m li WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 lÈÊÊÊÈkl SCHEEPVAART. KETHEL. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. V p gSÉJg ffH VENDETTA. üat het aantal lesuren zeer beperkt is, slechts 8 uur per week. Voorstel van B. en W. tot: a. het verleenen Van een crediet van 650 voor de aanschaf fing van nieuwe schoolbanken ten behoeve van de U.L.O.-school Al; b. Wijziging van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1935, model D 650. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor den aanleg in werkverschaf fing van een tweetal sportvelden ten Zuiden van het feestterrein in het Volkspark voor de S. V. A. V. „S.V.V." Mr. KAVELAARS (R.K.) vraagt, of de plaats wel geschikt is, met het oog op het feestterrein, waar dikwijls gesproken wordt enz., daar het gejuich op een sportveld, wel eens hinderlijk kan zijn, wanneer het zoo dicht bij ligt. De heer COLLé wenscht op te merken, dat het loon, dat zal worden uitgekeerd buitenge woon sober is gesteld, 38 cent per uur. Wat het werken onder leiding der Heide Mij. wil zeggen, weet spr. van mee te praten. Spr. stelt vast, dat hier zeer gevoelvolle woorden worden gebruikt o.a. door weth. Houtman, die sprak van „die stakkers enz." Het heeft spr. bevreemd, dat men met zoo'n voorstel in den Raad is gekomen. Het beteekent fei telijk een loonsverlaging van 7 a 8 per week. Voor grondwerk in tariefloon Is 25 het armste loon. Spr. ziet de noodzakelijk heid niet in, dat de Heide Mij. zulke werken moet doen, waarom niet Gemeentewerken hier als opzichter gesteld Hij verklaart dat de C. P. H. niet accoord gaat met dit voor stel, gezièn de loonen. De heer KLAASSEN (S.D.A.P.) vraagt, of het berekende bedrag voor het werk, zijnde 4200, niet aan den lagen kant is. Volgens spr. berekening wel! De heer WIEKENKAMP (A.R.) wil zich er niet in verdiepen hoe de loonen zijn. Het is en blijft werkverschaffing. Is het echter niet mogelijk om de Heide Mij. er buiten te houden? Zóó komen er toch meer onkosten, dan wanneer het onder toezicht van Ge meentewerken gaat. De heer SCHEURKOGEL (A.R.) zegt, dat in de 4200, 2000 kosten voor arbeidsloon en toezicht en voor materiaal absurd hoog zijn. Spr. meende dat de Heide Mij. in het algemeen slechts 5 pet. winst berekende van het te verwerken loon. Dat zou hier dus 210 zijn. Is hier soms het bouwen van barakken inbegrepen? In dit geval had de omschrijving duidelijker moeten zijn. De heer DE BRUIN (V.B.) vraagt, of de overeenkomst een permanent karakter draagt Weth. DINKELAAR dacht, dat niet zoo- velen het woord zouden vragen. Spr. gaat niet op wat de heer Collé naar voren heeft gebracht, in. Spr. zegt, dat we van de Re geering afhankelijk zijn. Deze schrijft de hoogte of laagte van het loon voor. Spr. zou niet aan willen raden, dit voorstel niet te aanvaarden. S. V. V. roept al jaren om uit breiding. Er zijn meer dan 500 werkende leden met slechts 2 terreinen. Het is in het belang van de werkloozen, dat het wordt uit gevoerd. Aan mr. Kavelaars zegt spr., op dat voet balveld zal straks feest genoeg zijn, en ook dat het andere terrein net zoo dicht by het feestterrein ligt als het nieuwe. Daarbij komt nog dat de feesten meest 's avonds zijn. Op Koninginne-verjaardag wordt er niet gevoet bald. Aan den heer Wiekenkamp zegt spr., dat het wel onder toezicht van Gemeentewerken wordt gegeven, daar het Rijk voorschrijft, dat deze werkverschaffing door de Heide Mij. moet gebeuren. Aan den heer Klaassen, dat de directeur van Gemeentewerken, de kosten berekent naar 220 man-weken a 18, makend ongeveer met 200 speling, 4200. Aan den heer Scheurkogel, dat er voor die andere 2000, een hek van 620 meter lengte moet worden geplaatst van 1395, zooals in Boschhoek en aan de Laanslootscheweg. Dan nog een draaihek a 50 en voor kosten van yaari enz. 400, onvoorzien 150. Als hij nu vraagt of voor dit bedrag nog barakken