„Waar dat wiel draait" SflIlkR: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, STADSNIEUWS. 58ste JAARGANG. VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 No. 17431 BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 WINKELFEEST IN DE GORZEN. werkloozenretraite. hinderwet. PIANO-RECITAL THEO VAN DER PAS DE R. K. STAATSPARTIJ. diefstal. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING KETHEL. ROTTERDAM. RECTOR J- G. KERKVLIET t Hedenmiddag is zijn stoffelijk omhulsel naar de St. Petruskerk overgebracht. ONTWIKKELING EN GROEI DER GEMEENTE. Aan beperkte annexatie niet te ontkomen. BELASTING BIJ VERHUIZING NAAR ELDERS? SCHOOP-BALLET. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ROTTERDAMSCIIE SCHAAKBOND. Afscheid van Rotterdam. ONGEVALLEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per Post kec*ra„af? jJ® abonnementsprijs per drie maanden j 3.75, by vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt. Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels f 1.50. bi) vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. bij verlies van één hand, één voet of één oog150 - bij verlies van een duim f 75- bij verlies Gratis-Ongevallenverzekering f 500— bij overlijden door een ongeval f 500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. VJ» O O - J - van een wijsvinger f 50bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25.bij verlies van eiken anderen vinger. Hooggedopte winkeliers! Gisteravond is de winkelweek Groenelaan, die van 1323 Dec. gehouden wordt, ge opend. Om 8 uur reed statig een groote vracht auto door de Groenelaan. De heer Leo Brounts had de bijzondere taak om de heeren winkeliers te inviteeren een tochtje met deze auto te maken. Eén voor één verschenen de Groenelaan-winkeliers met de hooge dop, om zich aan het publiek te vertoonen. De vracht wagen werd steeds voller en voller, de belang stelling groeide aan en het publiek genoot van het vreemdsoortig, schouwspel om op dézen kouden winteravond net vroor licht een collectie winkeliers te zien met aller lei modellen hooge hoeden. Er waren er bij, die zich een baard hadden aangemeten, ter wijl er één bij was, die zoo nu en dan licht signalen gaf uit het lichtend oog van zijn hoofddeksel. Ook was er een eerbiedwaar dig winkelier, die zich een trapje moest laten aanleunen om zich bij zijn collega's te kunnen voegen. Onder groote hilariteit der menigte, begaf de auto zich naar café de Karseboom aan de Broersvest, alwaar Gusto's muziek- vereeniging" zich had opgesteld. In optocht begaf men zich vanaf Broersvest vik L. Nieuwstraat, Hoofdstraat, Lekstraat, N. Maasstraat, Beijerlandsche straat, Ouddorp- schestraat, Rozenburgschesfraat, Westerkade naar het begin der Groenelaan, alwaar halt werd gehouden onder de eerepoort met lieht- zuilen. Radio Jongsten deed toen de feestmarsch van het Amsterdamsche politie muziekkorps schallen door de groote Telefunken loud speakers, die gedurende deze week de muziek zullen verzorgen. Hierna werd de marsch voortgezet en ging men door de Groenelaan heen en terug, waarna de voorzitter der ver- eeniging, de heer J. Verhagen, zich voor den microfoon plaatste, die opgesteld was bij Tonny van Lent's rijwielhandel. De heer Verhagen sprak als volgt: Geachte stadgenooten, dames en heeren. Het is mij een groot genoegen als voor zitter der Groenelaan-winkelweek de gelegen heid te hebben U een hartelijk welkom toe te roepen. Deze feestweek moet, alle vooraf gaande winkelweken In Schiedam gehouden, verre overtreffen. Wij rekenen dan ook op uw aller medewerking. Zooals het bij elk feest behoort, hebben wij het als een groote plicht gevonden ons met een hoogen hoed te tooien. Ook de versiering zal niet weinig tot dc feestelijkheden bijdragen. Wij hopen dan ook, dat gezien de moeite en de tijd die de