst van den bouwgrond, na aftrek van do bestratingskosten, verre zullen overtreffen. Daartegenover is de bebouwing van het zuidelijk gedeelte nabij den Oostzeedijk inten siever opgezet, waarbij niettemin ruimte kon worden gevonden voor een kinderspeelplaats. De directeuren van Gemeentewerken en Volkshuisvesting hebben het echter ontoelaat baar geacht, dat aan een dergelijke volkrijke buurt plantsoen wordt onttrokken, gelijk van verwezenlijking van bedoeld plan het ge volg zou zijn. In het meer beperkte plan, is overeenkom stig de zienswijze van de beide genoemde di recteuren de strook bebouwing langs de plan tage weggelaten. Het tegen zijn plan geopperde bezwaar gaf den directeur der Stadsontwikkeling aanlei ding er op te wjjzen, dat de Nieuwe Plantage als recreatie-oord niet ten volle geslaagd is te noemen. Uit de baten van den verkoop der ontworpen strook bouwgrond zouden z.i. de kosten kunnen worden bestreden, wgUic noodig zUh om dit plantsoen, z(j het dan tot g-erin- oppervlakte, meer aan het doel te doen beantwoorden. De Commissie voor de Gemeentewerken heeft zich vereenigd met het plan I van den directeur der Stadsontwikkeling. Het College meent, echter te moeten advi se ren tot aanvaarding van het meer beperkte plan II Het komt het college voor, dat de be hoefte aan een nieuwen verkeersweg door de Plantage niet zoo groot is, dat een aanzien lijke inperking van de in dit stadsdeel reeds zoo schrale plantsoenruimte gerechtvaardigd zou zijn. Overigens zal o.i. het streven er op gericht moeten zijn om, zoo de gelden der Ge meente dit eenigermate toelaten, de Nieuwe Plantage een meer aantrekkelijk aanzien te geven. Werd de achterzaal van het Café Restau rant „Monopole" aan de Kruiskade onlangs tot een gezellige Intieme muziekzaal her schapen, de heer F. W. Stieber heeft thans een lang gekoesterden wensch in vervulling zien gaan. Zijn keuze viel op origineele „Wie ner GHnzing" Stijl. In dezen stijl is de voor zaal thans veranderd en wel onder de artis tieke leiding van den heer L. Todemann uit Den Haag. De gegevens werden verstrekt door het Oostenrijksche Bondsministerie voor Han del en Verkeer, waardoor een alleszins origi neele nabootsing werd verkregen. AUe tafereelen en motieven, die indirect worden verlicht, zijn natuurgetrouwe copieën uit het district Weenen. In de achterzaal speelt Alexander's Bieder- meyer Kapel, terwijl in de nieuwe „Grinzing" origineele Wiener Schrammeimuziek wordt gegeven. Het publiek, dat. zoekt en vraagt, zal deze metamorphose ongetwijfeld op prijs stellen. Tot dirigent van bovengenoemde Harmonie- vereeniging is benoemd de heer D. v. d. Waal, alhier. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben af gewezen het verzoek van Gebr. B. en P. van Noort, autobusondernemers te Brielle, om ver gunning voor een autobusdienst van Oost- voorne over Biielle en Groene-Kruisweg naar Rotterdam (Groote Markt) en omgekeerd. Het Kruisverbond „H. Laurentius" heeft als nieuwste propagandamiddel dé versprei ding ter hand genomen van voorloopig een millioen lucifersdoosjes, welke beplakt zijn met korte en pakkende leuzen, betrekking hebbend op de drankbestrijding. Op 1 November bedroeg het aantal te Rot terdam opgelegde schepen in totaal 8 (1 Oct. 7) met een Inhoud van 45.225 (41.677) B.R.T. Vertrokken zjjn in de vorige maand de Ned. s.s. „Buitenzorg", „Blommersdijk", „Ame land" en bijgekomen, de Ned. s.s. „Batavier III", „Bilderdijk", „Edam" en het Engeische B.s> „Valetta". Het mag algemeen bekend geacht worden, dat het bestuur der Stichting „Primavera' gemeend heeft, te moeten ingaan op het ver zoek van „Bloembollencultuur" om niet tege lijkertijd met de „Flora" te Heemstede een groote Bloemententoonstelling te organisee- ren in onze stad. Dit is de reden, dat de Rot terdammers van een primavera-tentoonstel- üng verstoken zijn gebleven in het voorjaar 1935, hetgeen voor menigeen een ware des illusie was. Wat natuurschoon betreft staat de omgeving van Rotterdam verre ten achter met b.v. de steden langs