f MAANDAG 30 DECEMBER 1935 SPARTA-FEIJENOORD. Ten bate van den Bloedtransfusie dienst van het Roode Kruis. H. K. H. PRINSES JULIANA REIKTE PRIJZEN EN ONDERSCHEI DINGEN UIT. Éi FINALE ITALIAANSCHE OPERA. DE R. E. T. GEMEENTERAAD VAN SCHIEBROEK. VEREENIGING „RECHT EN ORDE". DE EERSTE BEËEDIGDE VERTALERS VOOR ESPERANTO IN NEDERLAND. NIEUWJAARSKLOKKEN. De bebotiwingsaanvrage van Onderling Belang AUTOMOBILISTEN, VERKEERS POLITIE EN DANKBAARHEID. ERNSTIG VOETBALONGELUK. HET CELLERKOOR EN DE ZIEKEN. BRUTAAL. AFSCHEID OP HET MAASSTATION. ROOMSCH TOONEEL. Het ensemble van „Roomsch Tooneel", is onder leiding van zijn regisseur, den heer Vincent Berghegge volop bezig aan de voor bereiding van de e.v. opvoering, welke zal plaats vinden op Donderdag 16 Januari a.s. in den Grooten Schouwburg. ROTTERDAMSCHE R. K. SCHAAK- VEREENIGING. ONGELUKKEN. DE FROMMELTRUC. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. MAIL VERZENDING. ft: v Op het Spartaterrein is Zaterdagmiddag de reeds populair geworden voetbalwedstrijd Sparta-Feyenoord gespeeld waarvan de op brengst ten goede komt aan den Bloedtrans fusiedienst van het Roode Kruis. Voor een verslag van dezen wedstrijd ver- Wijzen wij naar elders in dit blad. Evenals het vorige jaar heeft ook thans H. K. H. Prinses Juliana voorzitster van het Roode Kruis van Haar belangstelling blijk ge geven, zij het dan dat zij den wedstryd zeiven niet bijwoonde maar aanwezig was bij de of- fieieele bijeenkomst na afloop daarvan. Klokslag vier uur reed de hofauto voor het Sparta-kasteel. H. K. H. was vergezeld van haar hofdame, baronesse van Heemstra. By ontstentenis van den burgemeester, mr. p. Droogleever Fortuyn, eere-voorzitter van de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis, maakte de voorzitter van Spar ta, de heer M. J. Overeynder voor het kasteel zijn opwachting. In de vestibule bood mevr. dr. G. Verspyck Mynssen H. K. H. namens de vereenlgingen Sparta en Feyenoord een toef oranje rozen aan. Mede ter verwelkoming waren in de be stuurskamer o.m. aanwezig het hoofdbestuur van het Nederlandsche Rpode Kruis, dat ver tegenwoordigd was door generaal-majoor S. W. Praag, prof. G. Koolemans Beynen, dr. H. K Offerhaus, F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, namens de Johan- niterorde, luit. generaal P. J. van Munnekrede, kolonel b. d. W. J. Lucardie, kapitein b. d. J. J. M. de Waal, majoor Schouten en namens de afdeeling Rotterdam van het Ned. Roode Kruis de heeren H. J. A. Hoogeweegen en dr. J. de Vries, kringcommissaris Z. Holland. Voorts de hoofdcommissaris van politie, mr. L. Einthoven, de hoeren M. J. Overeynder en L. van Zandvliet, de resp. voorzitters van Sparta en Feyenoord, dr. G. Verspyck Myns sen, en dr. H. C. J. M. van Dijk, de initiatief nemer tot dezen wedstrijd. De Prinses onderhield zich hier eenigen tijd met de aanwezigen en liet o.a. ook de heeren H. Hollander en J. Mutters aan zich voorstellen. Toen openden zich de deuren naar de groote zaal en begroet met een hartelijk applaus schreed de Hooge Gaste naar de bestuurstafel, waar Zij plaats nam met ter rechterzijde den heer Hoogeweegen en links prof. Koolemans Beynen. Rede van den heer H. J. A. Hoogeweegen. Allereerst sprak de heer H. J. A. Hooge weegen, voorzitter van de afd. Rotterdam van het Ned. Roode Kruis de Prinses en de aan wezigen ongeveer als volgt toe. -eftet is heden de vijfde maal, dat wij getuige geweest zijn van den voetbalwedstrijd Sparta- Feyenoord en het is my ook thans weer een voorrecht U K. H. een eerbiedig en hartelijk wolkom toe te roepen. Het komt my byna on- toegrijpeiyk voor, dat al weer een jaar is vervlogen, sedert ik in' 1934; hetzelfde voor recht had. Niemand had toen kunnen vermoe den, dat reeds zoo spoedig na Uw plechtige installatie als Voorzitster van het Ned. Roo de Kruis een zoo zware en verantwoordeiyke taak als de inrichting en uitzending van een Roode Kruis ambulance op Uw schouders zou worden gelegd. De voortvarendheid en de prachtige afwerking, waarmede de uitzending van deze ambulance heeft plaats gehad heeft alom in den lande groote waardeering en eer bied gewekt voor het Roode Kruis, en zeer zeker niet in het minst by de afdeelingen. Ik heb dan ook op dit oogenblik behoefte, K. H. U de verzekering te geven, dat wanneer onver