wor den gezet, zegt spr., dat de heer Scheurkogel dat zelf als deskundige wel beter weet. Mr. Kavelaars heeft gevraagd waarom het bestaande terrein niet wordt uitgebreid. Weth. DINKELAAR: B. en W. dachten een schitterende oplossing te hebben gevonden, daar anders het Volkspark afschuwelijk zou zQn behandeld. Plantsoendienst heeft zich ook daartegen verklaard. Spr. zegt nog, dat het de bedoeling is om het bestaande kinder speelterrein te egaliseeren en dit te verbin den met het nevenliggende terrein. Het voorstel wordt dan z.h,s. aangenomen, met aanteekening, dat de heeren mr. Kave laars, Kedde en Collé geacht worden te heb ben tegengestemd. Voorstel van de Commissie voor het onder zoek der rekeningen d.d. 7 December 1935, no. 17, tot voorloopige vaststelling der reke- ninge nover het jaar 1934 van de verschil lende takken van dienst en bouwvereeni- gingen. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden, voor den tijd van één jaar, van diverse perceelen tuinland in -den Nieuwlandschen Polder. Mr. KAVELAARS (R.K.) vraagt of deze bedragen dezelfde zijn als vorig jaar. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om hen te machti gen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden, voor den tijd van één jaar, van diverse perceelen weiland, ge legen in 's-Graveland, den Nieuwlandschen Polder en den Polder Oud-Mathenesse. Z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om de met den heer J. Kool, alhier, aangegane onderhandsche verhuring van den stal van de voormalige boerderij in Spieringshoek te verlengen voor het jaar 1936. Z.h.s. aangenomen. van B. en W. schrijven tot wijziging van de verkoopvoorwaarden van den grond, waar op het pand Tielman Oemstraat 22 is ge vestigd. Dienovereenkomstig te besluiten. Z.h.s. aangenomen. Van de Ver. Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, gevestigd te Amsterdam, houdende verzoek maatregelen te nemen, opdat het gesprokene door het lid van den Gemeenteraad, den heer van Duin hoven, bij de behandeling van het voorstel van B. en W. inzake de verhooging van het maximum-aantal drankwetvergunningen in de gemeente Schiedam niet verder ten kwade van het koffiehuis- en restaurantbedrijf moge werken en den heer van Duinhoven worde verzocht zijn beweringen omtrent het adres van de afd. Schiedam van genoemden bond, waarbij met het voorstel van B. en W. wordt ingestemd, te herroepen. De heer v. DUINHOVEN (S.D.A.P.) leest een gedocumenteerd betoog voor, vergezeld van diverse handteekeningenvan leden van de Vereeniging van Ned. Bond van Koffiehuis houders enz., waarin deze leden zich tegen hun bond uitspreken en den heer v. Duin hoven in zijn betoog in een vorige raadszitting gedaan, volkomen steunen. Spr. biedt de stuk ken aan den raadsleden en aan de pers ter kennisname aan. Het adres wordt verder voor kennisgeving aangenomen. Van den heer J. Bazen en 9 andere Lees bibliotheekhouders te Schiedam het adres, waarin er op wordt gewezen, dat de particu liere leesbibliotheekhouders, wier broodwin ning het is ontspanningslectuur te verschaf fen, door de concurrentie van de Gem. Lees zaal en Bibliotheek ten zeerste worden be nadeeld. Voor kennisgeving aangenomen. Van de z.g. Contact-commissie, samenge steld door de Vereeniging van directeuren van Hypotheekbanken en vijf andere vereenigingen en bonden, waarin dringend wordt verzocht de belastingen en tarieven drukkend op de exploitatie van het onroerend goed, aanmer kelijk te verlagen. In handen gesteld van B. en W. om advies. Van de afd. Schiedam van de Rev. Soc. Arbeiderspartij schrijven d.d. 5 Dec. 1935, waarin de uitkeering van een dubbelen Kersttoeslag aan de werklooze arbeiders wordt gevraagd. Van den heer J. van der Raaf, alhier, hou dende bericht, dat hjj zijn benoeming tot lid werknemer van de Commissie van toezicht op de Gem. Arbeidsbeurs aanneemt. Voor kennisgeving