ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 FINANCIEELE KANTTEEKENINGEN. DIERGAARDE HANDHAAFT HAAR CONTRIBUTIE, Voorstel-Geldermalsen c.s. dienaan gaande venvorpen. DE GROOTE OPHAALDAG. BRUYNZEELS NIEUWE TOON- KAMERS IN DE WITTE DE WITHSTRAAT. SPREEKUUR WETHOUDER. WIJZIGINGEN VAN STATUTEN EN REGLEMENT. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. NED. INDISGH TOONEEL. Topazc. naamlooze vennootschappen. DIES NATALIS NEDERLANDSCHE HANDELSHOOGESCHOOL. Prof. mr. F. de Vries over „Regeling of Vrijheid". HOLLAND CANADA HYP. BANK. SCHIEBROEK. EEN NADEELIGE VERHURING. VLAARDINGEN. berkel en rodenrijs. De verliezen voor de stad Rotterdam door de Belga devaluatie. DELFT, 41 Nov. Geslaagd voor het can- didaatsexamen voor civiel-ingenieur de heer J. G. Gaillard, Rotterdam; voor het propae- deutisch examen voor werktuigkundig inge nieur de heer E. M. Baerveldt, Rotterdam. EXAMEN WISKUNDE L. O. 's-GRAVENHAGE, 15 Nov. GtJÊttgd de heer C. F. A. Hooff,. Rotterdam. Inkoop van 150.000 pandbrieven. De N. V. Algemeen Administratie- en Trust kantoor te Rotterdam, als Trustee van pand briefhouders, bericht, dat de N. V. Holland- Canada-Hypotheekbank de gelegenheid open stelt bij inschrijving aan haar te verkoopen pandbrieven der instelling, waarvoor een be drag van ten hoogste ƒ150.000 za! worden besteed. Daartoe wordt van af heden voor houders van genoemde pandbrieven de gelegenheid opengesteld om door middel van inschrijving pandbrieven aan te bieden. Deze aanbiedingen moeten uiterlijk Dinsdag 3 December 1935 te 4 uur n.m. ingeleverd zijn bij de N.V. Alge meen Administratie- en Trustkantoor, Rot terdam. Ingeschreven kan worden door houders van 5 en 6 Guldenspandbrieven en 5 en 6 Dollarpandbrieven. Voor deze inschrijving wordt bij aanneming de Canadeesche Dollar omgerekend tegen den koers van ƒ1,46. Voor alle pandbrieven wordt dezelfde koers van aanneming aangenomen. Indien de aanbiedingen het beschikbare be drag overtreffen, genieten zij, die tegen een lageren koers dan die, welke voor deze in schrijving aangenomen wordt, hebben inge schreven, de voorkeur. Voor hetgeen daarna van het beschikbare bedrag overblijft, zal zoo noodig en voor zoover mogelijk pondsponds gewijze reductie worden toegepast. Het resultaat der inschrijving zal zonder verwijl worden bekend gemaakt door aan kondiging in één te 's-Gravenhage, één te Amsterdam en én te Rotterdam verschijnend dagblad. De Nationale Bond van Barmhartigheid afdeeling Rotterdam houdt wederom op Woensdag 20 November a.s. zijn grooten op haaldag. Daarvoor zijn een groot aantal vrij willigers noodig om met de auto's mede te gaan, die door geheel Rotterdam zullen rijden om wat de ingezetenen ook maar willen mis sen aan beddengoed, kachels, keukengerei en vooral kleedingstukken, aan te pakken en aan de auto's af te geven. Er is zeer groote behoefte en op ieders medewerking wordt hoogen prijs gesteld. In het nieuwe, uitstekend gelegen winkel pand op den hoek van de Witte de Withstraat en den Eendrachtsweg te Rotterdam heeft Bruynzeel's Vloerenfabriek Donderdag haar nieuwe toonkamers geopend die, evenals het interieur, gebouwd zijn onder leiding van het architectenbureau M. E. BruynzeelN. A. Ketel. Er is naar gestreefd een geheel te verkrij gen dat in overeenstemming is met de stan ding van het artikel parketvloeren en men is daar volkomen in geslaagd. Overdadige luxe is vermeden. Met eenvoudige middelen heeft men de show-room een fijn en artistiek cachet weten te geven, waarin de parketmodellen en fijne houtsoorten uitstekend tot haar recht komen. In samenwerking met de firma Perez wordt in deze fraaie toonkamers een permanente expositie gehouden van Oostersche tapijten die met hun prachtige, warme kleuren en tin ten het zoo uitstekend doen op het heldere fond van een parketvloer. Het hebben van een parketvloer de meest smaakvolle en hygiënische vloerbedekking brengt tegenwoordig voor niemand bezwaren meer mee, omdat de vloeren van de firma Bruynzeel opgenomen kunnen wofden en dus ook te gebruiken zijn in huurhuizen. Hij of zij die haar of hem met de komende feestdagen een parketvloer cadeau zou willen doen, moet eens met de firma Bruynzeel gaa*n praten. Zij heeft een alleraardigste surprise uitgedacht, die niet alleen het geschenk op een origineele wijze annonceert, maar tegelijker tijd een waardevol cadeau op zichzelf is. kantoren enz. aan den Bovendayer. Dit is het voormalige Verkooplokaal, dat thans onder sloopershanden zal vallen, waardoor een groote verkeersverbetering ontstaat. Tevens zullen dan de havenbeschoeingen