DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE VERTREKT MET DE KOTA RADJA. i AFSCHEIDSWOORD VAN PRINSES JULIANA. DINSDAG 3 DECEMBFR 1935 HET BEGROOTINGSFEEST 1936 GEOPEND. burgerlijke stand. KETHEL. Deelnemers door de Koningin in audiëntie ontvangen. AFSCHEIDSWOORD PRINSES JULIANA. zien wederkeeren. Ik heb gezegd. ANTWOORD DR, CH. WINCKEL. ROTTERDAM. NIEUWE LOONSVERLAGING VOOR HET GEMEENTE. PERSONEEL. Uniforme korting van vijf procent. DOOR HET RIJK OPGELEGD. DE INBRAAK BIJ WILTON- FIJENOORD spoor was gekomen. Ten slotte liepen zij tegen de lamp, doordat zy te groote uitgaven deden. By de huiszoeking, die de politie deed heeft zij ongeveer 33.000 van het geld gevonden. MAANDBLAD THOMSEN'S HAVEN BEDRIJF. INBRAKEN. VECHTPARTIJ. mede rekening houden daar anders voor de arbeiderswoningen de prys en dus de huur prijs nog te hoog zou worden. Daarom moet men zyn aspiraties beperken! De groote verkeerswegen loopen niet door het plan. Aan den heer v. d. Kraan antwoordt spre ker, dat het rioolgemaal nog geen algeheele, volledige bemaling geeft. Bij zwaren regen val moet het overtollige water worden opge borgen, waartoe de noodige vijvers, die in het plan voorkomen, zullen dienen. Dit is tevens een goede oplossing voor het noodige groen. Op mr. Kavelaars' wenschen kan worden medegedeeld, dat een afstand van 84 M. van af den dijk, met de daartusschen komende boomen, voldoende stofvrije ligging voor de betreffende woningen zal worden verkregen. Ook de begraafplaatsen zullen geen depri- meerenden invloed op de bewoners hebben, daar de beplanting daarvan voor de noodige gezichtsbeperking zorg zal dragen. Met enkele fouten in de redactie, die mr. Kave laars heeft aangewezen, is spr. het eens. Wat de hoogte-aanduiding der woningen betreft, die moet gelezen worden als is vastgelegd tot maximum T1/, M. hoogte. Aan de bepalingen der woningwet is voldaan. Wat de vragen betreft over het gedetailleerde plan, wordt geantwoord, dat dit ingediende plan moet worden opgevat, alsof het als zoodanig zal worden uitgevoerd. Aan den heer Scheurkogel antwoordt spre ker, dat de bemaling van 1 M. naar 60 c.M. is teruggebracht, omdat dit voordeelen geeft in exploitatie, zoowel voor de gemeente, als voor de eventueele bouwers. Aan den heer van Dorp verklaart hij, dat ééngezins-woningen te duur zouden worden voor de arbeiders, doch dat het reeds be staande woningtype, een boven- en be nedenwoning hier zeer gevraagd zijn. De tuinen zijn vol voldoende afmetingen. Ook tusschen de bouwblokken, vanaf het Oosten, geven deze tuinen een behoorlijke aanblik. Er is gezorgd voor ruimte voor kleine Villa-bouw, alsook voor arbeiderswoningen. Wethouder Houtman vertrouwt, de vragen van de vorige vergadering, zoowel als die gesteld in het comité-generaal, naar genoegen te hebben beantwoord. De heer HOOGENDAM (A.R.) vindt XI ys pet. groen heel mooi, maar hij heeft be zwaar tegen de wijze waarop dit is gedistri bueerd over het geheele plan. Spreker ziet een centralisatie, terwijl hij liever decentrali satie ziet. Of brengt dit meer kosten? Is de capaciteit der bemaling niet te zwaar? Ook de heer KLAASSEN (S.D.A.P.) breekt een lans voor het betere verdeelen van het groen, d.w.z. méér bij de arbeiderswoningen. Het is mogelijk, dat de distributie bij arbei derswoningen eenig nadeel kan geven. Hij wijst er op, dat er meer vroolijkheid in de huizen der toch al zwaar getroffen klasse komt, door meerdere beplanting. Hij vipdt een speelterrein van 0.7 H.A. veel te gering. Gezien ook de eventueele trek der jeugd uit andere stadsgedeelten naar zoo'n Veld. Hij wil meerdere velden. Hij meent, dat deze wijk niet zal beantwoorden aan het geen in andere steden reeds op dit gebied is gebeurd. De heer COLLé is na al deze besprekingen "Séer