deelnemende winkeliers zich opgeofferd hebben, door het geachte publiek wordt gewaardeerd en de kooplust op zal wekken. Hiermede bedanken wij alle autori teiten en de pers, die tot het slagen van deze winkelweek hun volle medewerking hebben verleend. Wij wenschen alle deelnemende winkeliers een groot succes en verklaren hier mee de winkelweek geopend. Terwijl de heer Verhagen deze rede uit sprak, was persfotograaf Maltha op het dak van een huis geklommen om de wagen vol hooggedopten, in vogelvlucht, te kunnen ver eeuwigen. Een en ander gaf natuurlijk aanleiding tot een groote publieke belangstelling. Wanneer de winkeliers tijdens de winkelweek, zooveel belangstelling kunnen trekken als gisteren avond, kunnen zij tevreden zijn voor al de moeite, die ze zich getroost hebben voor de organisatie. Nader vernemen wij dat door de winkeliers genummerde bonnen worden verstrekt. De bijzonderheid is, dat deze bonnen kans geven op fraaie prijzen w.o. rijwielen, pull-overs, lampekappen en waardebons van 2,50 tot 7.50. De trekking zal plaats hebben midden in de Groenelaan in totaal driemaal en wel op Maandag, Donderdag en Maandag daarop. lederen middag vanaf 2 uur zal er radio- muziek zijn. De straat is versierd met vlag gen en groen, terwijl voor 's avonds een ver lichting van lamp-slingers en lichtzuilen is aangebracht. De etalages zijn goed verzorgd. De werkloozenretraite, die in de Gorzenkerk zal worden gehouden, zal worden geleid door Pater Hermenigilciis o.M. Cap. De retraite wordt Maandag geopend met een H. Mis van 9.45 en gesloten Vrijdag 7.45 met een gezongen H. Mis. Er hebben reeds 400 werkloozen ingeschre ven. Men wordt eraan herinnerd de inschrij vingsbiljetten steeds bij zich te hebben. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere tffficiéele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders hebben bij hun besluit van 12 December 1935 de beslis sing op het verzoek van de N.V. Maatschap pij t. v. d. z. Kappelhof en Hovingh om vergunning tot uitbreiding van de vernissto- kerij met een ondergrondsche tank voor het opslaan van pl.m. 7000 L. white spirit, met aftappomp, in het pand Noordvestsingel 73, verdaagd, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 13 December 1935. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. In de hal van het postkantoor zal vanaf Zaterdag weer een stand ingericht worden voor den verkoop van kinderpostzegels en briefkaarten. BURGERLIJKE stand. Aangiften van 1012 December. GEBQREN: Maaike, d. van J. van der Ree en G. Domenie, Villastraat 6. Ida A., d, van L. Bouman en J. M:. van Breukelen, Anth. Muijsstraat 29. M. G., z. van M. G. Kool man en A. Herweier, Dr. Noletstraat 1. ONDERTROUWD P. W. A. Seijkens 24 j. en A. Fellner 23 j. L. van Gend 28 j. en H. R. Niemeijer 22 j. H. Groeneweg 24 j. en J. M. Mak 24 j. GEHUWD: W. C. Ouwendijk 21 j. en M. C. van Dijk 22 j. H. G. den Brinker 27 j. en M, E. Brouns 22 j. OVERLEDEN: J. H. Verhaeren 14 j., Nas- saulaan 75. Voor „Toonkunst" in Schiedam. Voor de afdeeling Schiedam van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst zou gisteravond de sopraanzangeres Ankie van Wickevoort Crommelin een liederavond ge ven met begeleiding en solistische medewer king van Theo v. d. Pas. Daar echter de zan geres door ongesteldheid verhinderd was op te treden, heeft de heer v. d. Pas zich be reid verklaard, den avond geheel voor zijn rekening te nemen. Het program bood door deze wijziging niet die afwisseling, die het zou gegeven hebben, als de zangeres haar medewerking had verleend. Voor velen een teleurstelling misschien, maar v. d. Pas heeft met zijn met zorg gekozen en samengesteld program dat ook een aangename afwisseling gaf die teleurstelling spoedig doen vergeten en dit concert voor de vele aanwezigen gemaakt tot een groot muzikaal