fjjl DE BECROOTING IN DEN RAAD. „Waar dat wiel draait" iMÉER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. OPHEFFINGS -UITVERKOOP „DE VOS" 58ste JAA1"ï,\NG. No. 17428 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE WETHOUDERS AAN HET WOORD. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAM. AANHOUDING. De ABONNfclUi tujt, van de NIEUWE SCHiEDAMSCHh, COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden t 3.25; per maand 1 UO; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3. o, y vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN z«n steeds aan ons bureau Koemarkt verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- KN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ct. Bij contract' aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Llefdadlgheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.60: 10 regels 1.15 regels 1.60, bU vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500-bij overlijden door een ongeval f 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet oi één oog 150-bij verlies van een duim 75bij verlies van een wijsvinger50-bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25-bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Als er genoeg geld was Voorzitter: Mr. Dr. F. L. J. VAN HAAREN. Wethouder SLAVENBURG (Financ.) ver volgt zijn vorige week afgebroken rede. Spr. begint mede te deelen, dat de kou niet van de lucht is. Reeds één dag na de vergadering van de vorige week, kwam een brief van de Regeering binnen, waarin werd medegedeeld, dat er op 17000 minder uitkeering uit het Gemeentefonds moet worden gerekend. Over een vol jaar is dat feitelijk ongeveer 22000. Spr. wijst op hetgeen hij een vorige maal reeds gezegd heeft omtrent de grootte van de uitkeeringen uit het Gemeentefonds in de toekomst. Er is een lichtpunt in de financieele positie van onze gemeente n.l. dat de schuld per hoofd der bevolking steeds terugloopt. In 1928 was dit 162.35; in 1930 154.20; in 1932 155.01; in 1934 141.32. Ongerekend het z.g. uitgestooten bedrag. Dan zou het nu zijn 139.39%. De kapitaalspositie is dus een gunstige. Mocht de toestand verbeteren, dan zijn we in goede positie met ons gemeente lijk budget. We zullen dan in staat zijn de geleden slagen te herstellen. Met de begroo ting 1936 zuleln we omzichtig moeten te werk gaan, willen we de financieele zelfstandigheid der Gemeente bewaren. Als een kasplant, die versterking noodig heeft, zullen we haar moe ten behoeden en alle maatregelen daartoe treffen. We zullen altijd moeten trachten te bezuinigen. Deze positie maakt o.a. de ver laging van belasting zooals de heer de Bruin vroeg, onmogelijk. De heer de Bruin zeide, dat als de personeele belasting hier zoo hoog zou blijven er een exotische uittocht plaats zou hebben. Spr. wijst er echter op, dat Schiedam in vergelijk met andere gemeenten den toets der vergelijking kan doorstaan. Voor de Fondsbelasting was Schiedam in 1933-'34 in de 2e klasse met 80 opcenten. Voor 1934-'35 in de 3e klasse met 90 opcenten. Vlaardingen in 1933-'34 2e klasse 80 opc.; jn 1934-'35 3e klasse 100 opc. Delft heft 90 opc. en Rotterdam in de 2e klasse met 100 opcenten. Rotterdam is voor if al van. aangeslagenen duurder. Voor personenbelasting is Schiedam in de Se klasse en heft 125.200 opcenten; Vlaar dingen in de 4e klasse, 200 opcenten uniform Delft 4e klas, max. 700; Rotterdam 2e kl. en heft 133.200 opcenten. Het maximum wordt daar bereikt met 1451. Spr. geeft gaarne toe tot belastingverlaging te willen overgaan. De staat onzer financiën geeft daartoe echter geen aanleiding. De vraag zou nog zijn of hoogere instanties daarin zouden toestemmen. Spr. verheugt zich reeds, dat we al niet tot Verhooging behoeven te komen! Aan den heer v. Iersel antwoordt de wet