hoopte omstandigheden ook de afdeeling Rot terdam zouden dwingen, wy 't als onzen plicht «zouden beschouwen al datgene te doen, wat noodig is in het belang van het Roode Kruis werk. De clubs hebben liefde voor het mooie werk en de Rotterdammers zyn er trotsch op. Het was alsof een visioen van ongelukkigen, wier eenige hoop gevestigd is op het bloed, dat hun evenmenschen willen geven, het bloed van de spelers nog onstuimiger deed bruisen. Spr. bracht den spelers dank en besloot met den wensch; God zegene en behoede de Voorzit ster van het Roode Kruis, onze geliefde en geëerbiedigde Prinses. Het Wilhelmus weerklonk, meegezongen door alle aanwezigen en een driewerf hoera weerklonk door de zaal. Rede prof. G. Koolemans Beynen Vervolgens hield prof. G. Koolemans Bey nen, lid van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis een toespraak, waaraan het vol gende is ontleend. Ik dank u allen, dat gy hier gekomen zijt en in de eerste plaats U K. K. dat U niettegenstaande een gelukkig lichte ongesteldheid toch hier hebt willen komen, gelijk Uw Vader reeds deed. Uw tegen- woordigheid geeft aan dezen wedstrijd een, die niet gespeeld wordt om te winnen of te verliezen, maar zuiver voor een philantro- pisch doel, een apart cachet. Zich tot de spelers wendend sprak prof. Koolemans woorden van dank. Ik weet wel, dat het niet zoo eenvoudig is als het lijkt, wanneer de heer Overeynder bij my komt om te zeggen, dat alles klaar is. Daar zit heel wat aan vast en veel van dat werk wordt verricht door den heer Wolff, die bij de orga nisatie een groote rol speelt. Dank aan den heer Wolff en het bestuur van den K.N.V.B., die dezen wedstryd weer heeft mogelijk ge maakt. Ten onrechte meent men vaak, dat mij alle lof toegezwaaid moet worden. Het zijn even wel dr. Van Dijk, die het idee geopperd heeft en dr. Verspyck Mynssen, wien men daarvoor dankbaar moet zyn. Het is dit jaar de eerste maal, dat gij tegen elkaar gespeeld hebt, zoo besloot spr., maar ik spreek hlerby den wensch uit, dat gy in het volgend jaar aan het eind van het seizoen als kampioenen wederom tegenover elkaar zult komen te staan. Rede H. K ,H. Prinses Juliana. De Voorzitster van het Roode Kruis, H. K. H. Prinses Juliana heeft na de redevoering woorden van dank gesproken jegens den heer Hoogeweegen voor zyn vriendelyke woorden van welkom. Wy voelen ons altijd by onze afdeeling te Rotterdam zeer thuis, zooals laatst nog gebleken is by de uitzending van de ambulance naar Abessynië. Als Voorzitster van het Roode Kruis spreek ik myn welge- meenden dank uit voor den maltferieelen steun, dien wy sedert lang van de spelers onder vinden. Het was thans voor de vyfde maal en het hoofdbestuur heeft gemeend ter gelegenheid daarvan zijn bijzondere erkentelijkheid te moeten betuigen. Ik wil dan ook aan de heeren Overeynder en Zandvliet het kruis van ver dienste met oorkonde uitreiken, alsmede aan den heer J. Wolff, (hartelijk applaus, waar door veel van het gesprokene verloren ging). De heeren Van Zandvliet en Jos. Cohen hadden daarop voor hun vereeniging een pla quette in ontvangst te nemen en alle spelers, scheidsrechter Mutters en de heer Haenstra, de dirigent van de Harmonie een zelfde pla quette in klein formaat. De senaat van de Handelshoogeschool over handigde daarna by monde van haar vice- president, den heer J. W. Janssen aan Van Heel een lauwerkrans en vervolgens nam de voorzitter van Feyenoord het woord om te verklaren, dat de vereeniging het als haar plicht beschouwt en daardoor een klein steen tje hoopt by te dragen voor het goede doel. Wy achten hei ons tot een eer, dezen wed stryd te mogen spelen en zullen het op prijs stellen steeds op Uw steun te mogen rekenen. Tenslotte voerde Jos Cohen, de aanvoerder van Sparta in dezen zelfden geest het woord. Wy hebben verloren, maar het is geen schan de te verliezen van Feyenoord, vooral niet, wanneer dit aangevoerd wordt door Van Heel. (applaus). Wederom weerklonk het Wilhelmus en een Leve de Prinses. Uitgeleide gedaan door een hartelyk en langdurig applaus verliet H. K. H. de zaal en na eenigen tijd ook het Kasteel, teneinde zich per auto weder naar de Residentie te begeven. Een mooie sportmiddag, die in zooverre aan het doel beantwoordde, dat ongeveer 2400 aan den Bloedtransfusiedienst kon