genot. Als men een avond lang een pianist met een program van klassieken en modernen beluistert, kan men zich een juist oordeel vormen van zijn veelzijdige en bijzondere hoedanigheden. En het werd onf weer eens opnieuw dui delijk geniaakk wat een grpot pianist v. d, Pas is. Hoe hfj zich weet In te denken in elk werk, dat hij speelt, hoe hij het karakter ervan aanvoelt, zich in de sfeer weet in te werken niet alleen, maar ook en hieruit blijk zijn waar kunstenaarschap zijn hoor ders weet te overtuigen. Technisch bestaan voor dezen pianist, die zich al jaren lang als een begeleider bij uit nemendheid heeft doen kennen, geen moei lijkheden, zoodat hij zich geheel kan geven aan gedachte en inhoud. Dit is bij hem sterk op den voorgrond tredend. Of hij Schubert of Debussy, Liszt of Voormolen speelt, 't is alles doordacht, doorleefd en verantwoord. De bussy speelt hij met fijnen toets en doorzich tig klankweefsel, de romantiek van Schubert, Chopin en Liszt geeft hij in alle gevoeligheid en bruisend temperament. De wat harde klank van den vleugel werd in den loop van den avond onder zijn handen een zang vol lyriek en bewogenheid. Geen wonder, dat hem hartelijk dank is gebracht door een publiek, dat heel den avond door zijn spel is geboeid. G. De taak der plaatselijke afdeeling. De organisatie der R. K. Staatspartij is nu, na degelijke voorbereiding door de bekwaam ste en meest vooraanstaande mannen op sociaal en politiek gebied, zoogoed als geheel gereed. Het is van groot belang, dat ook de Katholieken in de plaatselijke af deelingen niet alleen door de bladen, maar ook door een onderlinge bespreking in de vergadering daar van nader kennis nemen. Even noodig is het, dat het reglement der plaatselijke afdeeling in overeenstemming ge bracht wordt met de algemeene voorschriften die door de Staatspartij vastgesteld zijn. Het is niet doenlijk, alle wijzigingen, die dit regle ment ondergaan moet in haar geheel te pu- bliceeren. Daarom wordt tot de leden, die maar eenigszins kunnen, het dringende ver zoek gericht, de vergadering van 20 Dee. niet te verzuimen. Men denke ér toch vooral aan, dat het niet alleen de taak van het bestuur is, het politieke schip in goed vaarwater te houden, maar dat iedere Katholiek medeverantwoordelijk is voor iedere schade, aan de Katholieke Zaak toegebracht door nalatigheid of verkeerd be leid. Meedoen is de beste waarborg voor doen. Van dit doen blijke nu eens op 20 December. Wie tevoren inzage verlangt van de te be handelen stukken, kan zulks doen bij den voor zitter of den secretaris. M. R. K. S. V. EXCELSIOR. Voetbal. Programma voor a.s. Zondag: Geler 1Execlsior 1 2 uur; Excelsior 2— Leonidas 2 2 uur; St. Ignatius 2—Excelsior 3 2 uur; Leonidas 4Excelsior 4 2 uur; Spar taan 6—Excelsior 5 12 uur; Excelsior 6—'1. O. G. 4 12 uur. Programma voor a.s. Zaterdag: Excelcior aAeolus a 3 uur; Activitas a - Excelsior b 3 uur; Leonidas cExcelsior d 3 uur. De wedstrijd tegen Celer brengt de voorloo- uige beslissing voor de bezetting van de eer ste plaats. Beide ploegen zijn nog ongeslagen; Excelsior speelde echter 7, Celer daarentegen slechts 4 wedstrijden. Ongetwijfeld wacht onze stadgenooten een zwaren taak. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Gisteravond zich op de schietbanen in de Drilschuur de prijzen uitgereikt van de korte lings gehouden onderlinge schietwedstrijden van de afdekling Schiedam van den Bijz. Vrijw. Landstorm. De plaatselijke leider, de heer J. van Kat wijk Janszn. opende de bijeenkomst met een toespraak, waarin hij meedeelde, dat kapi tein P. Mak, voorzitter van de Plaatselijke commissie, zeer tot zyn spijt verhinderd was, de bijeenkomst bij te wonen. Spr. wees op de goede kameraadschap, welke ook bij deze wedstrijden weer zoo duidelijk tot uiting was gekomen en sprak de hoop