0 LAVAL'S OVERWINNING. NIEUWE PLANNEN VAN T>F. WAFD-PAllTIJ. MAANDAG 2 DECEMBFR 1935 ONDERZOEK NAAR DE JEUGD- WERKLOOSHEID. Een beroep op de medewerking van allen. DE WIJZE, WAAROP MEN TE WERK ZAL GAAN. HET KAFPERSVAK. N.V. EMBALLAGEFABRIEKEN EN HOUTHANDEL. De directie doet geamendeerde voorstellen aan obligaie- houders. ROTT. VEREEN. VAN GROSSIERS IN RUND- EN KALFSVLEESCH. hillegersberg. GEMEENTERAAD. De T.O.D.-tarieven. VERSLAG DER GEMEENTE. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. Een stap nader tot devaluatie. de Een campagne voor wederinvoering van de grondwet van 1923. Eenigen tijd geleden werd een commissie uit de burgerij gevormd, welke zich ten, doel stelt de bestrijding van het werkloosheidsvraagstuk waar mogelijk ter hand te nemen. In dit Comité is de wenschelijkheid naar voren gekomen in onze stad een onderzoek in te stellen naar den aard en omvang der jeugd Werkloosheid. Er bestaat immers geen preciese statistiek van het aantal jeugdige werkloozen in Nederland en de genoemde cijfers loopen dan ook zeer uiteen. Ook voor wat Rotterdam betreft moeten schattingen gemaakt worden en. het eenige houvast, dat men heeft om het aantal te benaderen, zijn de bij de Arbeids beurs ingeschreven jeugdige werkloozen. Toch is de beantwoording van de vraag, hoeveel jonge menschen tusschen de 14 en 24 jaar werkloos zijn in onze stad, van veel be lang. Indien men bijv. het vraagstuk wil be zien van de vervanging van ouderen door jon geren, stuit men reeds dadelijk op het bezwaar niet te weten, hoeveel jongeren er zqn, welke opleiding zij hebben gehad en hoe zij over de verschillende leeftijdsgroepen zijn verdeeld. Voor eenzelfde moeilijkheid staat het cultu- reele werk goor jongere werkloozen hier ter stede, indien het zich afvraagt: hoe bereiken wij de massa en niet weet, hoe groot die massa is. Het is dan ook niet alleen een Rotterdamsch belang, bet is tevens een landsbelang, te we ten, hoe groot het aantal jongere wferkloozen is. Het is de Commissie gelukt voor het plan van een onderzoek naar de jeugdwerkloosheid den daadwerkelijken steun van Rijk en Ge meente te ontvangen. Reeds elders (Amers foort en Enschede) heeft een dergelijk onder zoek plaats gehad, echter nog nergens op zoo groote schaal als in Rotterdam. Ruime medewerking is reeds overal verkre gen. Studenten van de Handels-Hoogeschool zullen de leiders van de bureaux vormen. Het Nederlandsch Economisch Instituut en de Handels-Hoogeschool hebben hun volledige medewerking toegezegd, terwijl het eerstge noemde Instituut een aanzienlijk deel van de leiding genomen heeft. De afdeeling Bevol king van het Stadhuis is een voortdurende steun en raadgeefster. De jeugdvereenigingen in de stad van allerhand politieke en reli gieuze overtuiging staan lokalen af om bu reaux in te vestigen. Gemeentelijke Diensten (Arbeidersbeurs, Maatschappelijk Hulpbetoon) verleenen hun medewerking. Wil het onder zoek slagen, dan is daarnaast echter de vol ledige medewerking van alle inwoners van hoog tot laag noodig. Op welke wijze gaat men te werk? Het geheele onderzoek zal door intellectu- eele jongere werkloozen zelf worden verricht. Zij ontvangen daarvoor (evenals in de werk- objecten van het Centraal Comité voor Jon gere Werkloozen) een kostenvergoeding van 3.per week, welke kostenvergoeding niet van eigen steun of gezinsondersteuning wordt afgetrokken. Via de Arbeidsbeurs hebben zich een 300-tal jongeren als huisbezoeker aange meld. Voornamelijk zfjn dit werklooze kan toorbedienden. Op de afdeeling Bevolking is eerst door een 24-tal jongeren de geheele mannelijke jeugd van Rotterdam tusschen 14 en 25 jaar op kaart gebracht. Van deze kaarten zjjn dupli caten gemaakt, zoodat in totaal 120.000 kaar ten in korten tijd te schrijven en op straat naam te sorteeren zijn geweest. Gelijktijdig zijn bij de Arbeidsbeurs alle ingeschrevenen van 14 tot 25 jaar opgenomen. In de week van 2 tot en met 7 December zullen nu een 300-tal werklooze kantoorbe dienden huis aan huis de verschillende adres sen afgaan en de op de kaarten nog open staande vragen invullen. Iedere huisbezoeker is in het bezit van een legitimatiebewijs. Hij vraagt of de jongen, wiens naam op de kaart staat werkt of werk loos is. H(j vraagt, welke school overdag het laatst bezocht werd. Hij vraagt, wat voor werk de jongen doet als hij werkt en wat voor werk hij het laatst deed voordat hij werkloos werd en hoe lang hij al werkloos is, kortom, een aantal vragen, die er toe moeten bijdra gen, dat men een inzicht krijgt