worden afgedragen. JH. K. H. PRINSES JULIANA arriveert aan het Sparta Stadion. De positie der wachtgelders. Door het Raadslid den heer W. H. Reude- rink, zyn bij schryven van 31 October j.l. eenige vragen gesteld, welke eerst thans be antwoord zyn door B. en W. Met ingang van 1 December j.l. was voor 23 personen, die behoord hebben tot de afdeeling Vervoer der R. E. T., de termyn, gedurende welken zy recht hadden op wachtgeld, ver streken. By meer dan normale vervoersdrukte is het noodig, dat aan het in vasten dienst zynde rydende personeèl eenige uitbreiding wordt gegeven. Het voor dezen tijdeiyken dienst be- noodigde personeel wordt dan uit de wacht gelders en gewezen wachtgelders betrokken. Voor het normale vervoer is er geen perso- neel-tekort. Het is niet juist, dat de bedoelde wachtgelders geen vryen dag zouden kunnen genieten. Tenminste eenmaal en als regel twee- of driemaal per week, vindt geen op roeping om dienst te doen plaats. Evenmin is juist, dat aan het vaste perso neel der R. E. T. vacantiedagen zouden worden geweigerd, omdat er een tekort aan perso neel zou bestaan. Wel wordt op Zaterdagen en Zondagen aan de aanvragen voor z.g. losse vacantiedagen als regel niet voldaan, in ver band met de dan bestaande grootere behoefte aan vervoersgelegenheid, waardoor., het perso neel niet kan worden gemist. Voorts zijn op verzoek van de personeels organisaties aan degenen, wier z.g. vaste va- cantie in een ongunstig jaargetyde viel, in de zomermaanden de z.g. losse vacantiedagen toegekend, waardoor niet aan alle verzoeken van anderen om losse vacantiedagen in die maanden op te nemen, kon worden voldaan. De z.g. vaste vacantiedagen en de vrye dagen, waarop als vergoeding voor dienst op feestdagen aanspraak kan worden gemaakt, werden regelmatig verleend, i Indien aanvulling van de vaste kern van rijdend personeel noodzakelyk blykt, zullen B. en W. by de dan te nemen maatregelen reke ning houden met de belangen van de hierbe- doelde wachtgelders. Afscheid van Rotterdam. We hoorden dezer dagen in den ether de burgermansopvatting verkondigen, dat het er voor een opera op den inhoud heelemaal niet aankomt en alleen de muziek van belang is. Wie aldus generaliseert, heeft waarschijnlijk nooit meer dan één of twee opera's „gezien" en dan natuurlijk .toevallig zulke exemplaren, waarby inderdaad het libretto volstrekt als quantité négligeable kan beschouwd worden. Dat het bij het muziekdrama uitsluitend zou gaan om de compositie, is dan ook een uit spraak, die in het algemeen beschouwd, aller minst opgdat. Toch doen ook degenen, die beter weten, wel eens ooit alsof; met name bij zoo'n opera-ratjetoe als gewoonlijk het menu uitmaakt der afscheidsvoorstellingen, die dan nog niet eens den nadruk leggen op de muziek ten koste van den tekst doch vóór alles tot richtsnoer hebben om de executanten, het koor, het ballet en speciaal de solisten, voor zoover neg aanwezig, in dé gelegenheid te stellen, nog eens stuk voor stuk voor het voetlicht te komen om hun „adio" uit te zin gen. Bij de sluiting van het huidig huidig sei- zoentje zat intusschen althans voor de Maasstad extra de bedoeling voor, haar althans eenigszins te vergoeden wat ze door „omstandigheden" had moeten ontberen; by welke zeer te apprecieeren geste der directie toch het zwaartepunt van het spectacle coupé niet uit het cog behoefde verloren te worden. Zoo kreeg ook nu weer iedere heilige zyn kaarsje. Gregorio Melnik opende de ry met den pro loog van Boito's „Mefistofele", waarby naast den fameuzen bas ook het nu en dan wat verstrooid biddende kooi en het orkest on der Calusio alvast een goede beurt kregen. De tweede acte van „Traviata" was voor Rina Ripari Deferrari (Violetta), Gaspare Rubino (Alfredo) en Leo Piccioli (den va der), terwijl Mafalda Chiorboli het met haar Annine-rolletje stellen moest. Voor Piccioli een ongewoon emplooi ,dcch hy sloeg zich er flink doorheen natuurlijk. Z'n Alfredo il padre deed overigens 'n tikje rheumatiekerig. Ook de sopraan deed haar best. Volgde de groote aria voor de titelpartij uit „Lucia di Lammermoor", waaraan Nunu Sanchioni zich waagde. Haar duet met de fluit kwam er op het vlijmscherpe sluitnootje na, vrij behooriyk af. Luigi Balzan ver klankte de hofkapelaan-partij wat aan den heeschen kant. In