de duinstreek en in het midden van ons land, misschien is dit een reden, dat de gehouden bloemententoonstel lingen zoo dubbel worden geapprecieerd en steeds een enorme belangstelling trokken. Na een bespreking met het bestuur der Ned Orchideeën Vereeniging, dat gaarne een de monstratie van haar ijiooie cultuur in Rotter dam wilde komen geven, werd besloten van eio November, den vollen bloeitijd dus der Cattleya's, Cypripediums, enz., een tentoon stelling te organiseeren in het groote Socië teitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde en daaraan te verbinden in samenwerking met de Kon. Ned. Mij, voor Tuinbouw- en Plant kunde, de Najaarskeuring. Het bleek een ge lukkige combinatie. De geheele voorserre van het gebouw werd beschikbaar gesteld voor de Orchideeën Vereeniging, een mooie ruime hal aan drie zijden glas, dus goed verlicht, zal ge vuld worden met deze elite uit de bloemenwe reld en zullen de orchideeënkweekers toonen, hoe ver men hier te lande met deze cultuur gevorderd is, zoodat de afnemers niet grooten- deels op het buitenland zijn aangewezen. De opstelling zal op heel natuurlijke wijze ge schieden met hooge boomvarens, boomstron ken en veel mos, waardoor de orchideeën als in hun natuurstaat worden getoond. Een bij zondere attractie zal zijn een vitrine met een aantal fleschjes, waarin op een kunstmatigen voedingsbodem orchideeënzaad is uitgestrooid en waarop eenlge duizenden plantjes van Cym- bidlums, Cypripediums, Cattleya's, Odonto- glossems, enz. zich hebben ontwikkeld. Ook zullen er enkele planten in staan met bloem en zaajlbulb, alsmede ponge orchideeënplanten ui verschillende stadia van ontwikkeling van 1 tot 7 jaar. De bedoeling is, om hier voor het publiek te demonstreeren, hoe het proces van bestuiving tot den pluk van de eerste orchidee- bloem pl.m. 8 jaar duurt. De groote achterzaal leent zieh bij uitstek voor een najaarskeuring en zullen er warme kasplanten, Begonia's, Cyclamen, enz,, als mede als hoofdschotel Chrysanthemums, een heel goed onderkomen hebben. De grootste kweekers op dit gebied uit het Westland, Wassenaar, Utrecht, enz. zullen deze Japan- sche schoonen hier in haar mooiste gewaad exposeeren. Een speciaal punt van verzorging is de avond-verlichting. De verschillende groepen zullen door verdekt opgestelde schijnwerpers, sterk verlicht worden. Op de galerij zal dö Pomologische vereeni ging, afdeeling Hoeltsche Waard, tooneq op welk hoog peil de fruitteelt op de Zuid-Hol- landsche eilanden staat en hoe men heeft in gezien, om met succes tegen het bultenlandsch, vooral overzeesch ingevoerde fruit te kunnen concurreeren en hoe noodig het is groote zorg te besteden aan het sorteeren en de verpak king der vruchten. De bekende fijne aroma en geurige smaak van onze peren en appelen zullen het ten slotte winnen. Men kan zich hier overtuigen op welke practische en aanlokkelijke wijze de goede kwaliteiten van dit fruit ln den handel wor den gebracht. Ook zullen hier wederom Chry santhemums en besdragende heesters en af gesneden takken een mooie herfststemming opwekken. Op de gisteren gehouden persconferentie deelde de heer B. c. d. Hanegraaff, voor zitter van de Piimavera, bovendien nog mede, dat de zesde voorjaarsbloemen- en tuinbouw tentoonstelling liet volgend jaar wederom zal worden gehouden in een der Nenijto-hallen, waar men zich bijzonder thuis gevoelt. Wel bestaan er plannen bij de gemeente om in overleg met het Primavera-bestuur een nieuwe permanente tentoonstellingshal te bouwen. De hierboven bedoelde najaars-expositie zaj Woensdagmiddag a.s. om twee uur officieel worden geopend door Z. Ex. den Minister van Landbouw en Visscherij, mr. Deckers. Men schrijft ons: Uitgaande van een commissie uit de bur gerij zal eind November, begin December in Rotterdam een onderzoek naar de werkloos heid onder de mannelijke jeugd worden Inge steld. Dit onderzoek, zal worden gehouden door werklooze kantoorbedienden van 18 tot en met 24 jaar, die zich daartoe bij de Gemeen telijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld. Even als in de werk-objecten, uitgaande van het Centraal Comité voor Jongere Werkloozen, ontvangen deze jongeren een kostenvergoe ding van 3 por week, welk bedrag niet van eigen steun of gezinssteun wordt afgetrokken. e \\ijze, waarop te werk gegaan zal wor- 1 cnj s cly 'n groote ljjnen overeen met het one ei zoe zooals dat een jaar geleden ln Amersfoort en Enschede plaats vond. Eerst zu len door een aantal werklooze kan toorbedienden alle jongens van 14 tot en met 24 jaar, die in Rotterdam woonachtig zijn, op kaart gebracht worden Vervolgens zal in.één- week door een oOO-tal jongeren hqis aan huls bezoeken worden afgelegd, teneinde gegevens te verzamelen over diegenen, die werken en die werkloos zijn. Vanzelfsprekend zal er voor dit onderzoek dat nog nergens op deze schaal heeft plaats gevonden heel wat komen kijken. Gelukkig heeft de commissie zich de medewerking kun nen verzekeren van het Nederlandsch Econo misch Instituut, alsmede van eenlge studenten van de Nederlandsche Handels Hoogeschool. Ook de afdeeling bevolking van het stadhuis, benevens de gemeentelijke arbeidsbeurs heb ben haar volle medewerking tóegezegd, ter wijl tenslotte een aantal jeugdvereenigingen in de week, waarin het huisbezoek zal plaats vinden, belangeloos hun lokaal zullen afstaan. ie zijner tijd zullen over den algemeenen gang van zaken nog nadere niededeelingen worden verstrekt. Berooving. In een zitting met gesloten deuren heeft het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meisohke, geëischt tegen de 34-jarige vrouw A. E., gedetineerd, die zioh in den nacht van 6 op 7 Juni had schuldig gemaakt aan be rooving van een koopman, van een bedrag van 350, gepleegd in een pand aan den Scshiedamsohen Dijik, een gevangenisstraf van 6 maanden. Eenzelfde straf heeft het O. M. geëischt tegen de 32-jarige vrouw P. J. S. en tegen den 34-jarigen kellner T. Zbeiden eveneens gedetineerd, die het geroofde geld vervoerd zouden hebben. Tenslotte heeft het O. M. tegen den 34-jarigen caféhouder W. C. N., gêdetineerd, een gevangenisstraf van 8 maanden geëischt eveneens wegens heling van dit geld. Een kuikenmoord te Waddinxveen. De 47-jarige timmerman G. M., uit Wad dinxveen heeft terechtgestaan terzake dat hij op 15 Augustus eenige kuikens, die toebe hoorden aan zijn buurman, den tuinder P. B. door middel van Rhodent heeft vergiftigd. Verdachte gaf toe op zijn erf Rhodent te hebben gestrooid. Volgens zijn opvattingen mag hij dat op zjjn afgesloten erf doen. De presidentMaar uw erf was niet zoo afgesloten, dat de kippen van uw buurman er niet op konden lcomen. Dr. H.H. de Wolff, als deskundige gehoord verklaarde in de ingewanden der kuikens Rho dent (een stof, waarin phosfor voorkomt) te hebben aangetroffen. Dezelfde stof had ge tuige gevonden in haar ter hand gestelde aar de, afkomstig van het erf van verdachte. De tuinder P. B. zeide dat zijn kuikens in den morgen van 16 Augustus ziek waren ge weest. De dieren waggelden over het erf en korten tijd later waren ze dood geweest. Ge tuige is met de kadavers naar de politie ge gaan. Van rattenplaag is op getuige's erf geen sprake en hij heeft ook nooit gehoord, dat verdachte er last van had. petuige G. Uithol heeft op 16 Augustus ver dachte tot een buurvrouw hooren zeggen, dat hij wel geweten had, dat de kuikens ervan zouden sterven. De veldwachter A. M. de Witte had het voederbakje op het erf van verdachte in beslag genomen. Het was neer gezet op de plaats, waar de kippen plachten te komen. Het doodelijk voer was veel fijner gemaakt, dan als men het voor ratten klaar zet. Een getuige k décharge verklaarde, dat zjj verdachte wel eens over ratten had hooren klagen. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen. Verdachte heeft een infaam middel toe gepast om de dieren te dooden en dat nog wel dieren, die verdachte geenerlei schade hadden berokkend. Het O. M. eischte ƒ100 boete subs. 10 da gen hechtenis. Vervolgens moest do tuinder, de kippen- eigenaar uit de vorige zaak terechtstaan we gens mishandeling van den timmerman, dien hij op 16 Augustus van zijn erf gestompt zou hebben. Verdachte ontkende, doch M. thans als ge tuige gehoord legde bezwarende verklaringen af, evenals de getuige W. S. Hoogendoorn. Het O. M. eischte hier 5 boete subs. 1 dag hechtenis, in aanmerking nemend, ddt verdachte alle reden had verbitterd tegen M te zyn. Dood door schuld. Ten slotte heeft nog terecht gestaan de 21-jarige melkhandelaar H. A. v. d. M. uit Gouda aan wiens roekeloos en onvoorzichtig rijden het te wijten zou zijn geweest, dat de door hem bestuurde bakfiets in aanrijding was gekomen met Het 6-jarig meisje A. Th. Ver sluis, dat tusschen de met melk beladen bak fiets en een muur was bekneld geraakt, en dientengevolge een schedelbreuk had be komen, waaraan zij twee dagen later was overleden. Het bleek, dat verdachte met zijn bakfiets de Derde kade was ingereden van de zijde dat dit, wegens het daaraan verbonden gevaar was verboden. Door de helling had verdachte een flinke gang gekregen. Toen bij een bocht, uit tegenover gestelde richting een fletser naderde, was verdachte het stuur kwijt ge raakt en tegen den muur gebotst, waarbij het kind bekneld was geraakt. Uit de verhooren kwam vast te staan, dat de rem van de bak fiets niet behoorlijk functionneerde. Het O.M. achtte verdachte's schuld bewe zen en eischte 1 maand hechtenis. De verdediger mr. J. Smit uit Gouda ver zocht oplegging van een geldboete subsidiair een voorwaardelijke straf. Uitspraken 14 November. Diefstal van electriachen stroom. De 50-jarige vrouw M. C. heeft terecht ge staan wegens diefstal van electrische energie. Zij zou door middel van een bijzondere instal latie electrische energie buiten den meter om hebben betrokken welke energie o.m. gebruikt werd voor de verwarming van eenlge aquaria in haar woning. Verdachte ontkende dat het haar bedoeling was geweest stroom te betrekken, zonder te betalen. Zij had bemerkt, dat wanneer het verwarmingsapparaat op de normale wijze werd gebruikt, liet water op te hooge tempe ratuur kwam. Daarom had zij geprobeerd den stroom langs één pool toe te voeren en over de aarde af te voeren. De opzichter van het G. E. B„ Stoltenhoff verklaarde dat bjj onderzoek gebleken was dat er stroomverlies plaats had. Het voortgezette onderzoek bracht getuige ln de woning van verdachte, waar hij een specialen aanleg had gevonden, waardoor het mogeljjk werd om via de aarde stroom te betrekken, die niet door den meter werd aangegeven. Een andere controleur van het G. E. B. verklaarde dat in de woning van verdachte het registreer-apparaat nog had aangewezen, dat er stroom over de aarde vloeide. Terwijl zijn collega zich naar boven begaf, had ge tuige bemerkt dat plotseling dc uitslag van het apparaat terug liep, waar uit geconclu deerd kon worden dat plotseling met het frauduleus betrekken van stroom werd opge houden. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- feiman wees er op dat het frauduleus betrek ken van electriciteit onrustbarende afmetin gen heeft aangenomen, waardoor een strenge straf op haar plaats moet worden geacht. Het O.M. eischte 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. M. J. Pool pleitte opleg ging van een geringe geldboete. 's-GRAVENHAGE, 'l November. Opgeroepen en opgekomen 2 cancüdateii, afgewezen 1. Ge slaagd de lieer J. Brandei, Rotterdam. Vier vingertoppen afgekneld. De 22-jarige schippersknecht A. G., die niet verschenen was, zou onvoorzichtig en roeke loos gehandeld hebben door aan een paar kleine jongens te vragen een staaldraad om een meerpaal te leggen. Hierbij was de rech terhand van den 13-jarigen S. Korthuis tus schen paal en draad gekomen, juist op het oogenblik dat G. den draad aan het schip had vastgemaakt en deze zich door de vaart van het schip begon te spannen. Vier vinger toppen werden den jongen afgekneld. Het O.M. achtte het onvoorzichtig van ver dachte, dat hij van de hulp van zulke jonge kinderen had gebruik gemaakt, die geen be grip