kort. De technische zijde van het vraag stuk zal hij niet bezien, doch die aan de des kundigen overlaten. Gezien de besprekingen, vertrouwt hij erop, dat wanneer kleine wyzi- gingen zullen moeten worden gedaan, deze ook na de aanneming van dit ontwerp zullen kunnen geschieden, speciaal in het gedeelte der arbeiderswijken. Wethouder HOUTMAN beantwoordt ook al deze sprekers nogmaals en geeft tevens nog een beeld, hoe het in Duitschland met de open bebouwing geschiedt. Een smal straatje, dan Vat groen en daartegen de huizen. Dit groen Wordt daar door de stad onderhouden. Spr. fcegt, dat men hier in Holland meer voelt voor een eigen tuintje. Daarom is dit plan zoo Opgezet. De heer KLAASSEN antwoordt dat de wet houder wat ver van huis gaat. Hü haalt Zwolle, Deventer en Zaandam als voorbeelden aan. Spr. wil echter de ontwerpers niets ver- Wijten. Ook wijst hij op de vaste lasten. Hierover deelt hij niet de gevoelens van den wethouder, die meent dat een vaste lasten- ontwerp, zooals het thans bij de Kamer is ingediend toch niet zal worden aangenomen. Weth. HOUTMAN zegt er van overtuigd te zijn, dat het zóó niet zal worden aangeno men. Het voorstel van B. en W. betreffende „Nieuwland" wordt alsdan z. h. s. aange nomen. De avond-vergadering op 2 December De fractie-leiders en verdere ge gadigden aan het woord. Ver schillende vragen-kritiek op het beleid van het College. Oolc waar deering! Alvorens de leden van den Raad in de gelegenheid te stellen de begrootingsdebat- ten te openen, verzocht de voorzitter, mr. dr. van Haaren, den led^n, elkander niet lastig te vallen met interrumpties, daar dit dikwijls aanleiding geeft tot onaangenaam heden en ook, omdat het algemeen belang er toch niet naar gediend wordt. Spr. wijst in dit verband nog even op het door den Raad zelf vastgestelde reglement van orde. Als eerste krijgt mevr. van Benthemde Wilde (S. D. A. P.) het woord. Een zeer breede uiteenzetting volgt over verscheidene aangelegenheden, waarbij spr. afdwaalt in de richting van de Iandspolitiek. Het is volgens spr. vooral het afwentelen der werkloosheids lasten op de gemeente, dat men hier in den put zit. Spr. geeft een overzicht van de talrijke regeeringsvoorschriften. die elkaar in een schier onafgebroken reeks opvolgden en nog volgen, op financieel gebied, waardoor de vaste lijn om de gemeente-financiën behoor lijk te blijven overzien om een begrooting sluitend te maken, zoek is geraakt. Wij onderschrijven wat B. en W. hebben •angewend, dat de slechte toestand niet ligt aan ons beheer, de oorzaak ligt boven ons! Dan begint spreekster met oude paarden uit den verkiezingsstrijd van stal te halen. De Chr. H., de A. R. „Nederland en Oranje", en ook het liberale lijfblad van den liberale par tij in Schiedam, de Schiedamsche krant, moe ten het ontgelden. Spreekster bewijst dit met een groote voorlezing uit de „neutrale" Schiedamsche Courant. Zij zegt o.m. „wat is deze liberale krant misleidend geweest". B. en W. schrijven o.m. dat andere maat regelen overeen gekomen zijn. We zijn het daarover eens, dat het de regeeringsmaatre- gelen zijn, die leiden tot financieel wanbe heer; aldus de roode spreekster. Zij wenscht, dat het College sterker aan dringt bij de Regeering „dat werkloozensteun geheel Rijkszaak is". Speciaal geldt dit voor de gemeente Schie dam. Er is toch een methode, dat de lasten niet op enkele gemeenten zelf behoeven te drukken. Dan zou de zelfstandigheid der ge meente in de toekomst gewaarborgd blijven. Ook weth. Houtman moest het ontgelden met een tirade over de „Koophandel theorie". Zweden en Denemarken moesten als voor beeld dienen van de welvaartspolitiek der S. D. A. P.ers. Ook minister Colijn kreeg een beurt. (Spr. vraagt of de heer Hoogendam het niet naar zijn zin heeft, vanmiddag