plaats van de 2e acte uit Verdi's „Ge maskerd bal" moesten we, om „zang-techni sche redenen" (die wel met mej. Vane's af wezig blijven verband hielden), voor lief ne men de bariton-solo uit het derde bedrijf, verklankt door het sonoor geluid van Fran cesco Valentino. Na de pauze allereerst onder leiding van Vincenzo Marini de 3e acte uit Verdi's Macht van het noodlot", waarin het ballet van Darja Collin zyn beste beentje kon voor zetten en de buffo Vittorio Baldo zyn ko misch talent ten toon spreiden, waartoe de figuur van broeder Melitone ons nooit de ge lukkigste heeft toegeschenen. En dan was er in het eerste deel Luigi Ma rietta, die echter al te onstuimig zong, waar door ook het beroemde duet (met Valentine) veel van zyn schoonheid inboette. Lest best: de 3e acte van Giordano's „An drea Chenier", waarin Rubino nogmaals voor het forum kwam en wel in de titelrol, en met Sara Scuderi en Luisa Squarzina voor een roerende scène zorgde. Voorts versche nen ook Spartaco Marchi op het appèl, Pie- tro Mariotti en Luigi Sardi. Er was telkens gul applaus, maar vooral na dit laatste fyn gezongen en gespeelde re volutie-drama dat tevens de opvoering be sloot. De gebruikelijke algemeene huldiging voor de pauze bleef ditmaal achterwege. De so listen werden successievelijk na hun optreden met bloemen en geschenken bedacht. Namens de directie sprak mej. Honstede een kort dankwoord tot de stedeiyke autoriteiten en de trouwe bezoekers met de mededeeling, dat reeds nu vast staat, dat het volgend jaar wederom een seizoen in Nederland wordt ge organiseerd. L. H. Vrijdag hield de parochieele vereeniging Lr. en o." af<y St. Barbara, een leden-vergade- ring. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken, werd het ontwerp algemeen-staat kundig program der Staatspartij behandeld en goedgekeurd. Vanuit de vergadering werd hulde gebracht aan de R. K. raadsfractie voor de houding, welke zy aannam bij de loon- debatten in den Rotterdamschen raad in de jongste raadsvergadering. In verband met de verwerping van de kindertoeslag voor het ge meente-personeel, werd vanuit de vergadering het bestuur opdracht gegeven, deze aange legenheid onder de aandacht van het Centraal bestuur van Recht en Orde te brengen, opdat dit college ter bevoegde plaatse zyn invloed laat gelden om den grooten gezinnen alsnog financieele hulp te bieden. Na een geanimeerde rondvraag volgc'f sluiting der byeenkomst. De Rotterdamsche rechtbank heeft een be slissing genomen, welke voor de esperanto- beweging wederom een erkenning van hoo- gerhand beteekent. Zy heeft n.l. besloten dat de heer M. de Waard, esperanto-leeraar al daar, tot de rechtbank zal worden toegelaten als beëedigd vertaler. Te Amsterdam werd als zoodanig aangesteld de heer H. Bakker, esperanto-consul voor Nederland. De afgelegde eed luidt als volgt: „Mi juras ke mi plenumos miajn devojn kiel interpre- tisto por Esperanto par la plej granda ko- rekteco. Tiel helpu min Dio plej potenca". (Ik zweer, dat ik myn plichten als tolk voor Esperanto met de meeste nauwgezetheid zal vervullen. Zoo waar helpe mij God Almach tig). Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 1 Januari 1936, des namiddags van 12—1 uur door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt: 1. Das alte Jahr vergangen ist. (koraal). 2. Allegro. J- H. Fiocco. 3a. Uit het Oosten schijnt den dageraet, b. Mit desen nieuwen jare. c. In Jesus name. Nieuwjaarsliederen uit pl.m. 1600, 4. Fallt mit Danken, fallt mit Loben, (uit 4e deel Weihnachts-Oratorium). J. S. Bach. 5a. Morgenwandeling, R. Schumann, b. De vroolyke landman. R. Schumann. 6. Menuet (Es dur symphonie), W. A. Mozart 7a. Zangerslied. J. A. Hiller. b. De lendenen omgord. (Ev. Gez. 254). In de Vrijdagavond gehouden raadsvergade ring, onder voorzitterschap van burgemeester J. P. H. Dhont, kwam allereerst aan de orde een verzoek van de Bouwvereeniging „Onder ling Belang" te Schiebroek om medewerking voor den bouw van 110 arbeiders- en 3 winkel woningen in het Adrianalaankwartier. Het voorstel was het stuk in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. De A. R. heer Tieknan verklaarde namens den heer Rutgers en de drie rechtsche raads leden, dat deze heeren geen bezwaar hebben tegen het uitbrengen van prae-advies, hoewel zy