in den omvang en samengesteldheid der jeugdwerkloosheid te Rotterdam op een bepaald moment. Als alle bezoeken zijn afgelegd, waarmede men in een week of uiterlijk tien dagen hoopt gereed te komen worden de gegevens op lijsten gebracht en kan de uitwerking van het materiaal een aanvang nemen. In overleg" met het Departement van Sociale Zaken hoopt de Commissie de resultaten van het onderzoek te zijner t(jd te kunnen publt- ceeren. Van veel belang is het echter, dat de ge heele bevolking medewerkt om dit onderzoek te doen slagen. De Commissie verzoekt daarom aan allen de hu s- bezoekers, belast met he onderzoek te helpen ene woord te staan. Het onderzoek heeft de instemming van alle instanties; ook de jeugd beweging heeft het groote nut ervan erkend. Moge de bevolking beseffen, dat zij de groot ste factor in het slagen van het plan is en er in alle opzichten aan medewerken. Bij Kon. besluit is bepaald, zoo lazen wij deze week, dat voor het kappersbedrijf een bedrijfsraad wordt ingesteld. Ik heb een tijdje geleden wel eens gedacht, dat het met het eer zame kappersbedrijf op een eindje liep. Ik meende dat de Gillette den barbier op den duur den doodsteek moest geven. Lazen wij niet telkens in de een of andere reclame van dit vernuftige ding „scheer u zelf". De eerste apparaten waren nog wat duur en ook hier gold, dat eerst naarstige oefening de kunst baarde. Maar 't scheen een machtig con cern, dat deze Gillette's fabriceerde, en het begon er op te lijken, dat het deze dingen uit louter menschlievendheid in de wereld bracht. Het kostte bijna geen geld meer, je kreeg ze cadeau. Uitgevers gaven In de besprekingen in de op 15 dezer ge houden vergaderingen van houders van 4% pCt. en van houders van 5% pCt. obligatiën heeft het bestuur der N.V. Emballage-fa brieken en Houthandel aanleiding gevonden om op de tweede vergaderingen zoodanige amen dementen op de punten 1 en 2 der door haar gedane voorstellen aan de orde te stellen, ze als premie bij hun boeken, en sigarenwinke- I dat deze punten komen te luiden: liers gaven een Gillet te-mes je present bij elk A. ten aanzien der 4 pCt. leening: zakje vijf sigaren. Het Gillette mesje werd een straatartikel. Ze worden verkocht als een doosje lucifers. En nog dezer dagen kwam mij een werklooze tegemoet, die mij naast de traditioneele veters ook Gillette-mesjes te koop aanbood. Daar naast worden ook weer electrische droog scheerders gepresenteerd, geen zeep, geen 1. De in de coupons per 1 Mei en 1 No vember 1936, 1 Mei en 1 November 1937, 1 Mei en 1 November 1938, 1 Mei en 1 Novem ber 1939 en 1 Mei en 1 November 1940 ver melde vaste rente wordt op de resp. verval dagen niet voldaan. 2. In de plaats daarvan zal binnen een maand na de vaststelling van de balans over de boekjaren 1936/'37, 1937/'38, 1938/'39, kwast meer, men laat het apparaat maar over 1939/.40 en i940/-4X aan' obligatiehouders te je gezicht vibreeren, als een s o zuiger en al g.en inlevering van de coupons per 1 Mei en 1 wat baard of haar is, verdwijnt als sneeuw November 1936, resp. 1 Mei en 1 November voor de zon. 1937, resp. 1 Mei en 1 November 1938, resp. 1 Waar moet't met de kappers naar toe! En toch, Mei en 1 November 1939, resp. 1 Mei en 1 tis een wonderlijk verschijnsel, ondanks den November 1940 jn mindering op de verschul- eindeloos aanhoudenden stroom van Gillettes digde rente zooveel aan rente worden betaald en andere nog vernuftiger zelfschéerapparaten. als de winst na afschrijvingen en reservee de kapperswinkels rijzen uit den grond. In mijn ringen, doch voor eenige uitkeering aan aan eigen straat tel ik er al meer dan sigaren- deelhouders, toelaat, met een maximum van winkels, en toch van deze laatste categorie is 4% pCt. verhoogd met zooveel als aan een elke stad en elk dorp toch meer dan rijk ge- rente van 4% pCt. over een voorgaand jaar, zegend. Er komt geen winkelpand leeg of ik vind er weer een aankondiging, dat hier zal gevestigd worden een kapperssalon naar de eischen des trjds. Ze zitten in winkelhuizen, ze kruipen op bel étages. Om nog niet te spreken van salons in stationsgebouwen, hotels en warenhuizen, waar men zich eveneens kan laten scheren en kap pen. Bijna honderd jaar geleden schreef in „de Camera Obscura" Joris Krastem uit Amster dam al aan zijn collega van den Aanzet te hebben bedongen. resp. voorgaande jaren, nog ontbreekt. Het deel der onder 1 bedoelde coupons, hetwelk bij toepassing van 2 na vaststelling van de balans over 1940/'41 nog niet ibetaalbaar is, moet uiterlijk einde 