houder, dat deze gesproken heeft over politie- ultbreiding, terwijl de heer v. Iersel, als lid der financieele commissie toch weet hoe de financiën er bij staan. Hier richt de wethou der zich ook tegen den voorzitter, van wiet, hij zegt te weten, dat deze de politie een warm hart toedraagt. Ieder der leden kan wel let» pp een lijstje hebben, hetgeen hij voor deza gemeente zou wenschen. Spr. wijst op de portemonnaie. Naar alle kanten is voorzich tigheid geboden. Over de radio-distributie zegt spr., daar is wellicht te veel of te weinig aan gedaan, of deze gemeentelijk of niet-gemeentelijk moet worden behandeld. Spr. waarschuwt met klem tegen gemeentelijke radio-distributie, niet op principieelen, doch op financieelen grond. Ge zien de groote werkloosheid valt niet te zeg gen, hoe dit bedrijf zich zal ontwikkelen. Het is een financieel vraagstuk. Het beste zou wel licht zijn nog langer uitstel, dan kan men zien (interruptie van Duinhoven S.D.A.P.,,dat is geen kunst Spr. wil geen debat over deze zaak ontketenen, doch hij acht het een finan cieel experiment. Verder zegt spreker, zou de Raad wenschen, dat de Gemeente tot radio distributie overgaat, dan heeft men den tijd voorbij laten gaan. Men zou dan moeten zien te redden wat te redden valt. De vuilnisstorting is 0°^ een financieel vraagstuk. Men heeft gevraagd over een tweede vuilverbranding in verband met eigen electriciteitvoorziening of vuilverscheping. Vuilverscheping acht spr. het goedkoopste. De kosten worden op 30.000 per jaar be rekend. De heer DE BRUIN (v.B.) vult aan, dat zijn bedoeling geweest ia te vragen of tnen vuil blijft storten tot aan den Rotterdamsche dijk en of andere stortplaatsen beschikbaar zullen zijn. Weth. SLAVENBURG antwoordt, dat dit de heer Houtman (Weth. van Gemeen te w.) verder zal behandelen. (Weth. Houtman in terrumpeert: als er moeilijkheden zijn, gooien ze weg!). Weth. Slavenburg vervolgt tot mevr. van Benthemde Wilde, en zegt dat deze gespro ken heeft over afbraak, gepleegd op het be- waarschoolonderwijs. Spr. zegt o.a. dat er overal bezuiniging is, en dat er wel niemand jn den Raad zal zijn, die dit durft ontkennen. Dat moet dus ook bij Gemeente en Rijk ge schieden. Wanneer de klassen iets zijn ver groot e.d., moet men geen woorden als „af braak" gebruiken. Dat doet de S.D.A.P. te graag tegenwoordig. Tegen deze schering en inslag moet spr. stelling nemen. Aan mr. Kavelaars zet spr. uiteen dat het practisch hetzelfde blijft of men verhooging van belastingbij drage vraagt of dat er uit het gemeentefonds meer wordt uitgekeerd. De financieele zelfstandigheid komt by het eer ste geval eerder in het gedrang, waarvoor spreker waarschuwt. Daarom, aldus spr., is het College gekant tegen verhoogde raming van de belastingbijdrage. Spr. geeft ook nog even een rectificatie op zijn antwoord in een vorige vergadering gedaan t.o. van de vraag of het Rijk voorwaarden stelt bij een belas tingbijdrage. Ook wat de heer Kavelaars heeft gezegd omtrent de Havens, vraagt spr.: hebt ge deze opmerking in volle ernst gemaakt? Er is nu wel geen haven, die met eenige winst werkt, ook niet in Rotterdam. Het belang is echter, dat vele neven-industrieën zich vestigen en alles wat met een haven-exploitatie samen hangt. Een juist beeld van de opbrengst en het nut van een haven kan niet gemakkelijk worden becijferd. Iedere gemeente heeft ech ter, evenals Rotterdam, en ook Schiedam dus, het nationaal belang te dienen, als stad aan een groote riviermond. De kosten zijn niet juist weer te geven. Spr. haalt aan, hoe b.v. de Koemarktbrugbouw drukt op de haven dienst. Men kan toch niet alle havens tot begane straten maken. De verschillende be drijven, die langs de Havens gevestigd zijn, zijn er toch ook mede gebaat. Spr. geeft dan een korte uiteenzetting, dat het