in de vorige raadsvergadering tegen inwil liging van het verzoek hebben gestemd en nog geenszins tot andere inzichten zijn geko men. Ongetwijfeld wordt het verzoek echter eerst in de commissies gebracht, zoodat voor- en tegenstanders de zaak grondig kunnen be- studeeren. De voorzitter antwoordde dat de raad aan zich zelf verplicht is, om iedere zaak, die in de raadszaal komt, naar behooren te onder zoeken. Het gaat niet aan een onvoorbereid stuk zonder meer van de baan te schuiven. De heer van Galen (Gem. Bel.) bestrijdt dan de voorstelling dat hier sprake is van een ge- wyzigd stuk. Het verzoek is precies hetzelfde gebleven, alleen de bijgevoegde bescheiden heb ben eenige verandering ondergaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met de stemmen van de heeren van Galen en van Dam tegen. Besloten wordt tot het verstrekken van een Kerstgave aan werkloozen en armlastigen. Het voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting 1935 wordt z. h. st. aangenomen. Besloten wordt tot het aangaan van een overeenkomst met Hillegersberg inzake de verlichting van den Straatweg en den Hoogen Limiet. Voorgesteld wordt het transport en de le vering van zand over 1936 te gunnen aan den heer A. van' Duyl te Schiebroek. Tenslotte komt de heer Haremaker (lib. met een interpellatie inzake de maatregelen door het gemeentebestuur genomen by de glad heid van de wegen in Schiebroek, die z. i. onvoldoende zyn geweest. Ten slotte wenschte de voorzitter allen le den een goede jaarwisseling en een voorspoe dig 1936, wat de heer Gouweleeuw den voor zitter wederkeerig toenwenschte. De 24-jarige G. T-, wonende aan de Rozen- gaarde heeft bij het voetballen op het Afri- kaanderplein een hard geschoten bal tegen het hoofd gekregen. De bal brak het glas van zyn bril, waardoor het rechteroog door scher ven ernstig werd gewond. By nader onderzoek bleek, dat T„ die bewusteloos was blijven lig gen, ook nog een schedelbreuk had opgeloopen. In ernstigen toestand is. hy in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Een idee dat de aandacht verdient. Een Rotterdamsch automobilist schrijft ons het volgende: Het vorig jaar viel mij in de bioscoop het journaalplaatje bijzonder op, waarbij in Italië aan den verkeersagent door de automobilis ten Kerstgeschenken werden gegeven; naar ik meen gebeurde dit ook in Engeland. Ik besprak dit met een vriend automobi list, n.l. of dit ook hier mogehjk zou zyn; hy meende echter dat „wy, Noorderlingen, daar voor te nuchter waren". Hoewel ik het niet met hem eens was, gebeurde er niets! Nu ik in een der dagbladen wederom een illustratie, waarop deze sympathieke geste voorkwam, zag afgedrukt, meende ik er goed aan te doen, mijn collega's automobilisten eens aan te sporen dit buitenlandsch voor beeld te volgen, daar wij toch wel niet te nuchter zullen zijn onzen dank te doen blij ken aan een corps ambtenaren, dat helaas door vele automobilisten als een noodzakelijk kwaad wordt gezien, doch elke verstandige automobilist zal aanmerken als een zeer nut tig apparat in ons stadsverkeer en dat niet meer kan worden gemist. Het is bekend dat wy, Nederlanders, niet gauw in actie komen en lang de kat uit den boom kijken; er moeten eerst eenige scha pen over de brug zyn, voordat de anderen volgen. Welnu, op Dinsdag 31 December, des voor middags om 10 uur, zal de verkeersagent op het kruispunt CoolsingelVan Oldenbame- veldtstraat—Laurensstraat het eerste present ontvangen, in de hoop dat vele automobilis ten dit voorbeeld zullen volgen. Het is niet de bedoeling overdreven cadeaux te geven, maar wat sigaren of sigaretten, een flesch wyn of iets dergeiyks en de heer hoofdcom missaris zal wel voor een goede verdeeling willen zorgdragen; ik ben er van overtuigd, dat dan ook ons kranig corps verkeersagen ten een prettig Oud-en-Nieuw wordt bereid. Niet alleen zal het stoffelyke worden ge waardeerd, doch de ons zoo vertrouwde ver keersagenten zullen de houding der automo bilisten ten zeerste op prijs weten te stellen, terwijl het de verhouding tusschen verkeers agent en automobilist (die toch al niets te wenschen overlaat) nog aangenaam zal ver sterken, hetgeen het veilig verkeer in ons Rotterdam wederom ten goede komt. Vertrouwende, dat de heeren automobilis ten zullen toonen een