aan de Westhavenkade vernieuwd worden. BOETCURSUS VISSCHERIJSCHOOL De inschrijving van leerlingen voor den boetcursus der Visscherijschool heeft plaats op Maandag 18 November, '3 avonds van half acht tot negen uur in de school, Handelsge bouw, SPOORBRUG GESLOTEN. Wegens het rijden van grinttreinen zal de spoorbrug over de. hav envan Zondag op Maandag en van Maandag op Dinsdag des nechts van 12 tot 5 uur gesloten zijn, GESLAAGD. Mej. C. W. van den Berg alhier, slaagde voor de acte Wiskunde L. O. VER. VAN HOOGSTRAATWINKELIERS In de Donderdagavond alhier gehouden ver gadering van Hoogstraatwinkeliers is defini tief besloten tot oprichting van een winke- liersvereeniging „Ons Belang". Een groot £e" deelte der Hoogstraatwinkeliers gaf zich reeds als lid op. Het bestuur werd gevormd door de heeren Palte, Verburg, v. Oosten en Franken. Tevens werd besloten tot versiering en ver lichting van de Hoogstraat tijdens de Sint Ni- colaas. WINTERCONCERT „ORPHEUS", Donderdag 28 November a.s. geeft Vlaard. Mannenkoor „Orpheus" een concert ln de zaal „Harmonie", met medewerking van het Dameskoor „Vivezza". GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: W. J. Hillenaar, Tulpstraat 25, Vlaard. Ambacht, kindercape; Irisstraat 61, Vlaard. Ambacht, knipmes; H. do Vette, Wilhelminastraat 2a, handschoen; Schelling, Stationsstraat 174, deurknoppen; Lucardie, Garage Boschlaan, spaarbankboekje; Politie bureau, rijwielplaatje W. L.; Hofman, 2e Spoorstraat 15, kip; van der Wagt, Rijke straat 28, trekwagentje; van Gameren, Em- mastraat 76, autodop; Bot, Callenburgstraat 39, ceintuur; Boer, Markt 42, portemonnaie met inhoud. VLAARDINGSCHE OUDHEIDKAMER EN VISSCHERIJ-MUSEUM. Daar het Gemeentebestuur een andere be stemming moest geven aan de beneden-loca len van het pand Lijnstraat 2, waarin sedert 1920 het museum is gevestigd, heeft het be stuur van bovenstaande vereeniging eenige maanden terug eenige localen in het Handels gebouw ten behoeve van het museum aan het gemeentebestuur ten gebruike .verzocht. In de raadszitting van 26 Augustus j.l. we d besloten een drietal localen voor dit doel af te staan, waardoor met een meerdere ruimte wordt verkregen. Einde vorige maand zijn de voorwerpen uit de oude iocalen naar het Handelsgebouw overgebracht en sedert is een begin gemaakt met de opstelling der verzameling. Mochten er belangstellenden zijn, die het een ot ander ten behoeve 'der vdSimwnng,.., willen afstaan of in bruikleen geven, dan zal dit gaarne worden aanvaard. Men gelieve dergelijke geschenken te bezorgen aan het gemeente-archief of aan het Handelsgebouw, Als men over Rotterdam spreekt, dan denkt men allereerst aan zijn havens. En het is daarom heel begrijpelijk, dat vrijwel een ieder na, de devaluatie van den belga alleen dacht aan de groote schade, welke hieruit zou voort vloeien voor de Rotterdamsche havens. Dat de pessimistische voorspellingen hieromtrent bewaarheid zijn geworden is, hoe betreurens waardig ook, niet voor tegenspraak vatbaar. Men tracht Rotterdam nu te redden uit den economisehen afgrond, waarin 't is neer gestort. En alweer denkt men bij deze red dingspogingen uitsluitend aan de scheepvaart en havenbelangen. Wanneer dit probleem maar in gunstigen zin opgelost is, dan is Rotterdam er boven op. Pleidooien worden dan ook gehouden voor verlaging van loodsgelden en kadegelden, voor Rijnvaartpremies, voor financieelen steun om tot vlootvernieuwing te kunnen overgaan etc. Daar is zelfs eenstemmig een advies aan de regeering verstrekt door den Economi3chen Raad om, in verband met de steeds scherper gevoelde Antwerpsche concurrentie, op de eerste plaats de vaste lasten voor de scheep vaart te verlaging met een percentage gelijk aan de devaluatie van den Belgischen franc, dus met een kleine 30 pCt. en op de tweede plaats over te gaan tot het verleenen van premies op de Rijnvaart, die België reeds lang kent Wij zullen de laatsten zijn om te beweren, dat dergelijke maatregelen voor de Rotter damsche havens niet wenschelijk zouden zijn, doch wel moet men hierbij dan bedenken, dat deze maatregelen geenszins de zoo gewenschte redding zullen kunnen brengen. Zelfs een ge lijkstelling van alle tarieven, loodsgelden cn andere vaste lasten op het peil, dat Antwer pen thans kent, zou voor Rotterdam geen te rugkeer beteekenen van het vervoer, dat wij vóór de devaluatie van den belga hier kenden. Immers men kan economisch niet spreken van één scheepvaart- of havenprobleem. Men moet de belangen van onze Rotterdamsche scheepvaart en van onze Rotterdamsche ha vens niet te