1941 worden voldaan, tenzij vóór dien tijd overeenkomstig de trust akte een nadere regeling is getroffen. Bij de berekening van het bedrag, hetwelk de winst toelaat uit te keeren, wordt in acht genomen dat houders van obligaties in de 5% pCt. lee ning ten laste der vennootschap overeenkom stige rechten tot een maximum van 5% pCt. s jaars, eventueel verhoogd met het tekort over een voorgaand jaar of voorgaande jaren, Monnickendam, dat in die dagen al danig de klad kwam in het eerzame en zelfs weten schappelijk geprezen vak. Maar toen werd de schuld gegeven aan de mode, dat alle jonge mannen hun baard lieten groeien. „Nu is het aan de orde zooveel mogelijk haar te laten staan", schreef de verontwaardigde Amster- damsche barbier, tot groot détriment van de goede zeden. Want ik praesumeer op goede gronden, dat alle koningsmoorders, zelfmoor denaars, oproermakers en comedieschrijvers, in Frankrijk en elders, hunne verwildering grootendeels hieraan te danken hebben, dat zij van de jaren der puberteit af, hun baard den B. ten aanzien der 5% pCt. leening: 1. De in de coupons per 1 Juli 1936, 1 Januari en 1 Juli 1937, 1 Januari en 1 Juli 1938 1 Januari en 1 Juli 1939, 1 Januari en 1 Juli 1940 en 1 Januari 1941 vermelde vaste rente wordt op de resp. vervaldagen niet voldaan. 2. In de plaats daarvan zal binnen een maand na de vaststelling van de balans over de boekjaren 1936/'37, 1937/'38, 1938/'39, 1939 40 en 1940/'41 aan obligatiehouders tegen in levering van de coupons per 1 Juli 1936 en 1 Januari 1937, resp. 1 Juli 1937 en 1 Januari 1938, resp. 1 Juli 1938 en 1 Januari 1939, resp. 1 Juli 1939 en 1 Januari 1940, resp. 1 Juli 1940 en 1 Januari 1941 in mindering op de ver- vrijen teugel en op die revolutionnaire wijze schuldigde rente zooveel aan rente worden groeien laten, welke men „een jonge Frank- betaald als de winst na afschrijvingen en re- rijk" noemt". serveeringen, doch voor eenige uitkeering aan Maar wie laat tegenwoordig nog een baard aandeelhouders, toelaat, met een maximum staan, ieder wenscht clean shaven voor den van 5% pCt. over een voorgaand jaar, resp dag te komen. voorgaande jaren, nog ontbreekt. Het deel der onder 1 bedoelde coupons, hetwelk bij toe- Meer dan ooit hebben de kappers een tijd sing van 2 na vaststelling van de balans van hoogconjunctuur gekend; de mannen baar- Qver j 940/'41 nog niet betaalbaar is, moet deloos, dus iederen dag scheren, de vrouwen uiterlijk ejncje 1941 worden voldaan, tenzij vóór gaven haar traditioneelen haartooi prijs, lieten 1 djen t_jjd overeenkomstig de trustakte een na- zich een bobbiekop knippen. dere regeling is getroffen. Bij de berekening Maar toen kwam de populariseering van het van jjet bedrag, hetwelk de winst toelaat uit „Gillette" voor de heeren en de „permanent te keeren, wordt inachtgenomen dat houders wave" voor de dames, wat beteekenen moest van obligaties in de 4% pCt. leening ten laste eenmaal gegolfd, blijft gegolfd. der vennootschap overeenkomstige rechten tot En toch, aldoor maar opening van nieuwe een maximum van 4% pCt. 's jaars, eventueel kapperssalons. En nu zelfs een officieele be- verhoogd met het tekort over een voorgaand drijfsraad, die zeker bedoelt orde en regel te jaar of voorgaande jaren, hebben bedongen, scheppen in het steeds uitgroeiend bedrijf. Receptie in de Diergaarde ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. In een der zalen van de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde heeft gisterenmid dag het bestuur van de Rotterdamsche Ver- eeniging van Grossiers in Rund- en Kalfs- vleesch gerecipieerd bij gelegenheid van het zilveren bestaans-jubileum der vereeniging. In den loop van den morgen waren zeer vele bloemstukken gezonden o.m. van verschillende Bondsafdeelingen en Zustervereenigingen, be stuur en directie der Amsterdamsche Huiden club, Kon. Ned. Middenstandsbond, Volksbond tegen Drankmisbruik, Handel en Nijverheid, Ned. Grossiersbond, Ned. Middenstands Bank en van de redactie van Vee. en Vleeschhandel. Nadat de voorzitter van de feestcommissie de heer A. Goudsmit een kort inleidend woord had gesproken, heeft de heer S. Cohen, voor zitter van den Ned. Grossiersbond en mede-lid van de jubileerende vereeniging het wel en wee van de Rott. vereeniging van Grossiers in Rund- en Kalfsvleesch in het licht gesteld. De grossiers hebben geleerd wanneer de nood aan den man is gezamenlijk op te treden. Spr. memoreerde hetgeen de vereeniging in den loop der jaren tot stand heeft gebracht en bracht bijzonder hulde aan