juist is de begrooting zoo goed mogelijk te ramen, d.w.z. de ontvangsten zoo laag mogelijk, de uitgaven zoo hoog mogelijk. Bij deze manier van ramen heeft men tenminste geen teleurstelling te wachten op het eind van eèn begrooting. Of men de speling al grooter of kleiner maakt doet niets af aan de door het Rijk uit te keeren bijdrage aan de Gemeente, daar het Rijk toch pas uitkeert bij afsluiting van een begrootingsjaar. Aan den heer v. Iersel antwoordt spr. be treffende zijn vraag over de presentiegelden van den Raad. Spr. heeft er nooit in gezien een juiste belooning voor de door de Raads leden gepresteerde diensten. Spr. wenscht wel eventueel te overwegen het voorstel van den heer van Iersel, betreffende een andere verdeeling van het uitgetrokken presentie geldbedrag, mits het bedrag niet hooger komt. Aan de heeren Hoogendam en v. d. Kraan, betreffende de plannen met de werkloozen- cursussen, merkt spr. op: Toen door de ministerieele medewerking een dergelijke ont wikkeling der werkloozen-cursussen is moge lijk gemaakt, heeft de wethouder van sociale zaken, de volle medewerking gehad om dezen menschen nuttige bezigheid te verschaffen. Het verheugt spr. zeer, dat hij hieraan heeft mogen medewerken. Tot mevr. van Benthem—de Wilde zegt spr. dat haar vrees juist is, niet wat betreft de werkloozen-cursussen, doch wel wat betreft die voor de vrouwen van werkloozen! Er heb ben zich 1300 vrouwen voor deze cursussen gemeld. Deze cursussen lokken zoo aan, om dat. men er eens iets kan maken van die nut tige stukken en ze mede mag nemen. De vraag voor het College Is nu: le. of het moge lijk is de cursussen op dezen voet voort te zetten, gezien het hooge bedrag dat ze kosten; 2e. of ze op deze wijze voortgezet, niet leiden tot groote gezinsontredderingDeze laatste vrees is niet ongegrond. De minister neemt een zelfde standpunt in. De cursussen, in de eerste plaats, die voor vrouwen van werk- lcozén moeten „verschrikkelijk" worden be perkt. Tot den heer Collé zegt spr., dat deze ge zegd heeft, dat het Pujk hoe langer hoe min der doet voor de werkloozen. Spr. ontkent zulks aan de hand van gespecificeerde bedra gen. In totaal is dit jaar de som betaald, aan steun, armenzorg enz. van 300.000.000! Dat is meer dan vóór den oorlog de geheele Neder- landsche staatsbegrooting bedroeg. Hier is toch wei plaats voor een gevoel van waar- deering. Spr. sluit zich ook aan bij hetgeen de heer v. d. Kraan gezegd heeft over het samenzijn van gehuwde vrouwen en jonge meisjes op de werkloozen-cursussen. Verdei gaande, zegt spr. tot den heer Collé, dat de communistische zijde ditmaal in een beschaaf den vorm heeft gesproken, als we nog niet gewend waren. Spr. vraagt den heer Collé of zijn klacht over het niet plaatsen bij de rouleering van communistische werklieden, ook geldt voor wat betreft den dienst der Gemeentereiniging? Spr. heeft daarvan an ders een staat laten maken en zal hun op de hoogte brengen. Wat betreft de klacht der communistische fractie, dat hier leden uit de diverse com missies geweerd worden, zegt weth. Slaven burg, dat dit komt, omdat de heer Frenay toentertijd uitdrukkelijk heeft verklaard: „we- stellen geen prijs in vertegenwoordiging in die commissies". Spr. wijst dit verwijt dus terug. Wanneer het standpunt gewijzigd is, moet dit ter kennis worden gebracht. Verder gaat spr. nader in op de rede van mevr. van Benthemde Wilde. Wethouder HOUTMAN (V.B.) (Gem.werken en Grondbedrijf) komt aan het woord en zegt o.m., dat weth. Slavenburg een goed deel in zake havens en vuilverbranding e.a. voor zich heeft gehouden. De vest laat de heer Slavenburg aan de andere wethouders. Voor de rest sluit spr. zich bij den heer Slavenburg aan wat betreft den dank gebracht door raadsleden voor het werk van het college van B. en