beperkt zien. Deze toch houden ten nauwste verband met onzen overzeeschen handel, met onzen in-, uit- en doorvoer, met de positie van onze exportindustrieën en onze veredelingsindustrie, met den toestand in onzen landbouw en veeteelt, kortom met den alge meen economisehen toestand van Nederland. Eerst een opleving van ons handels- en be drijfsleven kan ook een opleving voor Rotter dam met zich brengen. Er zal dus meer moe ten gebeuren dam alleen de vaste lasten voor de scheepvaart te verlagen in overeenstem ming met de devaluatie van den Belgischen franc. Men zal dan ook moeten wegnemen de ongelijke positie, waarin tal van onze indu- strieele bedrijven zijn gekomen door de de valuatie in België. En dat het aantal gedu peerde bedrijven vrij groot is, behoeft geen nader betoog. Ook de een dezer dagen verschenen jaar verslagen van twee bekende Rotterdamsche industrieën toonen duidelijk aan, dat naast de directe scheepvaartbelangen ook nog an dere nadeelen uit de Belga-devaluatie voor Rotterdam zijn ontstaan. Wij doelen hier op de bedrijfsresultaten van 'Van Berkei's Patent en de Kon. Ver. Tapijtfa- 'brieken. De exploitatiewinst van eerstgenoemde on derneming was over het afgeloopen boekjaar •zetfs gestegen en bedroeg 1.178.186 (v.j. 994.766). Ook de netto-winst zou dit jaar niet onbeteekenend zijn geweest en zelfs een dividend-uitkeering mogelijk hebben gemaakt, als niet door den val van de Belgische en Zuid-Amerikaansche valuta een koersverlies ontstond van niet minder dan 475.842. Hier hebben wjj dus een reëel verlies in cijfers uitgedrukt dat o.a. het gevolg is van de Belga devaluatie. Feitelijk in nog ernstiger mate wordt het bedrijf der Kon. Ver. Tapijtf abri eken gedu peerd door de Belga-devaluatie. De volgende passage uit het jaarverslag is wel zeer typee rend: „Wij zijn er ons ten volle van bewust, dat wij ons, bij de huidige monetaire politiek, zooveel mogelijk zullen moeten aanpassen aan de productiekosten van onze buiten- landsche concurrenten. Wij vragen ons echter af, waarom blijft met name de Za kelijke belasting op het bedrijf and- haafd? Waarom nu weder een voorstel tot heffing van opcenten op de Omzetbelasting, een belasting, welke in het hijzonder op duurdere tapijten zoo zwaar drukt aar- om verzet men zich dan tegen een redelijke aanpasesing aan den loonstandaard van ons omringende landen, waar bijv. in Belgie het loon in de tapijtindustrie ongeveer de helft bedraagt van het in ons land gel dende?" De Belgische loonen in de tapijtindustrie be dragen ongeveer de helft van die in Rotter dam. Aannemende, dat de Kon Ver. Tapijt- fabrieken geen liefdadigheidsinstelling is, waar de directie de loonen 100 pCt. hooger stelt dan een redelijk bestaansminimum ver- eischt, is een aanpassing aan het Belgische loonniveau practisch een onmogelijkheid. Door deze wanverhoudingen tusschen de goudlanden en de gedevalueerde landen wordt Rotterdam ernstig getroffen. Niet alleen wat zijn havens en scheepvaart betreft, doch ook yjn overige industrieën ondervinden er groote nsdeelen van. Men dient dan ook de Rotter damsche belangen niet te vereenzelvigen met zijn havenbelangen en men dient nog veel minder het scheepvaart- en havenprobleem te abstraheeren van de algemeen economische problemen. Want zonder een bloeiend han dels- en bedrijfsleven, zoowel in- als buiten Rotterdam, kan onze haven niet floreeren. De Wethouder van Gemeentewerken, Volks huisvesting en Stadsontwikkeling, J. Brauti- gam, zal op Dinsdag 19 November a.s. geen spreekuur houden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 15 November. BEVALLEN: M. C. Romyn geb. Kroon cl. A. Brouwer geb. de Klepper z. M. v. d. Wel geb. Bakker d. G. C. Scheepmaker geb. Smit dG. Smit» geb. Stout d. P. v. d. Lusdonk geb. v. d. Linden d. p .van Zijl geb. Krijgsman z. C. J. Worms geb. van Dijk d. P. M. M. van Dijk geb. Top d. G. W. Korsten geb. Hels- dingen d. L. Blansjaar geb. van Toor z C. Visser geb. v. d. Have d. E. Naenra'ets geb. Hoekstra d. J. j. j. Meijer geb. van Biemea d. J. E. Goedegebuur geb. van Gooi t. M. L. Bogaert geb. Vi3ser z. H. M. Hoefnagel geb. van Ommering z. H W P Grout geb. Boef z. P. Pinkelberg geb. Ras K. G. C. Temperman geb. van Linn z. OVERLEDEN: A. Storm m. van H. C. J V. Vonders Westerburger 60 j. H. H. Lucas m. ▼an W. J. Feiten 41 j. A. de Groot m. van T Keij 71 j. c. Dorst vr. van N. v. d. Veer 71 j. T. Verkerk origeh. m. 19 j. a. A. de Graaf m. van F. v. d. Hoek 60 j. H. Brouw vr. van I. C. Daane 51 j. N. W. Braat ongeh. vr. IS j. G. A. v. Rijn m. van N. Kuiper 72 j Het bestuur van de Rotterdamsche Dier gaarde heeft gisterenavond een ledenvergade ring uitgeschreven in het' sociëteitsgebouw, onder presidium van den heer L. V. van Ros- sem. Allereerst werd aan de orde gesteld een bestuursvoorstel tot wijziging van de statuten der vereeniging. De heer J. van Alphen had een schrijven gezonden waarin hij aanbeveelt in de statuten op te nemen: „in bijzondere ge vallen kunnen ook gewone leden, niet aandeel houders zijnde, aan de stemmingen deel nemen". Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat het onmogelijk was deze wijziging aan te bren gen, omdat geen behoorlijk ingediend wets voorstel ter tafel ligt. De consequenties kun nen niet voldoende momenteel onder de oogen worden gezien. De Statuten-wijziging werd na ampele be spreking goedgekeurd door de vergadering. De Koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Hierna werd aan de orde gesteld het voor stel van het bestuur tot wijziging van het Reglement der vereeniging. De heer A. de Jongste herinnerde aan een schrijven van het bestuur destijds ontvangen op een brief, waarin 24 onderteekenaars een aantal verzoeken hadden gedaan. In dit schrij ven van het bestuur stond, dat men nauwgezet rekening zou houden met deze wenschen en wel toetsend aan de praktijk. Inmiddels zijn reeds, zoo schreef het bestuur, meerdere wen schen ondervangen. Spr. merkte echter op, dat de wensch van een behoorlijke contributie verlaging niet in vervulling is gegaan. Tweedens zijn vele leden uitgesloten van persoonlijke rechten. De secretaris de heer mr. E. Calkoen zeide, dat men niet te veel overhoop kon halen. We leven in een te onzekeren tijd en daarom heeft het bestuur zich bepaald tot de meest ur gente wijzigingen. Enkele iacune's zijn weg gewerkt, terwijl een beetje meer orde is ge bracht in het tegenwoordige reglement. Ter zijner tijd zoo zeide spr., zal het geheele reglement alsmede de statuten worden gewij zigd. Had de heer de Jongste een omschreven voorstel ingediend, zoo vervolgde spr., dan had dit voorstel kunnen worden behandeld. Aangezien dit voorstel niet is ingediend is behandeling dus uitgesloten. Een ledenvoorstel. Door de heeren L. van Geldermalsen, Louis Jamin, A. de Jongste en M. J. v. d. Schilden waren enkele voorstellen ingediend tot wijzi ging van het Reglement, welke voorstellen neerkomen op het navolgende. Art. 12 te lezen als volgt: Per vereenigingsjaar wordt als contributie betaald le. door hen, die reeds vóór 1 Januari 1887 gewoon lid waren, 22.50; door de overige gewone leden 25; 2e door hen, die reeds vóór 1 Januari 1887 buitenlid waren, 12.50; door de overige bui tenleden 15: 3e door haar, die reeds vóór 1 Januari 1887 donatrice waren, zoo zij te Rotterdam woon achtig zijn 17.50 en zoo zjj elders woon achtig zijn 12.50; door de overige donatrices zoo zij te Rotterdam woonachtig zijn 20 en zoo zij elders woonachtig zijn 15; 4e door haar, die reeds vóór 1 Januari 1887 houdster van een persoonlijke toegangskaart waren 7.50; door de overige houdsters en de houders van een persoonlijke toegangskaart 10. Op de contributiën worden de kortingen ge noten, bij artikel 7 der Statuten toegekend; door die gewone leden, buitenleden en dona trices, welke bij den aanvang van het ver eenigingsjaar als houder of houdster van één of meer aandeelen' in het bij artikel 8 der Sta tuten bedoelde register ingeschreven zijn. De helft der contributie wordt over het loo- pende vereenigingsjaar betaald door hem of haar, wiens of wier lidmaatschap na 1 Juli aanvangt. Behoudens het bepaalde bij artikel 10, lid 2 en de vorige alinea van dit artikel, is de con tributie steeds verschuldigd bij vooruitbetaling op 1 Januari, Zjj kan echter (desgewenscht) in twee gelijke termijnen betaald worden, op 1 Januari en 1 Mei. Art. 15 te lezen als volgt: Dé leden, bedoeld in artikel 1 sub 1 tot en met 5, kunnen ten behoeve van bij hen inwo nende en als zoodanig in het bevolkingsregis ter ingeschreven personen, die niet vallen on der de bepalingen van artikel 23 en artikel 24 van dit reglement, bij het bestuur schriftelijk speciale toegangskaarten aanvragen. De kosten van deze toegangskaarten be dragen: wanneer zij worden uitgereikt voor 1 Augustus 5; waarneer zij daarna worden uitgereikt 2.50. Deze toegangskaarten moeten telken jare opnieuw worden aangevraagd. Het bestuur is bevoegd; wanneer daartoe naar zijn oordeel redenen bestaan, de uitrei king van een aangevraagde toegangskaart te weigeren en een uitgereikte kaart, zonder res titutie der betaalde kosten, in te trekken. De heer Louis Jamin lichtte de