uit, dat de saam- hoorigheid, een echt kenmerk van den Bijz. Vrijw. Landstorm, steeds duidplijker en meer aanwezig zou mogen zijn. Spr. spoorde de vele schutters, die aanwezig waren, aan, om met onverminderde ijver zich toe te leggen op de schietvaardigheid, daar er binnenkort enkele zeer belangrijke wedstrijden zullen wor den georganiseerd. Voordat werd overgegaan tot het uitreiken van de prijzen, werd op voorstel van den heer Van Katwijk een dronk ingesteld op H. M. de Koningin. Brevetten als scherpschutter werden uit gereikt aan de heeren D. Voogd, J. de Gids, J. in t Hol, A. Bezemer, A. van Vuuren en p. Verhagen. De heeren G. v. d. Leeden, J. G. van Otterloo en C. Huizer ontvingen het brevet van Koningssehutter, terwijl aan alle brevetten draag medailles verbonden waren, die eveneens werden uitgereikt. Hierna zijn aan ongeveer 50 schutters prij zen uitgereikt van de onderlinge schietwed strijden, waarna allen nog eenigen tijd gezel lig bijeen bleven onder het genot van 'n roo- kertje en een glaasje edel vocht. Luitenant De Blank sprak tot slot een op wekkend woord, aanmanend tot paraaltheid en saamhoorigheid. Gistermorgen zijn uit een bureau van den kapitein van het Noorsche schip Belos, dat bij Wilton Feijenoord ligt, uit een geldkistje 200 Belgische franken, 52 dollar en iy2 pond ster ling ontvreamd. Gisteravond hield de afd. Schiedam een ledenvergadering. In zijn openingswoord me moreerde de voorzitter de 5 pet. salarisver laging per 1 Jan. a.s. en de regeling waar door in September wederom 1400 onderwijzers op straat zullen staan, waardoor het vooruit zicht voor de jongeren nog slechter wordt. Voorzitter en secretaris komen op tegen de houding der regeering en R. K. Kamerleden, zijn teleurgesteld door de Kath. Onderwijzers Verbond-vergadering te Utrecht. De heer Seredino is tegen een feestavond. De heer Alberts is er voor, deze is tegen een reclame biljet, omdat er weinig ongeorganiseerde on derwijzers zijn en reclame dus ormoodig is. De heer Seredino is eventueel voor en bloc aansluiting aan de R. K. Universiteit, ook is hij voor excursies, maar verklaart zich tegen een ouderayond. Het bestuur belooft de zaak te zullen overwegen. Hierna hield de heer Boudens zijn lezing over Problemen over vrede en oorlog, waaraan wij het volgende ontleenen. Het is een feit, dat soldaten in den oorlog dienst weigerden. In Frankrijk bouwt men onder grondsche steden langs de Duitsche gren3 ('t was om de menschen aan het werk te stellen...) Spreker gaat na hoe de verschil lende landen zich bewapenen om den vrede te handhaven... De zaak van de vrede eiseht bezinning. Spreker geeft voorbeelden hoe in de middeleeuwen moordenaars werden op gekocht om het genot te hebben ze publiek te vierendeelen. Gekken werden in een kooi tentoongesteld. Doch zijn wij moreel zooveel beter? Wij noemen het vrij natuurlijk als Nederland oorlog zou voeren tegen België of Duitschland enz., maar wel onnatuurlijk als Schiedam zich b.v. tegen Vlaardingen zou keeren. Zoo ging het echter vroeger wel. De kwestie oorlog en vrede is acuut. De pers meldt, dat Nederland de belangstelling heeft getrokken van Engeland als basis voor vliegtuigen, 't Is tegengesproken en we dom melen weer in onze dagelijksche beslomme ringen...... De romantiek in den oorlog is voorbij. Alles is veranderd, ook de termino logie, vooral na 1914 als gevolg van de tech niek. Als we niet oppassen, gaan we ten gronde aan de geperfectionneerde techniek. In twee dagen is een zijdefabriek veraifaerd in een voor gifgassen. Hoe moet het gaan met de aanvallen, als de geheele bevolking gemobiliseerd wordt. Het front verdwijnt. Het jonge meisje, dat de granaten vult, is even gevaarlijk als degenen die ze werpt. In de vredesconferentie van 1898 kwam men .overeen geen granaten te gebruiken, in 1925 waren 44 