toch wel! gelach). Spr. klaagt dat er hier geen statistieken zijn, zooals b.v. Rotterdam die wel heeft. Spr. betoogt, dat het inkomen van Rotterdam tot in 1933 gedaald is me 98.2 millioen tegen 1923. We hebben geen cijfers van Schiedam, doch men zou er van schrikken, aldus spr., welk een hoog bedrag aan inkomsten ook hier aan de circulatie zijn onttrokken. De Volkswelvaart gaat steeds meer naar bene den. Spr. acht de steun in onze stad absoluut onvoldoende. Door de stijging van de werkloozen wordt de toestand van den Middenstand ook al met den dag hopeloozer. Wat is de fatale datum? roept spr. uit, voor de middenstand in Schiedam Dat was de week, dat de groote Steunverlaging werd doorgevoerd. Nu wee 5 pet. loonsverlaging voor het gemeentepersoneel in het zicht. Ook dit zal weer zijn invloed op den middenstand doen gelden. Zouden wy dan van hieruit geen cri- tiek mogen uitoefenen op de regeering? aldus spr. Wethouder Kropman en Mr. Romme moe ten er bij te pas komen, om aan te toonen, dat ook de R. K. het niet eens zijn met het regeeringsbeleid. Zelfs de „Morgen" wordt als voorbeeld er bijgehaald om de S. D. A. P. spreekster te dienen. De heer Houtman krijgt nog iets te hooren over de vergunningen. Het Plan v. d. Arbeid zou alles kunnen redden. Ook de krotwoningen moeten allen worden opgeruimd. Spr. wil daarvoor sta tistieken laten maken door de werkloozc kan toorbedienden enz. enz. Toch heeft spr. ook nog een woord van lof voor iTet college van B. en W. dat verschil lende werken uit het 60 mihoen werkfonds heeft weten te krijgen voor de Schiedamsche werkloozen. Voor Nieuwland dringt spr. aan op werk verschaffing. Ook wenscht ze weer speeltui nen en wijst op de criminaliteit in het Ster- rebosch. Ook over de cursussen van werkloo zen, wenscht spr. te weten of deze cursussen in omvang besnoeid zullen worden. Zij wijst op de moreele zijde, die er van deze cursus sen uit gaat, ook juist op de vrouwen van de werkloozen. De werkloozencursussen van Schiedam zijn immers het voorbeeld voor het geheele land. Regeeringsvertegenwoordigers, ook van R. K. en Prot. Chr. zijde en de Vak- vereenigingen hebben hun waardeering daar over uitgesproken! Het kan toch niet de bedoeling zijn om die cursussen voor de vrouwen af te schaffen? Spr. heeft ook nog nooit meegemaakt, dat ge huwde vrouwen slechte invloed zouden heb ben op ongehuwden. Het is een moreele steun voor de werkloo zen! Spr. vraagt wat die voorgestelde, nog te vormen commissie voor taak zal hebben. Dat men er dan hier openlijk mee te voorschijn ko- me. De Radiodistributie, aldus spr., is een bron van inkomsten voor de gemeente, wanneer ze door de gemeente wordt geëxploiteerd. De middenstanders kunnen dan toch b.v. de loud speakers leveren! Ook andere leden kent spr., die en vroeger tegen waren, moeten nu maar openlijk voor de radiodistributie van gemeen tewege getuigen. Wij doen den Middenstand niet te kort! Met den raad, beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, sluit spr. haar lange rede. HOOGSTRAATBELANGEN. Woensdagavond om 9 uur zal de burge meester, mr. dr. F. L. J. van Haaren voor de microfoon, die opgesteld is bij 't Lichtpunt eenige woorden spreken, die zullen worden weergegeven door de loudspeakers, welke op de Hoogstraat zijn opgehangen. ZWIJNTJE. Ten nadeele van C. van M. uit Kethel, is een rijwiel ontvreemd, hetwelk was geplaatst voor een café aan den Vlaardingerdijk. STREEKNET. In de afgeloopen maand werden in de rich ting Rotterdam-Schiedam 167,232, in de rich ting Schieciam-Rotterdam 163.394 gesprek ken gevoerd. In totaal dus 330.626 gesprekken Aangifte van 30 Nov.