voorstellen nader toe. De diergaarde telde in 1914 in to taal 4000 leden; in 1922 in totaal 7432; in 1930: 4154; in 1931: 3870; in 1932: 3369; in 1933: 2729; in 1934: 2284 en in 1935 in totaal 2211. Uit dit laatste cijfer kan worden gecon stateerd, dat de achteruitgang ietwat is ge stopt. Ongetwijfeld is dit volgens spr. te dan ken aan de contributieverlaging het vorig jaar doorgevoerd. Zbu de contributie derhalve nog meer verlaagd worden, dan zal het aan tal leden niet alleen niet meer terugloopen, maar zelfs toenemen. Verder moet het bestuur, zoo vervolgde spr. meer liefhebbers voor de diergaarde zoeken bij de jeugd. En dit kan alleen door den prjjs voor het lidmaatschap zoo laag mogelijk te stellen. De voorzitter de heer L. V. van Rossem zei de hej heelemaal niet eens te zijn met den heer Jamin. Het heeft spr. gefrappeerd, dat het jaar 1935 zooveel minder bedankjes heeft ge bracht. Er is voldoende propaganda gevoerd, waardoor leden zijn gewonnen. Maar een feit is, zoo zeide spr. dat we tot 30 September 1935 in totaal ontvangen hebben aan contributies 51686, tegen het vorig jaar einde September 71930. Dus wij hebben 20.000 minder ont vangen clan verleden jaar. Gaan we nu de con tributie nog meer verlagen, clan zal dit betee kenen nog minder ontvangsten. Een nog lagere contributie noemde spr. een sprong in het duister. De voorzitter voelde wel iets voor verlaging van de entrée's voor stadgenooten en zag veel meer heil in een goede exploitatie van het najaarsfeest dan in een nog verder gaande contributie-verlaging. De heer Louis Jamin merkte op, dat de mindere ontvangst van 20.000 ook wel eens een gevolg kan zijn van het feit, dat de con tributie nog te hoog'is. De heer van der Leeuw ondersteunde het voorstel gedaan door den heer L. van Gelder malsen c.s., terwijl de heer de Jongste het aanpassings-systeem onder de aandacht van het bestuur bracht. De voorzitter de heer L. -V. van Rossem be merkte, dat men zich niet meer laat binden door nieuwe contributies. Het optimisme van sommige leden, dat contributie-verlaging het ledenaantal zal doen toenemen, kon spr. niet deelen. Daarbij komt nog, zoo zeide spr. dat de financiën van de Diergaarde een verdere ver laging niet toelaten. Gaarne wilde spr. in het bestuur overwegen de dag-entrée's te wijzigen bijvoorbeeld van 60 op 50 cent. Zou het effect niet gunstig zijn, dan kan men de entrée's weer direct verhoo- gen. De heer Cijfer stelde tenslotte nog voor om coupon-boekjes voor dagkaarten in te voeren. In stemming werd gebracht het art. 12 van het reglement als ingediend door den heer L. van Geldermalsen c.s. Dit artikel werd verworpen met 8 stemmen vóór en negen stemmen tegen. De contributie zal dus blijven gehandhaafd op 35 gulden. Het voorstel van den heer L. van Gelder malsen c.s. om art. 15 te lezen als hierboven aangegeven werd verworpen met 2 stem men vóór en 14 stemmen tegen. De voorgestelde wijzigingen van het bestuur met betrekking tot de statuten en het regle ment werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Bij de rondvraag werd hulde gebracht aan den directeur en zijn trouwe medewerkers in verband met de wijze waarop de inzending op de j.l. gehouden Primavera was verzorgd. De voorzitter sloot zich bij deze hulde gaarne aan en onderstreepte dat de inzending op bij zonder hoog peil heeft gestaan. Een Indische dansavond. De R. K. Volksuniversiteit wier programma dit jaar in het teeken staat van de cultuur in Indië heeft Donderdag in de Schouwburg zaal der St. Josephgezellenvereeniging aan het Stationsplein een Indischen dansavond ge organiseerd waarvoor vrij veel belangstelling bestond. De rythmische dansclub was au grand complet tegenwoordig. Roehmalaiselan een Indische danser heeft Javaansche, Balineesche en Ambonneesche dansen uitgevoerd, die vooraf geanalyseerd en verklaard werden door Raden Ajou Jodjana, echtgenoote van Raden Mas Jodjana die de vroegere leermeester van Roehmalaiselan is. Deze analyse was 't die den toeschouwers een duidelijke verklaring gaf van de beteeke- nis der verschillende figuren en bewegingen van de onderscheidene dansen en aan de hand daarvan was het een genot de ingetogen, zeld zaam sierlijke en brjna vrouwelijk elegante verrichtingen van Roehmalaiselan te aan schouwen. De danser cn ook Raden Ajou Jodjana qpg- sten bij herhaling een dankbaar en wel ver diend applaus. De cyclus Indische avonden wordt Woens dag a.s. vervolgt met een voordracht over dansmuziek en beeldende kunst in Indië welke pater Creutz Lechleitner S.J. in den foyer van het Vereenigingsgebouw zal