aangenomen. Weth. DINKELAAR licht nog toe dat deze Kerstgave berekend zal worden naar 25 pet. van het werkelijk uitgekeerde steunbedrag. De heer ETMAN (R.K.) vraagt of hier ook de huurtoeslag voor wordt aangemerkt. Weth. DINKELAAR bevestigt dit en voegt er aan toe, dat het ook in de bedoeling ligt van B. en W. om hun, die steun ontvangen van Maatschappelijk Hulpbetoon een zelfde Kerstgave uit te keeren. De heer WIEKENKAMP: En de menschen van de werkverschaffing Weth. DINKELAAR antwoordt, dat dit nog niet in de bedoeling der Regeering ligt om aan hen ook uit te keeren. Schrijven van B. en W., houdende bericht, dat, ingevolge mededeeling van den Minister van Financiën, de uitkeering uit het Ge meentefonds slechts 94,71 pet. zal zijn van de voorloopige uitkeering over 1935-1936, waar door het nadeel op de begrooting rond 17000 zal bedragen. In verband hiermede wordt voorgesteld: a. den inkomstenpost volgno. 5 met genoemd bedrag te verlagen; b. de z.g. belastingbijdrage tot dit bedrag hooger uit te trekken en post 166a deswege te verhoogen met 11,900, en post 166b met 5100. Voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat door B. en W. nog het navolgende stuk is ontvangen: B. Een schrijven d.d. 4-5 December 1935, B. no. 15.376/52 (3e afd.) G.S. no. 117, houdende bericht, dat zij de beslissing hebben verdaagd op het raadsbesluit van 8 November 1935 tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de Verordening regelende de wachtgelden en pensioenen voor dé Wethouders der ge meente Schiedam. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna vervolgt weth. Mr. M. M. VAN VELZEN (R.K.) (Techn. bedr.) zijn afgebro ken rede. Spr. wijst er op, dat hij reeds vol doende het beleid van B. en W. inzake Wo- ningdienst en Technische bedrijven heeft ver dedigd. Spr. ziet af van financiën. Alleen wijst spr. in dit verband op de schrikbarende toename van het aantal gemeenteleeningen in de jaren 1921-1931, waarover in economische statische berichten wordt geschreven.' Spr. vindt het ook wenschelijk, dat ieder raadslid een legitimatie-bewijs ontvangt, om toegang te krijgen ten opzichte van terreinen, die voor de orde-bewaking zijn afgezet. Over de Radio-distributie zegt spr., dat hij gelooft, dat het geheele College van meening is, datten aanzien van het vraagstuk het vroeger genomen besluit ongelukkig is. Neven factoren hebben bewerkt, dat er nu geen radio-distributie is. Dit ligt aan den Raad. Spr. vraagt nu, wat denkt gij te doen? Vol gens weth. van Velzen staat de barometer van den omroeper op zelfde temperatuur af en toe buiig (gelach en geroep: kans op on weer). Ten aanzien van de jonge werkloozen, de vrouwelijke en volwassen werkloozen, moet het spr. van het hart, dat het beheer van wethouder Dinkelaar in samenwerking met het College, den grootsten ijver betracht. Het is een vraagstuk van het hoogste cultuur- belang, vooral dat van de jonge werkloozen. Spr. geeft nog een korte beschouwing in dit verband over de Kindercriminaliteit. Hij spreekt namens de geheele R. K. fractie, wan neer hij zegt, dat het vraagstuk ter voor ziening van alle werkloosheid ook ten aan zien van de jeugd de volle aandacht der fractie heeft. Bij den omvang der jeugdwerk loosheid, zegt spr., liever één ding goed, dan twee dingen half. Spr. zegt o.m., dat de cur sus van 400 vrouwen, plotseling door een voorstel tot een bataljon, ja een regiment van 1200 deelneemsters is gegroeid. Deze zaak is daardoor niet goed voorbereid. Spr. aanvaardt het woord van den S. D. A. P.