—i Dec. GEBOREN. Johanna P., dochter van J Christen en C. Groeneweg, Zalmstraat 42 Comelis J-, zoon van C. J. van Gerven en M. Meistee, Numansd.straat 11 Jacobus J. J Bzoon ,van G. M. G. Collignon en T. J. M van der Burgh, Bilderdijkstraat 32 Ludo- vicus J., zoon van W. van Vessem en j. G. Stieber, Stationstraat 33. OVERLEDEN: P. A. Jansen, 85 jaar, Tuinlaan 58 A. F. Kortleven, 73 jaar, echt- genoote van B. Rowel, Newtonplein 13. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 2 Dec. Aangekomen: Zwcedsch s.s. Vigor, van Fernandina om kolen te bun keren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 2 Dec. Vertrokken: Eng. S-S. Burdwan, met stukgoed naar Yokohama via Antwerpen; s.s. Almkerk, ledig naar R'dam; Zweedsch s.s. Vigor, naar Landskrona. FANCY-FAIR. Op Tweeden Kerstdag en Zondag 29 De cember a.s. zal een grootsch-opgezette fancy- fair worden genouden, waarvan de opbrengst zal dienen voor een drietal instellingen, wel ke de belangstelling van eiken parochiaan ten volle verdient. De baten dezer fancy fair zullen verdeeld worden tusschen de R. K. Fanfare St. Radboud, de R. K. Voetbalclub C. V. C. ende R. K. Kerk. Voor een goede organisatie van dit Kethelsche feest is een commissie gevormd, welke als volgt is De aankomst van H. M. de Koningin aan het hoofdgebouiv van het Nederl. Roode Kruis te Den Haag, waar H. M. hedenmiddag afscheid nam van de leden der TSederlandsche Roode Kruis Ambulance, vóór het vertrek naar Abessynië, De vertrekkenden op enthousiaste wijze uitgeleide gedaan. Hedenmiddag heeft de Nederlandsche Ambulance naar Abessynië, in hooge tegenivoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana en onder groote belangstel ling, met de „Kota Radja" van den Rotterdamschen Lloyd de. reis naar het verre land van den negus aan vaard. H. K. H. Prinses Juliana sprak tot de vertrekkende leden van de ambulance een afscheidswoord. Vanmiddag is de ambulance van het Neder landsche Roode Kruis, wier schoone taak het is op het oorlogsterrein in Abessynië hulp te gaan verleenen aan gewonden, met het m.s. „Kota Radja" van den Rotterdamschen Lloyd uit de Rotterdamsche haven vertrokkenmet Djiboeti als bestemming. Tot het laatste oogenblik is men onder toe zicht van enkele leden van de ambulance druk bezig geweest met het inslaan van het mate riaal en vandaag zijn .de twee auto's, die de ambulance meevoert aan boord van de „Kota Radja", gebracht. Een gedeelte van de leden der ambulance vertrekt morgenochtend per trein naar Ant werpen, de eerste haven, die de „Kota Radja" aandoet, waar zij zich inschepen. H. M. NEEMT AFSCHEID VAN DE LEDEN DER AMBULANCE. Voordat in den loop van den middag het vertrek plaats had, hadden de deelnemers der ambulance zich te kwart voor twaalf uur iri het gebouw van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage verzameld, waar H. M. de Koningin van hen heeft afscheid genomen. H. K. H, Prinses Juliana, in Haar hoedanig heid van Voorzitster van het Ned. Roode Kruis heeft H. M. in Haar werkvertrek ont vangen en aan de Koningin de in de groote zaal opgestelde leden van de ambulance en van de ambulance-commissie, onder wie de heeren Ruys, Könings en Van Andel, persoonlijk voor gesteld. H. M. heeft Zich vervolgens door ieder der leden van de ambulance laten inlichten om- samengesteld: A. C. Bouwens, voorzitter; H. C. Lansbergen, Polderweg 21, secretaris; A. de Vette, Groeneweg 1, penningmeester; G. J. Lansbergen, G. van Mil, W. Peters en P. Ver speek Pz., commissaris. Aan deze fancy fair zullen verschillende nieuwe attracties verbonden worden. Een groote verloting wordt op touw gezet, waarbij prachtige prijzen de aantrekkelijkheid zullen verhoogen. Waar reeds enkele toezeggingen van beschikbaar gestelde prijzen voor deze verloting bij de commissie binnenkwamen verzochtm en. ona er op te wijzen dat paro chianen die nag prijzen, groot of klein al les is welkom beschikbaar