houden. Kersversch van zjjn tournee door Insulin- de terug, waar hij ongeveer 'n half jaar ver toefde (blijkbaar om den naam, dien hij zjjn troep gaf, eer aan te doen), stond Cor Ruys gisteravond op de planken van Rotterdams Grooten schouwburg, alweer te „topazen" en de Volksuniversiteit had de primeur van zrjn joyeuse rentrée. Het bekende stuk van Marcel Pagnol is als moderne satyre bedoeld en misschien als zoodanig alree ietwat verouderd. Maar zoo als Cor Ruys den sjofelen schoolmeester speelt, die van ridder zonder vrees of blaam, onder den druk der omstandigheden waartegen hij niet opgewassen is, transformeert eerst in een verliefden dwaas en ten slotte in een gewetenloozen schurk, zooals Ruys den Topaze speelt, nl. geheel naar het excentrie ke, letten wij eigenlijk niet al te zeer op den spiegel, dien de auteur ons lachende wil voorhouden. Ofschoon, af en toe weet het naïeve groote kind, dat Topaze is, ook in deze op het ko mische afgestemde creatie wel den ernstigen toon te treffen. Overigens is Ruys in deze rol van ouds niet al te kwistig met zijn ko mische invallen en kluchtige aanwenseltjes, die andere creaties wel eens over de schreef niet alleen van het aannemelijke doch zelfs van het artistiek-oirbare doen gaan. Met dit al een uitnemend staal tooneelspeelkunst, dat hier geleverd wordt. Waarbij we niet vergeten, dat Cor Ruys zeer verdienstelijk wordt geassisteerd o.m. door de dames Lily en Jo Bouwmeester en Frances May alsmede de heeren Louis Pool man, Pierre Myin, Jan Mulder, Wim Kan, Henri de Boer en Gerard Hartkamp. De als steeds volle Schouwburg genoot ken nelijk van den ondeugenden dialoog, die het een oogenblik tegenover den democratischen regeering3vorm wel wat te bont maakt, maar speciaal van het fijn-typeerend spel waarmee Cor Ruys het geheel tegelijk èn op het randje van de overdrijving èn op hooger peil bracht. Er was dan ook veel en nadrukkelijk applaus. L. H. Met nummer 223 van de Stscrt. werden ver zonden afdrukken van de akten betreffende de volgende Naamlooze Vennootschappen: No. 2411 Ferreira Mijn, Rotterdam; No. 2412 Grand Hotel Coomans, Rotterdam; No. 2419 Tentier Co., R'dam; No. 2432 Sleepboot- dienst „Leendert Arie", R'dam. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Ter herdenking van den dies natalis der Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rot terdam heeft de rector magnificus, prof. mr. F. de Vries, gisteen een rede uitgesproken in de aula dier hoogeschool over „Regeling of Vrijheid". Het oeconomische leven aldus spr. be vindt zich in gestadige beweging, waarbij ook de grondslagen, waarop de oeconomische sa menleving rust, wijziging ondergaan. Vooral in de laatste decennia zijn deze talrijk en schijnt de ontwikkelingslijn, die zich aanvan kelijk in de 19e eeuw afteekende, in een andere richting te worden omgebogen. De vraag is echter, of een duidelijke ontwikkelingslijn zich reeds afteekent en of er voldoende aanknoo- pingspunten te vinden zijn voor verschillende plannen tot verdere wijziging in de oeconomi sche orde. Het doel van spr. was slechts tegen den achtergrond van het stelsel, dat men in de 19e eeuw tot leidraad nam, de veranderin gen te typeeren, die zich hebben voorgedaan, om dan aan te geven, welke aankoopingspun- ten men daarin voor de verdere ontwikkeling meent te kunnen vinden en ten slotte iets na der te bepalen, wat bjj dit alles eigenlijk in geding is. Spr. g£(f eerst een schets van het stelsel van het oeconomisch individualisme en ging ver volgens na, welke veranderingen zich hebben voorgedaan. De overheid heeft zich weer een taak op oeconomisch gebied gesteld. Op ver schillende markten stelt de overheid aan de marktpartijen voorwaarden, waaraan zij zich bij hun transacties hebben te houden. Met name op de arbeidsmarkt. Vooral indirect wordt ook op het loon invloed uitgeoefend. Tegelijkertijd heeft onder den invloed van de wederzijdsche vakvereenigingen de prijsvor ming op de arbeidsmarkt zich steeds meer van een individueel tot een collectief proces ontwikkeld. Sommige takken van voortbrenging heeft de overheid geheel aan zich getrokken. Volgt ze daarbij het rentabiliteitsbeginsel, dan ver sterkt dit alleen het monopolistische element in de prijsvorming. Wordt dat beginsel echter losgelaten, dan is bovendien het gevolg, dat het reëele inkomen in zekere mate van het door de prijsvorming beheerschte nominale inkomen wordt losgemaakt. De uitbreiding van de taak van de overheid doet deze op een zeer groot deel van het maat schappelijk inkomen beslag leggen. Door de belastingpolitiek