hadden van het gevaarlijke van het kar weitje. Het toegebrachte letsel achtte het O.M. zwaar en in verband daarmede eischte het tegen G. 3 maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Uitspraken 14 November. De rechtbank heeft veroordeeld; H. R. 28 jaar loswerkman en A. J, Z. 36 jaar schipper, wegens diefstal in vereeniging van een groot aantal netten, die visschers in de Nieuwe Maas hadden uitgezet, tot ieder 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. G. v. d. V. 53 jaar heier, gedetineerd we gens diefstal van 18 kisten aardappelen van den wal aan de Geldersche kade, ten nadeele van M. de Graaf, tot 8 maanden gevangenis straf, met aftrek der preventieve hechtenis. B. L. V. 40 jaar wagenmeester te Zuilen, wegens het aan zijn onvoorzichtig en roeke loos rijden te wijten hebben, dat in den Tun nel een aanrijding plaats had tusschen de door hem bestuurde auto en den fietser G. Muller, die dientengevolge werd verwond, tot 14 dagen hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. N. B. 65 jaar koopman, die in appèl was gekomen van een vonnis van. den kanton rechter alhier, waarbij hij wegens het zonder daartoe vergunning te hebben, houden van een pandhuis, waarbij hij was veroordeeld tot 1000 boete subs. 40 dagen hechtenis, met bevestiging van het vonnis, tot 250 boete subs. 50 dagen hechtenis. IIcl autoongeluk op den rijksstraatweg DelftRotterdam. In verband met het onderzoek, dat wordt ingesteld naar aanleiding van het ernstige verkeersongeval, dat Dinsdagavond j.l. plaats vond op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rotterdam, verzoekt de commissaris van politie te Delft, den bestuurder, die zich dien avond vervoegde aan het politieposthuis aan den Wippolder en meedeelde, dat hij bijna was opgereden tegen een langs den rijksweg stil staande; onverlichte vrachtauto, zich bij afd. recherche te willen vervoegen. Voorts vernemen wij, dat de toestand van den heer van Dongen uit Breda, die bjj het ongeval zwaar gewond werd en in het gast huis te Delft wordt verpleegd, bevredigend is. Naar wjj vernemen heeft de bibliotheek van het Museum Boymans te Rotterdam een reeks belangrijke aanwinsten verkregen. Dr. J. C. J. Bierens de Haan te Amsterdam schonk ruim 150 boeken, voor het meerendeel betrekking hebbende op graphiek en aanver wante technieken. Dit groote aantal boeken, waaronder een 30 oeuvre-catalogi van gra- veiars, werd bovendien gecompleteerd door een 25 series prenten met topographische voor stellingen. Uit de nalatenschap van wijlen mr. W. A. Mees mocht het museum van de familie ont vangen de twaalf deelen reproducties naar het Breviarium Grimnni, te Leiden (19031908) door Scato de Vries en S. Morpurgo uit gegeven. Uit de nalatenschap van dr. A. J. Domela Nieuwenhuis kon de bibliotheek verrijkt wor den met een 200 boeken met kunsthistorische literatuur in hoofdzaak in de 19de eeuw ver schenen. Een stadgenoot schonk tenslotte een zeer waardevolle collectie van 67 boeken, die alle verband houden met de meetbaarheid van de compositie in het tafereel. De kunsthistorische bibliotheek van het Museum is door deze verschillende schenkin gen in niet geringe mate op gelukkige wijze verrijkt. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haring vliet, werd gedurende de maand October bezocht door 1372 personen, terwijl het aan tal bibliotheekbezoekers 1016 bedroeg. Uit geleend werden 1100 boeken; 110 inlichtin gen werden verstrekt. Vanaf 7 November zal de Bibliotheek ook des Donderdagsavonds van 7—9 uur geopend zijn. De bibliotheek is dan geopend: des Dins dagsavonds voor personen boven 18 jaar en Donderdagsavonds voor personen beneden 18 jaar. De uitbetaling der voorschotten op Neder landsche pensioenen door de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank alhier (Gemeente Pensioenbank, Groote Kerkplein 38) zal plaats hebben op de navolgende data: voor de letters A—D Dinsdag 19 November 1935; EJ Woensdag 20 Nov. 1935; K.Q Donderdag 21 Nov. 1935; R—U Vrijdag 22 Nov. 1935; V—Z