twee leden van het bestuur, de heeren J. Wolf Bzn. en A. J. Ze- gers, die onafgebroken 25 jaar lid van het be stuur zijn geweest. Beide bestuursleden ont vingen een aandenken, terwijl ook de wakkere voorzitter de heer J. Baggerman bij gelegen heid van het jubileum de vereeniging een ge schenk mocht ontvangen. De echtgenooten van genoemde heeren ont vingen een bloemenhulde. De receptie werd o.m. bijgewoond door den oud-burgemeester van Schiedam den heer H. Stulemeijer, Ed. Schiirmann, voorzitter hoofd bestuur Kon. Ned. Middenstandsbond, mr. A. Nijland, secretaris van het bestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik, dr. van Vlo ten namens de directie van het abattoir, W. Ottenloo, voorzitter van de Loonslachters- vereeniging, I. Alter secretaris Grossiers- Vereen. De Eendracht te Den Haag, J. van Hal •voorzitter der Vereenigde Rotterdamsche Sla gers, C. Lindeman secretaris der Samenwer kende Organisaties in den Vleeschhandel, A. Visser voorzitter Uitvoerend Comité van „Siavakto", J. van Beek namens het bestuur van den Neutralen Bond van Personeel in de voedingsbedrijven, I. Herschel secretaris der Eerste Amsterdamsche Grossiers-Vereeniging. J. C. v. d. Veer namens bestuur en directie der Amsterdamsche Huidenclub, M. de Haas eere voorzitter en M. den Hollander voorzitter van den Z. H. Bond van Veehandelaren, G. T. Scholtes voorzitter R. K. Hanzebond van Sla gerspatroons in Nederland, J. v. d- Heijden voorzitter van de R. K. Slagerspatroons-Ver- eeniging „St. Laurentius". Onderscheidene vertegenwoordigers van de hierboven vermelde organisaties hebben op de receptie het woord gevoerd. Aan het einde van den middag heeft de voorzitter de heer J. Baggerman den aanwezi gen hartelijk dank gezegd voor de hulde de vereeniging gebracht. Vrijdagavond vergaderde de raad onder presidium van burgemeester F. van Kempen. Het schrijven van den heer J. C. den Baai s (N.H.), waarbij deze den voorzitter verzocht hem de gelegenheid te willen geven tot het stellen van een tweetal opgegeven vragen be treffende de tarieven van de T.O.D., verge zeld van 'n verzoek van de commissie, ge vormd uit de vereenigingen Terbregge's Be lang, Tuinstad Schiebroek en Schiebroek- Zuid, om adhaesie te willen betuigen aan het door deze commissie tot Ged. Staten gericht verzoek om de tarieven van de T.O.D. niet te verhoogen, maar te verlagen, gaf den voor zitter aanleiding het geheele verloop van deze zaak- uitvoerig uiteen te zetten. Om de gestelde vragen te kunnen beant woorden heeft de voorzitter zich gericht tot de directie van de T.O.D., van wie hij vernam dat inderdaad door Ged. Staten was ingegre pen. Hangende deze besprekingen heeft de T.O.D. toen eigener beweging een nieuwe aan vraag ingediend, waarover het oordeel van Ged. Staten nog niet geveld is. De heer den Baars (N.H.) is erkentelijk voor de uiteenzetting, maar kan zich toch nog niet goed indenken waarom of het col lege zich in deze kwestde niet geroerd heeft vóór zijn schrijven. Dan zou het ook mogelijk zijn geweest, dat de ideeën en mogelijke ver langens van college en raad bij de behande ling van de nieuwe aanvrage aan Ged. Sta ten bekend waren. Spr. achtte het alleszins in het belang van de burgerij. Men moet deze kwestie, zoo zeide hij, niet alleen door de T.O.D. laten opknappen. Bovendien vond spr. dat Ged. Staten hier grootelijks in hun taak faudeerden, daar zij er alleen op hebben toe te zien, dat de verschillende tarieven niet te hoog worden opgevoerd. De heer Spronkers (S.D.A.P.) wees op feit, dat deze zaak geen zuiver Hillegersberg- sche kwestie is, maar een van interlocale be langen. Ged. Staten treft.in deze dan ook geen blaam, 't Was spr. bovendien niet duidelijk waar Nat. Herstel in dit vraagstuk bleef met z'n centralisatie van gezag. Voor de gemeen te blijft er geen andere wettelijke weg over dan Ged. Staten verzoeken rekening te wil len houden met trajectenverschil, tariefsver gelijking, concurrentiebeginsel enz. De beslis sing is verder geheel aan de zijde van Ged, Staten. Nadat de voorzitter deze laatste gedachten als de zijne had verklaard werd het T.O.D. debat gesloten. Het voorstel tot het aangaan van 'n ge meenschappelijke regeling tusschen Rotter dam en elf omliggende gemeenten inzake de uitvoering van de vleeschkeuringswet deed bij de heer den Baars (N.H.) de vrees bekrui pen, dat Hillegersberg zich zelf annexeert. Spr. had van 't openbaar slachthuis in Rot terdam wel eens iets vernomen van een rat- tenplaag, had 's zomers wel eens vleesch in de zon zien hangen en vroeg zich nu benau wend af, of dat het onderhavige voorstel wel in 't belang van de volksgezondheid was. Bo vendien voorzag spr. 