W. Betreffende vuilverbranding zegt spr. de manier van storten is het goedkoopst. Het kan op deze plaats nog wel 2 jaren doorgaan, Men zal een zeker gedeelte van den Rotter damsche dijk afblijven. Het aanwezige zand zal zooveel mogelijk worden benut. Verder „knijpt" het niet. Ter gelegenertijd zal Ge meentewerken daar ook echter wel weer een oplossing weten te vinden. De Radio-distributie zal spr. liever laten rusten. Of het gemeentelijk of particulier moet worden, komt dan nog wel aan de orde. Wat betreft de Havenkwestie daarvan heeft de heer Slavenburg het beste gedeelte Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. „De Komeet" om vergunning tot uitbreiding van de werktuigenfabriek in het pand Buitenhavenweg 90, kadaster Sec tie L. no. 2394, met 4 eleetromotoren van resp. 4, 2, 1,1 en 1.1 P.K., drijvende een frais-, een slijp- en twee boormachines, zulks met verwijdering van 1 electromotor van Hé P.K.; 2. de Meubelfabriek „Modern" om vergun ning tot uitbreiding van de fabriek voor ma chinale houtbewerking en het vervaardigen van meubels in het pand Buitenhavenweg 132 kadaster Sectie L. no. 146, met 3 eleetromo toren van resp. 5, 3en 3 P.K., drijvende een schuur-, een stofzuig- en een kortzaagma- ehine, zulks met verplaatsing van 1 electro motor van 3 P.K., drijvende een pennensmj- machine, en met verwijdering van 1 electro motor van 2 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag 24 December 1935, des voor- niiddags ten 11.30 uur zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zij11 niet tot beroep' op eene beslissing ingevolge de de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over- overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 10 December 1935. gepakt. De heer Slavenburg heeft er ver geten bij te zeggen, dat de kosten om de groote Wilhelminahaven te maken op spr. afdeeling rusten. Spr. staat echter aan de zijde van den heer Slavenburg waar deze heeft gezegd, dat we de havens noch voor industrie noch voor handelsdoeleinden kunnen missen. Over den polder Nieuwland zegt Slpr. tot de heeren v. d. Kraan, Hoogendam en mevr. v. Benthemde Wilde: die zaak moet niet met groote snelheid worden opgelost. Men kan wel zeggen het is een mooi object voor werk verschaffing, doch gezien de benoodigde groote kapitalen is men zoo maar niet uitge sproken. Doch spr. zegt, dat Schiedam momenteel nog geheel geen gebrek aan bouwgrond heeft. In 1933 werd ér nog voor 1 millioen grond verkocht. In 1935 nog slechts voor 70.000 gulden. En wanneer de tegenstemmers van 't bebouwen van het Potgietersplein hadden ge wonnen, was dit laatste bedrag slechts 20.000 geweest. Het laat zich aanzien, dat in 1936 de vraag nog zeer sporadisch zal zijn. Zit de gemeente nu zonder grond? Moest de heer v. d. Kraan zeggen: het is ten hoogste tijd? Voor villa- bouw is er in Kortland plaats voor 20 groote en 30 kleine villa's, of wel 15000 M2. bouw rijpe grond. De bouwers hebben op geweldige wijze van de crisis geleden. Er is weinig vraag, ook al gezien de aanhangig gemaakte wet op de vaste lasten, waardoor geen gelden voor hypo theek zijn te krijgen. Heeft men den Nieuwlandpolder noodig? Er liggen 75000 M2. grond in Mathenesse direct beschikbaar. Gewoonte is gelijk met den bouw, de straat- en riool-aanleg te doen. Wanneer straks die 75000 M2. zijn volgebouwd, zal ge zien de kosten van 1,8 millioen en de op brengst van hoogstens 1,3 millioen, het totaal verlies op die gronden 5 a 6 ton bedragen. Er komt duidelijk aan het licht, dat die z.g. potjes van Houtman, dat z.g. Rotterdamsche potje, noodig zijn, om dat geld er bij te bren gen. Wil men op dezelfde wyze de uitgifte van dezen grond doen? Er is grond aanwezig voor iederen bouw, welken dan ook. Mr. Kavelaars heeft gevraagd, of B. en W. er rekening mede kunnen