staten tegen gifgassen. Toen Duitschland er mee begon, stond de heele wereld pal, en nu? De gansche wereld is er mede bezig en men raakt er mede vertrouwd. Er zullen nog wel meer rillingen komen. De bacteriën-oorlog, het nieuwe middel! Typhus en runderpest zullen den oogst vernielen. De kans bestaat, dat een volk zich gaat verzetten. Doch het gevaar is dichtbij. Nog een nieuw middel. Demoraliseering, arbeidsschuwheid propageeren, electrische- en gasbedrijven ver nietigen enz. Is het geen tijd, dat de moralis ten zich bezig houden met de uitwerking van den oorlog. Gaat na de verwildering door oor log teweeggebracht. De oorzaken: Hebben we het niet „geschipperd" met de groote waar heden; hebben wij niet volgezeten met de oude theorieën. De menschen verlangen vrede ais de geest niet vergiftigd is door de leiders. Is er voor ons geen taak weggelegd Beginnen wij bij ons zelf en den evennaasten als ver ouderde opvattingen uit te roeien. We vinden het niet vanzelfsprekend, dat onze kinderen de kazerne ingaan, wij moeten ons verzetten tegen alle geknoei. Wij Nederlanders, leven in een klein land. Waarom kan er niet zoo'n beweging van ons land uitgaan; van ons Katholieken! Naast een zesde gebod staat nog steeds het vijfde! SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 12 Dee. Aangekomen Zweedsch s.s. Gunda, van Gefle om kolen te bunkeren; m.s. Jutlandia, met stukgoed, van Hamburg m.s. Menes met stukgoed, van Hamburg. SCHIEDAM, 12 Dec. Vertrokken: Zweedsch s.s. Gunda naar Portland (Me); Ned. m.b. Feging Scotsman, met visch naar Danzig. ZWIJNTJE. Ten nadele van J. de B. van hier is een rijwiel gestolen, dat hij voor zijn woning aan den Singel onbeheerd had laten staan. FANFARE ST. RADBOUD. Gisterenavond hield de R. K.' fanfare St. Radboud haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord dankte de voorzitter voor alles wat de leden in het afgeloopen jaar hebben gedaan. De notulen werden goedgekeurd. Bij het financieel gedeelte blijkt dat de vereeni- ging dit jaar geen voordeelig jaar heeft ge had. Het kassaldo van 128, liep terug naar 13,13. De aftredende bestuursleden, de heeren G. J. Lansbergen en P. van Mil werden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd om half Februari a.s. een uitvoering te geven. Voorts werd besloten het tooneel eens een flinke beurt te geven, terwijl ook bij het kerkbestuur stappen zullen worden gedaan om de huur van het Vereenigingsgebouw iets te verlagen. Nadat nog besloten werd om op het concours te Noordwijkerhout ook aan den marschwedstrijd deel te nemen en voorts het geven van meer zomeravondconcerten een ernstig punt van bespreking had uitgemaakt, werd de bijeenkomst gesloten. UNIVERSITAIRE EXAMENS. Te Leiden slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde de heer H. de Lange, van hier. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van den Zeereerw. heer J. G. Kerkvliet van het St. Franciscus-Gasthuis overgebracht naar de St. Petrus-kerk aan de Schoonder- loostraat, alwaar het werd opgebaard. De kist is afgedekt met een glazen plaat en den geheelen middag tot aan de Metten is de gelegenheid opengesteld den doode te zien en bij zijn stoffelijk omhulsel te bidden. Om half acht uur vanavond zullen met assistentie van de Eerwaarde Heeren Gees telijken de Metten worden gecelebreerd door den zeereerw. heer Lammers, pastoor der St. Antonius Abt-parochie op Delfshaven. Morgenochtend om half tien uur vinden de Lauden plaats, gevolgd door de plechtige H. Mis van Requiem. De lijkrede zal worden gehouden door den Zeereerw. heer Rector J. Nolet. Electr. lampen 15, 25 en 50 kaars 39 ct Splendorlamp 100 kaars 105 ct Philipslampen 15. 