'n schrikbarende stijging MAILVERZENDING. van de keurloon en, zoodat de kleine gemeen- Éerstvolgende verzendingen en laatste busllcli- ten de' dhpe Izouèëth Worden van te luxueuse Bovengenoemde Joris Krastem van Hilde- brand klaagde al vóór bijna honderd jaar over de verlaging van het wetenschappelijk peil bij hen, die zich zijn confraters noemden. En even zeer was hij verontwaardigd, dat men hem wegrukte uit de wetenschappelijke wereld en men hem doodburgerlijk barbier of scheermees ter ging noemen. Behoorde hij eigenlijk niet Het overleg met obligatiehouders. Volgens het bestuur wordt met deze amen deering tegemoet gekomen aan den ter ver gadering uitgesproken wensch, dat het ge deelte der rente, hetwelk in eenig jaar niet wordt voldaan, toch verschuldigd blijft. Het heeft ook het als gevolg van de be- Verschenen is het in boekvorm uitgegeven verslag van den toestand der gemeente Rot terdam gedurende het jaar 1934. In het hotel: Mijnheer, mijnheer hiernaast klaagt over hanengekraai, dat uit deze kamer komt?! a Jfou, wat zou dat? Dat is mijn wekker! uw Bmg noemen, aenoorut "i XVX sprekingen in de obligatiehoudersvergadering tot de chirurgische wereld, die p e sters en sprake gebrachte denkbeeld overwogen om bloedzuigers wist te zetten en aderlatingen obUgatiehouders aan te wijzen, ten- k0.i «?m?ten' -cv- t einde mede te overleggen over het bedrag •t Was de gewone barbier, die als kenteeken der tQe te passen afschrijvingen en reservee van zijn zaak, buiten aan den gevel een paar ringen- Het komt het bestuur voor,, dat de koperen scheerbekkens had glimmen, herin- grond van dit denkbeeld is vervallen, nu na nering aan den tijd, toen den cliënt nog een aanneming van voormelde amendeering het bekken met warm water onder den kin werd niet ujt de winst betaalbare bedrag der rente geschoven. Maar in ouderwetsche zaken van niet meer wordt kwijt gescholden. Aan de op gerenommeerde traditie kon men boven in het 44 December a.s. te houden algemeene ver rek nog de kostbare porceleinen en aarde- gadering van aandeelhouders, zal worden werken schotels Zien prijken, die den patiënt voorgesteld den raad van commissarissen, be- onder den arm werden geschoven, als tot een halve met den heer John van den Berg, nog aderlating moest worden overgegaan. met drie andere commissarissen uit te breiden. Zijn de menschen van tegenwoordig niet De voordrachten voor deze plaatsen zullen tij heet bloedig meer? dig worden gedeponeerd. 6 Mocht het op een der aanstaande obligatie- e barbier, wat toch oorspronkelijk van het houdersvergaderingen blijken, dat deze de aan- Fransche barbe afkomstig was, kende men van eenige obligatiehouders als gezegd in de literatuur en in de operawereld zelfs met tQch nog wenscht, dan zou dit punt ter ver een „Barbier de Sevilla" ging zich meer gadering verder kunnen worden geregeld, deftig „coiffeur" noemen, zooals nu weer in een meer chauvinistischen en nationalen tijd bö voorkeur „kapper", gelijk onze tailleurs zich weer aandienen als „kleermakers". De barbier, die zijn stiel liefhad, behoefde niet te vreezen, dat hij als voor een gewoon baardschrapper werd aangezien. Ook nu in onzen tijd zijn er nog, die zich een standing weten te geven. Lazen wij nog niet dezer dagen Op 6 Augustus was juffrouw J. A. S. v. d. van onzen Rotterdamschen veteraan en nestor Vugt, die op kamers woonde in een pension den 90-jarigen heer Albert de Brey, die als aan de Parkstraat, naar den zolder gegaan, jongeman zijn kappersstudie ging maken in om haar poesje op te zoeken. Groot was haar Parijs en Londen, zich den Europeeschen titel schrik, toen zij op dien zolder niet de poes verwierf van „Professeur de Coiffure" en zijn vond, doch, verstopt achter een canapé, een borst versierd en gedecoreerd ziet met het man, dien zij herkende als de 44-jarige schip- „Legioen van Eer" en de „Palme de l'Acadé- per M. A. W., die vroeger ook in het pension mie". I bad gewoond, doch wegens oneenigheid met De Hollandsche barbier, ook al diende hij zÜnvrouw, sedert eenigen tijd was vertrok- zich aan als de Fransche of de Engelsche kap- ken- In de hand van den schipper zag de dame Huisvredebreuk. een hamer en dat vermeerderde nog haar angst. Wie weet, wat die nare man allemaal van plan was. Het was dus begrijpelijk, dat zij luidkeels begon tc gillen. Dat trok de aandacht ""•v",n,anr hoorden I van cte andere pensionbewoners en de verpleeg- en kennissen ontmoetten er^kaar, hoorden stcr L y rJ Mel)de trok de 8toute sJoeJn er het laatste nieuws, nog r aan en begaf zich naar den zolder, om eens radio werd omgeroepen of boven m - poishoogte te nemen. Zij kwam nog juist op per wie herinnert zich nog de „London Toi let-club"? heeft altijd een gezelligheid-sfeer om zich heen weten te scheppen; zijn salon had altijd iets van een kleine sociëteit. Vrienden i hArtrdon tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor Rotterdam: Ned.