- woordvoerder niet, als hen spreekt van af braak in deze. Spr. ziet juist voor de arbeiders heil in dat soort cursussen. Spr. komt op voor de reeds besproken, in te stellen commissie. Hij gelooft dat dit goed gezien is. Aan mr. Kavelaars zegt spr. ten aanzien van diens vraag over het dempen van de Lange Haven, dat hij niet opziet tegen een groot werk. Afgezien nog van de noodzake lijkheid der haven voor doorspuien laat spr. de zaak maar liever buiten discussie. Naar de Kindervoeding gaat spr. groote belangstel ling uit! Wel is er geen rapport van den gem. arts. Langs de straten ziet men echter tal van jongeren, die geen voeding krijgen die voor hun krachten wenschelijk is. Spr. doet er een beroep op, dat door het parti culier initiatief vele Schiedammers zich ge roepen zullen voelen zoo'n kind aan tafel te noodigen om mede te eten. Spr. heeft dit particulier initiatief diep geroerd. 0 Dan komt Mr. van Velzen aan het poli tieke deel van zijn betoog. Spr. ontkent, zoo als de S. D. A. P. woordvoerster, dat heeft gezegd: „dat deze regeering de wagen in het moeras rijdt". Integendeel. Spr. haalt hier aan, het spel van Jan Musch „als je maar een verleden hebt". Men moet de noodige be scheidenheid betrachten. Hier zijn menschen aan de Regeering, die wel degelijk eerlijk meenen, Nederland uit het moeras te trek ken. Het is kinderlijk, kinderachtig zulke dingen' te zeggen. Spr. wijst nog op de theorie van het Plan v. d. Arbeid. (Plan 3 x cursief, zegt mr. v. Velsen). Bescheidenheid is een sieraad. Ook voor een politieke partij. Spr. verwijst op de verwildering der denkbeelden. Men dient goed te onderscheiden. Oorzaak en gevolg! Dikwijls wyst men (doelend op de S.D.A.P. houding) het gevolg als oorzaak en de oorzaak als gevolg aan. (interruptie van S. D. A. P.-zijde precies!) Wethouder van Velsen vervolgt: dat is bui tengewoon moeilijk voor uwe begrippen. De grondoorzaak zit in het verwilderen van den geest. Spr. heeft met groot opzien bemerkt, dat er iets verandert onder de S. D. A. P. en wel dat niet alleen de belofte, doch ditmaal ook een nieuw lid der fractie de eed aflegde. Dit is voor spr. van buitengewone beteeke- nis. Ze zeggen nu precies gelukkig ver- HET MARINIERS-FESTIJN IN ROTTERDAM. Duizenden hebben Maandag de koude getrotseerd om getuige te zijn van de ont vangst dar mariniers ten stadhuize. Tijdens de taptoe (beneden) stond de burgemeester met andere autoriteiten op 't bordes (boven). schijnsel! (v. Duinhoven interumpeert een ander vinde het fijn!) Spr. zegt dat de S. D. A. P. fractie de meest conservatieve is in den Raad. Spr. con stateert zelfs, dat het linksche college van B. en W. te Rotterdam, gisteren de mariniers heeft ontvangen op het Raadhuis (geroep v. S.D.A.P.: dat is burgerlijke beleefdheid). Nu moet men ook toch nog de Kroon eeren! Spr. zegt St. Nicolaas heeft me iets ge bracht. „Een dot van een boek". Als het geen crisis was zou ik ieder der leden van de S. D. A. P. fractie er een cadeau doen! Hierin moet u beslist eiken dag lezen! Het is het boek van Schaper! „Een halve eeuw van strijd". Spr. doet eenige voorlezingen over dema gogie. Mr. v. Velsen geeft nog enkele voorbeelden ten beste, die algemeene vroolijklieid verwek ken. (De heer Collé (C.P.H.) verklaart op een gegeven oogenblik dat hij midden tussehen de deugd inzit algemeene vroolijklieid.) Wethouder Dinkelaar (S.D.A.P.) begint met te verklaren, dat de raad in de allereerste plaats politiek,is. Op den 3en September is hier om in de terminologie van mr. v. Velzen te blijven een nieuw leger gekomen en ge lukkig een nieuwe generaal. Spr. huldigt hier de wijze waarop de bur gemeester hedenmiddag de zaak voor het nieuwe zusterhuis heeft behandeld (alg. ap plaus.) Toch is het goed, dat deze nieuwe generaal weet welke ond.