willen stellen dit kunnen afgeven bjj een der genoemden commissieleden, alsmede aan de pastorie.. BURGERWACHT. De uitslag van' den Zaterdag gehouden twee.i den schietwedstrijdavond der Burgerwachtis: Klasse A: S. Verkade 48 p., kn.; Q. van Lindt 48 p., lig.; Klasse B: Ant. de Lange 45 p., St.; P. J. Lansbergen 46 p., kn.; Klasse C: A. Nootenboom 48 p., kn.; K. Quartel 43 p., St. OPDRACHT VAN WERK. Aan de scheepswerf „Zorg en Vlijt" (H. Meijster alhier) opgedragen de bouw van een stalen motor-kruiser, lengte 102,60 M. Het schip zal worden uitgerust met een A. B. C. Dieselmotor en wordt gebouwd volgens ont werp van het Ing. Bureau P. In 't Veld te Delft. trent de hun ter plaatse van bestemming wachtende humanitaire taak, daarbij Haren oprechten wensch uitsprekende, dat deze met succes moge worden vervuld. Tenslotte ia aan de ambulance het portret van H. K. H. de Prinses aangeboden, waar voor de leider der ambulance In bewogen woorden dankte. Van middag te ongeveer half vier zijn de leden van de Ambulance en de leden van het hoofdbestuur van het Roode Kruis uit den Haag te Rotterdam gearriveerd waar zij aan de Lloydlcade door de directie van den Rot terdamschen Lloyd zijn ontvangen. Te ongeveer vier uur arriveerde H. K. H. Prinses Juliana die in haar functie van pre sidente van het Roode Kruis het afscheid bij woonde. H. K. H. en de autoriteiten zijn ontvangen in een van de salons van het m.s. „Dempo" waar een korte plechtigheid, welke zeer in- dï-akwekkend was, het vertrek van de ,",Kota Radja" voorafging. H. K. H. Prinses Juliana heeftdaarbij de volgende rede gehouden. Zoo is dan thans de ure aangebroken, die de kroon komt zetten op al hetgeen in de afge loopen weken met vereende krachten werd voorbereid. Van alle kanten is daartoe zoowel in Nederland als in Oost- en West-Indië me dewerking verleend. Met voldoening en groote dankbaarheid wordt dat door het Nederland sche Roode Kruis erkend en dit is het oogen blik om namens het hoofdbestuur aan die groote dankbaarheid uiting te geven. Onwille keurig zullen daarbij veler gedachten terug gaan naar de dagen van den Balkanoorlog en het afscheid, dat destijds door mijn Vader en zijn toenmalige medewerkers, werd genomen van hen, die gereed stonden om te vertrek ken, ten einde in verre landen met inzet hun ner beste krachten en hunner volste toewijding leniging te gaan brengen in den nood der ge wonde en zieke strijders. Van den eersten aanvang af is ten duidelijk ste gebleken, talloos zijn daarvan de bewijzen: ik noem U slechts het wakkere Rotterdamsche Comité, dat ons zoo krachtig heeft gesteund, en de comités die zich in den Haag en elders zoo verdienstelijk hebben gemaakt, talloos zijn de bewijzen, dat de gedachte ook van deze hulpverleening zich in bijzondere mate in de sympathie van onze landgenooten mocht ver heugen. Deze sympathie is voor de volijverige ambulance-commissie by haren veelomvatten- den arbeid een voortdurende steun en aanspo ring geweest. Doch dat niet alleen. Zij heeft hare vertolking gevonden in eene offervaar digheid, die de verwezenlijking van de plan nen van het Nederlandsche Roode Kruis, in weerwil van de tijdsomstandigheden, inderdaad practisch mogelijk heeft gemaakt. Groot is dan ook onze dankbaarheid, dat wij hier mogen getuigen, dat personeele en materiëele hulp ons als om strijd van alle zijden is komen toe vloeien. Reeds voordat in beginsel tot het uit zenden van een ambulance was besloten, heb ben zich verpleegsters, en daaronder ongetwij feld uitnemende krachten, btf tientallen aan geboden. Op uitdrukkelijk verzoek van het Ethiopi sche Roode Kruis moest er echter van wor den afgezien vrouwelijke hulpkrachten by de ambulance in te deelen. Ook verplegers en le den van transportcolonnes van het Nederland