wordt tevens invloed op de verdeeling van het inkomen uitgeoefend. Van groote beteekenis zijn vooral de ver anderingen, die zich in de structuur van het productieproces hebben voorgedaan door de ontwikkeling van de techniek en van het grootbedrijf. Door de toeneming der vaste kosten en de verminderde bewegelijkheid der productiemiddelen wordt het automatisme van de markt verzwakt of opgeheven. Het ge volg daarvan is de opkomst van kartels en andere vormen van combinaties, die in pro ductie en prijsvorming regelend trachten in te grijpen. Zoodra zij voldoende invloed hebben gekregen, zien we evenals op de arbeidsmarkt, het streven opkomen organisatiedwang uit te oefenen, hetzij door gedwongen karteïleering, hetzij door verbindend verklaring van kartel- overeenkomsten. Ook in het karakter van de onderneming is belangrijke verandering gekomen. De particu liere onderneming, waarbij het bezit der pro ductiemiddelen, de leiding van het bedrijf, de verantwoordelijkheid en het dragen van het risico in één hand waren vereenigd, treedt steeds meer op den achtergrond. Spr. wees er op, hoe een ieder in de geschet ste ontwikkeling aanknoopingspunten voor zijn standpunt meent te kunnen vinden: bijv. voor een versterking van het collectivistisch karakter van de productie, een groei in de richting van een meer planmatige regeling van het economisch leven, waarbij verschillende nuances mogelijk zijn, zooals het corporatieve beginsel of een meer speciaal getinte bedrijfs organisatie. Anderen meenen, dat de draag wijdte van de veranderingen niet zoo groot is en dat meer de vorm dan het wezen van onze economische orde wijziging heeft onder gaan. Tegenover al deze meeningen staat de opvatting, dat iedere inbreuk op het econo misch individualisme en het stelsel den vrije prijsvorming nadeelig werkt en dat men dus daarheen moet terugkeeren. De vraag is niet slechts, of een stelsel van vrije prijsvorming in staat is het doel te be reiken, dat men zich daarbij heeft gesteld, niaar ook hoe men de resultaten, waartoe een samenleving moet leiden, die enkel door de vrije prijsvorming wordt geregeerd, uit zedelijk, sociaal en politiek oogpunt waardeert. Uit den aard van het economisch handelen vloeit volgens spr., voort, dat prijsvorming in tedere econqmische orde onmisbaar is, zoodat de tegenstelling nooit kan zijn tusschen eener- zijds prijsvorming anderzijds regeling overeen komstig een plan. Tegenover het stelsel van vrije prijsvorming staan dus verschillende stel sels, waarbij prijsvorming en productie in min dere of meerdere mate worden geregeld. Maar ook zoo geformuleerd mag men niet meer van een scherpe tegenstelling spreken. Volgens Mises e.a. zou dit wel het geval zijn, daar de economische wetenschap zou aantoonen, dat alleen vrije prijsvorming tot een toestand van evenwicht en tot optimale behoeftenbevredi- ging kan leiden. Dit wordt echter gebaseerd op de theoretisch-economische constructie van vrije prijsvorming, waarbij van een volstrek e vrfle mededinging wordt uitgegaan en de da a van het economischsche proces slechts formec bepaald zijn. Hieruit zou men echter s ec 1 s mogen afleiden, dat vrije prijsvorming steeds het meest doelmatig is, wanneer twee stellin gen juist zouden zijn: in de eerste plaats dat, hetgeen voor volstrekte mededinging geldt, bij benadering zou gelden voor onvolledige concurrentie en verder, dat het voor de wer king van' de vrije prijsvorming onverschillig zou zijn, op welke wijze de verschillende data geconcretiseerd worden. Aan de juistheid van beide stellingen meende spr. te moeten twij felen, zoodat de conclusie moet zijn, ciat naar gelang van omstandigheden in het eene geval een meer vrije, in het andere een meer gere gelde prijsvorming de goede werking van het economisch mechanisme zal bevorderen. CENTRALE BELEGGINGSRAAD. Bij Kon. besl. zijn met ingang van 1 Jan. 1936 benoemd: tot leden van den Centr. Be- leggingsraad: mr. J. Dutilh, voorzitter van het bestuur van den Nederlandschen Spaar- bankbond te Rotterdam; mr. K. P. van der Mandele, directeur van de Rotterdamsche Bafikvereeniging te Rotterdam. EXAMEN STAATSINRICHTING (K XI) 's-GRAVENHAGE, 15 Nov. Geslaagd J. H. Brakke, Rotterdam. Eenige dagen geleden vervoegde zich biJ den garagehouder Van R. een naar schatting 24-jarige jongeman, die een auto wenschte te huren voor één dag. De jongeman zag er behoorlijk uit en 'la-d beschaafde manieren, zoodat de verhuurder er geen bezwaren tegen had om het verzoek in te willigen. De jongeman vertrok dus met den wagen, doch kwam niet terug. Eerst aan