-officieren en soldaten er zijn en vooral wat ze in hun mars hebben! Met de Korveërs heeft u allang kennis gemaakt! Spr. meent, dat beginselen de wereld beheer- schen. Hij sluit zich aan bij de woorden van dank die gebracht zijn aan het College van B. en W. Tot Collé zegt spr. o.a. wat bedoeld de heer Collé met zijn kritiek op de verkoop van groenten. Is hij vóór of tegen? Of is het uit- geloopen op kritiek van den eersten morgen. Het is mogelijk dat er fouten gemaakt zijn, spr. vraagt o.m. of het misschien menschen zijn geweest van Collé's partij, die het bord hebben uitgeveegd, waarop vermeld stond, welke groenten verkrijgbaar waren. Spr. noemt dit een kwajongensstreek en zegt, dat de hel den niet te voorschijn durven komen. Spr. licht de zaak voor werkverschaffing aan jeug dige werkloozen toe hun zakgeldregeling enz. Spr. zegt dat ze het beter hebben, dan die op hun 18e jaar in de metaalindustrie werken. Aan den heer Kedde (C.P.H.) geeft spr. advieh om zelf maar aan den minister te vragen wat „ethisch" minimum is. Ten aanzien van de vérlaging der normen van de steunuitkeering aan metaalbewerkers geeft spr. de volgende cijfers. Er waren 2892 metaalbewerkers, bij wien op 134 man in totaal, 184.40 per week werd gekort. Er waren 2174 transportarbeiders, bij wien op 76 man in totaal 28.90 per week werd ge kort. De heer Collé heeft het ook over steun verlaging gehad. Bedoelde hij, die van 1 Juli '34? In die week werd 5028.90 minder uit betaald. In het geheel dus 250.000 over een jaar gerekend. Toen is de groote verarming ook voor den middenstand gekomen. De koopkracht is toen yerlaagd, dat bewees de verkoop door den middenstand. B. en W. treft hier geen verwijt. B. en W. llebben een uitvoerig schrijven d.d. 27 Oct. 1934 hierover aan de regeering gezonden. Het college heeft de regeering laten weten, dat deze steunverlaging een enorme last voor allen heeft gebracht zoowel voor de werkloozen als voor den middenstand. Wethouder Dinkelaar vervolgt: Mevrouw van Benthem heeft gevraagd om meer kin derspeelterreinen in werkverschaffing voor jeugdwerkloozen te doen overleggen. Spr. zegt toe, dat dit de aandacht van B. en W. heeft en dat getracht zal worden toestem ming van den minister te verkrijgen. Ook de vraag over het onderzoek naar het woning vraagstuk door werklooze handels- en kan toorbedienden moet eerst in college van B. en W. komen. Wat de heer v. d. Kraan gezegd heeft om trent inrichting van het oude St. Jacobs- gasthuis tot museum. Dit is spr. uit het hart gegrepen. Het zal echter niet gaan zon der regeeringssteun. Er moet veel aan ge daan worden. B. en W. hebben niet de ver metelheid om een post voor dat werk op de begrooting te brengen, wat den heer v. d. raan verder gevraagd heeft om de bepaling „alléén Schiedamsche arbeidskrachten in de bestekken te doen opnemen. Spr. vestigt er de aandacht op, dat de regeering in deze arbeidsvoorwaarden in werkverschaffing op verruiming bepaald „door Nederlandsche arbeidskrachten". B. en W. zullen echter trachten zooveel mogelijk in die richting te doen ook om b.v. aan den bouw van het nieuwe stoomgemaal aan de Vlaardingerdvjk, Schiedamsche arbeidskrachten te plaatsen, is mislukt. Wat de beroemde commissie betreft (bedoelt wordt hier de commissie van toe zicht op de werkloozencursussen, die ingesteld wordt red. N.S.C.) gehoord de bespre kingen, bemoedigd spr. niet. Wat er o.a. staat in het verslag van B. en W. over „op de bres" staan door spr., daarin moet niet worden ver staan, dat spr. tegenover B. en W. staat. Integendeel. Het is naar spr.'s meening een goed verslag. Over wat de heer v. d. Kraan gezegd heeft, leest spr. het verslag van de Nieuwe Schiedamsche Courant, waarvan hij zegt, dat het uitgebreid en zeer juist is. De heer v. d. Kraan zegt daarin o.m.: „Spr. vraagt zich af of een gedeelte van het Colege zich dan met hand en tand moet verzetten tegen sommige voorstellen van den desbetreffende wethouder Daarom is het misschien gewenscht naast het College, een commissie te plaatsen, die aan te groote ver langens van dezen wethouder weerstand weet te bieden (gelach). Spr. is tegen het feit, dat gehuwde vrouwen en ongehuwden tot dezelfde cursussen worden toegelaten". De heer Dinkelaar vraagt: is dit nu wat onder de rechterzijde leeft Wat dat verslag betreft, daarin heeft in geen geval