sche Roode Kruis hebben zich in grooten getale aangemeld. Al kon van hunne diensten op eene zeer enkele uitzondering na geen gebruik wor den gemaakt, de verzekering zij hun gegeven, dat onze vereeniging, hun aanbod ten volle waardeerend, op het offer hunner toewijding blijft rekenen, -wanneer hunne hulp te eeniger tyd noodig mocht zyn. Uitnemende medici stelden zich te onzer be schikking, hetgeen eene selectie mogelijk ge maakt heeft, die de beste verwachtingen recht vaardigt omtrent hun verrichtingen, wanneer zij straks de plaats hunner bestemming zullen hebben bereikt. Dat hun taak niet licht zal zijn, daarvan zijn wij allen doordrongen, zij zeiven ongetwijfeld wel in de eerste plaats. Des te meer waardeeren wy hun vastberaden aanbod. Bij de vervulling hunner taak zullen hun de veelzijdige ervaringen, door den heer de Vries gedurende een verblijf van eenige ja ren in Ethiopië opgedaan, ongetwijfeld van het grootste nut zyn. Wanneer ik thans met een enkel woord bui ten den eigen kring treed, past ons in de eer ste plaats een woord van dank voor de volle en voortvarende medewerking, van de regee ring, op welker welwillende tusschenkomst bij herhaling een beroep moest worden ge daan. De aanwezigheid van den burgemeester van Rotterdam wordt door het Nederlandsche Roode Kruis op zeer hoogen prys gesteld. De Rotterdamsche Lloyd, op welks terrein wy hier staan, heeft ons de grootst mogelyke tegemoetkoming betoond zoowel ten aanzien van de voorwaarden, waaronder het transport van het personeel en het materieel der ambu lance zal geschieden, als ook ten nopzichte van de voorziening in alle benoodigde verduur zaamde levensmiddelen voor den tijd van haar verblijf in Ethiopië. Den heer Ruys, wiens bereidwillige hulpvaardigheid zoo hoog door ons geschat wordt, komt niet minder dan in de dagen der hulpverleening aan het honge rend Oostenrijk de oprechte dank toe van het Nederlandsche Roode Kruis. Tal van firma's hebben ons deels door het schenken van dikwijls aanzienlijke hoeveel heden van verschillende benoodigdheden deels door aanbiedingen onder buitengewoon gun stige prijsvoorwaarden in de gelegenheid ge steld tot het treffen van verdere voorzienin gen, waartoe de beschikbare middelen anders misschien niet zouden hebben gereikt. Namen te noemen zoude nagenoeg onvermijdelyk het begaan van omissies ten gevolge moeten heb ben. Wy moeten ons dus daarvan onthouden en volstaan met aan al die firma's evenals aan de tallooze particulieren, die door hun schenkingen in natura of in financiëelen vorm dan wel door aanbiedingen hunner persoon lijke diensten de uitvoering onzer plannen heb- heben helpen verwezeniyken, de verzekering te herhalen van onzen hartgrondigen dank. En nu nog een laatste afscheidswoord aan alle leden van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance. Dadelijk gaat gij op weg naar Uw doel, voldoende aan de roeping van het Roode Kruis, en, zooals wij hebben mogen constatee- ren, aan een wensch in Uw Vaderland, dat Uw arbeid in Ethiopië met zijn sympathie zal blijven volgen. Wij wenschen U geluk op Uw tocht! Gij zult dat zeker vinden in de groote en dankbare taak die gij op U hebt genomen. Wij weten, dat wat gij waagt U door nog groo- tere bevrediging zal worden terugbetaald, en daarom mogen wij ons voor U verheugen, nu wij U zien gaan. Wij hopen U als het kan spoedig tot de Uwen cn ook: in ons midden te Na de rede van Prinses Juliana sprak dr. Ch. Winckel, de leider der ambulance. Als Voorzitster van 't Nederlandsche Roode Kruis heeft Uwe Koninklijke Hoogheid zich de moeite willen getroosten, de voor Ethiopië bestemde ambulance uitgeleide te doen en aan de leden daarvan een woord van vaarwel toe te roepen. Hedenmorgen hadden wij de door ons zoo hoog gewaardeerde eer, aan