25 en 50 kaars 66 cl Rijwiel dynamolamp 249 ct Grootste sort, en het goedkoopst Is alleen HOOGSTRAAT 67—69 TEL. 68436 Door verschillende leden wordt in het Cen traal Rapport er de aandacht op gevestigd dat de gemeente sterk bekneld zit tusschen de omliggende gemeenten. Goede verbindingen tusschen Rotterdam, HUlegersberg, Overschie enz. zijn dringend noodzakelijk. Opgemerkt wordt dat de gemeente zelfs geen gelegenheid heeft een begraafplaats aan te leggen. Voor uitbreiding van industrie mist Rotter dam eveneens ruimte. Verschillende andere leden, van meemng, dat de groote anexatie voor het tegenwoordige niet is te verwezenlijke, spreken als hun mee ning uit, dat aan beperkte annexatie niet zal zijn te ontkomen om aldus te kunnen tegemoet komen aan gebrek aan geschikte industrieter reinen. Gaarne zouden deze leden vernemen, of voorstellen ter zake van B. en W. zijn te verwachten. Het aantal Rotterdammers, dat naar rand gemeenten en elders verhuist, neemt zoo wordt opgenierkt nog zienderoogen toe. Het verdient aanbeveling middelen te beramen, waardoor zij, die de lasten mede hebben ver oorzaakt, deze ook blijven dragen. Gedacht wordt in dit verband aan annexatie van be paalde randgemeenten of het heffen van een belasting bij verhuizing naar elders. Opmer kelijk zijn te dezen opzichte de „vertrek- cijfers", welke aantoonen, dat in Maart de uit tocht begint (3.2 welk percentage tot 5.1% stijgt per ultimo Mei. Verwacht wordt: Meest zwakke Oostelijke tot Noord-Oos telijken of Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Eerste klasse: Pion IWilhelm Steinitz J iy2—8%; Hillegersberg I—Spangen I 1—9. Klasse II A: Eerste Schied. Schaakcl. I Rotterdam I 55; Pion IIN.R.S.V. III 64; Spangen IICentrum I 4%5y2; Dordt I— Messemaker I (Gouda) 28. Klasse II B: Westen II—E.S.S. II 6—4; Charlois I—Onésimus I 6%—3y2; Krimpen a.-d. IJsel I—Vlaardingen I 4%5%; Rotter dam IIPion III 5%iy2. Klasse C: Messemaker IIWesten LEI 37; Robaro—Excelsior I 4%—5y2; Kralingen II —Spangen IH 7—3; Trianon I—Ivoren Toren 5—5. Klasse III A: Pion IV—O.D.I. I 3—7; Gem. Electr. Bedr. ISpangen IV 6%2%; Excel sior II—Twentsche Bank 5y2—4%; Charlois HWitte 'Paard 7%2%. Klasse II B; Messemaker IIIA.S.C. Gou da 5—5; Centrum II—Vlaardingen II ö1'»— 41/2IJsselmondeG.E.B. II 6%3V2; Tria non IIOnésimus II 46. Klasse III C: Dordt S.C. II—Kralingen III 5—5; Spangen V—Trianon III 7—3; Excel sior III—Wester Toren I 5%4y2; O.D.I. II— Hillegersberg II 46. Klasse IV; Onésimus III—Centrum III 31,4—6%; Excelsior IVAmbaro 55; Tw. Bank II—Moordrecht 4—6; Wester Toren II Nation. Lev. Bank 4%5%. Van de eerste ronde is nog te vermelden: Klasse II C: Excelsior I—Spangen III 7—3 „Goeie genade, er zit een wesp in mijn dui kerhelm!!" Elisabeth Leese. Trudi Schoop, specialiteit in „Fridolin"-en en afscheidsvoorstellingen, kon na de serie afscheidsvoorstellingen waarmee ze haar vorig tournée door ons land besloot, blijkbaar de verleiding niet weerstaan, het Ne- derlandsche publiek dat haar zeer ge negen is toch nog even te komen ge dag zeggen alvo rens met haar troep van wal te steken voor haar kunstreis om de wereld en zoo was ze gister avond in den Groo- ten Schouwburg weer aan het af scheiden; wat ze dan a.s. Zondag middag nog eens dunnetjes voor de allerlaatste maal hoopt over te doen. Intusschen hebben we alweer de troostende belofte te pakken, dat ze op haar tocht over onze planeet binnen enkele maanden in de buurt hoopt te komen. En dan schiet er allicht nog een Fridolintje op de valreep over, dat dan misschien meteen het 500e zou kunnen zijn. Doch: scherts ter zijde. Het bleek werke lijk de moeite waard, deze dans-komedie nog eens te gaan zien, te meer nu zij de gelegen heid bood met een paar pas-ontdekte dans talenten kennis te maken. Elisabeth Leese, die haar studie in de medicijnen aan de uni versiteit van Zürich er aan gaf om Trudi Schoop te völgen, trad het meest op den voorgrond, terwijl Jeanette Dublon (de tweede