houden om de Prov. Staten of Delfland weder te laten be talen aan de werken van den buitensluis. Deze wissel wordt echter niet gehonoreerd. Schieland heeft wel het recht om een en an der te gelasten aan de gemeente, de kosten komen echter voor rekening der gemeente. Bij de Koemarktbrug heeft men 5 pet. be taald, zijnde 25000. Doch dit was, omdat door de breeden doorvaart der brug, de pro vinciale vaart verbeterd is. Er is geen sprake van dat Delfland meebetaalt 120.000) van de werken aan de Buitensluis. Met den heer van Iersel is spr. het eens, -dfft men nu vermoedelijk veel stank yan het water kwijt zal zijn, hoewel de loozing van het rioolwater en faecaliën van het Singel kwartier op de havens steeds nadeeligen in vloed zullen doen gevoelen. Wellicht ware te probeeren of de Regeering een afvoerbuis naar de rivier in werkverschaffing zou wil len geven. Aan mr. Kavelaars zegt spr. toe de helling in den Gerrit Verboonstraat te zullen doen herzien. Wanneer, kan spreker niet mede- deelen. zulks in verband met de uitvoering van het geheele plan. Den heer de Bruin zegt spr., dat de ge meente zelf de eventueele verkeersverande- ring bij het nieuwe postkantoor zal hebben te betalen. Van de P. T. T. heeft men het oude postkantoor reeds voordeelig kunnen koopen. MORGEN, WOENSDAG, begint onze groote kleeding naar maat en confectie. ENORME KOOPJES RDAMSCHEDIJK 209 TELEFOON 68160 Reel. 14861S 16 Toezegging tot deelname in de verbetering der verkeerstoestand heeft men wel kunnen los krijgen. Aan den heer v. d. Kraan zegt spr. dat het voormalig St. Jacobshuis voorwerp is van ernstige bespreking bij B. en W. Tal van vraagstukken dringen zich in verband hier mede op. De meening is, dat er iets moet gebeuren. Spr. zegt verder toe met Gemeente werken te zullen bespreken over het aan brengen van een afrastering met groen in de Boerhavelaan. Spr. vertrouwt, dat de huis eigenaren hun toezegging tot een bijdrage, als dan niet zullen vergeten. Aan den heer Hoogendam zegt spr. dat het rouleeren van los personeel aan Gemeente- Werken een ernstig punt van bespreking uit maakt. Doch het is te begrijpen, dat deze dienst zich voor rouleering met korten tijds duur niet direct leent, daar vaklieden, die Ingewerkt zijn, niet gaarne, ook niet door de opzichters, worden gemist. Aan mr. Kavelaars betreffende diens vraag over de twee canons van bouwgrond van v. d. Weijden in de huishoudschool, zegt spr., dat de zaak met v. d. Weijden in orde is, doch dat dit met de Huishoudschool niet zoo ge makkelijk gaat, gezien de aanmerkelijke sub sidie van het Rijk. Dan gaat weth. Houtman nog een politiek appeltje schillen met mevr. van Benthem de Wilde. Spr. zegt o.m., dat mevr. v. B. de W. gewoon is die doode elementen (liberalen) te lijf te gaan. Of liever ze ging meer in de richting der liberale pers. De liberalen, aldus Weth. Houtman, hebben weinig te zeggen over b.v. de N.R.C., het Vaderland en het Han delsblad. Politiek gesproken vinden wij het geschrijf daarin wel aangenaam. De liberalen dragen echter geen verantwoordelijkheid voor Wat in die bladen staat. Over al die stukken m de Rotterdammer (interruptie van mevr. v. B. de W.: en in de Schiedamsche Courant) kan men niet zeggen, dat dit liberale bladen zijn (algemeen gelach). Tot mevr. v. B. de W. zegt spr. nog iets over de door haar aan gehaalde advertentie uit de verkiezingsdagen in "8e Schiedamsche Crt (interruptie mevr. v. B. de W.ik heb het niet uit een adver tentie, doch uit een stuk). Radio-distributie is geen bedrijf dat de ge meente moet ambieeren. Als Gemeentebedrijf kost het meer geld, dan als particulier bedrijf (geroep: dat is een ridderlijke erkenning!). Men kan dat niet aan iedereen geven. De brandweer en politie-oproeping zijn voor de overheid van groot belang, daarom is het