de bedot" ling gelegen B. en W. te kleineeren. Spr. brengt gaarne hulde aan de andere wethou ders en medewerking voor de werklooze- cursussen. Spr. heeft volle medewerking van B. en W. en ook van Gemeentewerken o.a. voor de werktuinen, waarvan er 200(?) van ieder 250 M2 konden worden geprojecteerd. Met genoegen en trots kan de gemeente op de afgeloopen cursussen terugzien. Alle politiek is geweerd geworden. Spr. achtte het belang zóó groot, dat hij meende, daf er niemand politiek spel mee zou spelen. Aan niemand is gevraagd op ze R.K., A.R., Chr.H. of S.D.A.P .'er zyn, zelfs zyn ér en kele in de werkverschaffing werkzaam, die Mussert tot hun messias hebben genomen (geroep: die moeten er uitDe wethouder zegt, dat hij tegen instelling van te veel commissies is. Spr. zegt o.m., dat commissies dikwijls kapstokken zijn, waaraan de vraagstukken worden opgehangen; ze maken het werk duur, stroef en met veel papier en vergade ringen. Men kan van het goede te veel krij gen. Indien niet noodig, is de S.D.A.P. tegen commissies. Spr. gaat nog even in op de cursussen voor werklooze vrouwen en meisjes en vrouwen van werkloozen. Spr. vraagt: Wat doet men daar Praten De directrice, mej. v. d. Ven is vol tevredenheid. Men werkt. Het is zelfs een opvoedende kracht voor de onge huwde vrouwen, dat ze daar die gehuwde vrouwen zien. Ze hebben het groote voor beeld, dat ze, als ze niets leeren, dezelfde weg op gaan als die gehuwde vrouwen. Het is volgens spr. een werk van groote sociale beteekenis. Men moet de lessen en cursussen hebben bijgewoond. Spr. zegt o.m., dat er verschillende vrouwen waren, die nooit geen naald hadden gehanteerd. Dat ze nu bij al die ellende nog zoo netjes gekleed gaan is voor het grootste deel aan die cursussen te danken. Tegen mr. v. Velzen zegt spr., dat hij de politieke surprise gaarne aan mevr. van Benthem overlaat. Tegenover v/eth. Slavenburg houdt spr. een geheel relaas over de ontwikkelingsgang der S.D.A.P. t.o. van wat deze gezegd heeft over de S.D.A.P. „als zou deze de slechtste snaren van de volksziel hebben bespeeld". Ten opzichte wat gezegd is door weth. mr. v. Velzen van weth. Slavenburg, tegenover mevr. van Benthum de Wilde over deze Re geering, zegt spr. dat ook de S.D.A.P. waar deert wat door de regeering gedaan wordt (interruptie van Duinhoven alléén de goede dingen!) Spr. haalt nog aan de kritiek, die o.a. het dagblad van Noord-Brabant en Pater Henricus op het regeeringsbeleid hebben uit geoefend. De S.D.A.P. ontkent de moeilijkheden der Regeering niet; in dit verband leest spr. een citaat van hetgeen in de zelfde „Schiedam sche Courant" (spr. bedoelt hier de Nieuwe Schiedammer, zie boven) heeft gestaan over de rede die spr. heeft gehouden bij de sluitings avond der cursussen. Na nog verder eenige politieke zetten te hebben gegeven, wordt deze zeer laat geëin digde vergadering gesloten. SCHIEDAM, 10 Dec. Aangekomen s.s. Rot terdam, Holl. Am. Lijn, ledig, van Rotterdam; Duitsch s.s. Lumme, ledig van Rotterdam; Noorsch s.s. Sirehei, ledig, van Rotterdam, al le om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Dec. Vertrokken Eng. s.s. Thala, ledig naar Rotterdam; Italiaansch s.s. Pascoli, ledig naar Antwerpen. SCHIEDAM, 11 Dec. Aangekomen: Ned. m.s. Flying Scotman, ledig terug uit zee in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 11 Dec. Vertrokken Turksch s.s. Telli, ledig naar Hamburg. OPBRENGST BAZAR. De netto opbrengst van de door de meis- jesvereenigtng Martha alhier gehouden ba zar bedraagt 315. DADER GEPAKT. Voor enkele weken werd van de Scheeps werf „Zorg en Vlijt" aan de Schiekade een belangrijke partij ijzer ontvreemd. Het is de gemeentepolitie gelukt den dader en het ge stolen ijzer op te sporen. Proces-verbaal is opgemaakt. i Valsche handteekening onder een huurcontract. De 35-jarige paardenkoopman B. de R. en zijn 30-jarige vrouw T. A. R. uit