Chaja Goldstein!) voorshands in de ensem bles verborgen bleef. Niettemin wist ze als lid der kegelclub zeer wel de aandacht te trekken. Al staat de eerste nog aan het be gin, toch ziet men ook haar wel aan, dat ze in den troep haar weg zal vinden: een voor het emplooi zeer geëigende verschijning wie het aan begrip voor haar taak niet ont breekt. Beider debuut vormde overigens een bescheiden „renovatie" in de Fridolin, waar op nu eenmaal de meester-cieatie der leidster haar cachet drukt. Ook van de toegezegde nieuwe nummers was niets te bespeuren. Vóór de pauze kregen we een herhaling van „In de advertentie-af- deeling", waarin als eenige noviteit een paar andere „annonces" bleken ingelascht. Wel begrijpelijk, dat nu er te voren geen program gepubliceerd was, het publiek dit maal niet storm liep. Er was niettemin veel applaus. Trudi Schoop en Ellen Liy werden bloemen vereerd. L. H. Gisteravond om half zeven heeft een bot sing plaats gehad in de le Middellandstraat tusschen den 18-jarige motorrijder M. R. J. N. uit Hillegersberg en een personen-auto, be stuurd door den 25-jarigen H. S. uit de Jo- sephstraat. De motorrijder brak zijn rechteronderbeen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. De 19-jarige C. de H„ wonende in de Brouwersstraat is gisteravond op de Leuveha- lederen Maandagavond repetitie Harmo- niegezelscnap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumen ten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van net gemengd koor van den K. K. Gorzen ln net Parocniehuis. ledereD Dinsdag bestuursvergadering R. K- Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. ledereD Dinsdag repetitie der R. K. Gem. l'ooneelvereen. „Alberdingk Thym", R. K. Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. G. Vredebregt) van 67 uur. Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8.30 uur repetitie man- nenzangvereenigmg „Inter Nos", café De Seinpost. lederen woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen woensdagavond te 8 uur repetitie van net Symphome-orkest L. v. Beethoveri (dir. J. C. M. Feitzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen woensdagavond van half 9 tot nait 11 repetitie Kon. Zangvereeniging serne- dam's Mannenkoor „Urpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Poiynymma. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nalf 9 tot nalf 10 sociale ontwikkeiingslezing voor leaen der Schiedamsche locale Gezellenvgreenlging, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen vrijdagmiddag van tot b uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen tn net Parocmehuis. ledereD tweedeD Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van uverneidspersoneei „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakkeD „St. Antnomus" van 56 uur zitting van net Destuur. ue- legenheld tot aanmelding van leden. Dinsdag 17 December. Vijfde cursusavond, 8 uur, N. R. K. Volks bond. Over het sterke gezin, Eerw. Br. Over ste Egbertus. Onderw. Chr. Gezinsgebruiken. Vrijdag 30 December. R. K. Staatspartij. Ledenvergadering 8.30 uur. Vaststelling nieuw reglement. 14 Dec.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur. (voor volw.). Tivoü- Schouwburg, Vendetta (Rott. Uperettegezel- schap) 8 uur (voor volwassenen). 16 Dec.: Groote Schouwburg, Betje re geert (De Boervan Rijk-ensemble) 8.15 u. (voor volwassenen). SCHIEDAM, 13 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. f 10. Spoeling. Spoeling 1.A 1,10. ven door een auto aangereden. Met een ern stige hersenschudding is de man in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen ter ver pleging. Gistermiddag is de 50-jarige M. B. uit de F.özener Manzstraat in zijn woning van de trap gevallen. Met een rechterarmfractuur is hij in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 1