noodig goed uit te zien aan wie wij dergelijke groote belangen toevertrouwen. Verder sluit spr. zich bij den heer van Dorp aan; of de gemeente zal moeten overwegen, om de ge meente zelf te entameeren. Weth. mr. M. M. v. VELZEN (R.K.) (Techn. bedrijven) sluit zich aan bij de rede van weth. Slavenburg voorzoover de dank betuiging aan het College door sommige raadsleden gericht. Spr. voegt er aan toe, wederkeerig namens het College van B. en W. den raad dank te zeggen. De Raad staat aan het Hoofd der gemeente. Niettegen staande verschil van opvatting neemt ze maat regelen in het belang der gemeente. Spr. gelooft dat het goed is, wegens vernieuwing van den Raad er op te wijzen er is een nieuwe generaal vele officieren en onder officieren zijn vernieuwd de heer Kedde (C.P.H.) behoort tot de onderofficieren dat deze Raad zich oefent in de kunst van zelfbeperking ten aanzien der replieken. Wan neer beide partijen het hart luchten, b.v. mevr. v. Benthemde W., moet het verstand, het gevoel beheerschen het gaat den man beter af dan de vrouw. Spr. zegt verder dat mevr. van B. de W. de discussies in ieder ge val op een hooger peil heeft gebracht (inter ruptie mevr. B. de W.: zooals U en de heer Houtman dat gedaan hebben?) Mr. van Vel- zen zegt, dat men grappen moet kunnen ver dragen. In antwoord op de vragen van deh heer Etman, mevr. van Benthem en den heer Collé inzake de kwestie krotwoningen, zegt spr. ondermeer, dat er een groote wijziging is gekomen in de vraag wanneer een krotwoning als onbewoonbaar wordt verklaard. Was vroe ger art. 21 der Woningwet geldig, thans bij de nieuwe wijziging wordt art. 25 toegepast. Het Hooge gezag. Ged. Staten, moeten met behulp van een Kon. Besluit deze onbewoon baarverklaring goedkeuren. De vraag is nu geworden, of een woning niet alle mogelijke middelen niet geschikt voor een gezin van b.v. 6 personen, wel geschikt te maken is voor bewoning door 1 of 2 personen. Dat het zeer moeilijk is goedkeuring te verkrijgen, bewijst spr. met de Kon. Besluiten inzake deze kwestie van 29 Aug. 1930 betreffende Amsterdam, 7 Nov. 1930 Hilversum, enz. Spr. vraagt of de gemeente hier haar plecht niet heeft gedaan Van 1926 tot 1930 werden 137 krotten opgeruimd. In 1931 tot 1934 34; in de jaren 1933 en 1934 is er echter geen woning onbewoonbaar verklaard. Dit wil niet zeggen, dat het College die jaren gerust heeft óp z'n „lauweren", of dat het een laksche houding heeft aangenomen ten aanzien van de woningvoorziening. Spr. wijst er op hoe in 1933 in het geheele rijk 1625 en in 1934 nog slechts 614 woningen werden onbewoonbaar verklaard. Spr. wijst verder op de discussies in de Tweede Kamer. Deze woningen werden niet in de groote ste den, doch in hoofdzaak in Emmen opgericht, waar men nog in leemen hutten leefde. Er is ook gevraagd: is de voorraad wonin gen voldoende. In dit verband stelt spr. ook vast, dat aan dit vraagstuk nog vast zit te Electr. lampen 15, 25 en 50 kaars 39 ct Splendorlatnp 100 kaars 105 ct Pbilips-lampen 15. 25 en 50 kaars 66 ct Rijwiel dynamolamp 249 ct Grootste sort, en bet goedkoopst is alleen HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 constateeren, dat het nu niet meer gaat om krotwoning, doch om krotbewoning. Men is er niet in geslaagd in verschillende gevallen, menschen die het goed kunnen be talen uit hun z.g. krotwoning te doen ver huizen naar een betere, meer passende wo ning. Men kan die menschen niet aantoonen dat die woningen moreele defecten veroor zaken. Hier spreekt 't egoisme weer. Men be taalt liever de lagere huren der krotwoningen. Spr. geeft een beeld van het aantal wonin gen in Schiedam: 31 Dee. 1933 waren er 14893 woningen; 31 Dee. 1934 15426. Het aantal gezinnen bedroeg 14939. Er was dus een over schot van 487 woningen. Dit is meer dan de