Zaterdag 23 Nov. 1935. Op Maandag 4 November, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Koe pokgenootschap in haar gebouw aan de van Oldenbarneveltstraat No. 2, gelegenheid gege ven worden om kosteloos te worden ingeënt of herent tegen de pokken. In de kunstzalen Unger van Mens te Rotterdam, Eendrachtsweg 27, opende heden een tentoonstelling van politieke prenten door Piet van der Hem. Geëxposeerd wordt een keuze uit de teekeningen, die in den loop der jaren wekelijks ln de „Haagsche Post" ver schenen zijn. DE WERKVERSCHAFFING. Zooals in de laatstgehouden raadsvergade ring is medegedeeld, is van den Minister be richt ontvangen, dat met de werkverschaffing zou kunnen worden doorgegaan, waarop de voorzitter heeft toegezegd dat met de werk zaamheden aan „de Waard" zoodra mogelijk zal worden begonnen. Heden (Zaterdag) is met dit werk een aanvang gemaakt; uitvoer der is de heer Th. M. Linsen, waarbij de ge meente-architect, de heer D. Visser met het toezicht is belast. TE WATER. De bekende Kees den Besten, die ruim 87 jaren is, was Donderdagmorgen nabij de Groote Sluis aan het grassnjjden. De oude man is zeer slecht van gezicht en toen hjj huis waarts wilde gaan, is hij den verkeerden kant uitgeloopen en van den Kademuur in de' Haven gevallen. Gelukkig, dat eenige perso nen het ongeluk zagen gebeuren. De heeren Ouweneel en Vermeij zijn in een roeiboot ge sprongen en hebben den ouden man aan boord gehaald. Na'een uurtje liep hjj weer kalm te wandelen alsof er niets gebeurd was. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: P. Pek, oud 25 jaar en T. W. Verheij oud 26 jaar. OVERLEDEN: M. Snel, oud 82 jaar, echt genoot van A. de Gidts P. A. v. Breukelen oud 32 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zjjn aangegeven de navol gende voorwerpen: een blauwen matrozen muts, een bruine kinderhandschoen en een sleutel. Inlichtingen geeft de politie. HET GROENE KRUIS. De Afd. Schoonhoven der R. K. Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft Donderdagavond in Hotel Belvédère een ledenvergadering ge> houden; de opkomst was, als gewoonlijk, zeer klein. Onder de weinige aanwezige leden was de burgemeester van Schoonhoven. Nadat de voorzitter, de heer W. Brouwer de vergadering had geopend heeft hij de nieuwgekozen secretaresse, mevrouw Nolst Trénité-, het welkom toegesproken. Bij de in. gekomen stukken is een schrijven van B. en W. van Schoonhoven, waarin namens Ged. Staten wordt verzocht alsnog over te leggen een afschrift van de rekening en verantwoor ding over 1934 en een begrooting over het jaar 1936, zulks met het oog op de toe te ken nen gemeentelijke subsidie. Door den penning meester, den heer Verhoogh wordt medege deeld, dat deze stukken reeds zijn ingediend. De secretaresse brengt vervolgens verslag uit van de jaarvergadering van het Hoofdbestuur van het Groene Kruis (Z.H.), waarin o.a. ook is vermeld dat in beginsel is besloten, dat in de kring „Lek en IJssel" de werkzaamheden van de opgeheven Gezondheidscommissies, door de afdeelingen van het Groene Kruis in die streken zullen worden waargenomen. De Secretaresse krijgt een applaus te incasseeren voor het mooie verslag. Uit de begrooting 1936, die thans in behandeling komt blijkt, dat voor Afd. A (materiaal) en C (consulta tie-bureau) gecombineerd aan ontvangst en uitgaaf is geraamd 1660, waaronder een te kort van 112 en voor Afd. B (Wijkverpl.) eveneens 1600 in ontvangst en uitgaaf met een deficit van 220. Op een vraag van den heer Woudenberg hoe men denkt dit tekort te kunnen dekken, geeft de penningmeester inlichtingen, waarbij hjj meedeelt op alles en nog wat bezuiningd wordt o.a. op salaris ge neesheer en wjjkverpleegster. De heer v. d. Berg brengt verslag uit over het nazien der bescheiden 1934 en heeft alles keurig in orde bevonden (applaus). Na beantwoording van nog eenige vragen wordt de vergadering ge sloten. BURGERLIJKE STAND. Opgaven van 16—30 October 1935. GEBORENArie zoon van Paulus Huurman en J. v. d. Kooy, geb. op 20 Oct. Jelle, zoon v. Jacob Goedhart en A. v. d. Laan, geb. op 26 Oct.; Johannes Petrus, zoon v. A. Au- sems en A. H. Hersbaeh, geb. op 26 Oct. Johanna, dochter v. Alb. Hoedemaker en R. C. v. Beek, geb. op 29 Oct. Hendrik, zoon v. O. v. d. Vorm en E. Hermann, geb. op 30 October. ROTTERDAM, 1 November. Geslaagd voor doctoraal examen in de Handelswetenschap de heer W. Bins. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Eibers, Schied. Weg 50, rjj- wielplaatje; Van der Bie, Bleekstraat 21, muts; Van Rij, Westnieuwland 75él, bril; Mooy, Ged. Biersloot 59, portemonnaie met inhoud; Maasland, Prins Hendrikstraat 48, plank; Po litiebureau, tang, mutsen; Pellenburg, Paral lelweg 21é9, hondje; Visser, Thorbeekestr. 26, jas; Raadhuis, Vlaard. Ambacht, een I'ransch leerboek; Mostert, Asterstraat 15, Vlaard. Ambacht, zak cement. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris van der Feltz werd verkocht: Een goed onderhouden Woon- en Winkelhuis aan de Hoogstraat nr. 95, te vlaardlngen, grcot plm. 83 centiaren. Geveild voor 2200. Afgemjlnd op 2400. Ten overstaan van notaris A. I. Geelhoed te Maassluis werd verkocht: Een bjjzonder goed onderhouden en geriefelijk ingericht Woon huis aan de Eikestraat. Geveild voor 2400. Daarop verkocht. AANBESTEDING. Bij de Donderdag gehouden aanbesteeding voor het bouwen van een winkelhuis met 2 bovenwoningen aan de Westhavenplaats al hier, door den architect Jac. van der Vlis, voor rekening van den heer K. van Heusden! alhier, waren ingeleverd 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Rietveld, al hier voor 9139.67; P. Onderdelinden, alhier, voor 8110; A. van Santen, alhier, voor 8040; W. A. Philippa, Vlaard. Ambacht 7786; Joh. van der Velden, alhier, voor 7748 Fa. M. den Hertog, Delft voor 7148; C. van den Berg, Overschie 6898. Gunning aange houden. N. V. „ZAAL HARMONIE". De algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Zaal Harmonie zal plaats heb ben op Dinsdag 5 November a.s. in het ge bouw, Schiedamsche Wew, alhier. SCHEEPVAARTVERKEER VLAARDINGEN Gedurende de maand October zijn hier aan gekomen 60 stoomschepen, waarvan 10 bun- këfsclièpèn, tégen in October 1934 aangeko men 67 stoomschepen, waarvan 10 bunker- schepen. EIER VEILING VLAARDIN GER-AIMBACHT. Aan de eierveiling te Vlaardinger-Ambacht werden aangevoerd 2300 stuks. Prijzen: Kip eieren 3.20 tot 4.80 per 100 stuks. WET OP HET UITVERKOOPEN EN OPRUIMEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat winkeliers, die op 15 October j.l., datum van inwerkingtreding der wet op het uitverkoopen en opruimen, reeds met een uitverkoop of op ruiming waren aangevangen en deze na 15 November willen voortzetten, een aanvraag daartoe moeten indienen bjj de Kamer van Koophandel. Van 15 November af zal de ver koop zonder vergunning niet meer zijn toege staan. Aanvraagformulieren zijn verkrjjgbaar bjj de Kamer van Koophandel, alhier. WATERPOLO. Voor de wintercompetitie van de Z. R. O. worden gespeeld: Maandag a.s. in het Sportfondsenbad te Schiedam V. Z. C. II tegen R. Z. C. III. Aan vang 8. uur 45 min. VRACHTAUTO IN DE NIEUWE MAAS. Vrjjdagmorgen kwart over achten zou een vrachtauto van de firma Niemandsverdriet en Zonen in de le van Leyden Gaelstraat, al hier, afval uit deze fabriek gaan storten op de vuilnisbelt van de gemeente aan het einde van de Koningin Wilhelminahaven Zuidzjjde bij de Sleepbootdienst van L. Smit en Co. De auto, die achteruit reed, zakte op een ge geven moment van de helling en kwam in de Maas terecht. De chauffeur kon zich nog juist op het laatste oogenblik in veiligheid stellen. De vrachtauto is in den loop van den morgen op het droge gebracht. VLAARDINGSCHE DAM- EN SCHAAK- VEREENIGING. Dammen: Voor de Hoofdklasse-competitie van den Ned. Dambond werd alhier gespeeld de wed- strjjd Vlaardlngen IHet Westen II. De uit slag luidt 416 in het nadeel der Vlaardingers. Schaken: De beide tientallen der afdeeling Schaken hebben hun eersten wedstrijd gespeeld voor de clubcompetitie van den Rotterdamschen Schaakbond. Het