-Indië: mail st. Sibajak vla Marseille gew. stukken 15.00, aanget. stukken 20.00 6 Dec. zee post Poelau Laut via Amsterdam 5 Dec. gew. stukken 23.00. aanget. stukken 20.00 4 en 7 Dec. luchtpost via AmsterdamBandoeng gew. st. I.30, aanget. st. 20.00 5 Deo. luohtpost via Medan —Batavia gew. st. 15.00, aanget. st. 14.30; 3 en 7 Dec. luchtpost via Londen—Singapore gew. st. II.40, aainget. st. 11.40; Suriname: 6 Dec. zeepost/mail st. Oranje Nas sau v. Amsterdam gew. st. 1.30, 5 Dec. aanget. st. 20.00; Aruba, Bonaire en Curasao: 3 Dec. mail st. Washington v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st. 9.00; 5 Dec. st. Patricia v. Antwerpen gew. st. 10.00, aangeit. st. 9.30; EXAMEN WISKUNDE L. O. 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Geslaagd heer M. A. C. Lindeman te Rotterdam. de WISSELKOERSEN TE ROTTERDAJI. Londen 7.28%, Berlijn 59,38%, Panjs 9,73, België 24,97%, Zwitserland 47.75, Amerika 1.47 11/16, Oostenrijk Denemarken 32,51 Zweden 37,55, Noorwegen 36.58%, Spanje 20,16, Italië exploitatie van de grootstad. De heer Spronkers (.D.A.P.) zal elke ver gadering met liefde 't tegenwoordige beleid van Rotterdam verdedigen, als de voorzitter doorgaat dergelijke critiek toe te laten. krant verscheen. Voor de ir.eesten bleef de dagelijksche gang naar barbier en kapper een behoefte en levens gewoonte, waarvan men niet licht afstand koi doen. Even z'n stoppelbaard laten wegnemen, even een kam door z'n haar laten strijken, even een verfrisschende friction, even ook een goed humeur halen; en dan weer verjongd en wel gemoed aan 't werk. „Goede morgen, manheer". „Een oogen blikje mijnheer!" „De volgende, alstublieft" Is 't dat misschien, waardoor de Gillette het toch niet heeft kunnen winnen van barbier en kapper, en dat er aldoor nog zjjn, die het dur ven wagen om weer 'n nieuwen kappcrssalon te openen naar de eischen des tijds? P. H. H. tijd om te zien, hoe een manspersoon zich door het zonderraam naar buiten wrong. Een andere dame, mej. J. de Joode had in de Parkiaan een man zien loopen, die kwam uit de richting van de Parkstraat. De man liep op een draf en had zijn schoenen in de hand. Haar is later den schipper vertoond en zij kon ze"'"ren dat diens gestalte geheel overeen kwam met die van den man, die zij dien avond in de Parklaan had gezien. Het O. M. requisitoir nemend tegen den niet verschenen verdachte, achtte de ten laste ge legde huisvredenbreuk bewezen. De komst van getuige v. d. Vlugt is heel gelukkig ge weest. Wie weet wat de man anders zijn vrouw zou hebben aangedaan. De hamer die later op zolder is gevonden had hij zeker niet voor niets bij zich. Het O. M. eischte 3 weken gevangenisstraf. ONTWIKKELINGSCURSUS. Voor de St. Jozefgezellenvereeniging wordt door den heer A. C. van Zwieten, hoofd der Jongensschool alhier, een veertiendaagsche cursus gegegeven in staatsinrichting, om hierdoor te komen tot behandeling van de door de R. K. Staatspartij voorgestane aan passing aan de natuurlijke eischen Van een vernieuwd gemeenschapsleven op de grond slag van Gods wet. Vrijdagavond had de eerste cursusavond plaats, welke in hoofdzaak gewijd was aan da behandeling van de grondwet. Spr. zette uit een, hoe een grondwet een wet is, aan welke een hoogere waarde dan aan gewone wetten is toegekend en welke aan die wetten ten grondslag ligt. Spr. behandelde de oorsprong van een grondwet, reeds in 1215 in Engeland, gevolgd door die van 1689 onder Koning Willem en hoe in Frankrijk deze ontstond tijdens revolutie. Deze laatste methode is in de m®e te landen gevolgd en is de gronclwcte'6'"0"^^ de hoofdlijn voor de staatsinrich mg. verschillende practische voorbee en spr. uit de meerwaardigheid van o wet boven de organieke wet en. Spr zette clan ook uiteen de moeilijkheid 1 hierin aan te brengen en hoe verandering hierin deze tenslotte tot stand komt. Dat dit be grip toch eigenlijk ook maar weer zeer be. trekkelljk is, bewees spr. door te verwijzen naar de dictatuurstaten. Hierna behandelde spr. meer in