gebruikelijke 3 pet. (Interruptie Hoek, R.K.: ja maar de huurwaarde) In Rotterdam staat 7,8 pet. leeg. Op de Lin ker Maasoever het grootste contingent. Verschillende factoren maken het onmoge lijk een verschuiving zich te laten voltrekken Spr. zegt, dat wanneer wij hier gaan staan op het standpunt „goedkoope woningen", dat wij dan zouden gaan bouwen voor Rotterdam. Daar voelt spr. niets voor. In Rotterdam dam zijn 18.932 woningen van 27530G en 24.127 woningen van 300300 d.i. 6 a 7 per week. Spr. verwacht bij goedkoope woningbouw hier, een verhuizing van Rotterdam naar Schiedam, al houdt de huurtoeslag wel eenigszins tegen. In een dergelijke opening van de poorten van Schiedam te verantwoorden Op grond van een goed financieel bestuur maatschappelijk hulpbetoon scholen enz. zouden we hier topzwaar worden. Natuurlyk moeten wij opbouwen, we moeten geen vijver zyn. Doorstrooming is goed. We moeten de zaak bekijken, doch niet te hard loopen. Schiedam heeft voor zijn eigen arbeiders te zorgen en moet geen toevluchtsoord worden van een gemeente van 600.000 inwoners, zonder financieele mogelijkheden daartoe. Spr. geeft een uitleg van den huurtoeslag, die vergoed wordt tot maximum 2/3 is ,f 4. per woning van 6. Aan huurtoeslag werd tot 16 Nov. 1935 uitbetaald ƒ120.733,10. Dit zal wel worden tot en met eind December a.s. 140.C00. Deze toeslag komt ten goede aan 2100 gezinnen op den woningvoorraad. Dit heeft een verlammenden invloed om te zoe ken naar woningen door arbeiders, die feite lijk een huur moeten betalen naar gelang het loon, dat zoo'n arbeider verdient en de wo ning die daarbij past. Op de vragen van dhr. Hoogendam en dhr. van Dorp betreffende vestigingseischen ten opzichten van nieuwe winkels door de ge meente te gaan stellen, zegt mr. v. Velzen, dat de gemeente op het betreffende Rijks- wetontwerp beter zal kunnen wachten, gezien ook al de woorden in den Troonrede uitgesproken. De eenige gemeente, die een dergelijk voorstel in zijn Raad heeft gebracht, was Amsterdam. En daar werd het voorstel ver worpen! en wel door tegenstemming van de S.D.A.P., die wel wilde medewerken voor alle winkels, maar een uitzondering wensch- te, n.l. dat er wel coöperatiewinkels zouden mogen worden gevestigd. Mijnheer X, Y, of Z, zouden zich dus niet hebben mogen ves tigen, maar de coöperaties wel (dhr. Klaas- sen (S.D.A.P.) toont zich niet gerust. Dhr. v. Velzen zegt gaarne zich met den heer Klaassen, daarover te willen meten). De heer Hoogendam verklaart nog, dat ook naar zijn meening in Bussum iets dergelijks bestaat, als een vestigingsverbod. Betreffende nieuwbouw zegt mr. v. Velzen, dat het algemeen streven moet zijn goed koope woningen bouwen, maar het moet ook mogelijk zijn. Alles wordt duurder gemaakt! Belastingen b.v. Straatbelastingen met 1 Jan. 1932 van 3 °P 4% pet. In 1934 van 4% op 6 pet. Hoe wil men deze kwestie nu oplossen? De bouwers moeten toch eenigszins weten Hoe hoog hun onkosten loopen, afgezien nog of ze geld kunnen krijgen, daar het ontwerp-wet „vaste lasten" ieder hypothecair-bouwcrediet tegen houdt! De wet is al lang ingediend, doch nog steeds geen wet! Voor de bouwers is geen crediet aanwezig. De Gemeentelijke overheid heeft men dus iets te verwijten? Wat heeft de gemeente gedaan tot verlaging der huren? Zulks met behulp van geld van overheidswege. Bij Volkshuisvesting werd op 782 woningen verlaging toegepast van 60 ct.de huurprijs werd gemiddeld 71.5.20 per week. Het bedrag was totaal 24182.60: Mij. St. Jozef" op 213 woningen, bedrag 5369.per woning 0.50, is een gemiddelde huur van 5.40 per week; Mij. „Eendracht" op 93 woningen 3902.60, is per woning 0.80, gemidelde weekhuur is 4.55; Bij Schiedam Vooruit" op 98 woningen f 1827.80, met 35 tot 40 cent, of een gemid delde weekhuur van 5.77. (Wordt