Sommels- dijk hebben terecht gestaan wegens valsch- heid in geschrifte. Aan de vrouw was ten laste gelegd dat zij in April en Mei een huur contract met acte van oorgtocht valschehjk had onderteekend met den naam van haar schoonvader en de R. werd er van beschuldigd van dit contract als ware het echt en onver- valscht gebruik te hebben gemaakt. Het ob ject, waarover het huurcontract liep. beti o n hotel- en cafébedrijf te Ooltgensplaat, a na mens de Betuwsche Hypotheekbank do°r en makelaar H. J. Nijgh aan verdachte B. ae K. was verhuurd. Toen deze geruimen ty r- stallig was gebleven met de huurbeta ng er de vader als borg aangesproken, °c eze ontkende de acte te hebben geteeGene De verdachten gaven toe, dat de o de man niet zelf zijn handteekening onder de acte had geplaatst. Volgens den paardenkoopman was er wel met hem over gesproken en zou de oude man er in toegestemd hebben borg te blijven. Aangezien hy echter niet meer kan reizen, zou zijn schoondochter de acte met zijn naam on derteekenen. De vrouw verklaarde dat inder daad haar man haar gezegd had, dat zijn va der het goed vond en in vol vertrouwen had zij toen diens naam onder de acte geschreven. In het vooronderzoek heeft de vader zeer po sitief ontkend, dat zijn zoon hem over deze aangelegenheid gesproken heeft. Indien hij dit ai gedaan had dan zou dé vader er toch nooit in toegestemd hebben borg te blijven. „De jongen", zoo verklaarde hij „heeft mij al heele- maal uitgekleed, zoodat er geen geld meer is om borg te blijven". De gevolmachtigde van de Betuwsche Hypo theekbank verklaarde, dat de informatie, wel ke op den vader was genomen, gunstig was. Getuige had gemeend, dat de handteekening onder de acte, die van den ouden man was en hij had er tegenover de vrouw die de geteeken- de acte kwam brengen, nog zijn verwondering over uitgesproken, dat een man op dien leeftijd nog zoo'n loopende hand schreef. Bij het verder verhoor bleek, dat er nog een briefje moet zijn, waarin de oude man schrif telijk zijn toestemming geeft om borg te blijven. Dat briefje berust bij de Hypotheek bank en de rechtbank wees de zaak weer naar .den rechtercommissaris terug teneinde een onderzoek te doen instellen naar de echtheid van de onder dat briefje geplaatste handtee kening. Er was ruimte genoeg. Tegen den niet-verschenen 23-jarigen va rensgezel W. T. uit Middelharnis, die op 14 Juli op den Noorddijk te Melissant met de door hem bestuurde auto een ongeluk had veroor zaakt, heeft het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman geëischt 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verd. had niét behoorlijk uitgeweken toen hij twee voetgangers op dien dijk inhaalde v x - M De te Egmond gestrande sleepboot Drente is reeds voor een belangrijk deel gesloopt. Een overzicht op het onttakelde schip. tengevolge waarvan de slagersknecht C. Trom mel werd omvergereden en bloedende verwon dingen aan zijn linkerbeen had gekregen. Uitspraak 24 December. Een verfdiefstal op liet abattoir. In den ochtend van den 9en September werd ontdekt, dat er met behulp van een valschen sleutel was ingebroken in een werkplaatsje op het terrein van het open baar slachthuis, waar de schilder H. van Dam zijn voorraad verf en andere materialen bewaarde. Een groote bus met witte Japan- lak was van zijn plaats gehaald en gecon stateerd kon worden, dat men een hoeveel heid verf uit die bus in een ander vat had overgebracht. De dief moet daarbij zijn handen met verf hebben besmeurd, want aan een waterkraan zijn sporen witte verf ge vonden, waaruit kon worden afgeleid, dat de dader na den diefstal zijn handen gewasschen heeft. De politie stond voor het moeilijke vraag stuk op te lossen, wie hier dezen diefstal had gepleegd. Zij ging heel nauwkeurig na, wie van de personen, die geregeld op het terrein van het abattoir verkeeren, daarvoor in aan merking kwamen. Zoo