het bijzon der de Nederlandsche grondwet; haar oor sprong in 1814, waarbij eigenlijk de fout ge maakt werd zich te veel te oriënteeren naar de bloeitijdperiode. De wijzigingen van 1815, van 1840, van 1848, van 1887 en van 1917 werden achtereenvolgens uitvoerig besproken en verklaard, terwijl tenslotte een korte uit eenzetting gegeven werd van de inhoud van de grondwet. Hiema volgde een vruchtbaar vragen- halfuurtje, waarbij spr. gelegenheid had eenige punten nog wat nader te belichten. APOLOGETISCHE CURSUS. Woensdagavong heeft in het Gezellenge- bouw de tweede cursusavond plaats over Apologie, welke cursus gegeven wordt door den zeerceiw. heer pastoor Th. Vlek. WINTERCONCERT „ORPHEUS"—„VIVEZZA". Donderdagavond giaf Vlaaring s Mannen koor Orpheus", dir. Paul van der Putten, met medewerking van het Dameskoor „Vivezza directrice mevr. K. Verhoeff—Tom, een uit stekend geslaagd concert voor een goed be zette zaal „Harmonie". Gelijk alle jaren was ook dit concert van Orpheus" weer uitstekend verzorgd en wer den de verschillende nummers onder de be kwame leiding van den heer v. d. Putten we- derom voortreffelijk uitgevoerd. Ditmaal ha' „Orpheus" zich de medewerking verzeke>c van het Dameskoor „Vivezza" en wji voncen dit een gelukkige gedachte, waardoor deJ^[]d in zijn geheel uitstekend slaagde en S werd met een keurig, afwisselend Pr°® ma. Prachtig begon „Orpheus" met ent friede am Rhein" en vol overgave WW werd het geheele programma a fgmvu e noemen „Dit zijn de stemmen, die van Fred. J. Roeske en „Totenvolk cc van Hegar. En dan het wiegenlied an ozart. „Der Spielmann" viel zoodanig m en smaak, dat het gebisseerd moest worden. Ook „Vi vezza" heeft eenige fraaie nummeis ten beste gegeven. Onder de uitstekende leiding van mevr. Verhoeff, aan de piano begeleid door mei. Brouwer, werden de verschillende num mers zuiver en beschaafd ten gehoore ge bracht. Dirigente en pianiste hadden bloemen in ontvangst te nemen. Een schitterend ge slaagd concert. PLUIMVEETENTOONSTELLING, op de Nationale Pluimveetentoonstelling te Gorinchem gehouden op 27, 28 en 29 Nov. j.l., werden in totaal 1071 nummers Ingezon den. De heer T. Sprey uit Vlaardingen zond daar o.a. een zilverduckwing haan in, welke met eerste en eereprijs werd bekroond. In de afdeeling konijnen wist de heer Sprey beslag te leggen op 5 eerste en 2 eere-prijzen, met zijn witte en haaskleurige Vlaamsche reu zen, Lotharingers, Rijnlanders en Polen. De heer p. j. van den Broek, alhier, be haalde met zijn collectie Hollandsche hoen ders (Hamburgers)' 6 eerste plus 6 eere- prijzen. In de afdeeling sierduiven behaalde de heer van den Broek met Brünnerkroppers 2 eerste plus 2 ecreprijzeu. en H. Strikwerda, Den Haag 449; P. Ver* meulen, Delft 400; J. Engel, Delft 650; W. Meyer, Delft 700; W. Schotte, R'dam 274; Fa. Baas en Verschoor, Hendrik Ido Ambacht 465; R. Mudde, Moordrecht 295; J. W. G. Westerman en Tjalma, Haarlem 676.50; P. Onder de Linden, Vlaardingen 500; C. C. F. Hoornik, Hillegersberg 88; W. F. Katwijk, Rotterdam 380; A. van Herk, Capelle a. d.. IJsel 790. WINTERCOLLECTE R. K. ARMEN. De Zondag onder de H.H. Missen gehouden jaalijksche groote wintercoilecte voor de R. K. Armen heeft opgebracht 637.80, tegen vorig jaar 707.60. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen liet stoomschip „Arraiz" om 6600 ton kolen te laden. AANBESTEDING. Door B. en W. werd aanbesteed het sloopen van kantoren, berg- en werkplaatsen aan den Bovendayer nos. 1 en 3. Ingekomen waren 23 biljetten, waarvan 2 ongeldig. Ingeschreven hadden met bij betaling aan de gemeente; J. Hennëveld, Vlaardingen 150; G. F. Roogers en v. d. VVeyden, Overschle 179; Ad. v. d. Horst, Rotterdam 25; J. Vink, Stolwijk 226; J- H. Breedveld, Rotterdam 51,50; Gcbr. Hofstede, Rotterdam 60; H. Breedveld, Rotterdam 37.65; A. de Jong, Leiden 252. Te ontvangen van de gemeente: C. de Jong, Schiedam 12,50; L. Lcngkeet Over de debatten in de Fransche Kamer op Vrijdag j.l. schrijft onze Parijsche correspon dent nog; De inzet van het kamerdebat was de franc. Met 324 tegen 247 stemmen, een vrij flinke meerderheid dus, is aan het ministerie-Laval opgedragen, een financieele politiek voort te zetten, die den tegenwoordigen goudfranc verdedigt. En toch is het de vraag of de overwinnende Lava! niet door den devaluatie man Paul Reynaud, is geslagen. In elk geval is Laval getroffen en de antidevaluatiepolitiek is zoodanig in haar wiek geraakt, dat zij niet hoog meer zal kunnen vliegen. Merkwaardig debatsverloop! In den ochtend