eerste tiental, dat in Klasse nb speelt, zette de competitie goed in en wist met 7%2Vs van de club Rotterdam II te winnen. Het tweede tiental werd door de A.S.C. te Gouda met 100 verslagen. De volgende wedstrjjden zjjn voor Vlaardlngen I op 11 Nov. en Vlaardingen n op 21 November. INBRAAK. Donderdagavond is tijdens afwezigheid der bewoners, in den tjjd tusschen kwart voor acht en kwart voor elf uur, ingebroken bjj den heer J. P. van der Linden aan het Emma- plein alhier. Door verbreking van een ruit, die ze eerst met zeep hadden besmeerd en met een courant beplakt, konden de inbrekers aan de achterzjjde van het huis binnenkomen, door. de spanjolets omhoog te duwen. In de serre en de benedenkamers wordt niets vermist, doch op de bovenverdieping werden alle ka mers en kasten nauwkeurig onderzocht. Uit een bureau in de bovenvoorkamer werden twee gouden ringen met steen ontvreemd en een zilveren horlogeketting. In de slaapkamer werd de linnenkast open gebroken, waarin een metalen geldkistje stond. Op dit kistje zal wel een sleutel, doch de die ven hebben het niet kunnen openen, daar het een geheime sluiting had. Het kistje is met geweld opengescheurd en het daarin aanwe zige geld, ruim 40 is meegenomen. Bjj thuiskomst belde de heer v. d. L. onmid dellijk de politie op, en even later waren in specteur Kramer en rechercheur van der Graaf aanwezig, die een nauwkeurig onderzoek in stelden naar vingerafdrukken enz. De inbre kers hadden echter met handschoenen ge werkt. Daar echter in de aarde van den tuin versche voetstappen werden ontdekt, werd de Rotterdamsche politie om een politiehond ver zocht. Nadat deze eenigen tjjd later verschenen was, werd de hond lucht gegeven aan een portefeuille, die de dieven uit het schrijfbu reau hadden geworpen. De hond volgde het spoor naar buiten, den tuin door, waar een trapleer tegen de heining werd gezet en men in het weiland komt, daarna liep de hond achter de huizen van Parkweg en Schied. Weg tot aan de Eikestraat. De dieven zullen dus aan de achterzjjde der huizen de situatie heb ben onderzocht. Men heeft dé daders nog niet gevonden. VLAARDINGSCHE IJSCLUB. B. en W. stellen den Raad voor, om aan de Vlaardingsche IJsclub met ingang van 1 November weer voor 5 jaren te verhuren het terrein aan den Vaartweg, tegen een huurprjjs van 200 per jaar en de verdere thans geldende voorwaarden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: 26 Oct. Ary, z. v. J. Berg- werff en S. van den Boogert, Bierslootsteeg 15; 29 Oct. Francina Johanna, d. v. H. A. v. Altena en G. van der Knaap. Twee Vrienden straat 25; 26 Oct.: Rudie Freddy, d. v. H. Verkade en F. II. van Koojj, Schied. weg 202. ONDERTROUWD: Johannes Marinus van Klink, oud 28 j. VI. Dajjer 1 en Wilhelmina Agatha Jeltema, oud 25 j. VI. 2. Van Lejjden Gaelstraat 2; Cornelis Olieman, oud 23 J. VI. P. K. Dr. str. 18 en Rjjkje Adriana Blaak, oud 20 j. VI. Ruytenburchstraat 13. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT. De Raad der gemeente Vlaardinger-Am bacht is in openbare vergadering bjjeenge- roepen tegen Dinsdag 5 November a.s., des avonds te 7 uur. De agenda vermeldt o.m.: Herstemming over het vooretel van B. en W. gedaan in de vergadering van 11 October 1935, om de gemeentewoning Breeweg D voor 1936 te verhuren aan J. W. van Vliet voor 3,50 per week. Voorstel van B. en W. tot aanvulling van de algemeene politieverordening in verband met het gewijzigde art. 62bis van het Motor en Rjjwielreglement.; idem tot het in beginsel uitgeven in erfpacht van een perceel ge meentegrond aan de Leeuwerikstraat (Zuid zijde) aan de firma L. Maat en Zonen q.q. te Vlaardingen; idem tot verlenging tot 1 April 1936 van de rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Nederl. Gemeenten ten be hoeve van de financieimg der reconstructie van den weg naar Schipluiden; idem tot terug gave van geheven vermakelijkheidsbelasting aan de voetbalvereeniging Fortuna. GEEN OMZET, GEEN WINST IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 3