Hare Majesteit de Koningin op Hoogstderzelver uit drukkelijk verlangen te worden voorgesteld, zoodat op den dag van heden het hoogtepunt bereikt is van de onderscheidingen, welke aan ons, leden der ambulance, de laatste weken ten deel mochten vallen. Wij allen, die thans op 't punt staan te ver trekken, voelen het als een onderscheiding, dat 't hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ons uit een schare uitkoos, ter vervul ling der taak van een ambulance in oorlogs. tijd en op een oorlogsterrein. Van harte hoop ik, dat Uwe Koninkiyke Hoogheid en het ge- heele hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de verzekering wilt aanvaarden, dat het ons aller streven zal ziJn> ieder naar de mate zijner krachten, in eensgezindheid en kameraadschap mede tc werken aan de ver wezenlijking van 't doel van het Roode Kruis: caritas in armis. wy beseffen volkomen, welke verantwoordelijkheid op onze schouders is ge legd: het Nederlandsche v°lk bracht in een moeilijken tijd de middelen bijeen, om in het verre Afrika aan gewonde en zieke krijgers bijstand te verleenen, deze middelen zijn aan ons toevertrouwd, wat ons den plicht oplegt, të trachten het maximum van nuttig effect er mede te bereiken. Uwe Koninklijke Hoogheid sprak zooeven onder andere over het persoonlijk offer, dat wij zullen brengen; mag ik daaraan een korte beschouwing vastknoopen? Zeker, wij zyn be reid offers te brengen, doch tot nu toe zijn die me van ons verlangd: wat de toekomst in t °PZiCht hengen en eischen zal, weet ik 1 weet ik, dat reeds nu door anderen o eis zijn gebracht: ik doei thans speciaal op onze nabestaanden, op de ouders, op de gezin nen van enkelen onzer, die ons thans zien gaan! Wij voelen onszelf allerminst als slacht offers: vijj gaan een druk leven, vol afwisse ling, vol nieuwe indrukken tegemoet, bevredi- gmg vindende in de vervulling van onze taak. Maar hen, die achterbleven rest alleen het wachten: het wachten op berichten, welke on- getwyfeld kort en vrij schaarsch zullen zyn, en op onzen terugkeer. Aan hen moge ik daar om deze woorden wyden: houdt goeden moed; wij begeven ons niet noodeioos in gevaren, zullen elkaar bijstaan, en hopen met Gods hulp over eenige maanden weer terug te komen in bet vaderland. Mijne heeren, leden van het. hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gij weet, hoe wy over onze uitzending denken, hoe wij die opvatten als een onderscheiding en ook als een uitverkiezing tot een nobele taak. Houdt u ervan overtuigd, dat wij onze uiterste best zullen doen, die taak zoo goed mogeiyk te vervullen. In het byzonder gelieve Uwe Koninklijke Hoogheid onzen dank te aanvaarden, voor de tot ons gesproken woorden. Tenslotte nog dit: wij voelen, dat wij in Afrika niet alleen het Roode Kruis vertegen woordigen. Wij vertegenwoordigen er ook het Nederlandsche volk, In Ethiopië, waar ver- Door het college van B. en W, is aan het Georganiseerd Overleg toegezonden een voor stel voor een nieuwe 5 pCts. loonsverlaging, ingaande per 1 Januari 1936. Naar wij vernemen draagt deze loonkorting een uniform karakter, dus geiy'k voor gehuw den en ongehuwden en is ook van toepassing op alle toelagen. Aan dit voorstel is een correspondentie tus schen het College en de Regeering vooraf ge gaan. B. en W. hebben daarbij, de loonsverla ging bestreden, doch ten slotte moeten zy van het Rijk de mededeeling hebben ontvan gen, dat het bedrag van 10 millioen, dat de gemeente als kasgeld noodig heeft, door het Rijk niet zal worden verstrekt, indien de be doelde loonsverlaging niet zou worden door gevoerd. Alle correspondentie, welke hierover gevoerd is, is mede aan het Georganiseerd Overleg ter kennis gebracht. Van een advies aan het Geor ganiseerd Overleg hebben B. en W. zich ont