had de socialistische finan cieele specialist Vincent Auriol een schetter- rede gehouden, om te betoogen, dat de goud afvloeiing geheel en al de schuld was van het decreten-ministerie, dat slechts de zaken in de war had gestuurd, en het land tot de nood zakelijkheid van devaluatie had gebracht. De deflatie der staatsuitgaven was daarvan de oorzaak. Wij wisten, dat de socialisten, ook om agitatieredenen, vóór de devaluatie zijn. Maar wij wisten niet, dat devaluatievoorstanders zóó ondankbaar konden zijn. Inderdaad is de deflatie der staatsuitgaven niet ver genoeg voortgezet om de devaluatie vruchtbaar te maken. Maar gesteld eens, dat de schuchtere deflatie niet had plaats gehad en dat de staatsuitgaven nog 10 of 15 milliard hooger waren dan op het oogenblik het geval was. De devaluatie zou niet de minste gunstige uit werking kunnen hebben. Hoeveel belangrijker was de uiteenzetting van oud-Minister Paul Reynaud, die in tegen stelling met Vincent Auriol begon met mede te deelen, dat hrj in elk geval vóór de regeering zou stemmen. Maar Reynaud is een voorstan der van devaluatie, niet om de devaluatie zelf, maar als een middel, waarvan men zich met vastberadenheid en met voorzichtigheid moet bedienen. En waarop men voorbereid heeft te zijn. De moeilijkheid in Frankrijk is juist, dat de publieke opinie niet voorbereid is. Men heeft namelijk de groote fout begaan, de de flatie der staatsuitgaven af te dwingen onder het voorwendsel, dat anders de devaluatie on- vermijdelijk sou zijn. De devaluatie als spook beeld te gebruiken Is hoogst schadelijk. AIS" bet spannen gaat. verwekt dat paniek, xoo- als men overduidelijk in deze dagen ziet. Men heeft zich slechts moeilijkheden- voor de toekomst geschapen door devaluatie en deflatie als eikaars tegenstellingen te beschou wen. Het vraagstuk is niet deflatie of deva luatie, maar welvaartshërstel of zoo dat zich wachten laat: deflatie èn devalutie. Want dan alleen mag men verhopen, de verarming, door de devaluatie teweeg gebracht, te boven te komen, als zij inderdaad helpt. En daar voor is het noodig het schromelijk zware pak der staatslasten door de deflatie der uitgaven te verlichten. Wat nu naar onzen indruk de devaluatiege- dachtc terrein doet winnen men moet de dingen nemen, zooals ze zijn is het simpele feit, dat Reynaud op de kamer een reusach- tigen indruk heeft kunnen maken. Laval heeft intusschen zijn meerderheid. Er is naar onze meening alle kans, dat hij ook zonder kleerscheuren uit de kwestie der liga's komt en de begrootingsbehandeling kan lei den. Maar wat is er per slot van rekening opgelost voor den franc? Reynaud had ge- lijk, toen hij zei, dat bij de budgetaire en schatkistbehoeften en de vrees voor onrust er geen kans is, dat de discontoverhooging het goud doet terugkeeren. Zoo deze crisis van den franc bezworen kan worden, clan komt toch een nieuwe terug te gen de verkiezingen. Hij ontkent, dat het Italiaansch-Ethiopisch geschil de economische crisis verscherpt. In Frankrijk zeker niet, zegt hfl want daar heeft het zekere activiteit ge wekt. De deflatiepolitiek heeft geen herstel opgeleverd en het eenige middel, om den franc te redden is een politiek van economisch herstel. Is daar devaluatie de prikkel voor, vooruit clan maar. Daarna zal het goud wel terugkomen". Den heer Reynaud komt zeker de verdienste toe, het devaluatievraagstuk weer op ZIJn eigen terrein te hebben teruggebracht. Meer malen had hrj applaus op alle banken om den hoogen ernst en de zakelijkheid van zijn be toog. En zoo de kamer nog besliste, dat Laval moet voortwerken, dan was e om geen catastrofale cri3is te openen, maar niet uit sympathie voor zijn beleid- CAIRO, 30 November. (R. O.) Gisteravond is de Wafd-partij bijeengekomen ter bespre king van den politicken toestand. In welinge lichte kringen gelooft men, dat maatregelen worden overwogen, om de grondwet van 1923 weder te doen invoeren. Het is mogelijk, dat de Wafd-partij een nieuw manifest publiceert over de algemeene politiek en de houding der verschillende partijen. CAIRO, 30 November. (R. O.)De Waro- partij heefl be: en, een nieuwe propag.inu»»» campagne wederinvoering van os» grondwet vun te Baan voeren, waarvan de kosten bestreden zuilen worden uit O» opbrengst van een openbare inzameling. In sommige kringen kent men aan de nationalistische partij het voornemen toe, een delegatie te vormen, die tot taak zal hebben, tc Genéve do Egyptische zaak voor den vol kenbond uiteen te zetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2