betrok zy ook den 38- jarigen nachtwaker A. P. D. in den kring van haar belangstelling. Een agent van politie verrichtte te zijnen huize een huiszoeking, waarbij een aantal bussen verf te voorschijn kwamen. De nachtwaker beweerde, dat hij die verf op regelmatige wyze verkregen had, ongeveer vier maanden geleden. Die bewering kwam den agent verdacht voor, aangezien er op de witte verf, die zich in een bus be vond, in het geheel geen vlies vertoonde, het geen toch het geval moest zijn geweest, al3 die verf daar al eenige maanden in de bus had gestaan. De aanwijzingen tegen ver dachte gingen echter nog verder, toen ont dekt werd, dat zich op de groote bus, die zich in de werkplaats bevond, afdrukken van ZÜn vingers voorkwamen. - Als verdacht van diefstal heeft D. thans terechtgestaan. Hij wist voor beide gronden van verdenking een verklaring te geven. Dat er geen vlies op de verf was gekomen, was hieraan te danken geweest, dat verdachte op de verf een laagje water had gegoten. Aangezien hij juist van plan was geweest een kinderledikantje te gaan verven, had verdachte het water van de verf verwijderd, den dag, voordat de agent bij hem huiszoeking verrichtte. Wat de vingerafdrukken betreft, verdachte is den morgen, dat de diefstal werd ontdekt, in de werkplaats geweest, waarby hij de bus Japanlak had opgetild. Waarom hij dat aan de bus gedaan had en niet aan de ooren, die zich aan die bus be vinden, wist verdachte niet te verklaren. Nadat eenige getuigen waren gehoord, heeft het O.M., waargenomen door mr. S. J. Loke het ten laste gelegde feit bewezen ge acht en 's mans veroordeeling geëischt tot 4 maanden gevangenisstraf. Door de zon verblind? Een geldboete van 25 subs. 5 dagen hech tenis heeft het O.M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer geëischt tegen de 30-jarige vrouw M. H. K. uit Zandvoort, aan wier onvoorzichtig en onachtzaam rijden het te wijten zou zijn geweest, dat op 2 September een aanrijding was ontstaan tussehen de door haar bestuurde auto en den motorrijder A. Kieboom, waarbij deze eenige verwon dingen had bekomen. Volgens verdachte had de motorrijder, dien zjj inhaalde, plotseling naar links gestuurd, waardoor hij in aanra king was gekomen met haar auto. De ge tuigen charge verklaarden, dat de motor rijder geheel rechts van den weg was blijven rijden. Volgens hen moet de oorzaak van het ongeluk hierin gelegen zijn, dat de auto bestuurster den motorrijder niet heeft ge zien. Vermoedelijk is zij door het zonlicht verblind geworden. Uitspraken 24 December. Uitspraken. J. B., 39 jaar, stoker, gedetineerd, wegens heling verdachte had een groot aantal snuisterijen en huishoudelijke artikelen, die zyn dochtertje, die leerling-verkoopster was bij den winkelier A. J. iburg, ten nadeele van haar patroon had weggenomen, als ge schenk aangenomen, tot 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. In de zaak van C. S., 34 jaar, ys- en llmo- nadefabrikant, die terechtgestaan heeft ter zake van brandstichting in zijn pakhuis aan de Nieuwe Boezemstraat, heeft de recht bank een nader onderzoek gelast naar en kele omstandigheden, die bij de behandeling naar voren zijn gekomen en daartoe de zaak teruggewezen naar den rechter-commissaris. In de zaak van J. T., 23 jaar, chauffeur te Den Haag, die terechtgestaan had ter zake, dat hij met de door hem bestuurde auto op een agent van politie, die hem een bevel tot stoppen had gegeven, heeft ingereden, zoo dat deze slechts door vlug op zij te springen zijn leven had kunnen redden, heeft de recht bank een onderzoek naar de reclarsv-vings* mogelijkheid gelast. Men deelt ons mede, dat als kapelmeester by het Rotterd. Operette Gezelschap, dat Za terdag a.s. zijn 10-jarig bestaan herdenkt met de opvoering in Tivoli van de operette „Vendetta", is benoemd de heer Anton Peers,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2