houden. a.s. Vrydag zal de commissie van het Geor ganiseerd Overleg bijeenkomen om haar stand punt te bepalen. Het einde van liet avontuur De rechtbank heeft heden vonnis gewezen in de zaak van den 19-jarigen slagersknecht A. M. en van den 18-jarigen plaatwerkersleer ling G. L. beiden uit Schiedam en beiden gede tineerd, die zich in den nacht van 20 op 21 Februari hebben schuldig gemaakt aan dief stal van ongeveer 39.600 uit een kluis ten kantore van de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam. Naar men zich herinneren zal was het den plaatswerkersleerling gelukt, toen de kluis deur zich in de plaatwerkerij bevond, een tee- kening te maken van den sleutel, die in het slot stak. Samen met M. is hij er toen op uit getrokken om in een winkel aan den Schie- damschen dyk te Rotterdam een sleutel te koopen met een blindenbaard, die toen in het model van de teekening is afgewerkt. Gewa pend met dien sleutel waren ,de beide jongelin gen des avonds naar het terrein van Wilton- Fijenoord gegaan. Het gelukte hun onge merkt op dit terrein te komen, waarna zij via een tuimelraam in het kantoorgebouw kon den komen. Met den buit hadden zij des nachts het kantoorlokaal verlaten. Het had geruunen tijd geduurd, alvorens de politie hen op h«t De rechtbank heeft ieder van hen veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De vader van A. M. die zich wegens heling te verantwoorden heeft gehad, is den dag na de rechtzitting, in het Huis van Bewaring over leden. Van bevriende zyde kregen we dezer dagen inzage van een sedert enkele maanden ver- schynend maandblad dat speciaal voor het personeel van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf is bedoeld. Een interessant orgaan voorwaar, dat te vens met vrucht kan gelezen worden. En dat ook reeds resultaten afwierp. In het bijzonder wordt aandacht geschon ken aan het probleem der veiligheid en de daarmee verband houdende ongevallensta tistiek. Merkwaardig is de constatatie dat overdag veel meer ongelukken geschieden dan 's nachts. Practische wenken worden gegeven ten aan zien van het behoorlyk omgaan met werktui gen en het opruimen daarvan. Aan de orde komen ook mogelijke verbeteringen in gereed schappen en werkwijze, waartoe het personeel ook zelf voorstellen kan Indienen. Reeds verscheen in de serie een speciaal veiligheidsnummer. In het bedrijf bestaat ook een bijzondere veiligheidseommissie. In den nacht van Zondag op Maandag is in gebroken in de dancing „Alcazar Men heeft vergeefs getracht de kassa te foreeeren. Ver mist worden dertig doozen sigaretten. In denzelfden nacht is ingebroken in de woning van G. W. aan Zeilmakerstraat. Ontvreemd werden drie radiolampen en een bedrag van ƒ12- Gisteravond stond op het Haagsche Veer een man te kijken naar een anderen man, die een verdachte belangstelling voor een onbeheerd staande fiets aan den dag legde. Dit is blijk baar opgemerkt door drie vrienden van den fietsendief, die zich plotseling op den nieuws gierige hebben geworpen. Er ontstond een vechtparty, waarby een voorbyganger, zekere A.. de G., partij koos voor den eenling. Het ge volg was, dat de overmacht overwon. De hel per in den nood de G., kreeg daarbij zoo'n pak slaag, dat hij verschillende verwondingen op liep en zich in het ziekenhuis aan den Cool- singel moest laten verbinden. De drie aanvallers zyn spoorloos verdwenen. moedelyk nog nooit zoovele Nederlanders tegelyk aanwezig waren, zal men Nederland beoordeelen naar ons, die thans erheen gaan. Het Roode Kruis kan ervan overtuigd zijn, dat wij onzen best zullen doen, den Nederland- schen naam in den vreemde hoog te houdea. Later op den middag is het schip door de vele aanwezigen op enthousiaste wyze uitge leide gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2