den avond van dien dag ig de garagehouder door den huurde1- opgebeld. Deze verklaarde dat hij in Utrecht vertoefde, waar hij een conferentie moest bijwonen. Den volgenden dag zou hij terugkeeren en de extra kosten gaarne voor zijn rekening nemen. Vreemd zag de garagehouder echter op, toen eenige uren later, de Rotterdamsche politie hem eveneens opbelde en mededeelde, dat een auto, die zijn nummer droeg, nabij Overschie een ernstige aanrijding had veroorzaakt. Hiermede was de maat echter nog niet vol. Opnieuw een uur later verscheen de auto voor de deur. Een persoon stapte uit, die ver klaarde van E. te heeten. Hem was het ver zoek gedaan om de auto bij den garagehou der terug te bezorgen. Wie het was, die hem dat verzoek had gedaan, kon hij niet zeggen. Thans was het oogenblik gekomen dat ook de Schiebroeksche politie zich in de zaak mengde. Uit dat onderzoek bleek weldra, dat de huurder P. J. v. d. T. heet, en dat hij de aan rijding nabij Overschie veroorzaakte. Bij de botsing is de Schiebroeksche auto er nog vrij goed afgekomen, doch de tweede auto is groo- teudeels vernield. De verhuurder, die natuurlijk ook geen be taling ontving, kan thans verder nog vernemen, dat van T. niet eens in het bezit was van een rijbewijs. De politie zoekt thans de verblijfplaats van den netten huux-der. AANBESTEDING AMBACHTSSCHOOL Bij de Vrijdagmiddag gehouden aanbeste ding van het verbouwen van de voormalige school C. tot Ambachtsschool waren ingeko men 20 biljetten. Hoogste inschrijver J. van Dorp, Rotterdam, voor 32.400. Laagste in schrijver Fa. Dupuis en Bax, Rotterdam, voor ƒ18.733. Gunning aangehouden. Vrijdag 29 November a.s. zal ten Stad- huizc worden aanbesteed het sloopen van de r. K. STAATSPARTIJ. Donderdagavond had in het Gezellengebouw, een algemèene ledenvergadering plaats van dc afdeeling alhier der R. K. Staatspartij. Door den voorzitter, den heer A. C. v. Zwieten, werden de nieuw gekozen raadsleden en speciaal wethouder Schinkel nog geluk ge- wenscht met hun benoeming, terwijl spr. hoopte, dat zij in deze vierjarige periode hun taak naar behooren zullen kunnen en mogen vervullen. Medegedeeld werd, dat door het bestuur van den Rijkskieskring het nieuwe reglement was goedgekeurd, zoodat in deze vergadering het geheele bestuur zal moeten aftreden. De heer H. J. v. d. Spelt had bericht ge zonden, dat hij wegens drukke werkzaam heden niet meer in staat was het secretariaat naar behooren te kunnen waarnemen, waarom hij zich niet meer beschikbaar stelde. De voorzitter betreurde dit besluit, doch kan en moet het billijken. Spr. brengt dank aan den heer v. d. Spek voor diens werkzaamheden in het belang der vereeniging. Als dan alle aanwezigen zich van hun zetels hadden verheven, sprak de voorzitter eenige sobere doch gevoelvolle Woorden aan de na gedachtenis van den nobelen persoon en werk van wylen den heer J. Koot. Spr. eerde diens nagedachtenis als een der besten, wiens naam als edel persoon en eminent werker altijd zal levendig blijven. Voor zijn zielerust zal na mens de vereeniging een H. Mis worden opge dragen. Hierna werd behandeld de agenda van de op 16 November te houden vergadering van den Statenkieskring Gouda. Besloten werd, dat de afgevaardigden naar omstandigheden zullen kunnen handelen- Bij de bestuursverkiezing Werd allereerst overgegaan tot verkiezing van een voor- zitter. Met algemeene stemmen wordt de af tredende voorzitter, de heer A. C. v. Zwieten als zoodanig herkozen. Onder dank voor het zoo algemeen in hem gestelde vertrouwen, neemt deze zijn benoeming aan. Met eveneens bijna algemeene stemmen werden de aftredende bestuursleden, de heeren A. J- Toussaint, L. Toussaint, G. Bes, A. G. J. v. d. Burg Azn., L. van Rijn, A. Th. Heijdra, de Veld Rzn., a. Molenwijk, Jac. Greeve her- koben, terwijl in de plaats van den heer v. d. Spek na eenige herstemmingen hei-kozen werd de heer p. B. v. d. Burg. Bij de rondvraag werd uitvoerig van ge„ dachten gewisseld over de in den gemeente raad behandelde en op aandrang van eenige raadsleden teruggenomen begrooting, waarna de voorzitter deze goed geslaagde vergada» ring, 11a een opwekkend dankwoord, slooft, ONGEWENSCHTE BEZOEKERS, In den nacht van Donderdag op Vrijdag heb ben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de garage van den melkhandelaar A. Hulst aan de Noordeindsche weg alhier. Doof verbreking van een ruit en- vernieling van zich daarachter bevindende luik, zijn ze bin nengekomen. Vermist worden eenige kazen en een aantal flesehjes room.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2