feitelijk verzuim goed te willen maken, dank ik u, mynheer de re- daoteur, vriendelijk voor de verleende plaats ruimte. Het Celleskoor was gisteren te gast bij pater van Rixtel om op diens verzoek te komen zingen by de uitdeeling der Kerstgaven in het haven-ziekenhuis. De knapen hebben door hun Kerstliederen een sfeer geschapen, die de zie ken zeer heeft ontroerd. Na afloop hebben de verpleegsters 't koor een verfrissching aan geboden, terwyl pater van Rixtel een hartelijk dankwoord heeft gesproken over 't apostolisch werk van het knapenkoor. Na afloop mochten de jongens zich verma ken in de zalen van het Katholieke Zeemans huis. Een onbekend gebleven vrouw heeft onge veer een week geleden kana gezien in een win kel aan de Vierambaehtstraat een tasch te stelen. Zaterdag kwam de dievegge rustig den win kei binnenwandelen. Zy deponeerde de gesto len tasch op de toonbank en vroeg of ze een andere er voor kon krygen. Toen de winkeljuffrouw, die haar onmiddel- lyk had herkend, naar haar naam vroeg be greep zy dat zij ontdekt was en met achter lating van de tasch heeft zij ylings den win kel verlaten. Met een hartelyk feestje is Zaterdagmdiag door het personeel afscheid genomen van den heer Th. Klarenbeek, stationsambtenaar aan het Station Maas. De functionaris, die bijna 40 dienstjaren bezit, waarvan 21 aan het Maasstation, gaat de Spoorwegen met pen sioen verlaten. Allereerst werd de heer Klarenbeek toe gesproken door Stationschef Dill, die de loop baan van den vertrekkenden ambtenaar schetste, hem in harteiyke bewoordingen om zyn dienst en collegialiteit prees en nog goede levensjaren toewenschte. Geoffreerd werd vervolgens een schilder stuk, voorstellende een ouden molen uit Vor- den, geboorteplaats van den heer Klaren beek. Het personeel van den buitendienst bood nog een bureauklokje aan. Tenslotte was er gelegenheid om van den heer en mevrouw Klarenbeek, welke laatste met bloemstukken was vereerd, persoonlijk afscheid te nemen. Dan zal men zich voor de eerste maal wagen aan een tooneel werk van breeder en zwaax-der structuur, dan gewoonlijk op het repertoire worden genomen, n.l. het middel- eeuwsch historiespel „De Dom" van Friedrich Donauer. Na vijf jaren van gestage studie en ontwik keling, waarin blykens de uitvoeringen het peil van het ensemble voortdurend steeg, wordt deze lustrum-opvoering, naar men hoopt, een mijlpaal in het leven der vereeni ging. „Roomsch Tooneel" heeft deze daad gesteld in het vertrouwen op de belangstelling Van Rotterdam's Katholieken in dit loffelyk pogen. Voor den winterwedstryd van de Rotter damsche R.K. Schaakvereeniging werden de volgende afgebroken partyen beëindigd: PrudonHygemann was een tweepaarden spel in de nahand, waarin Zwart het beter spel had. Hij kreeg een vrypion en dit werd beslissend. Ook won Hygemann van v. Grie ken. Deze party was een aangenomen dame- gambiet met levendig spel. Een sterke aan val van dame en toren bracht Wit de over winning, In de diverse groepen is de stand thans als volgt: (tusschen haakjes is het aantal af gebroken partijen). Groep A.: Hygemann 3% p. (2), v. Koll 3Va p., (0), Prudon 2 (2), v. Grieken 1% (1), Roemer 1% (2), Koetsheid 1 (3). Groep B: v. d. Weghe 4 (1), G. v. d. Holst 2% (2), Scheerder 2Va O). Kouwenhoven iy2 (3), Wysbroek 1% (0), Moolhuyzen 1 (3). Groep C: Zeef 4 (2), Eykman 3 (1), G. Visser 2y2 (1), v. Barneveld 1 (3), W. v. d. Holst Va (2), P. Paap. 0 (3). Groep D: Veltmeyer 5 (0), H. Paap 4 (0), Schmitz 4 (0), Spruyt 1% (1), Remken 1% (0). Loos 1 (1), Groep E: Dekkers 3 (1), Snelders 2 (2), A. Sanders 2 (0), Schuining 1 (2), Albers 0 (0). f De 2S-jarige J. A. uit de Walravenstraat is is aan de Maashaven door een auto aangere den. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Op den Heemraadssingel is gisteravond een motorrijtuig tegen een stilstaande auto gebotst. De duo-passagier, de 21-jarige W. M. uit de Nozemanstraat kwant te vallen en kreeg een ernstige enkelblessure. Hij is in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Bij een sigarenwinkelier aan den Nieuwen Binnenweg heeft Zaterdag een man kans ge zien een pakje sigaretten van 0.20 te koo- pen, met een bankbiljet van 25 te betalen en met dit biljet plus het wisselgeld te ver dwijnen. UITVOERING R.K. JEUGDORGANISATIES Vrydagavond werd in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw een uitvoe ring gegeven door de drie R. K. Jeugdor ganisaties, de Graal, K. J. C. en St. Jos. Ge- zellenvereeniging, welke uitvoering meer be doeld was voor de leden der verschillende organisaties, terwl Maandag 30 December en Donderdag 2 Januari hetzelfde program ma wordt vertoond voor de ouders en andere belangstellenden. In zijn openingswoord wees Kapelaan W. v. d. Berg er op, dat deze uitvoering was een proeve van gezamenlijk optreden der drie jeugdvereenigingen. Gaf voorheen elke jeugd organisatie een uitvoering afzonderlijk, thans, nu° het tij verloopt, moesten de bakens wor den verzet. De nieuwe werkwijze der jeugd organisaties gaf hiertoe aanleiding en te vens nopen hiertoe de financiën. Allereerst trad dan de Graal voor het voet licht. Onder leiding van mej. Marie Eibers werd een aantal mooie liederen ten gehoore gebracht door het Graalkoortje, bijna geheel gewijd aan den blijden Kersttijd. Deze liede ren, waarvan er enkele tevens werden uitge beeld door rhytmische gebaren, werden afge wisseld door spreekkoren, eveneens gewyd aan het Kerstfeest. Na de Graal was de K, J. C. aan de beurt met enkele aardige zangnummers, afgewisseld door declamaties en tenslotte het koortje dei St. Jos. Gezellenvereeniging, onder leiding van den heer P. L. Eibers, dat eveneens eenige nummers ten beste gaf en toonde, na korten tijd van voorbereiding, reeds iets goeds te kunnen presteeren. Na de pauze werd opgevoerd „Het Gast maal der Kinderen", mysteriespel in 3 acten door Henri Ghéon. Dit stuk verplaatst ons in een klooster, waar dagelijks 2 knaapjes komen, die door Pater Bernard worden on derwezen. De kinderen eten dan in het Kloos ter hun brood op, gezeten voor de beeltenis van Maria met het Goddelijk Kind. De knaapjes vragen dan 't Jezuskind met hen mee te eten en Jezus doet dit dagen achter een. Bij het deelen der spijzen houdt het Kind Jezus echter het meest voor zelf en de beide knaapjes krijgen byna niets. Ten laatste be klagen deze zich bij Pater Bernard. Deze maakt de kinderen duidelyk, dat Jezus hier een offertje van hen vraagt, maar zegt hun tevens, aan 't Jezuskind te vragen, eens iets voor hen mee te brengen. Dit geschiedt en dan noodigt Jezus de beide knaapjes met Pater Bernard op zyn Feestmaaltijd. En dan, drie later later, op het biyde feest van 's Hee ren Hemelvaart, dan behoeven de kinderen geen brood mee te brengen; Jezus roept hen tot zich met Pater Bernard en met Jezus mogen zij op Hemelvaartsdag opstygen ten Hemel, waar zij voor eeuwig mogen deelne men aan Jezus' Gastmaal. Broeder Knikke been, die niet weet welk groot geheim de knaapjes verborgen hielden, begrijpt dan het groote wonder. Op den Hemelvaartsdag mag ook hij het blijde Alleluia uitjubelen, nu het Jezuskind ook voor hem iets heeft gebracht, de genezing van zijn kreupel been. Een spel van het begin tot het eind vol ontroering. Het naieve, innig-devote spel der kinderen, de H. Maagd Maria, fijn in houding en gebaren, Pater Bernard, rustig en kalm, vol liefde tot de beide knaapjes en tenslotte de ongelukkige Broeder Knikkebeen, alles boeit en ontroert. Vol aandacht en doodstil luisterden oud en jong; na afloop was er slechts één roep: „Wat was dat mooi!" Bij zondere vermelding verdient nog het prach tige tooneel, voorstellende het Kloosterge welf met op den achtergrond Maria met het Goddelijk Kind. Dit tooneel is geheel getim merd en geschilderd door eenige leden der St. Jozef-Gezellenvereeniging, wien hiervoor zeker een woord van lof toekomt. Kapelaan v. d. Berg sprak hartelijke dank woorden tot alle medewerkenden van dezen avond en sprak de beste wenschen uit voor de beide volgende avonden, waarby we ons gaarne aansluiten. V. R. C. „DE TREKVOGELS". De Wielrennersclub „De Trekvogels" organiseerde de afgeloopen maand een wed strijd op punten op de hometrainer. De uitslag is: C.-klasse: 1. Gog Jr.; 2. G. Flooy; 3. C. van Heiningen; 4. T. Boer. Junio res: 1. H. Huibers; 2. F. Huibers; 3. Koppe naal; 4. P. de Vries. Tweede Kerstdag werd deelgenomen aan wedstrijden op de hometrainer, uitgeschreven door de R. V. C. „De Zwaluwen" te Schiedam. De prijzen werden gewonnen door: 1. G. Plooy; 2. T. Boer; 3. Gog Jr. INBRAAK. In de afgeloopen week is des nachts inge broken in het „Luxor Theater" aan de West Havenkade. De daders zijn aan de achterzyde binnengekomen door eerst over een heining te klimmen, waarna ze met behulp van een ladder door het W. C.