vervolgd). Verwacht wordt; Matige tot zwakken, later afnemende, Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt. Schiedam. Passage theater, 8.30 uur, „Op 't Kantj® af" met Oliver Hardy en Stan Laurel en „Se quoia" met Jean Parker. (Goedgekeurd). SCHIEDAM, 10 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwyn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.1,10. WINKELWEEK GROENELAAN. Hard wordt er gewerkt om de Groenelaan een feestelijk aanzien te geven. Gisterenavond is de verlichting en de luidsprekersinstallatie aangebracht, alsmede de hulzen waarin de vlaggen gestoken moeten worden. Donderdag 8,30 uur vertrekt het muziekge zelschap „Gusto" ter gelegenheid van de ope ning der Groenelaan-winkelweek vanaf de Broersvest naar de Groenelaan. Achter het korps zullen de deelnemende winkeliers op een auto plaats nemen. (Allen met „hooge dop") De route is als volgt: Broersvest, Gerrit Ver boonstraat, Lange Nieuwstraat, Hoofdstraat Lekstraat, Nieuwe Maasstraat, Beierlandsche- straat, Groenelaan, Wilhelminaplein. Groe nelaan. Hierna zal door den voorzitter van het co mité, de heer J. Verhagen, de winkelweek officieel worden geopend. TOONKUNST. Wegens ongesteldheid kan de zangeres An- kie van Wickevoort Crommelin, welke Don derdag a.s. in het Passage-Theater een liede- renavond zou geven, niet optreden. De voorbereidingen voor dit concert zyn tè ver gevorderd dan dat het uitgesteld kan wor den. Het Bestuur van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, afdeeling Schiedam en Omstreken heeft dan ook de noodige stap pen gedaan om toch een concert op 12 De cember te doen plaats hebben. De pianist Theo van der Plas, die de zan geres zou begeleiden en die zich tevens in enkele solonummers zou doen hooren, heeft zich bereid verklaard dien avond een piano recital te geven. Hoewel het natuurlijk zeer te betreuren s.i dat de liederenavond geen voortgang kan vinden, zoo worden toch de muziekliefhebbers op deze wijze schadeloos gesteld en wacht hen een avond van hoog kunstgenot. Het programma dat Theo van der Pas zal uitvoeren, bevat werken van Haydn, Schu bert, Debussy, Chopin, Liszt en Voormolen. Mogen velen door hun aanwezigheid blijk geven, dat het optreden van een groot pianist als Theo van der Pas, wordt gewaardeerd. GESLAAGD. Op Zaterdag 7 December 1935, slaagde voor het Inspecteursdiploma van den R. K. Bond van Hooger Politiepersoneel, waarvoor het examen te Nijmegen werd gehouden, de heer J. J. Roeling te Schiedam. Hij volgde de op leiding daartoe aan het Instituut „Jovanhu" hier ter stede. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Onderwijs zal Woensdag 11 December a.s. verhinderd zijn het spreek uur te houden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 79 December. GEBORENElisabeth C., d. van J. C. van der Have en T. Brouns, Huymansstraat 69. Cornelis, z. van P. van den Berghe en J. A. de Vries St. Janssteeg 6. Agatha C., d. van C. D. Nolta en E. Bakker, Warande 203. Wilhelmus J. M., z. van A. H. J. Willem- se en G. J. Verver, Jan van Avennesstraat 37. Leonardus J., z. van L. J. A. van Pot ten en J. de Koning, Nieuwe Buurt 9. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 9 Dec. Aangekomen Grieksch s.s. Mount Pentelikon, ledig van Rotterdam: Eng. s.s. Thala, ledig van Middlesbro beide om te dokken in de Wiltonhaven; Itaiiaansch s.s. Pascoli van Catonia via Londen om Zwa vel te lossen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Dec. Vertrokken Ned. m.s. Malvina, ledig naar St. Kitte, voor order. In verband met den autodiefstal waarvoor, zooals wij reeds meldden, Zaterdagavond na een wilde achtervolging reeds twee jongens werden gegrepen, zijn alsnog aangehouden, de 16-jarige. A. S. en de 17-jarige J. v. d. A.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1