-raampje zijn geklom men. De weg naar de foyer was hierna vrij en de ongenoode gasten hebben vervolgens speciaal hun aandacht gewijd aan het buffet. Van de chocoladekast is de bodem er uitge broken en de daarin aanwezige chocolade werd medegenomen. Verder hebben ze zich te goed gedaan aan limonade. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Flensburg" met 10535 ton erts; „Stad Zaltbommel" met 2950 ton erts; „Anversoise" om te bunkeren. NAAR HET HUIS VAN BEWARING. Op last van den Officier van Justitie is al hier een persoon aangehouden, verdacht van het plegen van meineed ter terechtzitting te Rotterdam. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam en aldaar opge sloten. ONDERSCHEIDING. - De heer A. de Wit alhier, behaalde op rat nationaal solistenconeours te Leerdam ;n de afdeeling superieur met 269 punten een len prijs. Als solo-nummer heeft hij uitge roerd tuba. De heer M. piano-partij. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2024 December. GEBOREN: Rudolf F„ z. van C. H. Balke en J. G. A. Bos VI. Amb., Julianalaan 17. Egbert J., z. van J. E. Berveling en J. Wape naar Broekweg 46. Comelis z. van G. Don en W. de Bruijn, Gr. van Prinstererstr. 78. ONDERTROUWD: J. van der Vaart 27 j. VI. Schepenstraat 1 en M. in 't Veld, 23 j., VI. Callenburgstraat 113. GEHWD P. van Tielen 29 j. Maassluis, Taanstraat 15 rood en W. van der Ster 27 VI. Zalmsteeg 1. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: De Groot, Valeriusstraat 132, hondje; Visser, Catsstra&t 5e rijwiel plaatje; Jansen, Steynstraat 55, bankbiljet; van der Burg, Piet Heinstraat 4, zilveren schakelarmband; Jansen, Eendrachtstraat 88, portemonnaie met inhoud; van der Burg, de Ruyterstraat 5, Spaarbankboekje; den Draak Landstraat 48, ceintuur; van der Hoeven, Oos terdwarsstraat 23, armbandhorloge; Nieuw- straten, Binnensingel 202a, sjaal; van Vliet, Markgraaf laan 49, oliemouwen; Heiblom, Falckstraat 19, bos sleutels; Ketting, Callen burgstraat 134, kindertaschje, Politiebureau, handschoen en ceintuur; van Erkel, Vleersteeg 19, heerenrijwiel; van der Steen, de Ruyter straat 66, 2 geldstukken. JO. -tw.it» „Thème Varié" van A. Delhaye, voor Boerdam alhier vervulde de TOONEELUITVOERING. Door de tooneelafdeeling van de R. K. Gezellenvereeniging werd Zondagavond voor een volle zaal een uitstekend geslaagde too- neeluitvoering gegeven. Opgevoerd werd het tooneelspel „Toen de zon opging", gevolgd door de klucht: Jonas de Recruut". Vooral met het eerste stuk, waarvan de verschillende rollen een uitste kende vertolking vonden, oogstten de spc -3 veel succes. Door de R. K. Muziekvereeniging werd, onder leiding van den heer v. d. Spek, tus schen de bedrijven eenige goed gespeelde muzieknummers ten gehoore gebracht. Eerstvolgende verzendingen en laatste busllch- tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier. Ned. Indië: 1 Jan. zeepost s- Joh. de Witt v. Amsterdam 31 Dcc. 23— gew. st., 20— aanget. stlc 1 Jan. mail s. Tarakan v. Marseille 4— gew. stu., 31 Dec. 20. - aanget. st., 1 en 4 Jan. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng 1.30 gew. stv. dag 20.aanget. st., 1 Jan. lucht via Medan—Batavia 4.— gew., v. dag 20.— aanget stk., 31 Dec. en 4 Jan. luchtpost via Londen— ftmgaooro 1.30 gew. at., v. dag 20.— aanget st., "i Dee. en 4 Jan. luchtpost via Londen—S'mra- no-e (aar-lvlting niet onder a"e omsta- g- ''-den v cv- hcrdi. V 40 SMW. st,, 11.40 ear. st. Sur'-"' - v 10 .Ta z r—t'—el s. C i v. ■\nsterdam 1 30 gew. sf 0 'an -a Aruba, Bonaire en C'--arao: "1 r> tl mail s. Bodegraven v. Ariptnrfl-. i 30 st„ 30 Dec. 20 - aanget. st.; 3 Jan Euro- s. Southampton 9.30 gew. st., 19 is r.nnget. st: 3 Jan. mail s. Europa v. Cherbourg 10.15 gew. st., 19./1B aanget. st. Unie van Zuid-Afrika. Mozambique: 2 Jan. s. Armadale Castle v. Southampton 20.45 gew. St., 20.— aanget. st.5 Jan. s. Bloemfontein c. Dover gew. st., 4 Jan 16— aanget. st.luchtpost als Oost-Afrika, bovendien; 2 jan. luchtpost via KaapstadDurban 20.45 gew. st., 20.aanget. stukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1935 | | pagina 2